Maciej Szlinder


Dzisiaj obchodzimy Dzień Osób Bezdomnych, których w Polsce jest przynajmniej 30 tysięcy. Czas pandemii jest dla nich szczególnie trudny.

Jak pokazują doświadczenia wielu państw (m.in. Finlandia, Kanada, Stany Zjednoczone) najlepszym sposobem na rozwiązanie już występującego problemu bezdomności jest polityka “Najpierw Mieszkanie”, czyli zapewnienie osobom doświadczających bezdomności mieszkań. Także w 3 polskich miastach: Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie prowadzony jest właśnie projekt “Housing First”.

Ważne, żeby nie uzależniać dostania od “bycia czystym” od alkoholu i narkotyków. Dopiero jak osoby te mają już swój własny kąt, poddają się ewentualnej terapii uzależnień. Samo zaufanie, które stoi za przekazaniem komuś mieszkania powoduje, że osoby, które doświadczyły problemu bezdomności często rzadziej sięgają po alkohol.

Osoby w kryzysie bezdomności poza problemami z zaspokojeniem podstawowym potrzeb materialnych spotykają się także ze stygmatyzacją, dyskryminacją ze strony organów państwa, niechęcią części społeczeństwa, brakiem satysfakcjonujących kontaktów z innymi ludźmi, niską samooceną. Zapewnienie im niewielkiego mieszkania, na drzwiach którego mogą wywiesić tabliczkę ze swoim nazwiskiem pomaga im odzyskać poczucie godności. Jest też rozwiązaniem w dłuższym okresie znacznie tańszym niż koszty policji i zwiększone koszty ochrony zdrowia związane z konsekwencjami problemu długotrwałej bezdomności.

Najlepszą inwestycją jest zawsze inwestycja w ludzi – bezpośrednia odpowiedź na najpilniejsze potrzeby osób, które znalazły się w trudnej sytuacji bez moralizowania i paternalistycznych warunków uderzających w ich poczucie godności.

Podobnie jak z innymi problemami społecznymi i zdrowotnymi najlepiej jest jednak zapobiegać niż leczyć. Stąd kluczowe są takie polityki państwa, które ograniczają do minimum samą możliwość wystąpienia problemu bezdomności: budowa niedrogich mieszkań na wynajem, dbanie o godne płace i zapewnienie skutecznej siatki zabezpieczenia społecznego.

Warto również wspomnieć o ważnych inicjatywach, które dzisiaj pomagają osobom w kryzysie bezdomności. Są to oddolne akcje dzielenia się, dawania, wspierania. Jedna z nich – Food Not Bombs odbywa się w formie wydawania ciepłych posiłków, a obok jedzenia osoby doświadczające bezdomności mogą otrzymać również grube ubrania, buty, rękawiczki, by przetrwanie zimy było dla nich łatwiejsze. Osoby korzystające mogą liczyć również na dobre słowo i obecność. Z kolei druga akcja polega na dzieleniu się środkami higienicznymi. Ta akcja nosi różne nazwy – Różowa skrzyneczka, Koszyczek ratunkowy i stała się ostatnio dosyć popularna w Polsce.

Niemniej, w dobrze urządzonym społeczeństwie obie te inicjatywy nie byłyby potrzebne, gdyby nasze państwo nie było państwem z kartonu.

Jak to zmienić? Propozycje Razem w ramach polityki mieszkaniowej możecie przeczytać w naszym programie – link w komentarzu!

Zachęcam też do odsłuchania webinaru organizowanego przez Ogólnopolska Federacja na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności. Jest on dostępny na fanpejdżu Federacji.

Autor zdjęcia: Matt Collamer / Unsplash


Źródło
Opublikowano: 2021-04-14 12:52:07