Dyskusyjny Klub Czytelniczy Książki Społecznej: Dyktatura danych

Fundacja Kaleckiego:


Od amerykańskiej kampanii prezydenckiej z 2016 r. terminy takie jak fake newsy, dezinformacja czy farmy trolli weszły do niemal potocznego języka. Od tego czasu agresywne, manipulacyjne i wysoce spersonalizowane działania w sieci wygrywają wybory w kolejnych krajach. Analogiczne procesy następują w sferze gospodarczej. Wśród największych światowych firm udział korporacji działających w oparciu o dane użytkowników stale rośnie wypierając z rynku do niedawna "niezatapialne" biznesy.

Na temat rosnącej roli danych w gospodarce i polityce we wtorek 22 września o g. 18.00 z dr Heleną Chmielewską-Szlajfer z Akademii Leona Koźmińskiego rozmawiał będzie Filip Konopczyński z Fundacji.

Spotkanie będzie transmitowane online na fanpage'ach Krytyki Politycznej, Fundacji Kaleckiego i Centrum Jasna.

Aby wziąć czynny udział w dyskusji oraz otrzymać rozdział książki do lektury (dyskusja będzie koncentrować się wokół ostatniego rozdziału pod tytułem "Droga do odkupienia win" oraz epilogu), należy zarejestrować się poprzez formularz online pod adresem:

https://forms.gle/rd5SshrRNCwLYZUo6.

Do zobaczenia!

Źródło
Opublikowano: 2020-09-16 13:25:39

"W okresie izolacji w sieci było pełno memów, z których wynikało, że największymi wygranymi pandemii są zwierzęta d

Fundacja Kaleckiego:

"W okresie izolacji w sieci było pełno memów, z których wynikało, że największymi wygranymi pandemii są zwierzęta domowe, dla których mieliśmy więcej czasu i uwagi. A co z dziećmi? Ich samopoczucie pogarsza się od lat. Zdaniem Anny Gromady z centrum badawczego UNICEF we Florencji i autorki raportu o dobrostanie dzieci w krajach rozwiniętych pandemia dodatkowo pogłębi nierówności i pogorszy sytuację dzieci. – Skutkiem zamknięcia szkół będzie spadek poziomu kompetencji i aktywności ruchowej, a pozbawienie kontaktu z grupą rówieśniczą wpłynie na kondycję psychiczną dzieci".

W podcaście Gazeta Wyborcza Jutronauci rozmowa Wadima Makarenko z Anną Gromadą z Fundacji. Zachęcamy do słuchania audycji szczególnie w kontekście początku roku szkolnego.

link do audycji: https://wyborcza.pl/podcast/0,172673.html…


Źródło
Opublikowano: 2020-09-13 12:24:26

Co roku 4,2 mln ludzi umiera ze względu na zanieczyszczenie powietrza. To przyczyna większej liczby zgonów niż tytoń. Za

Fundacja Kaleckiego:

Co roku 4,2 mln ludzi umiera ze względu na zanieczyszczenie powietrza. To przyczyna większej liczby zgonów niż tytoń. Zanieczyszczenie szkodzi wszystkim, ale największe straty przynosi dzieciom ponieważ mają mniejszą pojemność płuc i słabo rozwinięty układ odpornościowy. Dzieci, ze względu na swój wzrost, są też bliżej gruntu, gdzie kumulują się spaliny.

Mimo postępów Polska nadal ma jedną z najgorszych jakości powietrza w krajach rozwiniętych i najgorszą w Unii Europejskiej.

Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do przeczytania najnowszego raportu UNICEF-u, który powstał przy udziale Fundacji Kaleckiego:
https://www.unicef-irc.org/child-well-being-report-card-16


Źródło
Opublikowano: 2020-09-11 13:03:53

Niskie płace hamują robotyzację w Polsce – tech

Fundacja Kaleckiego:

"Dr Karol Muszyński ocenił, że jedną z podstawowych barier jest to, iż firmy w Polsce nie mają motywacji do inwestowania w robotyzację i automatyzację. – Jeżeli przyjrzymy mu się bliżej, to okazuje się, że w Polsce robotów jest kilka razy mniej niż w Czechach czy na Słowacji. Przez to, że mamy taką dziurę w regulacjach rynku pracy, że można bardzo mało płacić pracownikom. (…). W Polsce firmy nie inwestują w roboty, bo praca w Polsce jest ciągle bardzo tania. To jest złe zarówno dla pracownika, jak i przemysłu, który będzie tracił konkurencyjność i w końcu jest złe dla perspektyw polskiej gospodarki."

Relacja serwisu WNP.PL z debaty Jutronauci Gazeta Wyborcza w ramach Europejski Kongres Gospodarczy 2020 (European Economic Congress), w której udział wziął Karol Muszyński z Fundacji. Zachęcamy do lektury.

link do tekstu: https://www.wnp.pl/…/niskie-place-hamuja-robotyzacje-w-pols…

Niskie płace hamują robotyzację w Polsce – tech

Pod względem zaawansowania robotyzacji i automatyzacji Polska niekorzystnie odstaje nie tylko od krajów Zachodu, ale również Czech i Słowacji. Jedną z przyczyn tego są niskie płace w naszym kraju, które nie mobilizują firm do inwestowania r

Źródło
Opublikowano: 2020-09-05 12:30:57

USA z dochodem powyżej 60 tys. $ na osobę notuje śmiertelność niemowląt na poziomie krajów trzykrotnie biedniejszych.

Fundacja Kaleckiego:

USA z dochodem powyżej 60 tys. $ na osobę notuje śmiertelność niemowląt na poziomie krajów trzykrotnie biedniejszych.

Dzieje się tak między innymi dlatego, że w krajach wysokorozwiniętych śmiertelność niemowląt jest ściślej powiązana z poziomem nierówności niż z bogactwem.

Kraje UE i OECD poczyniły imponujące postępy w zmniejszaniu śmiertelności niemowląt. Pięćdziesiąt lat temu średni wskaźnik wynosił 25 zgonów na 1000 urodzeń. Liczba ta spadła do 16 w 1978, 13 w 1988, 8 w 1998, 5 w 2008 r i 3,8 w 2018 r. Dziś stosunkowo niewielkie różnice między krajami zamożnymi w mniejszym stopniu odzwierciedlają podstawowe standardy zdrowia publicznego a bardziej wysiłki, aby dotrzeć do każdego niemowlęcia w najwcześniejszych dniach i życia, szczególnie do tych z najbardziej marginalizowanych rodzin.

Wiecej informacji w raporcie Anny Gromada z Fundacji Kaleckiego dla centrum badawczego UNICEFu:
https://www.unicef-irc.org/…/Report-Card-16-Worlds-of-Influ…


Źródło
Opublikowano: 2020-09-04 16:28:27

Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego jest główną autorką flagowego raportu UNICEFu podejmującego próbę redefinicji tego, c

Fundacja Kaleckiego:

Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego jest główną autorką flagowego raportu UNICEFu podejmującego próbę redefinicji tego, czym jest dobrostan, dobrobyt i dobre społeczeństwo.

Tutaj kilka wniosków:

-> Większość krajów grupy G7, dysponujących prawie połową światowego bogactwa, znajduje się na końcu, jeśli przestaniemy patrzeć na PKB, a zaczniemy na zdrowie psychiczne, kompetencje miękkie czy środowisko. Nie przekładają swojego dobrobytu na dobrostan.

-> Gwiazdy rankingów PISA z Dalekiego Wschodu, Japonia i Korea, przestają błyszczeć gdy uznamy umiejętności społeczne za równie ważne jak umiejętności akademickie i zdrowie psychiczne. Niektóre czerwone paski to pyrrusowe zwycięstwa.

-> Otyłość wysuwa się na przód jako niedożywienie bogatego świata. Prawie jedno na troje dzieci ma nadwagę. Do 2030 r. ma ona dotknąć 254 miliony dzieci. Prawie połowa nastolatków nie lubi swojego ciała. Liczby są podobne dla 11, 13 i 15 latków, co może oznaczać, że negatywny stosunek do własnego ciała zaczął się jeszcze wcześniej. Podobna proporcja dziewcząt i chłopców jest niezadowolona w własnego ciała, ale na jakości życia dziewcząt ciąży to dwa razy mocniej.

-> Niektóre osiągnięcia doprowadziły do ​​samozadowolenia. W ostatniej dekadzie szczepienia przeciwko odrze spadły w 14 bogatych krajach. Niektóre z najbogatszych narodów świata utraciły trudny do osiągnięcia immunitet stadny, zapominając, że osiągnięcia w zakresie praw człowieka nie mogą być brane za pewnik.

-> Tymczasem nadchodzi przyszłość i dla nastolatków wygląda to inaczej niż dla dorosłych. Na przykład w Wielkiej Brytanii dzieci bardziej martwią się o środowisko niż o Brexit czy gospodarkę.

Wersja dla zabieganych: https://www.unicef-irc.org/child-well-being-report-card-16
Pełna wersja: https://www.unicef-irc.org/…/Report-Card-16-Worlds-of-Influ…
(Wkrótce dostępna również po polsku).


Źródło
Opublikowano: 2020-09-04 14:57:54

Jak pandemia wpłynęła na robotyzację i cyfryzację? Odpowiedzi będziemy szukać podczas debaty w ramach „Jutronautów”

Fundacja Kaleckiego:

Jutro Karol Muszyński weźmie udział w debacie “Robotyzacja i automatyzacja przemysłu w czasach pandemii” organizowanej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego – więcej informacji w linku.
https://wyborcza.pl/Jutronauci/7,165057,26259026,jak-pandemia-wplynela-na-robotyzacje-i-cyfryzacje-odpowiedzi.html

Jak pandemia wpłynęła na robotyzację i cyfryzację? Odpowiedzi będziemy szukać podczas debaty w ramach „Jutronautów”

Czy pandemia już na zawsze zmieniła nasze wyobrażenie o roli robotyzacji i cyfryzacji w życiu codziennym i zawodowym? Co nadal wymaga jeszcze poprawy? Między innymi nad tym kwestiami będziemy się zastanawiać na piątkowej debacie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Źródło
Opublikowano: 2020-09-03 18:39:25

Z przykrością podajemy informację, że wczoraj w Wenecji w wieku 59 lat zmarł David Graeber, wybitny amerykański antropol

Fundacja Kaleckiego:

Z przykrością podajemy informację, że wczoraj w Wenecji w wieku 59 lat zmarł David Graeber, wybitny amerykański antropolog związany m.in. z Yale i London School of Economics. Co najmniej dwie książki napisane przez Graebera głęboko wpłynęły na współczesną współczesną dyskusję dotyczącą ekonomii politycznej i historii gospodarki. Jego "Dług" oraz "Praca bez sensu" nie tylko poruszały tematy kluczowe dla współczesnej fazy rozwoju społeczno-gospodarczego, ale także nadały kształt narracji o problemach, które w głównym nurcie były ignorowane. Nie tylko dzięki jego książkom, ale także działalności aktywistycznej i medialnej Graebera idee, które tworzył i głosił zainspirowały pokolenie badaczy, publicystów i aktywistów.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-03 17:25:24

W programie „Gra w klasy” Radio TOK FM prowadzonej przez red. Katarzynę Murawską gościem będzie Filip Konopczyński z F

Fundacja Kaleckiego:

W programie „Gra w klasy” Radio TOK FM prowadzonej przez red. Katarzynę Murawską gościem będzie Filip Konopczyński z Fundacji. Tematem będzie bilans ekonomicznych problemów społecznych w Polsce w skali skali biedy i niedostatku oraz nierówności ekonomicznych w kontekście nowych odczytów dot. koronarkryzysu.

Zapraszamy do słuchania tuż po 23:00.

Ilustracja: Karolina Kłaczyńska
https://www.facebook.com/klaczynskarolina


Źródło
Opublikowano: 2020-08-31 20:24:10

How Poland’s Road To Socialism Was Blocked

Fundacja Kaleckiego:

"Polscy ekonomiści tacy jak Oskar Lange czy Michał Kalecki stworzyli bardzo użyteczne modele tego, jak może działać system socjalistyczny aby łączyć aspekty równościowe z efektywnością ekonomiczną. Jednak komunistyczne rządy odrzuciły ich koncepcje, co ostatecznie przyczyniło się do upadku całego systemu".

Amerykański Jacobin magazine opublikował artykuł prof. Jana Toporowskiego, członka Rady Naukowej Fundacji, poświęcony historii ekonomicznej PRL, Pierwszej Solidarności oraz transformacji ustrojowej.

Zachęcamy do lektury!

link do tekstu: https://tinyurl.com/yxvat6jh

How Poland’s Road To Socialism Was Blocked

Polish economists like Oskar Lange and Michał Kalecki produced highly creative models of how a socialist system could work, balancing equality and efficiency. But Poland’s Communist government neglected their ideas, sowing the seeds of its eventual demise.

Źródło
Opublikowano: 2020-08-29 11:46:37

Obejrzyj Korpobojkot facebooka

Fundacja Kaleckiego:Dla Ekonomiaspoleczna.pl Filip Konopczyński pisze o „bojkocie reklamodawców”. z którymi zmaga się Facebook. Tekst tłumaczy, o co w całej sprawie chodzi, czemu wbrew pozorom akcja nie ma wiele wspólnego z „bojkotem konsumenckim” oraz kto może na na niej najbardziej zyskać. Zachęcamy do lektury.

link…

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-07-27 12:37:29

Wilkin: PiS dla rolników-producentów nie zrobiło nic

Fundacja Kaleckiego:

"Na wsi kobiety uważają, że wykształcenie to zasób, który pozwala osiągnąć wyższe dochody, większą niezależność, lepsze perspektywy. Wiele badań wskazuje także na to, że kobiety często nie tolerują swego rodzaju marazmu albo alkoholizmu na obszarach wiejskich, dlatego szukają bardziej cywilizowanych miejsc do życia. Odbija się to w pewnej mierze na sytuacji demograficznej. W niektórych regionach brakuje kobiet, stąd mężczyźni mogą mieć trudność ze znalezieniem partnerki."

Zachęcamy do lektury wywiadu na łamach Kultury Liberalnej przy okazji publikacji "Raportu o stanie wsi 2020", w którym red. Tomasz Sawczuk rozmawia z prof. dr hab. Jerzym Wilkinem z Polskiej Akademii Nauk, a także członkiem Rady Naukowej Fundacji.

link: https://kulturaliberalna.pl/…/pis-dla-rolnikow-producentow…/

Wilkin: PiS dla rolników-producentów nie zrobiło nic

Jak zmieniła się w ostatnich 30 latach polska wieś? Dlaczego mieszkańcy wsi i rolnicy popierają PiS? Opowiada współautor raportu „Polska wieś 2020”.

Źródło
Opublikowano: 2020-07-22 15:06:05

"ŁK: Czy Polacy wracający do ojczyzny na skutek globalnego kryzysu w istotny sposób podwyższą wskaźniki bezrobocia

Fundacja Kaleckiego:

"ŁK: Czy Polacy wracający do ojczyzny na skutek globalnego kryzysu w istotny sposób podwyższą wskaźniki bezrobocia w Polsce?
FK: Powrót „unijnej emigracji” nie powinien w znaczący sposób wpłynąć na sytuację na rynku pracy. Według większości modeli powroty związane są ze wzrostem poziomu życia w kraju pochodzenia (dowodzą tego na przykład trendy migracji Turków do Niemiec i z powrotem). Może się to zmienić, wymagałoby to jednak, aby kryzys gospodarczy w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii czy Norwegii i innych popularnych kierunkach emigracyjnych był większy (i dłuższy), niż przewidują aktualne, stosunkowo optymistyczne prognozy (np. Komisji Europejskiej). Jednak nawet w takim wypadku kraje, które mają bardziej ucywilizowany, czyli bezpieczny dla zatrudnionych rynek pracy, będą w sytuacji uprzywilejowanej w stosunku do krajów takich jak Polska, w których główną przewagą konkurencyjną są niskie standardy zatrudnienia."

Z Łukasz Komuda, redaktorem portalu Rynekpracy.org dla Ekonomiaspoleczna.pl o perspektywach emigracji i imigracji zarobkowej w Polsce rozmawiał Filip Konopczyński. Zachęcamy do lektury wywiadu.

link: https://ekonomiaspoleczna.pl/ukraincy-wyjezdzaja-a-polacy-…/


Źródło
Opublikowano: 2020-07-20 09:30:20

Cyfrodziewczyny w Dyskusyjnym Klubie Książki

Fundacja Kaleckiego:


Wciąż popularny stereotyp zakłada, że informatyka czy programowanie to "męskie" zawody. To przekonanie utrzymuje się nawet pomimo niewygodnej prawdy: w ogromnym stopniu to właśnie kobiety, także w Polsce, były pionierkami prac nad rozwojem technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Współcześnie branża IT jest jedną z nielicznych, które wciąż gwarantują realne szanse na dobre zarobki i warunki pracy oraz prawdziwą samodzielność. Czy programowanie może spełnić nadzieję o feministycznej emancypacji przez pracę? Czy dzisiejsze dziewczynki i uczennice za kilka lat będą wciąż mogły "załapać" się na korzyści z czwartej rewolucji przemysłowej? I co może te plany pokrzyżować?

W czwartek 23. lipca o g. 18.00 gościem kolejnego spotkania online w ramach dyskusyjnego klubu Jasna 10: Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej będzie Karolina Wasielewska, dziennikarka prowadząca bloga Girls Gone Tech” i autorka wydanej w tym roku książki “Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki”. Spotkanie online poprowadzi Filip Konopczyński z Fundacji Kaleckiego.

Zapraszamy do udziału w dyskusji.

Link do wydarzenia i transmisji online:

https://www.facebook.com/events/206046147419407/

Źródło
Opublikowano: 2020-07-16 13:45:42

Pensja za krzątactwo – Miesięcznik Znak

Fundacja Kaleckiego:

Nierównowaga w obciążeniu obowiązkami domowymi między kobietami a mężczyznami jest uderzająca. Badania pokazują, że Polce wychowującej dziecko do 7. roku życia praca domowa pochłania średnio 40 h tygodniowo. Mężczyźnie w takiej sytuacji o połowę mniej. Jak możemy to zmienić? Maciej Sobociński z Fundacja Kaleckiego w rozmowie z Anną Mateją🧐

Pensja za krzątactwo – Miesięcznik Znak

Nierównowaga w obciążeniu obowiązkami domowymi między kobietami a mężczyznami jest uderzająca. Badania pokazują, że Polce wychowującej dziecko do 7. roku życia praca domowa pochłania średnio 40 h tygodniowo. Mężczyźnie w takiej sytuacji o połowę mniej. Jak możemy to zmienić?

Źródło
Opublikowano: 2020-07-15 18:08:08

"Kiedy myślę o obecnym kryzysie, zastanawiam się, jak praca z domu – prezentowana jako coś dobrego dla pracowników

Fundacja Kaleckiego:

"Kiedy myślę o obecnym kryzysie, zastanawiam się, jak praca z domu – prezentowana jako coś dobrego dla pracowników – zostanie obrócona na ich niekorzyść. Kryzys związany z COVID pozwala zagospodarowywać zasoby domowe pracowników. Będą one coraz mocniej wykorzystywane, żeby pracodawcy mogli generować zyski i żeby kapitalizm mógł się dalej kręcić."

*****

"Pandemia zakończyła dyskusję o standardach pracy. Tej dyskusji w ogóle już nie ma. W ostatnim czasie były pewne pozytywne zmiany na rynku pracy, które moim zdaniem zostały teraz zdetonowane.
Nagle się okazuje, że rozmawialiśmy przez wiele lat o poprawie standardów pracy i nic z tej dyskusji po czterech miesiącach pandemii nie zostało. Pracownicy już nikogo nie interesują. Ile się dzisiaj mówi, że ratownicy jeżdżą po ludzi chorych na COVID-19 na umowach cywilnoprawnych finansowanych pośrednio przez Ministerstwo Zdrowia? Niech się cieszą, że mają pracę. Warunki pracy? Tego w ogóle już nie ma. Nie będzie dyskusji o likwidacji śmieciówek czy podnoszeniu wynagrodzeń. Jakieś regulowanie platform cyfrowych? W ogóle zapomnij."

link do wywiadu z Karol Muszyński: https://wyborcza.pl/7,156282,26117635,dr-muszynski-pracowni…


Źródło
Opublikowano: 2020-07-11 18:36:58

List pierwszego w historii premiera Indii Jawaharlala Nehru do Michała Kaleckiego:

Fundacja Kaleckiego:

🎯List pierwszego w historii premiera Indii Jawaharlala Nehru do Michała Kaleckiego:
„The research workers of the Planning Unit of the Indian Statistical Institute who had advantage of being closely associated with you, have delivered much benefit from your visit; this has provided fresh stimulus to their work”


Źródło
Opublikowano: 2020-07-08 07:22:15

Jutro o 6.00 w programie Pierwsze Śniadanie w TOKu prowadzonym przez redaktora Piotr Maślak gospodarcze programy kandyda

Fundacja Kaleckiego:

Jutro o 6.00 w programie Pierwsze Śniadanie w TOKu prowadzonym przez redaktora Piotr Maślak gospodarcze programy kandydatów na urząd prezydenta komentował będzie Filip Konopczyński z Fundacji. Porannych odbiorców Radio TOK FM zachęcamy do słuchania audycji.

Źródło
Opublikowano: 2020-07-06 23:28:05

Całość rozmowy z Maciej Sobocinski (Fundacja Kaleckiego, European University Institute) do przeczytania w najnowszej ed

Fundacja Kaleckiego:


Całość rozmowy z Maciej Sobocinski (Fundacja Kaleckiego, European University Institute) do przeczytania w najnowszej edycji Miesięcznik ZNAK.

Link do wywiadu w wydaniu internetowym: http://www.miesiecznik.znak.com.pl/maciej-sobocinski-pensja-za-krzatactwo
Źródło
Opublikowano: 2020-07-03 11:30:14

"Polki przeznaczają blisko 5 h dziennie na zajęcia domowe, a ok. 7 h na pracę zawodową. Badania Eurofound przekonuj

Fundacja Kaleckiego:

"Polki przeznaczają blisko 5 h dziennie na zajęcia domowe, a ok. 7 h na pracę zawodową. Badania Eurofound przekonują z kolei, że Polce wychowującej dziecko poniżej 7. roku życia praca domowa pochłania średnio 40 h tygodniowo. Mężczyźnie w takiej sytuacji o połowę mniej. Dalej: kobieta z małym dzieckiem pracuje zawodowo 30 h tygodniowo, mężczyzna – 37, z czego wynika, że kobieta pracuje tygodniowo, w pracy i w domu, 13 h więcej niż mężczyzna. O tyle mniej czasu ma na samorealizację czy zadbanie o zdrowie."

Członek Rady Fundacji i badacz European University Institute Maciej Sobociński udzielił wywiadu redaktorce Annie Matei z Miesięcznik ZNAK. Rozmowa dotyczy zjawisk takich jak m.in. podział ról i obowiązków domowych, nieodpłatna praca kobiet czy trendu zastępowania wysokiej jakości usług opiekuńczych świadczeniami pieniężnymi.

Całość do przeczytania w papierowym i elektronicznym wydaniu "Znaku".

Link do fragmentu wywiadu: www.miesiecznik.znak.com.pl/maciej-sobocinski-pensja-za-kr…/


Źródło
Opublikowano: 2020-07-01 19:16:16