Dziś, 13 grudnia, czyli w dniu, kiedy szczególnie mocno powinnyśmy pamiętać o pi

Dziś, 13 grudnia, czyli w dniu, kiedy szczególnie mocno powinnyśmy pamiętać o piekle systemów autorytarnych warszawski sąd posunął się do absurdu, na jakie pozwalały sobie upolitycznione sądy PRL.

Jan Śpiewak, kandydat na prezydenta Warszawy w zeszłorocznych wyborach, działacz i aktywista miejski związany ze stowarzyszeniem Wolne Miasto Warszawa, został skazany prawomocnym wyrokiem za dowiedzenie, iż córka ministra Ćwiąkalskiego maczała palce w nielegalnej reprywatyzacji kamienicy na Ochocie przedstawiając się jako kuratorka 120-letniego mężczyzny.

Nie ma na to naszej zgody! Dość samowolki mafii reprywatyzacyjnych w Warszawie i całej Polsce! Jeśli sytuacja się nie poprawi, to takich jak Jan Śpiewak będzie o wiele więcej!

Młodzi Razem stoją #MuremZaŚpiewakiem!MuremZaŚpiewakiem

Źródło
Opublikowano: 2019-12-13 17:59:03

Obejrzyj Matysiak punktuje PiS


Bardzo ważny głos w sprawie transportu zbiorowego. W regionach wiejskich i w mniejszych miastach zawsze było z nim źle, ale PiS postanowił nam udowodnić, że może być jeszcze gorzej.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-12 18:45:49

Nie znajdujemy słów, aby pogratulować Olga Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla.

Nie znajdujemy słów, aby pogratulować Olga Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla. Wszelkie myśli i zdania wydają się zbyt trywialne przy onieśmielającej prozie pisarki.

Pani Olgo, kłaniamy się w pas i gratulujemy. Życzymy Pani setki milionów liter, które w Pani warsztacie wykute zostaną w piękną i zachwycającą cały świat biżuterię.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-10 17:37:05

PiS chce skłonić chore osoby do ryzykowania zdrowiem, chodzenia do pracy i zaraż

PiS chce skłonić chore osoby do ryzykowania zdrowiem, chodzenia do pracy i zarażania innych. Po zmianach w prawie znacznie ograniczone zostanie prawo do zasiłku chorobowego. Będzie przysługiwało dopiero po 90 dniach od rozpoczęcia nowej pracy. Więc upewnij się, że chorowanie i wypadki masz zaplanowane w kalendarzu! Jeśli wrócisz do pracy po chorobie to kolejny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał Ci dopiero po 90 dniach.

Nie zgadzamy się na zamiany proponowane przez PiS. Są zagrożeniem dla zdrowia pracownic i pracowników. Zdrowiem płacimy już za przepracowanie (jesteśmy w czołówce najbardziej przepracowanych społeczeństw na świecie). Pracujemy wieczorami i nocami, pracujemy podczas urlopów i w wolne weekendy. Dosyć!

➡️ Nie zgadzamy się na karanie za chorobę!
➡️ Uważamy też, że zwolnienie lekarskie powinno być odpłatne w wysokości 100% pensji.
➡️ Jesteśmy za wydłużeniem urlopu wypoczynkowego do co najmniej 35 dni w roku i skróceniem czasu pracy.

Dbajmy o siebie!


Źródło
Opublikowano: 2019-12-06 14:08:32

W 2019 roku 90 samorządów w Polsce postanowiło napiętnować część Polek i Polaków

W 2019 roku 90 samorządów w Polsce postanowiło napiętnować część Polek i Polaków. Dokonano tego za pomocą uchwał o strefach wolnych od “ideologii” LGBT i tzw. Samorządowych Kart Praw Rodzin. Homofobiczne uchwały w sposób szczególny krzywdzące są dla młodzieży LGBT z małych miejscowości, gdzie trudno o wsparcie.

Po działaniach na poziomie samorządowym przyszedł czas na interwencję w Parlamencie Europejskim. Kamil Maczuga z zarządu krakowskiego okręgu Razem, Kuba Gawron oraz Mirka Makuchowska pojawili się na zaproszenie europosłanki Malin Björk w Europarlamencie. Spotkali się tam z LGBTI Intergroup, rozmawiali z wieloma europosłankami i europosłami oraz wzięli udział w konferencji prasowej na temat stref wolnych od „ideologii” LGBT.

Do tej pory współpraca zaowocowała debatą w europarlamencie. 18 grudnia pod głosowanie ma być poddana rezolucja, której wstępny szkic był opracowywany przez Radę Krajową Lewicy Razem.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-02 13:50:11

Zdrowie psychiczne. Tak ważne dla ludzi, tak mało ważne dla rządzących. Stan pol

Zdrowie psychiczne. Tak ważne dla ludzi, tak mało ważne dla rządzących. Stan polskiej psychiatrii to depresja. W Polsce brakuje wszystkiego: personelu, dobrze wyposażonych placówek oraz świadomości społeczeństwa, jak poważnym problemem są zaburzenia psychiczne. Aby uzmysłowić sobie, w jak beznadziejnej sytuacji jesteśmy, należy przytoczyć trochę danych. Według standardów Światowej Organizacji Zdrowia zalecane minimum liczby psychiatrów na 100 000 pacjentów to 10, tymczasem w Polsce mamy ich zaledwie 5,5 z czego ponad połowa zbliża się do wieku emerytalnego. Kolejnym przykładem jest liczba miejsc w dziennych placówkach psychiatrii dziecięcej (zaznaczyć trzeba, że w 5 województwach nie ma takich wcale). W województwie Wielkopolskim jest 50 łóżek na ponad 705 tysięcy dzieci, a na przykład w województwie małopolskim 50 łóżek na 680 tysięcy dzieci. Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia od lat zaniedbują polską psychiatrię, kolejne rządy w Polsce nie podejmują w tym temacie żadnych systemowych działań, aby poprawić tę tragiczną sytuację. Aby uzdrowić polską psychiatrię, ale także całą służbę zdrowia, należy działać szybko. Przede wszystkim trzeba zwiększyć wydatki na służbę zdrowia do 7,2% PKB i zatrzymać emigrację zarobkową polskich lekarzy. Nasz kraj jest w czołówce państw z największą liczbą samobójstw nastolatków w Europie. Najwyższy czas położyć temu kres i zadbać o psychikę Polek i Polaków!

[Na zdjęciu członkowie i członkinie Młodzi Razem Pomorze na Marsz dla zdrowia psychicznego]

——————————————-

Pisz z nami historię 📧
mlodzi.partiarazem@gmail.com

Obserwuj nasze działania

🔵 Twitter https://twitter.com/Mlodzi_Razem?s=09
🔴 Instagram https://www.instagram.com/mlodzirazem/


Źródło
Opublikowano: 2019-12-01 14:27:14

W 1908 roku Maria Dulębianka dostała propozycję kandydowania do Sejmu Galicyjski

W 1908 roku Maria Dulębianka dostała propozycję kandydowania do Sejmu Galicyjskiego, wykorzystując lukę prawną – w ustawie nie było ani słowa o tym, że kobiety nie mogą kandydować. Jej kandydatura została odrzucona, a nazwisko usunięte z listy kandydatów, mimo to uzyskała aż 511 głosów. Zostanie posłanką nie było jej celem, wszystko można uznać za demonstrację, chęć zwrócenia uwagi na kwestie praw kobiet.

Dziesięć lat później kobiety uzyskują prawo do głosowania i kandydowania za sprawą dekretu Tymczasowego Naczelnika Państwa. Przekonanie Józefa Piłsudskiego nie było jednak łatwe, uważał to za ryzykowne. Delegacja kobiet postanowiła więc przyjść pod dom marszałka, który nie odważył się wpuścić ich do środka. Pół nocy stały na mrozie pukając parasolkami w jego okna. Podobno ostatecznie przekonała go żona, Aleksandra, zadeklarowana zacięta feministka.

——————————————-

Pisz z nami historię 📧
mlodzi.partiarazem@gmail.com

Obserwuj nasze działania

🔵 Twitter https://twitter.com/Mlodzi_Razem?s=09
🔴 Instagram https://www.instagram.com/mlodzirazem/


Źródło
Opublikowano: 2019-11-28 23:26:28

Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem


Uwaga, mieszkańcy Rabki-Zdroju i okolic!
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem.
Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju i dotyczyć będzie jego ostatniej powieści: "Ale z naszymi umarłymi".
W trakcie spotkania odważnie zajrzymy do zakamarków polskiej duszy, zadamy pytanie o narodową tożsamość i znaczenie słowa patriotyzm. Zastanowimy się wspólnie, do jakiego stopnia jesteśmy zakładnikami swojej historii i w czym autor upatruje przyczyn politycznej katastrofy, którą w alegoryczny sposób opisuje w swojej książce.
Wreszcie porozmawiamy o znakomitej prozie,z którą można się nie zgadzać, ale której nie wypada nie znać, bo jest odważnym głosem polemice z twórcami naszej narodowej wyobraźni.
Śmieszna i straszna, taka jest najnowsza powieść Jacka Dehnela. Zapraszamy wszystkich, którzy kochają literaturę i którzy poszukują odpowiedzi ona pytania współczesną Polskę i jej przyszłość.
https://www.facebook.com/events/866829467047204/
Bardzo prosimy o pomoc w rozpropagowaniu wydarzenia oraz o zaszczycenie nas swoją obecnością.
Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju, ul. Orkana 7
piątek 29.11.2019, godzina 16.00.

Źródło
Opublikowano: 2019-11-26 14:31:11

Dobra jazda na Podhalu

Działamy w sejmie, ale działamy też lokalnie.
20.11.2019 roku złożyliśmy petycję do wójta gminy Nowy Targ podpisaną przez prawie 150 osób. Domagamy się w niej konsultacji społecznych dotyczących linii użyteczności publicznej finansowanych z funduszu celowego ministerstwa transportu.
Podobne petycje złożymy w innych gminach Małopolski.
Jeśli chcesz wesprzeć naszą inicjatywę, polub i śledź: facebook.com/DobraJazdaNaPodhalu
Tu garść informacji o tym, dlaczego i w jakim celu zainicjowaliśmy tę akcję:
Petycja ta dotyczy przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami gminy, które zdiagnozują problemy transportowe, ustalą potrzeby dotyczące transportu autobusowego. Impulsem do złożenia tej petycji była przede wszystkim informacja, że środki rządowe przeznaczone na odbudowę transportu autobusowego w gminach (Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej) zostały dotychczas wykorzystane w zaledwie 6%.
Warunkiem pozyskania tych pieniędzy przez gminę było stworzenie przez samorządy planów transportowych. Co to oznacza? Tyle, że nikt nie chce się zająć na poważnie problemem wykluczenia transportowego, choć pieniądze są na wyciągnięcie ręki, a gmina musi przeznaczyć na ten cel zaledwie 10% wartości inwestycji.
To oznacza też tyle, że młodzież nie może po szkole zostać na zajęciach dodatkowych, na towarzyskim spotkaniu i czy pójść do kina, bo nie ma jak wrócić do domu.
Oznacza to także, że chora/starsza osoba musi prosić sąsiada o podwiezienie do lekarza, bo inaczej będzie zamarzać na przystanku, autobus przyjedzie albo nie, a kiedy już uda jej się dotrzeć do lekarza, będzie czekać długie godziny na autobus z młodzieżą wracającą ze szkoły – przypomnijmy, że mówimy o chorej lub starszej osobie.
To oznacza tyle, że właściciel pensjonatu musi układać grafik pracy tak, żeby osoby mieszkające niedaleko siebie zawsze pracowały razem, bo tylko jedna z nich dysponuje autem, bez niej pozostałe nie dotrą do pracy.
To jest realny świat i realne, codzienne problemy.
To oznacza, korki, brak miejsc parkingowych, których już po prostu nie ma gdzie budować, to oznacza smog. A nam zależy na tym, żeby te problemy usunąć gdzie się da, zminimalizować, jeśli tylko się zechce.
Jako mieszkańcy potrzebujemy: lepszej floty, przyzwoitych, dobrze oznaczonych przystanków, regularnych połączeń, rozkładów dostępnych w internecie i na przystankach, dopłat do mniej rentownych tras.
Transport zbiorowy poza dużymi ośrodkami zwija się od lat, a jest jedną z tych dziedzin działania państwa, która powinna być absolutnym priorytetem.
#DobraJazdaNaPodhaluDobraJazdaNaPodhalu

Źródło
Opublikowano: 2019-11-23 15:29:59

Pod waszymi rządami nadal kwitną śmieciówki, nadal jest łamane na masową skalę p

Pod waszymi rządami nadal kwitną śmieciówki, nadal jest łamane na masową skalę prawo pracy.” mówił przed paroma dniami z mównicy sejmowej Adrian Zandberg.

PiS jednak potrafi zaskoczyć samych siebie. Media donoszą, że ministra pracy, Marlena Maciąg, złamała… kodeks pracy. I to wykazała kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.

W czasie gdy była dyrektorką liceum, nadużywała zatrudnienia na czas określony.

Pamiętajcie, za trzecim razem przedłużania Wam umowy, pracodawczyni czy pracodawca, muszą Wam dać umowę na czas nieokreślony.


Źródło
Opublikowano: 2019-11-21 10:11:01

Dziś Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Dziś Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Każdej dziewczynce, każdemu chłopcu, niezależnie od tego, w jakiej szerokości geograficznej przyszło na świat i niezależnie od koloru skóry przysługują prawa dziecka.

Porażką dorosłych jest to, że gdzieś na świecie są dzieci, które są głodne.

Dzieci, które milczą ze strachu.

Dzieci, które są zmuszane do niewolniczej pracy, żeby rodzina miała co włożyć do garnka.

Dzieci, które trzeba wygrzebywać spod gruzów.

Dzieci, które tracą dzieciństwo, bo dorośli zrzucają na ich dom bomby.

Dzieci, które mają przewieszone karabiny przez wątłe ramiona.

Dzieci, które przez wojny dorosłych umierają.

Dzieci powinny mieć bezpieczne i szczęśliwe dzieciństwo.

Jako dorośli nie zawiedźmy ich.


Źródło
Opublikowano: 2019-11-20 15:53:13

101. rocznica powołania Rządu Ludowego Ignacego Daszyńskiego


"Do Ludu polskiego!
Robotnicy, włościanie i żołnierze polscy!
Nad skrwawioną i umęczoną ludzkością wschodzi zorza pokoju i wolności. W gruzy walą się rządy kapitalistów, fabrykantów i obszarników, rządy militarnego ucisku, i społecznego wyzysku mas pracujących. Wszędzie lud pracujący dochodzi do władzy. I nie zaświta lepsza dola nad narodem polskim, jeżeli rdzeń i olbrzymia jego większość, lud pracujący, nie ujmie w swoje ręce budowy podwalin naszego życia społecznego i państwowego. Nie może losem narodu polskiego nadal kierować Rada Regencyjna, przez obce i wrogie czynniki nam narzucona, która swoją ugodową i reakcyjną polityką, oddając jednocześnie niemal dyktatorską władzę w ręce austryackiego żołdaka, Rozwadowskiego, pcha naród polski ku przepaści.

Ludu polski! Polski chłopie i robotniku!

Jeżeli chcesz zając należne ci miejsce w rodzinie wolnych narodów jeżeli chcesz sam być gospodarzem na swojej własnej ziemi, to musisz w swoje ręce ująć władzę w Polsce, musisz sam budować gmach niepodległej i zjednoczonej Ludowej Rzeczypospolitej polskiej.
W przekonaniu, iż sprostasz temu wielkiemu a świętemu zadaniu, z polecenia ludowych i socyalistycznych stronnictw b. Królestwa i Galicyi ogłaszamy się za Tymczasowy Rząd Ludowy Polski i do chwili zwołania Sejmu ustawodawczego władzę całkowicie i niepodzielnie obejmujemy, ślubując sprawować ją sprawiedliwie ku dobru i pożytkowi ludu i państwa polskiego, nie cofając się jednak przed surową i bezwzględną karą wobec tych, którzy nie zechcą uznać w Polsce władzy demokracji polskiej. Jako tymczasowy rząd ludowy polski postanawiamy i ogłaszamy poniższe prawa, obowiązujące cały naród polski od chwili wydania niniejszego dekretu:
1) Państwo polskie, obejmujące sobą wszystkie ziemie, zamieszkałe przez lud polski, z własnem wybrzeżem morskiem stanowić ma po wszystkie czasy Polską Republikę Ludową, której pierwszego prezydenta obierze Sejm ustawodawczy;
2) Rada Regencyjna, działająca na szkodę nardu polskiego z dniem dzisiejszym z woli ludu polskiego przestaje istnieć. W razie, gdyby Rada Regencyjna oraz rząd, przez nią stworzony, tej woli ludu polskiego nie chciały się poddać, ogłoszone będą za wyjęte z pod prawa. Ściganie i ujęcie w ręce naszych władz wykonawczych będzie obowiązkiem każdego obywatela państwa polskiego;
3) Istniejącemu obecnie w Warszawie prowizorycznemu rządowi urzędniczemu rozkazujemy niniejszem natychmiast podporządkować się nam i sprawować swe funkcye aż do chwili otrzymania od nas bliższych instrukcji, w przeciwnym razie będą postawieni w stan oskarżenia przed trybunałem ludowym, którego skład i kompetencye będą niebawem ogłoszone;
4) Sejm Ustawodawczy zwołany będzie przez nas jeszcze w roku bieżącym na podstawie powszechnego bez różnicy płci, równego, bezpośredniego, tajnego i proporcyonalnego głosowania. Ordynacya wyborcza będzie ogłoszona w ciągu najbliższych kilku dni. Czynne i bierne prawo wyborcze będzie przysługiwało każdemu obywatelowi i obywatelce, mającym 21 lat skończonych;
5) Z dniem dzisiejszym ogłaszamy w Polsce całkowite polityczne i obywatelskie równouprawnienie wszystkich obywateli bez różnicy pochodzenia, wiary i narodowości, wolność sumienia, druku, słowa, zgromadzeń, pochodów, zrzeszeń, związków zawodowych i strajków;
6) wszystkie w Polsce donacye i majoraty ogłaszamy niniejszym za własność państwową. Dla przeciwdziałania spekulacyi ziemią będą wydane osobne przepisy;
7) wszystkie lasy, zarówno prywatne, jak i dawne rządowe, ogłaszamy za własność państwową, sprzedaż i wyrąbywanie lasów bez specjalnego zezwolenia od chwili ogłoszenia niniejszego dekretu jest wzbroniona;
8) w przemyśle, rzemiosłach i handlu wprowadzamy niniejszym 8-godzinny dzień roboczy;
9) po ukonstytuowaniu się ostatecznym przystąpimy natychmiast do reorganizacyi na zasadach szczerze demokratycznych rad gminnych, sejmików powiatowych i samorządów miejskich, jak również do organizowania po miastach i wsiach milicyi ludowej, kóreby zapewniały ludności ład i bezpieczeństwo, a posłuch i wykonanie zarządzeń naszych organów wykonawczych i należyte postawienie sprawy aprowizacyi ludności. Zapewnienie jej niezbędnych po taniej cenie artykułów spożywczych uważamy za jeden z pierwszych naszych obowiązków. W tępieniu zbrodniczej spekulacyi i ukrywania zapasów i w ułatwianiu dostarczania żywności oprzemy się na organizacyach samorządowych i społecznych.
Na sejm ustawodawczy wniesiemy projekty następujących reform społecznych:
a) przymusowe wywłaszczenie i zniesienie wielkiej i średniej własności ziemskiej i oddanie jej w ręce ludu pracującego pod kontrolą państwową;
b) upaństwowienie kopalń, salin, przemysłu naftowego, dróg komunikacyjnych, oraz innych działów przemysłu, gdzie się to da odrazu uczynić;
c) udział robotników w administracyi tych zakładów przemysłowych, które nie zostaną odrazu upaństwowione;
d) prawo o ochronie pracy, ubezpieczeniu od bezrobocia, chorób i na starość;
e) konfiskaty kapitałów, powstałych w czasie wojny ze zbrodniczej spekulacyi artykułami pierwszej potrzeby i dostaw dla wojska;
f) wprowadzenia powszechnego, obowiązkowego i bezpłatnego świeckiego nauczania szkolnego.
Polaków, zamieszkałych na ziemiach b. Księstwa Litewskiego, wzywamy, aby w braterskiej zgodzie z narodami litewskim i białoruskim dążyli do odbudowania państwa litewskiego w dawnych jego historycznych granicach. Polaków zaś ze wschodniej Galicyi i na Ukrainie do pokojowego załatwienia kwestyi spornych z narodem ukraińskim, aż do ostatecznego ich uregulowania przez miarodajne czynniki obu narodów.
Ludu polski! Te reformy polityczne i społeczne, które pragniemy w życie wcielić, są najniezbędniejsze. Bez urzeczywistnienia ich Polska nigdy nie dźwignie się z dzisiejszej nędzy bezwładu i upokorzenia. Urzeczywistnieniu tych reform na obszarze całej Polski stoi na przeszkodzie to, iż część jej jeszcze znajduje się w posiadaniu rabujących ją i niszczących wojsk niemieckich. Dlatego też nie mamy w swoim składzie przedstawicieli Ludu z Poznańskiego, dlatego też chwilowo nie urzędujemy w Warszawie – stolicy Polski.
Wierzymy, iż lud niemiecki, który z takim trudem dochodzi u siebie w domu do władzy, rozkaże swym wojskom bezzwłocznie opuścić wszystkie ziemie polskie, odda nam naszych najlepszych obywateli z Piłsudskim na czele, jak również jeńców wymiennych i robotników, więzionych dotychczas w Niemczech. Ale, gdyby wojska niemieckie nie ustąpiły dobrowolnie z całej ziemi polskiej, to wezwiemy cię Ludu polski, abyś z bronią w ręku szedł ją uwalniać od niemieckiego najazdu, jednoczyć w całość państwową. Dlatego też organizowanie regularnej armii ludowej uważamy za jedno z najważniejszych i najpilniejszych naszych zadań. Wierzymy, że młodzież wiejska i robotnicza z radością stanie w szeregach rewolucyjnej armii polskiej, z Ludu wyszłej, politycznych i społecznych praw Ludu pracującego broniącej, Rządowi ludowemu wiernie i całkowicie oddanej, jedynie jego rozkazom podległej.
Tworzenie tej armii wobec nieobecności Józefa Piłsudskiego, powierzamy jego zastępcy pułkownikowi I. Brygady Legionów polskich, Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu.
Ludu Polski! Wybiła godzina twego czynu. Weź wielkie dzieło wyzwolenia twej ziemi, przesiąkniętej potem i krwią twych ojców i praojców w swe spracowane, mocne dłonie i przekaż następnym pokoleniom wielką i wolną, zjednoczoną Ojczyznę. Stań, jak jeden mąż, do czynu, nie poskąp wielkiemu dziełu wyzwolenia Polski i pracującego w niej człowieka ani mienia, ani ofiar, ani życia.
Was bratnie narody: litewski, białoruski, ukraiński, czeski i słowacki wzywamy do zgodnego z nami współżycia i wzajemnego wspierania się w wielkiem dziele tworzenia związku wolnych i równych narodów.

Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej:
Tomasz Arciszewski, Ignacy Daszyński, Medard Downarowicz, Gabryel Dubiel, Maryan Malinowski, Jędrzej Moraczewski, Tomasz Nocznicki, Juljan Poniatowski, Edward Rydz-Śmigły, Wacław Sieroszewski, Błażej Stolarski, Stanisław Thugutt, Wincenty Witos i Bronisław Ziemięcki.

Lublin—Kraków, dnia 7 listopada 1918"

Źródło
Opublikowano: 2019-11-07 16:36:21

Kiedy młodzi ludzie podejmują studia na wydziale aktorskim, kierują się marzenia

Kiedy młodzi ludzie podejmują studia na wydziale aktorskim, kierują się marzeniami o sztuce, karierze, wielkich rolach. Kiedy opuszczają mury swoich uczelni, zderzają się z brutalną rzeczywistością. Z bezrobociem, niepewnością jutra, życiem od castingu do castingu, od projektu do projektu. Kiedy czasami po latach zdobywa się upragniony angaż, człowiek wiele jest w stanie znieść, aby go nie stracić. „W sztuce nie ma demokracji”, mówi branżowe przysłowie, którym często zamyka się usta tym, którzy nie godzą się na poniżanie i przekraczanie granic swojej godności.
Na mobbing i molestowanie seksualne pracownice i pracownicy narażeni są wszędzie, ale sytuacja aktorek i aktorów jest szczególnie trudna. Dlatego tak rzadko poza hermetyczne środowiska wyciekają informacje o tym, co dzieje się w gabinetach dyrektorów i za kulisami teatralnej sceny czy tam, gdzie nie ogniskuje się obiektyw kamery.
Tym głębszy szacunek żywimy dla postawy aktorek Teatru Bagatela, za to że odważyły się opowiedzieć głośno o haniebnych praktykach, których padły ofiarą. Mamy nadzieję, że ich solidarność zaowocuje przerwaniem zmowy milczenia panującej na ten temat w instytucjach kultury. Tylko solidarnie jesteśmy w stanie bronić się przed mobbingiem i molestowaniem seksualnym, których dowiedzenie przed sądem jest niezmiernie ciężkie.
Sytuacja ofiary mobbingu i molestowania w Polsce jest trudna. Sprawcę chroni zarówno niesymetryczna pozycja władzy jak i i domniemanie niewinności. Ofiarę, w przypadku mobbingu, chronią jedynie zapisy kodeksu pracy, ale tylko o ile wiąże ją z daną instytucją umowa o pracę. Jest rzeczą najwyższej wagi rozciągnięcie tej ochrony na wszystkie pracownice i wolontariuszy, niezależnie od łączącego ich z pracodawcą stosunku prawnego.
Liczymy na to, że prezydent Majchrowski dotrzyma słowa i w trybie natychmiastowym odsunie dyrektora Jacka Schoena od sprawowanej funkcji, a przypadek Teatru Bagatela skłoni Państwową Inspekcję Pracy do skontrolowania pod tym kontem również innych jednostek kultury województwa małopolskiego. Liczymy też na wzorowe śledztwo w sprawie oskarżeń o molestowanie seksualne, bo to może już wypełniać znamiona przestępstwa.
#solidarnizaktorkamiteatrubagatela, #mobbingwteatrzesolidarnizaktorkamiteatrubagatela,mobbingwteatrze

Źródło
Opublikowano: 2019-11-06 22:48:44

Mieszkanki powiatu tatrzańskiego rodzić będą w oddalonym "tylko" o 20

Mieszkanki powiatu tatrzańskiego rodzić będą w oddalonym "tylko" o 20 km Nowym Targu. Te 20 km w wysokim sezonie turystycznym, czyli przez ponad pół roku, przejeżdża się czasem w jedyne 2 godziny.
Czy doszłoby do masowego zamykania oddziałów położniczych, gdyby kobiety nie stanowiły mniejszości w sejmie?
W kraju, w którym mężczyźni stanowią 72% składu parlamentu, a szpitale mają być przede wszystkim rentowne, nie jest to aż tak zaskakujące.


Źródło
Opublikowano: 2019-11-05 12:46:24

Ile godzin przepracowali w 2018 roku obywatele 35 najwyżej rozwiniętych gospodar

Ile godzin przepracowali w 2018 roku obywatele 35 najwyżej rozwiniętych gospodarek świata? Najnowszy raport OECD:
Meksyk 2148
Kostaryka 2121
Korea 1993
Rosja 1972
Grecja 1956
Chile 1941
Izrael 1910
Turcja 1832
Czechy 1792

Polska 1792

USA 1786
Irlandia 1782
Nowa Zelandia 1756
Estonia 1748
Węgry 1741
Kanada 1708
Hiszpania 1701
Łotwa 1699
Słowacja 1698
Japonia 1680
Australia 1665
Litwa 1616
Słowenia 1603
Finlandia 1555
Belgia 1545
Wielka Brytania 1538
Francja 1520
Austria 1511
Luksemburg 1506
Szwecja 1474
Islandia 1469
Szwajcaria 1459
Holandia 1433
Norwegia 1416
Dania 1392
Niemcy 1363
Tak, wiemy, "ale komunizm, wojna, zabory i potop szwedzki ". Nasza wolna i niepodległa Rzeczpospolita ma już jednak, jakby nie liczyć, 30 lat. Może czas zacząć myśleć o pracy racjonalnie?


Źródło
Opublikowano: 2019-11-04 23:02:53

Zdaniem polskich europarlamentarzystów Unia Europejska nie powinna ratować osób

Zdaniem polskich europarlamentarzystów Unia Europejska nie powinna ratować osób ginących na Morzu Śródziemnym.
Macie prawo wiedzieć, kto o tym zadecydował.

Polscy europosłowie mają za nic życie. Wczoraj europarlament głosował za rezolucją mającą na celu ratować życie ludzi na terenie morza Śródziemnego. Dokument przepadł dwoma głosami.

Przy „pomocy” naszych europarlamentarzystów.

Rezolucja wzywała państwa członkowskie UE do usprawnienia operacji…

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2019-10-25 17:23:51

Nowy Szpital zamyka Oddział Dziecięcy

„Do tej pory oddział funkcjonował z pełnym wymaganym składzie, liczymy na to, że od nowego roku, czyli ponownego uruchomienia Oddziału nic się nie zmieni” – mówi rzecznik prasowy szpitala.

http://www.kt24.pl/nowy-szpital-zamyka-oddzial-dzieciecy/

Nowy Szpital zamyka Oddział Dziecięcy

Od 1 listopada przestaje funkcjonować Oddział Dziecięcy Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. Zamknięcie oddziału potrwa do końca roku i jest spowodowane koniecznością wykonania pilnyc…

Źródło
Opublikowano: 2019-10-24 12:29:23

Obejrzyj 10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego


Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego nasza członkini, Monika Szymańska, przedstawia problemy ochrony zdrowia psychicznego, bez rozwiązania których leczenie w Polsce będzie nieskuteczne, a zapaść w polskiej psychiatrii i psychologii będzie się pogłębiać.


Źródło
Opublikowano: 2019-10-10 21:45:11

Czas na olkuskie planetarium! Olkusz posiada niezwykle naukowe tradycje. Pochod

Czas na olkuskie planetarium! 🔭 Olkusz posiada niezwykle naukowe tradycje. Pochodzili stąd dwaj ważni astronomowie jak Marcin Beim i Marcin Bylica, którzy wykładali na Akademii Krakowskiej 👨🏻‍🎓 Dlatego będę starała się o utworzenie w Olkuszu planetarium dla dzieci i młodzieży. Koszt powstania takiej…


Źródło
Opublikowano: 2019-10-09 18:46:19

Mówili mi: Sejm to nie jest miejsce dla matki z dzieckiem

Daria Gosek-Popiołek: Nie jest tajemnicą, że mamy na lewicy spory fanklub burmistrzyni Barcelony. Colau udało się przejść w Barcelonie drogę, którą ja wytyczyłam dla siebie: zyskać wiarygodność, przekonać wyborców do swojej agendy, a potem wykazać skuteczność w działaniu.

To, co najbardziej podoba mi się w polityce Ady – a zatem i w Barcelonie – to inkluzywność tego miasta. Otwartość na nowości, mniejszości, różne kultury.

https://krytykapolityczna.pl/…/ide-do-sejmu-po-zlobki-dari…/

Mówili mi: Sejm to nie jest miejsce dla matki z dzieckiem

Rozmowa z Darią Gosek-Popiołek

Źródło
Opublikowano: 2019-10-09 12:07:49

Po wyborach zgaśnie wielki piec w hucie w Krakowie. Oficjalnej daty nie ma, przygotowania już podjęto

„Związkowcy obawiają się najgorszego.Organizacje działające w Arcelor Mittal być może jeszcze w tym tygodniu uzgodnią plan działań związanych z decyzją o wygaszeniu wielkiego pieca”.
https://dziennikpolski24.pl/po-wyborach-zgasnie-wielki-piec-w-hucie-w-krakowie-oficjalnej-daty-nie-ma-przygotowania-juz-podjeto/ar/c3-14480987

Po wyborach zgaśnie wielki piec w hucie w Krakowie. Oficjalnej daty nie ma, przygotowania już podjęto

Źródło
Opublikowano: 2019-10-09 10:13:20

Dlaczego debaty są ważne? Bo wybory powinny polegać na ścieraniu się pomysłów, r

Dlaczego debaty są ważne? Bo wybory powinny polegać na ścieraniu się pomysłów, rozwiązań, diagnoz i wizji, tak, abyśmy mogli wybrać najlepszą opcję. Dziś o godzinie 19.25 obejrzyjcie debatę TVN24. Adrian Zandberg opowie o lewicowych pomysłach na Polskę, naszych diagnozach i rozwiązaniach. Oglądajmy i kibicujmy razem! 🇵🇱 🍿


Źródło
Opublikowano: 2019-10-08 10:55:35

Obejrzyj Anna Grodzka popiera Darię Gosek-Popiołek!


Kiedy 8 lat temu prowadziłam przedwyborcze spotkanie otwarte z Anną Grodzką nie sądziłam, że kiedyś sama zostanę polityczką i otrzymam od niej rekomendację w wyborach do Sejmu. Bardzo dziękuję za to poparcie!


Źródło
Opublikowano: 2019-10-07 17:48:45

Należy zwiększyć wydatki na służbę zdrowia do 7,2 proc. PKB. Musimy skrócić kole

Należy zwiększyć wydatki na służbę zdrowia do 7,2 proc. PKB. Musimy skrócić kolejki i zatrzymać zamykanie oddziałów szpitalnych! 💊💊💊Dziękuję, że byliście i byłyście z nami podczas konwencji w Katowicach!
Na konwencji mówiłam, że to co nam serwuje Prawo i Sprawiedliwość to twór państwopodobny.
Znowu odłożyli podniesienie nakładów na ochronę zdrowia na później. Tymczasem znikają kolejne oddziały szpitalne. Porodówki w Kluczborku,… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2019-10-07 10:38:58

W Razem wiemy, że wszystkie rodziny są równe. Każdy i każda ma prawo do szacunku

🏳️‍🌈W Razem wiemy, że wszystkie rodziny są równe. Każdy i każda ma prawo do szacunku, bezpieczeństwa i równych praw. Miłość to miłość! 🏳️‍🌈 A już w ten weekend spotkamy się na dwóch Marszach Równości!👉 już dzisiaj o 15:00 we Wrocławiu widzimy się na pl. Wolności 👉 jutro o 13:00 w Nowym Sączu…


Źródło
Opublikowano: 2019-10-05 19:04:17

Dzisiaj, 4 października, obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. U mnie ten szczegól

Dzisiaj, 4 października, obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. U mnie ten szczególny dzień trwa cały rok. Jako prezes Tatrzańskiego Towarzystwa nad Zwierzętami nieomal codziennie walczę o przeróżne zwierzęta. Wczoraj, przykładowo, miałam cztery pilne zadania (a potem doszło piąte): sprawę zagłodzonych…

Źródło
Opublikowano: 2019-10-04 19:59:18

Wybory parlamentarne 2019. Daria Gosek-Popiołek: Mężczyźni praw nam nie wywalczą

"Dziś mówimy o wysokości płac, ale niebawem zaczniemy dyskusję na temat zmniejszenia liczby godzin pracy.
Państwa na Zachodzie z powodu postępującej automatyzacji zmniejszają liczbę godz. pracy i jednocześnie utrzymują dotychczasową wysokość pensji".

#Lewica #Wybory #Wybory2019
http://krakow.wyborcza.pl/…/7,44425,25267530,wybory-parlame…

Wybory parlamentarne 2019. Daria Gosek-Popiołek: Mężczyźni praw nam nie wywalczą

– Potrzebujemy w parlamencie kobiet, które w konkret zamienią hasła świeckiego państwa, wyższych zarobków i równych praw – mówi Daria Gosek-Popiołek, kandydatka Lewicy w wyborach do Sejmu w Krakowie.

Lewica,Wybory,Wybory2019

Źródło
Opublikowano: 2019-10-04 13:49:04

Chcesz zagłosować w najbliższych wyborach, ale nie wiesz, czy będziesz wtedy w d

Chcesz zagłosować w najbliższych wyborach, ale nie wiesz, czy będziesz wtedy w domu? 🎒 Zabierz swój głos ze sobą i zagłosuj tam, gdzie będziesz 13 października! Jak to zrobić? 🤷‍♀️ Dopisz się do spisu wyborców w miejscu, w którym będziesz w dniu wyborów albo weź ze sobą zaświadczenie o prawie do…


Źródło
Opublikowano: 2019-10-04 02:38:54

pl-pl.facebook.com

Razem Małopolska wspierała, wspiera i wspierać będzie walkę o prawa człowieka, których prawa osób LGBT+ są immanentną częścią. Zapraszamy na marsz w Nowym Sączu już w najbliższą niedzielę. Do zobaczenia tam, gdzie przyzwoitych ludzi zabraknąć nie może. 🌈https://pl-pl.facebook.com/events/349364105942681/

Źródło
Opublikowano: 2019-10-03 12:40:51

Uwaga pasażerowie z Rabki i okolic! Podajemy ważny komunikat!

Uwaga pasażerowie z Rabki i okolic! Podajemy ważny komunikat!

Ostatni bus do twojej miejscowości odjeżdża zanim wyjdziesz z pracy? W twojej wsi nie ma ośrodka zdrowia, więc żeby dojechać do tego w gminie prosisz o pomoc sąsiadów? Chciałabyś podjąć pracę zawodową, ale nie masz czym do niej dojechać? Prowadzisz firmę przewozową i musisz zrezygnować z kursów, które przynoszą straty, choć dla części twoich pasażerów były jedynym połączeniem? Te problemy mogą się skończyć. Rząd przeznacza fundusz na rozwój transportu w regionach, jednak nie wszystkie samorządy go wykorzystały. Nadal są pieniądze do wzięcia! Można za to zwiększyć częstotliwość kursowania busów albo utworzyć nowe połączenia.

Żeby mądrze wykorzystać środki, trzeba spytać ludzi, jakich połączeń i w jakie godziny brakuje. To konieczne, by zaplanować taki rozkład, który będzie odpowiadał potrzebom mieszkanek i mieszkańców. Dofinansowanie pozwoli przewoźnikom wozić nawet mniejszą ilość pasażerów bez obaw o straty na mniej popularnych kursach. Można też zainwestować w nowocześniejszy tabor, który pozwoli na korzystanie z przewozów osobom poruszającym się na wózkach lub z małymi dziećmi.

Spotkajmy się i porozmawiajmy o tym. Złóżmy wniosek do starosty, by postarał się o pieniądze. Pierwsze spotkanie planujemy w Rabce już w przyszłym tygodniu, zapraszamy mieszkańców i mieszkanki oraz przewoźników! Niedługo poinformujemy o dokładnym terminie.


Źródło
Opublikowano: 2019-10-03 11:53:30

Diagnoza i cele polityki zdrowotnej – Partia Razem – Inna polityka jest możliwa!

Trwa akcja protestacyjna diagnostów i fizjoterapeutów. Postulaty? Oczywiste: godziwa płaca, normalne warunki zatrudnienia.

Zapewnienie ludziom równego dostępu do dobrej jakości usług medycznych jest obowiązkiem państwa. Państwo nie może tutaj uciekać od odpowiedzialności!

#zdrowie #protestfizjoterapeutow #lewica
http://partiarazem.pl/stanowiska/program-zdrowotny/

Diagnoza i cele polityki zdrowotnej – Partia Razem – Inna polityka jest możliwa!

Polski system ochrony zdrowia znajduje się w nieustannym kryzysie. Pacjentki i pacjenci szukają pomocy medycznej zbyt późno, trafiają do lekarza już z zaawansowanymi schorzeniami, czekają zbyt długo na specjalistyczną pomoc, po czym nierzadko rezygnują z leczenia z powodu wysokich cen lek….

zdrowie,protestfizjoterapeutow,lewica

Źródło
Opublikowano: 2019-10-02 13:01:21

Polscy pediatrzy przebadali 1,5 tys. dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Niestety nie

Polscy pediatrzy przebadali 1,5 tys. dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Niestety nie ma zaskoczeń:
😷 Dzieci chorujących na astmę jest 4 razy więcej w miejscowościach, gdzie występuje najwyższe stężenie pyłów PM2,5 oraz PM10 (w porównaniu do miejsc, gdzie zanieczyszczeń jest najmniej).
#smog #kraków #dzieci #zdrowie
/za: Onet.pl


Źródło
Opublikowano: 2019-10-01 22:01:10

MEN w ankiecie pyta uczniów, ile się modlą. Nawet kurator Barbara Nowak nie zaleca korzystania z niej

"Oprócz pytań o samopoczucie w szkole maluchy pytane są o aktualną sytuację rodzinną: czy rodzice żyją razem, czy się rozwiedli lub są w separacji. Starsi uczniowie pytani są między innymi, ile czasu spędzają na spotkaniach grup kościelnych, jak często w ciągu roku brali udział w nabożeństwie".

To jest skandaliczne działanie, szanowni urzędnicy #MEN! Skandaliczne!

http://krakow.wyborcza.pl/…/7,44425,25251162,men-w-ankiecie…

MEN w ankiecie pyta uczniów, ile się modlą. Nawet kurator Barbara Nowak nie zaleca korzystania z niej

Do krakowskich szkół trafiła ankieta, w której uczniowie pytani są o udział w nabożeństwie, przynależność do oazy i to, czy mają ojczyma lub macochę. Korzystania z przygotowanego na zlecenie MEN dokumentu 'nie zaleca' nawet znana z przywiązania do katolickich wartości małopolska kura…

MEN

Źródło
Opublikowano: 2019-09-30 13:00:57

Pożar ośrodka dla uchodźców na Lesbos. Nie żyje matka z dzieckiem

#Moria jest największym ośrodkiem dla uchodźców w Unii Europejskiej, przebywa tam 11 tys. osób, głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki. To 4 razy więcej niż zakładał projekt obozu! Ludzie egzystują tam w okropnych, zatrważających warunkach.

Pilnie potrzebujemy nowego mechanizmu relokacji ‼️‼️‼️
#moriacamp #refugees

https://tiny.pl/tpmmk

Pożar ośrodka dla uchodźców na Lesbos. Nie żyje matka z dzieckiem

W niedzielę 29 września 2019 roku w zatłoczonym obozie dla uchodźców Moria na greckiej wyspie Lesbos wybuchł pożar. W wyniku zdarzenia zginęły dwie osoby – informuje Deutsche Welle.

Moria,moriacamp,refugees

Źródło
Opublikowano: 2019-09-30 10:43:36

Obejrzyj Dni Świeckości 2019 – Barbara Bielawska


Kapitalne, mądre przemówienie! Brawo!!! 💜💜💜słowo na niedzielkę!Dni Świeckości 2019 w Krakowie
Przychodzę tutaj jako Polka, obywatelka, jako kandydatka na posłankę. Przychodzę tutaj nie po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że jeden z ostatnich razy.
Dlaczego?
Bo chcę świeckiego państwa! Bo konstytucja stanowi że mamy świeckie państwo – ale… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2019-09-29 20:10:25

Nasze społeczeństwo starzeje się. Należy jak najszybciej podnieść minimalną #em

📌 Nasze społeczeństwo starzeje się. Należy jak najszybciej podnieść minimalną #emerytura do 1600 zł.
📌 Co więcej, jej wysokość w przyszłości trzeba uzależnić od pensji minimalnej 📈
(w 2018 roku dominanta w przypadku emerytur – czyli najczęściej występująca wartość – wyniosła tylko 1065 zł!!!)


Źródło
Opublikowano: 2019-09-27 11:28:55

Znana z średniowiecznych poglądów małopolska kuratorka oświaty postanowiła błysk

Znana z średniowiecznych poglądów małopolska kuratorka oświaty postanowiła błyskotliwie uszczypnąć aktywistkę Gretę #Thunberg.
Pani #BarbaraNowak pozwoliła sobie na krotochwilę w kontekście dyskusji o #globalwarming: „Wymyśl sobie problem. Wyjdź na ulicę i zacznij protestować 😂”
Ha! Obśmiałyśmy się jak norki! Tyle, że… nie.


Źródło
Opublikowano: 2019-09-26 21:49:36

Krakowska kuria usuwa kontrowersyjne oświadczenie o „niezamężnych kobietach”. Trzecia wersja zwolnienia pracownic

"Kontrowersyjne pismo zniknęło już ze strony kurii, pojawiło się natomiast trzecie tłumaczenie".

W nowym oświadczeniu ponownie znalazły się wyrwane z kontekstu słowa dotychczasowej kierowniczki biura prasowego, które pochodziły ze służbowej i wewnętrznej korespondencji zaadresowanej do arcybiskupa #Jędraszewski

https://krakow.onet.pl/krakowska-kuria-usuwa-kontro…/hndkrt7

Krakowska kuria usuwa kontrowersyjne oświadczenie o „niezamężnych kobietach”. Trzecia wersja zwolnienia pracownic

Na stronie krakowskiej kurii zostało opublikowane kolejne oświadczenie dotyczące głośnego zwolnienia pracownic biura prasowego. To już trzecie pismo w tej sprawie. Wcześniej duchowni podkreślali, że zwolniono jedynie "kobiety niezamężne", jednak tych słów nie znajdziemy już na stronie …

Jędraszewski

Źródło
Opublikowano: 2019-09-25 14:13:33

Obecnie odsetek osób pracujących jest w Polsce najwyższy w historii badań, a w g

Obecnie odsetek osób pracujących jest w Polsce najwyższy w historii badań, a w grupie wiekowej 25-54 pracuje więcej osób, niż średnio w Unii Europejskiej.
To dobra wiadomość.
Lewica zawsze cieszy się z niskiego bezrobocia oraz z faktu, że zarobki osób pracujących rosną 👍

Nie możemy jednak zapominać, że polski rynek pracy wciąż zmaga się z poważnymi problemami. Należy wyeliminować z rynku nieuzasadnione "śmieciówki", trzeba polepszyć prawną ochronę pracownika oraz dofinansować PIP. Warto także pamiętać o pracownikach/pracownicach z Ukrainy i Wietnamu, którzy często trafiają na nieuczciwych pracodawców.

W jednym z ogłoszeń agencji pracy czytamy:
„Dostarczamy pracownika z Azji, gotowego do rozpoczęcia pracy z gwarancją pełnej dyspozycyjności. Brak zwolnień L-4. Brak dopłat za nadgodziny. Brak dodatkowych kosztów za urlopy. Brak dopłat za pracę w niedziele i święta. Ze względu na koszt oraz czas podróży do domu pracownicy ci nie opuszczają miejsc pracy z powodów rodzinnych".
Fajnie?🤬


Źródło
Opublikowano: 2019-09-25 12:38:17

Chrześcijańskie miłosierdzie arcybiskupa #Jędraszewski nie obejmuje pracownicze

✝️ Chrześcijańskie miłosierdzie arcybiskupa #Jędraszewski nie obejmuje pracowniczek kurii na umowach śmieciowych, nie obejmuje ich bliskich, ich rodzin. ☹️😡🤬

Warto przy tym zaznaczyć, że to część większego problemu. Nasz kraj wiedzie prym w Unii Europejskiej pod względem zatrudnienia śmieciowego – a przecież doskonale wiemy, że wielu pracowników wykonuje w rzeczywistości pracę etatową.Jędraszewski

Źródło
Opublikowano: 2019-09-23 14:02:23

Podpisałam Deklarację Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To są moje postulaty, wart

Podpisałam Deklarację Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To są moje postulaty, wartości, o które od wielu lat walczę i o których głośno mówię. Potrzebujemy państwa, które realnie staje po stronie kobiet, które zapewnia nam bezpieczeństwo, które walczy z przemocą, które edukuje, leczy i otacza troską….Źródło
Opublikowano: 2019-09-23 10:25:14

Najwspanialsza spółdzielnia w Krakowie! Od pięciu lat budujemy Ogniwo. Tworzymy

❤️❤️❤️ Najwspanialsza spółdzielnia w Krakowie! ❤️❤️❤️Od pięciu lat budujemy Ogniwo. Tworzymy je dla Was, bo spółdzielnia to nie tylko członkowie i członkinie, ale całe środowisko: publiczność, znajomi, przyjaciółki.
Chcemy rosnąć, dawać wam więcej wydarzeń, więcej książek i lepszą przestrzeń do spotkań. Chcemy zatrudniać na dobrych warunkach, szerzyć… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2019-09-21 20:54:24

Zamierzam uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu z dzieckiem, do momentu, kiedy dorośnie do żłobka

„Żadna matka nie traci czynnych ani biernych praw wyborczych, wobec tego ma całkowite prawo być ze swoim dzieckiem w parlamencie”. Rozmowa z Darią Gosek-Popiołek, kandydatką do Sejmu z list Lewicy.
#KobietyDoWładzy

Zamierzam uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu z dzieckiem, do momentu, kiedy dorośnie do żłobka

'Żadna matka nie traci czynnych ani biernych praw wyborczych, wobec tego ma całkowite prawo być ze swoim dzieckiem w parlamencie'. Rozmowa z Darią Gosek-Popiołek, kandydatką do Sejmu z list Lewicy.

KobietyDoWładzy

Źródło
Opublikowano: 2019-09-20 16:03:29

Mateusz Morawiecki z dumą ogłosił, że rząd obniży próg alarmowania o #smog …z

Mateusz Morawiecki z dumą ogłosił, że rząd obniży próg alarmowania o #smog …z 300 mikrogramów pyłu zaw. PM10 do 150 µg/m3.
Więcej odwagi i więcej śmiałości, panie Premierze! 😷 Belgia: poziom alarmowy 70 µg/m3 Finlandia: 50 µg/m3 Włochy: 75 µg/m3
#StrajkDlaKlimatu #strajkklimatyczny #ClimateStrike


Źródło
Opublikowano: 2019-09-20 15:53:29

W ostatnich dniach dowiadujemy się, że PiS zamierza zakazać aborcji z powodu nie

W ostatnich dniach dowiadujemy się, że PiS zamierza zakazać aborcji z powodu nieuleczalnych wad genetycznych zagrażających życiu płodu. Określa to "aborcją eugeniczną", żeby kojarzyło się jak najgorzej. To wstrętna manipulacja i nadużycie.

Czyżby prawica zapomniała o czarnych protestach? O naszych parasolkach w strugach deszczu? O Strajku Kobiet?

🚺

"Uczynić biedną dziewczynę matką, kopnąć ją z pogardą, zrzucić na nią cały ciężar i zagrozić jej latami więzienia, jeżeli, oszalała rozpaczą, chce się od tego zbyt ciężkiego na jej siły brzemienia uwolnić — oto filozofia praw, które, aż nadto znać, były przez mężczyzn pisane!"
/Tadeusz Boy-Żeleński, Piekło kobiet.


Źródło
Opublikowano: 2019-09-19 21:33:26

Pomożecie? Z lewej Kowalówka jest kontent Z prawej – boleśnie zafrasowany!

Pomożecie? 👇Z lewej Kowalówka jest kontent 😎 Z prawej – boleśnie zafrasowany! 😡
Jeżeli chcecie tego lewego: podrzućcie, proszę, jeszcze kilka peelenów! Bo wciąż brakuje na wydrukowanie plakatów 😢
Odbiorca: Fundusz wyborczy SLD Konto: 65 10201026 3174 2000 0000 1074 Tytuł: darowizna kowalówka
#Lewica


Źródło
Opublikowano: 2019-09-19 20:51:46

Jutro ogólnoświatowy strajk klimatyczny! Pytaliście się nas, czy popieramy główn

Jutro ogólnoświatowy strajk klimatyczny! Pytaliście się nas, czy popieramy główne postulaty Młodzieżowy Strajk Klimatyczny #CzasNaOdzew

Nasza odpowiedź brzmi: Tak!

Chcemy zdrowej i czystej planety, bo to my, nasze dzieci i Wy będziemy się zmagać ze skutkami katastrofy klimatycznej, nie obecne…CzasNaOdzew

Źródło
Opublikowano: 2019-09-19 16:36:18

Zamierzam uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu i obradach komisji z dzieckiem – do momentu, kiedy dorośnie do żłobka

Świetny, szczery wywiad z naszą kandydatką Daria Gosek-Popiołek ❤️
Zachęcamy do lektury!!! (Wysokie Obcasy)Pomiędzy pakowaniem torby do szpitala a konferencją prasową opowiedziałam wysokieobcasy o swoich doświadczeniach jako matki, kobiety w ciąży, polityczki.
Jak się myśli o polityce będąc w 9. miesiącu ciąży? Czy Sejm jest dobrym miejscem dla dzieci? Czym chcę się tam zająć w pierwszej kolejności? Czy… Więcej

Zamierzam uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu i obradach komisji z dzieckiem – do momentu, kiedy dorośnie do żłobka

'Żadna matka nie traci czynnych ani biernych praw wyborczych, wobec tego ma całkowite prawo być ze swoim dzieckiem w parlamencie'. Rozmowa z Darią Gosek-Popiołek, kandydatką do Sejmu z list Lewicy.

Źródło
Opublikowano: 2019-09-19 16:26:34

Prof. Balcerowicz ‚podpowiada’ prezesowi PiS, by na dziennikarzach i artystach nie poprzestawał. I przypomina kłopoty Niemena

Profesor Balcerowicz kpi z prób uregulowania zawodu artysty i dziennikarza.

No cóż, te jakże zabawne zdaniem mesjasza polskiej ekonomii wysiłki, to próba zapewnienia emerytury ludziom, dzięki którym polskie tzw. elity czytają książki, oglądają spektakle i wieszają obrazy na ścianach. To też próba zapewnienia bezpieczeństwa socjalnego dziennikarzom. Jeden z tych, z którymi zetknęliśmy się w czasie ostatniej kampanii, od 28 lat nie miał ubezpieczenia zdrowotnego, mimo że jego prace widzieliście w Gazecie Wyborczej i TVN. Leczył się u weterynarza.

Nikt nie może mieć wątpliwości, że Razem nigdy nie stanie po stronie PiS w kwestiach takuch jak rujnowanie polskiego państwa prawa, podkopywanie podstaw demokracji, podsycanie nastrojów faszystowskich, sianie nienawiści do mniejszości. Ale akurat to działanie, które usiłuje ośmieszyć profesor Balcerowicz, to próba poradzenia sobie z jedną z najbardziej wstydliwych luk prawnych w polskim systemie emerytalnym. Luki stworzonej między innymi przez neoliberalne zaślepienie Balcerowicza.
Nie ma Polski bez kultury. Nie ma demokracji bez przyzwoitego dziennikarstwa. A za kulturą i dziennikarstwem stoją ludzie. Ludzie, którzy mają prawo do minimum bezpieczeństwa i godności.
Tak więc, profesorze Balcerowicz, może jednak odejdź!

Prof. Balcerowicz ‚podpowiada’ prezesowi PiS, by na dziennikarzach i artystach nie poprzestawał. I przypomina kłopoty Niemena

– Wiele osób w Polsce odczuwa poprawę swojej sytuacji ekonomicznej i myśli, że to dzięki PiS. Ale to jest wbrew PiS – mówił w TOK FM prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, były wicepremier i minister finansów.

Źródło
Opublikowano: 2019-09-19 01:10:20