Magdalena Biejat:


W piątek złożyłam w Ministerstwie Zdrowia interwencję w związku z sytuacją w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w którym większość zatrudnionych w placówce specjalistów złożyła wypowiedzenia.

Personel lekarski domagał się podwyżek pensji o 1000 zł od września tego roku oraz o kolejne 1000 złotych od stycznia 2022 r. Dyrekcja Instytutu w odpowiedzi stwierdziła, że zgadza się z postulatami lekarzy, ale bez zewnętrznego wsparcia jest w stanie z środków własnych sfinansować podwyżek. Wraz z wnioskiem pracowników o podwyżki, przesłała wniosek o zwiększenie finansowania świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej do Ministerstwa Zdrowia. Pismo w tej sprawie zostało 2 września 2021 r. złożone w biurze wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, jednak do dzisiaj Instytut nie otrzymał odpowiedzi. Dlatego w swojej interwencji pytam, czy Ministerstwo przychyli się do postulatów lekarzy oraz kiedy zostanie udzielona odpowiedź na pismo dyrekcji Instytutu.

opieka psychiatryczna przez lata niedofinansowania jest w dramatycznym stanie, a sytuacja dodatkowo pogorszyła się w czasie pandemii. Zwiększenie finansowania tych usług medycznych jest potrzebne na już, dlatego bez względu na to, jak Ministerstwo ustosunkuje się do prośby medyków złożę poprawkę do ustawy budżetowej zabezpieczającą środki na psychiatrię, w tym psychiatrię dzieci i młodzieży.


Źródło
Opublikowano: 2021-10-05 09:11:49