Markiewka: Nie uratujemy świata na skróty, bez polityków i „brudnej” polityki

Tomasz Markiewka:


Na stronie „Krytyki Politycznej” możecie przeczytać długą i mam nadzieję ciekawą rozmowę, którą przeprowadził ze mną Michał Sutowski na temat „Zmienić świat raz jeszcze”. Polecam i książkę, i rozmowę. Poniżej krótki fragment.

TM: Nie trzeba się bać polityków, bo ostatecznie walka aktywistów kończy się zwycięstwem dopiero wtedy, gdy podniesiona zostanie odpowiednia liczba rąk w Sejmie i Senacie, ale z drugiej strony bez odpowiedniej presji może nawet nie dojść do głosowania. Zresztą politycy odpowiadają też za warunki, w jakich tę presję można wywierać.

MS: Bo w demokracji, choćby skorumpowanej i wypaczonej przez lobbing i partyjniactwo, wolno jednak więcej?

TM: Dam taki przykład. Opisuję w książce strajk w zakładach General Motors w mieście Flint, z lat 1936–1937, czyli z czasów New Dealu. Gdyby wtedy nie było takich strajków okupacyjnych, gdyby związki zawodowe się same nie zorganizowały, postulaty pracownicze nie miałyby takiej siły przebicia. Z drugiej strony strajk we Flint mógłby zakończyć się klęską, gdyby Frank Murphy, ówczesny gubernator Michigan, pozwolił władzom firmy na użycie siły zbrojnej policji i gwardii narodowej. Tego jednak nie zrobił.

MS: Ludzki pan.

TM: To naprawdę było dość nietypowe jak na ówczesne standardy, bo wielu polityków zezwalało firmom na użycie przemocy i spacyfikowanie pracowników. Murphy nie pozwolił – i to było decydujące. Również prezydent Roosevelt nalegał na rozmowy ze strajkującymi i GM się ugięło. Wniosek jest taki, że politycy potrzebują presji, ale też potrzeba polityków gotowych ulec tej presji. Dlatego nie podoba mi się postawa, czasem spotykana wśród aktywistów…

MS: Że wszyscy politycy są siebie warci?

TM: A przecież różnica między politykiem bardzo złym a średnio dobrym może być zasadnicza, bo czasem to jest różnica między kimś, kto wyśle na ciebie policję, a kimś, kto choćby z oportunizmu ulegnie naciskowi. Tak jak w XIX wieku: wiemy, że politycy znoszący niewolnictwo w USA mieli różne motywacje i poglądy, nie zawsze szlachetne. Ale to nie zmienia faktu, że podjęli dobrą decyzję. Rozumiem niechęć, zwłaszcza młodych ludzi, do partii politycznych, ale naprawdę nie wszyscy posłowie i posłanki są tak samo źle nastawieni do praw kobiet czy do spraw klimatu. Dlatego nie traktujmy ich z równą niechęcią, z niektórymi warto nawiązywać współpracę. Sami z siebie nie dokonają cudów, ale też ruchy społeczne bez polityków nic nie osiągną.

Markiewka: Nie uratujemy świata na skróty, bez polityków i „brudnej” polityki

Źródło
Opublikowano: 2021-03-27 09:23:43

W dzieciństwie jeździłam w sierpniu do rodziny na lubelskiej wsi, niedaleko Kr

Adrian Zandberg:

W dzieciństwie jeździłam w sierpniu do rodziny na lubelskiej wsi, niedaleko Kraśnika. Rewelacyjnie było budować z rówieśnikami szałasy chroniące nas przed skwarem na miedzy obrośniętej nawłocią lub w krzakach aronii. Albo przesiadywać w sadzie dziadków. Jednak coraz większy upał i ekstremalnie słoneczna pogoda to nie dla wszystkich dobra wiadomość.

👉Już wiemy, że w naszym regionie ponad 35 tysięcy gospodarstw odniosło w tym roku straty z powodu warunków pogodowych, przede wszystkim na skutek suszy.
👉Czas skończyć z tym, że za nieodpowiedzialną, rujnującą klimat politykę rządów i wielkich koncernów płaci dorobkiem całego życia łukowski rolnik czy sadowniczka spod Łęcznej. I nie tylko oni -… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-19 01:58:18

Dziś premiera „Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat”! Z tej okaz

Tomasz Markiewka:


Dziś premiera „Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat”! Z tej okazji krótki fragment na zachętę:

Mary Annaïse Heglar, aktywistka ekologiczna, opowiada, że część znajomych traktuje ją jak kapłankę. Spowiadają się przed nią ze swoich konsumenckich wykroczeń, licząc po cichu na rozgrzeszenie. Wsiadłem do samolotu, moja wina, moja bardzo wielka wina, co mam zrobić w ramach pokuty? Heglar odpowiada, że potrzebujemy nie rozgrzeszenia, lecz pożegnania się z konsumenckim i indywidualistycznym punktem widzenia na klimat. Jak pisze:

„Przekonanie, że ten ogromny, egzystencjalny problem mógłby zostać rozwiązany, gdybyśmy tylko wszyscy poprawili nasze konsumpcyjne nawyki, jest nie tylko bzdurne, ale wręcz niebezpieczne. Sprowadza ekologizm do kwestii indywidualnego wyboru, postrzeganego w kategoriach grzechu lub cnoty, obciążając winą ludzi, którzy nie przestrzegają lub nie mogą przestrzegać tych zasad”.

Raz jeszcze: jeśli ktoś decyduje się zmienić swoje wybory konsumenckie, aby mniej szkodzić planecie, to podejmuje wspaniałą decyzję i takiej osobie należą się wyrazy szacunku. Ale próba dążenia do konsumenckiej doskonałości wystawia nas na cyniczne ataki – ze strony nas samych albo innych – bo zawsze da się powiedzieć, że robimy za mało lub nie tak jak trzeba. Cała ta moralna dyskusja o szczerości naszych intencji, o tym, czy nasze czyny nadążają za naszymi deklaracjami, odciąga zaś naszą uwagę od systemowych zaniedbań.

Trafnie wychwycił ten mechanizm Amitav Ghosh. Pisarz opisuje wywiad z pewnym aktywistą przeprowadzony w trakcie nowojorskich manifestacji klimatycznych we wrześniu 2014 roku. Dziennikarka zarzuciła działacza serią pytań o jego osobiste poświęcenie na rzecz walki z globalnym ociepleniem. Stawka tych pytań szybko stała się jasna: czy odpytywany aktywista jest szczery? Czy naprawdę robi wszystko, aby zapobiec katastrofie, czy jedynie uczestniczy w marszach klimatycznych, a potem korzysta z samochodu bądź chodzi do restauracji.

„Postawa aktywisty została szybko zredukowana do oburzającej niespójności – pisze Ghosh. – Ta polityczno-moralna mieszanka była tak paraliżująca, że nie potrafił się zmusić do stwierdzenia oczywistości: skala zmiany klimatu jest tak duża, że indywidualne wybory nie będą miały większego znaczenia, jeśli nie zostaną podjęte zbiorowe decyzje i wspólne działania. Szczerość nie ma nic do rzeczy, gdy trzeba racjonować wodę podczas suszy, jak we współczesnej Kalifornii: to nie są sprawy, które można pozostawić indywidualnemu sumieniu”.

W serialu „Orange is the New Black” znajduje się wyborna scena, która w parodystycznej formie podsumowuje tego rodzaju prywatyzację odpowiedzialności. Kiedy rządy w serialowym więzieniu obejmuje prywatna firma, wprowadza dodatkową możliwość zarobku dla osadzonych tam kobiet. Płaca jest nadal marna, ale i tak lepsza niż w przypadku innych więziennych prac, więc chętnych jest więcej niż dostępnych miejsc. Zostaje przeprowadzony specjalny test, aby rozstrzygnąć, które z więźniarek zasługują na nowe stanowisko. W pewnym momencie przedstawiciel firmy zdradza naczelnikowi, że to lipa, tak naprawdę więźniarki zostały wybrane do pracy losowo. Po co w takim razie ta szopka z testem – zastanawia się naczelnik – nie można było ogłosić, jak naprawdę będzie wyglądało przydzielanie miejsc? Chodzi o to, żeby więźniarki „nie miały pretensji do nas, że ich nie wybraliśmy, ale do siebie, że nie były wystarczająco dobre” – wyjaśnia przedstawiciel firmy. Chodzi o to, aby konsumenci nie zastanawiali się nad sposobem urządzenia naszych społeczeństw, ale mieli pretensje do siebie, że nie potrafią kontrolować dostatecznie swoich pragnień i nie bronią się wystarczająco dobrze przed ekościemą czy błędami poznawczymi.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-10 14:09:12

Międzynarodowy Dzień Kobiet nie powstał po to, by kobiety dostawały czekoladki.

Razem Pomorze:


Międzynarodowy Dzień Kobiet nie powstał po to, by kobiety dostawały czekoladki. Powstał w 1910 roku by walczyć o prawa wyborcze, by w kolejnych latach upominać się o możliwość edukacji, brak dyskryminacji w pracy, a także przeciwko wojnie. Był to ruch w dużej mierze robotniczy.
Międzynarodowy Dzień Kobiet od początku swojego istnienia był wyrazem walki o to, co dla kobiet najważniejsze. Tak jest i dziś.

Walczymy o równość jako wartość uniwersalną, ale reagujemy też na bieżącą sytuację. Dziś w Polsce upominamy się o sprawy podstawowe. Nie ma równouprawnienia, nie ma wolności bez prawa wszystkich osób do decydowania o własnym ciele.

W odpowiedzi na najnowsze wydarzenia reagujemy konkretnymi propozycjami.

Dlatego od razu po skandalicznym wyroku Trybunału Konstytucyjnego mgr Julii Przyłębskiej posłanka Magdalena Biejat zaproponowała tzw. Ustawę Ratunkową, która miała dekryminalizować lekarzy i działania wspierające osoby w ciąży w ich decyzjach. Rządząca większość postanowiła nie procedować Ustawy Ratunkowej.

Dlatego też współtworzymy projekt Legalna aborcja. Bez kompromisów. Aborcja może być i będzie legalna i bezpieczna, dostępna niezależnie od zarobków i miejsca zamieszkania. Możesz w tym pomóc wspierając zbiórkę podpisów!

W Polsce kwestie związane z ciałem okazują się niezmiennie bardziej nośne niż nie mniej ważne: równość płac, równość małżeńska, równość emerytalna, walka ze sterowaną polaryzacją poglądów, sprawiedliwa transformacja energetyczna, walka o klimat i naprawa systemu edukacji. Problemy w każdej z tych dziedzin zawsze najsilniej dotykają grup dyskryminowanych. Dlatego choć dziś najgłośniej mówimy o prawach reprodukcyjnych, nie odpuszczamy żadnej z tych spraw.

Nie zostawiamy nikogo w tyle. Idziemy Razem! W Międzynarodowy Dzień Kobiet i każdego innego dnia.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-08 07:26:50

Za tydzień, 10 marca, premiera mojej książki „Zmienić świat raz jeszcze. Jak wyg

Tomasz Markiewka:


Za tydzień, 10 marca, premiera mojej książki „Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat”. Bardzo, bardzo się z tego powodu cieszę. Kilka osób miało już okazję przeczytać książkę i zgodziło się napisać parę miłych słów. Myślę, że te opinie dają też niezłe wyobrażenie na temat tego, o czym dokładnie jest „Zmienić świat raz jeszcze”.

Edwin Bendyk:

Zapominamy, że wyzwanie klimatyczne, choć dotyczy kwestii ekologicznych, gospodarczych i technologicznych, w istocie jest problemem politycznym. Tomasz Markiewka przekonuje, że bez mobilizacji politycznej nie uratujemy przyszłości. „Zmienić świat raz jeszcze” to niezwykle potrzebny w Polsce elementarz ekologii politycznej. Przyda się każdemu, kto rzeczywiście chciałby zmienić świat.

Kasia Gandor:

Tomasz Markiewka tłumaczy, dlaczego walka o środowisko nie może ograniczać się wyłącznie do zmian osobistych nawyków konsumpcyjnych, a musi iść w parze z zaangażowaniem politycznym. W czasach, w których tak łatwo i powszechnie popadamy w klimatyczny „niedasizm”, to lektura wyjątkowo pokrzepiająca, świeża, rzucająca nowe światło na stare problemy. Obowiązkowa dla każdego, komu kwestie środowiskowe nie są obojętne.

Ewa Bińczyk:

Tomasz Markiewka pokazuje, że przyczyną marazmu wobec wyzwań XXI wieku jest po prostu to, że nie mamy scenariuszy zbiorowej sprawczości. Czujemy się bezradni, bo zredukowano nas do roli konsumentów. Zapomnieliśmy, że wszystkie ważne prawa trzeba było wywalczyć.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-03 10:33:53

Jesli ktoś wygrał te wybory to wojna polsko – polska. Gigantyczne problemy pol

Jan Śpiewak:

Jesli ktoś wygrał te wybory to wojna polsko – polska. Gigantyczne problemy polskiego samorządu takie jak smog, rozlewanie się miast, brak mieszkań, niszczenie środowiska naturalnego i zabytków, korupcja, nepotyzm – zeszły nawet nie na drugi, ale na piąty plan. To się Schetynie i Kaczyńskiemu udało.

Jan Śpiewak, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 13:43:25

Rekordowo ciepły rok – Pogoda i Klimat

Jan Śpiewak:

Białe święta? Zapomnijmy. Od lat zima w Polsce wyglada coraz smutniej. A będzie jeszcze cieplej. Trzy najcieplejsze w Polsce lata w ponad 200-letniej historii pomiarów temperatury miały miejsce w ostatnich 5 latach w 2018, 2015 i 2014. Polska i świat muszą radykalnie zredukować ilość emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W innym wypadku nasze dzieci nie dożyją starości.

Jan Śpiewak, profile picture

Rekordowo ciepły rok – Pogoda i Klimat

Źródło
Opublikowano: 2021-02-22 02:10:17

Opłaty za energię pustoszą portfele Polaków

Razem Poznań:

Według raportu Europejski Urząd Statystyczny Polacy wydają obecnie 9,9 budżetu domowego na opłaty za energię. To niemalże najwięcej w Unii Europejskiej!
Jednocześnie analitycy podają, że na taki stan rzeczy wpływają klimat, poziom zarobków i dostęp do odnawialnych źródeł energii. Na to pierwsze nie mamy wpływu. Udział OZE w miksie energetycznym i wysokość naszych pensji zależą jednak także od nas i polityki państwa. Zacznijmy myśleć o kierunku potrzebnych zmian już dziś!

Razem Poznań, profile picture

Opłaty za energię pustoszą portfele Polaków

Źródło
Opublikowano: 2021-02-19 16:32:06

Teksas zamarza, niczym w hollywoodzkim klasyku „Po jutrze”. Ciekawy tekst na

Razem Warszawa:

Teksas zamarza, niczym w hollywoodzkim klasyku „Po jutrze”.
Ciekawy tekst na ten temat naszego partyjnego kolegi. Dobrze opisuje co się dzieje gdy nieprzewidywalne zjawiska zachodzą w pełnym nierówności społecznych mieście gdzie kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania zasoby (jak zaopatrzenie mieszkańców w energię) są oddane w prywatne ręce.

W nadchodzących latach, również w Warszawie, czeka nas coraz więcej takich trudnych wyzwań. Aby być na nie gotowi musimy dbać o spójny i solidarny rozwój wszystkich dzielnic stolicy.

Wiem. Nikomu nie muszę tłumaczyć oczywistości, że #ClimateChangeIsReal. Nie muszę też wyjaśniać, że pogoda to nie klimat, a przez globalne ocieplenie jest (paradoksalnie) momentami zimniej za sprawą schodzenia wirów polarnych.

Zresztą jest masa fanpejów, które mówią o klimacie lepiej, mądrzej i merytoryczniej.

Ale jest jedna rzecz, o której muszę z wami pogadać. O tym, jak stan Texas wybierając mieszankę deregulacji, segregacji rasowej i wolnego rynku strzelił w stopę sobie, a najuboższym mieszkańcom przestrzelił aorty.

W USA panuje teraz niezwykle mroźna zima. Temperatura powietrza spada miejscami poniżej -40 st. C i bije rekordy meteorologiczne.

Najgorzej jest właśnie w Teksasie, gdzie… More

Razem w Warszawie, profile pictureMay be an image of map and text that says 'North American Electric Power Grids Western Interconnect Eastern Interconnect Texas Interconnect'May be an image of sky and text that says 'Fairmont Austin 2021-02-15 08:35:33 PM'May be a Twitter screenshot of 2 people and text that says '8:08 Tweet bianca @bk_tx @bk Rep ying @TerriG KVUE @KVUE yep! it's by no coincidence that hospitals and essential services are on the west side of 35 in our city to everyone who's confused: google "Wheatville" and "the city plan of 1928" 10:27PM 2/15/21 Twitter for iPhone 24 Retweets 2 Quote Tweets 141 Likes Billy Carr TheBillyCarr 8h Replying Repl to @KVUE Please educate them! and Show more replies Tweyury'May be an image of skyscraper and sky

ClimateChangeIsReal

Źródło
Opublikowano: 2021-02-17 15:54:38

Są Walentynki, więc robię fajne rzeczy zamiast wdawać się w internetowe utarcz

Urszula Kuczyńska

Są Walentynki, więc robię fajne rzeczy zamiast wdawać się w internetowe utarczki z ideologami Energiewende na naszym polskim podwórku.
Te „fajne rzeczy” oznaczają, że przygotowuję prezentację, do której szukałam zdjęć elektrowni jądrowych na świecie.
Znalazłam bardzo dużo … własnych – w tym zdjęcia z wyjazdu na Tajwan, do przyjaciół, w 2014 roku.
Urządziliśmy sobie skuterkami wycieczkę do Wanli, dzielnicy Tajpej, na jedną z najpiękniejszych plaż północnej części wyspy znanej jako Isla Formosa.
Przy tej plaży stoi największa elektrownia jądrowa Tajwanu – Guosheng, która zasila stolicę kraju i o wiele więcej.
Pomalowana na pastelowy zielony kolor, bardzo ładnie wpisuje się w wiecznie zamglony krajobraz porośniętych podzwrotnikową roślinnością wzgórz.
Jak się dobrze przyjrzycie, na ich szczytach zauważycie słupy podtrzymujące linie wyprowadzające moc z elektrowni.
Guosheng sobie stoi, nie przeszkadza, ani nie szkodzi nikomu: ani plażowiczom, ani surferom, którzy Wanli odwiedzają bardzo licznie z uwagi na doskonałe warunki do szaleństw na desce.
Pięknej niedzieli Wam życzę!

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of cloud and nature

Źródło
Opublikowano: 2021-02-14 15:12:23

Górnicy boją się powtórki z Planu Balcerowicza | „Nowy Obywatel” – pismo na rzecz sprawiedliwości społecznej

Obywatel:

„Jak wskazuje związek zawodowy, tylko w tym roku energetyka nie odebrała z Polskiej Grupy Górniczej ponad dwóch milionów ton zakontraktowanego węgla. Wartość nieodebranego węgla to ponad 600 milionów złotych. Zalega on na zwałach kopalń PGG. Już wkrótce część z nich będzie musiała stanąć, bo miejsca na zwałach zabraknie. Zamiast odbierać węgiel z PGG, energetyka wolała sprowadzać węgiel z importu, w tym także z putinowskiej Rosji. Tylko w ubiegłym roku spółki Skarbu Państwa lub spółki kontrolowane przez te spółki sprowadziły do Polski ponad 4 miliony ton węgla”. Więcej informacji w linku:

obywatel, profile picture

Górnicy boją się powtórki z Planu Balcerowicza | „Nowy Obywatel” – pismo na rzecz sprawiedliwości społecznej

Źródło
Opublikowano: 2021-02-13 16:37:21

W tym tygodniu jeździliśmy do przedszkola na sankach Dzieci były zachwycone,

Magdalena Biejat:

W tym tygodniu jeździliśmy do przedszkola na sankach 🛷🌨️
Dzieci były zachwycone, a ja myślałam sobie o ludziach odpowiedzialnych w Polsce za klimat i naukę, którzy wykorzystywali opady śniegu do przekonywania nas, że kryzys klimatyczny nie istnieje, więc po co się tak spinać. O tych politykach, którzy się cieszyli, że ten śmieszny w skali roku opad pomoże zapobiec suszy wiosną. Wypierali przy tym kompletnie fakt, że nawet gdyby to wystarczyło, to i tak większość spłynie do morza dzięki zabetonowaniu kraju (nie pozdrawiam w tym miejscu Wód Polskich).

No i taki właśnie mamy klimat, że nawet nie da się iść na sanki z dziećmi nie martwiąc się o ich przyszłość na planecie Ziemia.
#śnieg #dzieci #keepcalm

Magdalena Biejat, profile pictureMay be an image of 1 person, standing and snow

śnieg,dzieci,keepcalm

Źródło
Opublikowano: 2021-02-12 13:14:37

Dobre, bo tanie | „Nowy Obywatel” – pismo na rzecz sprawiedliwości społecznej

Obywatel:

Na naszej stronie nowy tekst, a w nim Jarosław Niemiec, górnik i związkowiec z kopalni Bogdanka, pisze o tym, jakim nonsensem jest obecna wersja „transformacji energetycznej”: „Z rozwiązań proponowanych obecnie nie mogą się czuć zadowoleni ani szczerzy rzecznicy ochrony klimatu, ani pracownicy, ani odbiorcy/konsumenci energii. Cel ochrony klimatu nie zostaje osiągnięty, bo węgiel się nadal spala, tyle że przy okazji niszczone są dalsze tereny i zasoby, pod kolejne kopalnie, również odkrywkowe (bo i taką technologią wydobywa się węgiel kamienny na Syberii). Górnicy tracący pracę, tym bardziej. Początkowo zadowoleni odbiorcy będą srodze rozczarowani, jeśli okaże się, że rachunki za energię nie będą niższe. Czemu by miały nie być niższe? Bo kiedy Polska odejdzie od węgla, nie zapewniwszy sobie innych krajowych źródeł energii, wówczas utraci energetyczną niezależność i zapłaci tyle, ile dostawca zażąda”. Całość w linku:

obywatel, profile picture

Dobre, bo tanie | „Nowy Obywatel” – pismo na rzecz sprawiedliwości społecznej

Źródło
Opublikowano: 2021-02-12 08:36:05

UWAGA SMOG Wraz z bezwietrzną pogodą stan powietrza drastycznie się pogarsza!

Razem Warmińsko-Mazurskie:

⚠UWAGA SMOG⚠
Wraz z bezwietrzną pogodą stan powietrza drastycznie się pogarsza! Wczoraj po południu w Olsztynie wartości pyłów zawieszonych znacznie przekroczyły bezpieczne dla człowieka stężenie.
W niedzielę 17 grudnia o godzinie 18:00 według sensora powietrza firmy Airly umieszczonego przy ul. Wyszyńskiego 1 wskaźniki wyniosły:

⚠Dla pyłów zawieszonych PM2,5 – zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej szkodliwy dla zdrowia spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych – wynosił 85 μg/m3 czyli 340% normy;
⚠Dla pyłów zawieszonych PM10 – 147 μg/m3 czyli 294% normy.
Nikt nie poinformował o tym mieszkańców❗ W niedzielę odbywał się na Starówce Warmiński Jarmark Świąteczny, który… More

Razem Warmińsko-Mazurskie, profile pictureNo photo description available.

Źródło
Opublikowano: 2021-02-12 02:08:18

Że Gazeta Wyborcza wrzuciła wczoraj tekst Marcin Popkiewicz z tytułem „Rząd ch

Urszula Kuczyńska

Że Gazeta Wyborcza wrzuciła wczoraj tekst Marcin Popkiewicz z tytułem „Rząd chce budować elektrownie atomową. Miejsca pracy będą przy laniu betonu i dowożeniu pizzy?” to mnie nie zdziwiło.

Zdziwiło mnie tylko, że Marcin Popkiewicz jako fizyk nie wie, że „lanie betonu” na budowie elektrowni jądrowej to rzecz absolutnie kluczowa, podlegająca szczegółowym regulacjom, drobiazgowej kontroli gremiów międzynarodowych i krajowych organów nadzoru. To właśnie beton jest skuteczną izolacją pomiędzy wnętrzem reaktora a środowiskiem – w tym ludźmi. To właśnie beton chroni dziś stopiony rdzeń Czarnobyla jako tzw. sarkofag. To beton odpowiedniej jakości pozwolił ograniczyć skutki wydarzeń w Fukushimie.

More

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of 1 person and text that says 'Małgorzata Tracz reading Gazeta Wyborcza Wroclaw, Poland ZamawiajÄ…c elektrownie atomowe za granicÄ…, to tam stworzymy wysoko płatne miejsca pracy. Polskim firmom skapnie lanie betonu, układanie kabli dostarczan dosta pizzy. StawiajÄ…c na efektywność energetycznÄ… OZE, stworzymy Polsce rynek na pompy ciepła, stolarkÄ™ okiennÄ…, autobusy elektryczne czy montaż instalacji PV Marcin Popkiewicz, fizyk jÄ…drowy klimatolog bezlitoÅ›nie celnie komentuje rzÄ…dowe plany energetyczne. Polecam See More partia zieloni wyborcza.pl KLIMAT ŚRODOWISKO malgorzata.tracz Marcin Popkiewicz RzÄ…d chce budować elektrownie atomowe. "Miejsca pracy bÄ™dÄ… przy laniu betonu i dowożeniu pizzy" Ûl' lutego 2021 06:31 ZDJĘCIE ENERGIA'

Źródło
Opublikowano: 2021-02-09 21:17:20

#hydroenergetyka W stanie Uttarkhand w Indiach doszło do ogromnej tragedii.

Urszula Kuczyńska

#hydroenergetyka
W stanie Uttarkhand w Indiach doszło do ogromnej tragedii.
Odłamanie się fragmentu górskiego lodowca na Nanda Devi w rejonie Josimath, doprowadziło do ogromnej powodzi i przerwania tamy na rzece Dhauli Ganga.
Na tamie trwały prace konserwatorskie i umocnieniowe – zainstalowana jest tam elektrownia wodna Rishi Ganga o mocy 35 MW. Fala powodziowa przetacza się w tej chwili przez Uttarkhand zmiatając przybrzeżne wioski i domostwa. Są doniesienia o tym, że uszkodzone zostały 4 inne tamy, w dolnym biegu rzeki.
Dotąd udało się odnaleźć ciała 3 zabitych przez powódź robotników. Za zaginione uważa się kolejne 150 osób.

Jak sądzicie? Usłyszymy o tym w mediach?

Czy czekają nas tylko kolejne doniesienia o tym, że w damskiej łazience Elektrowni Jądrowej Ostrowiec spaliła się żarówka?

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of outdoors

hydroenergetyka

Źródło
Opublikowano: 2021-02-07 14:37:29

„Żałują podpisu pod wnioskiem do TK w sprawie aborcji? Czas na czyny” Lewica proponuje ustawę ratunkową

Magdalena Biejat:

Mówi się, że można przerwać ciążę, jeśli zagraża życiu kobiety, ale wiemy, jaki mamy klimat. Jeśli lekarz będzie chciał pomóc kobiecie, to natychmiast znajdzie się prawnik z Ordo Iuris, który go oskarży. Nie chcemy stawiać lekarzy przed wyborem: pomóc pacjentce i ryzykować karę więzienia czy zachować się wbrew etyce?

Więcej o projekcie może przeczytać w artykule Agaty Szczęsniak.

Magdalena Biejat, profile picture

„Żałują podpisu pod wnioskiem do TK w sprawie aborcji? Czas na czyny” Lewica proponuje ustawę ratunkową

Źródło
Opublikowano: 2021-02-06 02:19:15

Kilka dni temu, w rozmowie z Polska Agencja Prasowa, profesor Grzegorz Wielgos

Urszula Kuczyńska

Kilka dni temu, w rozmowie z Polska Agencja Prasowa, profesor Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej podał, że z badań jasno wynika, że Polska ma swój własny, jedyny i niepowtarzalny typ smogu.

Wiecie, bo w nauce zasadniczo wyróżnia się dwa typy smogu:
a) smog „londyński”, czyli taki, który powstaje w warunkach bezwietrznej pogody, w chłodnym i wilgotnym powietrzu w wyniku spalania węgla w domowych kominkach. Taki smog składa się głównie z pyłu, tlenku węgla i dwutlenku siarki;

b) smog „kalifornijski”, czyli taki, który pochodzi z rur wydechowych samochodów. Powstaje w gorącym i suchym powietrzu i składa się głównie z tlenków azotu i ozonu.

Otóż, okazało się, że nasz domowy i swojski… More

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of text that says 'E The Economist Sponsored Poland is the only country in Europe to use more coal-derived energy for heating today than it did in 1990 ECONOMIST.COM Poland's coal-fired home heating creates widespread pollution You and 1,1K others Like Comment 294 comments 151 shares Share'

Źródło
Opublikowano: 2021-02-04 22:58:53

Rozwój energetyki jądrowej był priorytetem Tokio od 1973 roku. Japonia miała a

Urszula Kuczyńska

Rozwój energetyki jądrowej był priorytetem Tokio od 1973 roku. Japonia miała ambicję podnieść udział energii jądrowej w swoim miksie energetycznym do 30% do 2017 roku.
Po Wielkim Trzęsieniu Ziemi z Tohoku i wywołanych przez tsunami wydarzeniach w elektrowni Fukuszima-Daiichi, Japonia wystraszyła się atomu. W 2012 wyłączyła na stałe 24 z 56 działających w kraju reaktorów – nawet takie, którym nie groziło zalanie i pomimo faktu, że wszystkie okazały się odporne na rekordowo silne wstrząsy sejsmiczne. Stała się drugim – po Chinach – największym importerem surowców energetycznych na świecie spalając węgiel, gaz ziemny i ropę.
W dekadę po tej wielkiej panice, Japonia oficjalnie do atomu wraca. … More

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of text that says 'Home Companies Markets World Asia Street Nuclear energy Politics FINANCIAL REVIEW Policy World Property Technology Opinion Newsfeed Wealth .&Careers Life&Luxury Japan says nuclear energy crucial to hitting net zero goal by 2050 Prinrte Robin RobHarding Save Share Tokyo Nuclear power will be essential Japan to reach carbon emissions 2050, the country's energy ministe Financial Times, saying power shortages this winter debate the goal fnet zero told he helped shift Heavy snowfalls that brought Japan the brink power cuts last month underlined he continued eed nuclear, said Hiroshi Kajiyama, who responsiblefor energy in as minister for economy, trade and industry.'

Źródło
Opublikowano: 2021-02-03 15:16:36

Konieczny: Polski nie stać na irracjonalne lęki przed atomem (ROZMOWA) – BiznesAlert.pl

Razem:

⚛️⚛️⚛️
Polski nie stać na irracjonalne lęki. Żeby odejść od węgla i zachować elementarne bezpieczeństwo energetyczne kraju atom jest nam niezbędny – Maciej Konieczny

Konieczny: Polski nie stać na irracjonalne lęki przed atomem (ROZMOWA) – BiznesAlert.pl

Źródło
Opublikowano: 2021-02-03 14:14:19

Biejat: Dopóki rządzi PiS nie ma szans, żeby kobiety miały pełnię praw. Jeśli chcą wyjść z tego z twarzą, to mamy ofertę

Magdalena Biejat:

Bo, co się wydarzy, jeśli kobieta z taką ciążą trafi do lekarza? On może bać się skorzystać z tej furtki, bo doskonale wiemy, jaki jest teraz klimat w kraju. Za chwilę pojawiłby się na pewno ktoś z Ordo Iuris oraz prokurator wyznaczony przez Zbigniewa Ziobrę i groziłoby lekarzowi więzieniem, zakazem wykonywania zawodu.

Magdalena Biejat, profile picture

Biejat: Dopóki rządzi PiS nie ma szans, żeby kobiety miały pełnię praw. Jeśli chcą wyjść z tego z twarzą, to mamy ofertę

Źródło
Opublikowano: 2021-01-29 15:11:43