dziś protestują pielęgniarki i położne

Magdalena Okraska:


dziś protestują pielęgniarki i położne

i nikogo to nie obchodzi. nie obchodzi to rządu, nie obchodzi to mediów, a lewicowe królestwo na fejsbuku obchodzi to mniej niż legendarny dzik na profilowym, a na pewno mniej niż nauczyciele, lekarze, hot dogi.

od jakiegoś czasu zastanawiam się z czego to wynika. może z tego, że pielęgniarki i położne zawsze zarabiały za mało i wszyscy się do tego przyzwyczaili. może z tego, że podczas strajku odejdą od łóżek pacjentów tylko na godzinę (i pewnie wszystko co trzeba zrobią wcześniej, albo później), bo etos pracy, bo chodzi o życie ludzi. może z tego, że to bardzo sfeminizowany zawód i zawsze ważny jest pan lekarz (dzień dobry panie doktorze). może z tego, że pracę kobiet mniej się szanuje. a może z tego, że pielęgniarek i położnych nie da się użyć jako narzędzia w tej nudnej już walce politycznej. bo miały źle zawsze. i walczyły za poprzedniego PiSu (czy ktoś pamięta jeszcze białe miasteczko?), za PO, walczą teraz. bo jak myślimy medyk to widzimy pana lekarza.

*
moja mama jest pielęgniarką od 38 lat. pracowała na noworodkach, odcinała pępowiny, myła wcześniaki. pracowała na oddziale wewnętrznym, podawała leki, podłączała kroplówki. asystowała przy zabiegach. ratowała życie. pracowała w przychodniach. dalej pracuje, w covidzie, pobiera krew, leczy.
najprawdopodobniej dostanie 1700 złotych emerytury.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 09:58:43

Czas na przygotowanie do sezonu grypowego jest teraz. Nie można znów zwlekać do

Marcelina Zawisza:

Czas na przygotowanie do sezonu grypowego jest teraz. Nie można znów zwlekać do jesieni, bo powtórzy się sytuacji z zeszłego roku, kiedy ludzie chcieli się szczepić, ale brakowało dawek.

Przypomnijmy, że globalny niedobór szczepionek szacowany jest obecnie na 25-30%. Rozwiązać należy kwestie optymalizacji dostaw, sprawnej realizacji szczepień w sytuacji dwóch akcji masowych szczepień w tym samym czasie oraz planowania procesu dostarczania szczepionek na rynek polski.

Miesiąc temu skierowałam do Ministra Zdrowia obszerną interpelację, żeby zweryfikować, czy prace w tym zakresie już się toczą. Wprawdzie niestety nie znamy jeszcze specjalnych szczegółów, ale coś tam wypracowują, więc jest nadzieja, że nie powtórzy się zeszłoroczne fiasko.

Z dobrych wieści, dowiedziałam się, że toczą się postępowania o objęcie szczepionki refundacją dla grupy od 6 miesiąca życia do ukończenia 24 miesiąca życia oraz od ukończenia 60 miesiąca życia do 18 roku życia. Jest więc nadzieja, że do grup, którym przysługuje bezpłatna dawka, dołączą dzieci i młodzież.

Pytałam również, czy jeśli uczniowie i uczennice w sezonie szczepień na grypę będą uczęszczać na zajęcia stacjonarne, to rozważane jest umożliwienie realizacji szczepień dzieci w szkołach. Miałam tu na myśli mobilne punkty szczepień, jak te, które z powodzeniem działają w ramach akcji szczepień na koronawirusa, ale mam wrażenie, że w ministerstwie stwierdzili, że oczekuję, że dawki będą podawać nauczyciele między sprawdzaniem obecności, a odpytywaniem, bo w odpowiedzi przeczytałam, że do przeprowadzenia szczepiania potrzebny jest lekarz, więc nie, nie planują akcji w szkołach.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-05 08:55:04

Uczennica wyrzucona ze szkoły za członkostwo w Młodej Lewicy. Uznali młodzieżówkę za „negatywną grupę” – wPunkt

WPunkt:

Szkoła podała, że działaczka została skreślona z listy uczniów, gdyż jest członkinią „negatywnej grupy rówieśniczej”, czyli ich zdaniem – Młodej Lewicy.

Uczennica wyrzucona ze szkoły za członkostwo w Młodej Lewicy. Uznali młodzieżówkę za „negatywną grupę” – wPunkt

Sprawie przyjrzy się kuratorium oświaty, powiadomiono również Helsińską Fundację Praw Człowieka. Uczennica i jej rodzina oczekują na wyjaśnienia i przeprosiny ze strony szkoły.

Źródło
Opublikowano: 2021-05-04 22:37:22

Lewica obchodziła Święto Pracy również w Opolu. Działaczkom i działaczom Okr

Razem:

Lewica obchodziła Święto Pracy również w Opolu.
Działaczkom i działaczom Okręgu towarzyszyła posłanka Razem z regionu Marcelina Zawisza.

Dziś opolska Lewica wspólnie z przedstawicielami OPZZ uczciła Święto Pracy pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego. Partię Razem reprezentowała posłanka Marcelina Zawisza oraz Jerzy Przystajko.
Dzisiejsze Święto Pracy ma szczególne znaczenie. O kondycji pracowników i pracowniczek nie można mówić bez uwzględnienia kryzysu covidowego. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy Polski….

🌹 w której tarcze antykryzysowe chronią nas – pracowników przed zwolnieniem, pogorszeniem warunków pracy, czy zatrudnieniem śmieciowym
🌹 w której koszty pandemii nie przerzuca się na barki obywateli
🌹 w której tak kluczowe usługi publiczne jak opieka zdrowotna i edukacja są dofinansowane
🌹 w której rodzice mogą liczyć na zasiłki opiekuńcze w czasie pandemii
My znamy odpowiedź. Robimy wszystko, żeby reprezentować interes pracowników.
Wszystkiego najlepszego! Pamiętajcie, że zawsze będziemy za wami stali i możecie na nas liczyć!


Źródło
Opublikowano: 2021-05-02 19:22:33

1 maja Święto Pracy, święto Pracowników i Pracownic. To także dzień pamięci o

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

1 maja Święto Pracy, święto Pracowników i Pracownic. To także dzień pamięci o tych, którzy mieli odwagę upominać się i walczyć o prawa pracownicze w świecie, w którym 8 godzinny dzień pracy, urlop wypoczynkowy, bezpłatna edukacja i opieka zdrowotna były zbywane pogardliwym prychnięciem "UTOPIA".

Dlatego dzisiaj składamy kwiaty na ul. Sienkiewicza 10 w Cieszynie, w miejscu, gdzie mieszkał Tadeusz Reger.Źródło
Opublikowano: 2021-05-01 22:18:47

Jeszcze nie tak dawno, w całej Polsce hucznie obchodzono pierwszomajowe święto.

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Jeszcze nie tak dawno, w całej Polsce hucznie obchodzono pierwszomajowe święto. Był to najważniejszy dzień dla świata pracowników i pracownic, dlatego warto przypominać rodowód Święta Robotniczego 1. Maja – święta socjalistycznego i robotniczego.

Święto 1 Maja wprowadziła w 1889 r. II Międzynarodówka – zrzeszenie partii robotniczych – chcąc upamiętnić wielki strajk w 1886 r. w Chicago, który został zorganizowany pod hasłem wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Od tego czasu święto pierwszego maja jest świętem walki o lepszą pracę – nie uroczyste akademie ku czci władzy, ale ponad 130-letnia tradycja oporu pracowników wobec wyzysku i przemocy.

To dzień pamięci o tych, którzy mieli odwagę upominać się o swoje prawa w świecie, w którym ośmiogodzinny dzień pracy, urlop wypoczynkowy, bezpłatna edukacja i opieka zdrowotna były zbywane pogardliwym prychaniem: "utopia".

„Najwspanialsze bywały zawsze demonstracje majowe w Orłowej – wspominał Tadeusz Reger. Na obszernym placu targowym, wokół wysokiej, pięknie przystrojonej w zieleń świeżą i czerwone sukno trybuny, liczono w latach 1912 do 1914, po 20 do 30 tysięcy demonstrantów. Napływali oni ze wszech stron równocześnie w olbrzymich pochodach, z kapelami na czele, niosąc liczne, piękne, często artystycznie wykonane sztandary. Czoło pochodu stanowiły zwykle dziewczątka w bieli, z wiankami na główkach, przepasane czerwonymi szarfami. Umundurowani członkowie stowarzyszenia gimnastycznego „Siła” oraz „Związku Strzeleckiego” w kolumnach dziarskich i karnych, liczących po 100 do 200 ludzi, wywoływali zawsze powszechny entuzjazm. 1 maja nigdy nie było świętem męczeństwa. Tego dnia akcentowano przede wszystkim potrzebę ośmiogodzinnego dnia pracy, a pozostałe hasła zależały już od warunków lokalnych. Domagano się praw politycznych, prawa do zrzeszania się, wyborów powszechnych, wolności słowa, wolnych związków zawodowych. Wzywano do międzynarodowej solidarności ludzi pracy. aż nadejdzie dzień, w którym 1 maja przestanie być demonstracją bojową a stanie się świętem tryumfu i zwycięstwa idei.”

Z okazji Święta Pracy życzymy nam wszystkim: równości, solidarności i sprawiedliwości społecznej. Niech się święci 1 Maja, Pracownicze Święto 🚩


Źródło
Opublikowano: 2021-05-01 11:57:13

„Lewica chciałaby móc zagłosować za ratyfikacją Funduszu Odbudowy. Chcemy silnej

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


„Lewica chciałaby móc zagłosować za ratyfikacją Funduszu Odbudowy. Chcemy silnej, solidarnej Europy i Polski w tej Europie. Nie będziemy na siłę szukali pretekstu, żeby zagłosować przeciw. Stawiamy rządowi warunki, ale konstruktywne (…)

Dla naszych i nie tylko naszych wyborców od wątpliwej rozgrywki politycznej ważniejsze jest prawdziwe życie, przyszłość ich miast, ich miejsc pracy, edukacja ich dzieci, dostęp do sprawnej ochrony zdrowia (…)

Dlaczego za przekręty różnych 'Obajtków' ma płacić zwykła Kowalska, której firma nie dostanie dotacji ze środków unijnych? PiS trzeba od władzy odsunąć, rozliczyć, a bałagan w finansach publicznych posprzątać – a nie na złość Kaczyńskiemu, ręka w rękę z Ziobrą, zabierać Polakom pieniądze, na które czekają.

Jeśli ktoś z opozycji sądzi, że z PiS można wygrać zabierając Polakom pieniądze, to znaczy, że bardzo chce w tej opozycji pozostać”

W rozmowie z red. Jakubem Majmurkiem dla Krytyka Polityczna (link w komentarzu) mówię o tym, dlaczego bezwzględny opór części opozycji wobec Funduszu Odbudowy szkodzi ludziom, a nie Kaczyńskiemu, jaką Polskę po pandemii chce budować Lewica, jak PiS porzucił pracowników w pandemii i dlaczego to my, lewicowcy z parlamentu i nie tylko, musimy się o nich upominać.

Zachęcam do lektury! https://krytykapolityczna.pl/kraj/lewica-dziemianowicz-bak-majmurek-fundusz-odbudowy/


Źródło
Opublikowano: 2021-04-22 14:11:16

„Sukcesy” zdalnego nauczania. Oczami nauczycielki

OZZ Inicjatywa Pracownicza:


Chciałabym się mylić, ale sądzę, że powtórzymy drogę ochrony zdrowia. Coraz szybciej powstają prywatne szkoły. Jeśli w danej okolicy ich nie ma, trwa walka o najlepsze klasy (czytaj: najlepszych nauczycieli) i korzystnie z korepetycji. Zaradni sobie poradzą. A reszta? Reszta może zapomnieć o wyrównywaniu szans i awansie społecznym swoich zdolnych dzieci.

– Beata Kowalska, polonistka i historyczka, pisze o edukacji zdalnej w naszym nowym dziale „👁 Okiem związkowca”.

„Sukcesy” zdalnego nauczania. Oczami nauczycielki

Źródło
Opublikowano: 2021-04-21 08:48:22

Logistyka, kultura, edukacja i gastronomia – tydzień strajków we Włoszech (22-27.03.2021)

OZZ Inicjatywa Pracownicza:


🇮🇹 Intensywne walki pracownicze we Włoszech. Pod koniec marca wydarzyły się m.in.:

📦 pierwszy ogólnokrajowy strajk w Amazonie
🚚 strajk całej branży logistycznej oraz manifestacja pod magazynem Amazona w Piacenzie
✊ protesty przeciwko represjom wobec działaczy i działaczek związkowych
🥡 manifestacje dostawców jedzenia w Padwie i Mediolanie
🎭 protesty i blokady w Międzynarodowy Dzień Teatru organizowane przez pracowników kultury

Przedstawiamy relację z tygodnia walk pracowniczych we Włoszech organizowanych, współorganizowanych lub wspieranych przez oddolne związki zawodowe Adl Cobas i Si Cobas Lavoratori Autorganizzati.

Logistyka, kultura, edukacja i gastronomia – tydzień strajków we Włoszech (22-27.03.2021)

Źródło
Opublikowano: 2021-04-06 16:31:15

Od początku transformacji ideologia neoliberalna przenikała podstawy polskiej po

Maciej Szlinder


Od początku transformacji ideologia neoliberalna przenikała podstawy polskiej polityki społecznej i gospodarczej, a także debaty publicznej.

„Od lat 90. większość mediów głównego nurtu tłumaczyła, że bezrobotni nie mają pracy, bo są nieporadni, leniwi, przyzwyczajeni do łatwego dostępu do miejsc pracy rodem z poprzedniego systemu. Winny był homo sovieticus, a nie systemowe reformy likwidujące zakłady przemysłowe czy wycofanie się państwa z zadań z zakresu polityki gospodarczej i społecznej. (…) Obecna w debacie publicznej skłonność do obciążania jednostek wyłączną odpowiedzialnością za swoje trudne położenie znajdowała również odzwierciedlenie w podejściu instytucji państwa do problemu bezrobocia. Zamiast systemowo zadbać o wyższe zatrudnienie (także bezpośrednio przez zatrudnianie w sektorze publicznym), szkolono bezrobotnych ze sztuki autoprezentacji i pisania CV, tak jakby magicznie od upowszechnienia takich kompetencji miała zwiększyć się liczba miejsc pracy. Refleksja nad stopniem ‘zatrudnialności’ konkretnych jednostek przesłoniła namysł nad polityką pełnego zatrudnienia.”

Polskie państwo jest państwem niezwykle mało opiekuńczym. Nasz system podatkowo-świadczeniowy był psuty przez kolejne rządy: pierwszy rząd PiS (obniżka i zmniejszenie regresji PIT), SLD (podatek liniowy dla samozatrudnionych), jak i PO (rozpowszechnienie umów śmieciowych). Wprowadzenie 500 plus było oczywiście poprawą, ale stanowczo niewystarczającą.

Konieczne są w Polsce zmiany niesprawiedliwego, regresywnego systemu podatkowego.

„Należy zapewnić podstawowe bezpieczeństwo ekonomiczne i socjalne, stawiając je na dwóch nogach. Pierwszą z nich są powszechne świadczenia pieniężne (dochód podstawowy, emerytura obywatelska, świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami – związanymi nie ze zdolnością do pracy, ale z utrudnieniem w funkcjonowaniu w społeczeństwie). Drugą zaś dobrze funkcjonujące usługi publiczne: ochrona zdrowia, edukacja, usługi opiekuńcze, transport publiczny i mieszkalnictwo. Nowoczesne państwo dobrobytu powinno pewnie stać na obu tych nogach, by skutecznie mierzyć się z wyzwaniami współczesności.”

O polskim państwie opiekuńczym, bezpośrednich świadczeniach pieniężnych, usługach publicznych, długu i pracy w różnych jej wymiarach piszę w artykule we Wszystko Co Najważniejsze


Źródło
Opublikowano: 2021-03-31 14:37:07

Moja asystentka społeczna, Julia Anna Lauer, była jedną z inicjatorek interpel

Maciej Konieczny:

Moja asystentka społeczna, Julia Anna Lauer, była jedną z inicjatorek interpelacji Daria Gosek-Popiołek, Paulina Matysiak i moje do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w sprawie planowanych niekorzystnych rozwiązań dla kadry dydaktycznej szkół muzycznych.

Presja ma sens!
Członkini naszego okręgu, Julia Anna Lauer, absolwentka katowickiej szkoły muzycznej, była jedną z osób, które zaalarmowały posłanki Paulina Matysiak, Daria Gosek-Popiołek i Maciej Konieczny o planowanych przez ministerstwo niekorzystnych zmianach dotyczących kwalifikacji nauczycieli szkół artystycznych.

Projekt rozporządzenia zakładał, że nauczyciele szkół artystycznych musieliby, niezależnie od ukończenia studiów na wyższej uczelni muzycznej, legitymować się dyplomem ukończenia szkoły muzycznej lub ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia. Było to bardzo krzywdzące rozwiązanie, bo odebrałoby prawo uprawiania zawodu wielu osobom już w nim pracującym, ponadto, oznaczałoby w praktyce degradację rangi dyplomu ukończenia studiów wyższych.
Parlamentarzyści Razem zwrócili się do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z interpelacją w tej sprawie. Kilka dni temu przyszła odpowiedź z Ministerstwa – zdecydowało się ono wycofać z proponowanych zmian pod wpływem uwag.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 07:00:56

Ordo Iuris w ustawie „Tak dla rodziny, nie dla gender” podkreśla: „silne więzi r

Maja Staśko:


Ordo Iuris w ustawie „Tak dla rodziny, nie dla gender” podkreśla: „silne więzi rodzinne stanowią czynnik profilaktyki zjawisk patologicznych, w tym przemocowych”.

– Byliśmy jak z obrazka: piękna, wierząca, choć bardzo biedna rodzina z Nowej Huty.

Co niedzielę chodziliśmy do kościoła. A po kościele ojciec pił i bił mnie, mamę i siostrę. Mnie sobie upodobał najbardziej, bo byłam najmłodsza i najczęściej robiłam jakieś głupoty. Nie potrafiłam sobie zrobić kanapki i poprosiłam o to ojca. Albo przychodziłam z podartymi kolanami, zbiłam doniczkę lub chciałam cukierków, na które nie było pieniędzy. Albo wierciłam się w kościele na kazaniach.

To wszystko dla mojego ojca był powód, by mnie sprać.

Nie byłam standardowo biedna, jak w filmach: umorusane sadzą dziecko w dziurawych skarpetach, któremu współczuje się za sam wygląd. Na papierze byliśmy za bogaci na bycie biednymi, ale w rzeczywistości ojciec wszystko przepijał.

Chodziłam w starych ciuchach. Nie zawsze miałam buty na zimę. Nawet jak zaczął mi rosnąć biust, nie było na stanik. Na wf-ie musiałam się przebierać w kącie, by nikt nie zobaczył moich piersi.

Mama robiła, co mogła: pracowała na dwie zmiany, żeby nas wyżywić.

Gdy chodziłam do szkoły z siniakami, dzieci się ze mnie śmiały. Nauczyciele to widzieli – nikt nie zareagował.

Gdy miałam 7 lat, pobił mnie tak, że złamał mi rękę. W szpitalu przedstawiliśmy bajeczkę, że się wywaliłam.

Nie rozumiałam, za jakie grzechy Bóg mnie tak karze. Po wyjściu ze szpitala pobiegłam do kościoła, do księdza, który mnie uczył religii. Wszystko mu opowiedziałam. A on kazał mi się modlić do Boga, po czym zaprowadził do domu, gdzie czekał na mnie mój ojciec.

Ojciec domyślił się, co się stało. Od tego momentu prał mnie tak, żeby nie było widać. Po plecach, nie po rękach. Nie popychał, tylko bił z otwartej dłoni. Pas po dupie. Zmieniał sposoby w zależności od pory roku, bo w zimie noszę więcej ciuchów. A gdy siniaki były nie do zakrycia, ojciec pisał mi zwolnienia z wf-u. Że sie przeziębiłam.

Oczywiście, co niedzielę chodziliśmy do kościoła.

A ksiądz? Nie zgłosił tego. Wciąż nas odwiedzał po kolędzie, widział mnie na religii. Nie pytał, gdy widział, w jakim byłam stanie.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-23 21:12:10

Totalna opozycja? Nie, totalna kompromitacja. Wczoraj Sejm odrzucił obywatels

Marcelina Zawisza:

Totalna opozycja? Nie, totalna kompromitacja.

Wczoraj Sejm odrzucił obywatelski projekt Ratujmy Kobiety. Posłowie zdecydowali, że nie pozwolą nawet na dyskusję w komisji. Czy to zaskoczenie? Jednak tak. Bo projekt został wyrzucony do kosza dzięki parlamentarzystom Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

Co tak wzburzyło posłów? Prawo do antykoncepcji, edukacja seksualna i złagodzenie ustawy antyaborcyjnej. Normalne, europejskie standardy. Ponad 40 procent Polek i Polaków chce złagodzenia przepisów o aborcji. Projekt, których trafił do Sejmu, podpisały setki tysięcy obywateli. Posłowie nie potrafili jednak uszanować opinii połowy społeczeństwa. Wrzucili projekt do niszczarki, odmawiając pracy… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-10 22:21:40

Komisje OZZ Inicjatywa Pracownicza działające na uczelniach i w instytucjach n

OZZ Inicjatywa Pracownicza:

Komisje OZZ Inicjatywa Pracownicza działające na uczelniach i w instytucjach naukowych zwracamy się z apelem do ministra zdrowia o jak najszybsze objęcie szczepieniami przeciw COVID-19 wszystkich osób pracujących na uczelniach wyższych, w tym uczelniach artystycznych i w instytutach PAN.
Treść apelu poniżej ⤵⤵⤵

Komisje akademickie OZZ Inicjatywa Pracownicza zwracają się z oficjalnym apelem do Ministerstwo Zdrowia o jak najszybsze objęcie szczepieniami przeciw COVID-19 wszystkich osób pracujących na uczelniach wyższych, w tym uczelniach artystycznych, oraz osób prowadzących i obsługujących dydaktykę w instytutach PAN. Zaszczepienie pracowników i pracownic akademickich nie ma większego sensu, jeśli zaszczepione nie zostaną także osoby pracujące na stanowiskach administracyjnych, technicznych, doktoranci i doktorantki, modele i modelki czy bibliotekarze i bibliotekarki. Popieramy tym samym pismo ZNP z 2 marca 2021 roku i apelujemy do wszystkich związków zawodowych działających w sektorze nauki i… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2021-03-08 16:05:41

Bawi mnie, gdy ktoś rzuca hasła w rodzaju „Podatki to haracz, kradzież, itd.”, a

Tomasz Markiewka:


Bawi mnie, gdy ktoś rzuca hasła w rodzaju „Podatki to haracz, kradzież, itd.”, a potem zaczyna tłumaczyć „No, nie chodzi mi o wszystkie podatki, tylko ten konkretny…”. To trochę tak jakby ktoś krzyczał „Demokracja to zbrodniczy system!”, a potem wyjaśniał „No, nie każda, mam na myśli ten konkretny rząd”. W obu przypadkach nasuwa mi się ta sama odpowiedź: to bardzo, ekhm, ciekawy sposób na wyrażenie swojej opinii o konkretnym rządzie/podatku.

W rzeczywistości mało kto krytykuje nielubiany przez siebie rząd, atakując demokrację jako taką, natomiast łączenie słowa „podatki” z różnymi obelżywymi określeniami jest w Polsce normą.

Co rodzi we mnie brzydkie podejrzenie. Najwyraźniej ludzie, którzy używają takiego języka, mają problem z podatkami w ogóle i gdyby zajrzeć do ich mentalnej biblioteczki, to na jednej z półek można by znaleźć – być może wstydliwie zakryte innymi dziełami – złote myśli Janusza Korwina-Mikkego albo innego Sławomira Mentzena.

Jeśli mamy się bawić w uogólnienia na temat podatków, to należałoby raczej powiedzieć, że podatki to najlepszy wymyślony przez człowieka sposób na finansowanie fundamentów współczesnej cywilizacji. Przez fundamenty mam na myśli takie rzeczy, jak ochrona zdrowia, edukacja, transport czy kanalizacja.

Rowan Hooper z „New Scientist” pisał ostatnio w kontekście zdrowia: „Jeśli chcemy znaczącej i trwałej poprawy zdrowia publicznego w skali globalnej, to istnieje jedno poważne, ambitne, trudne, złożone i kosztowne rozwiązanie. Miliarderzy rzadko o nim mówią i rzadko w nie inwestują: powszechna opieka zdrowotna”.

I zgadnijcie, jaki sposób finansowania takiej powszechnej opieki zdrowotnej sprawdza się najlepiej? Podpowiem, że nie są to zbiórki dobroczynne, dotacje od miliarderów ani prywatny rynek ubezpieczeń.

A mimo to łatwiej spotkać w polskich mediach emocjonalne komentarze o podatkach-jako-haraczu niż o podatkach-jako-podstawie-cywilizacji. Wydaje się, że nawet doświadczenie pandemii i całkowita bezradność prywatnej służby zdrowia tego nie zmieniły. Dlatego gdybym miał stworzyć listę TOP 10 najbardziej popularnych, a zarazem szkodliwych poglądów w Polsce – poglądów, które stoją na przeszkodzie dalszego rozwoju naszego kraju – to ideologia antypodatkowa z pewnością załapałaby się na jedno z czołowych miejsc.

Źródło
Opublikowano: 2021-03-05 10:28:48

Dobra zmiana nie może przeboleć, że młodzież jest coraz bardziej lewicowa. Dl

Razem Małopolska:


Dobra zmiana nie może przeboleć, że młodzież jest coraz bardziej lewicowa. Dlatego minister Czarnek uznał, że podręczniki szkolne trzeba zmienić. Na jeszcze bardziej prawicowe. Jeszcze więcej papieża! Jeszcze więcej żołnierzy wyklętych! A tym zajmie się Artur Górecki związany z Ordo Iuris.

Edukacja musi być świecka, równościowa i otwarta. Taka będzie za lewicy.

Razem Małopolska, profile pictureNa grafice widnieje Artur Górecki, pełnomocnik ministra Czarnka do spraw podstaw programowych i podręczników. Jego głowa ma otwartą klapkę a z niej wyglądają średniowieczne ryciny księży, świętych, diabłów i mnichów. Wychodzi z jego głowy również wstęga, na której widniej jego cytat: celem pracy nauczyciela jest prowadzenie ucznia ku Bogu. Napis główny na grafice brzmi: świecka szkoła! religia do kościoła! lewica razem.

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 12:49:39

Dobra zmiana nie może przeboleć, że młodzież jest coraz bardziej lewicowa. Dla

Razem:

Dobra zmiana nie może przeboleć, że młodzież jest coraz bardziej lewicowa. Dlatego minister Czarnek uznał, że podręczniki szkolne trzeba zmienić. Na jeszcze bardziej prawicowe. Jeszcze więcej papieża! Jeszcze więcej żołnierzy wyklętych! A tym zajmie się Artur Górecki związany z Ordo Iuris.

Edukacja musi być świecka, równościowa i otwarta. Taka będzie za lewicy.

Razem, profile pictureMay be an image of 3 people, people standing and text that says 'LEWICA razem Celem pracy nauczyciela jest Bogu prowadzenie ucznia ŚWIECKA SZKOŁA! RELIGIA DO KOŚCIOŁA!'

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 09:42:11

Edukacja równych szans! – Dorota Dominików na konwencji LewicySUBSKRYBUJ nas na YouTube!

DOŁĄCZ do Razem 👉 http://partiarazem.pl/dolacz/

Bądź na BIEŻĄCO 👉 http://partiarazem.pl/zamow-newsletter/

Śledź nas:
FB 👉 https://www.facebook.com/partiarazem
Instagram 👉 https://www.instagram.com/partiarazem/
Twitter 👉 https://twitter.com/partiarazem
TikTok 👉 https://www.tiktok.com/@partiarazem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, bo możemy więcej!
Wpłać darowiznę na naszą działalność:

Nr konta: 41 1240 1037 1111 0010 6408 8296
Nazwa: LEWICA RAZEM

Uwaga: polskie prawo zezwala partiom politycznym przyjmować darowizny przychodzące wyłącznie z kont krajowych i wyłącznie od osób fizycznych. maksymalna łączna wysokość wpłat od jednej osoby w roku kalendarzowym nie może przekraczać 31500 zł.

Źródło
Opublikowano: 2021-02-22 11:57:33

Razem z nauczycielkami i nauczycielami! Olsztyńscy przedstawiciele i przeds

Razem Warmińsko-Mazurskie:

🏣 Razem z nauczycielkami i nauczycielami! 🏣
Olsztyńscy przedstawiciele i przedstawicielki Partii Razem uczestniczyli dziś w spotkaniu dotyczącym planowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian w systemie oświaty! Konferencja została zorganizowana przez olsztyński oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego.

➡ Na zaproszenie ZNP w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, posłowie i posłanki opozycji z okręgu olsztyńskiego, przedstawiciele kuratorium oraz partii politycznych. Pomimo zaproszenie wystosowanego do przedstawicieli partii rządzącej, na spotkaniu nie pojawił się żaden jej przedstawiciel. Pokazuje to, że PiS nie jest zainteresowany dialogiem społecznym.
➡… More

Razem Warmińsko-Mazurskie, profile pictureNo photo description available.

Źródło
Opublikowano: 2021-02-22 07:29:16

Chaos, niepewność i zamieszanie – oto co czeka polskie szkoły w wyniku pośpie

Razem Warmińsko-Mazurskie:

➡ Chaos, niepewność i zamieszanie – oto co czeka polskie szkoły w wyniku pośpiesznie przygotowanej, niedostatecznie skonsultowanej z nauczycielami, rodzicami i samorządami reformy systemu oświaty szykowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej❗ Nauczycielom grozi utrata pracy, uczniom i rodzicom dezorientacja i zagubienie w gąszczu zmian, samorządom – kolejne obciążenia ich budżetów.

❗Przypominamy, że jutro w Olsztynie demonstrują nauczyciele i nauczycielki przeciwko planowanym zmianom w systemie edukacji, forsowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej❗
Dołączajcie, widzimy się jutro o 14:00 pod Urzędem Wojewódzkim! ✊

Źródło
Opublikowano: 2021-02-22 06:28:08

Forsowana przez rząd Beaty Szydło reforma edukacji skończy się chaosem, zwolni

Razem Warmińsko-Mazurskie:

Forsowana przez rząd Beaty Szydło reforma edukacji skończy się chaosem, zwolnieniami tysięcy nauczycieli oraz okrojeniem programów nauczania (np. przedmiotów ścisłych) – wszystko ze szkodą dla dzieci i rodziców. Dlatego będziemy na demonstracji ZNP i NIE dla chaosu w szkole: STOP reformie edukacji! Ogólnopolska manifestacja 19 listopada!

[Grafika: W tle, z prawej strony, znajduje się wizerunek minister Anny Zalewskiej, stylizowany na namalowany farbami. Z lewej strony jest duży tytuł wielkimi literami, pogrubioną czcionką: „Stop reformie edukacji”. Poniżej jest tekst: „Organizatorzy”: i loga ZNP oraz kampanii „Nie dla chaosu w szkole”. Obok jest nazwa, data i miejsce demonstracji: „Ogólnopolska manifestacja >>Nie dla chaosu w szkole<<, 19 listopada 2016 r., Warszawa, pl. Piłsudskiego, godz. 12:00”.]

Forsowana przez rząd Beaty Szydło reforma edukacji skończy się chaosem, zwolnieniami tysięcy nauczycieli oraz okrojeniem programów nauczania (np. przedmiotów ścisłych) – wszystko ze szkodą dla dzieci i rodziców. Dlatego będziemy na demonstracji ZNP i NIE dla chaosu w szkole: STOP reformie edukacji! Ogólnopolska manifestacja 19 listopada!

[Grafika: W tle, z prawej strony, znajduje się wizerunek minister Anny Zalewskiej, stylizowany na namalowany farbami. Z lewej strony jest duży tytuł wielkimi literami, pogrubioną czcionką: „Stop reformie edukacji”. Poniżej jest tekst: „Organizatorzy”: i loga ZNP oraz kampanii „Nie dla chaosu w szkole”. Obok jest nazwa, data i miejsce demonstracji: „Ogólnopolska manifestacja >>Nie dla chaosu w szkole<<, 19 listopada 2016 r., Warszawa, pl. Piłsudskiego, godz. 12:00”.]

Źródło
Opublikowano: 2021-02-20 14:45:09

Dziękujemy Wam za obecność na konwencji! Obserwujcie profile naszych wspani

Razem:

Dziękujemy Wam za obecność na konwencji!
Obserwujcie profile naszych wspaniałych młodzieżówek:
Federacja Młodych Socjaldemokratów
Młodzi Razem
Młoda Lewica
Czerwona Młodzież – Organizacja Młodzieżowa PPS
Byliście cudowni dzisiaj, dajecie nam nadzieję na lepsze jutro! ✊
#ZrobimyToLepiej #PrzyszloscJestTeraz

Razem, profile pictureMay be an image of 1 person and text that says 'przyszłość jest teraz. #zrobimytolepiej 1. Prawo do aborcji 2. Neutralność klimatyczna 3. Koniec ze Åmieciówkami Szkoła bez religii 5. Tanie mieszkania na wynajem Nauka, nie propaganda 7. Równość małżeńska 8. Psycholog w każdej szkole 9. Edukacja seksualna i antydyskryminacyjna 10. Zielona energia LEWICA'

ZrobimyToLepiej,PrzyszloscJestTeraz

Źródło
Opublikowano: 2021-02-20 13:24:23

Ostródo! W imieniu RzeczJasna zapraszamy Was do udziału w debacie, o tym jak

Razem Warmińsko-Mazurskie:

Ostródo!

W imieniu RzeczJasna zapraszamy Was do udziału w debacie, o tym jak planowane zmiany w systemie oświaty będą wyglądać w Waszym mieście.

Zgodnie z planowanymi zmianami ustaw: Prawo Oświatowe i wprowadzające Prawo Oświatowe, w miejsce obecnie istniejących szkół mają być wprowadzone: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018.

✓ 24 listopada (czwartek)
✓ 17:00
✓ Dworzec RzeczJasna, ul Słowackiego 13, Ostróda

Zapraszamy do udziału w debacie, o tym jak planowane zmiany w systemie oświaty będą wyglądać w Ostródzie, która odbędzie się w czwartek 24 listopada, o godz. 17:00 na Dworcu RzeczJasna w Ostródzie.

Chcemy przybliżyć mieszkańcom Ostródy, szczególnie rodzicom, jakie skutki w praktyce reforma oświaty wywoła w naszym mieście i jaki będzie jej wpływ na edukację ich dzieci.

Zgodnie z planowanymi zmianami ustaw: Prawo Oświatowe i wprowadzające Prawo Oświatowe, w miejsce obecnie istniejących szkół mają być wprowadzone: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego… More

Razem Warmińsko-Mazurskie, profile pictureNo photo description available.

Źródło
Opublikowano: 2021-02-20 12:35:08

W piątek 2 grudnia spotkaliśmy się z przedstawicielami Komitetu Wyborczego Wyb

Razem Warmińsko-Mazurskie:

W piątek 2 grudnia spotkaliśmy się z przedstawicielami Komitetu Wyborczego Wyborców „Ugrupowanie Lokalne” z powiatu działdowskiego. „Ugrupowanie Lokalne” reprezentował Władysław Kubiński, a RazemMaciej Konieczny, członek Zarządu Krajowego oraz przedstawiciele Zarządu Okręgu Olsztyńskiego. Było to już kolejne nasze spotkanie.

Rozmawialiśmy o obszarach współpracy na terenie powiatu działdowskiego i całego województwa oraz o transporcie publicznym i organizacji służby zdrowia. Dużo czasu poświęciliśmy też na dyskusję o problemach mieszkaniowych: wysokich cenach i wąskiej ofercie. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób władze samorządowe mogą stworzyć konkurencję dla prywatnych developerów, którzy zdominowali rynek nieruchomości. Nie zabrakło też gorących tematów, czyli rozmowy o konsekwencjach reformy oświaty, która dotknie wiele dobrych szkół i nauczycieli w powiecie.

[Na zdjęciu od lewej: Grzegorz Bobrowicz – ZOO, Małgorzata Matuszewska-Boruc – ZOO, Władysław Kubiński – KWW , Maciej Konieczny – ZK partii Razem.]

Razem Warmińsko-Mazurskie, profile pictureMay be an image of 4 people

Źródło
Opublikowano: 2021-02-20 02:08:12