Maciej Szlinder:


Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Postanowiłem podzielić się z Wami krótkimi biografiami kobiet, których myślenie i osiągnięcia miały wpływ na mój rozwój i wiedzę ekonomiczną. Polecam Wam zapoznanie się z biografiami tych niezwykłych myślicielek.

A w stories możecie zapoznać się z danymi przygotowanymi przez Kosmos dla Dziewczynek, które przedstawiają statystykę, którą z pewnością należy zmienić!

🔴Róża Luksemburg – socjalistka, działaczka ruchu robotniczego, demokratka, filozofka, marksistka. Pierwsza Polka z doktoratem z ekonomii. W 1914 opublikowała swoje najważniejsze dzieło pt. Akumulacja kapitału. Zdradzona przez niemieckich socjaldemokratów. Zginęła brutalnie zamordowana.

🔴Joan Violet Robinson – Brytyjka, współtwórczyni i jedna z głównych przedstawicielek postkeynesizmu. Wykładała m.in. na Uniwersytecie Cambridge, w 1965 roku otrzymała tytuł profesor zwyczajnej. Miała znaczący wkład w rozwój teorii konkurencji monopolistycznej. W 1979 roku została pierwszą kobietą, która otrzymała honorowe stanowisko w King’s College.

🔴Elinor Ostrom – amerykańska ekonomistka, laureatka Nagrody Banku Szwecji im. A. Nobla w dziedzinie ekonomii za rok 2009. W swojej karierze naukowej skupiła się na badaniu ludzkiego pragnienia współpracy i bezinteresownej wymiany. W kwietniu 2012 roku znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie magazynu Time.

🔴Kathi Weeks – amerykańska i marksistka, profesorka na Uniwersytecie Duke’a. Zwolenniczka bezwarunkowego dochodu podstawowego. Autorka książki The Problem with Work.

🔴Prof. Leokadia Oręziak – kierowniczka Katedry Finansów Międzynarodowych SGH w Warszawie. W latach 2014-2015 członkini Prezydenckiej Komisji Doradczej ds. Systemu Emerytalnego w Chile. W 2014 roku jej książka uzyskała pierwsze miejsce w konkursie Economicus na najlepszą książkę szerzącą wiedzę ekonomiczną.

🔴Prof. Elżbieta Mączyńska – nauczycielka akademicka SGH w Warszawie, Prezes Honorowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Członkini Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. W 2010 roku powołana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na członkinię Narodowej Rady Rozwoju, powołana ponownie w 2015 roku.


Źródło: Maciej Szlinder
Więcej w kategorii: Maciej Szlinder
Opublikowano: 2022-02-11 11:02:51