„Nigdy nie sądziłam, że nasz naród będzie postawiony wobec takiego testu człowie

Robert Maślak


„Nigdy nie sądziłam, że nasz naród będzie postawiony wobec takiego testu człowieczeństwa (…) Mówiąc wprost, bez owijania w bawełnę: na terenie naszego kraju dopuszczamy się zagłady. My, Polacy. My, którzy wciąż nosimy w sobie traumy po rzeziach, obozach, wojnach. Nie strzelamy do ludzi, ale wywozimy ich na pewną śmierć”.

Inny głos: Ile to ma trwać, tydzień, 2 miesiące, pół roku? Tyle będziemy gapić się na to umieranie? My tu nie mamy już siły. Nie chcę żyć i umierać w obozie koncentracyjnym. To nie są uchodźcy, nielegalni, to ludzie… ”

„Jednego dnia spotkałem Irakijczyka, chłopaczka, który ma prawie zgniłe nogi w zgniłych butach, ledwo udało nam się założyć na te chore nogi suche skarpety. Zjadł łapczywie trzy czekolady, wypił dwie butelki wody, leżał, dysząc na trawie i patrzył na mnie. Potem przez trzy godziny ryczałem” – opowiada Mirosław Miniszewski”

Wolontariusz z Grupy Granica mówi: „w strefie dzieją się rzeczy okropne. Spotkaliśmy dzisiaj człowieka w beznadziejnym stanie zdrowia, miał reakcję żołądka po tym, jak napił się wody z bagna. Wyobrażacie sobie sytuację, w której jesteście zmuszeni napić się wody z bagna?”

„Ludzie płaczą ze szczęścia, że nie przyszła Straż Graniczna. Panicznie się ich boją, jednych i drugich. Białoruskie służby oprócz przepychania przez płot, dodatkowo ich biją. Nasi szczują psami, straszą karabinami – mówią nam aktywiści z lubelskiego stowarzyszenia Homo Faber”

Nie dziwię się, że rząd zabronił dziennikarzom obecności na granicy polsko-białoruskiej. Celem jest ukrycie bestialstwa jakie ma tam miejsce.
Migranci boją się ludzi w mundurach. Państwo, które nie przyjmuje deklaracji od uchodźców i nie pozwala na dostęp do nich organizacjom łamie prawo. Łamie prawo każdy strażnik, żołnierz, policjant.
Część mieszkańców terenów przygranicznych organizuje pomoc. Niektórzy mówią, że w obawie przed znalezieniem zwłok, nie chodzą do lasu. Inni chodzą i pomagają znalezionym ludziom. Zdarzają się też donosiciele, którzy zachowują się jak szmalcownicy wydający Żydów w czasie wojny.

For. Maciek Moskwa i autorzy nieznani.
Na zdjęciu jest dziewczynka z wadą wzroku. Straż graniczna obiecała wolontariuszom, że się nią zaopiekuje. Opieka polegała na wyrzuceniu dziecka na pas graniczny.

P.S. Chcesz skomentować – to pamiętaj, że jesteś gościem na mojej tablicy. Gościem mile widzianym, jeśli przestrzegasz zasad, które tu obowiązują. To nie śmietnik ani hydepark. Każda próba usprawiedliwiania dręczenia i poniżania ludzi skończy się banem. Więcej: https://www.facebook.com/297394714392739/posts/1009445156521021/

W wielu miejscach w Polsce ruszyły zbiórki. Pomagają organizacje i osoby prywatne. Tutaj o niektórych inicjatywach:
https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,27694536,ile-jeszcze-bedziemy-sie-gapic-na-umieranie-polacy-nie-czekaja.amp?

Cytaty m.in. z artykułów:
https://oko.press/slysze-wycie-dziecka-na-granicy-przez-cala-noc-miejcie-odwage-przyjechac-i-spojrzec-mu-w-twarz/

https://oko.press/lokalsi-byli-zdziwieni-ze-zamiast-terrorystow-przyszli-biedni-glodni-ludzie/

https://oko.press/juz-umieraja-ludzie-a-nadchodzi-straszny-mroz-apel-wycienczonego-aktywisty-z-granicy/

https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,27685585,wolontariusze-z-lodzi-na-granicy-polsko-bialoruskiej-uchodzcy.html


Źródło
Opublikowano: 2021-10-16 05:47:05

Stop torturom na granicy! Marsz solidarności z uchodźcami i uchodźczyniami

Aborcyjny Dream Team:To moment krytyczny!

Od prawie dwóch miesięcy polskie władze podejmują działania, przez które życie straciło co najmniej 6 osób szukających schronienia w Polsce i Europie. Życie kolejnych kilkuset osób, które próbują wydostać się z przygranicznych lasów, jest zagrożone. Są wśród nich małe dzieci. To uchodźcy i uchodźczynie z Iraku, Afganistanu, Syrii, Turcji i innych krajów, w których grożą im wojna, prześladowania i przemoc.

Wbrew prawu, międzynarodowym zasadom pomocy humanitarnej i podstawowym ludzkim odruchom, polskie służby mundurowe nie dopuszczają tych osób do procedury azylowej, nie udzielają pomocy medycznej i dokonują nielegalnych wywózek uchodźców na polsko-białoruską granicę. Tzw. pushbacki podejmowane są bez wyjątku: wobec dorosłych i dzieci, wobec spragnionych, głodnych, wychłodzonych i chorych. Te okrutne działania władz przyczyniły się do śmierci sześciu osób, m.in. 16-letniego chłopaka z Iraku. Pięcioro kilkuletnich dzieci razem z rodzinami wywieziono z placówki Straży Granicznej w Michałowie gdzieś do lasu. Nie wiadomo, co się z nimi dzieje. Nie wiadomo, czy żyją.

Niestety, działania polskiego rządu uniemożliwiają przemarzniętym i chorym osobom skorzystanie z niezbędnej pomocy medycznej, mimo że lekarki i medycy od początku deklarują chęć nieodpłatnej pomocy uchodźcom i uchodźczyniom na granicy. Wprowadzony głosami PiS i jego sojuszników stan wyjątkowy blokuje nam dostęp do jakichkolwiek informacji o działaniach władz, a zwłaszcza do informacji o losie osób wypchniętych z Polski i przebywających w przygranicznych lasach. Nie wiemy, ile osób potrzebuje pomocy, ile osób zmarło podczas wielokrotnych prób dotarcia do Polski – o ile więcej, niż wynika to z informacji przekazanych w oficjalnych komunikatach…?

Życie i zdrowie tych osób to nasza odpowiedzialność. Wyraźmy swój sprzeciw! Bądźmy głosem tych, którym rządzący odmawiają głosu i schronienia, a których życie jest bezpośrednio zagrożone tu i teraz. Żądamy natychmiastowego zakończenia nielegalnych wywózek i przerwania błędnego koła pushbacków. Nie ma naszej zgody na tortury w Polsce!

Nie damy sobie wmówić, że nie mamy wpływu na to, co się dzieje! Organizujemy się, ponieważ jako społeczność wiemy bardzo dobrze, jak ważna jest solidarność. Nigdy nie będziesz szła sama – REAKTYWACJA!

Podczas gdy organizacje i grupy na co dzień wspierające uchodźców i uchodźczynie mają ręce pełne roboty, my stajemy obok nich i robimy to, co po prostu należy: nagłaśniamy przemoc i żądamy szacunku dla każdego człowieka. Nie ma wśród nas lepszych i gorszych – są tylko ludzie. Niektórzy z nich tracą właśnie życie w ciemnych i zimnych przygranicznych lasach – kilkaset, a czasem zaledwie kilka kilometrów od naszych domów.

Widzimy się na demo – przyjdź 17 października (niedziela) o godz. 14.00 pod Palmę.

Program i trasę przemarszu podamy w późniejszym terminie. Joanna Rajkowska zaprosi uczestników i uczestniczki Marszu do udziału we wspólnym działaniu, będącym wyrazem naszej rozpaczy.

Źródło
Opublikowano: 2021-10-09 12:48:49

Medycy na Granicy nadal nie dostali pozwolenia od MSWiA na wjazd na teren objęty

Magdalena Biejat:


Medycy na Granicy nadal nie dostali pozwolenia od MSWiA na wjazd na teren objęty stanem wyjątkowym. Tymczasem sytuacja na granicy jest dramatyczna. Dlatego medycy zdecydowali się jechać na Podlasie i nieść pomoc poza strefą objętą zakazem wjazdu. Jak wynika z informacji przekazywanych przez organizacje pozarządowe, również tam są uchodźcy, którzy potrzebują pomocy.

Zachęcam Was do wsparcia akcji, można dorzucić się na konieczne wydatki, jak sprzęt czy leki. Link do zbiórki znajdziecie w komentarzu.

My nadal będziemy naciskać na rząd, by wpuścił medyków na teren przygraniczny.

#stanwyjątkowy #uchodźcy #granica #medycy #medycynagranicy


Źródło
Opublikowano: 2021-10-06 13:17:13

Ayten ma 1,5 roku, Aryas 8 lat, Arin 6 lat, Alas 4,5 roku, Almand 2,5 roku. Stra

Robert Maślak


Ayten ma 1,5 roku, Aryas 8 lat, Arin 6 lat, Alas 4,5 roku, Almand 2,5 roku. Straż Graniczna, gdzie wywieźliście te dzieci?
Pisałem nie jeden raz co myślę o ludziach wywożących zwierzęta do lasu. Moja kotka jest takim zwierzakiem znalezionym w lesie wyrzuconym przez jakiegoś zwyrodnialca. Nietrudno się domyślić co sądzę o o polskiej Straży Granicznej, która tak samo jak te psy i koty wyrzucane z aut, traktuje dzieci. W nocy w strefie przygranicznej jest 4-6 stopni C. Silna Polska skutecznie walczy z kilkulatkami licząc się z ich śmiercią.

Kamiński w Sejmie nie potrafił odpowiedzieć wiarygodnie, co stało się z ośmiorgiem dziećmi i ich rodzicami, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia placówki Straży Granicznej w Michałowie. Z uchodźcami próbowali skontaktować się aktywiści, lecz Straż Graniczna blokowała ich komunikację. Uchodźcy błagali, by nie wywozić ich na granicę polsko-białoruską. Straż graniczna była nieugięta. Na sesji rady miejskiej w Michałowie zastępca komendanta placówki Straży Granicznej Piotr Dederko, zapytany o to, odpowiedział, że grupa została zawrócona na Białoruś.

Brak jest jakiejkolwiek reakcji Rzecznika Praw Dziecka. Mikołaj Pawlak, którego Zjednoczona Prawica usadowiła na tym stanowisku jest skrajnym fundamentalistą katolickim. Jak napisał Jurek Owsiak brak reakcji Rzecznika to „nawet nie skandal, ale zwykła zbrodnia”. Dyrektor Generalny UNICEF Polska przypomniał, że Polska ratyfikowała konwencję o prawach dziecka w 1991 roku i żąda wyjaśnień, dlaczego łamie konwencję.

Dyrektorka Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku do którego trafia część dzieci migrantów mówi: odwodnieni, niedożywieni, z infekcjami, w stanie mocnego wyczerpania

Lekarze nie uzyskali zgody na wjazd do strefy stanu wyjątkowego, aby pomagać migrantom w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Zwrócili się do prymasa o pomoc w mediacjach z rządem.

Jest już 6 ofiar śmiertelnych przepychanek migrantów na granicy polsko-białoruskiej. Tej krwi nie da się zmyć z rąk rządzących.

Nie ustaje nagonka na uchodźców. Metoda szczucia rząd PiS sprawdzał kilkukrotnie jako skuteczną dla odwrócenia uwagi od innych spraw, w tej chwili może być to kolejna fala pandemii i paraliż ochrony zdrowia, galopująca inflacja i podwyżki cen energii. Przypomnę, że na teren Litwy weszło ponad 4 tys. migrantów – to tak jakby do Polski przedostało około 35 tysięcy.

Amnesty International ma dowody, że uchodźcy w Usnarzu przebywali na terenie Polski, a potem zostali nielegalnie zepchnięci przez Straż Graniczną na stronę białoruską. Wcześniej podawało to wiele osób analizujących mapy. Oznacza to, że polska Straż Graniczna kłamie.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,27627327,straz-graniczna-wypchnela-na-teren-bialorusi-uchodzcow-z-michalowa.html

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,27634033,radni-pytali-wiceszefa-placowki-sg-o-migrantow-gdzie-te-dzieci.html

https://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,27622197,uchodzcy-blagali-by-nie-wywozic-ich-na-granice-polsko-bialoruska.html

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,27634306,push-backi-dzieci-na-granicy-jurek-owsiak-brak-reakcji-rzecznika.html

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,27631196,amnesty-international-pokazuje-dowody-afganczycy-z-usnarza.html

Chcesz skomentować – to pamiętaj, że jesteś gościem na mojej tablicy. To nie śmietnik ani hydepark. Każda próba usprawiedliwiania dręczenia i poniżania ludzi skończy się banem. Więcej: https://www.facebook.com/297394714392739/posts/1009445156521021/


Źródło
Opublikowano: 2021-10-01 00:10:00

Maciej Konieczny w TVP tłumaczy prawicy podstawowe zasady człowieczeństwa:

Razem:


Maciej Konieczny w TVP tłumaczy prawicy podstawowe zasady człowieczeństwa:
– Państwo nie chcą dopuścić na miejsce dziennikarzy! W PiS mówicie ciągle o prawdzie, ale my tej prawdy nie jesteśmy w stanie zweryfikować! Nawet na wojnę wysyła się dziennikarzy, a na Podlasie nie można?!

#uchodźcy #stanwyjątkowy
uchodźcy,stanwyjątkowy

Źródło
Opublikowano: 2021-09-29 09:00:10

Powiedzieć, że to podłe, to nie powiedzieć nic. Na to co robi szefostwo MSWiA –

Robert Maślak


Powiedzieć, że to podłe, to nie powiedzieć nic. Na to co robi szefostwo MSWiA – Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński, a za co odpowiedzialność bierze Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda, nie ma słów wystarczająco obelżywych. Kłamliwa propaganda, dehumanizacja ludzi, przekraczanie kolejnych granic. Urzędnik państwowy na konferencji prasowej pokazuje rzekome dowody na zoofilię imigrantów. To odwołania się do rasistowskiego stereotypu mówiącego o tym, że Arabowie współżyją ze zwierzętami. W oczach opinii publicznej ma to degradować i dehumanizować uchodźców.
Tekst: https://oko.press/krowa-kaminskiego-to-stare-nagranie-z-internetu-a-w-dodatku-to-klacz/
Skojarzenia z najbardziej obrzydliwymi czasami w historii Polski same się nasuwają. Przed wojną byli to Żydzi, dzisiaj uchodźcy.

Nawiasem mówiąc, czy MSWiA pokaże zdjęcia seksu Polaka z owcą, którą ukradł i zgwałcił 3 lata temu? A może film jak Polak gwałci psa w Grecji?

SZWECJA: 40-letni Polak zgwałcił owcę


https://www.se.pl/wiadomosci/swiat/grecja-polak-zgwaci-psa-w-atenach-aa-wmrg-31Mw-YACx.html

Chcesz skomentować – to pamiętaj, że jesteś gościem na mojej tablicy. To nie śmietnik ani hydepark. Każda próba usprawiedliwiania dręczenia i poniżania ludzi skończy się banem. Więcej: https://www.facebook.com/297394714392739/posts/1009445156521021/


Źródło
Opublikowano: 2021-09-29 00:50:22

Wypychanie maleńkich dzieci do lasu?! Na bagna?! Tek nie robi cywilizowany kraj!

Razem:


Wypychanie maleńkich dzieci do lasu?! Na bagna?! Tek nie robi cywilizowany kraj! Należy rozpocząć procedury azylowe i zweryfikować każdą osobę. Kto faktycznie potrzebuje pomocy, temu należy dać status uchodźcy.

Zobaczcie wystąpienie Anna Górska w Telewizja Republika:Źródło
Opublikowano: 2021-09-28 19:43:08

Co jest ważne dla posła lewicy?

Razem:


– Uchodźcy w Usnarzu byli po prostu torturowani: znajdowali się na skrawku ziemi, otoczeni przez uzbrojonych strażników, bez dostępu do lekarza z nieregularnym dostępem do jedzenia i wody. Te 32 osoby z Afganistanu, jak się później dowiedziałem, były na terytorium Polski i zostały zawrócone, a dopóki sprawa nie została nagłośniona, siedziały na polu na terenie naszego kraju – Maciej Konieczny dla Gazeta Wyborcza

Co jest ważne dla posła lewicy?

Źródło
Opublikowano: 2021-09-28 08:14:45

JESTEŚMY W KONTAKCIE Z GRUPĄ Z USNARZA. SYTUACJA JEST DRAMATYCZNA.

Razem:☎️JESTEŚMY W KONTAKCIE Z GRUPĄ Z USNARZA. SYTUACJA JEST DRAMATYCZNA.

Fundacja Ocalenie od 3 września pozostaje w regularnym kontakcie telefonicznym z przetrzymywanymi w Usnarzu Górnym uchodźczyniami i uchodźcami z Afganistanu. Do tej pory, w trosce o bezpieczeństwo przetrzymywanych osób, nie ujawnialiśmy tej informacji. Ostatnie komunikaty są jednak na tyle dramatyczne, że nie widzimy innego rozwiązania. Przedstawiamy nagrania z dzisiejszych rozmów. Uchodźcy i uchodźczynie wyrazili zgodę na ich publikację.

Na nagraniach przedstawiamy wiadomości, jakie do polskiego społeczeństwa i rządu przekazali Afgańczycy i Afganki przetrzymywani w Usnarzu Górnym, za pośrednictwem pani Gul oraz Masouda.

Jeszcze przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego, członek rodziny jednej z przetrzymywanych osób przekazał nam numer telefonu, który mieli przy sobie uchodźcy.
Dopóki przedstawicielki i przedstawiciele Fundacji mogli być na miejscu, komunikacja telefoniczna miała wyłącznie pomocniczy charakter. Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego stała się jedynym możliwym sposobem uzyskiwania informacji o sytuacji grupy.

Uchodźczynie i uchodźcy piszą SMS-y, kiedy tego potrzebują. Rozmowy odbywają się co drugi dzień. Cała komunikacja przebiega za pośrednictwem tłumaczek, w języku dari.

📞11 września, rozmowa z Abdulem Hafizem: Ze względu na małą ilość przyjmowanego pokarmu osoby przetrzymywane w Usnarzu chodzą za potrzebą tylko co 4-5 dni.

📞13 września, rozmowa z Abdulem Hafizem: Osoby próbowały wspólnie śpiewać, żeby podnieść się na duchu. Wszyscy są jednak tak słabi, że nie mogli sobie przypomnieć słów żadnej piosenki.

📞21 września, rozmowa z panią Gul: Siedzimy między drutami Polski i Białorusi. Co mamy zrobić? Wiecie w czyich rękach jest Afganistan.

📞21 września, rozmowa z Masoudem: Jeśli zostaniemy tu i umrzemy, to wtedy zajmiecie się naszymi trupami?

Warunki, w jakich przetrzymywane są osoby w Usnarzu, zagrażają ich zdrowiu i życiu. Wiemy o pierwszych ofiarach śmiertelnych na polskiej granicy. Nie da się tego zmienić, ale nadal można sprawić, że nie będzie kolejnych. Apelujemy do polskich władz, aby natychmiast udzieliły niezbędnej pomocy potrzebującym migrantom i migrantkom – tym z Usnarza i tym przebywającym w innych miejscach wzdłuż granicy – zanim dojdzie do kolejnej nieodwracalnej tragedii!

Link do nagrania Masouda: https://youtu.be/20PWsBYrOJ4
Link do nagrania pani Gul: https://youtu.be/zbqaCY4jNh4


Źródło
Opublikowano: 2021-09-21 18:56:16

Rząd PiS ma wielki „sukces” w walce ze zmarzniętymi, głodnymi ludźmi którzy ucie

Robert Maślak


Rząd PiS ma wielki „sukces” w walce ze zmarzniętymi, głodnymi ludźmi którzy uciekają przed wojną i biedą 🤒. Niczym nie różni się od Łukaszenki. Polacy, poza nielicznymi, nie zdają egzaminu z człowieczeństwa. Koło Gib odnalezione 3 osoby, jedna z nich zmarła wskutek zmarznięcia, dwie pozostałe są w szpitalu. W innym miejscu znaleziono 3 ciała. Koło Supraśla 8 osób ledwie wyciągniętych z bagien, jedna trafiła do szpitala. Białoruska straż graniczna wzywa Wysokiego Komisarza ONZ i twierdzi, że są ślady przeciągania ciała martwej kobiety ze strony Polski na pas graniczny. O ilu ofiarach nie wiemy? Jak pisałem, żadne płoty nie powstrzymają zdeterminowanych, zrozpaczonych ludzi. Działania polskiej Straży Granicznej, takie jak uniemożliwianie złożenia wniosku azylowego i odstawanie ludzi na pas graniczny, straszenie i poniżanie ma tylko jeden efekt – uchodźcy boją się funkcjonariuszy, chowają po lasach i bagnach. Ale to ich nie powstrzyma.
Białoruś oczywiście wykorzystuje sytuację i jej dziennikarze są przy granicy, Polska postanowiła wprowadzić stan wyjątkowy i zablokować dostęp mediów. Czego się boi? Prawdy? Kto wygra wojnę propagandową nietrudno się domyślić.

Każdy kto organizuje i wspiera żyletkowe płoty na granicach, łamanie konwencji genewskiej i praw człowieka – od dzisiaj ma krew na rękach.
Na obrazku opinie z TT z którymi się zgadzam.

P.S. Chcesz skomentować – to pamiętaj, że jesteś gościem na mojej tablicy. To nie śmietnik ani hydepark. Każda próba usprawiedliwiania dręczenia i poniżania ludzi skończy się banem. Więcej: https://www.facebook.com/…/a.29745903…/1013348276130709/


Źródło
Opublikowano: 2021-09-19 22:36:38

Ekonomia polityczna migracji

OZZ Inicjatywa Pracownicza:


Czy migracje zarobkowe blokują wzrost płac? Taką tezę jakiś czas temu postawił Rafal Wos, postulując „moratorium na imigracje”. W nowym tekście opublikowanym na naszej stronie, Jakub Grzegorczyk z Komisji Krajowej polemizuje z Wosiem i przedstawia szerszą analizę ekonomicznego wymiaru migracji zarobkowych:

👉 Presja na obniżanie płac jest stałą cechą gospodarki kapitalistycznej a migracje zarobkowe to tylko jedno z wielu „narzędzi” po które sięgać mogą pracodawcy chcąc „trzymać płace w ryzach”. Zablokowanie imigracji ani nie sprawia, że presja ta znika, ani nie ogranicza dopływu rąk do pracy z innych źródeł.

👉 Migracje to tylko jedno – i to wcale nie najważniejsze – źródło „dopływu rąk do pracy”. Dla „trzymania płac w ryzach” dużo większe znaczenie mają przemiany w rolnictwie (wypieranie drobnych gospodarstw przez rolnictwo przemysłowe) i zwolnienia związane z restrukturyzacjami i zmianami technologicznymi.

👉 Wbrew alarmistycznym doniesieniom medialnym i anty-imigranckiej retoryce partii prawicowych, imigranci i imigrantki stanowią zaledwie 3,5% ludności świata i niecałe 5% globalnej siły roboczej.

👉 W krajach rozwiniętego kapitalizmu, udział płac w PKB rósł lub utrzymywał się na stałym poziomie w okresie zwiększonych migracji (1945-1975), a zaczął spadać w połowie lat 70., czyli okresie gdy zmniejszyła się liczba imigrantów i imigrantek. Podobne zmiany w podziale bogactwa narodowego zaszły także w krajach takich jak Japonia czy Korea Południowa, które prowadzą bardzo restrykcyjną politykę migracyjna – szczelne granice nie uratowały więc płac koreańskich i japońskich robotników.

👉 Procesy globalizacji i monopolizacji sprawiają, że coraz więcej branż zdominowanych jest przez międzynarodowe korporacje, które organizują produkcję i dystrybucję towarów i usług za pomocą zakładów pracy rozrzuconych po całym świecie -firmy te mogą swobodnie wykorzystywać różnice płacowe między państwami i regionami dążąc do maksymalizacji zysków i ograniczenia kosztów pracy. np. Amazon nie musi „ściągać” imigrantów do pracy w niemieckich magazynach – budując magazyny w Polsce i otwierając tu swoją lokalną filię, w przeciągu kilku lat zyskał możliwość ekspresowego przerzucania zamówień na drugą stronę Odry np. podczas strajków.

👉 Powstanie globalnych łańcuchów produkcji i dystrybucji sprawia, że praktycznie niemożliwe jest „zamknięcie” kapitału ponownie w granicach państw narodowych i narzucenia mu regulacji chroniących pracowników. Polityka gospodarcza (niezależnie od barw partyjnych poszczególnych rządów) sprowadza się obecnie do przyciągania inwestycji za pomocą niskich płac, kosztów pracy i podatków. Klasie pracującej pozostaje tylko samoorganizacja i solidarność ponad granicami, a nie czekanie na ratunek ze strony władz państwowych.

👉 Wbrew obiegowym opiniom, pracujący imigranci i imigrantki nie są bierni. To aktywność drugiego pokolenia imigrantów z Europy Środkowej i Wschodniej oraz Czarnych robotników wymusiła na amerykańskich elitach politycznych wprowadzenie „New Dealu”. To walka imigrantek i imigrantów z Ameryki Łacińskiej w ramach kampanii „Sprawiedliwość dla dozorców” doprowadziła do narzucenia podwykonawcom z branży sprzątającej w Los Angeles układu zbiorowego pracy. To strajki magazynierów z Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji doprowadziły do dwukrotnego wzrostu płac we włoskiej logistyce. Wreszcie, także w Polsce, w protest operatorów żurawi aktywnie angażowali się budowlańcy z Ukrainy.

👉 Hasła o „moratorium na imigrację” podkopują jedynie – i tak słabą – solidarność świata pracy. Tym, czego teraz potrzebujemy jest więcej solidarności i więcej internacjonalizmu. Więcej inicjatyw takich jak Ryanair MUST Change lub Amazon Workers International gdzie pracownicy z różnych państw wysuwają wspólne żądania i koordynują swoje walki w ramach jednej korporacji lub jej krajowych filii. Tylko to jest skuteczną odpowiedzią na przemiany, jakie w ostatnich dekadach dokonały się w światowej gospodarce.

https://ozzip.pl/publicystyka/gospodarka/item/2812-ekonomia-polityczna-migracji

Ekonomia polityczna migracji

Źródło
Opublikowano: 2021-09-10 14:21:08

– Rządząca prawica i rząd organizują #stanwyjątkowy na widok kilkudziesięciu Afg

Razem:


– Rządząca prawica i rząd organizują #stanwyjątkowy na widok kilkudziesięciu Afgańczyków, którzy stoją u polskich granic. Prawica panikuje i zachowuje się w sposób kompletnie nieodpowiedzialny i ośmieszający polskie państwo. Zobaczcie wystąpienie Adrian Zandberg 👇 #uchodźcy #sejm #lewicastanwyjątkowy,uchodźcy,sejm,lewica

Źródło
Opublikowano:

Musicie zobaczyć mocne wystąpienie Koniecznego w Sejmie o #stanwyjątkowy! – Po

Razem:


Musicie zobaczyć mocne wystąpienie Koniecznego w Sejmie o #stanwyjątkowy! 🔥🔥🔥 – Po to potrzebny jest ten stan wyjątkowy, żeby ukryć prawdę o tym, co się dzieje w #Usnarz. Ja sam będąc tam, patrząc w oczy obecnym tam afgańskim kobietom słuchałem jednocześnie rzeczniczki Straż Graniczna, która mówiła, że są tam sami mężczyźni – Maciej Konieczny #usnarz #uchodźcystanwyjątkowy,usnarz,uchodźcy

Źródło
Opublikowano:

Cała prawda o #stanwyjątkowy! Musicie to zobaczyć! – Zamiast na nowoczesne, dem

Razem:


Cała prawda o #stanwyjątkowy! Musicie to zobaczyć! 🔥🔥🔥 – Zamiast na nowoczesne, demokratyczne państwo prawa wychodzimy na bezdusznych, brutalnych osiłków, którzy na polsko-białoruskiej granicy grają w okrutnego ping-ponga życiem głodnych, zmarzniętych i przestraszonych ludzi uciekających ze swoich domów – Paulina Matysiak #uchodźcy #białoruś #afganistan #usnarzstanwyjątkowy,uchodźcy,białoruś,afganistan,usnarz

Źródło
Opublikowano:

Mamy stan wyjątkowy na granicy z Białorusią, ale to stan wojenny z wolny społec

Robert Maślak


Mamy stan wyjątkowy na granicy z Białorusią, ale to stan wojenny z wolny społeczeństwem. Kilka uwag.
1. Stan wyjątkowy został wprowadzony, aby chronić rząd i ukryć przemoc oraz nieudolność – świadczy o tym blokowanie dostępu organizacji pomocowych, a nawet dziennikarzy. W Litwie, gdzie też wprowadzono ograniczenia, dziennikarze wchodzą na teren objęty stanem wyjątkowym, także polscy dziennikarze. W Polsce od złapanych dwóch dziennikarzy Onetu policja chciała przede wszystkim zdjęć. Władza autorytarna boi się niezależnych organizacji i wolnych mediów. Bezprawie nie lubi obserwatorów.

2. Litwa wprowadziła stan wyjątkowy, bo do kraju liczącego 3,7 mln osób dostało się ponad 4 000 uchodźców. Patrząc na liczbę ludności Litwy i Polski, to tak jakby do Polski weszło 40 tysięcy. Włochy nie wprowadziły stanu wyjątkowego, pomimo, że do wybrzeży tego kraju docierały tysiące ludzi. Polska z powodów geograficznych nie będzie głównym szlakiem dla uchodźców.

3. Straż graniczna i policja straszy mieszkańców przy granicy, że uchodźcy są niebezpieczni. Pomimo, że to często umęczeni i zdesperowani ludzie, dotąd nie zdarzyły się jakieś nieprzyjemne sytuacje.

4. Część mieszkańców nadgranicznych miejscowości pomaga uchodźcom, niektórzy wożą jedzenie i wodę w bagażnikach, aby w razie czego ich nakarmić. Są tacy, którzy spotykają ich na własnym polu, podobno są przypadki ukrywania uchodźców. Z czym się to kojarzy nie muszę pisać. To ludzie, którzy ratują człowieczeństwo.

5. Media rządowe prowadzą kampanię antyuchodźczą, straszą też prowokacjami ze strony Białorusi i Rosji w związku z manewrami. Mówią o wojnie hybrydowej, choć to co robi Łukaszenka nie spełnia definicji tego terminu. Nie są pewni, czy propaganda przeciwko ludziom uciekającym od wojny i biedy, jaką prowadzili w 2015 r. sprawdzi się w 2021. Dlatego dołożyli manewry i rzekomo te ciężarówki, które wpadają w błoto na granicy, mają nas chronić przed atakiem – nie wspominają, że na przypadki zagrożeń zewnętrznych mamy przewidziany stan wojenny. Takie manewry odbywają się co kilka lat, ba, NATO jest o nich informowane. We wszystkich konfliktach, nawet zbrojnych uczestniczą dziennikarze.

6. Z powodu blokady informacyjne po polskiej stronie, media białoruskie pokazują nielegalne działania polskich służb i niestety mają rację. Polskie władze postępują jak białoruskie, odstawiają nielegalnie uchodźców z powrotem na pas graniczny. Ludzie są traktowani jak przedmioty. Jest to etyczna porażka państwa polskiego. Trudno pouczać innych, jeśli samemu postępuje się haniebnie.

7. Taki sam płot żyletkowy jaki stawia Błaszczak powstaje na granicy Litwy i Białorusi. Tam jest już pierwsza ofiara w ludziach. Przy jego budowie zginął litewski strażak.

8. Informacje o stanie wyjątkowym przekazywali wiceminister Wąsik i minister Kamiński. Kierowali CBA w latach 2006-09. Dostali wyrok pierwszej instancji 3 lata bezwzględnego więzienia za przekroczenie uprawnień Czekali na apelację. Duda ich ułaskawił bezprawnie przed procesem.

Chcesz komentować? Zapraszam, ale przedtem przeczytaj to, żeby nie było niespodzianek 🙂 https://www.facebook.com/MaslakRobert/photos/a.297459031052974/1013348276130709/

https://wiadomosci.onet.pl/bialystok/stan-wyjatkowy-dziennikarz-onetu-z-dwoma-zarzutami-z-powodu-relacji/s6fw2hf

https://belsat.eu/pl/news/01-09-2021-na-granicy-z-bialorusia-zginal-litewski-strazak/Źródło
Opublikowano: 2021-09-03 23:05:02

Stan wyjątkowy został wprowadzony tylko w jednym celu. Żeby nikt nie mógł dalej

Magdalena Biejat:

Stan wyjątkowy został wprowadzony tylko w jednym celu. Żeby nikt nie mógł dalej opowiadać historii 32 osób, które uciekły z Afganistanu przed talibami i którym polski rząd odmawia jedzenia, picia i pomocy medycznej. Żeby rząd mógł nas straszyć odczłowieczoną „falą” uchodźców rzekomo zagrażającą naszemu bezpieczeństwu.

Dziś na konferencji prasowej Lewica i Fundacja Ocalenie opowiedzieliśmy historie tych osób i przypomnieliśmy ich twarze. Na zdjęciach zobaczycie między innymi dziewczynę o imieniu Hajera. Ma 21 lat, na granicy jest z mamą, panią Gul, rodzeństwem i kotem. Mieszkała w Kabulu i zanim talibowie przyszli odebrać jej podstawowe prawa, była studentką.

Jak powiedział dziś Maciej Konieczny, jedynym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski jest dziś rząd PiS, który zdecydował się grać w brudną grę Łukaszenki. Na pewno tego bezpieczeństwa nie narusza podanie jedzenia i leków Hajerze i jej rodzinie.

#uchodźcy #UsnarzGórny


uchodźcy,UsnarzGórny

Źródło
Opublikowano:

PiS obecnie tańczy, jak zagra im Łukaszenka. Uchodźcom z #UsnarzGórny po prostu

Razem:


PiS obecnie tańczy, jak zagra im Łukaszenka. Uchodźcom z #UsnarzGórny po prostu trzeba pomóc i przeprowadzić procedury azylowe – Paulina Matysiak

#uchodźcy #afganistan #białoruś #stanwyjątkowy
UsnarzGórny,uchodźcy,afganistan,białoruś,stanwyjątkowy

Źródło
Opublikowano:

Wiecie, że przed atakiem Rosji chroni nas ten gó****ny, krzywy płot budowany na

Robert Maślak


Wiecie, że przed atakiem Rosji chroni nas ten gó****ny, krzywy płot budowany na granicy, bo Rosja nie ma czołgów, wozów opancerzonych, samolotów ani nawet przecinaków do metalu?
Tymczasem nasila się antyuchodźcza propaganda w TVP i w internecie. Fundacja Ocalenie i prawnicy mają nazwiska uchodźców, w przypadku niektórych nawiązany kontakt z rodzinami, uchodźcy mówili też z jakich regionów Afganistanu pochodzą. Są to stale te same osoby. Stoi to w całkowitej sprzeczności z tym co ogłasza Straż Graniczna. Tak samo informacje dotyczące jedzenia są różne. Straż Graniczna po raz kolejny nie dopuściła do uchodźców karetki.
Więcej (aktualizacja: SG dzisiaj wieczorem ponownie zaczęła zagłuszać kontakt z uchodźcami) : https://oko.press/znamy-tozsamosc-tych-32-osob-to-afganczycy-wciaz-ci-sami-chorzy-glodni-wycienczeni-wywiad/

Straż Graniczna zabrała inną grupę uchodźców z pobliskich Jurowlanów. Celowo zatrzymywała aktywistów, którzy jechali za autem Straży, aby sprawdzić gdzie ich wywożą. Nie ma ich w pobliskich posterunkach SG, co może świadczyć o nielegalnym odstawieniu na granicę. Jeden z pograniczników nazwał ludzi pomagającym uchodźcom „pierdolniętymi”. Takie są standardy panujące w tej formacji. Więcej o tej sytuacji:
https://www.facebook.com/photo?fbid=249258617215335&set=pcb.249259143881949

Chcesz komentować? Przestrzegaj zasad obowiązujących ma mojej stronie: https://www.facebook.com/MaslakRobert/photos/a.297459031052974/1013348276130709/


Źródło
Opublikowano: 2021-08-30 00:37:34

Straż Graniczna notorycznie narusza prawo. Kolejny raz gdy łamie Konwencję Genew

Robert Maślak

Straż Graniczna notorycznie narusza prawo. Kolejny raz gdy łamie Konwencję Genewską. Zarówno organizacje pozarządowe jak i biuro RPO o tym mówi od dawna. Do tego ta pogarda i poniżanie innych ludzi. Widać, że jest na to przyzwolenie.

Wieś Nomiki. 600 metrów od granicy z Białorusią. Chwila po północy. Na miejscu spotykamy troje osób uchodźczych – Dominique, Ritę i Gimzamzę, oraz patrol Straży Granicznej. W aucie którym jechałem mamy zapas ubrań, ciepłą herbatę i pisemne pełnomocnictwa prawne.

Uchodźcy są w ciężkim szoku, głębokim ataku paniki. Na początku nie odpowiadają na jakiekolwiek próby kontaktu, dopiero podrzucenie im kurtek i płaszczy daje im sygnał, że chcemy im pomóc. Strażnicy od samego początku naigrywują się – „My też się chętnie napijemy, ja dawno nie piłam” w odpowiedzi na podanie herbaty. Kontakt udaje się nawiązać po francusku – wypisane zostają pełnomocnictwa. Wyszarpuje je Straż Graniczna, udaje się… Więcej
Źródło
Opublikowano: 2021-08-28 18:40:26

Do Polski wciąż szerokim strumieniem napływają przedstawiciele innych na rodów,

Piotr Ikonowicz:


Do Polski wciąż szerokim strumieniem napływają przedstawiciele innych na rodów, ras, religii, w tym wielu wyznawców islamu. Na co dzień kiedy zamawiamy jedzenie do domu bardzo często dostarcza je śniady mężczyzna (np. z Pakistanu czy Indii) na motorowerze lub rowerze. To imigranci zarobkowi. Gdyby nie oni nasza gospodarka miałaby kłopoty. Bo wiele milionów Polaków emigrowało w poszukiwaniu lepszego losu na Zachód. I ci imigranci, Ukraińcy, Hindusi, Nepalczycy, Pakistańczycy, Afgańczycy itd. uzupełniają ten ubytek rąk do pracy. Nikt się ich nie boi, nie stwarzają żadnych problemów. Dlaczego zatem mamy się bać osób, które uciekają przed Talibami, fanatykami religijnymi? Czy ktoś naprawdę podjąłby decyzję, aby uchodźców z Afganistanu odesłać z powrotem w ręce Talibów?

Jednak rządzący podsycają irracjonalny strach przed przybyszami, bo chcą na tym strachu budować swój wynik w nadchodzących wyborach. Nawet rosnąca część opozycji, w tym Donald Tusk uznali, że lepiej nie okazywać współczucia, żadnych ludzkich uczuć. Bo ludzkie uczucia się politycznie nie opłacają.

Dla zdrowego, wypoczętego człowieka 20 dni pod gołym niebem bez żadnych wygód, to może jeszcze nie tortura, ale z pewnością ciężkie przeżycie. A ci ludzie mają za sobą wędrówkę liczącą tysiące kilometrów. Mam nadzieję, że nikomu nic się nie stanie i że osiągną swój cel, bezpieczną przystań po tym wszystkim co już. również z naszej winy, wycierpieli. Wierzący niech się za nich modlą. Ja po prostu trzymam kciuki.

Źródło
Opublikowano: 2021-08-27 23:03:59

Uchodźcy to ludzie, którzy uciekają przed głodem, wojną i śmiercią. To nasz ludz

Razem:


Uchodźcy to ludzie, którzy uciekają przed głodem, wojną i śmiercią. To nasz ludzki obowiązek im pomóc. Czym kierują się rządzący i inne odcienie prawicy? Jaką moralnością? Na straszeniu biednymi ludźmi, którzy są głodni, w potrzasku, chorzy i umierający chcą zbijać kapitał. Ich słowa są obrzydliwe.

Wzywamy rząd do przyjęcia, nakarmienia i leczenia osób, które koczują w Usnarzu!

#usnarz #uchodźcy #afganistan


Źródło
Opublikowano: 2021-08-27 13:01:29

1. Dwa zdjęcia z Usnarza Górnego – polski żołnierz myje ręce w wodzie mineralnej

Robert Maślak


1. Dwa zdjęcia z Usnarza Górnego – polski żołnierz myje ręce w wodzie mineralnej i uchodźca pilnowany przez żołnierza idzie po wodę do picia do kanału. Jeśli to nie jest celowe upadlanie ludzi, to co nim jest?
2. W Usnarzu Górnym już kilkanaście osób jest chorych, 52-letnia kobieta jest w ciężkim stanie, ma problemy z oddychaniem. Wojsko blokuje dostęp lekarzy.
3. Jedyny dobry news. Dzisiaj Trybunał w Strasburgu w trybie natychmiastowym wydał Polsce nakaz dostarczenia uchodźcom w Usnarzu wody, jedzenia, ubrań, opieki medycznej i schronienia.
4. TVP i rząd kłamie, że uchodźcy są po białoruskiej stronie. Są dowody, że jest to nieprawda. Na zdjęciu to polski żołnierz odprowadza uchodźcę, wiadomo też, że obóz jest z trzech stron otoczony przez polskie wojsko, z jednej przez białoruskie. Nikt na razie nie podał, żeby polskie wojsko wkroczyło na terytorium Białorusi czyli zarówno żołnierze, jak i uchodźcy są po polskiej stronie. To zresztą niewiele zmienia, bo na pas graniczny nielegalnie zepchnęła ich polska straż z graniczna.
5. Trwa pokazówka rządu z konwojem humanitarnym, który nie może wjechać do Białorusi. Wystarczy dopuścić lekarzy i przedstawicieli organizacji pozarządowych, których dzieli od uchodźców 300 metrów, zamiast robić szopkę.

P.S. Chcesz skomentować, zapraszam, ale wcześniej przeczytaj to: https://www.facebook.com/MaslakRobert/photos/a.297459031052974/1009445103187693/


Źródło
Opublikowano: 2021-08-25 21:25:08

140 milionów.

Tomasz Markiewka:


140 milionów.

Tylu wedle szacunków Banku Światowego może być migrantów klimatycznych do 2050 roku, i to tylko z trzech regionów świata: Ameryki Łacińskiej, Azji Południowej i Afryki Subsaharyjskiej. Czy jest się czym martwić?

Zdaniem niektórych – nie bardzo. Dziennikarz ekonomiczny Sebastian Stodolak znalazł proste rozwiązanie. Weźcie głęboki oddech, bo jest ono iście doskonałe. Na pohybel alarmistom i pesymistom klimatycznym, którzy zapowiadają katastrofę:

„Więcej wiary w ludzi” – pisze Stodolak. I kontynuuje: „Będą masowe migracje? W porządku! Przygotujmy się na to instytucjonalnie i dostrzeżmy tego plusy: ludzie z krajów biednych o niskiej produktywności wyemigrują do krajów bogatych o wysokiej produktywności, które w dodatku cierpią na deficyt siły roboczej”.

Trudno stwierdzić, co mogłoby pójść w tym planie nie tak, prawda? Wszak żyjemy w kraju, który każdą grupę migrantów czy uchodźców wita z otwartymi ramionami. Polski rząd właśnie wysłał ekipę powitalną, żeby przyjąć kilkadziesiąt osób czekających na granicy z Białorusią.

A pamiętacie, co się działo, gdy do Europy zawitali uchodźcy z Syrii? Wszystkie kraje prześcigały się, kto przyjmie ich więcej. Europejskie społeczeństwa porzuciły wewnętrzne spory, by zjednoczyć się w chęci pomocy przybyszom. Poparcie dla antyimigranckich partii spadło niemal do zera. Na greckich wyspach zbudowaliśmy sieć wygodnych mieszkań i ośrodków szkoleniowych, żeby uchodźcy mogli nie tylko czuć się bezpiecznie, lecz czym prędzej zdobyć odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Wybaczcie ten sarkazm, ale coraz trudniej reagować poważnie na scenariusze i złote recepty rysowane przez „rynkowych optymistów klimatycznych”. Ludzi takich jak wspomniany Stodolak, którzy najpierw przekonywali, że globalne ocieplenie to jedna wielka ściema, a teraz uważają, że może i coś jest na rzeczy, ale od zmiany klimatu i tak gorsze są „alarmizm” i próby ingerowania w rynek.

https://krytykapolityczna.pl/swiat/wolny-rynek-nie-ocali-swiata-przed-katastrofa-klimatyczna/

Źródło
Opublikowano: 2021-08-25 08:08:15

Wszyscy jesteśmy uchodźcami dla sytych salonów, czyli o hipokryzji liberałów

Obywatel:


Mamy nowy tekst o sprawie rozpalającej duże emocje, ale oczywiście nie interesują nas zgrane banały „twardzielsko-prawicowe”, ani „wrażliwe”. Szymon Gams przygląda się innemu aspektowi problemu i pisze: „Najłatwiej będzie to wszystko wytłumaczyć na podstawie fałszywej dychotomii, która operuje wizją uchodźców zabierających „pełnoprawnym” obywatelom mieszkania. W skrócie: albo mieszkania, albo uchodźcy. Tyle że w takim modelu faktycznym uchodźcą wewnątrz państwa są każda uboga osoba i cała klasa ludowa – grupy nie wpasowujące się w schemat i wizję klasy średniej. Czy klasośrednie oburzenie wobec powstania nowego osiedla socjalnego, które wywoła spadek cen nieruchomości, nie jest tym samym, co strach przed „grabieżą mieszkań”, których i tak nie ma, przez „złych” migrantów? Schemat jest ten sam: salony odbierają komuś prawo do dachu nad głową ze względu na własny interes i kategorie „inności”, bo przecież wszyscy w mieszkaniach socjalnych to groźni przestępcy, a każdy uchodźca to terrorysta. Znamy to bardzo dobrze, np. ostatnia sprawa wokół warszawskiego centrum ReStart w pobliżu stacji metra Dworzec Wileński, gdzie politycy związani z lokalną oligarchią byli przeciwni wybudowaniu ośrodka pomocy społecznej. Dlatego właśnie ci wszyscy, którzy korzystając ze swojego klasowego przywileju marginalizują innych, sami działają w modelu Frontexu. Wszystkie realnie wrażliwe społecznie osoby wiedzą przecież, że liberałowie pragną się grodzić przed biednymi, wypędzać ich z zajętego przez siebie terenu czy wreszcie budować im getta, jak na wspomnianej wcześniej Dudziarskiej. Ci wszyscy, którzy sprzeciwiają się progresji podatkowej (z Lewicą uśmiechającą się do Tuska na czele), rozbudowie usług publicznych i walce o prawa lokatorów, sami prowadzą do powstawania coraz głębszej grupy „migrantów” wewnątrz samego państwa”. Całość w linku:
_______________
Chcesz nadal czytać „Nowego Obywatela”? Wesprzyj nas i wpłać darowiznę: Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom”, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi, numer rachunku: 78 8784 0003 2001 0000 1544 0001 – z dopiskiem „Darowizna”.

Wszyscy jesteśmy uchodźcami dla sytych salonów, czyli o hipokryzji liberałów

Źródło
Opublikowano: 2021-08-24 20:48:12

Zła głupota i naiwne okrucieństwo.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Zła głupota i naiwne okrucieństwo.

Od dwóch tygodni obserwujemy jak polskie władze łamią konwencje międzynarodowe, dopuszczają do nieludzkiego traktowania osób uwięzionych na granicy i JEDNOCZEŚNIE z kretesem przegrywają propagandowe starcie z białoruskim reżimem. Zło i nieudolność, głupota i okrucieństwo – oto zestaw, który z wypiętą piersią prezentuje prawicowa władza i jej służby.

Odmowa udzielenia pomocy ludziom koczującym na zimnie, pod lufami karabinów, chorującym i przerażonym o swoje życie to nieludzkie traktowanie. To hańba władzy, ale i każdego strażnika, żołnierza i policjanta, który w tej odmowie uczestniczy – bez względu na to, jakie ma rozkazy.

Ale to też skrajna głupota i efektywne wspieranie białoruskiego reżimu, który z każdym dniem dostaje od Polski nowe argumenty, by pokazywać, jak niehumanitarnym państwem jest nasz kraj i jak pełne hipokryzji są opowieści zjednoczonej Europy o szacunku do praw człowieka. Im gorzej wygląda sytuacja w okolicach Usnarza, im bardziej niezgodne z prawem międzynarodowym rozporządzenia wydaje MSWiA, im silniej straż graniczna zagłusza organizacje i uniemożliwia pomoc medyczną uwięzionym – tym lepiej dla Łukaszenki. Głupotą jest tego nie widzieć, bezdusznością – udawać, że się nie widzi i wmawiać ludziom, że nieludzkie traktowanie uwięzionych ma cokolwiek wspólnego z oporem wobec białoruskich służb czy ochroną granic.

Wmawianie opinii publicznej przez prawicę, że nie można wpuścić i poddać procedurom azylowym ludzi koczujących na granicy, „bo po nich pojawią się następni” oznacza, że władza (oraz prawicowa część opozycji) jest nie tylko bezduszna, ale i naiwna. Bo czy naprawdę komuś się wydaje, że istnieje jakikolwiek scenariusz, w którym „następni” tak czy inaczej się nie pojawią? Czy prawica wierzy w złudzenie, że na polskiej – a tym samym unijnej – granicy nie będą pojawiać się coraz liczniej uchodźcy i migranci, uciekający przed wojnami, represjami, katastrofą klimatyczną i biedą, i poszukujący choć trochę bardziej bezpiecznego miejsca do życia, pracy, wychowania dzieci? Otóż – będą. Nie powstrzymają ich przed tym zasieki, strażnicy ani tragedie tych, co próbowali przed nimi.

Skutecznym orężem w walce czy to z białoruskim reżimem traktującym bezbronnych ludzi jak pionki w starciu z Unią Europejską, czy z każdym innym kryzysem, skutkującym wzmożonymi ucieczkami przez polską granicę, nie jest i nie będzie drut kolczasty.

Może nim być wyłącznie humanitarne traktowanie uciekających i mądra, jasna, długofalowa polityka migracyjna, budowana na zasadach solidarności i w porozumieniu z partnerami europejskimi. Polityka rzetelnych procedur azylowych, polityka udzielania międzynarodowej ochrony tym, którzy jej potrzebują, polityka włączania nowoprzybyłych osób – zarówno uchodźców, jak i migrantów – w systemy ochrony zdrowia, edukacji, rynek pracy etc.

Drutem kolczastym ani nie uratuje się życia uwięzionych na granicy ludzi, ani nie zbuduje się na nim silnego, bezpiecznego, europejskiego państwa. Jeśli prawica tego nie wie, jest głupia. Jeśli tylko udaje, że nie wie, jest też zwyczajnie, banalnie zła.

Źródło
Opublikowano: 2021-08-23 13:07:53