Maja Staśko:


Otrzymujemy nagranie, w którym znacznie większy mężczyzna Podnosi kobietę za szyję i ją dusi. Mowi: ,,Naplułaś na mnie”. Ona nie ma jak się obronić.

Jak reaguje sieć? Seksistowskim, transfobicznym i stygmatyzującym psychiczne ściekiem.

„Należało jej się, bo jest równouprawnienie” – twierdzą niektórzy. Ale równouprawnienie to nie jest sytuacja, w której dwa razy cięższy od ciebie facet cię dusi. Nawet jeśli założymy, że kobieta na niego napluła – choć ona uważa, że pierwszy opluł ją on, tym, jak poniżał ją, bo jest influencerką – to takie duszenie, które wprost stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia, jest reakcją NIEPROPORCJONALNĄ. Oplucie jest złe, ale nie usprawiedliwienia wielkiego mężczyzny, który dusi drobną kobietę. To jest usprawiedliwienie przemocy wobec kobiet.

„Należało jej się, bo jest mężczyzną” – pojawiają się inne komentarze, zupełnie sprzeczne z tymi wyżej: zakładają, że mężczyzn można traktować bardziej agresywnie, więc skoro miałaby być mężczyzną (nie jest), to na to zasłużyła. Ale mężczyzn też nie można dusić, zwłaszcza gdy zachodzi dysproporcja siły i wzrostu? To jest totalnie antymęskie założenie, które gloryfikuje i usprawiedliwia przemoc wobec mężczyzn.

„Należało jej się, bo jest transem” – mówią transfobiczne osoby, które wciąż nie zrozumiały, jak działa płeć i że transpłciowa kobieta to kobieta. To usprawiedliwienie przemocy wobec osób transpłciowych (zwłaszcza kobiet).

„Należało jej się, bo to chory psychicznie człowiek”. Osoba mierząca się z kryzysem psychicznym ma już wystarczająco trudno – ale ludzie co rusz jej dowalają, stygmatyzując zaburzenia psychiczne czy interpretując je jako prowokację do bicia. To usprawiedliwianie przemocy wobec osób z zaburzeniami psychicznymi.

„Należało jej się, bo odwala w sieci”. A kto nie odwala? Błędy czy nawet wcześniejsze krzywdy nie są wymówką dla przemocy. Fakt, że ktoś was wkurza, nie oznacza, że możecie go dusić. Tak myślą oprawcy. „Zasłużyła sobie, prowokowała”.

Mizoginia, transfobia, stygmatyzacja zaburzeń psychicznych służy wyłącznie jednemu: usprawiedliwianiu przemocy. A ich ofiarami jest większość z nas – bo dzięki nim przemoc wobec nas może pozostać zupełnie bezkarna.


Źródło
Opublikowano: 2022-06-21 21:36:29