Osoby, które otworzyły oczy, i zaczęły myśleć samodzielnie: – E tam, była grypa, jest kowid, zawsze coś jest, poleca

Adriana Rozwadowska:

Osoby, które otworzyły oczy, i zaczęły myśleć samodzielnie:
– E tam, była grypa, jest kowid, zawsze coś jest, polecam poczytać w internecie.
Główny Urząd Statystyczny pisze nam dziś do poczytania: „Przeciętne oczekiwane dalsze trwanie życia osoby przechodzącej dziś na emeryturę spadła w 2020 roku o ponad rok”.
Dopóki mieliśmy grypę – systematycznie i powolutku raczej rosła.

Źródło
Opublikowano: 2021-03-25 12:12:36

A od jakiegoś czasu prowadzę badania.

Adriana Rozwadowska:


A od jakiegoś czasu prowadzę badania.
Przystaję sobie przyczajona w Biedronce lub centrum handlowym przy wejściu, pieczołowicie nacieram ręce płynem dezynfekcyjnym – co czynię kompulsywnie, niezależnie od liczby razów (co butla na horyzoncie to psik) – i liczę.
Liczę osoby, które wchodzą i robią tak samo, a z każdą kolejną wchodzącą jestem coraz bardziej wkurwiona. Wyniki się wahają, ale z pewnością są istotne statystycznie: nacierających mamy średnio między 5 a 15 proc.
Ja naprawdę nie rozumiem. Nie rozumiem, jak można sobie nie psiknąć. Już pies drapał innych, starszych, schorowanych – z czystego egoizmu.
Dezynfekcja rąk nie kosztuje nas ani czasu, ani pieniędzy. Jest bezkosztowa i nieczasochłonna.
Nie trzeba wierzyć w koronawirusa, żeby wiedzieć i wierzyć, że istnieje zwykła grypa, albo że niektórzy ludzie wkładają sobie ręce w spodnie, żeby się podrapać do tyłku. Jeśli nienachalnie chcemy mieć zapośredniczony kontakt z cudzymi genitaliami, dezynfekcja nas przed nim ochroni.
Mamy w tym XXI aplikacje od wszystkiego i zaawansowane, kosmiczne technologie. Jednak to ten głupi płyn, który oferuje się wszystkim za frajer przy wejściach do sklepu, jest dla dalszej egzystencji tej cywilizacji rzeczą bardziej bazalną niż aplikacja Ubera.
Jako osoba o zerowej odporności standardowo co zimę raz w miesiącu jestem chora. Tej zimy przeziębiłam się raz – z własnej głupoty i niedoubrania. Na grypę i pochodne nie zapadłam ani razu. Zyskałam więc do tej pory w sumie około miesiąc dobrego samopoczucia bez zwijania się w gorączce i zlewnych potach – a więc to działa!
Więc jestem rozżalona i – znów – wkurwiona. Bo myślałam, że maseczki z nami zostaną – że nauczymy się tak, jak nauczyli się w krajach azjatyckich. I że te płyny z nami zostaną, a wszystkim będzie się żyło milej i zdrowiej. Bo przecież to mądre, tanie, proste, wygodne i skuteczne, bo przecież to jak w zakładzie Pascala: na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc.
WSZYSTKO przemawia za. NIC nie przemawia przeciw. I weź zrozum, dlaczego mimo tego robimy sobie pod górkę.
PS. Naprawdę ultra chętnie wysłucham osób, które wyjaśnią mi, co je w tym płynie drażni i odeń odrzuca. Obiecuję, że nie będę pomstować.
PS/EDIT: Tak, brak dystansu i pokładanie się na sobie w kolejkach też mnie wpieniają.

Źródło
Opublikowano: 2021-03-17 20:12:38

Ponieważ otrzymuję dziś sporo skrinów, który to jeden z nich łączę, czuję się w obowiązku powitać pana Macieja Radziwi

Adriana Rozwadowska:

Ponieważ otrzymuję dziś sporo skrinów, który to jeden z nich łączę, czuję się w obowiązku powitać pana Macieja Radziwiłła w gronie naszych publicystów.
Chciałabym zarazem pogratulować odzyskania i monetyzacji pałacu w Jadwisinie. Proszę koniecznie skrobnąć coś o tym w kolejnym przyczynku.
<tu dygam, dyg>


Źródło
Opublikowano: 2021-03-10 18:52:10

Prywatny Solaris i państwowa Poczta Polska usiłują zwalniać pracowników za zwolnienia lekarskie – pisałam przedwczoraj.

Adriana Rozwadowska:


Prywatny Solaris i państwowa Poczta Polska usiłują zwalniać pracowników za zwolnienia lekarskie – pisałam przedwczoraj. Jak również, że będę sprawę śledzić. No i mamy ciąg dalszy.
Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zdecydowała się wystąpić z interwencją poselską do obu spółek.
Powołuje się w nim już nie tylko na sam kodeks pracy, ale na konstytucję – i prawo każdego pracownika i pracownicy do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Łączę. I miło byłoby, gdyby większa liczba artykułów prasowych o problemach pracowniczych spotykała się z zainteresowaniem posłów i posłanek – nie tylko z Lewicy.
Fun fact, o którym doniosły mi związki zawodowe: pogrążona w kryzysie Poczta Polska (3 tys. dobrowolnych odejść, 3 tys. nieprzedłużonych umów czasowych, 2 tys. osób, które stracą pracę w zwolnieniach grupowych, 17 mln straty na wyborach, które się nie odbyły, niepewna przyszłość) zdecydowała się sponsorować wrocławski klub siatkarski Gwardia Wrocław. Może ja się nie znam, może faktycznie mam zbyt liberalne podejście do pieniędzy, może zaciskanie pasa rzuciło mi się na głowę, ale wydaje mi się, że to chyba nie ten moment. Tak tylko głośno myślę.
Źródło
Opublikowano: 2021-03-06 11:40:40

Dzisiaj mniej lub więcej 150 rocznica urodzin Róży Luksemburg, o czym przypomniały mi niemieckie media.

Adriana Rozwadowska:


Dzisiaj mniej lub więcej 150 rocznica urodzin Róży Luksemburg, o czym przypomniały mi niemieckie media.
W tych polskich najbardziej znana na świecie – obok Marii Skłodowskiej-Curie – Polka została, nie że dziś, ale w ogóle w ciągu ostatniego tygodnia, krótko wspomniana przez:
– Ezamosc.pl
– Dziennik Wschodni
– oraz Przegląd
Poza tym w pierwszej dziesiątce wyszukiwań – jeśli wpiszecie w Google personalia i ustawicie ostatni tydzień – wyświetla się m.in. przepis na fit szarlotkę i strona o herbatkach owocowych.
Przypomnę także, że w 2018 roku w Zamościu, z inicjatywy IPN, w ramach ustawy dekomunizacyjnej, skuto ostatnią po niej wspominkę, czyli tablicę na jej domniemanym domu.
Mamy za to w Polsce blisko 1 tys. pomników Papieża Polaka.
Z poglądami Róży Luksemburg nikt nikomu nie każe się zgadzać, ale chciałabym przypomnieć, że z poglądami Karola Wojtyły też nie zgadza się w tym kraju każdy.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-05 09:38:23

Solaris chce zwolnić chorych pracowników, Poczta Polska ostrzega przed braniem L4

Adriana Rozwadowska:


Związki zawodowe w Solarisie walczą właśnie o kilka osób, które spółka zamierza zwolnić: m.in. o mężczyznę, który złamał obojczyk z przemieszczeniami, i właśnie się rehabilituje. A także o pracownika, który w październiku zachorował na kowid, a dziś walczy z powikłaniami – w tym częściowym niedowładem, czy problemami z oddychaniem.
Tak, polskie prawo dopuszcza zwolnienie pracownika, który choruje, często bierze L4, albo – po chorobie – jest na świadczeniu rehabilitacyjnym. Powstaje jednak pytanie o aspekt etyczno-moralny i zwykłą przyzwoitość.
Co (mało) ciekawe, zwolnienie z art. 53 skutkuje brakiem okresu wypowiedzenia. A więc: ucięto ci pierś i musisz się rehabilitować? Dostajesz zwolnienie i z dnia na dzień bez wypowiedzenia i odprawy zostajesz na lodzie. Nie wiem, kto te przepisy wymyślił. Okej, zwalniajcie już sobie tych chorych. Ale dlaczego – ciężko chorując – zostają pozbawieni okresu wypowiedzenia?
Tak się składa, że akurat dziś Solaris zorganizował konferencję prasową o swoich sukcesach i planach. Prezes rozpoczął swoją przemowę od stwierdzenia, że w pandemii priorytetem są dla Solarisa pracownicy i pracownice.
Zobaczymy, jaki będzie ciąg dalszy tej sprawy. Ja w każdym razie będę ją śledzić z uwagą.

Solaris chce zwolnić chorych pracowników, Poczta Polska ostrzega przed braniem L4

Źródło
Opublikowano: 2021-03-04 13:43:42

Polak na zasiłku wciąż będzie pracował. Jego sąsiad – nie [WYNIKI BADAŃ]

Adriana Rozwadowska:

O Polaku.
Polski Instytut Ekonomiczny zapytał Polaków i Polki:
„Czy gdybyście otrzymywali bezwarunkowy dochód podstawowy, np. 1,2 tys. zł, wciąż chodzilibyście do pracy?”
Aż 73 proc. ma o sobie doskonałe zdanie: stwierdziło, że tak, jak najbardziej. 27 proc. zaś przyznało bez bicia, że w takiej sytuacji wybrałoby raczej leżenie, malowanie akwarelkami, karmienie żółwia, czy co tam jeszcze lubią.
Ale już gdy PIE zapytało:
„A jak, Pana, Pani zdaniem, zachowaliby się inni? Pracowaliby?”
I tutaj już tylko 22 proc. ma dobre zdanie o innych. Przytłaczające 78 proc. – 4 na 5 badanych – uważa, że wszyscy poza nimi z pewnością staliby się obibokami żyjącymi z socjalu.
Btw: co to jest bezwarunkowy dochód podstawowy wie 13 proc. badanych. 87 proc. nie wie, lub ma blade pojęcie.

Polak na zasiłku wciąż będzie pracował. Jego sąsiad – nie [WYNIKI BADAŃ]

Źródło
Opublikowano: 2021-02-08 22:02:22

Wybaczcie emocjonalny post, ale inaczej się nie da.

Adriana Rozwadowska:


Wybaczcie emocjonalny post, ale inaczej się nie da.

Dziś podziękowaliśmy Wojtkowi Orlińskiemu za 10 lat kierowania naszym związkiem i życzyliśmy mu samych wspaniałych przeżyć na nowej drodze – nauczyciela chemii. Trudno wyrazić naszą wdzięczność wobec Wojtka za wszystko co dla nas – pracowników Agory i Inforadia – zrobił. Ale jeszcze raz gorąco dziękujemy!!!

Dziś dla naszego związku zaczyna się nowy etap. Następczynią Wojtka została wybrana Adriana Rozwadowska. Bardzo dziękujemy, że zgodziła się kandydować i przyjęła na siebie tę trudną rolę. I patrzymy z optymizmem w przyszłość.

Komisję związkową opuścił także nasz były sekretarz, Grzegorz Kwiatkowski, któremu również wiele zawdzięczamy. Do komisji weszli natomiast Jarosław Kopeć i Paulina Reiter. Witamy na pokładzie.

Aktualnie skład komisji związkowej prezentuje się następująco:
Adriana Rozwadowska – Przewodnicząca
Paweł Gawlik – Wiceprzewodniczący
Angelika Swoboda – Wiceprzewodnicząca
Zbigniew Bajor – Sekretarz
Ilona Kutowska – Skarbniczka
Łukasz Cynalewski
Jarosław Kopeć
Paulina Reiter
Maciej Sandecki

Trzymajcie za nas kciuki 🙂Źródło
Opublikowano: 2021-02-06 20:15:24

Ekonomista: Gotówka po równo dla wszystkich to projekt ślepego państwa. Potrzebne są wyższe zasiłki dla najsłabszych

Adriana Rozwadowska:

Zrobiłam rozmowę z kimś, z kim bardzo lubię robić rozmowy, albowiem lubię robić rozmowy z ludźmi, których opinie są evidence based: z Paweł Bukowski z London School of Economics.
Moja opinia o bezwarunkowym dochodzie warunkowym jest zdywersyfikowana i brzmi: „Widzę plusy, dostrzegam minusy. No nie wiem”.
Gdybym miała jednak na upartego wybierać między BDP a zniuansowanym systemem wsparcia kierowanym do potrzebujących, wybrałabym to drugie.
A Paweł Bukowski w rozmowie mówi tak:
„Dam bardzo uproszczony przykład. Sytuacja, w której w jakimś miejscu mamy relatywnie mało pracodawców, a dużo pracowników, więc ci pierwsi nie muszą konkurować o tych drugich, nazywana jest monopsonem. Przy czym to… Więcej

Ekonomista: Gotówka po równo dla wszystkich to projekt ślepego państwa. Potrzebne są wyższe zasiłki dla najsłabszych

Źródło
Opublikowano: 2021-02-01 23:27:03

Kolejny kamień milowy w polskim prawie pracy. Wróć, w polskim prawie cywilnym: umowy zlecenia mają być oskładkowane do

Adriana Rozwadowska:

Kolejny kamień milowy w polskim prawie pracy. Wróć, w polskim prawie cywilnym: umowy zlecenia mają być oskładkowane do pełnej wysokości.
Tym samym już całkowicie pomylą się pracodawcom z umowami o pracę. Niby mniej atrakcyjne, ale wciąż pracownik nie ma prawa do urlopu, można pozbyć się go z dnia na dzień, bez odprawy, bez możliwości odwołania się do sądu pracy.
Czysto pragmatycznie: wolelibyście zapłacić trochę więcej, ale zachować możliwość pozbycia się jegomościa z godziny na godzinę i bez konsekwencji prawnych czy finansowych, mieć wywalone na jego czas pracy czy prawo do odpoczynku? Ja – pisząc rozbrajająco szczerze – tak.
Kiedy zaczynałam pracę, pracodawcy zgadzali się, że… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-02-02 01:06:58

Z cyklu elity intelektualne w ZOZO. Tłumaczę właśnie raźno dwudziestostronicowy wywiad z Elonem Muskiem. Gdzieś tak o

Adriana Rozwadowska:

Z cyklu elity intelektualne w ZOZO.
Tłumaczę właśnie raźno dwudziestostronicowy wywiad z Elonem Muskiem. Gdzieś tak od trzeciej strony usiłuję nie wybić ze złości, zniecierpliwienia i zniechęcenia szybki w laptopie.
No w każdym razie dowiadujemy się od naszego samozwańczego intelektualisty, że sprzedał wszystkie domy, coby ludzie nie wytykali mu bogactwa. Teraz ma bowiem cały pieniądz w akcjach Tesli i SpaceX, więc problem z głowy, właściwie to z niego taki Szymon Słupnik – śpi w swoich fabrykach. Tylko kiedy przyjeżdżają do niego dzieci „wynajmuje sobie jeden dom”.
A skoro już o dzieciach mowa. Zacytujmy wizjonera i ojca szóstki:
„Moi przyjaciele wciąż mówią: „Nie, mój Boże, znów irytuje… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-01-26 08:55:27

Z cyklu wklej to swojemu znajomemu seksiście z IT. Pracownicy i pracownice Google zaanonsowali dzisiaj założenie pier

Adriana Rozwadowska:

Z cyklu wklej to swojemu znajomemu seksiście z IT.
Pracownicy i pracownice Google zaanonsowali dzisiaj założenie pierwszego związku zawodowego w spółce. Tj. faktycznie to drugiego, ale ten pierwszy, założony niemal równo rok temu, zrzesza zatrudnionych w stołówkach w Google (oczywiście przez firmę zewnętrzną).
Ale ja tylko pośrednio o tym. Bo czytam sobie o sprawie, wtem w oczy rzuca mi się pewna rzecz.
Branża tech jest zmaskulinizowana w sposób najdalej idący. A jeśli masz gdzieś 70 czy 90 proc. męskich zatrudnionych, teoretycznie w protestach pracowniczych i akcjach wzywających takiego dajmy na to Google’a do etycznego postępowania udział brać powinni także przede wszystkim mężczyźni – jak… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-01-26 05:37:35

Sasin (tj., pardon, formalnie Poczta Polska) wydał 70 mln zł na wybory, które się nie odbyły, a teraz Poczta dostanie

Adriana Rozwadowska:

Sasin (tj., pardon, formalnie Poczta Polska) wydał 70 mln zł na wybory, które się nie odbyły, a teraz Poczta dostanie raptem 53 mln zł zwrotu za tę sasinową decyzję.
I jakkolwiek wielu to dzisiaj bawi – i nikogo nie winię, bo zmemizował nam się ten Sasin przeokropnie – we wszystkich tych memach umyka nam pewna rzecz. Otóż mało kto wie i/lub pamięta, że jesienią okazało się, że Poczta Polska ma zamiar przeprowadzić zwolnienia grupowe.
Nie wiadomo, ile osób ma stracić pracę. Mówi się o kilku tysiącach. Poczta liczyła, że w ramach samego tylko programu dobrowolnych z pracy zrezygnuje 3,5 tys. osób.
A przypomnijmy jeszcze – bo zawsze warto to przypominać – że w tej wannabe wzorcowej spółce… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-01-26 03:58:47