Medycy na Granicy:



W trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia przedstawiliśmy nasze wnioski z organizacji opieki medycznej nad ofiarami kryzysu humanitarnego na Podlasiu. Pierwszy raz mogliśmy spotkać się z przedstawicielami rządu – nasze poprzednie prośby o rozmowę były odrzucane.

Medycyna uprawiana na tych terenach jest medycyną pola walki. Jest medycyną, która cofa się w czasie. Ciężki stan zdrowia osób, które wymagają pomocy w podlaskich lasach, jest związany z warunkami, w jakich przebywają. To wszystko dzieje się za przyzwoleniem władz naszego kraju. Nie zgadzamy się z opinią wiceministra Kraski, który reprezentował Ministerstwo Zdrowia, że Państwowe Ratownictwo Medyczne działa na Podlasiu analogicznie do reszty kraju. Tylko na Podlasiu spotkaliśmy się pytaniami o narodowość i status prawny osób potrzebujących pilnie pomocy medycznej. Opowiedzieliśmy o wypisywaniu naszych pacjentów ze szpitala przez Straż Graniczną, mimo ich poważnego stanu i przedstawiliśmy konkretne przykłady z naszych dyżurów.

Stronę społeczną reprezentowali: Kalina Czwarnóg z Fundacja Ocalenie , Kaja Filaczyńska i Jakub Sieczko z Medyków na Granicy, a także Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Montaż naszych najważniejszych wypowiedzi przedstawiamy w załączeniu, a w komentarzach linkujemy do całości.

Dziękujemy za zaangażowanie posłom i posłankom, dzięki którym mogliśmy wziąć udział w posiedzeniu: Marek Rutka poseł na Sejm RP (Nowa Lewica), Monika Wielichowska (PO), Marcelina Zawisza (Razem).


Źródło: fb
Opublikowano: 2021-12-17 10:27:34