Challenger: The Final Flight | Official Trailer | Netflix

Łukasz Najder:


„Kosmiczny pogrzeb. Pomyślał o smugach kondensacyjnych nad oceanem, w tamten błękitny dzień – przed dwoma laty, jeśli go pamięć nie myli: o tym, jak silniki pomocnicze rozdzieliły się, zawieszając w nieruchomym powietrzu straszliwe <V> z pary odlotowej. Przez pewien czas litera trwała nienaruszona, a astronauci spadli co prawda do morza, lecz zarazem wisieli na niebie, pogrzebani w stężałym dymie, on zaś leżał w bezsenną noc, widział to głębokie, atlantyckie niebo i myślał sobie, że ich śmierć była lotna i czysta, taka wzniosła: przemiana udręczonego ciała w opar i ogień, którą wysoko ponad światem obwieścił monogram <V>, znak zwycięstwa.

Nie był pewien, czy ludzie chcą to widzieć. Czy chcą widzieć zawodność urządzeń i ludzkie cierpienie. Ale piękno, podniosła wiara zawarta w przestrzeni – jakże takie cnoty mogły się łączyć ze śmiercią. Siedem osób, mężczyźni i kobiety. Ich piękno i nasze, objawione w nieudanej misji z wyrazistością, z jaką nie widzieliśmy go w setkach triumfów. Apoteoza. Tak, zyskali rangę boską, w tych łabędzich pasmach przemienieni w jedyny rodzaj bogów, przed jakimi gotów był się skłonić, poetycznych i ulotnych. Przeżył to głębiej niż pierwszy spacer po Księżycu. Owszem, wtedy też był poruszony, ale tamta przygoda miała w sobie coś z walkie-talkie, wszystko odrealnione, ruchy jakby skomputeryzowane, więc nigdy nie zdołał uznać za kompletną bzdurę podejrzeń starej, sparanoizowanej elity – posiwiałych Gurkhów z korpusu, którzy twierdzili, że całą imprezę zainscenizowano na jakimś ranczo w Las Vegas”.

Don DeLillo „Podziemia” (przeł. M. Kłobukowski)

zalecam:


Źródło
Opublikowano: 2020-09-18 20:02:46

a ty co zrobiłeś dla Polski i planety, utracjuszu? oto doktor Magdalena Ogórek, sumienie świata, praktyczka minimalizmu:

Łukasz Najder:

a ty co zrobiłeś dla Polski i planety, utracjuszu? oto doktor Magdalena Ogórek, sumienie świata, praktyczka minimalizmu:

„To ostatni moment na zahamowanie konsumpcjonizmu. Sama noszę ubrania po kilka razy, miałam tę samą sukienkę na ramówce TVP i na Balu Dziennikarzy”.

w pakiecie antyfutrzarskie nawrócenie, bo Prezes uniesiony prozwierzątkowym szałem może pogonić z TVP: „Uświadomiłam sobie, że za tym stoi krzywda zwierząt”. kurna, myślała dotąd, że norki i lisy po prostu linieją?

Źródło
Opublikowano: 2020-09-18 14:38:53

Bo mnie jest szkoda Enki

Łukasz Najder:

Bo mnie jest szkoda Enki
I liberalnych, złotych wspomnień,
Niech mówią: głupi o mnie,
A mnie jest żal

Za oknem PiS, Razem,
A jeszcze przed miesiącem
Wesoło, turbokapitalizm, słońce
Naprawdę żal

To tak jak gdyby
ktoś najdroższy nagle odszedł
I zabrał Rubikonia, uśmiech,
a zostawił partyjny dług

Bo mnie jest szkoda lata
I ludzi żal, i nieba,
Po którym płyną smutne
Socjalistyczne mgły.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-17 14:40:43

„It’s 1961 in Hollywood, California. Following a newspaper casting call, auditions are taking place to find the centra

Łukasz Najder:

„It’s 1961 in Hollywood, California. Following a newspaper casting call, auditions are taking place to find the central star of the forthcoming low-budget horror film „Tales of Terror” — and 152 cats are in attendance. Those with white noses or paws are immediately sent home”.

(Image: Ralph…

Więcej

Obraz może zawierać: 1 osoba, pies, buty i na zewnątrz

Źródło
Opublikowano: 2020-08-19 09:10:17