Druga twarz McDonald’s

Obywatel:

Nasłuchaliście się o „społecznej odpowiedzialności biznesu”? Właśnie sprawdzono jej realia na przykładzie znanej wielkiej firmy: „Niezależna brazylijska organizacja Repórter Brasil wzięła pod lupę amerykańskiego giganta fast foodów McDonald’s. Raport obrazuje szereg problemów społecznych i środowiskowych dotyczących sieci dostawców zaopatrujących McDonald’s w kawę, sok pomarańczowy, wołowinę oraz soję”. Więcej informacji w linku:
https://nowyobywatel.pl/2022/08/30/druga-twarz-mcdonalds/

Druga twarz McDonald’s

Źródło
Opublikowano:

13 lat temu wydaliśmy książkę, którą warto przypomnieć z okazji dzisiejszej rocz

Obywatel:

13 lat temu wydaliśmy książkę, którą warto przypomnieć z okazji dzisiejszej rocznicy. Obszerny (ponad 500 stron) wywiad z liderami konsekwentnie robotniczego i socjalnego nurtu w Solidarności, którzy po roku 1989 nie zdradzili tej sprawy i nie stali się piewcami Balcerowicza i neoliberalizmu. Wydanie papierowe już dawno wyprzedane, ale wciąż można tanio i szybko kupić ebook. Zapraszamy na zakupy i do lektury:
https://nowyobywatel.pl/sklep/ksiazki/gwiazdozbior-w-solidarnosci/

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „BIBLIOTEKA OBYWATELA 1 Gwiazdozbiór w „SolidarnoÅ›ci" Joanna i Andrzej Gwiazdowie w rozmowie z Remigiuszem Okraską ዱግን”

Źródło
Opublikowano:

Przełom w sprawie reprywatyzacji

Obywatel:

Bardzo ważna decyzja sądu i oby poszły za nią konkretne czyny: „Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, którym zakwestionowane zostały de facto wszystkie decyzje zwrotowe i odszkodowawcze wydane na rzecz nabywców roszczeń”. Więcej informacji w linku:
___________________________
Chcesz nadal czytać „Nowego Obywatela”? Wesprzyj nas darowizną w dowolnej kwocie: Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi, nr rachunku 78 8784 0003 2001 0000 1544

Przełom w sprawie reprywatyzacji

Źródło
Opublikowano:

Strajk w łódzkim MPK

Obywatel:

My oczywiście po stronie pracowników: „Związkowcy z łódzkiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego potwierdzili, że w poniedziałek 5 września o godzinie 2 w nocy rozpoczną bezterminowy strajk”. Więcej informacji w linku: https://nowyobywatel.pl/2022/09/01/strajk-w-lodzkim-mpk/

Strajk w łódzkim MPK

Związkowcy z łódzkiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego potwierdzili, że w poniedziałek 5 września o godzinie 2 w nocy rozpoczną bezterminowy strajk. Nie będzie kursować ponad 20 linii tramwajowych, ponad 80 linii autobusowych dziennych i 14 linii autobusowych nocnych.

Źródło
Opublikowano: 2022-09-02 11:00:01

Michał Matuszak: Rymy bojowe

Obywatel:

Dzisiaj u nas Michał Matuszak z tekstami spod znaku prospołecznego rapu, niestety dotychczas nienagranymi, aczkolwiek może się to zmieni:

Jak przy ludzkim dramacie zachować luz?

W Chinach zeskrobują z ulicy robotnika mózg

Który nie podołał niewolniczej pracy dłużej już

Zginął przez telefon, który ktoś wyrzuci po roku i gra blues

Więcej w linku:

Michał Matuszak: Rymy bojowe

Wyzwań co niemiara do rozwikłania, więc może starczy już teoretyzowania.

Źródło
Opublikowano: 2022-09-01 20:10:31

Komitet Zagraniczny Polskiej Partii Socjalistycznej: Apel do ludów świata (1944)

Obywatel:


Dramatyczny apel zagranicznych struktur Polskiej Partii Socjalistycznej z 9 września 1944: „Nie słów współczucia lub pocieszenia oczekuje Warszawa. Nie oczekuje oklasków podziwu ani wieńców żałobnych. O nic nie prosi i o nic my dla niej nie prosimy. Żądamy i mamy prawo żądać natychmiastowej i skutecznej pomocy w walce. Żądamy stałych i ilościowo dostatecznych dostaw broni i amunicji dla polskich obrońców Warszawy. Żądamy osłony myśliwców przed nalotami Luftwaffe. Żądamy bombardowania niemieckich stanowisk i lotnisk w Warszawie. Mamy prawo powiedzieć, iż nigdy w przeszłości nie brakowało polskiej krwi na polach walki o wolność na obu półkulach. Nie brakowało polskiego żołnierza w czasie tej wojny nigdzie na lądzie, w powietrzu i na morzu, gdzie tylko toczyła się walka o wolność. Nasz naród nie może zrozumieć i nigdy nie zrozumie, dlaczego w tej godzinie najcięższej dla niego próby ma być pozostawiony sam sobie”. Całość w linku:

Komitet Zagraniczny Polskiej Partii Socjalistycznej: Apel do ludów świata (1944)

Źródło
Opublikowano: 2022-08-01 19:57:18

George Dallas: Przemówienie radiowe do powstańców (1944)

Obywatel:


Jeden z liderów brytyjskiej Partii Pracy i jej szef ds. międzynarodowych tak przemawiał w radiu w sierpniu 1944: „Towarzysze! My w ruchu robotniczym Wielkiej Brytanii oraz socjalistyczni robotnicy Narodów Sprzymierzonych, pozdrawiamy was. Ślubujemy, że uczynimy wszystko co w naszych siłach, aby dotarła do was jak najszybciej skuteczna pomoc, oraz że w przyszłości użyczymy naszego poparcia klasie robotniczej wolnej, niepodległej i demokratycznej Polski. Cześć naszym towarzyszom z Polskiej Partii Socjalistycznej! Cześć robotnikom Warszawy! Cześć Walczącej Warszawie! Niech żyje wolna, niepodległa i demokratyczna Rzeczypospolita Polska!”. Całość w linku:

George Dallas: Przemówienie radiowe do powstańców (1944)

Źródło
Opublikowano: 2022-08-01 10:12:24

Camille Huysmans: Do robotników Warszawy (1944)

Obywatel:


Takie rzeczy tylko u nas: pierwsze w dziejach przypomnienie przemówienia lidera Międzynarodówki Socjalistycznej do powstańców Warszawy:

„W jednej chwili Warszawa znalazła się znowu w polskim ręku. Górujecie nad wrogiem moralnie, ale chwilowo jesteście słabsi uzbrojeniem. Lecz możecie liczyć na poparcie socjalistycznych demokratów całego świata w walce Waszej. Nie zaniedbamy niczego, by pośpieszyć Wam z pomocą wszystkimi środkami, jakie stoją do dyspozycji naszego międzynarodowego ruchu socjalistycznego. Gołymi rękami zdobywaliście niemieckie czołgi, Tygrysy i Pantery. Walczyliście na barykadach i w okopach, zamieniliście Ratusz i Zamek w fortece, skąd sztandar polski biało-czerwony powiewa w pełnej chwale. Socjalizm międzynarodowy walczył zawsze o niepodległość Polski. Widział on w swych szeregach tak płomiennych obrońców tej niepodległości, jak nasz wielki nauczyciel, Karol Marks. Cokolwiek nastąpi, socjalizm międzynarodowy nie zawiedzie Was nigdy”. Całość w linku:

Camille Huysmans: Do robotników Warszawy (1944)

Źródło
Opublikowano: 2022-07-31 20:58:02

Strajk w oddziałach PGE Obrót

Obywatel:

Brawo oni i one: „Utrzymanie miejsc pracy i wyższe płace – to jedne z najważniejszych postulatów strajkujących pracowników PGE Obrót. W czwartek na dwie godziny odeszli od swoich stanowisk pracy”. Więcej informacji w linku:
https://nowyobywatel.pl/2022/07/29/strajk-w-bialostockim-oddziale-pge-obrot/

Strajk w oddziałach PGE Obrót

Źródło
Opublikowano: 2022-07-30 11:21:05

Kaufland zapłaci odszkodowanie pracownicom?

Obywatel:


Oby Niemiec (i wyzyskiwacz każdej innej narodowości) płakał jak wypłacał: „W toku kontroli PIP w sklepach sieci Kaufland wykazano, że kobiety na urlopach rodzicielskich były gorzej wynagradzane. Mogą otrzymać wysokie odszkodowania”. Więcej informacji w linku:
___________________________
Chcesz nadal czytać „Nowego Obywatela”? Wesprzyj nas darowizną w dowolnej kwocie: Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi, nr rachunku 78 8784 0003 2001 0000 1544 0001

Kaufland zapłaci odszkodowanie pracownicom?

Źródło
Opublikowano: 2022-07-29 10:52:00

Pies Perun z Górnego Śląska właśnie skończył lekturę bieżącego numeru Nowego Oby

Obywatel:


Pies Perun z Górnego Śląska właśnie skończył lekturę bieżącego numeru Nowego Obywatela. A Ty? Bądź jak Perun. Temat numeru 89 to „Chamofobia – elity i media przeciwko zwykłym ludziom”. 150 stron mocnych treści. Numer w całej Polsce w Empikach, a u nas do kupienia wersja papierowa za jedyne 18 zł (koszt przesyłki wliczony) lub wersja elektro na czytniki za zaledwie 9 zł. A jeszcze taniej obie wersje w prenumeracie. Spis treści i zakupy: https://nowyobywatel.pl/sklep/sklep-kwartalnik/nowy-obywatel-3889-wiosna-lato-2022/


Źródło
Opublikowano: 2022-07-28 19:19:03

Strajki na europejskich lotniskach

Obywatel:


„W strajku bierze udział 1900 hiszpańskich pracowników spółki Ryanair, głównie członków personelu pokładowego. Domagają się m.in. zwiększenia liczby pracowników i kilkuprocentowych podwyżek płac. Strajkują także pracownicy Lufthansy. Około 134 tys. pasażerów musiało zmienić swoje plany podróży lub całkowicie je odwołać z powodu strajku personelu obsługi naziemnej linii lotniczych Lufthansa”. Więcej informacji w linku:
https://nowyobywatel.pl/2022/07/27/strajki-na-europejskich-lotniskach/

Strajki na europejskich lotniskach

Źródło
Opublikowano: 2022-07-28 10:38:04

Amitai Etzioni: Internet kontra szabas (1999)

Obywatel:


21 lat temu opublikowaliśmy tekst, w którym znany amerykańsko-żydowski socjolog i lewicowiec zwracał uwagę na problem z rozwojem technologii „wszechogarniających” nasze życie i czas: „W przestrzeni wirtualnej nie ma ani Szabasu, ani wakacji, Świąt Bożego Narodzenia czy Yom Kippur. Istnieją szanse na to, że Internet zniszczy wszystkie pozostałości tego, co socjologowie nazywają „barierami instytucjonalnymi”, które chronią, przynajmniej do pewnego stopnia, sakralne przed świeckim, społeczne i duchowe przed ekonomicznym. Przestrzeń wirtualna spowodowała, iż kwestia, gdzie przeprowadzić granicę, jest istotniejsza dzisiaj aniżeli kiedykolwiek w przeszłości. Podczas gdy już od dawna można ze sobą przynosić do domu walizkę pełną pracy, Internet sprawił, iż jest to o wiele łatwiejsze a zatem bardziej kuszące, aby prowadzić interesy w domu, na plaży, dzwoniąc do biura czy wymieniając między sobą pracę przez e-mail”. Całość w linku:
___________________________
Chcesz nadal czytać „Nowego Obywatela”? Wesprzyj nas darowizną w dowolnej kwocie: Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi, nr rachunku 78 8784 0003 2001 0000 1544 0001

Amitai Etzioni: Internet kontra szabas (1999)

Źródło
Opublikowano: 2022-07-27 19:38:58

Kolejne triki na omijanie zakazu handlu w niedziele

Obywatel:


Państwo polskie wciąż niestety istnieje tylko teoretycznie, skoro te biznesowe łajzy sądzą, że mogą sobie pozwalać na takie zagrywki: „Sieci handlowe sięgają po różne sposoby, aby ominąć ustawowy zakaz handlu. Tym razem nowy pomysł ma sieć Carrefour: postanowiła założyć w swoich sklepach klub czytelnika”. Więcej informacji w linku:
https://nowyobywatel.pl/2022/07/25/kolejne-triki-na-omijanie-zakazu-handlu-w-niedziele/

Kolejne triki na omijanie zakazu handlu w niedziele

Źródło
Opublikowano: 2022-07-26 10:45:00

Jak nie marnować żywności?

Obywatel:


Kapitalizm bohatersko rozwiązuje problemy nieznane w innych ustrojach: „Pojawiają się kolejne pomysły rozwiązania tego problemu, a jednym z nich jest usuwanie dat przydatności do spożycia z produktów spożywczych. Z Wielkiej Brytanii napływają optymistyczne informacje o tego typu programach, a grono sklepów, które decydują się na takie rozwiązanie, systematycznie rośnie”. Więcej informacji w linku:
https://nowyobywatel.pl/2022/07/24/jak-nie-marnowac-zywnosci/

Jak nie marnować żywności?

Źródło
Opublikowano: 2022-07-25 11:20:06

Panika antyzwiązkowa

Obywatel:


W nowym tekście na naszej stronie młoda autorka, studentka prestiżowej uczelni, pokazuje na nieideologicznym i zdroworozsądkowym poziomie, jak podła i pełna manipulacji jest medialna narracja o protestach związków zawodowych: „Wydarzenia te pokazują istniejące uprzedzenia wobec związków zawodowych i akcji strajkowej. Pojawia się mnóstwo emocjonalnego języka i dezinformacji, które mają na celu zaszkodzić sprawie pracowników. Jednak reakcja mediów jest w jakimś stopniu zrozumiała – zakłócenia w transporcie były spore, a niektóre głosy wskazywały na skutki, jakie strajki będą miały dla obywateli. Warto jednak zadać sobie pytanie: jak pracownicy mogą reagować na niesprawiedliwe okoliczności i warunki pracy, jeśli ich żądania są w dużej mierze ignorowane? Proponowanie komuś wynagrodzenia, które nie nadąża za inflacją i nie pokrywa podstawowych kosztów życia, jest niesprawiedliwe. Nieuczciwe jest również nielojalne zachowanie wobec pracowników, którzy w czasie pandemii umożliwiali sprawne działanie systemu transportowego. Dyskusja medialna wokół strajków nie jest prowadzona wystarczająco dojrzale: nie pozwala ani zrozumieć strajkujących pracowników, ani być szczerym wobec brytyjskiej opinii publicznej. Strajki to nie koniec świata i próba przedstawienia ich jako takich jest ogromną przesadą”. Całość w linku:
___________________________
Chcesz nadal czytać „Nowego Obywatela”? Wesprzyj nas darowizną w dowolnej kwocie: Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi, nr rachunku 78 8784 0003 2001 0000 1544 0001

Panika antyzwiązkowa

Źródło
Opublikowano: 2022-07-24 21:03:53

Dramatycznie brakuje u nas kierowców

Obywatel:


No jak to możliwe, przecież przez lata świetnie płacono, masowo kształcono w zawodzie i zapewniano w nim stabilne zatrudnienie w godnych warunkach: „Północna Izba Gospodarcza bije na alarm, podkreślając, że w Polsce brakuje nawet 150 tysięcy kierowców zawodowych. Izba obawia się, że niedługo nie będzie miał kto wozić węgla i produktów spożywczych do sklepów, nie mówiąc już o autobusach i komunikacji miejskiej”. Więcej informacji w linku:
https://nowyobywatel.pl/2022/07/22/dramatycznie-brakuje-u-nas-kierowcow/

Dramatycznie brakuje u nas kierowców

Źródło
Opublikowano: 2022-07-23 19:40:03

Będzie zakaz tworzenia nowych domów dziecka

Obywatel:


Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zakłada m.in. zakaz tworzenia nowych domów dziecka – powiedziała wiceministerka rodziny i polityki społecznej Barbara Socha. Nowelizacja ustawy ma na celu m.in. przyspieszenie procesu deinstytucjonalizacji, czyli odejścia od umieszczania dzieci w domach dziecka na rzecz pieczy zastępczej. Więcej informacji w linku:
___________________________
Chcesz nadal czytać „Nowego Obywatela”? Wesprzyj nas darowizną w dowolnej kwocie: Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Łodzi, nr rachunku 78 8784 0003 2001 0000 1544 0001

Będzie zakaz tworzenia nowych domów dziecka

Źródło
Opublikowano: 2022-07-22 10:26:00

Czy jesteśmy gotowi na koniec świata?

Obywatel:

Tylko co trzeci Polak ma zgromadzone w domu zapasy żywności i wody pitnej na kryzysową sytuację, jeszcze mniej ma w domu np. agregat prądotwórczy lub inne, alternatywne źródło energii na wypadek blackoutu. Więcej informacji w linku:
https://nowyobywatel.pl/2022/07/20/czy-jestesmy-gotowi-na-koniec-swiata/

Czy jesteśmy gotowi na koniec świata?

Źródło
Opublikowano: 2022-07-21 11:03:01

W sprzedaży Nowy Obywatel. Temat numeru 89 to „Chamofobia – elity i media przeci

Obywatel:


W sprzedaży Nowy Obywatel. Temat numeru 89 to „Chamofobia – elity i media przeciwko zwykłym ludziom”. O pogardzie, niechęci i stereotypach wobec ubogich, przegranych, niemodnych, nie dość nowoczesnych. 150 stron mocnych treści. W tym tekst trójki autorów o manipulacjach w programach typu talent show, który to temat podejmujemy jako jedni z bardzo nielicznych w Polsce. Zajrzyj za kulisy obietnic sławy, kariery i sukcesu! Numer w całej Polsce w Empikach, a u nas do kupienia wersja papierowa za jedyne 18 zł (koszt przesyłki wliczony) lub wersja elektro na czytniki za zaledwie 9 zł. A jeszcze taniej obie wersje w prenumeracie. Zapraszamy na zakupy i do lektury: https://nowyobywatel.pl/sklep/


Źródło
Opublikowano: 2022-07-20 10:36:02