Marcelina Zawisza:



O złożonym dziś projekcie opowiadałam Wam już trochę w poprzednim poście. Teraz jeszcze w punktach, jakie dokładnie rozwiązania obok tytułowych 5 zł za leki, znajdziemy w ustawie:

➡Wprowadzamy zasadę, zgodnie z którą pierwszy w roku zakup sprzętu medycznego jest realizowany za odpłatnością ryczałtową – przykład – pompa insulinowa, pieluchomajtki.

➡Bezpłatne leki dla: zasłużonych honorowych dawców krwi i przeszczepów, żołnierzy, inwalidów wojennych i wojskowych.

➡Zwiększamy znacznie budżet na refundację z 17 do 22% budżetu NFZ. Więcej pieniędzy na leki przełoży się na lepszą dostępność do nowoczesnych terapii.

➡Postulujemy też zwiększenie transparencji podejmowanych decyzji – odtąd w BIPie będą publikowane pełne decyzje refundacyjne wraz z ich merytorycznym uzasadnieniem. Koniec z niejasnymi decyzjami refundacyjnymi i niezrozumiałymi zmianami cen leków. Pomoże to też konkurować cenowo polskim producentom leków.

➡Ułatwienie planowania zaopatrzenia w aptekach. Wydłużenie obowiązywania list refundacyjnych do 3 miesięcy (postulat ważny dla aptekarzy). Zwiększa to stabilność cen urzędowych leków – do tej pory obwieszczenia o listach leków refundowanych pojawiały się co 2 miesiące. Tak duże tempo zmian cen i pozycji na liście wpływa negatywnie na apteki – często nie opłaca się im robić większych zapasów leków (bo strat związanych z korektami cen MZ im nie zwraca). Środowisko wielokrotnie proponowało wydłużenie obowiązywania list, a przychylnie wypowiadało się o tym rozwiązaniu samo Ministerstwo Zdrowia.

➡Wszystkie leki dopuszczone do obrotu na terenie RP będą musiały mieć wydaną decyzję o ustaleniu urzędowej ceny zbytu. W praktyce oznacza to wszystkie leki w przewidywalnej, symbolicznej cenie we wszystkich aptekach w kraju.


Źródło
Opublikowano: 2021-04-28 14:18:29