W polityce chodzi o to, żeby zmieniać rzeczywistość. Nie zawsze to jest możliwe

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

W polityce chodzi o to, żeby zmieniać rzeczywistość. Nie zawsze to jest możliwe tu i teraz, ale żeby było możliwe w ogóle, to nie można się na tę rzeczywistość obrażać i przed nią chować. Trzeba się w niej odnaleźć.

Dlatego, pomimo ostatnich dwóch tygodni kampanii, idę w niedzielę na wybory. "Pomimo", bo gdybym miała kierować się tym, co w kampanii się wydarzyło – w różnych proporcjach z jednej czy drugiej strony – to pewnie zostałabym w domu.

Nienawiść lub znieczulica wobec osób lgbt, głupota i nieodpowiedzialność w sprawie szczepień, antypaństwowa postawa w kwestii podatków, umizgi do prawicowych bojówek. To, co zostało zrobione w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie zniknie w powyborczy poranek. Ktoś gdzieś nie zaszczepi córki, ktoś uzna, że oplucie geja mu się po prostu należy, ktoś będzie nadal żyć w lęku, że odbiorą mu syna, bo wychowuje go z partnerką tej samej płci. Czeka nas dużo pracy przy odkłamywaniu wyborczych bzdur, odbudowie poczucia bezpieczeństwa i wspólnoty, odczarowywaniu mitów o złym państwie odzierającym dobroduszne korpo z podatków. Być może czeka nas także praca przy organizacji sprzeciwu, protestów, a w najlepszym wypadku presji na lokatora Pałacu Prezydenckiego. Bez względu na to, kto wygra, dzień 12 lipca niczego nie zakończy, nie załatwi ani nie zamknie. I dobrze. Bo nadal sens będzie miała walka o Polskę, w której godnie, bezpiecznie i po swojemu mogliby żyć górnicy i nauczycielki, emeryci i lesbijki, rolnicy i kobiety, wielopokoleniowe rodziny i samodzielni rodzice, dzieciaki z Pragi i z Mokotowa, z Nadodrza i z Dzierżoniowa. I tak dalej, i tak dalej.

Ja w niedzielę wybieram się na wybory i zamierzam oddać w nich ważny głos. Was też do tego zachęcam. Ten mój będzie głosem przeciwko obecnej władzy – głównie dlatego, że jest władzą obecną i niemal totalną, a w swojej totalności niebezpieczną. Dziś szczególnie niebezpieczną dla kobiet, dla mniejszości, dla pracowników, dla cudzoziemców – a jutro mogącą okazać się niebezpieczną dla dowolnej kolejnej grupy, której interesy i dobro staną na drodze interesom rządzących. Ja przeciwko tej władzy zagłosuję w niedzielę – tak, żeby rządząc w Sejmie (a chwilę jeszcze rządzić będzie), ale już bez prezydenta, stała się choć trochę mniej niebezpieczna.

Ale rozumiem tych, którzy oddadzą głos odwrotny – przeciwko reprezentantowi władzy poprzedniej. Tych, którzy w monopolu władzy PiS-u widzą nie tyle zagrożenie, a zabezpieczenie przed powrotem tego, co było. Tych, dla których czas rządów PiS to – mała, niewystarczająca, ale jednak – zmiana jakości życia. Tych, którzy zwyczajnie nie chcą powrotu ekipy, która do zaoferowania miała im przez lata głównie pogardę.

Ja też go nie chcę. I jeśli wygra kandydat, na którego zamierzam zagłosować, będę od pierwszego dnia jego prezydentury pracować, by do tego powrotu jednak nie doszło. I żeby zamiast tego możliwa stała się w końcu prawdziwa, głęboka zmiana. Na lepsze, na normalne.

Bez względu na to, czy i na kogo Wy zagłosujecie w niedzielę, zachęcam Was, wszystkie i wszystkich, do wspólnej pracy nad tą zmianą.

P.S. A jak się nam już wspólnymi siłami ta zmiana uda, to za 5 lat w drugiej turze wyborów prezydenckich będziemy wybierać między postępową zwolenniczką uniwersalnego dochodu podstawowego a nieco bardziej zachowawczą orędowniczką wprowadzenia na początek emerytury obywatelskiej. I tego i Wam, i sobie, najserdeczniej życzę!


Źródło
Opublikowano: 2020-07-10 19:39:47

Ratujmy Dolinę Baryczy

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

Ratujmy Dolinę Baryczy

Podpisz petycję ⬇️ https://naszademokracja.pl/petiti…/ratujmy-doline-baryczy-1…

Apelujemy do Ministra Środowiska oraz Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska we Wrocławiu i w Poznaniu o podjęcie natychmiastowych działań w sprawie zanieczyszczenia rzeki Barycz w województwach dolnośląskim i wielkopolskim!

W ostatnich dniach na ok. 60 km odcinka rzeki Barycz na obszarze województwa dolnośląskiego oraz województwa wielkopolskiego doszło do poważnego i katastrofalnego w skutkach zanieczyszczenia. Wodom na tym odcinku rzeki doskwiera obecnie niemal całkowity brak tlenu oraz zanieczyszczenie związkami azotu organicznego i amonowego. Na powierzchni wód odnaleziono dziesiątki śniętych ryb, co oznacza katastrofalne skutki zanieczyszczenia dla ekosystemu rzeki. Prawdopodobną przyczyną zanieczyszczenia rzeki jest spływ zanieczyszczonych wód z pól uprawnych ulokowanych na terenie gminy Odolanów.

Wraz z posłami Marek Dyduch i Krzysztof Śmiszek skierowaliśmy odpowiednie interwencje i interpelacje poselskie do Ministerstwa i WIOŚ, pozostajemy też w stałym w kontakcie ze Powiatowym Sztabem Kryzysowym w Miliczu.

Wy także możecie podpisać się pod petycją do Ministra Środowiska i zaapelować o natychmiastowe działanie w tej sprawie! https://naszademokracja.pl/petiti…/ratujmy-doline-baryczy-1…

Oczekujemy od Ministra Środowiska podjęcia natychmiastowych działań tj. zobowiązania Wojewody Dolnośląskiego i Wojewody Wielkopolskiego do uruchomienia procedur w ramach Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ze względu na wagę sprawy, oczekujemy od Ministra objęcia jej swoim nadzorem i koordynacji działań na terenie województw dotkniętych katastrofą ekologiczną. Apelujemy także o zabezpieczenie środków finansowych na walkę ze skutkami katastrofy ekologicznej i wsparcie dotkniętych nią powiatów.

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy to unikatowy na skalę europejską ekosystem. Znajdują się tam europejska Ostoja Ptaków IBA, obszar specjalny ochrony ptaków oraz specjalny obszar ochrony siedlisk. Na terenie Parku znajduje się też jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych – Stawy Milickie – oraz kilka innych rezerwatów przyrody. Park to jedna z największych w Europie ostoi ptaków wodno-błotnych

Dolina Baryczy to nasz wspólny, przyrodniczy skarb – a jego przyszłość jest dziś poważnie zagrożona.

Ratujmy Dolinę Baryczy!


Źródło
Opublikowano: 2020-07-07 20:59:50

Tuż po wyborach skomentowałam ich rezultat dla OKO.press. Dziś podtrzymuję swoje

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

Tuż po wyborach skomentowałam ich rezultat dla OKO.press. Dziś podtrzymuję swoje słowa z jeszcze większym przekonaniem – stoimy jako państwo i społeczeństwo przed zagrożeniem radykalnego skrętu w prawo, utorowania drogi dla brunatnej fali nienawiści, ksenofobii, rasizmu, faszyzmu. Tego znakiem są wyniki Dudy i Bosaka. Dlatego bez względu na zmęczenie, wątpliwości czy chwile frustracji – jest naszym wspólnym obowiązkiem (polityków, mediów, organizacji i obywateli) zrobić wszystko, by tę falę skutecznie powstrzymać.

(Link do rozmowy w pierwszym komentarzu).


Źródło
Opublikowano: 2020-06-29 18:02:49

Dziękuję

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

Dziękuję
Dziękuję wszystkim, które i którzy postawili w tych wyborach na Lewicę i Roberta Biedronia. Dziękuję Robert Biedroń i Lewica za wspólną pracę na kampanijnym szlaku. To koniec kampanii, ale nie koniec walki o normalną, bezpieczną Polskę, w której każdy i każda czułaby się u siebie.

Przed nami ogrom pracy, bo wyniki sugerują, że najbliższe dwa tygodnie może zdominować rywalizacja o skrajnie prawicową agendę. Naszym jako lewicy zadaniem jest zrobić wszystko, by ofiarami tej rywalizacji nie stali się ludzie – kobiety, osoby LGBT, osoby doświadczające przemocy, pracownicy i pracownice, osoby bezrobotne i korzystające ze wsparcia instytucji publicznych. Dziś, jeszcze bardziej niż wczoraj, nie wolno się nam poddawać.

Trzymajcie się dzielnie, trzymajmy się razem – a wtedy nadejdzie taki dzień, że jeszcze będzie normalnie.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-29 10:38:33

Obejrzyj Stawiam na Roberta Biedronia!

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


28 czerwca stawiam na Roberta Biedronia!


Źródło
Opublikowano: 2020-06-26 18:32:01

Obejrzyj Lewica się liczy – a dla lewicy liczą się kobiety.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Lewica się liczy – a dla lewicy liczą się kobiety. Naprawdę i na serio. Bez ściemniania i bez zgniłych kompromisów. Bez klękania przed biskupami, bez przymilania się do kościelnej szlachty. Pełne prawa, pełna wolność, pełna równość. Lewica stawia na kobiety – kobiety, postawcie na Lewicę! 28 czerwca głosujcie na Roberta Biedronia!


Źródło
Opublikowano: 2020-06-22 13:17:09

Obejrzyj List Heleny Biedroń i innych mam osób LGBT do Prezydenta Dudy

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Szanowny Panie Prezydencie,

Nazywam się Helena Biedroń. Przyjechałam tu z daleka, ale mam Panu coś ważnego do powiedzenia.
Nie mogę milczeć, kiedy mojemu dziecku ktoś robi krzywdę.

Panie Prezydencie,
Tak jak ja, jest Pan rodzicem. Ojcem przepięknej i zdolnej córki. Jestem pewna, że bardzo Pan ją kocha i jest Pan z niej bardzo, bardzo dumny. Wiem, że zrobi Pan wszystko, żeby Pańska córka była bezpieczna i szczęśliwa. Odda wszystko, żeby obronić ją przed wyzwiskami i przemocą. Zasłoni przed pogardą. Przed nienawiścią.

Wiem i czuję to jako matka czwórki dzieci – Moniki, Krzysztofa, Rafała i Roberta. I każde z nich kocham tak mocno jak tylko rodzic potrafi – niewyobrażalnie. Bardzo, bardzo mocno. Najbardziej na świecie.

Panie Prezydencie,
Nie jest łatwo stanąć w tym miejscu i powiedzieć to co chcemy Panu dzisiaj powiedzieć. Ale jestem tutaj z innymi kobietami, z innymi matkami, żeby powiedzieć Panu, że to co Pan mówi o naszych dzieciach, potwornie nas boli i rani. Krzywdzi też mojego syna, podobnie jak inne dzieci, których jesteśmy rodzicami, a politycy odbierają im człowieczeństwo. A to są nie tylko nasi synowie, córki, ale często też bracia i siostry, członkowie naszych rodzin, nasi przyjaciele i znajomi.

Panie Prezydencie,
Boimy się o nasze dzieci. Nie chcemy ich stracić tylko dlatego, że ktoś uznawszy, że nie są ludźmi ich zaszczuje, pobije, zamorduje, albo doprowadzi do samobójstwa. Bo zbyt często zdarza się, że tak też wygląda życie naszych dzieci w dzisiejszej Polsce.

Taka krzywda zostaje na całe życie. A czasami jest zbyt duża na życie niektórych z naszych synów i córek.

Złe słowa krzywdzą bardziej niż pięści i plucie. Złe słowa zabijają.

Nie raz bałam się o życie mojego syna. Na przykład wtedy, gdy dowiedziałam się, że chciał odebrać sobie życie, bo nie miał już siły by walczyć z pogardą i poniżeniem. Nie chcę nigdy wiedzieć, co czuje matka Dominika z Bieżunia, który powiesił się na sznurówkach od butów, bo nie wytrzymał. Albo Wiktora z Warszawy, który rzucił się pod pociąg metra, bo nie było nikogo, kto skutecznie stanąłby w jego obronie.

W takich chwilach, gdy tak bardzo się boję, zastanawiam się co czuje matka, która straciła dziecko. Której dziecko już nigdy się nie uśmiechnie i nie powie: “Mamo, kocham Cię”. Nie powie tego, bo go nie ma. Bo odebrało sobie życie.

Pęka mi serce, kiedy myślę jak dużo jest takich dzieci i takich matek.

Panie Prezydencie,
Mówi Pan, że ludzie, tacy jak mój syn, to nie ludzie. Bo nie kochają tak jak Pan. I że to jest złe.

Ale ja, kiedy patrzę na mojego syna, to nie widzę zła. Widzę jego uśmiech, czasami smutek. Wiem, że chce być szczęśliwy jak każdy człowiek. A ja chcę, żeby moje dziecko było szczęśliwe jak każde na świecie.

W imieniu wielu matek bardzo proszę, żeby Pan nie ranił innych osób. Nie krzywdził naszych dzieci.

Ludzie na Pana patrzą i Pana słuchają. Jako głowa państwa, ma Pan moc robienia rzeczy złych i rzeczy dobrych. Ma Pan moc zmiany. Dlatego jako matka, bardzo proszę, żeby pan przestał.

Nasze córki i nasi synowie to ludzie. To nasze dzieci, które kochamy i nie możemy patrzeć już dłużej na ich cierpienie.

Dlatego w imieniu wielu matek, proszę Pana – Niech Pan, Panie Prezydencie, zrobi to co jest nakazem każdego człowieka, stanie po stronie dobra.

Z wyrazami szacunku,
Helena Biedroń


Źródło
Opublikowano: 2020-06-15 20:13:57

Dziś wieczorem zapraszam najserdeczniej na „Debatę sztabów” TVN24, gdzie będę re

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Dziś wieczorem zapraszam najserdeczniej na „Debatę sztabów” TVN24, gdzie będę reprezentowała Robert Biedroń – jedynego postępowego, jedynego lewicowego i jedynego potrafiącego wprost odpowiedzieć się po stronie wolności i równości wszystkich Polek i Polaków kandydata na prezydenta RP. Do zobaczenia!

#NicOWasBezWas Lewica

NicOWasBezWas

Źródło
Opublikowano: 2020-06-14 16:41:32

Obejrzyj Jesteście normalni.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:Jesteście wspaniali. Jesteście silne. Jesteście normalni. Nienormalna jest nienawiść. Nienormalna jest obojętność. Nieludzkie jest to, co dziś słyszycie ze strony władzy. Polska to Wasz kraj. I razem z Wami zrobimy wszystko, żeby stał się w końcu naprawdę normalny.

#LGBTtoLudzie
LGBTtoLudzie

Źródło
Opublikowano: 2020-06-14 14:23:12

1 tys. reakcji, w tym Lubię to!, Super i Trzymaj się

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:„Kto to powiedział – terrorysta, czy prezydent RP?”
Polska po 15 latach rządów prawicy stała się państwem, w którym na to pytanie pada przerażająca odpowiedź: obaj.

#LGBTtoLudzie
LGBTtoLudzie

Źródło
Opublikowano: 2020-06-14 13:32:09

„Usiłuje nam się wmówić, że są to ludzie” – powiedział prezydent RP o gejach, le

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

„Usiłuje nam się wmówić, że są to ludzie” – powiedział prezydent RP o gejach, lesbijkach, osobach transpłciowych i biseksualnych.
Chce mi się wyć. I błagać młode, nieheteronormatywne osoby, ich rodziców, ich przyjaciół: Nie słuchajcie tego! Wspierajcie się. Jesteście piękni, wspaniałe, dobrzy. Macie prawo żyć, kochać, czuć się bezpiecznie. LGBT to ludzie. Nieludzkie to jest to, co robi władza.

Źródło
Opublikowano: 2020-06-13 13:06:37

"Dziś każda inicjatywa, która stawia na wolność i prawdziwą solidarność jes

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

"Dziś każda inicjatywa, która stawia na wolność i prawdziwą solidarność jest na wagę złota. Dzieciaki, które przyszły pod Pałac Prezydencki zatańczyć przeciwko dyskryminacji, to nadzieja na normalną Polskę. Radosną, niewykluczającą, bezpieczną dla wszystkich. One tym tańcem pokazują świat, w jakim chcą żyć. I to, że za to są szykanowane, to jest wstyd dla państwa, dla samorządu i dla polityków. Są szykanowane – bo nie da się inaczej nazwać ani tego, że warszawski ratusz nazywa ja prawicowymi trollami, ani tego, że policja czai się na nie, żeby wyłapać je w drodze do domu i wlepić srogie mandaty. To ci młodzi ludzie są przyszłością – atakowanie ich albo odwracanie się do nich tyłem, bo się to komuś nie kalkuluje w sondażach, to tchórzliwa krótkowzroczność”.

Mój komentarz w sprawie wczorajszych wydarzeń pod Pałacem Prezydenckim dla OKO.press:
https://oko.press/mandaty-dla-dzieciakow-z-disco-pod-palac…/

fot. Przemysław Stefaniak


Źródło
Opublikowano: 2020-06-12 13:01:24

Robert Biedroń: Jestem jedynym kandydatem zmiany po latach rządów prawicy. Sondaże mogą się zmienić i będę na to pracował [ROZMOWA]

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

"Ani PO, ani tym bardziej PiS Polski nie zmienią. Możemy głosić hasła, ale ja mówię: 'sprawdzam'. Jeśli jesteście postępowi, to czy zbudujecie milion mieszkań na wynajem? Czy opodatkujecie Kościół? Czy zliberalizujecie ustawę o przerywaniu ciąży, wprowadzicie równość małżeńską?" – pyta Robert Biedroń w rozmowie z Mateusz Kokoszkiewicz – dziennikarz Gazety Wyborczej

Ja znam odpowiedź – żadnej z tych spraw nie załatwią kandydaci prawicy.

Chcesz prawdziwej normalności? Postaw na Lewicę, postaw na Biedronia.

https://wroclaw.wyborcza.pl/…/7,35771,26023163,robert-biedr…

Robert Biedroń: Jestem jedynym kandydatem zmiany po latach rządów prawicy. Sondaże mogą się zmienić i będę na to pracował [ROZMOWA]

– Jestem jedynym kandydatem lewicowej zmiany. Inni tylko mówią o prawach osób LGBT, o mieszkaniach na wynajem, o ekologii, a ja od lat o to walczę – mówi Robert Biedroń, kandydat Lewicy na prezydenta. W rozmowie pytamy polityka m.in. o sondaże, o kontrkandydatów, zmiany w sztabie i plany na …

Źródło
Opublikowano: 2020-06-11 13:06:26

Obejrzyj #NicOWasBezWas

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


#NicOWasBezWas
#Biedron2020
Lewica
Robert BiedrońNicOWasBezWas,Biedron2020

Źródło
Opublikowano: 2020-06-10 20:11:59

Dziś szczególnie ważne są uczciwość i odważna wizja Polski po kryzysie. Robert Biedroń je ma

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

"To, jak silna i obecna będzie w przyszłości polityczna agenda lewicy, zależy od tego, jak mocny wynik w tych wyborach uzyska Robert Biedroń. Stawką − oprócz wejścia do drugiej tury i wygranej z Andrzejem Dudą − jest więc pokazanie, że z lewicą, naszym głosem i programem trzeba się w Polsce liczyć".

O lewicy, kampanii, o Robert Biedroń, a przede wszystkim o Polsce po kryzysie rozmawiamy z Michałem Sutowskim i Pauliną Januszewską z Krytyka Polityczna. Zachęcam do lektury!

https://krytykapolityczna.pl/…/robert-biedron-wybory-prezy…/

Dziś szczególnie ważne są uczciwość i odważna wizja Polski po kryzysie. Robert Biedroń je ma

Rozmowa z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk.

Źródło
Opublikowano: 2020-06-09 12:29:04

W Stanach Zjednoczonych wciąż trwają protesty przeciwko dyskryminacji i policyjn

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

W Stanach Zjednoczonych wciąż trwają protesty przeciwko dyskryminacji i policyjnej przemocy wobec Afroamerykanów. Funkcjonariusze i urzędnicy mają obowiązek zapewnić porządek publiczny, ale nic nie usprawiedliwia brutalności wobec pokojowych demonstrantów i dziennikarzy.

Dziś w geście solidarności…


Źródło
Opublikowano: 2020-06-03 18:16:02