Kolesie i nepotyzm? To zawsze u innych. Nam to stanowisko po prostu się należało

Fundacja Kaleckiego:


„Deklaratywnie często potępiamy „układy”, dostawanie roboty po znajomości i antyszambrujących kolesi… Ale rekomendacje to nie jest proceder mafijny. Ludzie nie chcą ręczyć za kogoś, za kogo będą się potem wstydzić, a ich „koleś” będzie miał przez ich protegowanego więcej roboty. Częściej rekomendują kogoś, kto w ich świecie wydaje się być w porządku i kogo po prostu lubią.

Ale przede wszystkim: kolesie to inni. Moi badani używali tego słowa tylko do opisu ścieżek kariery innych, nigdy własnej. Rozmówcy 17 razy częściej przypisywali antymerytokratyczne powody dostania pracy innym niż sobie. Dostrzegali rolę relacji w obu przypadkach, ale postrzegali swoje sieci jako jakościowo różne – tak jakby im przytrafiały się głębokie więzi i dobra energia, zaś innym przytrafiał się nepotyzm.” – Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego rozmawia z Michałem Sutowskim o merytokracji, republice kolesi i swoim doktoracie obronionym dziś w Polskiej Akademii Nauk.

https://krytykapolityczna.pl/gospodarka/sutowski-gromada-merytokracja-mobilnosc-spoleczna/?fbclid=IwAR0Sqvr1rJhYO9kVrlBSFqEmz2WuMT4xRiR6p8UeifUZEmKhEjNMGJDM9AY

Kolesie i nepotyzm? To zawsze u innych. Nam to stanowisko po prostu się należało

Źródło
Opublikowano: 2021-06-08 17:55:08

Świat podąża za Kaleckim! Plan Bidena i pakiety stymulacyjne w wielu państwach w

Fundacja Kaleckiego:


Świat podąża za Kaleckim! Plan Bidena i pakiety stymulacyjne w wielu państwach wpisują się w teorię efektywnego popytu. 📈

„Gdy rząd podejmuje inwestycje publiczne (np. buduje szkoły, szpitale i drogi) lub subsydiuje masową konsumpcję (za pomocą zasiłków rodzinnych, obniżania podatków pośrednich lub dotacji mających na celu obniżenie cen artykułów pierwszej potrzeby), co więcej, gdy wydatki te finansuje się z długu publicznego, a nie przez wzrost opodatkowania (co mogłoby ujemnie wpłynąć na inwestycje prywatne i na konsumpcję), to efektywny popyt na dobra i usługi można zwiększyć aż do takich rozmiarów, przy których zostanie osiągnięte pełne zatrudnienie. Zwróćmy uwagę, że takie wydatki państwowe zwiększają zatrudnienie nie tylko bezpośrednio, ale i pośrednio, gdyż zwiększone dzięki nim dochody wywołują wtórny wzrost popytu na dobra konsumpcyjne i inwestycyjne.” – Michał Kalecki, „Polityczne aspekty pełnego zatrudnienia” (1943)


Źródło
Opublikowano: 2021-06-07 18:07:59

Czerwiec jest póki co miesiącem dobrych informacji. Gabriel Zucman (na zdjęciu)

Fundacja Kaleckiego:


Czerwiec jest póki co miesiącem dobrych informacji. Gabriel Zucman (na zdjęciu) został dyrektorem nowo powołanego Unijnego Obserwatorium Podatkowego (EU Tax Observatory), czyli instytucji w siedzibą w Paryżu, której zadaniem będzie monitorowanie i rekomendowanie zmian w regulacjach podatkowych w UE.

Zucman to profesor ekonomii w Paris School of Economics i UC Berkley. Od lat współpracuje z Thomas Pikettym w badaniu nierówności ekonomicznych i ich przyczyn oraz (m.in. z Emmanuelem Saezem) bada fenomen rajów podatkowych.

Nowemu europejskiemu szeryfowi życzymy powodzenia!

Link do informacji na stronach Parlamentu Europejskiego. https://ec.europa.eu/poland/news/210602_taxation_pl


Źródło
Opublikowano: 2021-06-05 15:14:43

Zaczęło się spotkanie ministrów finansów państw G7, gdzie Janet Yellen proponuje

Fundacja Kaleckiego:

Zaczęło się spotkanie ministrów finansów państw G7, gdzie Janet Yellen proponuje globalny minimalny poziom podatku CIT – 15%.
🇨🇦 🇪🇺 🇩🇪 🇬🇧 🇺🇸 🇯🇵 🇫🇷 🇮🇹
Pomysł wydawał się jeszcze kilka miesięcy temu abstrakcyjny, ale administracja Bidena szybko przechodzi do konkretów. Oby tym razem nie skończyło się na dyskusji i family photo!


Źródło
Opublikowano: 2021-06-04 15:17:53

Wydawnictwo Ekonomiczne wydało polską wersję „Wartości wszystkiego”, kolejnej wa

Fundacja Kaleckiego:

Wydawnictwo Ekonomiczne wydało polską wersję „Wartości wszystkiego”, kolejnej ważnej książki jednej z najwybitniejszych żyjących ekonomistek Mariany Mazzucato. Fundacja Kaleckiego objęła publikacje patronatem medialnym. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych przemianami wspópczesnej gospodarki do lektury tej pozycji.

🎯”Wartość wszystkiego. Wytwarzanie i zawłaszczenie w globalnej gospodarce” Mariany Mazzucato już w sprzedaży! „Mariana Mazzucato podnosi najważniejszą kwestię ekonomii – pytanie o wartość: kto ją tworzy, jak ją mierzyć i jak się nią dzielić” — Edwin Bendyk, tygodnik „Polityka”. ✅Mariana Mazzucato -ekonomistka z University College London. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na relacjach pomiędzy rynkami finansowymi, innowacjami i wzrostem gospodarczym. Laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień naukowych, m.in. New Statesman SPERI prize i Hans-Matthöfer-Preis. Doradczyni ekonomiczna Komisji Europejskiej, a także rządów brazylijskiego, niemieckiego i fińskiego. W 2013 New… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2021-06-02 10:32:21

Stiglitz. Ile kosztują nas nierówności społeczne?

Fundacja Kaleckiego:

W podcaście magazynu Pismo red. Zuzanna Kowalczyk rozmawiała z Filip Konopczyńskim o aktualnym stanie debaty wokół nierówności ekonomicznych, o której niemal dekadę temu pisał
Joseph Stiglitz. Do wysłuchania m.in. na spotify.

https://www.facebook.com/pismo.magazynopinii/posts/1164554617377405

Stiglitz. Ile kosztują nas nierówności społeczne?

Źródło
Opublikowano: 2021-05-26 12:07:44

Czy państwa mogą finansować wzrost gospodarczy nie z podatków i oszczędności, al

Fundacja Kaleckiego:


Czy państwa mogą finansować wzrost gospodarczy nie z podatków i oszczędności, ale z długu publicznego i drukowania pieniądza?

Według reprezentującej Nowoczesną Teorię Monetarną Stephanie Kelton – nie tyle mogą, co powinny.

Więcej o tym, czym jest MMT i czy kraje takie jak Polska mogą z tego podejścia skorzystać w tekście Filip Konopczyńskiego dla Ekonomiaspoleczna.pl. Link do publikacji w komentarzu.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-17 15:33:25

Mariana Mazzucato to profesorka z University College London, założycielka i dyre

Fundacja Kaleckiego:


Mariana Mazzucato to profesorka z University College London, założycielka i dyrektorka Instytutu Innowacji i Dobra Publicznego, która swoimi książkami wywróciła stolik tradycyjnych podziałów ekonomicznych.

Jej nowa książka, „Mission Economy” przypomina jak ponad pół wieku temu państwa potrafiły wysłać człowieka w kosmos i na księżyc . I mówi, w jaki sposób możemy wykorzystać te doświadczenia aby dziś poradzić sobie z naszymi wielkimi wyzwaniami: katastrofą klimatyczną, nierównościami ekonomicznymi czy koronakryzysem.

Link do rozmowy Filip Konopczyński z redaktorem Stanisław Skarżyński dla 10. Podcast Gazety Wyborczej komentarzu.
#Mission Economy @Gazeta Wyborcza #EU Recovery Fund


Źródło
Opublikowano: 2021-05-10 10:32:26

Należąca do najbogatszego człowieka na Ziemi Jeffa Bezosa amerykańska firma Amaz

Fundacja Kaleckiego:

Należąca do najbogatszego człowieka na Ziemi Jeffa Bezosa amerykańska firma Amazon osiągnęła w Europie w 2020 r. 44 miliardy euro przychodu. Od tej kwoty korporacja zapłaciła skarbówce kraju, w którym jest zarejestrowana (Luxemburg) 0 euro podatku dochodowego.

W tym samym czasie PKB w Europie spadło o ponad 6%, a bezrobocie wzrosło o 8%.

Bez międzynarodowego opodatkowania cyfrowych gigantów nie uda się pokonać problemów współczesnej gospodarki: naprawić rynek pracy, zmniejszyć nierówności ekonomiczne czy sfinansować zieloną transformację energetyczną.

Źródło: The Guardian (w komentarzu)


Źródło
Opublikowano: 2021-05-04 11:39:02

Fundacja Lipińskiego – M. Kalecki, Polityczne aspekty pełnego zatrudnienia (1943)

Fundacja Kaleckiego:

Prawdziwa gratka: tłumaczenie tekstu "Politycznych aspektów pełnego zatrudnienia" dzięki Prof. Jerzemu Osiatyńskiemu oraz @Wydawnictwo Ekonomiczne "Heterodox" i Fundacji Lipińskiego.

Link do publikacji: https://fundacjalipinskiego.pl/m-kalecki-polityczne-aspek…/…

Fundacja Lipińskiego – M. Kalecki, Polityczne aspekty pełnego zatrudnienia (1943)

Jeżeli kapitalizm będzie umiał dostosować się do pełnego zatrudnienia, będzie to znaczyć, że przeszedł on przez przełomową reformę. W przeciwnym przypadku okaże się systemem przestarzałym, który musi zostać wyrzucony na złom.

Źródło
Opublikowano: 2021-04-16 09:30:37

Odwrót od konserwatywnej ideologii, pod prąd ekonomicznych dogmatów. Nasi analit

Fundacja Kaleckiego:


Odwrót od konserwatywnej ideologii, pod prąd ekonomicznych dogmatów. Nasi analitycy Dariusz Standerski i Jerzy Ziarno komentują plany Bidena. – http://kalecki.org/pl/p/d/american-jobs-plan 💵💵💵

Już Michał Kalecki wskazywał, że jeżeli pieniądze publiczne pochodzące z zadłużenia zostaną przeznaczone na inwestycje, nie przyczynią się do niebezpiecznego wzrostu inflacji. Być może zatem teorie głównego nurtu po prostu nie działają?

Nowy plan Bidena to nie tylko inwestycje – to również zmiana priorytetów. Zgodnie z Planem ma powstać Cywilny Korpus Klimatyczny (Civilian Climate Corps), który ma stanowić “różnorodne, nowe pokolenie Amerykanów pracujących na rzecz ochrony ziemi i wód publicznych, wzmacniania odporności społeczności i promowania sprawiedliwości ekologicznej”. Ochrona środowiska, lokalne społeczności i różnorodność – to filary nowej wizji Stanów Zjednoczonych.

Tym filarem może być nowy wyścig kosmiczny – tym razem o internet. Prezydent Biden chce zainwestować 100 mld dolarów w szybkie połączenie dla wszystkich Amerykanów, w tym milionów wykluczonych cyfrowo. Dzisiaj co trzeci mieszkaniec terenów wiejskich w Stanach nie ma dostępu do szybkiego Internetu. Podłączenie do tradycyjnej sieci mieszkańców Wielkich Równin byłoby trudne i kosztowne, dlatego rząd federalny może zdecydować się na wykorzystanie niekonwencjonalnych rozwiązań. Jeżeli pieniądze trafią do firmy SpaceX Elona Muska, możemy być świadkami szybkiego rozwoju alternatywnej sieci Starlink, opartej na systemie sztucznych satelitów zapewniających globalny dostęp do szybkiego łącza internetowego. Tradycyjny Internet będzie miał konkurencję.

Kto za to zapłaci? Korporacje, które mają zostać obłożone podwyższoną stawką 28% CIT, bez możliwości ucieczki do rajów podatkowych. Biden chce wprowadzić globalną minimalną wysokość podatku dla międzynarodowych korporacji związanych ze Stanami Zjednoczonymi. Szczegółowy plan realizacji tego postulatu nie został jeszcze przedstawiony, ale sama propozycja może być uznana za przełomową.

300Gospodarka Money.pl Bankier.pl Forsal.pl


Źródło
Opublikowano: 2021-04-14 18:20:41

Zapraszamy do zapoznania się z raportem dotyczącym sytuacji freelancerów w bra

Fundacja Kaleckiego:

Zapraszamy do zapoznania się z raportem dotyczącym sytuacji freelancerów w branży kreatywnej w trakcie kryzysu pandemicznego, autorstwa m.in. Karol Muszyński.
link do raportu: https://www.etui.org/sites/default/files/2021-03/Creative%20labour%20in%20the%20era%20of%20Covid-19%20the%20case%20of%20freelancers-2021-web.pdf


Źródło
Opublikowano: 2021-04-14 15:20:25

KIEROWCY UBERA SĄ PRACOWNIKAMI

Fundacja Kaleckiego:


KIEROWCY UBERA SĄ PRACOWNIKAMI

Prawo do odpoczynku, płaca minimalna, prawo do emerytury i inne prawa pracownicze przysługują brytyjskim kierowcom Ubera po orzeczeniu Sądu Najwyższego Zjednoczonego Królestwa. Uber kilka dni temu zastosował się do wyroku. To zmiana dla 70 tysięcy kierowców.

Sąd przyznał rację grupie kierowców, która podniosła, że ich działalność jest ściśle określona i kontrolowana przez Ubera. Zdaniem Sądu to spełnia wymogi uznania ich za pracowników.

Przypomnijmy, że w polskim kodeksie pracy znajduje się definicja pracy, która zawiera element kierownictwa oraz określonego miejsca i czasu wykonywania pracy.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-23 18:41:46

‘I am close to quitting my career’: Mothers step back at work to cope with pandemic parenting

Fundacja Kaleckiego:


„Szacujemy, że tylko 2 procent z 10,8 bilionów dolarów interwencji rządowych podczas pierwszej fali pandemii poszło na politykę społeczną kierowaną do rodzin. W praktyce przełoży się to na nieproporcjonalne obciążenie dla kobiet”- mówi Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego dla Financial Times
https://www.ft.com/content/d5d01f06-9f7c-4cdc-9fee-225e15b5750b

‘I am close to quitting my career’: Mothers step back at work to cope with pandemic parenting

Źródło
Opublikowano: 2021-03-19 17:01:03

„Najnowsza pozycja Mazzucato domyka jej „trylogię pokryzysową”. Centralną figu

Fundacja Kaleckiego:

„Najnowsza pozycja Mazzucato domyka jej „trylogię pokryzysową”. Centralną figurą Mission economy (w wolnym tłumaczeniu „Gospodarka misji”) jest lot na Księżyc – jedno z największych i najbardziej inspirujących osiągnięć ludzkości w XX wieku. Badaczka opisuje warunki, w których zrealizowano to przedsięwzięcie, w niezwykle zresztą krótkim czasie.

Tym, co według Mazzucato powinniśmy we współczesnym świecie przywrócić, jest właśnie połączenie kreatywnego i zorientowanego na konkretne cele myślenia ze zrozumieniem społecznej odpowiedzialności i użyteczności dla dobra wspólnego.
Jak argumentuje Mazzucato, rok po wybuchu pandemii widać wyraźnie, że kraje, w których poziom usług publicznych oraz… Więcej

Z okazji Dnia Kobiet 🌷, piszemy o inspirującej Mariannie Mazzucato, nazywanej supergwiazdą światowej ekonomii 🤩. Filip Konopczyński przybliża sylwetkę tej niezwykłej naukowczyni. Link 👇


Źródło
Opublikowano: 2021-03-08 11:14:51

W lutym 2021 r. Elon Musk wyprzedził Jeffa Bezosa w rankingu najbogatszych ludzi

Fundacja Kaleckiego:


W lutym 2021 r. Elon Musk wyprzedził Jeffa Bezosa w rankingu najbogatszych ludzi na ziemi. Filip Konopczyński napisał dla @Krytyka Polityczna tekst w którym opisuje sylwetkę miliardera i
ocenia, co sukces Muska mówi o współczesnej gospodarce.

link do artykułu: https://krytykapolityczna.pl/swiat/filipkonopczynski-elon-musk-mesjasz-czy-patoinfluencer-kapitalizmu/


Źródło
Opublikowano: 2021-02-27 11:23:09

Wbrew opinii części ekonomistów głoszących konieczność istnienia nierówności d

Fundacja Kaleckiego:

Wbrew opinii części ekonomistów głoszących konieczność istnienia nierówności dla rozwoju gospodarczego, z wyników badań opublikowanych właśnie przez OECD wynika, że rosnące rozwarstwienie dochodowe przyczyniło się do ograniczenia wzrostu gospodarczego w krajach wysoko rozwiniętych.

Fundacja Kaleckiego, profile pictureNo photo description available.

nierówności,gospodarka,PKB,Gini,OECD,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 17:13:13

W tygodniku Polityka ukazał się artykuł @Filip Konopczyński poświęcony analizie

Fundacja Kaleckiego:


W tygodniku Polityka ukazał się artykuł @Filip Konopczyński poświęcony analizie cyfrowego rynku medialnego w Polsce po przejęciu grupy Polska Press przez Orlen. Tekst powstał w ramach projektu @Visegrad Insight.

Link do artykułu na stronach tygodnika: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2106073,1,orlen-i-media-tak-pis-buduje-swoje-cyfrowe-imperium.read

Link do publikacji w języku angielskim: https://visegradinsight.eu/digital-empire-in-the-making-media-poland/


Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 14:29:51

Wraz z Instytut Spraw Publicznych gorąco zapraszamy na debatę o polityce rodzi

Fundacja Kaleckiego:

Wraz z Instytut Spraw Publicznych gorąco zapraszamy na debatę o polityce rodzinnej w kontekście wyzwań demograficznych i ekonomicznych stojących przed Polską. Odbędzie się ona w najbliższy wtorek, 16 grudnia, o 10.30 w Warszawie. Analityk Fundacji Kaleckiego, Maciej Sobociński, przedstawi raport z badania przeprowadzonego dla ISP, w którym znajdują się rekomendacje na rzecz zrównoważonego modelu polityki rodzinnej.


równośćpłci,zatrudnieniekobiet,inwestycjespołeczne,żłobki,urlopyojcowskie

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 14:02:05

Polska ma nie tylko jeden z najniższych współczynników dzietności na świecie,

Fundacja Kaleckiego:

Polska ma nie tylko jeden z najniższych współczynników dzietności na świecie, ale też jedną z największych różnic między dzietnością faktyczną a pożądaną. Kontynuacja tych trendów przez najbliższe pół wieku połączona z emigracją doprowadziłaby do największego wskaźnika obciążenia demograficznego ludnością starszą (old-age dependency ratio) w Europie.

Fundacja Kaleckiego, profile pictureNo photo description available.

demografia,współczynnikdzietności,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 10:51:21

Wczoraj zaprezentowaliśmy infografikę, która pokazuje, że Polska ma jeden z na

Fundacja Kaleckiego:

Wczoraj zaprezentowaliśmy infografikę, która pokazuje, że Polska ma jeden z najniższych współczynników dzietności na świecie, a w konsekwencji bardzo wysoką różnicę między dzietnością rzeczywistą i pożądaną.

W poszukiwaniu odpowiedzi na wyzwania demograficzne stojące przed Polską, nasz analityk Maciej Sobociński napisał dla Instytut Spraw Publicznych raport poświęcony polityce rodzinnej w Polsce i efektywnym instrumentom wspierania dzietności. Jak wynika z przeglądu międzynarodowych badań, do najskuteczniejszych należą te rozwiązania, które prowadzą do wyrównywania sytuacji kobiet i mężczyzn na rynku pracy oraz ułatwiają matkom i ojcom lepsze godzenie ról zawodowych i opiekuńczych.

Fundacja Kaleckiego, profile pictureNo photo description available.

demografia,zatrudnienie,rynekpracy,równośćpłci,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 07:35:42

Niedawno informowaliśmy o nowym raporcie OECD, który wskazywał na negatywny wp

Fundacja Kaleckiego:

Niedawno informowaliśmy o nowym raporcie OECD, który wskazywał na negatywny wpływ nierówności społecznych na tempo wzrostu gospodarczego. Efektywna redystrybucja dochodów uznana została w nim za jeden z najważniejszych mechanizmów polityki gospodarczej przeciwdziałających temu negatywnemu zjawisku. Jednak jak wynika z innych badań OECD poświęconych wydatkom na politykę społeczną, w Polsce transfery socjalne w większym stopniu wspierają najlepiej zarabiające 20% społeczeństwa niż osoby o najniższych dochodach.

Fundacja Kaleckiego, profile pictureNo photo description available.

gospodarka,politykaspołeczna,redystrybucja,fundacjakaleckiego

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 01:08:56