Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Jeszcze nie dawno, w całej Polsce hucznie obchodzono pierwszomajowe święto. Był to najważniejszy dzień dla świata pracowników i pracownic, dlatego warto przypominać rodowód Święta Robotniczego 1. Maja – święta socjalistycznego i robotniczego.

Święto 1 Maja wprowadziła w 1889 r. II Międzynarodówka – zrzeszenie partii robotniczych – chcąc upamiętnić wielki strajk w 1886 r. w Chicago, który został zorganizowany pod hasłem wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Od tego czasu święto pierwszego maja jest świętem walki o lepszą pracę – nie uroczyste akademie ku czci władzy, ale ponad 130-letnia tradycja oporu pracowników wobec wyzysku i przemocy.

To dzień pamięci o tych, którzy mieli odwagę upominać się o swoje prawa w świecie, w którym ośmiogodzinny dzień pracy, urlop wypoczynkowy, bezpłatna edukacja i opieka zdrowotna były zbywane pogardliwym prychaniem: "utopia".

„Najwspanialsze bywały zawsze demonstracje majowe w Orłowej – wspominał Tadeusz Reger. Na obszernym placu targowym, wokół wysokiej, pięknie przystrojonej w zieleń świeżą i czerwone sukno trybuny, liczono w latach 1912 do 1914, 20 do 30 tysięcy demonstrantów. Napływali oni ze wszech stron równocześnie w olbrzymich pochodach, z kapelami na czele, niosąc liczne, piękne, często artystycznie wykonane sztandary. Czoło pochodu stanowiły zwykle dziewczątka w bieli, z wiankami na główkach, przepasane czerwonymi szarfami. Umundurowani członkowie stowarzyszenia gimnastycznego „Siła” oraz „Związku Strzeleckiego” w kolumnach dziarskich i karnych, liczących po 100 do 200 ludzi, wywoływali zawsze powszechny entuzjazm. 1 maja nigdy nie było świętem męczeństwa. Tego dnia akcentowano przede wszystkim potrzebę ośmiogodzinnego dnia pracy, a pozostałe hasła zależały już od warunków lokalnych. Domagano się praw politycznych, prawa do zrzeszania się, wyborów powszechnych, wolności słowa, wolnych związków zawodowych. Wzywano do międzynarodowej solidarności ludzi pracy. aż nadejdzie dzień, w którym 1 maja przestanie być demonstracją bojową a stanie się świętem tryumfu i zwycięstwa idei.”

Z okazji Święta życzymy nam wszystkim: równości, solidarności i sprawiedliwości społecznej. Niech się święci 1 Maja, Pracownicze Święto ?


Źródło
Opublikowano: 2021-05-01 11:57:13