Agnes oskarża policję o gwałt. Co się stało we wrocławskim komisariacie?

Maja Staśko:

Pisałam ten artykuł wiele tygodni. Chodziłam na policję, do szpitala, rozmawiałam z prokuraturą, a także z kilkunastoma osobami zaangażowanymi w pomoc, gdy Agnes chciało odebrać sobie życie. To mnóstwo pracy, by uzyskać głos z każdej strony.

Agnes oskarża policję o gwałt. Co się stało we wrocławskim komisariacie?

Źródło
Opublikowano: 2022-07-01 15:52:23

To jeden z najważniejszych reportaży, jaki napisałam. Dziękuję każdej osobie – A

Maja Staśko:


To jeden z najważniejszych reportaży, jaki napisałam. Dziękuję każdej osobie – Agnes, przyjaciołom, prawnikom – za podzielenie się tą historią i tygodnie wspólnej pracy i wspierania się. Przemoc policyjna dzieje się tutaj, tuż obok nas. To nie wyjątek.

Agnes: „W pokoju przesłuchań na komisariacie od wielu godzin biją mnie, popychają, poniżają. Odmawiają dostępu do lekarza, telefonu do mamy. Kiedy zostawiają mnie w samotności z policjantem, ten mówi, że kojarzy mnie z protestów. I że jestem taką walczącą
feministką, bo nikt mnie porządnie nie zerżnął. Po czym mnie gwałci. Krzyczę, drę się. Wchodzi policjantka. Policjant wychodzi, błagam ją o pomoc. On wraca z oświadczeniem, że go pomawiam, gdy mówię, że mnie zgwałcił. Rzygam. Gdyby nie przyjaciele, już dawno by mnie nie było. Kolejna ofiara śmiertelna wrocławskiej policji –czytalibyście nagłówki. Ale żyję i chcę opowiedzieć swoją historię”.

Całość na @oko.press


Źródło
Opublikowano: 2022-07-01 09:10:26

Polska 2022: artykuł o gwałcie na mężczyźnie. Zdecydowana większość reakcji? Śmi

Maja Staśko:


Polska 2022: artykuł o gwałcie na mężczyźnie. Zdecydowana większość reakcji? Śmiech.
Przemoc seksualna wobec mężczyzn jest nieustannie wyśmiewana. Bo przecież mężczyzna zawsze musi chcieć seksu. Bo gdy ma erekcję (a w sytuacji stresowej często ma), to „sam chciał”. Bo „nie można zgwałcić mężczyzny” – wtedy staje się „niemęski”. Nie potrafił się „obronić”. Setki żartów z tego, żeby nie schylać się w więzieniu po mydło. Dlaczego? Bo ktoś może zgwałcić.

To nie żart. To zbiorowa przemoc wobec mężczyzn. To obrzydliwe stereotypy, które dosłownie zagrażają życiu mężczyzn po przemocy.

Fundacja Fortior, która od wielu lat pomaga mężczyznom po przemocy, podkreśla:

„Wyniki badań wskazują, iż mężczyźni stanowią od 4 do 14% wszystkich ofiar gwałtów. Wyniki różnią się w zależności od próby, na której opierają się badania. Przykładowo: dane uzyskane przez Departament Sprawiedliwości USA wskazują, iż w 2008 r. aż 216 000 mężczyzn przebywających w amerykańskich zakładach karnych doświadczyło przemocy seksualnej ze strony współosadzonych.

Badacze analizujący zjawisko stwierdzają zgodnie, iż uzyskane wyniki są prawdopodobnie znacznie zaniżone, ze względu na fakt, iż mężczyźni zdecydowanie rzadziej niż kobiety przyznają się do tego, iż doświadczyli gwałtu. Przyjmuje się, iż zgłaszany jest co 10 gwałt, którego ofiarą padł mężczyzna, a powodem unikania przez mężczyzn ujawnienia informacji o doświadczeniu przemocy seksualnej są przede wszystkim wstyd, poczucie upokorzenia oraz bardzo silne obawy przed stygmatyzacją i negatywnymi reakcjami otoczenia.

Ze względu na fakt, iż przemoc seksualna wobec mężczyzn pozostaje tematem tabu, doświadczający jej są grupą, której specyficzne potrzeby rzadko są prawidłowo identyfikowane a jeszcze rzadziej spotykają się z adekwatną odpowiedzią. Susan Estrich w książce Real Rape (1987) napisała: „ Pod wieloma względami sytuacja mężczyzn-ofiar gwałtu dziś przypomina problemy, z którymi zgwałcone kobiety borykały się w latach 60.”.

Nie jesteś sam. Jest pomoc:

Fundacja Fortior: fundacja@fundacja-fortior.org, + 48 795 631 614
Telefon Zaufania dla Mężczyzn: 608 271 402, psycholog: wtorek – 17:00-19:00, czwartek – 19:00-21:00.
E-mail: pomoc@pomesku.org


Źródło
Opublikowano: 2022-06-30 19:39:38

Małe, duże, kobiet, mężczyzn, osób niebinarnych, po tranzycji, po masektomii – w

Maja Staśko:


Małe, duże, kobiet, mężczyzn, osób niebinarnych, po tranzycji, po masektomii – wszystkie cycki są super! Żadne nie zasługują na hejt.

A jednak wszystkie znamy dobrze sposoby wyśmiewania nas ze względu na piersi. Za małe, za duże, za sterczące, za obwisłe – zawsze źle. Internet wyławia cały ten szlam na światło dzienne.

Kobiety czujące się zagrożone inną kobietą, od dziecka stawiane w pozycji rywalek, potrafią być najokrutniejsze. Mężczyźni zakładający, że piersi służą ich przyjemności, robią z molestowania komplement. Biznes beauty żerujący na tych zjawiskach i sprzedający kolejne genialne specyfiki i zabiegi na powiększenie i ujędrnianie piersi.

Gdy piersi nie wpisują się w ten kanon – są krytykowane. Co rusz słyszę, że jestem jak chłopak. Tylko co to za obraza – co w chłopakach jest złego? Chłopaki są super!

Albo czytam, że nie potrzebuję stanika. Coś w tym jest: cenzurowanie kobiecych sutków przy niecenzurowaniu męskich to dyskryminacja.

Ale gdy nie noszę stanika pod topem, słyszę z kolei, że zachęcam mężczyzn do molestowania (typowy victim blaming: mężczyźni mają wolę, proszę ich nie obrażać).

Czy noszę stanik, czy nie – zawsze źle. Małe piersi, duże, widoczne czy nie – źle. Więc najlepiej to olać.

Ale czasem boli. Gdy dostajesz tysiące takich komentarzy, bywa trudno.

U gimnastyczek małe piersi były pożądane – pozwalały na robienie figur w parterze. Dzięki temu wiem, że w zależności od kontekstu małe lub duże piersi mogą być uznawane za idealne. A to mi mówi jedno: nie ma idealnych piersi. Albo: każde są idealne. Nie dlatego, że wpisują się w jakieś zasady, ale dlatego – że są.

Pamiętam, jak przeżywałam, gdy w liceum miałam podejrzenie raka piersi. Gdybym wtedy wiedziała, że każde piersi są idealne – także te po masektomii – może nie byłoby to dla mnie tak trudne.

Na szczęście, badania nie potwierdziły podejrzenia.

Teraz jestem zdrowa, mam małe piersi – i jestem dumna z drogi, jaką przeszłam. Ta droga wciąż jest przed hejterami. Życzę im, żeby szybko ją przeszli. Bo wszyscy mamy cycki, a wytwarzana nienawiść do własnego ciała w celu kupowania produktów jest potwornie bolesna. A po co się unieszczęśliwiać? By bogaci byli jeszcze bogatsi?


Źródło
Opublikowano: 2022-06-29 10:52:05

W Polsce walka ruchu pracowniczego nabiera tempa. Autobus linii 790, który wypro

Maja Staśko:


W Polsce walka ruchu pracowniczego nabiera tempa. Autobus linii 790, który wyprodukowała załoga Solaris strajkująca tej zimy przez 40 dni, dziś blokuje bramę wyjazdową z zajezdni miejskiej w Bydgoszczy. Załoga MZK prowadzi dziki strajk piąty dzień. Tym razem już pominięto całą tą antypracowniczą procedurę sporu zbiorowego, jaką po transformacji 1989 wprowadzily władze posolidarnościowe żeby trzymać nasz świat pracy za mordę. Dzięki tej trudnej procedurze władze obecnie mogą nazywać bunt 100 procent załogi jako nielegalne działanie. Prezydent z PO zgłosił załogę na prokuraturę. Niemniej, ta załoga już doprowadziła do dymisji swojego prezesa MZK. Jutro protest na radzie miasta a w niedziele wspólny protest załogi MZK ze wsparciem Inicjatywy Pracowniczej. Powstaje też fundusz strajkowy, całe info wkrótce na stronie fb Bunt w MZK Bydgoszcz.Źródło
Opublikowano: 2022-06-28 15:06:45

Nitro wczoraj na streamie powiedzial „Kretynko, kasuj to” – i nagle dostałam po

Maja Staśko:


Nitro wczoraj na streamie powiedzial „Kretynko, kasuj to” – i nagle dostałam po sekundzie mnóstwo wiadomości: „Kretynko, kasuj to”. A następnie: „zajeb się”, „upośledzona”, „idiotka”…

Wystarczyły dosłownie sekundy, by fani zaczęli robić dokładnie to, co powie idol. A gdy idol działa przez wyzywanie ludzi i toksyczne zachowania (i na tym zarabia), to fani bezrefleksyjnie to powtarzają. Bo na tym to polega. I oczywiście, że twórcy zdają sobie z tego sprawę. Tak tworzą zasięgi, tak się robi „dymy”.

Taki sposób komunikacji to bullying, w którym możesz wybrać albo atakowanie, wyśmiewanie, bekę z ludzi i całych grup społecznych – albo będziesz atakowany. Dołączasz do fanów albo nie – i pozostajesz samotny, wystawiony na ataki.

Media społecznościowe uwielbiają dramy, w których influencerzy w agresywny sposób się wyzywają. Ale nie to jest istotą zasięgów – ich istotą jest armia fanów, która podąży z jednej i drugiej strony. To oni dają zyski influencerom, to ich kliki zapewniają widoczność reklamodawcom.

Nienawiść i napędzanie na siebie ludzi jest po prostu napychaniem kabzy miliarderom. I dlatego jest promowane.

Za tymi zyskami idą jednak także koszty. Kosztem jest zdrowie psychiczne – nie tylko influencerów (przypomnijcie sobie, ilu z nich zniknęło po masowym hejcie), ale także zwykłych użytkowników, najczęściej bardzo młodych.

Toksyczne fandomy żerują na bardzo podstawowych potrzebach człowieka: potrzebie przynależności, bycia lubianym, zdobywania lajków, na chęci znajdowania się po stronie tych fajnych, zabawnych, bycia zauważonym, potrzebie wyładowania się, zapomnienia o własnych problemach, wylania z siebie frustracji.

Dlatego ten toksyczny kult idoli jest tak potwornie niebezpieczny. Legitymizuje przemocowe zachowania i potrafi niszczyć ludzi.


Źródło
Opublikowano: 2022-06-27 20:20:22

Kult idola i toksyczny fandom to bardzo niebezpieczne zjawiska w sieci. I czas w

Maja Staśko:


Kult idola i toksyczny fandom to bardzo niebezpieczne zjawiska w sieci. I czas wreszcie zacząć o tym mówić, bo to od dawna wymyka się spod kontroli – i zwyczajnie niszczy zdrowie i życie ludziom.

Toksyczne fanostwo jest tak niebezpieczne, bo poza tym, że pozbawia umiejętności własnego myślenia i podejmowania własnych decyzji, potrafi pogłębiać i gloryfikować przemoc. Gdy idol kogoś skrytykuje – w mocnych słowach lub, co ostatnio częstsze, w sposób agresywny – fandom rzuca się na tę osobę. Masowo, w poczuciu wspólnoty, z napędzonymi emocjami i wytworzoną niechęcią, na których twórca zarabia i którymi utrzymuje przy sobie widza – bo dostarcza wiele bodźców. Tysiące inwektyw, groźby śmierci, gwałtu, życzenia wypadku…

To mnie spotkało wiele razy. Gdy Krzysztof Stanowski w swoim programie wyśmiał tekst o moim doświadczeniu przemocy seksualnej i ofiarach przemocy domowej, nagle zaczęłam dostawać tysiące hejtów. Każde słowo mojej opowieści o molestowaniu – przytoczone przez Stanowskiego i wyrwane z kontekstu – było wyśmiewane. Robiono memy, toczono ze mnie bekę. Wyzywano od idiotek, kretynek, obrażano wygląd, seksualizowano, grożono.

Za to, że napisałam o przemocy.

Łatwo w ten sposób uciszać niewygodne osoby. Fandomy wielokrotnie pokazały, jak potrafią usprawiedliwiać przemoc swojego idola i walić w jego ofiary. To miało miejsce gdy wyszła na jaw przemoc Marylina Mansona. I nie ma się co dziwić – mechanika takiego fandomu jest z gruntu pełna przemocy.

Za każdym razem, gdy większy twórca ze swoim fandomem wypowiedział się o mnie, dostawałam falę hejtu. Nie było tam wiele merytoryki – twórcy po prostu stawiali mnie w złym świetle: feministka, kobieta z poglądami, wypowiadająca się na aktualne tematy to łatwy obiekt do bicia. Zwykle zero argumentów, to nie były merytoryczne starcia – tylko wytwarzanie niechęci do mnie i wkurwu na moje „odklejenie”. I takie wiadomości dostawałam – hejterzy czuli, że mogą się na mnie wyżyć, bo „zasłużyłam”. Czym? Bo jestem idiotką. Czym konkretnie? Zjebaniem. Ale w jaki sposób? Bo jestem idiotką.

Proste w napisaniu, szybkie, dostarcza natychmiastowy bodziec. Żadnej rozmowy, kontaktu – walnięcie i tyle.


Źródło
Opublikowano: 2022-06-27 20:00:56

Tak było Pride, czyli uśmiech z bycia razem, który nie schodzi z twarzy! Dzięku

Maja Staśko:

Tak było ❤️🧡💛💚💙💜 Pride, czyli uśmiech z bycia razem, który nie schodzi z twarzy! Dziękuję KAŻDEJ cudownej osobie, która podeszła, porozmawiała, wyraziła wsparcie i zrobiła zdjęcie. Jest nas tak wiele!! Już niedługo każdy dzień będzie dniem równości, a #pride będzie codziennie! Tak zrobimy 🌈 #love #pridemonth #lgbt #queerpride,love,pridemonth,lgbt,queer

Źródło
Opublikowano: 2022-06-25 21:12:19

Tak będzie, wierzę w to z całych sił!

Maja Staśko:


Tak będzie, wierzę w to z całych sił! 🌈

Chcę Polski, w której:

– w kodeksie karnym istnieje definicja przestępstwa z nienawiści, które jest ścigane z urzędu, kary za nie surowsze niż kary za porównywane przestępstwa popełnione bez motywacji opartej na uprzedzeniach, a pokrzywdzone osoby mają dostęp do ochrony i wsparcia (taki projekt ustawy zostały odrzucony w I czytaniu)

– istnieje równość małżeńska (ten projekt ustawy jest w Sejmie od 2020 r.!)

– funkcjonuje instytucja związku partnerskiego dla par tej samej i różnej płci (ten projekt jest w Sejmie od 2018 r.)

– możliwe jest oznaczenie rodzicielstwa w akcie urodzenia dziecka dwóch osób tej samej płci

– obowiązuje ustawa o uzgodnienia płci przewidująca szybką, przejrzystą i przystępną procedurę administracyjną, opartą o zasadę samostanowienia (w 2015 r. taki projekt został uchwalony i zawetowany przez prezydenta)

– zabezpieczona jest sytuacja osób niebinarnych i interpłciowych

– ochrona prawna przed dyskryminacją obejmuje wszystkie obszary: usługi, w tym usługi mieszkaniowe, rzeczy, nabywanie praw lub energii, opiekę zdrowotną, oświatę i szkolnictwo wyższe czy zatrudnienie (projekty ustaw są w Sejmie)

– zakaz praktyk konwersyjnych oraz ich promowania (projekt ustawy wniesiony do Sejmu)

– zapewnione jest finansowanie ze środków publicznych zabiegów medycznych związanych z uzgodnieniem płci

– osoba po ukończeniu 15 roku życia może sama wyrazić zgodę na badanie u ginekologa, urologa, psychologa, psychiatry i endokrynologa

– podstawa programowa w szkołach obejmuje treści związane z równym traktowaniem i przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płciową i cechy płciowe, przemocy motywowanej uprzedzeniami, a także wiedzę o tym

Czy to wiele? To przecież zupełne podstawy! Jeśli chcecie dołączyć do akcji, wejdźcie na jutrowPolsce.pl i podzielcie się wybranym nagłówkiem oraz podpiszcie apel Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza z tymi postulatami 🌈

Transparentność: Biorę udział w kampanii, bo wspieram osoby LGBTQ i @miloscniewyklucza . Nie pobieram za to żadnej opłaty ani żadnych gratyfikacji.

Z kim się dziś widzę na marszu równości w Warszawie? 🐝


Źródło
Opublikowano: 2022-06-25 09:01:07

Łukasz Komuda: 2/3 z klasy wyższej klasyfikuje się jako klasa średnia. Połowa kl

Maja Staśko:


Łukasz Komuda: 2/3 z klasy wyższej klasyfikuje się jako klasa średnia. Połowa klasy niższej klasyfikuje się jako klasa średnia.
Dlaczego? Bo tylko o niej słyszymy. Bo fajnie być klasą średnią.

Co 20 gospodarstwo domowe przymiera głodem.

Inflacja ubogich bije podwójnie.

Da się ustawą zlikwidować ubóstwo. Od 500+ znacząco udało się ograniczyć ubóstwo.

Bajka o klasie średniej, prawda o rozwarstwieniu Piotr Ikonowicz Piotr Ikonowicz Społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich Łukasz Komuda

Źródło
Opublikowano: 2022-06-24 17:36:23

Piotr Ikonowicz: To, co chciałbym zrobić tą konferencją, to poszczuć na bogatych

Maja Staśko:


Piotr Ikonowicz: To, co chciałbym zrobić tą konferencją, to poszczuć na bogatych. Osadzają mnie o to – i mają rację. Bo ludzie nie są ofiarami imigrantów, pisiorów, lgbtów – tylko banksterów, deweloperów i tych, którzy zwiększają wyzysk.

Mamy w Polsce 5 mln robotników fabrycznych, którzy codziennie w telewizji słyszą, że ich nie ma.

Rozwarstwienie ma te same przyczyny i skutki. A jest nimi: wyzysk.

Media i klasa polityczna słuchają deweloperów i banków, a nie ludzi, których nie stać na wynajem.

Zmierzamy do totalitarnej dyktatury bogatych nad biednymi.

Nam leży na sercu dobro ludzi, a nie spekulantów.

Bajka o klasie średniej, prawda o rozwarstwieniu Piotr Ikonowicz Społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich Piotr Ikonowicz

Źródło
Opublikowano: 2022-06-24 17:01:49

Mobbing jest obrzydliwy i każdy, kto nadużywa władzy, traktuje z pogardą pracown

Maja Staśko:

Mobbing jest obrzydliwy i każdy, kto nadużywa władzy, traktuje z pogardą pracowników i pracownice, musi ponieść konsekwencje. Przemoc jest ponad podziałami – pojawia się i w środowiskach liberalnych, lewicowych, i prawicowych. I zawsze jest równie zła. Tym bardziej, gdy ktoś ma gębę pełną frazesów o tolerancji, demokracji i szacunku.

Źródło
Opublikowano: 2022-06-24 11:29:06