Maciej Konieczny:


Konstytucja gwarantuje prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych. Ustawy chronią związkowców przed represjami ze strony pracodawców. Część z nich jest prawnie chroniona i nie można ich zwolnić bez zgody związku zawodowego.

Tyle teoria. Praktyka jest taka, że te przepisy są martwe. Korporacje mogą bezkarnie zwalczać związki zawodowe, zwalniać dyscyplinarnie ich liderów i liderki i zastraszać pracowników. Firmy doskonale wiedzą, że poszkodowane osoby będą musiały szukać sprawiedliwości w sądach pracy, które działają bardzo wolno. Wolą pozbyć się liderów czy liderek związkowych, zastraszyć pozostałe osoby i po dwóch, trzech latach zapłacić odszkodowanie, niż wejść w dialog z pracownikami i wysłuchać ich postulatów.

W ostatnich tygodniach mieliśmy prawdziwą falę antyzwiązkowych represji.
✊ Magdalena Malinowska z OZZ Inicjatywa Pracownicza została zwolniona dyscyplinarnie z Amazona, bo chciała wyjaśnić śmierć swojego kolegi, który zmarł w pracy.
✊ Mariusz Ławnik został zwolniony dyscyplinarnie, bo poinformował kolegów i koleżanki o tym, że założył Związek Zawodowy Pracowników mBanku.
✊ Karol Dwornik z “Solidarności” został zwolniony za działalność związkową w firmie Genpact.
✊ Dorocie Olszewskiej-Sioma, nauczycielce z Inicjatywy Pracowniczej zawieszono na pół roku prawo do wykonywania zawodu, bo przeprowadziła z uczniami szkoły podstawowej lekcję o depresji.
✊ Marcin Habera został zwolniony z Netii za założenie Związku Zawodowego Pracowników Korporacji. Te sytuacje łączy to, że te represje są w oczywisty sposób bezprawne.

Dzisiaj w Sejmie wspólnie ze związkowcami powiedzieliśmy jasno: dość bezczelnego łamania prawa! Składamy zawiadomienie do prokuratury przeciwko Amazonowi. Zaproponujemy też zmiany prawne. Osoba objęta ochroną związkową będzie mogła być zwolniona dyscyplinarnie wtedy, kiedy pracodawca przed sądem dowiedzie, że nie wypełniała swoich obowiązków. Pracownik jest słabszą stroną stosunku i prawo powinno go realnie chronić przed represjami

W Polsce prawo jest słabe wobec silnych i silne wobec słabych. Najwyższy czas to zmienić. Silne związki zawodowe, to najlepsza gwarancja przestrzegania praw pracowniczych i godnych warunków pracy.


Źródło
Opublikowano: 2021-11-30 15:04:32