Razem Poznań:

101. rocznica strajku poznańskich kolejarzy – czy właściwie: masakry, jaką zgotowała strajkującym z wildeckiego ZNTK – jest drugą rocznicą tamtych ważnych dla poznańskiego ruchu robotniczego wydarzeń, którą obchodzimy w warunkach pandemicznych.

W zeszłym roku pisałyśmy o tym, jak sytuacja, która popchnęła pracowników ZNTK do buntu, może być nam bliska za sprawą okoliczności takich jak rosnące ceny podstawowych artykułów spożywczych czy przygnębiająca atmosfera braku pewności jutra. Po roku od okrągłego jubileuszu możemy dodać do tej listy także wszystko to, czego wiele osób doświadczyło od tamtego czasu: odebranie pracownikom i pracownicom przysługujących im środków oraz policyjną brutalność wobec protestujących w słusznej sprawie. Strajk kolejarzy, choć nie przeczytamy o nim w większości szkolnych podręczników historii, to wydarzenie, w którym można znaleźć zaskakująco wiele analogii do współczesności.

Jak co roku powtarzamy nazwiska poległych: Franciszek Bogdaszewski, Józef Derdziński, Stefan Domagała, Michał Dziubalski, Franciszek Krzyśko, Józef Mieloch, Marcin Ratajczak, Kazimierz Szkudlarek, Stanisław Tukaj. Wraz z innymi przedstawicielami poznańskiej Lewicy odwiedziłyśmy także tablicę upamiętniającą poległych, która znajduje się na fasadzie Zamku od strony al. Niepodległości.




Źródło
Opublikowano: 2021-04-26 19:46:02