Maciej Konieczny: jesteśmy gotowi współpracować z rządem ws. energetyki i klimatu

– Węgiel jest częścią rzeczywistości dzisiejszego Śląska. Jestem ostatnią osobą, która namawiałaby do bezmyślnego zamykania kopalń – mówiłem dziś na antenie PolskieRadio24.pl, musimy jednak pamiętać, że "transformacja energetyczna jest konieczna". – Chodzi nam o to, żeby dokonywać jej świadomie i w porozumieniu z górnikami.

Przyszłość naszej planety to śmiertelnie ważna sprawa, ważniejsza niż polityczne podziały. Dlatego w kwestii prac nad ustawą offshore'ową, w kwestii energetyki jądrowej jesteśmy gotowi współpracować z rządem.

Maciej Konieczny: jesteśmy gotowi współpracować z rządem ws. energetyki i klimatu

– Polakom nie wystarczy już anty-PiS. W kwestii prac nad ustawą offshore'ową czy energetyką jądrową – oferujemy współpracę z rządem. Jeśli rząd Prawa i Sprawiedliwości zechce z nami współpracować, to jesteśmy gotowi – mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Konieczny, poseł Lewicy z part…

Źródło
Opublikowano: 2019-12-04 18:06:06

Dobra jazda na Podhalu

Działamy w sejmie, ale działamy też lokalnie.
20.11.2019 roku złożyliśmy petycję do wójta gminy Nowy Targ podpisaną przez prawie 150 osób. Domagamy się w niej konsultacji społecznych dotyczących linii użyteczności publicznej finansowanych z funduszu celowego ministerstwa transportu.
Podobne petycje złożymy w innych gminach Małopolski.
Jeśli chcesz wesprzeć naszą inicjatywę, polub i śledź: facebook.com/DobraJazdaNaPodhalu
Tu garść informacji o tym, dlaczego i w jakim celu zainicjowaliśmy tę akcję:
Petycja ta dotyczy przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami gminy, które zdiagnozują problemy transportowe, ustalą potrzeby dotyczące transportu autobusowego. Impulsem do złożenia tej petycji była przede wszystkim informacja, że środki rządowe przeznaczone na odbudowę transportu autobusowego w gminach (Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej) zostały dotychczas wykorzystane w zaledwie 6%.
Warunkiem pozyskania tych pieniędzy przez gminę było stworzenie przez samorządy planów transportowych. Co to oznacza? Tyle, że nikt nie chce się zająć na poważnie problemem wykluczenia transportowego, choć pieniądze są na wyciągnięcie ręki, a gmina musi przeznaczyć na ten cel zaledwie 10% wartości inwestycji.
To oznacza też tyle, że młodzież nie może po szkole zostać na zajęciach dodatkowych, na towarzyskim spotkaniu i czy pójść do kina, bo nie ma jak wrócić do domu.
Oznacza to także, że chora/starsza osoba musi prosić sąsiada o podwiezienie do lekarza, bo inaczej będzie zamarzać na przystanku, autobus przyjedzie albo nie, a kiedy już uda jej się dotrzeć do lekarza, będzie czekać długie godziny na autobus z młodzieżą wracającą ze szkoły – przypomnijmy, że mówimy o chorej lub starszej osobie.
To oznacza tyle, że właściciel pensjonatu musi układać grafik pracy tak, żeby osoby mieszkające niedaleko siebie zawsze pracowały razem, bo tylko jedna z nich dysponuje autem, bez niej pozostałe nie dotrą do pracy.
To jest realny świat i realne, codzienne problemy.
To oznacza, korki, brak miejsc parkingowych, których już po prostu nie ma gdzie budować, to oznacza smog. A nam zależy na tym, żeby te problemy usunąć gdzie się da, zminimalizować, jeśli tylko się zechce.
Jako mieszkańcy potrzebujemy: lepszej floty, przyzwoitych, dobrze oznaczonych przystanków, regularnych połączeń, rozkładów dostępnych w internecie i na przystankach, dopłat do mniej rentownych tras.
Transport zbiorowy poza dużymi ośrodkami zwija się od lat, a jest jedną z tych dziedzin działania państwa, która powinna być absolutnym priorytetem.
#DobraJazdaNaPodhaluDobraJazdaNaPodhalu

Źródło
Opublikowano: 2019-11-23 15:29:59

"Nie ma na scenie politycznej bardziej ekstremalnych ugrupowań niż Konfederacja i Lewica" – powiedział właśnie

"Nie ma na scenie politycznej bardziej ekstremalnych ugrupowań niż Konfederacja i Lewica" – powiedział właśnie w TVN-ie Konrad Piasecki, "niechcący" plasując PiS w wyważonym, nieekstremistycznym centrum.
Faktycznie: praworządność, prawa pracownicze, troska o gorzej sytuowanych i ekologia są dalece bardziej niebezpieczne niż demolka państwa prawa przez PiS oraz całkowicie porównywalne z planami zniesienia przez Korwina PIT-u i składek do ZUS, zaglądającą w cudze macice Kają Godek, antyszczepionkowcami i antysemitą Braunem.
Niektórzy nigdy nie zrozumieją, w jaki to sposób znaleźliśmy się w tym smutnym punkcie, w którym na skrajną prawicę zagłosowało łącznie 50 proc. wyborców i wyborczyń.

Źródło
Opublikowano: 2019-10-13 23:31:41

Dzisiaj Facebook przypomniał mi to zdjęcie zrobione dokładnie rok temu na debaci

Dzisiaj Facebook przypomniał mi to zdjęcie zrobione dokładnie rok temu na debacie kandydatów na prezydenta Gdyni. Na Leszczynkach, gdzie wyrośnie nowa deweloperska inwestycja po pozbyciu się stamtąd dotychczasowych mieszkańców. Prawie cztery lata temu zdecydowałem się zaangażować w politykę bo sam czułem, że ten kraj chce się mnie i podobnych mi osób pozbyć. Sprzedać korporacjom po jak najniższej stawce lub zaoferować bilet w jedną stronę za granicę. Nie mogłem już tego wytrzymać. Wszystko co robiliśmy: walka o politykę mieszkaniową, równe prawa, godne płace, lepsze usługi, zdrowe powietrze to część lewicowej walki o dostęp do zdobyczy cywilizacyjnych dla wszystkich. Żeby na marzenia było stać nie tylko bogatych. Rozumiem przez to nie tylko infrastrukturę ale realne upodmiotowienie ludzi i ich głosu. Demokracja to idea, którą wypełniamy treścią naszych aktywności. Żeby jednak mieć przestrzeń do aktywności trzeba mieć podstawę ekonomiczną i bezpieczny dom w swoim kraju. Wierzę też, że walka z katastrofą klimatyczną zaczyna się od walki o lepszy klimat relacji międzyludzkich. Mówiłem kiedyś na proteście w obronie sądów – angażujecie się, nie oddawajcie polityki "ojcom opatrzności", bądźmy dorośli, nie czekajmy aż ktoś weźmie za nas odpowiedzialność, weźmy sprawy w swoje ręce – idźmy na wybory. Później też wspierajmy polityków, którym ufamy, dołączajmy do organizacji i grup, które są demokratyczne i równościowe. Siła tkwi nie w telewizorze ale w nas na dole, razem możemy więcej.


Źródło
Opublikowano: 2019-10-11 12:25:10

Za 6 mld zł minister Tchórzewski próbuje zbudować w swoim okręgu wyborczym, w Ostrołęce, elektrownię węglową. Ta elektro

Za 6 mld zł minister Tchórzewski próbuje zbudować w swoim okręgu wyborczym, w Ostrołęce, elektrownię węglową. Ta elektrownia to 250 miejsc pracy (czyli 24 mln zł za jedno miejsce), w zamian za 40 lat trucia okolicy – najpewniej importowanym z Rosji – węglem i dokładania do nierentownego projektu. Więcej o tym, dlaczego sprzeciwiamy się tej "inwestycji" i co proponujemy w zamian przeczytacie we wpisie Dorota Olko. Polecamy!


Źródło
Opublikowano: 2019-10-05 14:04:31

Wybory parlamentarne 2019. Czy da się utrzymać silną pozycję gospodarczą Górnego Śląska bez kopalń i węgla?

Relacja z wczorajszej debaty o kryzysie ekologicznym organizowanej przez WWF Polska i Ekopatrioci.

Sprawiedliwa transformacja energetyczna jest możliwa!

#KoniecznieLewica #ekologia #wwf

Wybory parlamentarne 2019. Czy da się utrzymać silną pozycję gospodarczą Górnego Śląska bez kopalń i węgla?

Wybory parlamentarne 2019. Czy powinno się tworzyć kolejne parki narodowe? W jaki sposób przeprowadzić transformację energetyczną Górnego Śląska? Na te pytania próbowali odpowiedzieć we wtorek kandydujący z Katowic do Sejmu przedstawiciele kilku partii politycznych.

KoniecznieLewica,ekologia,wwf

Źródło
Opublikowano: 2019-10-02 11:38:08

Polscy pediatrzy przebadali 1,5 tys. dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Niestety nie

Polscy pediatrzy przebadali 1,5 tys. dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Niestety nie ma zaskoczeń:
😷 Dzieci chorujących na astmę jest 4 razy więcej w miejscowościach, gdzie występuje najwyższe stężenie pyłów PM2,5 oraz PM10 (w porównaniu do miejsc, gdzie zanieczyszczeń jest najmniej).
#smog #kraków #dzieci #zdrowie
/za: Onet.pl


Źródło
Opublikowano: 2019-10-01 22:01:10

Debata: Czy politycy czują klimat? Kwestie środowiska w debacie politycznej

🌳🌳🌳Zapraszam do obejrzenia wczorajszej debaty o klimacie z moim udziałem zorganizowanej przez Instytut Spraw Publicznych. 🌳🌳🌳

Debata: Czy politycy czują klimat? Kwestie środowiska w debacie politycznej

Sprawy klimatu i środowiska są coraz ważniejsze dla Polaków, nabierają też coraz większego znaczenia na arenie międzynarodowej. Nadal jednak nie są to tematy…

Źródło
Opublikowano: 2019-10-01 16:51:39

"Przyznam się, że nie bardzo lubię podróżować. Przede wszystkim życie w Polsce jest dziś tak interesujące, że szkod

"Przyznam się, że nie bardzo lubię podróżować. Przede wszystkim życie w Polsce jest dziś tak interesujące, że szkoda tracić z niego choć jednego dnia. Przy tym same podróże wydają mi się rzeczą mocno przechwaloną. Zmieniać hotele i obwozić swoją samotność, albo rozmawiać z obcymi ludźmi o obojętnych rzeczach, to rzecz dosyć męcząca. Krajobraz… zapewne; klimat… owszem; ale jakim kosztem! Przyjemnie jest grzać się na słońcu w lutym; ale jechać trzy doby na Sycylię dlatego, że tam ciepło, to już wolę napalić w piecu i też będzie ciepło".

Tadeusz Boy-Żeleński "Słowa grube i cienkie"

Źródło
Opublikowano: 2019-09-30 21:17:35

Katowice | Przedwyborcza debata o kryzysie ekologicznym


Zapraszam was wszystkich na debatę o kryzysie ekologicznym, organizowaną przez Ekopatrioci i WWF Polska.
Debata odbędzie się 1.10 w godzinach 13:00-15:00 w Courtyard by Marriott Katowice City Center przy ul. Uniwersyteckiej 13. Na debacie zmierzę się z Moniką Rosą(Koalicja Obywatelska) i Dobromirem Sośnierzem(Konfederacja)
Wstęp na debatę jest wolny.

#KoniecznieLewica #Lewica #Ekologia


KoniecznieLewica,Lewica,Ekologia

Źródło
Opublikowano: 2019-09-30 13:02:37

Jest taka osoba, która mnie zachwyca i inspiruje – to Greta Thunberg. Dziewczyna


Jest taka osoba, która mnie zachwyca i inspiruje – to Greta Thunberg. Dziewczyna, która obudziła całe pokolenie, a może i cały świat. 🌍

Dzięki niej wielu z nas przyjdzie dziś na Marsz Klimatyczny w Opolu o 16:30 pt. Pogrzeb Prz_szłości w Opolu. Ja też tam będę i zapraszam konkurentów: Tomasz Kostuś, Kłosowski Sławomir – chodźmy dziś razem ratować planetęCzasu mamy niewiele.

#MarszKlimatyczny #Klimat #ZawiszaDoSejmu #Zawisza2019 #MożecieNaMniePolegać #PolegaćJakNaZawiszy #Lewica #Opole

————————————————–
Odbiorca: Fundusz Wyborczy SLD
Nr konta: 32 1020 1026 3174 2000 0000 0601
Tytuł: Darowizna na kandydatkę: Marcelina Zawisza, okręg nr 21, Opole


MarszKlimatyczny,Klimat,ZawiszaDoSejmu,Zawisza2019,MożecieNaMniePolegać,PolegaćJakNaZawiszy,Lewica,Opole

Źródło
Opublikowano: 2019-09-27 12:47:29

Wybory parlamentarne 2019. Politycy w debacie o ekologii

Relacja z wczorajszej debaty zorganizowanej przez WWF Polska w Opolu. Dziekuję za dyskusję! 🐛🌱🌿🐝

Całości debaty możecie wysłuchać i zobaczyć ma stronie Ekopatriotów – link w komentarzu. Naprawdę warto!

#Klimat #GretaThunberg #Lewica #ZawiszaDoSejmu #Zawisza2019#MożecieNaMniePolegać #PolegaćJakNaZawiszy

———————————————-
Odbiorca: Fundusz Wyborczy SLD
Nr konta: 32 1020 1026 3174 2000 0000 0601
Tytuł: Darowizna na kandydatkę: Marcelina Zawisza, okręg nr 21, Opole

Wybory parlamentarne 2019. Politycy w debacie o ekologii

Jeśli opolscy politycy, którzy wzięli udział w debacie przedwyborczej na temat ekologii cokolwiek udowodnili, to tylko tyle, że rzeczywiście edukacja jest niezwykle potrzebna. Politykom.

Klimat,GretaThunberg,Lewica,ZawiszaDoSejmu,Zawisza2019,PolegaćJakNaZawiszy

Źródło
Opublikowano: 2019-09-27 09:20:06

Dużo się ostatnio mówi o Grecie Thunberg. Powiem wprost: podziwiam tę dziewczynę

Dużo się ostatnio mówi o Grecie Thunberg. Powiem wprost: podziwiam tę dziewczynę. To co robi jest niesamowite. I w ogóle jej się nie dziwię, że mówi o wszystkim tak emocjonalnie – kiedy siadam i myślę o tym, co się dzieje i jak politycy nic nie robią w sprawie klimatu, to sama mam ochotę się popłakać.

O tym, co mówi Greta rozmawialiśmy dziś na debacie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Potrzebujemy więcej edukacji klimatycznej, potrzebujemy specjalnego funduszu dla ochrony dzikiej przyrody, potrzebujemy ułatwień w korzystaniu z programu dofinansowania do wymiany pieców. Musimy skończyć z haniebnym wycinaniem drzew w Opolu i betonozą we wszystkich miastach. Sprawa katastrofy klimatycznej powinna być wszędzie, powinna nam wychodzić z lodówki.

Dziękuję wszystkim uczestniczkom i uczestnikom debaty za pytania i rozmowy. Dla mnie i dla Lewicy ochrona przed katastrofą klimatyczną to jedno z najważniejszych zadań do zrealizowania.

#Klimat #GretaThunberg #Lewica #ZawiszaDoSejmu #Zawisza2019 #MożecieNaMniePolegać #PolegaćJakNaZawiszy

———————————————-
Odbiorca: Fundusz Wyborczy SLD
Nr konta: 32 1020 1026 3174 2000 0000 0601
Tytuł: Darowizna na kandydatkę: Marcelina Zawisza, okręg nr 21, OpoleKlimat,GretaThunberg,Lewica,ZawiszaDoSejmu,Zawisza2019,MożecieNaMniePolegać,PolegaćJakNaZawiszy

Źródło
Opublikowano: 2019-09-26 19:04:02

O 13:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu zaczynamy debatę na temat kli

🌍 O 13:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu zaczynamy debatę na temat klimatu i tego, jak powstrzymać nadchodzącą katastrofę. 🌎

Będziecie?

#Klimat #ZawiszaDoSejmu #Zawisza2019 #MożecieNaMniePolegać #PolegaćJakNaZawiszy #Lewica #Opolszczyzna

————————————————-
Odbiorca: Fundusz Wyborczy SLD
Nr konta: 32 1020 1026 3174 2000 0000 0601
Tytuł: Darowizna na kandydatkę: Marcelina Zawisza, okręg nr 21, OpoleKlimat,ZawiszaDoSejmu,Zawisza2019,MożecieNaMniePolegać,PolegaćJakNaZawiszy,Lewica,Opolszczyzna

Źródło
Opublikowano: 2019-09-26 11:26:11

W latach minionych dziewięćdziesiatych raz do roku szkoły podstawowe obchodziły Dzień Ziemi. W dzień ten udawaliśmy się

W latach minionych dziewięćdziesiatych raz do roku szkoły podstawowe obchodziły Dzień Ziemi. W dzień ten udawaliśmy się z workami – co bardziej przezorni mieli też na wyposażeniu profesjonalne szpikulce – zbierać śmieci na terenie poniemieckich bunkrów.
Po naszej wizycie bunkry – przez okrągły rok zawalone butelkami, foliówkami i powyrywanymi stronami z przedinternetowych magazynów pornograficznych – wyglądały schludnie, a ja w naiwności dziecięcej rozmyślałam, dlaczego właściwie każdy od czasu do czasu nie wyjdzie sobie z workiem i szpikulcem. Przy nieprzesadnym wkładzie własnym każdego sąsiada dałoby się bowiem utrzymać naszą przedunijną okolicę w iście unijnym stanie. Zaproponowałam nawet w jakimś nagłym przypływie prostolinijności i infantylizmu koleżankom, cobyśmy czasami posprzątały teren ogródków działkowych. Najpierw zapadła cisza, następnie odpowiedzi udzieliła Madzia:
– Wiesz Ada, ty to jesteś naprawdę.
Zamknęło to temat, choć moja chęć do babrania się w cudzych odpadkach była jeszcze przez jakiś czas przedmiotem wesołości.
A potem zostałam dużą dziennikarką i szlag zaczął mnie trafiać, kiedy tak ogarniałam to wszystko umysłem: umowy śmieciowe, głodowe emerytury kobiet, agonię ochrony zdrowia, bandycką reprywatyzację, globalne ocieplenie.
W każdym z tych tematów prędzej czy później pojawia się jakiś lider_ka: niech to będzie Jan Śpiewak, Greta Thunberg czy Piotr Ikonowicz.
Lider_ka owa najpierw napomina, w końcu zaczyna popadać w patetyczne tony – trudno bowiem na dłuższą metę trochę nie zwariować, kiedy zawodowo zajmujesz się krzywdą i niesprawiedliwościami tego świata.
I wtedy zjawiają się oni: Poważni Panowie Pod Krawatem, którzy stanowczo za długo pracowali na swoją pozycję, żeby im tu jakiś aktywista histeryzował.
Przyznają więc liderowi rację – częściowo i warunkowo – ale Forma jest dla nich nie do zaakceptowania, do poważnych problemów podchodzić należy na poważnie i ze stoickim spokojem, zamykamy posiedzenie, pan przewodniczący wyznaczy termin na po wakacjach, a tak w ogóle Śpiewak zrobił błąd, o, tu, Ikonowicz ma ponoć problem z alkoholem, a Thunberg jest egzaltowaną pannicą na usługach Sorosa, za kłaki ją do szkoły.
Kiedy więc czytam sobie dzisiaj komentarze do przemówienia Thunberg: Marek Tatała, Witold Jurasz i zastępów komentujących, myślę sobie, że już wiem, dlaczego emerytur nie będzie, będzie za to syf, dziadostwo, mortus i klimatyczna pożoga. No przecież: bo nie zdążymy uwspólnić stanowisk co do adekwatnej Formy walki o klimat!
Wracając do szkoły: katecheci katowali nas w nich zakładem Pascala. Może by więc – zamiast mitrężyć swój czas na samopocieszanie się, że Thunberg jest tylko dramatyzującym dzieciakiem bez krawata i magistra – szanowni komentujący podjęli taki zakład, zakasali rękawy i – silnymi, męskimi gardłami – zaintonowali histerię klimatyczną?
Żyjąc rozsądniej i bardziej ekologicznie, zmuszając korporacje i państwa do ograniczania emisji nic nie stracimy. A może zyskamy? W każdym razie z pewnością więcej, niż na deprecjonowaniu dzieciaka, który ma nad nami wszystkimi tę przewagę, że coś robi.

Źródło
Opublikowano: 2019-09-24 13:35:32

Dzisiaj na Pomorskiej konwencji Lewicy w Gdyni zaprezentowaliśmy nasz #ZielonyPa

Dzisiaj na Pomorskiej konwencji Lewicy w Gdyni zaprezentowaliśmy nasz #ZielonyPaktDlaPolski 🌳💪💚🌲🌍☀️

1️⃣ Czysta energia w każdym domu
Do 2035 roku większość produkowanej w Polsce energii będzie pochodziło z odnawialnych źródeł. Już w przyszłym roku przeznaczymy dodatkowe 6 mld złotych na inwestycje w OZE i efektywność energetyczną. Wprowadzimy ułatwienia w domowej produkcji energii.

2️⃣ Zakaz importu węgla
W 2018 roku import węgla kamiennego do Polski wyniósł 19,7 mln ton. Aż 13,5 mln ton pochodziło z Rosji. Czas z tym skończyć – Polska przestanie sprowadzać węgiel z zagranicy!

3️⃣ Nowy zielony przemysł i zielone miejsca pracy
Dzisiejsze regiony górnicze, takie jak np. Górny Śląsk czy Zagłębie Konińskie, staną się centrami nowych, przyjaznych środowisku technologii. Transformacja energetyczna nie może oznaczać biedy i bezrobocia. Czas na gospodarkę przyszłości – postawimy na m.in. robotykę, odnawialne źrodła energii, sztuczną inteligencję, inżynierię materiałową, ogniwa wodorowe czy pojazdy elektryczne. Powstaną setki tysięcy nowych miejsc pracy wysokiej jakości.

4️⃣ Polska wolna od smogu
W ciągu 15 lat dofinansujemy wymianę 2 milionów domowych pieców węglowych na nowoczesne, bezemisyjne instalacje grzewcze. Będziemy rozwijać sieci ciepłownicze, bo ciepło systemowe jest najbardziej ekologiczne. Chcemy, by poziomy informowania i alarmowania o stężeniu pyłów zawieszonych były corocznie stopniowo obniżane, tak by najpóźniej w 2023 roku osiągnęły poziomy przyjęte we Francji (poziom alarmowy dla PM10 80 µg/m3 średniodobowo). Rozwój sieci transportu zbiorowego pozwoli znacznie ograniczyć zanieczyszczenia pochodzące z ruchu samochodowego. Naszym celem jest stworzenie w ciągu 6 lat pełnej siatki połączeń lokalnych we wszystkich gminach w Polsce – do każdego powiatu powinien dojeżdżać pociąg, a do każdej gminy autobus. Połączenia mają być wygodne, tanie i dostosowane do potrzeb mieszkańców, bo zyski społeczne i ekologiczne mają znacznie większe znaczenie niż zyski rozumiane czysto finansowo

5️⃣ Koniec suszy – Ogólnopolski Program Retencji
Znacznie zwiększymy środki na program wspierania małej retencji (zbiorniki o pojemności poniżej 5 mln m3, w tym stawy hodowlane) oraz mikroretencji (zbiorniki o pojemności poniżej 0,1 mln m3 i o powierzchni do 1 ha, w tym oczka wodne oraz podpiętrzone cieki – także w wyniku działalności bobrów). Zadbamy o dzikie brzegi rzek, które posłużą jako naturalne tereny zalewowe. Odejdziemy od realizowanej obecnie przez rząd strategii rozwoju wodnego transportu śródlądowego, poważnie zagrażającej polskim rzekom i okolicznym ekosystemom.

6️⃣ Pakiet dla Lasów – więcej parków narodowych
Dopilnujemy, aby co najmniej 10% lasów w Polsce było wolnych od ingerencji człowieka. Powołamy Agencję Ochrony Przyrody odpowiedzialną za kontrolę podmiotów niszczących środowisko. Odblokujemy możliwości poszerzania i tworzenia nowych parków narodowych. Jednocześnie zagwarantujemy odpowiednie subwencje ekologiczne oraz stworzenie planów rozwoju dla gmin leżących na terenie obszarów Natura 2000 (w tym parków narodowych). Decyzje o tworzeniu nowych parków narodowych będziemy podejmować w porozumieniu z samorządami.

7️⃣ Fundusz Dzikiej Przyrody
Powołamy Fundusz Dzikiej Przyrody, na którego działalność ustawowo będzie przekazywane 20% przychodów z gospodarki leśnej. Fundusz Dzikiej Przyrody zajmie się przywracaniem naturze części jej pierwotnych terenów: zalesianiem nieużytków, odtwarzaniem mokradeł czy przywracaniem – tam, gdzie to możliwe i nie wywoła negatywnych skutków dla ludzi – dzikich brzegów rzek.

8️⃣ Koniec z betonozą – czas na zieleń miejską
Skończymy z obsesją na punkcie betonowania naszych miast. Będziemy wspierać sadzenie w miastach drzew. Ustawowo ustalimy minimalny udział przestrzeni biologicznie czynnej w każdym kwartale miasta.

9️⃣ Polska przyjazna zwierzętom
Zlikwidujemy fermy futrzarskie, zakażemy wykorzystywania zwierząt w cyrkach i skończymy z chowem klatkowym. Aby walczyć z bezdomnością zwierząt, wprowadzimy możliwość sterylizacji zwierząt domowych za zgodą właściciela na koszt państwa.

🔟 Rzecznik Praw Zwierząt
Utworzymy urząd Rzecznika Praw Zwierząt, który będzie dbać o dobrostan zwierząt domowych, hodowlanych i dzikich. Rzecznik będzie m.in. opiniować poselskie i rządowe projekty ustaw i rozporządzeń, prowadzić akcje edukacyjne, nadzorować działania służb i podejmować interwencje w przypadku działań na szkodę dobrostanu zwierząt.ZielonyPaktDlaPolski

Źródło
Opublikowano: 2019-09-21 15:47:38

Mateusz Morawiecki z dumą ogłosił, że rząd obniży próg alarmowania o #smog …z

Mateusz Morawiecki z dumą ogłosił, że rząd obniży próg alarmowania o #smog …z 300 mikrogramów pyłu zaw. PM10 do 150 µg/m3.
Więcej odwagi i więcej śmiałości, panie Premierze! 😷 Belgia: poziom alarmowy 70 µg/m3 Finlandia: 50 µg/m3 Włochy: 75 µg/m3
#StrajkDlaKlimatu #strajkklimatyczny #ClimateStrike


Źródło
Opublikowano: 2019-09-20 15:53:29

STOP wycince drzew w Tychach

W Tychach masowo znikają drzewa, czym na szczęście postanowili zająć się ludzie z Alarm dla Drzew. Drzewa pełnią wiele ważnych funkcji dla społeczeństwa, jak m.in. pochłanianie dwutlenku węgla co w dobie kryzysu klimatycznego jest bezcenne. Niestety lokalni włodarze najwidoczniej nie zdają sobie z tego sprawy.
Zachęcam do podpisania petycji: https://tiny.pl/t18fz

Ja natomiast mogę obiecać, że jako Lewica:
🌳Dopilnujemy, aby w Polsce co najmniej 10% lasów było wolnych od ingerencji człowieka.
🌳 Powołamy Agencję Ochrony Przyrody odpowiedzialną za kontrolę podmiotów zatruwających środowisko.
🌳Przeznaczymy 20% przychodów z gospodarki leśnej na Fundusz Dzikiej Przyrody. Zajmie
się on przywracaniem naturze części jej pierwotnych terenów.
🌳Rozszerzymy Białowieski Park Narodowy, by skuteczniej chronić nasz największy skarb
natury. Zaproponujemy lokalnym społecznościom tworzenie nowych parków narodowych.

#Tychy #Środowisko #ekologia #KoniecznieLewica

STOP wycince drzew w Tychach

Wszyscy jesteśmy użytkownikami przyrody i korzystamy z dostarczanych przez nią dóbr i usług. Dlatego ochrona drzew nie jest altruizmem – jest uzasadniona ekonomicznie i społecznie. FUNKCJE PODSTAWOWE Drzewa stanowią siedlisko życia zwierząt i zapewniają im pożywienie. Dzięki procesowi …

Tychy,Środowisko,ekologia,KoniecznieLewica

Źródło
Opublikowano: 2019-09-20 14:25:00

Miałam ogromną przyjemność rozpocząć cykl debat poselskich na antenie Radio Opo

🎙 Miałam ogromną przyjemność rozpocząć cykl debat poselskich na antenie Radio Opole! W rozmowie z przedstawicielem PiS-u mówiłam o:

➡️ in-vitro finansowanym z budżetu, o tanich mieszkaniach dla młodych Polek i Polaków;
➡️ przywróceniu pociągów i autobusów;
➡️ jak zatrzymać katastrofę klimatyczną.

Jeśli nie mogliście posłuchać, to wrzucam Wam całą audycję w komentarzu pod postem. 👇 Zapraszam do odsłuchania!

#RadioOpole #Debata #ZawiszadoSejmu #Zawisza2019 #MożecieNaMniePolegać #PolegaćJakNaZawiszy #Invitro #transport #Klimat

—————————————————
Odbiorca: Fundusz Wyborczy SLD
Nr konta: 32 1020 1026 3174 2000 0000 0601
Tytuł: Darowizna na kandydatkę: Marcelina Zawisza, okręg nr 21, OpoleRadioOpole,Debata,ZawiszadoSejmu,Zawisza2019,MożecieNaMniePolegać,PolegaćJakNaZawiszy,Invitro,transport,Klimat

Źródło
Opublikowano: 2019-09-20 13:20:09

Nazywam się Maciej Konieczny – zachęcam was do głosowania na mnie i wsparcia moj

Nazywam się Maciej Konieczny – zachęcam was do głosowania na mnie i wsparcia mojej kampanii.

Powyborczy poniedziałek będzie dla mnie dniem szczególnym – to będą moje 39. urodziny. Mam nadzieję, że nie tylko ja, ale my wszyscy doczekamy się wtedy fantastycznego prezentu – lewicy w Sejmie.

Przez ostatnie cztery lata dość się napatrzyliśmy, co to jest Sejm bez lewicy. To jest dramat. Jest cały szereg problemów, których politycy prawicy nigdy nie rozwiążą. Nie rozwiążą, bo nie chcą, bo im się nie opłaca, bo pewnych spraw nie widzą, albo już nie rozumieją. Brak mieszkań, katastrofa w ochronie zdrowia, dyskryminacja i wykluczenie, kryzys klimatyczny, smog, nierówności, wszechwładza korporacji i biskupów – z tym prawica nic nie zrobi, do tego potrzeba nas i lewicowego programu.

Lewica nie żyje dawnymi sporami i rozumie współczesny świat. Patrzymy w przyszłość. Chcemy żeby Polska stała się nowoczesnym, europejskim państwem dobrobytu. Takim które dba o ludzi, ale nie zagląda nikomu pod kołdrę. Takim, które inwestuje w edukację, rozwój i nowoczesne technologie. Wiemy jak to zrobić.

Ja kończę 39 lat. Młody wiek dla polityka, a dla człowieka – wiek średni. Robiłem już w życiu sporo różnych rzeczy pracowałem fizycznie, organizowałem festiwale, doradzałem samorządom. Jak bardzo wielu z was z niejednego pieca chleb jadłem. Jak połowa mojego pokolenia mam za sobą przygodę na Wyspach Brytyjskich – pracowałem w magazynie na lotnisku w Cardiff. Od półtorej dekady angażuję się społecznie. Po stronie najsłabszych, po stronie lewicy. W 2015 r. z garstką podobnych zapaleńców zbudowaliśmy od zera Partię Razem. Przez ostatnie cztery lata wywalczyliśmy dla niej miejsce w życiu politycznym, dzisiaj jesteśmy o krok od wejścia do Sejmu.

Do sukcesu brakuje bardzo niewiele i bardzo dużo zarazem – waszych głosów.

Przed nami jeszcze parę tygodni kampanii, a na tę poza dobrymi pomysłami, których nam nie brakuje, potrzeba jeszcze pieniędzy, których nie mamy w nadmiarze. Dlatego zachęcam was również do wpłat na moją kampanię. Nie mamy góry partyjnych pieniędzy, ani możnych sponsorów. Każde dziesięć złotych się liczy.

Fundusz Wyborczy SLD
Nr konta: 53 1020 1026 3174 2000 0000 0611
Tytuł przelewu: darowizna na kampanię (okręg nr 31, Maciej Konieczny)

Dzięki!


Źródło
Opublikowano: 2019-09-15 17:56:46

Lewica: Trzeba wykupić sieć ciepłowniczą od Fortum, żeby skutecznie zwalczać smog

Jesteśmy już po konferencji poświęconej spółce FORTUM – cieszę się, że temat w końcu zaczyna odbijać się w mediach, ponieważ nie możemy pozwolić sobie na jego dalsze ignorowanie ❗️ Sedno problemu podsumowałam w komentarzu dla Gazeta Wyborcza (artykuł niżej): „Największym trucicielem jest samo miasto…

Lewica: Trzeba wykupić sieć ciepłowniczą od Fortum, żeby skutecznie zwalczać smog

Wybory parlamentarne 2019. – Gmina powinna wykupić sieć ciepłowniczą od prywatnej firmy Fortum, żeby skutecznie zwalczać smog – przekonują działacze Lewicy. Firma już raz odpowiadała, że nie chce jej sprzedać.

Źródło
Opublikowano: 2019-09-12 15:11:48

Łukasz Kowalczuk on Twitter

Praworządność to przede wszystkim równość oraz prawa socjalne zapisane w konstytucji. O tym mówiła dzisiaj Lewica w Gdańsku. Prawica depcze podstawy demokracji, dlatego walczymy o lewicową reprezentację w Sejmie.

Łukasz Kowalczuk on Twitter

“Pod sądem w #Gdansk mówiliśmy o artykułach #Konstytucja które są zapomniane, zaniedbane albo celowo lekceważone przez PiS i prawicę. #OchronaZdrowia #PrawoDoMieszkania #WolneSądy #RównośćMałżeńska #PrawaKobiet #Ekologia @__Lewica do Sejmu #ŁączyNasPrzyszłość”

Źródło
Opublikowano: 2019-09-12 13:19:54

Czy Platforma Obywatelska myśli, że do 2040 roku elektrownie na węgiel się po pr

Czy Platforma Obywatelska myśli, że do 2040 roku elektrownie na węgiel się po prostu rozlecą? Czy zakłada import węgla do… no właśnie, do kiedy? Dopóki średnia temperatura planety nie wzrośnie o 3 stopnie?

Nie wierzcie liberałom.

Tylko lewica i partia Razem mają odwagę mówić o reformie energetycznej.

Głosuj mądrze tej jesieni.


Źródło
Opublikowano: 2019-09-06 16:55:37

Czy Platforma Obywatelska myśli, że do 2040 roku elektrownie na węgiel się po prostu rozlecą? Czy zakłada import węgla d

Czy Platforma Obywatelska myśli, że do 2040 roku elektrownie na węgiel się po prostu rozlecą? Czy zakłada import węgla do… no właśnie, do kiedy? Dopóki średnia temperatura planety nie wzrośnie o 3 stopnie?

Nie wierzcie liberałom.

Tylko lewica i partia Razem mają odwagę mówić o reformie energetycznej.

Głosuj mądrze tej jesieni.


Źródło
Opublikowano: 2019-09-06 16:00:09

Wczoraj miałam szalony dzień i nie dałam rady napisać – to już oficjalne, zaklep

Wczoraj miałam szalony dzień i nie dałam rady napisać – to już oficjalne, zaklepane i pewne – 13 października znajdziecie mnie na listach do Sejmu w okręgu 26 (Gdynia – Słupsk) na pozycji nr 3.
Idę do wyborów z programem zawierającym się w trzech słowach: Kobieta-Klimat-Rodzina.

Kobieta – bo żyjemy…Źródło
Opublikowano: 2019-09-05 11:11:05

Mówią, że Kidawa-Błońska byłaby dobrą premierką, bo ma pochodzenie – prawnuczka mężów stanu w końcu.


Mówią, że Kidawa-Błońska byłaby dobrą premierką, bo ma pochodzenie – prawnuczka mężów stanu w końcu.

Mam więc pytanie.

Miałem pradziadka w Wehrmachcie, jego córkę (moją Babcię) w PRL-u wyrzucono z pracy za „grzechy ojca”. Prababcia wydawała węgiel na jednej z KWK i odebrano jej emeryturę po wyjeździe do Anglii, „bo nie jadła polskiego chleba”. Dwóch dziadków i dwóch wujków było górnikami, a Mama jest nauczycielką.

Czy byłbym dobrym premierem Polski? W razie czego – polecam się.

Źródło
Opublikowano: 2019-09-03 18:17:41

Obejrzyj Zmieniam polityków nie klimat


Działam! Głosuję! Zmieniam polityczki i polityków! 🌿

Fale gorąca? Susze? Wichury? Burze? Katastrofa klimatyczna jest faktem. Doświadczamy jej już dziś. Jest konsekwencją decyzji osób, które nie kierują się dobrem ludzkości. Obecnie rządzącym politykom (zarówno Polskim, jak i zagranicznym) nie zależy na dobrej i bezpiecznej przyszłości dla wszystkich. Unikają pytań o zmiany klimatyczne i działań, które zamierzają wprowadzić, aby zapobiec dalszej degradacji planety. Mówią, że problem nie istnieje i jest wymysłem "ekoświrów" oraz "lewaczek/lewaków". Mylą aktualną pogodę za swoim oknem z klimatem. Podważają wieloletnie obserwacje i badania naukowe. Czas ich zmienić! Nie jest jeszcze za późno. To my musimy działać!

Jak
Dbając o środowisko we własnym zakresie;
Biorąc udział w lokalnych, ogólnopolskich i ogólnoświatowych akcjach sprzeciwiających się niszczeniu Ziemi;
Wybierając polityczki i polityków, którym zależy na dobrej i bezpiecznej przyszłości dla wszystkich.

W Razem mamy program, który wskazuje zmiany, które już dziś musimy wprowadzić w życie, aby ratować planetę. Nasze członkinie i członkowie biorą aktywny udział w akcjach walczących ze zmianami klimatycznymi. Lokalnie współorganizujemy demonstracje ekologiczne. Informujemy Was o nich. Obserwujcie naszą stronę, aby być na bieżąco.

Chcemy żyć w przyjaznym i czystym środowisku!

Na wideo Agata Szerszeniewicz i Bartosz Grucela.


Źródło
Opublikowano: 2019-08-29 12:00:02

Prezydent Bolsanaro to zbrodniarz, który wydając zgodę na wypalanie Amazonii dobija właśnie "płuca świata" prz

Prezydent Bolsanaro to zbrodniarz, który wydając zgodę na wypalanie Amazonii dobija właśnie "płuca świata" przyspieszając zawrotnie efekt cieplarniany. Ale jakoś nie widać chętnych, żeby go powstrzymać. Wiecie dlaczego? Bo jest tak samo ultra prawakiem jak Trump., który klimat ma gdzieś. Bolsanaro kazał uczyć dzieci w szkołach, że dyktatura wojskowa była znakomita. Tortury były w dechę mordowanie działaczy ii związkowych i lewicowych było OK.


Źródło
Opublikowano: 2019-08-24 10:22:04

Julia Zimmermann (Lewica): elektrownia atomowa najsensowniejszym uzupełnieniem zasobu energetycznego Polski

A tutaj można posłuchać mojego wczorajszego występu w PolskieRadio24.pl: https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2357797,Julia-Zimmermann-Lewica-elektrownia-atomowa-najsensowniejszym-uzupelnieniem-zasobu-energetycznego-Polski

Julia Zimmermann (Lewica): elektrownia atomowa najsensowniejszym uzupełnieniem zasobu energetycznego Polski

– Polska jest niewydolna energetycznie i musi kupować prąd za granicą, bo inaczej groziłyby nam przerwy w jego dostawie – powiedziała Julia Zimmermann z Lewicy Razem. – Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć import węgla z zagranicy – dodała.

Źródło
Opublikowano: 2019-08-22 15:30:18

50 lat temu Neil Armstrong jako pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu. I naprawdę był to wielki krok dla ludzkośc

50 lat temu Neil Armstrong jako pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu. I naprawdę był to wielki krok dla ludzkości. 🌕

Wyścig kosmiczny między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim miał korzenie w wyścigu zbrojeń. Wiązał się celami propagandowymi okresu zimnej wojny. Rywalizacja dwóch mocarstw przełożyła się jednak na dynamiczny rozwój nauki i technologii, z których korzystamy do dziś.

Ten ogromny postęp możliwy był tylko dzięki potężnym publicznym nakładom na badania i rozwój w obu państwach. W 1966 roku NASA zatrudniało 400 tysięcy osób i pochłaniało ponad 4,4 proc. budżetu federalnego USA. Dziś Amerykanie wydają mniej publicznych pieniędzy na wszystkie prace badawczo-rozwojowe, zaś wydatki na NASA oscylują koło 0,5 proc. budżetu.

W tamtych czasach Związek Radziecki i Stany Zjednoczone łożyły ogromne sumy na kształcenie naukowców i – trzeba podkreślić – naukowczyń. Spuścizną wyścigu kosmicznego jest także to, że w Europie Wschodniej kobiety stanowią stosunkowo dużą część osób zajmujących się naukami ścisłymi i technicznymi.

Dynamiczny rozwój mikroprocesorów, panele fotowoltaiczne, upowszechnienie teflonu, oprogramowanie do analizy metodą elementów skończonych, nowoczesne wyposażenie straży pożarnej i wiele, wiele innych – tego wszystkiego nie byłoby bez eksploracji kosmosu. Dzięki satelitom możemy szybko przekazywać dane na wielkie odległości i badać klimat Ziemi.

Nie załatwiły tego dla nas prywatny biznes i wolny rynek. Innowacje i postęp wymagają stałego, długookresowego finansowania. Zapewnić je może tylko państwo.

Dziś powinniśmy wyznaczyć sobie cel równie ambitny jak lądowanie na Księżycu: ochronę klimatu. Nie musimy już realizować go, rywalizując między sobą. Państwa mogą – i muszą! – ze sobą współpracować. Chcemy, by Polska była liderem w walce o osiągnięcie tego celu.

By tak się stało, potrzebujemy Lewicy. Bo to Lewica zatroszczy się o:

➡️ podniesienie publicznych nakładów na badania i rozwój,
➡️ pogłębianie międzynarodowej współpracy naukowej,
➡️ sprawiedliwe umowy międzynarodowe dot. ograniczenia emisji gazów cieplarnianych,
➡️ sprawiedliwą społecznie transformację energetyczną, na której nie ucierpi żaden pracownik,
➡️ wielkie publiczne inwestycje w nowy zielony przemysł, nowoczesny transport i ochronę przyrody.

Ogarnijmy naszą Ziemię – żadna inna jej nam nie zastąpi. A jak to już się uda, to ciśniemy na Marsa.


Źródło
Opublikowano: 2019-07-20 16:02:13

Ruszyła Pomorska Inicjatywa Klimatyczna!

Ruszyła Pomorska Inicjatywa Klimatyczna!
Nie czekamy, dzialamy!
Katastrofa klimatyczna to najważniejsze obecnie wyzwanie ludzkości! Musimy nie tylko za wszelką cenę ją powstrzymać, ale też przygotowywać swoje miasta i regiony na te jej skutki, na których powstrzymanie jest już, niestety, za późno.
Czas na Klimatyczny Stan Wyjątkowy w Gdańsku i innych samorządach, w naszym województwie. Jestem dumna, że powołaliśmy PIK. Dołączajcie do nas! Przygotowujemy właśnie uchwałę w sprawie stanu wyjątkowego w Gdańsku, pod którą będziemy zbierać podpisy.
#klimat #katastrofaklimatyczna #climatechange #climat #oze #klimatycznystanwyjątkowyklimat,katastrofaklimatyczna,climatechange,climat,oze,klimatycznystanwyjątkowy

Źródło
Opublikowano: 2019-07-12 10:59:58

Ministerstwo Środowiska zaakceptowało "Plan adaptacji Miasta Poznania do zm

Ministerstwo Środowiska zaakceptowało "Plan adaptacji Miasta Poznania do zmian klimatu do roku 2030" – dokument, który ma przygotować miasto do stawienia czoła wyzwaniom związanym ze zmieniającym się klimatem.

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w porządku – miasto ma świadomość zagrożeń związanych ze zmieniającym się klimatem – są to m.in.:

➡️ zwiększone prawdopodobieństwo występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym silnych wiatr i burz (w tym z gradem)
➡️ podwyższenie temperatury średniorocznej, fale upałów i susze
➡️niedobory wody – ryzyko zmniejszenia dostaw i/lub pogorszenie jej dostaw
➡️ zanieczyszczenie powietrza – w tym zjawisko smogu

W dokumencie można znaleźć wiele rozwiązań, z którymi trudno nam jest się nie zgodzić: nadanie priorytetu dla komunikacji miejskiej, kontynuacja zmian w systemach ogrzewania (promowanie systemów bezemisyjnych), wprowadzenie elementów zielono-błękitnej infrastruktury, zmniejszenie ruchu samochodowego w Śródmieściu, rewaloryzacja zieleni parkowej w mieście i zbiorników wodnych, odtworzenie zadrzewień przyulicznych oraz przeznaczenie środków budżetowych na edukację w zakresie katastrofy klimatycznej.

Wszystko wygląda dobrze na papierze, a rzeczywistość skrzeczy. W Miasto Poznań w dalszym ciągu wycina się stare drzewa przy ulicach miasta [1], kosi trawę w upalne dni, co wpływa na postępującą degradację trawników [2], klinom zieleni grozi zabudowa deweloperska [3] [4] [5], brakuje rozwiązań z zakresu retencji [6], pod Poznaniem doszło do olbrzymich pożarów[7], w dalszym ciągu wydaje się duże pieniądze na "betonowe" inwestycje bez cienia zieleni, a dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Tomasz Lisiecki, który pozwala sobie na wypowiedzi w stylu: "Drzewo w mieście, które ma sto lat, z założenia powinno wylecieć" do tej pory nie pożegnał się ze stanowiskiem [8]. Problemem w dalszym ciągu pozostaje bezgłośny zabójca – smog.

Musimy zadbać nie tylko o to, by promować zielone rozwiązania, które ograniczą wytwarzanie CO2, ale również przygotować się na konsekwencje kryzysu klimatycznego. Nasze miasto (podobnie jak cała Wielkopolska) w niedalekiej przyszłości z całą pewnością dotknie susza i brak wody – by mieć co pić, musimy działać już teraz!

[1] http://poznan.naszemiasto.pl/…/park-wilsona-wycieli-dorodne…
[2] https://tenpoznan.pl/poznan-spor-o-koszenie-trawy-zdm-nie-…/
[3] http://rtk.poznan.pl/deweloper-chce-zmiany-planow-miejscow…/
[4] http://www.rozbrat.org/…/4604-grozba-eksmisji-rozbratu-po-2…
[5] http://poznan.wyborcza.pl/…/7,36001,24895346,deweloper-chce…
[6] https://gloswielkopolski.pl/susza-w-wielkopol…/…/c1-14251145
[7] https://gloswielkopolski.pl/konarzewo-pozar-p…/…/c1-14244909
[8] http://poznan.wyborcza.pl/…/7,105531,24573393,czy-drzewa-sa…


Źródło
Opublikowano: 2019-07-08 10:36:16

Morawiecki śmieje się z Komorowskiego, ale pod rządami PiS zmiana pracy i kredyt na 40 lat to wciąż jedyna recepta na mieszkanie

Po Facebooku fruwają memy o tym, że masło kosztowało kiedyś 21 groszy, a teraz kosztuje 210zł, zaś nabycie warzyw leży już poza możliwościami zwykłego śmiertelnika (i tu zgoda, co będzie się wzmagać w miarę, jak klimat będzie – wariując – niszczył plony, nie ma to jednak na razie wiele wspólnego z PiS-em).

Tymczasem ceny mieszkań w Polsce – mimo już teraz kosmicznych poziomów – w ciągu ostatniego roku wzrosły o 8 proc. – podał dzisiaj GUS.
Przeliterujmy to sobie: W ROK O OSIEM PROCENT.
Na Podkarpaciu – gdzie średnio zarabia się o 1 tys. zł mniej niż w reszcie kraju – o 10,5 proc.
I to już nie obchodzi ani opozycji, ani premiera, bo kiedyś wmówiono nam, że mieszkanie jest sprawą całkowicie prywatną i od polityki niezależną.
Jak było za Komorowskiego, tak jest za Morawieckiego. Różnica? Ten ostatni nie ma w sobie pociesznej prostolinijności eksprezydenta i wciska kity, że jest jeszcze jakiś trwający 4. rok program, który nazywa się Mieszkanie+.

Morawiecki śmieje się z Komorowskiego, ale pod rządami PiS zmiana pracy i kredyt na 40 lat to wciąż jedyna recepta na mieszkanie

Nie dalej jak w środę premier Morawiecki przypominał z Sejmowej mównicy – a czyni to nadzwyczaj chętnie – poradę Bronisława Komorowskiego z 2015 roku, że aby mieć gdzie mieszkać, należy zmienić pracę i wziąć kredyt. Premier mówił, że tak być nie może. I podobno już nie jest. Pro…

Źródło
Opublikowano: 2019-07-05 17:21:29

Nie wygląda to źle.Sondaże dają koalicji Razem + Sojusz Lewicy Demokratycznej +

Nie wygląda to źle.Sondaże dają koalicji Razem + Sojusz Lewicy Demokratycznej + Wiosna + Zieloni aż 14 proc.! 💪
Lewica Razem daje zielone światło. Jedynie szeroki blok lewicowy jest w stanie zatrzymać zamordyzm, wprowadzić równość, zatroszczyć się o klimat i sprawiedliwość społeczną.
Co myślicie o takim bloku? ✊


Źródło
Opublikowano: 2019-07-04 15:31:38

Pójście w dwóch blokach, chadeckim i lewicowym skutecznie może zagrozić PiS-owi. Sondaże dają koalicji Razem + Sojusz Le

Pójście w dwóch blokach, chadeckim i lewicowym skutecznie może zagrozić PiS-owi. Sondaże dają koalicji Razem + Sojusz Lewicy Demokratycznej + Wiosna + Zieloni aż 14 proc.! 💪

Lewica Razem daje zielone światło. Jedynie szeroki blok lewicowy jest w stanie zatrzymać zamordyzm, wprowadzić równość, zatroszczyć się o klimat i sprawiedliwość społeczną.

Co myślicie o takim bloku?


Źródło
Opublikowano: 2019-07-04 11:12:12

Matka dziecka błagająca w internecie o pieniądze na leczenie dla niego. NFZ nie refunduje.

➡️ Matka dziecka błagająca w internecie o pieniądze na leczenie dla niego. NFZ nie refunduje.
➡️ Tyrająca pielęgniarka, która dostaje ledwo 2000 złotych na rękę po 30 latach pracy.
➡️ Uciekające na Słowację poniżone kobiety.
➡️ Słowa szefa: „Nie dam Ci umowy o pracę”.
➡️ Emerytka, która nie wykupuje recepty, bo nie ma pieniędzy.
➡️ Młoda matka, która rzuca pracę, bo nie ma żłobka.
➡️ 30 lat kredytu na 40 metrów kwadratowych. Albo mieszkanie z rodzicami.
➡️ Odkładanie kilka miesięcy, żeby dziecku kupić komputer.
➡️ Nowe buty to 1/6 pensji.
➡️ Dzieci nie mają osobnych pokoi, o sypialni rodzice mogą pomarzyć.
➡️ Za 11 lat bezpowrotnie stracimy obecny klimat.

Powstaliśmy dlatego, bo to widzimy. I uważamy, że takie obrazki nie powinny mieć miejsca.

Od ponad czterech lat stawiamy fundamenty pod sprawiedliwą społecznie Polskę. Łatwo nie jest i nie będzie. Ale się nie poddajemy i nie poddamy.

Piszecie do nas, że wierzycie w nas, że nam kibicujecie. Bez Was tego nie osiągniemy. Przyjdź i dołącz do nas i razem z nami walcz o lepsze jutro dla przyszłych pokoleń.

Dołącz do nas! (szczegóły w komentarzu)


Źródło
Opublikowano: 2019-05-27 18:09:13

#LewicaRazem wygrywa debaty! 16 maja na Politechnice Warszawskiej debatę wyborcz

#LewicaRazem wygrywa debaty!💪💪💪 16 maja na Politechnice Warszawskiej debatę wyborczą III Kongresu Energetyki Obywatelskiej wygrała Urszula Kuczynska. Naszą kandydatkę znajdziecie 26 maja na karcie do głosowania w Warszawie i okolicach na miejscu nr 3️⃣. Urszula ma dzisiaj dla Was kilka słów w związku z ważnymi tematami: klimat, energetyka, energia jądrowa.
Przeczytajcie: "Katastrofa klimatyczna, którą sprowadziła na nas logika nieustannej pogoni za zyskiem w warunkach ograniczonych zasobów naszej planety, to największe zagrożenie i wyzwanie, przed jakim stoimy jako ludzkość. Międzynarodowy Panel ds Zmian Klimatu ostrzega przed nie dającymi się przewidzieć skutkami, które nam grożą jeśli szybko i drastycznie nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Musimy działać teraz i musimy działać razem. Potrzebujemy wykorzystać wszystkie dostępne nam narzędzia. Nie ma czasu na antynaukową histerię i uzależnienie od rosyjskiego gazu. Taką drogę wybrali Niemcy i skończyli emitując do atmosfery 2,5× więcej CO2 per capita niż atomowa Francja. Czas na Pakt Klimatyczny 2030, gdzie 45% energii będą wytwarzać OZE a atom będzie zapewniał stabilną podstawę systemu. Tylko tak ograniczymy emisje o 60% do roku 2030. Dla dobra nas samych i przyszłych pokoleń, nie wolno nam wytrącać sobie z rąk sprawdzonych i działających narzędzi."LewicaRazem

Źródło
Opublikowano: 2019-05-24 21:17:33

Polityka i klimat, czyli dlaczego wbrew kalkulacjom ponownie zagłosuję na „Razem”

Ostatni dzień przed ciszą wyborczą. Dziś bardzo wiele materiałów, odwiedzajcie Razem w Warszawie często. Na początek wpis Andrzeja Gąsiorowskiego: "Dlatego, wbrew kalkulacjom politycznym, nastawionym na odsuwanie PiS od władzy (które rozumiem i które zasługują na aprobatę) poprę Lewicę Razem. Nie ukrywam również, że ostatecznie o takiej a nie innej decyzji przesądziła znakomita Urszula Kuczynska, która wprowadza do polskiej polityki jakość nie widzianą tam od wielu lat, a być może nigdy."

#LewicaRazem, lista nr. 5

Polityka i klimat, czyli dlaczego wbrew kalkulacjom ponownie zagłosuję na „Razem”

Pośród polskich partii i ugrupowań politycznych, z perspektywy klimatu i biosfery, można wyróżnić kilka postaw, o których niżej. Tylko jedno ugrupowanie prezentuje postawę adekwatną, to znaczy wid…

LewicaRazem

Źródło
Opublikowano: 2019-05-24 10:42:12

Widzę ostatnio sporo latarników wyborczych, wrzucanych przez różne osoby, które dostają wynik, że najbardziej zbieżne po

Widzę ostatnio sporo latarników wyborczych, wrzucanych przez różne osoby, które dostają wynik, że najbardziej zbieżne poglądy mają z komitetem "Lewica Razem". Nic dziwnego. Jeśli Wasze poglądy, to Unia bliżej ludzi, realny wpływ na politykę, wyrównywanie szans i poziomów życia w całej Unii, troska o klimat i walka z nieuczciwymi korporacjami i rajami podatkowymi, a wszystko w atmosferze tolerancji i szacunku dla innych osób niezależnie od ich wyznania, koloru skóry, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, to tak – jesteś wyborcą lub wyborczynią Lewicy Razem.
Jeśli jednak uważasz, że nie zagłosujesz na nas i tak, bo pragmatyczny wybór nakazuje Ci co innego, to zastanów się, czy gdybyś jednak na nas zagłosował/zagłosowała tak jak i inne osoby, które mają takie same poglądy i takie same wyniki latarnika, to czy ten wybór nie stałby się równie pragmatyczny?
Wiem, jak bardzo boimy się kolejnych lat rządów PiSu, ja też się boję. Ale:
1. te wybory ich nie odsuną od władzy,
2. wygra PO (nie łudźmy się, że jakakolwiek Koalicja Europejska, to po prostu PO) i poza zmianą partii nie zmieni się nic, nadal nie będziemy zarabiali godnie na umowę o pracę, nie będziemy mogli tanio wynająć mieszkania, nadal będziemy stać w rocznych kolejkach do lekarzy, nawet tych prywatnych i nadal prezydenci miast z PO będą zakazywać marszów równości.
Rozczarowuje Cię, że w porannym sondażu Lewica Razem miała 0%? To powiem Ci tylko, że w popołudniowym miała 4%, a resztę wniosków na temat sondaży wyciągnij sama/sam.
Odwagi!
Jeśli zawsze będziemy wybierać tylko mniejsze zło, zawsze będziemy niewolnicami i niewolnikami.
Nie wymiękajcie, bo #LewicaNieWymięka


LewicaNieWymięka

Źródło
Opublikowano: 2019-05-23 14:07:38

Wiele pracy — liczyłem, że od marca koło 50 dni wychodzenia na ulice, a to tylko

Wiele pracy — liczyłem, że od marca koło 50 dni wychodzenia na ulice, a to tylko jedna strona tej naszej roboty. Również jednak wielki komfort — możliwość promocji polityki o jakiej marzę. Praca, mieszkania, zdrowie, solidarność i ekologia. Piszą czasem w komentarzach, że się nie da. Nie da się raczej powrócić do tego, co było. Nie da się stać w miejscu.


Źródło
Opublikowano: 2019-05-22 10:11:03

Jak krócej pracować i lepiej zarabiać? Związki zawodowe w XXI w.


Mówią, że wolność i demokrację wywalczyła nam „Solidarność” – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

W szczytowym okresie należało do niej ponad 10 milionów Polek i Polaków. Tymczasem, w 30 lat po transformacji ustrojowej, klimat gospodarczy i społeczny związkom zawodowym zdaje się wyjątkowo nie sprzyjać. Tylko 11% pracowników należy do związków zawodowych. Większość z nich nawet nie wie, czy w organizacji, gdzie pracują w ogóle jakiś działa.

Związki zawodowe kojarzą się źle: z awanturami, paleniem opon, z ciepłymi posadkami, kolesiostwem, cwaniactwem, politykierstwem i biernością. Ale fakty są nieubłagane: tam, gdzie pozycja związków zawodowych jest silna, tam płace są wyższe a nierówności mniejsze. W Austrii 100% pracowników objętych jest zbiorowymi układami pracy, które stanowią ważne źródło prawa. W Niemczech – aż 61%.

Co mogą związki zawodowe? Po co są i do czego są potrzebne? Dlaczego powinniśmy sobie przypomnieć o ich istnieniu? Jak je odzyskać, by krócej pracować i więcej zarabiać?

Na te i na inne pytania spróbujemy odpowiedzieć sobie na spotkaniu otwartym 20.05 o godzinie 18:30 w Kici Koci. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Sójka a jej gościnią będzie Urszula Kuczyńska, pełnomocniczka komisji związkowej w największej spółce energetycznej w kraju.

Źródło
Opublikowano: 2019-05-13 17:01:23

Co kilka dni czytamy w prasie raporty naukowców, że z klimatem Ziemi jest gorzej

Co kilka dni czytamy w prasie raporty naukowców, że z klimatem Ziemi jest gorzej niż myśleliśmy jeszcze niedawno. W zeszłym roku IPCC (Międzynarodowy Panel o Zmianie Klimatu) ustalił, że musimy obniżyć emisje gazów cieplarnianych o połowę do 2030 i do zera do 2050.

W 2018 emisje zamiast spadać, wzrosły. Przegrywamy walkę o klimat.

Nasi polityczni przeciwnicy puszczają oko do wyborców i mamią ich gołosłownymi deklaracjami na temat jakości powietrza. Lewica Razem, wraz z przyjaciółmi z całej Europy, ma radykalny i dobrze opracowany program Nowego Ładu dla Europy. Nasi polityczni przeciwnicy w ogóle nie mówią o klimacie, lub mówią, że są za jego ochroną, a zarazem np. przeciwko dopłatom emisyjnym do paliw. Lewica Razem, wraz z przyjaciółmi z całej Europy, ma pomysł i polityczną wolę działania na rzecz przetrwania.

Lewica Razem i partie koalicji Europejska Wiosna postulują Nowy Zielony Ład – program inwestycyjny, który będzie przeznaczał 500 miliardów euro rocznie na zieloną transformację Europy. Inwestycje te przekształcą infrastrukturę Europy, tak by osiągnąć nasze ambitne cele klimatyczne i cele wyznaczone przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu przy ONZ. Dzięki Nowemu Zielonemu Ładowi Europa przejdzie na niskoemisyjny transport i zbuduje instalacje pozyskujące energię z odnawialnych źródeł.

Program sfinansujemy w całości z zielonych obligacji, emitowanych przez europejskie banki inwestycyjne przy wsparciu krajowych banków centralnych. Banki te będą gotowe interweniować na wtórnych rynkach obligacji w przypadku, gdyby oprocentowanie zielonych obligacji zaczęło rosnąć.

Będziemy prowadzić szerokie konsultacje z lokalnymi społecznościami, samorządami i miastami, tak by inwestować w projekty, które są dla nich kluczowe. Szczególną uwagę zwrócimy na regiony zależne od paliw kopalnych: zagwarantujemy, że dla każdej osoby pracującej w tych gałęziach powstanie miejsce pracy w zielonym przemyśle.

Mamy 11 lat na obniżenie emisji o połowę. Bez odważnych i radykalnych działań już dziś, przegramy walkę o klimat.

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Na górze napis: "Zatrzymać zmiany klimatu!". Po środku napis brzmi: "Nowy Zielony Ład". W dolnej połowie napisano: "Przegrywamy walkę o klimat. Nowy Zielony Ład to ostatnia szansa na uniknięcie katastrofy". U dołu, po lewej logo Razem Podkarpackie, a po prawej logo Lewicy Razem i oznaczenie KKW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS.]


Źródło
Opublikowano: 2019-05-05 18:03:10

27 kwietnia w Gdańsku domagaliśmy się bezpieczeństwa dla siebie, naszych dzieci

27 kwietnia w Gdańsku domagaliśmy się bezpieczeństwa dla siebie, naszych dzieci i wnucząt. Musimy ograniczyć emisję zanieczyszczeń, inwestować w czyste źródła energii i energetykę rozproszoną. Musimy też walczyć z ubóstwem energetycznym – Polska nikogo nie może zostawić za burtą. Potrzebujemy mądrej i odważnej zmiany systemu. Najbliższe wybory to szansa byśmy przenieśli te pomysły i postulaty oraz naszą determinację z ulic do Europarlamentu. Zanim będzie za późno. #LewicaRazem


LewicaRazem

Źródło
Opublikowano: 2019-04-28 09:10:49

W tę sobotę, 27 kwietnia wychodzimy na ulice Gdańska walczyć o życie nasze, nasz


W tę sobotę, 27 kwietnia wychodzimy na ulice Gdańska walczyć o życie nasze, naszych dzieci i wnuków. Bądź z nami na manifestacji Trójmiasto dla Ziemi "Półmetek" EarthStrike PL.

Współorganizujemy tę manifestację, bo pomimo powszechnej zgody co do ocieplenia klimatu i potężnego zagrożenia, jakie ze sobą niesie, rząd PiS ignoruje problem. Jeśli chcemy bezpiecznej przyszłości dla nas i naszych dzieci, musimy zatrzymać zmiany klimatu. To oznacza, że trzeba zrezygnować z paliw kopalnych, w tym węgla.

Mądrze przeprowadzona modernizacja energetyki może nie tylko ograniczyć emisje zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do atmosfery, ale stać się impulsem do rozwoju gospodarki.

Jednocześnie musimy pamiętać, że zaopatrzenie w energię jest kwestią socjalną. Mamy prawo do przystępnej cenowo energii. Tymczasem wiele z nas cierpi z powodu ubóstwa energetycznego – nie może pozwolić sobie na zakup energii w celu zapewnienia podstawowych potrzeb. Modernizując energetykę w Polsce musimy upewnić się też, że regiony i społeczności zależne od paliw kopalnych otrzymają odpowiednie wsparcie.

Musimy zrezygnować z węgla, ograniczyć emisję zanieczyszczeń, inwestować w czyste źródła energii i energetykę rozproszoną. Zanim będzie za późno.

Źródło
Opublikowano: 2019-04-26 10:40:18

Susza. Rekordowa liczba pożarów lasów. Zamiecie piaskowe. To nie postapokaliptyc

Susza. Rekordowa liczba pożarów lasów. Zamiecie piaskowe. To nie postapokaliptyczna dystopia – to kwiecień 2019 roku w Polsce.

Wcale nie musi tak być. Obecne zmiany klimatyczne nie są procesem naturalnym, tylko wywołanym ludzką działalnością. Naukowcy są co do tego pewni. Po jednej stronie są rzetelne badania i konsensus naukowy, po drugiej – wielki biznes szerzenia wątpliwości. Gigantyczne koncerny i ich polityczne sługusy chcą Ci wmówić, że nauka to spisek, za to wsłuchiwanie się w ich propagandę nazywają "samodzielnym myśleniem". Nie daj zrobić z siebie frajera. Walcz w obronie życia swojego i przyszłych pokoleń, a nie pieniędzy braci Koch.

Wielu zmian nie da się już odwrócić. Ale to nie znaczy, że katastrofa jest nieuchronna, a my jesteśmy wobec niej bezradni. Jeśli będziemy działać zdecydowanie i odważnie, wciąż możemy wiele zmienić.

CHCEMY ZIELONEJ TRANSFORMACJI NA CAŁYM KONTYNENCIE!
🌿 Europa musi rzucić potężne środki na głęboką transformację kontynentu. W Parlamencie Europejskim zaproponujemy Zielony Nowy Ład: ogromny program inwestycyjny, który będzie przeznaczał 500 miliardów euro rocznie na przebudowę europejskiej gospodarki.
🌿 Niskoemisyjny transport, energetyka jądrowa i oparta na odnawialnych źródłach, nowe miejsca pracy w zielonym przemyśle – to wszystko pozwoli nam osiągnąć cele klimatyczne wyznaczone przez ekspertów ONZ.
🌿 Skończymy z finansowaniem projektów, które niszczą klimat, trują nas wszystkich i godzą w dobrostan zwierząt.
🌿 Powiększymy sieć obszarów chronionych Natura 2000, obszarów o szczególnej wartości przyrodniczej oraz korytarzy ekologicznych i obszarów buforowych. Zainicjujemy sadzenie nowych lasów.
🌿 Jednocześnie zadbamy o to, by w obliczu susz, powodzi i wichur rolnicy i społeczności lokalne nigdy nie pozostali bez należytego wsparcia.

To jest największe wyzwanie, przed jakim dziś stoimy. Przestańmy słuchać propagandy wielkiego biznesu i skończmy z czczym gadaniem, a damy radę!

[Opis grafiki dla osób niewidomych i niedowidzących: Górna część grafiki przedstawia postać w masce przeciwgazowej na środku drogi. W tle tumany kurzu uniesione przez burzę piaskową, a w oddali palący się las. Po prawej od postaci w masce napisy: „Pożary i wichury w Polsce. Straż pożarna interweniowała we wtorek pięć tys. razy” – Wprost, „Silny wiatr nad Polską. Burze piaskowe i pożary” – Onet Wiadomości, „Groźne pożary lasów w całym kraju” – RMF 24. Po lewej od postaci stylizowany na logotyp popularnego filmu napis „Mad Max. Polskie drogi”. Poniżej, na czerwonym tle oddzielającym połowy grafiki tekst: „To nie musi być nasza droga!”. W dolnej części grafiki, na białym tle napis: „Nie chcesz skończyć jak w Mad Maxie? Pomóż nam zmienić system! Razem pokonamy chciwe korporacje i ich polityczne marionetki. Zielona transformacja teraz!” Niżej logo Lewicy Razem i oznaczenie KKW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS.]


Źródło
Opublikowano: 2019-04-24 15:14:14

Dziś, w trakcie konferencji prasowej, zaprezentowaliśmy liderki list koalicji L

Dziś, w trakcie konferencji prasowej, zaprezentowaliśmy liderki list koalicji Lewica Razem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W skład koalicji wchodzą Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza oraz organizacje społeczne.

"Jedynką" na naszej liście w okręgu podkarpackim będzie Elżbieta Wisz (Ruch Sprawiedliwości Społecznej). Z drugiej pozycji kandydował będzie Paweł Preneta (Razem), a "trójką" będzie Agnieszka Itner (Razem).

– W Unii Europejskiej formalnie jesteśmy od 2004 roku, ale faktycznie, cywilizacyjnie i kulturowo, ciągle sytuujemy się gdzieś na peryferiach. Chcemy Unii wszystkich obywateli, a nie tylko elit rządzących i kapitału – mówiła Elżbieta Wisz. Wskazywała, że Polki i Polacy mają znacząco gorszy, niż obywatele krajów "starej" Unii, dostęp do leczenia i leków. Mimo iż pracujemy najdłużej spośród unijnych krajów jesteśmy nisko wynagradzani, pracujemy w fatalnych warunkach i kulturze pracy przypominającej folwarczną pańszczyznę. Wisz zwróciła także uwagę na problem transformacji energetycznej i smogu – Jesteśmy nazywani trucicielami Europy. Smog zabija Polaków, ale przez biedę. Potrzebujemy modernizacji energetyki, ale nie możemy zgodzić się aby koszty transformacji spadały na najuboższych.

– Jednym z głównych tematów, o który Lewica Razem chce upomnieć się w PE to standardy pracy i wynagrodzenia. Mimo wzrostu płac, nadal połowa Polaków zarabia nie więcej niż 2500 netto. To niewiele więcej niż płaca minimalna. – mówił Paweł Preneta. Lewica Razem chce wprowadzenia Europejskich Standardów Pracy, w tym europejskiej pensji minimalnej. Tak, by stopniowo dążyć do jej zrównania na obszarze całej Unii.

Agnieszka Itner przedstawiła postulaty Lewicy Razem dotyczące bezpłatnych leków – Wiele osób odchodzi od okienka w aptece, bo nie stać ich na wykupienie leków. Tak nie powinno być! Proponujemy prostą zasadę: jeśli lekarz przepisuje lek na receptę, to ten lek powinien być bezpłatny. – Lewica Razem postuluje ograniczenie przywilejów patentowych, stworzenie europejskiego, publicznego producenta leków oraz unijne programy badań nad nowymi lekami.

Wkrótce zaprezentujemy pełną listę kandydatek i kandydatów oraz kolejne postulaty.


Źródło
Opublikowano: 2019-04-03 16:05:00

Jaki klimat dla polityki?

Dziś Dzień Wagarowicza – pierwszy dzień wiosny. Ale prawdziwe, masowe wagary odbyły się w zeszłym tygodniu. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zgromadził na całym świecie miliony uczennic i uczniów, domagających się reakcji rządów na klimatyczny kryzys. W samej #Warszawa protestowało ponad 5000 młodych ludzi.

W ramach cyklu #CzytamyRazem zachęcamy do lektury tekstu Adama Kiedrowskiego z Razem w Warszawie, który na łamach Krytyka Polityczna komentuje #MłodzieżowyStrajkKlimatyczny: "Pojawiły się jednak głosy, że dla młodzieży pożyteczniejsze byłoby spędzić ten czas na lekcjach w szkole. Że ratowanie klimatu powinni zacząć od siebie, to jest od wyciągania tej nieszczęsnej ładowarki do telefonu z kontaktu. Że naprawią świat, jeśli będą segregować śmieci i zakręcać wodę, a taki strajk nie wiadomo czemu miałby tak naprawdę służyć. Tymczasem osoby uczestniczące w strajku i go wspierające podjęły najważniejsze działanie, jakie może podjąć indywidualna osoba chcąca ratować klimat – działanie polityczne."

Napiszcie w komentarzach o swoim przemyśleniach po Strajku.

Jaki klimat dla polityki?

Młodzież uczestnicząca w strajku klimatycznym podjęła najważniejsze działanie, jakie może podjąć indywidualna osoba chcąca ratować klimat – działanie polityczne.

Warszawa,CzytamyRazem,MłodzieżowyStrajkKlimatyczny

Źródło
Opublikowano: 2019-03-21 07:17:00

Jeśli komuś brakowało nadziei na lepszą przyszłość to taką nadzieją można było n


Jeśli komuś brakowało nadziei na lepszą przyszłość to taką nadzieją można było napełnić serce na TRÓJMIEJSKI Protest Klimatyczny w Gdyni w minioną sobotę. W trakcie protestu można było posłuchać młodych ludzi mówiących nie tylko o polityce klimatycznej, ale także o niezgodzie na prywatyzację Polanki Redłowskiej. Dziękujemy organizatorom i uczestnikom za inspirujące wydarzenie. 💚

Jeśli chcesz poznać pomysły Razem na czystszą, bardziej ekologiczną i zdrowszą Polskę przeczytaj nasze stanowisko w sprawie kierunków rozwoju energetyki. Link w komentarzu pod postem.

Fot. Łukasz Kowalczuk

#StrajkDlaKlimatu #MłodzieżowyStrajkKlimatyczny #LewicaRazem #wGdyni


StrajkDlaKlimatu,MłodzieżowyStrajkKlimatyczny,LewicaRazem,wGdyni

Źródło
Opublikowano: 2019-03-18 18:16:31

Dziś w historycznym miejscu Gdańska (i wielu innych miejscach w Polsce) odbył si

Dziś w historycznym miejscu Gdańska (i wielu innych miejscach w Polsce) odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Protestujący upominali się o działania, które zatrzymają niebezpieczne zmiany klimatyczne. Całym sercem jesteśmy z Wami.

Mamy pomysły na czystszą, bardziej ekologiczną i zdrowszą Polskę.

Postawimy na energetykę przyjazną środowisku.
Będziemy wspierać badania nad nowymi źródłami energii.
Będziemy poprawiać efektywność energetyczną i modernizować energetykę cieplną.
Będziemy wspierać regiony i społeczności silnie zależne od paliw kopalnych.

Więcej szczegółów znajdziesz w naszym stanowisku w sprawie kierunków rozwoju energetyki. Link w komentarzu pod postem.

#StrajkDlaKlimatu #MłodzieżowyStrajkKlimatyczny #LewicaRazemStrajkDlaKlimatu,MłodzieżowyStrajkKlimatyczny,LewicaRazem

Źródło
Opublikowano: 2019-03-15 19:56:54

Dziś wspieraliśmy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Olsztynie. Twardzi młodzi lud


Dziś wspieraliśmy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Olsztynie. Twardzi młodzi ludzie przez 2 godziny wagarowali dla klimatu pod Urzędem Miejskim. Wsparliśmy ich radą i nagłośnieniem, ale to był zdecydowanie ich strajk!

Bartosz Grucela zaprosił obecnych do współorganizacji Olsztyn dla Ziemii "Pierwszy Protest" Earth Strike PL który się odbędzie 27.04.2019 – oraz opowiedział o tym jak widzi naszą walkę klimat i planetę – jako starcie z wielkim biznesem i establishmentem

W końcu doczekaliśmy się pokolenia gotowego do walki i zdeterminowanego. Solidarność naszą bronią!

Źródło
Opublikowano: 2019-03-15 18:31:29

Gorąco popieramy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny! <3

Gorąco popieramy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny!

Chcemy solidarnej i zdecydowanej transformacji energetycznej w Polsce i na świecie. Chcemy poskromienia korporacyjnej chciwości. Nie mamy czasu do stracenia – nauka nie pozostawia wątpliwości co do tego, że zabijamy naszą planetę. Stawką w walce o odpowiedzialną politykę klimatyczną nie jest już to, jaką będziemy mieć przyszłość, ale czy będziemy ją w ogóle mieć.

Chcemy zmiany systemu, nie zmiany klimatu!

[Opis grafiki dla osób niewidomych i niedowidzących:W górnej części obrazka w tle znajduje się zdjęcie eksplozji platformy wiertniczej Deepwater Horizon. Na zdjęciu napis: "Ich Zyski". W dolnej części grafiki widać tłum osób unoszących dłonie, czasem zaciśnięte w pięści. Nad tłumem napis: "czy nasza przyszłość?". Na środku grafiki napisano "Popieramy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny". W prawym dolnym rogu logo Lewicy Razem i oznaczenie KKW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS.]


Źródło
Opublikowano: 2019-03-15 10:58:38

Wykluczenie energetyczne. Spór o energię


Polska nie ma żadnej strategii energetycznej. Prezydent ogłasza, że węgla mamy na 200 lat, co jest pewną przesadą. Tymczasem rząd zapowiada budowę dwóch siłowni jądrowych i wydał już na ten cel blisko 1 mld zł. Ponad połowę zapotrzebowania krajowego na węgiel pokrywa import. Nie buduje się nowych kopalń choć złoża stosunkowo łatwo dostępne są. Robert Biedroń uderza w górników obarczając ich winą za zatrucie powietrza. Rząd likwiduje wiatraki i zamierza dopłacać to rachunków za prąd. Nie ma decyzji w jakim tempie będziemy schodzić z węgla i przechodzić na odnawialne źródła energii, co ze Śląskiem? Co z górnikami? Jakie OZE wybierzemy i w jakim tempie będziemy się na nie przestawiać.

To tylko kilka pytań, na które będziemy szukać odpowiedzi 16 lutego w Warszawie.

Źródło
Opublikowano: 2019-01-25 17:46:13

Zmiany klimatyczne to nie czarna wizja przyszłości. One dzieją się już dziś. Już

Zmiany klimatyczne to nie czarna wizja przyszłości. One dzieją się już dziś. Już dziś odczuwamy ich skutki – a te będą tylko przybierać na sile. Tymczasem rządzący tchórzą przed nazwaniem rzeczy po imieniu. Wszystko, co robią – robią za późno. Robią za mało. Albo udają, że nic robić nie trzeba i lekceważą głosy świata nauki, który o pilne działania zabiega.

Dlatego czas, aby usłyszeli nasz głos i poczuli nasz gniew. Gniew obywatelek i obywateli, którzy rozumieją, że aby świat, jaki znamy przetrwał potrzebujemy głębokiej, radykalnej zmiany. Wiemy, że będzie wymagała ogromnego wysiłku, ale my ten wysiłek chcemy i musimy podjąć – żeby ratować świat i wraz z nim, ratować siebie.
Czas przestać udawać, że węgiel to bezpieczne źródło energii. Węgiel nie tylko nas truje, ale i zabija bezpośrednio. W samej kopalni Rydułtowy w tym roku zginęło 3 górników – a mamy dopiero styczeń! W Polsce 46 000 osób rocznie umiera z powodu smogu – problemu, do którego węgiel się przyczynia, o którego rozwiązanie wołamy od dawna a władze od zawsze tylko udają, że coś z nim robią.
Czas na realną zmianę. Najwyższa pora na gruntowną przebudowę polskiego systemu energetycznego, który pozostaje uzależniony od najbrudniejszych źródeł energii. Potrzebujemy inwestycji w odnawialne i bezemisyjne źródła. Potrzebujemy wiatraków, farm fotowoltalicznych i atomu zamiast nowych bloków węglowych, które minister Tchórzewski stawia we własnym okręgu wyborczym, czyli w Ostrołęce.
Potrzebujemy sprawnej i wygodnej komunikacji publicznej. Chcemy móc przesiąść się z prywatnych, często starych, sprowadzonych z zagranicy samochodów w autobus albo pociąg. Chce tego również 13 milionów Polaków, których niekontrolowany, „wolny rynek” odciął od publicznego transportu.

Potrzebujemy polityków, którzy rozumieją, jak skomplikowany jest świat. Ludzi, którzy słuchają ekspertów i nie podejmują przeciwskutecznych, napawających grozą działań w postaci trwającej właśnie w polskich lasach bezsensownej rzezi dzików.
By służyć nam wszystkim, polityka musi opierać się na faktach, nie prywatnych interesach i opiniach. Dziś, na gwałt, potrzebujemy gruntownych zmian i radykalnych działań na rzecz jedynego domu, jaki mamy – na rzecz Ziemi i klimatu.

Jeśli politycy tego nie rozumieją, to najwyższy czas zmienić polityków. Inna polityka jest nie tylko możliwa – jest konieczna, abyśmy mogli jako ludzkość zwyczajnie przetrwać.

Urszula Kuczynska, członkini okręgu warszawskiego Razem

[ Zdjęcie przedstawia Urszulę Kuczyńską z partii Razem. Nagłówek: "Strajk dla ziemi!" Tekst: "Potrzebujemy gruntownych zmian i radykalnych działań na rzecz jedynego domu, jaki mamy – na rzecz Ziemi. Inna polityka jest nie tylko możliwa – jest konieczna, abyśmy mogli jako ludzkość zwyczajnie przetrwać!" ]


Źródło
Opublikowano: 2019-01-14 12:00:02

Już za tydzień, we wtorek, 15 stycznia spotykamy się na gdańskim Długim Targu na


Już za tydzień, we wtorek, 15 stycznia spotykamy się na gdańskim Długim Targu na wydarzeniu: Trójmiasto dla Ziemi "Pierwszy Protest" EarthStrike PL. Kiedy "okazało się", że smog istnieje także Trójmieście, Trójmiejski Park Krajobrazowy jest nieocenionym źródłem surowca, a podniesienie się temperatury na świecie, które spowoduje wzrost poziomu morza jest realnym zagrożeniem dla Pomorza – wychodzimy na ulice pokazać, że to najwyższy czas zawalczyć o jakość naszego życia na co dzień!

ℹ️Co jest Strajk dla Ziemi?
Jest to ogólnoświatowa seria protestów mająca na celu zwrócić uwagę rządzących na pogarszający się drastycznie stan naszej planety.

ℹ️Kto strajkuje?
My, ludzie na całym świecie, planujemy strajk generalny, aby uratować planetę. Nasza planeta jest niszczona przez zanieczyszczanie środowiska i dewastację klimatu. Jeśli to się nie zmieni w najbliższym czasie, klimat na Ziemi przestanie być przyjazny dla człowieka.

ℹ️Nasze żądania:
– Zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, tak aby spełnione zostały wymogi określone w porozumieniu paryskim i pracować nad dalszą redukcją emisji
– Całkowite przejście na bezpieczne i przyjazne dla środowiska źródła energii przed 2035 rokiem
– Natychmiast zaprzestać niszczenia lasów deszczowych i innych siedlisk dzikiej przyrody
– Rekultywacja środowiska naturalnego zanieczyszczonego przez człowieka
– Rządy muszą pociągnąć inne rządy i korporacje do odpowiedzialności w celu obrony natury i klimatu

Źródło
Opublikowano: 2019-01-08 14:00:01

200 km w siedem godzin – tyle może potrwać podróż między dwoma średnimi miastami

200 km w siedem godzin – tyle może potrwać podróż między dwoma średnimi miastami w Polsce. Często z kilkoma przesiadkami. Prawie 14 milionów Polek i Polaków nie ma dostępu do żadnego transportu publicznego. 20 proc. sołectw nie ma dostępu do autobusów.

Ci, którzy mają samochód, dadzą sobie radę. Ci, którzy nie mają auta albo prawa jazdy, są
odcięci od świata. I nie mówimy tutaj o malutkich wsiach, tylko takich miastach jak Gniezno, Konin czy Piła. Nawet popularne wyszukiwarki połączeń nie są w
stanie znaleźć autobusu, który w dogodnych porach zawiezie nas na weekend i odwiezie do domu. A jak znajdą, to 200-kilometrową trasę pokonamy w siedem godzin.

Być może dlatego w 2017 Polacy kupili blisko milion używanych samochodów z Zachodu, a większość z nich to stare, niemieckie diesle. Potem dziwimy się, że smog wisi nad naszymi miejscowościami.

W Razem wiemy, jak uzdrowić sytuację. Potrzebujemy inwestycji w transport publiczny z prawdziwego zdarzenia. Linie autobusowe muszą dojeżdżać do każdego miasta i wsi sołeckiej. Musimy odbudować i rozwinąć sieć publicznej kolei. Potrzebujemy ułatwień i zachęty do korzystania z publicznego transportu – np. bezpłatnych przejazdów dla uczniów i opiekunów osób niepełnosprawnych.

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Górna część mema: w tle przystanek w krajobrazie wiejskim. Napis dużą czcionką „Problem: 13,8 mln z nas mieszka w gminach bez dostępu do transportu publicznego”. Dolna połowa mema: w tle grupa osób wsiadająca do autobusu. Napis: „Rozwiązanie: Linie autobusowe do każdego miasta i wsi sołeckiej. Odbudowa i rozwój publicznej kolei. Bezpłatny transport dla uczniów i opiekunów osób niepełnosprawnych”.]


Źródło
Opublikowano: 2019-01-04 12:00:01

Olsztyn dla Ziemi! „Półmetek” Earth Strike PL


Światowa społeczność klimatologiczna udowodniła ponad wszelką wątpliwość, że klimat na naszej planecie się zmienia, i to działalność człowieka jest podstawową przyczyną tych przemian. Tendencje te są w oczywisty sposób widoczne w globalnych pomiarach klimatu. Prestiżowe organizacje naukowe opublikowały prace i analizy, które pokazują, że jeśli nie podejmiemy działań teraz, nie tylko zaakceptujemy widoczne już dziś przemiany, ale także skażemy każdego człowieka i każde zwierzę na naszej planecie na katastrofę klimatyczną.

Ruch Earth Strike stworzył plan działania na rok 2019, obejmujący cztery główne wydarzenia na całym świecie. Nasi działacze powinni wykorzystać wszelkie okazje do wyjścia z protestem na ulice, aby zwrócić większą uwagę na nasz ruch.

My, ludzie na całym świecie, planujemy strajk generalny, aby uratować planetę. Nasza planeta jest niszczona przez zanieczyszczanie środowiska i dewastację klimatu. Jeśli to się nie zmieni w najbliższym czasie, klimat na Ziemi przestanie być przyjazny dla człowieka.

Nasze żądania:
– Zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, tak aby spełnione zostały wymogi określone w porozumieniu paryskim i pracować nad dalszą redukcją emisji
– Całkowite przejście na bezpieczne i przyjazne dla środowiska źródła energii przed 2035 rokiem
– Natychmiast zaprzestać niszczenia lasów deszczowych i innych siedlisk dzikiej przyrody
– Rekultywacja środowiska naturalnego zanieczyszczonego przez człowieka
– Rządy muszą pociągnąć inne rządy i korporacje do odpowiedzialności w celu obrony natury i klimatu

Olsztyńska pikieta odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 12:00 na placu Jana Pawła II przed Ratuszem. Zapraszamy!

Zabierzcie znajomych!

Źródło
Opublikowano: 2019-01-04 11:00:00

Razem przeciwko petardom!

Razem przeciwko petardom!

Sylwester bez fajerwerków organizuje już kilkadziesiąt większych miast w Polsce (m.in. Warszawa, Wrocław, Kraków, Lublin, Gdańsk), a lista cały czas się wydłuża. Niestety, z niezrozumiałych dla nas (a myślimy, że dla wielu właścicieli zwierząt domowych również) Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak po raz kolejny organizuje miejskiego sylwestra z udziałem petard.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku na sesji rady miasta apelowaliśmy do prezydenta:

"Zwracamy się do Pana o odstąpienie miasta, spółek miejskich oraz instytucji nadzorowanych przez miasto od używania materiałów pirotechnicznych powodujących hałas podczas imprez miejskich i sportowych odbywających się na terenie miasta Poznania."

Dlaczego pokaz sztucznych ogni w sylwestrową noc nie jest dobrym pomysłem?:
➡️Fajerwerki to rozrywka głośna, zagrażająca zdrowiu i życiu zwierząt – zarówno tych domowych, posiadających właścicieli, jak i tych bezdomnych, przebywających w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt [1]. Dla zwierząt już kilka minut takiego, bardzo nieprzyjemnego dla nich, doświadczenia jest niewyobrażalnym stresem. Na dźwięk petard i fajerwerków mnóstwo psów i kotów wpada w histerię. Chowają się w najdalszych kątach mieszkania, piszczą skomlą i trzęsą się ze strachu, zupełnie nie rozumiejąc kanonady przeraźliwych wystrzałów. Wiele zwierząt w panice ucieka i gubi drogę powrotną do domu, a ogromna część umiera na zawał. Również u ludzi często głośne wybuchy fajerwerków wywołują stany lękowe, niepokój i strach.
➡️ Wybuchy fajerwerków uwalniają do środowiska wiele toksycznych substancji. Wytworzony przez nie dym oraz szkodliwe pyły długo utrzymując się nad miastami współtworzą smog i stanowią zagrożenie m.in. dla osób cierpiących na astmę. Fajerwerki zawierają m.in. szkodliwe chlorany i azotany baru, negatywnie wpływają na drogi oddechowe, mogą nasilać objawy astmy.
➡️ Wybuchy fajerwerków i petard mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia słuchu, gdyż wywołany przez nie hałas znacznie przekracza normy ujęte w przepisach jako najwyższe dopuszczalne natężenie dźwięków mierzone w decybelach.

Nie strzelam w sylwestra, dbam o zwierzęta!

Pamiętajcie, że fajerwerki zgodnie z Polskim prawem możecie w ciągu 14 dni zwrócić je do sklepu.

[1] Rok temy poznańskie schronisko podawało, że: "Najwięcej psów do schroniska trafia nie latem, a w okolicach Sylwestra. Uciekły z posesji, zerwały się na spacerze. Przestraszył je huk petard i fajerwerków. Dla nich to nie zabawa, dla nich to olbrzymi stres. A na stres reagują ucieczką."


Źródło
Opublikowano: 2018-12-31 09:45:00

Wśród nocnej ciszy smog się rozchodzi…

🎶 Wśród nocnej ciszy smog się rozchodzi… 🎶

A rozchodzi się jak Polska długa i szeroka. Mamy najgorsze powietrze w całej Europie, ale dla rządzących to nadal za mało, żeby ogłosić alarm smogowy. W krajach zachodnich mieszkańcy są informowani i alarmowani nawet przy poziomach trzykrotnie niższych niż wynosi polski poziom. Ograniczany jest ruch samochodowy i wprowadzany zakaz jeżdżenia dieslami.

A u nas jak jest? Siwo, ponuro, a po przyjściu do domu pachniemy jak byśmy cały wieczór stali przy ognisku. W płucach – PM10, PM2.5 i silnie rakotwórczy benzo[a]piren.

To jednak nadal za mało, aby nasze władze i samorządy ogłaszały alarm smogowy!

Smog szkodzi kobietom w ciąży. Dzieci, których matka przebywa często na zanieczyszczonym powietrzu rodzą się z niższą wagą, mniejszym obwodem główki i mniejszą masą ciała. Dzieci mają gorsze wyniki spirometrii.

To nadal za mało dla naszych władz, aby ogłosić alarm smogowy!

Po pięciu minutach oddychania smogowym powietrzem najmniejsze cząsteczki pyłu zawieszonego krążą już po całym organizmie siejąc spustoszenie. Pierwsze objawy zatrucia smogiem to katar, ból gardła, podrażnienie spojówek i ból głowy. Po wieloletnim przebywaniu w zanieczyszczonym powietrzu mamy wysokie ryzyko zachorowania na raka płuc.

To nadal za mało, aby ogłosić alarm smogowy!

Co trzeba zrobić? Należy natychmiast wyeliminować ze sprzedaży kotły, które nie spełniają norm ekologicznych. Rząd i samorządy muszą podjąć walkę z ubóstwem energetycznym. Popularność „kopciuchów” wynika w dużym stopniu z biedy. Wielu osób nie stać na inne paliwo niż to najtańsze, często zanieczyszczone. Stopniowo należy ograniczać ruch samochodowy w miastach, a zwłaszcza w ich centrach.

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Na górze grafiki jest tytuł wielkimi literami: "Boże Narodzenie w Polsce 2018". Poniżej jest obraz przedstawiający scenę narodzenia Jezusa Chrystusa w stajence. Są trzy dymki z wypowiedziami: jednego z Trzech Króli: "Gdzie on jest?"; Maryi: "Ekhu ekhu…" oraz anioła: "Boże, jaki syf…". Przy nowo-narodzonym Jezusie jest emotikonka płaczu.]


Źródło
Opublikowano: 2018-12-22 10:10:00

Trzy dni temu, w wtorek Poznań znalazł się w ścisłej światowej czołówce. Niestet

Trzy dni temu, w wtorek Poznań znalazł się w ścisłej światowej czołówce. Niestety, nie ma powodów do dumy. Nasze miasto było szóstym na świecie najbardziej zanieczyszczonym przez smog miastem świata. Gorzej było tylko w Belgradzie i wielomilionowych metropoliach Azji: Delhi czy Karaczi. W tym sezonie to już 54 dzień z dobowymi przekroczeniami poziomu smogu, a sezon grzewczy się jeszcze nie zakończył! Polskie miasta bardzo powoli budzą się z letargu. Wymieniają źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Stawiają na zrównoważony transport. Edukują mieszkańców w zakresie górnego spalania. Władze Poznania wciąż tkwią w marazmie „niedasizmu” co najwyżej pozorując działania.

Nie godząc się z tym stanem Razem Poznań w lutym tego roku współzakładało Koalicję Antysmogową "Bye Bye Smog". Nasi członkowie w ramach Koalicji uczestniczyli w protestach, w pracach nad programem dla Poznania dynamicznej redukcji zanieczyszczeń powietrza, w konsultacjach z władzami Poznania.

Aktualnie istniejący miejski program Kawka Bis jest niewystarczający jeżeli chodzi o przeznaczone środki (2 miliony złotych). Przerzucenie całej odpowiedzialności za jego realizację na mieszkańców sprawia, ze nie cieszy się on popularnością. Uważamy, że czyste powietrze jest newralgicznym zasobem wspólnym i to miasto winno wziąć na siebie pełną odpowiedzialność za jego jakość. Efektem prac Koalicji Antysmogowej był projekt poprawki do budżetu miasta zakładający stworzenie nowego, kompleksowego programu wymiany pieców na paliwa stałe tzw. kopciuchów „Wymień kopciucha”.

Program zakłada:
➡️zatrudnienie przez miasto doradców energetycznych, którzy w domach mieszkańców dokonaliby audytu energetycznego doradzając wybór najbardziej efektywnego rozwiązania,
➡️zakup przez miasto ekologicznych pieców, ich montaż i konserwację
➡️rozliczenie przez urzędników projektu w imieniu mieszkańców,
➡️stałe dopłaty do zakupu materiałów opałowych na rzecz mieszkańców zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Radni Platformy Obywatelskiej rządzącej samodzielnie w Poznaniu odrzucili ten projekt w czasie sesji budżetowej w dniu wczorajszym pokazując tym samym, że za nic mają zdrowie i życie mieszkanek i mieszkańców. W zamian otrzymaliśmy mgliste obietnice reformy programu Kawka Bis i dofinansowania wymiany pieców w zasobie komunalnym miasta Poznania, ale też – na skutek presji na radnych poprzez demonstracje przed i w środku Urzędu Miasta – konkret! Miasto przeznaczy 3 miliony złotych na inwentaryzację źródeł niskiej emisji (pieców na paliwa stałe) w Poznaniu. Aktywność obywatelska i presja ma sens!

1. Razem Poznań popiera projekt programu Koalicji Antysmogowej!
2. Zamierzamy podejmować działania w celu jego urzeczywistnienia.
3. Będziemy pilnować urzędników pana prezydenta Jacka Jaśkowiaka z wywiązywania się z działań antysmogowych zapisanych w przyjętym w dniu wczorajszym budżecie.
4.Weźmiemy udział w pracach nad modyfikacją miejskiej polityki antysmogowej, w tym programu

#byebyesmog


byebyesmog

Źródło
Opublikowano: 2018-12-21 08:36:05

Polską gospodarkę trzeba przestawić z węgla na czyste źródła energii. Ale to nie górnicy ponoszą odpowiedzialność za to,

Polską gospodarkę trzeba przestawić z węgla na czyste źródła energii. Ale to nie górnicy ponoszą odpowiedzialność za to, że kolejne rządy nie przebudowały polskiej energetyki. To kolejne rządy, a nie robotnicy pracujący w kopalniach, uzależniły Polskę od węgla.

Słyszę głosy, że magicznym lekiem jest zamknięcie kopalń. Że gdy tylko wywalimy z pracy górników, to Polska stanie się gospodarką niskoemisyjną, a smog w miastach magicznie zamieni się w tęczę. Przykro mi, ale to nieprawda. Bez przebudowy energetyki likwidacja kopalń niczego nie zmieni – po prostu będziemy sprowadzać węgiel z Rosji. Od likwidacji kopalń nie zniknie też smog. Do tego musimy rozbudować sieć ciepłowniczą, zawalczyć z ubóstwem energetycznym, wreszcie ograniczyć ruch samochodów w centrum miast.

Zamiast kierować społeczny gniew na ludzi, którzy wykonują niewdzięczny i niebezpieczny zawód, trzeba odpowiedzieć na trudne, często niewygodne pytania: czym zastąpić energię, którą dziś czerpiemy z węgla? co z energetyką atomową? jak mają wyglądać publiczne inwestycje w energetykę?

Oczywiście, to mniej wdzięczne medialne. Ale przyniesie więcej pożytku dla dekarbonizacji, niż robienie z górników kozła ofiarnego.


Źródło
Opublikowano: 2018-12-19 16:12:54

Smog zostanie z nami na dłużej. Nie jest priorytetem dla ratusza

CZY RAFAŁ TRZASKOWSKI OSZUKAŁ WYBORCÓW?

W trakcie kampanii wyborczej Rafał Trzaskowski obiecywał, że budżet na wymianę "kopciuchów" wyniesie 30 milionów złotych. Podczas inauguracji swojej prezydentury deklarował, że walka ze smogiem będzie jednym z jego priorytetów. Dzisiaj możemy się przekonać, jak będzie to wyglądało w praktyce.

W budżecie na 2019 rok (który głosami KO poparła komisja środowiska) na wymianę pieców przeznaczono 4,4 miliona złotych czyli o rząd wielkości mniej niż obiecywał kandydat Koalicji Obywatelskiej. Ta kwota pozwoli na wymianę w 2019 kilkuset pieców w Warszawie, podczas gdy wymienić w trybie natychmiastowym trzeba prawie 20 tysięcy "kopciuchów".

Walka ze smogiem nie może kończyć się na okrągłych słowach i pustych deklaracjach. Smog to realny problem, który rocznie zabija 2000 warszawiaków i warszawianek. Oczekujemy od nowych władz Warszawy, że potraktują tę sprawę poważnie i że na walkę ze smogiem przeznaczą poważne pieniądze. Od Rafała Trzaskowskiego domagamy się realizacji obietnic wyborczych i zwiększenia budżetu na wymianę "kopciuchów" co najmniej do obiecywanych przez niego 30 milionów złotych.

Budżet na 2019 to pierwszy poważny test na to, czy Rafał Trzaskowski będzie realizował to, co obiecywał w kampanii wyborczej. Pierwsze starcie #ObietniceTrzaskowskiego z rzeczywistością nie wygląda najlepiej. Zobaczymy, jak wyjdzie w innych obszarach.

PS. Justyna Glusman czy wiadomo dlaczego tych środków jest tak mało i co okazało się w budżecie ważniejsze niż walka ze smogiem?

Smog zostanie z nami na dłużej. Nie jest priorytetem dla ratusza

Będziemy walczyć z 'kopciuchami'. Do 2020 r. chcemy je zlikwidować i podłączyć nieruchomości do sieci gazowej. Będziemy dopłacać 100 proc. do podłączenia do sieci. Również za fazę projektową – obiecywał Rafał Trzaskowski 8 sierpnia dziennikarzom na pl. Bankowym.

ObietniceTrzaskowskiego

Źródło
Opublikowano: 2018-12-12 15:21:10

Rezygnacja z węgla i innych paliw kopalnych to konieczność, jeśli chcemy zatrzym

Rezygnacja z węgla i innych paliw kopalnych to konieczność, jeśli chcemy zatrzymać zmiany klimatu. Ale nie może to oznaczać zepchnięcia tysięcy osób pracujących w górnictwie w bezrobocie i biedę. Przejście do czystych źródeł energii musi zakładać tworzenie nowych miejsc pracy w państwowym przemyśle oraz solidarne wsparcie dla społeczności najbardziej związanych z wydobyciem węgla. To dla nas jeden z filarów naszej polityki energetycznej.

Dziś natomiast, z okazji Barbórki, życzymy wszystkim górnikom tylu wyjazdów, ile zjazdów!

#COP24

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Grafika podzielona jest na trzy części. Z lewej strony jest zdjęcie kasku ochronnego i nałożonej na niego mapy Europy, z tekstem: "Bezpieczeństwo energetyczne: Rozwijanie energetyki rozproszonej; Unijna współpraca nad czystą energią". Z prawej strony jest zdjęcie pracownika w kasku ochronnym, przed monitorem kontrolnym, z tekstem: "Wsparcie i nowe miejsca pracy: Miejsca pracy
w państwowym przemyśle; Wsparcie dla społeczności
związanych z wydobyciem węgla". Na dole jest zdjęcie turbin wiatrowych z napisem: "Energetyka przyjazna środowisku: Do 2035 r. zaprzestaniemy wykorzystywać węgiel w energetyce; Do 2050 r. przestaniemy korzystać
z paliw kopalnych". Na środku grafiki jest duży napis: "Razem dla czystej energii!".]COP24

Źródło
Opublikowano: 2018-12-04 13:38:36

Jadę na #COP24! Nie mogło nas tam zabraknąć! #RazemDlaKlimatu

Jadę na #COP24! Nie mogło nas tam zabraknąć! #RazemDlaKlimatu

Jeżeli nie podejmiemy realnych działań coraz częściej czekać nas będą ekstremalne zjawiska pogodowe, wojny klimatyczne, kryzysy migracyjne. Wzrost temperatury oznacza fale upałów i susze, a w efekcie załamanie się rolnictwa i drastyczny wzrost cen na rynku światowym. Pożary, powodzie, susze – to już staje się naszą codziennością. To ostatni moment, żeby podjąć realne działania.

Polecam wywiad z prof. Szymonem Malinowskim, który w przystępny sposób tłumaczy dlatego wszyscy wyginiemy. Już niebawem.

"Tomasz Kwaśniewski: Rozumiem, że z punktu widzenia na przykład Gdańska dochodzą jeszcze kłopoty z morzem?

Prof. dr hab. Szymon Malinowski: Wzrost poziomu mórz to jest problem, który już z pewnością będziemy mieli. Tylko nie wiadomo kiedy. Bo przy temperaturze, która jest teraz, o czym wiemy z przeszłości, był on wyższy o 2-3 metry. (…) Ale najpierw będzie regularnie zalewany, a potem już zupełnie zniknie pod wodą. Tak samo jak Holandia, duża część Niemiec, Wielkiej Brytanii, w tym Londyn, do tego cała Floryda. Generalnie zmieni się linia brzegowa, bo wody mniej będzie w lodzie, a więcej w oceanach. Oczywiście życie przetrwa. Się dostosuje. Tylko ono już nie będzie takie jak teraz. Wiele upraw padnie. Zwierzęta zaczną wymierać. W ogóle spadnie produktywność biologiczna, czyli zacznie brakować żywności, zaczną wymierać lasy."

http://wyborcza.pl/…/7,127290,24144162,35-stopni-w-cieniu-n…

#klimat #COP24 #katowiceCOP24,RazemDlaKlimatu,klimat,katowice

Źródło
Opublikowano: 2018-12-03 09:23:36