Fundacja Kaleckiego:


📢 „Wydaje się, że niektórzy prawnicy wierzą, że są „ustami prawa, które wytwarzają praworządność”. To orientacja na tworzenie zasad, a na ich staranne badanie. W sytuacji, w której aktorzy społeczni nie stosują się do wskazówek u prawników wywołuje to frustrację i tworzenie dramatycznie brzmiących terminów takie jak „kapitulacja konstytucyjna” lub „nagradzanie za złamanie rządów prawa”.

Taka doktrynalna argumentacja która dominuje w publicznej dyskusji na temat kryzysu rządów prawa m.in. w Polsce, prowadzi do zrozumienia mechanizmów populistycznej czy nieliberalnej polityki. Rzeczową analizę zastępuje łatwą oceną moralną, której celem jest akumulacja kapitału akademickiego i intelektualnego autorów.”.

👉 Dr Karol Muszyński, Członek Zarządu Fundacji i badacz Uniwersytetu w Leuven jest współautorem artykułu, w którym poddaje krytyce dominujące w prawie podejście do praworządności pokazując, że od „prawa w książkach” (konstytucji, ustaw, rozporządzeń itp.) znacznie ważniejszej jest „ w życiu”, czyli to, jak dane przepisy faktycznie funkcjonują w praktyce.

📄 Link do publikacji (w języku angielskim) na stronie Verfassungsblog Humboldt-Universität zu Berlin: https://verfassungsblog.de/the-poverty-of-militant-doctrinal-constitutionalism-in-the-european-union/


Źródło
Opublikowano: -07-18 09:30:03