DUŻO NAS ŁĄCZY
Z roku na rok jesteśmy w Polsce coraz bardziej podzieleni. Ofiarą politycznych sporów padło już wiele przyjaźni, niejednej rodzinie coraz trudniej spotkać się przy tym samym stole. Nasze wybory życiowe i polityczne różnią się czasem tak bardzo, że nieraz zdaje się, że żyjemy w równoległych rzeczywistościach. To, co nas różni jest ważne, ale ważne jest też to, co nas łączy. A łączy nas to wszystko, co udało się nam zbudować. Kiedy zapominamy o tym, jak wiele mamy, łatwiej przestajemy o to dbać. Tymczasem duży majątek to duża odpowiedzialność. Odpowiedzialność za to, by mądrze gospodarować tym, co wspólne. Nie roztrwonić tego, zachować dla przyszłych pokoleń. Warto pamiętać, że jako wspólnota mamy o co dbać.
O finansach publicznych najczęściej słyszymy, kiedy ktoś porusza temat długu publicznego. To oczywiście ważny temat, ale zamiast się go bać, należy o nim merytorycznie rozmawiać. Wielu publicystów straszy nas deficytem budżetowym i długiem publicznym. Tymczasem wszyscy ekonomiści doskonale wiedzą, że dług państwa to zupełnie co innego, niż prywatny dług zwykłego obywatela czy obywatelki. Międzynarodowy Fundusz Walutowy już kilka lat temu wskazywał, że w dyskusjach o finansach publicznych trzeba brać pod uwagę obie strony bilansu, zestawiając dług publiczny z publicznym majątkiem. W Polsce ten publiczny majątek wynosi dwa biliony osiemset osiemdziesiąt osiem miliardów siedemset siedemdziesiąt cztery miliony czterysta siedemdziesiąt dwa tysiące dziewięćset siedemdziesiąt dwa złote. Tyle wart jest nasz wspólny majątek. Szpitale, drogi, szkoły, teatry, parki narodowe i wszystkie inne zasoby w posiadaniu Skarbu Państwa, Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz Narodowego Banku Polskiego. Siedemdziesiąt pięć tysięcy czterysta dziewięćdziesiąt trzy złote na mieszkańca Polski.
We wrześniu przez kilka tygodni wyświetlaliśmy licznik majątku nad warszawską Cepelią, w miejscu, gdzie 10 lat temu FOR Leszka Balcerowicza zawiesił licznik długu. Od zeszłego tygodnia spot akcji wyświetlany jest na ekranach Jet Line w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście, Katowicach i Warszawie. Mam nadzieję, że znów stanie się to przyczynkiem do dyskusji o tym, czym jest majątek publiczny, jak o niego dbać i co robić, by służył nam wszystkim. Akcję od początku wspierają Fundacja Kaleckiego, grupa ekspercka Dobrobyt na Pokolenia, Polska Sieć Ekonomii i Fundacja im. Edwarda Lipińskiego, a nowe spoty pojawiły się dzięki zaangażowaniu wspaniałej Aleksandra Twardokęs oraz całego Jetline. Dzięki!
Więcej informacji na temat akcji znajdziecie na stronie www.majatekpubliczny.pl

Źródło
Opublikowano: 2022-01-17 11:54:18