Uniewinniam dłużników Zbyt często myli się u nas słowo „winny” ze słowem „win

Piotr Ikonowicz:

Uniewinniam dłużników

Zbyt często myli się u nas słowo „winny” ze słowem „winien”. Dłużnik zalegający z płatnościami jest często nazywany przestępcą, a już, kiedy zalega z czynszem, odsądza się go od czci i wiary. Żaden hejt nie wylewa się za to na biznesmenów, którzy notorycznie nie wypłacają albo opóźniają wypłatę wynagrodzeń. A przecież konsekwencją owego okradania ludzi pracy z wynagrodzeń jest to, że stają się oni niewypłacalni. Tak więc pracodawca, który nie płaci za robotę nie ponosi żadnych konsekwencji, a pracownik owszem, może wylecieć z mieszkania, może mu zostać wypowiedziany kredyt, itp.
W im większych jesteście kłopotach tym gorszą macie opinię, w myśl zasady, że zwycięzca… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-05-13 03:17:51

Jak pewnie wiecie, do 30 września bieżącego roku wszyscy musimy wziąć udział w s

Marcelina Zawisza:


Jak pewnie wiecie, do 30 września bieżącego roku wszyscy musimy wziąć udział w spisie powszechnym. Dominująca metodą zbierania danych ma być “samospis internetowy”. Od razu po udostępnieniu formularza pojawiły się jednak sygnały od osób słabowidzących i niewidomych, że aplikacja nie została wystarczająco dostosowana do ich potrzeb.

Wraz z pozostałymi posłankami i posłami Razem skierowałam więc interpelację, w której wylistowaliśmy szereg aspektów do korekty. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź od prezesa GUSu, że formularz zostanie poprawiony pod kątem wymienionych przez nas problemów.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 20:31:57

Dokładnie 13 lat temu w Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, polska działaczka spo

Maciej Konieczny:


Dokładnie 13 lat temu w Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, polska działaczka społeczna, socjalistka, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

Urodziła się w lutym 1910 roku w Warszawie w rodzinie lekarza Stanisława Krzyżanowskiego i jego żony, Janiny. Ojciec Ireny należał do Polskiej Partii Socjalistycznej i brał udział w rewolucji 1905 roku. Ze względu na problemy zdrowotne córki, Krzyżanowscy przenieśli się do Otwocka, miejscowości uzdrowiskowej, gdzie Stanisław otworzył prywatną praktykę. Leczył głównie chłopów i żydowską biedotę, a mała Irena nauczyła się płynnie mówić w jidysz.

Po maturze Irena wróciła na studia do Warszawy. Studiowała najpierw prawo, a potem polonistykę. Podczas studiów odważnie stawała w obronie żydowskich studentów i studentek. Kiedy na Uniwersytecie Warszawskim wprowadzono getto ławkowe demonstracyjnie siadała z żydowskimi kolegami koleżankami. Za te gesty solidarności była atakowana przez faszystów z ONR, została też pobita.

Jeszcze w trakcie studiów podjęła pracę w Komitecie Pomocy Społecznej Wolnej Wszechnicy Polskiej. Zajmowała się pomocą samotnym matkom oraz udzielała porad prawnych lokatorom, którym groziła eksmisja. Później pracowała w Wydziale Opieki Społecznej urzędu miasta pomagając osobom bezrobotnym i w kryzysie bezdomności, których w międzywojennej Warszawie było bardzo dużo. Poszła też w ślady zmarłego przedwcześnie ojca i wstąpiła do PPS.

Po wybuchu wojny mąż Ireny znalazł się w obozie jenieckim, gdzie spędził całą wojnę. Sendlerowa dalej pracowała w urzędzie miasta i również w warunkach okupacji niosła pomoc najbardziej wykluczonym. Niemieckie władze zabroniły miejskim urzędnikom pomagania ludności żydowskiej. mimo tego Sendlerowa zebrała kilkuosobową grupę osób, które były gotowe ignorować te zakazy. Po utworzeniu getta załatwiła sobie legitymację pracownicy kolumny sanitarnej w gettcie, co pozwoliło jej względnie swobodnie dostawać się na jego teren. Wnosiła do getta jedzenie, lekarstwa i pieniądze. Wynosiła dzieci.

Irena Sendlerowa była organizatorką wielkiej akcji ratowania żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Dzieciom wystawiono fałszywe dokumenty, szmuglowano na aryjską stronę i umieszczano w polskich sierocińcach i zakładach opiekuńczych. W 1942 grupa Sendlerowej została włączona do Rady pomocy Żydom “Żegota”, a Irena stanęła na czele referatu dziecięcego. W październiku 1943 została aresztowana i przewieziona do kobiecego oddziału więzienia na Pawiaku, gdzie była torturowana. śledczym nie udało się jednak odnaleźć kartoteki uratowanych dzieci, którą zdążyła ukryć. W listopadzie po przekazaniu dużej łapówki została wypuszczona z Pawiaka. Dalej prowadziła konspiracyjną działalność pomocową pod fałszywym nazwiskiem Klara Dąbrowska.

W kwietniu 1944 nazwisko Sendlerowej zostało umieszczone na listach proskrypcyjnych przygotowywanych przez kontrwywiad Narodowych Sił Zbrojnych. Na listach znalazły się nazwiska lewicowych i lewicujących członków i członkiń konspiracji podejrzewanych o komunistyczne sympatie. Na listach obok Sendlerowej znalazł się też Aleksander Kamiński, autor “Kamieni na szaniec”. Po wybuchu powstania Sendlerowa została sanitariuszką na Mokotowie, a następnie uczestniczyła w tworzeniu szpitala polowego na Okęciu.

Po wojnie wróciła do pracy w Wydziale Opieki Społecznej urzędu miasta i była przez dwie kadencje członkinią warszawskiej rady narodowej. Wstąpiła też do PZPR, chociaż kariery nie zrobiła, a z racji na swoje kontakty z akowskim podziemiem była w okresie stalinizmu wielokrotnie przesłuchiwana przez UB. Działała w Polskim Czerwonym krzyżu, a w 1980 zapisała się do “Solidarności”. W 1965 roku otrzymała tytuł Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, ale swoje drzewko w Jad Waszem mogła zasadzić dopiero w 1983 roku. Wcześniej władze odmawiały wydania jej paszportu.

Irena Sendlerowa przez wiele lat unikała mówienia o swojej roli w ratowaniu żydowskich dzieci. Zaczęła mówić o swojej działalności dopiero w latach 60. Dzisiaj szacuje się, że kierowana przez nią organizacja próbowała pomóc około 2500 dzieci. Nie wszystkie przeżyły wojnę. Sama Sendlerowa nigdy nie mówiła ile dzieci udało się uratować. Na pytanie o konkretne liczby odpowiadała zawsze “za mało”.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 19:24:28

Dbają o nas, opiekują się naszymi bliskimi, dla nas narażają i, niestety, takż

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

Dbają o nas, opiekują się naszymi bliskimi, dla nas narażają i, niestety, także tracą swoje własne zdrowie i życie. Dziś to one potrzebują naszego wsparcia i solidarności!

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej to dla polskich pielęgniarek Dzień Protestu: o godną płacę za ciężką pracę, o docenienie doświadczenia i zaangażowania, o szacunek.

Jesteśmy z Wami!

Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 17:37:31

Zaszczepiony! Do czego i Państwa zachęcam. Im szybciej się zaszczepimy, tym sz

Adrian Zandberg:

Zaszczepiony! Do czego i Państwa zachęcam. Im szybciej się zaszczepimy, tym szybciej życie stanie się normalniejsze. Możemy uniknąć kolejnych fal epidemii i kolejnych ofiar. Wszystko jest w naszych rękach.

__________
Rejestracja na szczepienie:
https://pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 17:04:01

Dziś Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Przez ponad rok trwania epidemii pielęgn

Magdalena Biejat:


Dziś Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Przez ponad rok trwania epidemii pielęgniarki i położne ryzykowały dla nas zdrowie i życie, godząc się na pracę w ciężkich warunkach. Wielu w tym czasie mówiło, że koronawirus uzmysłowił nam, jak ważne są te niedoceniane wcześniej kluczowe zawody”. Że trzeba docenić ciężką pracę osób w nich pracujących. Niestety w wielu przypadkach skończyło się na pustych słowach i dziś pielęgniarki i położne wyszły na ulice Warszawy upomnieć się o lepsze warunki pracy, godne pensje i prestiż swojego zawodu.

Byliśmy tam z nimi, w przyszłym tygodniu spotkamy się też na konsultacjach zorganizowanych przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. A w Dniu Pielęgniarki życzę wszystkim podniesienia nakładów na ochronę zdrowia i prawdziwego wparcia ze strony rządzących, zamiast pustych gestów. Będziemy walczyć w Sejmie, żeby to się udało.

Zdjęcia: Przemek Krysiak
Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 16:41:52

Na początku marca w prasie pojawiła się informacja o podpisaniu przez władze Kro

Daria Gosek-Popiołek:


Na początku marca w prasie pojawiła się informacja o podpisaniu przez władze Krościenka, Szczawnicy, Czorsztyna, województwa małopolskiego oraz Polskie Koleje Linowe listu intencyjnego w sprawie budowy kolei linowej w Pieninach na trasie od Sromowiec Wyżnych przez Krościenko do Szczawnicy.

Pomysł wydaje się być absurdalny pod względem kosztów i groźny dla przyrody Pienińskiego Parku Narodowego, dlatego skierowałam do marszałka województwa pismo z prośbą o szczegółowe informacje. Pozwoliłam sobie również zasugerować, oczywiste moim zdaniem, rozwiązanie problemu nadmiernego ruchu samochodowego – uruchomienie komunikacji publicznej.

Zobaczcie co odpisano mi w odpowiedzi:

„Mając zatem na uwadze zrównoważony rozwój obszaru Pienin oraz mając świadomość ograniczeń komunikacyjnych tego rejonu, a także w trosce o komfort życia mieszkańców i odwiedzających Pieniny turystów, lokalni samorządowcy zaczęli szukać alternatywnego systemu transportowego ograniczającego ruch samochodowy, zmniejszającego zanieczyszczenie powietrza i pozwalającego na sprawną komunikację międzygminną. W efekcie zaczęto rozważać możliwości budowy napowietrznej kolei linowej.”
„Odpowiadając na pytanie dotyczące uruchomienia linii autobusowej i zakupu taboru z napędem hybrydowym, informuję iż w tut. Urzędzie na chwilę obecną ta kwestia nie była rozważana.”

Samorządowcy zamiast w prosty i efektywny sposób rozwiązywać problemy wolą popadać w gigantomanię i kreślić kosztowne plany. Panie Marszałku, proszę wrócić na ziemię!Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 15:34:28

Rząd PiS nie popełnia błędów. Tak twierdzi min. zdrowia Adam Niedzielski: nie ro

Robert Maślak


Rząd PiS nie popełnia błędów. Tak twierdzi min. zdrowia Adam Niedzielski: nie rozpatrywałbym tego w kategoriach błędu, tylko w kategoriach takich, że jesteśmy po bardzo długim zamknięciu szkół”.
Teraz jest jasne, dlaczego rząd PiS tak walczy z próbami upamiętnienia ofiar COVID19. W Czechach czy w Niemczech ludzie chcą to robić i nikt tego nie blokuje.
https://www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/niedzielski-otwarcie-szkol-przyczynilo-sie-do-rozwoju-pandemii/8xey4n8,2b83378a

https://wiadomosci.onet.pl/warszawa/koronawirus-malowali-krzyze-by-uhonorowac-ofiary-pandemii-zareagowala-policja/6nk4lj8

https://oko.press/babcia-kasia-wywleczona-do-radiowozu-za-rysowanie-krzyzy-i-serc-to-za-nogi-i-wrzucamy/

https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/210329880-Rocznica-pierwszego-zgonu-chorego-na-COVID-w-Czechach.html

https://www.dw.com/pl/niemcy-dyskusja-w-sprawie-uczczenia-pami%C4%99ci-ofiar-pandemii/a-55989221

https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-w-niemczech-w-berlinie-politycy-oddali-hold-ofiarom-pandemii-covid-19-5071739


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 13:36:29

Dziś Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Dziś także ich protest w War

Marcelina Zawisza:


Dziś Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Dziś także ich protest w Warszawie.

Jakie są ich postulaty?

‼ Wynagrodzenia uwzględniające doświadczenie zawodowe, uciążliwość pracy, jej trudne warunki,
‼ dodatki “covidowe” wypłacane bez upokarzających procedur utrudniających ich uzyskanie
‼ zmiany w ustawie o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia – tak, by pielęgniarki z licencjatem były wynagradzane (zgodnie z prawdą) jako posiadające wyższe wykształcenie.

Kadry medyczne to skarb naszego kraju. Musimy dbać o to, by ich przybywało – zwłaszcza, że nasze społeczeństwo się starzeje. Niestety, kadra pielęgniarska od lat starzeje się wraz ze społeczeństwem – średnia wieku pielęgniarki w Polsce to w tej chwili 53 lata! Kształcenie nowych pielęgniarek nie zaspokaja zapotrzebowania na ich pracę – wiele z nich nie podejmuje pracy w zawodzie lub wyjeżdża. Nic dziwnego – warunki pracy i płace w Polsce nie umywają się do tych “na zachodzie”, a nawet do warunków “na południu” – w moim okręgu wyborczym Republika Czeska jest również często wybierana jako kierunek emigracji.

Jakiś czas temu rozmawiałam z zaprzyjaźnioną pielęgniarką, młodą dziewczyną. Oznajmiła, że i ona wyjeżdża.

W Polsce pracowała w dwóch szpitalach, na oddziałach gdzie znajdowały się osoby niesamodzielne po wylewach i zawałach. Mówi, że pielęgnowanie osób w tym stanie sprawiło, że w wieku 28 lat zaczęła mieć poważne problemy z kręgosłupem. Nie ciężko chyba sobie wyobrazić, jakim wysiłkiem jest przewrócenie na bok czy podniesienie biernych osób, które ważą 70-100 kg. Żaden ze szpitali nie oferował podnośników, które pomogłyby jej w pracy. A w Wielkiej Brytanii taki sprzęt jest w standardzie, w każdym szpitalu, w którym o to pytała.

W Polsce musiała pracować w dwóch miejscach, żeby się samodzielnie utrzymać i móc choć trochę odkładać na przyszłość. Ale w takim trybie pracy, mówi, że może zapomnieć o zakładaniu rodziny, bo jej na to nie stać. W Wielkiej Brytanii spokojnie utrzyma się z jednej pensji. Więc pojechała. Ona i setki jej koleżanek.

W Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych wypada mi życzyć tego, o co walczą na ulicach Warszawy protestujące: spełnienia postulatów protestu, zmian, które pozwolą na zwiększenie liczby pracujących w zawodzie, godnych warunków pracy i płac adekwatnych do doświadczenia zawodowego i wysiłku wkładanego w pracę pielęgniarek i położnych!

Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 13:34:44

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Niestety nie mamy jako grupa

Adrian Zandberg:


Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Niestety nie mamy jako grupa zawodowa powodów do świętowania. Od początku pandemii jesteśmy na pierwszej linii walki z wirusem ale jest nas zbyt mało. Personel starzeje się, a nowych chętnych do pracy brakuje. Średnia wieku wynosi obecnie 52 lata, a za parę lat ma wynieść nawet 60 lat. Dziś protestujemy w Warszawie z inicjatywy Ogólnopolskiego Związeku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych żeby zwrócić uwagę na naszą trudną sytuację.
Główne nasze postulaty to zwiększenie płac oraz podjęcie przez rząd działań prowadzących do zwiększenia liczby pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 12:07:41

Dzisiaj kolejny post z serii #KathiWeeksoBDP.

Maciej Szlinder


Dzisiaj kolejny post z serii #KathiWeeksoBDP.

Na tapet biorę argument dot. Reguły Wzajemności, na którą często powołują się krytycy bezwarunkowego dochodu podstawowego. Zasada ta wyraża się w często żywionym przekonaniu, że nie można dawać komuś czegokolwiek, nie oczekując niczego w zamian.

To, czego konkretnie się oczekuje, to pracy w jej wąskim, kapitalistycznym rozumieniu. Takie podejście oznacza, że prawa człowieka, zaspokojenie podstawowych potrzeb biologicznych i społecznych są zależne od uległości względem systemu wyzysku i opresji. Często wymuszone szkolenia (z pisania CV, obsługi kasy fiskalne, tworzenia biznes planu) czy konieczność przyjmowania konkretnych ofert pracy (nieodpowiadającej zdolnościom lub preferencjom) są zwykłą stratą czasu. To marnotrawstwo zarówno z perspektywy rozwoju jednostek, ich przyszłych dochodów, a także potencjalnych wkładów w rozwój całego społeczeństwa.

Podstawowe bezpieczeństwo dochodu powinno być całkowicie bezwarunkowe. Tylko wtedy nie jest narzędziem przymusu, daje realną wolność i umożliwia rozwój indywidualny i społeczny.

Na łamach czasopisma naukowego Praktyka Teoretyczna znajduje się niezwykły tekst Kathi Weeks pt. “Polityka feministyczna anty/postpracy a obrona dochodu podstawowego” w moim przekładzie. Zachęcam do przeczytania przedmowy, w której starałem się wskazać na kluczowe wątki tekstu Weeks (link w komentarzu).


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 11:57:14

#MiędzynarodowyDzieńPielęgniarkiiPołożnej #Protest

Maciej Konieczny:


#MiędzynarodowyDzieńPielęgniarkiiPołożnej #Protest

Dziś Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. W tym roku nie będzie dniem, w którym pielęgniarki przyjmują jedynie symboliczne życzenia i podziękowania (a może brawa?), ale w którym protestują. Zmuszone są wyrazić sprzeciw w interesie nie tylko swoim, ale nas wszystkich, bo krytyczna sytuacja w ochronie zdrowia w Polsce uderza w każdego z nas.

Pielęgniarki jako grupa zawodowa są lekceważone przez każde kolejne rządy w Polsce od ponad 30 lat. Traktowane są jako wolontariuszki, siostry, które to winne służyć innym z tytułu powołania. Pielęgniarstwo to nie wolontariat! To wymagający i odpowiedzialny zawód medyczny, w Polsce rażąco nisko opłacany. Średnia wieku pielęgniarki w naszym kraju to 53 lata. Oznacza to, że za kilka lat opiekować się nami będą osoby w wieku przedemerytalnym, w większości pracujące ostatkiem swoich sił, wyeksploatowane latami pracy ponad swoje psychofizyczne możliwości. Młode pielęgniarki, owszem, uzyskują wykształcenie w zawodzie, jednak większość z nich nigdy w Polsce pracować nie będzie. Już na etapie studiów otrzymują propozycje pracy zagranicą, z których korzystają, zachęcone niepomiernie wyższymi pensjami i standardami pracy. Pandemia koronawirusa obnażyła stan polskiej ochrony zdrowia. Skutki epidemii szczególnie dotkliwie odczuły właśnie pielęgniarki. Większość z nich zaraziła się koronawirusem w swoich miejscach pracy. Ponad 160 pielęgniarek zmarło z powodu COVID-19. Najwięcej spośród wszystkich zawodów medycznych. W szczytowym okresie pandemii wiele z nich zmuszonych było do pracy w ekstremalnych warunkach, na co dzień narażając siebie i swoich bliskich, pracując na dyżurach trwających nawet 72 godziny. Nie wszystkie z nich otrzymały obiecane dodatki covidowe.

Dziś pielęgniarki protestują przeciwko wieloletnim zaniedbaniom w ochronie zdrowia, a także przeciwko skandalicznym zapisom ustawy o minimalnym wynagrodzeniu (wycofującym wywalczone uprzednio tzw. zembalowe) i proponowanym współczynnikom, nieuczciwie różnicującym przedstawicielki pielęgniarstwa; przyjmującym wykształcenie jako jedyne kryterium oceny. Jaki tkwi w tym problem? Większość pracujących w zawodzie pielęgniarek kończyła średnie szkoły medyczne. Oznacza to, że pielęgniarki o najdłuższym stażu pracy, największym doświadczeniu będą najbardziej pokrzywdzone proponowanymi współczynnikami.

Jako Razem Śląsk popieramy postulaty Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych i sprzeciwiamy się proponowanym zapisom ustawy.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 10:56:44

Wszyscy jesteśmy Palestyńczykami

Piotr Ikonowicz:


Jedna ze szkół prowadzonych w Gazie przez Organizację Narodów Zjednoczonych 17 razy wysyłała izraelskiemu dowództwu swoje współrzędne wraz z informacją, że mają tam schronienie rodziny z dziećmi, które musiały uciec ze swoich domów. Szkoła została zbombardowana. Nie pomimo tego, że była to szkoła, prowadzona przez ONZ, i że spały tam dzieci, a właśnie dlatego, że była to szkoła i że spały w niej dzieci.

Wszyscy jesteśmy Palestyńczykami

Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 10:44:57

Dzień dobry w wielkanocny poniedziałek

Robert Maślak


Dzień dobry w wielkanocny poniedziałek 😀


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 10:31:26

Ekipa Społecznego RPO w Częstochowie już od tygodnia dzielnie dyżuruje na pose

Piotr Ikonowicz:

Ekipa Społecznego RPO w Częstochowie już od tygodnia dzielnie dyżuruje na posesji kobiety, którą chce stamtąd usunąć firma Eksmiter i jej „negocjator”, zachowujący się jak na czyściciela kamienic przystało. Do projektu Społeczny RPO zgłosili się już wolontariusze w czterdziestu powiatach. Większość z nich to ludzie młodzi. Rosną szeregi obrońców praw człowieka.

Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 09:11:45

Ekipa Społecznego RPO w Częstochowie już od tygodnia dzielnie dyżuruje na pose

Piotr Ikonowicz:

Ekipa Społecznego RPO w Częstochowie już od tygodnia dzielnie dyżuruje na posesji kobiety, którą chce stamtąd usunąć firma Eksmiter i jej „negocjator”, zachowujący się jak na czyściciela kamienic przystało. Do projektu Społeczny RPO zgłosili się już wolontariusze w czterdziestu powiatach. Większość z nich to ludzie młodzi. Rosną szeregi obrońców praw człowieka.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 09:10:48

Wydany kilka tygodni temu komunikat CBOS zwracał uwagę na znaczącą różnicę w p

Daria Gosek-Popiołek:

Wydany kilka tygodni temu komunikat CBOS zwracał uwagę na znaczącą różnicę w poglądach politycznych pomiędzy młodymi Polkami I Polakami. Badanie wskazywało, że kobiety są bardziej skłonne do wyrażania sympatii lewicowych, niż prawicowych. Obserwacja ta znajduje potwierdzenie w wydarzeniach z października i listopada 2020, gdy czarne protesty organizowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet opierały się głównie na uczestnictwie w nich właśnie młodych kobiet. Nie jest więc przypadkiem także fakt, że w ostatnim czasie furorę zrobił termin „Julka z Twittera” używany do lekceważącego określania młodych kobiet dających w mediach społecznościowych, w dość emocjonalny sposób wyraz swoim lewicowym… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-05-11 22:50:25

Cieszę się, że mój klub, Lewica, będzie miał szansę naprawić swoje stanowisko

Adrian Zandberg:

Cieszę się, że mój klub, Lewica, będzie miał szansę naprawić swoje stanowisko w kwestii fatalnego projektu o podwyżkach dla posłów. Bardzo bardzo dobrze, że senator Konieczny i senatorka Morawska-Stanecka w imieniu całego Klubu Lewicy złożą wniosek o odrzucenie tej ustawy w Senacie. Cieszę się, że udało się wypracować wspólne stanowisko.

Od początku głosowałam przeciwko podwyżkom uposażeń poselskich.

Od marca wiele Polek i Polaków pracuje za 80 proc. swojej normalnej pensji. Rośnie liczba bezrobotnych. Co trzecia osoba zarejestrowana jako bezrobotna nie ma jeszcze 30 lat. Młodzi bezrobotni często zostają bez środków do życia, bo wszystko, co mieli przed kryzysem to niepewna praca na umowie… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-05-11 21:56:04

Dzisiaj w Gdańsku razem z @beata.monika.maciejewska i @marekrutka mówiliśmy o ty

Anna Górska:


Dzisiaj w Gdańsku razem z @beata.monika.maciejewska i @marekrutka mówiliśmy o tym, co wywalczyła w KPO @__lewica
💜 850 mln Euro dla szpitali powiatowych
💜 Ponad 70 tysięcy mieszkań na wynajem
💜 300 mln Euro dla przedsiębiorstw dotkniętych pandemią
💜 Minimum 30% pieniędzy w dyspozycji samorządów
💜 Komitet monitorujący z reprezentacją samorządów, NGOsów, przedsiębiorców, przedsiębiorczyń i ludzi pracy

I przede wszystkim to dzięki nam Polska przystąpiła do przełomowej, największej w historii Unii inicjatywy pogłębiającej integrację. Do inicjatywy, która tworząc Fundusz Odbudowy bierze wspólną odpowiedzialność na wszystkie kraje, za wszystkie obywatelki i obywateli Unii Europejskiej.
Inicjatywy wymuszającej praworządność na rządach krajów stowarzyszonych i potwierdzającej najważniejsze dla Unii wartości.

Za taką Europa Lewica i @partiarazem jesteśmy i nie boimy się postępować odpowiedzialne w imię jedności Unii, wyrównywania poziomów życia, wychodzenia z kryzysu.
#efo #KPO #więcejEuropy


Źródło
Opublikowano: 2021-05-11 16:02:52

Skutki decyzji TKJP dotyczącej zakazu aborcji (K 1/20) dla kobiet – podsumowanie półrocza

Magdalena Biejat:Mija 6 miesięcy od pseudowyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakazał aborcji w Polsce. W tym czasie tysiące kobiet musiało przejść przez piekło. Gdyby nie wsparcie organizacji społecznych i odważnych lekarek i lekarzy, byłyby pozostawione same sobie w często dramatycznej sytuacji.

Chcemy oddać głos tym kobietom i wspierającym je specjalistom i działaczkom. W najbliższy czwartek o 12.00 odbędzie się szczególne wysłuchanie, zorganizowane przez posłanki Lewicy. Na połączonym posiedzeniu Zespołu Praw Kobiet kierowanego przez Wanda Nowicka i Zespołu ds. Praw Reprodukcyjnych pod przewodnictwem Katarzyna Kotula posłanka na Sejm RP, będziemy rozmawiać o konsekwencjach zakazu aborcji dla kobiet. I o zagrożeniu dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego, które w przeciwieństwie do mrzonek fanatyków religijnych, jest boleśnie realne.

Posiedzenie będzie transmitowane na stronie Sejmu i na wydarzeniu na Facebooku 👇

Źródło
Opublikowano: 2021-05-11 13:50:58

Dzisiejsze posiedzenie Komisji Zdrowia było poświęcone zapisom w KPO dotyczącym

Marcelina Zawisza:Dzisiejsze posiedzenie Komisji Zdrowia było poświęcone zapisom w KPO dotyczącym ochrony zdrowia. Skorzystałam z możliwości zabrania głosu, żeby przypomnieć o bardzo istotnym zagadnieniu, jakim jest bezpieczeństwo lekowe.

Pandemia boleśnie pokazała nam, że nie możemy być zależni od wyrobów farmacuetycznych produkowanych w odległych zakątkach świata. Nie osiągniemy suwerenności lekowej bez zdecydowanych działań w tym obszarze. Stąd moje pytania do MZ, które poznacie oglądając załączone wideo.

Ponadto na nagraniu można podziwiać, jak syn dzielnie asystuje mi w pracy.

Zapraszam Was również przy tej okazji na jutrzejszą debatę zatytułowaną „Lokalna suwerenność lekowa”, która towarzyszy premierze raportu Fundacja Instrat, którego współautorem jest dyrektor mojego opolskiego biura Jerzy Przystajko.

https://www.facebook.com/events/535797757409817?ref=newsfeed


Źródło
Opublikowano: 2021-05-11 13:49:08

Palestyńczycy znowu giną z rąk izraelskiej policji i wojska. Punktem zapalnym by

Maciej Konieczny:


Palestyńczycy znowu giną z rąk izraelskiej policji i wojska. Punktem zapalnym był wyrok sądowy nakazujący palestyńskim rodzinom opuszczenie ich domów we Wschodniej Jerozolimie, żeby zrobić miejsce dla izraelskich osadników. Wyrok, który wpisuje się w trwającą od dziesięcioleci kampanię pozbawiania Palestyńczyków ich ziemi i domów. Warto dodać, że Human Rights Watch oraz izraelska organizacja na rzecz praw człowieka B’Tselem uznały w tym roku politykę rasową Izraela za spełniającą definicję apartheidu według rozumienia prawa międzynarodowego.

Wyrok nakazujący Palestyńczykom opuszczenie swoich domów wywołał burzliwe protesty mieszkańców. W starciach z izraelską policją rannych zostało kilkuset protestujących. Policjanci zaatakowali teren meczetu Al-Aksa, trzeciego najważniejszego miejsca kultu dla muzułmanów, co doprowadziło do dalszej eskalacji. W internecie znaleźć można nagrania izraelskich nacjonalistów tańczących z radości na widok wybuchających na terenie meczetu pożarów.

Rządzący w palestyńskiej Strefie Gazy Hamas zażądał wycofania izraelskich sił z terenu meczetu po czym wystrzelił rakiety w kierunku Izraela. Ostrzał nie przyniósł żadnych ofiar. W odpowiedzi Izrael rozpoczął bombardowania gęsto zaludnionej Gazy zabijając 24 osoby. Najbliższe dni i godziny przyniosą zapewne dalsze zaostrzenie sytuacji i kolejne ofiary.

Tak długo, jak będzie trwać systemowa dyskryminacja Palestyńczyków przez Izrael, kradzież ziemi, wysiedlenia i nielegalne osadnictwo, tak długo, jak Izrael będzie bezkarnie łamał prawo międzynarodowe, korzystając z protekcji potężnych przyjaciół, tak długo, jak łamanie przez Izrael praw człowieka spotykało będzie się z zupełną bezradnością społeczności międzynarodowej, tak długo nie będzie szans na trwały pokój i bezpieczeństwo dla wszystkich mieszkańców regionu.

Społeczność międzynarodowa, w tym polski rząd, ma obowiązek upominać się o prawa człowieka oraz respektowanie prawa międzynarodowego.

Dlatego jako poseł, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i współprzewodniczący polsko-palestyńskiej grupy parlamentarnej wraz z posłanką Ewą Kołodziej zaprosiłem przedstawicieli rządu na zwołane w trybie pilnym spotkanie grupy, na którym zapytamy o to, co rząd robi w kwestii kryzysu we Wschodniej Jerozolimie i Strefie Gazy oraz będziemy się domagać stanowczej reakcji polskich władz. Będę również obecny na demonstracji solidarnościowej z Palestyńczykami w najbliższy czwartek o godzinie 18 w Krakowie.

Źródło
Opublikowano: 2021-05-11 12:38:17