Dziś Sylwester. Dziś zostaną zamknięte trzy w pełni sprawne elektrownie jądrowe:

Adrian Zandberg:


Dziś Sylwester. Dziś zostaną zamknięte trzy w pełni sprawne elektrownie jądrowe: Gundremmingen, Grohnde i Brokdorf. To zła informacja dla klimatu i równie kiepska dla Europy. Za to świetna dla korpo i reżimów czerpiących zyski z paliw kopalnych.

Nasze gospodarki pchają do atmosfery coraz więcej dwutlenku węgla. Rok w rok rujnujemy w ten sposób przyszłość naszych dzieci. Braki żywności, drastyczny wzrost kosztów energii, miliony uciekinierów z regionów, które dewastuje kryzys klimatyczny – jeżeli nie zatrzymamy zmian klimatu, to będzie ich codzienność. Nad tym wszystkim wisi pytanie: czy nie podkopujemy trwale warunków umożliwiających życie na Ziemi?

Utrzymać pod kontrolą w gospodarce uzależnionej od wzrostu – to karkołomne zadanie. Elektrownie jądrowe to jedno z nielicznych narzędzi, które mamy w ręku. W przeciwieństwie do OZE są stabilne. W przeciwieństwie do węgla i gazu są niskoemisyjne. Tak, budowa nowych elektrowni trwa. Tak, trzeba radzić sobie z odpadami. Ale na tym świecie nie ma rozwiązań idealnych. Takie istnieją wyłącznie w bajkach.

W rzeczywistości rozpędzającego się kryzysu klimatycznego są rozwiązania mniej złe. Zamykanie działających elektrowni jądrowych to jedna z gorszych rzeczy, które można zrobić. Kiedy zamyka się elektrownię, zapotrzebowanie na nie znika. Łatwo zgadnąć, co się stanie: ceny wzrosną, gospodarka pochłonie jeszcze więcej węgla, jeszcze więcej gazu. Będzie jeszcze więcej emisji. To tak, jakbyśmy dołożyli do pieca kolejny Bełchatów.

Jeżeli niemiecki plan zostanie utrzymany – a niestety wiele wskazuje na to, że tak się stanie – to w przyszłym roku zostaną zlikwidowane kolejne trzy elektrownie. To nie jest odpowiedzialne. przez lata krytykowali Polskę za to, że kurczowo trzymamy się węgla. Mieli sporo racji. Ale pusta krytyka niczego nie zmienia. Bo dziś w Europie potrzeba nie pustej krytyki, współpracy.

Jak mogłaby wyglądać taka klimatyczna współpraca? Na przykład tak, że Niemcy, zamiast likwidować elektrownie jądrowe, oddają je Polsce w dzierżawę. A w zamian Polska zamyka bloki węglowe. Na przykład tak, że tworzymy duży, europejski program nuklearny, finansujemy budowę elektrowni ze wspólnych środków, tak jak covidowy Fundusz Odbudowy. I w ten sposób zapewniamy stabilne, tanie źródła energii dla całego kontynentu.

Kryzys klimatyczny nie zwraca uwagi na granice między państwami. To jest zagrożenie dla nas wszystkich. Jeszcze możemy odwrócić kartę historii. Ale z każdą irracjonalną decyzją, z każdym rokiem będzie to coraz trudniejsze.

Źródło
Opublikowano: 2021-12-31 13:11:59