Zgoda kobiety jest tak nisko ceniona, że sąd zwyczajnie jej nie widzi. Musi zobaczyć pobicie albo groźbę, żeby rozpoznać

Maja Staśko:

Zgoda kobiety jest tak nisko ceniona, że sąd zwyczajnie jej nie widzi. Musi zobaczyć pobicie albo groźbę, żeby rozpoznać gwałt. Tyle że i pobicie, i przemoc to inne przestępstwa. Gwałt sam w sobie nie wystarczy. Jakby zgwałcenie kogoś było tak normalne i zwykłe, że potrzeba innego przestępstwa, żeby ewentualnie dac mu wiare.

Ani absurdalny wyrok w kwestii 14-latki, ani ten w kwestii skatowanej kobiety nie mogłyby mieć miejsca, gdyby polski kodeks karny uwzględnił wreszcie, że gwałt to każde obcowanie BEZ ZGODY. Nie z użyciem przemocy (to gwałt ze szczególnym okrucienstwem), nie z oporem ofiary (to by wykluczało osoby nieświadome, śpiące czy pijane), ale BEZ ZGODY. Taki zapis znajduje się w konwencji stambulskiej – ale polscy sędziowie są bardzo oporni w stosowaniu jej w życiu (choć są tu wyjątki).

W 2018 r. Szwecja zmieniła prawną definicję gwałtu na seks bez zgody. Prokuratorzy nie musieli już udowadniać użycia lub groźby użycia przemocy albo przymusu.
Krajowa Rada ds. Zapobiegania Przestępczości (Bra) ogłosiła wzrost liczby wyroków skazujących – ze 190 w 2017 r. do 333 w 2019 r. – czyli o 75%.

Wielka Brytania, Belgia, Kanada, Cypr, Niemcy, Grecja, Islandia, Irlandia, Luksemburg i Hiszpania też definiują gwałt jako seks bez zgody, a Dania, Finlandia i Portugalia czekają na przeprowadzenie podobnej reformy.

Anglia i Walia wprowadziła to ustawą z 2003 r. Ustawa o napaściach seksualnych (Sexual Offences Act) z 2003 r. wymaga od prokuratorów, by prosili oskarżonych o wyjaśnienie, w jaki sposób uzyskali zgodę na seks.

Dlatego musimy to zmienić. Amnesty International stworzyło petycję w sprawie zmiany definicji gwałtu. Ale to nie wystarczy. Zróbmy może jakąś inicjatywę ustawodawczą, bo zaraz tu wszyscy w tej Polsce zginiemy, serio.

(Pierwsza część tego wpisu w poprzednim poście)


Źródło
Opublikowano: 2020-09-18 22:56:19

Kilka dni temu do mediów wypłynęła sprawa gwałtu na 14-latce, który dla sądu nie był gwałtem, bo nie krzyczała. Dziś kol

Maja Staśko:

Kilka dni temu do mediów wypłynęła sprawa gwałtu na 14-latce, który dla sądu nie był gwałtem, bo nie krzyczała. Dziś kolejna sprawa: mężczyźni, którzy skatowali i zgwałcili kobietę, odpowiedzą za wszystko – brutalne pobicie, nieudzielenie pomocy, poważne uszkodzenie ciała, narażenie na…

WięcejŹródło
Opublikowano: 2020-09-18 22:55:50

Marcin Tyszka w trakcie pandemii przytył 20 kilo. „Można się spasztecić w kilka tygodni” – skomentował, a media od razu

Maja Staśko:

Marcin Tyszka w trakcie pandemii przytył 20 kilo. „Można się spasztecić w kilka tygodni” – skomentował, a media od razu to podchwyciły.

Małgorzata Rozenek zapowiada nowy program „Rozenek cudnie chudnie”, w którym będzie pokazywała, jak chudnie po ciąży. Przedsmak tego mieliśmy w jej ostatniej akcji reklamowej, gdy cały dzień poświęciła zabiegom urodowym i pokazała ten dzień na Instagramie. „Pracujemy nad boczkami” – wyznała wtedy. Jedna z fanek zapytała, jaką karmiącą matkę z 3-miesięcznym dzieckiem stać na taki dzień. Rozenek odpowiedziała, że matkę z laktatorem. Ja bym dodała, że matkę z ponad milionem obserwujących, do których chcą dotrzeć firmy kosmetyczne, dlatego płacą influencerkom za ich reklamowanie.

Dagmara Kaźmierska z „Królowych życia” musi schudnąć 10 kilo – donoszą media. Jedna z obserwujących z kolei napisała, że Magda Gessler w „Kuchennych rewolucjach” przekonuje właścicielkę, że jest za gruba, żeby nosić obcisłe ubrania, bo to robi złą reklamę restauracji.

To wszystko podczas 10 minut przeglądania mediów. Zajrzałam do nich, bo chciałam na chwilę się odprężyć po całym dniu wspierania osób po gwałcie. I absolutnie nie chodzi o to, że to są plotki – chciałam właśnie poczytać plotki. Ale plotki mogą dotyczyć miliona rzeczy, a dziwnym trafem w 90% dotyczą wagi i wyglądu. Po czym influencerzy podają kolejne towary, by poprawić wygląd i zrzucić wagę, stając się praktycznie przestrzenią reklamową. Serio, ja w ogóle się nie dziwię, że tyle osób cierpi na zaburzenia jedzenia i zaburzony wizerunek swojego ciała. To się po prostu opłaca.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-17 22:01:33

Rok w zawiasach za gwałt na 14-latce, bo „nie krzyczała”. My nie przestaniemy o tym krzyczeć

Maja Staśko:

Mężczyzna dostał rok w zawieszeniu. To oznacza, że jeśli będzie się przez rok dobrze sprawował, nigdy nie trafi do więzienia. Katarzyna, która zgłosiła gwałt i została skazana na więzienie za rzekome kłamstwo w kwestii romansu z oprawcą, po odwołaniu dostała pół roku w zawieszeniu. Żyjemy więc w świecie, w którym niemal identyczną karę jak za gwałt na dziecku można dostać za opowiedzenie o gwałcie, którego się doświadczyło.

Wyroki w zawieszeniu stanowią 30–40 proc. wyroków za gwałt. Wysokie kary za gwałt – między 5 a 10 lat – dostaje zaledwie 13,2 proc. gwałcicieli. Średnia europejska w tej kwestii wynosi 25,4 proc. Gwałciciele, jeśli w ogóle zostają skazani, to najczęściej na dwa lata – z czego niemal 60 proc. w zawieszeniu. 67 proc. spraw dotyczących zgwałceń zostaje umorzona.

To odstrasza od zgłaszania gwałtu. Szacuje się, że zaledwie 10 proc. osób po gwałcie go zgłasza. I trudno im się dziwić.

Gwałt pozostaje bezgłośny.

Rok w zawiasach za gwałt na 14-latce, bo „nie krzyczała”. My nie przestaniemy o tym krzyczeć

Pisze Maja Staśko.

Źródło
Opublikowano: 2020-09-17 19:53:29

14-latka nie krzyczała, tylko wyrywała się i szarpała, gdy 26-letni mężczyzna ją gwałcił. Dla wrocławskiego sądu to ozna

Maja Staśko:

14-latka nie krzyczała, tylko wyrywała się i szarpała, gdy 26-letni mężczyzna ją gwałcił. Dla wrocławskiego sądu to oznacza, że gwałtu nie było. Gwałciciel dostał rok w zawieszeniu. Czyli jeśli przez rok będzie się dobrze zachowywał, nigdy nie poniesie żadnych konsekwencji swoich czynów.

Pod artykułami na ten temat pojawiają się obrzydliwe komentarze: „Dobrze wiedziała, po co wchodzi wujkowi do łóżka”, „14-latka pcha się do łóżka, a potem oskarża biednego chłopaka o gwałt”, „Wystarczy iść do galerii handlowej i zobaczyć, co one wyrabiają”. A poseł sejmowy postanowił zachęcić innych oprawców do gwałcenia i skrytykował to następująco: „Jeśli nie krzyczy, to widać tego chce”.

Nie. Jeśli nie krzyczy, może być właśnie sparaliżowana pod wpływem traumy. Może właśnie przeżywać piekło i nie móc się ruszyć. To powszechne reakcje neurofizjologiczne organizmu w momencie krzywdy, która nie mieści nam się w głowie.

Mnóstwo osób w momencie gwałtu zamiera. Część doświadcza dysocjacji – odłączenia umysłu od ciała. Jakby to dotyczyło kogoś innego. Część wypiera to doświadczenie na lata, zaprzecza, że to przemoc. Część nie wiedziała, że ten koszmar, który przeżyła, był gwałtem. Myślała, że to jej wina – bo nie krzyczała albo weszła do łóżka gwałciciela. A za jego konsekwencje – PTSD, zaburzenia jedzenia, depresję – obwinia siebie. Bo jakiś idiota zasiadający w sejmie opowiada, że zawsze się trochę gwałci, a inni posłowie przez 30 lat budowy nowego systemu nie wpadli na to, że przydałoby się uczyć dzieci w szkołach o tym, czym jest przemoc seksualna.

Hania, Ania i Marta nie krzyczały, gdy gwałcili je mężowie – w pokoju obok spały dzieci. Katarzyna nie krzyczała, gdy gwałcił ją przyjaciel – kiedy się wyrywała, on mówił, że jego to podnieca. Emilia nie krzyczała, gdy gwałcił ją współlokator – zamroziło ją, odcięło, nie pamięta wiele, poza tym i tak nikogo nie było w pobliżu, żeby mógł usłyszeć. Martyna nie krzyczała, gdy gwałcił ją chłopak – nie wiedziała, że może krzyczeć.

Mnóstwo osób w momencie gwałtu też nie krzyczało. Wysłuchajcie ich wreszcie zamiast wspierać argumenty gwałcicieli.

#teżniekrzyczałamteżniekrzyczałam

Źródło
Opublikowano: 2020-09-16 14:56:31

Wrocławski sąd zdecydował: 14-latka nie została zgwałcona, bo nie krzyczała, kiedy 26-letni mężczyzna ją gwałcił. Sąd ni

Maja Staśko:

Wrocławski sąd zdecydował: 14-latka nie została zgwałcona, bo nie krzyczała, kiedy 26-letni mężczyzna ją gwałcił. Sąd nie miał wątpliwości, że do zdarzenia doszło i jest to pedofilia. Ale nie uznał, że to gwałt na nieletniej. Gwałciciel dostał rok w zawieszeniu. To oznacza, że jeśli będzie się przez rok dobrze sprawował, NIGDY nie trafi do więzienia.

Oczywiście, że to gwałt, a nie żadna pedofilia. Osoba poniżej 15. roku życia to osoba poniżej wieku zgody. To oznacza, że nie może wyrazić zgody na stosunek. A czym jest stosunek bez zgody? Gwałtem.

26-latek to już z samego faktu obcowania z dzieckiem jest więc gwałcicielem dziecka. Ale niekoniecznie pedofilem. Dokonał czynu pedofilskiego – ale czy wynikał on z zaburzenia seksualnego, czy z innych powodów, to może stwierdzić psychiatra, a nie sędzia.

Dziewczynka wyrywała się i mówiła, że nie chce – ale nie krzyczała. Dla sądu to był wystarczający powód, by gwałciciel prawdopodobnie do końca życia chodził wolno. I szczerze? Jestem wściekła. Mnóstwo osób w sytuacji gwałtu nie krzyczy. To powszechna reakcja. Nasz organizm przy granicznych zdarzeniach często zamiera lub się zamraża. Wiele kobiet w trakcie gwałtu nie tylko nie wyrywa się i nie mówi, że nie chce – ale po prostu się nie rusza. Niektóre zwierzęta, czując, że nie zdołają się obronić, udają martwe. To mechanizm biologiczny, który u ludzi działa podobnie. Dla osób postronnych może to być niezrozumiałe. Ale dla osoby doświadczającej przemocy to jest najlepsza – a często jedyna – reakcja. Jeśli coś przekracza nasze możliwości poznawcze, racjonalna ocena nie wchodzi w grę. Każda reakcja na gwałt jest ok. To gwałt jest zły, nie reakcja na niego.

Sąd powoływał się na zapis dotyczący gwałtu w polskim kodeksie karnym – zgodnie z nim do gwałtu wymagane jest użycie przemocy. Gdyby gwałt był definiowany jako każdy stosunek bez zgody, gwałciciel musiałby trafić do więzienia.

Tyle że tak już jest! W 2015 r. Polska ratyfikowała konwencję stambulską z definicją gwałtu jako stosunku bez zgody. To oznacza, że od tego momentu obowiązuje nas ta definicja – prawo międzynarodowe jest ponad krajowym.

To co, może czas doedukować sędziów? Robimy akcję #BezZgodyToGwałt?BezZgodyToGwałt

Źródło
Opublikowano: 2020-09-15 21:29:33

Maju! spóźniam się – ale ja już mam taką wbudowaną usługę że przedłużam urodziny ;) życzę Ci żebyś zawsze czuła wsparcie

Maja Staśko:

Maju! spóźniam się – ale ja już mam taką wbudowaną usługę że przedłużam urodziny życzę Ci żebyś zawsze czuła wsparcie i pamiętała że nie jesteś sama i żeby wracało do Ciebie dobro które codziennie rozsiewasz i żebyś była dla siebie też dobra! jesteś wspaniałą ciepłą i kolorową planetą!

Źródło
Opublikowano: 2020-09-15 00:59:24

To co, od dzisiaj żyjemy w sprawiedliwym, pełnym empatii, miłości i odpoczynku świecie, w którym najbogatsi nie będą dec

Maja Staśko:

To co, od dzisiaj żyjemy w sprawiedliwym, pełnym empatii, miłości i odpoczynku świecie, w którym najbogatsi nie będą decydować o naszym życiu? Po setkach, jeśli nie tysiącach Waszych życzeń urodzinowych jestem spokojna – zmienimy razem świat! A jeśli państwo dalej nie będzie nas wspierać, mamy siebie – i nikt z nas nie pozostanie sam.

@pudelek_pl donosi, że Klaudia Halejcio miała urodziny tego samego dnia. Spędziła je na greckiej wyspie, a w prezencie dostała Mercedes od narzeczonego. Ja w prezencie dostałam od Was mnóstwo wsparcia i siły do walki z przemocą! Czuję się wielką szczęściarą. Dziękuję Wam bardzo bardzo ✊🏽

Zdjęcie zrobione przez narzeczoną mojego brata, z którymi po pracy zamówiliśmy pizzę i gadaliśmy o życiu. Co roku mam coraz lepsze te urodziny!


Źródło
Opublikowano: 2020-09-14 13:09:58

TW: Przemoc policji, gwałt w więzieniu

Maja Staśko:


TW: Przemoc policji, gwałt w więzieniu

2020, Białoruś, centrum Europy

Moja koleżanka została odnaleziona. Została wypuszczona z więzienia przy ul. Okrestsin. Ma rozerwaną szyjkę macicy i złamany obojczyk! Złamanie kompresyjne kręgosłupa! Liczne krwiaki! Była dwukrotnie zgwałcona policyjną pałką!

#…

Więcej
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i ludzie stoją, tekst „2020. BELARUS. CENTER OF EUROPE. My female friend has been found. She from the rison at Okrestsin-prison. llarbone! Multiple. a she has torn cervix and broken fracture the spine! twice with hematomas! She was police baton! Hawлacb moR noApyra. oTnycTили c KpecTиHa. pa3pblB KomnpeccиoHHblй weйKи maTKи, Bbl6иTa Kлю Kлю4иua, no3BoHo4HиKa.mHoжecTBeHли HacилoBaли remaTombl- 6y6иHKoй. Freundin wurde von Okrestina verpru und die Schlüssel wurde mal einen Polizei- das sind und Und immer noch still BELSATv SMART”

Źródło
Opublikowano: 2020-08-18 19:53:41

W Polsce, rocznie ginie ok 400-500 kobiet na skutek przemocy domowej.

Maja Staśko:

W Polsce, rocznie ginie ok 400-500 kobiet na skutek przemocy domowej.
Trzy kobiety tygodniowo tracą z tego powodu życie.

Mi się udało-żyję.

Nie jestem jedną z tych trzech kobiet. Moja córka też nie.

Dokładnie rok temu „uciekłam”. Co nie oznacza, że mój koszmar się skończył. Poniekąd, trwa nadal..

Marzę o czasach, gdy kobiety od żadnego funkcjonariusza nie będą słyszeć, że „na kobietę można podnieść rękę, ale tylko w pewnych sytuacjach”; gdy procedura „Niebieskie Karty” zacznie funkcjonować tak…

Źródło
Opublikowano: 2020-08-17 00:16:23

Dziś w nocy na chodnikach całego Wołomina zaświeciło 712 tęczy. 23 ludzi i 3 godziny pracy z kolorową kredą. Proste to,

Maja Staśko:

Dziś w nocy na chodnikach całego Wołomina zaświeciło 712 tęczy. 23 ludzi i 3 godziny pracy z kolorową kredą. Proste to, drobne to i nietrwałe (wystarczy deszcz), ale jednak zawsze coś, by nie tkwić w tym strasznym bezruchu, gdy gnębią innych, przez miłość.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Źródło
Opublikowano: 2020-08-16 12:32:19

Z końcem weekendu zamykamy rekrutację do tegorocznej Szkoły. Zostały naprawdę ostatnie miejsca, więc jeśli nadal rozważa

Maja Staśko:

Z końcem weekendu zamykamy rekrutację do tegorocznej Szkoły. Zostały naprawdę ostatnie miejsca, więc jeśli nadal rozważasz przyjazd w ostatnim tygodniu sierpnia do Broku, weź 7 głębokich oddechów i, na Teutatesa, zgłoś się tutaj: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd98Fd7kUUJdUSWNN3Va9sPw

Więcej

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, tekst „fundacja równanie 0 ZMIANA KLIMATU CZY ZMIANA SYSTEMU? Szkoła Solidarności 2020. 24-31 sierpnia Brok nad Bugiem, 30 uczestników. REKRUTUJEMY NA BIEŻĄCO. APLIKUJ TERAZ!”

Źródło
Opublikowano: 2020-08-16 00:58:32

Anatomia uśmiechu

Maja Staśko:

Anatomia uśmiechu 😁
Ostatnio jest tu bardzo poważnie i ciężko. Ale to przecież nie kwestia tego konta na insta – ostatnio w Polsce i na świecie tak jest. Piszę o tym codziennie, krzyczę, nie chcę milczeć. Uważam, że tak po prostu muszę. Że to jest ważne.
Ale to nie oznacza, że zawsze chodzę smutna… Więcej

Obraz może zawierać: 1 osoba, fotka z ręki i zbliżenieObraz może zawierać: 1 osoba, fotka z ręki i zbliżenieObraz może zawierać: 1 osoba, fotka z ręki i zbliżenieObraz może zawierać: 1 osoba, fotka z ręki i zbliżenieObraz może zawierać: 1 osoba, zbliżenie

Źródło
Opublikowano: 2020-08-15 18:20:23

Dostałam od Was mnóstwo zdjęć z flagami w Poznaniu! To jest takie piękne, że tyle w nas solidarności i obywatelskiego ni

Maja Staśko:

Dostałam od Was mnóstwo zdjęć z flagami w Poznaniu! To jest takie piękne, że tyle w nas solidarności i obywatelskiego nieposłuszeństwa, gdy komuś dzieje się krzywda 🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈 Nigdy nie będziesz szła sama 👩🏿‍🤝‍👩🏼👩🏾‍🤝‍👩🏻👭🏼👭🏻👭🏿👭🏿👩🏽‍🤝‍👩🏻
Zdjęcia m.in. od @mlodzirazem i Adrianny ❤
#lgbt #lgbtq #pomnik… Więcej

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i na zewnątrzObraz może zawierać: 1 osoba, na zewnątrzBrak dostępnego opisu zdjęcia.Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, noc i na zewnątrzObraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i ludzie stoją

lgbt,lgbtq,pomnik…

Źródło
Opublikowano: 2020-08-14 15:29:39

Piszecie mi, że youtuber Carioner na filmiku słowo po słowie analizował mój wpis o zgwałceniu transpłciowej dziewczyny p

Maja Staśko:

Piszecie mi, że youtuber Carioner na filmiku słowo po słowie analizował mój wpis o zgwałceniu transpłciowej dziewczyny przez policjantów. Filmik jest obrzydliwy. Gość woła o Margot, że „typ się nawet nie stara”, bo nie nosi sukienek ani makijażu. Bo dziewczyny mają się dla chłopa starać, nie? Jak…

Więcej

Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst „GO”

Źródło
Opublikowano: 2020-08-13 22:45:44

Ostatnio co rusz słyszymy: ,,Ale co wy byście zrobili bez policji? Kto by wam pomógł, gdy jesteście gwałcone i bite prze

Maja Staśko:

Ostatnio co rusz słyszymy: ,,Ale co wy byście zrobili bez policji? Kto by wam pomógł, gdy jesteście gwałcone i bite przez mężów?”.

Cóż, raczej nie policja.

Dzisiaj wspierałam 18-letnią dziewczynę z Mołdawii, która poszła zgłosić na policję pobicie przez ojca jej dziecka. Dziewczyna nie mówi ani po polsku, ani po angielsku. Była cała w siniakach, chociaż pobicie i jej ucieczka z mieszkania miały miejsce ponad tydzień temu. Przyszłyśmy dzisiaj, bo wcześniej codziennie pracowała – pracuje fizycznie w rzeźni. Jest bardzo drobna, szczupła i niewysoka.

Po godzinie czekania wywołano nas. Na początku policja nie chciała wpuścić z nią tłumaczki, bo ta nie miała oficjalnego certyfikatu od biegłych. Ale w końcu się udało. Gdy policjantka usłyszała, co to za sprawa, powiedziała wprost: ,,Skąd mamy wiedzieć, że te siniaki są z pobicia przez męża? Proszę poczekać, aż znów się do pani zbliży i pobije, i wtedy wezwać policję”. I tyle, koniec sprawy.

Policja skazała ją więc na dalszą przemoc. A przecież zebranie dowodów to nie jest robota pokrzywdzonej, tylko wymiaru sprawiedliwości!

Więc co byśmy zrobili bez policji? Pewnie całkiem sporo. Odebranie funduszy policji i przekazanie ich specjalistom, którzy realnie wiedzą, jak pomóc w sytuacji przemocy domowej czy gwałtu, mogłoby sporo ułatwić. Dofinansowanie mieszkań socjalnych, wsparcia lekarskiego w kwestii zaburzeń i chorób psychicznych, edukatorów antyprzemocowych czy lokalnych grup walki z przestępczością także rozwiązałoby mnóstwo problemów, z którymi policja po prostu sobie nie radzi.

Właśnie to mieli na myśli protestujący z Black Lives Matter, gdy wołali ,,Defund the police”.

Wołali też ,,ACAB”. I jasne, to miłe, że masz znajomego policjanta, który naprawdę chce pomagać ludziom. Ale ACAB nie oznacza, że każdy policjant to najgorszy człowiek na świecie. Oznacza, że policja jako instytucja ma możliwość bezkarnego stosowania przemocy pod pretekstem rozwiązywania problemow, za to nie ma narzędzi do realnego rozwiązywania problemów i walki z przemocą. Czego przykład wyżej czy w sprawie Margot – ale takie historie poznaję codziennie. I to się musi zmienić.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-12 20:16:29

Czy znacie może terapeutkę w Poznaniu, która wsparłaby 18-letnią dziewczynę z Moldawii, która doświadczyła tu przemocy d

Maja Staśko:

Czy znacie może terapeutkę w Poznaniu, która wsparłaby 18-letnią dziewczynę z Moldawii, która doświadczyła tu przemocy domowej ze strony ojca swojego dziecka? Dziewczyna nie mówi po polsku ani angielsku, tylko po rosyjsku. Udostępniajcie, oby ktoś się znalazł!

Źródło
Opublikowano: 2020-08-12 12:43:26

Czy policja może nas rozbierać i dotykać?

Maja Staśko:

Czy policja może nas rozbierać i dotykać?

Przeraża mnie, że w ogóle zadajemy sobie to pytanie. Ale po zatrzymaniach aktywistów LGBT, podczas których policja kazała im się rozbierać, po czym nago pochylać i wypinać, a także dotykała genitaliów zatrzymanych, nie mogę przestać o tym myśleć. Czy odtąd za każdym razem, gdy idziemy na protest, mamy się obawiać, że za zamkniętymi drzwiami policjanci będą nas molestować lub gwałcić? I to w świetle prawa?!

A co jeśli ktoś po takiej „kontroli” nabawi się traumy seksualnej? To cena tego, że policja zrobiła łapankę przypadkowych osób?

Zaczęłam szukać na ten temat informacji. Okazało się, że policjant może zastosować kontrolę osobistą lub przeszukanie. W trakcie kontroli osobistej sprawdza zawartość odzieży osoby kontrolowanej, nie odsłaniając przykrytej odzieżą powierzchni ciała. W trakcie przeszukania może żądać odsłonięcia ciała. Zanim dojdzie do przeszukania, policjant musi zawiadomić o jego celu i wezwać do wydania poszukiwanych przedmiotów. Przeszukania może dokonać prokurator lub policjant na mocy polecenia sądu, w ustronnym pomieszczeniu. Zawsze jest z niego spisywany protokół.

Tylko jak to może realnie wyglądać? Czy policjant sam może rozbierać, czy tylko żądać rozebrania? Czy może wkładać dłoń w części intymne? Na jak długo? Jak wiele razy?

Znalezione przeze mnie zapisy w tej sprawie są bardzo nieprecyzyjne. Rzecznik Praw Obywatelskich od wielu lat podkreślał, że w tej chwili policja nie ma podstawy do rozbierania zatrzymanych. Tłumaczył, że powinna być uprawniona do wykonywania kontroli w celu odebrania niebezpiecznych przedmiotów, ale nie bez właściwej podstawy prawnej. Której w tej chwili nie ma.

Gdy zapytałam prawnika Adama Kuczyńskiego, czy policja tak po prostu może zgarnąć protestujących i ich macać, odpowiedział: „Nie wolno jej, ale może”. Takie nieuregulowanie prawne bardzo łatwo może zostać wykorzystane do usprawiedliwiania przemocy seksualnej stosowanej przez policjantów. To po prostu legitymizacja przemocy.

Czy policja może nas gwałcić? „Nie wolno jej, ale może”?

Trzeba to zmienić. Już, teraz, serio.

A póki co – policja nie ma podstaw do rozbierania i dotykania. Kropka.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-11 21:00:21