Dzisiaj pod siedzibą Sądu Okręgowego w Warszawie działacze Razem zorganizowali h

Dzisiaj pod siedzibą Sądu Okręgowego w Warszawie działacze Razem zorganizowali happening w solidarności ze skazanym aktywistą miejskim Janem Śpiewakiem. W proteście przeciwko utajnieniu uzasadnienia wyroku, symbolicznie zdarli z sentencji wyroku zasłaniające jego treść czarne paski.

Dzień wcześniej w siedzibie sądu zapadł wyrok prawomocnie skazujący Jana Śpiewaka, aktywistę walczącego od lat z dziką reprywatyzacją, jako winnego zniesławienia Bogumiły Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej. Uzasadnienie wyroku zostało utajnione. Przeciwko temu protestowali działacze Razem.

„Uważamy, że uzasadnienie powinno być jawne. I powinno w sposób jawny i zrozumiały dla opinii publicznej odnieść się do krzywdy lokatorów, o których walczył Jan Śpiewak. Do zagrożenia bezdomnością i ubóstwem, do utraty zdrowia, do spirali zadłużenia, w którą wpędzani byli lokatorzy. Bo walka z tymi zjawiskami jest ważnym interesem społecznym – interesem, w imieniu którego występował Śpiewak. I bez wzięcia tego pod uwagę niemożliwy jest sprawiedliwy wyrok” – komentował sprawę Maciej Borowski-Monkiewicz, warszawski działacz Razem.

Działacze Razem zaprezentowali symboliczny wydruk wyroku sądu, gdzie pod tytułem wyroku umieszczono trzy hasła zaklejone czarną taśmą. Maciej Borowski-Monkiewicz zrywał kolejne taśmy odsłaniając po kolei napisy „Bezdomność”, „Ubóstwo” i „Krzywda”.

„Fakt, że wciąż nie przegłosowano ustawy reprywatyzacyjnej to hańba wszystkich rządów po 1989 r. PiS złożył swoją propozycję ustawy, ale – tak jak poprzednicy – ugiął się pod naciskiem ambasady USA. Brak tej ustawy pozwala na działania mafii reprywatyzacyjnej nie tylko w Warszawie, ale również w Poznaniu, Łodzi i Krakowie. Jako Lewica nie ulegniemy naciskom i wprowadzimy pod obrady sejmu projekt ustawy reprywatyzacyjnej" – powiedziała Julia Zimmermann z Zarządu Krajowego Razem.

Źródło
Opublikowano: 2019-12-14 16:58:16

Mateusz Morawiecki murem za Janem Śpiewakiem. „Jestem z nim sercem”


Nareszcie. Może to coś da? Pytanie co?

Mateusz Morawiecki murem za Janem Śpiewakiem. „Jestem z nim sercem”

Premier Mateusz Morawiecki wspiera Jana Śpiewaka. Działacz miejski został w piątek skazany za zniesławienie mecenas Bogumiły Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej w związku z reprywatyzacją. Czy prezydent Andrzej

Źródło
Opublikowano: 2019-12-14 10:54:42

Mateusz Morawiecki odrzucił porozumienie w sprawie neutralności klimatycznej. Polska będzie czarną plamą na mapie Europy

Mateusz Morawiecki odrzucił porozumienie w sprawie neutralności klimatycznej. Polska będzie czarną plamą na mapie Europy 🇪🇺

Rząd PiS chce zagłady i nie mówimy tego stosując jakąś demagogię. Mówimy to najzupełniej poważnie, bo to są odpowiednie słowa.

Powiecie, co mała Polska może, gdy Azja truje?

Na wszystkich szczytach klimatycznych Chiny i Indie wymigują się od wprowadzania zmian mówiąc, że bogata Europa nie robi nic. Więc dlaczego oni mają coś robić? A Europa nie robi, bo Polska kolejny raz staje okoniem.

Premier Morawiecki skazuje nas i nasze dzieci na życie w przegrzanej planecie. Dzięki, bardzo miło z Pana strony.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-13 15:30:23

Piotr Ikonowicz: Równo to nie zawsze znaczy sprawiedliwie

„PiS nie może sobie pozwolić, żeby się nie znalazły na „Nową Piątkę”. Gorzej z pieniędzmi dla nauczycieli. Nie nazywałbym transferu socjalnego rozdawnictwem. Jednak widać, że ten transfer jest tak adresowany, żeby rządzącym przyniósł pomyślny wynik wyborczy, a nie rozwiązywał realne problemy…

Więcej

Piotr Ikonowicz: Równo to nie zawsze znaczy sprawiedliwie

Źródło
Opublikowano: 2019-12-13 08:32:32

Obejrzyj Matysiak punktuje PiS


Bardzo ważny głos w sprawie transportu zbiorowego. W regionach wiejskich i w mniejszych miastach zawsze było z nim źle, ale PiS postanowił nam udowodnić, że może być jeszcze gorzej.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-12 18:45:49

Obejrzyj Megalomańskie projekty, czy łączenie Polski?


Rząd Prawo i Sprawiedliwość woli megalomańskie projekty, na które może wydać setki milionów złotych, zamiast rozwijać kolej w mniejszych miejscowościach i powiatach.

O tym w #Sejm mówił dziś poseł Razem, Maciej Konieczny.Sejm

Źródło
Opublikowano: 2019-12-12 16:29:56

Obejrzyj Maciej Konieczny o nienawistnych postach Wojciecha Muszyńskiego


Przedstawiciele prawicy często twierdzą, że "nie ma problemu mowy ninawiści" po prawej stronie sceny politycznej. W Panormaie Opinii przypominam posłowi Lipcowi (PiS) o haniebnych wypowiedziach pana Wojciecha Muszyńskiego, pracownika IPN i doradcy prezydenta Dudy.

Obiecuję też, że sprawy Wojciecha Muszyńskiego nie zostawimy i już jutro podejmiemy konkretne działania, aby pan Muszyński nie pozostał bezkarny.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-12 12:05:52

LEWICA POPIERA PARTIĘ PRACY W WYBORACH POWSZECHNYCH W WIELKIEJ BRYTANII W 2019 R

LEWICA POPIERA PARTIĘ PRACY W WYBORACH POWSZECHNYCH W WIELKIEJ BRYTANII W 2019 ROKU

Lewica, koalicyjny klub lewicy parlamentarnej, popiera brytyjską Partię Pracy w nadchodzących wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii, 12 grudnia 2019.

Partia Pracy pod przewodnictwem Jeremy’ego Corbyna przedstawiła ambitny i odważny program wyborczy, opierający się na wartościach przyświecających wszystkim progresywnym siłom oraz wszystkim tym, którym szczególnie leży na sercu dobro marginalizowanych grup społecznych. Nasz klub także podziela te wartości.

Propozycje programowe Partii Pracy składają się na jasną, rozsądną i możliwą do zrealizowania wizję przyszłości Wielkiej Brytanii. Ponadto, ten śmiały, porywający i przekonujący dokument wskazuje drogę wszystkim lewicowym partiom politycznym w całej Europie. Program laburzystów jest dowodem na to, że tylko progresywna lewica ma obecnie zdolności i ambicje, aby podejmować najbardziej palące współczesne wyzwania, zaczynając od zmiany klimatu, a kończąc na problemie stagnacji płac. Labour pokazuje, że inna polityka jest możliwa — i że jest w zasięgu ręki.

Dla nas, koalicji lewicowych partii politycznych, szczególną inspiracją i motywacją są zwłaszcza następujące pomysły zawarte w programie Partii Pracy:

Jaki Brexit i jak chronić praw migrantów?

Lewica stoi na straży praw obywateli Polski za granicą, wliczając w to milionową polską społeczność w Wielkiej Brytanii. Wynik głosowania w sprawie Brexitu spowodował olbrzymią niepewność wśród obywateli UE mieszkających na Wyspach, dotyczącą ich życia i praw. Opowiedzenie się Labour za ochroną praw imigrantów pozwala na przywrócenie utraconego poczucia bezpieczeństwa. To samo należy powiedzieć o deklaracji laburzystów, że Partia Pracy poprze kolejne, prawnie wiążące referendum nad umową wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Z radością przyjmujemy otwartość Labour na pozostanie we Wspólnocie, jeśli byłoby to zgodne z wolą brytyjskiego społeczeństwa.

Z entuzjazmem witamy także deklarację, że rząd laburzystów zamierza przyznać pełnię praw wyborczych wszystkim osobom na stałe mieszkającym w Wielkiej Brytanii. Uważamy to za radykalną zmianę modelu praw obywatelskich i krok prawdziwie demokratyczny, który udzieliłby głosu grupom obecnie pozbawionym reprezentacji politycznej – w tym Polkom, Polakom i innym obywatelom i obywatelkom krajów Europy Środkowo-Wschodniej mieszkających w Wielkiej Brytanii. Żadna decyzja dotycząca życia i przyszłości jednostek nie może być podejmowana z wykluczeniem tych, których dotyczy. W świecie, w którym migracja jest częściej normą niż wyjątkiem, polityczna emancypacja jest jedyną drogą naprzód, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i globalnie.

Jak zatrzymać postępującą katastrofę klimatyczną i jednocześnie dać impet zielonej transformacji?

Zielona Rewolucja Przemysłowa zaproponowana przez Labour to wizja realistyczna, sprawiedliwa społecznie i jednocześnie radykalna. To wizja gospodarki patrzącej w przyszłość, wolnej od zależności od paliw kopalnych i jednocześnie ukierunkowanej na tworzenie nowych miejsc pracy. Jeśli brytyjscy wyborcy dadzą szansę na wdrożenie tej wizji, Partia Pracy stałaby się wzorem dla Europy — i nie tylko — jak należy dbać o równowagę ekologiczną. Obecnie Polska jest nadal prawie całkowicie zależna od węgla. Widzimy niewielki postęp w kierunku zielonej transformacji energetycznej. Wielka Brytania pod rządami laburzystów doprowadziłaby do zmian, które również inne kraje, w tym Polska, powinny wdrożyć aby wspólnie uratować naszą planetę.

Jak odbudować usługi publiczne i skończyć z polityką cięć?

Wszyscy Brytyjczycy i Brytyjki potrzebują dziś pilnie przerwania brutalnych, niepotrzebnych i umotywowanych politycznie cięć w polityce społecznej, wprowadzonych i utrzymywanych w ostatnich dziewięciu latach przez rządy torysów i ich koalicjantów. Szeroko zakrojone plany inwestycyjne laburzystów zdecydowanie poprawią jakość i dostępność usług publicznych w Zjednoczonym Królestwie. Pogłębiający się kryzys usług publicznych w Polsce, dotykający szczególnie ochrony zdrowia, szkolnictwa i transportu publicznego, przypomina sytuację w Wielkiej Brytanii i wymaga podobnych rozwiązań.

Program Labour składa obietnicę renacjonalizacji niewydajnej i drogiej brytyjskiej kolei i usług pocztowych. Partia Pracy jako jedyna rozumie, że własność publiczna nad naturalnymi monopolami leży w żywym interesie demokratycznych społeczeństw. Należy chronić – lub przywrócić, wszędzie tam, gdzie to konieczne — społeczną kontrolę nad wodą, energią i dostępem do szerokopasmowego, szybkiego internetu, tam gdzie jest to konieczne. Z zadowoleniem odnotowujemy determinację Labour w tej kwestii.

Jak nadać priorytet prawom pracowniczym?

Program Partii Pracy uznaje, że w dzisiejszej Wielkiej Brytanii zatrudnienie nie gwarantuje ani bezpieczeństwa, ani stabilności i dobrego życia. Niskie płace, śmieciowe zatrudnienie i coraz mniejszy udział pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwami to skutki systemu, który faworyzuje prywatny biznes i korporacje kosztem pracujących. Labour zobowiązuje się to zmienić. Nasz klub reprezentuje polskie pracownice i pracowników, także te, które wyemigrowały żeby żyć i pracować w Zjednoczonym Królestwie. Dlatego pochwalamy propozycje Partii Pracy, które poprawią sytuację pracowników: wprowadzenie płacy minimalnej opartej na rzeczywistych kosztach życia i systemu akcjonariatu pracowniczego.

Polscy pracownicy należą do najbardziej przepracowanych w Europie. Inicjatywa skrócenia tygodniowego czasu pracy proponowana przez Labour jest nam szczególnie bliska. To sygnał, że nadszedł czas abyśmy pracowali mniej, a żyli więcej.

W tym kontekście wierzymy, że zwycięstwo Partii Pracy w Wielkiej Brytanii wpłynie na wzmocnienie pracowników na całym świecie.

W świetle powyższych argumentów, wzywamy wszystkie Polki i Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii oraz wszystkich naszych wyborców do oddania głosu na Partię Pracy.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-11 19:48:40

Trybunał: osoby na ‚śmieciówkach’ będą mogły być w związkach zawodowych

No więc rzeczywiście tamten rząd szybko się zdematerializował, przyszedł następny i też schował sprawę do zamrażarki. Powód jest prosty: osoby na śmieciówkach w związkach zawodowych to byłaby rewolucja na rynku pracy, na czym ani PO, ani bankierom z PiS nie zależy. W sumie prawdopodobnie starym…

Więcej

Trybunał: osoby na ‚śmieciówkach’ będą mogły być w związkach zawodowych

Źródło
Opublikowano: 2019-12-11 03:43:10

W Skandynawii partia Razem usytuowałaby się tylko trochę na lewo od centrum. W w

W Skandynawii partia Razem usytuowałaby się tylko trochę na lewo od centrum. W większości Zachodniej Europy stanowiłaby normalną socjaldemokrację. Po prostu polska scena polityczna jest dramatycznie wychylona na prawo. To my tu robimy za europejską normalność, a nie premier Morawiecki. Jeżeli spojrzeć na powojenną historię Zachodu, to neoliberalny model kapitalizmu, w którym Polska się tak zakochała po roku 1989, jest skrajnością. Na szczęście to się zmienia. Na scenę wchodzą młodzi. Przykładowo w USA w kolejnych badaniach okazuje się, że większość młodych woli socjalizm od kapitalizmu.

Cały wywiad dla "Plus Minus" przeczytacie tutaj:
https://www.rp.pl/…/312069992-Maciej-Konieczny-W-Skandynawi…


Źródło
Opublikowano: 2019-12-08 17:15:34

PiS chce skłonić chore osoby do ryzykowania zdrowiem, chodzenia do pracy i zaraż

PiS chce skłonić chore osoby do ryzykowania zdrowiem, chodzenia do pracy i zarażania innych. Po zmianach w prawie znacznie ograniczone zostanie prawo do zasiłku chorobowego. Będzie przysługiwało dopiero po 90 dniach od rozpoczęcia nowej pracy. Więc upewnij się, że chorowanie i wypadki masz zaplanowane w kalendarzu! Jeśli wrócisz do pracy po chorobie to kolejny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał Ci dopiero po 90 dniach.

Nie zgadzamy się na zamiany proponowane przez PiS. Są zagrożeniem dla zdrowia pracownic i pracowników. Zdrowiem płacimy już za przepracowanie (jesteśmy w czołówce najbardziej przepracowanych społeczeństw na świecie). Pracujemy wieczorami i nocami, pracujemy podczas urlopów i w wolne weekendy. Dosyć!

➡️ Nie zgadzamy się na karanie za chorobę!
➡️ Uważamy też, że zwolnienie lekarskie powinno być odpłatne w wysokości 100% pensji.
➡️ Jesteśmy za wydłużeniem urlopu wypoczynkowego do co najmniej 35 dni w roku i skróceniem czasu pracy.

Dbajmy o siebie!


Źródło
Opublikowano: 2019-12-06 14:08:32

PiS chce skłonić chore osoby do ryzykowania zdrowiem, chodzenia do pracy i zarażania innych. Po zmianach w prawie znaczn

PiS chce skłonić chore osoby do ryzykowania zdrowiem, chodzenia do pracy i zarażania innych. Po zmianach w prawie znacznie ograniczone zostanie prawo do zasiłku chorobowego. Będzie przysługiwało dopiero po 90 dniach od rozpoczęcia nowej pracy. Więc upewnij się, że chorowanie i wypadki masz zaplanowane w kalendarzu! Jeśli wrócisz do pracy po dłuższej chorobie to kolejny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał Ci dopiero po 90 dniach.

Nie zgadzamy się na zamiany proponowane przez PiS. Są zagrożeniem dla zdrowia pracownic i pracowników. Zdrowiem płacimy już za przepracowanie (jesteśmy w czołówce najbardziej przepracowanych społeczeństw na świecie). Pracujemy wieczorami i nocami, pracujemy podczas urlopów i w wolne weekendy. Dosyć!

➡️ Nie zgadzamy się na karanie za chorobę!
➡️ Uważamy też, że zwolnienie lekarskie powinno być odpłatne w wysokości 100% pensji.
➡️ Jesteśmy za wydłużeniem urlopu wypoczynkowego do co najmniej 35 dni w roku i skróceniem czasu pracy.

Dbajmy o siebie!


Źródło
Opublikowano: 2019-12-06 14:04:03

Cała Polska SSE. Miejsca pracy z rządową dotacją nie powinny być marne

Mind—->blown
Dzień, w którym moja wypowiedź pojawia się w towarzystwie prof. Leokadii Oręziak oraz Jeremiego Mordasewicza. Takie rzeczy tylko u Adriana Rozwadowska (Gazeta Wyborcza). Tym razem w tekście o Specjalnych Strefach Ekonomicznych w nowym, ogólnopolskim wydaniu ala Minister Morawiecki.

Cała Polska SSE. Miejsca pracy z rządową dotacją nie powinny być marne

Źródło
Opublikowano: 2019-12-06 11:01:37

Jest rok 2089. Prezes PiS-u, jak co roku, naciska na Mariana Banasia, by ten ustąpił z funkcji szefa Najwyższej Izby Kon

Jest rok 2089. Prezes PiS-u, jak co roku, naciska na Mariana Banasia, by ten ustąpił z funkcji szefa Najwyższej Izby Kontroli. Nikt nie pamięta skąd wziął się ten dziwny obyczaj, ale ściąga on w tym dniu na twittera i Fejsbuka wielu komentatorów, cyników i szyderców.

Źródło
Opublikowano: 2019-12-05 20:31:36

2 grudnia Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, w której odmówił Polce wychowującej dziecko ze swoją partnerką pr

2 grudnia Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, w której odmówił Polce wychowującej dziecko ze swoją partnerką prawa do wpisania brytyjskiego aktu urodzenia do polskich akt stanu cywilnego . Tym samym po raz kolejny polski porządek prawny zaklina rzeczywistość i udaje, że rodziny, w których rodzice są osobami tej samej płci, nie istnieją.

Co więcej, bez polskiego aktu urodzenia urzędnicy nie zgadzają się na nadanie numeru PESEL, wydanie dowodu osobistego czy paszportu. W ten sposób dziecko, będące polskim obywatelem, nie może korzystać z publicznej służby zdrowia, iść do publicznej szkoły czy w przyszłości zagłosować w polskich wyborach. To nie pierwszy taki przypadek, a decyzja NSA de facto sankcjonuje istnienie obywateli “gorszego sortu” – osób, wobec których państwo polskie nie musi wywiązywać się ze swoich obowiązków tylko ze względu na płeć rodziców.

Skandaliczna w tym kontekście jest wypowiedź powołanego przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości Rzecznik Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka, który cieszy się, że “nie pozostawia żadnych wątpliwości, że rodzicami dziecka nie mogą być pary jednopłciowe”. Panie Rzeczniku! Najwyraźniej zapomniał Pan, czyje prawa ma Pan chronić! Nie dość, że popiera Pan jawną dyskryminację, to jeszcze sam Pan ją stosuje, odmawiając prawa do istnienia około 50 tysiącom dzieci w Polsce*, wychowywanym przez pary jednopłciowe!

Mówi Pan też, że “nie da się w żaden, nawet pośredni sposób zalegalizować jednopłciowych małżeństw”. Otóż da się i zrobi to lewicowy rząd – szybciej, niż się Panu wydaje!


Źródło
Opublikowano: 2019-12-05 11:45:09

Adrian Zandberg: Nie aspiruję do roli mesjasza lewicy. Ani króla Polski

Dziś w Gazeta Wyborcza dłuższy wywiad – o usługach publicznych, opodatkowaniu Facebooka, polityce klimatycznej i o emocjach, które Razem wzbudza wśród neoliberalnych publicystów. A także o tym, czy Warszawa jest Nowym Jorkiem, Praga Bronxem, a Magdalena Biejat Alexandrią Ocasio-Cortez

"Jak przekonacie Polaków, którzy nie ufają państwu i wolą transfery bezpośrednie od usług publicznych i zmian systemowych?

– Niech pan pogada z ludźmi, którzy mają dzieci w szkole. Skoro rzekomo nie ufają państwu, to proszę im zaproponować bon zamiast bezpłatnej edukacji. Wyśmieją pana. A przecież prawica to właśnie mówiła w latach 90.: „zlikwidować szkoły publiczne, wprowadzić prywatne, a do ręki dać bony edukacyjne”. Ludzie to odrzucili. Bo chcą, żeby szkoła była publiczna i bezpłatna. Żeby była tym miejscem, które organizuje lokalną społeczność. To dotyczy też innych dziedzin życia. Może i pan marszałek Grodzki z Platformy chce prywatyzacji szpitali. Ale większość Polaków jest temu przeciwna…

Choć nie bez zastrzeżeń.

– Problem jest oczywiście taki, że jeśli usługi publiczne latami rzężą, to ludzie szukają osobistych strategii przetrwania. Jak masz trzy lata czekać w kolejce do specjalisty, to kombinujesz, żeby to obejść. Potrzebujesz gotówki, żeby sobie na własną rękę poradzić. Ale, wbrew opinii światłych przedstawicieli elit, ludzie nie są głupi. Wiedzą, że za 500 czy 1000 złotych nie da się kupić tego, czego człowiek potrzebuje, gdy dopadnie go ciężka choroba. Polacy chcą prawdziwego państwa dobrobytu. Czym tak naprawdę jest takie państwo? Jednym wielkim ubezpieczeniem, dzięki któremu można spać spokojnie. Bez wiecznego lęku o jutro.

Czyli lewica wie, jak nauczyć Polaków zaufania do państwa?

– Tu nie trzeba nikogo pouczać, tylko porządnie dofinansować i zorganizować usługi. Państwo oczywiście nie jest magicznym rozwiązaniem wszystkiego. Ma swoje słabości, tak samo jak rynek. Trzeba podchodzić do tego bez uprzedzeń. W Polsce jest miejsce i dla państwa, i dla własności samorządowej, i dla spółdzielni, i dla firm prywatnych. Ale usługi publiczne po prostu powinny być publiczne. Lewica nie zgodzi się na ich prywatyzację. Ochrona zdrowia i edukacja to obowiązki państwa"

https://wyborcza.pl/…/7,124059,25477331,adrian-zandberg-nie…

Adrian Zandberg: Nie aspiruję do roli mesjasza lewicy. Ani króla Polski

Są ludzie, którzy zawsze chcieli głosować na Europę, na nowoczesność, ale przez lata dostawali w pakiecie egoizm i państwo minimum – mówi Adrian Zandberg. – Teraz mogą głosować na lewicę, bez obawy o stracony głos. A Europa to nie jest dziki neoliberalizm, tylko solidarność społeczn…

Źródło
Opublikowano: 2019-12-04 18:56:03

Maciej Konieczny: jesteśmy gotowi współpracować z rządem ws. energetyki i klimatu

– Węgiel jest częścią rzeczywistości dzisiejszego Śląska. Jestem ostatnią osobą, która namawiałaby do bezmyślnego zamykania kopalń – mówiłem dziś na antenie PolskieRadio24.pl, musimy jednak pamiętać, że "transformacja energetyczna jest konieczna". – Chodzi nam o to, żeby dokonywać jej świadomie i w porozumieniu z górnikami.

Przyszłość naszej planety to śmiertelnie ważna sprawa, ważniejsza niż polityczne podziały. Dlatego w kwestii prac nad ustawą offshore'ową, w kwestii energetyki jądrowej jesteśmy gotowi współpracować z rządem.

Maciej Konieczny: jesteśmy gotowi współpracować z rządem ws. energetyki i klimatu

– Polakom nie wystarczy już anty-PiS. W kwestii prac nad ustawą offshore'ową czy energetyką jądrową – oferujemy współpracę z rządem. Jeśli rząd Prawa i Sprawiedliwości zechce z nami współpracować, to jesteśmy gotowi – mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Konieczny, poseł Lewicy z part…

Źródło
Opublikowano: 2019-12-04 18:06:06

Wiem, wiem, że miałem przestać, ale zwizualizowałem sobie manifestację przeciwko

Wiem, wiem, że miałem przestać, ale zwizualizowałem sobie manifestację przeciwko lewicy zorganizowaną przez liberalnych publicystów i nie mogę się powstrzymać przed wymyślaniem kolejnych haseł na demo:
„Zandbergu kary, twój rząd obali Cezary!”
„Razemowi komuniści, was obalą publicyści!”
„Wiadomo.co, wiadomo.co, Zandberg, Zandberg, wiadomo.co!”
„A w kompocie zamiast wiśni będą pływać maoiści!”
A wy jak sądzicie?

Źródło
Opublikowano: 2019-12-02 22:23:27

Od nowego roku wielu rodzicom małych dzieci będzie ciężej. Wzrosną koszta opieki żłobkowej w niesamorządowych żłobkach.

Od nowego roku wielu rodzicom małych dzieci będzie ciężej. Wzrosną koszta opieki żłobkowej w niesamorządowych żłobkach. Wiele gmin zmniejsza dopłaty, rząd PiS usuwa z programu Maluch+ dofinansowanie istniejących miejsc w żłobkach prywatnych. Państwo wciąż nie jest w stanie zapewnić wystarczającego dostępu do żłobków publicznych.

Posłanki Lewicy Razem Daria Gosek-Popiołek i Magdalena Biejat kierują w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Apelują o przywrócenie dopłat, pytają o plany rozwijania sieci publicznych żłobków oraz o wsparcie dla rodzin w opiece nad dziećmi do lat 3 tam, gdzie nie można utworzyć żłobków.

Postulaty Razem dotyczące wsparcia rodzin znajdziesz w naszej Karcie Rodziny. Link w komentarzu pod postem.


Źródło
Opublikowano: 2019-12-02 17:09:58

Obejrzyj Maciej Konieczny o wyzwoleniu


Dyskutując o historii prawica bardzo często próbuje przedstawiać Lewicę jako obrońców totalitaryzmu i dyktatury. Przykro mi, ale ta nędzna sztuczka retoryczna się nie uda.

Jestem ostatnią osobą, która usprwiedliwiałaby Związek Radziecki, bo jestem z tradycji niepodległościowej Polskiej Partii Socjalistycznej, jestem z tradycji polskiej lewicy, jestem z tradycji akowskiej i w żadnym wypadku nie zamierzam usprawiedliwiać stalinowskich zbrodni. Natomiast historycznym faktem jest to, że spośród sił aliantów to akurat Armia Czerwona wyzwoliłą ziemie polskie i kilkaset tysiecy ludzi oddało tutaj swoje życie walcząć z hitleryzmem.

Materiał jest fragmentem programu "Minęłą 8" wyemitownego 29.11.2019 na antenie TVP info. Cały program można obejrzeć tutaj:

https://www.tvp.info/…/29112019-08…/program-minela-8,odc-590


Źródło
Opublikowano: 2019-11-29 17:00:01

Odpowiedź lewicy na politykę społeczną PiS

https://pl.sputniknews.com/opinie/2019112511408223-odpowiedz-lewicy-na-polityke-spoleczna-pis-Sputnik/?fbclid=IwAR0OGuXkkbGd8cGa1EGJY-rHyzAB1ElQl9DLrhnGtMPd_3SXlh-CnqSl9hI

Odpowiedź lewicy na politykę społeczną PiS

Lewica, przede wszystkim ta pozaparlamentarna, przeprowadziła w Warszawie konferencję pod tytułem: „Lewicowa koncepcja państwa socjalnego”. Konferencja była zapewne odpowiedzią, na koncepcję „państwa dobrobytu”, o której w ostatnim czasie mówi premier Morawiecki i w ogóle polityk….

Źródło
Opublikowano: 2019-11-27 22:06:53

Turcja szantażuje NATO i blokuje plan pomocy Sojuszu dla krajów bałtyckich i Pol

Turcja szantażuje NATO i blokuje plan pomocy Sojuszu dla krajów bałtyckich i Polski. Zgodę na tę pomoc uzależnia od zezwolenia na swoją ofensywę w północnej Syrii przeciwko Kurdom, a w więc na czystkę etniczną i powrót islamskich fanatyków. Liczę, że polski rząd nie ugnie się przed szantażem reżimu Erdogana i nie sprzeda Kurdów za wątpliwe gwarancje.

Bezpieczeństwo Polski i innych krajów regionu nie może być uzależnione od gotowości do ulegania żądaniom szantażysty Erdogana. Bezpieczeństwo Polski nie może być uzależnione od kaprysów Donalda Trumpa, który lekką ręką zdradził kurdyjskich sojuszników.

Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie Polski musimy konsekwentnie stawiać na silną, solidarną i demokratyczną Europę. Coraz wyraźniej widać, że Turcja Erdogana i Ameryka Trumpa nam bezpieczeństw nie zapewnią.

Źródło
Opublikowano: 2019-11-27 13:08:12

Emerytury. Sprawiedliwość tylko dla bogatych

Lewica złożyła projekt podwyższenia emerytury minimalnej do 1,6 tys. zł i ustanowienia emerytury maksymalnej – 15,6 tys. zł.
Oczy wypadają, kiedy się czyta komentarze polityków, ekonomistów i publicystów: zgodnie z nimi to nieprzyzwoite, że biedniejsi mieliby na starość dostawać aż 1,6 tys. zł na życie. I to skandal w biały dzień, że bogatsi mieliby żyć za tylko 15,6 tys.
Ci sami ekonomiści, którzy twierdzą, że wysokość emerytury zależy wyłącznie od tzw. "ciężkiej pracy" i zaradności – ile sobie wypracujesz, tyle dostaniesz – na tym samym wydechu bronią "śmieciówek" – bo są "elastyczne" (co prawda dla jednej strony, za to tej ważniejszej).
Chciałabym więc poinformować, że przez około 5 lat ciężko przepracowałam na dziełach i zleceniach – w ramach których do moich obowiązków należały m.in. kilkunastogodzinne dyżury. Za ten okres moi pracodawcy nie odprowadzili ani złotówki na moją emeryturę – przy pełnym przyzwoleniu wzmiankowanych wyżej.
I tak oto – bo niemal na pewno będę pobierać emeryturę minimalną (jak i, wg prognoz, 75 proc. osób w podobnym wieku), moje nieumarcie z głodu legło w rękach lewicy.
Dziękuję reformie emerytalnej z 1999 roku, pakietowi antykryzysowemu, który odkręcił kurek ze śmieciówkami, a także kolejnym rządom PO i PiS – które wciąż nie uznają problemu za istotny (tak, coś tam zostało rachitycznie ozusowane).
O czym piszę tu. Łączę.

Emerytury. Sprawiedliwość tylko dla bogatych

Kilka lat przepracowałam na umowach 'śmieciowych' – bez ubezpieczenia i bez składek emerytalnych. Teraz mówią mi, że wysokość mojej emerytury zależy wyłącznie ode mnie i mojej ciężkiej pracy, a 1,6 tys. zł to za dużo.

Źródło
Opublikowano: 2019-11-26 16:16:43

Śniadanie w Polsat News – 24.11.2019 – Polsat News

"Prawo i Sprawiedliwość zrujnowało przez te kilka lat autorytet Trybunału Konstytucyjnego. Wybór pana Piotrowicza i pani Pawłowicz do tej resztówki po instytucji, jaką jest dzisiaj Trybunał Konstytucyjny, jest podsumowaniem tego procesu. To trzeba będzie oczywiście posprzątać i spokojnie naprawić po tym jak skończą się rządy PiS, a następnie przywrócić tej instytucji jej konstytucyjną rolę."

Śniadanie w Polsat News – 24.11.2019 – Polsat News

Gośćmi Dariusza Ociepy byli: Kamila Gasiuk-Pihowicz (Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska), Adrian Zandberg (Lewica), Władysław Teofil Bartoszewski(Polskie Stronnictwo Ludowe), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Dobromir Sośnierz (Konfederacja) i Andrzej Dera (Kancelaria Prezy…

Źródło
Opublikowano: 2019-11-25 20:51:20

osoba z twittera określająca się jako HomoMediaevalis aka Homisch "Belfer" von Pluschack napisała, jak jest. p

osoba z twittera określająca się jako HomoMediaevalis aka Homisch "Belfer" von Pluschack napisała, jak jest. przytaczam in extenso:

"0. Jako że sprawa łuku triumfalnego na stulecie bitwy warszawskiej to teraz sprawa najcięższej wagi to tworzę wątek dlaczego pomysł z jego budową jest poroniony.
Będzie wątek w punktach.
Jedziemy!

1. Na początek kilka faktów. Polska podczas wojny polsko-bolszewickiej zmobilizowała przeszło milion żołnierzy. 75% to byli rezerwiści: mieszkańcy małych miasteczek i wsi, które w Polsce dominowały do końca istnienia II RP.
Do tego reforma rolna W. Witosa, by zbliżyć ludność

2. wiejską do idei niepodległości, która miała też na celu mobilizację chłopów, nie tylko do armii. Wojna ta to był wysiłek całego narodu: od chłopów przez kolejarzy, studentów, nauczycieli po ludzi nauki a nie jak w przypadku rodzenia się niepodległej Polski – elit.

3. Pomysł, aby wysiłek ponad miliona żołnierzy i ponad 60 tys. poległych uczcić jednym pomnikiem – łukiem w Warszawie – pokazuje, jakie obecne elity mają stosunek do wysiłku tych, którzy w stratyfikacji społecznej stali i stoją niżej. Bo każdy w rodzinie ma kogoś, kto w wojnie

4. tej brał udział: jako żołnierz, jako kolejarz, jako pomoc sanitarna. Nie sama Warszawa i jej mieszkańcy obronili stolicę młodego państwa. I zamiast obecny rząd i obecne państwo, które odwołuje się do ciągłości z II RP, zejść ze swojego warszawskocentryzmu i zrobić program

5. dla tych, którzy przez cięcia połączeń kolejowych, bankructwa pekaesów, którym konstytucyjnie gwarantuje się równy dostęp do kultury i nauki by był podobny do poziomu wielkomiejskiego, to się chce budować megalomański pomnik w postaci łuku triumfalnego.

6. Łuk triumfalny nie funkcjonuje w polskiej tradycji architektonicznej i w sferze sztuki. Polska nie może się nawet odwołać do dziedzictwa rzymskiego w tym zakresie, bo nie była częścią Imperium Rzymskiego. Budowa tego pomnika to fanaberia wpisująca się do narracji powstańczej.

7. Trzeba więc przerwać tę irredentystyczną postawę i propagandę na rzecz uczenia pragmatyzmu narodowego, promowania kultury, nauki i sztuki.
Dobrym pomysłem byłoby muzeum, ale ono nie powstanie.
Jeszcze lepszym pomysłem byłby program dla małych miasteczek i wsi.

8. Skoro obecny rząd twierdzi, że rządzi dzięki małym miasteczkom i Polsce powiatowej i zamiast zrobić coś dla tej części kraju i narodu w postaci: dofinansowania bibliotek, szkół, domów kultury to woli się megalomańską warszawskocentryczną fanaberię łuku triumfalnego.

9. Już nawet wysyp filmów i seriali historycznych, programów dokumentalnych byłby lepszy niż jednorazowa erekcja w postaci łuku triumfalnego.
Ale oczywiście ani programu dla Polski powiatowej ani programu dla kultury/sztuki nie będzie.
Będzie bezsensowny łuk

10. I dalej będzie irredentyzm w dyskursie, dalej będzie martyrologia, którą ten łuk będzie utwierdzał. Pracy u podstaw, walki z wykluczeniem kulturalno-edukacyjnym (bo oprócz transportowego po cięciach na kolei i upadku pekaesów takie również występuje) nie będzie bo powstanie

11. absurdalny łuk na potwierdzenie, że Polska i Polak jedyne co ma do zaoferowania to własne życie i buńczuczność zamiast oferty naukowej czy kulturalnej.

A teraz zapraszam do wyzywania mnie od potomków sowieciarzy przywiezionych na radzieckich czołgach.

Nie pozdrawiam".

Źródło
Opublikowano: 2019-11-24 23:06:12

Chcesz silnej lewicy, która będzie w stanie za kilka lat utworzyć rząd?

Chcesz żyć w nowoczesnym państwie dobrobytu, gdzie nikt nie zostaje za burtą? W państwie równości i solidarności? Chcesz silnej lewicy, która będzie w stanie za kilka lat utworzyć rząd i skutecznie zawalczyć o Twoje prawa i bezpieczną przyszłość?

Wspomóż nas darowizną.

Partia RAZEM
ul. Łowicka 25/lok. P4
02-502 Warszawa
Numer konta: 41 1240 1037 1111 0010 6408 8296

W tytule przelewu należy wpisać: „Darowizna na partię”.

Uwaga: polskie prawo zezwala partiom politycznym przyjmować darowizny pochodzące wyłącznie z kont krajowych i wyłącznie od osób fizycznych.

Dziękujemy!


Źródło
Opublikowano: 2019-11-23 13:02:31

Trzeba anulować, bo my przegramy

Nocne głosowanie nad kandydatkami i kandydatami do Krajowej Rady Sądownictwa poszło nie pomyśli PiS. Po kilku minutach Marszałkini Witek zarządziła jego powtórkę. Na nagraniu z sali sejmowej słychać, jak ktoś powiedział chwilę wcześniej: „Trzeba anulować, bo my przegramy”.
Klub Parlamentarny Lewicy uznał, że sprawę powinna wyjaśnić prokuratura. Złożyliśmy w tej sprawie zawiadomienie.

Posłanka Daria Gosek-Popiołek: „Nocne głosowania, pośpieszne procedowania, brak konsultacji społecznych kolejnych ustaw, słowne utarczki i przepychanki, takie zdarzenia jak wczoraj – nie tak powinien działać parlament. My, posłanki i posłowie, powinniśmy nie tyle pracować szybko, ile dobrze i z namysłem, bo stanowimy prawo. I to jesteśmy winni obywatelom i obywatelkom”.


Źródło
Opublikowano: 2019-11-22 13:23:58

Obejrzyj Adrian Zandberg UJAWNIA, kto pisał jego przemówienie. Mówi o własnych ambicjach


Zapytany w programie „Ekspress Biedrzyckiej” o kulisy mojego przemówienia po ekspose premiera – „Pokazaliśmy czym różni się nasza wizja od wizji PiS. Chyba udało się to zrobić skutecznie, bo jak widać sporo osób jest zainteresowanych tym, co się działo w parlamencie. To ważne, bo przez ostatnich…

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2019-11-22 08:21:48

Adrian Zandberg – kontrexpose do premiera Morawieckiego – o klimacie (napisy). 19.11.2019Adrian Zandberg z mównicy sejmowej w swoim #kontrexpose punktuje rząd Mateusza Morawieckiego – fragment o klimacie.
Sejm 19 listopada 2019

#zandberg #adrianzandberg

Zobacz inne nasze filmy:

Spot Adriana Zandberga, kandydata do Parlamentu Europejskiego w Warszawie i powiatach dookoła:
https://youtu.be/nsBlnDk_PR0

Spot Marceliny Zaiwszy, kandydatki do Parlamentu Europejskiego w województwie dolnośląskim i opolskim:
https://youtu.be/PVDY9bRUHRI

Spot Maćka Koniecznego, kandydata do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim:
https://www.youtube.com/watch?v=TsgqQoOfxC0

Walczymy o bezpłatne leki na receptę – konferencja Lewica Razem w wyborach do Parlamentu Europejskiego:
https://www.youtube.com/watch?v=KWExkNCWPco&list=PLZ9cRfpfcabOrS-EBD66IMyyNEeEZzeXj

Adrian Zandberg w felietonach do Superekspresu:
Czy jesteśmy kolonią USA? https://www.youtube.com/watch?v=hTbMkW3K5Lg
Wiktor Orban i zamieszki w Budapeszcie: https://www.youtube.com/watch?v=_AmAb5e9HVE

Partia Razem na Paradzie Równości 2018:
https://www.youtube.com/watch?v=KIGZolW2C5E

Partia Razem: „Dość rasizmu i faszyzmu” – Maciej Konieczny i Justyna Samolińska, 17.03.2018
https://www.youtube.com/watch?v=h_W9RByLIfQ&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0

Partia Razem: Czego sobie życzymy na dzień kobiet?
https://www.youtube.com/watch?v=-FdDgWnVo98&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=2

Partia Razem: Prawda o „Żołnierzach Wyklętych”. O tym nie usłyszycie w Telewizji Publicznej
https://www.youtube.com/watch?v=DfO2JhG0OlY&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=3

Partia Razem: Odpowiedź na Marsz Żołnierzy Wyklętych, Hajnówka 24.02.2018
https://www.youtube.com/watch?v=5oGb_JDJ5H0&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=4

Źródło
Opublikowano: 2019-11-22 02:44:35

Adrian Zandberg – kontrexpose do premiera Morawieckiego – o wolności (napisy). 19.11.2019Adrian Zandberg z mównicy sejmowej w swoim #kontrexpose punktuje rząd Mateusza Morawieckiego – fragment o wolności i normalności.
Sejm 19 listopada 2019

#zandberg #adrianzandberg

Zobacz inne nasze filmy:

Spot Adriana Zandberga, kandydata do Parlamentu Europejskiego w Warszawie i powiatach dookoła:
https://youtu.be/nsBlnDk_PR0

Spot Marceliny Zaiwszy, kandydatki do Parlamentu Europejskiego w województwie dolnośląskim i opolskim:
https://youtu.be/PVDY9bRUHRI

Spot Maćka Koniecznego, kandydata do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim:
https://www.youtube.com/watch?v=TsgqQoOfxC0

Walczymy o bezpłatne leki na receptę – konferencja Lewica Razem w wyborach do Parlamentu Europejskiego:
https://www.youtube.com/watch?v=KWExkNCWPco&list=PLZ9cRfpfcabOrS-EBD66IMyyNEeEZzeXj

Adrian Zandberg w felietonach do Superekspresu:
Czy jesteśmy kolonią USA? https://www.youtube.com/watch?v=hTbMkW3K5Lg
Wiktor Orban i zamieszki w Budapeszcie: https://www.youtube.com/watch?v=_AmAb5e9HVE

Partia Razem na Paradzie Równości 2018:
https://www.youtube.com/watch?v=KIGZolW2C5E

Partia Razem: „Dość rasizmu i faszyzmu” – Maciej Konieczny i Justyna Samolińska, 17.03.2018
https://www.youtube.com/watch?v=h_W9RByLIfQ&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0

Partia Razem: Czego sobie życzymy na dzień kobiet?
https://www.youtube.com/watch?v=-FdDgWnVo98&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=2

Partia Razem: Prawda o „Żołnierzach Wyklętych”. O tym nie usłyszycie w Telewizji Publicznej
https://www.youtube.com/watch?v=DfO2JhG0OlY&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=3

Partia Razem: Odpowiedź na Marsz Żołnierzy Wyklętych, Hajnówka 24.02.2018
https://www.youtube.com/watch?v=5oGb_JDJ5H0&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=4

Źródło
Opublikowano: 2019-11-22 02:41:02

Adrian Zandberg – kontrexpose do premiera Morawieckiego – o zdrowiu (napisy). 19.11.2019Adrian Zandberg z mównicy sejmowej w swoim #kontrexpose punktuje rząd Mateusza Morawieckiego – fragment o zdrowiu.
Sejm 19 listopada 2019

#zandberg #adrianzandberg

Zobacz inne nasze filmy:

Spot Adriana Zandberga, kandydata do Parlamentu Europejskiego w Warszawie i powiatach dookoła:
https://youtu.be/nsBlnDk_PR0

Spot Marceliny Zaiwszy, kandydatki do Parlamentu Europejskiego w województwie dolnośląskim i opolskim:
https://youtu.be/PVDY9bRUHRI

Spot Maćka Koniecznego, kandydata do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim:
https://www.youtube.com/watch?v=TsgqQoOfxC0

Walczymy o bezpłatne leki na receptę – konferencja Lewica Razem w wyborach do Parlamentu Europejskiego:
https://www.youtube.com/watch?v=KWExkNCWPco&list=PLZ9cRfpfcabOrS-EBD66IMyyNEeEZzeXj

Adrian Zandberg w felietonach do Superekspresu:
Czy jesteśmy kolonią USA? https://www.youtube.com/watch?v=hTbMkW3K5Lg
Wiktor Orban i zamieszki w Budapeszcie: https://www.youtube.com/watch?v=_AmAb5e9HVE

Partia Razem na Paradzie Równości 2018:
https://www.youtube.com/watch?v=KIGZolW2C5E

Partia Razem: „Dość rasizmu i faszyzmu” – Maciej Konieczny i Justyna Samolińska, 17.03.2018
https://www.youtube.com/watch?v=h_W9RByLIfQ&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0

Partia Razem: Czego sobie życzymy na dzień kobiet?
https://www.youtube.com/watch?v=-FdDgWnVo98&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=2

Partia Razem: Prawda o „Żołnierzach Wyklętych”. O tym nie usłyszycie w Telewizji Publicznej
https://www.youtube.com/watch?v=DfO2JhG0OlY&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=3

Partia Razem: Odpowiedź na Marsz Żołnierzy Wyklętych, Hajnówka 24.02.2018
https://www.youtube.com/watch?v=5oGb_JDJ5H0&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=4

Źródło
Opublikowano: 2019-11-22 02:40:24

Wszystkie osoby faktycznie wykonujące pracę powinny mieć takie same prawa pracownicze

Jeszcze przed wyborami udzieliłem wywiadu dla czasopisma „Równość” wydawanego przez Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera (bardzo polecam obserwowanie ich profilu).

Wywiad dotyczył rzeczy szczególnie dla mnie ważnych, czyli praw pracowniczych. Krótki cytat na zachętę:

„Przede wszystkim wszystkie osoby faktycznie wykonujące pracę powinny mieć takie same prawa pracownicze, tymczasem w Polsce masa ludzi pracuje na tzw. umowach śmieciowych, wykonując pracę etatową. PiS wykonał pierwszy krok do poprawy warunków pracy, wprowadzając płacę minimalną oraz minimalne stawki godzinowe dla osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych. To jednak nie wystarczy, bo póki osoby wykonujące tę samą pracę mają różny status, nie można mówić o sprawiedliwości społecznej.

Zdroworozsądkowo, dziełem może być np. napisanie przemówienia, przetłumaczenie artykułu czy namalowanie obrazu, ale nie sprzątanie biura od 5 do 11, czy sprzedawanie warzyw na straganie. Inna sprawa to wypychanie zatrudnionych przez pracodawców na fikcyjne samozatrudnienie. Zatrudnianie na umowach o pracę powinny być podstawowym kryterium w zamówieniach publicznych – inaczej mamy takie absurdy, jak odbieranie przesyłek sądowych w warzywniakach. Państwowa Inspekcja Pracy powinna mieć zdecydowanie szersze uprawnienia, a podczas kampanii mówiliśmy głośno, jako Lewica Razem, o potrzebie powołania inspekcji pracy na poziomie unijnym.”

Tutaj znajdziecie całą rozmowę:

http://rownosc.eu/o-prawa-pracownicze-sie-walczy-rozmowa-z…/


Źródło
Opublikowano: 2019-11-21 13:10:40

Pod waszymi rządami nadal kwitną śmieciówki, nadal jest łamane na masową skalę p

Pod waszymi rządami nadal kwitną śmieciówki, nadal jest łamane na masową skalę prawo pracy.” mówił przed paroma dniami z mównicy sejmowej Adrian Zandberg.

PiS jednak potrafi zaskoczyć samych siebie. Media donoszą, że ministra pracy, Marlena Maciąg, złamała… kodeks pracy. I to wykazała kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.

W czasie gdy była dyrektorką liceum, nadużywała zatrudnienia na czas określony.

Pamiętajcie, za trzecim razem przedłużania Wam umowy, pracodawczyni czy pracodawca, muszą Wam dać umowę na czas nieokreślony.


Źródło
Opublikowano: 2019-11-21 10:11:01

Pod waszymi rządami nadal kwitną śmieciówki, nadal jest łamane na masową skalę prawo pracy.” mówił przed paroma dniami z

Pod waszymi rządami nadal kwitną śmieciówki, nadal jest łamane na masową skalę prawo pracy.” mówił przed paroma dniami z mównicy sejmowej Adrian Zandberg.

PiS jednak potrafi zaskoczyć samych siebie. Media donoszą, że ministra pracy, Marlena Maciąg, złamała… kodeks pracy. I to wykazała kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.

W czasie gdy była dyrektorką liceum, nadużywała zatrudnienia na czas określony.

Pamiętajcie, za trzecim razem przedłużania Wam umowy, pracodawczyni czy pracodawca, muszą Wam dać umowę na czas nieokreślony.


Źródło
Opublikowano: 2019-11-21 09:21:50

TRAGICZNIE żałosne wystąpienie Dobromira Sośnierza xDDD


W tym odcinku prezentujemy wystąpienie Kompromitacji i to dosłownie, bo trudno inaczej nazwać mix cytatów z Korwina i napisów do memów z wykopu, który Sośnierz zaserwował nam z mównicy.

Polecam ten materiał, główny bohater występuje tutaj do 3 minuty (jeśli ktoś nie chce tyle oglądać to polecam samą końcówkę od ok. 2:30 do 3:00)

Myślę, że to słabe wystąpienie i mam nadzieję, że w kolejnym wejściu klaun Sośnierz wjedzie na mównicę na jednokołowym rowerku żonglując mandarynkami, które następnie rzuci w kierunku najgłośniej oklaskujących go osób.

Konfederacji i jej wyborcom dziękujemy za wprowadzenie do Sejmu klaunów i komików, którzy będą stanowić rozrywkowe przerywniki pomiędzy realnym sporem PiS i Lewicy o kształt kraju.


Źródło
Opublikowano: 2019-11-21 08:55:28

Adrian Zandberg – kontrexpose do premiera Morawieckiego – o podatkach (napisy). 19.11.2019Adrian Zandberg – mównicy sejmowej w swoim #kontrexpose punktuje rząd Mateusza Morawieckiego – fragment o podatkach.
Sejm 19 listopada 2019

#zandberg #adrianzandberg

Zobacz inne nasze filmy:

Spot Adriana Zandberga, kandydata do Parlamentu Europejskiego w Warszawie i powiatach dookoła:
https://youtu.be/nsBlnDk_PR0

Spot Marceliny Zaiwszy, kandydatki do Parlamentu Europejskiego w województwie dolnośląskim i opolskim:
https://youtu.be/PVDY9bRUHRI

Spot Maćka Koniecznego, kandydata do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim:
https://www.youtube.com/watch?v=TsgqQoOfxC0

Walczymy o bezpłatne leki na receptę – konferencja Lewica Razem w wyborach do Parlamentu Europejskiego:
https://www.youtube.com/watch?v=KWExkNCWPco&list=PLZ9cRfpfcabOrS-EBD66IMyyNEeEZzeXj

Adrian Zandberg w felietonach do Superekspresu:
Czy jesteśmy kolonią USA? https://www.youtube.com/watch?v=hTbMkW3K5Lg
Wiktor Orban i zamieszki w Budapeszcie: https://www.youtube.com/watch?v=_AmAb5e9HVE

Partia Razem na Paradzie Równości 2018:
https://www.youtube.com/watch?v=KIGZolW2C5E

Partia Razem: „Dość rasizmu i faszyzmu” – Maciej Konieczny i Justyna Samolińska, 17.03.2018
https://www.youtube.com/watch?v=h_W9RByLIfQ&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0

Partia Razem: Czego sobie życzymy na dzień kobiet?
https://www.youtube.com/watch?v=-FdDgWnVo98&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=2

Partia Razem: Prawda o „Żołnierzach Wyklętych”. O tym nie usłyszycie w Telewizji Publicznej
https://www.youtube.com/watch?v=DfO2JhG0OlY&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=3

Partia Razem: Odpowiedź na Marsz Żołnierzy Wyklętych, Hajnówka 24.02.2018
https://www.youtube.com/watch?v=5oGb_JDJ5H0&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=4

Źródło
Opublikowano: 2019-11-21 07:19:34

Oto tekst wprowadzający do dyskusji na naszej sobotniej konferencji programowej:

Oto tekst wprowadzający do dyskusji na naszej sobotniej konferencji programowej:

Lewica a lewicująca prawica

Mateusz Morawiecki twierdzi, że w PiS obecna jest „robotnicza myśl socjalistyczna". Odwołuje się też do dziedzictwa przedwojennej PPS. Można się na taka uzurpację oburzać, ale nie sposób nie zadać sobie pytania, co się za nią kryje. Dlaczego partia z definicji prawicowa podszywa się pod lewicę i sięga po najczystsze i najświętsze tradycje polskiego socjalizmu?
Po pierwsze dlatego, że od początku transformacji ustrojowej nie zaistniała w Polsce silna lewica ideowa, społeczna, która szukałaby zaplecza wśród „wyklętych ludu ziemi”. Jednocześnie Jarosław Kaczyński ma skłonność do sięgania po tradycję II Rzeczpospolitej. A tam poza Polska Partią Socjalistyczna nie było antenatów, którzy by w jakikolwiek sposób identyfikowali się z ludem. A do ludu właśnie Kaczyński kieruje swoje ideowe przesłanie.
Przeciwnie, jak twierdzi Marcin Piątkowski, doktor nauk ekonomicznych, starszy ekonomista Banku Światowego w Pekinie głównym hamulcem rozwoju w okresie międzywojennym był oligarchiczny system społeczno-gospodarczy, który służył tylko wąskim elitom i blokował rozwój większości społeczeństwa. Poza PPS pozostałe partie w II RP tej oligarchii służyły.
PiS mógł sięgnąć po socjalistyczną tradycje dopiero w momencie, gdy zakwestionował sposób w jaki dokonano u nas transformacji ustrojowej. Poprzednia, niedokończona kadencja rządów Prawa i Sprawiedliwości całkowicie wpisywała się w logikę balcerowiczowskiej t5ransformacji, czego dowodem były rządy Zyty Gilowskiej w Ministerstwie Finansów, zniesienie najwyższej stawki podatkowej czy obniżenie składki zdrowotnej.
Jednak po kilkunastu przegranych wyborach Kaczyński zrozumiał, że nie ma sensu bić się z liberałami o głosy klasy średniej tej rzeczywistej i tej urojonej z innymi stronnictwami, skoro największa część polskiego społeczeństwa to nie byli beneficjenci transformacji tylko raczej osoby, które niewiele na niej zyskały, a nawet straciły. To była Polska „B”, prowincjusze, a często parweniusze, ludzie ledwo wiążący koniec z końcem, którzy sceptyczn8ie i z niedowierzaniem słuchali o polskich sukcesach gospodarczych.
Do wielkiego przełomu, który nastąpił w 2015 roku, elektorat PiS stanowili ludzie o konserwatywnych poglądach, religijni, zachowawczy, prowincjusze znani pod prześmiewczym mianem „moherowych beretów”. Jednak a każdym razem, gdy dochodziło do testu wyborczego okazywało się, że tych moherów jest po prostu za mało, żeby PiS mógł wygrywać. To zmusiło Kaczyńskiego do zwrócenia się ze swym przesłaniem do ludzi niezamożnych, rodzin wielodzietnych, do tej części Polski, która płaciła olbrzymią cenę transformacji, niewiele otrzymując w zamian.
Na początku partia, która objęła władze po 2015 roku nie przyznawała się do tego, że program zasiłków dla dzieci 500+ to element nowej polityki społecznej. Ten element redystrybucji budżetowej uparcie uzasadniano wyłącznie względami pronatalistycznymi. Jednak dzieci nie zaczęło się rodzić nagle znacząco więcej, a mimo to program został dobrze przyjęty w większości społeczeństwa. Zwracano jednak uwagę na fakt, że dostają ten zasiłek również osoby zamożne, które świetnie by sobie bez niego poradziły.
Taka konstrukcja zasiłku wynikała ze stanu świadomości społecznej przez dziesięciolecia kształtowanej prze neoliberalne elity. Dość powszechny był pogląd, że korzystanie z jakiejkolwiek materialnej pomocy państwa świadczy o byciu gorszym, niezaradnym, leniwym. Toteż po wprowadzeniu tego zasiłku pełno było w przestrzeni publicznej komentarzy o pasożytach żyjących z tego programu. Zapobieżeniu takiej stygmatyzacji zasiłkobiorców miało służyć przyznanie ich wszystkim, a nie tylko tym uboższym. Podobne wątpliwości wzbudza dyskutowana i próbowana jak na razie w Finlandii koncepcja bezwarunkowego dochodu podstawowego. Jednak za przyznaniem go każdemu niezależnie od dochodu i bogactwa przemawia to, że powszechność świadczenia istotnie wpłynęłaby na ograniczenie biurokracji, gdyż dochód podstawowy zastąpiłby część zasiłków. Ponadto zniknąłby problem stygmatyzacji osób pobierających świadczenie. Zwolennicy tego rozwiązania jednocześnie tłumaczą, że w przypadku, gdy nie groziłaby utrata świadczenia, zniknęłoby ryzyko kalkulowania, co się bardziej opłaca – pracować za minimum czy nie pracować i otrzymywać zasiłek.

Ostatecznie o socjalnym, a nie wyłącznie pronatalistycznym charakterze programu świadczy przyznaniem zasiłku również na pierwsze dziecko.
Dziś żadna licząca się partia w Polsce nie kwestionuje już programu 500+. Są tylko głosy jak ten program doskonalić, nie jednak prawie zwolenników jego likwidacji. Przyznanie zasiłku również 500 złotych na pierwsze dziecko to był postulat opozycji, który władza spełniła. A trzeba przypomnieć, że przed uruchomieniem programu 500+ polskie dzieci, były według unijnych agend badawczych, najbardziej zaniedbanymi dziećmi w Unii Europejskiej.
Opozycja, zarówno ta liberalna jak i ta nominalnie lewicowa (SLD) podnosiła argument, że lepsza jest pomoc w postaci rozbudowy infrastruktury pomocy rodzinie, takiej jak bardziej rozbudowana sieć żłobków, przedszkoli niż wręczanie pieniędzy, gotówki do ręki. Ten pogląd opiera się na przekonaniu, że ludzi, którym się pomaga ze środków publicznych należy traktować z ograniczonym zaufaniem, gdyż skłonni są oni marnotrawić środki pieniężne zamiast ich optymalnie używać. Taki protekcjonalny stosunek do beneficjentów pomocy jest charakterystyczny dla neoliberalnej prawicy, gdyż odbiera osobom ubogim część ich podmiotowości. Natomiast stawianie na organizowanie opieki nad dziećmi to wynik oczekiwań pracodawców, aby tania, kobieca siła robocza była wciąż łatwo dostępna na rynku pracy. Tak zresztą argumentowano przeciw programowi. Mówiono, że kobiety za sprawą zasiłku na dzieci „zostaną wypchnięte z rynku pracy”. Na uwagę zasługuje język tej argumentacji. One nie podejmą suwerennej decyzji o pozostaniu w domu i poświęceniu się opiece nad dziećmi, tylko „zostaną wypchnięte”. Oczywiście zwykli ludzie musieli zadać sobie pytanie, jak słabo musiały te kobiety zarabiać, jeżeli taka skromna suma jak 500 zł. Na dziecko pozwalała im zostać w domu?

Przez wiele lat przed 2015 rokiem dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazywały, że 20% gospodarstw domowych było zmuszone korzystać z lichwiarskich pożyczek, aby przetrwać. Aby im wystarczało na życie. Dlatego popytowy efekt zasiłku wystąpił z pewnym opóźnieniem, bo rodziny wykorzystały go w pierwszym rzędzie do wyzbycia się zobowiązań w instytucjach para bankowych.
O ile program 500+ jest oryginalnym pomysłem Jarosława Kaczyńskiego i jego ekipy, o tyle wiele więcej prospołecznych posunięć to wynik bacznej obserwacji postulatów wychodzących z różnych środowisk. Do nich należy minimalna stawka płacy za godzinę pracy, która sprawiła, że nawet na umowy doraźne, nie objęte kodeksem pracy nie można zatrudniać za płace niższe niż płaca minimalna. Jeszcze w roku 2013 i 2014 można było natknąć się na ogłoszenia o prace za 2-3 zł. na godzinę. Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej uczyniło zatrudnianie na tak niewolniczych warunkach nielegalnym.
Analizując postepowanie obozu rządowego, który najprawdopodobniej utrzyma władzę po najbliższych wyborach pokazuje, że władza nieustannie skręca w lewo. Sprawia to, że lewica ma coraz mniej miejsca do zagospodarowania. Zwłaszcza, że partia Kaczyńskiego zdołała zrealizować swe wyborcze obietnice, które zaowocowały wzrostem poziomu życia milionów rodzin. Takie zjawisko nie miało miejsca przez poprzedzający drugi rząd PiS cały okres transformacji.
To, dlatego zapowiedzi i obietnice PiS są traktowane z o wiele większa powagą niż obietnice formułowane przez opozycję. Lewica dwukrotnie miała szanse na prowadzenie lewicowej, prospołecznej polityki gospodarczej i społecznej i z tej szansy nie skorzystała. Za jej rządów nie dał się odczuć żaden znaczący transfer socjalny. Wiele osób pamięta tez, że to pod rządami SLD/PSL wprowadzono prawo do eksmitowania ludzi na bruk.
Stąd analiza lewicującej polityki PiS ma dla nas tak wielkie znaczenie.
Jednym z kapitalnych reform PiS-u było ponowne obniżenie wieku emerytalnego. Postulat skracania czasu pracy to powszechne credo współczesnej lewicy. Skoro za sprawą gwałtownego wzrostu wydajności wynikającego z rewolucji naukowo-technicznej pracy jest coraz mniej, ludzie musza pracować coraz krócej. Wymaga to obniżenia ustawowego wieku przechodzenia na emeryturę jak i obniżania tygodniowego a w perspektywie i dziennego czasu pracy. Warto tez przypomnieć, że jednym z 21 postulatów gdańskich było obniżenie wieku emerytalnego do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Przeciw wydłużeniu wieku emerytalnego do 67 lat dla obu płci protestował poprzednio zarówno OPZZ jak i Solidarność. Była temu przeciwna zdecydowana większość społeczeństwa. A zamiast referendum w tej sprawie miliony podpisów obywateli domagających się referendum wyrzucono do kosza.
Bezwarunkowy dochód podstawowy, podobnie jak obniżenie wieku emerytalnego to reakcja na kryzys związany z tym, że pracy będzie z czasem coraz mniej. Potrzebne jest więc dzielenie się praca (franc. Partage de travail i związany z tym 35-godzinny tydzień pracy) a także wypłacanie ludziom pieniędzy na życie, w związku z coraz trudniejszym osiąganiem dochodów z pracy. Przypomnieć tu należ, że znów „Solidarność z lat 198-0-81 była tu w awangardzie domagając się wolnych sobót. Na razie, przy wielkim oporze międzynarodowych korporacji i opinii publicznej udało się obozowi rządowemu wprowadzić wolne niedziele w handlu.
Wkrótce po uruchomieniu transferów socjalnych, z których ostatnim było wypłacenie trzynastej emerytury, pojawiły się głosy, że ludzie nie otrzymujący tych świadczeń są poszkodowani, bo w ciężkim trudzie wypracowują dochody niewiele wyższe, niż te osiągane bez pracy z kasy państwa. Reakcją PiS była zapowiedź przyspieszenia podwyższania płacy minimalnej, tak aby dochody z pracy znacząco przewyższały dochody z zasiłków i innych transferów społecznych.
Krytycy trzynastej emerytury twierdzą, że to mydlenie oczu, skoro miesięcznie jest to suma rzędu 70 zł. Jednak takie kwotowe podniesienie emerytury w grupie emerytur niskich daje odczuwalna poprawę. Tymczasem, kwotowe podnoszenie niskich emerytur zablokował Trybunał Konstytucyjny twierdząc, że waloryzacja emerytur powinna dotyczyć wszystkich emerytów, a nie tylko tych uboższych i to proporcjonalnie, a nie kwotowo. To stanowisko Trybunału uniemożliwia praktycznie spłaszczenie emerytur, czyli relatywną poprawę sytuacji najbiedniejszych weteranów pracy. Trzynasta emerytura to obok swego wyborczego znaczenia była udolna próba obejścia wyroku trybunału, który blokował zastosowanie zasady sprawiedliwości społecznej do systemu emerytalnego.
Wielka debata jaka rozpętała się po zapowiedzi drastycznego podnoszenia płacy minimalnej pozwoliła ocenić która siła polityczna jest po stronie pracy, a która po stronie kapitału. Małym przedsiębiorcom argumentującym, że w sytuacji znacznego podniesienia płacy minimalnej wypadną oni z rynku Jarosław Kaczyński odpowiada, że w takim razie powinni oni porzucić marzenie o biznesie i podjąć zatrudnienie jako pracownicy., Tego typu stwierdzenia padały wielokrotnie z ust radykalnych lewicowców, ale nigdy dotąd przedstawiciel politycznego głównego nurtu nie śmiał tak otwarcie przeciwstawić się woli biznesu, czy jak w tym wypadku tzw. Small businessu. W tym sporze nie tylko liberałowie, ale i przedstawiciele nominalnej lewicy (SLD, Wiosna) stanęli po stronie utyskujących na swój los małych i średnich przedsiębiorców przeciwko szybkiemu podnoszeniu płacy minimalnej. Oto co powiedział na ten temat Marek Belka były premier z ramienia SLD, a dziś eurodeputowany wybrany z list Koalicji Obywatelskiej (neoliberalnej): Jego zdaniem, propozycja zwiększenia płacy minimalnej do 4 tysięcy złotych "oznacza najprawdopodobniej znacznie większą inflację, masowe bankructwa drobnych przedsiębiorstw i zmniejszenie skłonności wszystkich przedsiębiorstw do podejmowania inwestycji". Belka twierdzi, że takie szybkie podnoszenie płacy minimalnej będzie kosztowało Polskę utratę 1 miliona miejsc pracy. Obóz liberalny, ale też wiele osób z tzw. Lewicy wciąż mentalnie tkwi w koncepcji budowy wzrostu w oparciu o niską cenę pracy. Umysłowi więźniowie koncepcji Leszka Balcerowicza, który głosi, że dla dobra gospodarki ludzie powinni coraz więcej pracować i mało zarabiać, zdaja się nie dostrzegać, że już teraz mamy deficyt rąk do pracy, bo ludzie wyjeżdżają tam, gdzie się lepiej płaci. Bark pracowników wynika zresztą nie tylko z emigracji zarobkowej, ale i niżu demograficznego. Zatem straszenie, że znikną najniżej płatne miejsca pracy w sektorze, jak to się kiedyś mówiło, drobnotowarowym, na mało kim robi dziś wrażenie.
Jarosław Kaczyński i jego środowisko polityczne odważyli się wreszcie podnieść świętokradczą” rękę na guru polskiego kapitalizmu, Leszka Balcerowicza. Zadali kłam nie tylko doktrynie wzrostu poprzez niskie płace, polityce trudnego pieniądza, stosując doktrynę wzrostu poprzez generowanie popytu Johna Maynarda Keynesa, ale podważyli tezę o tym, że im mniej państwa tym lepiej. Silne państwo, prowadzące politykę przemysłowa, fiskalną i społeczną ma teraz być siła budująca państwo dobrobytu. Znów koncepcja odwołująca się do złotego wieku europejskiej socjaldemokracji. Interwencjonistyczne państwo dobrobytu przeciwstawia Kaczyński stosowanemu do niedawna modelowi „państwa nocnego stróża”.
Aby państwo było silne, musi konsekwentnie ściągać podatki. Uszczelnienie systemu podatkowego było pierwszym źródłem finansowania transferów społecznych, zanim dał o sobie znać element generowanego przez te transfery popytu. C o ciekawe mimo dziesięcioleci antypodatkowej propagandy i to idącej z ośrodków władzy państwowej, w myśl, której pobieranie od obywateli i firm podatków jest działalnością porównywalną do rozboju i rabunku, społeczeństwo polskie zaczęło coraz życzliwiej postrzegać działania fiskusa. Dziś już zdecydowana większość ankietowanych (92%) Polaków uważa, że należy płacić podatki, bo z nich finansowane jest m.in. bezpieczeństwo i zdrowie – wynika z sondażu CBOS. Z badań wynika też, że bogaci powinni płacić o wiele więcej do wspólnej kasy niż obecnie płacą.
U źródeł tej propodatkowej i państwowotwórczej postawy społeczeństwa leży, fakt, że państwo zaczęło coś z tych podatków świadczyć. Transfer socjalny.
Podczas toczącej się obecnie kampanii wyborczej do Parlamentu opozycja, w tym lewica, ogranicza się do dość chaotycznej krytyki pomysłów Prawa i Sprawiedliwości. Tak więc ok. 90% debaty przed wyborczej ma za temat nie różne ścierające się programy i propozycje, lecz propozycje obozu rządowego. Tak oto opozycja uczestniczy w kampanii PiS, nie prowadząc prawie własnej kampanii.
Powodów tej dziwnej sytuacji jest kilka. Po pierwsze, propozycje rządowe są wsparte faktem, że to PiS jako pierwsza partia od 1989 roku nie tylko obiecała coś, ale i dotrzymał Po drugie, siły ancien regime ‘u kojarzą się z chęcią powrotu do sytuacji sprzed 2015 roku. A wtedy większości społeczeństwa wiodło się po prostu gorzej. I to nie tylko za sprawą redystrybucji budżetowej, której wtedy nie było, ale i z powodu ciągłego wzrostu gospodarczego, mniejszego bezrobocia oraz większego poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego, są zasiłki i łatwiej o pracę. Wreszcie, Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kompleksowa koncepcje ideowo-programową, która jest wielu płaszczyznach o zasadniczym znaczeniu zaprzeczeniem linii Leszka Balcerowicza i jego zwolenników, wcielanej przez prawie 30 lat transformacji.
Mamy więc sytuację, w której stają słowa przeciw czynom, fragmentaryczne propozycje przeciw jednolitej koncepcji ustrojowej, silnego państwa dobrobytu, interweniującego w działanie rynku, generującego wzrost i prowadzącego coraz bardziej aktywną politykę społeczną.

W Polsce jest 16 milionów ludzi pracy najemnej i jakiś jeden milion przedsiębiorców. Płace minimalna pobiera jakieś 14% zatrudnionych, czyli ok. półtora miliona ludzi. Ta prosta arytmetyka wyjaśnia, dlaczego zwolennicy szybkiego podnoszenia płacy minimalnej są na wygranej pozycji. Z punktu widzenia lewicy kontestowanie podnoszenie najniższej płacy jest ideowy a w konsekwencji politycznym samobójstwem. Jednak popieranie wyborczo nic nie daje. Trudno tez PiS przelicytować. Bo to raczej partia rządząca a nie lewica obejmie władze po wyborach i dlatego, że oni spełniali o bietnb9ice po wyborach lewica jeszcze nigdy choć rządziła już dwukrotnie po 1982 roku.
Aż 82% ankietowanych uważa, że wybory wygra PiS. Uważają tak zatem nie tylko zwolennicy Kaczyńskiego, ale i bardzo wielu jego przeciwników. Może dlatego, że w opozycji, a także na lewicy nie ma żadnej spójnej wizji przyszłości, która dałaby choć porównać i przedstawić jako alternatywę dla 200stronicowegbo programu PiS-u.

Dotychczas tzw. Obóz demokratyczny nie musiał się wysilać programowo, bo wszyscy realizowali mniej więcej ten sam program słabego i taniego państwa, prywatyzacji zysków i nacjonalizacji strat. Reszta to były tylko popisy retoryczne takie jak kuriozalna zapowiedź Donalda Tuska, że podniesie wydatki i zmniejszy podatki.
Zapowiedź budowy państwa dobrobytu, jeżeli traktować ją poważnie musi się wiązać ze zwiększeniem opodatkowania kapitału i wysokich dochodów. To pierwsze w jakiejś mierze rozpoczyna podatek obrotowy od sklepów wielkopowierzchniowych. Został on wprawdzie zaskarżony do europejskiego trybunału, ale w tej kwestii trybunał przyznał rację polskiemu rządowi. Pierwsze podejście do wprowadzenia rozbu8dowanej skali podatkowej od dochodów osobistych Mateusz Morawiecki podjąć, gdy jeszcze był wicepremierem i ministrem finansów. Jednak zdecydowana reakcja środowisk biznesowych sprawiła, że zrejterował. O sięgnięciu do „głębokich kieszeni” mówił już Kaczyński przy wielu okazjach. Jednak, jeżeli nie ośmieli się w końcu do nich sięgnąć, jego najważniejsza propozycja, propozycja budowy państwa dobrobytu pozostanie bez pokrycia.
W Polsce są jeszcze wielkie obszary biedy i wykluczenia. Niedoinwestowana i nieefektywna pozostaje służba zdrowia. Zasiłki z pomocy społecznej przypominają aspirynę podawana na śmiertelnej choroby, co nagminnie praktykuje si9e wobec osób osadzonych w więzieniach. Wciąż tysiące a może i dziesiątki tysięcy chorych umiera w kolejce, zanim ich się choćby zdiagnozuje, że o leczeniu nie wspomnę. O skali nędzy świadczy choćby rosnąca grupa osób trwale niezdolnych do pracy, które otrzymują 645 zł. zasiłku stałego. Kryterium uprawniające do pomocy społecznej pozostaje nie waloryzowane na żenująco niskim poziomie. A 500+ na dziecko, gdyby miało być jedynym dochodem, pozostaje suma poniżej kryterium przetrwania biologicznego. Kompletnym fiaskiem zakończył się program mieszkanie+ i wciąż w Polsce brakuje owych legendarnych 3 milionów mieszkań. Chodzi jednak nie o drogie mieszkania po cenie wolnorynkowej, lecz o mieszkania budowane za pieniądze publiczne z niskim regulowanym, czynszem.
Wielkie, gwałtowne przemiany ustrojowe, podczas których nie liczono się z ludźmi i ich cierpieniem, sprawiły, że chorobą społeczną jest depresja, że miliony Polaków i Polek potrzebują pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. A dostępu do takiej pomocy praktycznie nie ma. i mają ja tylko ci, których stać na zapłacenie słonej ceny.
Zadaniem lewicy nie jest jednak wyłącznie wymienianie listy problemów społecznych, ekonomicznych, ekologicznych do rozwiązania, ale i wizja ustroju, systemu prawnego i politycznego, który pozwoli je rozwiązywać. Inaczej będziemy wyłącznie odpowiadać na chaotyczne rozwiązania stosowane przez prawicową władzę, która nawet w warstwie retorycznej zajęła miejsce lewicy. To Jarosław Kaczyński odpowiada liberałom, że „człowiek, którego kieszenie są puste, nie jest wolny”. To on w swych przemówieniach najpierw wymienia równość a potem wolność.
Jest oczywiście ta druga warstwa konfrontacji debaty. To dziedzina demokracji i praw człowieka. To sprawa niezawisłości sędziowskiej, prawa do nie dyskryminowania niezależnie od wiary, jej braku czy płci lub orientacji seksualnej. Tylko, że w tym obszarze jak bardzo lewica nie miałaby racji, to przecież będzie zmuszona mówić mniej lub bardziej to samo co obóz neoliberalny, ten sam, który pomysł podnoszenia płacy minimalnej zbywa określeniem „populizm”.

Piotr Ikonowicz

Źródło
Opublikowano: 2019-11-21 08:12:23

Adrian Zandberg – kontrexpose do premiera Morawieckiego – o mieszkaniach (napisy). 19.11.2019Adrian Zandberg z mównicy sejmowej w swoim #kontrexpose punktuje rząd Mateusza Morawieckiego.
Sejm 19 listopada 2019
#zandberg #adrianzandberg

Zobacz inne nasze filmy:

Spot Adriana Zandberga, kandydata do Parlamentu Europejskiego w Warszawie i powiatach dookoła:
https://youtu.be/nsBlnDk_PR0

Spot Marceliny Zaiwszy, kandydatki do Parlamentu Europejskiego w województwie dolnośląskim i opolskim:
https://youtu.be/PVDY9bRUHRI

Spot Maćka Koniecznego, kandydata do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim:
https://www.youtube.com/watch?v=TsgqQoOfxC0

Walczymy o bezpłatne leki na receptę – konferencja Lewica Razem w wyborach do Parlamentu Europejskiego:
https://www.youtube.com/watch?v=KWExkNCWPco&list=PLZ9cRfpfcabOrS-EBD66IMyyNEeEZzeXj

Adrian Zandberg w felietonach do Superekspresu:
Czy jesteśmy kolonią USA? https://www.youtube.com/watch?v=hTbMkW3K5Lg
Wiktor Orban i zamieszki w Budapeszcie: https://www.youtube.com/watch?v=_AmAb5e9HVE

Partia Razem na Paradzie Równości 2018:
https://www.youtube.com/watch?v=KIGZolW2C5E

Partia Razem: „Dość rasizmu i faszyzmu” – Maciej Konieczny i Justyna Samolińska, 17.03.2018
https://www.youtube.com/watch?v=h_W9RByLIfQ&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0

Partia Razem: Czego sobie życzymy na dzień kobiet?
https://www.youtube.com/watch?v=-FdDgWnVo98&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=2

Partia Razem: Prawda o „Żołnierzach Wyklętych”. O tym nie usłyszycie w Telewizji Publicznej
https://www.youtube.com/watch?v=DfO2JhG0OlY&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=3

Partia Razem: Odpowiedź na Marsz Żołnierzy Wyklętych, Hajnówka 24.02.2018
https://www.youtube.com/watch?v=5oGb_JDJ5H0&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=4

Źródło
Opublikowano: 2019-11-21 06:59:51

Adrian Zandberg – kontrexpose do premiera Morawieckiego – o pracy (napisy). 19.11.2019Adrian Zandberg z mównicy sejmowej w swoim #kontrexpose punktuje rząd Mateusza Morawieckiego – fragment o pracy.
Sejm 19 listopada 2019

#zandberg #adrianzandberg

Zobacz inne nasze filmy:

Spot Adriana Zandberga, kandydata do Parlamentu Europejskiego w Warszawie i powiatach dookoła:
https://youtu.be/nsBlnDk_PR0

Spot Marceliny Zaiwszy, kandydatki do Parlamentu Europejskiego w województwie dolnośląskim i opolskim:
https://youtu.be/PVDY9bRUHRI

Spot Maćka Koniecznego, kandydata do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim:
https://www.youtube.com/watch?v=TsgqQoOfxC0

Walczymy o bezpłatne leki na receptę – konferencja Lewica Razem w wyborach do Parlamentu Europejskiego:
https://www.youtube.com/watch?v=KWExkNCWPco&list=PLZ9cRfpfcabOrS-EBD66IMyyNEeEZzeXj

Adrian Zandberg w felietonach do Superekspresu:
Czy jesteśmy kolonią USA? https://www.youtube.com/watch?v=hTbMkW3K5Lg
Wiktor Orban i zamieszki w Budapeszcie: https://www.youtube.com/watch?v=_AmAb5e9HVE

Partia Razem na Paradzie Równości 2018:
https://www.youtube.com/watch?v=KIGZolW2C5E

Partia Razem: „Dość rasizmu i faszyzmu” – Maciej Konieczny i Justyna Samolińska, 17.03.2018
https://www.youtube.com/watch?v=h_W9RByLIfQ&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0

Partia Razem: Czego sobie życzymy na dzień kobiet?
https://www.youtube.com/watch?v=-FdDgWnVo98&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=2

Partia Razem: Prawda o „Żołnierzach Wyklętych”. O tym nie usłyszycie w Telewizji Publicznej
https://www.youtube.com/watch?v=DfO2JhG0OlY&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=3

Partia Razem: Odpowiedź na Marsz Żołnierzy Wyklętych, Hajnówka 24.02.2018
https://www.youtube.com/watch?v=5oGb_JDJ5H0&list=PLZ9cRfpfcabOLb9RkgoXilzvkTM66FXE0&index=4

Źródło
Opublikowano: 2019-11-21 06:57:29

Już dziś zapraszam do Halo.Radio na audycję związkową, w której mówimy o tym, o czym rząd zapomina! W pierwszej części p

Już dziś zapraszam do Halo.Radio na audycję związkową, w której mówimy o tym, o czym rząd zapomina! W pierwszej części programu Piotr Ikonowicz opowie o mobbingu w Amice, a w drugiej Joanna Bieńkowska-Terlecka będzie mówić o fatalnej sytuacji polskich nauczycieli i nauczycielek.


Źródło
Opublikowano: 2019-11-20 15:06:13

W swoim wczorajszym expose premier Morawiecki opowiadając o osiągnięciach swojego rządu przypominał, że pełnomocnikiem d

W swoim wczorajszym expose premier Morawiecki opowiadając o osiągnięciach swojego rządu przypominał, że pełnomocnikiem ds. reformy psychiatrii jest w nim Marek Balicki. Wygląda na to, że na powołaniu pełnomocnika się na razie skończyło.

Kolejny oddział psychiatrii dziecięcej w kraju ma być zamknięty – bo przeciążony personel złożył wypowiedzenia. Tym razem rzecz dzieje się w gdańskim szpitalu im. Bilikiewicza. Całość opisuje m.in. OKO.press, sprawą zainteresował się też RPO.

Nie da się przeprowadzić reformy psychiatrii bez użycia jednego środka, którego PiS zastosować nie chce – zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w ogóle i powiększenia części tej puli, która przeznaczana jest na ochronę zdrowia psychicznego. Jeżeli chodzi o to pierwsze, to PiS przy pomocy kreatywnej księgowości próbuje nam wmówić, że nakłady są zwiększane, ale takie przypadki, jak ten w Gdańsku, jasno pokazują, że zamierzanych efektów nie ma.

Adrian Zandberg mówił wczoraj w imieniu klubu Lewicy, że złoży projekt ustawy zwiększającej poziom finansowania ochrony zdrowia do 7,5% PKB. To pozwoli m.in. na zrealizowanie naszych postulatów w zakresie dostępu do ochrony zdrowia psychicznego czyli deinstytucjonalizacji opieki i zwiększenia liczby lekarzy psychiatrów. Będziemy ponadto dążyć do obniżenia cen leków (maks. 5 zł), uchwalenia w końcu dobrej ustawy o wykonywaniu zawodu psychologa oraz zagwarantowania każdemu dziecku dostępu do psychologa w szkole.

Nie wiem, czy to się mieści w tak wczoraj przez Morawieckiego celebrowanej "normalnoności". Wiem za to, że bez zmian w dziecięcej psychiatrii będzie nam coraz trudniej.

Źródło
Opublikowano: 2019-11-20 14:17:15

Obejrzyj Magda Biejat o prawdziwych zagrożeniach


Rządzące Prawo i Sprawiedliwość widzi zagrożenia dzieci tam, gdzie ich po prostu nie ma. Gdzie one są? Posłanka Magdalena Biejat podpowiada Mateusz Morawiecki: w zapaści psychiatrii dziecięcej i przemocą w rodzinie.


Źródło
Opublikowano: 2019-11-20 13:43:24

Obejrzyj Maciej Konieczny o podwyżce akcyzy


Wczoraj w środku nocy dyskutowaliśmy też w Sejmie o projekcie podwyżki akcyzy na alkohol.

Jestem propaństwowcem i troska o polski budżet to także moja troska. Ponieważ jednak w projekcie nie było żadnych informacji na temat tego, na co rząd przeznaczy te środki, zaproponowałem, żeby przeznaczyć je na niezwykle istotną rzecz – leczenie onkologiczne.

Mam wielką nadzieję, ze wnioskodawcy wezmą moją propozycję pod uwagę.


Źródło
Opublikowano: 2019-11-20 12:24:37

Ani słowa o orędziu Morawieckiego. Orędzie Morawieckiego samo się komentuje. Wys

Ani słowa o orędziu Morawieckiego. Orędzie Morawieckiego samo się komentuje. Wystarczy cytować. Ale jakoś nie mam ochoty. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to było to połączenie listu duszpasterskiego ze słabymi fragmentami z Sienkiewicza, kraszone jakimś sosem z klisz i pustych formuł. Czyli jak zwykle. Duda by się nie powstydził. Z rąk by sobie Morawiecki z Dudą to orędzie wyrywali. Klasyka gatunku, dobrozmianowy kanon – można powiedzieć.
Za to brodaty Zandberg i jego riposta na poezję premiera, cudowny/cudowna (riposta znaczy). Oto Zandberg z zimną krwią rozjeżdża Morawieckiego i jego cyniczny patriotyzm, rozjeżdża go lewicowym walcem z tofu i cieciorki, a pod kołami tego walca trzeszczą husarskie skrzydła, ryngrafy i ułańskie lance, sypie się pod kołami tego walca z chlebowca i szpinaku, budżet i wysoka dzwonnica, zlęknieni księża podwijają sutanny i umykają przed bolszewikiem Zandbergiem, żeby schronić się w ciepłych ramionach Jędraszewskiego, Głódzia i chuj wie kogo jeszcze z tego, co raz bardziej jawnie, brunatnego towarzystwa.
Morawiecki natomiast miota się po sali sejmowej, nie wie gdzie przysiąść. Czy w ławach rządowych, czy w poselskich? Na pośladkach czuję gorąc. Jakby mu ten garniturek za trzy urzędnicze pensje (albo lepiej) przypalano gorącym żelazem, jakby go wspólnie Marks z Engelsem wzięli na tę udrękę. Jakby mu zbuntowany lud wystawił rachunek. Więc miota się bankster Morawiecki po sejmowej sali, to przysiądzie, to znów zerwie się nerwowo i biegnie.
"Niech pan nie ucieka, panie premierze!" – nawołuje Zandberg z wysokości lewicowego walca z hummusu i pasty warzywnej, a następnie bierze kurs na ławy rządowe. "Umknął" – kwituje Zandberg i nawet nie zadrży mu habsburska szczęka.
A na prawicy szczypią się wzajemnie, żeby ich ktoś z tego koszmarnego snu bez Boga, bez Honoru i bez ich Ojczyzny, obudził. Niech to się skończy nareszcie! – myślą na prawicy i gdyby to była prawda, to o tym ich katolickim zacięciu, o tej bogobojności rodem z Sienkiewicza, to by teraz jeden z drugą sięgali do kieszeni po rożańce, ale gdzie tam. Poczekają jak Zandberg skończy, ochłoną i wbiją do bufetu na schabowszczaka z kapustą, żeby sobie Polskę zrobić "na szybko". Żeby znów zapanowała, jak chce pan premier, "Polska zbudowana na chrześcijańskich wartościach". Ziemniaki, panierowany kotlet i msza o dwunastej w południe, "przy niedzieli". Taka się premierowi wymarzyła "polska normalność", a Zandberg w to wszystko – walcem.
"Niedoczekanie. Skaranie boskie. Vegekoszmar" – myśli premier Morawiecki i zastanawia się jak to przyjmie Naczelnik Państwa, Prezes Rzeczypospolitej. Co też genialny strateg uknuje w żoliborskiej willi.
Jaka będzie kontra? Co teraz, Mistrzu? – myśli Morawiecki i rzuca tęskne spojrzenie w kierunku Żoliborza.


Źródło
Opublikowano: 2019-11-20 10:18:14

Jesteśmy w trakcie posiedzenia w punkcie o zmianie ustawy o Solidarnościowym Fun

Jesteśmy w trakcie posiedzenia w punkcie o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Już za chwilę Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny pokaże, że jest słabe wobec silnych i silne wobec słabych. Dlaczego?

Bo Prawo i Sprawiedliwość chce z Funduszu wypłacić środki na 13. emeryturę. Funduszu, który został stworzony specjalnie z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. Z myślą o wsparciu grupy, która tego wsparcia potrzebuje najbardziej.

PiS chce wspierać jedną potrzebującą grupę kosztem drugiej. Od premiera Morawieckiego dowiedzieliśmy sie, że PiS o podatku cyfrowym "dyskutuje" i czeka na propozycję Komisji Europejskiej. Tymczasem czeski rząd nie czekał i przegłosował wprowadzenie 7-procentowego podatku od cyfrowych gigantów. Podatek ma zacząć obowiązywać od 2020 roku. Rząd Morawieckiego podatku cyfrowego się po prostu boi. Bo boi się wielkich korporacji.

A teraz zrobię coś, co zdarza mi się robić dość często. Zacytuję pewnego prominentnego polityka Prawa i Sprawiedliwości.

"To jest taka sprawa, która jest swego rodzaju, wskaźnikiem, wykładnikiem działania państwa. Działania państwa tam, gdzie kwestie moralne, gdzie kwestie zobowiązań wobec tych, którzy zostali potraktowani przez los szczególnie okrutnie, pokazują jakie to państwo jest. Jaka ta władza jest. Jeżeli ta władza nie jest w stanie wykazać empatii, nie jest w stanie wykazać współczucia, mówię tutaj oczywiście o współczuciu czynnym, takim które prowadzi do jakiejś poprawy losu, to pokazuje po prostu swoją twarz” – mówił 23 marca 2014 roku na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński.

Przypomnę kontekst. Prawo i Sprawiedliwość krytykowało rząd Donalda Tuska za brak działań w sprawie osób z niepełnosprawnościami.

Widać w opozycji Kaczyński miał więcej empatii.

Źródło
Opublikowano: 2019-11-19 23:42:56

Obejrzyj Maciej Konieczny oskarża rząd PiS o tchórzostwo


Maciej Konieczny przygwoździł dziś premiera Morawieckiego trudnymi pytaniami.


Źródło
Opublikowano: 2019-11-19 18:58:56

Expose Morawieckiego. Premier upiększał, za to zignorował prawa pracowników i umowy śmieciowe

Jak powszechnie wiadomo stoję tam, gdzie PiS. Postanowiłam dać temu wyraz w tej oto serii z kałasznikowa, która – świst, świst – dziurawi jak sito wszelakie sugestie, jakoby PiS miał być propracowniczy.
A najzabawniejszym dziś chyba fragmentem expose Morawieckiego była zapowiedź, że za 20 lat będziemy „ZNACZNIE większym narodem” – dzięki Nowej Strategii Demograficznej.
Nie wiem, co oznacza „znacznie” – załóżmy, że wzrost populacji o 1/7. A potem złóżmy to z prognozami, że w 2040 roku ma nas być już tylko 35 mln.
Nie chce wyjść inaczej: od 1 stycznia każda polska kobieta będzie zmuszona rodzić dokładnie dwa razy więcej dzieci, niż miała w planach, a roczna liczba urodzeń musi na pstryk wrócić do wartości z lat 50.
<zakasuję rękawy>

Expose Morawieckiego. Premier upiększał, za to zignorował prawa pracowników i umowy śmieciowe i

Kiedy słyszę, że PiS jest propracowniczy, zalewa mnie krew. Prócz wprowadzenia stawki minimalnej za godzinę pracy na umowach zlecenia trzy lata temu, PiS nie podjął żadnych wartych wzmianki działań. Jest za to dużo propagandy sukcesu. A jej najdoskonalszą emanacją było wtorkowe expose …

Źródło
Opublikowano: 2019-11-19 17:11:39

Obejrzyj Adrian Zandberg z kontrexpose


Adrian Zandberg z mównicy sejmowej w swoim #kontrexpose punktuje rząd Mateusza Morawieckiego.kontrexpose

Źródło
Opublikowano: 2019-11-19 16:52:40

Polityczna próżnia, która powstała po dymisji prezydenta Boliwii Evo Moralesa, zagraża demokracji

Polityczna próżnia, która powstała po dymisji prezydenta Boliwii Evo Moralesa, zagraża demokracji, sprawiedliwości społecznej i bezpieczeństwu Boliwijek i Boliwijczyków. Poważne zarzuty sfałszowania wyborów przez cieszącego się niegdyś poparciem przygniatającej większości Boliwijek i Boliwijczyków Evo Moralesa wywołały uzasadnione oburzenie społeczne. Jednakże wymuszenie przez wojsko dymisji Moralesa, w konsekwencji której władzę przejęła prawicowa opozycja, nosi wszelkie znamiona zamachu stanu.

Największym zagrożeniem dla Boliwii jest instrumentalizująca oburzenie społeczne antydemokratyczna, rasistowska, oligarchiczna prawica. Na ulicach i placach Boliwii palona jest wiphala, flaga symbolizująca rdzenne narody Andów, którą Morales – obok tradycyjnej flagi – wyniósł do rangi symbolu narodowego. Czołowe postacie opozycji, włącznie z tymczasową prezydentką Jeanine Áñez, z pogardą odnoszą się do rdzennej ludności i ich wierzeń. Jeden z liderów liderów opozycji, chrześcijański fundamentalista Luis Fernando Camacho w zajętym pałacu prezydenckim, zawierzając Boliwię Chrystusowi, zadeklarował, że tubylcze wierzenia już nigdy do niego nie powrócą. Wezwał także do zastąpienia obecnych instytucji państwowych juntą składającej się z „dostojników”.

Dojście do władzy prawicowej opozycji – wspieranej przez szemranych milionerów jak Branko Marinkovic – niechybnie oznaczać będzie odejście od egalitarnej polityki społecznej i suwerennej polityki gospodarczej. Jakie skutki ma neoliberalna polityka widzieliśmy w ostatnich tygodniach za sprawą masowych protestów społecznych w Chile i Ekwadorze.

Dlatego wzywamy polskie władze i reprezentantów Unii Europejskiej do zrobienia wszystkiego, aby zatrzymać przemoc wobec obywateli i obywatelek Boliwii 🇧🇴


Źródło
Opublikowano: 2019-11-18 14:06:45

Lewica i OPZZ domagają się, by premier spotkał się z zarządem i pracownikami krakowskiej huty

Jeżeli dla Prawa i Sprawiedliwości godność pracowników jest ważna, to oczekuję od nich realnego działania, które doprowadzi do zatrzymania wygaszenia pieca, a jeżeli to jest niemożliwe, to do wsparcia tych pracowników, którzy stracą pracę tak, aby oni i ich rodziny mogli się czuć bezpiecznie.

Dzisiaj wspólnie z Piotr Ostrowski z Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wsparliśmy pracowników Huty. Domagamy się, by premier Mateusz Morawiecki udał się do krakowskiej huty ArcelorMittal Poland i pomógł w rozwiązaniu trudnej sytuacji.

Lewica i OPZZ domagają się, by premier spotkał się z zarządem i pracownikami krakowskiej huty

Kliknij i zobacz wiecej.

Źródło
Opublikowano: 2019-11-18 13:49:16

Od kiedy boimy się 11 listopada wyjść z domu?

Jak do tego doszło? Kiedy znaleźliśmy się we Wrocławiu w punkcie, w którym nienawistne hasła padają w środku naszego miasta podczas najważniejszego święta narodowego? Gdzie skrajna prawica maszeruje w tym dniu pod hasłami antysemickimi, antyukraińskimi i homofobicznymi? Od kiedy boimy się 11 listopada wyjść z domu?

Podczas spotkania po pierwsze zastanowimy się, co tu się w ogóle dzieje i z czego to wynika. Czy faszyzujące bojówki to coś, co pojawiło się jak demon z pudełka w ostatnich latach? Kim są wrocławscy faszyści, jak wygląda to środowisko? Czym różni się faszyzm od nacjonalizmu?

Po drugie porozmawiamy o tym, w jaki sposób można w polskich warunkach sprzeciwiać się faszyzmowi.
A przede wszystkim przeanalizujemy, jakie są efekty działań działaczek i przedstawicielek samorządu:
jak, zdaniem polskich sądów i policji, powinna wyglądać legalna kontrmanifestacja,
dlaczego miastu nie wolno odmawiać rejestracji zgromadzenia
czy wolno nazwać faszystę faszystą a podżegacza do nienawiści bandytą?

Czy jesteśmy gotowanymi żabami? Czy za chwilę obudzimy


Źródło
Opublikowano: 2019-11-14 19:10:07

Lewicowa alternatywa systemowa

Lewicowa alternatywa systemowa

Dzień dobry. Za 11 dni odbędzie się nasza konferencja. Chodzi nam o lewicową alternatywę dla systemu neoliberalnego i polityki PiS. Do paneli zaprosiliśmy wybitnych ekspertów. 23 listopada w Warszawie odbędzie się prawdziwa burza mózgów w sprawie polityki gospodarczej, roli państwa w inwestowaniu, polityki społecznej, aktywizacji zawodowej, skracania czasu pracy, polityki podatkowej, słowem wszystkiego co składa się na lewicową alternatywę. Dotychczas lewica taka czy inna robiła wrzutki ustawowe, które nie układają się w żadną całość. Chcemy to zmienić, otwieramy prawdziwą debatę, tak aby ludzie wiedzieli co się stanie, jaki będzie kraj gdy zwyciężymy, gdy zwyciężą ludzie pracy. Zainteresowani udziałem (są jeszcze miejsca) proszeni o kontakt na priv.

Źródło
Opublikowano: 2019-11-12 08:35:38

Dziś jak co roku upamiętniliśmy tych, którzy walczyli i ginęli za naszą niepodle

Dziś jak co roku upamiętniliśmy tych, którzy walczyli i ginęli za naszą niepodległość – polskich socjalistów i socjalistki. Tradycja polskiego niepodległościowego socjalizmu, tradycja Polskiej Partii Socjalistycznej to tradycja walki o niepodległość dla wszystkich bez względu na pochodzenie etniczne, płeć czy zasobność portfela. Walka o niepodległość i socjalizm to walka o suwerenność, prawo do decydowania o sobie dla każdej i każdego z nas.

Wbrew temu co lubi wyobrażać sobie polska prawica Polska Partia Socjalistyczna zawsze stała w awangardzie walk o prawa mniejszości, o prawa kobiet, o świeckie państwo. To także jest nasza tradycja. Lewica czerpie z tego co w polskiej historii najpiękniejsze.

Suwerenność to znacznie więcej niż miejsce na politycznej mapie i własny rząd. To prawo ludzi do decydowania o sobie. Dlatego dzisiaj lewica musi kontynuować dzieło swoich wielkich poprzedników i poprzedniczek walcząc z wszechwładzą wielkich korporacji, upominając się o realizację konstytucyjnej zasady sprawiedliwości społecznej, walcząc o demokrację w miejscu pracy.

Niech żyje niepodległość! Niech żyje socjalizm!


Źródło
Opublikowano: 2019-11-11 11:44:24

Narodziny Niepodległej

Narodziny Niepodległej

W nocy z 6 na 7 listopada działacze Polskiej Partii Socjalistycznej wraz z lewicowymi ludowcami z PSL „Wyzwolenie” i radykalnymi demokratami, przy poparciu kierowanej przez piłsudczyków Polskiej Organizacji Wojskowej, powołali w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim jako premierem – pierwszy rząd niepodległej Polski. Jego manifest przewidywał radykalne reformy polityczne i społeczne. Rząd Daszyńskiego położył więc fundament pod ustrój niepodległego państwa polskiego – republiki parlamentarnej, w której wszyscy obywatele, w tym kobiety, będą mieli pełnię praw demokratycznych, robotnicy znajdą się pod ochroną postępowego ustawodawstwa społecznego, a chłopi otrzymają ziemię w wyniku reformy rolnej. (Tomasz Borkowski, KP)

Źródło
Opublikowano: 2019-11-11 11:13:58

Minęła dwudziesta – 09.11.2019

Zapraszam do obejrzenia programu Minęła 20 z moim udziałem. Rozmawiamy o wyborach prezydenckich, sytuacji w senacie oraz nad wyraz bogatej mimice Włodzimierza Czarzastego .

Minęła dwudziesta – 09.11.2019

Kto może być konkurentem dla Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich? Czy przewaga opozycji w Senacie utrudni realizowanie programu rządowi Prawa i Sprawiedliwości? Jakie powinny być zarobki parlamentarzystów? Rozmawiają: Zbigniew Kuźmiuk (PiS), Jacek Włosowicz (Solidarna Polska), Jarosław …

Źródło
Opublikowano: 2019-11-09 21:42:22

Zandberg chce do tego przekonać Kaczyńskiego. Powie mu „sprawdzam”

Leki na receptę za 5 zł, ustawa wygaszająca reprywatyzację, koniec z karaniem za chorowanie, silniejsza inspekcja pracy, likwidacja reklam w TVP. W rozmowie z Faktem mówię o planach Razem i lewicowej koalicji na nową kadencję Sejmu.

https://www.fakt.pl/…/adrian-zandberg-o-polityce-ja…/t3df2n1

Zandberg chce do tego przekonać Kaczyńskiego. Powie mu „sprawdzam”

Lider partii Razem Adrian Zandberg zapowiada walkę o niską cenę leków przepisywanych na receptę. Jak przekonuje, leki powinny kosztować symboliczne 5 zł. Będzie do tego przekonywał prezesa PiS. – Jaro…

Źródło
Opublikowano: 2019-11-07 20:28:25

101 lat temu rząd Daszyńskiego skracał dzień pracy z 12, często 14 godzin do ośmiu po to, by Polki i Polacy mieli więcej

101 lat temu rząd Daszyńskiego skracał dzień pracy z 12, często 14 godzin do ośmiu po to, by Polki i Polacy mieli więcej czasu na życie. 101 lat to bardzo dużo. Czas na kolejny krok!

🔴 Przez te sto lat rozpowszechnił się samochód, by zaoszczędzić na czasie w przemieszczaniu się. Rozpowszechnił się telefon, by zaoszczędzić na czasie w komunikowaniu się. Rozpowszechnił się komputer, by zaoszczędzić na czasie przy pisaniu i przesyłaniu danych. Rozpowszechniła się pralka, by zaoszczędzić czas na praniu ubrań. Rozpowszechnił się Internet, by móc szybciej sprawdzać informacje.

Rozpowszechniło się wiele rzeczy po to, byśmy mieli więcej czasu dla siebie. To dlaczego go nie mamy?

▶️ Bo choć zmieniło się wszystko, to my ciągle pracujemy tyle samo. Po co więc te wszystkie udogodnienia, skoro i tak ciągle nie mamy czasu?

🔵 Dlatego po stu latach nareszcie przyszła pora, by skrócić czas pracy o godzinę. Właśnie taki projekt ustawy zgłoszą posłanki i posłowie Razem. To dla mnie powód do wielkiej dumy.

Źródło
Opublikowano: 2019-11-07 18:58:59