Demokracja nie jest za darmo

Tomasz Markiewka:


Na co nasze państwo wydaje najwięcej pieniędzy? Zdaniem Polaków – na administrację. W badaniach przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny takiej odpowiedzi udzieliło 31 proc. ankietowanych. Żadna inna spośród ośmiu kategorii wyodrębnionych przez PIE nie uzyskała tylu wskazań.

To całkowicie mylne wyobrażenie, bo w rzeczywistości administracja jest dopiero na siódmym miejscu – stanowi ledwie 6 proc. wszystkich wydatków publicznych (w mniemaniu ankietowanych – 18 proc). (…)

Wielu polityków i komentatorów lubi powtarzać, że możemy mieć lepsze usługi publiczne i wcale nie musimy podwyższać w tym celu obciążeń podatkowych najbogatszych Polaków. Ba, dałoby się je nawet obniżyć! Wystarczy skończyć z marnotrawstwem. A gdzież jest większe marnotrawstwo, jeśli nie wśród urzędników? W ten sposób administracja stała się w naszej zbiorowej wyobraźni miejscem nieprzebranych skarbów, dzięki którym dałoby się sfinansować całe mnóstwo rzeczy, gdyby tylko ktoś zrobił tam porządek. (…)

Za opowieściami o marnotrawnej administracji skrywa się jeszcze większy mit: mit sprawnego państwa za półdarmo. Wcale nie musimy zwiększać wpływów budżetowych, wcale nie musimy mieć wyższych nakładów na ochronę zdrowia czy edukację, wystarczy wydawać pieniądze efektywniej. (…)

Niech nam nie umknie ironia polegająca na tym, że największe „zasługi” w propagowaniu mitu taniego państwa mają polscy neoliberałowie. Czyli te same osoby, które na co dzień lubią wcielać się w rolę ludzi głoszących nieubłagane prawdy w rodzaju: nic nie ma za darmo. Najwyraźniej ta zasada przestaje działać, gdy mówimy o ochronie zdrowia, edukacji, transporcie publicznym czy polityce socjalnej – te wszystkie rzeczy można mieć zdaniem nadwiślańskich neoliberałów na wysokim poziomie za kilka procent PKB.

Demokracja nie jest za darmo

Źródło
Opublikowano: 2022-05-18 17:36:10

Jesteśmy ludźmi: osoby LGBTQ, osoby z niepełnosprawnościami czy zaburzeniami psy

Maja Staśko:


Jesteśmy ludźmi: osoby LGBTQ, osoby z niepełnosprawnościami czy zaburzeniami psychicznymi, osoby niewpisujące się w kanon atrakcyjności czy grube. Wszyscy, z całym bagażem tożsamości i doświadczeń. Istniejemy! I to nie oznacza, że cokolwiek promujemy samym swoim istnieniem. Po prostu żyjemy.

Ja korzystam z pomocy psychiatry i o tym otwarcie mówię – i wcale nie promuję zaburzeń psychicznych. Jeśli cokolwiek – promuję destygmatyzację osób zmagających się z trudnościami psychicznymi. Bo w leczeniu się nie ma żadnego wstydu!

Zasada jest ta sama: jesteśmy ludźmi, nie promocją, zachęta czy ideologią ❤️

Grafiki: @agu_rogry . Dziękuję!


Źródło
Opublikowano: 2022-05-17 18:30:11

Mamy w Polsce 1.8 mln pustych mieszkań i olbrzymi głód mieszkaniowy, który nie s

Piotr Ikonowicz:

Mamy w Polsce 1.8 mln pustych mieszkań i olbrzymi głód mieszkaniowy, który nie sposób zaspokoić przy obecnych bajońskich cenach mieszkań i najmu. Wprowadzenie podatku od pustych mieszkań spowoduje ich sprzedaż lub wynajem. To spowoduje obniżenie cen i częściowe przynajmniej zażeganie kryzysu mieszkaniowego.


Źródło
Opublikowano: 2022-05-17 09:31:19

To co robimy to kropla w morzu potrzeb. Ratujemy jednego człowieka, a system w t

Piotr Ikonowicz:

To co robimy to kropla w morzu potrzeb. Ratujemy jednego człowieka, a system w tym czasie niszczy tysiące. Czy w takim razie warto?

Warto, bo ratując ludzi doskonalimy metody ratowania.

Bo ratując kształcimy „ratowników”

Bo póki system niszczący ludzi napotyka na opór, wciąż jest nadzieja, że pewnego dnia….
Źródło
Opublikowano: 2022-05-17 07:20:09

Bardzo miło mi oznajmić, że zostałam laureatką III edycji Nagrody Krakowa Miasta

Maja Staśko:


Bardzo miło mi oznajmić, że zostałam laureatką III edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. „Klaster” wyjdzie w październiku nakładem Wydawnictwa Ha!art. 🥰

„Atomium”

Zasady jazdy do pięciu sfer
znam tylko z internetu gdzie
wertuję koszulki
Amelie Lens

Power

uderza mocniej od alkoholika
Polaka, palącego Paryż
jak futurysta

na skreczach wieży Eiffla


Źródło
Opublikowano: 2022-05-16 21:28:25

Mezczyzna w kryzysie psychicznym – wysłuchałam go, wsparłam, przekazałam namiary

Maja Staśko:


Mezczyzna w kryzysie psychicznym – wysłuchałam go, wsparłam, przekazałam namiary na pomoc specjalistyczną, dostał pomoc

Przekazałam kontakt do pomocy specjalistycznej osobie w kryzysie

Nagłaśniam zbiórkę na zapłatę czynszu i zaliczkę na mieszkanie komunalne dla kobiety po przemocy i z niepełnosprawnością – udaje się zebrać na czynsz i powoli na zaliczkę!

Przekazałam kontakt do organizacji wspierającej po gwałtach na Ukrainkach – autorka przekaże im honorarium za sztukę

Pomogłam dziewczynie w kryzysie, po gwałtach – przekazałam kontakt do psycholozki

Dziewczyna po przemocy – prawnik nie odpowiadał, przekazałam kontakt do prawniczki

Pomagałam w załatwianiu pieluch na Ukrainę

Osoba po gwałcie napisala – wsparłam

Dziewczyna po umorzeniu sprawy o gwałt- przekazałam kontakt do prawnika, by zrobić odwołanie

To dziś. Kolejny dzień spisywania tego, ile pomogłam. Dotychczas robiłam to bez przerwy, bez zapisywania. Zapisywanie dużo mi pokazuje. Na przykład to, dlaczego jestem taka zmęczona.

A teraz przede mną spotkanie z organizacją wspierającą Ukrainki po gwałtach wojennych SEMA Ukraine . Bardzo na nie czekałam. Niesamowite, działające kobiety, które podziwiam.

Źródło
Opublikowano: 2022-05-16 20:02:37

Politycy, którzy uważają się za prawdziwych słuchaczy ludzi często definiują się

Maja Staśko:


Politycy, którzy uważają się za prawdziwych słuchaczy ludzi często definiują się jako politycy lewicowi. Niby uważają, że są tymi co są blisko ludzi, na sztandarach noszą treści wypełnione hasłami broniącymi słabszych.
W rzeczywistości jest nieco inaczej.
Samo dotarcie do nich jest trudne, a co dopiero zmuszenie do działania.
Maja Staśko w swoim tekście podnosi temat zamknięcia środowisk lewicowych na realny kontakt z ludźmi.
Oni mówią o zwykłych ludziach, a ciagle im bliżej do bogatych i elitarnych.

Lista zaporowych warunków, które trzeba spełnić, zeby zostać wysłuchanym w lewicowej bańce jest bardzo długa.

A dla młodych spoza wielkich aglomeracji to w ogole lewicowe kryształowe pałace, do których wstępu pilnuje yntelygencka elyta.

Tym bardziej cieszy tekst M. Staśko w Krytyka Polityczna. Pierwszy tekst prawdziwie socjalistyczny w duchu i treści jaki przyszlo nam czytać w naszej publicznej debacie. Tekst, który pozwoli zrozumieć wielu czym jest prawdziwie postepowa postawa.

To tekst, z którego polska inteligencja moze byc dumna!

Mam dość, ale nie zapisuję się do partii Marianny Schreiber

Dzięki za dobry tekst Maja!


Źródło
Opublikowano: 2022-05-16 15:32:09

O dach nad głową

Piotr Ikonowicz:


O dach nad głową

Pan Marek jest kucharzem. W tarapaty popadł w czasie pandemii kiedy cała branża praktycznie stanęła w miejscu. Teraz próbuje podjąć pracę, ale przy swoich 55 latach nie jest specjalnie mile widziany przez pracodawców. Zatrudniają więc go na jeden, dwa dni próbne i nie płacąc dziękują.
Żeby zawrzeć porozumienie w sprawie spłaty zadłużenia czynszowego musimy mu znaleźć stałą pracę i to na etat, bo pobory ze zlecenia czy dzieła łykną w całości komornicy. A pan Marek nie chce wracać na ulicę. Przeżył już cztery lata w kryzysie bezdomności i bardzo się boi. Ale żeby w ogóle podjąć jakieś negocjacje z miastem musi zacząć płacić czynsz, a z 719 zł. zasiłku stałego, jedynego dochodu jaki uzyskuje nie da się płacić i przeżyć.

Innemu naszemu podopiecznemu pomagamy w upadłości konsumenckiej. Padł ofiarą lichwiarzy i kilku nierozważnych decyzji. Komuś podżyrował, komuś zaufał i teraz musi upaść, żeby żyć. Ale żeby żyć musi też jeść. Dlatego załatwiamy mu robotę. Człowiek jest wiekowy i niepełnosprawny więc chętnie go wezmą do pracy w ochronie. Musimy jednak z tym zaczekać aż sąd ogłosi rozpoczęcie procedury upadłości, bo inaczej będzie pracował głównie na komorników. Upadłością pana Wojtka zajmuje się Bartek, student IV roku prawa przebywający obecnie w Hiszpanii w ramach programu Erasmus, co nie przeszkadza mu kontynuować działalności w Kancelarii, on-line.

Wkrótce spotkam się z lokatorami jednego z warszawskich TBS (Towarzystw Budownictwa Społecznego), których zarząd podobno oszukuje i okrada. Ta forma budownictwa miała pomagać w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych osób, które ze względu na zbyt duże dochody nie kwalifikują się do lokali komunalnych, a są nie dość zamożne by dostać kredyt hipoteczny. Tymczasem mamy coraz więcej sygnałów o drastycznych podwyżkach czynszów w TBS-ach. Coś co miało rozwiązywać problem społeczny zarządy zaczęły traktować jak intratny biznes.

Stosunkowo dużo zgłasza się do nas osób, które wynajęły lokale na wolnym rynku i ze względu na spadek dochodów, utratę pracy, chorobę nie są już w stanie płacić tych co najmniej 2000-3000 zł komornego. Właściciele cisną na wyprowadzkę, a oni nie mają dokąd pójść. Najprostszym rozwiązaniem jest pozew o eksmisję. Wtedy sąd może przyznać prawo do lokalu socjalnego i matka dzieciom, osoba niepełnosprawna czy z innego tytułu objęta ochroną przed bezdomnością, nie trafi na bruk. Do czasu kiedy gmina taki lokal dostarczy, właścicielowi mieszkania należy się odszkodowanie w wysokości czynszu rynkowego. Problem w tym, że wielu właścicieli nie chce czekać. Wolą podjąć działania bezprawne, posuwając się nawet do przemocy. Są to dla nas szczególnie trudne i stresujące interwencje.

Źródłem tych wszystkich napięć jest głód mieszkaniowy. Czynsze i ceny mieszkań niewspółmierne do zarobków.

Piotr Ikonowicz

Źródło
Opublikowano: 2022-05-16 08:31:54

Dziewczyna po stealthingu – pomoc przy tabletce dzień po, przekazałam kontakt.

Maja Staśko:


Dziewczyna po stealthingu – pomoc przy tabletce dzień po, przekazałam kontakt.

Pomoc psychologiczna dla dziewczyny w trudnej sytuacji emocjonalnej, podałam namiar na discord.

Znalazłam prawników dla osoby, która doświadczyła przemocy w szpitalu.

Załatwianie pieluch za granicę ukraińską.

Ukrainka bita przez Polkę, u której mieszka – pomagam w znalezieniu mieszkania i wsparciu.

Ofiara przemocy domowej – wsparcie, podałam miejsca pomocowe, telefon do prawnika, byłam na łączach, rozmawiałam.

Kobieta po przemocy ze stopniem niepełnosprawności w zagrzybionym mieszkaniu – zweryfikowałam informacje, rozmawiałam, pomoc przy zbiórce na spłacenie czynszu i wynajem mieszkania komunalnego.

Telefon kryzysowy od dziewczyny po przemocy domowej – potrzebowała pogadać, podałam mój numer telefonu, rozmawiałyśmy, zaczęłam załatwiać jej konsultacje psychologiczne.

Pomoc 18-latce – opowiedziałam, jak zapisać się do psychiatry.

Jutro jedna z osób, które wspieram, idzie do psychiatry. Opłacę tę wizytę, omówiłam szczegóły opłaty.

Nocna wiadomość: osoba boi się, że jest w ciąży. Porozmawiałam i szukam wsparcia psycholożki.

To tylko dzisiaj. Jeden dzień wspierania.

Pomoc jest niewidoczna. O większości z niej nie piszę.

Nie umiem zmienić całego świata. Nie mam wielkich środków, by wydawać miliony na pomoc. Nie jestem psycholożką ani prawniczką. Ale pomagam, jak umiem – wysłucham, spotkam się, pójdę na policję czy rozprawę, zrobię zakupy, przekażę kontakty, poszukam pomocy dzięki zasięgom.

I naprawdę jestem niesamowicie wdzięczna, że mogę pomagać – mam na to czas, możliwości i środki.

Ale czasem jestem nie tylko wdzięczna i pełna energii – tylko po prostu wycieńczona.

Gdy widzę hejty, że nic nie robię i wcale nie pomagam – staram się mieć to gdzieś. Bo wiem, że to nieprawda – i wiedzą to osoby, którym pomagam. I te, które czują, że nigdy nie pozostaną same – bo pomogę, jak tylko umiem.

Dobranoc. Jutro kolejny dzień.


Źródło
Opublikowano: 2022-05-16 00:11:21

Pomoc w urządzeniu docelowego mieszkania po latach tułaczki. | zrzutka.pl

Maja Staśko:

Kto może, pomóżcie Hani w spłacie czynszu i wyprowadzce na swoje komunalne:
https://zrzutka.pl/j85yfc?utm_medium=social&utm_source=messenger&utm_campaign=sharing_button. Jej sytuacja jest bardzo trudna, wspieram ją już od dwóch lat.

Pomoc w urządzeniu docelowego mieszkania po latach tułaczki. | zrzutka.pl

Źródło
Opublikowano: 2022-05-15 20:48:57

Miałem okazję porozmawiać z transplantologiem. Powiedział, że większość serc, kt

Piotr Ikonowicz:


Miałem okazję porozmawiać z transplantologiem. Powiedział, że większość serc, które przeszczepia pochodzi od samobójców. Mamy istną plagę samobójstw. Media o tym milczą.

Była u mnie niedawno pani, której mąż tak długo czekał na przyznanie zasiłku na leki, że kiedy wreszcie mógł je kupić zrezygnował i umarł.

Zaskakujące jak wielu ludziom odechciewa się żyć z powodu kłopotów pieniężnych. Przemoc finansowa zabija. Nie zapłacone rachunki zabijają. Windykatorzy zabijają. Komornicy zabijają. Zabija wstyd, upokorzenie. Kiedy ludzie tracą wszelką nadzieję, wolą odejść niż to dłużej znosić.

A w mediach? W mediach urzędowy optymizm. „Polacy inwestują w mieszkania”. A „hitem sezonu” – mikro kawalerki. 7 metrów kwadratowych. W sam raz żeby się powiesić.

Źródło
Opublikowano: 2022-05-14 10:38:03

Patriarchat kobiety sprowadza się do ciała i opieki, a mężczyzn – do portfela. T

Maja Staśko:


Patriarchat kobiety sprowadza się do ciała i opieki, a mężczyzn – do portfela. To głupi i szkodliwy system. I tracimy na tym wszyscy.

,,Kobiety nie powinny być zmuszane do wchodzenia w związki uczuciowe dlatego, że tylko to daje im szansę zdobycia dachu nad głową”.

,,Obecny system nakłada ogromne brzemię także na barki mężczyzn, jako że ci z nich, którzy nie zarabiają dość, by utrzymać żonę, często nie są brani pod uwagę jako partnerzy (coś takiego dzieje się w Stanach Zjednoczonych: odsetek małżeństw wśród najuboższych pozostaje tu niski)”.

Grafiki: @klaudia.malaszewska . Dziękuję ❤️


Źródło
Opublikowano: 2022-05-13 18:03:18