Świat idzie do przodu – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Gołym okiem widać, że system, który po 1989 r. postrzegaliśmy jako sprawny, racjonalny i użyteczny, już taki nie jest. Obecne czasy zasiały w nas wątpliwości, a zewsząd padają pytania: czy damy sobie radę? co zamiast kapitalizmu? jaka przyszłość nas czeka? Jesteśmy pokoleniem, które nie ma do przekazania swoim dzieciom lepszych, a nawet takich samych warunków życia – nie mamy nawet czystego powietrza ani czystej wody. To sytuacja moralnie wątpliwa.

Pisze Agnieszka Lamek-Kochanowska

https://rownosc.eu/swiat-idzie-do-przodu/

Świat idzie do przodu – Równość

Źródło
Opublikowano: 2021-05-10 13:13:49

Czy kościoły faktycznie opustoszeją? – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Pomimo przeciwności wiara w postęp trzyma się mocno. Często możemy przeczytać, że kościoły pustoszeją i że jest to trend nieuchronny. Publicyści piszą, że Kościół katolicki z pewnością będzie tracić na znaczeniu, a społeczeństwo prędzej czy później stanie się bardziej liberalne, tolerancyjne i ateistyczne. Czy naprawdę tak się stanie? A może wiara w postęp i zniknięcie religii w przyszłości jest równie uzasadniona, co wiara w niepokalane poczęcie?

https://rownosc.eu/czy-koscioly-faktycznie-opustoszeja/

Czy kościoły faktycznie opustoszeją? – Równość

Źródło
Opublikowano: 2021-05-05 15:09:07

Należąca do najbogatszego człowieka na Ziemi Jeffa Bezosa amerykańska firma Amaz

Fundacja Kaleckiego:

Należąca do najbogatszego człowieka na Ziemi Jeffa Bezosa amerykańska firma Amazon osiągnęła w Europie w 2020 r. 44 miliardy euro przychodu. Od tej kwoty korporacja zapłaciła skarbówce kraju, w którym jest zarejestrowana (Luxemburg) 0 euro podatku dochodowego.

W tym samym czasie PKB w Europie spadło o ponad 6%, a bezrobocie wzrosło o 8%.

Bez międzynarodowego opodatkowania cyfrowych gigantów nie uda się pokonać problemów współczesnej gospodarki: naprawić rynek pracy, zmniejszyć nierówności ekonomiczne czy sfinansować zieloną transformację energetyczną.

Źródło: The Guardian (w komentarzu)


Źródło
Opublikowano: 2021-05-04 11:39:02

1 maja Święto Pracy, święto Pracowników i Pracownic. To także dzień pamięci o

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

1 maja Święto Pracy, święto Pracowników i Pracownic. To także dzień pamięci o tych, którzy mieli odwagę upominać się i walczyć o prawa pracownicze w świecie, w którym 8 godzinny dzień pracy, urlop wypoczynkowy, bezpłatna edukacja i opieka zdrowotna były zbywane pogardliwym prychnięciem "UTOPIA".

Dlatego dzisiaj składamy kwiaty na ul. Sienkiewicza 10 w Cieszynie, w miejscu, gdzie mieszkał Tadeusz Reger.Źródło
Opublikowano: 2021-05-01 22:18:47

Jeszcze nie tak dawno, w całej Polsce hucznie obchodzono pierwszomajowe święto.

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Jeszcze nie tak dawno, w całej Polsce hucznie obchodzono pierwszomajowe święto. Był to najważniejszy dzień dla świata pracowników i pracownic, dlatego warto przypominać rodowód Święta Robotniczego 1. Maja – święta socjalistycznego i robotniczego.

Święto 1 Maja wprowadziła w 1889 r. II Międzynarodówka – zrzeszenie partii robotniczych – chcąc upamiętnić wielki strajk w 1886 r. w Chicago, który został zorganizowany pod hasłem wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Od tego czasu święto pierwszego maja jest świętem walki o lepszą pracę – nie uroczyste akademie ku czci władzy, ale ponad 130-letnia tradycja oporu pracowników wobec wyzysku i przemocy.

To dzień pamięci o tych, którzy mieli odwagę upominać się o swoje prawa w świecie, w którym ośmiogodzinny dzień pracy, urlop wypoczynkowy, bezpłatna edukacja i opieka zdrowotna były zbywane pogardliwym prychaniem: "utopia".

„Najwspanialsze bywały zawsze demonstracje majowe w Orłowej – wspominał Tadeusz Reger. Na obszernym placu targowym, wokół wysokiej, pięknie przystrojonej w zieleń świeżą i czerwone sukno trybuny, liczono w latach 1912 do 1914, po 20 do 30 tysięcy demonstrantów. Napływali oni ze wszech stron równocześnie w olbrzymich pochodach, z kapelami na czele, niosąc liczne, piękne, często artystycznie wykonane sztandary. Czoło pochodu stanowiły zwykle dziewczątka w bieli, z wiankami na główkach, przepasane czerwonymi szarfami. Umundurowani członkowie stowarzyszenia gimnastycznego „Siła” oraz „Związku Strzeleckiego” w kolumnach dziarskich i karnych, liczących po 100 do 200 ludzi, wywoływali zawsze powszechny entuzjazm. 1 maja nigdy nie było świętem męczeństwa. Tego dnia akcentowano przede wszystkim potrzebę ośmiogodzinnego dnia pracy, a pozostałe hasła zależały już od warunków lokalnych. Domagano się praw politycznych, prawa do zrzeszania się, wyborów powszechnych, wolności słowa, wolnych związków zawodowych. Wzywano do międzynarodowej solidarności ludzi pracy. aż nadejdzie dzień, w którym 1 maja przestanie być demonstracją bojową a stanie się świętem tryumfu i zwycięstwa idei.”

Z okazji Święta Pracy życzymy nam wszystkim: równości, solidarności i sprawiedliwości społecznej. Niech się święci 1 Maja, Pracownicze Święto 🚩


Źródło
Opublikowano: 2021-05-01 11:57:13

Jak żywić i chronić? – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Rolnictwo jest największym pojedynczym czynnikiem przekształcenia biosfery. Jak produkować żywność przyszłości?

Pisze Joanna Perzyna

https://rownosc.eu/jak-zywic-i-chronic/

Jak żywić i chronić? – Równość

Rolnictwo jest jednym z głównych oskarżonych o dramatyczną utratę różnorodności biologicznej i zagładę „dzikiej” przyrody.

Źródło
Opublikowano: 2021-04-27 20:18:39

Ochrona danych osobowych to opowieść o wojnie – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Ochrona naszej prywatności w sieci to nie opowiastki o technologicznych nowinkach dla nielicznych, lecz arena wojny, której stawką jest przyszłość praw człowieka.

Pisze Bartosz Migas

https://rownosc.eu/ochrona-danych-osobowych-to-opowiesc-o-wojnie/

Ochrona danych osobowych to opowieść o wojnie – Równość

Nasze dane osobowe są częścią cyfrowej rzeczywistości i choć upowszechnia się świadomość zagrożeń, jakie wiążą się z nowoczesnymi technologiami, to nadal nie poświęca im się wystarczająco dużo uwagi. Ochrona naszej prywatności w sieci to nie opowiastki o technologicznych nowink…

Źródło
Opublikowano: 2021-04-24 08:28:51

Technologie jutra (dla wybranych) – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Nowe technologie, wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie likwidują barier w dostępie do towarów i usług. Przez cały czas ograniczają go bariery kompetencyjne, finansowe czy przestrzenne i niewiele wskazuje na to, by miały one zniknąć w bliskiej przyszłości. Cyfrowy świat, w którym wszystko jest na wyciągnięcie ręki (czy raczej: na jedno kliknięcie), dla większości ludzi jeszcze długo będzie tylko pustym sloganem.

Pisze Barbara Słania

https://rownosc.eu/technologie-jutra-dla-wybranych/

Technologie jutra (dla wybranych) – Równość

Źródło
Opublikowano: 2021-04-20 20:06:28

O projekcie „Przyszłość” – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Nie jest tajemnicą, że niemal wszyscy chcielibyśmy znać przyszłość, a szczególnie jutrzejszy wynik losowania w Totolotku. Może niekoniecznie chcemy wiedzieć, kiedy i jak umrzemy, ale z pewnością część z nas czyta od czasu do czasu horoskop, próbuje przewidzieć, w co zainwestować na giełdzie, albo zastanawia się, czy z obecną partnerką lub partnerem się zestarzejemy, a nasz związek ma przyszłość.

Pisze Katarzyna Gasparska

https://rownosc.eu/o-projekcie-przyszlosc/

O projekcie „Przyszłość” – Równość

Źródło
Opublikowano: 2021-04-16 15:08:58

Fundacja Lipińskiego – M. Kalecki, Polityczne aspekty pełnego zatrudnienia (1943)

Fundacja Kaleckiego:

Prawdziwa gratka: tłumaczenie tekstu "Politycznych aspektów pełnego zatrudnienia" dzięki Prof. Jerzemu Osiatyńskiemu oraz @Wydawnictwo Ekonomiczne "Heterodox" i Fundacji Lipińskiego.

Link do publikacji: https://fundacjalipinskiego.pl/m-kalecki-polityczne-aspek…/…

Fundacja Lipińskiego – M. Kalecki, Polityczne aspekty pełnego zatrudnienia (1943)

Jeżeli kapitalizm będzie umiał dostosować się do pełnego zatrudnienia, będzie to znaczyć, że przeszedł on przez przełomową reformę. W przeciwnym przypadku okaże się systemem przestarzałym, który musi zostać wyrzucony na złom.

Źródło
Opublikowano: 2021-04-16 09:30:37

Odwrót od konserwatywnej ideologii, pod prąd ekonomicznych dogmatów. Nasi analit

Fundacja Kaleckiego:


Odwrót od konserwatywnej ideologii, pod prąd ekonomicznych dogmatów. Nasi analitycy Dariusz Standerski i Jerzy Ziarno komentują plany Bidena. – http://kalecki.org/pl/p/d/american-jobs-plan 💵💵💵

Już Michał Kalecki wskazywał, że jeżeli pieniądze publiczne pochodzące z zadłużenia zostaną przeznaczone na inwestycje, nie przyczynią się do niebezpiecznego wzrostu inflacji. Być może zatem teorie głównego nurtu po prostu nie działają?

Nowy plan Bidena to nie tylko inwestycje – to również zmiana priorytetów. Zgodnie z Planem ma powstać Cywilny Korpus Klimatyczny (Civilian Climate Corps), który ma stanowić “różnorodne, nowe pokolenie Amerykanów pracujących na rzecz ochrony ziemi i wód publicznych, wzmacniania odporności społeczności i promowania sprawiedliwości ekologicznej”. Ochrona środowiska, lokalne społeczności i różnorodność – to filary nowej wizji Stanów Zjednoczonych.

Tym filarem może być nowy wyścig kosmiczny – tym razem o internet. Prezydent Biden chce zainwestować 100 mld dolarów w szybkie połączenie dla wszystkich Amerykanów, w tym milionów wykluczonych cyfrowo. Dzisiaj co trzeci mieszkaniec terenów wiejskich w Stanach nie ma dostępu do szybkiego Internetu. Podłączenie do tradycyjnej sieci mieszkańców Wielkich Równin byłoby trudne i kosztowne, dlatego rząd federalny może zdecydować się na wykorzystanie niekonwencjonalnych rozwiązań. Jeżeli pieniądze trafią do firmy SpaceX Elona Muska, możemy być świadkami szybkiego rozwoju alternatywnej sieci Starlink, opartej na systemie sztucznych satelitów zapewniających globalny dostęp do szybkiego łącza internetowego. Tradycyjny Internet będzie miał konkurencję.

Kto za to zapłaci? Korporacje, które mają zostać obłożone podwyższoną stawką 28% CIT, bez możliwości ucieczki do rajów podatkowych. Biden chce wprowadzić globalną minimalną wysokość podatku dla międzynarodowych korporacji związanych ze Stanami Zjednoczonymi. Szczegółowy plan realizacji tego postulatu nie został jeszcze przedstawiony, ale sama propozycja może być uznana za przełomową.

300Gospodarka Money.pl Bankier.pl Forsal.pl


Źródło
Opublikowano: 2021-04-14 18:20:41

Zapraszamy do zapoznania się z raportem dotyczącym sytuacji freelancerów w bra

Fundacja Kaleckiego:

Zapraszamy do zapoznania się z raportem dotyczącym sytuacji freelancerów w branży kreatywnej w trakcie kryzysu pandemicznego, autorstwa m.in. Karol Muszyński.
link do raportu: https://www.etui.org/sites/default/files/2021-03/Creative%20labour%20in%20the%20era%20of%20Covid-19%20the%20case%20of%20freelancers-2021-web.pdf


Źródło
Opublikowano: 2021-04-14 15:20:25

Kto zarabia na dostępie do wiedzy? – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Nauka i technologia są nadzieją na stworzenie lepszego, równego społeczeństwa. Dopóki jednak środowisko akademickie będzie musiało się dostosowywać do warunków premiujących indywidualizm zamiast współpracy i ograniczanie dostępu do wiedzy, będzie to trudne zadanie.

Pisze Sabina Musiał
https://rownosc.eu/kto-zarabia-na-dostepie-do-wiedzy/

Kto zarabia na dostępie do wiedzy? – Równość

Źródło
Opublikowano: 2021-04-13 18:40:47

Dziś 149. urodziny obchodzi Tadeusz Reger! Publicysta, poseł, dziennikarz, dział

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Dziś 149. urodziny obchodzi Tadeusz Reger! Publicysta, poseł, dziennikarz, działacz ruchu robotniczego, zasłużony w walce o polską niepodległość. Fronty, na których walczył Reger wyliczać możemy godzinami, ale łączy je wszystkie jedno – bezkompromisowa walka o równość i godność każdego człowieka. Walczył o Polskę demokratyczną, socjalistyczną i niepodległą dlatego z dumą kontynuujemy dziś jego myśl i misję w działaniach naszego Stowarzyszenia. W związku z rocznicą zachęcamy (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście) do lektury ostatniego numeru specjalnego Równości poświęconego tej jakże ważnej dla naszej historii postaci 👉https://bit.ly/3an9twz


Źródło
Opublikowano: 2021-04-12 20:44:22

„Polska będzie wyglądać jak świat z Mad Maxa” – rozmowa z Darią Gosek-Popiołek – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Suszę w Polsce mamy właściwie od 2013 r. Widzą to rolnicy, choć być może społeczeństwo kupujące w markecie importowane pomidory z Hiszpanii jeszcze tego nie dostrzega. Dziś pytanie nie brzmi więc: jak zapobiegać?, lecz: co robić tu i teraz?

Mówi posłanka Razem Daria Gosek-Popiołek
https://rownosc.eu/polska-bedzie-wygladac-jak-swiat-z-mad-maxa-rozmowa-z-daria-gosek-popiolek/

„Polska będzie wyglądać jak świat z Mad Maxa” – rozmowa z Darią Gosek-Popiołek – Równość

Źródło
Opublikowano: 2021-04-09 17:37:45

Współczesny kapitalizm lub zdatna do życia Ziemia – musimy wybrać jedno – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Im dłużej czekamy ze zmianą, tym gorsze będzie życie następnych pokoleń, tym więcej ludzi umrze, tym więcej gatunków roślin i zwierząt stracimy na zawsze. Co może zastąpić kapitalizm, jak będzie to wyglądać i gdzie można zobaczyć owe wizje lepszej przyszłości?

Pisze Leszek Karlik

https://rownosc.eu/wspolczesny-kapitalizm-lub-zdatna-do-zycia-ziemia-musimy-wybrac-jedno/

Współczesny kapitalizm lub zdatna do życia Ziemia – musimy wybrać jedno – Równość

Źródło
Opublikowano: 2021-04-04 12:14:33

Równość – ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, czasopismo

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Już jest nowy numer Równości! „Świat się zmienia” – to temat najnowszego numeru kwartalnika #Równość. A w nim rozważania na temat przyszłości:
👉 Leszek Karlik o trudnym wyborze pomiędzy współczesnym kapitalizmem lub zdatną do życia ziemią,

👉 wywiad z posłanką Darią Gosek – Popiołek o tym, z jakimi problemami się obecnie mierzymy,

👉 Joanna Perzyna o możliwych drogach rozwoju dla rolnictwa,

👉 Dariusz Jakubowski o przyszłości medycyny,

👉 Paweł Miech o tym, czy kościoły opustoszeją,

👉 Barbara Słania o technologiach jutra,

👉 Bartosz Migas o ochronie danych w internecie,

👉 Michał Pytlik o politycznych utopiach,

👉 Agnieszka Lamek – Kochanowska o tym, co przeszłość i teraźniejszość mówi o przyszłości,

👉 Sabina Musiał o dostępie do wiedzy,

👉 Katarzyna Gasparska o możliwych scenariuszach przyszłości.

Sprawdźcie w Równości czy świat się zmienia na lepsze, a może na gorsze❓
Numer „Świat się zmienia” kupicie na allegro:
https://allegro.pl/oferta/rownosc-swiat-sie-zmienia-czasopismo-10567933915

#czytajRówność #ŚwiatSięZmienia #kwartalnikRówność

Równość – ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, czasopismo

Źródło
Opublikowano: 2021-04-02 09:45:02

„Świat się zmienia” – najnowszy numer Równości przyjechał do nas z drukarni i ju

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


„Świat się zmienia” – najnowszy numer Równości przyjechał do nas z drukarni i już za moment będzie można go kupić na allegro. Jednak nim to się stanie, chcemy podziękować wszystkim, którzy pracowali nad tym numerem. Dziękujemy autorom i autorkom za zaufania – to wasze teksty, przemyślenia, doświadczenia, poszukiwania materiałów – ogółem cała praca i serce, które wkładacie w teksty, składają się na wartość pisma❤️ Dziękuję całemu zespołowi redakcyjnego za dyskusje nad każdym artykułem, który wszedł do numeru czy na stronę www.rownosc.eu, każda uwaga była cenna, a decyzja demokratyczna❤️ Ogromne podziękowania dla zespołu korektorskiego, bo nawet jeden mały przecinek robi różnice i wpływa na jakość czasopisma❤️ Dziękujemy za skład – z numeru na numer współpraca ze składaczem idzie nam coraz sprawniej❤️ Podziękowania również kierujemy do naszej drukarni oraz logistyka – bez was nie udałoby nam się dotrzymać terminu❤️ Dziękujemy również za grafiki – te projektowane celowo dla nas, ale i te dostępne w sieci pod pseudonimami, od osób, których pewnie nigdy nie poznamy❤️

Pismo będzie można zamówić przez allegro, jednak każdy artykuł będzie również udostępniony na naszej stronie www za darmo – chcemy by treści te dotarły do szerokiego grona. Zachęcamy do udostępniania ich w sieci, ale też do dzielenia się swoimi egzemplarzami z innymi.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-31 11:37:54

Czy świat bez ZUS byłby lepszy? – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Według prognozy ZUS w 2060 roku w Polsce będzie mieszkać 33 mln osób, 30% populacji będą stanowić emeryci, a średni wiek będzie wynosić 50 lat. Pokolenie millenialsów będzie w tym okresie przechodzić na emeryturę. Ile pieniędzy trzeba zebrać, by przetrwać na emeryturze w 2060 roku? Czy życie emeryta będzie łatwiejsze, gdyśmy odkładali na emeryturę sami, bez ZUS?

https://rownosc.eu/czy-swiat-bez-zus-bylby-lepszy/

Czy świat bez ZUS byłby lepszy? – Równość

Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 15:10:28

Kto się boi AIDS? – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Czy znacie osoby z pozytywnym wynikiem na HIV? Możliwe, że tak, ale nawet o tym nie wiecie. Do niedawna to problemy ze zdrowiem psychicznym były czymś, o czym się nie mówi, ale nawet one nie są tak przemilczane jak temat HIV i AIDS.

Pisze Barbara Słania

https://rownosc.eu/kto-sie-boi-aids/

Kto się boi AIDS? – Równość

Źródło
Opublikowano: 2021-03-24 20:07:54

KIEROWCY UBERA SĄ PRACOWNIKAMI

Fundacja Kaleckiego:


KIEROWCY UBERA SĄ PRACOWNIKAMI

Prawo do odpoczynku, płaca minimalna, prawo do emerytury i inne prawa pracownicze przysługują brytyjskim kierowcom Ubera po orzeczeniu Sądu Najwyższego Zjednoczonego Królestwa. Uber kilka dni temu zastosował się do wyroku. To zmiana dla 70 tysięcy kierowców.

Sąd przyznał rację grupie kierowców, która podniosła, że ich działalność jest ściśle określona i kontrolowana przez Ubera. Zdaniem Sądu to spełnia wymogi uznania ich za pracowników.

Przypomnijmy, że w polskim kodeksie pracy znajduje się definicja pracy, która zawiera element kierownictwa oraz określonego miejsca i czasu wykonywania pracy.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-23 18:41:46

‘I am close to quitting my career’: Mothers step back at work to cope with pandemic parenting

Fundacja Kaleckiego:


„Szacujemy, że tylko 2 procent z 10,8 bilionów dolarów interwencji rządowych podczas pierwszej fali pandemii poszło na politykę społeczną kierowaną do rodzin. W praktyce przełoży się to na nieproporcjonalne obciążenie dla kobiet”- mówi Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego dla Financial Times
https://www.ft.com/content/d5d01f06-9f7c-4cdc-9fee-225e15b5750b

‘I am close to quitting my career’: Mothers step back at work to cope with pandemic parenting

Źródło
Opublikowano: 2021-03-19 17:01:03

Biblia waginy, czyli święta księga, jakiej potrzebujemy – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Swoją książką Jen Gunter udowadnia, że pomimo upływu wieków i rozwoju medycyny ginekologia, położnictwo i seksualność to obszary wciąż zdominowane przez męskie spojrzenie oraz męską perspektywę, a walka z krzywdzącymi mitami i stereotypami to żmudna codzienność.

Pisze Martyna Góra

https://rownosc.eu/biblia-waginy-czyli-swieta-ksiega-jakiej-potrzebujemy/

Biblia waginy, czyli święta księga, jakiej potrzebujemy – Równość

Źródło
Opublikowano: 2021-03-17 15:06:35