Prosze, zastanowcie sie, szerujac komentarze o « powodach medycznych » smierci P

Maja Staśko:

Prosze, zastanowcie sie, szerujac komentarze o « powodach medycznych » smierci Pani Agnieszki z Czestochowy. Jej rodzina apeluje o sprawiedliwosc a dyskurs publiczny dominuje, odarte z kulturowego kontekstu, techniczne analizowanie ciazy blizniaczej i smiertelnosci, pelne medycznej zarliwosci (juz na pierwszy rzut oka widac, ze nieco nadmiarowej i podejrzanej). Mieszkam od kilkudziedziesieciu lat we Francji i Belgii, i nie slyszalam jeszcze, zeby jakas kobieta zmarla od ciazy blizniaczej. Wspolczesna medycyna radzi sobie z tym lepiej, niz polskie srodowisko lekarskie z wlasnym sumieniem, srodowisko, ktora milczaco wspiera smierciononosny zakaz aborcji w Polsce i rozwija bez zenady kulture… Więcej

Źródło
Opublikowano:

W 2020 r. policja wykryła prawie 60 tys. przestępstw narkotykowych.

Maja Staśko:


W 2020 r. policja wykryła prawie 60 tys. przestępstw narkotykowych.

Ile z nich to nastolatek ze skrętem?

Dla zwykłych dzieciaków to może być przekreślenie ich życiowych planów i realny dramat. Areszt na 3 miesiące, pozostawienie bez pomocy, wykluczenie w rodzinie i miejscowości. A czasem agresja policji, pałowanie, wyżywanie się na komendzie.

Surowe ściganie za posiadanie niewielkiej ilości marihuany w porównaniu z bezkarnością gwałcicieli, sprawców przemocy domowej to jakiś polski koszmar.

W tej chwili zgodnie z art. 61 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku mniejszych ilości może to być grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

W Sejmie istnieje Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany, w skład którego wchodzą posłowie i posłanki Lewicy i Konfederacji. Dopiero co ich dwa ich projekty związane z medyczną marihuaną zostały odrzucone głosami posłów PiS. Do dalszych prac przeszedł z kolei projekt Jarosława Sachajki z koła poselskiego Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia, który daje możliwość uprawy marihuany medycznej, ale jedynie w instytutach badawczych pod kontrolą Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

W Sejmie znajduje się jeszcze jeden projekt ustawy Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany, który postuluje legalne posiadanie przy sobie 5 gramów marihuany. Zgodnie z nim Mata nie zrobiłby nic karalnego.

Niestety, projekt wciąż czeka na pierwsze czytanie.

Absurdem jest, że korporacja masowo zabijająca zwierzęta i wyzyskująca ludzi jest legalna i daje świetne zyski, a jej reklamowanie to powód do pochwał – ale za 1,5 g zioła trafia się na dołek…

Dlatego potrzebna jest nam legalizacja – już, teraz. I edukacja w zakresie używek, zdrowia psychicznego i uzależnień. I koniec przemocy policyjnej czy wielkich nierówności ekonomicznych – ale to wiadomo.

A, i przypominajka:
Penalizacja marihuany jest zła.
Telefony o śmierci bliskiej osoby, która żyje, są złe.
Kult 16-godzinnej pracy jest zły.
Reklamowanie korporacji wyzyskującej ludzi i zwierzęta jest złe.
Nierówności społeczne są złe.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-28 17:18:48

Jeszcze kilka lat temu hasło „Aborcja to życie” wielu osobom wydawało się przesa

Maja Staśko:

Jeszcze kilka lat temu hasło „Aborcja to życie” wielu osobom wydawało się przesadzone i nietrafione. Dziś na własnych oczach, ciałach i życiach czujemy, jak jest prawdziwe. Niestety.
Aborcja to życie.
Zakaz aborcji zabija.
#anijednejwiecej


anijednejwiecej

Źródło
Opublikowano: 2022-01-26 15:45:04

„Zakaz aborcji zabija”. Agnieszka osierociła trójkę dzieci, porażająca relacja rodziny

Maja Staśko:

„Zakaz aborcji zabija”. Agnieszka osierociła trójkę dzieci, porażająca relacja rodziny

Źródło
Opublikowano: 2022-01-26 13:51:17

„Masz depresję? Nie wyglądasz”. „Nie wyglądasz jak ofiara przemocy”. „Tak nie wy

Maja Staśko:


„Masz depresję? Nie wyglądasz”. „Nie wyglądasz jak ofiara przemocy”. „Tak nie wygląda chora osoba”.

Jak wyglądają osoby z depresją? Tak, jak każda osoba z depresją. Czyli na milion różnych sposób.

Jak wygląda ofiara przemocy? Tak, jak każda osoba, która doświadczyła przemocy. Czyli na milion różnych sposobów.

Jak wygląda chora osoba? Tak, jak każda osoba, która jest chora. Czyli na milion różnych sposobów.

Trudne doświadczenia czy zaburzenia psychiczne często nie pozostawiają śladów widocznych na ciele. To nie oznacza, że nie są w ciele.

Nie ma jednego wyglądu osób z depresją, po przemocy, z traumą.
Bo nie o wygląd w nich chodzi.

Ale żyjemy w świecie nie tylko obsesji piękna – ale obsesji wyglądu. Ważniejsze niż to, co się dzieje, jest to, jak wygląda. Bo to wygląd sprzedaje rzeczy. Wygląd „sprzedaje” przemoc – ofiara przemocy musi wyglądać, osoba z depresją musi wyglądać czy chora osoba musi wyglądać w jeden określony sposób. Inaczej się nie sprzeda.

Nikt tego nie kupi.

Niedawno napisałam, że potworny hejt, którego znów doświadczałam po próbie odebrania sobie życia influencerki, którą wspierałam, gdy ludzie pisali, że jestem morderczynią – wywoływał u mnie ataki paniki. Kilka godzin później wstawiłam zdjęcie z nową fryzurą od fryzjera.

Dla wielu osób to oznaczało, że kryzys psychiczny był nieprawdziwy. Gimper pokazał te posty i stwierdził: „Maja Staśko dba, żebyśmy na bieżąco byli z jej stanem emocjonalnym”.

Tyle że można mieć atak paniki, a po chwili się uśmiechać.

Można być w depresji i się śmiać.
Można być ofiarą przemocy i uwielbiać krótkie spódniczki.

Nie ma jednego wyglądu osób z określonymi doświadczeniami. Bo traumy, choroby, zaburzenia psychiczne to nie garderoba ani makijaż. To nie kosmetyk, który swoim wyglądem mamy sprzedać.

Nie podważajmy doświadczeń osób na podstawie ich wyglądu, proszę. Bo wygląd często nie ma tu nic do rzeczy. A osoby po trudnych doświadczeniach nie istnieją po to, by wpisywać się w nasze oczekiwania związane z wyglądem.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-24 19:26:25

Nowa dyrektorka Teatru Dramatycznego. Kapituła odrzuciła mężczyznę podejrzewanego o molestowanie

Maja Staśko:


Napisałam tekst o tym cudownym zdarzeniu <3 Zamiast przyzwolenia na przemoc seksualną wobec kobiet - oddawanie głosu i przestrzeni kobietom. To bardzo symboliczne wydarzenie - i oby znamienne dla całej kultury. - Kiedy duszone są resztki praw kobiet, a my wreszcie powiedziałyśmy „wyp***dalać”. Też sobie powtarzam zamiast pacierza przed snem to „wyp***dalać” - mówiła Monika Strzępka w Krytyka Polityczna. - Już dość mam tych patriarchalnych ustawień. Przez wiele lat nie czułam, że jestem gotowa. Teraz jestem. Ale na bycie liderką, nie marionetką.

Nowa dyrektorka Teatru Dramatycznego. Kapituła odrzuciła mężczyznę podejrzewanego o molestowanie

Źródło
Opublikowano: 2022-01-21 22:35:38

Oglądam!

Maja Staśko:


Oglądam!

Ciałopozytywny dom


Źródło
Opublikowano: 2022-01-20 20:00:08

Jana Shostak z Paszportem Polityki!

Maja Staśko:


Jana Shostak z Paszportem Polityki!

Jej suknia jest zrobiona z portretów tysiąca dwustu więźniów politycznych, niewinnych zakładników reżimu w Białorusi.

Jana przeczytała List do ich rodzin:

„Daragija,
dziękuję Wam za wychowanie tak dzielnych i niezłomnych ludzi. Płaczę na samą myśl o tym ile nerwów i zdrowia kosztuje Was to poświęcenie, jak bardzo cierpicie, znosząc wiadomości o nieludzkich warunkach przetrzymywania i prześladowania Waszych bliskich. Kiedy niemowlę oderwane jest od piersi matki na lata, bo wstawiła komentarz w sieci. Nie wyobrażam sobie jak to jest, gdy twój rodzic, rodzeństwo, dziecko czy małżonek jest torturowane. A Ty nie możesz nic z tym zrobić.
A Wy jakimś cudem znajdujecie jeszcze w sobie siłę, aby wspierać się nawzajem oraz wspierać ludzi wokół siebie. Jednocześnie o swoich potrzebach milczycie jak partyzanci. Jak Babula, ratująca swoje wnuczęta przed domem dziecka uciekając z Mińska do obcej sobie Warszawy.
Myślę o waszych bezsennych nocach, niekończących się bez skutku podróżach do kolonii karnych. O patroszonych paczkach i cenzurowanych listach, kontrolowanych rozmowach i odwoływanych bez podania przyczyny spotkaniach. Niewiarygodne, że nie możecie się nawet dowiedzieć o stanie zdrowia najbliższej osoby. Podłe i okrutne, oznaczenie więźniów politycznych żółtą oznaką, co w tamtej rzeczywistości sprowadza ich do kategorii podludzi.
Tak bardzo chciałabym pomóc. Więc krzyczę jak mogę, póki mogę.
Razem partyzankami motywujemy ludzi dobrej woli do wsparcia nowoprzybyłych. Opracowujemy system rehabilitacji i asymilacji waszych krewnych po odbyciu wyroku. Zbieramy środki, drukujemy kalendarze.
Przyjdzie dzień, w którym nadrobimy wszystkie zaległe urodziny i święta. Odtworzymy zarekwirowane przy przeszukaniach rodzinne zdjęcia.
Jak pisał jeden z naszych skazanych bohaterów
„Światło zwycięża, jesteśmy niewinni!”
Trymajcesia, my z wami.
Zhyve Belarus!”

Zdjęcie Wojtek Radwanski

@tygodnikpolityka @heart.is.for.art


Źródło
Opublikowano: 2022-01-18 23:50:26