Obejrzyj Łukasz Kotulak – live

Razem Podkarpackie:


Konferencja prasowa partii Razem, posłanki Darii Gosek-Popiołek oraz Wiesława Buża. Mówiliśmy o tragicznej sytuacji podkarpackich szpitali i likwidacji oddziałów. Jeszcze dzisiaj odwiedzimy szpital w Ustrzykach Dolnych, gdzie likwidowana jest porodówka.


Źródło
Opublikowano: 2020-02-21 13:58:25

Politycy PiS i rząd mają gdzieś szpitale. Wolą drogie zabawki do zabijania niż z

Razem Podkarpackie:

Politycy PiS i rząd mają gdzieś szpitale. Wolą drogie zabawki do zabijania niż zdrowie Polek i Polaków ⁉️

Likwidowane są kolejne oddziały, zwalnianie są pielęgniarki, których brakuje, a szpitale stoją nad przepaścią. Ostatnio zlikwidowano porodówkę w Ustrzykach, szpital ma ogromne długi, ale rząd nic z tym nie robi. Państwo polskie wycofuje się z Bieszczad. Najpierw wykończono publiczny transport zbiorowy, kolej i autobusy. Teraz czas na szpitale.

W Polsce według szacunków szpitale powiatowe zadłużone są na ponad 1,7 mld złotych. Nowe odrzutowce bojowe F-35 kosztują, uwaga… 18 mld złotych!!! Zamiast przeznaczyć środki na oddłużenia, wydajemy na broń. To jest niezrozumiałe i nieodpowiedzialne zachowanie. W ten sposób Prawo i Sprawiedliwość oraz rząd działają na szkodę obywateli Polski, szczególnie takich miast, jak Ustrzyki Dolne, Sanok czy Kolbuszowa.

PiS miało zadbać o Polskę powiatową. Tymczasem następuje tam dalszy rozkład publicznej opieki zdrowia i publicznego transportu zbiorowego. Nie możemy dalej nabierać się na proludzką, prospołeczną twarz PiS. Tylko lewica jest w stanie tę zapaść w ochronie zdrowia czy transporcie naprawić

➡️Postulujemy zwiększenie nakładów na publiczną ochronę zdrowia do 7,2% PKB oraz na kształcenie lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego. Utrzymamy i dofinansujemy szpitale powiatowe. Obowiązkiem państwa polskiego jest zapewnienie wszystkim dostępu do publicznej opieki zdrowia w miejscu zamieszkania, a nie 30-50 km dalej!

Nie zostawimy mieszkańców południowego Podkarpacia. Razem z nimi będziemy walczyć o lepszą opiekę zdrowotną. Powstrzymamy likwidację oddziałów szpitalnych i samych szpitali. Będziemy interweniować w Ministerstwie i samorządzie lokalnym. Bieszczady zasługują na dobrą ochronę zdrowia!


Źródło
Opublikowano: 2020-02-11 15:23:37

Drogie uczennice i uczniowie I LO w Rzeszowie!

Drogie uczennice i uczniowie I LO w Rzeszowie!

❗️Jesteśmy oburzeni oraz zszokowani pomysłami dyrekcji szkoły godzącymi w wasze prawa i wolności. Nikt nie może zabraniać Wam ubierać się, jak chcecie! Nikt nie może sprawdzać czy nosicie biustonosze czy nie! Nikt nie może karać Was za wygląd i ubiór! A uwagi na temat "pilnowania córek przez rodziców", jeśli miały miejsce, uważamy za mocno seksistowskie i po prostu chamskie.

Artykuł 9 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności mówi:

„1. Każdy ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje wolność zmiany wyznania lub przekonań oraz wolność uzewnętrzniania indywidualnie lub wspólnie z innymi, publicznie lub prywatnie, swego wyznania lub przekonań przez uprawianie kultu, nauczanie, praktykowanie i czynności rytualne".

Popieramy Wasz protest i mamy nadzieję, że zakończy się pozytywnie. Nie dajcie sobie zrobić w szkole Gilead'u!

Pamiętajcie, presja ma sens! Pokazały to ostatnio rzeszowskie pielęgniarki 😉

Trzymajcie się tam w tym I LO! ❤️ #SolidarnośćNasząBronią

Protest przeciwko nowemu dresscode'owi I LO w Rzeszowie: https://www.facebook.com/events/1812979352167240/

👉Artykuł Aliny Czyżewskiej o bezprawnym ingerowaniu w wygląd: https://bit.ly/2UBlbfYSolidarnośćNasząBronią

Źródło
Opublikowano: 2020-02-09 11:35:33

Dzisiaj w Ustrzykach Dolnych rozmawialiśmy z pielęgniarkami o tragicznej sytuacj

Dzisiaj w Ustrzykach Dolnych rozmawialiśmy z pielęgniarkami o tragicznej sytuacji szpitala i likwidacji oddziału położniczego.

Bieszczadzkie położne odwiedziła Agnieszka Itner członkini naszego okręgu oraz Wiesław Buż Poseł na Sejm RP. Dyskutowali o przyszłości szpitala, dramatycznej sytuacji placówki i personelu, likwidacji porodówki. Państwo polskie wycofuje się z południa Podkarpacia. Likwiduję się nie tylko transport publiczny, ale również oddziały szpitalne. Nie ma to to naszej zgody!

❗️Sprzeciwiamy się zamknięciu oddziału położniczego w Ustrzykach Dolnych, zwolnieniom pielęgniarek i postępującej likwidacji szpitala. Będziemy walczyć o to, aby sytuacja w podkarpackiej ochronie zdrowia znacząco się poprawiła.

Personel szpitala po ponad dwudziestu, trzydziestu latach pracy będzie musiał szukać zatrudnienia w innych miejscach, m.in. w sanockiej placówce. Jak niezmotoryzowani pacjenci i pracownicy szpitala (głównie pielęgniarki, których średnia wieku to w Polsce 52 lata) mają sprawnie dotrzeć do oddalonego od ich domów obiektu, biorąc pod uwagę brak PKS-ów i połączeń kolejowych? Miesiąc dojeżdżania do pracy własnym samochodem, to koszt rzędu kilkuset złotych!

Żądamy natychmiastowego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w Polsce do postulowanych przez Razem 7,2% PKB! #RatujmySzpitale ❗️RatujmySzpitale

Źródło
Opublikowano: 2020-02-05 20:04:57

274 lata temu urodził się Tadeusz Kościuszko – bohater wielu narodów. Człowiek w


274 lata temu urodził się Tadeusz Kościuszko – bohater wielu narodów. Człowiek wyprzedzający swoją epokę, a nawet obecne czasy. Walczył o wolność i demokrację dla wszystkich!

„Za samą szlachtę bić się nie będę, chcę wolności dla całego narodu i dla niej wystawię tylko me życie”
Źródło
Opublikowano: 2020-02-04 21:37:58

PiS "nie widzi sensu wzmacniania jakiegokolwiek publicznego transportu&quot

PiS "nie widzi sensu wzmacniania jakiegokolwiek publicznego transportu" na południu woj. Podkarpackiego‼️😲😱

❗️Południe naszego regionu zostało z tragiczną ofertą połączeń regionalnych. Mimo to, rządzony przez Prawo i Sprawiedliwość Urząd Marszałkowski "nie widzi sensu wzmacniania tam jakiegokolwiek publicznego transportu".

Takie słowa w jednym z najbardziej wykluczonych transportowo regionów Polski są po prostu niedopuszczalne!

❗️Na portalu Rynek Kolejowy możemy przeczytać :
– "Od nowego rozkładu jazdy Rzeszów z Jasłem łączy 7 par pociągów, ale z Jasła do Sanoka przez Krosno jeżdżą już tylko 4 pary pociągów w dzień powszedni. Do Zagórza dojeżdża tylko jeden pociąg regionalny dziennie. Ruch pociągów z Zagórza do Komańczy i Łupkowa ustał całkowicie. Wcześniej, przez wiele miesięcy, bez żadnej reakcji ze strony organizatora transportu, którym jest marszałek, Przewozy Regionalne prowadziły tu komunikację zastępczą.

Województwo, w piśmie wyjaśniającym, dlaczego nowy rozkład przyniósł regres połączeń na południu, pisze, że połączenia te wykazywały niską bądź zerową frekwencję. Nie wspomina o fatalnym rozkładzie jazdy i regularnym zastępowaniu pociągów ZKA. Nie wygląda na to, że nastawienie marszałka do południa regionu zmieni się".

Marszałek Ortyl bardzo chętnie mówi o utworzeniu linii kolejowej do rodzinnego Mielca, ale pomija południe regionu. Jak widać są lepsi i gorsi mieszkańcy Podkarpacia.

❗️Jako Lewica Razem stanowczo sprzeciwiamy się próbom likwidacji publicznego transportu na południu Podkarpacia. Nasz region jest najbardziej wykluczony transportowo w Polsce. Kolej istnieje szczątkowo lub w ogóle, PKS umiera, prywatni przewoźnicy obsługują tylko niektóre trasy. Mieszkańcy Bieszczad, Beskidów i Pogórza są zdani tylko sami na siebie.

Uważamy, że rozwój kolei powinien być priorytetem dla władz regionu. To tani, bezpieczny, szybki i przyjazny środek transportu. Trzeba rozbudowywać wojewódzkie połączenia kolejowe. Uruchomić połączenia pasażerskie do wszystkich miast z istniejącą infrastrukturą kolejową. Przy stacjach wybudować parkingi przesiadkowe. A rozkłady jazdy należy konsultować z mieszkańcami.

Razem z przewodniczącą parlamentarnego zespołu ds. walki z wykluczeniem transportowym zajmiemy się tym tematem. Nie zostawimy mieszkańców regionu i nie damy umrzeć kolei 🚉🚄

Od lat PiS krytykuje poprzedników za likwidację połączeń kolejowych, obwiniają ich za upadek transportu publicznego, obiecują, że będą rozwijać transport publiczny, że zapewnią Polkom i Polakom sprawną komunikację. Ale póki co PiS jest grabarzem publicznego transportu w regionie.

Link do artykułu Rynek Kolejowy w komentarzu.

#MakeZbiorkomGreatAgain #TransportPubliczny #kolejMakeZbiorkomGreatAgain,TransportPubliczny,kolej

Źródło
Opublikowano: 2020-02-01 11:00:51

Dziś bardzo ważna data. 75. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz

Dziś bardzo ważna data. 75. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu. W tym dniu wspominamy ofiary terroru nazistowskiego zamordowane w okrutny sposób w czasie II Wojny Światowej.

W naszym regionie Holocaust pochłonął dziesiątki tysięcy osób. Większość żydowskich mieszkańców Podkarpacia trafiła do obozów w Bełżcu i Oświęcimiu. Sporo zamordowano na miejscu. Pamiętajmy o nich.

Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej obojętności!


Źródło
Opublikowano: 2020-01-27 12:56:55

Wspieraliśmy dziś rzeszowskie pielęgniarki na Wielkiej Manifestacji! Przeszliśmy

Wspieraliśmy dziś rzeszowskie pielęgniarki na Wielkiej Manifestacji! Przeszliśmy ulicami Rzeszowa dopominając się o lepsze warunki pracy, przestrzegania praw pracowniczych i zwiększenia nakładów na publiczną ochronę zdrowia.

Była z nami nasza koleżanka, posłanka Daria Gosek-Popiołek i przedstawiciele oraz przedstawicielki rzeszowskiej lewicy. Solidarność naszą bronią! 💪

Źródło
Opublikowano: 2020-01-18 18:19:39

Rzeszów. W sobotę „Wielka Manifestacja” pielęgniarek KSW nr 2

Już jutro wielka manifestacja pielęgniarek z Rzeszowa. Będziemy tam razem z naszą koleżanką, posłanką Daria Gosek-Popiołek i posłem Lewicy z Rzeszowa Wiesław Buż Poseł na Sejm RP.

Celem protestu jest wyrażenie niezadowolenia z warunków pracy, jakie są w KSW nr 2 w Rzeszowie oraz ze sposobu bezprawnego traktowania przedstawicieli związków zawodowych przez dyrektora szpitala,

Rzeszów. W sobotę „Wielka Manifestacja” pielęgniarek KSW nr 2

Pracownicy innych szpitali z Rzeszowa i Polski zapowiedzieli udział w sobotniej (18 stycznia) manifestacji pracowników Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 Rzeszowie.

Źródło
Opublikowano: 2020-01-17 21:19:01

4 porodówki na Podkarpaciu do likwidacji

4 porodówki na Podkarpaciu do likwidacji⁉️

Szef NFZ pod koniec 2019 roku wyszedł z propozycją zmian w zasadach kontraktowania porodówek. Premiowane mają być te, które przekraczają 400 porodów rocznie, projektowano też regułę odległości pomiędzy oddziałami. Wprowadzenie takich zmian to w praktyce wyrok dla “małych porodówek” i pogłębienie problemu zwijania ochrony zdrowia w mniejszych miejscowościach.

Dlatego posłanka Lewica Razem, Marcelina Zawisza złożyła do Ministra Zdrowia interpelację i dowiedziała się, gdzie są “małe” porodówki, które mogą zostać przeznaczone do wygaszenia. Na Podkarpaciu są to 4 oddziały – Strzyżów, Przeworsk, Lubaczów i Ustrzyki Dolne.

Koncepcja jest prosta: jesteś w ciąży daleko od miasta wojewódzkiego? Przecież dojedziesz te 60 km. Nie masz czym ani za co? A to już twój problem. “Ekonomia przemówiła”.

Podczas posiedzenia Sejmu Marcelina Zawisza pytała, czy rząd ma jakiś plan. Czy wiedzą, co zaproponują rodzącym w zamian. Zniknięcie “małej porodówki” to często zamiana na porodówkę położoną dalej i dzięki większej ilości pacjentek – przeciążoną. Odpowiedzi nie uzyskała.

Będziemy kontrolować sytuację w naszym regionie. Dołożymy wszelkich starań razem z naszymi kolegami, koleżankami i parlamentarzystami Lewicy.

Poniżej prezentujemy mapę na której możecie sprawdzić gdzie są “małe porodówki” i treść petycji, pod którą możecie zbierać podpisy, jeżeli wasza porodówka zagrożona jest zamknięciem.

Jak możesz pomóc?
Udostępnij ten wpis! Niech jak najwięcej osób dowie się o pomysłach likwidacji "małych porodówek" na Podkarpaciu

Wydrukuj petycję i zbieraj podpisy! Petycję znajdziesz w linku w komentarzu.

Można też skontaktować się z posłanką Marceliną: biuro@marcelinazawisza.pl


Źródło
Opublikowano: 2020-01-14 20:29:57

Rzeszowskie ślady ministra Hermana Liebermana

Wczoraj obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych podkarpackich socjalistów niepodległościowych 🇵🇱

"Był jednym z najbardziej znanych polskich polityków końcówki XIX i I połowy XX wieku, świetnym adwokatem, długoletnim posłem i emigracyjnym ministrem, jedną z najwybitniejszych postaci niepodległościowego socjalizmu. Swą karierę zaczynał w Rzeszowie. Zmarł 21 października 1941 roku w Londynie."

"W Przemyślu stał się jednym z czołowych działaczy Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej, współtwórcą tamtejszego Domu Robotniczego, obrońcą w procesach politycznych oraz posłem do Sejmu Krajowego i wiedeńskiej Rady Państwa. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich. Po odzyskaniu niepodległości należał do czołowych polskich polityków. Z ramienia Polskiej Partii Socjalistycznej zasiadał w latach 1919-30 w Sejmie. W 1930 roku został aresztowany przez władze sanacyjne i sądzony w głośnym, politycznym „procesie brzeskim”. Skazany na 2,5 roku więzienia zdecydował się na emigrację do Francji. Po wybuchu II wojny był bliskim współpracownikiem gen. Władysława Sikorskiego. Sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Rady Narodowej (namiastki parlamentu). We wrześniu 1941 roku został ministrem sprawiedliwości w rządzie emigracyjnym w Londynie. Zmarł półtora miesiąca później."

Polecamy artykuł Podkarpacka Historia na temat życia i "rzeszowskiego epizodu" Hermana Liebermana. Będziemy walczyć o to, aby go godnie upamiętniono w naszym regionie.

Rzeszowskie ślady ministra Hermana Liebermana

Był jednym z najbardziej znanych polskich polityków końcówki XIX i I połowy XX wieku, świetnym adwokatem, długoletnim posłem i emigracyjnym…

Źródło
Opublikowano: 2020-01-04 20:19:00

#OcalmyPuszczęKarpacką #219a

Zachęcamy do podpisania apelu w związku z zaplanowanym na 2020 rok rozpoczęciem wycinki cennego przyrodniczo fragmentu Puszczy Karpackiej, przy granicy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Razem uratujmy cenny drzewostan!🌲

#OcalmyPuszczęKarpacką #219a

Podpisz apel, ocalmy Puszczę Karpacką!

OcalmyPuszczęKarpacką #219a

Źródło
Opublikowano: 2019-12-11 10:00:40

Chcemy żyć w państwie, które dba o wyrównanie szans, jakość życia i bezpieczeńst

♿️Chcemy żyć w państwie, które dba o wyrównanie szans, jakość życia i bezpieczeństwo wszystkich obywatelek i obywateli. Niezależnie od stopnia sprawności, zamożności, wielkości miejscowości, w której żyją i innych czynników. W szczególny sposób wsparcie państwa należy się osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom.

Jako partia Razem obiecujemy działać bardzo aktywnie na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Nie zbudujemy państwa dobrobytu bez zapewnienia godnych warunków do życia o leczenia dla osób najsłabszych.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-03 12:32:38

8391 głosów na kandydatki i kandydatów Razem Podkarpackie Podkarpackie]! Najwięc

8391 głosów na kandydatki i kandydatów Razem Podkarpackie Podkarpackie]! Najwięcej głosów dostali Agnieszka Itner (drugi wynik w okręgu 23), Kamila Mackiewicz oraz Krzysiek Jasiński. DZIĘKUJEMY za Wasze poparcie!

Gratulujemy Wiesław Buż Poseł na Sejm RP, który z listy #Lewica dostał się do Parlamentu! 👏

W ostatnich dniach zgłosiło się do nas kilka osób. Razem to lewica społeczna, która czeka także na Ciebie! Działaj z nami!

Zawalczymy w Sejmie i poza nim m.in. o:
🏘️ – państwowy program budowy mieszkań na wynajem
🚑 – 8% PKB na ochronę zdrowia
👩🏻‍💼 – godną pracę dla każdego
💡 – odpowiedzialną transformację polskiej energetyki
💰 – sprawiedliwy system podatkowy
– rozdział kościoła od polityków

Chcesz walczyć razem z nami?
↔️ – zaproś znajomych do polubienia naszej strony
💸 – wpłać darowiznę na nasze działania
💪 – zostań sympatykiem/sympatyczką albo dołącz do RazemLewica

Źródło
Opublikowano: 2019-10-16 09:42:53

Wszystkiego najlepszego z okazji Święta Edukacji Narodowej!

Wszystkiego najlepszego z okazji Święta Edukacji Narodowej!

W Dzień Edukacji Narodowej życzymy pracownikom i pracownicom oświaty godnych płac, szkół Waszych marzeń i szacunku, który należy się Wam za Waszą ciężką pracą. Życzymy też by Wasz strajk włoski zakończył się sukcesem i realizacją postulatów.


Źródło
Opublikowano: 2019-10-14 19:34:41

Posłanki i posłowie partii Razem <3 Poznajcie ich!

Posłanki i posłowie partii Razem Poznajcie ich!

Sukces! Lata ciężkiej pracy. Udana kampania. Dobry program wyborczy. Utalentowane polityczki i politycy. I Wasze głosy, za które jeszcze raz dziękujemy. Przedstawiamy przyszłe posłanki i posłów Partii Razem. Nie zawiodą Was.

Magdalena Biejat
Daria Gosek-Popiołek
Paulina Matysiak
Maciej Konieczny

Więcej

Źródło
Opublikowano: 2019-10-14 15:33:53

W tę niedzielę wybory. Wynik zadecyduje o przyszłości ochrony zdrowia, transform

❗️W tę niedzielę wybory. Wynik zadecyduje o przyszłości ochrony zdrowia, transformacji energetycznej i praw kobiet. Zadecyduje o tym, czy będziemy walczyć z kryzysem klimatycznym, czy go przyśpieszać.

Co dalej ze smogiem, polityką mieszkaniową, prawem pracy, podatkami, kulturą? Zadecydujesz o tym w niedzielę.

Mamy dosyć rozczarowań, fanatyków, tchórzy, leni i nieuków. Potrzebujemy nowych, zdeterminowanych posłanek i posłów do wypracowania rozwiązań i mądrego głosowania.

Chodźcie w niedzielę na wybory. Namówmy rodzinę i przyjaciół. Marzmy odważnie, głosujmy i razem zmieńmy Polskę na lepsze! 🇵🇱


Źródło
Opublikowano: 2019-10-11 20:42:47

Nie zgadzamy się na asfaltową drogę dla pojazdów przez Magurski Park Narodowy. O

❗Nie zgadzamy się na asfaltową drogę dla pojazdów przez Magurski Park Narodowy. Obrońmy razem cenną przyrodę przed dewastacją!
Jeśli nie zależy Ci na maturze i nie chcesz dewastacji Parku Narodowego, podpisz petycję 🖊️Magurski Park Narodowy nie dla samochodów! Podpisz apel do Ministra Środowiska o wstrzymanie prac nad drogą przebiegającą przez Magurski Park Narodowy!
Powiat jasielski postanowił wyremontować drogę biegnącą przez Magruski Park Narodowy. Remont sprowadza się do położenia asfaltu (co jest naruszeniem… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2019-10-08 17:40:50

Wczoraj oficjalnie poparliśmy postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Dzi

Wczoraj oficjalnie poparliśmy postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Dziś wiele z nas włączyło się w Wasze wydarzenia i strajkowało razem z Wami. Także w Rzeszowie.
Razem ocalimy naszą planetę! 💪Wczoraj oficjalnie poparliśmy postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Dziś wiele z nas włączyło się w Wasze wydarzenia i strajkowało razem z Wami.
Życzymy Wam (i sobie również), żeby rządy i korporacje opamiętały się i doszły do tego, że pogoń za pieniądzem, która niszczy naszą planetę i… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2019-09-20 16:10:56

Dzisiaj obchodziliśmy 80. rocznicę rozpoczęcia II Wojnę Światową – najokrutniejs

Dzisiaj obchodziliśmy 80. rocznicę rozpoczęcia II Wojnę Światową – najokrutniejszy konflikt zbrojny w dziejach świata.

Nigdy więcej wojny! Bez względu na szerokość geograficzną, w której ona się toczy.

Ponoć wojna nigdy się nie zmienia. Jednak ta była inna. Okrucieństwo, jakie jest w stanie znaleźć w sobie człowiek, osiągnęło niespotykany poziom.

Straty po wojnie były ogromne. Przemysłowa machina eliminacji ludzi, egzekucje na ulicach, więzienia, tortury, deportacje, śmierć niewinnych pod…

Więcej

Źródło
Opublikowano: 2019-09-01 21:12:39

39 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej po dwóch tygodniach straj

39 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej po dwóch tygodniach strajków podpisano porozumienia sierpniowe. Podstawę do tych porozumień stanowiło 21 postulatów, które 17 sierpnia związkowcy przybili do bramy stoczni. Postulaty te to jeden z najważniejszych dokumentów XX wieku – żądania związkowców nadały kształt późniejszym przemianom ustrojowym w całej Europie Wschodniej.

Lewica Razem przypomina, że demokracja jest możliwa tylko wtedy, gdy wolność i solidarność idą ze sobą w parze. W hołdzie dla związkowców strajkujących w całej Polsce 36 lat temu proponujemy naszą wersję postulatów sierpniowych:

http://partiarazem.pl/stanowiska/postulaty-sierpniowe-razem/


Źródło
Opublikowano: 2019-08-31 17:58:28

Dobre wykształcenie dziecka to marzenie każdego rodzica. Edukacja wymaga reformy

Dobre wykształcenie dziecka to marzenie każdego rodzica. Edukacja wymaga reformy, ale dokładnej i niemalże chirurgicznej w szczegółach. Jednak rząd PiS wolał wziąć siekierę i uciąć kończynę zamiast ją leczyć.

Jak wyobrażacie sobie efektywną naukę matematyki po godzinie 19? Albo geografii?

Nam nie mieści się to w głowach. Niestety, tak wyglądać będzie od września codzienność dzieci i młodzieży po deformie edukacji w wykonaniu minister Anny Zalewskiej. Jej najprawdopodobniej już to nie obchodzi.

Dobre…

Więcej

Źródło
Opublikowano: 2019-08-29 11:47:20

Jak Wam mija weekend? Nam bardzo dobrze. Przygotowujemy się do kampanii wyborcz

Jak Wam mija weekend? ☺️😎 Nam bardzo dobrze. Przygotowujemy się do kampanii wyborczej. Tym razem uda nam się wprowadzić lewicowych posłów i posłanki do Sejmu! 💪12% dla koalicji Lewicy Razem, SLD, Wiosny i długiej listy innych organizacji oznacza dużą szansę na powrót lewicy do Sejmu i wprowadzenie wielu nowych, świetnych zdeterminowanych posłanek i posłów.
Sondaż przeprowadził w dniach 6-7 sierpnia 2019 roku Instytut Badań Pollster dla Super Expressu.


Źródło
Opublikowano: 2019-08-10 18:49:54

Działaj dla zwierząt w Rzeszowie!


Już jutro Otwarte Klatki organizują spotkanie rekrutacyjne w Rzeszowie.

Jeśli zależy Wam na losie zwierząt i chcecie zaangażować się w działania Otwartych Klatek, warto się wybrać o 18:00 do Kino za Rogiem Café Rzeszów.

Po spotkaniu, o 19:00, odbędzie się także pokaz filmu "Klatki – The Hidden Farms Of Europe", mówiącego o hodowli zwierząt futerkowych w Polsce (https://www.facebook.com/events/446047159551040/)

Gorąco polecamy oba wydarzenia!

Źródło
Opublikowano: 2019-06-26 20:32:41

Rzeszowscy radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli dziś wniosek o zwołanie sesji n

Rzeszowscy radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli dziś wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej Rady Miasta. Chcieli przedstawić projekt uchwały potępiającej rzeszowski Marsz Równości i wzywający do jego zakazania.

Przebiegle ubiegł ich prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc. Już dziś poinformował, że podjął decyzję o zakazie Marsz Równości w Rzeszowie. W czasie, gdy koledzy tak radnych z PiS jak i prezydenta Ferenca świętują "30-lecie wolności", rzeszowscy politycy PiS i SLD próbują naruszać wolność zgromadzeń.

Zakazywanie Marszy Równości przez nominalnie demokratycznych polityków jest na tyle powszechne, że ścieżka prawna od zakazu do uchylenia zakazu jest czymś rutynowym. Tak było w minionym roku w Lublinie i w tym roku w Gnieźnie. Za każdym razem sądy uchylały zakazy, a marsze się odbywały. Organizatorzy i organizatorki Marszu już zapowiedzieli odwołanie się od decyzji władz miasta do sądu.

Ważniejsze jest jednak to, że decyzja prezydenta Ferenca wpisuje się w trwającą od miesięcy nagonkę na osoby LGBT+. Nawet jeśli zostanie uchylona, to jest kolejnym sygnałem dla społeczności LGBT+ – nie chcemy Was widzieć, nie chcemy Was słyszeć.

Bez względu na opinie prezydenta Ferenca i radnych PiS – widzimy się na marszu, już 22 czerwca!


Źródło
Opublikowano: 2019-06-04 17:57:18

Dziękujemy za każdy głos, który dostaliśmy na Podkarpaciu. Niestety przegraliśmy

Dziękujemy za każdy głos, który dostaliśmy na Podkarpaciu. Niestety przegraliśmy. Wynik, który zdobyliśmy, jest daleki od naszych i od waszych oczekiwań.

Ale nie wymiękamy. Od wczoraj dostajemy od Was mnóstwo słów wsparcia i solidarności. Każdy z ponad 160 tysięcy głosów oddanych przez Was na kandydatki i kandydatów Lewicy Razem w całej Polsce był głosem, który oddawaliście z nadzieją i odwagą. Nie dając się zaszantażować, głosując w zgodzie z poglądami. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w kampanię. Każdej osobie, która zbierała podpisy, rozdawała materiały, namawiała do głosowania nas. To wielka wartość.

Każdy głos, który na nas oddaliście, jest dla nas sygnałem, że to co robimy ma sens. Potrzebujemy czasu, żeby zastanowić się co dalej. Nie wymiękamy, walczymy dalej!

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Na górze, w tle, znajduje się zdjęcie zdjęcie z wieczoru wyborczego Lewicy Razem. Po środku jest napis: "Dziękujemy!". W dolnej połowie napisano: "Przegraliśmy. Ale nie wymiękamy. Dziękujemy za Wasze głosy i słowa poparcia.". U dołu, po lewej logo Razem Podkarpackie, a po prawej logo Lewicy Razem i oznaczenie KKW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS.]


Źródło
Opublikowano: 2019-05-28 17:26:28

Policja chce ukarać organizatorów protestu ws. ocenzurowania „#chybanieja”

Bogna Kuśnierz została wytypowana do przykładnego ukarania za obywatelski protest przeciwko ocenzurowaniu spektaklu Pawła Passiniego #chybanieja.

Uważamy, że wezwanie, które dostała Bogna jest próbą zastraszenia osób, które biorą udział w życiu publicznym.

Zgromadzenie za które nękana jest Bogna miało charakter obywatelski, pokojowy i nie było uciążliwe. Chyba, że za uciążliwość uznać fakt zabierania głosu przez obywatelki.

Donosimy na siebie, bo też tam byliśmy, w składzie (w kolejności alfabetycznej): Agnieszka Itner, Łukasz Kozak, Paweł Preneta. Jeśli nawet doczekamy się wezwania, nie zrezygnujemy z wolności słowa i prawa do udziału w debacie publicznej.

Rebelianty Podkarpackie Sąsiedzi Rzeszów Free Society Rzeszów Rzeszów News Portal informacyjny nowiny24.pl Gazeta.pl Kurier Rzeszowski – portal i gazeta Polska Policja

Policja chce ukarać organizatorów protestu ws. ocenzurowania „#chybanieja”

Bogna Kuśnierz z Rebeliantów Podkarpackich w ostatni dzień maja ma się stawić na policji. Ma usłyszeć zarzut zorganizowana nielegalnego protestu w Rzeszowie przeciwko sztuce "#chybanieja", którą chciały zablokować władze miasta.

chybanieja

Źródło
Opublikowano: 2019-05-27 17:11:03

Kandydująca do PE Agnieszka Itner działa w obronie praw kobiet w Rzeszowie.

Kandydująca do PE Agnieszka Itner działa w obronie praw kobiet w Rzeszowie.
Współzałożycielka Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet i Federacji Kobiet Aktywnych.
W 2016 roku współorganizowała protest po podpisaniu przez ostatnich lekarzy z Pro Familii klauzuli sumienia. Współorganizowała również…


Źródło
Opublikowano: 2019-05-24 22:07:39

W ostatnich dniach przypominaliśmy sylwetki osób kandydujących z naszej listy. M

W ostatnich dniach przypominaliśmy sylwetki osób kandydujących z naszej listy. Mówiliśmy o najważniejszych elementach naszego programu. Darmowe leki na receptę, europejska płaca minimalna, skrócenie czasu prac, silny sektor publiczny, budowa mieszkań na wynajem, solidarność z migrantami, prawa człowieka. Jest mnóstwo spraw, którymi trzeba się zająć. Wszystkie są dla nas ważne. Na koniec kampanii powiedzmy raz jeszcze o sprawie najpilniejszej. O zmianach klimatycznych.

Wczorajsza debata pokazała, że jesteśmy jedynym ogólnopolskim komitetem wyborczym, który do Parlamentu Europejskiego idzie z pakietem klimatycznym, który nie jest drwiną z ostrzeżeń naukowców.

Według międzynarodowego panelu klimatycznego mamy 12 lat na opanowanie kryzysu klimatycznego. 12 lat na radykalne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Wśród ogólnopolskich komitetów wyborczych opinie w kwestii klimatu wahają się od udawania, że problemu nie ma, poprzez wiarę że można mieć zarazem tanią benzynę, wolny rynek i stabilną planetę po przekonanie, że kwestię klimatu można rozwiązać przy pomocy uśmiechów i dobrej woli. My stawiamy sprawę jasno.

Potrzeba radykalnych zmian. Absolutne minimum to uświadomienie opinii publicznej o konieczności zielonej transformacji gospodarki europejskiej dla stabilizacji klimatu. Trudno sobie wyobrazić, że przetrwanie jest niewystarczającym powodem dla którego warto to zrobić, ale jest więcej powodów.

Zielony Ład dla Europy to wszechstronny program inwestycyjny, zakrojony na 500 miliardów euro rocznie, który da nam szansę na przetrwanie na planecie, na której da się dobrze żyć. Transformacja gospodarki europejskiej nastąpi albo w wyniku odpowiedzialnej polityki, albo w wyniku katastrofy ekologicznej.

Dziękujemy za wszystkie rozmowy, uściski rąk i uśmiechy. Dziękujemy za miłe spotkania i konfrontacje. W niedzielę zdecydujemy o przyszłości naszej i następnych pokoleń.


Źródło
Opublikowano: 2019-05-24 09:14:12

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Rzeszów – 24.05


Już jutro młodzież w całej Polsce weźmie udział w Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Przez całą kampanię Lewica Razem mówiła o konieczności zbudowania Zielonego Ładu dla Europy. To jedna z ostatnich, jeśli nie ostatnia szansa na uratowanie ludzkości przed katastrofą klimatyczną.

Lewica Razem wraz z przyjaciółmi z European Spring chce przeznaczyć 500 miliardów euro rocznie na walkę ze zmianami klimatu i przebudowę europejskiej gospodarki tak, by obniżyć poziom emisji na tyle szybko, by uniknąć katastrofy.

Nie musimy wybierać między zwolennikami "czystego węgla" a hipokrytami, którzy zarazem mówią o ochronie klimatu i domagają się taniej benzyny. Nie musimy wybierać między młotem a kowadłem przykrytym poduszką.

Jesteśmy całym sercem z młodzieżą, która stara się pokazać dorosłym, że warto przetrwać. Dziękujemy za te starania.

Źródło
Opublikowano: 2019-05-23 11:56:13

Wybory bez barier 2019. Oto nasi kandydaci do Parlamentu Europejskiego!

Portal niepelnosprawni.pl przedstawił sylwetki siedmiorga osób kandydujących do Europarlamentu.

O swoich doświadczeniach opowiadają między innymi Wiola Krysiak, Krzysiek Jasiński i Arkadiusz Turoń startujący w wyborach z list Lewicy Razem.

Wybory bez barier 2019. Oto nasi kandydaci do Parlamentu Europejskiego!

Przed każdymi wyborami prezentujemy sylwetki kandydatów z niepełnosprawnością. Zaprosiliśmy ich na nasze łamy także i tym razem. Prezentujemy siedmioro kandydatów z różnych ugrupowań i przypominamy, że wybory do Parlamentu Europejskiego już 26 maja!

Źródło
Opublikowano: 2019-05-23 09:00:37

Monika Rżany – lista 5, miejsce 9 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Monika Rżany – lista 5, miejsce 9 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Już 26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego. Startuję w nich z dziewiątego miejsca na liście nr 5, KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS.

Z wykształcenia jestem socjolożką, a obecnie mamą trójki dzieci na cały etat. Działam społeczna, wspierając m.in. zbiórkę podpisów pod projektem Ratujmy Kobiety czy pod referendum edukacyjnym. W wolnym czasie biegam, od czasu do czasu startuję w maratonach.

Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, ponieważ chcę, aby Polska była ważnym i liczącym się głosem w europejskiej wspólnocie. Kiedy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej, właśnie urodziłam córkę. Cieszę się, że miała okazję dorastać w zupełnie innym świecie niż ten, który pamiętam z mojego własnego dzieciństwa. Chciałabym, by dalej żyła w solidarnej i silnej Europie.

To się nie uda, jeśli nasz kraj będą reprezentować osoby chcące nas skłócić z pozostałymi państwami członkowskimi. W Parlamencie Europejskim będę zwolenniczką odważnych rozwiązań i międzynarodowej, partnerskiej współpracy na rzecz praw kobiet, lepszej edukacji i godnych pensji w całej Unii, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Co jest dla mnie najważniejsze?

Ochrona praw kobiet w pracy
Dziś kobiety w Europie zarabiają o 16% mniej niż mężczyźni. Będę walczyć o rozwiązanie problemu dyskryminacji ze względu na płeć w miejscu pracy.

Darmowa i dostępna antykoncepcja
Czas wyrównać różnice w dostępie do antykoncepcji w Europie. Zadbam o to, by Polki mogły otrzymać tabletkę “po” bez recepty, a prezerwatywy były dostępne za darmo w każdej przychodni.

Europejskie prawa reprodukcyjne
Będę walczyć o dostęp do bezpłatnego i bezpiecznego przerywania ciąży w Polsce oraz rzetelnej, profesjonalnej opieki medycznej w gabinetach ginekologicznych.

[Opis dla niewidomych i niedowidzących: Grafika przedstawia zdjęcie Moniki Rżany, kandydatki do Parlamentu Europejskiego. Obok zdjęcia znajduje się podpis: "Monika Rżany. Lista 5. Miejsce 9". Pod zdjęciem znajduje się logotyp koalicji Lewica Razem oraz dopisek: "KWW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS"]


Źródło
Opublikowano: 2019-05-22 18:00:00

Jakub Gawron – lista 5, miejsce 8 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Jakub Gawron – lista 5, miejsce 8 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Już 26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego. Startuję w nich z ósmego miejsca na liście nr 5, KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS.

Zawodowo jestem administratorem baz danych, związanym z branżą lotniczą. Od wielu lat jestem zaangażowany w ruchy na rzecz praw człowieka. Jestem inicjatorem i współorganizatorem rzeszowskiego Marszu Równości oraz wielu innych protestów i lokalnych inicjatyw. W wolnym czasie oglądam filmy, czytam książki podróżnicze i reportaże.

Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, aby zająć się przede wszystkim dwoma ważnymi kwestiami: prawami człowieka oraz walką ze zmianami klimatu. Chciałbym, aby Unia Europejska była wspólnotą równych praw i odpowiedzialnej, europejskiej polityki w dziedzinie ochrony środowiska. Są to wyzwania, o które musimy walczyć razem, bo pojedyncze państwa narodowe nie są w stanie im podołać.

Wierzę, że dzięki Unii możemy budować otwarte i równościowe społeczeństwo, które potrafi zadbać o wszystkich i skutecznie walczyć z wykluczeniem. Unia to także przykład wartości demokratycznych, na których możemy się wzorować i czerpać naukę dla naszego państwa.

Co jest dla mnie najważniejsze?

Europejskie standardy w opiece zdrowotnej
Polki i Polacy zasługują na lepszą opiekę zdrowotną. Chcę zadbać o krótsze kolejki do lekarza i prawdziwie europejskie standardy opieki w Polsce.

Równa płaca za tę samą pracę
Polska pensja to dziś tylko połowa europejskiej średniej. W europarlamencie będę dążyć do wyrównania różnic i poprawienia warunków pracy w nowych krajach UE.

Walka z globalnym ociepleniem
Walka z globalnym ociepleniem musi być skuteczna, lecz także odpowiedzialna. Będę dbać o to, by zmiany w energetyce nie uderzyły w pracowników polskich kopalni i elektrowni.

[Opis dla niewidomych i niedowidzących: Grafika przedstawia zdjęcie Jakuba Gawrona, kandydata do Parlamentu Europejskiego. Obok zdjęcia znajduje się podpis: "Jakub Gawron. Lista 5. Miejsce 8". Pod zdjęciem znajduje się logotyp koalicji Lewica Razem oraz dopisek: "KWW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS"]


Źródło
Opublikowano: 2019-05-22 16:00:02

Zuzanna Jakowicka – lista 5, miejsce 7 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Zuzanna Jakowicka – lista 5, miejsce 7 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Już 26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego. Startuję w nich z siódmego miejsca na liście nr 5, KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS.

Jestem absolwentką psychologii i dziennikarstwa. Prowadzę szkolenia antydyskryminacyjne i warsztaty psychoedukacyjne dla dzieci m.in. o bezpieczeństwie w sieci. Jestem redaktorką stron internetowych i autorką felietonów na portalu dziennikarstwa obywatelskiego. W wolnym czasie biegam i startuję w maratonach.

Startuję do Parlamentu Europejskiego, bo wiem, że za pomocą polityki krajowej nie da się rozwiązać wszystkich problemów. Żyjemy w erze globalizacji i nawet skuteczne działania rządu są pozbawione sensu, jeśli nie towarzyszy im międzynarodowa współpraca. Musimy mieć sojuszników i partnerów w działaniu na rzecz demokratycznej i solidarnej Unii Europejskiej. Chciałabym, by Europa była miejscem, w którym wszyscy, czują się jak u siebie, niezależnie od pochodzenia.

Co jest dla mnie najważniejsze?

Europejskie prawa reprodukcyjne
Będę walczyć o dostęp do bezpłatnego i bezpiecznego przerywania ciąży w Polsce oraz rzetelnej, profesjonalnej opieki medycznej w gabinetach ginekologicznych.

Ochrona praw pracowniczych
Każdy i każda z nas może poczuć się niesprawiedliwie traktowana w pracy. Będę zabiegać o powstanie Europejskiej Inspekcji Pracy, która będzie stać na straży praw pracowniczych.

Nowa Konstytucja dla Europy
Czas wsłuchać się w głos Europejek i Europejczyków. W europarlamencie rozpocznę dyskusję nad nową Konstytucją, która odda władzę w ich ręce.

[Opis dla niewidomych i niedowidzących: Grafika przedstawia zdjęcie Zuzanny Jakowickiej, kandydatki do Parlamentu Europejskiego. Obok zdjęcia znajduje się podpis: "Zuzanna Jakowicka. Lista 5. Miejsce 7". Pod zdjęciem znajduje się logotyp koalicji Lewica Razem oraz dopisek: "KWW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS"]


Źródło
Opublikowano: 2019-05-22 14:00:02

Barbara Ożóg – lista 5, miejsce 5 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Barbara Ożóg – lista 5, miejsce 5 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Już 26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego. Startuję w nich z piątego miejsca na liście nr 5, KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS.

Mieszkam w Nienadówce pod Rzeszowem. W przeszłości działałam w Solidarności w rzeszowskim Zelmerze, dziś jestem członkinią Partii Razem. Walczę o prawa kobiet i prawa pracownicze, działam na rzecz poprawy sytuacji osób starszych.

Startuję do Parlamentu Europejskiego, bo chcę walczyć o lepsze jutro Polek i Polaków. Choć polska gospodarka ma się dobrze, wiele osób zmaga się na co dzień z problemami, które może rozwiązać Unia Europejska. Starsze osoby często wydają na potrzebne im leki nawet połowę swojej emerytury, a trzydziestolatkowie wciąż mieszkają w drogich, wynajmowanych mieszkaniach i walczą o otrzymanie kredytu na 30 lat. Zasługujemy na bezpłatne leki na receptę, godne płace oraz tanie mieszkania, takie jak w wielu europejskich krajach. Czas, aby Unia Europejska zawitała do naszego codziennego życia.

Co jest dla mnie najważniejsze?

Europejskie standardy w opiece zdrowotnej
Polki i Polacy zasługują na lepszą opiekę zdrowotną. Chcę zadbać o krótsze kolejki do lekarza i prawdziwie europejskie standardy opieki w Polsce.

Gwarancja pracy w miejscu zamieszkania
Wyjazd do pracy za granicę nie może być przymusem. Będę zabiegać o tworzenie dobrych, stabilnych miejsc pracy w kraju, aby nikt nie musiał żyć z daleka od swoich bliskich.

Równa płaca za tę samą pracę
Polska pensja to dziś tylko połowa europejskiej średniej. W europarlamencie będę dążyć do wyrównania różnic i poprawienia warunków pracy w nowych krajach UE.

[Opis dla niewidomych i niedowidzących: Grafika przedstawia zdjęcie Barbary Ożóg, kandydatki do Parlamentu Europejskiego. Obok zdjęcia znajduje się podpis: "Barbara Ożóg. Lista 5. Miejsce 5". Pod zdjęciem znajduje się logotyp koalicji Lewica Razem oraz dopisek: "KWW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS"]


Źródło
Opublikowano: 2019-05-22 12:00:02

Ela Wisz – lista 5, miejsce 1 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Ela Wisz – lista 5, miejsce 1 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Już 26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego. Startuję w nich z pierwszego miejsca na liście nr 5, KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS.

Jestem psycholożką i psychoterapeutką. Od 15 lat pracuję w gabinecie psychologicznym w Zespole Szkół Sportowych. Jestem współzałożycielką stowarzyszenia Nowy Horyzont, prowadzącego ośrodek wsparcia dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. W przeszłości tworzyłam rzeszowski Kongres Kobiet, dziś działam w Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

Unia Europejska powinna stanowić demokratyczną wspólnotę wartości i celów, która wyrównuje szanse życiowe Europejek i Europejczyków. Wierzę, że w dobie globalnych korporacji, które sprzyjają gromadzeniu bogactwa w rękach nielicznych, tylko dzięki współpracy międzynarodowej można ochronić interesy zwykłych ludzi.

Chcę Unii solidarnej, która przeciwdziała biedzie, nierównościom i wykluczeniu społecznemu. Czas, żeby Unia Europejska zapewniła wszystkim obywatelom i obywatelkom państw członkowskich dostęp do niezbędnych usług medycznych, godnej pracy i tanich mieszkań na wynajem. Wzrost gospodarczy musi służyć nam wszystkim, bo przecież wszyscy pracujemy na rzecz rozwoju Europy.

Co jest dla mnie najważniejsze?

Europejskie standardy w opiece zdrowotnej
Polki i Polacy zasługują na lepszą opiekę zdrowotną. Chcę zadbać o krótsze kolejki do lekarza i prawdziwie europejskie standardy opieki w Polsce.

Równa płaca za tę samą pracę
Polska pensja to dziś tylko połowa europejskiej średniej. W europarlamencie będę dążyć do wyrównania różnic i poprawienia warunków pracy w nowych krajach UE.

35-godzinny tydzień pracy
Polska jest jednym z najbardziej zapracowanych krajów świata. Będę zabiegać o skrócenie czasu pracy, abyśmy mieli więcej czasu dla siebie i swoich bliskich.


Źródło
Opublikowano: 2019-05-22 10:11:26

Przez większą część historii III Rzeczypospolitej produktywność wzrastała o wiel

Przez większą część historii III Rzeczypospolitej produktywność wzrastała o wiele szybciej niż płace. Średnie wynagrodzenia nie pokazują skali nierówności i niesprawiedliwości. 68% polskich pracowników zarabia mniej niż średnia krajowa. Aż 17.5% osób zatrudnionych zarabia mniej niż połowę średniej krajowej.

Jesteśmy tanią siłą roboczą Europy. Nawet przy uwzględnieniu słabości naszej waluty i niższych cen w porównaniu ze średnią UE koszt godziny pracy polskiej pracownicy jest niemal o połowę niższy od europejskiej średniej.

Jednym z pomysłów Lewicy Razem na poprawę sytuacji bytowej Polek i Polaków jest wprowadzenie Europejskiej Płacy Minimalnej.

Chcemy zrównania płacy minimalnej we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Na początek chcemy, by państwa członkowskie były zobligowane do podniesienia minimalnego wynagrodzenia do poziomu 2/3 średniej krajowej. W kolejnym etapie wszystkie kraje zobowiązane byłyby do jej podnoszenia do wspólnej, dla całej Unii, stawki.

Zasługujemy na godne wynagrodzenia. Głos na Lewicę Razem w wyborach europarlamentarnych to szansa na godną pensję bez konieczności wyjazdu zagranicę.

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Na górze, w tle, znajduje się zdjęcie banknotów i monet w Euro, nad nim napis: "Europejska płaca minimalna. Godne pensje w całej Unii". Po środku napis brzmi: "Nowy Ład dla Pracowników". W dolnej połowie napisano: "Wdrożymy europejską płacę minimalną, ustaloną początkowo na poziomie 66% średniej w danym kraju i stopniowo podnoszoną, tak by zrównać stawki na terenie całej Unii". U dołu, po lewej logo Razem Podkarpackie, a po prawej logo Lewicy Razem i oznaczenie KKW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS.]


Źródło
Opublikowano: 2019-05-21 18:04:32

Dziś o 11.45 w Radio Rzeszów można będzie posłuchać rozmowy z Paweł Preneta, pod

Dziś o 11.45 w Radio Rzeszów można będzie posłuchać rozmowy z Paweł Preneta, podkarpackim kandydatem Lewicy Razem do Parlamentu Europejskiego.

Zapraszamy do słuchania!

[Opis dla niewidomych i niedowidzących: Grafika przedstawia zdjęcie Pawła Prenety, kandydata Lewicy Razem do Europarlamentu. Obok zdjęcia jest informacja "Lewica Razem w mediach. Wtorek, 21 maja. Paweł Preneta. Radio Rzeszów, Godz. 11:45, Rozmowa w cyklu „Debata wyborcza”. Pod zdjęciem znajduje się logotyp koalicji Lewica Razem oraz dopisek: "KWW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS"]


Źródło
Opublikowano: 2019-05-21 07:49:44

Zamykanie w więzieniach osób używających substancji psychoaktywnych nie sprawdzi

Zamykanie w więzieniach osób używających substancji psychoaktywnych nie sprawdziło się w żadnym kraju na świecie. Kryminalizacja używek ma opłakane skutki społeczne. Przykładem sukcesu dekryminalizacji może być Portugalia. Zniesienie kar za posiadanie nie zwiększyło liczby użytkowników używek, za to znacznie zmniejszyło skalę patologii z nimi związanych. W jednej chwili zostało odcięte ważne źródło dochodu zorganizowanych grup przestępczych. W krótkim czasie liczba związanych z narkotykami zakażeń wirusem HIV zmalała z 13.4 przypadków na milion mieszkańców do 2.85! Drastycznie spadła także liczba śmiertelnych przedawkowań.

Zmienimy prawo narkotykowe, by marihuana była legalna. Odejdziemy od karania za zażywanie substancji psychoaktywnych. Zaoszczędzone na tym pieniądze przeznaczymy na finansowanie terapii uzależnień.

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Na górze, w tle, znajduje się zdjęcie liści marihuany, nad nim napis: "Odpowiedzialna polityka narkotykowa!". Po środku napis brzmi: "Dekryminalizacja narkotyków". W dolnej połowie napisano: "Wzywamy do legalizacji marihuany i dekryminalizacji spożycia narkotyków. Zamiast zamykać w więzieniach, należy zapewnić wsparcie medyczne osobom uzależnionym.". U dołu, po lewej logo Razem Podkarpackie, a po prawej logo Lewicy Razem i oznaczenie KKW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS.]


Źródło
Opublikowano: 2019-05-19 16:20:00

Wydatki na leki często decydują o różnicy między względnym bezpieczeństwem finan

Wydatki na leki często decydują o różnicy między względnym bezpieczeństwem finansowym a ubóstwem. Wiele osób nie wykupuje przepisanych przez lekarzy leków z powodu braku środków.

W Polsce sytuacja jest szczególnie trudna. Od lat mówimy o konieczności zwiększenia środków na ochronę zdrowia. Ich niski poziom oznacza przeniesienie kosztów na pacjentów.

Dlatego, wzorem Holandii, Francji i Szkocji, sprawimy, że wszystkie leki na receptę​ będą dostępne ​bezpłatnie​ w aptekach.

Równocześnie chcemy zmienić prawo patentowe tak, aby to społeczeństwo, a nie megakorporacje korzystało z dobrodziejstw nauki. Dziś, dzięki 20-letniej ochronie patentowej, wielkie firmy farmaceutyczne mogą przez lata żądać niebotycznych cen za leki. Kosztem naszego zdrowia. Ograniczymy przywileje patentowe wielkich korporacji i powołamy europejskiego, publicznego, producenta leków.

Lewica Razem z przyjaciółmi z międzynarodowej koalicji Europejska Wiosna będzie dążyć także do wprowadzenia wspólnych dla krajów Unii Europejskiej standardów opieki zdrowotnej. Chcemy aby część funduszy unijnych było przeznaczane na poprawę jakości opieki zdrowotnej w krajach, w których jest ona niedofinansowana. Unia Europejska i państwa członkowskie od dawna dofinansowują rolnictwo. Nie ma powodu, by tak samo nie było opieką zdrowotną! Polska będzie jednym z głównych beneficjentów tego pomysłu.

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Na górze, w tle, znajduje się zdjęcie luźno rozrzuconych paczek z lekami, nad nim napis: "Koniec z wracaniem do domów z niezrealizowanymi receptami!". Po środku napis brzmi: "Bezpłatne leki na receptę". W dolnej połowie napisano: "Sprawimy, że wszystkie leki na receptę będą dostępne bezpłatnie w aptekach.". U dołu, po lewej logo Razem Podkarpackie, a po prawej logo Lewicy Razem i oznaczenie KKW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS.]


Źródło
Opublikowano: 2019-05-19 12:00:02

Agnieszka Itner – lista 5, miejsce 3 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Agnieszka Itner – lista 5, miejsce 3 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Już 26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego. Startuję w nich z trzeciego miejsca na liście nr 5, KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS.

Pochodzę z Rzeszowa. Jestem absolwentką socjologii, a zawodowo pracuję jako doradczyni klienta. Cztery lata temu zaangażowałam się w działalność w partii Razem, dziś jestem członkinią Zarządu Okręgu Podkarpackiego Razem. Współorganizowałam w tym czasie liczne protesty w obronie praw kobiet, w tym Czarny Protest. Jestem także współorganizatorką pierwszego rzeszowskiego Marszu Równości.

Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, bo chcę walczyć o prawo kobiet do decydowania o własnym ciele i równe traktowanie w miejscu pracy. Unia Europejska to nie tylko wspólny rynek, pieniądze i otwarte granice. To przede wszystkim miejsce, w którym możemy ze sobą współpracować i razem zadbać o to, co powinno być dla Europy podstawową wartością: o prawa człowieka i godne życie dla każdego Europejczyka i Europejki.

Co jest dla mnie najważniejsze?

Ochrona praw kobiet w pracy
Dziś kobiety w Europie zarabiają o 16% mniej niż mężczyźni. Będę walczyć o rozwiązanie problemu dyskryminacji ze względu na płeć w miejscu pracy.

Darmowa i dostępna antykoncepcja
Czas wyrównać różnice w dostępie do antykoncepcji w Europie. Zadbam o to, by Polki mogły otrzymać tabletkę “po” bez recepty, a prezerwatywy były dostępne za darmo w każdej przychodni.

Europejskie prawa reprodukcyjne
Będę walczyć o dostęp do bezpłatnego i bezpiecznego przerywania ciąży w Polsce oraz rzetelnej, profesjonalnej opieki medycznej w gabinetach ginekologicznych.


Źródło
Opublikowano: 2019-05-18 14:28:26

Krzysiek Jasiński – lista 5, miejsce 4 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Krzysiek Jasiński – lista 5, miejsce 4 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Już 26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego. Startuję w nich z czwartego miejsca na liście nr 5, KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS.

Pochodzę z Łańcuta. Jestem aktywistą miejskim i członkiem partii Razem. Działam na rzecz lepszej przestrzeni publicznej i aktywizacji osób młodych w polityce (zabiegałem m.in. o powstanie Młodzieżowej Rady Miasta Łańcuta). Walczę o prawa osób niepełnosprawnych i skuteczną ochronę zdrowia – sam choruję na zanik mięśni i od lat zmagam się z problemami osób przewlekle chorych. Uczestniczyłem w akcji Masz Głos Fundacji im. Stefana Batorego, współorganizuję Marsz Równości w Rzeszowie. Interesuję się lokalną historią, architekturą i przestrzenią miejską.

Startuję do Parlamentu Europejskiego, aby w Europie był słyszany głos młodych osób, takich jak ja. Już dzisiaj podejmowane są tam decyzje kluczowe dla naszej przyszłości i tego, w jakiej Unii Europejskiej będziemy mieszkać. Te decyzje wpłyną na to, czy za 30 lat dalej będziemy oddychać trującym powietrzem, czekać miesiącami w kolejce do lekarza i zarabiać połowę tego, co nasi zachodni sąsiedzi. Dlatego musimy wziąć sprawy w swoje ręce i głośno powiedzieć, jakiej Europy chcemy.

Od lat działam na rzecz lokalnej polityki i naszej wspólnej, miejskiej przestrzeni. Ale problemy, którymi się na co dzień zajmuję, nie znają granic. Wszyscy w Unii Europejskiej próbujemy uczynić nasze miasta miejscami lepszymi do życia – niezależnie od tego, czy mieszkamy w Łańcucie, Barcelonie czy Paryżu. Parlament Europejski to miejsce, w którym możemy wymienić się doświadczeniami i wspólnie zadbać o to, co najważniejsze dla milionów Europejek i Europejczyków.

Co jest dla mnie najważniejsze?

Europejskie standardy w opiece zdrowotnej
Polki i Polacy zasługują na lepszą opiekę zdrowotną. Chcę zadbać o krótsze kolejki do lekarza i prawdziwie europejskie standardy opieki w Polsce.

Zielone inwestycje i ochrona przyrody
Czas, aby Unia Europejska wsparła kraje członkowskie w walce ze smogiem. Zasługujemy na czyste powietrze, a także na tanie i ekologiczne źródła energii.

Likwidacja rajów podatkowych
Wielkie korporacje i miliarderzy unikają płacenia podatków. To dlatego brakuje pieniędzy na ochronę zdrowia, godne pensje w budżetówce i emerytury. W Parlamencie Europejskim będę walczyć o likwidację rajów podatkowych i równe traktowanie wszystkich podatników.


Źródło
Opublikowano: 2019-05-18 14:28:26

Paweł Preneta – lista 5, miejsce 2 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Paweł Preneta – lista 5, miejsce 2 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Już 26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego. Startuję w nich z drugiego miejsca na liście nr 5, KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS.

Od wielu lat działam w lewicowych organizacjach. Organizowałem liczne protesty i inicjatywny, w tym w obronie praw pracowniczych, bezpłatnych studiów, w obronie praw człowieka, przeciw w wojnie w Iraku. Od czterech lat działam w partii Razem. Zawodowo jestem kierownikiem projektów w branży informatycznej. W wolnym czasie czytam książki, gram w gry strategiczne i opiekuję się półtoraroczną Mirą.

Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, bo Europa potrzebuje zmiany. Coraz bardziej oddala się od zwykłych ludzi i zapomina o ich problemach. Kiedy Polska wstępowała do UE, właśnie kończyłem studia. Pamiętam, jak wielu moich znajomych wyjechało wtedy z Podkarpacia w poszukiwaniu pracy i lepszego życia za granicą.

Zasługujemy na godne wynagrodzenia i warunki pracy w naszym kraju. Mieszkańcom Podkarpacia musi opłacać się tu zostać. Dzięki Unii Europejskiej możemy także skutecznie i solidarnie uporać się z największymi wyzwaniami najbliższych lat – zmianami klimatycznymi, rosnącymi nierównościami i kryzysem migracyjnym.

Co jest dla mnie najważniejsze?

Równy udział w bogactwie Europy
Wszyscy pracujemy na rzecz rozwoju Europy. Będę zabiegać o to, by przy wejściu spółki na giełdę część udziałów trafiała do publicznego depozytu i do obywateli.

Równa płaca za tę samą pracę
Polska pensja to dziś tylko połowa europejskiej średniej. W europarlamencie będę dążyć do wyrównania różnic i poprawienia warunków pracy w nowych krajach UE.

Walka z globalnym ociepleniem
Walka z globalnym ociepleniem musi być skuteczna, lecz także odpowiedzialna. Będę dbać o to, by zmiany w energetyce nie uderzyły w pracowników polskich kopalni i elektrowni.


Źródło
Opublikowano: 2019-05-18 14:28:26

Hubert Pacioch – lista 5, miejsce 6 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Hubert Pacioch – lista 5, miejsce 6 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Już 26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego. Startuję w nich z szóstego miejsca na liście nr 5, KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS.

Jestem absolwentem krośnieńskiego mechanika, dziś pracującym w sklepie. Od kilku lat działam w partii Razem, angażując się w rozmaite inicjatywy i protesty, między innymi w obronie praw pracowniczych, przeciw reformom minister Anny Zalewskiej i Jarosława Gowina czy w Czarny Protest. Brałem udział w Wiosennej Szkole Solidarności fundacji Równanie. Lubię czytać, grać w planszówki i sadzić – szczególnie cynie.

Sporo osób z mojej rodziny, podobnie jak miliony innych, musiało emigrować zarobkowo na Zachód. Jeśli w czymś upewniły mnie ich doświadczenia, to w tym, że Europę rozdzierają ogromne nierówności. A nasz kraj leży na unijnych peryferiach.

Dławimy się smogiem eksportowanym z Zachodu, pod postacią poniemieckich diesli, zastępujących nam publiczną komunikację. Gnieździmy się w ciasnych i pochłaniających połowę pensji klitkach. Pracujemy kilkaset godzin rocznie więcej, a mimo to, żyjemy w ciągłej niepewności. Nasze emerytury są do tego poziomu niewystarczające, że musimy wybierać między lekami a czynszem. Zamiast bezpłatnych żłobków, kolejne rządy zrzucają pracę opiekuńczą na nasze babcie i dziadków.

Europa pozostaje rozdarta. Lewica wie jak to rozdarcie załatać. Nie za pół wieku, po serii katastrof ekologicznych i społecznych, napędzanych korporacyjną żądzą zysku, ale już dzisiaj.

Co jest dla mnie najważniejsze?

Gwarancja pracy w miejscu zamieszkania
Wyjazd do pracy za granicę nie może być przymusem. Będę zabiegać o tworzenie dobrych, stabilnych miejsc pracy w kraju, aby nikt nie musiał żyć z daleka od swoich bliskich.

Europejskie standardy w opiece zdrowotnej
Polki i Polacy zasługują na lepszą opiekę zdrowotną. Chcę zadbać o krótsze kolejki do lekarza i prawdziwie europejskie standardy opieki w Polsce.

Równy udział w bogactwie Europy
Wszyscy pracujemy na rzecz rozwoju Europy. Będę zabiegać o to, by przy wejściu spółki na giełdę część udziałów trafiała do publicznego depozytu i do obywateli.


Źródło
Opublikowano: 2019-05-18 14:28:25

Arkadiusz Turoń – lista 5, miejsce 10 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Arkadiusz Turoń – lista 5, miejsce 10 w okręgu podkarpackim (nr 9)

Już 26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego. Startuję w nich z dziesiątego miejsca na liście nr 5, KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS.

Jestem działaczem stowarzyszenia rzeszowskich rowerzystów Rowery.Rzeszow.pl i współzałożycielem ruchu “Obywatelski Rzeszów”. Współorganizuję Rzeszowską Masę Krytyczną i inne inicjatywy, promujące jazdę na rowerze. Jestem organizatorem licznych wycieczek rowerowych i krajoznawczych, prowadzę na Facebooku grupę “Niedziela na rowerze”, której celem jest zachęcenie do aktywnego spędzania wolnego czasu. Działam w Podkarpackim Stowarzyszeniu Miłośników Komunikacji i parti Razem.

Unia Europejska to nie tylko wielkie sprawy biznesu i pieniędzy, lecz także nasze codzienne życie, które może wpływać na globalne przemiany. Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, by działać na rzecz wygodnego transportu publicznego, bezpiecznych chodników, dróg i ścieżek rowerowych. Transport musi być przede wszystkim bezpieczny – Będę zabiegać o fundusze na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu, a szczególnie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Będę walczyć o zadbane osiedla, przyjazne otoczenie w drodze do szkoły i pracy oraz o czyste powietrze w naszych miastach, miasteczkach i wsiach. Chciałbym, by Europa rozwijała się pamiętając o codziennych potrzebach i trudnościach milionów ludzi oraz o tym, jak nasze lokalne działania mogą zmienić cały kontynent.

Co jest dla mnie najważniejsze?

Zielone inwestycje i ochrona przyrody
Czas, aby Unia Europejska wsparła kraje członkowskie w walce ze smogiem. Zasługujemy na czyste powietrze, a także na tanie i ekologiczne źródła energii.

Europejski Trybunał ds. Środowiska
Przyroda jest dobrem wspólnym całej Europy. Będę zabiegać o jej ochronę w Polsce i poza jej granicami.

Przejrzystość działań Unii Europejskiej
Zadbam o łatwy i przejrzysty dostęp do informacji o działaniach UE. Zmniejszy to ryzyko wpływu rozmaitych grup interesu na rządzących.


Źródło
Opublikowano: 2019-05-18 14:28:25

Radni z Leska przeciwko LGBT. Chcą bronić tradycyjnych wartości, bez homopropagandy w szkołach

Stanowisko radnych powiatu leskiego jest popisem ignorancji i lekceważenia elementarnych praw człowieka. Nie ma czegoś takiego jak "ideologia LBGT". Są ludzie – lesbijki, geje, osoby bi- i transseksualne. Te osoby żyją także w powiecie leskim.

Uchwała leskich radnych uderza przede wszystkim w nich. Ich zabiegi o równe prawa, o szacunek oraz możliwość życia bez zagrożenia dyskryminacją i przemocą, nazywa się pogardliwie "homopropagandą". Jest to zarówno oburzające jak i nieodpowiedzialne.
Lescy radni piszą także o sprzeciwie wobec "seksualizacji dzieci". Bardzo to znamienne szczególnie dziś, po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu". To właśnie edukacja seksualna pozwala nauczyć dzieci, jak rozpoznać "zły dotyk", jak reagować na próby wykorzystywania seksualnego. Radni powiatu leskiego najwidoczniej wolą, by dzieci pozostały tego nieświadome.

Radni z Leska przeciwko LGBT. Chcą bronić tradycyjnych wartości, bez homopropagandy w szkołach

Do radnych w Lesku mieli zgłosić się sami rodzice, którzy nie chcą, by ich dzieci słyszały w szkole o LGBT. Rada powiatu przyjęła stanowisko, w którym mowa o obronie tradycyjnych wartości rodzinnych. Wg radnych w Lesku nie ma miejsca na homopropagadnę ani na wczesną seksualizację dziec…

Źródło
Opublikowano: 2019-05-16 16:40:28

Lubimy się szczycić polską gościnnością i życzliwością. Chcemy kierować się tymi

Lubimy się szczycić polską gościnnością i życzliwością. Chcemy kierować się tymi ideałami w życiu społecznym. Uważamy, że osoby uciekające przed wojną i dyskryminacją mają prawo do godnego traktowania. Straszenie migrantami jest niemoralne.

Chcemy, aby azylanci i azylantki mieli te same prawa do zatrudnienia i edukacji jak osoby urodzone w Europie. Powołamy także wydział Europejskiej Inspekcji Pracy, który będzie zajmował się łamaniem praw migrantów. Migranci są szczególnie narażeni na nadużycia na rynku pracy.

Oprócz prawa do godnej pracy chcemy, aby migranci mieli wpływ na władzę w miejscu zamieszkania. Nie zgadzamy się na system kastowy, w którym istnieją kategorie obywateli. Chcemy, aby osoby, które spełniają odpowiednie kryteria miały prawa wyborcze do Parlamentu Europejskiego.

Uszczelnianie granic i poklepywanie się po plecach, że "pomagamy na miejscu" nie może być naszą jedyną odpowiedzią na kryzys humanitarny na Morzu Śródziemnym. Nie zgadzamy się, aby Europa pozwalała, by na Morzu Śródziemnym umierali ludzie. Powołamy służbę, która zapewni bezpieczeństwo na naszych morzach granicznych.

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Na górze, w tle, znajduje się zdjęcie przepełnionej łodzi z uchochcami, nad nim napis: "Nowy ład dla migrantów i uchodźców". Po środku napis brzmi: "Prawa człowieka dla wszystkich". W dolnej połowie napisano: "Każdy ma prawo do godnego traktowania, zwłaszcza gdy ucieka przed wojną, przemocą, czy dyskryminacją". U dołu, po lewej logo Razem Podkarpackie, a po prawej logo Lewicy Razem i oznaczenie KKW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS.]


Źródło
Opublikowano: 2019-05-16 12:00:02

Film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" został wyświetlony pr

Film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" został wyświetlony przeszło dwanaście milionów razy w ciągu trzech dni od publikacji w Internecie. O problemie przemocy seksualnej w Kościele katolickim mówi się od dawna. Pierwsze w historii III Rzeczypospolitej artykuły na ten temat ukazały się już na początku lat dziewięćdziesiątych. Mimo to, za każdym razem, gdy problem przemocy seksualnej pojawia się w debacie publicznej, odzywają się głosy w obronie sprawców i przeciwko ofiarom.

Kościół katolicki przypomina sobie o miłosierdziu, gdy trzeba bronić księży pedofilów. Arcybiskup Jędraszewski porównał sytuację księży pedofilów do prześladowań Żydów przez nazistów!

Jeden z liderów radykalnej prawicy Janusz Korwin-Mikke od lat chwali przemoc seksualną. Sugerował, że dzięki doświadczeniu molestowania znana artystka nie została "przeciętniaczką". Już w 2001 roku, gdy poseł PiS Stanisław Piotrowicz umorzył śledztwo przeciwko księdzu oskarżanemu o gwałty na dzieciach Mikke napisał, że "z tą pedofilią się przesadza", a molestowanie "bez nadmiernego natręctwa" "uodparnia (sic!) na podobne zaloty w przyszłości". W komentarzu do sprawy reżysera Romana Polańskiego, który wykorzystał seksualnie nieletnią Mikke powiedział: "Tym się nie brzydzę – być może zrobiłbym to samo". W zeszłym roku, gdy sąd wydał wyrok skazujący w sprawie trzynastolatki zgwałconej przez księdza Mikke dostrzegł problem w ofiarach. "Teraz nastolatki będą masowo podstępem lub siłą pchały się księżom do łóżek". Lider radykalnej prawicy nie ma litości nawet dla własnych dzieci. Mówił, że wolałby, aby jego własna córka doświadczyła złego dotyku, niż żeby chodziła na lekcje wychowania seksualnego.

Również arcybiskup Michalik wprost obwinił ofiary przemocy seksualnej, gdy mówił o dzieciach, ofiarach księży, że to one "wciągają" dorosłych, gdy "dziecko szuka miłości". Ksiądz profesor Franciszek Głód upomina kobiety, "by swoim nieskromnym ubiorem nie narażały innych osób na popełnianie grzechów". Można długo mówić o przykładach usprawiedliwiania przemocy i obwiniania ofiar.

Lewica Razem stanowczo opowiada się po stronie ofiar przemocy, bez względu na to, czy sprawcami są księża, rodzice, czy pracodawcy. Uważamy, że każdy kraj powinien szczególnie chronić osoby doświadczające przemocy, poprzez m.in. pierwszewństwo przyznawania lokali komunalnych osobom doświadczającym przemocy, pomoc w dochodzeniu praw drogą sądową, szkolenia antydyskryminacyjne dla służb mundurowych.


Źródło
Opublikowano: 2019-05-14 18:10:00

W najbliższych dniach będzie można spotkać nas w Mielcu, Jarosławiu i Krośnie. J

W najbliższych dniach będzie można spotkać nas w Mielcu, Jarosławiu i Krośnie. Jeśli chcecie się dowiedzieć o postulatach Lewicy Razem lub poznać na żywo nasze kandydatki i kandydatów do Parlamentu Europejskiego, znajdziecie nas w następujących miejscach:

11 maja, sobota – Mielec, pl. Armii Krajowej (16:00 do 18:00)
12 maja, niedziela – Jarosław, Rynek (12:00 do 18:00)
13 maja, poniedziałek – Krosno, Rynek (13:00 do 18:00)

Serdecznie zapraszamy!

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: Na górze napis: "Poznaj ludzi i program Lewicy Razem". Po środku napis brzmi: "Spotkania z lewicą Razem". W dolnej połowie napisano: "11 maja – Mielec, pl. Armii Krajowej, 12 maja – Jarosław, Rynek, 13 maja – Krosno, Rynek". U dołu, po lewej logo Razem Podkarpackie, a po prawej logo Lewicy Razem i oznaczenie KKW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS.]


Źródło
Opublikowano: 2019-05-10 19:07:39

Wczoraj w ramach protestu fizjoterapeuci w wielu miejscach w Polsce oddawali hon

Wczoraj w ramach protestu fizjoterapeuci w wielu miejscach w Polsce oddawali honorowo krew. Dziękujemy! Dziś przystąpili do strajku włoskiego. To kolejna grupa zawodowa, która musi upominać się o godne płace i godne traktowanie ze strony państwa. Rząd ignoruje tych, którzy uczą nasze dzieci i którzy leczą nas i naszych bliskich.

Solidaryzujemy się z protestującymi tak jak solidaryzowaliśmy się wcześniej z nauczycielami. System wymaga stanowczych zmian. Pracownicy sektora publicznego zasługują na szacunek, na wysłuchanie – i na godne pensje.

[Opis dla osób niewidomych i niedowidzących: W górnej części grafiki widoczne są sylwetki fizjoterapeutek i fizjoterapeutów. Pomiędzy nimi znajduje się pięść uniesiona w geście protestu. Poniżej na czerwonym pasku: „Popieramy protest fizjoterapeutów!” Poniżej tekst na białym tle: „Dosyć biedowania! Dosyć wyzysku! Dosyć państwa z kartonu! Godna praca i godna płaca – teraz! Na dole umieszczono logo Lewicy Razem i oznaczenie KKW Lewica Razem – Razem, Unia Pracy, RSS.]


Źródło
Opublikowano: 2019-05-08 17:36:38

Maski opadły | „Nowy Obywatel” – pismo na rzecz sprawiedliwości społecznej

"Rząd nie pozostawił już żadnych złudzeń co do tego, że nauczyciele są potrzebni polskiej oświacie. Bez niej państwo też może się obejść. W państwie z kartonu wystarczy jej podobizna, papierowa makieta. Podobnie fikcyjna jak publiczna służba zdrowia czy równość wobec prawa" – dla Nowego Obywatela pisze Elżbieta Wisz, "jedynka" Lewicy Razem na podkarpackiej liście do Parlamentu Europejskiego.

Maski opadły | „Nowy Obywatel” – pismo na rzecz sprawiedliwości społecznej

Rząd nie pozostawił już żadnych złudzeń co do tego, że nauczyciele są potrzebni polskiej oświacie. Bez niej państwo też może się obejść. W państwie z kartonu wystarczy jej podobizna, papierowa makieta.

Źródło
Opublikowano: 2019-05-06 12:03:50