Razem z posłanką Pauliną Matysiak zapytaliśmy panią wojewodę podkarpacką Ewę Len

Razem Podkarpackie:

Razem z posłanką Pauliną Matysiak zapytaliśmy panią wojewodę podkarpacką Ewę Leniart o powroty do ojczyzny obywateli Ukrainy. Z mediów dowiadywaliśmy o fatalnych warunkach ich powrotów. Ludzie byli tłoczeni setkami i tysiącami na dworcu oraz przejściu granicznym w Korczowej, po kilkanaście godzin stali na zewnątrz, a część spała na dworcu.

Naszym zdaniem nie powinno to tak wyglądać. Mogło dojść do niebezpiecznej sytuacji i zakażeń koronawirusem. Mamy nadzieję, że już nie będzie żadnych niebezpiecznych zdarzeń na granicy polsko-ukraińskiej, a obywatele polscy i ukraińscy będą odpowiednio zabezpieczeni.


Źródło
Opublikowano: 2020-03-30 17:25:03

"Tarcza Antykryzysowa" autorstwa PiS wpędzi miliony ludzi w biedę i po

Razem Warmińsko-Mazurskie:

"Tarcza Antykryzysowa" autorstwa PiS wpędzi miliony ludzi w biedę i pogłębi recesję. Nigdy nie poprzemy zapisów, które mają w sobie cięcia pensji, brak wsparcia dla osób na śmieciówkach i otwieranie furtki do komercjalizacji szpitali.

Wzywamy do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej i przełożenia wyborów prezydenckich na termin, który nie będzie skutkował ofiarami w ludziach.

Przeczytaj stanowisko Rady Krajowej Razem o "Tarczy Antykryzysowej" (link w komentarzu).


Źródło
Opublikowano: 2020-03-30 17:01:07

Donald Tusk mówił dziś o tym, że tak jak akceptujemy ból zadawany przez lekarza,

Michał Pytlik:

Donald Tusk mówił dziś o tym, że tak jak akceptujemy ból zadawany przez lekarza, tak musimy zaakceptować wyrzeczenia spowodowane kryzysem.

Mam więc pytanie: jakie wyrzeczenia poczyni Donald Tusk? Czy odda część swojej pensji z pracy w Brukseli?

Może to zaciskanie pasa takie Tuski, Balcerowicze, Morawieckie i Kaczyńskie zaczęłyby od siebie? Jak zwykle o naszych portfelach najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy nie muszą martwić się zapłaceniem rachunków i nakarmieniem dzieci. Znowu mamy się poświęcać po to, żeby oni sobie dalej żyli w luksusach na nasz koszt.

Skończmy z tą niesprawiedliwością. Na czas kryzysu nie ma nic gorszego niż zaciskanie pasa. Bez pieniędzy w naszych kieszeniach czeka nas kryzys na długie lata i zerowa koniunktura. To właśnie teraz należy wpakować pieniądze bezpośrednio do kieszeni naszych rodzin, nawet kosztem zwiększenia długu. Tylko że do tego potrzebne są jaja i jakiekolwiek pojęcie o codziennym życiu Polek i Polaków.

Źródło
Opublikowano: 2020-03-30 15:08:18

"Tarcza Antykryzysowa" autorstwa PiS wpędzi miliony ludzi w biedę i pogłębi recesję. Nigdy nie poprzemy zapisó

Razem:

"Tarcza Antykryzysowa" autorstwa PiS wpędzi miliony ludzi w biedę i pogłębi recesję. Nigdy nie poprzemy zapisów, które mają w sobie cięcia pensji, brak wsparcia dla osób na śmieciówkach i otwieranie furtki do komercjalizacji szpitali.

Wzywamy do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej i przełożenia wyborów prezydenckich na termin, który nie będzie skutkował ofiarami w ludziach.

Przeczytaj stanowisko Rady Krajowej Razem o "Tarczy Antykryzysowej" (link w komentarzu).


Źródło
Opublikowano: 2020-03-30 11:56:23

W poniedziałkowy poranek (za chwilę znów zacznie się chaos zdalnych lekcji! ) ws

Razem Poznań:

W poniedziałkowy poranek (za chwilę znów zacznie się chaos zdalnych lekcji! 😨) wspominając heroiczną postać Sidonie Werner, myślimy o Was, nauczyciele i nauczycielki, i o Waszych heroicznych wysiłkach. Wiemy, że Wasza praca jest bardzo często niedoceniana a Wasz trud – lekceważony. Że jesteście przepracowane i niewystarczająco wynagradzane. Że często musicie słuchać obelżywych uwag, także tych padających z ust polityków i polityczek. 🤦‍♀️

Wierzymy jednak, że na Waszą pracę dla podtrzymania edukacji w czasach pandemii kolejne pokolenia będą patrzeć z takim podziwem, z jakim my patrzymy na dokonania Sidonie Werner, wywodzącej się z Poznania żydowskiej nauczycielki, feministki i działaczki politycznej, która – rocznik 1860 – równo dwa tygodnie temu obchodziłaby swoje 160. urodziny. 🕯️

Sidonie, choć pochodziła z bardzo zamożnej rodziny kupieckiej, zawsze wyróżniała się społeczną wrażliwością. Była współzałożycielką licznych organizacji zajmujących się poprawą sytuacji pracujących żydowskich kobiet i dzieci, zwłaszcza dziewczynek (pamiętajmy, że mówimy o czasach, gdy praca dzieci była legalna i powszechna!) oraz umożliwianiem im dostępu do edukacji. Bez wytchnienia zajmowała się zwalczaniem antysemityzmu oraz przeciwdziałaniem handlowi kobietami. Wyznawała – wówczas jeszcze rewolucyjny – pogląd, że to wykształcenie, zwłaszcza zawodowe, jest drogą do emancypacji kobiet. W Poznaniu prawie już o niej nie pamiętamy, a na świecie uchodzi za jedną z najważniejszych polityczek społecznych XX wieku. Przede wszystkim jednak była, przez cały czas swojej imponującej działalności, nauczycielką: uczyła w szkole podstawowej od wczesnej młodości aż do emerytury.

Chwała Wam, nauczyciele i nauczycielki czasów zarazy – bohaterowie i bohaterki codzienności! Trzymajcie się!


Źródło
Opublikowano: 2020-03-30 07:30:01

Obejrzyj Dochód podstawowy. Teraz!

Razem:


Maciej Szlinder z Razem o bezwarunkowym dochodzie podstawowym i dlaczego ten pomysł warto teraz wprowadzić, aby uniknąć kryzysu.


Źródło
Opublikowano: 2020-03-29 10:30:43

Trwa kryzys, po którym większość z nas będzie potrzebować pomocy.

Michał Pytlik:

Trwa kryzys, po którym większość z nas będzie potrzebować pomocy.

Komu należy pomóc? Pracownikom i małym przedsiębiorcom przede wszystkim, bo to oni ucierpią najbardziej.

A komu PiS przeznacza pomoc? Wielkim, bogatym i bankom.

Kiedy w 2008 roku banki spowodowały kryzys światowy, dostały górę pieniędzy na spłatę długów, bo tak sobie wylobbowały. My zaciskaliśmy pasa, oni się jeszcze na tym wzbogacili. Tak jest przy każdym kryzysie.

Teraz będzie tak samo, bo „tarcza antykryzysowa” to dla większości po prostu kryzysowy miecz. Zamiast na ochronę zdrowia, na pracowników i małych przedsiębiorców pieniądze znowu przekazywane są tym, którzy ją sobie wylobbowali, a wcale ich nie potrzebują.

Zabraknie pieniędzy, bo ktoś je sobie wziął naszym kosztem. Za tym właśnie zagłosowały wczoraj PiS i PO. Będziecie wiedzieć, komu za to podziękować.

Źródło
Opublikowano: 2020-03-28 21:00:25

ZOBACZ LISTĘ POSŁÓW I POSŁANEK Z WIELKOPOLSKI GŁOSUJĄCYCH ZA WYBORAMI PODCZAS P

Razem Poznań:

‼️👇 ZOBACZ LISTĘ POSŁÓW I POSŁANEK Z WIELKOPOLSKI GŁOSUJĄCYCH ZA WYBORAMI PODCZAS PANDEMII! 👇‼️

Po nocnym głosowaniu w Sejmie jesteśmy tak samo wstrząśnięte, smutne i rozgniewane, jak wielu z Was.

„Tarcza Antykryzysowa”, za którą ręka w rękę zagłosowały PiS i PO, to chaotyczny zestaw półśrodków, które ochronią grupy najmniej narażone na skutki kryzysu, a wcale nie pomogą tym, w których uderzy on najmocniej. Suchą nogą przez załamanie gospodarcze przejdą ci, co zawsze: banksterscy kumple premiera Morawieckiego, duże firmy, korporacje, kler.

Myślałyście, że w Tarczy Antykryzysowej znajdą się zapisy, które realnie pomogą mikroprzedsiębiorcom, osobom na śmieciówkach i wypchniętym na samozatrudnienie, opiekunom dzieci i osób starszych? Nic z tego. Złożone przez Lewica poprawki wprowadzające te i inne prospołeczne, a nie tylko probiznesowe zapisy zostały odrzucone. Nie będzie ochrony miejsc pracy, nie będzie dochodu gwarantowanego, nie będzie odpowiednio dużego transferu środków na ochronę zdrowia: za to będą skandaliczne obniżki pensji, prywatyzacja szpitali, otwarta furtka dla państwa policyjnego i… wybory prezydenckie!

PiS po trupach – ta metafora jest teraz bardziej realna niż kiedykolwiek – prze do majowych wyborów, umożliwiając głosowanie zdalne grupie najbardziej narażonych na skutki zakażenia, a całej reszcie mówiąc – wybaczcie ten ponury żart – żeby szła do urn. Po raz kolejny nie tylko robi zamach na Konstytucję, ale też bezprawnie zmienia kodeks wyborczy.

‼️UWAGA‼️
Poniżej lista posłów i posłanek z Wielkopolski, które zagłosowały za wyborami podczas pandemii:

Okręg wyborczy nr 36 (Kalisz)
Dziedziczak Jan, PiS
Kaleta Piotr, PiS
Ławniczak Tomasz, PiS
Maląg Marlena Magdalena, PiS
Mosiński Jan, PiS
Rusiecki Grzegorz, KO
Sójka Katarzyna, PiS
Urbaniak Jarosław, KO
Witczak Mariusz, KO

Okręg wyborczy nr 37 (Konin)
Bartosik Ryszard, PiS
Czarnecki Witold, PiS
Dolata Zbigniew, PiS
Galemba Leszek, PiS
Hennig-Kloska Paulina, KO
Hoffmann Zbigniew Grzegorz, PiS
Nowak Tomasz Piotr, KO

Okręg wyborczy nr 38 (Piła)
Czarnecki Krzysztof, PiS
Janyska Maria Małgorzata, KO
Kubiak Marta, PiS
Munyama Killion, KO
Piechowiak Grzegorz, PiS
Porzucek Marcin, PiS
Rutnicki Jakub, KO

Okręg wyborczy nr 39 (Poznań)
Dzikowski Waldy, KO
Emilewicz Jadwiga, PiS
Grupiński Rafał, KO
Szynkowski vel Sęk Szymon, PiS
Wróblewski Bartłomiej, PiS


Źródło
Opublikowano: 2020-03-28 17:49:16

Od 13 dni Filip Chudy, radny krajowy Razem z okręgu wrocławskiego, publikuje cod

Razem Wrocław:

Od 13 dni Filip Chudy, radny krajowy Razem z okręgu wrocławskiego, publikuje codziennie prognozy liczby chorych na najbliższe dni. Porównuje przy tym trendy na podstawie danych od 100 zakażonych (zgodnie z wytycznymi WHO) i z ostatnich 7 dni, co pozwala m.in. ocenić, czy wprowadzane zaostrzenia powodują spadek tempa epidemii, czy nadchodzi szczyt zachorowań i czy starczy nam wówczas respiratorów.

Raporty śledzi kilka tysięcy osób na Twitterze, spotkały się także z zainteresowaniem mediów. Dzięki temu możecie przeczytać w Wyborcza.pl Wrocław wywiad z Filipem na temat tego, dlaczego tak ważne jest ograniczanie naszej aktywności i kontaktów. Dowiecie się, czy postulat przetestowania wszystkich jest realistyczny, jakie są skutki uboczne pracy zdalnej i jak moglibyśmy im zaradzić.

Zachęcamy do zapoznania się z tekstem. Link do artykułu w komentarzach.

[opis grafiki dla osób niedowidzących i niewidomych: na górze znajduje się nagłówek: "Filip Chudy na temat epidemii koronawirusa", a poniżej cytat o treści: "Musieliśmy zawiesić działalność, która nie jest kluczowa dla przetrwania społeczeństwa, by uniknąć lawinowego przyrostu liczby chorych. Nasze szpitale nie mają szans udźwignąć więcej niż kilkunastu tysięcy osób". Niżej wymieniono nazwę artykułu i serwisu z którego pochodzi: "Jak przetrwać epidemię? Ekspert: "Trzeba zawiesić działalność czego tylko się da" Wyborcza.pl Wrocław". Po lewej stronie widać wizerunek Filipa Chudego. W tle znajduje się wykres o tytule "Prognoza liczby chorych krzywą wykładniczą". Na osi x znajdują się dni – od 04.03.2020 do 28.03.2020. Na osi y "liczba chorych" (zakres od 0 do 4000).

Ciągłą linią czerwoną przedstawione są raportowane przypadki zakażeń dla każdego dnia. Linia w przybliżeniu ma kształt funkcji wykładniczej. Możemy zaobserwować, że 04.03.2020 linia czerwona wskazuje liczbę chorych – 0. Między 17 a 18 marca linia przecina się z podziałką wskazującą na 250 chorych. 21.03 – 500, 25.03 – 1000. Linia czerwona kończy się 27.03, pomiędzy linią poziomą wskazującą na liczbę chorych między 1250 a 1500. Poza linią czerwoną znajdują się na wykresie również przerywana linia niebieska – pokazująca prognozę na podstawie danych z 14 ostatnich dni oraz linia czarna, wskazująca prognozę na podstawie ostatnich 7 dni. Widać, że niebieska linia rośnie szybciej niż czarna. Na przykład: niebieska linia przecina linię poziomą wskazującą 2000 chorych między 28.03, a czarna linia osiąga ten punkt dopiero 29.03.]


Źródło
Opublikowano: 2020-03-28 13:18:00

Dziś w nocy Platforma Obywatelska wspólnie z PiS-em zagłosowała za drastycznym p

Michał Pytlik:


Dziś w nocy Platforma Obywatelska wspólnie z PiS-em zagłosowała za drastycznym pogorszeniem sytuacji polskich pracowników. Wspólnie z PiS-em także poparła złamanie prawa, tj. zmianę Kodeksu Wyborczego na miesiąc przed wyborami. Spraw, które przeciwko ludziom załatwiła wspólnie z PiS-em można wyliczać bez liku.

Widzę, że PO nie tylko chętnie wejdzie w koalicję z Konfederacją, ale koalicja z PiS-em też jej nie przeszkadza. Ale to akurat najmniejsze zdziwienie świata. Poza medialnym szumem o kilka spraw od lat zawsze głosują tak samo.

Źródło
Opublikowano: 2020-03-28 11:27:04

Przeczytajcie uważnie

Razem:

❗️Przeczytajcie uważnie❗️

Czytamy wiele zarzutów, które padają w naszą stronę. Głosowaliśmy całą noc nad rozwiązaniami, które miały chronić Polki i Polaków przed katastrofalnymi skutkami pandemii.

Zgłosiliśmy kilkadziesiąt poprawek. Niestety, stary układ POPiS zamiast ratować miejsca pracy, przepchnął zmiany w kodeksie wyborczym. To prosta droga do śmiertelnie niebezpiecznych wyborów prezydenckich.

PO i PiS zgodnie, ramię w ramię poparły tzw. tarczę antykryzysową. Tarcza dzieli nas na lepszych i gorszych. Na tych, którzy dostaną ochronę i tych, którzy tej ochrony zostali pozbawieni. Ci drudzy zostaną zwolnieni, wyzyskani, albo ich płace zostaną obniżone nawet o połowę.

Lewica i PSL zagłosowały przeciw tarczy i zapisom, w których były:
antypracownicze zapisy,
zmiana kodeksu wyborczego na 42 dni przed wyborami.

Ci, którzy zagłosowali za tą ustawą, podnieśli rękę za tym, żeby zorganizować wybory w trakcie epidemii.

Głosowaliśmy w czwartek za zmianą regulaminu Sejmu, dzięki której posiedzenie piątkowe było zdalne. Jeżeli w Sejmie pojawiłby się choć jeden przypadek zakażenia koronawirusem, doprowadziłoby to do całkowitego paraliżu parlamentu.

🔴 Platforma Obywatelska, która dziś najgłośniej krzyczy w tej sprawie, podczas głosowania zmian w regulaminie 30 proc. ich posłów było nieobecnych!

Dlaczego w kluczowym głosowaniu, wprowadzającym bardzo szkodliwe zmiany w kodeksie wyborczym, ręka w rękę z PiS głosowała również Platforma Obywatelska? Proszę pytać Kidawę-Błońską, Borysa Budkę i pozostałych polityków PO.


Źródło
Opublikowano: 2020-03-28 09:59:14

Adrian Zandberg: Kilka godzin temu kierowałem te słowa do PiS. Teraz powtórzę je, tym razem do Platformy. Panie i panowi

Razem:

Adrian Zandberg: Kilka godzin temu kierowałem te słowa do PiS. Teraz powtórzę je, tym razem do Platformy. Panie i panowie z Platformy, zagłosowaliście za ustawą, która łamie prawo. Podnieśliście rękę za tym, żeby wybory odbyły się w trakcie epidemii. Jeśli tak się stanie, będzie to wasze dzieło.


Źródło
Opublikowano: 2020-03-28 07:34:52

Obejrzyj Konieczny w Sejmie: Dochód gwarantowany dla każdego!

Razem:


Nie zaklinajcie rzeczywistości – bezrobocie na wielką skalę już puka do naszych drzwi. Wybór jest prosty: albo prawdziwy system wsparcia dla ludzi, którzy tracą pracę, albo tymczasowy dochód gwarantowany dla każdego! Nie ma czasu na tchórzliwe półśrodki! – Maciej Konieczny w Sejmie.


Źródło
Opublikowano: 2020-03-27 17:17:06

Co znajdziemy w „Tarczy Antykryzysowej”, albo raczej „Tarczy Antypracowniczej”?

Razem:

Co znajdziemy w „Tarczy Antykryzysowej”, albo raczej „Tarczy Antypracowniczej”?

Otóż pod płaszczykiem troski PiS wprowadza państwo policyjne. Sami przeczytajcie:

„Art. 65a. Kto umyślnie, nie stosując się do wydawanych przez funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej, na podstawie prawa, poleceń określonego zachowania się, uniemożliwia lub istotnie utrudnia wykonanie czynności służbowych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”.

Pandemia minie, a przepis najpewniej zostanie. Wrócą manifestacje, protesty, zgromadzenia spontaniczne, a policja będzie mogła wszystkich powsadzać do aresztu. To nic innego, jak ograniczanie wolności!

#TarczaAntypracownicza #TarczaNieWystarczaTarczaAntypracownicza,TarczaNieWystarcza

Źródło
Opublikowano: 2020-03-27 13:51:54

Duża firma, ponad 5 tys. zatrudnionych. Pracownicy biurowi pracują z domu. Ale w

Razem Warmińsko-Mazurskie:

Duża firma, ponad 5 tys. zatrudnionych. Pracownicy biurowi pracują z domu. Ale w hali fabrycznej produkcja trwa 24 godziny na dobę. Zapasy surowca są. Pracowników mniej, więc pracować za dwóch. Co więcej, do firmy zjeżdżają ciężarówki z całej Europy, a potem produkty jadą w świat. Środki bezpieczeństwa? Mydełko i fartuch. I codziennie te kilka tysięcy niechronionych pracowników rozjeżdża się po całej miejscowości. A kierowcy po całej Europie.

Co to za firma? Duża polska firma jakich wiele.

Jak to możliwe? Zwyczajnie, wszystko dzieje się zgodnie z prawem. Obroty spadną? Pracownicy zostaną zwolnieni w ciągu tygodnia: większość z nich zatrudnia agencja pracy tymczasowej. Jeszcze inni z obawy przed utratą pracy i/lub brakiem prawa do zasiłku chorobowego, będą pracować pomimo choroby. I zarażać innych.

A co rząd na to premiera Morawieckiego? Jak zwykle nic.

– mówi Daria Gosek-Popiołek.

Dziś walczymy w zdalnym posiedzeniu Sejmu ze skandalicznymi zapisami, które chce przepchnąć kolanem rząd PiS!


Źródło
Opublikowano: 2020-03-27 09:57:47

Duża firma, ponad 5 tys. zatrudnionych. Pracownicy biurowi pracują z domu. Ale w hali fabrycznej produkcja trwa 24 godzi

Razem:

Duża firma, ponad 5 tys. zatrudnionych. Pracownicy biurowi pracują z domu. Ale w hali fabrycznej produkcja trwa 24 godziny na dobę. Zapasy surowca są. Pracowników mniej, więc pracować za dwóch. Co więcej, do firmy zjeżdżają ciężarówki z całej Europy, a potem produkty jadą w świat. Środki bezpieczeństwa? Mydełko i fartuch. I codziennie te kilka tysięcy niechronionych pracowników rozjeżdża się po całej miejscowości. A kierowcy po całej Europie.

Co to za firma? Duża polska firma jakich wiele.

Jak to możliwe? Zwyczajnie, wszystko dzieje się zgodnie z prawem. Obroty spadną? Pracownicy zostaną zwolnieni w ciągu tygodnia: większość z nich zatrudnia agencja pracy tymczasowej. Jeszcze inni z obawy przed utratą pracy i/lub brakiem prawa do zasiłku chorobowego, będą pracować pomimo choroby. I zarażać innych.

A co rząd na to premiera Morawieckiego? Jak zwykle nic.

– mówi Daria Gosek-Popiołek.

Dziś walczymy w zdalnym posiedzeniu Sejmu ze skandalicznymi zapisami, które chce przepchnąć kolanem rząd PiS!


Źródło
Opublikowano: 2020-03-27 09:55:29

Nadal nie można wychodzić z domu. Home office nie trwa przez cały dzień, mieszka

Razem Warszawa:

Nadal nie można wychodzić z domu. Home office nie trwa przez cały dzień, mieszkanie już dawno zostało sprzątnięte, a serial skończył się lub trzeba poczekać na kolejny sezon. Dlatego dziś polecamy czasopisma i portale internetowe, do których warto zajrzeć. Jeśli możecie zapłacić za prenumeratę lub dostęp do archiwum, to zachęcamy Was do takiej formy wsparcia redakcji w czasie epidemii. Nasze propozycje dla Was to:
1. Nowy obywatel
2. Le Monde Diplomatique – edycja polska
3. Tygodnik Przegląd
4. Magazyn Kontakt
5. Kultura Liberalna
6. Dwutygodnik
7. Krytyka Polityczna
8. Tygodnik Powszechny.


Źródło
Opublikowano: 2020-03-26 18:45:41

Twój pracodawca nie wysłał Cię na pracę zdalną, choć jest taka możliwość? Wypych

Razem Warmińsko-Mazurskie:

Twój pracodawca nie wysłał Cię na pracę zdalną, choć jest taka możliwość? Wypycha Cię na przymusowy urlop? Nie wiesz, jak z postojowym? Jesteś na śmieciówce?

Uruchamiamy pomoc prawną dla Ciebie. Dla pracowników, lokatorów, rodziców i wszystkich, którzy potrzebują wsparcia w czasie epidemii. Codziennie docierają do nas dziesiątki informacji o tym, że wasze prawa są łamane.

Chcemy pomagać skutecznie dlatego ruszamy z akcją Jesteśmy w tym Razem. Zorganizowaliśmy zespół prawników i prawniczek, którzy gotowi są zająć się waszymi sprawami.

Napisz do nas, a postaramy Ci się pomóc!
pomocprawna@partiarazem.pl


Źródło
Opublikowano: 2020-03-26 18:06:04

Obejrzyj Zadbajmy o to, żeby zdalne posiedzenie Sejmu było bezpieczne!

Razem:


Dzisiaj historyczne posiedzenie Sejmu, niestety, wbrew naszemu zdaniu – posiedzenie fizyczne. Posłanki i posłowie siedzą w grupach rozmieszczeni po różnych salach w gmachu przy Wiejskiej.

Trwa głosowanie nad regulaminem, dzięki któremu będzie możliwe głosowanie zdalne. O tym, co w tym projekcie jest do wykreślenia mówiła na mównicy do prawie pustej sali, posłanka Daria Gosek-Popiołek.


Źródło
Opublikowano: 2020-03-26 17:09:21

Twój pracodawca nie wysłał Cię na pracę zdalną, choć jest taka możliwość? Wypycha Cię na przymusowy urlop? Nie wiesz, ja

Razem:

Twój pracodawca nie wysłał Cię na pracę zdalną, choć jest taka możliwość? Wypycha Cię na przymusowy urlop? Nie wiesz, jak z postojowym? Jesteś na śmieciówce?

Uruchamiamy pomoc prawną dla Ciebie. Dla pracowników, lokatorów, rodziców i wszystkich, którzy potrzebują wsparcia w czasie epidemii. Codziennie docierają do nas dziesiątki informacji o tym, że wasze prawa są łamane.

Chcemy pomagać skutecznie dlatego ruszamy z akcją Jesteśmy w tym Razem. Zorganizowaliśmy zespół prawników i prawniczek, którzy gotowi są zająć się waszymi sprawami.

Napisz do nas, a postaramy Ci się pomóc!
pomocprawna@partiarazem.pl


Źródło
Opublikowano: 2020-03-26 13:48:29

Nasze feedy z góry na dół wypełniają doniesienia o koronawirusie. Boimy się cora

Razem Poznań:

Nasze feedy z góry na dół wypełniają doniesienia o koronawirusie. Boimy się coraz bardziej, bo jest czego – ale jednocześnie, nieśmiało, gdzieś tam z tyłu głowy, kiełkują myśli: czy to już nie jest trochę nudne? Wszędzie tylko epidemia, COVID-19 i koronawirus odmieniany przez wszystkie przypadki. Brakuje czegoś innego, jakiejś odmiany, jakichś świeżych wiadomości… prawda?

No to jeśli myślicie, że niekończący się strumień newsów na temat koronawirusa jest przygnębiający, to pomyślcie o radnych PiS: stale, uparcie i bez żadnego poczucia żenady próbujących przepchnąć szokująco wsteczny dokument, jakim jest Samorządowa Karta Praw Rodzin – co rusz pod inną nazwą. Tym razem – uuu, innowacja! – jako Wielkopolską Kartę Rodzin. Czy jakoś tak. Kto by za tym nadążył? 🤦‍♀️

Ten ordynarny (a może trzeba by powiedzieć: Ordo-narny, bo sprawa na kilometr trąci Ordo Iuris) zamach na polskie rodziny w całej ich różnorodności znów próbuje się przepchnąć, wykorzystując zamieszanie i lęk spowodowane pandemią. Najpierw wojewoda wielkopolski odrzucił Europejską Kartę Równości Praw Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym (wiecie: ten wysoce kontrowersyjny dokument, w którym zapisano, że kobiety i mężczyźni są równi), a teraz po cichutku, tylnymi drzwiami, jego koledzy i koleżanki będą próbować zastąpić ją tym… czymś?

Brzydko!


Źródło
Opublikowano: 2020-03-25 22:20:16

Jan Śpiewak pokazuje przerażające dane dotyczące pomocy dla polskich pracowników

Michał Pytlik:

Jan Śpiewak pokazuje przerażające dane dotyczące pomocy dla polskich pracowników.

Nic nie pokazuje lepiej, że w Polsce nie było i nie ma żadnego rynku pracownika. W ciężkich czasach po raz kolejny ucierpią najsłabsi i ci, którzy nie potrafią się sami bronić. Za kryzys zapłacą głównie ci, którzy już na co dzień mają najgorzej.

Ale ten kryzys jest również wielką szansą. Dziś widać jak na dłoni, że bez nas, pracowników i konsumentów, nie funkcjonuje nic. I dziś wielu z nas przekonuje się, że w przyszłości prawa ludzi pracy i prawa konsumentów będą musiały zostać wzmocnione i zabezpieczone.


Źródło
Opublikowano: 2020-03-25 19:55:23

Koronawirus nie będzie wybierał ludzi pod kątem, czy są ubezpieczeni czy nie. Dl

Razem Małopolska:

Koronawirus nie będzie wybierał ludzi pod kątem, czy są ubezpieczeni czy nie. Dlatego mówimy jasno – jesteś na śmieciówce? Przysługiwać Ci powinny takie same prawa podczas pandemii, jak osobom na umowie o pracę.

Obecna sytuacja brutalnie pokazała, jaką patologią są śmieciówki. Zasługujesz na chorobowe, na zasiłek i postojowe. Walczymy o Twoje interesy przed rządem.


Źródło
Opublikowano: 2020-03-25 11:31:47

Koronawirus nie będzie wybierał ludzi pod kątem, czy są ubezpieczeni czy nie. Dlatego mówimy jasno – jesteś na śmieciówc

Razem:

Koronawirus nie będzie wybierał ludzi pod kątem, czy są ubezpieczeni czy nie. Dlatego mówimy jasno – jesteś na śmieciówce? Przysługiwać Ci powinny takie same prawa podczas pandemii, jak osobom na umowie o pracę.

Obecna sytuacja brutalnie pokazała, jaką patologią są śmieciówki. Zasługujesz na chorobowe, na zasiłek i postojowe. Walczymy o Twoje interesy przed rządem.


Źródło
Opublikowano: 2020-03-25 11:27:07

Pomoc od państwa i zbiórkę na rzecz pracowników Amazona uruchomił jego właścicie

Michał Pytlik:


Pomoc od państwa i zbiórkę na rzecz pracowników Amazona uruchomił jego właściciel, Jeff Bezos.

Bezos to w tej chwili najbogatszy człowiek na Ziemi. W jego posiadaniu jest 100 miliardów dolarów, a Amazon wycenia się na bilion dolarów. Kto na serio uważa, że najbogatszy człowiek na Ziemi będzie miał problemy?

Kiedy wielu z nas należy się dziś pomoc, inni wykorzystują sytuację wyłącznie do obniżania sobie kosztów.

Pomocy nie starczy dla wszystkich. Teraz już wiecie, przez kogo.

Źródło
Opublikowano: 2020-03-25 09:38:09

Nie zgadzamy się na zmniejszanie liczby kursów – dla tych osób, które muszą codz

Razem Warszawa:


Nie zgadzamy się na zmniejszanie liczby kursów – dla tych osób, które muszą codziennie dojeżdżać do pracy komunikacją miejską, oznacza to dodatkowe utrudnienia i zwiększenie ryzyka zarażenia koronawirusem!

Panie Prezydencie Rafał Trzaskowski – apelujemy o przywrócenie standardowego rozkładu jazdy!
Źródło
Opublikowano: 2020-03-24 19:44:38

Słyszeliście jak premier i ministrowie ciągle dziękują pracownicom i pracownikom ochrony zdrowia, którzy są na pierwszej

Razem:

Słyszeliście jak premier i ministrowie ciągle dziękują pracownicom i pracownikom ochrony zdrowia, którzy są na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem?

Pewnie myśleliście, że te osoby, w związku ze swoją ogromną rolą i poświęceniem, będą lepiej wynagradzane? Że państwo zadba o nich i ich rodziny? Zapewni im bezpieczeństwo w obliczu epidemii? Nic bardziej mylnego. Nasz rząd dziękuje im na konferencjach prasowych, ale za słowami nie idą praktycznie żadne konkretne czyny.

A kiedy spojrzycie na to, jak wygląda sytuacja personelu medycznego w innych krajach, gdzie zarażonych jest więcej – włos się jeży. W Hiszpanii i we Włoszech aż 9-11 proc. zakażonych to pracownicy i pracownice ochrony zdrowia! Ludzie, którzy narażają swoje życie i zdrowie, żeby nas ratować! Nic nie wskazuje to, żeby u nas sytuacja miała wyglądać inaczej.

Dlatego podczas spotkań premiera z opozycją podniosłam postulat wypłacania pracownikom i pracownicom ochrony zdrowia wyższych wynagrodzeń. W odpowiedzi usłyszałam, że niedawno były podwyżki, więc nie ma takiej potrzeby.

Powołanie specjalnego funduszu dla tych, którzy i które zarażą się koronawirusem w pracy, a także dla ich rodzin, w wypadku ich śmierci? Usłyszałam, że przemyślą ten pomysł. Niestety, w tarczy antykryzysowej tego wydatku nie uwzględniono.

Zorganizowanie opieki nad dziećmi personelu medycznego, żeby rodzice, którzy walczą na pierwszej linii frontu, mieli pewność, że ich dzieci są bezpieczne? Państwo zostawi ich samym sobie? Bo tak skończy się brak pomysłów i działań rządu by rodzicom-medykom pomóc.

A przecież najlepszym sposobem podziękowania im za ich heroiczną pracę byłoby godne wynagrodzenie. Diagności laboratoryjni od roku protestują domagając się podwyżek. Wiecie ile zarabiają młodzi diagności? Minimalną. Tak, ludzie, którzy ratują nasze życie i zdrowie zarabiają 2600 brutto. 1920 zł na rękę.

Co jeszcze powinno być zrobione?

Pracownicy ochrony zdrowia powinni mieć szeroki dostęp do testów na koronawirusa. Żeby mieli pewność, że oni sami, ich rodziny i bliscy są bezpieczni. Słyszymy dramatyczne relacje lekarek, diagnostów, ratowników, że po pracy wracają do domów, nie wiedząc czy nie przynoszą do z sobą wirusa. To musi się skończyć.

Rząd powinien docenić też pracę salowych, kucharek i całego niemedycznego personelu, dzięki któremu szpitale mogą działać. Stałą kwotą. Żeby nie było, że ktoś dostaje 500 zł, a ktoś inny 50 zł dodatku z pracę w równie niebezpiecznych dla życia i zdrowia warunkach.

Trzeba też skończyć z czymś, co przeszłością powinno być już dawno temu. Z umowami śmieciowymi w ochronie zdrowia. Każdej osobie, która będzie chciała przejść z kontraktu czy samozatrudnienia na umowę o pracę powinniśmy to zapewnić z zachowaniem kwoty netto. Naprawdę – dość przerzucania kosztów utrzymania ochrony zdrowia na plecy ratowników medycznych, pielęgniarek i pielęgniarzy, lekarek i lekarzy ale także salowych, kucharek, ochroniarzy. Dość wyrzucania ich na kontrakty i samozatrudnienie, żeby można było omijać godzinowe normy pracy, pozbawiając ich bezpieczeństwa socjalnego i zdrowotnego.

Tyle naprawdę możemy i musimy dla nich zrobić.

I na koniec rzecz równie ważna jak cała reszta.

Podnieśmy wreszcie nakłady na ochronę zdrowia! Dzisiaj w pełnej krasie widzimy jak zaniedbany i niedofinansowany przez 30 lat system ochrony zdrowia wygląda w starciu z wielkim zagrożeniem. Naprawdę pora skończyć z przekładaniem tego na wieczne "potem". Należy natychmiast podnieść nakłady do 6,8 proc. PKB, a do 2024 do 7,2 proc. PKB. Dać tyle, ile potrzeba, by ochrona zdrowia zajmowała się jego ochroną, a nie cięciem kosztów by kolejny premier mógł pochwalić się przed wielkimi korporacjami “patrzcie, jakie u nas TANIE PAŃSTWO”.

Tak właśnie wyglądałaby polityka rządu, który pracownicom i pracownikom ochrony zdrowia w tak trudnym czasie chciałby powiedzieć “dziękuję”. Bo bez zapewnienia bezpieczeństwa personelowi te podziękowania zakrawają na bardzo ponury żart.

Źródło
Opublikowano: 2020-03-24 18:54:32

Rząd przygotowuje zmiany, które drastycznie ograniczą prawa pracownicze. Oznaczają m.in. niższe pensje i dłuższy czas pr

Razem:

Rząd przygotowuje zmiany, które drastycznie ograniczą prawa pracownicze. Oznaczają m.in. niższe pensje i dłuższy czas pracy. Nazywa to tarczą antykryzysową. Zapomnieli tylko dodać, że to żywa tarcza zrobiona z ciężko pracujących Polek i Polaków.
👩‍💼👨‍🍳👷‍♀️👨‍🏭👩‍💻👨‍🔬👩‍🏫👨‍🔧
Skorzystaj z naszej nakładki na zdjęcie profilowe. Teraz jest czas, by pokazać naszą niezgodę na przerzucanie kosztów kryzysu na pracownice i pracowników.


Źródło
Opublikowano: 2020-03-24 17:19:10

Obejrzyj Możemy pokonać kryzys!

Razem:


Myślicie, że mamy projekt ustawy antykryzysowej od rządu? Nie. Ale zdobywając ją innymi drogami jesteśmy w stanie powiedzieć – za czymś takim Razem nie podniesie ręki.

Dlaczego?
– pomoc ze strony PiS to jałmużna i ma antypracownicze zapisy;
– czeka na nas nagły wzrost bezrobocia;
– stracić możesz środki do życia i nie będziesz mieć z czego zapłacić rachunków;
– wiele osób może zostać przez to eksmitowanych;
– należy zakazać eksmisji do końca 2020. Jesienią przewidywana jest druga fala epidemii, co może być zabójcze dla osób pozbawionych dachu nad głową.

Co jeszcze? Obejrzyjcie filmik, w którym Magdalena Biejat i Adrian Zandberg to podsumowują w ostrych słowach!


Źródło
Opublikowano: 2020-03-24 14:30:32

Tymczasem po wykryciu wirusa u jednego z pracowników Amazona w Łodzi, firma nie

Michał Pytlik:

Tymczasem po wykryciu wirusa u jednego z pracowników Amazona w Łodzi, firma nie zamyka hali, a reszta pracuje sobie jak gdyby nigdy nic. Bo przecież tylko to się liczy: zyski, zyski, grosz do grosza, bez względu na nasze bezpieczeństwo.

Wczoraj LPP, dziś najbogatszy człowiek świata, Jeff Bezos, dyrektor generalny Amazon. Tak właśnie traktują nas, pracowników, nasze małe działalności gospodarcze i nasze bezpieczeństwo. Teraz pewnie kupią 100 tysięcy maseczek, rzucą milionem i każą nam myśleć, jacy to są dobrzy.

Niedoczekanie. To my, pracownicy i drobni ciułacze żyjący od pierwszego do pierwszego i ponoszący wszystkie opłaty, od lat codziennie budujemy ten kraj. I to my dziś zasługujemy na pomoc w pierwszej kolejności.

Źródło
Opublikowano: 2020-03-24 13:04:54

Zanim bogaty schudnie, biedny umrze z głodu. Kryzysy gospodarcze zawsze najmocniej uderzają w najsłabszych. Dlatego to o

Razem:

Zanim bogaty schudnie, biedny umrze z głodu. Kryzysy gospodarcze zawsze najmocniej uderzają w najsłabszych. Dlatego to oni, a nie zamożni przedsiębiorcy, powinni jako pierwsi otrzymać wsparcie – pisze Adrian Zandberg w swoim najnowszym felietonie dla se.pl.

Od początku kryzysu związanego z koronawirusem mówimy głośno rządowi – do końca 2020 roku eksmisje powinny być zakazane. Tak samo jak odcinanie mieszkań od podstawowych mediów – prądu, wody, gazu czy internetu.


Źródło
Opublikowano: 2020-03-24 08:43:19

Jestem po lekturze przepisów “antykryzysowych”. Co prawda posłowie nadal ich nie

Razem:

Jestem po lekturze przepisów “antykryzysowych”. Co prawda posłowie nadal ich nie otrzymali, ale dostaliśmy od związkowców to, co im przedstawiono. Niestety, nie mam dobrych wiadomości. Część z tych projektów wygląda tak, jakby rząd nie doceniał skali kryzysu, z którym się mierzymy. Inne jak próba wykorzystania okazji, żeby odebrać prawa pracownikom.

Ostre cięcia płac. Możliwość jednostronnej zmiany warunków umowy, bez wypowiedzenia, bez zgody pracowników. Zachęta do ograniczania odpoczynku dobowego i znacznego wydłużenia dnia pracy. Zamiast sensownego wsparcia dla osób na śmieciówkach i samozatrudnionych, którzy tracą środki do życia – doraźna, skromniutka zapomoga dla wybranych. Do tego nieadekwatnie niskie środki dla realnej gospodarki. Ten program nie zatrzyma likwidacji miejsc pracy ani bankructw mikroprzedsiębiorców. Usatysfakcjonowane mogą być natomiast banki, bo to do nich trafi lwia część środków. Tylko czy o to chodzi?

Powiem krótko: w przypadku, gdyby ustawy trafiły do Sejmu w tej formie, zagłosuję przeciw. Nie mogę zagłosować za spychaniem kosztów kryzysu na pracowników. Jeśli epidemia się przedłuży, ten pakiet to przepis na kryzys społeczny, skokowy wzrost nierówności i wepchnięcie Polski w spiralę recesyjną. Zostały dosłownie trzy dni, żeby go naprawić.

Źródło
Opublikowano: 2020-03-23 19:19:18

Wczoraj dotarła do nas bardzo smutna wiadomość.

Razem Podkarpackie:

Wczoraj dotarła do nas bardzo smutna wiadomość.

W niedzielę po bardzo ciężkiej chorobie zmarł nasz partyjny kolega Arek Turoń.

Arek był bardzo dobrym człowiekiem, przyjaznym, pracowitym, pomysłowym i bardzo sumiennym. Zaangażowany szczególnie w działania prorowerowe, walczył też o lepszy transport publiczny, miasta przyjazne rowerzystom i pieszym. Umiał słuchać i rozmawiać z każdą osobą, niezależnie od przekonań politycznych. Walczył o sprawy, w które wierzył, nie starał się nigdy o pozycję ani uznanie. Chciał dołożyć swoją cegiełkę do wspólnego wysiłku na rzecz lepszej przestrzeni publicznej i budowy europejskiego państwa dobrobytu.

Współtworzył partię Razem na Podkarpaciu, od początku zaangażowany w organizację m.in. Marszu Równości w Rzeszowie. Był wolontariuszem bardzo wielu akcji charytatywnych, działał społecznie, od wielu lat organizował rajdy rowerowe i Masy Krytyczne, angażował się w sprawy Rzeszowa. Kandydował w wyborach samorządowych, do Parlamentu Europejskiego, brał udział w demonstracjach. Działał tak długo, jak tylko zdrowie mu na to pozwalało. Rzadko spotyka się ludzi o takim harcie ducha i woli działania, jak Arek. To ogromna strata dla działaczy miejskich i lewicy.

Walkę o bliskie mu wartości będziemy musieli kontynuować niestety bez Niego. Dziękujemy za wszystko Arku, będzie nam Ciebie bardzo brakowało!


Źródło
Opublikowano: 2020-03-23 15:47:34

Jak to z PiS bywa – projekt tak zwanej „Tarczy Antykryzysowej” poznaliśmy dzięki

Razem Małopolska:

Jak to z PiS bywa – projekt tak zwanej „Tarczy Antykryzysowej” poznaliśmy dzięki mediom, bo rząd nigdzie go oficjalnie nie zamieścił. Wybraliśmy z tego dokumentu kilka najbardziej skandalicznych pomysłów, które rządzący chcą przepchnąć kolanem.

Z naszym kandydatem na prezydenta, Robert Biedroń, zaprezentowaliśmy dawno nasze propozycje ratowania gospodarki w czasie pandemii. Spójrzmy na sprawę ochrony miejsc pracy w przedsiębiorstwach w kłopotach.

Jako lewica mówimy:
Przedsiębiorco, pomożemy Ci. Jak? Dając z budżetu państwa 75 proc. wynagrodzenia nieprzekraczającego średniej krajowej pod warunkiem, że zapłacisz pracownikowi resztę pensji. Ale żaden z nich nie może zostać zwolniony!

PiS mówi tak:
🔴 Przedsiębiorco, troszeczkę Ci pomożemy! Tylko obetnij najpierw płace pracowników! Ale nie bądźmy tacy krwiożerczy, niech spadną powiedzmy do minimalnej, o.

Skąd na to pieniądze? Z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Tak, od tego ten fundusz jest. Ale na koncie ma niecałe 4 miliardy złotych, a te pieniądze skończą się błyskawicznie. Jakieś wsparcie bezpośrednio z budżetu? Na to przewidziano tylko marne 0,8 miliarda 🤷‍♀️

Tutaj PiS wyjmuje kolejną kartę na stół – mamy jeszcze Fundusz Pracy! Dobry ruch, szkoda tylko, że FP był drenowany przez ostatnie lata, a w ustawie FP ma jeszcze ratować kilka branż.

Co gdy środki się skończą? Proste: koniec pomocy

Jest jeszcze jedna rzecz! Pracodawca ma obowiązek zawrzeć porozumienie z pracownikami. Jeśli po dwóch dniach go nie ma, może ustalić swoje warunki.

Czyli: Jako pracownik możesz dostać zaporowe warunki ➡️ Przedstawiciele pracowników nie zgadzają się na nie ➡️ Czekamy dwa dni ➡️ Szef wprowadza dowolne warunki, a Ty nie masz nic do gadania.

Brawo, PiS! Balcerowicz musi być z Was dumny.


Źródło
Opublikowano: 2020-03-23 15:25:39

Jak to z PiS bywa – projekt tak zwanej „Tarczy Antykryzysowej” poznaliśmy dzięki mediom, bo rząd nigdzie go oficjalnie n

Razem:

Jak to z PiS bywa – projekt tak zwanej „Tarczy Antykryzysowej” poznaliśmy dzięki mediom, bo rząd nigdzie go oficjalnie nie zamieścił. Wybraliśmy z tego dokumentu kilka najbardziej skandalicznych pomysłów, które rządzący chcą przepchnąć kolanem.

Z naszym kandydatem na prezydenta, Robert Biedroń, zaprezentowaliśmy dawno nasze propozycje ratowania gospodarki w czasie pandemii. Spójrzmy na sprawę ochrony miejsc pracy w przedsiębiorstwach w kłopotach.

Jako lewica mówimy:
Przedsiębiorco, pomożemy Ci. Jak? Dając z budżetu państwa 75 proc. wynagrodzenia nieprzekraczającego średniej krajowej pod warunkiem, że zapłacisz pracownikowi resztę pensji. Ale żaden z nich nie może zostać zwolniony!

PiS mówi tak:
🔴 Przedsiębiorco, troszeczkę Ci pomożemy! Tylko obetnij najpierw płace pracowników! Ale nie bądźmy tacy krwiożerczy, niech spadną powiedzmy do minimalnej, o.

Skąd na to pieniądze? Z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Tak, od tego ten fundusz jest. Ale na koncie ma niecałe 4 miliardy złotych, a te pieniądze skończą się błyskawicznie. Jakieś wsparcie bezpośrednio z budżetu? Na to przewidziano tylko marne 0,8 miliarda 🤷‍♀️

Tutaj PiS wyjmuje kolejną kartę na stół – mamy jeszcze Fundusz Pracy! Dobry ruch, szkoda tylko, że FP był drenowany przez ostatnie lata, a w ustawie FP ma jeszcze ratować kilka branż.

Co gdy środki się skończą? Proste: koniec pomocy

Jest jeszcze jedna rzecz! Pracodawca ma obowiązek zawrzeć porozumienie z pracownikami. Jeśli po dwóch dniach go nie ma, może ustalić swoje warunki.

Czyli: Jako pracownik możesz dostać zaporowe warunki ➡️ Przedstawiciele pracowników nie zgadzają się na nie ➡️ Czekamy dwa dni ➡️ Szef wprowadza dowolne warunki, a Ty nie masz nic do gadania.

Brawo, PiS! Balcerowicz musi być z Was dumny.


Źródło
Opublikowano: 2020-03-23 15:18:17

A tymczasem na stronie LPP czytamy, że firma przekaże jakże zawrotną część swoic

Michał Pytlik:

A tymczasem na stronie LPP czytamy, że firma przekaże jakże zawrotną część swoich zysków na walkę z koronawirusem. Ciekawe, czy osoba z działu marketingu dostanie za to premię.

I tak to zawsze jest z tymi gigantami. Najpierw wydrenują z maseczek, zapłacą miską ryżu za 10 godzin pracy, wymigają się od tego, by jak każdy normalny obywatel nie dokładać się do naszego leczenia, a potem rzucą żebrakowi złotówkę i mamy im za to dziękować. Bo niby tacy szlachetni.

Nie będziemy wam za to dziękować. Bądźcie uczciwi na co dzień, zamiast robić sobie PR naszym kosztem.


Źródło
Opublikowano: 2020-03-22 19:22:52

W Polsce nie ma masek ochronnych. Nie ma ich w szpitalach, przychodniach, apteka

Razem Pomorze:

W Polsce nie ma masek ochronnych. Nie ma ich w szpitalach, przychodniach, aptekach, w firmach, których zatrudnieni muszą przychodzić do pracy.

Jak donosi Newsweek, milion masek wykupiła z polskiego rynku spółka LPP i wysłała do swoich fabryk w Chinach, aby w czasie trwającej już tam epidemii nie musieć przerywać produkcji.

LPP twierdzi, że kieruje się troską o pracowników. W Polsce w tym samym czasie, jak informował niedawno poseł Maciej Konieczny, firma LPP zmusza pracowników biurowych do przychodzenia do pracy, zamiast przejść na pracę zdalną.

W internecie LPP chwali się przekazaniem kilkuset maseczek jednemu ze szpitali i deklaruje wydanie na ten cel dalszego miliona złotych. My wolelibyśmy, żeby LPP zapłaciło zaległe 24 miliony podatku, potrzebne m.in. naszej ochronie zdrowia.


Źródło
Opublikowano: 2020-03-22 15:45:07

Dziś dowiadujemy się, że znany potentat odzieżowy, LPP, wykupił z polskiego rynk

Michał Pytlik:

Dziś dowiadujemy się, że znany potentat odzieżowy, LPP, wykupił z polskiego rynku setki tysiące maseczek, żeby… utrzymać produkcję w Bangladeszu. Dowiadujemy się też, że potentat z siecią sklepów na całym świecie domaga się pomocy od polskiego państwa.

Może podsumujmy. Firma, która za kilkanaście godzin niebezpiecznej pracy dziennie płaci miskę ryżu, z milionowymi zyskami każdego roku, która miga się od finansowania naszej ochrony zdrowia, drenuje Polskę ze sprzętu potrzebnego podczas epidemii. Po czym bez wstydu domaga się pieniędzy od naszych rodzin, pracowników i rodzinnych działalności, którzy ledwo wiążą koniec z końcem.

Na co ta firma przeznaczy nasze pieniądze – na dwa ziarenka ryżu więcej, czy na dywidendy dla akcjonariuszy?

Tak właśnie ci milionerzy traktują nasze rodziny, nasze lokalne działalności gospodarcze i Polskę. To nam się dziś należy pomoc, nie im. Nie powinni dostać złamanego grosza naszym kosztem.

Źródło
Opublikowano: 2020-03-22 15:29:52

Fundamentalna niepewność jutra. Pandemia uderzyła w światową gospodarkę

Razem Małopolska:

"Międzynarodowa Organizacja Pracy przewiduje, że bez podjęcia międzynarodowych starań, liczba bezrobotnych pracowników najemnych w skali świata może wzrosnąć nawet o blisko 25 mln osób, czyli o więcej niż po kryzysie finansowym 2008 r.

Istnieje uzasadniona obawa, że koszty ekonomiczne pandemii będą najdotkliwsze dla niskich warstw dochodowych i osób pracujących na umowach śmieciowych."
dr Maciej Grodzicki dla OkoPress.

Fundamentalna niepewność jutra. Pandemia uderzyła w światową gospodarkę

W obliczu zagrożenia zdrowia i życia kwestie pieniężne i gospodarcze zdają się tracić na znaczeniu, jednak wielu z nas to właśnie osobista sytuacja finansowa spędza os…

Źródło
Opublikowano: 2020-03-22 11:06:23

Odpowiedzialności za kryzys nie mogą ponosić pracownicy, a z nimi ich rodziny. Przez kryzys nie możemy skazać milionów r

Razem:

Odpowiedzialności za kryzys nie mogą ponosić pracownicy, a z nimi ich rodziny. Przez kryzys nie możemy skazać milionów rodzin na głód, czy niezapłacone rachunki.
Wzorem Danii państwo powinno wziąć na siebie wypłaty części wynagrodzeń pod warunkiem braku zwolnień! ✊


Źródło
Opublikowano: 2020-03-21 17:14:05

Nieustannie namawiamy do tego, by osoby, które mogą sobie na to pozwolić, pozos

Razem Warszawa:

Nieustannie namawiamy do tego, by osoby, które mogą sobie na to pozwolić, pozostały w domach. Jednak nie każdy ma przywilej domowej izolacji. Pracownice i pracownicy wielu sektorów nie mogą pracować zdalnie i muszą codziennie się przemieszczać. Część osób przesiadła się do samochodów, mimo że na co dzień korzystają z transportu zbiorowego. W autobusach i tramwajach nie widać już uczniów i studentów. W obecnej sytuacji jest to jak najbardziej rozsądne postępowanie, bo niewielka przestrzeń autobusu czy tramwaju może zwiększyć ryzyko zachorowania. Ale mamy nadzieję, że wszyscy, którzy z powodu koronawirusa przestali używać swoich biletów miesięcznych, wrócą do komunikacji miejskiej. W czasach bez epidemii jest to przecież znacznie bardziej wydajny i ekonomiczny sposób poruszania się po mieście.

Dla osób, które martwią się tym, że zdążyły już kupić bilet miesięczny (lub dłuższy), ZTM uruchomił portal https://zawieswkm.wtp.waw.pl/, za pomocą którego można jednym kliknięciem zawiesić swój bilet długoterminowy. Niewykorzystany czas ważności będzie można przesunąć. Zachęcamy do skorzystania z tego rozwiązania i powrotu do zbiorkomu, gdy tylko sytuacja się unormuje!

#zostańwdomu #zbiorkomzostańwdomu,zbiorkom

Źródło
Opublikowano: 2020-03-21 13:55:57

Obejrzyj K.Gawkowski, D.Olko: Prezydent Duda i PiS omijają organy konstytucyjne

Razem:


K.Gawkowski, D.Olko: Prezydent Duda i PiS omijają organy konstytucyjne


Źródło
Opublikowano: 2020-03-21 12:55:08

Solidarnie z osobami dyskryminowanymi ze względu na przynależność rasową!

Razem Warmińsko-Mazurskie:

Solidarnie z osobami dyskryminowanymi ze względu na przynależność rasową!

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki Z Dyskryminacją Rasową #WorldAgainstRacism. Nie zgadzamy się ze wszelką dyskryminacją. Każdy człowiek bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, koloru skóry, języka, narodowości lub urodzenia, nie może być dyskryminowany np. poprzez naruszenie jego godności czy upokarzanie. Dlatego dołączyłyśmy/dołączyliśmy do akcji zainicjowanej przez Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi.

Zachęcamy również Was do wzięcia w niej udziału!

Jak

Zrób zdjęcie z kartką z #tagami nawiązującymi do akcji: #WorldAgainstRacism, #ŚwiatPrzeciwRasizmowi, #Olsztyn, #M21 i wrzuć je na swoją tablicę – jeśli chcesz, dodaj zdjęcie w komentarz pod tym postem albo oznacz naszą stronę.

[Grafika dołączona do posta przedstawia 5 osób, dwie kobiety i 3 mężczyzn, trzymających kartki z #tagami akcji z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową.]WorldAgainstRacism,ŚwiatPrzeciwRasizmowi,Olsztyn,M21,tagami

Źródło
Opublikowano: 2020-03-21 12:03:54

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem. Najchętniej zrobilibyśmy demonstr

Razem Wrocław:

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem. Najchętniej zrobilibyśmy demonstrację w środku Wrocławia, z transparentami i przemówieniami razem z PPS Wrocław i Ostra Zieleń – Dolny Śląsk. Ale w czasach zarazy zalecamy: #zostanwdomu, lub jak kto woli: #siedznadupie. A przy okazji można sobie ustawić…

Więcejzostanwdomu,siedznadupie

Źródło
Opublikowano: 2020-03-21 11:34:00

Pozostaje tylko powtórzyć to, co powiedział Adrian Zandberg: jeżeli firma płacił

Michał Pytlik:

Pozostaje tylko powtórzyć to, co powiedział Adrian Zandberg: jeżeli firma płaciła podatki na Seszelach, na Cyprze, na Antylach Holenderskich, to ta firma powinna się teraz zwrócić o pomoc publiczną do Seszeli, do Cypru, do Antyli Holenderskich, a nie do polskiego państwa.

Innymi słowy, jeżeli ktoś przez lata dla własnych zysków nie chciał nam pomagać w budowaniu lepszej ochrony zdrowia, to teraz nie powinien z niej korzystać naszym kosztem. To chyba jakaś elementarna uczciwość, prawda?


Źródło
Opublikowano: 2020-03-21 10:47:26

Dziś 20 marca, a więc Dzień Bez Mięsa. Choć już niemal 40% Polaków chce ogranicz

Razem Warszawa:

Dziś 20 marca, a więc Dzień Bez Mięsa. Choć już niemal 40% Polaków chce ograniczać lub rezygnuje z jedzenia mięsa, to nadal przeciętnie Polak zjada go rocznie prawie 80 kg – podczas gdy według Instytutu Żywności i Żywienia powinno to być maksymalnie 0,5 kg tygodniowo. To przyzwyczajenie szkodliwe nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla portfela oraz środowiska.

Oto kilka faktów:
☑️Produkcja kilograma wołowiny zużywa aż 60 tysięcy litrów wody! To gigantyczne marnotrawstwo, zwłaszcza w epoce, w której z brakiem dostępu do wody będziemy musieli mierzyć się coraz częściej.
☑️Spożywanie czerwonego oraz przetworzonego mięsa może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę czy raka jelita grubego. WHO alarmuje o tym już od niemal 20 lat.
☑️Wedlug raportu ONZ hodowla zwierząt jest odpowiedzialna za 18% emisji CO2, 35% emisji metanu i aż 65% emisji tlenku azotu.
☑️Szacuje się, że nawet ponad 70% lasów deszczowych Ameryki Południowej zostało wycięte pod pastwiska dla zwierząt hodowlanych.
☑️Organizm ludzki z mięsa pozyskuje zaledwie niecałe 20% kalorii, podczas gdy do produkcji mięsa zużywa się aż 80% użytków rolnych na całym świecie. Innymi słowy – aż 4/5 terenów uprawnych zagospodarowane są po to, by dostarczyć nam zaledwie 1/5 zapotrzebowania na kalorie.

Czym w takim razie zastąpić mięso? Na przykład roślinami strączkowymi. Groch, fasola, ciecierzyca, soczewica to rośliny, które powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie. Są nie tylko smaczne i zdrowe, ale również ekologiczne – a przy tym ich spożywanie nie przyczynia się do krzywdy niewinnych stworzeń.

Z okazji Dnia Bez Mięsa gorąco zachęcamy Was do tego, by ograniczyć jego spożywanie – z korzyścią dla środowiska i własnego zdrowia.

Serdecznie dziękujemy naszej sympatyczce za grafikę!


Źródło
Opublikowano: 2020-03-20 18:40:54

Przełóżmy wybory i referenda! Odpowiedzialnie nie gromadźmy się i ograniczajmy z

Razem Warmińsko-Mazurskie:

Przełóżmy wybory i referenda! Odpowiedzialnie nie gromadźmy się i ograniczajmy zarażenia!

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił stan zagrożenia epidemiologicznego w kraju. Jednym z założeń niwelowania zarażania się obecnie panującym wirusem jest zaprzestanie organizacji wydarzeń, które gromadzą ludzi. Już wiemy, że planowane na 29.03.2020 r. w Ostródzie referendum w sprawie odwołania burmistrza zostało przesunięte. Jednak wbrew temu 22.03.2020 r. w Białej Piskiej mają odbyć się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej.

Dlatego zaapelowałyśmy/zaapelowaliśmy do Piotra Sarnackiego, Dyrektora Krajowego Biura Wyborczego Delegatury w Olsztynie i Adama Okrucińskiego, Dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu o przesunięcie:

1. Wyborów uzupełniających do Rady Miejskiej w Białej Piskiej, które mają odbyć się 22.03.2020 r.
2. Wyborów uzupełniających do Rady Gminy Lelkowo i Rady Gminy Małdyty – 5.04.2020 r.
3. Wyborów uzupełniających do Rady Gminy Bartoszyce i Referendum odwoławczego burmistrza Pieniężna – 6.04.2020 r.

Do czasu odwołania obecnie trwającego stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce.

Nie narażajmy wyborczyń/wyborców i członkiń/członków Obwodowych Komisji Wyborczych na niepotrzebne ryzyko!

[Grafika dołączona do wpisu: W tle zdjęcie dwóch osób, kobiety i mężczyzny, stojących przed lokalem Obwodowej Komisji Wyborczej. Na pierwszym planie na górze grafiki napis ”Przełóżmy wybory i referenda. Odpowiedzialnie nie gromadźmy się i ograniczajmy zarażenia!”
Poniżej na środku napisy ”Przełożone: 29.03.2020 r. Referendum w sprawie odwołania Burmistrza w Ostródzie / Wciąż planowane: 22.03.2020 r. Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Białej Piskiej. Wybory uzupełniające do Rady Gminy Lelkowo i Rady Gminy Małdyty. 6.04.2020 r. Wybory uzupełniające do Rady Gminy Bartoszyce i Referendum odwoławczego burmistrza Pieniężna.” Na dole grafiki stopka z napisem ”Lewica Razem Warmińsko-Mazurskie”.]


Źródło
Opublikowano: 2020-03-20 16:10:52

Wciąż głowię się nad tym, jak wolny rynek miałby sobie poradzić z obecną sytuacj

Michał Pytlik:


Wciąż głowię się nad tym, jak wolny rynek miałby sobie poradzić z obecną sytuacją. Jak niewidzialna ręka miałaby ją wyregulować, by było dobrze.

Gdzie są teraz wszystkie LuxMedy i prywatni ubezpieczyciele?

Żadna sytuacja niż obecna nie pokazuje lepiej, jak bardzo potrzebujemy państwa i wtrącania się instytucji. Nikt by lepiej nie zastąpił inspekcji sanitarnej i publicznych szpitali.

To nasze państwo, które nas dziś chroni. Nie dajmy go sobie odebrać tych, którzy chcieliby zarabiać naszym kosztem.

Źródło
Opublikowano: 2020-03-19 21:48:28

Obejrzyj #Biedrońlive – o pracownikach i pracodawcach w czasach epidemii

Razem:


#Biedrońlive – o pracownikach i pracodawcach w czasach epidemii

#Biedrońlive – o pracownikach i pracodawcach w czasach epidemiiBiedrońlive

Źródło
Opublikowano: 2020-03-19 20:49:41

Pomóż osobom doświadczającym bezdomności przetrwać epidemię koronawirusa | zrzutka.pl

Razem Małopolska:

Pomóż osobom doświadczającym bezdomności przetrwać epidemię koronawirusa | zrzutka.pl

W trakcie trwania epidemii koronawirusa osoby doświadczające bezdomności są jednymi z najbardziej narażonych. Nie mają domu, więc nie mogą w nim zostać. A ze względów bezpieczeństwa mają też bardzo utrudniony dostęp do wsparcie materialnego i pomocy medycznej.Trzeba też pamiętać, ….

Źródło
Opublikowano: 2020-03-19 20:05:55