W dzisiejszym, papierowym wydaniu Rzeczpospolita, w sekcji dotyczącej energetyki

Urszula Kuczyńska


W dzisiejszym, papierowym wydaniu Rzeczpospolita, w sekcji dotyczącej energetyki, ukazał się mój tekst podsumowujący reakcję na wydarzenia sprzed dekady – na efekty wielkiego trzęsienia ziemi w Tohoku i wypadki w elektrowni Fukushima-Daiichi.
Bo reakcje były paniczne i doprowadziły do całej serii fatalnych decyzji w różnych miejscach świata.
Ci myślący pragmatycznie i racjonalnie jak Chiny, Indie, Francja, Finlandia i USA – oraz sama Japonia – już się z nich rakiem wycofują.
I tylko Niemcy nie. Ci będą prowadzić aktywną politykę zwalczania energetyki jądrowej w Europie. Ugh.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-18 13:07:16

Wzięłam wczoraj udział w konferencji zorganizowanej przez Partię Europejskiej Le

Urszula Kuczyńska


Wzięłam wczoraj udział w konferencji zorganizowanej przez Partię Europejskiej Lewicy (European Left) reprezentując i opowiadając o sytuacji politycznej w Polsce.
Na całym kontynencie obserwujemy jak prawica umacnia się u władzy, jednocześnie podbierając lewicowe idee bezpieczeństwa, solidarności i współodpowiedzialności tylko po to, by wycierać sobie nimi cynicznie usta i sprzedawać ich iluzję.
Co w tej sytuacji powinna zrobić i co robi lewica?

Zapraszam Was do obejrzenia panelu – link w komentarzu.

Bardzo dziękuję organizatorkom i uczestniczkom, w tym niezastąpionym i tryskającym energią i entuzjazmem towarzyszkom Pierze Muccigrosso oraz Kate Hudson z Transform Europe za wspaniałe spotkanie i okazję do rozmowy!


Źródło
Opublikowano: 2021-03-14 10:56:19

Kuczyńska: Tohoku, czyli najstraszniejszy jest strach przed atomem – BiznesAlert.pl

Urszula Kuczyńska


Jutro minie 10 lat od Tohoku – największego trzęsienia ziemi i największej fali tsunami, jakie w historii pomiarów uderzyły w Japonię.

Wielkie Trzęsienie z Tohoku zabrało ze sobą prawie 20 tysięcy ludzkich istnień a my i tak najlepiej pamiętamy własny strach. I to właśnie jego powinniśmy się bać najbardziej – strachu, który odbiera nam rozum, uniemożliwia ważenie ryzyk i podejmowanie racjonalnych decyzji.

W przeddzień 10 rocznicy wydarzeń w elektrowni Fukushima-Daiichi, na BiznesAlert.pl mój tekst o tym, co się tam wydarzyło.

Kuczyńska: Tohoku, czyli najstraszniejszy jest strach przed atomem – BiznesAlert.pl

Źródło
Opublikowano: 2021-03-10 15:12:49

Na tym filmiku wyglądam niepięknie, bo jestem bardzo smutna. Ula: „Ścię

Urszula Kuczyńska


Na tym filmiku wyglądam niepięknie, bo jestem bardzo smutna.

Ula: „Ścięli mi drzewo za oknem. Pod pretekstem, że niszczy elewację budynku – mimo, że od jego strony już dawno było pozbawione gałęzi. O jego usunięcie wnioskowali sąsiedzi, bo zasłaniało im światło. Sąsiedzi są nowi, kupili mieszkanie w grudniu. Z drzewem za oknem, które rosło tam od kilkudziesięciu lat. Sadziła je pani Ala z parteru. Sadziła jako dziecko, z tatą, który nie żyje a który wraz z jej mamą był jednym z pierwszych mieszkańców osiedla. Pani Ala przez lata na to drzewo za swoim oknem patrzyła. Jak rosło, jak spadały z niego pierwsze szyszki. Walczyła o nie jak umiała. Dziś pani Ala chodzi bez celu, w rozpiętym płaszczu po całym osiedlu. Nie mam słów, żeby ją pocieszyć”.

Trudno nawet to jakoś skomentować.

Urszula Kuczyńska – z energią


Źródło
Opublikowano: 2021-03-05 08:30:00

Najpierw burze piaskowe z pustyni Gobi dotarły do Pekinu. Winne temu było wycięc

Urszula Kuczyńska


Najpierw burze piaskowe z pustyni Gobi dotarły do Pekinu. Winne temu było wycięcie w okresie tzw. wielkiego skoku naprzód naturalnej bariery ochronnej, jaką dla tego regionu stanowiły lasy. Potem, wraz z dalszym znikaniem tych naturalnych barier, burze zaczęły docierać coraz dalej na południe. Obecnie sięgają już za Hangzhou – miasto 180 km na południe od Szanghaju, czyli ponad 1200 km od stolicy Chin.
Coraz częściej widuje je też Seul. Bywa, że docierają nawet do Japonii.

W Chinach praktycznie nie ma już naturalnych lasów – zwłaszcza na wschodnim wybrzeżu, które stało się betonową pustynią. Żeby zobaczyć kawałek zieleni większy niż wypielęgnowany park, w którym – jak w Szanghaju – oprócz zgiełku 16 milionów ludzi stłoczonych na małej przestrzeni, gra jeszcze dodatkowo muzyka z zakopanych w trawnikach głośników, trzeba wsiąść w samolot lub długodystansowy pociąg.

Ponieważ Chiny wycięły swoje lasy, drewna, na które jest tam ogromne zapotrzebowanie szukają poza swoimi granicami. A ponieważ dotarło do nich, ile ich brak lasów kosztuje – środowiskowo, społecznie i gospodarczo – te, które zostawiły i posadziły w międzyczasie, bardzo intensywnie i bardzo restrykcyjnie chronią.

Głód drewna zaspokajają głównie u swoich sąsiadów – w Rosji. Na Syberii wycina się bardzo wiele, tak wiele, że mieszkańcy wielu żyjących z przemysłu drzewnego wiosek i miasteczek zaczęli się realnie bać, że … zabraknie im drzew do wycinki.

Handel teoretycznie prowadzony jest legalnie: chińskie firmy i tartaki wykupują koncesję na wycinki i przerób a potem koleją transsyberyjską wysyłają drewno do Chin. Handel osiągnął jednak niewyobrażalnie wielkie rozmiary.

Niewyobrażalnie wielkie rozmiary osiągnęły też związane z nim nadużycia: okazało się, że za cichym przyzwoleniem korumpowanych przez Chińczyków lokalnie władz, Chińczycy wycinają o wiele więcej niż to, co teoretycznie mogą. Pozwolenia są zresztą niejednokrotnie wydawane post factum za sowitą opłatą. W roku 2019 okazało się, że tym sposobem chińska amba połknęła bez żadnej kontroli i nadzoru jakieś kosmiczne ilości syberyjskich drzew.

To zresztą prowadzi do konfliktów. Rosjanie zaczęli mieć dość i żalić się, że chińskie firmy na nich pasożytują: tną wszystko jak leci i wysyłają do siebie a w zamian nie zostawiają nic, nawet kawałka inwestycji w cokolwiek. Czy podatku innego niż łapówka dla lokalnych władz.

Ale Chiny szukają też drewna na innych rynkach. I znajdują.

Na przykład spółka PKP Cargo chwali się, że w 2020 roku wysłała do Chin 3000 kontenerów wypełnionych ściętymi czeskimi, słowackimi i niemieckimi lasami.

Pamiętajcie więc: jeśli ktoś mówi Wam, że rżnięte piłami leśników Puszcza Białowieska albo Karpacka nie idą na pellet, bo są zbyt cenne to mówi prawdę. Nie idą na pellet – idą na meble i zdobione okiennice bogatych mieszkań i willi. Okrężną drogą – być może i w Chinach.

Tylko, że dla ochrony polskiej przyrody i klimatu – ma to wtórne znaczenie.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-04 20:37:52

Mróz i śnieżyce najbardziej dotknęły Teksas, ale przecież nie tylko. Ucierpiał

Urszula Kuczyńska

Mróz i śnieżyce najbardziej dotknęły Teksas, ale przecież nie tylko. Ucierpiał też m.in. Oregon, gdzie ponad 300 000 gospodarstw domowych i punktów handlowych straciło dostęp do energii elektrycznej.

Jednym z nich okazał się duży supermarket w Portland. W związku z przerwą w dostawie prądu, mnóstwo produktów uległo rozmrożeniu i załoga dostała polecenie się ich pozbyć. Śmietniki na tyłach sklepu wypełniły się zdatnymi do spożycia mrożonkami, nabiałem i sokami, więc na miejscu pojawiła się grupa ochotników pracujących w tzw. „warming centres” – miejscach, gdzie ci, którzy ucierpieli mogą się zagrzać i mogą coś zjeść. Bo bez prądu płyta indukcyjna ani mikrofalówka w domu nie działa.

I… More

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of text that says 'Portland Portland police officers 'guarding' Fred Meyer dumpsters as residents seek discarded food Updated Feb 18, 2021; Posted Feb 2021 19 Portlanders gather erishable foods from dumpster'

Źródło
Opublikowano: 2021-02-19 22:46:06

Bardzo potrzebna inicjatywa! Skala bezmyślnych wycinek w ostatnich latach jes

Urszula Kuczyńska

Bardzo potrzebna inicjatywa!
Skala bezmyślnych wycinek w ostatnich latach jest absolutnie przerażająca. Każde drzewo jest cenne i czasem trzeba poświęcić jedno, czy dwa dla naszego bezpieczeństwa, ale nie po to, by budować ścieżki rowerowe, nie po to, by betonować rynki miast, nie po to, by kilkusetletnie buki z Puszczy Karpackiej szły na zapałki a Puszcza Białowieska na pellet.

W obliczu bezprzykładnej dewastacji polskiej przyrody inicjatywa społeczna FOTA4Climate postuluje natychmiastowe wprowadzenie moratorium na wycinanie drzew na terenie całego kraju oraz równie pilne rozpoczęcie sejmowych prac legislacyjnych zmierzających do skutecznej prawnej ochrony drzew, lasów i zadrzewień jako elementu krytycznej infrastruktury państwa decydującej wprost o bezpieczeństwie i życiu wszystkich obywateli Rzeczpospolitej.

Pragniemy stworzyć szeroki front organizacji pozarządowych, gremiów naukowych oraz obywateli na rzecz zmiany obowiązującego prawa. Front, który przedstawi organom władzy wykonawczej i ustawodawczej propozycje radykalnych, ale niezbędnych korekt. Prosimy… More

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of 5 people, people standing, tree, outdoors and text

Źródło
Opublikowano: 2021-02-18 23:44:09

UWAGA: BLACKOUT Na szczęście nie u nas. W zeszłym roku śmiałam się z kalifo

Urszula Kuczyńska

UWAGA: BLACKOUT

Na szczęście nie u nas.

W zeszłym roku śmiałam się z kalifornijczyków, którzy w pogoni za mrzonką 100% OZE wyłączyli jądrówkę i naładowali swój system indywidualną, niestabilną fotowoltaiką tak mocno, że doszło do dłuższych przerw w dostawie energii na rozległych obszarach. Produkcja z fotowoltaiki – ups! – zupełnie się bowiem rozjeżdża z godzinami szczytowego zapotrzebowania. Kalifornię długo ratował import z innych stanów, ale wzrost zapotrzebowania latem 2020 oznaczał, że tam energii na eksport nie było.

Teraz, zdecydowanie mniej wesoło jest w Teksasie. Ogromna część stanu jest pozbawiona dostaw prądu w związku z atakiem zimy. Zapotrzebowanie w ostatnich dniach… More

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of map and text

Źródło
Opublikowano: 2021-02-15 22:57:09

Są Walentynki, więc robię fajne rzeczy zamiast wdawać się w internetowe utarcz

Urszula Kuczyńska

Są Walentynki, więc robię fajne rzeczy zamiast wdawać się w internetowe utarczki z ideologami Energiewende na naszym polskim podwórku.
Te „fajne rzeczy” oznaczają, że przygotowuję prezentację, do której szukałam zdjęć elektrowni jądrowych na świecie.
Znalazłam bardzo dużo … własnych – w tym zdjęcia z wyjazdu na Tajwan, do przyjaciół, w 2014 roku.
Urządziliśmy sobie skuterkami wycieczkę do Wanli, dzielnicy Tajpej, na jedną z najpiękniejszych plaż północnej części wyspy znanej jako Isla Formosa.
Przy tej plaży stoi największa elektrownia jądrowa Tajwanu – Guosheng, która zasila stolicę kraju i o wiele więcej.
Pomalowana na pastelowy zielony kolor, bardzo ładnie wpisuje się w wiecznie zamglony krajobraz porośniętych podzwrotnikową roślinnością wzgórz.
Jak się dobrze przyjrzycie, na ich szczytach zauważycie słupy podtrzymujące linie wyprowadzające moc z elektrowni.
Guosheng sobie stoi, nie przeszkadza, ani nie szkodzi nikomu: ani plażowiczom, ani surferom, którzy Wanli odwiedzają bardzo licznie z uwagi na doskonałe warunki do szaleństw na desce.
Pięknej niedzieli Wam życzę!

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of cloud and nature

Źródło
Opublikowano: 2021-02-14 15:12:23

Dzisiaj najważniejszy dzień roku w chińskim kalendarzu: wigilia nowego chiński

Urszula Kuczyńska

Dzisiaj najważniejszy dzień roku w chińskim kalendarzu: wigilia nowego chińskiego roku.
W Chinach rodziny wstały już od stołów, obejrzały najważniejsze wydarzenie telewizyjne – noworoczną galę, na której czasem występuje pani prezydentowa, Peng Liyuan. Ona, jako popularna wykonawczyni pieśni ludowych, była dużo bardziej znana niż jej własny mąż – dopóki nie został przewodniczącym KPCh.
Zapewne zakończyły się też już pierwsze rundy rac i fajerwerków, które mają przepłoszyć złe duchy i oczyścić przestrzeń, dla tych, które przyniosą dobro i szczęście.

Nowy rok to chińskie święto wiosny – według kalendarza agrarnego, dziś następuje bowiem ostatni zimowy nów księżyca i w powietrzu, pomimo zimna, będzie można zacząć wyczuwać pierwsze promienie wiosennego słońca.
Nadchodzący rok to rok bawoła. Bawół to zwierzę, na którym można polegać. Niech to więc będzie rok ciężkiej, ale spokojnej pracy, która nam wszystkim przyniesie obfite owoce.

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of text

Źródło
Opublikowano: 2021-02-12 17:49:33

Zima zaskoczyła tym razem wcale nie drogowców a Niemców.

Urszula Kuczyńska

Zima zaskoczyła tym razem wcale nie drogowców a Niemców.
Tak, Niemców.
Bezwietrzna pogoda oznacza, że od kilku dni 30 000 niemieckich wiatraków stoi bezczynnie nie produkując nawet kilowata energii.
Panele fotowoltaiczne zasypał śnieg, produkują więc dokładnie zero energii.
Niemiecką energetykę ratuje dzisiaj spalanie węgla brunatnego i kamiennego, gaz ziemny i resztki atomu, którego nie dotknęło jeszcze zbrojne ramię niemieckich Zielonych.

Fajne to Energiewende za setki milardów euro.
Takie nie za bardzo działające.


Źródło
Opublikowano: 2021-02-11 22:51:14

Dzięki Darek Aksamit za zaproszenie – to była ciekawa rozmowa o Indiach, Szwec

Urszula Kuczyńska


Dzięki Darek Aksamit za zaproszenie – to była ciekawa rozmowa o Indiach, Szwecji i hydroenergetyce 🙂

Środa, 10.02.2021, 21:00-23:00
?Dariusz Aksamit? #Halo.Nauka
Edukacja przechodzi ostatnio fatalne lata, od deformy edukcaji minister Zalewskiej i strajk nauczycieli, po nauczanie zdalne za Miniastra Czarnka. „Edukacja to relacja”, jak więc prowadzić ją na odległość? Porozmawiamy z Nauczycielem Roku 2018, Przemysławem Staroniem.
Światowe wydarzenia przypominają o tym, że wytwarzanie energii elektrycznej ma swoją cenę: w Indiach doszło do zerwania zapory wodnej, a w Szwecji mrozy spowodowały braki prądu w sieci, przez co Szwedzi wyłączający elekrownie jądrowe musieli włączyć zapasową elektrownię olejową… Jak podtrzymać cywilizację, ale przeciwdziałać katastrofie klimatycznej? O tym… More



Halo

Źródło
Opublikowano: 2021-02-11 00:37:07

Że Gazeta Wyborcza wrzuciła wczoraj tekst Marcin Popkiewicz z tytułem „Rząd ch

Urszula Kuczyńska

Że Gazeta Wyborcza wrzuciła wczoraj tekst Marcin Popkiewicz z tytułem „Rząd chce budować elektrownie atomową. Miejsca pracy będą przy laniu betonu i dowożeniu pizzy?” to mnie nie zdziwiło.

Zdziwiło mnie tylko, że Marcin Popkiewicz jako fizyk nie wie, że „lanie betonu” na budowie elektrowni jądrowej to rzecz absolutnie kluczowa, podlegająca szczegółowym regulacjom, drobiazgowej kontroli gremiów międzynarodowych i krajowych organów nadzoru. To właśnie beton jest skuteczną izolacją pomiędzy wnętrzem reaktora a środowiskiem – w tym ludźmi. To właśnie beton chroni dziś stopiony rdzeń Czarnobyla jako tzw. sarkofag. To beton odpowiedniej jakości pozwolił ograniczyć skutki wydarzeń w Fukushimie.

More

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of 1 person and text that says 'Małgorzata Tracz reading Gazeta Wyborcza Wroclaw, Poland ZamawiajÄ…c elektrownie atomowe za granicÄ…, to tam stworzymy wysoko płatne miejsca pracy. Polskim firmom skapnie lanie betonu, układanie kabli dostarczan dosta pizzy. StawiajÄ…c na efektywność energetycznÄ… OZE, stworzymy Polsce rynek na pompy ciepła, stolarkÄ™ okiennÄ…, autobusy elektryczne czy montaż instalacji PV Marcin Popkiewicz, fizyk jÄ…drowy klimatolog bezlitoÅ›nie celnie komentuje rzÄ…dowe plany energetyczne. Polecam See More partia zieloni wyborcza.pl KLIMAT ŚRODOWISKO malgorzata.tracz Marcin Popkiewicz RzÄ…d chce budować elektrownie atomowe. "Miejsca pracy bÄ™dÄ… przy laniu betonu i dowożeniu pizzy" Ûl' lutego 2021 06:31 ZDJĘCIE ENERGIA'

Źródło
Opublikowano: 2021-02-09 21:17:20

List otwarty w sprawie reakcji na suszę klimatyczną w Polsce – FOTA4Climate

Urszula Kuczyńska

Wiosną 2020 roku wkraczamy w nową rzeczywistość – nie tylko rzeczywistość pandemii, ale też w rzeczywistość niestabilnego, zmienionego klimatu Ziemi, w którym męczy nas bezprecedensowa susza, płoną lasy, łąki i torfowiska.

Jeśli chcemy mieć, co jeść; mieć, co pić i czym oddychać, potrzebujemy gruntownej przebudowy naszych relacji z polską przyrodą i światem natury. Już nie czas na jałowe spory. Czas na podjęcie systemowych działań, które pozwolą nam przystosować się do nowych okoliczności.

Wzywamy polskie władze do wprowadzenia kompleksowego programu głębokich zmian tak, aby ekosystem, w którym żyjemy był w stanie utrzymać nas przy życiu.

Treść listu do władz RP na stronie FOTA4Climate: More

List otwarty w sprawie reakcji na suszę klimatyczną w Polsce – FOTA4Climate

Źródło
Opublikowano: 2021-02-09 07:35:46

W 2019 roku pojawiła się książka „Bright Future: How Some Countries Have Solve

Urszula Kuczyńska

W 2019 roku pojawiła się książka „Bright Future: How Some Countries Have Solved Climate Change and The Rest Can Follow”, którą napisali Joshua Goldstein i Staffan A. Qvist . W zeszłym roku ukazał się jej polski przekład – „Energia dla Klimatu” – wydany przez PWN.

W książce autorzy podają Szwecję jako przykład kraju, który w rekordowo krótkim czasie – i zupełnym przypadkiem – zdekarbonizował swoją energetykę opierając ją o energię wodną i jądrową. Jednocześnie Szwecji udało się zwiększyć podaż energii elektrycznej i osiągnąć bezprecedensowy rozwój gospodarczy – m.in. dzięki tej wysokiej podaży taniej energii na rynku.

Gdyby ta książka wyszła teraz, byłaby nieprawdą.

Bo Szwecja – pod rządami… More

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of outdoors and text

Źródło
Opublikowano: 2021-02-08 22:33:05

#hydroenergetyka W stanie Uttarkhand w Indiach doszło do ogromnej tragedii.

Urszula Kuczyńska

#hydroenergetyka
W stanie Uttarkhand w Indiach doszło do ogromnej tragedii.
Odłamanie się fragmentu górskiego lodowca na Nanda Devi w rejonie Josimath, doprowadziło do ogromnej powodzi i przerwania tamy na rzece Dhauli Ganga.
Na tamie trwały prace konserwatorskie i umocnieniowe – zainstalowana jest tam elektrownia wodna Rishi Ganga o mocy 35 MW. Fala powodziowa przetacza się w tej chwili przez Uttarkhand zmiatając przybrzeżne wioski i domostwa. Są doniesienia o tym, że uszkodzone zostały 4 inne tamy, w dolnym biegu rzeki.
Dotąd udało się odnaleźć ciała 3 zabitych przez powódź robotników. Za zaginione uważa się kolejne 150 osób.

Jak sądzicie? Usłyszymy o tym w mediach?

Czy czekają nas tylko kolejne doniesienia o tym, że w damskiej łazience Elektrowni Jądrowej Ostrowiec spaliła się żarówka?

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of outdoors

hydroenergetyka

Źródło
Opublikowano: 2021-02-07 14:37:29

Dużo się ostatnio mówi o szczepionkach. Czekamy na nie jak na mannę z nieba, b

Urszula Kuczyńska

Dużo się ostatnio mówi o szczepionkach. Czekamy na nie jak na mannę z nieba, by móc wrócić do względnie normalnego życia. Sama czekam, wściekła na to, co się wokół szczepień dzieje. Nie tylko zresztą w Polsce – co się w ogóle dzieje.

Te dyskusje nad tym, kto ma prawo zarobić, co się komu należy. Te przepychanki, który kraj ma większe prawa; który pierwszy kupi więcej. I w tym wszystkim nieudolność polskich władz.

Tymczasem, zdrowie publiczne to dobro publiczne. To nie okazja i nie sposób na zarobek.

Tak niedawno, jako ludzkość zdawaliśmy się to rozumieć. Gdzie się to rozumienie podziało? Gdzie się podziała świadomość, że jako społeczeństwa nie tylko wszyscy mamy swój udział w tym „… More

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of one or more people and text that says 'Albert Sabin, amerykańşki lekarz polsko- poc opatentowania wynalezionej przez siÄ™bie szczepionki na polio. Urszula Kuczyńska z energiÄ… Zatrzymał epidemiÄ™ ratujÄ…c życie i zdrowie milionów dzieci.'

Źródło
Opublikowano: 2021-02-06 15:54:04

Kilka dni temu, w rozmowie z Polska Agencja Prasowa, profesor Grzegorz Wielgos

Urszula Kuczyńska

Kilka dni temu, w rozmowie z Polska Agencja Prasowa, profesor Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej podał, że z badań jasno wynika, że Polska ma swój własny, jedyny i niepowtarzalny typ smogu.

Wiecie, bo w nauce zasadniczo wyróżnia się dwa typy smogu:
a) smog „londyński”, czyli taki, który powstaje w warunkach bezwietrznej pogody, w chłodnym i wilgotnym powietrzu w wyniku spalania węgla w domowych kominkach. Taki smog składa się głównie z pyłu, tlenku węgla i dwutlenku siarki;

b) smog „kalifornijski”, czyli taki, który pochodzi z rur wydechowych samochodów. Powstaje w gorącym i suchym powietrzu i składa się głównie z tlenków azotu i ozonu.

Otóż, okazało się, że nasz domowy i swojski… More

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of text that says 'E The Economist Sponsored Poland is the only country in Europe to use more coal-derived energy for heating today than it did in 1990 ECONOMIST.COM Poland's coal-fired home heating creates widespread pollution You and 1,1K others Like Comment 294 comments 151 shares Share'

Źródło
Opublikowano: 2021-02-04 22:58:53

Rozwój energetyki jądrowej był priorytetem Tokio od 1973 roku. Japonia miała a

Urszula Kuczyńska

Rozwój energetyki jądrowej był priorytetem Tokio od 1973 roku. Japonia miała ambicję podnieść udział energii jądrowej w swoim miksie energetycznym do 30% do 2017 roku.
Po Wielkim Trzęsieniu Ziemi z Tohoku i wywołanych przez tsunami wydarzeniach w elektrowni Fukuszima-Daiichi, Japonia wystraszyła się atomu. W 2012 wyłączyła na stałe 24 z 56 działających w kraju reaktorów – nawet takie, którym nie groziło zalanie i pomimo faktu, że wszystkie okazały się odporne na rekordowo silne wstrząsy sejsmiczne. Stała się drugim – po Chinach – największym importerem surowców energetycznych na świecie spalając węgiel, gaz ziemny i ropę.
W dekadę po tej wielkiej panice, Japonia oficjalnie do atomu wraca. … More

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of text that says 'Home Companies Markets World Asia Street Nuclear energy Politics FINANCIAL REVIEW Policy World Property Technology Opinion Newsfeed Wealth .&Careers Life&Luxury Japan says nuclear energy crucial to hitting net zero goal by 2050 Prinrte Robin RobHarding Save Share Tokyo Nuclear power will be essential Japan to reach carbon emissions 2050, the country's energy ministe Financial Times, saying power shortages this winter debate the goal fnet zero told he helped shift Heavy snowfalls that brought Japan the brink power cuts last month underlined he continued eed nuclear, said Hiroshi Kajiyama, who responsiblefor energy in as minister for economy, trade and industry.'

Źródło
Opublikowano: 2021-02-03 15:16:36

Kuczyńska: O pożarze w wiadrze, czyli ile kosztuje rezygnacja z atomu – BiznesAlert.pl

Urszula Kuczyńska

Dziś na portalu Biznes Alert ukazał się mój tekst o tym, jak wysoką cenę płaci Litwa za to, że nie zdecydowała się zbudować “nieopłacalnego” atomu.

Przypadek Litwy jest bardzo symptomatyczny: likwidacja jądrowej floty wytwórczej była ceną, jaką Litwa musiała ponieść za otwarcie na Zachód i wstąpienie do Unii Europejskiej. A potem? Potem już było tylko gorzej. I niech to będzie przestrogą dla nas, tu w Polsce.

Zapraszam do lektury.

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile picture

Kuczyńska: O pożarze w wiadrze, czyli ile kosztuje rezygnacja z atomu – BiznesAlert.pl

Źródło
Opublikowano: 2021-02-01 15:45:59