Chcialabym napisac do Maja Staśko co nastepuje:

Maja Staśko:

Chcialabym napisac do Maja Staśko co nastepuje:

Kultura patriarchalna przede wszystkim przedstawia kobiety jako poczatek zla, ambiwalencji i oszustwa. Biblijna Ewa to poczatek – nastepnie jest srarotestamentowa Judyta, ktora obcina glowe mezczyznie i inne bohaterki fantazmatyczne, a w porzadku realnym – czarownice , czyli prawodpodobnie tysiace zamordowanych kobiet przez niecale dwa wieki. Rownoczesnie powierzchniowo funkcjonuje wizerunek kobiety milej, ustepliwej i pogodnej jako rola, w ktorej kobiety beda rozliczane ze swego sprawstwa, checi dzialania, pomyslow na polityke i kulture.

W okolicach Brexitu w Wielkiej Brytanii przeprowadzily kampanie populistyczna, wedle ktorej… Więcej

Kobiety bywają sprawczyniami przemocy.

Kobiety potrafią manipulować, krzywdzić, ranić. W związkach, w domach, w pracy i szkole. Potrafią być okrutne wobec partnerów, dzieci, rodziców, krewnych, podwładnych, przyjaciół. Znajomych i nieznajomych.
Ich ofiarami mogą być mężczyźni, inne kobiety, osoby niebinarne.

Ale to mężczyźni mają szczególnie trudno w dzieleniu się takimi doświadczeniami. Zwłaszcza że mogą spodziewać się komentarzy: „baba cię pobiła?”, „co z ciebie za facet?”, „ umiałeś się obronić?”, „ja to bym się cieszył”. Od mężczyzn oczekuje się, że będą twardzi, a emocje pozostawią dla siebie. To sposób na utrwalanie bezkarności przemocy wobec mężczyzn, a także wzmacnianie ich… Więcej

Źródło
Opublikowano: