Maja Staśko:


Od dziecka jesteśmy uczeni, że pewne rzeczy są dla chłopców, a inne dla dziewczynek. Chłopcy mogą być rozrabiakami, a dziewczynki mają być grzeczne. Mają być grzeczne także wtedy, gdy przekracza się ich granice.

Gdy chłopiec ciągnie cię za włosy, to znaczy, że mu się podobasz. Gdy cię wyzywa, to znaczy, że mu na tobie zależy.

Słyszała to większość z nas. To „końskie zaloty” – czyli niby-komplement. Ale przecież ciągnięcie za włosy to nie komplement, przemoc fizyczna. A wyzywanie to przemoc słowna.

Albo gdy biją dziecko, ale mówią, że robią to z miłości. To jest przemoc fizyczna, nie miłość. A miłość to nie przemoc. Przemoc to nie miłość.

Chłopak Ani nie odpuszczał, przychodził bez zapowiedzi, wystawał pod jej szkołą. Koleżanki mówiły: „Zależy mu na tobie, tak się stara”. Zazdrościły jej tej relacji. Potem przez całe małżeństwo ją gwałcił.

Inny mężczyzna bił żonę, mówiąc, że to z miłości.

To jest przemoc fizyczna, nie miłość. A miłość to nie przemoc. Przemoc to nie miłość.

Sama byłam w toksycznym związku. Wciąż się po tym zbieram, to nie jest łatwe. Gdy jesteś w samym centrum przemocy, często nie wiesz, że jej doświadczasz. Myślisz: „Zależy mu na mnie”, „On się stara”, „W ten sposób mnie kocha”.

Ale miłość to nie przemoc. Przemoc to nie miłość.

Chciałabym wtedy usłyszeć: w związku nie ma obowiązku uprawiania seksu. Przymuszanie do seksu to przemoc, nie seks. Przeglądanie twojego telefonu nie oznacza, że mu zależy, że cię kontroluje. Odcinanie od znajomych i kontaktu ze światem nie oznacza, że tak cię kocha i się stara – oznacza, że próbuje kontrolować całe twoje życie i traktuje cię jak swoją własność.

Czasem dopiero spojrzenie na nasz związek z zewnątrz, przez znajomych albo osoby z organizacji wsparcia może nam uświadomić, że coś jest nie tak.

Nie jesteśmy niczyją własnością. Jesteśmy ważni i zasługujemy na szacunek, a nie kontrolowanie i przemoc. Mamy odciąć się od osoby, która źle na nas wpływa. Jeśli doświadczasz przemocy lub podejrzewasz, że możesz jej doświadczać, zgłoś się do organizacji wsparcia, takich jak Centrum Praw Kobiet, Feminoteka czy Niebieska Linia.


Źródło
Opublikowano: 2021-07-16 17:32:17