Przez wiele lat zabieraliśmy podobiznę Hanny Gronkiewicz-Waltz na warszawski Mar

Razem Warszawa:

Przez wiele lat zabieraliśmy podobiznę Hanny Gronkiewicz-Waltz na warszawski Marsz Równości. Niestety nigdy nie zdecydowała się na nim pojawić.

Jej następca obiecywał zmianę, jednak nadal nie ma odwagi, by stanąć solidarnie z protestującymi osobami. Znaną tradycją i tym razem zadbaliśmy o choćby symboliczną jego obecność.

Prezydencie Rafał Trzaskowski — odwagi!


Źródło
Opublikowano: 2020-08-08 21:05:32

Podobnie jak Jan Śpiewak jestem zmuszony przerwać wakacyjną ciszę na profilu. Dl

Michał Pytlik:

Podobnie jak Jan Śpiewak jestem zmuszony przerwać wakacyjną ciszę na profilu. Dlaczego? Bo po raz kolejny trzeba stanąć murem za przyjaciółkami i przyjaciółmi ze społeczności LGBTQIA+.

🏳️‍🌈 Nie będę powtarzał za wszystkimi, jak niewyobrażalnym skandalem jest prześladowanie za orientację seksualną i nieruszanie pedofilii w sutannach. Wszyscy to wiemy.

🏳️‍🌈 Chcę napisać coś innego. Choć dziś jest w nas strach, ostatnie wydarzenia pokazują, że społeczność LGBTQIA+ oraz jej sojusznicy są silniejsi niż kiedykolwiek. Że choćby faszystowska władza posuwała się do łapanek i wsadzania do więzień, tego ruchu już nic nie powstrzyma.

Łzy cisną się do oczu, gdy pomyśli się o tym, ile cierpień jeszcze trzeba znieść – ale one skończą się kiedyś wielkim świętem. To będzie wielka festa na ulicy, gdy równe prawo do miłości będzie rzeczywistością.

Nie mogę się doczekać tego dnia! 🏳️‍🌈

#MuremZaMargot

🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈MuremZaMargot

Źródło
Opublikowano: 2020-08-08 19:37:46

Apel: niech tęczowe flagi zawisną na fasadzie UM Wrocławia Napiszcie w koment

📢 Apel: niech tęczowe flagi zawisną na fasadzie UM Wrocławia ❗️ 🏳️‍🌈 Napiszcie w komentarzach, jeżeli chcecie się podpisać pod apelem – dopiszemy Was pod listą osób popierających, która trafi do Prezydenta Sutryka!

Będzie to wyraz solidarności z osobami uczestniczącymi w piątkowej demonstracji w Warszawie, które zostały niesłusznie zatrzymane i brutalnie potraktowane przez policję.

W komentarzach znajdziecie linka do strony, gdzie będziemy umieszczać osoby, które podpisały apel.

O co chodzi?
Wczoraj w Warszawie policja zatrzymywała osoby protestujące w obronie aktywistki LGBT, Margot, której sąd wlepił 2 miesiące aresztu. Zatrzymano ponad 48 osób.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-08 14:21:27

Pała i kajdanki dla protestujących. Pała i kajdanki dla uciśnionych. Państwo silne wobec słabych i słabe wobec silnych.

Razem:

Pała i kajdanki dla protestujących. Pała i kajdanki dla uciśnionych. Państwo silne wobec słabych i słabe wobec silnych. Taki jest obraz PiS-owskiej Polski. PiS obrał kurs na putinowskie metody rządzenia. Dołącz do Razem, wesprzyj lewicę, bo solidarność jest naszą bronią! Jeszcze będzie przepięknie, ale musisz nam w tym pomóc! Wolność i równość same się nie wywalczą! http://partiarazem.pl/dolacz


Źródło
Opublikowano: 2020-08-08 13:57:59

Wczorajsze wydarzenia w Warszawie pokazały, że władza znalazła sobie wroga, któr

Razem Pomorze:

Wczorajsze wydarzenia w Warszawie pokazały, że władza znalazła sobie wroga, którego – jak jej się wydaje – da się w końcu zniszczyć i urządzić wręcz "putinowski" pokaz siły. Wydaje im się, że za społecznością LGBT+ nikt nie stanie.
Mylą się!

Stajemy #razemzMargot i #muremzaLGBT+.
Będziemy to pokazywać, gdzie się da i głośno krzyczeć #STOPBZDUROM!

Dołączajcie do naszej akcji!
Zróbcie sobie zdjęcie z tęczą i wstawcie ją na swój profil na FB, albo wyślijcie do nas, a my je opublikujemy w kolejnym kolażu. Pokażmy, że jest nas dużo, więcej i jeszcze więcej. Pokażmy, że władza się myli i nie pozwolimy zniszczyć naszych bliskich osób wszystkich płci.

A jeśli chcecie działać i zmieniać Polskę od środka – dołączajcie do nas! Nasz kraj Was potrzebuje!
http://partiarazem.pl/dolacz/

Pamiętajcie #TęczaNieObraża!razemzMargot,muremzaLGBT,STOPBZDUROM,TęczaNieObraża

Źródło
Opublikowano: 2020-08-08 11:58:45

Wczoraj wieczorem policja brutalnie rozpędziła spontaniczną demonstrację przeciw

Razem Warszawa:

Wczoraj wieczorem policja brutalnie rozpędziła spontaniczną demonstrację przeciw aresztowaniu Margot, aktywistki kolektywu Stop Bzdurom. Zatrzymano 50 przypadkowych osób, w tym członkinie i członków naszej partii. Posłanki i posłowie Lewicy domagali się od policji, często bezskutecznie, informacji na temat zatrzymanych i miejsca ich pobytu. Jesteśmy solidarne i solidarni z osobami LGBT+, sprzeciwiamy się policyjnej przemocy i aktom agresji prowokowanym przez wypowiedzi polityków rządzącej partii.

Idziemy dziś na demonstrację solidarnościową NIGDY NIE BĘDZIESZ SZŁA SAMA! // solidarnie przeciw queerfobii. Solidarność naszą bronią!


Źródło
Opublikowano: 2020-08-08 11:44:50

To była ciężka noc. Nasza posłanka, Magdalena Biejat, wraz z posłanką Beatą Maciejewską interweniowały na policji i w ar

Razem:


To była ciężka noc. Nasza posłanka, Magdalena Biejat, wraz z posłanką Beatą Maciejewską interweniowały na policji i w aresztach. Służby nie chciały udzielić informacji o zatrzymanych osobach z demonstracji, więc posłanki musiały zablokować przejazd radiowozu.

O co chodzi? Wczoraj w Warszawie policja…

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-08-08 09:54:58

Matysiak: Andrzej Duda ma szansę wybić się na niezależność. Ale z niej nie skorzysta

Razem:

W orędziu po zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Andrzej Duda mocno podbijał tezy o tym, że jesteśmy krajem gościnnym, otwartym i pięknym. Szkoda tylko, że nie chodziło mu o otwartość, o jakiej rzeczywiście powinniśmy myśleć i która dotyczyłaby wszystkich: mniejszości, kobiet i innych wykluczanych grup – mówi w wywiadzie dla KrytykaPolityczna.pl posłanka Razem, Paulina Matysiak.

Matysiak: Andrzej Duda ma szansę wybić się na niezależność. Ale z niej nie skorzysta

Z Pauliną Matysiak rozmawia Paulina Januszewska

Źródło
Opublikowano: 2020-08-07 18:23:40

Światowe agencje piszą o zaprzysiężeniu Dudy i tęczowym proteście Lewicy

Razem:

Idzie w świat! 🌍 Chyba popsułyśmy Andrzejowi imprezę 🤷🏻‍♀️
❤️🧡💛💚💙💜

Światowe agencje piszą o zaprzysiężeniu Dudy i tęczowym proteście Lewicy

„Grupa polskich opozycyjnych posłanek założyła ubrania układające się w tęczowe kolory flagi LGBT, w proteście przeciwko prezydentowi Andrzejowi Dudzie, podczas czwartkowej ceremonii zaprzysiężenia” – relacjonuje agencje AFP. Zwracają uwagę na to także inne agencje.

Źródło
Opublikowano: 2020-08-06 20:20:01

W zeszły piątek ósmoklasiści i ósmoklasistki poznali/ły wyniki swojego egzaminu

Razem Małopolska:

W zeszły piątek ósmoklasiści i ósmoklasistki poznali/ły wyniki swojego egzaminu na koniec szkoły.
Gratulujemy wam wyników, które zdobyliście ucząc się w tym wymagającym i wycieńczającym czasie pandemii!

Średnie wyniki w województwie małopolskim są wyższe od krajowych (polski 62% – kraj 59%, matematyka 51% – kraj 46%, język angielski 57% – kraj 54%). Jednak, jeśli przyjrzeć się poszczególnym powiatom, zaczynamy widzieć pewne znaczące dysproporcje:

ANGIELSKI – różnica pomiędzy najwyższą średnią (Kraków) a najniższą (powiat proszowicki) wynosi aż 26 punktów procentowych!

MATEMATYKA – różnice są nieznacznie mniejsze – między Krakowem a powiatem dąbrowskim i proszowickim różnica wynosi 17 punktów procentowych.

JĘZYK POLSKI – najmniej dotkliwe są w przypadku języka polskiego – jedynie 12 punktów procentowych różnicy (Kraków a powiat dąbrowski).

Pokazuje to, jak bardzo nasza edukacja premiuje osoby uczące się w większych miastach, zwłaszcza jeśli chodzi o nauczanie tak kluczowego na obecnym rynku pracy języka angielskiego! Wyniki często opierają się na dodatkowej pracy ze szkołami językowymi czy korepetytorami, które były i są niedostępne dla osób mieszkających na wsi. Każdy ma prawo do tak samo dobrej edukacji, niezależnie od statusu majątkowego, rodziny czy miejsca zamieszkania.

Jedyne, co zamiast równych szans dostają osoby uczące się, to wartościowanie na lepsze i gorsze na podstawie jednego egzaminu napisanego w wieku czternastu lat! Egzaminu, który zadecyduje o możliwości wyboru przez nich szkoły średniej, a więc kształtującego ich przyszłość przez następne cztery lata, pośrednio decydującym o warunkach, w jakich będą przygotowywały się do matury lub zawodu. Egzaminu, który premiuje duże miasta i utrudnia dostęp do dobrych szkół.

Trzymamy kciuki za wyniki waszej rekrutacji! I pamiętajcie – jesteście wartościowymi osobami ze zróżnicowanymi pasjami i zainteresowaniami – niezależnie od wyników egzaminów. Przyszłość należy do was, do nas, do młodych!

A jeśli chcecie brać aktywny udział w kształtowaniu polityki – dołączcie do nas!


Źródło
Opublikowano: 2020-08-06 18:24:51

Politycy obozu rządzącego w ostatnich dniach zaproponowali, aby płaca minimalna

Razem Małopolska:

Politycy obozu rządzącego w ostatnich dniach zaproponowali, aby płaca minimalna w 2021 roku wynosiła 2800 zł brutto, czyli o 200 zł więcej względem tegorocznej wartości. Przypomnijmy jednak, że 7 września ubiegłego roku na konwencji w Lublinie Jarosław Kaczyński powiedział, że “na koniec 2020 roku – czyli za kilkanaście miesięcy – minimalna pensja będzie wynosiła 3 tys. zł. Na koniec 2023 roku minimalna pensja będzie wynosiła 4 tys. zł". Zobowiązanie to kilka dni później potwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Bardzo łatwo składać obietnice, tym bardziej w okresie kampanii wyborczej. Szkoda, że rządzącym tak samo łatwo nie przychodzi spełnianie tych obietnic. Zdaję sobie sprawę, że tamte zapowiedzi składano w zupełnie innych realiach gospodarczych. Jednak w sytuacji związanej z epidemią koronawirusa w Polsce nie wolno zawieszać żadnych programów, których środki trafiają do gospodarstw domowych, ani rezygnować z poprawy życia tych najmniej zamożnych. Nie powinno być tak, że w czasie kryzysu firmy mogą się bogacić, a pracownicy ponosić koszty.

Kolejny kontrowersyjny pomysł rządzących, to zamrożenie płac w budżetówce. Sprawna i dobrze zarządzana kadra urzędnicza oraz rozwinięty system usług publicznych to jeden z filarów sprawnej walki z sytuacjami kryzysowymi, a taką niewątpliwie jest epidemia koronawirusa. To nieodpowiedzialne, że zamiast dbać o jakość administracji, w tym o warunki pracy pracowników sfery budżetowej i samorządowej, premier grozi masowymi zwolnieniami.

Nie ma mojej zgody na przerzucanie kosztów kryzysu na pracownice i pracowników!


Źródło
Opublikowano: 2020-08-06 17:33:42

76 lat temu, 5 sierpnia 1944 r. rozpoczął się jeden z najtragiczniejszych epizod

Razem Warszawa:

76 lat temu, 5 sierpnia 1944 r. rozpoczął się jeden z najtragiczniejszych epizodów powstania warszawskiego – rzeź Woli. W ciągu kilku dni naziści wymordowali kilkadziesiąt tysięcy bezbronnych osób, w tym wiele kobiet i dzieci. Była to zemsta na ludności Warszawy, która miała odwagę z bronią w ręku powstać przeciwko nazizmowi.

Rzeź Woli była prawdopodobnie największą jednorazową masakrą ludności podczas II wojny światowej. Była to bezpośrednia realizacja rozkazu nakazującego zrównanie Warszawy z ziemią i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. Punkt szczytowy masakry przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944. Szacuje się, że naziści wymordowali od 30 do 65 tys. mieszkańców warszawskiej Woli. Dokładna liczba ofiar pozostaje trudna do ustalenia.

Aby uczcić pamięć zarówno powstańców, jak i innych cywilnych ofiar nazizmu, Lewica Razem jak co roku organizuje wydarzenie „Razem czytamy Mirona”. Bądź tam z nami, aby wspólnie powiedzieć PAMIĘTAMY.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-05 19:34:13

Wiecie gdzie jest policja religijna? W Arabii Saudyjskiej. A teraz w Polsce. Za

Razem Warmińsko-Mazurskie:

Wiecie gdzie jest policja religijna? W Arabii Saudyjskiej. A teraz w Polsce. Za tęczową flagę – areszt i przesłuchanie. Za pedofilię wśród księży – przerzucenie do innej parafii i rozłożone ręce prokuratury. Za rządów lewicowych takie coś nie będzie miało miejsca. Będzie za to równość małżeńska i koniec dyskryminacji 🏳️‍🌈


Źródło
Opublikowano: 2020-08-05 16:21:20

Wiecie gdzie jest policja religijna? W Arabii Saudyjskiej. A teraz w Polsce. Za tęczową flagę – areszt i przesłuchanie.

Razem:

Wiecie gdzie jest policja religijna? W Arabii Saudyjskiej. A teraz w Polsce. Za tęczową flagę – areszt i przesłuchanie. Za pedofilię wśród księży – przerzucenie do innej parafii i rozłożone ręce prokuratury. Za rządów lewicowych takie coś nie będzie miało miejsca. Będzie za to równość małżeńska i koniec dyskryminacji 🏳️‍🌈


Źródło
Opublikowano: 2020-08-05 16:20:14

123 lata temu urodził się Marian Bomba, polski socjalista, żołnierz legionów i b

Razem Małopolska:

123 lata temu urodził się Marian Bomba, polski socjalista, żołnierz legionów i bohater konspiracji antyhitlerowskiej.

Na świat przyszedł w Krakowie. Jego rodzice byli niezamożnymi robotnikami i młody Marian również miał podążyć ich drogą. Po ukończeniu szkoły ludowej i kursu w Szkole Przemysłowej rozpoczął praktyki w zakładzie stolarskim. Naukę rzemiosła przerwał w 1916 kiedy wstąpił w szeregi tworzonych przez Józefa Piłsudskiego Legionów. Po kryzysie przysięgowym został internowany i wcielony do austriackiego oddziału. Podczas służby wojskowej nabawił się choroby nerek, która miała mu dokuczać do końca życia. Mimo, iż został uznany za inwalidę wojennego w listopadzie 1918 roku zgłosił się ponownie do nowopowstałego wojska polskiego i brał udział w walkach o Przemyśl i Lwów. Z armii został zwolniony w 1921, postępująca choroba uniemożliwiała mu dalsza służbę.

Po powrocie do Krakowa zaczął pracować jako stolarz. Jednocześnie aktywnie działał w Polskiej Partii Socjalistycznej, do której wstąpił w 1918, jeszcze przed wyjazdem na front. Był działaczem Krakowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która starała się zapewniać lokale mieszkalne robotnikom żyjącym w najgorszych warunkach. Starał się też dbać o aktywność młodzieży robotniczej i to zarówno intelektualną, jak i fizyczna. Był ważnym działaczem krakowskiego Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego oraz prezesem Klubu Sportowego “Płaszowianka”. Kierował też dzielnicowymi organizacjami PPS w Płaszowie, Borku Fałęckim i na Podgórzu.

Jak większość socjalistów miał krytyczny stosunek do rządów sanacji i nie poparł przewrotu majowego. W 1930 został aresztowany jako jeden z najważniejszych krakowskich przywódców “Centrolewu” – porozumienia opozycyjnych partii lewicowych i ludowych. Zwolniono go po kilku miesiącach bez postawienia aktu oskarżenia, ale nie był to koniec represji, jakie spotkały go za działalność polityczną. W 1935 został aresztowany, znów bez postawienia zarzutów, na miesiąc. Akurat na tyle, żeby uniemożliwić Bombie start w wyborach do krakowskiej Rady Miasta. Ostatni raz przez sanację został aresztowany w lipcu 1939. Tym razem postawiono Bombie zarzut “osłabiania ducha narodu”, czyli de facto za krytykę rządu. Kilkanaście dni przed wybuchem wojny został uniewinniony przez sąd.

We wrześniu 1939 Marian Bomba jak wielu opozycyjnych polityków nie został powołany do wojska i próbował do niego wstąpić na własną rękę. Po powrocie do okupowanego przez hitlerowców Krakowa od razu rzucił się w wir pracy konspiracyjnej. Był członkiem pierwszego kierownictwa Milicji PPS oraz dowódcą Gwardii Ludowej PPS na Śląsku i w Małopolsce. W podziemiu Bomba okazał się prawdziwym człowiekiem-orkiestrą. Zorganizował komórkę fałszującą dokumenty, stworzył podziemną drukarnię i system kolportażu nielegalnych socjalistycznych czasopism “Naprzód”, “Wolność” i “WRN”. Dowodził też pierwszymi operacjami dywersyjnymi na terenie Krakowa – akcją niszczenia sal kinowych oraz głośnym podpaleniem 24 listopada 1940 składów siana, wykorzystywanych do produkcji amunicji. Po tej drugiej akcji był ścigany przez Gestapo listem gończym i znalazł się na czele listy najbardziej poszukiwanych osób w Krakowie.

Jednocześnie angażował się w działania Rady Pomocy Żydom “Żegota”. Był w grupie osób, które zorganizowały przerzut na zachód pierwszych materiałów dotyczących ludobójstwa w KL Auschwitz. W porozumieniu z działającą w obozie siatką konspiracyjną organizował też ucieczki więźniów. Kierował też likwidacją konfidentów i kolaborantów w Małopolsce, a w styczniu 1943 dowodzony przez Bombę oddział wtargnął do krakowskiego Arbeitsamtu (urzędu pracy) i zniszczył kartoteki osób, które miały zostać wysłane do prac przymusowych na terenie Rzeszy. Przez prawie 3 lata mimo zaangażowania na wielu frontach i osobistego uczestniczenia w akcjach pozostawał dla Gestapo kompletnie nieuchwytny.

Zdradzony przez konfidenta w maju 1943 wpadł w zasadzkę. Mimo, że w strzelaninie został ciężko ranny udało mu się uciec. Krakowska PPS zdecydowała się przenieść Bombę najpierw do Wieliczki, a potem do Budapesztu, gdzie otrzymał specjalną misję – miał przekazać węgierskim socjalistom przechwyconą przez PPS listę działaczy lewicowych zagrożonych aresztowaniem. Na początku 1944 powrócił do Krakowa i do końca wojny brał udział w walkach i akcjach dywersyjnych.

Kiedy w 1945 komunistyczne władze nie dopuściły do zarejestrowania niezależnej od nich Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej, Marian Bomba włączył się w działania “krajowej” PPS, próbując nie dopuścić do jej współpracy i zjednoczenia z komunistami. Wiosną 1947 został aresztowany. Przesiedział najpierw sześć miesięcy w areszcie przy pl. Inwalidów w Krakowie, następnie półtora roku na Mokotowie w Warszawie. Zwolniono go bez procesu i bez wyroku. Podczas odwilży październikowej w 1956 został zrehabilitowany, a rok później przywrócono mu członkostwo w PZPR. Bomba odmówił przyjęcia legitymacji, gdyż uważał, że do PZPR nigdy nie wstępował (Polska Zjednoczona Partia Robotnicza powstała z połączenia PPR i PPS w grudniu 1948, a więc kiedy Bomba siedział w areszcie). Zmarł na skutek nawrotu choroby nerek 14 marca 1960.

Życiorys Mariana Bomby jest typowy dla wielu polskich socjalistów jego pokolenia. Chociaż byli więzieni zarówno przez zaborców, sanację, jak nazistów oraz stalinistów (Bomba przez hitlerowców więziony nie był, bo nigdy nie dał się złapać), większość z nich konsekwentnie walczyła o Polskę niepodległą i sprawiedliwą społecznie. Te wartości były dla nich zawsze nierozerwalnie połączone i gotowi byli za nie zapłacić najwyższą cenę.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-04 23:37:53

Codziennie niechlubny „rekord” zachorowań. Za tak skrajnie nieodpowiedzialne słowa premier Morawiecki powinien przeprosi

Razem:

Codziennie niechlubny „rekord” zachorowań. Za tak skrajnie nieodpowiedzialne słowa premier Morawiecki powinien przeprosić i jak najszybciej się z nich wycofać. Czy tak zrobi? Czy okaże się politykiem, który umie wyjść „z twarzą”? Jak myślicie? 🤔


Źródło
Opublikowano: 2020-08-04 19:18:54

76 lat temu od niemieckiej kuli zginął młody chłopak. Poeta, socjalista, powstan

Razem Warmińsko-Mazurskie:

76 lat temu od niemieckiej kuli zginął młody chłopak. Poeta, socjalista, powstaniec. Krzysztof Kamil Baczyński. Dziś nazwano by go „lewakiem”. W powstaniu ramię w ramię walczyli ludzie o najróżniejszych poglądach. Łączyło ich to, że odrodzona, niepodległa Polska ma być państwem demokratycznym i sprawiedliwym społecznie, a nie brunatna.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-04 19:02:32

"Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów"

Razem Warszawa:

"Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów" miał stwierdzić historyk literatury polskiej i pedagog Stanisław Pigoń na wieść o wstąpieniu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego do oddziału dywersyjnego. 4 sierpnia wspominamy rocznicę śmierci tego znakomitego poety i działacza Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej "Spartakus".

Jego ofiarę wspominamy jako symbol walki z faszyzmem i nazizmem. Poezję Baczyńskiego warto przypominać, ponieważ zawiera w sobie nie tylko młodzieńczy zachwyt nad pięknem otaczającego świata, ale również lęk przed śmiercią i grozę wojny. Należy pamiętać o tym szczególnie dziś, gdy w rozmowach na temat konfliktów zbrojnych i powstań zdarza się nam romantyzować wojenną rzeczywistość. Nie strzelajmy brylantami – nigdy więcej wojny.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-04 14:22:37