Nowa partia Marianny Schreiber. Pojawiłam się na konferencji otwarcia, bo byłam

Maja Staśko:


Nowa partia Marianny Schreiber. Pojawiłam się na konferencji otwarcia, bo byłam ciekawa postulatów. Jak zawsze na tego typu wydarzeniach – były bardzo ogólnikowe i trudno powiedzieć, w jakim kierunku pójdą. Mam wrażenie, że tu wiele zależy od naszej reakcji – trochę jak w przypadku Michała Kołodziejczaka.

Marianna mówi wprost: jestem z biednej, przemocowej rodziny z problemami alkoholowymi. Przez lata pracowałam w szkole, jestem pedagożką i terapeutką dzieci w spektrum autyzmu. Jestem wierząca. Mam dziecko i wychowuję je praktycznie sama, mąż nie pomaga. Wiem, jak to jest być uciszaną w związku.

Możemy to wyśmiać albo wysłuchać i porozmawiać. Ja wybieram to drugie.

To, co w programie wydaje mi się dawać nadzieję, to mocne nastawienie na zabezpieczenia socjalne, żłobki i opiekę, którą ma sprawować państwo. Pełna reprezentacja LGBTQ (były przeprosiny za homofobiczny wpis sprzed lat), walka z hejtem.

Niepokoiły mnie neoliberalne akcenty – pominięcie kwestii mieszkań socjalnych czy szerzej praw pracowniczych (poza pracą w ochronie zdrowia i w edukacji). Ale gdy zapytałam o mieszkania socjalne, Marianna powiedziała, że to konieczność. Sama latami czekała na takie w kolejce z mamą.

Kwestia aborcji niejasna – ma być dostępna do 12 tygodnia, ale kobieta nie chciałaby, żeby aborcja zastąpiła antykoncepcję. Edukacja seksualna jako ,,drażliwy temat”. To język prawicy. Oby tylko język – może to kwestia wyjścia z konserwatywnego środowiska.

Marianna była otwarta na głosy. Gdy zapytałam, czy planuje zwiększenie podatków dla najbogatszych i wielkich korporacji, odpowiedziała, że możemy to wspólnie przegadać, z ekonomistami.

I kilka cytatów, które zostaną ze mną:

– Mówię w imieniu każdej kobiety hamowanej przez mężów, rodziny. Pochodzę z bardzo oceniającej rodziny. Mój mąż jest w PiS-ie, który nie daje wolności kobietom. Chcę nas z tego wyrwać.

– Po 8 latach studiów dostałam 2000 zł pensji.

– Chciałam należeć do Nowoczesnej. W wewnętrznych przepychankach byłam przerzucana jak przedmiot. Nie zgadzam się, by tak traktować kobiety.

– Czy widzieliście kiedyś, żeby bankier pomagał kredytobiorcom? Morawiecki zna się na wszystkim, tylko nie na pomocy ludziom.


Źródło
Opublikowano: 2022-05-10 20:03:26

Strajki w Parocu i w Solarisie pokazały, że można skutecznie walczyć o wyższe pł

Razem:


Strajki w Parocu i w Solarisie pokazały, że można skutecznie walczyć o wyższe płace! Pracownicy tych fabryk po długich strajkach uzyskali znaczące podwyżki. To daje nadzieję na przyszłość!

Jednak to wyjątki – wielu ludzi w Polsce z przerażeniem patrzy na rosnące ceny żywności, raty kredytu, ceny najmu. Płace muszą odpowiadać na inflację, inaczej w kieszeniach zostaje nam coraz mniej pieniędzy.

Dlatego Partia Razem i Lewica apelują:
1️⃣ Niech państwo zacznie uczciwie płacić własnym pracownikom. Niech nauczycielki, urzędnicy, kolejarze zaczną zarabiać uczciwie.
2️⃣ Czas realnie podnieść płacę minimalną, tak żeby naprawdę wystarczała na godne życie.

Zgadzasz się z naszymi postulatami? Masz dość tego, że Polska jest krajem taniej pracy? Nie chcesz słuchać, że pielęgniarka czy nauczycielka ma pracować “z powołania”, a nie dla pieniędzy? Chodźmy Razem 1 maja! Upomnij się o prawa ludzi pracy!
Dodatkowy bonus: będzie szansa zbić piątkę ze związkowcami z Solarisa i dowiedzieć się, jak skutecznie walczyć o swoje. 😉

#1Maja #ŚwiętoPracy

Źródło
Opublikowano: 2022-04-27 16:48:15

Pokażmy, że ponad wszelkimi podziałami, w tych niezwykle ciężkich chwilach, jest

Maciej Konieczny:


Pokażmy, że ponad wszelkimi podziałami, w tych niezwykle ciężkich chwilach, jesteśmy z Ukrainą! Spotkajmy się jutro, w sobotę o 16:00 na placu Karola Miarki w Katowicach – zaraz obok honorowego konsulatu Ukrainy. To przede wszystkim wydarzenie dla Ukrainek i Ukraińców, którzy w ostatnich dniach przybyli do Polski – chcemy dawać im głos, słuchać ich i wspierać. Bądźcie razem z nami!

Дорогі українки, дорогі українці – це подія для вас! Ми хочемо дати вам можливість говорити, слухати вас і підтримувати. Ми хочемо показати, що в ці надзвичайно важкі часи ми з вами. Давайте зустрінемося в знак солідарності, яка буде так необхідна у найближчому майбутньому.
Зустрічаємось у суботу о 16:00 на площі Карола М’ярки у Катовіцах – біля почесного консульства України. Запрошуємо!

Let us show that, beyond all divisions, in these extremely difficult moments, we are with Ukraine! This is an event for Ukrainian women and men who have come to Poland in recent days – we want to give them a place to speak freely, listen to them and support them.
We meet on Saturday at 4 p.m. at Karol Miarka Square in Katowice – right next to the honorary consulate of Ukraine. Join us!


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-03-04 14:21:47

Właśnie dowiedziałam się, że prezydent Duda nie podpisał #LexCzarnek. Ponieważ P

Daria Gosek-Popiołek:


Właśnie dowiedziałam się, że prezydent Duda nie podpisał #LexCzarnek. Ponieważ PiS nie ma większości na odrzucenie weta prezydenta – ta szkodliwa i zła ustawa kończy swój żywot.
I dobrze.
W ciągu ostatnich dni pracując jako wolontariuszka w Koalicja Otwarty Kraków i pomagając uchodźcom i uchodźczyniom zastanawiałam się wielokrotnie nad tym, jak wielu rzeczy nie moglibyśmy zrobić – jako koalicja organizacji pozarządowych – dla i w krakowskich szkołach, gdyby #LexCzarnek już obowiązywał.

❗W przeciągu kilku dni wiele szkół włączyło się w zbiórki darów dla uchodźców i uchodźczyń – a gdyby ustawa obowiązywała – na to musiałoby wydać zgodę kuratorium.
❗Wiele organizacji przygotowało dla nauczycieli scenariusze lekcji dot. wojny w Ukrainie i tego, jak rozmawiać z dziećmi, wiele organizacji takie lekcje czy warsztaty przygotowało. Gdyby obowiązyało lex Czarnek takie warsztaty musiałby mieć zgodę kuratora, a kuratorium musiałoby dostać ich scenariusze na 2 miesiące wcześniej
❗Wiele organizacji przygotowało wsparcie psychologiczne dla uczniów i uczennic ukraińskiego pochodzenia, które i którzy teraz przechodzą naprawdę trudne chwile
❗Za moment w naszych szkołach pojawi się jeszcze więcej dzieci z Ukrainy – i to właśnie organizacje pozarządowe będą wspierać samorządy i szkoły – a przede wszystkim te dzieci w pierwszych tygodniach ich lekcji.

Tych kilka dni przyglądania się, jak organizacje pozarządowe pracują, jak się uczą, jak współpracują z samorządami, kilka dni bardzo aktywnego wspierania ich pokazuje mi jedno – potrzebujemy więcej partnerstwa i współpracy.

Dziękuję wszystkim organizacjom, które jak Wolna Szkoła, Akcja Demokracja czy ZNP walczyło o to weto.

I dziękuję tym organizacjom, z którymi teraz współpracuję za to, że w Koalicja Otwarty Kraków rozmawiają także o tym, jak wesprzec uczniów w tych trudnych dniach.

zdjęcie zrobione w Punkcie Interwencyjnym na Radziwiłłowskiej 3, autorstwa Tomka Czapiewskiego


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-03-02 15:37:04

Agresja Rosji wobec Ukrainy musi budzić i słusznie budzi solidarny sprzeciw Zach

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Agresja Rosji wobec Ukrainy musi budzić i słusznie budzi solidarny sprzeciw Zachodu, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych. Budzi też solidarny sprzeciw Polski. To dobrze, że polska klasa polityczna jednym głosem, ponad podziałami, deklaruje solidarność z państwem i społeczeństwem ukraińskim 🇺🇦

Solidarność to jednak nie tylko słuszne deklaracje i działania polityczne czy domaganie się sankcji wobec Kremla – solidarność musi także oznaczać gotowość do udzielenia pomocy naszym sąsiadom.

Do dalszej militarnej eskalacji sytuacji za naszą wschodnią granicą może dojść w każdej chwili. Wszyscy życzymy sobie, aby tak się nie stało – ale jeśli tak się stanie, to do Polski przyjechać może nawet milion uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Polska musi być przygotowana na ich przyjęcie. System ochrony zdrowia, pomocy społecznej, system oświaty – każdy z tych obszarów zostanie wystawiony na próbę. Do jej sprostania Polska musi być gotowa juz dziś. Dlatego w imieniu naszego klubu, jako #PosłankiLewicy, zwróciłyśmy się dziś wraz z Katarzyna Kotula posłanka na Sejm RP i Marcelina Zawisza o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu informacji Premiera Morawieckiego ws. przygotowania Polski do udzielenia obywatelom Ukrainy ewentualnej pomocy w zakresie ochrony zdrowia, pomocy społecznej, edukacji dzieci i młodzieży, zamieszkania oraz pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku eskalacji konfliktu z Federacją Rosyjską i napływu do Polski uchodźców z Ukrainy.

Bądźmy gotowi do udzielenia pomocy zanim na przygotowania okaże się zbyt późno!


Źródło
Opublikowano: 2022-02-23 20:15:17

Mówiąc delikatnie, jestem sceptyczny co do takiej działalności, jak piszą na str

Robert Maślak:


Mówiąc delikatnie, jestem sceptyczny co do takiej działalności, jak piszą na stronie placówki, edukacyjnej. Na czym ma polegać edukacja polegająca na zrobienia zdjęcia ślubnego z sową, spotkania sowy w restauracji, czy podczas wizyty w szkole? Na uczeniu przedmiotowego podejścia do zwierząt? Rozumiem wycieczkę przyrodniczą w celu obserwacji sów, rozumiem wizytę w ośrodku rehabilitacji, gdzie poznajemy zwierzęta i problemy na linii człowiek – zwierzę, ale sowa do kotleta czy sowa na ślubie?
Trudno nie mieć skojarzenia z objazdową menażerią.

O takiej działalności bym pewnie nie wiedział, gdyby nie informacja w Kocham Wroclaw, w którym redaktorka naczelna portalu dość bezkrytycznie podchodzi do takiej działalności, jednym tchem wymieniając ją z kocimi kawiarniami, czego porównywać się nie da, bo koty to zwierzęta domowe. Szkoda, bo bardzo lubię ten portal.

https://kochamwroclaw.pl/wroclawska-pizzerie-odwiedzaja-sowy/Źródło: Robert Maślak
Więcej w kategorii: Robert Maślak
Opublikowano: 2022-02-21 08:28:00

Znacie zapewne mantrę, że „tylko bogate państwa mogą sobie pozwolić na socjal” o

Sztuczne Chwasty:


Znacie zapewne mantrę, że „tylko bogate państwa mogą sobie pozwolić na socjal” oraz, że „musimy dogonić Niemcy”. Obie są wyrazem pewnego specyficznego, folwarcznego myślenia naszej post-szlacheckiej kasy panującej, w imię której kilkanaście milionów pracowników – w domyśle chłopów – musi ponieść ofiarę i wyrzec się swoich ambicji, by wskaźniki PKB odpowiednio zbliżyły się do niemieckich. Oczywiście, ofiar nie mogą ponieść ich panowie – kapitaliści, zwani dla niepoznaki „przedsiębiorcami”, by wydawało się, że Kulczyk i pani Zofia na śmieciówce to jedno i to samo – bo to dzięki nim będziemy się zbliżać do Niemiec, a bogactwo, które oni zgromadzą, będzie skapywać na klasy im służące.

Skapywać lada dzień. Już już, jeszcze tylko trzeba zlikwidować ten upierdliwy kodeks pracy, zlikwidować emerytury, by każdy z nas harował do śmierci na stanowisku pracy (ileż PKB wygeneruje nowa branża sprzątających martwych pracowników!), a do tego wyeliminować publiczną opiekę zdrowotną, dzięki czemu zaoszczędzimy tyle kasy, a kto będzie miała raka, cóż, niech zdycha.

Tymczasem przepaść między Niemcami a Polską, pomimo trzydziestu lat liberalizacji gospodarki, niszczenia związków zawodowych, „uelastyczniania” rynku pracy, oraz gigantycznych przywilejów przyznawanych kapitalistom (nie faktycznym przedsiębiorcom), rzeczywistość uparcie odmawia dostosowania się i po okresie skoku, gdy w latach 2004-2008 PKB per capita wzrósł z trochę ponad 6.5 tysiąca dolarów na łebka do niecałych 14 tysięcy – czyli podwoił się – od prawie dwóch dekad tkwimy w pozycji około 1/3 niemiecko PKB per capita.

Innymi słowy, pomimo wszystkich ofiar poniesionych przez miliony Polaków od 1991 roku, największy przyrost PKB miał miejsce nie dzięki polityce aktywnej redukcji Polskich pracowników do roli chłopów pańszczyźnianych, ale dzięki dołączeniu do Unii Europejskiej i otwarciu rynków zachodniej Europy – i jednocześnie po zdyskontowaniu tego otwarcia, po pięciu latach utkwiliśmy w marazmie współczesnego liberalizmu, który absolutnie nie rozumie tego, że polityka państwa jest niezbędnym narzędziem w kształtowaniu społeczeństwa i kreowaniu bogactwa, a skazywanie wszystkiego na łaskę i niełaskę rynku prowadzi do scenariusza polskiego (oraz wypromowania najbardziej nawet nieudolnych partii, jeśli tylko są w stanie zaoferować minimalną nawet ulgę).

Polska nie jest bogatym krajem – a nie jest nim, bo nie pozwala sobie na socjal i inwestycje w swoich obywateli, pozostawiając ich samym sobie – chyba, że nasze neoliberalne „elity” mogą znaleźć sposób na wyciśnięcie z milionów Polaków dodatkowych danin albo obciążeń. Wtedy wykazują się niesłychaną wręcz kreatywnością, jak szlachta okresu XVII wieku, gdy przyszło do okradania chłopów, niewolników I RP (niewolniczego państwa absolutnego totalitaryzmu, tak btw).

I Polska pozostanie biednym krajem, jeśli ta polityka się nie zmieni. Zawsze będziemy gonili Niemcy: Według długofalowych prognoz OECD, gdy Niemcy będą się dalej bogacić, Polska przestanie utrzymywać się na pozycji 1/3 ich PKB, a będzie pozostawać coraz dalej w tyle; zapewne wtedy Gadomski i reszta libków zacznie proponować legalizację rażenia prądem albo zakuwania w gąsior, by wycisnąć z pracowników jeszcze więcej w pogoni za Niemcami – albo konstruowanie kolejnych gułagów Amazonu i innych sieci wysyłkowych, w której będziemy harować za pół darmo, w imię wzrostu PKB.

Najgorsze jest to, że partie próbujące proponować jakąkolwiek alternatywę są notorycznie prześladowane w mediach publicznych i prywatnych, jak np. Nowa Lewica, która niedawno zaprezentowała swoje propozycje programowe, m.in. w kwestii podatków. Chociaż skrajna stawka PIT miałaby wynieść 40% (przez co libki już zapewne okrzyknęły Lewicę mianem komunobolszewików chcących dosłownie wbijać przedsiębiorców na pal), to i tak jest to bardzo skromna propozycja na tle unii, gdzie najwyższe stawki PIT to (za Michałem Puchałą):

Szwecja – 57%
Portugalia – 56,5%
Austria – 55%
Holandia – 52%
Dania – 51,7%
Słowenia, Grecja, Belgia – 50%
Finlandia – 48%
Hiszpania – 47%
Niemcy, Francja – 45%
Włochy – 43%

Tutaj warto przypomnieć, że progresja podatkowa nie oznacza, iż CAŁY dochód jest objęty tą stawką, tylko dochody powyżej pewnego poziomu. Biorąc pod uwagę, że Polska edukacja w tej sprawie stoi na tragicznie niskim poziomie, trzeba tłumaczyć, do upadłego, czym jest progresja podatkowa.

Po trzydziestu trzech latach – jednej trzeciej stulecia – nie osiągnęliśmy szczególnie wiele. Polska nie może się pochwalić światowej klasy osiągnięciami (a mielismy mieć ich wiele po zlikwidowaniu własnego przemysłu i marek), nie jest liderem w żadnej dziedzinie (poza eksportem wysoce wykwalifikowanych pracowników pozbawionych instynktu związkowego), a w kwestii rządów i jakości życia jak jest, każdy widzi.

Potrzebujemy zmian. Zaczynając od odrzucenia tego cholernego dogmatu, że by dogonić Niemcy, musimy się sprzedać i upodlić, a potem – może! – łaskawi państwo pozwolą nam zdjąć chomąto na pięć minut.

Miłej niedzieli.

Obraz: Rubens z żoną, Peter Paul Rubens, ~1609

PS: Absolutnym fenomenem jest to, że urlibmedium, czyli Wyborcza, nie puszcza na frontpeju, że KOMUNIZM POWRACA, bo Lewica zaproponowała europejskie stawki podatkowe. Ciekawe, czy ktoś już beknął za to niedopatrzenie.


Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Dziś artyści i artystki związani z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,

Daria Gosek-Popiołek:


Dziś artyści i artystki związani z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, pracownicy i pracownice teatru, razem z widzami mówią #TeatrJestNasz.
Uważam, że ja, jako polityczka nie powinnam tak mówić – bo nie jest rolą polityków narzucać artystom kierunków ich poszukiwań, cenzurować i ograniczać. Jak kończy się podporządkowywanie teatrów czy instytucji kultury władzy widzimy w całej Polsce: we Wrocławiu w Teatrze Polskim, w Krakowie w Narodowym Starym Teatrze – gdy władza zdecydowała się rozstrzygnąć konkurs na dyrektora i przekazać tę funkcję osobie, której kompetencje były wątpliwe.
W przypadku Teatru im. Słowackiego sprawa jest szczególnie oburzająca. Po aferze dotyczącej inscenizacji “Dziadów” wywołanej przez małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak, która postanowiła odegrać rolę cenzorów z 1968 r., Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował się rozpocząć procedurę odwołania dyrektora teatru w połowie jego kadencji. W sytuacji, w której teatr odnosi sukcesy artystyczne, a cały zespół – i aktorzy i pracownicy – popiera działania dyrektora.
Dziś o sytuacji w Teatrze im. Słowackiego wraz z Maciej Gdula rozmawialiśmy z jego aktorami: Mateuszem Janickim i Karoliną Kazoń. Będziemy wspierać protestujący zespół i widzów.

We wtorek podejmiemy kontrolę w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Domagać się będziemy wglądu do dokumentów uzasadniających – według Zarządu Województwa – decyzję odwołaniu dyrektora.
Bo politycy są po to, by patrzeć na ręce tym, którym władza uderzyła do głowy.


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-02-18 15:49:08

Protest jest jednym z podstawowych sposobów walki o swoje prawa. Historycznie pa

Sztuczne Chwasty:


Protest jest jednym z podstawowych sposobów walki o swoje prawa. Historycznie patrząc, zmiany na lepsze nie następowały w wyniku uprzejmego proszenia silnych o ustępstwa, nie następowały poprzez zgięcie grzbietu i pokorne proszenie silnych o ulżenie nam w niedoli. Faszyzmu nie pokonano dyplomatycznymi notami czy szczerym oburzeniem, ale poprzez największą wojnę w historii ludzkości, której zwieńczeniem był Duce oglądający świat z nowej perspektywy, wagnerowskie sceny w Berlinie, czy grzyby atomowe na Wyspach Japońskich. Rynku pracy nie uregulowano poprzez pokorne proszenie kapitalistów o łaskę, tylko strajkami, protestami i ogromną ilością krwi przelaną przez robotników.

Dlatego trochę nas bawi to, że w skrajnie prawicowej Polsce do rangi protestu urasta happening sprzed paru dni pod Pałacem Prezydenckim, gdzie protest uczniowski przyjął formę grzecznego, ładnie zorganizowanego poloneza i… W sumie tyle. Wydarzenie medialne, trafiające idealnie we wrażliwość emerytów spod znaku KODu, a do tego mile widziane przez rząd. Ot, poskandowali sobie, poskandowali, a potem rozeszli się do domów. Całość była świetnie zorganizowana, owszem, ale była grzeczna.

Protesty nie mogą być grzeczne.

Nie trzeba daleko sięgać: Przed załamaniem się Strajku Kobiet pod ciężarem ambicji jej nielicznych liderek, protesty miały właściwie niespotykaną skalę, ogarniając cały kraj dzięki oddolnej organizacji i ciężkiej pracy aktywistek i aktywistów, niejednokrotnie paraliżując centra miast oraz lądując na celowniku policji. Represje były i są powszechne, trwają do dziś, a jednocześnie z roku na rok skokowo zmieniło się poparcie dla prawa do przerywania ciąży – także w gronie wyborców niemiłościwie panującej nam partii. Powszechne jest poparcie dla przywrócenia wyjątków od obowiązującego od trzydziestu lat zakazu aborcji (nie gadajmy głupot o kompromisie, prosimy), a poparcie dla przerwania ciążu ze względu na warunki socjalne – która była standardem w komunisie polskim – prawie podwoiła się, z 15 na 28 procent.

Dzięki skali i organizacji strajków udało się także rozwinąć działalność kolektywów zajmujących się edukacją i zapewnianiem dostępu do przerywania ciąży (m.in. wielokrotnie propsowany przez nas Aborcyjny Dream Team, wrzucajcie w komentarzach inne organizacje), oraz zapewnić im fundusze.

Kluczowym elementem jest właśnie niegrzeczność i gotowość do działania wbrew rządowi i jego polityce, oraz przeszkadzanie, wchodzenie w szkodę – na ile to tylko możliwe.

Oczywiście, pojawią się głosy oburzenia, że jak to tak, jak to przeszkadzać, czy protesty mają prawo przeszkadzać albo szkodzić?

Jeśli mają być efektywne, to oczywiście, że muszą. Idąc dalej, klasycznym przykładem jest chociażby ruch praw obywatelskich dla osób czarnoskórych. Sit-ins, czyli blokowanie dostępu białej klienteli w barach „nur fur Weisse”, nie były grzecznymi protestami: Zakłócały normalne działanie białych właścicieli, powodowały rzeczywiste straty finansowe i niejednokrotnie łączyły się z konsekwencjami prawnymi. Tutaj przykładem jest Martin Luther King. Po jego śmierci establishment zrobił z niego pluszowego misia, wymazując antykapitalizm i ogromną część jego aktywizmu, która nie pasowała do laurki wystawionej rasistowskiemu imperium, jakim są Stany Zjednoczone. Sam King wziął w pewnym momencie udział w sit-ins (które były, notabene, niezależną inicjatywą studencką, bardziej bezpośrednią niż nastawione bardziej na reformizm organizacje już istniejące), co przypłacił wyrokiem czterech lat więzienia i cięzkich robót, za recydywę.

Jednocześnie te protesty wychowały nowe pokolenie aktywistów, które ostatecznie doprowadziło do końca segregacji, która trwała od klęski Stanów Zjednoczonych w starciu z południowymi terrorystami. Tak, dobrze czytacie, 1865 rok okazał się wygraną bitwą, a przegraną wojną – w znacznym stopniu pozwoliła na przywrócenie niewolnictwa w nowych formach, dzięki brutalności białych południowców.

I, co ważne, ani King, ani aktywiści nie cieszyli się szczególną popularnością mainstreamu. Przekonanie, że protesty muszą być grzeczne, a celem jest przekonanie większości do tego, by poparła ustępstwa zwyczajnie nie ma oparcia w faktach. Większość Amerykanów potępiała aktywizm polegający na naruszaniu zasad „nur fur Weisse” (61% w Gallupie z 1961), oraz uważała, że masowe demonstracje i głośny, agresywny aktywizm zaszkodzą czarnej społeczności, a nie przysporzą jej pożytku (74% – ! – w ankiecie z 1964 r.).

Reszta jest historią.

Wniosek jest jeden: Największym wrogiem postępu nie jest faszysta czy otwarty rasista, ale właśnie ten prawdopośrodkowiec, umiarkowany centrysta, który bardziej ceni sobie stabilizację i porządek, niż faktyczną sprawiedliwość (parafrazowaliśmy tego pana nieraz, więc wiecie, o kogo chodzi) i przez to tak naprawdę jej nie popiera. Osoba prawdziwie wierząca w sprawiedliwość i idee wolności, równości, braterstwa, czy demokracji nie zmieni zdania o sto osiemdziesiąt stopni.

Osoba faktycznie popierająca np. ideę praw kobiet, antyrasizmu, czy demokracji nie stwierdzi nagle, że od teraz popiera zakaz aborcji/segregację/autokrację, bo nie spodoba się jej taki czy inny aktywista, czy perspektywa, że taki czy inny przedsiębiorca poniesie straty.

Widać to na przykładzie strajku w Solarisie, który pokazuje, komu są faktycznie bliskie wartości konstytucyjne – która gwarantuje prawo do strajku – a komu tak naprawdę nie przeszkadza ani autorytarne państwo, ani brutalna eksploatacja pracowników jako tzw. „human resources”.

A straty są niezbędne, by wymusić zmiany. Nie następują one, bo ładnie się poprosiło, tylko dlatego, że tańsze i mniej upierdliwe jest pójście na ustępstwa. Jest to klasyczna lekcja historii, która potwierdza się co i rusz: Strajki w Parocu, John Deere, strajk rolników w Indiach, a to tylko czubek góry lodowej, która uderza właśnie w interesy kapitalistów. Wielka Rezygnacja, która trwa od 2019 roku wskutek pandemii na całym świecie – nie tylko w Stanach Zjednoczonych, o których najczęściej mowa, ale także w Unii i w Polsce – to także forma spontanicznego protestu, która generuje ogromne straty i wymusza ustępstwa, jak podnoszenie wynagrodzeń, stabilizacji i innych benefitów, by zatrzymać pracowników (których w Polszy brakuje dziesiątek tysięcy, dzięki dziesięcioleciom turbokapitalistycznego wyzysku, wspieranego przez pożytecznych idiotów jak libkowi publicyści).

Straty są niezbędne, by wymusić zmiany. Statystycznie, poparcie większości nie ma większego wpływu na politykę, liczą się straty zadane możnym i potężnym.

Polonez na ulicy może stanowić wstęp do aktywizmu, ale sam w sobie to niewiele więcej, niż flash mob, który nie powoduje żadnych strat dla klasy rządzącej i przez to zostanie zwyczajnie zignorowany. Co by pomogło?

Wsparcie ZNP w organizacji kolejnego strajku, aż do skutku. Zorganizowanie funduszy strajkowych i wsparcie nauczycieli w przypadku strajku (zagłodzenie strajkujących i zmuszenie ich do powrotu do pracy jest klasycznym łamaniem strajku, który także praktykuje Solaris). Organizacja alternatywnego nauczania i łamanie zasad narzucanych przez Czarnka.

Wszystko, by wchodzić w szkodę i przeszkadzać. Tylko tak, tylko rzeczywistą walką o prawa da się je odzyskać i wymusić ustępstwa.

A, i pamiętajcie: W kapitalizmie nic nie da się wywalczyć bez pieniędzy. Finansowe wsparcie walczących na pierwszej linii frontu jest niezbędne. W komentarzu wrzucimy link do zrzutki na Fundusz Strajkowy w Solarisie, do której końca pozostało sześć dni – każda złotówka się liczy!

Obraz: Frederik Hendrik Kaemmerer?


Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Dziś wraz z posłami Lewica Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Maciej Gdula przeprowad

Daria Gosek-Popiołek:


Dziś wraz z posłami Lewica Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Maciej Gdula przeprowadziliśmy w Kuratorium Oświaty w Krakowie zapowiadaną w piątek kontrolę. Bezpośrednim powodem naszej wizyty były niepokojące materiały filmowe dotyczące epidemii COVID-19 i profilaktyki zakażeń zamieszczone na oficjalnych kanałach kuratorium.
Z analizy przedstawionych nam dokumentów wynika, że działania Małopolskiej Kurator Oświaty Barbary Nowak w zakresie promowania akcji szczepień ograniczały się do przekazywania materiałów z Ministerstwa Zdrowia czy Ministerstwa Edukacji i Nauki do małopolskich szkół. Jedyną inicjatywą własną kurator był ponad godzinny film, który miał informować o szczepieniach. W rzeczywistości w tym materiale “eksperci” twierdzą, że COVID-19 jedynie w małym stopniu dotyka dzieci, kwestionują zasadę Dystans, Dezynfekcja, Maseczka, a szczepionki określają mianem eksperymentów. W filmie pojawia się lekarka, której zawieszono prawo do wykonywania zawodu – właśnie w związku z jej antyszczepionkową działalnością. Kuratorium nie miało żadnych zastrzeżeń merytorycznych co do tego materiału.

Po naszej kontroli Barbara Nowak zobowiązała się do przemontowania materiałów video, w których występuje zawieszona lekarka. Sprawę sposobu wyłonienia firmy, która przygotowała na zamówienie Kuratorium Oświaty materiały zawierające antyszczepionkowe treści będziemy nadal analizować i poinformujemy o konkluzjach.
Podobne kontrole Lewica podejmie także w innych kuratoriach w Polsce. Młodzież ma prawo do rzetelnych informaji opartych na badaniach naukowych!


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-02-14 20:27:43

Wraz z krakowskimi posłami Lewica i Razem, Maciej Gdula i Daria Gosek-Popiołek,

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Wraz z krakowskimi posłami Lewica i Razem, Maciej Gdula i Daria Gosek-Popiołek, odbyliśmy dziś kontrolę poselską w Kuratorium Oświaty w Krakowie. Kontrola była związana z antyszczepionkową działalnością pani kurator, o której w ostatnim czasie szeroko informowały media (o szczegółach możecie przeczytać m.in. w materiale TVN24, który opracowali red. Justyna Suchecka i red. Michał Istel https://tvn24.pl/premium/krakow-barbara-nowak-spotkala-sie-z-organizacjami-antyszczepionkowymi-5585837 oraz w artykule red. Magdaleny Chrzczonowicz w OKO.press https://oko.press/inzynieria-genetyczna-antyszczepionkowe-wyklady-na-stronie-kuratorium-barbary-nowak/ ).

A oto najważniejsze wyniki naszej dzisiejszej kontroli:

🔴 Spotkania z antyszczepionkowcami to jedyne spotkania, jakie kurator Barbara Nowak odbyła w związku z pandemią.

🔴 Promocja szczepień przez Małopolską Kurator Oświaty ograniczała się do przekazywania pism „z centrali” jak Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji i Nauki itp. – własnych inicjatyw Kuratorium nie podejmowało.

🔴 W filmach zamówionych i opłaconych przez Kuratorium, publikowanych na YouTube, występują tacy „eksperci” jak stomatolog czy lekarka z zawieszonym prawem do wykonywania zawodu, kwestionująca szczepienia.
Pani Kurator twierdzi, że znała nazwiska osób występująch, ale nie sprawdziła, kim są.

🔴 Nie poprosiła także z wyprzedzeniem o treść wykładów (tu warto przypomnieć, że Barbara Nowak jest zwolenniczką #LexCzarnek i wymagania od NGO zgłaszania scenariuszy zajęć dodatkowych z 2-mies. wyprzedzeniem).

Co dalej?

👉 Po naszej kontroli Barbara Nowak zobowiązała się do wyedytowania materiałów video, w których występuje zawieszona lekarka – będziemy sprawdzać, czy faktycznie to zrobi;

👉 Sprawę sposobu wyłonienia podmiotu, który przygotował na zamówienie Kuratorium Oświaty materiały zawierające antyszczepionkowe treści będziemy zgłębiać, zgłosiliśmy już wniosek o udostępnienie nam dodatkowej dokumentacji w tej sprawie;

👉 Podobne kontrole Lewica podejmie także w innych kuratoriach w Polsce – bo młodzież trzeba chronić przed antyszczepionkową propagandą, a nie zapraszać jej orędowników do szkół!


Źródło
Opublikowano: 2022-02-14 15:45:37

Przemek i Barbara – fanatyczna para! Z namiętnością wlewają do głów nacjonalisty

Razem:


Przemek i Barbara – fanatyczna para! Z namiętnością wlewają do głów nacjonalistyczną i antyszczepionkarską ciemnotę, szczują na mniejszości i nauczycieli chcą wziąć pod swój but.

Apelujemy do prezydenta Dudy o zawetowanie haniebnej ustawy #LexCzarnek! Edukacja musi być świecka i otwarta!

✅ TAK dla edukacji seksualnej w szkołach!
✅ TAK dla psychologa w każdej szkole!
✅ TAK dla wyprowadzenia religii ze szkół!
✅ TAK dla edukacji klimatycznej!
✅ TAK dla konsultowania wszelkich reform z uczniami, środowiskami eksperckimi, nauczycielskimi i rodzicami!
✅ TAK dla godnych pensji w oświacie!

#walentynki #lewica #razem #sejm #polityka


Źródło
Opublikowano: 2022-02-14 15:35:02

Konferencja prasowa po kontroli poselskiej w Kuratorium Oświaty w Krakowie z udz

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Konferencja prasowa po kontroli poselskiej w Kuratorium Oświaty w Krakowie z udziałem Darii Gosek-Popiołek, Agnieszki Dziemianowicz-Bąk i Macieja Gduli.

Konferencja prasowa po kontroli poselskiej w Kuratorium Oświaty w Krakowie z udziałem Darii Gosek-Popiołek, Agnieszki Dziemianowicz-Bąk i Macieja Gduli.


Źródło
Opublikowano: 2022-02-14 11:11:46

Co się odwlecze, to nie uciecze!

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Co się odwlecze, to nie uciecze!

Kurator Barbara Nowak nie spotkała się z nami w miniony piątek, zatem stawimy się w Małopolskim Kuratorium Oświaty z Daria Gosek-Popiołek i Maciej Gdula już jutro, w poniedziałkowy poranek. Oczekujemy odpowiedzi na pytania o jej jako kuratora oświaty działalność w czasie pandemii, jej spotkania z antyszczepionkowcami czy publikowanie antyszczepionkowej propagandy na YouTube.

O wynikach naszej kontroli poselskiej będziemy oczywiście informować, tymczasem polecam materiał TVN24 z piątku, kiedy to przed naszymi pytaniami uchronić Barbarę Nowak miało pilne spotkanie w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Miało, bo jak dotąd nikt z MEiN nie potwierdził, że w ogóle się odbyło…

Link do materiału red. Adrianny Otręby:
https://tvn24.pl/polska/lewica-chce-skontrolowac-malopolskie-kuratorium-pyta-o-spotkania-z-antyszczepionkowcami-5595414


Źródło
Opublikowano: 2022-02-13 20:51:37

Sejm przyjął #lexCzarnek. Haniebny projekt dający ludziom pokroju kurator Nowak

Magdalena Biejat:

Sejm przyjął #lexCzarnek. Haniebny projekt dający ludziom pokroju kurator Nowak pełnię władzy nad szkołami.

To nauczyciele, rodzice i uczniowie powinni decydować o swojej szkole, nie samozwańczy prokuratorzy z politycznego nadania!

Uczniowie i uczennice, nauczyciele, rodzice – jesteśmy z Wami i będziemy o Was nadal walczyć!

lexCzarnek

Źródło
Opublikowano: 2022-02-09 17:01:27

Co to znaczy być lekarką #proabo?

Aborcyjny Dream Team:


Co to znaczy być lekarką #proabo?
Czy personel medyczny może mówić o aborcji w sposób normalny i traktować zabieg medyczny jako część swojej praktyki?
Czy na studiach medycznych jest przekazywana jakakolwiek wiedza o aborcji? Czy polska ginekologia ma problem z płodocentryzmem?

Już jutro o 19.00 razem z Lekarki Pro Abo] i @womenhelporg pogadamy o aborcji i lekarzach_lekarkach. Czy to #loveandhaterelationship czy może #perfectmatch ?

Bądźcie z nami jutro na Instagramie @aborcyjnydream Lekarki Pro Abo] 🖤

#Aborcja #aborcjabezgranic #wyjątek #mojeżycie #mojaciąża #mojaaborcja #miałamaborcję #decydujeja #przypomnienie #aborcjajestok #dostęp #aborcjabezwstydu #niejesteśsama #1na3 #lekarki #medycyna #studia #lekarze #ginekologia #edukacja


Źródło
Opublikowano: 2022-02-08 12:04:12

Posłanki Lewicy Daria Gosek-Popiołek i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk domagają się

Razem:


Posłanki Lewicy Daria Gosek-Popiołek i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk domagają się odwołania małopolskiej kurator Barbary Nowak. Bezpośredni powód to jej antyszczepionkowe wypowiedzi i działania stojące w sprzeczności z zasadami walki z pandemią.

W treści swojej interwencji posłanki napisały: „Pomimo licznych apeli o odwołanie Barbary Nowak z funkcji kuratora oświaty, kierowanych m.in. przez Ministra Zdrowia oraz Radę Medyczną przy Prezesie Rady Ministrów, ta nadal piastuje swoje stanowisko. Barbara Nowak nie zaprzestała działalności szkodliwej z punktu widzenia zdrowia i bezpieczeństwa publicznego”

Daria Gosek-Popiołek: „Od przedstawicieli administracji rządowej zajmujących się edukacją oczekujemy odpowiedzialności i rozsądku. Oczekujemy od nich zachęcania dzieci i rodziców do szczepień, a nie podważania ich zasadności. Tymczasem kurator Nowak na spotkaniu z antyszczepionkowcami pyta, czy na pewno zdrowie jest najważniejsze. Takie słowa są niegodne urzędnika państwowego”.


Źródło
Opublikowano: 2022-02-08 07:27:59

Domagamy się dymisji kurator Barbary Nowak! Od przedstawiciela administracji

Daria Gosek-Popiołek:


📣 Domagamy się dymisji kurator Barbary Nowak!

Od przedstawiciela administracji rządowej, w szczycie V fali zachorowań na COVID-19 oczekiwać należy rozwagi i odpowiedzialności. Propagowania szczepień i zachęcania do nich.

Ale to nie tylko nasze oczekiwania. Zgodnie z art. 68 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej władze publiczne (do których należy zaliczyć kuratorów oświaty) obowiązane są do zwalczania chorób epidemicznych.

A co robi kurator Nowak?

❌ Podczas audycji w ogólnopolskiej stacji radiowej podważa bezpieczeństwo szczepionek nazywając je „eksperymentem”.

❌ Podczas spotkania – transmitowanego do sieci – z przeciwnikami szczepień wbrew faktom medycznym twierdzi, że szkoły nie są pasem transmisyjnym wirusa, przyrównuje COVID-19 do grypy. O tym, że ma wątpliwości, że”zdrowie jest najważniejsze” już nawet nie wspomnę.

Za te szkodliwe społecznie działania powinna ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną. I z wniosek o taką dymisję złożyłam dziś z posłanką Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Do odwołania Barbary Nowak ze stanowiska wystarczy podpis ministra Czarnka. Jak wiele szkodliwych i niebezpiecznych bzdur może jeszcze kurator Nowak wypowiedzieć?
Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-02-07 14:55:04

Żądamy dymisji kurator Barbary Nowak!

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


📣 Żądamy dymisji kurator Barbary Nowak!

Zgodnie z art. 68 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej władze publiczne (do których należy zaliczyć kuratorów oświaty) obowiązane są do zwalczania chorób epidemicznych.

Ostatnie działania i wypowiedzi małopolskiej kurator Barbary Nowak: kwestionowanie szczepień, zaprzeczanie naukowym faktom i wiedzy na temat COVID-19, spotkania z antyszczepionkowcami i promowanie głoszonych przez nich treści w oficjalnych kanałach komunikacji Kuratorium Oświaty, stoją w sprzeczności z tym przepisem – przepisem ustawy zasadniczej. Pani kurator Nowak swoim zachowaniem dopuściła się deliktu konstytucyjnego – czyli naruszenia Konstytucji RP – i powinna za to ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną. Jej działania utrudniają walkę z pandemią i stanowią podstawę do natychmiastowej dymisji. Z wnioskiem o taką dymisję zwróciłyśmy się dziś z posłanką Daria Gosek-Popiołek do Ministra Edukacji i Nauki.

Minister Czarnek może jednym podpisem odwołać kurator Nowak – dymisja kuratora oświaty, zgodnie z ustawą, odbywa się albo na wniosek wojewody, albo z własnej inicjatywy ministra.

Warto pamiętać, że antyspołeczna i sprzeczna z Konstytucją działalność kurator Nowak odbywa się w przededniu ponownego głosowania w Sejmie ustawy znanej jako #LexCzarnek. To ustawa, która osobom takim jak kurator Nowak da niemal nieograniczone prawo do decydowania o organizacjach i zajęciach jakie mogą odbywać się w szkole. Dlatego apelujemy do posłów i posłanek Zjednoczonej Prawicy o głosowanie przeciwko „Lex Czarnek”.

Polskich uczniów trzeba chronić przed antyszczepionkową propagandą – a zatem także przed kuratorami pokroju pani Barbary Nowak.

Źródło
Opublikowano: 2022-02-07 12:22:03

„Czy naprawdę najważniejsze jest bycie zdrowym?” – powątpiewa kurator Barbara No

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


„Czy naprawdę najważniejsze jest bycie zdrowym?” – powątpiewa kurator Barbara Nowak podczas milutkiej rozmowy z antyszczepionkowcami.

To już nie są tylko „kontrowersyjne” wypowiedzi.

Dalsze pełnienie przez tę osobę funkcji kuratora oświaty to zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa małopolskich uczniów.

Dymisja powinna być natychmiastowa!

[Link do artykułu, w którym Justyna Suchecka i Michał Istel opisują spotkanie pani kurator z antyszczepionkowcami w komentarzu]


Źródło
Opublikowano: 2022-02-05 12:02:34

Lekarze i lekarki w Polsce, niestety bardzo często zniechęcają osoby w niechcian

Aborcyjny Dream Team:


Lekarze i lekarki w Polsce, niestety bardzo często zniechęcają osoby w niechcianych ciążach do aborcji. Robią to poprzez straszenie mitycznymi konsekwencjami po zabiegu, moralizują, oceniają, zwyczajnie nie ufają, że jesteśmy w stanie podejmować decyzje dotyczące własnego ciała, własnego życia.

Uważamy, że to wynik funkcjonującej od niemal 30 lat ustawy antyaborcyjnej, która powoduje, że przekonania antyaborcyjne dla wielu stały się faktami. TO SIĘ MUSI ZMIENIĆ.

W badaniu Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER „Sojuszniczy czy przeciwnicy” postawach ginekologów i ginekolożek wobec aborcji i prawa aborcyjnego, lekarze zapytania w trakcie badania o to, jak wygląda edukacja o aborcji na studiach medycznych odpowiedzieli:

😶”Na studiach nie ma zajęć dotyczących przerywania ciąży, nie
mówi się o tym wcale”

😶”Podczas studiów przedstawia się obowiązującą ustawę i tyle”

Wielu lekarzy wypowiedziało się również za utrzymaniem obowiązującego „kompromisu” czyli jednej z najbardziej restrykcyjnych ustaw w Europie 😞

🤢”Uważam, że obecne prawo jest wystarczające, jeśli chodzi o do-
puszczanie aborcji.”

🤢”Nie jestem za aborcją na żądanie, to by na dobre nie wyszło”.

🤢”Złagodzenie ustawy jest złe, uważam, że nikt tego nie popiera”.

🤢”Jestem przeciwna, nie zgadzam się. To jak strzelanie do ludzi. Jakbym wstała lewa nogą, wzięła dubeltówkę i strzelała. Chodzi o życie”.

🤢”Nie, tak nie może być, nie można zabijać. Nic dobrego z tego by nie było”.

Nie odmawiamy lekarzom i lekarkom prawa do poglądów w kwestii aborcji. Uważamy jednak, że powinny one zostać w domach, bo kierowanie się nimi w w gabinetach ginekologicznych to realny wpływ na życie osoby w niechcianej ciąży.

Czy wiecie, że badanie z 2016 r. wykazało, że w USA niektórzy lekarze i niektóre lekarki były bardziej skłonni zgodzić się na wykonanie aborcji, gdy ich pacjenci_tki zachowywały się w określony sposób, np. były zdenerwowane z powodu zakończenia ciąży, czuły się winne z powodu niestosowania antykoncepcji lub nie stosowały środków antykoncepcyjnych i mówiły o tym, jak bardzo chcą dzieci w przyszłości.

TAK NIE POWINNO BYĆ.


Źródło
Opublikowano: 2022-02-02 21:44:01

Po apelu Lewicy, Kancelaria Prezydenta zaprasza nauczycieli ZNP na spotkanie 2

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

📣 Po apelu Lewicy, Kancelaria Prezydenta zaprasza nauczycieli ZNP na spotkanie 2 lutego. Tematem rozmowy ma być m.in. ustawa #LexCzarnek Lewica była, jest i będzie rzeczniczką nauczycieli, rodziców, uczniów i środowisk oświatowych w debacie na temat polskiej szkoły ✊ #WolnaSzkołaLexCzarnek,WolnaSzkoła

Źródło
Opublikowano: 2022-02-01 11:17:55