Poznań znowu na 1. miejscu! Szkoda tylko, że jest to pierwsze miejsce wśród pols

Razem Poznań:

Poznań znowu na 1. miejscu! Szkoda tylko, że jest to pierwsze miejsce wśród polskich miast z najdroższą komunikacją zbiorową. 🤦

Mimo interwencji naszych i innych poznańskich środowisk lewicowych od dziś obowiązują nowe, wyższe stawki za przejazdy poznańską komunikacją zbiorową.

Przypomnijmy, że podwyżki to m.in.:
likwidacja bezpłatnych przejazdów dla młodzieży szkolnej;
średnio o 20% wyższe ceny biletów na pojedyncze przejazdy, sieciówek i części przejazdów z tPortmonetką,
koniec z biletami trasowanymi;
ceny rocznych biletów dla seniorów oraz rodzin z czworgiem i więcej dzieci wyższe o blisko 100%.

A to wszystko równolegle z pandemicznym zmniejszeniem liczby przejazdów oraz ograniczeniem liczby osób, które mogą równocześnie przebywać w jednym pojeździe.


Źródło
Opublikowano: 2020-07-01 22:10:53

Prof. Bogumiła Kaniewska – literaturoznawczyni, tłumaczka i wybitna badaczka lit

Razem Poznań:

Prof. Bogumiła Kaniewska – literaturoznawczyni, tłumaczka i wybitna badaczka literatury, do tej pory piastująca stanowisko prorektorki ds. studenckich, na którym zasłynęła m.in. z odwagi i stanowczości, z jaką reagowała na doniesienia o dyskryminacji na uniwersytecie – przejdzie do historii jako pierwsza rektorka w historii najstarszej z poznańskich uczelni.

Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za tę przełomową kadencję!


Źródło
Opublikowano: 2020-06-30 16:46:54

W społeczeństwie demokratycznym pamięć o przeszłości jest kluczowa: dlatego dziś

Razem Poznań:

W społeczeństwie demokratycznym pamięć o przeszłości jest kluczowa: dlatego dziś z samego rana wzięłyśmy udział w obchodach 64. rocznicy Poznańskiego Czerwca, składając kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów i bohaterki ruchu robotniczego. ✊🍞🌹🚩
A wiecie, co jest co najmniej równie ważne, jak… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-06-28 13:40:39

28 czerwca nie głosujcie na piękne oczy, gładkie zdania czy obietnice bez pokr

Razem Poznań:

28 czerwca nie głosujcie na piękne oczy, 👀 gładkie zdania 🐍 czy obietnice bez pokrycia. 🤷‍♂️ Głosujcie na program odbudowy Polski: nie do następnych wyborów, tylko dla następnych pokoleń. 👶🇵🇱 Głosujcie na Robert Biedroń! 💜✌️

Głos na Roberta Biedronia to głos na:
✔️ milion mieszkań na tani wynajem
✔️ likwidację śmieciówek
✔️ 7,2% PKB na ochronę zdrowia
✔️ nowoczesny szpital w każdym powiecie
✔️ prawa kobiet
✔️ czyste rzeki i jeziora
✔️ równość dla wszystkich!

To Polska, jakiej chcemy: dlatego Razem Poznań głosuje na Roberta Biedronia! Głosuj z nami! #Biedroń2020!Biedroń2020

Źródło
Opublikowano: 2020-06-25 21:50:17

Świetna decyzja poznańskiej Rady Miasto Poznań! Będzie kontynuacja zapoczątkowan

Razem Poznań:

Świetna decyzja poznańskiej Rady Miasto Poznań! Będzie kontynuacja zapoczątkowanego w 2017 miejskiego programu wsparcia dla par starających się o dziecko metodą in vitro. 👶

Przyjętym wczoraj programem "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Poznania w latach 2021-2024" objęte zostaną te mieszkające w Poznaniu pary, które spełnią warunki formalne dotyczące m.in. wieku osoby poddawanej procedurze.

Bycie jednym ze wciąż niewystarczająco wielu polskich miast oferujących swoim mieszkańcom i mieszkankom dofinansowanie procedury in vitro to coś, z czego możemy być w Poznaniu dumni. Nasze miasto wzięło na siebie pomoc starającym się o dziecko parom, gdy wycofał się z niej rząd PiS: i cieszy, że kontynuuje ten projekt bez cięć także teraz, gdy ze względu na pandemię obcinane są liczne inne niezbędne wydatki.

Do tej pory dzięki miejskiemu programowi przyszło na świat 212 małych poznaniaków i poznanianek. Cieszy, że będzie ich więcej! 💜

Link do miejskiej strony projektu: https://www.poznan.pl/mim/main/-,p,39580.html


Źródło
Opublikowano: 2020-06-24 13:26:35

Jak KO mówi, że daje, to mówi – a jak zabiera, to… też mówi, że daje.

Razem Poznań:

Jak KO mówi, że daje, to mówi – a jak zabiera, to… też mówi, że daje. 💸

Jak to działa? Proste. Zabrać poznańskim radom osiedli średnio ok. 20% budżetu na 2021 r. (daje to każdej z rad cięcia o kilkadziesiąt tysięcy), potem jednak uznać, że zabierze się mniej, inaczej rozdystrybuować pieniądze, a na koniec odtrąbić wielki sukces i przyznanie środków dla RO. Mimo że bilans nadal jest ujemny.

Jasne, mamy kryzys i cięcia są nieuniknione – ale dlaczego szukać ich tam, gdzie wydatki dotyczą spraw najbliższych mieszkańcom i mieszkankom naszego miasta? Przemysław Czechanowski, członek Rada Osiedla Jana III Sobieskiego i Marysieńki, pisze na swoim fanpage'u (polecamy lekturę całości posta!):

💬 To krok w dobrą stronę, ale niewystarczający! Przypomnę – wydatki na wszystkie rady osiedli to 0,58% budżetu miasta Poznania. To najlepiej wydane pieniądze w całym budżecie! Tych cięć być w ogóle nie musi – wystarczy zawiesić konkurs grantowy, który w przypadku cięć stanie się nieprzejrzysty i dający nienależne fory dużym osiedlom z dużymi budżetami.

Przemek apeluje też o przełożenie konkursu grantowego na czas po epidemii – bo w tej chwili i w tej formie daje on fory dużym osiedlom z dużymi budżetami. Czyli nie dość, że będą cięcia, to jeszcze najbardziej ucierpią na nich mniejsze, mniej zamożne dzielnice.

Z kolei Dawid Majewski z Rady Osiedla Jeżyce w @ [360102820379:274:TVP3 Poznań] mówił, wskazując, że RO odpowiadają za sprawy najbliższe mieszkańcom i mieszkankom, takie jak opieka nad skwerami, wsparcie dla szkół i przedszkoli czy remonty chodników:

💬Jeżeli pieniądze na radę będą obcięte, to mogą stracić na tym wszyscy mieszkańcy, bo nie będziemy mieli możliwości naprawiania takiej oddolnej samorządności.

Podobno cięcia mają obowiązywać przez rok. A co jeśli to tylko pierwszy krok przed kolejnymi "oszczędnościami"? Przecież już w marcu RO musiały radzić sobie z drastycznie zmniejszonymi budżetami na remonty dróg i chodników. Co dalej?


Źródło
Opublikowano: 2020-06-23 22:55:21

W sobotę Poznań odwiedził Robert Biedroń – nie mogło nas zabraknąć! Nad Rusałką

Razem Poznań:

W sobotę Poznań odwiedził Robert Biedroń – nie mogło nas zabraknąć! Nad Rusałką pogoda była gorąca, ale jeszcze gorętsze były propozycje jedynego lewicowego kandydata na prezydenta, który w malowniczym otoczeniu jednego z ulubionych miejsc wypoczynku poznaniaków i poznanianek opowiedział o swoim…

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-06-15 14:23:10

Dziś wzięłyśmy udział w BLACK LIVES MATTER!| PROTEST – Poznań środa 10.06 o 16!:

Razem Poznań:


Dziś wzięłyśmy udział w BLACK LIVES MATTER!| PROTEST – Poznań środa 10.06 o 16!: organizowanym przez poznańskie środowiska młodzieżowe marszu solidarności z protestującymi przeciwko rasizmowi i policyjnej agresji w USA.

Dopóki istnieć będzie dyskryminacja na tle rasowym, nie przestaniemy…

Więcej

Źródło
Opublikowano: 2020-06-10 21:08:45

Wreszcie Lewica powraca na mapę Poznania!

Razem Poznań:

Wreszcie Lewica powraca na mapę Poznania! ❤️
Czekałyśmy długo, ale warto było: od dziś wspólne biuro Lewica i Razem Poznań otwarte! Można nas odwiedzać przy ul. Ratajczaka 22: na razie z zachowaniem wymogów epidemiologicznej ostrożności, 😷 ale mamy nadzieję, że już wkrótce normalnie, regularnie i… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-06-10 01:50:38

Protesty, wyrosłe na stuleciach systemowej dyskryminacji i rasizmu a zapoczątkow

Razem Poznań:

Protesty, wyrosłe na stuleciach systemowej dyskryminacji i rasizmu a zapoczątkowane zabójstwem dokonanym przez białego policjanta na czarnoskórym George’u Floydzie, są wyrazem buntu przeciwko społecznej grze, która od samego zarania ustawiona była przeciwko czarnej części amerykańskiej ludności.

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-06-03 19:52:00

Wycinka drzew w parku Kosynierów. Społecznicy pytają co z okresem lęgowym

Razem Poznań:

Budowa tramwaju na Naramowice – jednego z największych i najważniejszych bieżących projektów Miasto Poznań – to ogromne przedsięwzięcie. Byłoby nierealistyczne zakładać, że obędzie się tu bez jakiejkolwiek wycinki drzew lub krzewów.

Czy jednak skala operacji uzasadnia prowadzenie prac bez względu na przepisy, zwłaszcza te o poszanowaniu trwającego od marca do października okresu lęgowego ptaków? Zdecydowanie nie: i o tym wypowiadają się Anna Wachowska-Kucharska Lewica Razem, członkini naszego Zarządu Okręgu, oraz inne osoby z Naramowice – Rada Osiedla, na antenie WTK. 👇

Wycinka drzew w parku Kosynierów. Społecznicy pytają co z okresem lęgowym

Trwa wycinka drzew na budowie trasy tramwajowej na Naramowice. W ostatnich dniach ścięto m.in. liczne stare drzewa w parku Kosynierów.Chodzi o teren tuż przy ul. Naramowickiej – pomiędzy Słowiańską …

Źródło
Opublikowano: 2020-06-01 22:42:24

Sztab Hołowni rozgrywa prawami osób LGBT+ dla własnych celów – wPunkt

Razem Poznań:

Niezmiennie polecamy nie tylko internetowy lewicowy serwis informacyjny WPunkt, ale też opublikowaną tam opinię Paulina Nowak.

Paulina punktuje sposoby, na jakie sztab Szymona Hołowni zamiata pod dywan kwestię praw osób LGBT+:

"To, że ktoś nie zagląda w czyjeś prywatne życie, nie ma związku z tym, że walka o prawa odbywa się właśnie w sferze publicznej. Zgoda – politycy nie powinni interesować się czyimś życiem prywatnym. Jednak nie może to być argumentem w dyskusji i walce o prawa człowieka."

Zapraszamy do lektury! 👇

Sztab Hołowni rozgrywa prawami osób LGBT+ dla własnych celów – wPunkt

W weekend internet obiegły słowa Urszuli Brzezińskiej-Hołowni, żony kandydata na prezydenta, że nie popiera wprowadzenia równości małżeńskiej. Jako przyczynę podała fakt, że nie zna żadnej osoby homoseksualnej, która chciałaby wziąć ślub.

Źródło
Opublikowano: 2020-05-31 15:13:13

Wybory nie odbędą się w niedzielę: to wielkie zwycięstwo dla demokracji, dla zdr

Razem Poznań:

Wybory nie odbędą się w niedzielę: to wielkie zwycięstwo dla demokracji, dla zdrowego rozsądku i dla bezpieczeństwa nas wszystkich.

W cieniu wielkiej walki politycznej odbywają się jednak też te najmniejsze, ściśle lokalne. A wiecie, co najlepiej daje cień? Drzewa.

Powiecie: nie czas żałować róż, gdy płoną lasy. A nam właśnie, mimo że płoną całe lasy, żal 21 lip z ulicy Młodzieżowej w Suchym Lesie.

Decyzją wójta Suchego Lasu Grzegorza Wojtery te kilkudziesięcioletnie drzewa zostały, mimo trwającego okresu lęgowego, wycięte. Uzasadnienie? "Konieczność" poszerzenia ulicy. Ciekawe, jak wielka to konieczność, skoro ulica prowadzi do szkoły, czyli w celu uspokojenia ruchu i zapewnienia bezpieczeństwa powinno się ją raczej zwężać.

Mimo protestów mieszkańców i mieszkanek skupionych wokół Sucholeskie Lipy oraz osób z Federacja Anarchistyczna i Zielona Fala; mimo obecności ludzi z innych organizacji, w tym naszego okręgu; mimo interwencji posłanki Katarzyna Kretkowska, która wytknęła sucholeskim urzędnikom błędy proceduralne i nieprawidłowości, 6 maja wycięto 21 z lip sucholeskich lip.

Oby pozostałe czekał lepszy los i oby urzędnicy zostali szybko rozliczeni ze swoich lipnych decyzji.


Źródło
Opublikowano: 2020-05-06 23:47:17

W strugach tak bardzo wyczekiwanego i potrzebnego deszczu przedstawiciele i prze

Razem Poznań:

W strugach tak bardzo wyczekiwanego i potrzebnego deszczu przedstawiciele i przedstawicielki naszego okręgu wraz z reprezentacją @ [137877409609952:274:Lewica] złożyły dziś kwiaty w trzech ważnych dla historii poznańskiego ruchu pracowniczego miejscach:

🚩 pod tablicą upamiętniającą miejsce, z którego ruszył pierwszy poznański pochód pierwszomajowy, przy Placu Bernardyńskim,
🚩 pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 na placu Mickiewicza,
🚩 pod tablicą upamiętniającą strajk poznańskich kolejarzy, którego setną rocznicę obchodziłyśmy niespełna tydzień temu.

Źródło
Opublikowano: 2020-05-01 14:58:45

Takiego Święta Pracy jak to jeszcze nie było.

Razem Poznań:

Takiego Święta Pracy jak to jeszcze nie było.

Zamknięci w domach, drżące o swoje firmy i posady, niepewni jutra, chorzy lub narażeni na zakażenie, masowo zwalniani, zmuszane do pracy w niehigienicznych warunkach, pozbawieni pomocy w opiece nad dziećmi, wodzeni za nos przez władzę, która nie chce lub nie może powiedzieć nam, czy i na jakie wsparcie możemy liczyć – bardziej niż kiedykolwiek musimy pamiętać o tym, jak ważna jest walka o prawa pracownicze, ruch związkowy, oddolne organizowanie się.

Dziś, w Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, wszystkim pracownicom i pracownikom życzymy mniej oklasków i więcej pieniędzy; mniej niespodzianek i więcej pewności. Poczucia bezpieczeństwa, pomocnej dłoni przy potknięciach, życzliwości, szacunku, odpoczynku, satysfakcji, czasu dla siebie, pewnej przyszłości. Lepszego jutra.

Ludzie pracy, mimo trudnych czasów trzymajmy się – razem! Solidarność naszą bronią! 🚩🚩


Źródło
Opublikowano: 2020-05-01 14:21:06

Państwo w głębokim kryzysie. Żywność osiąga ceny tak horrendalne, że dużej częśc

Razem Poznań:

Państwo w głębokim kryzysie. Żywność osiąga ceny tak horrendalne, że dużej części ludności zagląda w oczy głód. Społeczne nastroje dawno już osiągnęły poziom wrzenia. Władza defrauduje dodatki drożyźniane, które powinny zostać wypłacone pracownikom, i to przelewa czarę goryczy.

To nie wróżba na przyszłość: to opis wydarzeń, które miały miejsce sto lat temu. Bo równo sto lat temu, 26 kwietnia 1920 r., poznańscy kolejarze wyszli na ulice, by zaprotestować przeciwko skandalicznej antypracowniczej polityce władzy. Strajk został krwawo stłumiony: w starciach z policją zginęło dziewięciu pracowników kolei.

Dzisiaj przedstawicielki naszego okręgu oraz inni politycy poznańskiej Lewicy złożyli kwiaty pod znajdującą się na jednej ze ścian Zamku tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia 1920 roku.

Pamięć o poznańskich kolejarzach jest nam teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Czy mówimy o walce o prawa pracownicze w czasie pandemii, o trudnej sytuacji w służbie zdrowia czy o haniebnych próbach całkowitego pozbawienia kobiet prawa do aborcji, pamiętajmy: nie ma „niewłaściwego” czasu na protest. Nie dajmy sobie zabrać praw pod płaszczykiem "wyższej konieczności"l nie dajmy się uciszać; nie dajmy sobie wmówić, że są „ważniejsze tematy”. Poznańscy kolejarze zrozumieli to sto lat temu i my dziś o tym nie zapominajmy.

Pamiętajmy o strajku poznańskich kolejarzy, ale nie jako o wydarzeniu zatopionym w bursztynowej bryle historii: pamiętajmy o nim jako o przestrodze i inspiracji. Zapamiętajmy i powtarzajmy nazwiska poległych: Kazimierz Bogdaszewski, Józef Dereziński, Stefan Domagała, Michał Dziembalski, Franciszek Krzyśko, Jan Mieloch, Marcin Ratajczak, Kazimierz Szkudlarek, Stanisław Tukaj.

Cześć ich pamięci!

Źródło
Opublikowano: 2020-04-26 21:08:31

Z wielkim smutkiem przyjęłyśmy wiadomość o śmierci Krystyny Łybackiej: jednej z

Razem Poznań:

Z wielkim smutkiem przyjęłyśmy wiadomość o śmierci Krystyny Łybackiej: jednej z najbardziej zasłużonych polityczek polskiej lewicy, przez większość życia silnie związanej z Poznaniem.

Krystyna Łybacka była osobą niezwykle kompetentną, zaangażowaną i o wielkim sercu. Widać to było w każdej z pełnionych przez nią funkcji — zwłaszcza tej, z której zapamiętana zostanie być może najbardziej, ministra edukacji narodowej i sportu, którą pełniła w latach 2001-2004.

Postać wielkiego formatu. Będzie nam jej bardzo brakowało. Cześć jej pamięci!


Źródło
Opublikowano: 2020-04-21 19:47:31

Dzisiejsze sejmowe głosowania to galeria obsesji polskiej prawicy: zakaz rzeteln

Razem Poznań:

Dzisiejsze sejmowe głosowania to galeria obsesji polskiej prawicy: zakaz rzetelnej edukacji seksualnej, podszyta antysemityzmem ustawa reprywatyzacyjna, umożliwienie dzieciom udziału w polowaniach (to brzmiałoby jak żart, gdyby nie to, że nim nie jest 🤦) oraz, oczywiście, zaostrzenie i tak jednej z najbardziej restrykcyjnych w Unii Europejskiej ustaw antyaborcyjnych.

Na szczęście nie doszło do realizacji czarnego scenariusza: żaden z projektów nie został przyjęty przez Sejm. Wszystkie jednak zostały skierowane do prac komisji, czyli sejmowej zamrażarki, z której znowu będzie można je wyjmować, gdy będzie trzeba stworzyć zasłonę dymną dla niepopularnych działań rządu. Nie miejmy wątpliwości: będzie kolejny kryzys; będzie trzeba szybko przepchnąć prokościelną lub prokorporacyjną ustawę; będzie konieczność skierowania oczu obywateli i obywatelek w inną stronę – i wtedy te projekty wrócą, by nas nawiedzać i straszyć.

Poznanianki i poznaniacy znów ustawili się w @ [229581891485293:844:Kolejka po prawo do aborcji VOL.3 #Poznań]: w kolejce po prawo do decydowania o swoim ciele, planowania własnej przyszłości, bezpiecznej i fachowej opieki zdrowotnej. Będziemy wychodzić tak często, jak będzie trzeba. Nie zamkniecie nam ust i nie zamkniecie nas w domach! ☂️😷


Poznań

Źródło
Opublikowano: 2020-04-16 21:05:46

W Poznaniu wierzymy w social distancing & social consciousness!

Razem Poznań:


W Poznaniu wierzymy w social distancing & social consciousness!

😷<—2 m—>😷<—2 m—>😷

Dziś poznanianki i poznaniacy po raz drugi wyszli na ulicę, by w ramach Kolejka po prawo do aborcji VOL.2 #Poznań pokazać swój sprzeciw wobec firmowanego przez Kaję Godek skandalicznego projektu ustawy.

Jeśli partia rządząca myśli, że zaknebluje nas zakazem zgromadzeń i bezkarnie wprowadzi swoje nieludzkie prawa, to bardzo się rozczaruje! ☂️☂️☂️

Fot. Dawid Majewski FotoVideo 📷📷📷

Źródło
Opublikowano: 2020-04-15 22:43:27