Daria Gosek-Popiołek:


Razem z posłem Maciej Gdula spotkaliśmy się dzisiaj z krakowskimi mediami, żeby poruszyć ważny temat Krajowego Planu Odbudowy. W czasie konferencji podkreślałam, że dla mnie, ale i dla całej Lewicy, najważniejsi są ludzie i ich dobro. Dlatego zagłosowaliśmy za wsparciem finansowym dla Polek i Polaków. Pomoc dla szpitali, mieszkalnictwo czy wsparcie dla branży turystycznej to wynegocjonowane w Krajowym Planie Odbudowy kwestie, które dotyczyć będą także mieszkańców i mieszkanek Małopolski. Wiemy doskonale, że nasz region, który żyje z turystyki, został bardzo mocno doświadczony skutkami pandemii. To takich branż jak hotelarstwo, gastronomia, czy turystyka przez wiele miesięcy nie mogli pracować i zarabiać. Wielu z nich nie otrzymało pomocy z rządowych tarcz antykryzysowych. Dlatego zadbaliśmy o to, by w KPO znalazło się dla nich odpowiednie wsparcie. Pamiętajmy też, że wiele zakładów obniżyło pensje swoich pracowników, a jednocześnie nieruchomości nieustannie wzrastają. Już teraz wielu rodzin nie stać na własne mieszkanie i wygląda na to, że będzie jeszcze gorzej. Dlatego zagwarantowanie funduszy na budowę mieszkań na wieloletni wynajem, w ramach programów takich, jak m.in. w Wiedniu, był postulatem Lewicy.

Wiemy, że wykonanie Krajowego Planu Odbudowy będzie nadzorowała Komisja Europejska, ale uznaliśmy, że konieczna jest także kontrola tu, na miejscu. Dlatego wynegocjowaliśmy, że wydatkowanie pieniędzy będzie kontrolował i raportował do Brukseli Komitet Monitorujący złożony nie tylko z przedstawicieli rządu, ale także samorządowców, związków zawodowych, organizacji pracodawców i organizacji pozarządowych. Samorządy i organizacje pozarządowe same wybiorą swoich przedstawicieli w komitecie. Dzięki temu te środki trafią tam, gdzie są potrzebne.

250 miliardów złotych to pieniądze, które są niezbędne, by podnieść się po kryzysie pandemii. Cieszę się, że Polska, w tym również Małopolska będzie mogła z nich skorzystać.



Źródło
Opublikowano: 2021-05-10 16:06:26