Julia Zimmermann:

Między 23 a 28 kwietnia 1883 r. w Żyrardowie trwał strajk, pierwszy potężny w Królestwie Polskim. Najpierw od pracy odeszło 120 szpularek w zakładach Hielle i Dittricha, ostatecznie w strajku powszechnym udział wzięło 8000 żyrardowskich robotników i robotnic.

Punktem zapalnym była próba obniżenia szpularkom dniówek. Próby zastraszenia robotnic i rozbicia strajku doprowadziły do jego spotężnienia. Choć władze carskie sięgnęły po przemoc i pacyfikowały miasto z pomocą kozaków, to robotnice i odnieśli sukces: władze fabryki nie cofnęły decyzję o obniżeniu płac, ale również wypłaciły wynagrodzenie za okres strajku oraz zobowiązały się do skrócenia czasu pracy i zaprzestania zatrudniania dzieci. Żyrardów stał się jednym z najważniejszych ośrodków ruchu robotniczego w Polsce.

Jutro (25 kwietnia) o 16.00 składamy wraz z Razem Podwarszawski kwiaty pod pomnikiem Szpularki (ul. Nowy Świat 8, Żyrardów). W tym roku ze względu na pandemię obchody będą skromne, ale i warto oddać hołd bohaterkom i bohaterom walk robotniczych!

#naszekorzenie

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: W tle grafiki znajduje się zdjęcie szpularek i szpularzy z żyrardowskich zakładów z przełomu XIX i XX wieku. Tekst na grafice głosi: "Prawa zdobywa się w walce! Strajk szpularek w Żyrardowie 23-28 kwietnia 1883 roku". W prawym dolnym rogu logo partii i tekst "Julia Zimmermann".]



naszekorzenie

Źródło
Opublikowano: 2021-04-24 20:15:17