Maciej Szlinder:


Ostatnio pisałem o przyczynach i skutkach nierówności ekonomicznych. Ale jak ma się do nich #bezwarunkowydochódpodstawowy? Żeby odpowiedzieć na to pytanie zawsze trzeba odnieść się do konkretnego modelu finansowania.

Dzisiaj w ramach cyklu # opisuję jeden z najciekawszych, moim zdaniem, tego typu modeli – hiszpański model reformy podatkowo-świadczeniowej autorstwa Jordiego Arcaronsa, Antoniego Domènecha, Daniela Raventósa i Lluisa Torrensa (model ADRT).

Pierwsza jego wersja została stworzona w 2014 roku, kiedy proponowany dochód podstawowy miał wynosić 625 euro miesięcznie dla każdej osoby dorosłej. Stawka podatku PIT wynosiła 49,5%.
💰 Na wprowadzeniu BDP zyskałoby 70-80% hiszpańskiego społeczeństwa a straciło 20-30%.
▪ Współczynnik Giniego spadłby z poziomu 0,37 do 0,25, co oznaczałoby, że z kraju o wyższych nierównościach niż średnia europejska stałaby się jednym z najmniej nierównych krajów w Europie.
📌 Link do polskiego tłumaczenia tego modelu na łamach Praktyka Teoretyczna znajdziecie w komentarzu.

Zaktualizowana wersja tego modelu z 2020 roku proponowała BDP w wysokości 735 euro miesięcznie oraz stawkę PIT w wysokości 46,83%.
💰Na reformie zyskałoby 80,8% Hiszpanek i Hiszpanów, a straciło 19,2%.
▪ Współczynnik Giniego spadłby z 0,34 do 0,21, co czyniłoby Hiszpanię najbardziej równym społeczeństwem w Europie.
📌Więcej o nowszej wersji modelu znajdziecie w drugim komentarzu (treść w języku hiszpańskim).

Jeśli więc znowu usłyszycie lub przeczytacie głosy o nierealności sfinansowania BDP to śmiało polećcie im ten post. Zapraszam do dyskusji 🙂






Źródło: Maciej Szlinder
Więcej w kategorii: Maciej Szlinder
Opublikowano: 2022-02-19 10:00:03