#UniewinnićMariana

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

#UniewinnićMariana

Pan Marian mieszka w Bydgoszczy, ma 49 lat i od ponad 20 lat choruje na nieuleczalną chorobę. Leczył ją marihuaną. Nie kupował jej w aptece, bo była dla niego za droga, miał też inne problemy: dojazdy do lekarza w Warszawie, recepty i tak dalej. Postanowił więc, że będzie miał na własne potrzeby lecznicze cztery krzaki marihuany w domu. Pewnego dnia policja zapukała do jego drzwi i dziś przed sądem toczy się jego sprawa. Pan Marian to jeden z wielu pacjentów z podobnymi problemami. Dlatego dzisiaj wraz z parlamentarzystami i parlamentarzystkami oraz partnerami społecznymi w całej Polsce prowadzimy akcję #UniewinnićMariana.

Nie może być tak, że osoby, które na własne potrzeby uprawiają dla siebie lekarstwo stają się przestępcami, mimo że posiadanie marihuany do celów leczniczych nie wiąże się z żadną społeczną szkodliwością. Leki powinny być dostępne dla ludzi. Chcemy, żeby prawo zostało zmienione. Nad taką zmianą pracujemy w Parlamentarnym Zespole ds. Legalizacji Marihuany.UniewinnićMariana Pan Marian mieszka w Bydgoszczy, ma 49 lat i od ponad 20 lat choruje na nieuleczalną chorobę. Leczył ją marihuaną. Nie kupował jej w aptece, bo była dla niego za droga, miał też inne problemy: dojazdy do lekarza w Warszawie, recepty i tak dalej. Postanowił więc, że będzie miał na własne potrzeby lecznicze cztery krzaki marihuany w domu. Pewnego dnia policja zapukała do jego drzwi i dziś przed sądem toczy się jego sprawa. Pan Marian to jeden z wielu pacjentów z podobnymi problemami. Dlatego dzisiaj wraz z parlamentarzystami i parlamentarzystkami oraz partnerami społecznymi w całej Polsce prowadzimy akcję #UniewinnićMariana

Źródło
Opublikowano: 2020-12-02 18:43:47

"Zwłaszcza młodzi ludzie zaczynają dostrzegać w policyjnym mundurze zagroże

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

"Zwłaszcza młodzi ludzie zaczynają dostrzegać w policyjnym mundurze zagrożenie zamiast ochrony. Ten spadek zaufania to bardzo zła informacja nie tylko dla policji, ale też dla państwa i jego instytucji. Ludzie widzą brutalność policji, widzą, że przełożeni nie wyciągają konsekwencji wobec podwładnych nadużywający swojej władzy. Jak się do tego dołoży kłamstwa rzecznika Komendanta Głównego Policji Mariusza Ciarki np. o tym, że funkcjonariusze nie wiedzieli, kim jest fotoreporterka Agata Grzybowska, to wychodzi nam taki obraz: policja jest brutalna, bezkarna i kłamie. To jak ludzie mają jej ufać? Ta formacja sama sobie robi dzisiaj krzywdę".

O wydarzeniach podczas sobotniego protestu i o katastrofie wizerunkowej warszawskiej policji rozmawiałam z Magdalena Kozioł, dziennikarka Gazety Wyborczej Wrocław.
Cała rozmowa: https://wroclaw.wyborcza.pl/…/7,35771,26562186,dziemianowic…


Źródło
Opublikowano: 2020-12-01 12:58:36

"Jedno z najczęstszych haseł, jakie pojawia się na protestach brzmi: '

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

"Jedno z najczęstszych haseł, jakie pojawia się na protestach brzmi: 'Kiedy państwo mnie nie chroni, mojej siostry będę bronić'. Te słowa odzwierciedlają uczucia wielu Polek i Polaków. Ludzie czują, że państwowe służby, które powinny działać dla ich dobra i bezpieczeństwa, coraz częściej stanowią zagrożenie. Obywatele tracą zaufanie do państwa i jego organów. Tym bardziej chcę w tym czasie być z nimi. Żeby czuli, że po tej 'państwowej' stronie jest ktoś, kto ich wspiera i broni ich praw. Że państwo to nie tylko zła władza i jej służby" – w Gazeta Wyborcza w towarzystwie Magdalena Biejat Urszula Sara Zielińska i Klaudia Jachira opowiadam o tym, jak to jest wypełniać mandat posłanki podczas ulicznych protestów.

Całość: https://warszawa.wyborcza.pl/…/7,54420,26549531,nasze-miejs…


Źródło
Opublikowano: 2020-11-30 12:17:27

102 lata temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

102 lata temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze.

Dziś my, "baby", prowadzimy politykę nie tylko w Sejmie, ale też na ulicy. I nadal walczymy – już nie o prawa wyborcze, ale o to, by nie odbierano nam praw człowieka.

Dziękuję pierwszym polityczkom i posłankom za ich walkę. I dziękuję Polkom dziś, że wciąż nie tracimy do niej zapału.

[zdjęcie fragmentu okładki książki Olgi Wiechnik "Posełki. Osiem pierwszych kobiet", którą z okazji naszego świata serdecznie polecam]


Źródło
Opublikowano: 2020-11-28 14:32:41

Trwające protesty to dla młodych często pierwsza lekcja społeczeństwa obywatel

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Trwające protesty to dla młodych często pierwsza lekcja społeczeństwa obywatelskiego. Pierwszy test ich zaufania do państwa i jego instytucji.

Działania Policji poważnie to zaufanie podważają. Naszym wspólnym zadaniem jest nie dopuścić, by zostało doszczętnie roztrwonione.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-27 20:01:00

W Senacie rozpoczęła się właśnie debata o działaniach policji podczas protestó

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

W Senacie rozpoczęła się właśnie debata o działaniach policji podczas protestów #StrajkKobiet.

Przemawia Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Nie ma ani ministra spraw wewnętrznych, ani wicepremiera ds. bezpieczeństwa, ani żadnego przedstawiciela policji.StrajkKobiet

Źródło
Opublikowano: 2020-11-27 14:35:56

Rzecznik Komendanta Głównego Policji albo okłamuje opinię publiczną, albo srog

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Rzecznik Komendanta Głównego Policji albo okłamuje opinię publiczną, albo srogo obraża policjantów (nie umieją czytać, nie rozumieją, co się do nich mówi choćby i dziesięć razy).

W obu przypadkach dymisja to jedyne rozwiązanie.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-23 22:53:01

"Mamy do czynienia z pokoleniowym buntem przeciwko instytucji, która swoją

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

"Mamy do czynienia z pokoleniowym buntem przeciwko instytucji, która swoją obecnością osaczała młodych ludzi od dnia ich urodzenia. Przez całe życie żyli oni w ramach konkordatu i obserwowali deale hierarchów z prawicowymi politykami. Gdy zakwestionowano prawa kobiet, poczuli, że mają dość. Mają dość religii w szkołach, mają dość przymusowych rekolekcji i tego, że jak otwiera się nowe boisko szkolne, to koniecznie musi je poświęcić biskup. Poczuli, że Kościół jest instytucją totalną, ingerującą w każdą sferę ich życia".

O kościele, o młodych, o lewicy, o patriotyzmie, o kobietach, o kapitalizmie, o państwie i o zmianie – o tym wszystkim rozmawiamy z red. Mateuszem Witczakiem w wywiadzie dla Krytyka Polityczna.

Całość rozmowy 👇 https://krytykapolityczna.pl/…/dziemianowicz-bak-stanislaw…/


Źródło
Opublikowano: 2020-11-16 16:38:39

Coraz częściej pytamy "co dalej?": z protestami, z kryzysem, z buntem

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

Coraz częściej pytamy "co dalej?": z protestami, z kryzysem, z buntem młodych. Co przyniosą? Jaki mają sens? Moją odpowiedź na te pytania znajdziecie w rozmowie z Michał Kolanko dla Rzeczpospolita:
https://www.rp.pl/…/201119651-Dziemianowicz-Bak-Trwa-kontrr…

***

"Czeka nas kluczowy moment. Spór między restauracją a zmianą. Dziś na ulicach wspólnie maszerują zwolennicy jednego i drugiego. Zarówno młode pokolenie – które chce radykalnej zmiany, jak i pokolenie KOD, które raczej chciałoby przywrócić to, co było przed PiS i co PiS zdemontował. (…) Tych dwóch stanowisk nie wolno mylić. Na pewno nie może ich mylić lewica. Z perspektywy lewicowej nie chodzi o przywracanie czegokolwiek, tylko o budowę czegoś nowego. Nie o przywrócenie praworządności, tylko zbudowanie jej od nowa i na nowych fundamentach. Nie o odbudowę III RP, a o budowę nowej RP, Nowej Rzeczpospolitej".

Rozmawiamy o buncie młodych, protestach kobiet, rozliczeniu z III i IV RP, o kryzysie i o zmianie, jaka może się dokonać. Może, ale nie musi.

Cały wywiad: https://www.rp.pl/…/201119651-Dziemianowicz-Bak-Trwa-kontrr…

Zapraszam do czytania! Zachęcam do dyskusji!


Źródło
Opublikowano: 2020-11-15 13:14:57

"To, co widzieliśmy wczoraj na ulicach Warszawy, to nie był patriotyzm. To

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

"To, co widzieliśmy wczoraj na ulicach Warszawy, to nie był patriotyzm. To brunatny, brutalny nacjonalizm, pielęgnowany na piersi prawicy – tej parlamentarnej, w garniturach, zamożnej – która przez lata hodowała, dotowała, finansowała i żywiła tego potwora, który podnosi coraz silniej głowę. Jeżeli teraz mielibyśmy do czynienia z silnym państwem, to to państwo powinno temu potworowi ściąć głowę. To znaczy zdelegalizować organizacje faszyzujące" – mówiłam dziś w Tak Jest TVN24.

Zgadzacie się?

Link do fragmentów programu 👇
https://tvn24.pl/…/marsz-w-dniu-swieta-niepodleglosci-w-war…


Źródło
Opublikowano: 2020-11-12 21:26:13

Konferencja prasowa dot. przywrócenia pl. Jana Pawła II nazwy 1-go Maja

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Konferencja prasowa dot. przywrócenia pl. Jana Pawła II nazwy 1-go Maja


Źródło
Opublikowano: 2020-11-12 20:31:18

Plac 1 Maja zamiast placu Jana Pawła II!

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

Plac 1 Maja zamiast placu Jana Pawła II!

Po raporcie Watykanu i informacjach o niekwestionowanym udziale papieża w systemowym ukrywaniu pedofilii w Kościele Katolickim, wnioskuję do Rady Miejskiej o odebranie JPII patronatu nad placem i przywrócenie dawnej nazwy jednego z najważniejszych miejsc Wrocławia.

Ludzie pracy to prawdziwi bohaterowie – przywróćmy ich świętu należne miejsce na mapie Wrocławia!

https://gazetawroclawska.pl/wroclaw-plac-jana…/…/c1-15287550

A tu petycja Razem Wrocław w tej samej sprawie:

https://www.petycjeonline.com/petycja_o_przywrocenie_pl_jan…


Źródło
Opublikowano: 2020-11-12 17:18:11

Na koniec Święta jest co świętować – Syrena i Koalicja Antyfaszystowska

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

Na koniec Święta jest co świętować – Syrena i Koalicja Antyfaszystowska

✊Właśnie wróciliśmy od Pana Stefana, któremu uczestnicy Marszu Niepodległości podpalili dziś mieszkanie.
👉 Razem z osobami z Koalicja Antyfaszystowska pomogliśmy mu naprawić drzwi i zamek, które wyważyła Straż Pożarna. Dzięki temu Pan Stefan będzie mógł zamknąć pracownię i wyjść na noc do domu. Bardzo budujące były powszechne wyrazy wsparcia od sąsiadów, którzy przychodzili okazać sąsiadowi wsparcie czy zaproponować nam kawę.
Naziolskim tchórzom nie udało się zastraszyć mieszkańców, choć sytuacja była dla wszystkich ewidentnie szokująca. Na takie sytuacje zawsze trzeba odpowiadać bezwarunkowym i natychmiastowym wsparciem. Czasem, jak dzisiaj, wystarczy do tego kilka gwoździ, śrubokręt czy młotek 😉 I przede wszystkim wyrazy solidarności! Nie damy się zastraszać! Nigdy nie będziesz szedł sam, nigdy nie będziesz szła sama! Bo takie są NASZE zasady!
Źródło
Opublikowano: 2020-11-12 01:11:43

Niepodległość – to nie tylko niezależność państwa. To też niezależność osobista,

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

Niepodległość – to nie tylko niezależność państwa. To też niezależność osobista, samodzielność, swoboda rozporządzania sobą.

Dlatego w Święto Niepodległości życzę:

Polsce – niepodległości od Watykanu.
Polkom – niepodległości od przemocy i zniewolenia.
Młodym – niepodległości od szkolnej indoktrynacji.
Niepełnosprawnym – niepodległości od wykluczenia i zdania na łaskę i niełaskę władzy.
Osobom LGBT – niepodległości od nienawiści.
Pracującym – niepodległości od wyzysku.
Wszystkim Obywatelom i Obywatelkom – niepodległości od represji, biedy i strachu o jutro.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-11 10:31:34

Wiemy już, że Jan Paweł II wiedział, Dziwisz wiedział, polski Kościół wiedział

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

Wiemy już, że Jan Paweł II wiedział, Dziwisz wiedział, polski Kościół wiedział. Najwyższy czas dowiedzieć się, kto na ukrywaniu tej wiedzy zyskiwał i co za to od polskiego Kościoła dostał.

Rozmawiając o pedofilii w KK bez wątpienia rozmawiamy także o korupcji. Na wielką skalę.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-10 17:52:08