Poznań na razie nie podpisze Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn. Prez

Poznań na razie nie podpisze Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn. Prezydent Jaśkowiak opuścił gardę?

Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania, poinformowała Radę Miasta, że projekt uchwały w sprawie przyjęcia Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn nie zostanie, wbrew pierwotnym planom, poddany pod obrady na jutrzejszej sesji.
Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym to opracowany przez Radę Gmin i Regionów Europy dokument, który pozwala na usystematyzowanie działań pozwalających udzielać wsparcia różnorodnym grupom zagrożonym wykluczeniem. Podsuwa samorządom lokalnym narzędzia wspomagające walkę z dyskryminacją ze względu na płeć, pochodzenie etniczne i społeczne, narodowość, język, wyznanie, stopień sprawności, wiek, orientację seksualną i tożsamość płciową.
W lipcu tego roku Rada Miasta Poznania zobowiązała prezydenta do przyjęcia Karty. Skąd więc wycofanie projektu?
Powodem są, jak podaje Kierzek-Koperska, "drobne kwestie do poprawienia", których dopatrzyli się w dokumencie prawnicy. Kwestie, które najwyraźniej nie przeszkadzały dotąd żadnemu z ponad 1700 europejskich miast, które przyjęły Kartę.
Co interesujące, najwyraźniej żadne "drobne kwestie" nie stoją na przeszkodzie, by jutro Rada Miasta rozważała przyjęcie Samorządowej Karty Praw Rodzin – dokumentu przygotowanego przez skrajnie konserwatywną, ściśle związaną z Kościołem Katolickim organizację Ordo Iuris. Samorządowa Karta m.in. sugeruje wprowadzenie zakazu edukacji seksualnej w szkołach; wymazuje też prawa rodzin LGBT+. Taki dokument, choć pozbawiony realnej mocy prawnej, jest niebezpiecznym narzędziem wywierania wpływu na władze miasta, a jego przyjęcie byłoby wyraźną ideologiczną deklaracją.
Panie prezydencie Jaśkowiak, w swojej kampanii prawyborczej stale powtarza pan, że nie ma pan w zwyczaju uginać się przed naciskami kościelnej hierarchii: może więc, nim na dobre ruszy pan w trasę po Polsce, warto zacząć od własnego podwórka?


Źródło
Opublikowano: 2019-12-02 20:04:17

Kryzys klimatyczny jest niezaprzeczalnym faktem i tematem, który politycy muszą

Kryzys klimatyczny jest niezaprzeczalnym faktem i tematem, który politycy muszą wziąć na poważnie już teraz! Nie mamy zapasowej planety. Musimy działać od razu. Dziś jest czarny piątek czyli międzynarodowe święto konsumpcji. Kupujemy mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Zamiast tego możemy dać starym przedmiotom nowe życie. Możemy sami się trochę ograniczyć i wybierać lokalne produkty zamiast tych, które muszą do nas przyjechać z drugiego końca świata. Jednak to wszyatko to za mało. Potrzebujemy też działań na poziomie politycznym. Ograniczenia użycia paliw kopalnych, lepszej ochrony zieleni w miastach, walki ze smogiem i porzucenia myślenia o pkb jako o najważniejszym wskaźniku, który definiuje naszą jakość życia.
Wspieramy całym sercem Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – Poznań i dziękujemy za wspaniałą i ważną demonstrację!

Najpierw ziemia
Potem zyski!

Źródło
Opublikowano: 2019-11-29 13:27:34

Prywatność dla ofiar, nie oprawców!

Prywatność dla ofiar, nie oprawców!

13-letnia dziewczynka uprowadzona z domu, wielokrotnie brutalnie gwałcona, systematycznie odurzana substancjami psychoaktywnymi, głodzona, torturowana psychicznie i fizycznie, zmuszona do usunięcia ciąży powstałej w wyniku gwałtu.
Gdyby to była fabuła filmu, cały Internet oburzałby się, że to nierealistyczne i niesmaczne epatowanie przemocą. Cynizm, nihilizm i wyraz zepsucia kultury.
To jednak nie jest historia z filmu: to prawdziwe piekło, które zafundował nastolatce ksiądz pedofil Roman P. Historię opisała Justyna Kopińska w „Dużym Formacie”. M.in. dzięki nagłośnieniu sprawy udało się uzyskać precedensowy wyrok: 1 mln zł odszkodowania i 850 zł dożywotniej miesięcznej renty dla pokrzywdzonej. Niedawno Towarzystwo Chrystusowe, do którego należy właściciel, złożyło skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego: wyraźnie wskazując, że głęboka trauma i zniszczone życie dziewczyny są mniej warte niż kościelne pieniądze.
Z szacunku dla jej prywatności skrzywdzoną przez księdza młodą kobietę nazywano zmienionym imieniem Kasia – za Justyną Kopińską, która użyła tego pseudonimu w swoim reportażu. To imię stało się symbolem oporu wobec stosowanej przez polski Kościół polityki zamiatania pod dywan popełnianych przez jego członków przestępstw – zwłaszcza pedofilii i innych zbrodni na tle seksualnym.
Kilka dni temu Stanisław Michalkiewicz, prawnik i publicysta związany ze środowiskami skrajnej prawicy, ujawnił na swoim blogu prawdziwe dane Kasi. Zrobił to, gdy komornik zajął mu wszystkie konta na poczet wyroku w procesie o zniesławienie – procesie, który wytoczyła mu Kasia, gdy w publicznie dostępnym internetowym nagraniu nazwał ją kurwą.

Prawo do zachowania w tajemnicy swoich danych jest tym, co chroni ofiary przemocy przed dalszym cierpieniem. Pozwala zdystansować się od traumatycznych przeżyć i stopniowo wrócić do normalności.
Stanisław Michalkiewicz i rzesze jego popleczników uznali, że prawo do prywatności przysługuje księdzu pedofilowi Romanowi P., ale nie jego ofierze. Najwyraźniej sądzą, że bycie gwałcicielem, w przeciwieństwie do bycia zgwałconą, to stan zasługujący na szacunek i ochronę. Że warto bronić agresorów, a nie ofiar agresji. Że solidarność z zadającymi krzywdę i nagonka na osoby skrzywdzone to wartościowa postawa.
Każdy, kto udostępnił dane Kasi lub wręcz wykorzystał je, by szczuć ją i prześladować, zasługuje na potępienie. Jeśli zobaczycie w mediach społecznościowych takie posty, pamiętajcie, że możecie zgłosić je do administracji strony. Nie wdawajcie się w publiczne internetowe przepychanki z takimi osobami: po prostu flagujcie ich posty. W Internecie nic nie ginie, ale wspólnymi siłami możemy zrobić wszystko, by ograniczyć zasięg niegodnego postępku Stanisława Michalkiewicza.
Bezprawne udostępnianie danych ofiary bestialskiego przestępstwa jest nie tylko nielegalne: jest niemoralne. Jest nieludzkie.
Hańba!
#MuremZaKasiąMuremZaKasią

Źródło
Opublikowano: 2019-11-25 15:46:03

Narodowcy, różaniec i zdjęcia martwych płodów na deptaku. Obok policja i taniec za legalną aborcją

Dzisiaj byliśmy na skrzyżowaniu ulicy Połwiejskiej z Kwiatową, by przeciwstawić się makabrycznym treściom serwowanym przez zwolenników całkowitego zakazu aborcji oraz przedstawić nasze poparcie dla liberalizacji przepisów aborcyjnych!

Bo zakaz aborcji nie sprawi, że ta zniknie, lecz będzie wyglądać właśnie tak jak na tych banerach! Bo dokładnie tak wygląda nielegalna aborcja! Legalna aborcja nigdy nie jest przeprowadzana w 22 tygodniu ciąży, bo przepisy tego zabraniają! I tak jest we wszystkich krajach, gdzie jest ona zalegalizowana!

Aborcja jest częścią życia wielu z nas, bo każdy z nas zna chociaż jedną osobę po aborcji, choć wcale nie musi o tym wiedzieć!

Aborcja to nie kaprys, lecz świadoma decyzja, często konieczna, by przeżyć lub móc normalnie funkcjonować! Lub by nie dopuścić do cierpienia płodu, który nieprawidłowo się rozwija. Bo bardziej humanitarne jest przerwać taką ciążę, niźli zapewniać ogromne cierpienie dziecku, które umiera nawet kilka godzin w męczarniach. Lub cierpi przez godzinę po urodzeniu. A kobieta po takiej traumie często nie potrafi dojść do siebie i nie chce decydować się na kolejną ciążę. Bo nie chce drugi raz tego samego przeżywać.

Dlatego tańczyliśmy dziś dla bezpiecznej i w pełni legalnej aborcji! Bo aborcja jest przeprowadzana na całym świecie, często także, by ratować życie kobiety, gdy płód z licznymi wadami genetycznymi może być bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia lub właśnie jej życia!

To kobiety zachodzą w ciążę i one rodzą, więc powinny mieć pełne prawo do decydowania o swoim ciele!

https://poznan.wyborcza.pl/…/7,36001,25441077,dwie-aborcyjn…

Narodowcy, różaniec i zdjęcia martwych płodów na deptaku. Obok policja i taniec za legalną aborcją

Przed Starym Browarem stanęły w sobotę transparenty ze zdjęciami zakrwawionych płodów. Kilkanaście osób z różańcami w rękach modliło się o całkowity zakaz aborcji. Na tym samym deptaku tańczyło kilka kolorowo ubranych – za legalną aborcją.

Źródło
Opublikowano: 2019-11-23 20:17:07

Dzisiaj odbyło się spotkanie przedstawicieli poznańskich mniejszości religijnych

Dzisiaj odbyło się spotkanie przedstawicieli poznańskich mniejszości religijnych. Rozmawialiśmy o tym, z czym borykają się w Polsce osoby innego wyznania i czy zmiany idą ku dobremu. Niestety wszyscy przedstawiciele jednogłośnie stwierdzili, że niezbyt pozytywnie widzą przyszłość w ciągu kilku następnych lat. Swoją opinię bazują na swojej i swych przyjaciół codzienności.

Pamiętajmy, że Polska może być domem dla wszystkich, bez względu na wyznanie lub jego brak!

Wszyscy zgodnie także twierdzą, że państwo powinno być świeckie, by wszystkie wyznania były traktowane na równych zasadach!

Jeżeli możecie, to okażcie swoje wsparcie dla mniejszości religijnej w Poznaniu! Każdy mały nawet gest solidarności to dla nich wiele!


Źródło
Opublikowano: 2019-11-14 22:41:52

Dziś miał miejsce Marsz Niepodległości w Warszawie!

Dziś miał miejsce Marsz Niepodległości w Warszawie! Były na miejscu także osoby z naszego okręgu, które postanowiły swoją obecnością sprzeciwić się nienawistnym treściom prezentowanym na wspomnianym Marszu! W ten sposób można było pokazać, że Polska nie musi być faszystowska, antysemicka, homofobiczna i mizoginistyczna, lecz antyfaszystowska, tolerancyjna, kolorowa i przede wszystkim pełna miłości!

Bo właśnie takiej Polski chcemy! Takiej, w której każdy i każda będzie mógł i mogła czuć się jak u siebie w domu, bez względu na pochodzenie, wyznanie, orientację czy płeć!

Część z nas postanowiła zostać w Poznaniu i świętować ten dzień właśnie tutaj! Cieszyć się aurą, jaką zabrali ze sobą nasi działacze do Warszawy!

A Wy? Jak spędziliście dzisiejszy dzień? 🇵🇱


Źródło
Opublikowano: 2019-11-11 19:18:43

W zeszłym tygodniu byliśmy na rozprawie dotyczącej pozwania Piotr Ikonowicz prze

W zeszłym tygodniu byliśmy na rozprawie dotyczącej pozwania Piotr Ikonowicz przez firmę produkującą AGD. Nagrania dołączone jako dowód oraz zeznania nie pozostawiały wątpliwości, że w tej firmie dochodziło do licznych nadużyć. Dodatkowo szefostwo firmy nie wzięło odpowiedzialności za śmierć kobiety,… WięcejNie może tak być, że wracasz z pracy zalana łzami.
Nie może tak być, że Twój szef Tobą pomiata.
O tym, między innymi, mówią Twoje prawa pracownicze.
Razem i Lewica zawsze będą po stronie pracowników i pracownic! ✊


Źródło
Opublikowano: 2019-11-04 15:20:18

Ogromnie się cieszymy, że tygrysy mają się coraz lepiej. <3 Zwierzęta bez wąt

Ogromnie się cieszymy, że tygrysy mają się coraz lepiej. Zwierzęta bez wątpienia muszą być objęte odpowiednią ochroną prawną, również w Polsce, gdzie codziennie jakieś zwierzę umiera w fatalnych warunkach lub w wyniku przemocy fizycznej.

Nie będziemy wszyscy wolni, dopóki cierpieć w niewoli będą nasi bracia i siostry mniejsze!

Nie ma bowiem wolności, bez solidarności!


Źródło
Opublikowano: 2019-11-02 15:37:56

Poznański oddział partii Razem wsparł Piotra Ikonowicza w dniu procesu

Poznański oddział partii Razem wsparł Piotra Ikonowicza w dniu procesu ‼️
Dziś w Sądzie Okręgowym w Poznaniu odbył się proces Piotra Ikonowicza, jednego z najbardziej zasłużonych współczesnych polskich działaczy socjalistycznych, od kilkudziesięciu lat niezłomnie walczącego o prawa polskich robotników i robotnic oraz lokatorów i lokatorek; lidera Ruchu Sprawiedliwości Społecznej i posła na Sejm II i III kadencji.
Proces toczy się o zniesławienie, w tym między innymi o wypowiedź Ikonowicza podczas pikiety przed zakładem firmy Amica we Wronkach. Lider RSS-u nazwał tam warunki panujące w zakładzie „wyzyskiem” i powiedział o prezesie firmy, że ma „krew na rękach”. Stwierdzenie to odnosiło się do
sprawy pracownicy Amiki, Ilony Pujanek, która kilka tygodni przed pikietą popełniła samobójstwo – do czego popchnęło ją, jak twierdzą bliskie jej osoby, złe traktowanie w pracy. Pojawiły się głosy, że nie był to odosobniony przypadek mobbingu w tym zakładzie: tego typu toksyczne zachowania w Amice były zgłaszane niejednokrotnie i, według relacji zatrudnionych, nie doczekały się odpowiednio stanowczej reakcji ani reakcji w ogóle. Obecnie prezes Jacek Rutkowski w imieniu zarządu spółki Amica domaga się od Piotra Ikonowicza przeprosin oraz wpłaty 60 tysięcy złotych na konto organizacji zajmującej się pomocą dzieciom z niepełnosprawnościami. Przed sądem i osobami z mediów roztacza wizję zakładu we Wronkach jako miejsca nadzwyczaj przyjaznego zatrudnionym i oferującego liczne udogodnienia, zwłaszcza w sprawach tradycyjnie rozpoznawanych jako kobiece. Dlaczego więc firma nie zareagowała na doniesienia o nękaniu i niewłaściwym traktowaniu? Gdzie była solidarność zarządu z zatrudnionymi, gdy na niższych szczeblach zakładu dochodziło do karygodnych zachowań? I wreszcie: gdzie wtedy była empatia, jaką teraz zarząd Amiki demonstracyjnie okazuje, domagając się przekazania wysokiej kwoty na konto organizacji charytatywnej?
Dziś przedstawiciele i przedstawicielki partii Razem zjawili i zjawiły się pod budynkiem sądu, by wyrazić swoje wsparcie dla Piotra Ikonowicza. Jesteśmy z nim solidarni i solidarne i mamy nadzieję, że ostatecznie poznański sąd rozpozna w tej sprawie, to, co my w niej widzimy: nie zniesławienie, lecz wyraz frustracji i rozżalenia sposobem, w jaki w naszym kraju traktowane są osoby pracujące – zwłaszcza te na nisko opłacanych, pozbawionych ochrony prestiżu stanowiskach. Czy tak będzie, przekonamy się w styczniu przyszłego roku, gdy będzie miał miejsce finał procesu‼️

Solidarność naszą bronią

Źródło
Opublikowano: 2019-10-30 18:45:58

Wspieramy!

Wspieramy!

Szkoła musi zapewniać bezpieczeństwo wszystkim uczniom i uczennicom. Bez względu na ich orientację seksualną, płeć, kolor skóry, wyznanie, sprawność czy to, ile pieniędzy mają ich rodzice.

Zbyt wiele młodych osób jest poniżanych, gnębionych, odrzucanych, cierpi na myśli samobójcze. Ten problem w…

Więcej

Źródło
Opublikowano: 2019-10-25 14:26:38

Chcemy edukacji, nie indoktrynacji! – wczoraj protestowaliśmy przeciwko projekto

Chcemy edukacji, nie indoktrynacji! – wczoraj protestowaliśmy przeciwko projektowi ustawy na ul. Św. Marcin. Projekt Prawa i Sprawiedliwości zakłada karanie ograniczeniem wolności za naukę o seksualności człowieka. Byliśmy tam razem z wieloma Poznaniankami oraz Poznaniakami, którzy nie zgadzają się na przepychanie kolejnej szkodliwej ustawy w polskim Sejmie. Dość ograniczania naszego prawa do rzetelnej edukacji, bo dobrze wyedukowani obywatele to świadomi obywatele. Nie może być tak, aby w polskich szkołach nie było mówione o tak istotnym elemencie życia jak seksualność człowieka. Przeciwdziałajmy dyskryminacji ze względu na orientacje seksualną, niechcianym ciążom oraz molestowaniu nowoczesną edukacją na europejskim poziomie! Tylko solidarni nie pozwolimy podobnym zapisom wejść w życie. #RazemPoznań


RazemPoznań

Źródło
Opublikowano: 2019-10-17 22:05:45

Chcemy edukacji – Nie indoktrynacji // Poznań


PiS chce wysyłać do więzienia osoby, które zajmują się czymś tak naturalnym jak seksualność człowieka!

To może w praktyce oznaczać nawet wysyłanie do więzień nauczycieli, którzy uczą nasze dzieci o dojrzewaniu płciowym bądź lekarzy ginekologów, którzy przepisują tabletki hormonalne nastolatkom, w celu leczenia problemów z miesiączkowaniem!

Seksualność człowieka jest nieodłączną jego częścią i jest to NIEMOŻLIWE, by o niej nie mówić! Zwłaszcza młodzież potrzebuje fachowej wiedzy w tym zakresie, m.in. po to, by przeciwdziałać nastoletnim ciążom, molestowaniu seksualnemu czy dyskryminacji ze względu na orientację inną niż heteroseksualna!

Nie pozwolimy na kontynuację wprowadzania autorytarnych rządów!

Jeśli zależy Wam na zdrowiu, bezpieczeństwie i rzetelnej wiedzy o biologii człowieka u Waszych dzieci, to przybywajcie tłumnie!

RĘCE PRECZ OD NASZYCH DZIECI!

Źródło
Opublikowano: 2019-10-16 00:40:01

Udało się! Wprowadziliśmy kilka osób z Razem do Sejmu!

Udało się! Wprowadziliśmy kilka osób z Razem do Sejmu!
Nie pozostaje nic innego jak działać dalej!
Zapraszamy do wysyłania zgłoszeń! Lewica Cię potrzebuje! ✊Brakowało Ci lewicy w Sejmie? Nam też! I udało się! Wspólną, ciężką pracą całej Lewicy wprowadziliśmy sześcioro parlamentarzystów z Razem!🇵🇱
Sprawmy, żeby lewica za cztery lata była jeszcze silniejsza!
Potrzebujemy do tego właśnie Ciebie! Dołącz do nas i buduj otwartą, lepszą Polskę! ✊


Źródło
Opublikowano: 2019-10-15 10:45:02

Paulina Nowak na konwencji Lewicy w Poznaniu. Co to był za długi i pełen emocji

Paulina Nowak na konwencji Lewicy w Poznaniu.🌟 Co to był za długi i pełen emocji dzień! Wczoraj, przed odwiedzinami w Powiat Gniezno zahaczyłam o Poznań, w którym pojawił się Lewicobus wraz z liderami oraz liderkami #Lewica. Po niezwykle udanym wystąpieniu gości ogłosiliśmy Pakt dla Kobiet, którego nie omieszkałam podpisać wraz z resztą osób… Więcej
Źródło
Opublikowano: 2019-09-16 14:11:21

Kandydaci Lewicy Zuzanna Lewandowska Łukasz Dylewicz i Dawıd Majewski podpisali

Kandydaci Lewicy Zuzanna Lewandowska Łukasz Dylewicz i Dawıd Majewski podpisali pakt dla kobiet.

Dziś w Poznaniu podpisałem pakt dla kobiet!

Kobiety stanowią połowę społeczeństwa i powinny mieć w Polsce pełnię praw jak wszystkie inne Europejki. Równe płace, dostęp do bezpiecznego przerywania ciąży i refundacja In Vitro to w 2019 roku cywilizacyjne standardy, które w Polsce wprowadzić może tylko…

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2019-09-14 14:44:03

Dzisiaj wspólnie z Wiosna w Wielkopolsce zorganizowaliśmy konferencję prasową do

Dzisiaj wspólnie z Wiosna w Wielkopolsce zorganizowaliśmy konferencję prasową dotyczącą niskiego stanu wód w Wielkopolsce.

Stan wody rzeki Warty to niewiele ponad 120 centymetrów, przez Cybinę (nad którą zorganizowaliśmy konferencję prasową) w wielu miejscach można przejść suchą stopą, rzeka prawie wyschła. Wysychają studnie i płytkie ujęcia komunalne.

Susza to wynik dłuższego procesu: suchego lata i jesieni roku 2018 i bezśnieżnej zimy 2018/2019. Również dwa ostatnie miesiące były suche i ciepłe. Ten stan rzeczy ma oczywiście szerszy kontekst – temperatury globalne rosną i Polska nie jest tutaj wyjątkiem.

Na konferencji przedstawiliśmy rozwiązania z zakresu małej retencji (ograniczenia w regulowaniu rzek, odtwarzanie mokradeł, dbałość o nadrzeczną roślinność), dbałości o drzewostan naszego miasta oraz przeciwdziałania tworzeniu się miejskich wysp ciepła. Skrytykowaliśmy działania miasta dotyczące m.in. wycinki dorosłych drzew oraz bezmyślne przycinanie trawników w czasie największych upałów.

Jako miasto będziemy zmagać się z negatywnymi konsekwencjami globalnego ocieplenia. Musimy nie tylko aktywnie mu przeciwdziałać (np. poprzez odejście od paliw kopalnych w energetyce), ale również przygotować lokalne wspólnoty na to, co już się dzieje.

Źródło
Opublikowano: 2019-08-02 17:24:48

Uczestniczki i uczestnicy wczorajszej demonstracji Poznań Przeciw Przemocy. Soli


Uczestniczki i uczestnicy wczorajszej demonstracji Poznań Przeciw Przemocy. Solidarni z LGBT+ wypełnili centrum miasta tęczowymi flagami 🏳️‍🌈 i pokazali, że Poznań solidarnie walczy z homofobiczną nienawiścią!

Mieszkańcy naszego miasta pokazali, że nie mogę stać obojętnie, gdy w naszym kraju wzmaga się fala homofobicznych ataków. Rządząca krajem konserwatywna prawica po uchodźcach znalazła się nowego wroga – i są nim osoby LGBT+. Przy wsparciu polskiego kościoła nakręca się spiralę nienawiści, która wydaje zatrute owoce – kto oglądał relacje z ostatniego marszu w Białymstoku z całą pewnością wie o czym mowa.

Jako sojusznicy i sojuszniczki osób LGBT+ nie możemy stać z boku i z obojętnością przyglądać się scenom przemocy, które dzieją się na ulicach polskich miast. Naszym obowiązkiem jest okazanie solidarności i wsparcia osobom, które wyklucza się za to jakimi *są* (a nie są głosicielami tej czy innej "ideologii" do czego próbuje przekonać nas polska prawica).

Razem od początku swojego istnienia opowiada się za pełną równością. Chcemy umożliwić rodzinom nieheteronormatywnym korzystanie z szeregu praw i wolności obecnie zarezerwowanych dla rodzin heteroseksualnych, w tym:
➡️prawa do posiadania wspólnego majątku i swobodnego dysponowania nim,
➡️możliwości objęcia współmałżonki lub współmałżonka ubezpieczeniem zdrowotnym czy wspólnego korzystania z ubezpieczenia społecznego,
➡️adopcji dzieci, niespokrewnionych lub pozostających już wcześniej pod opieką współmałżonków,
➡️możliwości uzyskania informacji o stanie zdrowia współmałżonki lub współmałżonka, [1]

Jako współorganizatorzy wydarzenia z całego serca ❤️💜💚 pragniemy podziękować Wam wszystkim za przybycie, a wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia podziękować za owocną współpracę.

Solidarność naszą bronią!

[1] więcej w karcie praw LGBT: http://partiarazem.pl/stanowiska/karta-praw-lgbt/

Zdjęcia: Dawid Majewski FotoVideo

Źródło
Opublikowano: 2019-07-26 19:34:29

Dzisiejszym gościem WTK była Dorota Koszal, która wspólnie z radnym PiS Krzyszto


Dzisiejszym gościem WTK była Dorota Koszal, która wspólnie z radnym PiS Krzysztofem Rosenkiewiczem komentowała dzisiejszą manifestację Poznań Przeciw Przemocy. Solidarni z LGBT+[1].

Zachęcamy do obejrzenia całego nagrania, poniżej zamieszczamy kilka wypowiedzi naszej członkini:

➡️O tzw. "ideologii LGBT":

"To nie jest sprzeciw wobec ideologii, dlatego, że nasza tożsamość płciowa, czy nasza tożsamość seksualna nie jest żadną ideologią, jest po prostu tym, kim my jesteśmy."

➡️O tym, co wydarzyło się w Białymstoku:

"Część ludzi uważa, że ma prawo do bicia ludzi, którzy korzystają ze swoich konstytucyjnych praw do wyrażania swoich poglądów i obowiązkiem państwa jest zapewnienie im bezpieczeństwa."

➡️O lokalnych politykach z PiS:

"Lokalni politycy bardzo zawiedli – są nagrania, które pokazują, że uczestnikami kontrmanifestacji był zarówno radny z klubu miejskiego PiS oraz przewodniczący klubu sejmiku wojewódzkiego również z PiS, zresztą marszałek województwa wielokrotnie bardzo ostro wypowiadał się przeciwko organizacji parady równości i takie wypowiedzi pozwalają osobom chcącym zrobić rozróbę na tle homofobicznym czuć się pewnie, bo wiedzą, że mają kogoś wysoko, kto jest po ich stronie."

➡️O naklejkach "strefa wolna od LGBT":

"Trudno tutaj nie mieć skojarzeń ze strefami wolnymi od osób innego koloru skóry, strefami wolnymi od Żydów, to jest coś, co jest koszmarne i odwołuje się wprost do faszyzmu. Robienie stref wolnych od osób homo- czy biseksualnych, to wykluczanie sporej części obywateli naszego kraju, ludzi, którzy mają prawo do życia w tym kraju tak samo jak każdy z nas. To jest coś, co tylko można jednoznacznie potępić."

[1] Całe nagranie można zobaczyć tutaj: https://wtk.pl/…/49543-manifestacja-poznan-przeciw-przemocy…

Źródło
Opublikowano: 2019-07-25 21:59:02

Dziś w Poznaniu w Parku Adama Mickiewicza odbyła się konferencja prasowa dotyczą

Dziś w Poznaniu w Parku Adama Mickiewicza odbyła się konferencja prasowa dotycząca wspólnego startu Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosny Roberta Biedronia i Lewicy Razem w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Łączymy się w walce o prawa pracownicze, zieloną ekologię i świeckie państwo!

Zapraszamy do współpracy wszystkich, którym bliskie są te wartości!

Dołącz do Razem: http://partiarazem.pl/dolacz/


Źródło
Opublikowano: 2019-07-22 20:24:22

Wspólny blok partii lewicowych chce powalczyć z PIS-em

Wczoraj w WTK Amadeusz Smirnow z Razem Poznań oraz Katarzyna Ueberhan z Wiosna Biedronia w rozmowie z Sonia Kobylańska-Jóźwik opowiadali o pomyśle na wspólny lewicowy blok w wyborach parlamentarnych na jesieni.

"Wspólny blok nie może opierać się na tępym przekazie antypis, musi mówić o prawach pracowniczych, prawach kobiet i tanim dostępnym dla wszystkich mieszkalnictwie" – mówił Amadeusz Smirnow.

Będziemy Was informować, co dalej z lewicowym blokiem, decyzję odnośnie składu list i programu podejmiemy w najbliższych tygodniach.

W dalszym ciągu zachęcamy także do zgłaszania się do naszej partii: http://partiarazem.pl/dolacz/

Koalicja lewicowa – czas start!

#lewica 🚩🏳️‍🌈🏳️‍⚧

Wspólny blok partii lewicowych chce powalczyć z PIS-em

Wiosna, Lewica Razem i SLD idą do wyborów parlamentarnych jako Lewica. Trzech liderów największych lewicowych polskich partii buduje wspólny blok. O ich szansach i ewentualnych politycznych sojusznika…

lewica

Źródło
Opublikowano: 2019-07-20 15:22:44

Niedawno komentowaliśmy tragiczną śmierć Wasyla Czornej wywiezionego do lasu prz

Niedawno komentowaliśmy tragiczną śmierć Wasyla Czornej wywiezionego do lasu przez właścicielkę zakładu stolarskiego. w którym pracował [1].

Nie minęły dwa tygodnie, i mamy kolejny przykład fatalnego traktowania pracowników zza wschodniej granicy przez polskich pracodawców. W Żelichowie, na pograniczu województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego polski nadzorca Eugeniusz K. wykrzykiwał do pracujących przy zbiorach Ukraińców, cytaty: "Spierdalać, do roboty!", "Zamknij mordę", "Spierdalaj Judaszu" i "Bo cię pierdolnę". Sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby nie film nagrany przez jedną z pracownic[2].

W 2019 roku w Polsce pracowało ponad milion Ukraińców – wojna i związany z nią kryzys sprawił, że dla wielu z nich praca w naszym kraju to jedyna szansa na otrzymanie wynagrodzenia, które umożliwia przetrwanie. Niestety, coraz częściej zdarza się, że pracownicy ze Wschodu spotykają się z niechętnym przyjęciem – są poniżani, otrzymują wynagrodzenie (zwykle niższe niż te otrzymywane przez Polaków za tę samą pracę) z opóźnieniem, a w Internecie aż roi się od mowy nienawiści. Systematycznie rośnie liczba przestępstw kryminalnych wobec Ukraińców, którzy są łatwym celem, bo często nie wiedzą jak się bronić i gdzie należy zgłosić fakt zajścia przestępstwa.

Razem od momentu powstania konsekwentnie opowiada się za obroną praw pracowniczych. Takie wydarzenia jak to w Żelichowie nie powinny mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa – a jeśli się zdarzą, na miejscu natychmiast powinny zadziałać odpowiednie organy państwa (w tym wypadku zwłaszcza Państwowa Inspekcja Pracy i prokuratura).

W Konstytucji dla osób zatrudnionych [3] postulowaliśmy by PIP:
– dysponował możliwością zmiany prawnej formy zatrudnienia osób pracujących w danych przedsiębiorstwie w umowy o pracę na drodze decyzji administracyjnej z klauzulą natychmiastowej wykonalności,
– chronił pracownice i pracowników przed dyskryminacją i mobbingiem, nakładając natychmiast wykonywalne kary na zatrudniających naruszających godność osób pracujących,
– mógł dokonywać niezapowiedzianych kontroli w przedsiębiorstwach

Jeżeli Państwo w żaden sposób nie reaguje na takie sytuacje, to nie można się dziwić, że sprawcy czują się bezkarni. Nie możemy pozwolić, by ludzi pracy traktowano w taki sposób – każdemu pracownikowi należy się szacunek!

#solidarnośćnasząbronią

[1] https://www.facebook.com/…/a.1011947628847…/2936373383071835
[2] Cała sprawa została opisana tutaj: http://poznan.wyborcza.pl/…/7,36001,24977179,polski-nadzorc…
[3] http://partiarazem.pl/2019/07/konstytucja-dla-zatrudnionych/solidarnośćnasząbronią

Źródło
Opublikowano: 2019-07-12 21:21:13

Ministerstwo Środowiska zaakceptowało "Plan adaptacji Miasta Poznania do zm

Ministerstwo Środowiska zaakceptowało "Plan adaptacji Miasta Poznania do zmian klimatu do roku 2030" – dokument, który ma przygotować miasto do stawienia czoła wyzwaniom związanym ze zmieniającym się klimatem.

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w porządku – miasto ma świadomość zagrożeń związanych ze zmieniającym się klimatem – są to m.in.:

➡️ zwiększone prawdopodobieństwo występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym silnych wiatr i burz (w tym z gradem)
➡️ podwyższenie temperatury średniorocznej, fale upałów i susze
➡️niedobory wody – ryzyko zmniejszenia dostaw i/lub pogorszenie jej dostaw
➡️ zanieczyszczenie powietrza – w tym zjawisko smogu

W dokumencie można znaleźć wiele rozwiązań, z którymi trudno nam jest się nie zgodzić: nadanie priorytetu dla komunikacji miejskiej, kontynuacja zmian w systemach ogrzewania (promowanie systemów bezemisyjnych), wprowadzenie elementów zielono-błękitnej infrastruktury, zmniejszenie ruchu samochodowego w Śródmieściu, rewaloryzacja zieleni parkowej w mieście i zbiorników wodnych, odtworzenie zadrzewień przyulicznych oraz przeznaczenie środków budżetowych na edukację w zakresie katastrofy klimatycznej.

Wszystko wygląda dobrze na papierze, a rzeczywistość skrzeczy. W Miasto Poznań w dalszym ciągu wycina się stare drzewa przy ulicach miasta [1], kosi trawę w upalne dni, co wpływa na postępującą degradację trawników [2], klinom zieleni grozi zabudowa deweloperska [3] [4] [5], brakuje rozwiązań z zakresu retencji [6], pod Poznaniem doszło do olbrzymich pożarów[7], w dalszym ciągu wydaje się duże pieniądze na "betonowe" inwestycje bez cienia zieleni, a dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Tomasz Lisiecki, który pozwala sobie na wypowiedzi w stylu: "Drzewo w mieście, które ma sto lat, z założenia powinno wylecieć" do tej pory nie pożegnał się ze stanowiskiem [8]. Problemem w dalszym ciągu pozostaje bezgłośny zabójca – smog.

Musimy zadbać nie tylko o to, by promować zielone rozwiązania, które ograniczą wytwarzanie CO2, ale również przygotować się na konsekwencje kryzysu klimatycznego. Nasze miasto (podobnie jak cała Wielkopolska) w niedalekiej przyszłości z całą pewnością dotknie susza i brak wody – by mieć co pić, musimy działać już teraz!

[1] http://poznan.naszemiasto.pl/…/park-wilsona-wycieli-dorodne…
[2] https://tenpoznan.pl/poznan-spor-o-koszenie-trawy-zdm-nie-…/
[3] http://rtk.poznan.pl/deweloper-chce-zmiany-planow-miejscow…/
[4] http://www.rozbrat.org/…/4604-grozba-eksmisji-rozbratu-po-2…
[5] http://poznan.wyborcza.pl/…/7,36001,24895346,deweloper-chce…
[6] https://gloswielkopolski.pl/susza-w-wielkopol…/…/c1-14251145
[7] https://gloswielkopolski.pl/konarzewo-pozar-p…/…/c1-14244909
[8] http://poznan.wyborcza.pl/…/7,105531,24573393,czy-drzewa-sa…


Źródło
Opublikowano: 2019-07-08 10:36:16

Wczoraj cały Poznań zalała tęcza. Na XVI Marsz Równości / Poznań Pride Week 2019


Wczoraj cały Poznań zalała tęcza. Na XVI Marsz Równości / Poznań Pride Week 2019 tradycyjnie już nie mogło zabraknąć silnej reprezentacji Razem Poznań 🏳️‍🌈🏳️‍⚧🚩

Marsze równości przechodzą ulicami Poznania od kilkunastu lat, pierwsze z nich spotykały się z represjami ze strony władzy – w tym rządzącego ówcześnie miastem Ryszarda Grobelnego. Dzisiaj w tym radosnym święcie równości wzięło udział kilkanaście tysięcy osób – to rekordowa frekwencja!

Biorąc udział w Marszu nie możemy zapominać o tym, że osoby nieheteronormatywne w dalszym ciągu spotykają się z nienawiścią i nierównym traktowaniem ze strony państwa polskiego.

To musi się zmienić! Dlatego jako Razem od początku swojego istnienia niezmiennie opowiadamy się m.in. za [1]:
➡️Umożliwieniem zawierania małżeństw osobom nieheteronormatywnym o skutkach identycznych do tych, jakie obecnie wywołuje małżeństwo osób różnej płci.
➡️Wprowadzeniem kompleksowego ustawodawstwa antydyskryminacyjnego.
➡️ Uporządkowaniem istniejącego w Polsce stanu prawnego dotyczącego procesu uzgadniania płci u osób transpłciowych (w tej chwili osoby transpłciowe muszą pozywać swoich rodziców do sądu).
➡️ Wprowadzeniem powszechnej edukacji antydyskryminacyjnej do instytucji publicznych.

#happypride #tylkorówność

[1] O naszej karcie praw LGBT możecie przeczytać tutaj: http://partiarazem.pl/stanowiska/karta-praw-lgbt/


happypride,tylkorówność

Źródło
Opublikowano: 2019-07-07 19:10:05

Marsz równości w Poznaniu 2019 – przemówienie


Wczoraj po raz szesnasty odbył się Marsz Równości w Poznaniu. Nie mogło nas tam zabraknąć ponieważ od początku istnienia naszej partii wspieramy osoby LGBT+ oraz ich walkę o prawa! Przed wczorajszym marszem nasza członkini oraz współorganizatorka Marszu Równości w Gnieźnie wygłosiła krótkie przemówienie, które możecie zobaczyć poniżej!

https://youtu.be/YZqp9D2cnJg


Źródło
Opublikowano: 2019-07-07 15:22:25

Wczoraj na terenie Wielkopolski miało miejsce kilka pożarów – płonęły pola i łąk

Wczoraj na terenie Wielkopolski miało miejsce kilka pożarów – płonęły pola i łąki, które od wielu dni nie widziały nawet kropli deszczu. Płonęły pola pod Poznaniem (palił się jęczmień w Konarzewie [1]), w Gostyniu wybuchł największy od lat pożar na terenie Wielkopolski (w powiece gostyńskim spłonęło 170 hektarów, pożar gasiło 30 zastępów jednostek straży pożarnej).

Przedłużające się upały, kolejne rekordy temperatur, burze piaskowe, wysychające rzeki i pożary to konsekwencje zmian klimatu, które zostały wywołane przez działalność człowieka. Jeśli ktoś myśli, że w Polsce nie poniesiemy konsekwencji katastrofy klimatycznej, to mamy dla niego złe wieści. Jeżeli niczego nie zrobimy, pogoda zmieni się na tyle, że rozległe obszary naszej planety nie będą nadawały się do zamieszkania.

W Polsce na mieszkańca przypada średnio 1600 m3 wody [2] (średnia w Europie jest ponad dwa razy większa), sytuacja w centralnej części naszego kraju jest jeszcze gorsza – od lat Wielkopolska i Łódzkie stepowieją. Polska ma także bardzo słabą zdolność do zatrzymywania wody – osuszanie bagien, regulowanie biegu rzek, kolejne odkrywki na terenie naszego województwa sprawiają, że wody jest coraz mniej.

Co na to wszystko władze? Zdawają się nie dostrzegać w problemu – w Poznaniu w dalszym ciągu na potęgę wycina się drzewa, brakuje wprowadzania rozwiązań zatrzymujących wodę w mieście (jak to się robi np. w Berlinie można zobaczyć tutaj [3]), a dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej o stuletnich drzewach mówi, że "z założenia powinny wylecieć" [4] (za te słowa nie spotkały go żadne konsekwencje dyscyplinarne, murem za dyrektorem stanęły władze Poznania).

Najważniejsze wnioski płynące z ostatnich wydarzeń to fakt, że działać należy tu i teraz – polityka miasta i regionu musi odpowiedzieć na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym, w przeciwnym wypadku konsekwencje poniesiemy my wszyscy.

[1] https://gloswielkopolski.pl/konarzewo-pozar-p…/…/c1-14244909
[2] https://oko.press/lodz-na-pustyni-centralna-polska-wysycha…/
[3] https://www.youtube.com/watch?v=uWjGGvY65jk
[4] http://poznan.wyborcza.pl/…/7,89336,24557338,dyrektor-ziele…


Źródło
Opublikowano: 2019-07-01 14:59:49

28 czerwca 1956 r. pod zamkiem cesarskim w Poznaniu zebrało się ponad 100 000 de

28 czerwca 1956 r. pod zamkiem cesarskim w Poznaniu zebrało się ponad 100 000 demonstrantów. Zgromadzeni żądali poprawy coraz gorszych warunków pracy i walki z rosnącym ubóstwem.

W Poznaniu coraz bardziej brakowało mieszkań, a zarobki były mniejsze o 8% od przeciętnych w kraju. Wśród największych miast Polski Poznań otrzymywał najmniej pieniędzy na inwestycje. W 1956 roku było to 368 zł na jednego mieszkańca wobec 1276 zł w Warszawie, 1147 zł w Krakowie czy 505 zł we Wrocławiu. Robotnicy wielokrotnie informowali rządzących o drożyźnie, niskich płacach, trudnych warunkach pracy i wadliwym systemie jej organizacji.

Władza odpowiedziała na żądania ludności przemocą. Do Poznania ściągnięto ponad 10 000 żołnierzy. Zginęło od 57 do 73 osób (głównie cywilów), a kilkaset strajkujących robotników i robotnic zostało rannych.

Postulaty strajkujących miały zdecydowanie socjalny charakter, żądali m.in.:
● zwrotu niesłusznie naliczonego podatku,
● cofnięcia zawyżonych norm pracy,
● przestrzegania 8-godzinnego dnia pracy i niezmuszania do pracy w godzinach nadliczbowych,
● skrócenia czasu pracy dla kobiet,
● poprawy sytuacji mieszkaniowej,
● poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy,
● przywrócenia cen artykułów żywnościowych sprzed ukrytej podwyżki cen,
● uwzględnienia stanowiska załóg w sprawach dotyczących fabryki.

Lewica Razem pamięta o ludziach, którzy walczyli o godność pracy ponad 60 lat temu. W dalszym ciągu wielu z nas nie stać na opłacenie podstawowych potrzeb życiowych – pracujemy ciężko i długo, a płace w dalszym ciągu należą do najniższych w Europie. Według badań Eurostatu co 9. pracujący Polak może doświadczać biedy [1] – od lat przodujemy w Europie w niechlubnej liczbie tzw. "pracujących biednych", czyli ludzi, którzy pomimo tego, że pracują nie są w stanie żyć na godnym poziomie.

Galopujące podwyżki cen mieszkań oraz brak oferty ze strony państwa sprawiają, że wielu z nas nie stać na wynajem czy kupno mieszkania. Jesteśmy zmuszeni i zmuszone by mieszkać z rodzicami lub gnieździć się w niewielkich klitkach na które wydajemy dużą część z zarobionych przez nas pieniędzy, pieniędzy, które trafiają do kieszeni kamieniczników, deweloperów i bankierów, którzy przy braku polityki mieszkaniowej mogą do woli pompować ceny najmu i sprzedaży. Czas najwyższy z tym skończyć!

Dziedzictwo strajków robotniczych to dziedzictwo lewicy, z którego nie możemy rezygnować, jeśli chcemy walczyć o lepsze życie. Pamiętając o przeszłych walkach musimy jednak śmiało patrzeć w przyszłość i solidaryzować się z ludźmi, którzy dzisiaj walczą z wyzyskiem i niesprawiedliwością. Solidarność naszą bronią!

[1] http://www.wysokieobcasy.pl/…/7,163229,24660058,to-kobiety-…


Źródło
Opublikowano: 2019-06-29 19:58:05

Mężczyzna z Ukrainy zasłabł podczas pracy w zakładzie stolarskim i dostał drgawe

Mężczyzna z Ukrainy zasłabł podczas pracy w zakładzie stolarskim i dostał drgawek. Właścicielka przedsiębiorstwa zamiast wezwać pogotowie, zapakowała go do samochodu i wywiozła do lasu. Ciało Wasyla Czornej, bo tak miała na imię ofiara, znaleziono w lesie pod Skokami w powiecie wągrowieckim. Mężczyzna osierocił trójkę dzieci.

To kolejny tego typu przypadek w Wielkopolsce – w zeszłym roku głośno było o sprawie Jędrzeja C., który nie udzielił pomocy swojej ukraińskiej pracownicy i porzucił ją na przystanku pod Środą Wielkopolską. Co szczególnie skandaliczne – sąd w Środzie Wielkopolskiej warunkowo umorzył postępowanie w tej sprawie.

Skala wyzysku wobec pracowników z Ukrainy w Polsce jest porażająca – ze względu na swoją trudną sytuację finansową pracują długie godziny, często za kiepskie wynagrodzenie i bez zabezpieczeń społecznych. Polski rząd lubi się chwalić, że "udziela pomocy" pracownikom z Ukrainy lub wlicza imigrantów w szeregi uchodźców(!), a w praktyce nie robi nic, by poprawić ich los. Rządzącym chodzi tylko i wyłącznie o napływ taniej siły roboczej, która będzie pracować za stawki niższe od rynkowych.

Jak widać pracownikom z Ukrainy niejednokrotnie odmawia się pomocy w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia, a winni takich sytuacji właściciele przedsiębiorstw nie ponoszą żadnych konsekwencji.

To musi się zmienić! Pracujący w Polsce Ukraińcy nie mogą być traktowani jak tania siła robocza, którą po wyciśnięciu porzuca się jak śmieci w lesie. Właściciele firm muszą bezwzględnie ponieść konsekwencje karne, a pracownikom – bez względu na ich narodowość – powinno się zapewnić godne warunki pracy i płace.


Źródło
Opublikowano: 2019-06-24 21:36:28

Rozbrat to miejsce unikatowe w skali Polski – od 25 lat poznańscy anarchiści i a

Rozbrat to miejsce unikatowe w skali Polski – od 25 lat poznańscy anarchiści i anarchistki zorganizowali tysiące wydarzeń, koncertów i spotkań otwartych. Jak można przeczytać w petycji adresowanej do władz miasta Poznania i komornika [1]:

"Rozbrat udziela wsparcia organizacyjnego i prawnego ruchom społecznym i osobom o niższym statusie materialnym, innym kolorze skóry, innych poglądach. Buduje solidarny ruch, który zamiast wyścigu szczurów stawia na pomoc wzajemną, zamiast hierarchii i wyzysku – na oddolną samoorganizację."

W tej chwili działka na której znajduje się kolektyw ma zostać zlicytowana. Komornik nie bacząc na głosy sprzeciwu płynące ze strony mieszkańców Rozbratu i działkowców dąży do licytacji. Tymczasem w toku jest sprawa o zasiedzenie, a działkowcy zwrócili uwagę na braki formalne – m.in. błędne pomiary i wycenę budynków.

Władze miasta Poznania (w tym prezydent Jacek Jaśkowiak) pomimo wcześniejszych deklaracji z obojętnością patrzą na bezmyślną zabudowę klina zieleni. W obliczu nadchodzącej katastrofy klimatycznej każde drzewo w mieście jest na wagę złota – jako mieszkańcy nie możemy zgodzić się na niszczenie ostatnich ostoi przyrody w naszym mieście!

17 czerwca w poniedziałek o godzinie 15 pod biurem komornika przy ulicy Kochanowskiego 4/6 odbędzie się demonstracja pod hasłem „KOMORNIKU, NIE LICYTUJ!” [2]. Zachęcamy do wzięcia udziału w manifestacji.

Rozbrat to miejsce na mapie Poznania, które nie poddało się logice zysku i nie może zostać rzucone na żer deweloperom.

#rozbratzostaje!

[1] Petycję można znaleźć w tym miejscu: https://naszademokracja.pl/petitions/popieram-rozbrat?
[2] Link do wydarzenia tutaj: https://www.facebook.com/events/304843080459339rozbratzostaje

Źródło
Opublikowano: 2019-06-12 12:12:32

Dziękujemy za każdy z 19 226 głosów, który dostaliśmy w Wielkopolsce. Niestety w

Dziękujemy za każdy z 19 226 głosów, który dostaliśmy w Wielkopolsce. Niestety wynik, który zdobyliśmy, jest bardzo daleki od naszych i od waszych oczekiwań.

Ale nie wymiękamy. Od wczoraj dostajemy od Was mnóstwo słów wsparcia i solidarności. Każdy z ponad 160 tysięcy głosów oddanych przez Was na kandydatki i kandydatów Lewicy Razem w całej Polsce był głosem, który oddawaliście z nadzieją i odwagą. Nie dając się zaszantażować, głosując w zgodzie z poglądami. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w kampanię. Każdej osobie, która zbierała podpisy, rozdawała materiały, namawiała do głosowania nas. To wielka wartość.

Każdy głos, który na nas oddaliście, jest dla nas sygnałem, że to co robimy ma sens. Potrzebujemy czasu, żeby zastanowić się co dalej. Nie wymiękamy, walczymy dalej!


Źródło
Opublikowano: 2019-05-27 22:27:50

Lewica Razem w przeciwieństwie do liberalnych i prawicowych partii opowiada się

Lewica Razem w przeciwieństwie do liberalnych i prawicowych partii opowiada się za Europą silną i solidarną.
Potrzebujemy pogłębienia integracji: unii fiskalnej, wspólnej polityki przemysłowej, europejskiego systemu transferów społecznych.
Unie Europejska będzie bardziej demokratyczna, zjednoczona i socjalna albo nie będzie jej wcale.

Maciej Szlinder startuje z 3 miejsca naszej wielkopolskiej listy.


Źródło
Opublikowano: 2019-05-24 12:12:00

Ostatni dzień kampanii! Do zobaczenia na ulicach!

Ostatni dzień kampanii! Do zobaczenia na ulicach!

Od 7.15 na Moście Teatralnym, potem na rynku Wielkopolskim. Odzew bb pozytywny: „trafiła pani”, „to jest to Lewica Razem”, „od dawna pani kibicuję”, „musi się udać”.
Oczywiście dziękuję. Później opowiadam jak w tokfm Żakowski nie pozwala swojemu rozmówcy ciągnąć wątku, że Lewica @Razem ma najlepszy,…

WięcejŹródło
Opublikowano: 2019-05-24 11:30:06

Jeśli chodzi o prawa kobiet mamy teraz Europy dwóch prędkości. Polki powinny mie

Jeśli chodzi o prawa kobiet mamy teraz Europy dwóch prędkości. Polki powinny mieć takie same prawa jak wszystkie Europejki! Będziemy walczyły o to w polskim i europejskim parlamencie!
Jesteśmy organizatorkami czarnych protestów, marszu równości w Gnieźnie, ekonomistkami i ekolożkami. Działaczkami społecznymi, feministkami i działaczkami pracowniczymi.
Na naszych listach w całym kraju jest najwięcej kobiet ze wszystkich komitetów wyborczych!
Przyszłość jest kobietą!
26 maja głosujcie na kobiety na listach Lewicy Razem!

Źródło
Opublikowano: 2019-05-24 08:30:00

Już 26 maja wybierz jednego z naszych kandydatów do Parlamentu Europejskiego! Po

Już 26 maja wybierz jednego z naszych kandydatów do Parlamentu Europejskiego! Pochodzimy z całej Wielkopolski. Mamy na listach najwięcej kobiet ze wszystkich komitetów wyborczych. Reprezentujemy różne zawody i grupy wiekowe ale łączy nas wiara w solidarną, tolerancyjną i zjednoczoną Europę. Do zobaczenia przy urnach!

1. Waldemar Witkowski – poznaniak, wynalazca, działacz spółdzielczy, przewodniczący Unii Pracy.
2. Anna Wachowska-Kucharska – poznanianka, przedsiębiorczyni, działaczka miejska, wieloletnia przewodnicząca RO Naramowice, laureatka nagrody im. Anny Laszuk Radia Tok FM.
3. Maciej Szlinder – doktor filozofii, socjolog, członek Zarządu Krajowego Partii Razem, propagator idei Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego.
4. Paulina Nowak – ekonomistka, polityczka społeczna związana z Koninem, jedna z założycielek Razem w Poznaniu.
5. Konrad Nowacki – informatyk, działacz społeczny pracujący z młodzieżą, pracownik banku spółdzielczego.
6. Beata Błażejczak-Kleczewska – specjalistka ds. BHP i ochrony środowiska, ekolożka, członkini Rady Krajowej Partii Razem.
7. Amadeusz Smirnoww – poznaniak, działacz miejski, od niedawna radny osiedla św. Łazarz, członek Rady Krajowej Partii Razem, wcześniej rzecznik prasowy okręgu poznańskiego.
8. Kamila Kasprzak – Bartkowiak – wieloletnia działaczka społeczna z Gniezna, dziennikarka, członkini Zarządu Okręgu Poznań, organizatorka Marszu Równości w Gnieźnie.
9. Anna Wilk Baran – członkini Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, działała w obronie praw pracowniczych w fabryce Amici we Wronkach.
10. Dorota Koszal – chemiczka, członkini Rady Krajowej Partii Razem, od niedawna Radna Osiedla św. Łazarz, interesuje się polityką senioralną.

#LewicaRazem to wyższe płace, niższe czynsze i bezpłatne leki na receptę. Chcemy utworzenia Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego, wprowadzenia Europejskiej Płacy Minimalnej i europejskich standardów ochrony zdrowia! #LewicaNieWymiękaLewicaRazem,LewicaNieWymięka

Źródło
Opublikowano: 2019-05-23 21:00:44

Wczoraj był Dzień Praw Zwierząt, dlatego przypominamy o jednym z naszych głównyc

Wczoraj był Dzień Praw Zwierząt, dlatego przypominamy o jednym z naszych głównych postulatów Lewicy Razem – stworzenia Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego. Dzięki niemu samorządy będę mogły zapewnić mieszkanie z niskim czynszem dla każdego zwierzaka i człowieka.

Paulina Nowak startuje z 4 miejsca naszej wielkopolskiej listy.


Źródło
Opublikowano: 2019-05-23 11:11:42

Wczoraj na konferencji prasowej poruszyliśmy temat spółdzielczości. Europejski F

Wczoraj na konferencji prasowej poruszyliśmy temat spółdzielczości. Europejski Fundusz Mieszkaniowy to mieszkania dostępne dla wszystkich nie tylko dla bogatych. Mieszkania dzięki, którym poczujemy się bezpiecznie, dzięki którym spełni się marzenie o posiadaniu dachu nad głową. Młode osoby będą mogły myśleć o założeniu rodziny, posiadaniu dziecka, bez strachu będą mogły inwestować w swoje wykształcenie. Brak mieszkania to problem nie tylko młodych Polek i Polaków. To także problem Francuzów, Hiszpanów i Niemców. Każdy chce pracować i marzyć o przyszłości. Bez spełnienia tego podstawowego warunku jest to niemożliwe.
Na świecie spółdzielnie są jedną z najbardziej etycznych i sprawnych form gospodarczej działalności. Aktywizują ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznych. Częste oderwanie ekonomii od wartości powoduje chęć poszukiwania modeli biznesowych, które biorą na siebie odpowiedzialność społeczną.Spółdzielnia to zyski wypracowane nie tylko dla udziałowców ale także dla pracowników.

Źródło
Opublikowano: 2019-05-23 09:09:00

Obejrzyj Lewica Razem – Europa. Jesteś u siebie.


Lewica Razem to:
* Europejska Płaca minimalna
* Europejski Fundusz Mieszkaniowy
* dostępne leki na receptę.
26 maja głosuj na Lewicę Razem! Najbardziej prospołeczną listę w wyborach do Europarlamentu!


Źródło
Opublikowano: 2019-05-21 20:00:02

Dziś na konferencji prasowej pod Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu Maciej Sz

Dziś na konferencji prasowej pod Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu Maciej Szlinder (3 miejsce na liście Lewicy Razem w Wielkopolsce) i Konrad Nowacki (5 na liście) mówili o koniecznych reformach strefy euro i inwestycjach w nowe technologie.
Szlinder: Chcemy by Polska weszła do strefy euro, ale dopiero wtedy, gdy pogłębimy integrację gospodarczą i społeczną w Unii. Projekt wspólnej waluty może przetrwać tylko wtedy, gdy za wspólną walutą pójdą inwestycje w nowe technologie, odnawialne źródła energii w krajach mniej zamożnych i tych z deficytami handlowymi, a także wprowadzimy europejskie świadczenia, jak np. europejski dochód podstawowy. Bez takich zmian nierównowagi wewnątrz strefy euro będą rosnąć, narażając tę strefę, jak i całą Unię Europejską na rozpad.
Nowacki: W globalnym wyścigu między USA a Chinami, Europa nie może pozostawać w tyle. To najlepsze miejsce do życia, ale rozwój europejskiej gospodarki wymaga większych inwestycji. Dlatego będziemy inwestować w europejskie koncerny, w zamian za publiczne udziały w zyskach. Europejskie inwestycje w nowe technologie będą prowadziły do tworzenia milionów miejsc pracy, w tym w Wielkopolsce. Możliwy jest europejski Google w naszym regionie!
Szlinder: 26 maja stoimy przed prostym wyborem: wyjście z UE i wpadnięcie w ręce Rosji (Konfederacja), zatrzymanie integracji i groźba rozpadu Unii (PiS i Kukiz 15), lekkomyślne, szybkie przyjęcie euro i pozbawienie się narzędzi chroniących przed skutkami kryzysów (Koalicja Europejska), albo pogłębienie integracji oraz rozwój gospodarczy i społeczny całej Unii (Lewica Razem). Głos na Lewicę Razem to głos za silną i demokratyczną Unią, a tym samym za silną i rozwijającą się Polską i Wielkopolską.

Źródło
Opublikowano: 2019-05-21 18:05:50

Koniec z rajami podatkowymi!

Koniec z rajami podatkowymi!
Na konferencji prasowej pod Wielkopolskim Centrum Nowych Technologii Waldemar Witkowski (1 na liście Lewica Razem w Wielkopolsce) i Maciej Szlinder (3 na liście) mówili konieczności zmian podatkowych w Unii Europejskiej.
Szlinder: Ponad 1 bln euro rocznie tracimy w UE na unikaniu opodatkowania. Wewnątrz Unii funkcjonują raje podatkowe, jak chociażby Luksemburg, którego ówczesny premier (a dzisiaj szef Komisji Europejskiej) Jean-Claude Juncker podpisał 300 tajnych porozumień obniżających podatki korporacjom. Irlandia stosuje dumping podatkowy pobierając jedynie 12,5% CIT.
Musimy skończyć z równymi i równiejszymi. Dlatego
wprowadzimy jednolitą stawkę CIT w całej UE,
zmusimy wszystkie firmy, których obroty przekraczają 50 mln euro rocznie do publikacji sprawozdań finansowych w Internecie,
a majątek korporacji dopuszczających się oszustw podatkowych będzie przepadał na rzecz kraju, z którego wyprowadzają swoje zyski.
Witkowski: Wprowadzimy także podatek od transakcji finansowych (podatek Tobina), aby ograniczyć spekulacje i inwestować w realną, nowoczesną gospodarkę i rozwój. Między innymi rozwój takich miejsc jak Wielkopolskie Centrum Nowych Technologii, które jest jednym z najnowocześniejszych tego typu przedsięwzięć w Europie Środkowo-Wschodniej.

Źródło
Opublikowano: 2019-05-20 16:07:51

Obejrzyj Razem Poznań składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez abpa Gądeckiego i innych biskupów diecezjalnych.


Dorota Koszal i Amadeusz Smirnow składają zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez abpa Stanisława Gądeckiego i innych biskupów diecezjalnych w prokuraturze okręgowej w Poznaniu.


Źródło
Opublikowano: 2019-05-20 14:09:53

Dorota Koszal i Amadeusz Smirnow złożyli dzisiaj zawiadomienie o możliwości pope

Dorota Koszal i Amadeusz Smirnow złożyli dzisiaj zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw przez urzędników, funkcjonariuszy i hierarchów Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, w szczególności przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa metropolity Stanisława Gądeckiego oraz innych biskupów diecezjalnych Kościoła Katolickiego w Polsce.

Treść całego zawiadomienia:

"ZAWIADOMIENIE O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA

Na podstawie art. 304 par.1 k.p.k. zawiadamiam o możliwości popełnienia przestępstw z art. 240 § 1 k.k. w zw. z art. 200 § 1 k.k. oraz z art. 239 § 1 k.k. w zw. z art. 200 § 1 k.k. w okresie od dnia 14 marca 2019 roku do dnia złożenia niniejszego zawiadomienia przez urzędników, funkcjonariuszy i hierarchów Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, w szczególności przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa metropolity Stanisława Gądeckiego oraz innych biskupów diecezjalnych Kościoła Katolickiego w Polsce.

Uzasadnienie

Na podstawie doniesień medialnych oraz raportu Konferencji Episkopatu Polski pt. „Wykorzystywanie seksualne osób małoletnich przez niektórych inkardynowanych do diecezji polskich duchownych oraz niektórych profesów wieczystych męskich zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego w Polsce – wyniki kwerendy” przedstawionego podczas konferencji prasowej w dniu 14 marca 2019 r., zachodzi uzasadnione podejrzenie, że urzędnicy, funkcjonariusze i hierarchowie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie przekazali organom ścigania wiedzy na temat przestępstw związanych z wykorzystywaniem seksualnym osób poniżej 15 roku życia popełnionych przez osoby duchowne.

Zgodnie z treścią wspomnianego raportu „Kwerenda dotyczyła zgłoszonych instytucjom kościelnym od 1 stycznia 1990 do 30 czerwca 2018 r. przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich. (…) Wyniki kwerendy obejmują ujawnione przez diecezje oraz jurysdykcje zakonne przypadki wykorzystania seksualnego osób małoletnich w kategoriach do ukończenia 15 roku życia oraz od ukończenia 15 roku życia ale przed ukończeniem 18 roku życia.”

Zgodnie z art. 240 § 1 k.k. niezawiadomienie niezwłocznie organów ścigania przez osoby będące w posiadaniu wiarygodnych wiadomości o dokonaniu czynu zabronionego, o którym mowa w art. 200 § 1 k.k. stanowi od 13 lipca 2017 roku czyn zabroniony ścigany z urzędu. W świetle informacji zamieszczonych w ww. raporcie w latach 1990-2018 zgłoszono w polskich diecezjach 284 przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci, a tylko w latach 2017-2018 – 66 przypadków. W dniu wejścia w życie zmiany art. 240 § 1 k.k. ściganiu podlegały wszystkie przestępstwa pedofilskie, które nie uległy przedawnieniu, czyli których ofiary nie ukończyły 30 roku życia. Tym samym wiedza o wszystkich nieprzedawnionych przestępstwach, którą dysponowały diecezje Kościoła Katolickiego, w tym Archidiecezja Poznańska, powinna być niezwłocznie przekazana do organów ścigania.

Tymczasem w ww. raporcie czytamy, że „[z] przekazanych informacji wynika, że od 1990 do 2018 roku ze wszystkich przypadków zgłoszonych do jednostek kościelnych obejmujących zarówno ofiary poniżej jak i powyżej 15 roku życia przypadków procedowanych przed organami państwa było 44,0%.” Co nie mniej istotne, nie zostały one przekazane, jak przyznali biskupi podczas konferencji w dniu 14 marca 2019 roku, przez same diecezje, a przynajmniej nie dysponowali oni taką wiedzą.

Należy z tego wyciągnąć wniosek, że ogromna ilość przestępstw pedofilskich (minimum 56%), o których wiedzą władze kościelne, co same przyznały, nie została przez urzędników kościelnych zgłoszona organom ścigania. Należy przy tym zaznaczyć, że poszczególne diecezje przygotowujące informacje na potrzeby sporządzenia ww. raportu musiały dysponować szczegółowymi informacjami o sprawcach i ofiarach czynów pedofilnych, o czym świadczy treść formularza „Karta informacyjna przypadku wykroczenia duchownego przeciwko VI. przykazaniu dekalogu z osobą, która nie ukończyła 15. roku życia”, na podstawie którego sporządzono raport. Zawiera on m.in. informacje o wieku duchownego (w czasie popełnienia zarzucanego mu czynu) oraz liczbie lat duchownego od święceń (w czasie popełnienia zarzucanego czynu). Świadczy to, że osobom sporządzającym informacje ma potrzeby raportu musiały być znane szczegóły raportowanych zachowań oraz personalia sprawców.

Sprawy takie, jak wiemy z przytoczonych raportów, dotyczą poznańskiej kurii, dlatego należy domniemać, że urzędnicy, funkcjonariusze i hierarchowie Archidiecezji Poznańskiej i Kurii Metropolitalnej w Poznaniu nie informowali stosownych organów ścigania o przestępstwach pedofilskich.

W celu ustalenia skali opisanych przestępstw, wskazania osób, które je popełniły i doprowadzenia do ich ukarania, należy niezwłocznie wszcząć odpowiednie postępowania, zająć księgi i archiwa diecezjalne, przesłuchać osoby pracujące w, i na rzecz Archidiecezji Poznańskiej i ustalić fakty na drodze analiz dokumentów i zeznań świadków."

Pod koniec zeszłego tygodnia podobne zawiadomienie i wymieniając z imienia i nazwiska abpa metropolitę Sławoja Leszka Głódzia złożyła w Gdańsku Anka Górska.

Będziemy informować o dalszych postępach sprawy i reakcji prokuratury na zawiadomienie.

Zdjęcia: Dawid Majewski FotoVideo

Źródło
Opublikowano: 2019-05-20 11:13:20

Dziś odwiedziliśmy Międzynarodowe Targi Poznańskie, na których odbywa się Narodo

Dziś odwiedziliśmy Międzynarodowe Targi Poznańskie, na których odbywa się Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych i udzieliliśmy wywiadu dla TVP Poznań.

Poruszyliśmy kwestie dotyczące:

🌱 sprawiedliwej polityki rolnej,

🐦dotacji ze Wspólnej Polityki Rolnej uzależnionej od przestrzegania standardów ochrony środowiska,

🦋wsparcia małych gospodarstw rolnych.

Źródło
Opublikowano: 2019-05-19 17:19:44

Dziś byliśmy na demonstracji sprzeciwu wobec uczestnictwu arcybiskupa ks. Jędra

Dziś byliśmy na demonstracji sprzeciwu wobec uczestnictwu arcybiskupa ks. Jędraszewskiego w obchodach 100 Marcinka. Znany jest z negowania przestępstw pedofilskich w kościele, głośnej obrony abp Peatza i głoszenia, że in vitro to zdrada wartości moralnych.
Jędraszewski nie jest z naszej bajki. Nawet nam nie jest wstyd za niego. Wstyd jest nam nam za "elity" polityczne, które wepchnęły nas w objęcia fundamentalne religijnego państwa. Jako społeczeństwo zmagamy się teraz z dyskryminacją na tle rasowym, religią w szkołach, pedofilią w kościele i gwałtach na dzieciach, których dokonują przedstawiciele kościoła katolickiego w Polsce. Do tego jesteśmy manipulowani przez władze, które cynicznie przed każdymi wyborami wykorzystują te spolaryzowane nastroje. Robi to duopol POPiSu. Obrzydliwość.

Źródło
Opublikowano: 2019-05-18 14:15:23

Gościem wczorajszej "Otwartej Anteny" w telewizji WTK był Amadeusz Smi

Gościem wczorajszej "Otwartej Anteny" w telewizji WTK był Amadeusz Smirnow. Zaproszeni goście rozmawiali na temat pedofilii w kościele.

Stanowisko komitetu #LewicaRazem jest stanowcze i niezmienne – wszystkie osoby (w tym osoby duchowne od szeregowych księży po biskupów), wobec których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że brały udział w tuszowaniu zbrodni pedofilskich powinny być zatrzymane i przesłuchane przez organa ścigania.

Amadeusz Smirnow (Lewica Razem):

"Uważam, że problem [pedofilii w kościele] istnieje od wielu lat i kościół jest jednym z największych beneficjentów transformacji ustrojowej po 1989 roku. Parasol ochronny rozpostarty nad polskim kościołem przez polityków przenika system sądowniczy i naszą klasę polityczną. Jako Lewica nie tylko mówimy, ale także działamy – nie dalej jak wczoraj w Gdańsku złożyliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa nie tylko przez szeregowych księży, ale także przez ich zwierzchników – i to jest ważne, bo ukrywanie pedofilii też jest przestępstwem. (…)"

Na propozycje rządu przedstawione przez Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS), nasz przedstawiciel odpowiedział:

"Znacznie istotniejsze od wysokości kary jest jej nieuchronność, a akurat w przypadku tej jednej instytucji – kościoła katolickiego, ostatnie publikacje pokazują, że to po prostu nie działa. Jest przenoszenie między parafiami, zbywanie odpowiedzialności i zamykanie ust ofiarom. (…) Nieuchronności kary [wobec księży popełniających czyny pedofilne] nie gwarantuje niestety polski wymiar sprawiedliwości i organa ścigania. I nie gwarantowały tego za czasów Platformy Obywatelskiej i nie gwarantują tego za rządów Prawa i Sprawiedliwości."

#LewicaRazemLewicaRazem

Źródło
Opublikowano: 2019-05-18 09:48:15

Dzisiejsza „Otwarta Antena” WTK zostanie poświęcona problemowi pedofilii w kości

Dzisiejsza „Otwarta Antena” WTK zostanie poświęcona problemowi pedofilii w kościele. Razem i komitet #LewicaRazem będzie reprezentował Amadeusz Smirnow – psycholog i osoba, która brała udział w projekcie badawczym dotyczącym przestępców seksualnych.

Oglądajcie nas dzisiaj o 20.30 w WTK!LewicaRazem

Źródło
Opublikowano: 2019-05-17 10:16:15