Ochrona klimatu jako źródło cierpień (polemika z Rafałem Wosiem)

Tomasz Markiewka:


Patrzenie na kryzys klimatyczny przez pryzmat odpowiedzialności poszczególnych krajów ma sens. Wiemy, że jedne państwa niszczyły klimat i środowisko znacznie bardziej niż inne – zarówno bezpośrednio, we własnych granicach, jak i przez eksport produkcji do krajów taniej pracy. Zarówno względy etyczne, jak i pragmatyczne przemawiają za tym, aby to właśnie te państwa były liderami zmian, by najwięcej inwestowały, najszybciej obniżały emisje, wspomagały innych.

Tylko że to jest argument przede wszystkim za odciążaniem krajów globalnego Południa, niekoniecznie zaś Polski. Bo nasz kraj w tym zestawieniu wcale nie ląduje po stronie biednych, wykorzystywanych i najmniej winnych. Jasne, daleko nam do potęg w rodzaju USA, ale z perspektywy większości państw Ameryki Południowej, Azji czy Afryki bliżej Polsce do „bogatego Zachodu” niż do krajów ubogich.

Hola, hola – powiecie – ale Polak Polakowi nierówny. Jedni rzeczywiście żyją na poziomie zbliżonym do europejskiej klasy średniej, inni może są powyżej światowej mediany, ale do dobrobytu im daleko. Emisje też są różne – w zależności od tego, czy mówimy o klasie niższej, czy wyższej.

Oczywiście! Ale żeby wyłapywać takie rzeczy, potrzebna jest perspektywa klasowa, a nie narodowa.

W przypadku takich państw jak Polska główne pytanie nie brzmi „Czy wykiwają nas Niemcy, Chińczycy bądź USA?”, lecz „Czy nasz rząd, ktokolwiek będzie w nim zasiadał, dokona transformacji energetycznej z zachowaniem zasad sprawiedliwości społecznej?”.

Kto jest na to gotowy? Strona PiS-owska wciąż ma problem z otwartym przyznaniem, że kryzys klimatyczny to egzystencjalne zagrożenie. Liberalna część opozycji woli straszyć socjalizmem niż inwestować w dobra wspólne i zasypywać nierówności społeczne. Lewica widzi problem, ale na razie nie potrafi zdobyć zaufania ani klasy niższej, ani klasy średniej, a bez tego trudno przekonać społeczeństwo do poważnych reform.

Podzielone społeczeństwo bez siły politycznej chcącej i zdolnej odpowiedzieć na kryzys klimatyczny z uwzględnieniem kwestii sprawiedliwości społecznej – to przepis na katastrofę. Na dziś to nasza wewnętrzna sytuacja polityczna jest poważniejszym zagrożeniem w kontekście kryzysu klimatycznego niż zmiany narzucane przez bogatsze kraje.

Ochrona klimatu jako źródło cierpień (polemika z Rafałem Wosiem)

Źródło
Opublikowano: 2021-10-13 11:49:39

Zauważyłem, że niektórzy z uciechą cytują pewnego australijskiego dziennikarza,

Tomasz Markiewka:


Zauważyłem, że niektórzy z uciechą cytują pewnego australijskiego dziennikarza, który rzekomo wykazał hipokryzję młodzieżowych strajków klimatycznych.

Dziennikarz oskarża protestującą młodzież, że ta niby tak troszczy się o klimat, a to przecież ona zażądała klimatyzacji w każdej szkole, to ona dojeżdża do szkół każdym możliwym transportem, to ona kupuje najdroższe ciuchy, to ona reklamuje swoje strajki przez media elektroniczne, to ona ma komputer na każdej lekcji i telewizor w każdym pokoju. Słowem, młodzież oddaje się nieokiełznanej konsumpcji, więc – cytuję – „niech się zamknie” i „nauczy faktów”.

Pomińmy absurd niektórych przykładów (dojeżdżanie do szkoły jako dowód konsumpcyjnego rozpasania – serio?). Pomińmy, że są z czterech liter wzięte (niby skąd pan dziennikarz wie, że młodzież biorąca udział w strajkach klimatycznych kupuje najdroższe ciuchy?). Pomińmy śmieszne uogólnienia i hiperbole (tak, tak, wszystkie dzieciaki, od Sydney po Niszczewice, mają komputer na każdej lekcji i telewizor w każdym pokoju).

Na najogólniejszym poziomie ten wywód opiera się na bardzo popularnym zarzucie: jak możecie protestować przeciw ocieplaniu się klimatu, skoro bierzecie udział w konsumpcji, która się do tego ocieplania przyczynia? „Ty mi dziecko nie mów, jak mam żyć, Ty żyj, jak mówisz” – podsumował Mariusz Gierej, który wrzucił przemyślenia australijskiego dziennikarza na Twittera.

Za każdym razem, gdy natrafiam na ten argument, przypomina mi się fragment książki Amitava Ghosha, pisarza z Indii. Ghosh wspomina, jak podczas pobytu w Nowym Jorku oglądał relację z tamtejszych protestów klimatycznych. W pewnym momencie dziennikarka zaczęła przepytywać jednego z uczestników, co on właściwie robi dla klimatu w swoim codziennym życiu. Czy pozbył się samochodu, czy nie jada w restauracji, itd.

„Postawa aktywisty została szybko zredukowana do oburzającej niespójności. Ta polityczno-moralna mieszanka była tak paraliżująca, że nie potrafił się zmusić do stwierdzenia oczywistości: skala zmiany klimatu jest tak duża, że indywidualne wybory nie będą miały większego znaczenia, jeśli nie zostaną podjęte zbiorowe decyzje i wspólne działania. Szczerość nie ma nic do rzeczy, gdy trzeba racjonować wodę podczas suszy, jak we współczesnej Kalifornii: to nie są sprawy, które można pozostawić indywidualnemu sumieniu”.

Zgadzam się z Ghoshem i mam wrażenie, że podobnie myśli spora część młodzieży biorąca udział w strajkach klimatycznych.

Rozwiązaniem kryzysu klimatycznego nie jest maszerowanie do szkoły na piechotę kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów dziennie (sam dojeżdżałem do liceum 15 km), ale zapewnienie wszystkim niskoemisyjnego transportu zbiorowego.

Rozwiązaniem nie jest wyłączenie komputerów i powrót do glinianych tabliczek, ale walka z takimi zjawiskami, jak celowe starzenie się produktów: wymuszaniem ich częstej wymiany – bo albo się psują, albo stają niewygodne w użytkowaniu.

Rozwiązaniem nie jest wymaganie, żeby ludzie ubierali się w worki pokutne za to, że zamieszkują świat skonstruowany tak, by wiele aktywności generowało duży ślad klimatyczny, ale przebudowa tego świata.

Tak, w niektórych wypadkach oznacza to okiełznanie konsumpcyjnych pragnień. Ale nawet to wymaga systemowych rozwiązań. Na przykład uregulowania przemysłu marketingowego, który wywołuje w nas coraz to nowe pragnienia.

Rozumiem atrakcyjność wezwań, żeby zmianę świata zaczynać od siebie. Ale czasem najłatwiej zmienić siebie, zmieniając otoczenie, w jakim działamy.

Często przywołuję w tym kontekście przykład niewolnictwa. Wyobraźcie sobie, że w XIX wieku ktoś przychodzi do przeciwników niewolnictwa i mówi im: Och, niby tacy zwolennicy wolności, ale ilu z was ma lub miało niewolników? Ilu z was kupuje produkty wytwarzane na plantacjach, gdzie pracują niewolnicy? Ilu z was korzysta z dobrobytu, który zawdzięczamy pracy niewolników, hę? Pan nas nie uczy, jak żyć, panie Lincoln, pan żyj, jak mówisz.

Wymaganie od ludzi, którzy chcą zmienić jakiś system, żeby najpierw odseparowali się od tego systemu, to nierealistyczny i szkodliwy postulat. Gdybyśmy się go trzymali, to wszelki postęp społeczny byłby niemożliwy.

Źródło
Opublikowano: 2021-10-05 10:01:35

Nic bardziej nie zaszkodzi ekologii, żadne wywody szuroprawicy, żaden wielki haj

Piotr Ikonowicz:


Nic bardziej nie zaszkodzi ekologii, żadne wywody szuroprawicy, żaden wielki hajs od baronów przemysłu typu bracia Koch na propagandę antyekologiczną, niż zrobi to obecne skojarzenie ekologii z liberałami i „oświeconymi” elitami, ze stylem życia i pokazową konsumpcją klasy średniej, z kolejną rewolucją technologiczną w interesie wielkich firm i bogatych państw i z kolejnym sposobem na to, żeby klasa próżniacza mogła się odróżnić od „ciemniaków” i moralizować pod ich adresem, że nie są doskonale eko, wege, pro-klimat, anty-auto, pro-rower, fair trade, zero waste itd. Mam 45 lat, ekologia jest mi bliska od 15. roku życia, ale rzygać mi się chce, gdy patrzę na to, co dzisiaj wyprawia się z jedną z najsensowniejszych idei, czemu to służy, jak bardzo antyspołeczny ma to wymiar mimo wielu wzniosłych deklaracji, a przede wszystkim jak bardzo jest to przeciwskuteczne i zrażające do ekologii setki tysięcy ludzi.

Żyjemy na progu katastrofy ekologicznej, i to w wielu wymiarach, nie tylko zmian klimatu, ale także wyczerpywania surowców i zasobów, pustynnienia gleb i utraty ich produktywności, zaniku różnorodności biologicznej i rozsypywania się sieci powiązań w ekosystemach. Nie ma dziś tematu ważniejszego. Wydawałoby się, że przynajmniej w takim momencie pojawi się refleksja, że ekologia musi być masowa i „ludowa”, że musi oznaczać zmiany systemowe i że musi pozyskać wielkie miliony ludzi, a żeby to zrobić, musi im dać sensowne rozwiązania masowe, a sfinansować to nie z zaciskania pasa biedoty, lecz z zaciśnięcia go tym, którzy mają najwięcej sadła, w tym także i tego, które zyskali na dewastacji przyrody przed dekady i wieki – czyli z najbogatszych krajów i najzamożniejszych warstw społecznych.

Tymczasem nawet w takim momencie ekologia jest czymś innym. Jest polityczną bronią liberalnych cwaniaków, którzy pozwalali biznesowi dewastować co się da oraz promowali antyekologiczne rozwiązania (np. niszczyli transport zbiorowy i stymulowali motoryzację indywidualną), ale dzisiaj nagle się zazielenili i używają tego jako pałki na tę prawicę, która ludziom dała jeść. Jest ekologia poletkiem ojkofobii i frajerstwa spod znaku tego, że od własnego kraju i społeczeństwa wymaga się tak dużo i tak szybko, ile od społeczeństw znacznie bogatszych i marnotrawnych, w tym wieloletnich liderów dewastacji i emisji, tym ostatnim robiąc zielony PR, a swojemu krajowi – czarny, brudny, węglowy. Jest ekologia sposobem na zadzieranie nosa i okazją do moralizowania klas średniej i wyższej, które żyją na poziomie wysokim, co oznacza ogrom energii i surowców, ale mimo to czują się one w prawie i obowiązku pouczać biedotę, która nie dość szybko zamontowała solary i jeszcze nie ma hybrydowego auta, a nawet, o zgrozo, pije przez plastikową słomkę i nie kupiła sobie dizajnerskiego woreczka na zakupy na targu śniadaniowym. Jest ekologia pompowaniem interesów wielkich drapieżnych koncernów, które przez dekady zarabiały miliardy na stymulowaniu spalania ropy, a teraz zarobią kolejne miliardy na sprzedaży aut elektrycznych, choć za ułamek tych wielkich miliardów można byłoby stworzyć masowy, tani i świetny system transportu publicznego, który oszczędzałby setki razy bardziej wszelkie surowce niż kontynuowanie obecnego modelu tyle że w wersji elektrycznej, tak jakby energia elektryczna, surowce, odpady i cała reszta pomnożona przez wielkie miliony nowych aut brały się znikąd i rozpływały bez śladu. Jest ekologia zwiększaniem obciążeń i kosztów życia ubogim, a zarazem wspieraniem zamożnych, jak wtedy gdy podwyżki cen „brudnej” energii uderzają w słabego konsumenta, a klasa średnia dostaje dotacje na solary czy pompy ciepła w swoich domach wartych milion czy dwa i z posesjami zamienionymi w betonowo-trawnikowo-tujowe pustynie. Jest wreszcie ekologia sposobem na świetne indywidualne kariery ludzi tak wrażliwych i wspaniałych, że zawsze wiedzących, kiedy jest jaka nowa moda, jak ją opowiedzieć, jak ją zdyskontować, jak na tym znakomicie zarobić i chodzić w glorii człowieka wielkiego umysłu, wielkiego serca i wielkiej intuicji w ramach wciąż tego samego wyścigu karier i egocentryzmów, jaki trwał właśnie w epoce antyekologicznej.

Wszystkim jest dziś ekologia, tylko nie jest tym, czym być powinna: całościowym, systemowym dążeniem do tego, żeby sprawców dewastacji ukarać i pociągnąć do odpowiedzialności, zmienić ekonomię orgii marnotrawstwa na oszczędne i skromne, ale lepsze życie przede wszystkim dla wielkich mas społecznych, które mogłyby żyć godniej, sensowniej, bez idiotycznej harówki i śmieciarskiej konsumpcji, a zarazem mniej dewastacyjnie i z poczuciem, że współtworzą świat lepszy niż pazerni bandyci ze świata kapitału i polityki, którzy doprowadzili tę planetę na krawędź piekła.

PS. Jeśli ktoś nie jest zupełnie głupi i zaślepiony, ten bez trudu przewidzi już teraz ciąg dalszy tego trendu: zrażenie klasy ludowej do ekologii i jej poparcie dla głupiej antyekologii, w wersji czy to prawicowej, czy neoliberalnej. Dzisiejszym mędrkom i moralistom pozostaną tylko debaty spod znaku „jak do tego mogło dojść? dlaczego lud jest taki ciemny? dlaczego dał się omamić?”. Na te debaty będą spore granty z jakiegoś ekologicznego funduszu Gatesa czy Volkswagena.

Remigiusz Okraska

Źródło
Opublikowano: 2021-09-30 07:55:51

Wieś Lutomiersk pod Łodzią. Pani Lidia i jej 12letni syn Alan żyją ze świadczeni

Piotr Ikonowicz:

Wieś Lutomiersk pod Łodzią. Pani Lidia i jej 12letni syn Alan żyją ze świadczenia w kwocie 817 zł. Pomoc społeczna odmówiła zasiłku celowego na opał. Idzie jesień, będzie coraz zimniej, a oni wegetują. Mam nadzieję, że damy radę zawstydzić pomoc społeczną w Lutomiersku i uzbierać na węgiel dla matki z synem.
Wpłacajcie na

Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej
14 1020 1156 0000 7202 0083 2899

z dopiskiem „węgiel na dla matki z synem”

Źródło
Opublikowano:

25% karetek nie wyjedzie do potrzebujących ratunku, bo ratownicy mają dość tyran

Anna Górska:

25% karetek nie wyjedzie do potrzebujących ratunku, bo ratownicy mają dość tyrania za grosze na śmieciówkach.
Komisja Europejska nie przyjmuje naszego planu odbudowy oraz występuje do TSUE o nałożenie kar finansowych za „reformy” sądownictwa.
Mamy zniszczoną energetykę, kupujemy od innych państw chyba najwięcej prądu w historii, bo potrzeby rosną, lecz rząd udaje, że nie ma problemu z Turowem i Bełchatowem, a węgiel jest super.
Czarnek już do reszty rozwala edukację, o czym pisałam post wczoraj.
Policja zabija ludzi, do pomocy którym zostaje wezwana.
Trwa protest osób pracujących w sądach, do strajku szykują się pracujących w ZUS.
Biedronki mają w nosie polskie prawo, dogadały się z prywatną… Więcej

Źródło
Opublikowano:

Anna Górska z Zarządu Krajowego Razem: „25% karetek nie wyjedzie do potrzebujący

Razem Pomorze:

Anna Górska z Zarządu Krajowego Razem: „25% karetek nie wyjedzie do potrzebujących ratunku, bo ratownicy mają dość tyrania za grosze na śmieciówkach” – to STAN PISOWY.

25% karetek nie wyjedzie do potrzebujących ratunku, bo ratownicy mają dość tyrania za grosze na śmieciówkach.
Komisja Europejska nie przyjmuje naszego planu odbudowy oraz występuje do TSUE o nałożenie kar finansowych za „reformy” sądownictwa.
Mamy zniszczoną energetykę, kupujemy od innych państw chyba najwięcej prądu w historii, bo potrzeby rosną, lecz rząd udaje, że nie ma problemu z Turowem i Bełchatowem, a węgiel jest super.
Czarnek już do reszty rozwala edukację, o czym pisałam post wczoraj.
Policja zabija ludzi, do pomocy którym zostaje wezwana.
Trwa protest osób pracujących w sądach, do strajku szykują się pracujących w ZUS.
Biedronki mają w nosie polskie prawo, dogadały się z prywatną… Więcej

Źródło
Opublikowano:

Międzynarodowy Dzień Młodzieży to dla nas – polityczek i polityków – powinien by

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Międzynarodowy Dzień Młodzieży to dla nas – polityczek i polityków – powinien być nie tylko dzień składania życzeń, ale przede wszystkim zobowiązań: do walki o klimat, o lepszą edukację, o dostępne mieszkania dla młodych, o bezpieczne, stabilne warunki pracy. Bo nasze dzisiejsze decyzje polityczne tworzą Waszą – młodych – przyszłość!

Dlatego, życząc Wam wszystkiego najlepszego, jednocześnie obiecuję słuchać Waszych postulatów, rozmawiać z Wami o Waszej przyszłości i przy każdej decyzji, głosowaniu i działaniu politycznym pamiętać, że chodzi w nich o Was!

Szczęśliwego Międzynarodowego Dnia Młodzieży! ❤


Źródło
Opublikowano: 2021-08-12 12:24:20

„Odszedł od nas na wieczny spacer po Puszczy Białowieskiej”. Prof. Tomasz Wesoło

Robert Maślak


„Odszedł od nas na wieczny spacer po Puszczy Białowieskiej”. Prof. Tomasz Wesołowski- zoolog, światowej sławy ornitolog, 40 lat poświęcił badaniom Puszczy Białowieskiej. Był jej wielkim obrońcą, inicjatorem szeregu działań na rzecz jej ochrony, krytykiem PGL Lasy Państwowe i modelu gospodarki leśnej, która jest prowadzona w Polsce.
Kolejna wielka strata dla mojego wydziału, nauki i ochrony przyrody w Polsce. W zeszłym roku odszedł prof. Ludwik Tomiałojć. Jak poinformowała rodzina „odszedł od nas na wieczny spacer po Puszczy Białowieskiej”. Pogrzeb będzie miał charakter ściśle rodzinny. Wszystkich, którzy chcieliby uczcić pamięć Profesora prosi o wpłaty na konto Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, 15 8133 0003 0001 0429 2000 0001 z dopiskiem – na obronę Puszczy Białowieskiej.
Notka o Tomaszu Wesołowskim w Archiwum Osiatyńskiego: https://archiwumosiatynskiego.pl/alfabet-buntu/tomasz-wesolowski/
Jeden z wywiadów: https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/1388027,puszcza-bialowieska-park-narodowy-lasy-panstwowe-wywiad.html

https://wyborcza.pl/7,177851,27401789,zmarl-prof-wesolowski-badacz-i-obronca-puszczy-bialowieskiej.html

Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Weso%C5%82owski


Źródło
Opublikowano: 2021-08-01 23:52:32

Wygląda na to, że Unia Europejska po wielu latach totalnego farmazoństwa postano

Remigiusz Okraska:


Wygląda na to, że Unia Europejska po wielu latach totalnego farmazoństwa postanowiła wyjąć głowę z pupy i ujrzeć realny świat.

Chce mianowicie wprowadzić tzw. cła węglowe. Pomysł jest, teraz będą konsultacje z państwami członkowskimi. Nie znamy zatem ostatecznego kształtu rozwiązania. Ale przynajmniej wreszcie dostrzeżono problem, który polega na tym, że jeśli w UE są restrykcyjne zasady i opłaty emisji CO2 z produkcji, to wcale nie wynika z tego ekologia. Wynika z tego antyekologia, bo tylko głuptasom wydaje się, że jeśli w UE padną jakieś fabryki, nie mogące z powodu płacenia za emisje być konkurencyjnymi, to coś się zmienia na lepsze. Zmienia się na gorsze.

Te same produkty powstają w Chinach czy gdziekolwiek poza UE, zazwyczaj w technologiach starszych, gorszych, bardziej emisyjnych i przy mniej restrykcyjnych normach. Czyli zanieczyszczeń jest co najmniej tyle samo, a zwykle więcej. Ale to nie koniec. Te produkty trzeba wówczas do UE przywieźć z daleka. A to oznacza spalanie ropy, zużycie energii w magazynach i na infrastrukturę itd. – transport to jeden z czołowych czynników sprawczych emisji CO2 w obecnych czasach. Czyli ekologii jest w takim modelu mniej, nie więcej.

W bonusie jest likwidacja tysięcy miejsc pracy w UE, czyli prawdopodobnie zrażenie tych ludzi do ekologii, skoro to pod jej hasłami likwidowano im zatrudnienie i odbierano środki do życia.

Teraz UE chce to zmienić wprowadzeniem ceł na wybrane produkty importowane. Oznacza to, że ich cena wzrośnie o stawkę cła. To zaś oznacza, że część miejsc pracy w UE nie upadnie, powstaną tu produkty w ramach dość surowych norm, a odpadnie antyekologiczny skutek transportu podobnych produktów z daleka.

PS. Jak myślicie, kto ten pomysł głosił publicznie na forum UE już przed kilkoma laty? Ciemnogród. Znaczy się pisowski minister. Dziwnym trafem nie robiły tego frazesowo-selfiowe ekoludki w typie Biedronia, Spurek i Jerzego „Kat Polskiego Przemysłu” Buzka.

Źródło
Opublikowano: 2021-07-15 15:46:18

Wrocławianie pod Ratusz! Rada Miejska głosuje Korytarz Ekologiczny Doliny Ślęzy!

Razem Wrocław:W OBLICZU KATASTROFY KLIMATYCZNEJ SUTRYK CHCE ZABUDOWAĆ TERENY ZALEWOWE

20 lat po powodzi tysiąclecia miasto chce budować na terenach zalewowych na Kuźnikach

Lasy to ważny element naszej walki o klimat. Drzewa wychwytują i gromadzą w sobie CO₂ z atmosfery, czym ratują nas przed jeszcze większą zapaścią klimatyczną. Jakiekolwiek wycinki teraz to podcinanie gałęzi, na której siedzimy.

Drzewa przyczyniają się też do obniżania temperatury w mieście. Nieprzypadkowo podczas fal upałów w parkach i lasach jest chłodniej. Podobny efekt na otoczenie ma jednak też zieleń miejska. Skutki jej usuwania mogliśmy zobaczyć w zestawieniu „Gazety Wrocławskiej” zawierającym najgorętsze miejsca Wrocławia. Lista składała się z ogołoconych z zieleni placów i betonowych pomników pychy byłego prezydenta Rafała Dutkiewicza.

Tak samo niebezpieczne jest planowanie budowy na terenach zalewowych. Obszary te są zbyt cenne przyrodniczo, by człowiek niszczył je na kolejne osiedle, które może stanąć gdzie indziej. Pozostawienie tych gruntów przyrodzie przyczynia się do złagodzenia przebiegu przyszłych powodzi, poprawia retencję, zwiększa bioróżnorodność, chroni przed upałami.

Wisząca nam nad głowami katastrofa klimatyczna już dawno powinna nam uświadomić, że człowiek nie jest panem tej planety. Jedyny sposób, w który możemy przetrwać i żyć w dobrobycie, to nauczenie się harmonijnego współistnienia z naturą. W wymiarze ekonomicznym z pomocą przychodzi tu model „obwarzanka”. A w wymiarze miejskim? Warto zacząć od ochrony terenów pochłaniających CO₂ i chroniących nas przed podtopieniami.

Komentarz: Filip Chudy

Źródło
Opublikowano: 2021-07-05 20:59:54

Po 2 tygodniach spędzonych w agrogłuszy Mazur i Suwalszczyzny powiem tyle, że pr

Łukasz Najder:

Po 2 tygodniach spędzonych w agrogłuszy Mazur i Suwalszczyzny powiem tyle, że prawo do ciszy powinno być prawem człowieka, a hałas traktowany na równi z innymi zanieczyszczeniami takimi jak smog bądź odpad. O czym zapominamy, żyjąc dzień po dniu w piekle zwanym polskim miastem.

Źródło
Opublikowano: 2021-07-05 00:22:36

Amazon niszczy i marnuje

Remigiusz Okraska:


Śledztwo dziennikarskie wykazało, że jedno z brytyjskich centrów Amazona niszczy ponad 120 tysięcy produktów tygodniowo, w dużej części nowych i sprawnych, wiele fabrycznie zapakowanych. To nie pomyłka: tylko jedno centrum Amazona w ciągu tylko jednego tygodnia. W skali roku to prawie 7 milionów produktów. Wcześniejsze wieści z centrum we Francji mówiły o tamtejszych 3 milionach produktów niszczonych rocznie. I nie chodzi o paczkę chusteczek. Chodzi np. o zaawansowaną elektronikę. To jest ten racjonalny i sensowny system ekonomiczny o nazwie kapitalizm. To jest „ekologia” w nim. W tym czasie, gdy ty jesteś napominany, że po rozwaleniu transportu zbiorowego masz czelność jeździć starym autem, gdy jesteś zmuszany, żeby grzecznie segregować sterty plastiku wciskane ci jako opakowania na każdym kroku, i jeszcze płacić za to, w tym samym czasie dla wielomilionowych zysków tej glisty ludzkiej o nazwisku Bezos niszczy się nowe i sprawne produkty milionami, żeby firma owej glisty nie płaciła za magazynowanie. Resztki surowców i energii tej planety są zamieniane w śmieci dla fortuny takiej glisty. Resztki rzadkich metali, ropa naftowa, resztki siedlisk roślin i zwierząt, resztki czystego powietrza, to wszystko jest dewastowane w imię czegoś tak obrzydliwie nonsensownego. No i po to żeby kurier przyniósł paczuszkę już na drugi dzień, bo nie może być tak jak kiedyś, że trzeba było poczekać aż kilka dni.

Amazon niszczy i marnuje

Źródło
Opublikowano: 2021-06-28 16:32:50

118 lat temu urodził się George Orwell. Jeden z najgenialniejszych myślicieli. F

Remigiusz Okraska:


118 lat temu urodził się George Orwell. Jeden z najgenialniejszych myślicieli. Facet, który czasami coś schrzanił, ale zasadniczo żył porządnie i w zgodzie z tym, co głosił, choć dla rozmaitych korzyści mógł wielokrotnie iść na skróty. Człowiek o świetnych poglądach i intuicjach, człowiek z dobrym podejściem do „zwykłych ludzi”, rzadkim na lewicy. Człowiek skrzywdzony przez tandetny odbiór jego dzieł, sprowadzony do durnych prawicowych memów i grepsów. Człowiek zapamiętany z dwóch książek, choć inne nie były gorsze, a wręcz, jak „Brak tchu”, bywały jeszcze lepsze, mądrzejsze, przenikliwsze. Z niej pochodzi jeden z moich ulubionych cytatów, gdy Orwell wkłada w usta George’a Bowlinga, czytelnego alter ego autora, takie słowa, nota bene w dłuższym wątku przewidującym, jak się skończy klasośrednia „ekologia”:

„A niech ich szlag trafi! Myślcie sobie, co chcecie, myślcie, że to głupota z mojej strony, że dziecinada i tak dalej, lecz sami powiedzcie: czy nie chce się wam czasami rzygać na widok tego, co wyczyniają z Anglią, na widok tych betonowych ptasich poidełek, gipsowych krasnali, wróżek, elfów, puszek od konserw i tego całego tałatajstwa, które pojawia się na miejscu bukowych lasów? Co, że niby jestem sentymentalny? Że antyspołeczny? Że nie uchodzi przedkładać drzewa nad ludzi? Słuchajcie, wszystko zależy od tego, jakie drzewa i nad jakich ludzi”.


Źródło
Opublikowano: 2021-06-25 19:58:55

Reforma górnictwa po polsku: zamykanie rodzimych kopalń, w których pracują obywa

Remigiusz Okraska:


Reforma górnictwa po polsku: zamykanie rodzimych kopalń, w których pracują obywatele Polski, które płacą podatki do budżetów lokalnych i centralnego, które dają zarobić zleceniobiorcom, z których pensji utrzymują się całe społeczności i liczne biznesy w nich.

Rok 2020: import 13 milionów ton węgla (wzrost wobec 2019 o ponad 3 miliony ton), z czego 9,5 miliona ton z Rosji. W tym czasie na zwałach krajowych kopalń przeleżało 6,5 miliona ton krajowego węgla. Importowany węgiel to ponad 20% całego krajowego wydobycia. W tym samym roku polskie wydobycie spadło o 5,5 miliona ton.

No nic, najważniejsze że świeżo narodzeni ekolodzy z klasy średniej, każdy unurzany w marnotrawnej konsumpcji i sporym zużyciu energii i surowców, będą zadowoleni, że „odchodzimy od węgla”, bo zamykamy kopalnie. Tyle że nie odchodzimy. Za to odchodzimy od cywilizacji, sensownych miejsc pracy i suwerenności energetycznej.

PiS, robicie to fatalnie.

Źródło
Opublikowano: 2021-06-21 21:09:42

tu mógł być twój ulubiony tekst, ale nie warto

Remigiusz Okraska:


Mamy nowy tekst rymowany, a mi się podoba flow autora i że jest bez obcyndalania:

obrażony na lewicę pan reżyser, bo to zdrada,
że się z PiS-em ktoś dogadał i zbudują nam mieszkania
więc bolszewia, nowy Stalin, rozdawnictwo i coś jeszcze,
ale nie wiem, co dokładnie, bo się zapluł pisząc brednie
woła pomsty, elaborat znów wyklepał w social mediach,
bo zdradziła go lewica i że PiS mu niszczy klimat,
a więc bluzga, że wydmuszka i że, kurwa, znowu Budka
i że Biedroń ma do Słupska i w ogóle znowu kurwa
rozczulony tym warcholstwem jakby pisał tak jak Szekspir,
choć nie pisał Króla Leara – zamiast tego zrobił Lejdis

Całość w linku:

tu mógł być twój ulubiony tekst, ale nie warto

Źródło
Opublikowano: 2021-06-20 21:45:09

Bendyk: Ani klimatu, ani demokracji bez wyborców PiS nie uratujemy

Remigiusz Okraska:


Znaleźć na moim profilku wywiad jednego z czołowych Krypolowców z szefem Fundacji Batorego to rzadkość. Ale czemu nie, skoro ten wywiad w 99% potwierdza diagnozę, którą stawiam od dawna, dostając w zamian bełkot o pisowskości, wrabianiu ludu w rzekomo nieistniejący konserwatyzm, atakowaniu ponoć sensownych strategii lewicy itd. Wywiad mówi m.in. że zjawiskiem ponadkrajowym jest formowanie się silnej politycznej opcji „zwykłych ludzi” w kontrze do nowoczesnej elity, że ci „zwykli ludzie” są bardziej konserwatywni i „ulokalnieni”, że już się tego nie wstydzą, że chcą ochrony przed globalizacją i „modernizacją”, że w odniesieniu do Polski „klasa ludowa” też jest bardziej konserwatywna, że starzejące się społeczeństwo wcale nie chce turboliberalizmu i gwałtownych zmian, że wyborcy socjalni są za PiSem, ale i że ważne są dla nich aspekty godnościowe. A koniec końców pada tu teza, którą od dawna dokumentują badania postaw, ale zawsze spotykałem się z oburzeniem, gdy ją referowałem, mianowicie taka, że w Polsce elektorat socjalny to zarazem elektorat bardziej konserwatywny, a elektorat „nowoczesny” jest zarazem elektoratem liberalnym gospodarczo, zatem pomysł na lewicę ostrą socjalnie i zarazem kulturowo to bzdurny pomysł na niszę i zawracanie głowy (podobnie zresztą jak korwinowski ultrakonserwatyzm sprzężony z wolnorynkizmem). Cóż, nie chcieliście słuchać Okraski, to może dotrze, gdy mówi Bendyk w rozmowie z Sutowskim. Z tą oczywistą różnicą, że oni nie są po stronie ludu, a ja jestem, więc przyjdziemy zabrać ich klasowe i statusowe przywileje niezależnie od tego, że akurat tym razem sensownie gadają, walka klas to nie rurki z kremem 😉

Bendyk: Ani klimatu, ani demokracji bez wyborców PiS nie uratujemy

Źródło
Opublikowano: 2021-06-19 18:48:34

Ruszamy z podcastem!

Fundacja Kaleckiego:


Ruszamy z podcastem! ?️

Gospodarka po ludzku na Spotify

Gospodarka i biznes, regulacje i technologie, ekologia i prawa człowieka. W podcaście Fundacji Kaleckiego rozmawiamy o tym, co i dlaczego nie działa w naszych gospodarkach i społeczeństwach. Zastanawiamy się, co możemy zrobić, żeby to zmienić.

Słuchajcie i obserwujcie, niedługo na kolejnych platformach! ?


Źródło
Opublikowano: 2021-06-15 09:15:56

Żyjąc w raju utraconym. Kapitałocen, zmiany klimatu i klęski żywiołowe

Remigiusz Okraska:


Mamy nowy tekst, a w nim Nikodem Szewczyk pisze: „Wzrost gospodarczy oparty o wywłaszczenie, w ramach którego natura nie ma żadnych szans na odtwarzanie własnych zasobów, nie może trwać w nieskończoność. Istnieją realne, mierzalne oraz materialne granice postępu według takich zasad. Do pierwszej powoli docieramy i jest nią ocieplanie się klimatu. Jesteśmy na dobrej drodze do tego, żeby klimat ocieplił się w zabójczym dla człowieka tempie już w najbliższych dekadach. Co możemy zrobić, aby temu zapobiec? Niektórzy wierzą, że wystarczy odsunąć od władzy denialistów klimatycznych, takich jak Donald Trump, oraz wydać wystarczające kwoty na zieloną transformację energetyczną. Taką propozycję nazywa się najczęściej zielonym wzrostem. Zwolennicy tej wizji uważają, że klimat uratujemy dzięki inwestycjom w rozwój nowych sektorów związanych z gospodarką zeroemisyjną. Technologia pozwoli nam odłączyć wzrost gospodarczy od obciążenia środowiska. Dzięki temu nadal będziemy mogli konsumować bez konsekwencji. Już na pierwszy rzut oka taka wizja przyszłości wydaje się naiwna”. Całość w linku:

Żyjąc w raju utraconym. Kapitałocen, zmiany klimatu i klęski żywiołowe

Źródło
Opublikowano: 2021-06-13 20:05:19

Lasy Państwowe tną starodrzew Puszczy Karpackiej, a nadleśnictwo Krasiczyn tłuma

Robert Maślak


Lasy Państwowe tną starodrzew Puszczy Karpackiej, a nadleśnictwo Krasiczyn tłumaczy wycinkę potrzebę doświetlenia młodych drzew. To cud, że przed powstaniem Lasów Państwowych w ogóle istniały lasy! Nie powinny bez doświetlania! PGL Lasy Państwowe to bohaterowie, którzy walczą z drzewami o światło! A na poważnie, wycinka starych drzew wszędzie, a zwłaszcza w lasach o charakterze naturalnym, to zbrodnia na naturze. Pełnią one niezwykle ważną rolę w utrzymaniu unikalnego ekosystemu, będąc środowiskiem życia wielu organizmów, pozytywnie wpływając na bilans wodny i stan powietrza. Potrzeba kilkuset lat, aby taki ekosystem mógł się odtworzyć. To tak jakby zburzyć Wawel, bo w tym miejscu potrzeba centrum handlowego. Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn w marcu obiecywał, że drzewa o wymiarach pomnikowych w wydzieleniach 228b i 238b nie zostaną wycięte. Ile warte są te obietnice pokazują obrazki.
Na miejscu wycinkę blokuje od kilku miesięcy kolektyw Wilczyce, grupa dzielnych ludzi, którzy w spartańskich warunkach oświecają czas na obronę lasu. 21 maja ich obóz został zaatakowany przez bandytów, a wcześniej prowokację wobec tych osób prowadził strażnik leśny (co zostało uwiecznione na filmie: https://oko.press/napastliwy-straznik-lesny-w-obozie-aktywistow-kopalem-cos-kopalem-cos/). Warto ich wesprzeć!

https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/8158276,las-przetrzebiony-co-dzieje-sie-w-projektowanym-turnickim-parku-narodowym-zdjecia.html

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/2118343,1,trudna-walka-o-puszcze-karpacka-aktywisci-zadaja-zaprzestania-wycinek.read

https://next.gazeta.pl/next/7,172392,27165398,puszcza-karpacka-umiera-drzewo-po-drzewie-krok-po-kroku.html

https://oko.press/blokada-wycinki-w-puszczy-karpackiej-nie-odpuscimy-poki-nie-powstanie-park/

https://nowiny24.pl/wilczyce-mieszkaja-w-lesie-i-blokuja-wycinke-drzew-w-bieszczadach-zdjecia/ar/c11-15393769

Fot. Nasze Lasy Inicjatywa Dzikie Karpaty

Źródło
Opublikowano: 2021-06-06 23:47:35

Radosław Stupak bardzo trafnie zauważył w dyskusji o usługach publicznych i (bra

Remigiusz Okraska:


Radosław Stupak bardzo trafnie zauważył w dyskusji o usługach publicznych i (braku) wyższości tychże: „mam wrażenie, że ta »wysoka jakość usług publicznych« w praktyce będzie oznaczać podwyżki dla lekarzy oraz więcej kasy na outsourcing usług do zaprzyjaźnionych NGOsów”.

Czy usługi publiczne są złe? Oczywiście że nie. Każdy przytomny człowiek chce żyć w kraju, w którym jest dobry dostęp do publicznego leczenia, pielęgniarek w powiatowym szpitalu jest w sam raz, pociąg czy autobus (a jeszcze lepiej pociąg i autobus) dofinansowany z budżetu dociera często do małych miejscowości, nauczyciel w publicznej szkole jest godnie opłacany a uczniowie mogą liczyć na opiekę dentysty czy psychologa, lokalne drogi nie są dziurawe, uboższe zdolne dzieciaki mogą za darmo studiować na porządnym uniwersytecie i za półdarmo dostać akademik, a urząd pracy realnie pomaga bezrobotnemu zamiast go tylko nadzorować i karać.

Ale w tym nacisku na usługi publiczne, którym przeciwstawiane są „transfery finansowe”, są dwa drugie dna. Pierwsze to przemoc klasowa i paternalizm. To jawnie lub podskórnie wyrażane i podzielane przekonanie klasy średniej i wyższej, że gdy dasz ludziom gotówkę, to wtedy ci z klasy ludowej wydadzą ją „nieodpowiedzialnie”, „roztrwonią”, „przejedzą”, „nie posłuży ona celom rozwojowym”. To nie tylko nadęcie i zadzieranie nosa klas wyższych i średnich, które są przekonane, że „wiedzą lepiej” jak „trzeba żyć” i chcą ten mieszczański styl życia narzucić innym. To także niezrozumienie, jak wyglądają realia życia klas niższych i skąd bierze się doraźność wielu ich postaw. Bierze się ona stąd, że członkowie tych klas doskonale wiedzą, że żadne „odpowiedzialne” i „rozwojowe” postawy nie odmienią diametralnie ich losu w społeczeństwie hierarchicznym i opartym na nierównościach społecznych. Stąd się bierze to częste moralizatorskie paplanie, że ubogi „przepił”, „przejadł” czy kupił „markowe ciuchy” zamiast odłożyć i „zainwestować w siebie”. Sprzątaczka, monter AGD czy ich dzieci doskonale wiedzą, że poza wyjątkowymi jednostkowymi przypadkami, opartymi zwykle na łucie szczęścia, a nie na rzekomo merytokratycznych kryteriach, ich awans ku lepszemu życiu i wyższej pozycji nie jest możliwy, zresztą część z nich, co już zupełnie szokuje moralistów z klas wyższych, wcale tego nie chce, bo ma inny system wartości. Oczywiście towarzyszy temu totalna hipokryzja, bo gdy pan prawnik czy biznesmen wieczorami wysącza butelkę drogiego łiskacza albo gdy synek klasy średniej spędza czas do czterdziestki na zabawie w „aktywizm” przeplatany chlaniem, ćpaniem i opierdalactwem, wtedy nikt mu nie mówi, że „przepija”, „marnuje czas”, „nie inwestuje w siebie” – tacy ludzie i tak spadną na cztery łapy miękkiej poduszki finansowej, rodzinnej, towarzyskiej i środowiskowej. Ale gdy to samo robi klasa ludowa, to zbiegają się komentatorzy z pouczeniami. To właśnie oni kształtują klimat nieufności wobec dawania ludziom pieniędzy. Po pierwsze chcieliby tych ludzi kontrolować, po drugie są przekonani, że ci ludzie i tak zmarnują pieniądze – czyli wydadzą je inaczej, niż stanowią wzorce klas średnich i wyższych.

Drugie z drugich den wywodów o usługach publicznych zamiast transferów finansowych to natomiast czysto egoistyczna dbałość klasy średniej i klasy próżniaczej o własną pozycję i dobro. Bo ogromną część usług publicznych, szczególnie tych bardziej prestiżowych, świadczą przedstawiciele klas innych niż ludowa. Oczywiście z klasy ludowej będą motorniczy, konduktor, szeregowy wykonawca remontu drogi itd. Ale oprócz nich jest cała armia ludzi, którzy z usług publicznych czerpią dochód i prestiż, a także władzę sądzenia i oceniania innych, a nie należą do klasy ludowej. Cała warstwa urzędnicza, nauczycielska, sporo kadr medycznych, akademicy, a także wiele osób z kręgów inteligencji kulturalno-artystycznej to ludzie żyjący z publicznych pieniędzy, publicznych dotacji, świadczenia tego rodzaju usług i w oparciu o nie budujący swoje jednostkowe i grupowe pozycje symboliczne. W polskich realiach w dodatku niemal cała lewica i postępowy komentariat rekrutują się z takich środowisk i z rodzin tego typu, z takimi od niedawna wyjątkami jak kadry wielkich koncernów medialnych i innych. Nic dziwnego, że tacy ludzie, choćby podskórnie, preferują „usługi publiczne” nad „rozdawnictwo”. Mają w tym wymierny interes swój, swoich znajomków, środowisk, rodzin itd. Chcą więcej dla siebie – forsy, prestiżu, władzy.

Jeszcze raz powtórzę, że w usługach publicznych nie ma niczego złego, wręcz przeciwnie. Ale nie zamiast „rozdawnictwa”. Dla mojej klasy rozdawnictwo jest korzystne, im więcej go, tym lepiej. I ch… moralistom z klasy średniej i wyższej, z inteligenckiego komentariatu, do tego, na co te pieniądze zostaną wydane. Skoro sami są syci, to niech się odwalą z wywodami, że inni mają nie dojadać, lecz poprzestać na cieszeniu się nowym tramwajem i dobrą płacą urzędnika. Nowy tramwaj i dobra płaca urzędnika to dobre rzeczy. Podobnie jak pełny portfel sprzątaczki, montera AGD i ich dzieci. A moralizatorom chętnie moralizującym na temat tego, jak zawartość tego portfela „należy” wydawać, mam do powiedzenia tyle: wsadźcie nos we własny sos.

Źródło
Opublikowano: 2021-05-29 22:37:36

Europejski Dzień Parków Narodowych 2021

Robert Maślak


W Europejskim Dniu Parków Narodowych 2021 przypominam moją ocenę sytuacji w Polsce. Nie mamy żadnego nowego parku, a na aktywistów broniący starodrzewu nasyłani są bandyci.
„Leśnicy chcą mieć monopol na wszystko. Na wiedzę o lasach, na zarządzanie, na pieniądze z lasów. De facto nasze lasy są już sprywatyzowane, zostały zawłaszczone przez korporację Lasy Państwowe. My, obywatele, musimy te lasy odzyskać, czyli uspołecznić.”, „Jeśli pamięta Pan Alternatywny 4, gdzie pan Anioł. „gospodarz domu” dyrygował mieszkańcami, to Lasy Państwowe zachowują się jak on. I tego pana Anioła chcemy się pozbyć.” – mówi prof. Wesołowski w https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/8171067,prof-wesolowski-straszy-sie-prywatyzacja-lasow-one-juz-zostaly-zawlaszczone-przez-lasy-panstwowe-wywiad.html

Przyrodnicy stworzyli mapę pożądanych narodowych: Turnicki, Szczeciński, Puszczy Boreckiej, Mazurski, Borów Dolnośląskich, Puszczy Śląskiej, Janowski, Jurajski, Knyszyński, Sobiborski, Chełmski, Orawski, Puszczy Pilickiej, Puszczy Romnickiej, Wiślański, Kaszubski, Stawy Milickie, Jaworski, Kopalnia Soli w Wieliczce, Bydgoski. Oczywiście cała Puszcza Białowieska powinna być parkiem narodowym – https://wyborcza.pl/7,177851,27117350,morawiecki-obiecal-poszerzyc-parki-narodowe-i-otworzyc-nowe.html

Atak na osoby broniące Puszczy Karpackiej:
https://oko.press/blokada-wycinki-w-turnickim-parku-narodowym-mezczyzna-z-kijem-bejsbolowym-napadl-na-aktywistow/

#EuropeanDayofParks

https://youtu.be/3LVXsiPk4c8W

Europejski Dzień Parków Narodowych 2021

Źródło
Opublikowano: 2021-05-24 22:33:38

Podczas wczorajszej konwencji zaprezenotwałyśmy pięć filarów naszej koalicji.

Marcelina Zawisza:


Podczas wczorajszej konwencji zaprezenotwałyśmy pięć filarów naszej koalicji.

Zdrowie
?‍⚕️ Krótsze kolejki – 7,2% PKB na ochronę zdrowia do 2024 roku
? 850 mln euro na szpitale powiatowe
⚕️ Badania pocovidowe – bezpieczni po chorobie
? Produkcja szczepionek w Polsce
?‍⚕️ Wyższe wynagrodzenia dla personelu medycznego

Opieka
? 200 tys. bezpłatnych miejsc w żłobkach
? Podwyższenie wszystkich świadczeń na dzieci
♿ Godne życie osób z niepełnosprawnościami: urlop wytchnieniowy, asystent osobisty, mieszkania wspomagane
? Pakiet zdrowia dla każdego seniora (pulsoksymetr, ciśnieniomierz i inne)
? Dzienne domy opieki dla seniorów
? Sanatoria – więcej miejsc, krótsze oczekiwanie

Edukacja
?‍⚕️ Psycholog w każdej szkole
? 2 tygodnie szkolnej integracji na start
?‍? Program nauczania – jakość, nie ilość
? Edukacja klimatyczna i zdrowotna
? Ciepły i zdrowy posiłek dla każdego ucznia
?? Program „Młodzi Europejczycy”
?‍? Podwyżki dla nauczycieli

Praca
? 100% pensji na chorobowym
? Koniec ze śmieciówkami
?‍? 14 dni urlopu na samozatrudnieniu
? 3500 zł płacy minimalnej w budżetówce + coroczna waloryzacja
?️ Mieszkania na wynajem – niski czynsz

Klimat
☀️ 8 mld więcej na odnawialne źródła energii co roku
? Neutralność klimatyczna przed 2050 r.
? Wymiana 3,5 mln pieców-kopciuchów
? 25% niższe stawki za śmieci i stabilne ceny
? Nowe parki narodowe: Turnicki Park Narodowy, Jurajski Park Narodowy, Mazurski Park Narodowy, Stobrawski Park Narodowy, Park Narodowy Dolina Dolnej Odry, Park Narodowy Środkowej Odry.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-24 08:18:06

Program – nie kłótnie!

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Program – nie kłótnie!

Wraz z #PosłankiLewicy przedstawiłyśmy dziś lewicową receptę na Polskę po pandemii. Jak Wam się podoba?

ZDROWIE
?‍⚕️ Krótsze kolejki – 7,2% PKB na ochronę zdrowia do 2024 roku
? 850 mln euro na szpitale powiatowe
⚕️ Badania pocovidowe – bezpieczni po chorobie
? Produkcja szczepionek w Polsce
?‍⚕️ Wyższe wynagrodzenia dla personelu medycznego

OPIEKA
? 200 tys. bezpłatnych miejsc w żłobkach
? Podwyższenie wszystkich świadczeń na dzieci
♿ Godne życie osób z niepełnosprawnościami: urlop wytchnieniowy, asystent osobisty, mieszkania wspomagane
? Pakiet zdrowia dla każdego seniora (pulsoksymetr, ciśnieniomierz i inne)
? Dzienne domy opieki dla seniorów
? Sanatoria – więcej miejsc, krótsze oczekiwanie

EDUKACJA
?‍⚕️ Psycholog w każdej szkole
? 2 tygodnie szkolnej integracji na start
?‍? Program nauczania – jakość, nie ilość
? Edukacja klimatyczna, pracownicza i zdrowotna
? Ciepły i zdrowy posiłek dla każdego ucznia
?? Program „Młodzi Europejczycy”
?‍? Podwyżki dla nauczycieli i pracowników oświaty

PRACA
? 100% pensji na chorobowym
? Koniec ze śmieciówkami
?‍? 14 dni urlopu na samozatrudnieniu
? 3500 zł płacy minimalnej w budżetówce + coroczna waloryzacja
?️ Mieszkania na wynajem – niski czynsz

KLIMAT
☀️ 8 mld więcej na odnawialne źródła energii co roku
? Neutralność klimatyczna przed 2050 r.
? Wymiana 3,5 mln pieców-kopciuchów
? 25% niższe stawki za śmieci i stabilne ceny
? Nowe parki narodowe: Turnicki Park Narodowy, Jurajski Park Narodowy, Mazurski Park Narodowy, Stobrawski Park Narodowy, Park Narodowy Dolina Dolnej Odry, Park Narodowy Środkowej Odry.

#Lewica #kobietydopolityki

Joanna Scheuring-Wielgus – polityk
Marcelina Zawisza
Karolina Pawliczak – Posłanka na Sejm RP
Magdalena Biejat
Anita Sowińska
Anna-Maria Żukowska
Lewica
Razem
Wiosna Biedronia
Polska Partia Socjalistyczna


Źródło
Opublikowano: 2021-05-23 20:04:08

Wolność, równość, siostrzeństwo!

Razem:


Wolność, równość, siostrzeństwo!

Zamiast walk buldogów pod dywanem, my wolimy się skupić na konkretnych założeniach programowych. Dlatego dziś zaprezentowałyśmy pięć filarów naszej koalicji.

Zdrowie
?‍⚕️ Krótsze kolejki – 7,2% PKB na ochronę zdrowia do 2024 roku
? 850 mln euro na szpitale powiatowe
⚕️ Badania pocovidowe – bezpieczni po chorobie
? Produkcja szczepionek w Polsce
?‍⚕️ Wyższe wynagrodzenia dla personelu medycznego

Opieka
? 200 tys. bezpłatnych miejsc w żłobkach
? Podwyższenie wszystkich świadczeń na dzieci
♿ Godne życie osób z niepełnosprawnościami: urlop wytchnieniowy, asystent osobisty, mieszkania wspomagane
? Pakiet zdrowia dla każdego seniora (pulsoksymetr, ciśnieniomierz i inne)
? Dzienne domy opieki dla seniorów
? Sanatoria – więcej miejsc, krótsze oczekiwanie

Edukacja
?‍⚕️ Psycholog w każdej szkole
? 2 tygodnie szkolnej integracji na start
?‍? Program nauczania – jakość, nie ilość
? Edukacja klimatyczna i zdrowotna
? Ciepły i zdrowy posiłek dla każdego ucznia
?? Program „Młodzi Europejczycy”
?‍? Podwyżki dla nauczycieli

Praca
? 100% pensji na chorobowym
? Koniec ze śmieciówkami
?‍? 14 dni urlopu na samozatrudnieniu
? 3500 zł płacy minimalnej w budżetówce + coroczna waloryzacja
?️ Mieszkania na wynajem – niski czynsz

Klimat
☀️ 8 mld więcej na odnawialne źródła energii co roku
? Neutralność klimatyczna przed 2050 r.
? Wymiana 3,5 mln pieców-kopciuchów
? 25% niższe stawki za śmieci i stabilne ceny
? Nowe parki narodowe: Turnicki Park Narodowy, Jurajski Park Narodowy, Mazurski Park Narodowy, Stobrawski Park Narodowy, Park Narodowy Dolina Dolnej Odry, Park Narodowy Środkowej Odry.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-23 16:50:02

Klasa średnia to brednia.

Remigiusz Okraska:


Klasa średnia to brednia.

Przed kilkoma dniami pewien chłopiec, mający jakąś tam rozpoznawalność głównie dlatego, że jest synem tatusia znanego w świecie literatury i kultury, więc tatuś otworzył mu wszelkie furtki, więc chłopiec zdążył już przed trzydziestką okazać się człowiekiem stu talentów i tysiąca dobrych fuszek, napisał pod adresem mojej żony, że krytykuje ona wszystko, co robi klasa średnia, jak ta klasa żyje i co jest dla niej ważne.

Odruchowo człowiek wkurza się na taką durną generalizację, bo zazwyczaj wkurzamy się na durne generalizacje. Ale po chwili pomyślałem: a jeśli nawet, to co w tym złego?

Oczywiście z punktu widzenia klasośredniego chłopca jest to problem i jest to zarzut. Ale dlaczego miałoby to być coś niewłaściwego, gdy masz w nosie perspektywę i interesy klasy średniej? Klasa średnia to poparcie dla neoliberalizmu. Dla Balcerowicza i innych „autorytetów”, którzy zgotowali piekło setkom tysięcy, milionom osób. Klasa średnia to egoizm i nadęcie, skutkujące obelżywymi stereotypami wobec uboższych i podłym portretowaniem ich. Klasa średnia to segregacyjne praktyki wobec słabszych – poczynając od strzeżonych osiedli, przez prywatne szkoły czy proces zwany gentryfikacją, a kończąc na protestach przeciwko lokowaniu w pobliżu jaśniepaństwa placówek wsparcia dla bezdomnych. Klasa średnia to popieranie polityków odpowiedzialnych za tysiące ludzkich krzywd, np. ofiar reprywatyzacji. Klasa średnia to koszmarne zjawiska (anty)cywilizacyjne: motoryzacja indywidualna, betonoza, komercjalizacja przestrzeni publicznej, oraz społeczne i ekologiczne skutki tego wszystkiego. Klasa średnia to kompromitowanie wszelkich sensownych idei – czy to będzie elitarny feminizm a la Środa, czy ekologia w postaci konsumpcyjnej mody i obwiniania biedaków palących węglem o „niszczenie planety”. Klasa średnia to ideologia prywatyzacji usług publicznych i grodzenia kolejnych dóbr wspólnych. Klasa średnia to zaplecze społeczne najgorszych reżimów w dziejach – zalęknieni mieszczanie to w czasach kryzysowych zwykle ostoja najczarniejszej reakcji. I tak dalej. Oczywiście to nie oznacza, że każda osoba z klasy średniej jest zła i podła. Znam sensowne osoby z tej klasy. Znam sensowne także z klasy wyższej. Ale w ujęciu masowym to nie są środowiska warte uznania.

Dziś w kręgach okołopostępowych panuje opcja na klasę średnią. Nie tyle nawet na sojusze z nią, bo trudno o sojusz z samym sobą – dziś kręgi postępowe to właśnie klasa średnia. Ile by nie naopowiadali o swoich pozach na prekariat czy cokolwiek podobnego akurat będzie przez chwilę modne, są to środowiska klasośrednie. Tymczasem opcja na sojusz lewicy z klasą średnią okazała się w większości krajów fiaskiem. Pozostała z tego lewica klasy średniej i dla klasy średniej, a klasa ludowa odpłynęła do prawicy czy skrajnej prawicy. Bo taka opcja wcale nie reprezentowała interesów klasy ludowej. Reprezentowała neoliberalizm podlany „postępem” obyczajowo-kulturowym, a klasa ludowa była okładana pałką paternalistycznych pouczeń. O ile jednak w krajach zamożnych lewica mogła kalkulacji na sojusz z klasą średnią dokonywać w imię arytmetyki, bo ta klasa była tam dość liczna, o tyle w Polsce to zupełny nonsens nie tylko dlatego, jaka ta klasa jest, a jest kiepska, ale i dlatego, że w kraju gołodupców jest jej niewiele w realu, nawet jeśli więcej na poziomie wyobrażeń i aspiracji. W Polsce wybory rozstrzyga lud.

Ale i na głębszym, bo historycznym poziomie ta opcja nie ma sensu. Ruchy i formacje lewicowe, emancypacyjne, były silne wtedy, gdy odwoływały się do ludu i zarazem nie wstydziły się takich odwołań. Kto zna „ludową historię Polski” nie z chwilowej mody, lecz z poważnych zainteresowań, ten wie, że masowe postępowe ruchy społeczne były o krok od ruszenia z posad bryły świata wtedy, gdy nie wstydziły się swojego składu klasowego, a wręcz były z niego dumne. Ruch robotniczy, ruch ludowy, ruch związkowy – to nie były tylko nazwy, to była cała tożsamość. One nie mówiły tylko o tym, kogo zrzeszają te ruchy. Także o tym, że są z tego dumne. Są setki tekstów z dorobku polskiej lewicy przeróżnych opcji z czasów jest siły i świetności o tym, że kultura proletariacka to kultura lepsza niż zgniła kultura mieszczańska. Lepsza, emancypacyjna, równościowa, sprawiedliwa, twórcza. W polskim ruchu ludowym z dumą odwoływano się do kultury chłopskiej – ideologia zwana agraryzmem mówiła nie tylko o tym, że w kraju takim, jak nasz w II RP, czyli w kraju przeważająco wiejskim, to warstwie chłopskiej należy się władza, ponieważ stanowi ona większość społeczeństwa. Mówiła także o tym, że w kulturze ludu są zawarte wartości bliższe wizji świata lepszego dla mas i sprawiedliwszego niż oferuje to liberalna ideologia i wizja świata mieszczaństwa. To nie był frazes, to była duma, to była wiara w siebie i w sobie podobnych. W tych ruchach działali także ludzie zamożniejsi, z innych sfer społecznych. Ot, choćby jeden z liderów polskiego ruchu socjalistycznego, pierwszy premier II RP i zarazem zadeklarowany socjalista, Jędrzej Moraczewski, był inżynierem, budowniczym kolei, o dobrych zarobkach. Należał do klasy średniej, w tamtych czasach nawet do jej górnej części na tle jakichś sklepikarzy czy rzemieślników. A mimo to związał się z socjalistami. Nie z jakiegoś litościwego pochylania się nad biedotą. On i wielu jemu podobnych uważali, że proletariat i jego kultura reprezentują wyższe ideały niż to, co oferuje mieszczańskie liberalne egoistyczne „dosiębiorcze” groszoróbstwo spod znaku konkurencyjnej wojny wszystkich z wszystkimi. Dziś lewica z tego wszystkiego rezygnuje. Dziś się tego wstydzi. Dziś, jeśli w ogóle odwołuje się do niższych warstw społeczeństwa, to tylko po to, żeby łaskawie się pochylić nad nimi z paternalistycznym gestem, który często nie oznacza już nawet podciągnięcia ich w górę pod względem ekonomicznym, a tylko rzekome podciągnięcie ich w górę pod względem kulturowym. Tyle że to wcale nie jest podciąganie ich w górę, bo tu nie ma żadnej góry – kultura mieszczańska może się dzisiaj wydawać pod pewnymi względami bardziej postępowa czy tolerancyjna, ale ona jest taka tylko wobec wybranych modnych i niewielkich grup. Wobec gejów tak, wobec bezdomnych nie. Wobec frazesowej ekologii tak, wobec faktycznego zmniejszenia presji konsumpcyjnej na ekosystem – absolutnie nie.

Więc, owszem, nie ma żadnego powodu, aby nie odrzucać kultury klasy średniej i jej stylu życia. Nie takie odrzucanie jej problemem. Problemem jest raczej to, że klasy sponiewierane ekonomicznie i na wiele innych sposobów, aspirują do wzorców kultury klasy średniej, która nie oferuje całościowo lepszych, bardziej wzniosłych, bardziej egalitarnych i pełnych szacunku wzorców, a zazwyczaj oferuje wzorce gorsze.

Źródło
Opublikowano: 2021-05-22 23:00:57