Robert Maślak


Gawron – gatunek niegdyś bardzo liczny, dziś zagrożony. Pamiętam zimowe noclegowisko we Wrocławiu na którym noc spędzało ponad pół miliona ptaków. W Polsce w zimie wydają się liczne, ale to dlatego, że przylatują do nas gawrony z północnego wschodu. Tymczasem nadal są przepędzane z gniazdowisk, bo robią kupy pod drzewami. Tak, to jest poważny powód, aby uniemożliwić zagrożonemu gatunkowi gniazdowanie. Szczęśliwie takie metody bywają mało skuteczne. Zgody na płoszenie wydają Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, jak rozumiem, przy akceptacji Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Czas z tym skończyć! Jeśli zanieczyszczają chodnik w parku, to można go sprzątać lub zmienić jego przebieg, ustawić tablice informacyjne, bo taka kolonia to powód do radości i dumy, że wybrały nasz park. Apeluję do władz Lublina, Lubartowa, Janowa Lubelskiego, Kraśnika, Hrubieszowa i innych, które próbują przepędzać gawrony o zaprzestanie tego procederu.
Fragmenty artykułu:
„Gawrony i kawki niedługo przestaną być problemem Parku Miejskiego imienia Książąt Sanguszków w Lubartowie! Od jutra, przez najbliższe 2 miesiące ten teren zielony będzie patrolował specjalnie szkolony sokół” – zapowiedziało w środę na swoim facebookowym profilu Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Lubartowie.

W dalszej części wpisu tłumaczy, że ptaków należy się pozbyć, bo zanieczyszczają teren, a przepędzone przez drapieżniki „szybko zmieniają plany i przygotowują swoje miejsca lęgowe poza miastem, w bardziej naturalnym środowisku”.

Internauci o wypędzaniu gawronów z parku: „Wojna z naturą”, „idiotyczne i nieludzkie” Zapowiedzi miejskiego nie spotkały się z ciepłym przyjęciem internautów. Większość z nich zwróciła uwagę na fakt, że gawrony są pod ochroną, a wypędzanie ptaków z miasta jest bezsensowne. Oberwało się też RDOŚ-owi.
Podobnie jak władze Lublina. W stolicy regionu płoszenie gawronów w Ogrodzie Saskim odbywa się regularnie od kilku lat.

– W bieżącym roku w Ogrodzie Saskim, podobnie jak w latach ubiegłych zlecono płoszenie gawronów z wykorzystaniem usług sokolniczych. Płoszenie odbyło się od 15 lutego do 15 kwietnia zgodnie z umową na kompleksową konserwację terenów zieleni komunalnej zlokalizowanej poza pasem drogowym. Usługa płoszenia kosztowała 25 tys. zł netto – informuje Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Ale nie tylko w Lubartowie i Lublinie zdecydowano się na podobne rozwiązanie. Stosuje je wiele innych miast w województwie lubelskim. Są wśród nich m.in. Świdnik, Kraśnik, Janów Lubelski czy Hrubieszów. W tym ostatnim mieście płoszenie ma się odbywać za pomocą… drona.

Władze miast, w tym Lublina, zaznaczają, że wszystko odbywa się za zgodą RDOŚ. Dlaczego więc instytucja zgadza się na płoszenie ptaków w wielu miejscach?

– Staramy się ograniczać możliwość płoszenia gawronów na terenach miejskich. Od wnioskodawców wymagamy dostarczenia kompletnej dokumentacji. Natomiast samo płoszenie musi odbywać się w odpowiedniej porze, czyli nie w okresie lęgowym i wysiadywania jaj, a dopiero gdy młode się usamodzielnią. W przypadku Lubartowa zezwolenie zostało wydane na kilka miesięcy. Obowiązuje do końca tego roku. zakończeniu takiego zezwolenia wnioskodawca składa sprawozdanie z jego wykonania – mówi Paweł Duklewski z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.
Ornitolodzy zauważają jednak, że gawrony niedawno trafiły na Czerwoną listę ptaków Polski. „Wśród gatunków, które raz pierwszy wskazywane są jako zagrożone w naszym kraju, są m.in. płaskonos, mewa siwa, zausznik czy błotniak łąkowy, ale także dobrze znane ptaki jak głowienka, gawron oraz słowik szary” – czytamy na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Płoszenia gawronów za dobre rozwiązanie nie uważa ornitolog dr hab. Przemysław Chylarecki z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk.
Z kolei Sylwester Aftyka, przewodniczący Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego zauważa, że wypłoszeniu części gawronów z Ogrodu Saskiego ptaki zaczęły zakładać mniejsze kolonie w innych miejscach Lublina. Na czerwoną listę trafiły ze względu na chemizację i mechanizację rolnictwa oraz zmiany w środowisku, a także braku dostępności miejsc do gniazdowania – tłumaczy Aftyka.

Jak dodaje niektóre samorządy starają się przycinać korony drzew, aby nie zmieściły się na nich gniazda gawronów. Tak postępują chociażby władze Milejowa, niedaleko Łęcznej.

Ornitolodzy z Lublina niedawno przeprowadzili też akcję liczenia gawronów. Pokazuje ona jasno spadek liczebności tych ptaków na terenie województwa. Jednak dokładne dane są dopiero w opracowaniu.
Całość: https://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,27525065,sokol-ma-ploszyc-gawrony-w-kolejnym-parku-ornitolog-to-przykre.html

Miasto Lubartów Burmistrz Lubartowa Krzysztof Paśnik Lubartów24 Lubartów naszemiasto.pl Miasto Obywatelskie Lubartów Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o w Lubartowie

Miasto Lublin Krzysztof Żuk
Miasto dla ludzi – Lubelski ruch miejski Straż Ochrony Zwierząt LUBLIN Lublin naszemiasto.pl

Miasto Świdnik Głos Świdnika Świdnik NaszeMiasto.pl
Świdnickie Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami – Świdnik

Kraśnik Wojciech Wilk – Burmistrz Miasta Kraśnik Kraśnik NaszeMiasto.pl Moje Miasto Kraśnik

Krzysztof Kołtyś Burmistrz Janowa Lubelskiego
Janów Lubelski Janów Lubelski Janów Lubelski NaszeMiasto.pl

Hrubieszów Miasto z Klimatem @Burmistrz Miasta Hrubieszowa Hrubieszow.Info Hrubieszów NaszeMiasto.pl


Źródło
Opublikowano: 2021-09-06 00:21:58