OZZ Inicjatywa Pracownicza:


Czy migracje zarobkowe blokują wzrost płac? Taką tezę jakiś czas temu postawił Rafal Wos, postulując „moratorium na imigracje”. W nowym tekście opublikowanym na naszej stronie, Jakub Grzegorczyk z Komisji Krajowej polemizuje z Wosiem i przedstawia szerszą analizę ekonomicznego wymiaru migracji zarobkowych:

👉 Presja na obniżanie płac jest stałą cechą gospodarki kapitalistycznej a migracje zarobkowe to tylko jedno z wielu „narzędzi” po które sięgać mogą pracodawcy chcąc „trzymać płace w ryzach”. Zablokowanie imigracji ani nie sprawia, że presja ta znika, ani nie ogranicza dopływu rąk do pracy z innych źródeł.

👉 Migracje to tylko jedno – i to wcale nie najważniejsze – źródło „dopływu rąk do pracy”. Dla „trzymania płac w ryzach” dużo większe znaczenie mają przemiany w rolnictwie (wypieranie drobnych gospodarstw przez rolnictwo przemysłowe) i zwolnienia związane z restrukturyzacjami i zmianami technologicznymi.

👉 Wbrew alarmistycznym doniesieniom medialnym i anty-imigranckiej retoryce partii prawicowych, imigranci i imigrantki stanowią zaledwie 3,5% ludności świata i niecałe 5% globalnej siły roboczej.

👉 W krajach rozwiniętego kapitalizmu, udział płac w PKB rósł lub utrzymywał się na stałym poziomie w okresie zwiększonych migracji (1945-1975), a zaczął spadać w połowie lat 70., czyli okresie gdy zmniejszyła się liczba imigrantów i imigrantek. Podobne zmiany w podziale bogactwa narodowego zaszły także w krajach takich jak Japonia czy Korea Południowa, które prowadzą bardzo restrykcyjną politykę migracyjna – szczelne granice nie uratowały więc płac koreańskich i japońskich robotników.

👉 Procesy globalizacji i monopolizacji sprawiają, że coraz więcej branż zdominowanych jest przez międzynarodowe korporacje, które organizują produkcję i dystrybucję towarów i usług za pomocą zakładów pracy rozrzuconych po całym świecie -firmy te mogą swobodnie wykorzystywać różnice płacowe między państwami i regionami dążąc do maksymalizacji zysków i ograniczenia kosztów pracy. np. Amazon nie musi „ściągać” imigrantów do pracy w niemieckich magazynach – budując magazyny w Polsce i otwierając tu swoją lokalną filię, w przeciągu kilku lat zyskał możliwość ekspresowego przerzucania zamówień na drugą stronę Odry np. podczas strajków.

👉 Powstanie globalnych łańcuchów produkcji i dystrybucji sprawia, że praktycznie niemożliwe jest „zamknięcie” kapitału ponownie w granicach państw narodowych i narzucenia mu regulacji chroniących pracowników. gospodarcza (niezależnie od barw partyjnych poszczególnych rządów) sprowadza się obecnie do przyciągania inwestycji za pomocą niskich płac, kosztów pracy i podatków. Klasie pracującej pozostaje tylko samoorganizacja i solidarność ponad granicami, a nie czekanie na ratunek ze strony władz państwowych.

👉 Wbrew obiegowym opiniom, pracujący imigranci i imigrantki nie są bierni. To aktywność drugiego pokolenia imigrantów z Europy Środkowej i Wschodniej oraz Czarnych robotników wymusiła na amerykańskich elitach politycznych wprowadzenie „New Dealu”. To walka imigrantek i imigrantów z Ameryki Łacińskiej w ramach kampanii „ dla dozorców” doprowadziła do narzucenia podwykonawcom z branży sprzątającej w Los Angeles układu zbiorowego pracy. To strajki magazynierów z Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji doprowadziły do dwukrotnego wzrostu płac we włoskiej logistyce. Wreszcie, także w Polsce, w protest operatorów żurawi aktywnie angażowali się budowlańcy z Ukrainy.

👉 Hasła o „moratorium na imigrację” podkopują jedynie – i tak słabą – solidarność świata pracy. Tym, czego teraz potrzebujemy jest więcej solidarności i więcej internacjonalizmu. Więcej inicjatyw takich jak Ryanair MUST Change lub Amazon Workers International gdzie pracownicy z różnych państw wysuwają wspólne żądania i koordynują swoje walki w ramach jednej korporacji lub jej krajowych filii. Tylko to jest skuteczną odpowiedzią na przemiany, jakie w ostatnich dekadach dokonały się w światowej gospodarce.

https://ozzip.pl/publicystyka/gospodarka/item/2812-ekonomia-polityczna-migracji

Ekonomia polityczna migracji

Źródło
Opublikowano: 2021-09-10 14:21:08