Życzliwość wobec nacjonalizmu? Nie, dziękuję.

Robert Maślak


Życzliwość wobec nacjonalizmu? Nie, dziękuję.

Tego samego dnia, gdy Konfederacja na swoim oficjalnym koncie opublikowała wideo ze słowami “nie chcę żydostwa, nie chcę LGBT”, media poinformowały, że Donald Tusk planuje nawiązanie „życzliwych” relacji z Konfederacją.

Oba te wydarzenia bulwersują, ale nie zaskakują. Ani to pierwszy raz, gdy Konfederacja pokazuje swe prawdziwe, na co dzień ukryte pod poselskimi garniturami, oblicze, ani nie jest to pierwszy życzliwy uśmiech PO w stronę środowiska Brauna, Bosaka i Winnickiego. “Dziękuję Krzysztofowi Bosakowi i jego wyborcom. Jeśli chodzi o wolność gospodarczą mamy w większości takie same poglądy” – przymilał się do nacjonalistów Rafał Trzaskowski od pierwszych godzin wyborczego wyścigu z Andrzejem Dudą. Poseł Sławomir Nitras na sali sejmowej zwrócił się do posłanki Lewicy Anny Marii-Żukowskiej z groźbą i zapowiedzią: “Kiedy my [Platforma Obywatelska] będziemy rządzić z Konfederacją, to my się zajmiemy rządzeniem, a oni Wami”. Na czym miałoby polegać to “zajęcie się” Lewicą przez Konfederację? Nie wiem, o czym fantazjował poseł Nitras, ale na podstawie popularnej przyśpiewki nacjonalistów można się domyślać, że w rezultacie tego “zajmowania” mielibyśmy my, tzn. socjaldemokraci i socjaliści, zawisnąć na drzewach „zamiast liści”.

Kokietowanie przez liberałów skrajnej prawicy to żadna nowość – także dlatego, że jest na nie przyzwolenie ze strony tzw. liderów opinii, czyli po prostu – mediów. Bo trwające od lat oswajanie faszyzmu dzieje się nie tylko w polskiej polityce, ale i w polskich mediach – i to wcale nie wyłącznie tych narodowych. Media liberalne, o wolność i niezależność których słusznie walczymy, niestety regularnie dają skrajnej, niedemokratycznej, faszyzującej, antyszczepionkowej, antysemickiej i homofobicznej prawicy przestrzeń do promocji swoich przedstawicieli i szerzenia swojej propagandy. Propagandy radykalnie wykraczającej poza ramy demokratycznej debaty.

Co ja na to?

Jako polityczka nie mogę i nie zamierzam dyktować mediom, co mają robić, kogo zapraszać, gdzie stawiać granice. Ale mogę decydować, w czym chcę brać udział, a do czego nie będę przykładać ręki.

Dlatego od początku swojej obecności w Sejmie konsekwentnie odmawiam udziału w programach, w których jedynym gościem poza mną ma być przedstawiciel/ka Konfederacji lub bliskich jej środowisk. Taką obietnicę złożyłam swoim wyborczyniom i wyborcom na początku kadencji, zdając sobie oczywiście sprawę, że jej spełnienie będzie kosztowne – tzn. że będzie oznaczało mniej okazji do zabrania głosu w mediach. Nie chcę przykładać ręki do dawania przestrzeni ludziom, którzy szczują na innych ludzi. Nie chcę uczestniczyć w normalizacji rasizmu, antysemityzmu, homofobii, szowinizmu, czy po prostu – faszyzmu. Nie chcę budować złudzenia, że między środowiskami demokratycznymi – lewicowymi, liberalnymi czy konserwatywnymi – a skrajną, faszyzującą prawicą jest jakakolwiek symetria, że to po prostu różne środowiska polityczne. Nie. Nienawiść wobec innych ludzi – czy będą to Żydzi, czy uchodźcy, osoby LGBT, kobiety czy jakakolwiek inna grupa – nie jest “jednym z poglądów”, “stroną sporu”, “opinią w dyskusji”. I – w odróżnieniu do niemałej części polityków zarówno obozu władzy, jak i opozycji – nie zamierzam udawać, że nią jest.

Czasami, choć nie zawsze, dzięki takiej postawie udaje się przekonać media do zmiany planów – i rezygnacji z zapraszania skrajnej prawicy. Nierzadko oznacza to oczywiście, że i ja tracę możliwość występu, bo wydawca zupełnie zmienia koncepcję programu. Tak zdarzyło się już wielokrotnie, ostatnio kilka dni temu. Zaproszona do rozmowy z osobą z Konfederacji w jednym z popularnych programów w mediach liberalnych, odmówiłam i w efekcie ani ja, ani ta osoba w mediach się tego dnia nie pojawiła. Bywa, że cena za taką postawę jest wyższa niż jednorazowa utrata miejsca w programie publicystycznym, że muszę się liczyć z długotrwałą obrazą i niechęcią ze strony mediów. Liczę się. Jeśli jednak dzięki temu można widzom oszczędzić wysłuchiwania pełnych nienawiści treści, jeśli da się choć trochę ograniczyć promocję postaci, których słowa, postawy i działania są zagrożeniem dla równości, wolności i bezpieczeństwa obywateli – to warto. Gorąco zachęcam kolegów i koleżanki z sejmowych ław, by także spróbowali.


Źródło
Opublikowano: 2021-07-19 11:18:42

Dałem sobie spokój z Tysolem, gdy pod nowym redaktorem zaczęli w piśmie związkow

Remigiusz Okraska:


Dałem sobie spokój z Tysolem, gdy pod nowym redaktorem zaczęli w piśmie związkowym dziamgolić w kółko o gejach, genderze, imigrantach oraz kibolach wyklętych. Ale od tego numeru będzie też Rafał Woś, a to oznacza bardzo dobrą decyzję obu stron – tygodnik związkowy zyska teksty o sprawach społecznych (czyli mniej zajmą w nim prawicowe obsesje), a Rafał będzie pisał do odbiorców socjalnych, zamiast tracić czas na gadanie do durnej liberalnej ściany, dla której lewicowość to geje, gender, imigranci i pomstowanie na IPN, i mało co więcej lub ciut więcej, ale na kolanach wobec liberalnego salonu i jego pohukiwań.


Źródło
Opublikowano: 2021-06-28 21:25:56

W MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ UCHODŹCY POMYŚLMY O KLIMACIE

Razem Wrocław:


W MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ UCHODŹCY POMYŚLMY O KLIMACIE

Woda jest w Polsce cenniejsza niż złoto.

W tak upalne dni jak ostatnie możemy sobie łatwiej wyobrazić co czują uchodźcy klimatyczni.
Jeśli nie będziemy działać, Polakom w przyszłości grozi uchodźstwo klimatyczne… Już teraz brakuje wody w niektórych częściach Polski. A będzie tylko gorzej!

Kurtyny wodne w miastach? Miły pomysł. Ale drodzy samorządowcy, rozważcie może taki radykalny pomysł. Nie betonujcie!!! Wyjdźcie na jeden z tych zabetonowanych placów i powiedzcie… jak długo jesteście w stanie tam wytrzymać? W tym tragicznym upale?

Czas na zupełnie nową filozofię w gospodarowaniu wodą! W Polsce marnujemy wodę na potęgę: masowo osuszamy bagna i torfowiska, odwadniamy tereny pod uprawy, regulujemy rzeki, budujemy niepotrzebne stopnie wodne i spiętrzenia.
Do tego dochodzą szkodliwe i często niepotrzebne inwestycje, jak wielkie kopalnie odkrywkowe. W efekcie, woda zamiast krążyć w krajobrazie, szybciej spływa do morza. Wciąż chcemy wyprowadzać rozwiązania rodem z lat 60-tych ubiegłego wieku: budowa tam i sztucznych zbiorników wodnych.

Tymczasem naukowcy, Unia Europejska i organizacje pozarządowe mówią jasno: to jest przestarzałe podejście! Prowadzi do m.in. pogłębienia problemu suszy na obszarach rolniczych i wysychania lasów, a co za tym idzie, do wzrostu zagrożenia pożarowego.
Zamieniamy rzeki w betonowe koryta, więc woda spływa z nich szybciej.
Negujemy fakty naukowe, ignorujemy ekspertów, a organizacje pozarządowe, traktujemy jako wrogów. A tymczasem trzeba współpracować: korzystać z raportów przyrodników i słuchać postulatów aktywistów od lat zaangażowanych w ten temat.
Podstawowym działaniem adaptacyjnym jest zatrzymywanie wody w krajobrazie, a osiągnąć to można tylko przez spowalnianie spływu i zatrzymanie wód gruntowych.

Woda jest w Polsce cenniejsza niż złoto.Źródło
Opublikowano: 2021-06-20 20:03:13

Cihan Tunc jest kurdyjskim uchodźcą w Polsce. Musiał uciekać z Turcji ze wzglę

Adrian Zandberg:

Cihan Tunc jest kurdyjskim uchodźcą w Polsce. Musiał uciekać z Turcji ze względu na represje polityczne. Odsiedział tam część wyroku za odśpiewanie niepodległościowej piosenki oraz posiadanie zakazanych książek. Polska uznała racje Cihana i przyznała mu status uchodźcy.

Cihan brał udział w niedawnych warszawskich protestach przeciwko tureckiej inwazji w północnej Syrii. Niedługo potem do jego drzwi zapukała policja. Reżim turecki ściga swoich politycznych przeciwników także na polskiej ziemi. Za Cihanem została wydana na wniosek Turcji „czerwona nota” Interpolu. Z uchodźcy stał się ściganym.

Najbardziej w tej sprawie uderza, że uzasadnienia przyznania Cihanowi statusu uchodźcy i jego… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-05-18 18:44:33

Choć dostęp do higieny powinien być dostępny dla każdego człowieka to niestety d

Razem Wrocław:Choć dostęp do higieny powinien być dostępny dla każdego człowieka to niestety dla niektórych jest on nadal luksusem.

W takiej sytuacji są uchodźczynie i uchodźcy, którzy z powodu swojej niepewnej i dynamicznej sytuacji nie mają możliwości zwykłego zdobycia artykułów pierwszej potrzeby.

Możemy jednak im w tym pomóc. Dom Otwarty i Przyjaciele Ludzi ponownie ruszają ze zbiórką artykułów higienicznych dla uchodźczyń: Zbiórka art higienicznych dla uchodźczyń Wrocławską zbiórkę organizuje natomiast Wolna Biblioteka.
My również chcemy pomóc w tej akcji, poprzez udział jak i promocję wydarzenia. Razem możemy wiele zdziałać.

Co można przynosić w ramach zbiórki?

* Artykuły pielęgnacyjne do skóry, włosów i paznokci (mydła, szampony, odżywki, kremy, balsamy, kosmetyki dla niemowląt, pomadki ochronne, cążki, pilniczki do paznokci, szczoteczki, pumeksy, grzebienie, szczotki etc.)

* Dezodoranty

* Podpaski, tampony, chusteczki nawilżane, pieluchy

* Chemia domowa (proszki, płyny do naczyń, środki czyszczące itp.)

Gdzie odbywa się zbiórka?

Produkty przynosić można do Wolnej Biblioteki we Wrocławiu przy Rejtana 3 (blisko głównego dworca PKP) w godzinach otwarcia:
PN 18-20
WT 18-19
CZW 12-13
PT 17-19

Kiedy trwa zbiórka?

Rozpoczęła się 22 lutego i trwa do 8 marca.

Podrzucamy również link do wydarzenia. Zachęcamy was do wzięcia udziału i wciągnięciu w akcję również inne osoby.

Źródło
Opublikowano: 2021-02-24 09:52:13

Gdańsk chce przyjąć uchodźców. Radny PiS się sprzeciwia

Razem Pomorze:

Cieszymy się, że polski samorząd, w tym Miasto Gdańsk, deklaruje otwartość na migrantów i migrantki oraz gotowość do przygotowywania rozwiązań systemowych.

Uchodźcy i uchodźczynie to przede wszystkim ludzie i warto skupić się na tym, co nas łączy, zamiast podsycać lęki o „zderzeniu kultur”. Radny Hamadyk nie zdaje sobie poza tym chyba sprawy, że „kultura Islamu” to bardzo mętne pojęcie, bo osoby wyznające tę religię mieszkają na prawie wszystkich kontynentach i bardzo różnią się między sobą. Wypowiedź o tym, że muzułmanie chcą „uczynić innych swoimi poddanymi” jest wyrazem albo skrajnej ignorancji, albo cynicznego zarządzania lękiem przed obcokrajowcami.

Migracje były, są i będą – zamiast… More

Razem Pomorze, profile picture

Gdańsk chce przyjąć uchodźców. Radny PiS się sprzeciwia

Źródło
Opublikowano: 2021-02-21 18:47:09

Regularnie czytam o sobie i o iluś podobnych osobach, że jesteśmy pisolewicą i z

Remigiusz Okraska:

Regularnie czytam o sobie i o iluś podobnych osobach, że jesteśmy pisolewicą i zaprzedaliśmy duszę diabłu, bo chwalimy PiS za socjal, a nie krytykujemy podobno za co innego. Patrzę zatem na reakcje "pisolewicy" za każdym razem, gdy PiS odwali jakiś numer czy to antysocjalny, czy kiepski w innych sprawach, jak imigranci, LGBT, ekologia, obecna decyzja TK. I w 99% przypadków widzę, że "pisolewica" krytykuje wtedy PiS za właśnie takie decyzje – jedni mniej, inni bardziej, ale w zasadzie niemal zawsze.

Oczywiście przyglądam się też uważnie POlewicy czyli lewicy liberalnej i co za pech, co za zbieg okoliczności, co za przypadek, że zwykle nie widuję lub widuję znacznie rzadziej w tym przypadku krytykę pod adresem ich sojuszników-liberałów. No, czasami wypomną, że w sprawie aborcji czy Kościoła liberałowie byli zbyt ostrożni, nie zrobili, nie postawili się itp., ale już za inne sprawy ta krytyka jakaś taka cicha, mało bojowa, rzadko zauważalna, prawie nieistniejąca. Ba, pamiętam takie przypadki, jak ten, gdy POlewica z Krytyki Politycznej wprost popierała podwyższenie wieku emerytalnego przez PO (dla kobiet o 7 lat, a to feminizm) lub broni tej partii dzisiaj w temacie aborcji, tak jakby na tym kończyła się i zaczynała cała tematyka warta uwagi, choć przecież była to partia, która setki tysięcy kobiet skazywała np. na pracę za 5 pln brutto na śmieciówkach.

No i tak to jest w kwestii tego, jaką kto jest lewicą, nawet gdyby uznać, że o ten termin warto się w Polsce 2021 bić, upominać i dopraszać, choć przecież nie warto.

Źródło
Opublikowano: 2021-01-28 22:47:40

Każdy z nas na różnych etapach życia wymaga wsparcia, które może przyjmować różn

Razem Małopolska:

Każdy z nas na różnych etapach życia wymaga wsparcia, które może przyjmować różną postać. Czasami zdarza się tak, że okoliczności, w których się znajdujemy, zmuszają nas do poszukiwania obok wsparcia emocjonalnego ze strony rodziny i przyjaciół, także wsparcia w formie pomocy finansowej. Kryzys związany z Covid-19 jeszcze bardziej zwiększył zapotrzebowanie na tego rodzaju pomoc.
Dlatego chcielibyśmy, aby każdy z Was zapoznał się z 𝐩𝐨𝐝𝐬𝐭𝐚𝐰𝐨𝐰𝐲𝐦𝐢 𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐦𝐢 𝐩𝐨𝐦𝐨𝐜𝐲 𝐬𝐨𝐜𝐣𝐚𝐥𝐧𝐞𝐣, udzielanej przez 𝐨𝐬́𝐫𝐨𝐝𝐤𝐢 𝐩𝐨𝐦𝐨𝐜𝐲 𝐬𝐩𝐨ł𝐞𝐜𝐳𝐧𝐞𝐣.

𝐏𝐫𝐳𝐞𝐜𝐳𝐲𝐭𝐚𝐣𝐜𝐢𝐞, 𝐩𝐨𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐜𝐢𝐞 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐳 𝐭𝐲𝐦𝐢, 𝐤𝐭𝐨́𝐫𝐳𝐲 𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐦𝐨𝐠𝐚̨ 𝐩𝐨𝐭𝐫𝐳𝐞𝐛𝐨𝐰𝐚𝐜́. 𝐏𝐢𝐬𝐳𝐜𝐢𝐞 𝐝𝐨 𝐧𝐚𝐬, 𝐣𝐞𝐬́𝐥𝐢 𝐦𝐚𝐜𝐢𝐞 𝐤𝐨𝐧𝐤𝐫𝐞𝐭𝐧𝐞 𝐩𝐲𝐭𝐚𝐧𝐢𝐚. 𝐏𝐨𝐬𝐭𝐚𝐫𝐚𝐦𝐲 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐧𝐚 𝐧𝐢𝐞 𝐨𝐝𝐩𝐨𝐰𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐞𝐜́.

Pamiętajcie, że 𝐨 𝐩𝐨𝐦𝐨𝐜 𝐦𝐨𝐳̇𝐧𝐚 𝐳𝐚𝐰𝐧𝐢𝐨𝐬𝐤𝐨𝐰𝐚𝐜́ 𝐫𝐨́𝐰𝐧𝐢𝐞𝐳̇ 𝐝𝐥𝐚 𝐩𝐨𝐭𝐫𝐳𝐞𝐛𝐮𝐣𝐚̨𝐜𝐞𝐠𝐨 𝐬𝐚̨𝐬𝐢𝐚𝐝𝐚 𝐥𝐮𝐛 𝐳𝐧𝐚𝐣𝐨𝐦𝐞𝐠𝐨, jeśli z różnych względów nie może zwrócić się po nią sam, a ich sytuacja wskazuje, że powinien ją otrzymać. Jednak warunkiem koniecznym jest późniejsze współdziałanie tych osób z pracownikiem socjalnym, a więc wyrażenie przez nie zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego i podjęcie działań mających na celu przezwyciężenie trudnej sytuacji życiowej.

𝐏𝐨𝐦𝐨𝐜 𝐬𝐩𝐨ł𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐰 𝐟𝐨𝐫𝐦𝐢𝐞 𝐟𝐢𝐧𝐚𝐧𝐬𝐨𝐰𝐞𝐣 może być udzielona przede wszystkim w przypadku, gdy wnioskodawca spełnia kryterium dochodowe. Aktualnie wynosi ono 𝟕𝟎𝟏 𝐳ł ❗️𝐝𝐥𝐚 𝐨𝐬𝐨́𝐛 𝐬𝐚𝐦𝐨𝐭𝐧𝐢𝐞 𝐠𝐨𝐬𝐩𝐨𝐝𝐚𝐫𝐮𝐣𝐚̨𝐜𝐲𝐜𝐡 i 𝟓𝟐𝟖 𝐳ł ❗️𝐝𝐥𝐚 𝐨𝐬𝐨́𝐛 𝐩𝐫𝐨𝐰𝐚𝐝𝐳𝐚̨𝐜𝐲𝐜𝐡 𝐰𝐬𝐩𝐨́𝐥𝐧𝐞 𝐠𝐨𝐬𝐩𝐨𝐝𝐚𝐫𝐬𝐭𝐰𝐨 𝐝𝐨𝐦𝐨𝐰𝐞 (są to kwoty netto tj. na rękę).

Ponadto, aby można udzielić świadczenia finansowego 𝐤𝐨𝐧𝐢𝐞𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐰𝐲𝐬𝐭𝐚̨𝐩𝐢𝐞𝐧𝐢𝐞 𝐩𝐫𝐳𝐲𝐧𝐚𝐣𝐦𝐧𝐢𝐞𝐣 𝐣𝐞𝐝𝐧𝐞𝐣 𝐳 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐬ł𝐚𝐧𝐞𝐤 𝐳 𝐮𝐬𝐭𝐚𝐰𝐲 𝐨 𝐩𝐨𝐦𝐨𝐜𝐲 𝐬𝐩𝐨ł𝐞𝐜𝐳𝐧𝐞𝐣. Ustawa ta wskazuje, że prawo do świadczeń z pomocy społecznej przysługuje przede wszystkim z powodu: 1. ubóstwa; 2. sieroctwa; 3. bezdomności; 4. bezrobocia; 5. niepełnosprawności; 6. długotrwałej lub ciężkiej choroby; 7. przemocy w rodzinie; 8. potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności; 9. bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych; 10. braku umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo-wychowawcze; 11. trudności w integracji osób, które otrzymały status uchodźcy; 12. trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego; 13. alkoholizmu lub narkomanii; 14. zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej; 15. klęski żywiołowej lub ekologicznej.

W przypadku, gdy wnioskodawca spełnia te kryteria (dochodowe i odnośnie do przesłanek), może być mu udzielona pomoc w formie 𝐬́𝐰𝐢𝐚𝐝𝐜𝐳𝐞𝐧𝐢𝐚 𝐩𝐢𝐞𝐧𝐢𝐞̨𝐳̇𝐧𝐞𝐠𝐨. Może ona przyjąć postać:
☑️ 𝐳𝐚𝐬𝐢ł𝐤𝐮 𝐨𝐤𝐫𝐞𝐬𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨 – w przypadku osoby samotnie gospodarującej maksymalna kwota tego zasiłku wynosi 418 zł, a jego wysokość zarówno w przypadku osoby samotnej, jak i rodziny nie może być niższa niż 50% różnicy pomiędzy faktycznym dochodem, a określonym ustawowo kryterium dochodowym. Najniższa kwota zasiłku to 20 zł miesięcznie. Ta forma pomocy jest świadczeniem obligatoryjnym, tj. przysługuje po spełnieniu wskazanych powyżej warunków.
☑️ 𝐳𝐚𝐬𝐢ł𝐤𝐮 𝐬𝐭𝐚ł𝐞𝐠𝐨, który przysługuje:
𝐏𝐞ł𝐧𝐨𝐥𝐞𝐭𝐧𝐢𝐞𝐣 𝐨𝐬𝐨𝐛𝐢𝐞 𝐬𝐚𝐦𝐨𝐭𝐧𝐢𝐞 𝐠𝐨𝐬𝐩𝐨𝐝𝐚𝐫𝐮𝐣𝐚̨𝐜𝐞𝐣, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, tj. od kwoty 701 zł.
𝐏𝐞ł𝐧𝐨𝐥𝐞𝐭𝐧𝐢𝐞𝐣 𝐨𝐬𝐨𝐛𝐢𝐞 𝐩𝐨𝐳𝐨𝐬𝐭𝐚𝐣𝐚̨𝐜𝐞𝐣 𝐰 𝐫𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧𝐢𝐞, niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie tj. od kwoty 528 zł.
☑️ 𝐳𝐚𝐬𝐢ł𝐤𝐮 𝐜𝐞𝐥𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨, który ma charakter uznaniowy i może być przyznany w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów:
– 𝐳𝐚𝐤𝐮𝐩𝐮 𝐳̇𝐲𝐰𝐧𝐨𝐬́𝐜𝐢,
– 𝐥𝐞𝐤𝐨́𝐰 𝐢 𝐥𝐞𝐜𝐳𝐞𝐧𝐢𝐚,
– 𝐨𝐩𝐚ł𝐮,
– 𝐨𝐝𝐳𝐢𝐞𝐳̇𝐲,
– 𝐧𝐢𝐞𝐳𝐛𝐞̨𝐝𝐧𝐲𝐜𝐡 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐝𝐦𝐢𝐨𝐭𝐨́𝐰 𝐮𝐳̇𝐲𝐭𝐤𝐮 𝐝𝐨𝐦𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨, 𝐝𝐫𝐨𝐛𝐧𝐲𝐜𝐡,
-️ 𝐫𝐞𝐦𝐨𝐧𝐭𝐨́𝐰 𝐢 𝐧𝐚𝐩𝐫𝐚𝐰 𝐰 𝐦𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚𝐧𝐢𝐮,
-️ 𝐤𝐨𝐬𝐳𝐭𝐨́𝐰 𝐩𝐨𝐠𝐫𝐳𝐞𝐛𝐮,
-️ 𝐬𝐤ł𝐚𝐝𝐤𝐢 𝐧𝐚 𝐮𝐛𝐞𝐳𝐩𝐢𝐞𝐜𝐳𝐞𝐧𝐢𝐞 𝐬𝐩𝐨ł𝐞𝐜𝐳𝐧𝐞,
-️ 𝐬𝐤ł𝐚𝐝𝐤𝐢 𝐧𝐚 𝐮𝐛𝐞𝐳𝐩𝐢𝐞𝐜𝐳𝐞𝐧𝐢𝐞 𝐳𝐝𝐫𝐨𝐰𝐨𝐭𝐧𝐞.

Nawet 𝐰 𝐩𝐫𝐳𝐲𝐩𝐚𝐝𝐤𝐮 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐤𝐫𝐨𝐜𝐳𝐞𝐧𝐢𝐚 𝐮𝐬𝐭𝐚𝐰𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨 𝐤𝐫𝐲𝐭𝐞𝐫𝐢𝐮𝐦 𝐝𝐨𝐜𝐡𝐨𝐝𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨 wnioskodawca może zostać objęty pomocą.
☑️poprzez świadczenie z programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. W tym przypadku obowiązuje górny 𝐩𝐫𝐨́𝐠 𝐝𝐨𝐜𝐡𝐨𝐝𝐮 𝐰𝐲𝐧𝐨𝐬𝐳𝐚̨𝐜𝐲 𝟏𝟓𝟎% 𝐮𝐬𝐭𝐚𝐰𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨 𝐤𝐫𝐲𝐭𝐞𝐫𝐢𝐮𝐦. Zatem z pomocy mogą skorzystać osoby, których dochód nie przekracza kwoty 951 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej oraz w przypadku rodziny kwoty 771 zł pomnożonej przez liczbę członków rodziny (np. dla trzyosobowej rodziny 3 x 771 zł = 2313,00 zł). Świadczenie z tego programu może zostać udzielone w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.

Innymi formami pomocy, którą może otrzymać osoba, przekraczająca wskazane tutaj progi są
☑️ 𝐧𝐢𝐞 𝐩𝐨𝐝𝐥𝐞𝐠𝐚𝐣𝐚̨𝐜𝐲 𝐳𝐰𝐫𝐨𝐭𝐨𝐰𝐢 𝐬𝐩𝐞𝐜𝐣𝐚𝐥𝐧𝐲 𝐳𝐚𝐬𝐢ł𝐞𝐤 𝐜𝐞𝐥𝐨𝐰𝐲 w wysokości nie przekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny;
☑️ 𝐳𝐚𝐬𝐢ł𝐞𝐤 𝐨𝐤𝐫𝐞𝐬𝐨𝐰𝐲, 𝐳𝐚𝐬𝐢ł𝐞𝐤 𝐜𝐞𝐥𝐨𝐰𝐲 𝐥𝐮𝐛 𝐩𝐨𝐦𝐨𝐜 𝐫𝐳𝐞𝐜𝐳𝐨𝐰𝐚 𝐩𝐨𝐝 𝐰𝐚𝐫𝐮𝐧𝐤𝐢𝐞𝐦 𝐳𝐰𝐫𝐨𝐭𝐮 𝐜𝐳𝐞̨𝐬́𝐜𝐢 𝐥𝐮𝐛 𝐜𝐚ł𝐨𝐬́𝐜𝐢 𝐤𝐰𝐨𝐭𝐲 𝐳𝐚𝐬𝐢ł𝐤𝐮 𝐥𝐮𝐛 𝐰𝐲𝐝𝐚𝐭𝐤𝐨́𝐰 𝐧𝐚 𝐩𝐨𝐦𝐨𝐜 𝐫𝐳𝐞𝐜𝐳𝐨𝐰𝐚̨.

Dlatego 𝐧𝐚𝐰𝐞𝐭, 𝐠𝐝𝐲 𝐤𝐭𝐨𝐬́ 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐤𝐫𝐚𝐜𝐳𝐚 𝐤𝐫𝐲𝐭𝐞𝐫𝐢𝐮𝐦 𝐝𝐨𝐜𝐡𝐨𝐝𝐨𝐰𝐞, 𝐚𝐥𝐞 𝐳𝐧𝐚𝐣𝐝𝐮𝐣𝐞 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐰 𝐬𝐳𝐜𝐳𝐞𝐠𝐨́𝐥𝐧𝐢𝐞 𝐭𝐫𝐮𝐝𝐧𝐞𝐣 𝐬𝐲𝐭𝐮𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐳̇𝐲𝐜𝐢𝐨𝐰𝐞𝐣, 𝐦𝐨𝐳̇𝐞 𝐳𝐰𝐫𝐨́𝐜𝐢𝐜́ 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐝𝐨 𝐨𝐬́𝐫𝐨𝐝𝐤𝐚 𝐩𝐨 𝐩𝐨𝐦𝐨𝐜, choć nie zawsze będzie mu ona udzielona i nie zawsze w wysokości odpowiadającej realnym potrzebom.

Ośrodki udzielają również 𝐰𝐬𝐩𝐚𝐫𝐜𝐢𝐚 𝐰 𝐟𝐨𝐫𝐦𝐢𝐞 𝐧𝐢𝐞𝐩𝐢𝐞𝐧𝐢𝐞̨𝐳̇𝐧𝐞𝐣. Mogą to być np.
☑️ usługi opiekuńcze,
☑️ schronienie,
☑️ niezbędne ubranie.

𝐁𝐞𝐳 𝐰𝐳𝐠𝐥𝐞̨𝐝𝐮 𝐧𝐚 𝐨𝐬𝐢𝐚̨𝐠𝐚𝐧𝐞 𝐝𝐨𝐜𝐡𝐨𝐝𝐲 każdy zwracający się o pomoc do ośrodka pomocy społecznej może liczyć na 𝐝𝐚𝐫𝐦𝐨𝐰𝐞 𝐩𝐨𝐫𝐚𝐝𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐨 𝐬𝐨𝐜𝐣𝐚𝐥𝐧𝐞 udzielane przez pracowników socjalnych, a często także na 𝐛𝐞𝐳𝐩ł𝐚𝐭𝐧𝐚̨ 𝐩𝐨𝐦𝐨𝐜 𝐩𝐬𝐲𝐜𝐡𝐨𝐥𝐨𝐠𝐚 lub 𝐩𝐫𝐚𝐰𝐧𝐢𝐤𝐚.

Jeśli potrzebujecie konsultacji w tym zakresie, piszcie do nas.

* 𝑵𝒂𝒔𝒛𝒆𝒈𝒐 𝒛𝒅𝒂𝒏𝒊𝒂 𝒐 𝒕𝒚𝒄𝒉 𝒑𝒓𝒐𝒈𝒂𝒄𝒉 𝒅𝒐𝒄𝒉𝒐𝒅𝒐𝒘𝒚𝒄𝒉, 𝒛𝒂𝒑𝒆𝒘𝒏𝒆 𝒔𝒊𝒆̨ 𝒅𝒐𝒎𝒚𝒔́𝒍𝒂𝒄𝒊𝒆. 𝑺𝒂̨ 𝒕𝒐 𝒌𝒘𝒐𝒕𝒚 𝒏𝒂 𝒈𝒓𝒂𝒏𝒊𝒄𝒚 𝒎𝒊𝒏𝒊𝒎𝒖𝒎 𝒆𝒈𝒛𝒚𝒔𝒕𝒆𝒏𝒄𝒋𝒊, 𝒑𝒐𝒏𝒊𝒛̇𝒆𝒋 𝒌𝒕𝒐́𝒓𝒆𝒈𝒐 𝒛𝒂𝒈𝒓𝒐𝒛̇𝒐𝒏𝒆 𝒋𝒆𝒔𝒕 𝒍𝒖𝒅𝒛𝒌𝒊𝒆 𝒛̇𝒚𝒄𝒊𝒆. 𝑴𝒊𝒏𝒊𝒎𝒖𝒎 𝒋𝒖𝒛̇ 𝒘 𝒛𝒂ł𝒐𝒛̇𝒆𝒏𝒊𝒖 𝒛𝒂𝒇𝒂ł𝒔𝒛𝒐𝒘𝒂𝒏𝒆𝒈𝒐, 𝒃𝒐 𝒛𝒂𝒌ł𝒂𝒅𝒂𝒋𝒂̨𝒄𝒆𝒈𝒐 𝒌𝒐𝒔𝒛𝒕 𝒎𝒊𝒆𝒔𝒛𝒌𝒂𝒏𝒊𝒂 𝒏𝒂 𝒑𝒐𝒛𝒊𝒐𝒎𝒊𝒆 𝒐𝒑ł𝒂𝒕 𝒛𝒂 𝒎𝒊𝒆𝒔𝒛𝒌𝒂𝒏𝒊𝒆 𝒌𝒐𝒎𝒖𝒏𝒂𝒍𝒏𝒆, 𝒄𝒛𝒚𝒍𝒊 𝒛𝒋𝒂𝒘𝒊𝒔𝒌𝒐 𝒓𝒐́𝒘𝒏𝒊𝒆 𝒑𝒓𝒂𝒘𝒅𝒐𝒑𝒐𝒅𝒐𝒃𝒏𝒊𝒆 𝒋𝒂𝒌 𝒔𝒑𝒐𝒕𝒌𝒂𝒏𝒊𝒆 𝒋𝒆𝒅𝒏𝒐𝒓𝒐𝒛̇𝒄𝒂.


Źródło
Opublikowano: 2020-12-12 14:38:53

Zandberg o zasiłku pogrzebowym

Adrian Zandberg:

OKO.press potwierdza to, o czym wczoraj mówiłem w FAKT24.pl: Skumulowana inflacja przez ostatnie 10 lat to prawie 18 proc. Zasiłek stoi w miejscu od 10 lat i nie pokrywa kosztów świeckiego pogrzebu.

https://oko.press/wypowiedzi/zandberg-o-zasilku-pogrzebowym/

Zandberg o zasiłku pogrzebowym

Afery Edukacja Ekologia Gospodarka Historia Kobiety Kościół Kultura LGBT+ Media Nacjonalizm NGO Niepełnosprawność Opozycja Policja i służby Polityka społeczna Prawa człowieka Prawa zwierząt Propaganda Protesty Sądownictwo Świat Uchodźcy, imigranci Władza Wybory Zdrowie

Źródło
Opublikowano: 2020-12-12 12:48:16

Wiecie, że jesteśmy w stanie się wyżywić? Nie ja, ty i sąsiad spod czwórki. My,

Marcelina Zawisza:

Wiecie, że jesteśmy w stanie się wyżywić? Nie ja, ty i sąsiad spod czwórki. My, ludzkość. Ilość żywności produkowanej na świecie pozwoliłaby wykarmić dwie takie planety jak Ziemia. Tymczasem w 2019 r. niemal 690 mln ludzi głodowało. Według wszystkich szacunków pandemia koronawirusa spowoduje wzrost tej liczby nawet o kolejne 130 mln. Nawet nie chcę myśleć jak na te dane wpłynie pogłębiający się kryzys klimatyczny.

Pewnie dlatego komitet noblowski zdecydował, że w tym roku Pokojową Nagrodę otrzyma Światowy Program Żywieniowy ONZ (WFP). WFP identyfikuje miejsca, w których ludziom grozi śmierć z głodu. Za pomocą zdjęć satelitarnych, obserwacji pogody, setek tysięcy wywiadów wiedzą gdzie trzeba będzie zorganizować pomoc. Nie są w stanie dotrzeć wszędzie, ale nie dlatego, że nie próbują, tylko dlatego, że brakuje im odpowiednich funduszy, sprzętu i ludzi.

Skrajny głód prowadzi do walki o zasoby, powoduje konflikty zbrojne, tworzy miejsca w których nie da się żyć. Więc ludzie migrują. Żeby chronić dzieci, rodziców, dziadków, sąsiadów, siebie samych decydują się sprzedać wszystko co mają i ruszyć tam, gdzie tej żywności jest pod dostatkiem (gdzie wręcz jest marnowana!). Do Europy. W podróży, w której mogą stracić życie, w której zginąć mogą ich bliscy, w tym dzieci, narażają się na gwałty, przemoc, wyzysk.

Gdy pukają do naszych drzwi nie stoimy u progu z chlebem w ręku (Europa tego chleba ma sporo, nawet za dużo, rocznie marnujemy aż 90 mln ton żywności).

Witają ich operacje typu push-back, czyli brutalne akcje mające na celu odepchnięcie fali uchodźców na tureckie wody terytorialne. Akcje te prowadzone są przez tureckie i greckie straże przybrzeżne, FRONTEX i NATO.

Witają ich brutalne formy odstraszania. Ostrzeliwanie łodzi z uchodźcami w taki sposób, że pociski trafiają coraz bliżej łodzi. Wita ich uderzanie pałkami. Obracanie łodzi dookoła własnej osi z ogromną prędkością, tak aby część z nich wpadła do wody. Ostrzeliwanie z karabinów maszynowych. Tak, dobrze czytacie. Karabinów.

Przytoczę wam fragment książki "Lesbos. Hańba Europy", którą właśnie przeczytam.

"Dla wszelkich producentów przemysłu zbrojeniowego i handlarzy bronią walka z uchodźcami jest znacznie bardziej dochodowa, niż jakąkolwiek wojna szalejąca właśnie w Syrii, Darfurze czy Jemenie. Unia Europejska opublikowała właśnie wieloletnie ramy finansowe zaplanowane do roku 2027. Zgodnie z tym planem, dla pozycji <<Zabezpieczenie granic>> i <<Migracja>> przewidziano zwiększenie środków finansowych do 34,9 miliardów euro (co oznacza podwojenie kwoty z roku 2019). (…)

To, co biurokraci w Brukseli nazywają border security, zabezpieczeniem granic, oznacza dla handlarzy bronią bajeczne zyski. (…)

Wzdłuż muru oddzielającego północno-zachodnią Syrię od Turcji zachęcani i finansowani przez Brukselę Turcy zainstalowali urządzenia samostrzelające, wyposażone w karabiny maszynowe. (…) Urządzenia te stanowią wyjątkowo brutalny środek do odstraszania uchodźców i są jednocześnie jednym z flagowych produktów sprzedawanych w Brukseli przez Dirka Niebla i jemu podobnych".

Działania te powodują, że Ci, którzy uciekają przed wojną, konfliktami zbrojnym czy głodem, nie mogą złożyć wniosku o azyl i przyznania statusu uchodźcy. Kobiety, dzieci, mężczyźni. Kobiety w ciąży, niemowlęta, młodzi, starzy. Pozbawieni praw, o których mówią konwencje i traktaty.

Ci, którym się udaje, na długie miesiące, czasami lata, trafiają do ośrodków dla uchodźców, w których nie ma dla nich miejsca. Nie mają łóżek, ubrań, jedzenia, wody. Brakuje środków higienicznych, toalet, pryszniców. Z powodu przeludnienia i fatalnych warunków nie da się upilnować porządku więc padają ofiarami przemocy, w tym seksualnej.

O tym wszystkim (i wiele więcej) przeczytacie w "Lesbos. Hańba Europy" Jeana Zinglera, "Nowej Odysei" Patricka Kingsleya oraz "Migranci, migracje. O czym warto wiedzieć, by wyrobić sobie własne zdanie" pod redakcją Hélène Thiollet. Warto zapoznać się, szczególnie w kontekście ostatniej tragedii w Morii na wyspie Lesbos, gdzie spłonął obóz dla 13 tysięcy uchodźców. Co znamienne 12 polskich miast poinformowało opinie publiczną, że są gotowe przyjąć tych uchodźców. Polski rząd z kolei po raz kolejny pokazuje, że prawa człowieka, czy choćby chrześcijańskie wartości o których tyle mówi, są mu obce i uchodźców po prostu nie przyjmie.

No dobra, ale dlaczego w kontekście głodu pisze o uchodźcach? Właśnie dlatego, że obowiązujące prawo międzynarodowe wyklucza obecnie zapewnienie ludziom uciekającym przed głodem ochrony w ramach konwencji międzynarodowych. Mówi się o nich "migranci ekonomiczni".

Mam nadzieję, że przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla WFP będzie pierwszym krokiem do uznania, że mamy poważny problem z głodem na świecie i że Ci, którzy uciekają w celu ratowania życia i zdrowia (swojego i swoich bliskich) powinni być traktowani jak uchodźcy. Ale żeby to miało sens, musimy uznać jedną prostą fundamentalną prawdę. Wszyscy jesteśmy ludźmi. I wszyscy tak samo zasługujemy na bezpieczeństwo, dach nad głową i chleb na talerzu.

A dla lepszego zrozumienia skąd się bierze głód na świecie i dlaczego jest to zjawisko polityczne, zachęcam Was do lektury "Geopolityki głodu. Masowa zagłada" Jeana Zinglera. W związku z przyznaniem Nobla WFP postanowiłam sobie odświeżyć tę pozycję. Wam również polecam.


Źródło
Opublikowano: 2020-10-11 17:10:06

Solidarność z uchodźcami z Morii – dość polityki obozów, murów i krat

Razem Warszawa:


8 września w obozie dla uchodźców na Lesbos wybuchł pożar. Spłonęło 80% powierzchni obozu, a bez tej ostatniej namiastki schronienia zostało 13 tysięcy ludzi. Od kilku dni uchodźcy koczują na ulicach, nie tylko bez dachu nad głową, ale często również bez dostępu do wody i pożywienia, narażeni na epidemię i ataki prawicowych band. Tymczasem Unia Europejska po raz kolejny umywa ręce.

Przyjdźcie jutro razem z nami zaprotestować przeciw skandalicznemu traktowaniu ludzi. Wspólnie pokażmy solidarność z uchodźcami!

Źródło
Opublikowano: 2020-09-15 19:13:43

Pewnie nie jest przypadkiem, że sponsorem imć Bosaka jest pan Szczepan Wójcik, największy hodowca norek w Polsce

Urszula Kuczyńska

To jest fascynujące patrzeć, jak ludzie, którzy zbudowali sobie markę „gospodarczych realistów” bronią jak niepodległości zysków garstki bogaczy, którzy zatruwają życie, glebę i wodę setkom tysięcy rolników i ludzi w tym kraju.
I jeszcze robią to w imię obrony … 900 miejsc pracy, które według danych ZUS generuje w Polsce hodowla zwierząt futerkowych. Resztę roboty – rzecz jasna na czarno – opylają im przecież imigranci zza wschodniej granicy.

Pewnie nie jest przypadkiem, że sponsorem imć Bosaka jest pan Szczepan Wójcik, największy hodowca norek w Polsce.

Wiecie, wystarczy tak „racjonalnie” przyjąć radę Amerykanów i żeby zrozumieć, o co tu chodzi po prostu spojrzeć, skąd do pana Bosaka płynie srebrny pieniążek.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-11 20:12:36

Szczucie prawicy okazało się, jak zwykle, kontrfaktyczne. Przy czym oczywiście nie należy bujać w obłokach, za to należy

Remigiusz Okraska:

Szczucie prawicy okazało się, jak zwykle, kontrfaktyczne. Przy czym oczywiście nie należy bujać w obłokach, za to należy stwierdzić, że Angela Merkel miała w nosie humanitaryzm (poznali go na własnej skórze Grecy), bo interesowała ją sytuacja niemieckiego rynku pracy, narastające niedobory rąk do pracy (efekt trendów demograficznych) i oczekiwania niemieckiego biznesu. A ponieważ jest skuteczną polityczką, zrobiła to sprawnie:
„Uchodźcy coraz lepiej integrują się na niemieckim rynku pracy –…

Więcej

Źródło
Opublikowano: 2020-08-14 21:20:32

„Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Sprawy uchodźców powinny być nam, Polakom – jak żadnemu innemu narodowi na świecie – sz

Łukasz Najder:

„Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Sprawy uchodźców powinny być nam, Polakom – jak żadnemu innemu narodowi na świecie – szczególnie bliskie. Od 200 lat w każdym pokoleniu tysiące naszych rodaków zmuszonych było wybrać los uchodźcy. Żołnierze przegranych powstań, działacze niepodległościowi opuszczali kraj w obawie przed represjami i terrorem ze strony zaborców, okupantów czy ostatnio – w obawie przed komunistyczną dyktaturą. Wolny świat nigdy nie odmówił im pomocy. Dziś, kiedy żyjemy w…

Więcej

Źródło
Opublikowano: 2020-08-13 04:02:41

Wczoraj wieczorem w Katowicach odbyła się demonstracja Nikogo Nie Zostawimy – Ws

Maciej Konieczny:


Wczoraj wieczorem w Katowicach odbyła się demonstracja Nikogo Nie Zostawimy – Wszystkich Nas Nie Zamkniecie zorganizowana ponad podziałami przez śląskie organizacje społeczne i polityczne.

Przed Urzędem Miasta na Rynku ludzie zebrali się nie tylko dla szykanowanych i represjonowanych aktywistów, w tym Margot ze Stop Bzdurom, jak i dziesiątek osób brutalnie potraktowanych przez policję w Warszawie, ale i dla dzielnych studentek i studentów socjologii, nad którymi prokuratura pod dyktando Ordo Iuris nadal zamierza się znęcać wielogodzinnymi przesłuchaniami.

Mówimy nie ideologizacji szkół, uniwersytetów i całego życia publicznego. Nasilające się i absurdalne represje, szykany i niewspółmierne do wykroczeń kary wobec aktywistek i aktywistów, mają nas zastraszyć, ale nie możemy na to pozwolić. W 2015 uchodźcy, później, mityczny gender, prawa kobiet, a teraz osoby nieheteronormatywne mają rzekomo być zagrożeniem dla społeczeństwa- a nie fatalny stan systemu ochrony zdrowia i prawo pracy niechroniące najsłabszych.

Źródło
Opublikowano: 2020-08-11 11:37:58

Krok w dobrym kierunku, ale…

Adrian Zandberg:

Od czasu do czasu, teraz przy okazji powiązania praworządności z funduszami, odżywa opowieść, że Bruksela już zaraz, za chwilę postawi PiS do pionu.

Mówię to od dawna, ku irytacji części liberałów: przestańcie na to liczyć. Taka historia, że bliżej nieokreślony Ktoś Z Unii przyjedzie na białym koniu, da PiS po nosie i zaprowadzi europejskie standardy – to się po prostu nie wydarzy. Przestrzegam przed tego typu złudzeniami. Jeżeli chcemy w Polsce mieć nowoczesne, praworządne państwo, stabilną demokrację, musimy o to zadbać sami. Nikt za nas tego nie załatwi.

https://www.tygodnikprzeglad.pl/krok-dobrym-kierunku/

Krok w dobrym kierunku, ale…

Zupełnie nieodpowiedzialne jest praktyczne zarżnięcie wspólnych działań zdrowotnych

Źródło
Opublikowano: 2020-07-27 13:27:14

Dokładnie 126 lat temu w Szerokiej urodził się Henryk Sławik, socjalista, powsta

Maciej Konieczny:

Dokładnie 126 lat temu w Szerokiej urodził się Henryk Sławik, socjalista, powstaniec śląski, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, bohater trzech narodów: polskiego, węgierskiego i żydowskiego.

Przyszedł na świat w ubogiej, wiejskiej rodzinie. Rodziców nie było stać na zapewnienie mu wykształcenia, ukończył tylko niemiecką szkołę ludową, dalszą edukację zdobył samodzielną pracą w rozmaitych grupach i kółkach samokształceniowych. Podczas I wojny światowej został wcielony do niemieckiego wojska i trafił do rosyjskiej niewoli. Po powrocie do domu wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej Górnego Śląska. Wziął udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich. Bardzo aktywnie włączył się też w akcję propagandową przed plebiscytem na Śląsku. Sławik, podobnie jak inni socjaliści był zdecydowanym zwolennikiem przyłączenia Śląska do Polski.

W latach dwudziestych stał się jednym z najważniejszych działaczy socjalistycznych na Śląsku. Został radnym Katowic, angażował się też mocno, jak wielu działaczy PPS pochodzących z ubogich rodzin, w tworzenie Towarzystw Uniwersytetów Robotniczych. Szczególne miejsce w jego działalności zajmował główny organ prasowy PPS na Śląsku – “Gazeta Robotnicza”. Sławik był najpierw jej współpracownikiem, później redaktorem, wreszcie w 1926 został redaktorem naczelnym. Gazeta i jej dziennikarze bezkompromisowo stawali po stronie robotników i demokracji, co narażało ich nie tylko na wrogość fabrykantów, ale również na liczne procesy.

Po przewrocie majowym Sławik, jak większość PPS, stanął w opozycji do autorytarnych rządów Piłsudskiego. Dla “Gazety Robotniczej” oznaczało to coraz większe batalie z cenzurą i coraz większe kłopoty w drukowaniu pełnych numerów. Jej redaktorowi naczelnemu nie przeszkadzało to jednak stawać się coraz ważniejszą postacią na Śląsku i w PSS. Został posłem na Sejm Śląski oraz członkiem Rady Naczelnej PPS.

Po hitlerowskiej agresji na Polskę Sławik wiedział, że w kraju nie będzie bezpieczny. Jego nazwisko znalazło się w “Specjalnej Księdze Gończej” – przygotowanej przez Gestapo liście działaczy politycznych i społecznych do natychmiastowego aresztowania. 17 września Henryk Sławik przekroczył granicę z Węgrami. Już nigdy nie wrócił do Polski.

We wrześniu i październiku 1939 na Węgry przedostały się tysiące Polskich obywateli. Zostali przyjęci gościnnie i byli traktowani jako uchodźcy. Jak większość z nich Sławik planował dostać się do Francji i wstąpić do tworzonych tam Polskich Sił Zbrojnych. I pewnie tak by się stało, gdyby w obozie dla uchodźców pod Mikoszolcem nie spotkał Józsefa Antalla. Antall był komisarzem węgierskiego rządu oddelegowanym do opieki nad polskimi uchodźcami. Sławik zrobił na nim duże wrażenie, bo miał konkretną wizję tego, jak powinno wyglądać wsparcie dla uchodźców. Po latach Antall wspominał: “Sławik dobitnie oświadczył, że Polakom trzeba dać pracę, że trzeba im zorganizować nauczanie, szkoły, aby w przyszłej Polsce byli przydatni. Twardo dodał jeszcze, że uchodźcom należy zapewnić takie warunki życia, które umożliwią im godne przetrwanie tragedii, jakiej doświadczyli”. Po krótkiej rozmowie zaproponował Sławikowi współpracę, która przerodziła się w przyjaźń.

Już w listopadzie Sławik stanął na czele Komitetu zajmującego się wsparciem polskich uchodźców i organizowaniem ich pobytu na Węgrzech. Został też oficjalnym przedstawicielem polskiego rządu na uchodźstwie Zakładał polskie szkoły, sierocińce oraz organizował życie społeczne i kulturalne. W porozumieniu z przychylnymi Polsce węgierskimi oficerami organizował też przerzucanie polskich żołnierzy na Zachód.

Najważniejszym przedsięwzięciem Sławika i Antalla było zapewnienie bezpieczeństwa polskim Żydom, którzy znaleźli się na Węgrzech. Wystawiali im chrześcijańskie dokumenty i pomagali urządzić się na Węgrzech lub przedostać się do innego kraju. Ze względu na silne sympatie prohitlerowskie na Węgrzech utrzymywano te działania w niemal całkowitej tajemnicy. Jednocześnie Antall i Sławik pomagali też Żydom, którzy uciekali na Węgry w późniejszych latach i pomagali organizować ich ucieczki z okupowanej Polski. Instytucją zupełnie wyjątkową był założony w 1943 w Vacu Dom Sierot Polskich Oficerów. Pod tą nazwą krył się sierociniec, w którym przebywało około setki żydowskich dzieci pod zmienionymi nazwiskami. Mimo ryzyka Sławikowi i Antallowi zależało, żeby dzieci wychowywały się w swojej kulturze. Poza “oficjalnym” chrześcijańskim wychowaniem uczono je potajemnie hebrajskiego i Starego Testamentu. Po zajęciu Węgier przez Niemcy w 1944 dzieci zostały potajemnie rozlokowane u różnych rodzin w Budapeszcie, gdzie przeżyły wojnę. Szacuje się, że Komitet Obywatelski kierowany przez Antalla i Sławika uratował co najmniej 5 tys. Żydów.

Po wkroczeniu wojsk niemieckich na Węgry w marcu 1944 rozpoczęły się prześladowania polskich uchodźców. Część kierownictwa Komitetu Obywatelskiego została rozstrzelana od razu. Sławik odmówił wyjazdu z Węgier, mimo, że przyjaciele załatwili mu bezpieczną szwajcarską wizę. Nie chciał opuścić swoich podopiecznych i przez następne miesiące kierował komitetem obywatelskim z ukrycia. W lipcu został aresztowany przez Gestapo. Do sąsiedniej celi trafił József Antall.

Śledczym zależało przede wszystkim na zeznaniach obciążających Antalla i pozwalających obciążyć go odpowiedzialnością za pomoc Żydom i przerzucanie polskich żołnierzy na Zachód. Mimo brutalnego śledztwa i tortur Sławik konsekwentnie twierdził, że Antall o niczym nie wiedział i sam brał za wszystko całkowitą odpowiedzialność, domagając się zwolnienia węgierskiego przyjaciela. József Antall ze względu na brak dowodów został wypuszczony i ukrywając się przeżył wojnę. Henryk Sławik został przetransportowany do obozu w Mauthausen i tam 25 lub 26 sierpnia zamordowany.

Przez lata pamięć o Sławiku, niezależnym socjaliście i urzędniku rządu londyńskiego była przez komunistów zwalczana. W 1946 Rada Miejska nazwała jego imieniem ulicę w Katowicach, ale już trzy dni później poleceniem “z góry” decyzję tę anulowano. Pamięć o nim zaczęto przywracać dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych, dzięki determinacji Henryka Zvi Zimmermanna, byłego członka Knesetu i współpracownika Sławika z czasów Komitetu Obywatelskiego. W 1990 nadany pośmiertnie Sławikowi medal Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata odebrała jego córka, która przeżyła wraz z matką wojnę na Węgrzech dzięki pomocy rodziny Antalla. Rok później takie samo odznaczenie pośmiertnie otrzymał József Antall. Odebrał je jego syn, József Antall, pierwszy premier Węgier po upadku żelaznej kurtyny. W kolejnych latach Henryk Sławik otrzymał też szereg odznaczeń z Orderem Orła Białego na czele. Jego imieniem nazwano też kilka szkół, plac w Katowicach, ulicę w Warszawie i fragment nabrzeża Dunaju w Budapeszcie. W Budapeszcie, Katowicach i Warszawie Sławikowi i Antallowi postawiono też wspólne pomniki.

Nikt chyba nie podsumuje niesamowitej postaci Henryka Sławika lepiej niż sam József Antall, więc na koniec zacytuję fragment jego wspomnień o postawie Sławika podczas gestapowskiego śledztwa: „Generalny »sąd« był w komplecie. Przed nim stał storturowany i spoliczkowany, ale śmiały i odważny z pełną nieugiętością duszy Henryk Sławik. Postawili nas wprost przed sobą i przeczytali oskarżenie przeciwko mnie. Potem zadawali pytania, na które odpowiadałem. Henryk kolejno obalał te zarzuty, świadcząc tym samym, że ja nie miałem o nich pojęcia. Obiecali mu, że jak powie prawdę, to go natychmiast zwolnią. Ale on był niezłomny. Przerwali rozprawę. Odprowadzili mnie do sąsiedniego pokoju. Po jakimś czasie przesłuchanie zaczęło się znowu. Obraz był ten sam, tylko Sławik się zmienił. Jego twarz i głowa były pokrwawione od bicia. Ale z oczu biło zdecydowanie. Popatrzył na mnie z przyjacielskim oddaniem, wyprostował się i powiedział: »Sprzeciwiam się – w imieniu prawa międzynarodowego, moralności i sprawiedliwości. Nie oskarżajcie Go!« […] zabrano nas z powrotem do więzienia. W czasie jazdy siedzieliśmy obok siebie w ciemnym czarnym samochodzie. Poszukałem jego ręki, by mu podziękować za uratowanie mi życia. Z uściskiem dłoni tak mi szepnął: »Tak płaci Polska«”.


Źródło
Opublikowano: 2020-07-16 14:54:03

„Mnie to zupełnie nie przeszkadza, że kiedyś mieszkało obok mnie dwóch mężczyzn, co do których moja znajoma stwierdziła,

Maja Staśko:

„Mnie to zupełnie nie przeszkadza, że kiedyś mieszkało obok mnie dwóch mężczyzn, co do których moja znajoma stwierdziła, że są parą, krótko mówiąc, że są homoseksualistami. Ja w ogóle na to nie zwróciłem uwagi, mnie to w ogóle nie przeszkadzało, bo to byli bardzo mili, normalni mężczyźni, którzy byli sympatyczni, kulturalni, mówili "dzień dobry", zachowywali się grzecznie, w żaden sposób się nie zachowywali prowokacyjnie. Normalni ludzie, normalni ludzie. Z wielkim szacunkiem” – powiedział Andrzej Duda po wygranej w wyborach.

Zmiana? Nagłe olśnienie po odbieraniu człowieczeństwa osobom LGBT? Skądże. Duda pokazuje tylko, jak przedmiotowo traktuje ludzi.

Pamiętacie te obrzydliwe opowieści liberałów o tym, że patologia po 500+ wyjdzie teraz na plaże i będzie tam bekać i przeklinać? PiS to krytykował. Ale liberałowie tłumaczyli, że niezamożnych ludzi, którzy są porządni i nie przeklinają, to oni szanują.

To identyczny mechanizm – stygmatyzowanie grupy, a następnie wyszukiwanie pojedynczych przypadków, które stanowią wyjątek, bo są miłe i mówią „dzień dobry”. W ten sposób dyscyplinuje się osoby z danej grupy do wpisania się w jakieś wyśrubowane standardy grzeczności – i to grzeczności wobec tego, kto jest twoim opresorem! Duda całą kampanię zorganizował wokół nagonki na LGBT, po czym wymaga od nich, żeby się do niego uśmiechali i mówili „dzień dobry”. A gdy tego nie robią? To tylko potwierdzają, że są zwyrodniali i nie zasługują na szacunek.

Od wykluczanych grup wymaga się posłuszeństwa i podporządkowania. A gdy się sprzeciwiają, gdy zrywają kajdany, słyszą, że są agresywni i wynaturzeni. Na tym polega dyskryminacja.

Działania prezydenta wyglądają jak zaklęty krąg działania przemocy domowej. Po fazie ostrej agresji następuje miesiąc miodowy i obietnice poprawy. Andrzej Duda serwuje nam bardzo toksyczny model relacji. Skąd mamy wiedzieć, że zaraz znów nie zaatakuje? Że jakiś geniusz strategii nie podpowie mu, że ataki i dehumanizacja mogą mu dać poparcie?

PiS znane jest z tego, że prowadzi nie kampanie polityczne, tylko kampanie nienawiści. Najpierw był gender, potem imigranci, a teraz osoby LGBT. Kto następny? Kto teraz ma się martwić o swoje życie?

#lgbtlgbt

Źródło
Opublikowano: 2020-07-14 19:23:18

Czarnogóra wprowadza związki partnerskie dla osób tej samej płci. Przepisy wejdą

Robert Maślak

Czarnogóra wprowadza związki partnerskie dla osób tej samej płci. Przepisy wejdą w życie za rok. To pierwszy kraj spoza UE w Europie, który to robi. Podobne działania rozważa Bośnia i Hercegowina, w której blisko połowę społeczeństwa stanowią muzułmanie.Z krajów byłej Jugosławii związki partnerskie są już w Słowenii i Chorwacji.
Premier Czarnogóry na Twitterze napisał: "To wielki krok we właściwym kierunku dla społeczeństwa Czarnogóry, jego demokratycznej dojrzałości i procesów integracyjnych. Równość i te same prawa dla wszystkich są fundamentem wartości ludzkich i europejskich".


Źródło
Opublikowano: 2020-07-02 17:20:00

Trójdzielnia #25 Katastrofa klimatyczna i uchodźcy – rozmowa z Jasiem KapeląOdcinek #25 już w eterze. Czy katastrofa klimatyczna jest nieunikniona? Czy mamy szansę na przetrwanie jako gatunek? Co powinniśmy zrobić jako Unia Europejska w sprawie uchodźców? Szukamy odpowiedzi na te pytania i parę innych, z naszym gościem specjalnym, Jasiem Kapelą.

Źródło
Opublikowano: 2020-06-25 00:19:52

Poseł Czarnek w studiu telewizji rządowej: „Skończmy słuchać tych idiotyzmów o j

Marcelina Zawisza:

Poseł Czarnek w studiu telewizji rządowej: „Skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka, czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym.”

Poseł Żalek po tym jak poprosił Katarzynę Kolendę-Zaleską o doprecyzowanie, co to jest LGBT (odpowiedziała, że są to ludzie o orientacji homoseksualnej): „Nie, pani redaktor, to nie są ludzie. To nie są ludzie, to jest ideologia.”

Europoseł Brudziński na twitterze: „Polska bez LGBT jest najpiękniejsza”

Prezydent Duda w Brzegu broniąc wypowiedzi posła Żalka: „Próbuje się nam proszę państwa wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia”

Chora z nienawiści prawica odbiera ludziom człowieczeństwo. To nie są ludzie – mówią. Polska bez nich jest najpiękniejsza – piszą. Nie są równi ludziom normalnym – tłumaczą. I teraz pod osoby LGBT+ podłóżcie Żydów. I przypomnijcie sobie co mówił Marian Turski o tym, że Auschwitz nie spadło z nieba. Pozwolę sobie zacytować większy fragment, bo to co mówił Turski w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo przerażające.

„I to chciałbym powiedzieć mojej córce, to chciałbym powiedzieć moim wnukom. Rówieśnikom mojej córki, moich wnuków, gdziekolwiek mieszkają: w Polsce, w Izraelu, w Ameryce, w Europie Zachodniej, w Europie Wschodniej. To bardzo ważne. Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana. Istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale demokracja na tym polega, że prawa mniejszości muszą być chronione. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące. Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny.

Bo jeżeli będziesz, to nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba.”

W pierwszym rzędzie siedział wtedy prezydent Andrzej Duda.

I ja nie chcę i nie będę obojętna. Coraz bardziej boje się o moich przyjaciół i przyjaciółki, o tych, na których prawica DLA KORZYŚCI POLITYCZNYCH szczuje przy okazji wyborów. Dzisiaj to LGBT+, wczoraj uchodźcy. Jutro mogą szczuć na was.

Jest sposób na to, żeby pokazać im nasza niezgodę. Głosuj. Głosuj na kandydatów i kandydatki, którzy nie boją się walczyć o prawa mniejszości, nawet jeżeli mają za to dostać w twarz. Taką osobą jest Robert Biedroń.

Robert od lat stoi po stronie kobiet i na pytanie o prawo do przerywania ciąży nie zmienia tematu, tylko odpowiada. Tak, przerywanie ciąży do 12 tygodnia na żądanie kobiety. Nie pieprzy, że to temat zastępczy, gdy trzeba stanąć po stronie osób LGBT i powiedzieć co sądzi o pełnej równości. Tak, jest za równością małżeńską. Nie boi się stanąć po stronie uchodźców, gdy prawica szczuje i dehumanizuje. Ma odwagę.

A tej odwagi potrzebujemy dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek.

Źródło
Opublikowano: 2020-06-15 14:19:54

Pandemia neoliberalizmu – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Przed epidemią opinia publiczna nie przejmowała się jakością naszej służby zdrowia albo kwestią osób pracujących na śmieciówkach, ledwo wiążących koniec z końcem, a popularnymi tematami byli imigranci, geje niszczący rodziny, „ideologia gender”. W czasach epidemii SARS-CoV-2 wszystko zmieniło się błyskawicznie.

Piszą Mateusz Jurewicz i Adam Suraj

https://rownosc.eu/pandemia-neoliberalizmu/

Pandemia neoliberalizmu – Równość

Przed epidemią opinia publiczna nie przejmowała się jakością naszej służby zdrowia albo kwestią osób pracujących na śmieciówkach, ledwo wiążących koniec z końcem, a popularnymi tematami byli imigranci, geje niszczący rodziny, „ideologia gender”.

Źródło
Opublikowano: 2020-06-03 17:50:47

To nie przypadek a prawdziwy chichot historii, że wielki lęk konserwatystów i pr

Urszula Kuczyńska

To nie przypadek a prawdziwy chichot historii, że wielki lęk konserwatystów i prawicy, ten horror o Upadku Cywilizacji Białego Człowieka, realizuje się w kraju, który przez dekady był jej symbolicznym ucieleśnieniem – w Stanach Zjednoczonych – rękami człowieka, który teoretycznie utożsamia jej wartości.

W nieprzygotowane i pozbawione powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej USA pandemia koronawirusa uderzyła bez litości, obnażając słabość Wielkiej Ameryki.

W zeszłym tygodniu liczba ofiar śmiertelnych pandemii osiągnęła tam poziom 100 000 a bilans wciąż rośnie.

W kraju, gdzie prawo pracy praktycznie nie istnieje, ludzi zwalnia się masowo. W ciągu 10 tygodni pandemii pracę straciło prawie 41 milionów ludzi a federalny Departament Pracy ogłosił, że tylko na przestrzeni zeszłego tygodnia przybyło tam ponad 2 mln 100 tys bezrobotnych.

Tymczasem, majątki najbogatszych rosną jak na drożdżach. Jeff Bezos, właściciel Amazona, jest na dobrej drodze, by wkrótce zostać pierwszym w historii świata BILIONEREM. Jego majątku nie wycenia się już w miliardach a w bilionach. Bilion to dziesięć do potęgi dwunastej.

W ramach „oszczędności” związanych z kryzysem, wynagrodzenie pracowników Amazona spadnie zaś o 2 dolary za godzinę, bo Amazon przestanie im doliczać dodatek za pracę w trudnych warunkach.

Institut for Policy Studies podaje, że łączny majątek amerykańskich miliarderów, tej garstki najbogatszych, urósł pomiędzy początkiem marca a końcem maja 2010 o 16,5% . To ponad 450 miliardów dolarów netto.

Ba, nie tylko oni się wzbogacili – 16 milionerów w czasie pandemii wcześniej wstawało i dźwigało większy ciężar. Opuścili grono milionerów i zostali miliarderami.

„Nierówności osiągnęły groteskowy poziom” – podsumowało swój raport IPS.

Stany Zjednoczone dosłownie stoją dziś w ogniu.

Śmierć czarnoskórego, 46-letniego George’a Floyda, którego policjanci brutalnie wyciągnęli z samochodu z uwagi na podejrzenie, że sfałszował podpis na czeku pomijalnej wartości, pobili a następnie na oczach ludzi filmujących zajście – udusili, przelała w USA czarę goryczy z napisem „systemowy rasizm” i „policyjna przemoc”. Przelała, zwłaszcza, że nadeszła w zaledwie kilka tygodni po tym, jak dwóch "zatroskanych obywateli" – bez żadnego widocznego powodu – zastrzeliło innego czarnoskórego mężczyznę, który wybrał się na jogging w nieodpowiedniej okolicy a oni tym jego joggingiem poczuli się zagrożeni (WTF?!).

W Minneapolis, gdzie mieszkał George Floyd, kolejny dzień trwają uliczne zamieszki. Zamieszki rozszerzyły się zresztą na cały kraj. Objęły Atlantę, Los Angeles. Płoną budynki federalne, samochody i sklepy. A jakby śmierci w USA wciąż było za mało – w Louisville, siły „porządkowe” otworzyły ogień do protestujących. Poważnie ranili 7 osób. Media społecznościowe zalewa fala nagrań i wpisów pokazujących jak policja nadużywa siły, prowokuje groźne zajścia stanowiąc realne zagrożenie dla osób, które nie robią absolutnie nic zdrożnego: strzela gumowymi kulami prosto w twarze świadków, w dziennikarzy relacjonujących sytuację, rzuca się na stojące z boku starsze osoby o kulach, wjeżdża wozami pancernymi w tłum, wściekle naskakuje na bezbronnych ludzi z gumowymi pałkami i ostrą bronią, rozpyla gaz łzawiący bez żadnej potrzeby i bez realnego powodu. Jak podsumowuje to jeden z komentatorów na youtube: "To nie są żadne służby publiczne, to okupanci!"

Tymczasem, prezydent Stanów Zjednoczonych zajmuje się: kłótnią z administratorami Twittera, powarkuje na Chiny w sprawie Hongkongu (choć jego zdanie jest warte tyle, co papier, na którym ktoś je zapisze) i chandryczy ze Światową Organizacją Zdrowia, grożąc, że USA z niej wystąpią. Z tego, co od kilku lat widać – i tak nic tam po nich, więc bon voyage, sprawiacie dużo kłopotu, nie przynosicie wielkiego pożytku.

Wisienką na torcie tej piramidy absurdu, braku jakiejkolwiek odpowiedzialności i antynomii przywództwa jest kuriozalna informacja o tym, że Donald Trump zamierza wciągnąć „Antifę” na listę skrajnie lewicowych, radykalnych organizacji terrorystycznych. Śmiać mi się chce, choć to wcale nie śmieszne: jak tam, członkowie antify, planujecie masowo zdać swoje legitymacje? 😀 Prezydent kolosa, pod którym kruszą się już jego gliniane nogi zupełnie nie rozumie nawet, czym ruch antyfaszystowski jest. (Pro-tip: niczym, co można „zdelegalizować”).

Tak właśnie na naszych oczach kończy się Ameryka, jaką znaliśmy w powojennej rzeczywistości. Tak kończy się przyzwolenie na przemoc wobec milionów i przywileje dla kilku wybranych; na zbrojenie wszystkich przeciw wszystkim. Tak kończy się odmowa uznania, że zmienia się świat a skoro tak – to i kraj powinien.

Ameryki nie obali równouprawnienie kobiet i mniejszości etnicznych, nie zabije jej edukacja seksualna, imigranci, swobodny dostęp do aborcji ani upodmiotowienie mniejszości seksualnych. WSZYSTKICH.

Amerykę i jej mit kładą do trumny konserwatyści żerujący na tęsknocie Białego Mężczyzny do wyidealizowanej przeszłości, którzy w panicznym odruchu samoobrony próbowali cofnąć czas. I trumna, w której ją kładą stoi dzisiaj w ogniu.

Wyciągnijmy z tego wnioski. Najwyższy czas.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-01 10:30:41

Dziś, 21 maja przypada Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej, ustanowiony prze

Maciej Konieczny:

Dziś, 21 maja przypada Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Różnorodność kulturowa jest czymś absolutnie oczywistym tutaj, na Górnym Śląsku. Długa, skomplikowana historia regionu, w którym od wieków mieszały się wpływy kulturowe i polityczne polskie, niemieckie, czeskie, ale i żydowskie, podobnie, jak wiele języków i wiele wyznań przyczyniła się do ukształtowania ciekawej, zróżnicowanej kultury.

Po II wojnie światowej nastąpiły spore zmiany w strukturze narodowej mieszkańców regionu – przyjechało sporo osób z całej Polski do pracy w przemyśle, ale wiele osób z niemieckim i śląskim rodowodem zmuszonych zostało do wyjazdu z kraju na Zachód. Wiele miast na Górnym Śląsku stało się też domem dla Polaków z Kresów. W moich rodzinnych Gliwicach w 1945 roku powstała parafia katolicka obrządku ormiańskiego. Po transformacji na Górny Śląsk dotarło sporo osób starających się o status uchodźcy, głównie z krajów byłego ZSRR. W Katowicach- Załężu i w Bytomiu funkcjonowały ośrodki, w których mieszkali. W ostatnich latach na Śląsk przyjeżdżają obywatele i obywatelki Ukrainy. I dla nich też Śląsk okazuje się być ziemią gościnną i otwartą.

W 2011 roku ponad 800 tysięcy osób w Narodowym Spisie Powszechnym zadeklarowało narodowość śląską, a ponad pół miliona posługiwanie się językiem śląskim na co dzień. Mimo tego, polskie prawo ani nie uznaje Ślązaczek i Ślązaków za mniejszość, ani też śląskiego za język. Jakkolwiek w środowiskach językoznawczych nie ma jednoznaczności co do statusu mowy śląskiej, uważamy- jako Partia Razem-że decydujące znaczenie powinny mieć kryteria pozajęzykowe, przede wszystkim wola jej użytkowników. Partia Razem od swojego powstania w 2015 postuluje nadanie etnolektowi śląskiemu statusu języka regionalnego. Również kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń opowiada się za prawem do oficjalnego uznania śląskiej godki, co przypomniał na dzisiejszej konferencji prasowej w Katowicach.

Niestety, polska prawica nie dostrzega bogactwa kultury śląskiej, starając się ją zredukować jedynie do walki o polskość Śląska, która jest jedną z wielu, ale nie jedyną, narracją historyczną. Przykładem takiego upraszczającego podejścia może być niedawne przekształcenie Regionalnego Instytutu Kultury w Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego, czy ideologiczne, nieuwzględniające złożoności Śląska plany utworzenia Panteonu Górnośląskiego w katowickiej katedrze.


Źródło
Opublikowano: 2020-05-21 18:30:00

Przed chwilą Zuzanna Wiewiórka, która prześladowała, nękała i zmusiła 17-latkę do donoszenia ciąży, otrzymała medal zasł

Maja Staśko:

Przed chwilą Zuzanna Wiewiórka, która prześladowała, nękała i zmusiła 17-latkę do donoszenia ciąży, otrzymała medal zasłużonej dla wymiaru sprawiedliwości od wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Tego samego ministra, który przedwczoraj zachęcał do wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej, nazywając ją ,,genderowskim bełkotem”. W tej chwili minister chwali Wiewiórkę za ,,wielką wrażliwość” i opowiada, z jak wielką falą hejtu musi mierzyć się Zuzanna Wiewiórka.

Hejt jest zły. Zawsze. Dlaczego jednak to hejt, który dotyka dziewczynę prześladującą nastolatkę jest szczególnie naganny? Dlaczego to ,,lincz”, który spotyka sprawców przemocy, najbardziej boli elity?

Osoby wspierające kobiety w aborcjach, po gwałtach i przemocy zdarzają się z hejtem codziennie. Groźby i inwektywy to moja codzienność. Osoby niezamożne codziennie słyszą i czytają o sobie, że są nieudacznikami. Osoby bezdomne są nieustannie wyszydzane, gdziekolwiek się pojawią. Kobiety po gwałcie co rusz słyszą, że same tego chciały i się puszczały. Osoby nieheteronormatywne czy imigranci nieustannie są wystawieni na ataki – tylko dlatego, że są.

Pogarda, hejt, prześladowanie to olbrzymie problemy. Ale dlaczego rząd zajmuje się nimi dopiero w momencie, gdy dotykają sprawców przemocy? Bo nie ma żadnych wątpliwości, że i Wiewiórka jest odpowiedzialna za przemoc. Nękanie, prześladowanie i zastraszanie to przemoc. Po tej stronie stoi rząd.

Aborcyjny Dream Team dziękuję, że działacie Dziś Dzień Niezapominajki – nie zapominamy o Waszej cudownej walce. I wiem, że nie zapomnicie o żadnej potrzebującej osobie.


Źródło
Opublikowano: 2020-05-15 14:17:28