Podejmij wyzwanie z Razem i ogranicz mięso w grudniu Z poniższym przepisem będzi


Podejmij wyzwanie z Razem i ogranicz mięso w grudniu Z poniższym przepisem będzie to jeszcze łatwiejsze i atrakcyjniejsze

Jeśli znacie inne przepisy na dania "podobno niemożliwe" w wersji wegańskiej to prosimy o link w komentarzu.

Seleryba, czyli danie o smaku ryby bez ryby.

Czas przygotowania: do godziny

Składniki na kilkanaście sztuk:

1 kg selera
2 litry bulionu warzywnego
2 arkusze nori + 5 arkuszy do owijania kotletów
2 łyżki sosu sojowego
4 liście laurowe
2 ziela angielskie
1 łyżeczka ziaren kolendry
sól i czarny pieprz
oraz do smażenia: mleko roślinne lub woda, mąka pszenna lub ryżowa i olej roślinny

Przygotowanie:
1. Seler obrać, przekroić na pół i pokroić na 1 cm plastry. W dużym garnku zagotować bulion razem z 2 arkuszami wodorostów nori, liśćmi laurowymi, zielem angielskim, kolendrą oraz sosem sojowym. Do gotującego się bulionu dodać plastry selera i gotować do momentu, aż będą bardzo miękkie, czyli około 15 – 20 minut.
2. Miękkie plastry selera delikatnie wyjąć i chwilę ostudzić. W tym czasie arkusze nori pociąć na węższe paski, następnie naszykować dwie miseczki, do jednej wlać trochę mleka, a do drugiej wsypać mąkę.
3. Każdy plaster selera oprószać solą i pieprzem, następnie owijać paskiem nori i na chwilę moczyć w mleku, dzięki temu wodorosty zmiękną i lepiej przylepią się do selera. Tak przygotowany plaster selera delikatnie zanurzać w mące.
4. Na dużej patelni mocno rozgrzać olej i układać gotowe plastry selera. Obsmażać z każdej strony przez około 2 – 3 minuty, podawać z ziemniakami, surówką lub wigilijną kapustą.
#TradycyjnieBezMięsa


TradycyjnieBezMięsa

Źródło
Opublikowano: 2019-12-14 19:22:10

Dzisiaj pod siedzibą Sądu Okręgowego w Warszawie działacze Razem zorganizowali h

Dzisiaj pod siedzibą Sądu Okręgowego w Warszawie działacze Razem zorganizowali happening w solidarności ze skazanym aktywistą miejskim Janem Śpiewakiem. W proteście przeciwko utajnieniu uzasadnienia wyroku, symbolicznie zdarli z sentencji wyroku zasłaniające jego treść czarne paski.

Dzień wcześniej w siedzibie sądu zapadł wyrok prawomocnie skazujący Jana Śpiewaka, aktywistę walczącego od lat z dziką reprywatyzacją, jako winnego zniesławienia Bogumiły Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej. Uzasadnienie wyroku zostało utajnione. Przeciwko temu protestowali działacze Razem.

„Uważamy, że uzasadnienie powinno być jawne. I powinno w sposób jawny i zrozumiały dla opinii publicznej odnieść się do krzywdy lokatorów, o których walczył Jan Śpiewak. Do zagrożenia bezdomnością i ubóstwem, do utraty zdrowia, do spirali zadłużenia, w którą wpędzani byli lokatorzy. Bo walka z tymi zjawiskami jest ważnym interesem społecznym – interesem, w imieniu którego występował Śpiewak. I bez wzięcia tego pod uwagę niemożliwy jest sprawiedliwy wyrok” – komentował sprawę Maciej Borowski-Monkiewicz, warszawski działacz Razem.

Działacze Razem zaprezentowali symboliczny wydruk wyroku sądu, gdzie pod tytułem wyroku umieszczono trzy hasła zaklejone czarną taśmą. Maciej Borowski-Monkiewicz zrywał kolejne taśmy odsłaniając po kolei napisy „Bezdomność”, „Ubóstwo” i „Krzywda”.

„Fakt, że wciąż nie przegłosowano ustawy reprywatyzacyjnej to hańba wszystkich rządów po 1989 r. PiS złożył swoją propozycję ustawy, ale – tak jak poprzednicy – ugiął się pod naciskiem ambasady USA. Brak tej ustawy pozwala na działania mafii reprywatyzacyjnej nie tylko w Warszawie, ale również w Poznaniu, Łodzi i Krakowie. Jako Lewica nie ulegniemy naciskom i wprowadzimy pod obrady sejmu projekt ustawy reprywatyzacyjnej" – powiedziała Julia Zimmermann z Zarządu Krajowego Razem.

Źródło
Opublikowano: 2019-12-14 16:58:16

Byliśmy właśnie świadkami i świadkiniami jak miasto rozwiązuje dwa zgromadzenia

Byliśmy właśnie świadkami i świadkiniami jak miasto rozwiązuje dwa zgromadzenia (jedno na rogu Oławska/Świdnicka, drugie na rogu Mikołaja/Odrzańska) polegające na epatowaniu drastycznymi zdjęciami rozszarpanych płodów. Będziemy składać zeznania w tej sprawie. Nie ma miejsca w przestrzeni publicznej, gdzie przebywają dzieci, na zdjęcia rozszarpanych płodów i inne makabryczne treści. Powinniśmy też reagować na kampanię polegające na podawaniu fałszywych informacji, w tym przypadku na temat aborcji. Przekażcie informacje na temat rozwiązania dalej, by w Waszych miejscowościach urzędnicy zobaczyli, że można i że nie należy się bać rozwiązywać takie zgromadzenia. Dzięki odwadze urzędników przynajmniej dzisiaj możecie bez obaw zabrać dziecko na spacer po wrocławskim rynku.

Źródło
Opublikowano: 2019-12-14 16:24:36

Nie pozwólmy sprzedać dworca Elbląg-Zdrój! Posłanka Lewicy Razem Paulina Matysia

Nie pozwólmy sprzedać dworca Elbląg-Zdrój! Posłanka Lewicy Razem Paulina Matysiak złożyła:
interwencję poselską u Witold Wróblewski – Prezydent Miasta Elbląg,
interpelację poselską u Ministra Infrastruktury,Ministerstwo Infrastruktury,
pismo do Marszałka Gustaw Marek Brzezin,
w sprawie licytacji elbląskiego dworca kolejowego Elbląg-Zdrój!

W poniedziałek 16 grudnia odbędzie się licytacja elbląskiego dworca Elbląg-Zdrój. Dworzec położony jest wzdłuż linii kolejowej 254, popularnej kolei Nadzalewowej. Jako olsztyński okręg Partii Lewica Razem (obejmujący całe województwo warmińsko-mazurskie) jesteśmy oburzone i oburzeni faktem, że miasto Elbląg pozbywa się tak ważnego dla regionu dworca, jak i również jego niską ceną wywoławczą – trochę ponad 400 tysięcy złotych.

O sprawie poinformowałyśmy/liśmy posłankę na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Paulinę Matysiak, Przewodniczącą Sejmowego Zespołu ds. Wykluczenia transportowego, a zarazem członkinię naszej partii. Paulina wysłała interwencję do Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego oraz interpelację w tej sprawie do Ministra Infrastruktury.

Pismo otrzymał również Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin. Samorząd Województwa na sesji marcowej zapewnił, że rewitalizacja i przywrócenie kolei Nadzalewowej jest w planie rozwoju transportu zbiorowego naszego województwa. Do dzisiaj nic w tej sprawie nie zrobił.

Stanowczo domagamy się wyjaśnień w tej sprawie, odwołania przetargu dworca i zaplanowania działań, które będą zmierzały do odbudowy połączeń kolejowych w naszym województwie

Media: portEl.pl, info.elblag.pl, Truso.tv, Dziennik Elbląski, elblag.net, elblag24.pl, Express Elblag, bogatyelblag.pl, Wyborcza.pl Olsztyn, olsztyn.com.pl, Radio Olsztyn, TVP3 Olsztyn.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-14 16:00:59

Dziś, 13 grudnia, czyli w dniu, kiedy szczególnie mocno powinnyśmy pamiętać o pi

Dziś, 13 grudnia, czyli w dniu, kiedy szczególnie mocno powinnyśmy pamiętać o piekle systemów autorytarnych warszawski sąd posunął się do absurdu, na jakie pozwalały sobie upolitycznione sądy PRL.

Jan Śpiewak, kandydat na prezydenta Warszawy w zeszłorocznych wyborach, działacz i aktywista miejski związany ze stowarzyszeniem Wolne Miasto Warszawa, został skazany prawomocnym wyrokiem za dowiedzenie, iż córka ministra Ćwiąkalskiego maczała palce w nielegalnej reprywatyzacji kamienicy na Ochocie przedstawiając się jako kuratorka 120-letniego mężczyzny.

Nie ma na to naszej zgody! Dość samowolki mafii reprywatyzacyjnych w Warszawie i całej Polsce! Jeśli sytuacja się nie poprawi, to takich jak Jan Śpiewak będzie o wiele więcej!

Młodzi Razem stoją #MuremZaŚpiewakiem!MuremZaŚpiewakiem

Źródło
Opublikowano: 2019-12-13 17:59:03

Jest wiele powodów, żeby przyłączyć się do naszej akcji Podejmij wyzwanie z Raze


Jest wiele powodów, żeby przyłączyć się do naszej akcji Podejmij wyzwanie z Razem i ogranicz mięso w grudniu Jednym z najważniejszych jest troska o środowisko🌍.

Hodowla zwierząt na potrzeby człowieka jest jednym z głównych źródeł CO2, metanu i innych gazów cieplarnianych 💨. Ich emisja do atmosfery nie jest jedynie pochodną oddychania i trawienia samych zwierząt🐷🐔. Swój udział ma w tym także produkcja pasz, infrastruktura potrzebna do hodowli🚜 oraz proces produkcji mięsa🏭.

Wielkoskalowa hodowla zwierząt ma jeszcze dalszy negatywny wpływ na środowisko. Zużywa wodę, zajmuje powierzchnię ziemi, zakwasza glebę i przyczynia się do wylesiania🏜.

Wykres obrazujący problem przedstawia porównanie średniej emisji ekwiwalentu CO2 (kg) przy produkcji różnych grup żywności na ich porcję (1701 kalorii). Łatwo zauważyć jak niezrównoważona jest hodowla zwierząt i produkcja żywności pochodzenia zwierzęcego🍖🧀🥚 w porównaniu do innych grup produktów, zwłaszcza tych pochodzenia roślinnego🍅🍞🍐.
Dlatego zachęcamy – Podejmij wyzwanie z Razem i ogranicz mięso w grudniu. Przyłącz się do ratowania Ziemi🌏 przed katastrofą klimatyczną💚.

#TradycyjnieBezMięsa
___ __ _
Źródło danych: J. Poore, T. Nemecek, Reducing food’s environmental impacts through producers and consumers, Science, Vol 360, Issue 6392.
(zawiera także wyjaśnienie użytych w tym poście pojęć)


TradycyjnieBezMięsa

Źródło
Opublikowano: 2019-12-13 16:55:41

Składamy zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Biura Bezpieczeństw

Składamy zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Biura Bezpieczeństwa Personalnego!

– Prawo ochrony lokatorów jest w Polsce nagminnie łamane. Jedyną osobą uprawnioną do przeprowadzenia eksmisji jest komornik. A jednak regularnie słyszymy o działalności prywatnych firm, opróżniających mieszkania z lokatorów. Lewica Razem sprzeciwia się nielegalnym eksmisjom i zawsze stoi po stronie lokatorów – mówiła dziś na konferencji prasowej przed siedzibą Prokuratury Okręgowej posłanka Razem, Magdalena Biejat.

7 grudnia firma Centralne Biuro Bezpieczeństwa Personalnego pochwaliła się na swoim profilu w mediach społecznościowych, że jej pracownicy uczestniczyli w usunięciu najemców z mieszkania w Warszawie. Działanie pracowników firmy wywołało oburzenie wielu aktywistów i komentatorów.

– Była to nielegalna eksmisja, przeprowadzona pomimo braku podstawy prawnej oraz z pominięciem przepisów. Eksmisja odbyła się bez udziału komornika, jedynej osoby uprawnionej do przeprowadzenia tej procedury. – mówił na konferencji Konrad Wiślicz-Węgorowski z warszawskiego Razem – Doszło do niej w środku okresu ochronnego, który trwa od 1 listopada do 31 marca. Nie był to jedyny tego typu incydent, w które zaangażowani byli pracownicy biura. Podczas swoich działań pracownicy CBBP ubrani są w stroje przypominające odzież stosowaną przez organy ścigania, kominiarki, kamizelki taktyczne, w tym z wielkim napisem „CBBP”, który wyglądem odpowiada tym, stosowanym przez Centralne Biuro Śledcze Policji, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czy Centralne Biuro Antykorupcyjne. Nawet skrót „CBBP” jest mocno podobny do „CBŚP”. CBBP w swoich materiałach udostępnionych w Internecie prezentuje fotografie atrap broni, a także innego sprzętu, zazwyczaj stosowanego wyłącznie przez organy ścigania.

Politycy Lewicy Razem zwracali też uwagę, że wynajmujący lokal, którzy popadli w problemy finansowe lub zdrowotne żyją w nieustannym stresie. Obawiają się tego czy za chwilę nie znajdą się – wraz z całym dobytkiem – na ulicy. Jest to tym większy problem teraz, w zimie. Zwracali też uwagę, że tę sytuację wykorzystują pracownicy CBBP, ubrani w mundury, kominiarki, kamizelki taktyczne z napisami podobnymi do tych, stosowanych przez służby specjalne, starając się wywołać wrażenie, że nadszedł dzień, w którym komornik, wraz z asystą organów ścigania przyszedł, aby siłą opróżnić lokal.

Konrad Wiślicz-Węgorowski poinformował, że złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez firmę Centralne Biuro Bezpieczeństwa Personalnego, ze względu na udawanie przez nią służb państwowych. Magdalena Biejat zapowiedziała, że wspólnie z inną posłanką Razem, Marceliną Zawiszą, złożą interpelacje do Ministra Spraw Wewnętrznych z pytaniem, jakim prawem w nielegalnej eksmisji brała udział Policja. Posłanki zwrócą się też do ministra z wnioskiem o zorganizowanie dla policjantów szkoleń praw lokatorów.
Źródło
Opublikowano: 2019-12-13 15:42:57

Mateusz Morawiecki odrzucił porozumienie w sprawie neutralności klimatycznej. Polska będzie czarną plamą na mapie Europy

Mateusz Morawiecki odrzucił porozumienie w sprawie neutralności klimatycznej. Polska będzie czarną plamą na mapie Europy 🇪🇺

Rząd PiS chce zagłady i nie mówimy tego stosując jakąś demagogię. Mówimy to najzupełniej poważnie, bo to są odpowiednie słowa.

Powiecie, co mała Polska może, gdy Azja truje?

Na wszystkich szczytach klimatycznych Chiny i Indie wymigują się od wprowadzania zmian mówiąc, że bogata Europa nie robi nic. Więc dlaczego oni mają coś robić? A Europa nie robi, bo Polska kolejny raz staje okoniem.

Premier Morawiecki skazuje nas i nasze dzieci na życie w przegrzanej planecie. Dzięki, bardzo miło z Pana strony.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-13 15:30:23

Skandaliczna decyzja sądu. Jan Śpiewak skazany w procesie, który wytoczyła mu Bo

Skandaliczna decyzja sądu. Jan Śpiewak skazany w procesie, który wytoczyła mu Bogumiła Górnikowska-Ćwiąkalska.

To skandal, że osoba, która ma wielkie zasługi w nagłaśnianiu patologii w warszawskim samorządzie, jest jedyną osobą skazaną prawomocnym wyrokiem w aferze reprywatyzacyjnej. W więzieniach powinni siedzieć kryminaliści, czyściciele kamienic i ci, którzy umożliwili im swobodne działanie, nie Jan Śpiewak!

Janek, stoimy za Tobą murem. Możesz na nas liczyć!


Źródło
Opublikowano: 2019-12-13 13:07:43

Myśliwi znów chcą, żeby dzieci patrzyły na zakrwawione, martwe zwierzęta. Lubiący mylić różne rzeczy z dzikiem chcą, aby


Myśliwi znów chcą, żeby dzieci patrzyły na zakrwawione, martwe zwierzęta. Lubiący mylić różne rzeczy z dzikiem chcą, aby dzieci mogły uczestniczyć w polowaniach za zgodą rodziców.

Posłanki i posłowie Razem i Lewicy nigdy nie poprą zmuszania dzieci do uczestniczenia w polowaniach!
Źródło
Opublikowano: 2019-12-13 10:35:09

Obejrzyj Matysiak punktuje PiS


Bardzo ważny głos w sprawie transportu zbiorowego. W regionach wiejskich i w mniejszych miastach zawsze było z nim źle, ale PiS postanowił nam udowodnić, że może być jeszcze gorzej.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-12 18:45:49

Obejrzyj Marcelina Zawisza o zamykanych oddziałach szpitalnychGrodków to jedna z wielu miejscowości na mapie Polski, która obrazuje, ile w kraju zamykanych jest szpitali, oddziałów i nocnej i świątecznej opieki medycznej.

O tym, że opieki zostanie pozbawionych 20 tys. osób mówiła dziś w #Sejm posłanka Marcelina Zawisza.
Sejm

Źródło
Opublikowano: 2019-12-12 13:39:59

#LewicawMediach #RazemwMediach Czwartek, 12 grudnia: 7:20 Poseł Adrian Zandberg w TVN24, w programie „Rozmowa Piaseckieg

#LewicawMediach #RazemwMediach Czwartek, 12 grudnia:📺 7:20 Poseł Adrian Zandberg w TVN24, w programie „Rozmowa Piaseckiego”.📺 7:45 Posłanka Marcelina Zawisza w polsatnews.pl, w programie „Graffiti”.📺 20:00 Posłanka Magdalena Biejat w polsatnews.pl, w programie „Polityka na ostro”.
Zapraszamy do słuchania i oglądania.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-11 19:05:01

Wiele i wielu z Was popiera z wysp Razem i Lewicę. Wiele z Was może już głosować w jutrzejszych wyborach.

Wiele i wielu z Was popiera z wysp Razem i Lewicę. Wiele z Was może już głosować w jutrzejszych wyborach.

Partia Pracy, czyli The Labour Party ma ambitny i odważny program wyborczy, który został poparty przez 160 ekonomistek i ekonomistów. Opiera się na wartościach przyświecających wszystkim progresywnym siłom i wszystkim tym, którym szczególnie leży na sercu dobro marginalizowanych grup społecznych.

Razem podziela wartości Labour!

Głosujcie za prawdziwą zmianą!

Vote Labour! 🌹


Źródło
Opublikowano: 2019-12-11 15:03:37

#OcalmyPuszczęKarpacką #219a

Zachęcamy do podpisania apelu w związku z zaplanowanym na 2020 rok rozpoczęciem wycinki cennego przyrodniczo fragmentu Puszczy Karpackiej, przy granicy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Razem uratujmy cenny drzewostan!🌲

#OcalmyPuszczęKarpacką #219a

Podpisz apel, ocalmy Puszczę Karpacką!

OcalmyPuszczęKarpacką #219a

Źródło
Opublikowano: 2019-12-11 10:00:40

Trójmiejska Kawiarnia Naukowa – spotkania


W ostatnich tygodniach wszystkich bardzo poruszyła sprawa transportu tygrysów zatrzymanych na granicy polsko-białoruskiej.
W imieniu organizatorów Trójmiejska Kawiarnia Naukowa zapraszamy na spotkanie, na którym Michał Krause – pracownik gdańskiego ogrodu zoologicznego i działacz WWF Polska opowie o sprawach, które wiążą się trzymaniem zwierząt egzotycznych w niewoli, o roli państwa, prawa międzynarodowego, organizacji pozarządowych oraz możliwościach działania.
https://www.facebook.com/events/1659317530877810/

Źródło
Opublikowano: 2019-12-10 21:35:09

Nie znajdujemy słów, aby pogratulować Olga Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla.

Nie znajdujemy słów, aby pogratulować Olga Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla. Wszelkie myśli i zdania wydają się zbyt trywialne przy onieśmielającej prozie pisarki.

Pani Olgo, kłaniamy się w pas i gratulujemy. Życzymy Pani setki milionów liter, które w Pani warsztacie wykute zostaną w piękną i zachwycającą cały świat biżuterię.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-10 17:37:05

Nie znajdujemy słów, aby pogratulować Olga Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla. Wszelkie myśli i zdania wydają się zbyt

Nie znajdujemy słów, aby pogratulować Olga Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla. Wszelkie myśli i zdania wydają się zbyt trywialne przy onieśmielającej prozie pisarki.

Pani Olgo, kłaniamy się w pas i gratulujemy. Życzymy Pani setki milionów liter, które w Pani warsztacie wykute zostaną w piękną i zachwycającą cały świat biżuterię.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-10 17:24:28

Dziś Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Dziś Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Masz prawo do opieki zdrowotnej, prywatności, sprawiedliwego procesu, edukacji i wolności słowa.

Nikt nie ma prawa Cię szykanować ze względu na to, jaka i jaki jesteś. Nikt nie ma prawa Cię zastraszać.

Jako osoba pracująca masz też prawo do urlopu, godnej zapłaty, do uczestniczenia w strajku i byciu w związku zawodowym.

Niestety w naszym kraju ten ostatni akapit jest często obchodzony. Pracownik haruje, a jest wypchnięty na „samozatrudnienie”, albo na umowę śmieciową. Zajdziesz w ciążę, to nie masz do czego już wrócić. Typowy obrazek, z którym każde się zetknęło, albo zna osobę, która tego doświadczyła.

Lewica od tego jest, żeby w takich przypadkach Cię chronić. Od tego jesteśmy, żeby to ukrócić, a nawet całkowicie wyrzucić z polskiego prawa umowy śmieciowe.

Bo prawa pracownicze to też prawa człowieka


Źródło
Opublikowano: 2019-12-10 15:23:54

Spotkanie przedgwiazdkowe olsztyńskiego okręgu Partii Lewica Razem!

🌟 Spotkanie przedgwiazdkowe olsztyńskiego okręgu Partii Lewica Razem!🌲

Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne osoby na spotkanie przedgwiazdkowe! Rozpocznie się 17 grudnia (wtorek) o godzinie 17:00 w naszym biurze (ul. Kołłątaja 5, lok. 321, Olsztyn). W czasie jego trwania będziemy wspominać minione chwile, szczególnie te kampanijne. Ostatni rok był naprawdę pracowity, ale opłaciło się! Zaopatrzcie się w "coś do pochrupania" i dobry nastrój.

Do zobaczenia!


Źródło
Opublikowano: 2019-12-10 12:28:18

Wywózka politycznych przeciwników helikopterem do oceanu? A może zrzucenie ich nad wulkan? Brzmi jak pomysł, który uroił

Wywózka politycznych przeciwników helikopterem do oceanu? A może zrzucenie ich nad wulkan? Brzmi jak pomysł, który uroił się w głowie totalitarnego despoty?

Nie, to tylko komentarze pana Wojciecha Muszyńskiego pod postem naszego posła, Maciej Konieczny. Pan Wojciech Muszyński to pracownik Instytutu Pamięci Narodowej i uhonorowany medalami doradca prezydenta Andrzej Duda.

Gratulujemy, Panie Prezydencie doborowego towarzystwa.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-09 13:59:15

Może się wydawać, że podjęcie naszego wyzwania Podejmij wyzwanie z Razem i ogran


Może się wydawać, że podjęcie naszego wyzwania Podejmij wyzwanie z Razem i ogranicz mięso w grudniu może być trudne z powodu ograniczonej dostępności świeżych warzyw i owoców zimą❄️. Rzeczywiście sezonowość do pewnego stopnia rządzi w kuchni 🍽, ale nie ma powodu do obaw!

Nawet zimą mamy wiele możliwości sięgnięcia po zróżnicowaną gamę warzyw i owoców🥦🍎. Nie trzeba przy tym polegać wyłącznie na imporcie. Mamy wiele tradycyjnych sposobów na wzbogacenie potraw w zimowych miesiącach i uczynienie ich interesującymi.

Owoce można z powodzeniem mrozić i suszyć, a ponadto dostępne są one w różnego rodzaju przetworach: konfiturach, marmoladach, dżemach i powidłach.
Warzywa także można mrozić i suszyć (w diecie bezmięsnej pomocne są zwłaszcza warzywa strączkowe). Wiele z nich, w szczególności warzywa korzeniowe🥕🥔🍠, przetrwają długo jeśli są odpowiednio chłodzone. W dodatku istnieje wiele warzywnych przetworów: przeciery, solanki, marynaty i kiszonki🥫.
Do tego dochodzą zioła🌱. Bez większego trudu wyhodujecie je w domowych doniczkach. Jeśli nie macie jednak do tego możliwości albo czasu, suszone zioła i przyprawy dostaniecie w każdym sklepie, tak żeby urozmaicić smak wszystkich zimowych potraw🌶.

Jak widać, sezonowość nie musi być ograniczeniem. Korzystajmy więc z pełnego wyboru owoców i warzyw także zimą! 🥗

A może macie jakieś przepisy na przetwory albo chcielibyście pochwalić się zawartością spiżarń😋? W ramach naszek akcji Podejmij wyzwanie z Razem i ogranicz mięso w grudniu zachęcamy do wrzucania postów z przepisami i zdjęciami przetworów z hasztagiem #TradycyjnieBezMięsa.


TradycyjnieBezMięsa

Źródło
Opublikowano: 2019-12-08 13:59:03

Od kilku dni obserwujemy ponowne udostępnienia naszego posta informującego o ty

🐾 Od kilku dni obserwujemy ponowne udostępnienia naszego posta informującego o tym, że od roku Olsztyn jest miastem bez fajerwerków! 📣 Statystyka strony pokazuję, że ta wiadomość dotarła do prawie 40 tysięcy osób! 💜

Przypomnijmy działania dążące do tego, że Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz ogłosił Miasto Olsztyn wolnym od imprez z udziałem fajerwerków. Tegoroczny miejski Nowy Rok i finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy były pierwszymy wydarzeniami bez tej zbędnej i szkodliwej atrakcji!

Ogromnie się z tego cieszymy, przede wszystkim dlatego, że miałyśmy i mieliśmy duży udział w decyzji.

1⃣ Już dwa lata temu olsztyński okręg partii Razem złożył w Urzędzie Miasta petycję w tej sprawie.

2⃣ W ubiegłym roku podczas spotkania roboczego z Prezydentem przypominały/liśmy o naszym wniosku.

3⃣ W 2019 roku w listopadzie ponownie złożyły/liśmy petycję w tej sprawie, a jej treść otrzymali również nowo wybrani radni miejscy.

Nie można pominąć również wpływu na decyzję środowiska miłośników czworonogów w Olsztynie. W ostatni piątek swoją petycję zgłosiło również Pies w Olsztynie.

Cieszymy się, że już rok temu Olsztyn dołączył do innych postępowych polskich miast, które wysoko sobie cenią dobro i zdrowie zwierząt! 💜

W komentarzach pod oryginalnym postem zamieściłyśmy/liśmy linki do informacji prasowych.

Razem dla zwierząt! 🐾


Źródło
Opublikowano: 2019-12-07 12:21:50

PiS chce skłonić chore osoby do ryzykowania zdrowiem, chodzenia do pracy i zaraż

PiS chce skłonić chore osoby do ryzykowania zdrowiem, chodzenia do pracy i zarażania innych. Po zmianach w prawie znacznie ograniczone zostanie prawo do zasiłku chorobowego. Będzie przysługiwało dopiero po 90 dniach od rozpoczęcia nowej pracy. Więc upewnij się, że chorowanie i wypadki masz zaplanowane w kalendarzu! Jeśli wrócisz do pracy po chorobie to kolejny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał Ci dopiero po 90 dniach.

Nie zgadzamy się na zamiany proponowane przez PiS. Są zagrożeniem dla zdrowia pracownic i pracowników. Zdrowiem płacimy już za przepracowanie (jesteśmy w czołówce najbardziej przepracowanych społeczeństw na świecie). Pracujemy wieczorami i nocami, pracujemy podczas urlopów i w wolne weekendy. Dosyć!

➡️ Nie zgadzamy się na karanie za chorobę!
➡️ Uważamy też, że zwolnienie lekarskie powinno być odpłatne w wysokości 100% pensji.
➡️ Jesteśmy za wydłużeniem urlopu wypoczynkowego do co najmniej 35 dni w roku i skróceniem czasu pracy.

Dbajmy o siebie!


Źródło
Opublikowano: 2019-12-06 14:08:32

PiS chce skłonić chore osoby do ryzykowania zdrowiem, chodzenia do pracy i zarażania innych. Po zmianach w prawie znaczn

PiS chce skłonić chore osoby do ryzykowania zdrowiem, chodzenia do pracy i zarażania innych. Po zmianach w prawie znacznie ograniczone zostanie prawo do zasiłku chorobowego. Będzie przysługiwało dopiero po 90 dniach od rozpoczęcia nowej pracy. Więc upewnij się, że chorowanie i wypadki masz zaplanowane w kalendarzu! Jeśli wrócisz do pracy po dłuższej chorobie to kolejny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał Ci dopiero po 90 dniach.

Nie zgadzamy się na zamiany proponowane przez PiS. Są zagrożeniem dla zdrowia pracownic i pracowników. Zdrowiem płacimy już za przepracowanie (jesteśmy w czołówce najbardziej przepracowanych społeczeństw na świecie). Pracujemy wieczorami i nocami, pracujemy podczas urlopów i w wolne weekendy. Dosyć!

➡️ Nie zgadzamy się na karanie za chorobę!
➡️ Uważamy też, że zwolnienie lekarskie powinno być odpłatne w wysokości 100% pensji.
➡️ Jesteśmy za wydłużeniem urlopu wypoczynkowego do co najmniej 35 dni w roku i skróceniem czasu pracy.

Dbajmy o siebie!


Źródło
Opublikowano: 2019-12-06 14:04:03

Podejmij wyzwanie z Razem i ogranicz mięso w grudniu! Z tym przepisem jak niżej


Podejmij wyzwanie z Razem i ogranicz mięso w grudniu! Z tym przepisem jak niżej będzie to jeszcze łatwiejsze i atrakcyjniejsze

Wegański pasztet z białej fasoli i suszonych grzybów z karmelizowaną cebulką*

Składniki (na 1 keksówkę):

– 2 szklanki ugotowanej (około 1 szklanki suchej) drobnej białej fasoli
– 1 ½ szklanki ugotowanej (około ¾ szklanki suchej) kaszy gryczanej (palonej)
– 2 średnie cebule
– ¼ szklanki dobrej brandy, koniaku lub whiskey
– 25 g suszonych grzybów (borowiki, prawdziwki)
– 2 łyżki + ¼ szklanki oleju rzepakowego
– ½ szklanki zmielonych pestek dyni (opcjonalnie)
– 1 łyżeczka tymianku
– 1 łyżeczka lubczyku
– 1 łyżeczka wędzonej papryki
– sól, pieprz

Przygotowanie:

Przed przystąpieniem do przygotowywania przepisu suszone grzyby zalej wrzącą wodą, aż przykryje je w całości, i odstaw na kilka godzin do namoczenia. Ugotuj kaszę gryczaną oraz białą fasolę, którą wcześniej należy również namoczyć.

Na głębokiej patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim posiekaną w pióra cebulę, aż się lekko zezłoci. Następnie dodaj posiekane orzechy oraz brandy, poczekaj, aż całość odparuje, i wtedy dodaj wodę z moczenia grzybów. Całość duś na małym ogniu, aż cały płyn ponownie odparuje.

Białą fasolę dodaj do cebuli z grzybami i porządnie wymieszaj. Całość przełóż do dużej miski, dodając jednocześnie kaszę gryczaną. Wymieszaj wszystko, a następnie zblenduj na gładką masę bez grudek, pod koniec dodając ¼ szklanki oleju.

Piekarnik nagrzej do 200°C, a keksówkę wyłóż papierem do pieczenia. Przełóż do niej masę i wyrównaj jej wierzch. Wstaw do piekarnika i piecz przez 40-60 minut, aż wierzch pasztetu będzie przypieczony i chrupiący.

Źródło
Opublikowano: 2019-12-05 18:45:23

W najbliższą sobotę wpadnij do siedziby Razem w Gdańsku. Poznaj nas i porozmawia

W najbliższą sobotę wpadnij do siedziby Razem w Gdańsku. Poznaj nas i porozmawiaj z posłanką Paulina Matysiak oraz Bartosz Grucela z Zarządu Krajowego Razem o przyszłości lewicy i nowoczesnym państwie dobrobytu, które chcemy zbudować w Polsce.

🗓️ Sobota, 7 grudnia
12:00
🗺️ Gdańsk, al. Grunwaldzka 76/78, lokal 217 (II piętro)

Dołącz do wydarzenia i zaproś znajomych:
Porozmawiajmy o przyszłości lewicy


Źródło
Opublikowano: 2019-12-05 17:23:52

To haniebne, że Rzecznik Praw Dziecka traktuje dzieci par jednopłciowych jak oby

To haniebne, że Rzecznik Praw Dziecka traktuje dzieci par jednopłciowych jak obywateli drugiej kategorii.

W warszawskim okręgu Razem działalność rozpoczęło koło LGBTQ, które będzie podejmować liczne inicjatywy na rzecz walki z dyskryminacją osób nieheteronormatywnych. Dzięki szybkiej reakcji koła, ogólnopolski profil Razem zwraca w poniższym poście uwagę na negowanie rzeczywistości przez Naczelny Sąd Administracyjny i Rzecznika Praw Dziecka. Koło koordynują Joanna Wicha oraz Kacper Błażej Białkowski. Zapraszamy do współpracy!


Źródło
Opublikowano: 2019-12-05 13:42:05

2 grudnia Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, w której odmówił Polce wychowującej dziecko ze swoją partnerką pr

2 grudnia Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, w której odmówił Polce wychowującej dziecko ze swoją partnerką prawa do wpisania brytyjskiego aktu urodzenia do polskich akt stanu cywilnego . Tym samym po raz kolejny polski porządek prawny zaklina rzeczywistość i udaje, że rodziny, w których rodzice są osobami tej samej płci, nie istnieją.

Co więcej, bez polskiego aktu urodzenia urzędnicy nie zgadzają się na nadanie numeru PESEL, wydanie dowodu osobistego czy paszportu. W ten sposób dziecko, będące polskim obywatelem, nie może korzystać z publicznej służby zdrowia, iść do publicznej szkoły czy w przyszłości zagłosować w polskich wyborach. To nie pierwszy taki przypadek, a decyzja NSA de facto sankcjonuje istnienie obywateli “gorszego sortu” – osób, wobec których państwo polskie nie musi wywiązywać się ze swoich obowiązków tylko ze względu na płeć rodziców.

Skandaliczna w tym kontekście jest wypowiedź powołanego przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości Rzecznik Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka, który cieszy się, że “nie pozostawia żadnych wątpliwości, że rodzicami dziecka nie mogą być pary jednopłciowe”. Panie Rzeczniku! Najwyraźniej zapomniał Pan, czyje prawa ma Pan chronić! Nie dość, że popiera Pan jawną dyskryminację, to jeszcze sam Pan ją stosuje, odmawiając prawa do istnienia około 50 tysiącom dzieci w Polsce*, wychowywanym przez pary jednopłciowe!

Mówi Pan też, że “nie da się w żaden, nawet pośredni sposób zalegalizować jednopłciowych małżeństw”. Otóż da się i zrobi to lewicowy rząd – szybciej, niż się Panu wydaje!


Źródło
Opublikowano: 2019-12-05 11:45:09

Odejście od węgla i innych paliw kopalnych jest ważne dla przyszłości nas wszystkich. Potrzebujemy transformacji energet

Odejście od węgla i innych paliw kopalnych jest ważne dla przyszłości nas wszystkich. Potrzebujemy transformacji energetycznej, która jednocześnie będzie odpowiedzią na zagrożenie klimatyczne i zapewni Polsce stabilność i bezpieczeństwo. Proces ten nie musi i nie może jednak odbyć się kosztem zepchnięcia społeczności żyjących z wydobycia węgla w biedę i bezrobocie. Mądra modernizacja energetyki będzie impulsem dla gospodarki, szansą na rozwój, na nowe inwestycje, nowe technologie i nowe, dobrze płatne miejsca pracy.

Z okazji Barbórki, życzymy wszystkim górnikom tylu wyjazdów, ile zjazdów! Razem damy radę!

#BarbórkaBarbórka

Źródło
Opublikowano: 2019-12-04 10:12:59

Kolejny dzień akcji Podejmij wyzwanie z Razem i ogranicz mięso w grudniuKolejny dzień akcji Podejmij wyzwanie z Razem i ogranicz mięso w grudniu

Pierwszy krok bywa najtrudniejszy, dlatego dzisiaj chcemy podzielić się zdjęciami naszych bezmięsnych obiadów. Co dzisiaj jecie?

Zdjęcia swoich bezmięsnych posiłków wrzucajcie wraz z hasztagiem #TradycyjnieBezMięsa


TradycyjnieBezMięsa

Źródło
Opublikowano: 2019-12-03 21:05:56

Chcemy żyć w państwie, które dba o wyrównanie szans, jakość życia i bezpieczeńst

♿️Chcemy żyć w państwie, które dba o wyrównanie szans, jakość życia i bezpieczeństwo wszystkich obywatelek i obywateli. Niezależnie od stopnia sprawności, zamożności, wielkości miejscowości, w której żyją i innych czynników. W szczególny sposób wsparcie państwa należy się osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom.

Jako partia Razem obiecujemy działać bardzo aktywnie na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Nie zbudujemy państwa dobrobytu bez zapewnienia godnych warunków do życia o leczenia dla osób najsłabszych.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-03 12:32:38

Chcemy żyć w państwie, które dba o wyrównanie szans, jakość życia i bezpieczeństwo wszystkich obywatelek i obywateli. Ni

Chcemy żyć w państwie, które dba o wyrównanie szans, jakość życia i bezpieczeństwo wszystkich obywatelek i obywateli. Niezależnie od stopnia sprawności, zamożności, wielkości miejscowości, w której żyją i innych czynników. W szczególny sposób wsparcie państwa należy się osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom.

W Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych zapewniamy, że będziemy pracowali nad lepszym systemowym wsparciem osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Będziemy zabiegali o lepsze usługi (nieodpłatna pomoc pielęgniarska), wsparcie finansowe (uproszczony system świadczeń i wyższe kwoty), lepiej dostosowane do potrzeb regulacje prawne (urlopy wytchnieniowe), usunięcie barier architektonicznych z przestrzeni publicznej, ułatwienie udziału w życiu publicznym (np. dostosowanie stron i serwisów administracji, dostęp do tłumaczy migowych, zwiększenie nakładów na sport i dostosowanie placówek).

Więcej naszych postulatów znajdziesz naszych dokumentach programowych i stanowiskach. Linki w komentarzu pod postem.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-03 11:56:59

Poznań na razie nie podpisze Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn. Prez

Poznań na razie nie podpisze Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn. Prezydent Jaśkowiak opuścił gardę?

Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania, poinformowała Radę Miasta, że projekt uchwały w sprawie przyjęcia Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn nie zostanie, wbrew pierwotnym planom, poddany pod obrady na jutrzejszej sesji.
Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym to opracowany przez Radę Gmin i Regionów Europy dokument, który pozwala na usystematyzowanie działań pozwalających udzielać wsparcia różnorodnym grupom zagrożonym wykluczeniem. Podsuwa samorządom lokalnym narzędzia wspomagające walkę z dyskryminacją ze względu na płeć, pochodzenie etniczne i społeczne, narodowość, język, wyznanie, stopień sprawności, wiek, orientację seksualną i tożsamość płciową.
W lipcu tego roku Rada Miasta Poznania zobowiązała prezydenta do przyjęcia Karty. Skąd więc wycofanie projektu?
Powodem są, jak podaje Kierzek-Koperska, "drobne kwestie do poprawienia", których dopatrzyli się w dokumencie prawnicy. Kwestie, które najwyraźniej nie przeszkadzały dotąd żadnemu z ponad 1700 europejskich miast, które przyjęły Kartę.
Co interesujące, najwyraźniej żadne "drobne kwestie" nie stoją na przeszkodzie, by jutro Rada Miasta rozważała przyjęcie Samorządowej Karty Praw Rodzin – dokumentu przygotowanego przez skrajnie konserwatywną, ściśle związaną z Kościołem Katolickim organizację Ordo Iuris. Samorządowa Karta m.in. sugeruje wprowadzenie zakazu edukacji seksualnej w szkołach; wymazuje też prawa rodzin LGBT+. Taki dokument, choć pozbawiony realnej mocy prawnej, jest niebezpiecznym narzędziem wywierania wpływu na władze miasta, a jego przyjęcie byłoby wyraźną ideologiczną deklaracją.
Panie prezydencie Jaśkowiak, w swojej kampanii prawyborczej stale powtarza pan, że nie ma pan w zwyczaju uginać się przed naciskami kościelnej hierarchii: może więc, nim na dobre ruszy pan w trasę po Polsce, warto zacząć od własnego podwórka?


Źródło
Opublikowano: 2019-12-02 20:04:17

Podejmij wyzwanie z Razem i ogranicz mięso w ten grudzień


Podejmij wyzwanie z Razem i ogranicz mięso w ten grudzień

W grudniu będziemy ograniczać mięso. Przez 31 dni będziemy dzielić się naszymi doświadczeniami. Podamy powody, dla których podejmujemy bezmięsne wyzwanie – pokażemy, jakie korzyści można czerpać z ograniczenia mięsa w diecie. Podzielimy się też bezmięsnymi przepisami: zarówno tymi tradycyjnie jarskimi, jak i nowoczesnymi wersjami klasycznych dań. Nasi wegetariańscy weterani podrzucą kilka rad, które ułatwią znajdowanie zamienników. A przede wszystkim: będziemy wzajemnie się wspierać!

Ustaw na swoje profilowe specjalną nakładkę i dołącz do wydarzenia. Pokażmy, że można ograniczenia mięsa może być fajne! #TradycyjnieBezMięsa

PS postanowiliśmy zmienić nazwę wydarzenia, by więcej osób mogło w nim uczestniczyć.


TradycyjnieBezMięsa

Źródło
Opublikowano: 2019-12-02 17:46:53

Od nowego roku wielu rodzicom małych dzieci będzie ciężej. Wzrosną koszta opieki żłobkowej w niesamorządowych żłobkach.

Od nowego roku wielu rodzicom małych dzieci będzie ciężej. Wzrosną koszta opieki żłobkowej w niesamorządowych żłobkach. Wiele gmin zmniejsza dopłaty, rząd PiS usuwa z programu Maluch+ dofinansowanie istniejących miejsc w żłobkach prywatnych. Państwo wciąż nie jest w stanie zapewnić wystarczającego dostępu do żłobków publicznych.

Posłanki Lewicy Razem Daria Gosek-Popiołek i Magdalena Biejat kierują w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Apelują o przywrócenie dopłat, pytają o plany rozwijania sieci publicznych żłobków oraz o wsparcie dla rodzin w opiece nad dziećmi do lat 3 tam, gdzie nie można utworzyć żłobków.

Postulaty Razem dotyczące wsparcia rodzin znajdziesz w naszej Karcie Rodziny. Link w komentarzu pod postem.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-02 17:09:58

W 2019 roku 90 samorządów w Polsce postanowiło napiętnować część Polek i Polaków

W 2019 roku 90 samorządów w Polsce postanowiło napiętnować część Polek i Polaków. Dokonano tego za pomocą uchwał o strefach wolnych od “ideologii” LGBT i tzw. Samorządowych Kart Praw Rodzin. Homofobiczne uchwały w sposób szczególny krzywdzące są dla młodzieży LGBT z małych miejscowości, gdzie trudno o wsparcie.

Po działaniach na poziomie samorządowym przyszedł czas na interwencję w Parlamencie Europejskim. Kamil Maczuga z zarządu krakowskiego okręgu Razem, Kuba Gawron oraz Mirka Makuchowska pojawili się na zaproszenie europosłanki Malin Björk w Europarlamencie. Spotkali się tam z LGBTI Intergroup, rozmawiali z wieloma europosłankami i europosłami oraz wzięli udział w konferencji prasowej na temat stref wolnych od „ideologii” LGBT.

Do tej pory współpraca zaowocowała debatą w europarlamencie. 18 grudnia pod głosowanie ma być poddana rezolucja, której wstępny szkic był opracowywany przez Radę Krajową Lewicy Razem.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-02 13:50:11

W 2019 roku 90 samorządów w Polsce postanowiło napiętnować część Polek i Polaków. Dokonano tego za pomocą uchwał o stref

W 2019 roku 90 samorządów w Polsce postanowiło napiętnować część Polek i Polaków. Dokonano tego za pomocą uchwał o strefach wolnych od “ideologii” LGBT i tzw. Samorządowych Kart Praw Rodzin. Homofobiczne uchwały w sposób szczególny krzywdzące są dla młodzieży LGBT z małych miejscowości, gdzie trudno o wsparcie.

Po działaniach na poziomie samorządowym interweniowaliśmy w Europarlamencie. Kamil Maczuga z zarządu krakowskiego okręgu Razem, Kuba Gawron oraz Mirosława Makuchowska pojawili się na zaproszenie europosłanki Malin Björk w Europarlamencie. Spotkali się tam z LGBTI Intergroup, rozmawiali z wieloma europosłankami i europosłami oraz wzięli udział w konferencji prasowej na temat stref wolnych od „ideologii” LGBT.

Do tej pory współpraca zaowocowała debatą w europarlamencie. 18 grudnia pod głosowanie ma być poddana rezolucja, której wstępny szkic był opracowywany przez Radę Krajową Lewicy Razem.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-02 10:38:37

Podejmij wyzwanie z Razem i ogranicz mięso w ten adwent!


Podejmij wyzwanie z Razem i ogranicz mięso w ten adwent!

W grudniu, czyli w czasie adwentu, będziemy ograniczać mięso. Przez 24 dni będziemy dzielić się naszymi doświadczeniami. Podamy powody, dla których podejmujemy bezmięsne wyzwanie – pokażemy, jakie korzyści można czerpać z ograniczenia mięsa w diecie. Podzielimy się też bezmięsnymi przepisami: zarówno tymi tradycyjnie jarskimi, jak i nowoczesnymi wersjami klasycznych dań. Nasi wegetariańscy weterani podrzucą kilka rad, które ułatwią znajdowanie zamienników. A przede wszystkim: będziemy wzajemnie się wspierać!

Ustaw na swoje profilowe specjalną nakładkę i dołącz do wydarzenia. Pokażmy, że można ograniczenia mięsa może być fajne! #TradycyjnieBezMięsa


TradycyjnieBezMięsa

Źródło
Opublikowano: 2019-12-01 19:56:09

Zdrowie psychiczne. Tak ważne dla ludzi, tak mało ważne dla rządzących. Stan pol

Zdrowie psychiczne. Tak ważne dla ludzi, tak mało ważne dla rządzących. Stan polskiej psychiatrii to depresja. W Polsce brakuje wszystkiego: personelu, dobrze wyposażonych placówek oraz świadomości społeczeństwa, jak poważnym problemem są zaburzenia psychiczne. Aby uzmysłowić sobie, w jak beznadziejnej sytuacji jesteśmy, należy przytoczyć trochę danych. Według standardów Światowej Organizacji Zdrowia zalecane minimum liczby psychiatrów na 100 000 pacjentów to 10, tymczasem w Polsce mamy ich zaledwie 5,5 z czego ponad połowa zbliża się do wieku emerytalnego. Kolejnym przykładem jest liczba miejsc w dziennych placówkach psychiatrii dziecięcej (zaznaczyć trzeba, że w 5 województwach nie ma takich wcale). W województwie Wielkopolskim jest 50 łóżek na ponad 705 tysięcy dzieci, a na przykład w województwie małopolskim 50 łóżek na 680 tysięcy dzieci. Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia od lat zaniedbują polską psychiatrię, kolejne rządy w Polsce nie podejmują w tym temacie żadnych systemowych działań, aby poprawić tę tragiczną sytuację. Aby uzdrowić polską psychiatrię, ale także całą służbę zdrowia, należy działać szybko. Przede wszystkim trzeba zwiększyć wydatki na służbę zdrowia do 7,2% PKB i zatrzymać emigrację zarobkową polskich lekarzy. Nasz kraj jest w czołówce państw z największą liczbą samobójstw nastolatków w Europie. Najwyższy czas położyć temu kres i zadbać o psychikę Polek i Polaków!

[Na zdjęciu członkowie i członkinie Młodzi Razem Pomorze na Marsz dla zdrowia psychicznego]

——————————————-

Pisz z nami historię 📧
mlodzi.partiarazem@gmail.com

Obserwuj nasze działania

🔵 Twitter https://twitter.com/Mlodzi_Razem?s=09
🔴 Instagram https://www.instagram.com/mlodzirazem/


Źródło
Opublikowano: 2019-12-01 14:27:14

Jesteśmy na Kongresie Lewicy Razem w Warszawie! To coroczne święto Partii.

Jesteśmy na Kongresie Lewicy Razem w Warszawie! To coroczne święto Partii.

Podczas jego trwania rozmawiamy o naszych działaniach politycznych oraz głosujemy nad ewentualnymi zmianami statutu. Wydarzenie potrwa do jutra.

Obecne i obecni z naszego okręgu są: Delegatka Agata Szerszeniewicz (Komisja Mandatowa Kongresu),
Delegat Ryszard Prątkowski,
Członek Zarządu Krajowego Bartosz Grucela,
Członek Krajowej Komisji Rewizyjnej Grzegorz Bobrowicz (Komisja Mandatowa Kongresu).

Przy okazji przypominamy, że już 8 grudnia w Olsztynie organizujemy Spotkanie przy kawie z Pauliną Matysiak! Serdecznie na nie zapraszamy!Źródło
Opublikowano: 2019-11-30 15:41:16

Wczoraj w ponad trzydziestu miastach w Polsce odbył się Strajk Klimatyczny

Wczoraj w ponad trzydziestu miastach w Polsce odbył się Strajk Klimatyczny. Jeśli chodzi o Polskę, to od dłuższego czasu nie mam wątpliwości, że właśnie pokolenie uczestniczek i uczestników marszów całkowicie zmieni przyszłość naszego kraju. W ich rękach jest siła i podziwiam ich całym sercem.

Byłbym też szczęśliwy, gdyby wspólnie udało nam się inaczej rozłożyć akcenty, jeśli chodzi o tę przyszłość.

To nie nasza konsumpcja zabija planetę, to nie nasze użycie plastikowych kubków i słomek zagraża Ziemi. To nie my jesteśmy winni, że w sklepach podają nam plastik i zatruwają rzeki produkując naszą odzież.

Winne są korporacje, które produkują te śmieci i wmawiają nam, że ich potrzebujemy. One bardzo nie chcą ponosić odpowiedzialności za to, co się dzieje. I bardzo im zależy, byśmy myśleli i myślały, że jesteśmy winni, bo śmiemy konsumować.

Wskazać winnego – oto następny krok. Przemysł, korporacje i masowi truciciele. Nie my. Im szybciej to sobie uświadomimy, tym szanse w walce o przyszłość większe.

Źródło
Opublikowano: 2019-11-30 13:57:38

Nadal wielu polityków bagatelizuje kryzys klimatyczny. Kolejne raporty organizacji naukowych nie robią wystarczającego w

Nadal wielu polityków bagatelizuje kryzys klimatyczny. Kolejne raporty organizacji naukowych nie robią wystarczającego wrażenia na rządach i korporacjach. Dlatego potrzebny jest nacisk. Na ulicach, jak podczas dzisiejszego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, w mediach i w ławach sejmowych.

Co musimy zrobić? Przede wszystkim:

👉 Ograniczyć emisje CO2 i innych gazów cieplarnianych. Musimy odejść od energetyki węglowej do 2035 roku i zdekarbonizować gospodarkę najpóźniej do 2050 roku.

👉 Potrzebujemy dużych inwestycji w odnawialne źródła energii oraz energetykę jądrową.

👉 Musimy pamiętać, że zaopatrzenie w energię jest kwestią socjalną. Tymczasem wiele z nas cierpi z powodu ubóstwa energetycznego – nie może pozwolić sobie na zakup energii w celu zapewnienia podstawowych potrzeb. Należy tym osobom zapewnić wsparcie ze strony państwa. Modernizując energetykę w Polsce musimy upewnić się też, że regiony i społeczności zależne od paliw kopalnych nie zostaną pozostawione same sobie i znajdą stabilne i dobrze płatne miejsca pracy w nowym zielonym przemyśle.

Więcej postulatów znajdziesz w dokumentach programowych na naszej stronie.


Źródło
Opublikowano: 2019-11-29 15:56:12

Kryzys klimatyczny jest niezaprzeczalnym faktem i tematem, który politycy muszą

Kryzys klimatyczny jest niezaprzeczalnym faktem i tematem, który politycy muszą wziąć na poważnie już teraz! Nie mamy zapasowej planety. Musimy działać od razu. Dziś jest czarny piątek czyli międzynarodowe święto konsumpcji. Kupujemy mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Zamiast tego możemy dać starym przedmiotom nowe życie. Możemy sami się trochę ograniczyć i wybierać lokalne produkty zamiast tych, które muszą do nas przyjechać z drugiego końca świata. Jednak to wszyatko to za mało. Potrzebujemy też działań na poziomie politycznym. Ograniczenia użycia paliw kopalnych, lepszej ochrony zieleni w miastach, walki ze smogiem i porzucenia myślenia o pkb jako o najważniejszym wskaźniku, który definiuje naszą jakość życia.
Wspieramy całym sercem Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – Poznań i dziękujemy za wspaniałą i ważną demonstrację!

Najpierw ziemia
Potem zyski!

Źródło
Opublikowano: 2019-11-29 13:27:34

W 1908 roku Maria Dulębianka dostała propozycję kandydowania do Sejmu Galicyjski

W 1908 roku Maria Dulębianka dostała propozycję kandydowania do Sejmu Galicyjskiego, wykorzystując lukę prawną – w ustawie nie było ani słowa o tym, że kobiety nie mogą kandydować. Jej kandydatura została odrzucona, a nazwisko usunięte z listy kandydatów, mimo to uzyskała aż 511 głosów. Zostanie posłanką nie było jej celem, wszystko można uznać za demonstrację, chęć zwrócenia uwagi na kwestie praw kobiet.

Dziesięć lat później kobiety uzyskują prawo do głosowania i kandydowania za sprawą dekretu Tymczasowego Naczelnika Państwa. Przekonanie Józefa Piłsudskiego nie było jednak łatwe, uważał to za ryzykowne. Delegacja kobiet postanowiła więc przyjść pod dom marszałka, który nie odważył się wpuścić ich do środka. Pół nocy stały na mrozie pukając parasolkami w jego okna. Podobno ostatecznie przekonała go żona, Aleksandra, zadeklarowana zacięta feministka.

——————————————-

Pisz z nami historię 📧
mlodzi.partiarazem@gmail.com

Obserwuj nasze działania

🔵 Twitter https://twitter.com/Mlodzi_Razem?s=09
🔴 Instagram https://www.instagram.com/mlodzirazem/


Źródło
Opublikowano: 2019-11-28 23:26:28

Prawa wyborcze kobiet nie zostały nam dane. To nasze przodkinie latami walczyły

Prawa wyborcze kobiet nie zostały nam dane. To nasze przodkinie latami walczyły z patriarchalną częścią społeczeństwa, by prawa te wreszcie 28 listopada 1918 roku zdobyć. Ich bronią były parasolki, które i my dziś musimy trzymać w gotowości.

Rok po podpisaniu przez Józefa Piłsudskiego dekretu, który zagwarantował wszystkim obywatelkom Polski prawa wyborcze, pierwsze 8 polityczek weszło do Sejmu.

Korzystajmy z naszych praw. Bądźmy polityczne! Głosujmy, kandydujmy, protestujmy i domagajmy się równych, godnych płac, wolności od przemocy, prawa do przerywania ciąży i równego traktowania!


Źródło
Opublikowano: 2019-11-28 16:02:37

Prawa wyborcze kobiet nie zostały nam dane. To nasze przodkinie latami walczyły z patriarchalną częścią społeczeństwa, b

Prawa wyborcze kobiet nie zostały nam dane. To nasze przodkinie latami walczyły z patriarchalną częścią społeczeństwa, by prawa te wreszcie 28 listopada 1918 roku zdobyć. Ich bronią były parasolki, które i my dziś musimy trzymać w gotowości.

Rok po podpisaniu przez Józefa Piłsudskiego dekretu, który zagwarantował wszystkim obywatelkom Polski prawa wyborcze, pierwsze 8 polityczek weszło do Sejmu.

Korzystajmy z naszych praw. Bądźmy polityczne! Głosujmy, kandydujmy, protestujmy i domagajmy się równych, godnych płac, wolności od przemocy, prawa do przerywania ciąży i równego traktowania!


Źródło
Opublikowano: 2019-11-28 12:06:24