Całość rozmowy z Maciej Sobocinski (Fundacja Kaleckiego, European University Institute) do przeczytania w najnowszej ed

Fundacja Kaleckiego:


Całość rozmowy z Maciej Sobocinski (Fundacja Kaleckiego, European University Institute) do przeczytania w najnowszej edycji Miesięcznik ZNAK.

Link do wywiadu w wydaniu internetowym: http://www.miesiecznik.znak.com.pl/maciej-sobocinski-pensja-za-krzatactwo
Źródło
Opublikowano: 2020-07-03 11:30:14

"Polki przeznaczają blisko 5 h dziennie na zajęcia domowe, a ok. 7 h na pracę zawodową. Badania Eurofound przekonuj

Fundacja Kaleckiego:

"Polki przeznaczają blisko 5 h dziennie na zajęcia domowe, a ok. 7 h na pracę zawodową. Badania Eurofound przekonują z kolei, że Polce wychowującej dziecko poniżej 7. roku życia praca domowa pochłania średnio 40 h tygodniowo. Mężczyźnie w takiej sytuacji o połowę mniej. Dalej: kobieta z małym dzieckiem pracuje zawodowo 30 h tygodniowo, mężczyzna – 37, z czego wynika, że kobieta pracuje tygodniowo, w pracy i w domu, 13 h więcej niż mężczyzna. O tyle mniej czasu ma na samorealizację czy zadbanie o zdrowie."

Członek Rady Fundacji i badacz European University Institute Maciej Sobociński udzielił wywiadu redaktorce Annie Matei z Miesięcznik ZNAK. Rozmowa dotyczy zjawisk takich jak m.in. podział ról i obowiązków domowych, nieodpłatna praca kobiet czy trendu zastępowania wysokiej jakości usług opiekuńczych świadczeniami pieniężnymi.

Całość do przeczytania w papierowym i elektronicznym wydaniu "Znaku".

Link do fragmentu wywiadu: www.miesiecznik.znak.com.pl/maciej-sobocinski-pensja-za-kr…/


Źródło
Opublikowano: 2020-07-01 19:16:16

"Koronawirus działa jak katalizator i wzmacniacz – przyspiesza i zwielokrotnia to, co i tak prędzej czy później mus

Fundacja Kaleckiego:

"Koronawirus działa jak katalizator i wzmacniacz – przyspiesza i zwielokrotnia to, co i tak prędzej czy później musiałoby nastąpić. Kolejne publikowane dane potwierdzają, że społeczne i ekonomiczne skutki pandemii na najbliższe lata pogrążą światową gospodarkę w długotrwałym spowolnieniu, jeśli nie głębokiej recesji. Optymizm wyparował nawet z emanującej nim do niedawna amerykańskiej giełdy, czego świadectwem jest już drugie od początku pandemii dramatyczne załamanie indeksu Dow Jones.

Jeśli globalny kryzys finansowy nadejdzie jeszcze w tym roku, polskie społeczeństwo będzie musiało błyskawicznie się dostosować do nowej-starej sytuacji, którą osoby powyżej 40. roku życia pamiętają z lat 90. Rekordowa w ostatnich latach koniunktura, z którą wiązały się m.in. bezprecedensowa bonanza konsumpcji prywatnej oraz łatwość w zaciąganiu kredytów, w krótkim czasie przerodzi się w głębokie i gwałtowne pogorszenie sytuacji bytowej milionów gospodarstw domowych. Dla wielu osób i rodzin będzie to szok odczuwalny nie tylko w wymiarze ekonomicznym, ale także emocjonalnym, psychologicznym i tożsamościowym.

Według badania CBOS-u z czerwca tego roku ponad 50 proc. Polek i Polaków uważa, że należy do klasy średniej. Przynależność do klas niższych deklaruje niewiele ponad 5 proc. (!) respondentów. Wiele i wielu z nas będzie musiało skonfrontować się z perspektywą deklasacji i zubożenia, czy choćby koniecznością radykalnego ograniczenia wydatków „na życie”. W szczególności dotknie to ludzi młodych, wchodzących właśnie na rynek pracy, bo kolejne załamanie gospodarcze nieodwracalnie odbije się na ich zarobkach, aspiracjach, a nawet zdrowiu. Różnica między obrazami życia oglądanymi za pośrednictwem Instagrama, Netflixa i TikToka a rzeczywistością za oknem może okazać się niemożliwa do zniesienia. Dodajmy do tego zmiany klimatyczne oraz gigantyczne nierówności, a wszystko brzmi jak przepis na idealny kryzys społeczny i polityczny."

link do artykułu w Krytyka Polityczna: https://krytykapolityczna.pl/…/jak-planowac-przyszlosc-na-…/

Autor artykułu, Filip Konopczyński z Fundacji w środę 24.06 o g. 18.00 będzie rozmawiał z dr Mikołaj Lewicki z Instytut Socjologii Uniwersytet Warszawski inaugurującej cykl spotkań w ramach projektu Jasna 10: Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej.

link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/669090827264833/


Źródło
Opublikowano: 2020-06-19 09:30:25

Jak susza 2020 w Polsce wpłynęła na rolnictwo? [5 WYKRESÓW] | 300Gospodarka.pl

Fundacja Kaleckiego:

O najnowszym raporcie Fundacji napisała 300Gospodarka, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z publikacją: http://kalecki.org/pl/p/d/rolnictwo-w-obliczu-kryzysu

Jak susza 2020 w Polsce wpłynęła na rolnictwo? [5 WYKRESÓW] | 300Gospodarka.pl

Susza w Polsce w 2020 roku jest wyjątkowo dotkliwa dla rolnictwa. Na jakie sposoby zagrożenia klimatyczne i ekologiczne wpływają na polskie rolnictwo? Jak … 300Gospodarka.pl .

Źródło
Opublikowano: 2020-06-05 11:03:31

Obejrzyj Już dziś, Roman Kurkiewicz, 04.06.2020, 21:00-23:00

Fundacja Kaleckiego:


Dziś o 22.30 w Halo.Radio Paweł Jędral i Łukasz Czech będą rozmawiać w audycji prowadzonej przez Roman Kurkiewicz o najnowszym raporcie Fundacji "Rolnictwo w obliczu kryzysu 2020 r.". W dyskusji poruszane będą tematy takie jak wpływ suszy na nastroje w rolnictwie, świadomość zagrożeń klimatycznych czy postępująca #drożyzna produktów rolnych.

Zachęcamy do oglądania/ słuchania programu.

link do publikacji: http://kalecki.org/pl/p/d/rolnictwo-w-obliczu-kryzysudrożyzna

Źródło
Opublikowano: 2020-06-04 20:03:15

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym raportem Fundacji, który powstał we współpracy z firmą doradczą AgroWe.

Fundacja Kaleckiego:

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym raportem Fundacji, który powstał we współpracy z firmą doradczą AgroWe.

Autorzy (Filip Konopczyński, Paweł Jędral i Łukasz Czech) przeprowadzili internetowe badanie opinii, w którym pytali rolników o skutki suszy, pandemii i kryzysu ekonomicznego w polskim rolnictwie.

Najważniejsze wnioski?

Po pierwsze, nieunikniony wzrost cen. Respondenci zgodnie przewidują wzrost cen wszystkich podstawowych produktów spożywczych, wskazując, największe wzrosty cen owoców, warzyw i mięsa.

Po drugie, kryzys klimatyczny. Najważniejszymi czynnikami, które respondenci wskazali jako zagrożenia dla polskiego rolnictwa jest susza.

Co więcej, rolnicy nisko oceniają działania obecnego rządu, które mają na celu przeciwdziałanie kryzysowi.

Zdecydowanie najgorszą opinię mają jednak sieci detaliczne, których rola w obecnej sytuacji oceniana jest jako zła przez prawie 95% badanych.

Więcej informacji na stronie: http://kalecki.org/pl/p/d/rolnictwo-w-obliczu-kryzysu


Źródło
Opublikowano: 2020-06-03 09:59:13

Jasna 10 uruchamia program wsparcia środowisk twórczych

Fundacja Kaleckiego:

Krytyka Polityczna ogłasza serię otwartych zamówień na działania twórcze, a wszystko to w ramach nowego programu solidarnościowego, który ma za zadanie wspierać artystów i artystki w tym trudnym dla nich czasie.

Przewidywane są dwa nabory (w maju i w lipcu), w których wspólnie z organizacjami społecznymi tworzącymi Jasną 10 wyłonionych zostanie dziesięć projektów, z których każdy otrzyma 12 tysięcy złotych finansowania.
Fundacja Kaleckiego jest partnerem projektu.

Serdecznie zachęcamy do wystartowania w programie.

link: https://krytykapolityczna.pl/…/jasna-10-uruchamia-program-…/

Jasna 10 uruchamia program wsparcia środowisk twórczych

Ogłaszamy serię otwartych zamówień na szeroko rozumiane działania twórcze. Zapraszamy artystki i artystów każdej dziedziny sztuki do zgłaszania projektów.

Źródło
Opublikowano: 2020-05-28 14:19:40

Bzduropraca, czyli praca (anty)społeczna – EkonomiaSpołeczna.pl

Fundacja Kaleckiego:

Jeśli słyszeliście o "Bzduropracy" Davida Graebera, to zapraszamy do artykułu Filip Konopczyńskiego na ten temat. Bezsens pracy to problem bardzo istotny także w Polsce.

"Według badań CBOS-u, mimo dobrej koniunktury gospodarczej, wzrostu płac czy malejącego bezrobocia w ostatniej dekadzie Polki i Polacy deklarują spadające poziomy zadowolenia z kariery zawodowej. Tylko w latach 2013–2018 liczba osób deklarujących satysfakcję z pracy zmalała o prawie 10 punktów procentowych. A to tylko wierzchołek góry lodowej: wypalenie zawodowe, mobbing, stres, depresja – to wszystko symptomy, na które według Graebera wpływają nieustannie powracające poczucie, że to, co robimy przez kilkadziesiąt godzin tygodniowo, jest w istocie zbędne".

Link do artykułu na portalu Ekonomiaspoleczna.pl: https://ekonomiaspoleczna.pl/bzduropraca-czyli-praca-antys…/

Bzduropraca, czyli praca (anty)społeczna – EkonomiaSpołeczna.pl

Czy w życiu zawodowym towarzyszy Ci poczucie absurdu? Czy miewasz nawracające myśli o tym, że niektóre stanowiska i posady są zagadką nawet dla osób, które je zajmują? Nie rozumiesz, czemu sprawy, które da się załatwić od ręki, w magiczny sposób ciągną się kilka tygodni lub miesi….

Źródło
Opublikowano: 2020-05-26 11:48:40

Pandemiokracja: Odcinek 1. Unia Europejska | Fundacja Kaleckiego

Fundacja Kaleckiego:

Pandemia (miejmy nadzieję!) powoli się kończy, ale to właśnie teraz zaczynamy dostrzegać ogrom skali jej społeczno-gospodarczych skutków.

Dynamika PKB w pierwszym kwartale PKB wyniosła 1,9 proc., jednak stało się tak ze względu na wyjątkowo dobrą koniunkturę na początku roku. Teraz, czyli w drugim kwartale, gospodarka wpadnie w recesję.

Jednak to, jak głęboka będzie to recesja, jest w dużej mierze zależne od środków, które podjęły państwa i organizacje międzynarodowe, by z pandemią walczyć. Dlatego przypominamy ostatni tekst Aleksandra Wójtowicz, w którym analizowała metody, które podjęła Unia Europejska, by przeciwdziałać ekonomicznym skutkom epidemii koronawirusa.

Link: http://kalecki.org/…/pandemiokracja-odcinek-1-unia-europejs…

Pandemiokracja: Odcinek 1. Unia Europejska | Fundacja Kaleckiego

27 kwietnia 2020 Pandemiokracja: Odcinek 1. Unia Europejska W naszym najnowszym cyklu, Pandemiokracji, analizować będziemy rozwiązania, które podejmują państwa i organizacje międzynarodowe, by walczyć ze społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii COVID-19. Dlaczego pandemiokracja? W sytu…

Źródło
Opublikowano: 2020-05-18 13:20:41

Koniec tygodnia? Zmęczenie materiału? Masz już dość?

Fundacja Kaleckiego:

Koniec tygodnia? Zmęczenie materiału? Masz już dość?

To zrozumiałe: w strachu nie mamy sił i czasu myśleć o czymkolwiek oprócz przetrwania. Wbrew jednak temu odruchowi to właśnie teraz powinniśmy organizować się w związkach zawodowych.
Tylko zjednoczeni pracownicy mogą powstrzymać rosnącą falę kryzysu. Dlaczego? Związki zawodowe są jedyną prawnie dostępną siłą, z którą muszą liczyć się przedsiębiorcy.
Związki mają możliwość blokowania niektórych antypracowniczych rozwiązań wprowadzonych przez rządowe „tarczy antykryzysowe”; maja także możliwość negocjowania warunków na jakich firmy wprowadzać będą plany oszczędnościowe. Wreszcie – mają wpływ na procedurę zwolnień grupowych oraz mogą korzystać z różnych form nacisku na pracodawcę: od negocjacji aż po akcje strajkowe.

Jeżeli chcesz uniknąć obniżki płac, zwolnień i pracy ponad siły – załóż komisję związku zawodowego w swoim miejscu pracy!

➡️ Szczegółowe informacje: http://ozzip.pl/przystap-do-ip
W razie pytań, na każdym kroku możesz liczyć na pomoc z naszej strony:
📧 wstapdoip@ozzip.pl
📞 530 377 534


Źródło
Opublikowano: 2020-05-15 10:02:06

Sroczyński i goście o mikroprzedsiębiorcach. I nie zostawiają suchej nitki na strofie z wiersza Mateusza Damięckiego

Fundacja Kaleckiego:

Niestety pracownicy w Polsce byli tak upokarzani przez ostatnie dziesiątki lat, że ciężko jest im się organizować, ciężko jest im pojąć – czego nie mają przedsiębiorcy – że też powinni wyjść na ulice i zatroszczyć się o swoje interesy. A jeżeli wychodzą na ulice i troszczą się o swoje interesy, to nie mają najczęściej tak dużego wsparcia jak teraz przedsiębiorcy. Często negatywnie ocenia się jakiekolwiek próby wsparcia pracowników, polepszenia ich sytuacji na rynku pracy czy jakości życia.

– mówi Magda Malinkowska z OZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon w najnowszym odcinku "Sabatu symetrystów"

👂 Podcast na stronie Radio TOK FM

Sroczyński i goście o mikroprzedsiębiorcach. I nie zostawiają suchej nitki na strofie z wiersza Mateusza Damięckiego

Osoby, które od lat uderzały w ideę państwa socjalnego, teraz domagają się socjalu dla siebie, choć wcześniej, mówiących podobne rzeczy pracowników, wyzywały od roszczeniowców – mówi w tym podkaście Magda Malinowska: filozofka, działaczka związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza w …

Źródło
Opublikowano: 2020-05-13 11:02:13

Rządowa #TarczaAntykryzysowa pozwala pracodawcy na:

Fundacja Kaleckiego:

Rządowa #TarczaAntykryzysowa pozwala pracodawcy na:
👉 obniżkę Twojej pensji do poziomu płacy minimalnej
👉 wydłużenie Twojego czasu pracy
👉 pogorszenie warunków pracy…

… ale tylko jeśli zgodę na to wyrazi komisja związku zawodowego❗️

Jeśli nie masz związku zawodowego w miejscu pracy, pracodawca może robić co chce.
Wstąp do Inicjatywy Pracowniczej i załóż komisję w swoim miejscu pracy!

➡️ Szczegółowe informacje: http://ozzip.pl/przystap-do-ip
W razie pytań, na każdym kroku możesz liczyć na pomoc z naszej strony:
📧 wstapdoip@ozzip.pl
📞 530 377 534TarczaAntykryzysowa

Źródło
Opublikowano: 2020-05-11 08:30:39

Świat nie traktuje już dochodu gwarantowanego jako herezji

Fundacja Kaleckiego:

"Jeżeli kryzys się pogłębi, to można się spodziewać, że świadczenia takie, jak powszechny dochód gwarantowany, będą wypłacane, choć w większości przypadków nie będzie to zapewne <<czysty>> UBI. Z przyczyn politycznych wsparcie będzie więc wypłacane w postaci nie klasycznego powszechnego dochodu gwarantowanego, ale np. zasiłków. Da o sobie znać oczekiwanie, by pomagać przede wszystkim tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Jeśli natomiast w jakimś regionie 40 proc. populacji w wieku produkcyjnym będzie dostawać takie zasiłki, to możemy mówić o powszechności takiego świadczenia".

Filip Konopczyński z Fundacji udzielił komentarza redakcji magazynu "Parkiet" Dziennika Rzeczpospolita na temat dochodu podstawowego/ renty obywatelskiej. Zachęcamy do lektury artykułu pod adresem: tinyurl.com/ybuqq2je

Świat nie traktuje już dochodu gwarantowanego jako herezji

USA, Hongkong, Japonia oraz kilka innych krajów zdecydowały się na wypłatę jednorazowych świadczeń kryzysowych. Pojawiły się już pomysły, by wypłacać je dłużej.

Źródło
Opublikowano: 2020-05-04 15:52:09

Polecamy pierwszy odcinek nowej serii Fundacji – Pandemiokracji. Piszemy w nim o tym, jak na kryzys związany z koronawir

Fundacja Kaleckiego:

Polecamy pierwszy odcinek nowej serii Fundacji – Pandemiokracji. Piszemy w nim o tym, jak na kryzys związany z koronawirusem reaguje Unia Europejska:

"Pomysłem, który mógłby stać się remedium dla wszystkich krajów członkowskich są więc euroobligacje – państwa UE odpowiadałyby wtedy wspólnie za wyemitowany dług. Wizja ta spowodowała powrót do dyskusji o współdzieleniu kosztów przez kraje strefy euro. Jest to też swego rodzaju zderzenie wizji Unii Macrona i zachowawczego spojrzenia Merkel. Za euroobligacjami opowiadają się bowiem właśnie Francja, Hiszpania czy Włochy. Co istotne, sama Christine Lagarde, dyrektor ECB, stwierdziła, że Unia musi zrobić to, czego nie zrobiła nigdy wcześniej. Ale Niemcy czy Holandia zdecydowanie się temu sprzeciwiają."

Więcej przeczytacie tutaj: http://kalecki.org/…/pandemiokracja-odcinek-1-unia-europejs…


Źródło
Opublikowano: 2020-05-03 14:34:02

"Wybór Jorge Bergoglio na Papieża już w 2013 r. oceniano jako przełom. Kardynał przyjął imię Franciszka, w nawiązan

Fundacja Kaleckiego:

"Wybór Jorge Bergoglio na Papieża już w 2013 r. oceniano jako przełom. Kardynał przyjął imię Franciszka, w nawiązaniu do postaci św. Franciszka z Asyżu – duchownego słynnego z życia i nauczania bliskiego sprawom ubogich oraz zwróceniu się ku naturze. W encyklice opublikowanej w 2015 Franciszek przedstawił kierunek, w którym powinni według niego podążać Katolicy z całego świata. Papież Franciszek chciałby, aby kościelna machina została przestawiona na nowe, ekologiczne i zrównoważone społecznie tory. Czy świat czeka zielona katolicka (kontr)rewolucja?"

O Zielonym Kościele Franciszka dla Ekonomiaspoleczna.pl z Mateusz Piotrowski rozmawia Filip Konopczyński z Fundacji.

A cały wywiad przeczytanie tutaj: https://ekonomiaspoleczna.pl/zielony-kosciol-franciszka/


Źródło
Opublikowano: 2020-05-02 11:41:50

Pandemiokracja – start!

Fundacja Kaleckiego:

Pandemiokracja – start!

Zapraszamy do przeczytania pierwszej części nowego cyklu; tym razem o reakcji Unii Europejskiej na kryzys związany z koronawirusem.

"Pomysłem, który mógłby stać się remedium dla wszystkich krajów członkowskich są więc euroobligacje – państwa UE odpowiadałyby wtedy wspólnie za wyemitowany dług. Wizja ta spowodowała powrót do dyskusji o współdzieleniu kosztów przez kraje strefy euro. Jest to też swego rodzaju zderzenie wizji Unii Macrona i zachowawczego spojrzenia Merkel. Za euroobligacjami opowiadają się bowiem właśnie Francja, Hiszpania czy Włochy. Co istotne, sama Christine Lagarde, dyrektor ECB, stwierdziła, że Unia musi zrobić to, czego nie zrobiła nigdy wcześniej."

Więcej przeczytacie tutaj: http://kalecki.org/…/pandemiokracja-odcinek-1-unia-europejs…


Źródło
Opublikowano: 2020-04-27 15:52:06

W najnowszym tekście dla Ekonomiaspoleczna.pl Filip Konopczyński pisze o pracy (anty)społecznej, czyli o bzduropracy.

Fundacja Kaleckiego:

W najnowszym tekście dla Ekonomiaspoleczna.pl Filip Konopczyński pisze o pracy (anty)społecznej, czyli o bzduropracy.

Na czym ona polega? "Bzduropraca czy szerzej – bzduryfikacja pracy – opisuje nie tyle zjawisko z tradycyjnie rozumianego rynku pracy, ile poczucie bezsensu i beznadziei, z którym zmagają się współcześni pracownicy. Towarzyszy ono pracownikom na całym świecie: zarówno tym z budżetówki, jak i sektora prywatnego."

Jest to niezwykle szerokie zjawisko. Ale czy jest na nie jakieś remedium?

Jak pisze Filip, "Odtrutką na poczucie bezsensu na rynku pracy jest kariera w sektorze, którego wpływ na otoczenie uznajemy za pozytywny. (…) Jednak problemu nie da się rozwiązać tylko za pomocą indywidualnych wyborów. (…) . Aby bzduropraca zniknęła, potrzebne są zmiany systemowe, wręcz rewolucyjne: dalsze innowacje w zakresie robotyzacji i automatyzacji, reformy krajowego prawa pracy, podatków i ubezpieczeń społecznych, nowe traktaty międzynarodowe czy w końcu głębokie przemyślenie roli, jaką dla naszej tożsamości odgrywa kariera zawodowa."

Więcej przeczytacie tu: https://ekonomiaspoleczna.pl/bzduropraca-czyli-praca-anty…/…


Źródło
Opublikowano: 2020-04-27 12:00:34

Co robią państwa, by uchronić swoje gospodarki przed głęboką recesją? Na to pytanie odpowiada Filip Konopczyński​ w arty

Fundacja Kaleckiego:

Co robią państwa, by uchronić swoje gospodarki przed głęboką recesją? Na to pytanie odpowiada Filip Konopczyński​ w artykule dla portalu Ekonomiaspoleczna.pl​, w którym pisze o głównych modelach pomocy publicznej w obliczu koronawirusa.

"Dotychczasowe reakcje największych krajów pokazują, że politycy nie zamierzają oszczędzać. Dzieje się tak pomimo tego, że z punktu widzenia dominujących (tj. wolnorynkowych) modeli gospodarczych środki przeznaczane na działania kryzysowe nie pochodzą z oszczędności czy podatków, ale z emitowanego na różne sposoby długu publicznego. Okazało się, że w obliczu kryzysu zdrowotnego wypracowane przez lata zasady, utrwalone prawa i zdroworozsądkowe reguły momentalnie przestały obowiązywać."

Link do artykułu: https://ekonomiaspoleczna.pl/ile-jak-komu-modele-pomocy-pub…


Źródło
Opublikowano: 2020-04-25 11:30:55

Uwaga! Rozpoczynamy nowy cykl pt. Pandemiokracja. Będziemy w nim analizować rozwiązania społeczne i gospodarcze podejmow

Fundacja Kaleckiego:

Uwaga! Rozpoczynamy nowy cykl pt. Pandemiokracja. Będziemy w nim analizować rozwiązania społeczne i gospodarcze podejmowane przez państwa i organizacje międzynarodowe w celu walki z pandemią. Obserwujcie nas bacznie, bo pierwszy odcinek już niebawem.

PS Więcej informacji na temat samego cyklu znajdziecie tutaj: http://kalecki.org/pl/p/d/pandemiokracja-poczatek


Źródło
Opublikowano: 2020-04-24 15:03:57

"SARS-CoV-2 w kilka miesięcy od wybuchu w Wuhan rzucił na kolana światowe gospodarki i społeczeństwa. W krótkim cza

Fundacja Kaleckiego:

"SARS-CoV-2 w kilka miesięcy od wybuchu w Wuhan rzucił na kolana światowe gospodarki i społeczeństwa. W krótkim czasie okazało się, że „święte” zasady ekonomii i finansów przynajmniej na pewien czas przestają obowiązywać. W dobie, kiedy nawet Stany Zjednoczone pod prezydenturą Trumpa zapowiadają wprowadzenie gwarantowanego dochodu obywatelskiego finansowanego z długu publicznego, nie ma argumentów, aby podobnej formy bezwarunkowej pomocy nie otrzymały firmy i organizacje funkcjonujące w logice ekonomii społecznej.
(…)
W obliczu katastrofy epidemiologicznej rośnie szacunek dla osób i instytucji, które dbają o szeroko rozumiane dobro wspólne. Solidarność, troska, zaangażowanie w lokalną wspólnotę nabierają nowego, namacalnego znaczenia. Jeśli te emocje przekształcą się w trwałe postawy, wówczas wzrośnie także presja opinii publicznej, aby godnie wspierać osoby i środowiska, które urzeczywistniają je na co dzień."

Filip Konopczyński dla portalu Ekonomiaspoleczna.pl o tym, jak wygląda sytuacja przedsiębiorstw i organizacji społecznych w kwarantannie.

Link: https://ekonomiaspoleczna.pl/niedobor-srodkow-inflacja-po…/…


Źródło
Opublikowano: 2020-04-22 12:15:48

Michał Kalecki: zapomniany guru polskiej ekonomii

Fundacja Kaleckiego:

50 lat temu zmarł Michał Kalecki, wybitny polski ekonomista i statystyk oraz patron Fundacji. Jego wkład w teorię ekonomii jest aktualny do dziś. Szczególnie w kontekście coraz bardziej palącej konieczności gruntownego zreformowania założeń ekonomii akademickiej i publicznej w stronę wartości opartych na zrównoważonym rozwoju społecznym i ekologicznym.

Przypominamy tekst poświęcony sylwetce Michała Kaleckiego autorstwa red. Rafała Wosia w tygodniku Polityka.

Michał Kalecki: zapomniany guru polskiej ekonomii

Zachód już dawno odkrył Michała Kaleckiego. Ale dopiero teraz gigant polskiej ekonomii wraca do kraju. Aktualny jak nigdy przedtem.

Źródło
Opublikowano: 2020-04-19 10:04:30

Posłuchaj podcastu: Ofiarą pandemii padnie liberalizm. Co się wzmocni? Socjalizm czy konserwatyzm? – TOK FM

Fundacja Kaleckiego:

„Przez ostatnie dwieście lat zachodnia myśl polityczna rozwijała się w trójkącie liberalizm-socjalizm-konserwatyzm. Liberalizm przypominał, że człowiek zasługuje na wolność w zamian za wzięcie odpowiedzialności za własne życie, że prawa są przyrodzone, że wartość człowieka nie wynika jedynie z jego pożytku dla innych. Socjalizm — że jesteśmy naczyniem połączonym, że skrajne nierówności degenerują, że nie wszystko powinno być na sprzedaż. Konserwatyzm — że nie możemy zapominać skąd pochodzimy, że ewolucja jest skuteczniejsza od rewolucji, a w „rzekach nazbyt leniwych, nieskorych do potopów” drzemie pewien geniusz.

Zmiany historyczne wzmacniały jeden bok trójkąta kosztem dwóch pozostałych. Taką zmianą był pax americana: pokój związany z totalną dominacją jednego państwa. Nietypowy, historycznie długo trwający okres pokoju, dobrobytu i postępu technologicznego, wyostrzył myślenie, że człowiek jest jedynym kowalem swojego losu, który zawsze może zmienić pracę i wziąć kredyt.

Obecny kryzys osłabi liberalizm i wiarę w rynek jako najlepszy mechanizm regulujący."

O tym, który z boków trójkąta zostanie wzmocniony oraz jak pandemia wpłynie na nasze myślenie politycznie opowiada Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego w Radiu Tok fm.

https://audycje.tokfm.pl/…/88850,Ofiara-pandemii-padnie-lib…

Posłuchaj podcastu: Ofiarą pandemii padnie liberalizm. Co się wzmocni? Socjalizm czy konserwatyzm? – TOK FM

Podcast z audycji Światopodgląd. Agnieszka Lichnerowicz. Gośćmi audycji byli: Anna Gromada. Dostępna transkrypcja. Temat: Ofiarą pandemii padnie liberalizm. Co się wzmocni? Socjalizm czy konserwatyzm?

Źródło
Opublikowano: 2020-04-09 21:21:37