Paulina Matysiak:


15 listopada spotkałam się z przedstawicielkami Związek Zawodowy Pracowników Policji Województwa Łódzkiego. Rozmawiałam z nimi o trudnej sytuacji pracowników cywilnych w polskiej policji. Na tej podstawie podjęłam u Komendanta Głównej Policji, Komendanta Wojewódzkiej Policji w Łodzi i Komendanta Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Czego dotyczy sprawa?

W najbliższym czasie planowane jest przyznanie specjalnych dodatków motywacyjnych, które mają charakter uznaniowy i są przyznawane w szczególności za duże zaangażowanie w pracę, efektywną realizację zadań oraz wysoką jakość wykonywanej pracy.

Dotarły do mnie informacje, które powodują obawy o rzetelne ich przyznanie. Mowa o wymogu przepracowania przynajmniej 9 miesięcy w ciągu roku, aby otrzymać dodatek. Kontrowersje budzi fakt, że taki zapis nie pojawia się w nowelizacji budżetowej, która traktuje o powstałym funduszu motywacyjnym.

Strona związkowa podkreśla, że część pracowników chorowała i mogła być na zwolnieniach nawet trzymiesięcznych. Ponadto, jak wskazują związkowcy, ograniczenia w przyznawaniu dodatków motywacyjnych mają też być formą ukarania pracowników cywilnych policji, którzy pod koniec października masowo udawali się na pięciodniowe zwolnienia. W ten sposób chcieli przedstawić swoje niezadowolenie z warunków pracy, niskich wynagrodzeń oraz nadmiaru zadań.

W interwencjach pytam między innymi o sposób dysponowania dodatkami, zasady ich udzielania, powód pojawienia się wymogu czasu pracy i skracanie go dla nowych pracowników oraz o to, czy osoby protestujące będą ukarane jego odebraniem.

Bez pracowników cywilnych nie ma mowy o sprawnym działaniu policji, dlatego zasługują oni na godne warunki pracy!


Źródło
Opublikowano: 2021-11-20 09:00:01