Staśko: Czy to też gwałt?

Maja Staśko:


Maja Staśko: Po gwałcie można oprawcę pocałować i iść spać przytulonymi. Można oprawcy zrobić śniadanie i wciąż być z nim w związku. Można uprawiać z gwałcicielem zupełnie konsensualny seks – np. żeby odzyskać kontrolę. Można go dalej kochać – i on może nas dalej kochać.

1) Włożenie palca do pochwy…

Więcej

Staśko: Czy to też gwałt?

Źródło
Opublikowano: 2020-07-09 22:07:53

Czy to też gwałt?

Maja Staśko:

Czy to też gwałt?

Często zadajecie mi to pytanie. Zwykle za gwałt uznaje się wyłącznie penetrację waginalną z użyciem penisa. To nie jest prawda – gwałt to znacznie szersze pojęcie. Nawet zgodnie z polskim prawem (które nie należy pod tym kątem do najlepszych) „zgwałcenie” to zarówno obcowanie płciowe, jak i inna czynność seksualna – dokonana przemocą, groźbą lub podstępem.

1) Włożenie palca do pochwy lub odbytu bez zgody to gwałt.
2) Penetracja pochwy lub odbytu z użyciem zabawek lub przedmiotów bez zgody to także gwałt.
3) Zdjęcie prezerwatywy w trakcie stosunku bez zgody to także gwałt.
4) Przymuszenie do czynności oralnych to także gwałt.
5) Dokonanie na kimś czynności oralnych bez zgody to także gwałt.
6) Zmiana stosunku z waginalnego na analny/oralnego na waginalny/oralnego na analny itd. bez zgody to także gwałt.
7) „Seks na śpiocha” to także gwałt.
8) Stosunek z osobą poniżej 15 roku życia (czyli poniżej wieku zgody) to także gwałt (tzw. zgwałcenie ustawowe).
9) Stosunek na osobie nieświadomej po alkoholu lub narkotykach to także gwałt.

Wszystkie te czynności dotyczą każdej płci – nie ograniczają się tylko do waginy i penisa. Osoba bez waginy także może być zgwałcona. Osoba bez penisa także może zgwałcić. Olbrzymią większość gwałtów dokonują mężczyźni, zwykle na kobietach i dzieciach – ale to nie znaczy, że mężczyźni nie mogą doświadczyć gwałtu.

Jeśli po tym poście przypomniałyście sobie sytuacje i jest Wam z tym ciężko – możecie się zgłosić do Feminoteki czy Centrum Praw Kobiet i opowiedzieć, co czujecie. Jeśli chcecie zgłosić przestępstwo – Fundacja Przeciw Kulturze Gwałtu zapewni Wam darmową pomoc prawną.

Jeśli chcecie porozmawiać z osobą, która Was w ten sposób wykorzystała i macie do tego siły – to ok. Jeśli ta osoba zamiast przeprosić i zapytać o zadośćuczynienie będzie zwalała winę na Was, bo nie zareagowałyście od razu albo „same się o to prosiłyście” – to także forma przemocy, nazywa się gaslighting (podważanie słów i wspomnień ofiary, żeby zaczęła w nie wątpić). Po takiej rozczarowującej rozmowie także możecie się zgłosić do Feminoteki czy Centrum Praw Kobiet i otrzymać pomoc.

Nie jesteście sami, jestem z Wami.

#MeTooMeToo

Źródło
Opublikowano: 2020-07-08 21:50:41

UWAGA! JEST SPRAWA!

Maja Staśko:

UWAGA! JEST SPRAWA!

W listopadzie 2019 roku 27-letnia rosyjska artystka i aktywistka Julia Cwietkowa ( na zdjęciu) została aresztowana za "ciałopozytywne" rysunki zamieszczane na feministycznych portalu „Monologi waginy” oraz serię rysunków przedstawiających tęczowe rodziny.

Oficjalnie przedstawiono jej zarzuty „szerzenia pornografii w Internecie” oraz „propagandy nietradycyjnych stosunków”, za co grozi jej sześć lat kolonii karnej. Dorzucane są kolejne zarzuty, a najbliższe przesłuchanie ma się odbyć już 10 lipca br.

Pod koniec czerwca rosyjska poetka Galina Rymbu napisała poemat poświęcony Julii Cwietkowej, „Moja wagina”, który został od razu przetłumaczony na kilka języków i wykorzystany w akcjach wspierających artystkę.

Przed chwilą Babiniec Literacki dołączył do tej akcji (https://www.facebook.com/…/a.32031578169…/1401557280234130/…), publikując polską wersję w przekładzie Anety Kamińskiej i zachęcając do śledzenia wiadomości dotyczących procesu Julii Cwietkowej oraz podpisywania petycji.

https://www.freetsvet.net/
#FreeJuliaTsvetkova
#СвободуЮлииЦветковойFreeJuliaTsvetkova,СвободуЮлииЦветковой

Źródło
Opublikowano: 2020-07-08 20:37:11

Protestowała przeciwko spotkaniu z Romanem Polańskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Zapadł wyrok

Maja Staśko:

Protestowała przeciwko spotkaniu z Romanem Polańskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Zapadł wyrok

– To mnie nie zniechęci. Nie mam zamiaru rezygnować ze wspierania osób po gwałcie, bo dla kogoś to zakłóca porządek – komentuje wyrok Sądu Rejonowego dla Łodzi Widzewa Maja Staśko, aktywistka na rzecz ofiar przemocy seksualnej, która protestowała w łódzkiej Szkole Filmowej przeciwko w…

Źródło
Opublikowano: 2020-07-07 11:50:51

Przed chwilą dostałam list z Sądu Rejonowego w Łodzi. Pamiętacie protest w łódzkiej filmówce w geście solidarności z ofi

Maja Staśko:

Przed chwilą dostałam list z Sądu Rejonowego w Łodzi. Pamiętacie protest w łódzkiej filmówce w geście solidarności z ofiarami gwałtów i przeciwko obecności gwalcicieli w przestrzeni publicznej? Chodziło o Polańskiego. Przyszliśmy, by wesprzeć wszystkie osoby, które doświadczyły przemocy. Mówiłam w…

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-07-06 13:09:26

1) Krzyczą za tobą „dobra dupa”? To znaczy, że jesteś ładna!

Maja Staśko:

1) Krzyczą za tobą „dobra dupa”? To znaczy, że jesteś ładna!
2) Ciągnął cię za warkocze? To dlatego, że cię lubi!
3) Nie chce ci odpuścić? Chodzi za tobą, przegląda wszystkie twoje działania w social mediach? To dlatego, że mu zależy, powinnaś się cieszyć!
4) Mówi, że jak z nim nie będziesz, to on się zabije? Nie może bez ciebie żyć!
5) Obcy typ pocałował cię, gdy spałaś? Uratował cię ze 100-letniego snu, powinnaś być wdzięczna!
6) Porwał cię? Co za romantyczny koleś! Gwałcił, więził, dręczył, kontrolował, szantażował, torturował i prawie zabił? On za tobą szaleje!

To słyszymy od rodziców, nauczycieli, znajomych i na filmach. Tymczasem każda z tych czynności to przemoc:

1) To CAT CALLING (chyba nie ma polskiego słowa), czyli gwizdy, okrzyki, propozycje seksualne przez obcych ludzi na ulicy.
2) To PRZEMOC FIZYCZNA. Ciągniecie za warkocze potrafi boleć – potem z bólem kojarzymy miłość. Podobnie gdy rodzice biją dzieci i mówią: „Robię to, bo cię kocham”. Potem mąż bije żonę i mówi: „Robię to, bo cię kocham”.
3) To STALKING, NĘKANIE.
4) To SZANTAŻ.
5) To MOLESTOWANIE SEKSUALNE – romantyczna scena ze „Śpiącej Królewny”.
6) To szaleńcza miłość w „365 dni” @blanka_lipinska .

Niestety, wciąż żyjemy w świecie, w którym przemoc w związku przedstawiana jest jako romantyczna miłość. Dlatego często tak trudno zdać sobie sprawę, że to, czego doświadczałyśmy w naszych życiach i związkach, było toksyczne i przemocowe. Skoro zewsząd słyszymy, że molestowanie i stalking to marzenie każdej dziewczyny, to jak możemy rozpoznać, czy doświadczamy szaleńczej miłości, czy przemocy? Gdzie jest granica, skoro sprzedaje nam się gwałt jako model idealnego związku?

Nie obwiniajcie kobiet w przemocowych związkach – obwiniajcie kulturę, która przedstawia przemoc jako miłość. Obwiniajcie drani, którzy zarabiają grube miliony, by miliony kobiet cierpiały w związkach. Uderzanie w kobiety w toksycznych związkach, w siebie same tylko to pogłębia. Uderzanie w mity i przekonania, uderzanie w bogaczy, którzy przedstawiają narracje o przemocy jako historie miłosne, może zmienić życie nasze i wielu kobiet.

Walczmy z kulturą gwałtu, nie ze sobą.

#MeTooMeToo

Źródło
Opublikowano: 2020-07-05 21:16:08

Maja Staśko napisała nowy tekst. Maja ma absolutny słuch językowy. Pisze dialogi, których jej zazdroszczę. Są prawdziwe,

Maja Staśko:

Maja Staśko napisała nowy tekst. Maja ma absolutny słuch językowy. Pisze dialogi, których jej zazdroszczę. Są prawdziwe, precyzyjne i śmieszne. Do tego jako jedyna dramaturżka w Polsce pisze o ważnych sprawach w sposób bezpośredni i bezkompromisowy. Każdy jej dotychczasowy tekst to klasyk. Maja napisała "Gdzie twoja godność, dziewczyno?" Trzeba robić.


Źródło
Opublikowano: 2020-07-05 14:41:27

„Odurzono mnie, porwano, gwałcono”. Duffy walczy u usunięcie filmu „365 dni” z Netflixa

Maja Staśko:

W najnowszym numerze Czasu Kulltury jest moj felieton o trylogii i filmie, autorstwa Blanki Lipinskiej « 365 dni ». Dowiedzialam sie niedzwno, ze bliska mi dziewczyna zostala porwana i zgwalcona w Warszawie i ze nie jest to doswiadczenie nieznane dla wiekszosci jej kolezanek. Pomyslalam, ze polskie…

Więcej

„Odurzono mnie, porwano, gwałcono”. Duffy walczy u usunięcie filmu „365 dni” z Netflixa

Źródło
Opublikowano: 2020-07-05 13:00:21

Czym jest zgoda?

Maja Staśko:

Czym jest zgoda?

Zacznijmy od tego, czym nie jest.
Milczenie to nie zgoda.
Brak sprzeciwu to nie zgoda.
Patrzenie sobie w oczy to nie zgoda.
Bycie w związku to nie zgoda.
Bycie na imprezie to nie zgoda.
Spanie to nie zgoda.
Zgoda wczoraj to nie zgoda dzisiaj.
Stwierdzenie „jasne, zróbmy to” kiedyś tam to nie zgoda na to działanie teraz.
„Nie jestem pewna” to nie zgoda.
Mrugnięcie, kaszlnięcie, poruszenie nogą czy powieką, wiadomość na Messengerze TO NIE ZGODA!

Czym jest zgoda?

Każdym zachowaniem, które wyraża zgodę – w bezpiecznych warunkach, bez nacisku i teraz. Ale skąd możecie wiedzieć, czy uśmiech to zgoda? Jeśli nie jesteś pewny, czy masz zgodę albo jeśli nie znacie się na tyle, żebyście mieli to ustalone i wiedzieli, czym u Was jest zgoda, a czym nie – po prostu zapytaj. Lepiej zapytać i usłyszeć „nie”, niż nie zapytać i zgwałcić, prawda? Gwałtu nie można cofnąć, relacji z osobą też nie, postępowania w prokuraturze także – a wystarczy zapytać i mieć pewność.

Co jeszcze jest właściwie zgodzie? Przyjrzyjmy jej się z bliska.

– Zgoda nie jest dana raz na zawsze – można ją w każdej chwili wycofać! Jeśli rano mówiłaś, że chcesz się dzisiaj całować, a wieczorem właściwie wcale nie chcesz się całować – nikt nie ma prawa cię zmusić do całowania.

– Jeśli przestało ci odpowiadać to, co robicie, w każdej chwili możesz to powiedzieć – wtedy partner ma obowiązek zareagować.

– Jeśli twoja partnerka lub partner nie rusza się, widzisz u nich spadek energii albo ekscytacji – przerwij i zapytaj, czy chcą kontynuować lub coś zmienić.

– To w ogóle bardzo piękna praktyka, żeby od czasu do czasu pytać, czy wszystko ok, co chce druga osoba, co możesz dla niej zrobić. To jest naprawdę seksowne i pozwala Wam nawzajem uczyć się swoich upodobań – swoich własnych i drugiej osoby – i o tym mówić.

– Zgoda na jedną czynność nie oznacza zgody na każdą czynność.

– W sytuacjach, gdy ktoś nie może wyrazić zgody (sen, nieświadomość), każda czynność seksualna JEST przemocą.

– ZGODA TO NIE OBOWIĄZEK – na tym polega jej istota, że to Ty decydujesz, czy ją dać, czy nie, a nie że czujesz, że nie masz wyjścia. ZGODA TO WYBÓR – nie jest obowiązkiem partnerskim czy imprezowym.

#MeTooMeToo

Źródło
Opublikowano: 2020-07-04 20:53:56

„Dostała z łokcia w twarz. Zaczęli nas otaczać, żebyśmy nie uciekli”. Nastoletnie ekolożki wspominają wiec Dudy

Maja Staśko:

Zrobiłam wywiad z dwiema świetnymi aktywistkami, Karoliną Porczyńską i Małgosia Andruszkiewicz z Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – o aktywizmie i emocjach z nim związanych, szkole oraz działaniach na rzecz klimatu. Czytajcie!

"Ludzie przepychali się, żeby zasłonić nasz transparent. Jednego z aktywistów starsza pani obrzucała strasznymi wyzwiskami i uderzyła cienką gazetą. Jakiś mężczyzna chwalił się, że ze względów ekologicznych wypróżnia się co dwa dni, żeby nie szkodzić planecie. Chodził wokół nas i mówił o swoim sposobie wypróżniania.

Chcieli wyszarpnąć nam karton z napisem. Nasi aktywiści weszli na metrowy murek, by ludzie im nie zagrażali, ale policja „ze względów bezpieczeństwa” prosiła ich, żeby zeszli. Aktywiści mówią policji: boimy się tłumu, nie chcemy, ale policja nie reagowała. Wrócili więc, a transparent im zabrano i podeptano, ale udało się go odzyskać. Jedna z działaczek usiadła na ramionach wyższego kolegi, wtedy ludzie próbowali ją strącić, wywrócić. Zeskoczyła tuż przed tym, jak się przewrócił kolega. Dostała z łokcia w twarz. Ludzie otaczali naszych działaczy, żeby nie mogli uciec, z góry widziałam pogoń. Wyzwiska, inwektywy. Kolega został opluty.

Nasza aktywistka we łzach podeszła do policjanta i poprosiła o interwencję. A on zapierał się, że nic nie widział, więc nie może interweniować. Policjantów było mnóstwo, co kilka metrów. Nie podjęli żadnych działań."

"Dziewczyna od nas, która to nagrywała, młodsza ode mnie, usłyszała od jakiegoś mężczyzny, że pewnie chciałaby z nim pójść do łóżka – tylko w bardziej ordynarnych słowach. Potem pokazał jej gest seksu oralnego. Gdyby kolega mi tak powiedział, to nie byłby już moim kolegą, ale to było w sytuacji, gdzie chciałyśmy po prostu zaprezentować pewien problem, a mężczyzna, który może mieć córkę w naszym wieku, symuluje w kierunku nastoletniej dziewczyny seks oralny.

Jedna z moich przyjaciółek miała na sobie crop top, było jej widać kawałek brzucha. 70-letni mężczyzna powiedział, że równie dobrze może tę koszulkę zdjąć – po czym ją podniósł. Gabriela nie miała stanika, odsłonił jej pierś.

Wyszłam z nią z tłumu. Miała łzy w oczach, a ja byłam totalnie przerażona. Przytuliłyśmy się, ale powiedziała, że wracamy i będziemy walczyć. Podziwiam jej odwagę. Potem siedziała jeszcze na barana z transparentem w rękach. Poradziła sobie, ale dlatego, że – jak mi powiedziała – to nie jej pierwsza taka sytuacja w życiu. Przyzwyczaiła się, że jest obiektem napaści seksualnych."

„Dostała z łokcia w twarz. Zaczęli nas otaczać, żebyśmy nie uciekli”. Nastoletnie ekolożki wspominają wiec Dudy

To był nasz pierwszy kontakt z wiecem Andrzeja Dudy, ale nikt nie zakładał przemocy fizycznej. Przyszliśmy z napisem 'A co z klimatem?'. Rozmowa z Karoliną Porczyńską i Małgorzatą Andruszkiewicz, licealistkami, działaczkami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego

Źródło
Opublikowano: 2020-07-04 11:39:43

Na oplacenie mieszkania ,jedzenie oraz leki | zrzutka.pl

Maja Staśko:

Wspieramy Hanię od 2 miesięcy. Dzięki Waszym pieniądzom ze zbiórki udało jej się uciec od sprawcy przemocy, który mieszkał w pokoju obok. Teraz Hania znów potrzebuje pomocy – MOPR w Poznaniu nie chce jej udzielić wsparcia finansowego, ponieważ kobieta "nie zamieszkuje pod wskazanym adresem". Pracownica MOPR-u w sposób konfrontacyjny weszła, zaczęła zaglądać Hani do lodówki i szukać dowodów na to, że tu nie mieszka. Hania płaci za wynajem mieszkania, ale nie śpi tam, bo boi się sprawcy przemocy – dlatego przecież uciekła! Dla MOPR-u to nie ma większego znaczenia. Hania nie otrzyma wsparcia na lipiec. Przez to nie ma jak opłacić leków i jedzenia.

Hania jest ofiarą wieloletniej przemocy domowej. Po latach tułania się z córką po ośrodkach dla kobiet po przemocy, w końcu trafiła do mieszkania treningowego. To miało jej pomóc wrócić do normalnego życia. Niestety, w pokoju obok razem ze swoją matką nielegalnie zaczął pomieszkiwać syn. Zaczepiał Hanię, obrażał ją. W październiku poważnie ją pobił. Sprawa trafiła do prokuratury. Wczoraj odebrałyśmy z Hanią informację o umorzeniu sprawy. Kilka dni wcześniej Hania poszła do swojego mieszkania. Gdy wchodziła, oprawca walnął ją z całej siły w twarz. Była z nią koleżanka, widziała to. Była wstrząśnięta, rozmawiałyśmy o tym długo. Następnego dnia koleżanka i Hania poszły na policję. Tam usłyszały, że to "tylko siniaczki", które znikną w ciągu 7 dni, więc sprawa zostanie umorzona. Nie chcieli nawet zrobić notatki, nie chcieli wysłuchać świadka.

Tak wygląda życie Hani od lat. W tej chwili próbujemy działać z operatorem, który zajmuje się mieszkaniem treningowym, i z Tomasz Lewandowski, prezesem ZKZL w Poznaniu. Mam nadzieję, że uda nam się przywrócić Hani miejsce do mieszkania. Ale nawet jeśli tak będzie (a to niestety wcale nie jest pewne, walczymy), Hania nie ma za co przeżyć w tym miesiącu. Pomóżcie, jeśli tylko możecie.

Na oplacenie mieszkania ,jedzenie oraz leki | zrzutka.pl

Przeszlo 2 m-ce temu opuściłam z powodu osoby stosującej przemoc nie będacej nawet najemcą swój lokal mieszkalny.Jest to mieszkanie socjalne ze wsparciem treningowym (terapeutycznym),które otrzymałam po wieloletniej tułaczce po Ośrodkach dla Ofiar Przemocy .Tu miałam zaznać spokoju oraz …

Źródło
Opublikowano: 2020-07-03 16:10:21

Seks bez zgody to gwałt – to absolutna podstawa. A w jaki sposób mogę wyrazić zgodę, jeśli śpię? Przewrócę się na drugi

Maja Staśko:

Seks bez zgody to gwałt – to absolutna podstawa. A w jaki sposób mogę wyrazić zgodę, jeśli śpię? Przewrócę się na drugi bok? Chrapnę? „Seks na śpiocha" to po prostu gwałt. Cały dzień otrzymuję dzisiaj historie od osób, które w ten sposób zostały zgwałcone. Zgwałcone, nie obudzone.

„Kolega po imprezie próbował mnie tak przelecieć. Jak się obudziłam i zaczęłam go odpychać, powiedział, że przecież kobiety tak lubią. Tego samego wieczoru z nim gadałam, że nie czuję się gotowa stracić dziewictwo… On był miły, mówił, że dobrze robię, że ktoś powinien mnie kochać – dlatego poczułam się bezpiecznie, żeby zostać do rana po imprezie”

Pamiętacie najromantyczniejszą z historii, tę o Śpiącej Królewnie? Królewna zasypia na 100 lat, a budzi ją ze snu książę – pocałunkiem. Nachyla się nad śpiącą, totalnie nieświadomą kobietą, która nigdy w życiu go na oczy nie widziała, i zaczyna ją namiętnie całować. Szczyt romantyzmu, prawda? A jak książę jest nachlany jak Bukowski, to już w ogóle marzenie każdej księżniczki.

Ale to tylko bajka. W rzeczywistości osoby, które są budzone pocałunkiem lub seksem, nie budzą się magicznie po 100 latach. Budzą się w trakcie molestowania i gwałtu. I może to być dla nich trauma do końca życia.

I nie dotyczy to tylko kobiet. Jeden z mężczyzn, których wspieram, został obudzony oralnie przez koleżankę. Wpadł w panikę, nie mógł się ruszyć. Jego ciało reagowało na stymulację, a w środku krzyczał z bezsilności. Miał orgazm.

I to też był gwałt – ciało czasem reaguje na gwałt jak na seks, może się pojawić orgazm. ,,Lodzik z rana" to nie jest marzenie każdego faceta. Bo gwałt to nie jest marzenie żadnej osoby.

Zakaz gwałcenia ludzi, gdy śpią, to nie jest cenzura. Serio, nie trzeba podpisywać żadnych kontraktów, wystarczy NIE GWAŁCIĆ LUDZI, GDY SĄ NIEŚWIADOMI. I słabo mi, że takie antynaukowe bzdury pisze studentka psychologii – bo osoby po gwałtach tragicznie potrzebują wsparcia terapeutycznego. Po czym czytają coś takiego.

Jak można w ogóle czuć jakiekolwiek bezpieczeństwo w świecie, w którym nawet we śnie, we własnym łóżku jesteśmy zagrożeni, że coś się wydarzy wbrew naszej woli? A po wszystkim usłyszymy „girl, nie przesadzaj"?

@sohayo_official


Źródło
Opublikowano: 2020-07-02 21:36:26

„Kultura gwałtu” sprzed 200 lat

Maja Staśko:

I znów trochę kultury… tym razem w temacie ostatniej premiery w Teatr Fredry w Gnieźnie o tym co kulturą można nazwać tylko w cudzysłowie… i co genialnie opisała Maja Staśko w swoim eseju „Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu?”. Bo o tym w dużej mierze jest sztuka Wiktora…

Więcej

„Kultura gwałtu” sprzed 200 lat

Źródło
Opublikowano: 2020-07-02 20:14:09

Jestem mężczyzną, więc mam obowiązki męskie

Maja Staśko:

Maja Staśko, dzięki za fajny tekst (dopiero dzisiaj przeczytałem). Jak pewnie sobie zdajesz sprawę, trudno przez niego trochę przebrnąć – bo nie wszystkie dyskusje, które przytaczasz, są fascynujące – ale po pierwsze bardzo mnie uwrażliwił na pewne kwestie, a po drugie ma świetne podsumowanie z…

Więcej

Jestem mężczyzną, więc mam obowiązki męskie

Źródło
Opublikowano: 2020-07-02 07:37:15

Prezydent ułaskawił mężczyznę, który zgwałcił dziecko ze swojej rodziny.

Maja Staśko:

Prezydent ułaskawił mężczyznę, który zgwałcił dziecko ze swojej rodziny.

Gdy tylko pojawiło się w tej kwestii słuszne oburzenie, prezydent odpowiedział na Twitterze. Zaznaczył, że nie było gwałtu. W takim razie dlaczego mężczyzna został skazany z art. 197, czyli o ZGWAŁCENIE? Zgodnie z art.197 „zgwałcenie” to zarówno obcowanie płciowe, jak i inna czynność seksualna. Niezależnie od tego, do czego konkretnie doszło – jest to niewątpliwie zgwałcenie osoby małoletniej, krewnej, a mężczyzna jest gwałcicielem.

„To sprawa rodzinna” – dodał prezydent Polski na Twitterze. I w tym momencie przypomniały mi się wszystkie sytuacje, o których opowiadały mi kobiety – gdy zgłaszały przemoc, słyszały, że to „sprawa rodzinna”. „Rozwiążcie to między sobą”. „Po co wywlekasz wasze brudy?”. „Jesteś w stanie bez niego się utrzymać?”. Więc kobiety dalej milczały, a przemoc działa się za zamkniętymi drzwiami.

W ten sposób ucisza się osoby doświadczające przemocy domowej. W tej chwili robi to prezydent Polski. Wysyła w ten sposób komunikat: „Jeśli doświadczyłaś przemocy w rodzinie, pozostaw to dla siebie”. Takie słowa nigdy nie powinny paść w kontekście przemocy domowej. Nigdy.

Ale przecież rodzina – ta heteroseksualna rodzina! – jest najważniejsza. Widocznie jeśli jest w niej przemoc, to trudno, jeśli dziecko jest zgwałcone i pobite – „to sprawa rodzinna”. Po tygodniach kampanii nienawiści, w której słyszeliśmy, że rodziny LGBT są złe, dowiadujemy się, że prezydent ułaskawił gwałciciela, który wykorzystał zaufanie krewnego dziecka w rodzinie. Rodzinom LGBT się nie wybacza, bo kochają, a rodzinom, w których gwałci się dzieci, wybacza się, bo są „tradycyjne”? Co to za logika?

PRZEMOC TO NIE SPRAWA RODZINNA. Przemoc to sprawa nas wszystkich. To przestępstwo, za które należą się kary, a nie ułaskawienia.

Prezydent, korzystając z prawa łaski „miał na uwadze względy celowości w szczególności fakt pojednania się sprawcy z pokrzywdzonym, zadośćuczynienie wyrządzonym krzywdom i obecne wzorowe zachowanie”. Nie wiemy, jak to wygląda w kwestii pojednania się – ale owszem, zdarza się, że osoba po przemocy przyjaźni się ze swoim oprawcą. Że mu wybacza. To zwykle wymaga mnóstwo pracy z obydwu stron, ale zdarza się. Nie piszcie, że to niemożliwe – bo po pierwsze, to niezgodne z prawdą, a po drugie, każda osoba po przemocy, która wybaczyła swojemu oprawcy, czuje się wtedy na nowo winna. Zadaje sobie pytania, czy robi coś źle, czy jest nienormalna. A to nie reakcja pokrzywdzonej, to nie jej emocje czy wybaczenie są tu problemem – tylko przyzwolenie na przemoc. Jeśli masz kontakt z osobą, która cię skrzywdziła, jeśli jej przebaczyłaś – to jest ok.

Niestety, nie ufam sądom, prokuraturze i prezydentowi, że zapewnili osobie po przemocy takie warunki, w których czułaby się bezpieczna i nie odczuwała presji. Te instytucje nie są wystarczająco przygotowane do wsparcia osoby po przemocy, przekonuję się o tym aż nadto często. Spoglądam z nieufnością na wszystkie ich komunikaty. Zwłaszcza że w tej chwili mają całkiem spory interes w tym, żeby się wybielić – trwa kampania prezydencka.

Więc nie wiemy, czy do pojednania nie doszło. Wiemy za to na pewno, że „obecne wzorowe zachowanie” to kłamstwo – mężczyzna żył z osobą, którą skrzywdził, mimo zakazu zbliżania się. To na pewno nie jest wzorowe zachowanie. Powinien za to ponieść konsekwencje, a nie jeszcze dostać nagrodę i pochwałę.

Dlaczego gdy prezydent zobaczył tę sprawę, nie zaproponował pokrzywdzonej miejsca do mieszkania – żeby mogła realnie wybrać, czy chce żyć ze sprawcą? Dlaczego nie zaproponował kompleksowej opieki terapeutycznej kilka razy w tygodniu – żeby osoba mogła wybrać, czy chce to jeszcze przepracować? Dlaczego jego reakcją było wzięcie długopisu i podpisanie, że ułaskawia gwałciciela? To była najgorsza możliwa decyzja – ale najłatwiejsza. Teraz gwałciciel został ułaskawiony i dostał oficjalną pochwałę od prezydenta Polski za „wzorowe zachowanie”. I udało się uratować „tradycyjny model rodziny".

„Akt łaski stosowany jest przede wszystkim, gdy skutki wyroku są nadmiernie dolegliwe, a ich represyjny charakter znacznie przekracza poziom zamierzony przez sąd, gdy wymagają tego względy humanitaryzmu i sprawiedliwości, a nie można uczynić im zadość w drodze postępowania sądowego oraz gdy występują wyjątkowe, nieznane dotąd wydarzenia” – możemy przeczytać na stronie prezydenta. Czy to oznacza, że zakaz zbliżania się do swojej ofiary to „nadmiernie dolegliwe”, „represyjne” rozwiązanie? Że ułaskawienie gwałciciela dzieci to sprawiedliwość? W jakim świecie???

Akt łaski jest także komunikatem do innych: „Ułaskawiam wykorzystującego seksualnie dziecko. Staję po jego stronie”. Ułaskawia osobę – gwałciciela, pedofila – a nie sytuację „rodzinną”. Ułaskawienia to nie tylko działanie wobec konkretnych osób, ale też działanie publiczne – pokazanie, co prezydent popiera. Co uznaje za „nadmiernie dolegliwe skutki” i „represje”. I dla prezydenta jest tym kara wobec gwałciciela krewnego dziecka.

To było w marcu. W kwietniu udało się przegłosować w sejmie natychmiastowy nakaz izolacji sprawcy od ofiary i zakaz zbliżania się wydawany w trybie przyspieszonym. Po czym nagle dowiadujemy się, że Duda ułaskawił pedofila i zniósł zakaz zbliżania się – właśnie dlatego, że mieszka ze swoją ofiarą.

I szczerze? Jestem zła, że to się stało elementem kampanii prezydenckiej. Walka z przemocą jest znacznie ważniejsza niż walka dwóch panów o władzę. I nie obchodzi mnie, co na ten temat ma do powiedzenia Rafał Trzaskowski. Wolałabym usłyszeć, co na ten temat mają do powiedzenia ekspertki z Feminoteki czy Niebieskiej Linii – bo one wiedzą, o czym mówią, i znają mechanizmy przemocy. Mogą wesprzeć, opowiedzieć, gdzie szukać wsparcia. Takich głosów potrzebujemy w przestrzeni publicznej, nie prezydenta usprawiedliwiającego gwałt rodziną.

Chciałabym, żeby sprawy przemocy rozpalały tak mocno nasze poczucie sprawiedliwości jak możliwość dokopania rywalowi w konkurencji o władzę. Niestety, chyba jeszcze długo się tego nie doczekamy.

#MeToo


MeToo

Źródło
Opublikowano: 2020-07-01 21:10:26

Andrzej Duda ułaskawił pedofila. „Jego tłumaczenia są idiotyczne”

Maja Staśko:

To przerażające, bo Andrzej Duda zbudował swoją kampanię wyborczą wokół nienawiści do osób LGBT i domniemanym niszczeniu przez nich modelu tradycyjnej rodziny, mimo że ci ludzie nie robią nic złego. Ale kiedy w owej tradycyjnej rodzinie rzeczywiście jest przemoc i pedofilia, to mu to nie przeszkadza. Bierze długopis i ułaskawia. To deklaracja, że wyżej ceni "rodzinę" niż potępienie przemocy. Robienie z pedofilskiej przemocy "sprawy rodzinnej", jest okrucieństwem.

Andrzej Duda ułaskawił pedofila. „Jego tłumaczenia są idiotyczne”

Jak podaje "Rzeczpospolita", Andrzej Duda siedmiokrotnie skorzystał w marcu z prawa łaski. Jedno z jego ułaskawień miało dotyczyć mężczyzny skazanego m.in. za zgwałcenie blisko z nim spokrewnionej dziewczynki poniżej 15. roku życia i wywołanie u niej obrażeń cielesnych. Teraz prezydent…

Źródło
Opublikowano: 2020-07-01 18:51:37

Tymczasem są i dobre wyniki wyborów – prof. Bogumiła Kaniewska zostala pierwszą w historii rektorką UAM-u na kadencję 20

Maja Staśko:

Tymczasem są i dobre wyniki wyborów – prof. Bogumiła Kaniewska zostala pierwszą w historii rektorką UAM-u na kadencję 2020-2024!

I to jaką rektorką! Miałam z Panią Profesor zajęcia z polskiej literatury XX wieku – jej wiedza i oczytanie, a przy tym wrażliwość na odrębne perspektywy i empatia są naprawdę godne podziwu. Z Panią Profesor miałam też kontakt w trakcie okupacji uniwersytetu – rozmowy z nią jako przedstawicielką władzy były pełne otwartości i zrozumienia. Szkoda, że na podobne podejście nie można liczyć ze strony innych osób przy władzy.

Przez wiele lat prof. Kaniewska była – poza tym, że świetną wykładowczynią – także Prorektorką ds. Studenckich. Zawsze była i mam nadzieję, że pozostanie blisko studentek i studentów.

Więc bywają i dobre wybory na funkcje związane z władzą. I mimo moich wielu wątpliwości dotyczących nadmiernej hierarchii na uniwersytecie, braku transparentnosci, braku mechanizmów antydyskryminacyjnych czy quasi- feudalnej struktury – cieszy mnie ta decyzja. Ufam, że z prof. Kaniewską jako rektorką studentki i studenci będą mogli czuć się bezpieczni – osoby LGBT, osoby łączące pracę ze studiami, osoby z mniejszych miejscowości, z niepelnosprawnosciami i te wszystkie, w które najbardziej uderzają nierówności. Skoro nie mogą liczyć na dobre traktowanie przez rządzących polityków, oby mogli znaleźć bezpieczne miejsce przynajmniej na uczelni.

Pani Profesor – gratulacje!


Źródło
Opublikowano: 2020-06-29 17:01:23

Rocznica Poznańskiego Czerwca – pierwszego strajku na taką skalę w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Maja Staśko:

✊✊✊ Rocznica Poznańskiego Czerwca – pierwszego strajku na taką skalę w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Z tej okazji przypominamy tekst Jarosława Urbańskiego z ósmego numeru Biuletynu Inicjatywy Pracowniczej.
➡️ https://www.ozzip.pl/publicystyka/historia/item/163-na-boga-politycy-falszuja-historie-czerwca56


Źródło
Opublikowano: 2020-06-28 14:18:26

Ja już po! a Wy? Wstawiajcie na relacje swoje zdjęcia z głosowania i oznaczajcie mnie, a ja będę udostępniać – zrobimy

Maja Staśko:

Ja już po! 🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈 a Wy? Wstawiajcie na relacje swoje zdjęcia z głosowania i oznaczajcie mnie, a ja będę udostępniać – zrobimy sobie wspólny album!
#wybory #wyboryprezydenckie2020wybory,wyboryprezydenckie2020

Źródło
Opublikowano: 2020-06-28 12:59:12