Jezioro Mausz to jedno z najpiękniejszych miejsc na Kaszubach. 3 lata temu było

Anna Górska:

Jezioro Mausz to jedno z najpiękniejszych miejsc na Kaszubach. 3 lata temu było jeszcze piękniejsze, ale to tutaj zaczęła się pamiętna nawałnica, która przeszła przez całe Kaszuby i część Borów Tucholskich po drodze pozbawiając życia 6 osob.
Ta tragedia stała się wielką przestrogą dla większości z nas. W miejscach powalonych lasów trwają nasadzenia, wszyscy jeszcze bardziej patrzymy na to, jak cenna jest nasza przyroda i jak groźne są konsekwencje zmian klimatu.
Jednak dla kilku osób, posiadających duże grunty wokół jeziora, ta tragedia stała się okazją. Powalone lasy, na których wycięcie wcześniej nikt nigdy nie wydałby zgody, teraz są wg. właścicieli terenów i zainteresowanego inwestora idealnym placem budowy ogromnych kopalni żwiru w odległości zaledwie 300 metrów od brzegu jeziora.
Nie przyniosły skutku dotychczasowe protesty mieszkańców i letników, którzy jeszcze tej wiosny kupowali tam działki i stawiali swoje zaciszne domki, ludzi prowadzących i pracujących w okolicznych ośrodkach wczasowych, terapeutycznych itp., właścicieli sklepów i punktów gastronomicznych i usługowych… setek osob.
Wczoraj pojechaliśmy tam z Adrian Zandberg, aby na miejscu spotkać się w mieszkankami i mieszkańcami gmin Suleczyno i Parchowo, w których mają powstać dwie potężne, bo obejmujące łącznie ponad 25 hektarów powierzchni, żwirownie.
Życie tych ludzi zmieni się nieodwracalnie, nie na 15 lat, jak zapewniają ich inwestor i władze gmin, ale już na zawsze, bo zdegradowanej przyrody, naruszonych stosunków wodnych tego pięknego, lazurowego jeziora, nie da się potem odtworzyć przez dekady.
Rozświetlenie żwirowni, hałas emitowany przez pracujący tam sprzęt i ponad 150 ciężarówek na dobę jeżdżących jedyną dostępną drogą to koszmar, który odstraszy turystów i letników. Dająca pracę i dochody okolicznym mieszkankom i mieszkańcom turystyka podupadnie, a ich kosztem wzbogaci się jeden właściciel i jedna firma wydobywcza. W żwirowni zatrudnienie znajdzie może 10 osób, bo wszystko w takich kopalniach jest zautomatyzowane.
A to wszystko dzieje się w obszarze ochrony krajobrazu, nad jeziorem, które jest strefą ciszy, na które nie może wpłynąć żadna łódź z silnikiem…
Będziemy w tej sprawie interweniować.Źródło
Opublikowano: 2020-09-23 13:16:05

Bezpłatna komunikacja musi zostać. Trzeba skończyć z sięganiem do kieszeni mieszkańców [OPINIA]

Anna Górska:

Do słów moich kolegów z Trójdzielni mogę tylko dodać, że red. Jamróż miał rację w jednym aspekcie – ograniczenie ilości kursów komunikacji miejskiej, zwłaszcza gdy w pandemii można zabrać tylko pół autobusu czy tramwaju pasażerów, wpływa na zwiększanie ruchu samochodowego.
Odważnym posunięciem byłoby zwiększenie ilości kursów komunikacji miejskiej. Tym bardziej, że "wypychając" ludzi do samochodów miasto jednocześnie podnosi opłaty za parkowanie. To samo w sobie jest słuszne, ale jeśli za zwiększaniem obciążeń dla kierowców nie idzie dla nich żadna alternatywa, jest nielogiczne i działające na niekorzyść wspólnoty.

Bezpłatna komunikacja musi zostać. Trzeba skończyć z sięganiem do kieszeni mieszkańców [OPINIA]

Redaktor Jamroż zdaje się nie zauważać, że program bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży stanowi istotne wsparcie dla tysięcy domowych budżetów oraz realny krok w stronę budowania inteligentnego, zrównoważonego i zielonego miasta – piszą Jędrzej Włodarczyk i Michał Piękoś…

Źródło
Opublikowano: 2020-09-21 09:11:29

To tylko dwie sprawy, z setek, a może nawet tysięcy, które wymiar sprawiedliwośc

Anna Górska:

To tylko dwie sprawy, z setek, a może nawet tysięcy, które wymiar sprawiedliwości ma w nosie.
Minister Sprawiedliwości, który skupił w swoich rękach zarówno nadzór na prokuraturami, jak i sądami ma w tym czasie inne zajęcia – szczucie na kolejne grupy ludzi, które nie mieszczą się w jego obrazku „prawdziwego Polaka”.
Co z tego, że pan Ziobro ostatnio zgłosił i przeforsował, po latach walki o nie organizacji pozarządowych, przepisy o natychmiastowej izolacji sprawców, skoro policja w ogóle nie chce zgłoszeń przyjmować i wysyłać patroli. Odkąd zaczęła się pandemia i praca zdalna wielu instytucji, zakłada się bardzo mało niebieskich kart.
Kobiety nie krzyczą, bo już nie mają sił, bo są bezradne, bo państwo, które powinno je chronić, nie udziela im pomocy, traktuje je jak osoby drugiej kategorii, jak te, co same chciały i widziały, co brały…
Dzisiaj w Gdańsku po raz pierwszy w tym roku spotyka się 10 kobiet, które doświadczyły dyskryminacji ze względu na płeć w instytucjach publicznych, m.in. takie którym prokuratury i sądy odebrały podmiotowość przez zalewające je stereotypy. Jest tylko jedna organizacja w Polsce, która chce dać im tę przestrzeń, aby się wzmocniły, poznały prawo i procedury, wspierały się i walczyły, ile mają sił… Jest to Centrum Praw Kobiet.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-17 12:31:38

Znowu wpadłam do Warszawy i z niej wypadłam.

Anna Górska:

Znowu wpadłam do Warszawy i z niej wypadłam.
Równe 12 godzin pomiędzy odjazdami pociągów.
Powoli organizujemy się w nowym ZK i chociaż trwa to dopiero od tygodnia udało nam się poukładać już sporo spraw i wdrożyć się w rzeczy, które są do pozałatwiania w pierwszej kolejności oraz rozpocząć pracę nad strategicznymi rzeczami, żeby partia Razem rosła w siłę, nasze posłanki miały dobre wsparcie, a lewica zyskiwała poparcie.
Przed nami jeszcze dużo ważnych spotkań, rozmów, dyskusji z różnymi osobami z partii i z innych organizacji. No i konwencje programowe klubu Lewicy, w których również bierzemy udział, zarówno w regionach, jak i w podsumowującej ogólnopolskiej.
Mam coraz większe poczucie, że będzie dobrze… że razem damy radę. 💪


Źródło
Opublikowano: 2020-09-13 20:20:49

Na weekend do słuchania polecam dwa ostatnie odcinki podcastu Trójdzielnia.

Anna Górska:

Na weekend do słuchania polecam dwa ostatnie odcinki podcastu Trójdzielnia.
W jednym we troje z Michałem i Jędrzejem rozmawiamy o wydarzeniach w krajach, o których nie codziennie informują polskie media, w drugim – Michał Piękoś rozmawia z Tymonem Skwarło o miastach przyszłości.

odcinek #39 👇
https://open.spotify.com/episode/5UKVp3pLkfKHOO8P2J8C0F…
odcinek #40 ⬇️
https://open.spotify.com/episode/6qF9YWhw8wAvjzZiaJOzC9…


Źródło
Opublikowano: 2020-09-12 11:15:24

Dobra wiadomość jest taka, że mądra i dobra osoba, czyli Magda Drywa będzie wspó

Anna Górska:

Dobra wiadomość jest taka, że mądra i dobra osoba, czyli Magda Drywa będzie współdbała o Rekowo Górne!
Dbanie o swoje dzielnice, wsie i miasta jest szczególnym rodzajem troski, bo to tam toczy się życie każdego i każdej z nas. Nie w telewizji, tylko właśnie m.in. w Rekowie.
Jestem pewna, że dzięki…

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-09-09 12:20:40

Kilkanaście dni temu relacjonowałyśmy dla Was przebieg obrad nad nowelizacją Kodeksu Postępowania Cywilnego, która miała

Anka Górska:

Kilkanaście dni temu relacjonowałyśmy dla Was przebieg obrad nad nowelizacją Kodeksu Postępowania Cywilnego, która miała umożliwiać natychmiastową izolację sprawcy przemocy przez policję. Chociaż ustawa została przegłosowana tego samego dnia co prawo o głosowaniu korespondencyjnym, nie doczekała się tak ekspresowo zatwierdzenia głowy państwa – wciąż czeka na podpis Andrzeja Dudy.

Dołączcie do akcji #PrezydenciePodpisz i wspólnie zaapelujmy o ostateczne rozwiązanie problemu, z którym borykamy się od wielu lat.

👉 ZAŁOŻENIA USTAWY
https://tinyurl.com/yb52wf9m

🎯 WŁĄCZ SIĘ W AKCJĘ
https://tinyurl.com/yb58o4xc

WESPRZYJ CENTRUM PRAW KOBIET
https://jedenprocent.cpk.org.pl/PrezydenciePodpisz

Źródło
Opublikowano: 2020-05-14 06:34:47

Obejrzyj Prawo pracy – pytania związane z epidemią

Anka Górska:


Bardzo ważne spotkanie w ramach zdalnej Akademii Mocy Kobiet!!!


Źródło
Opublikowano: 2020-05-04 11:26:02

Trójdzielnia #10 Świat i pandemia

W kolejnym odcinku Trójdzielni rozmawiamy o reakcji róznych państw na pandemię koronawirusa. Od tych racjonalnych, przez ryzykowne, po kompletnie absurdalne. Przyglądamy się sytuacji w Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Wenezueli. Przywołujemy też oryginalne przemyślenia Aleksandra Łukaszenki z dziedziny wirusologii. Analizujemy trochę z dystansem, ale głównie tak całkiem serio.

Dawkę progresywnego myślenia na czasy zarazy przedstawiają:
Michał Piękoś
Anna Górska
Jędrzej Włodarczyk

Źródło
Opublikowano: 2020-04-25 20:44:50

Anna potrzebuje więcej podpisów. Pomożesz?

Anka Górska:

Sami niech się wytną. Serio. Samochody z dala od Głównego Miasta!

Anna potrzebuje więcej podpisów. Pomożesz?

My niżej podpisani mieszkańcy Gdańska, Polski i naszej planety Ziemisolidaryzując się z apelem Radnych Miasta Gdańska w sprawie „ogłoszeniawyjątkowego stanu klimatycznego i pilnego podjęcia działań na rzeczprzeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu”, oczekujemy od władz Gdańska,Konse…

Źródło
Opublikowano: 2020-04-21 23:23:11

Pewnie większość z nas czuje teraz bezsilność, bezradność, wściekłość… Ja też.

Anka Górska:

Pewnie większość z nas czuje teraz bezsilność, bezradność, wściekłość… Ja też.
Jeśli chcecie mi napisać, że nie ma się co oburzać, bo takie są procedury, to pamiętajmy, że mamy do czynienia z władzą, która ma w dupie procedury. Potrafi zarówno zrobić trzy czytania ustawy w jedną noc, jak i odłożyć inną na półkę na zawsze…
Ja nie widzę w tym żadnego przypadku, że chcą się tym zająć teraz, kiedy nie możemy wyjść na ulice, bo jesteśmy odpowiedzialne. Jesteśmy odpowiedzialne i kiedy mówimy, że zależy nam na życiu i zdrowiu ludzi, w tym kobiet, którym odmawia się bezpiecznej aborcji, to nie stworzymy zagrożenia epidemiologicznego kilkudziesięcio tysięcznymi protestami. A nie mam złudzeń, że takie by one były!
Być może oni tym razem wygrają. Ale wygrają jak tchórze. Dlatego, że są jak damscy bokserzy, bandyci, przestępcy, którzy wykorzystując fizyczną przewagę nad kobietą, katują ją do nieprzytomności. Ale my jesteśmy silne. Podniesiemy się i w końcu wygramy.
W Centrum Praw Kobiet – Oddział Gdańsk widzimy dziesiątki, setki i tysiące kobiet, które podniosły się, walczyły i wygrały, chociaż naprzeciw nich stał groźny bandyta.
My też z tymi katami wygramy!
Tak będzie, Siostry. 🖤
#NieSkładamyParasolek
#CzarnyProtest
#ToJestWojnaNieSkładamyParasolek,CzarnyProtest,ToJestWojna

Źródło
Opublikowano: 2020-04-09 14:37:53

Trójdzielnia

Anka Górska:

Mało prowadzę ten profil, ale mam też swój polityczny od niedawna (zachęcam do polubienia i obserwowania) oraz nagrywam podcast o polityce z Michał Piękoś i Jędrzej Włodarczyk. Także, działam, gdyby ktoś pytał 😊

Trójdzielnia

Listen to Trójdzielnia on Spotify. No, cześć, Osoby wszystkich płci. Tu lewicowy głos w Twoim domu. Nagrywamy się i bardzo poważnie mówimy o rzeczach ważnych, ale nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie żartowali. Jesteśmy młodzi, odważni i nastawienie na sukces. No!

Źródło
Opublikowano: 2020-04-04 19:02:50

To nie jest prima aprilis. Wczoraj okradziono moją babcię. I jestem prawie pewna, że gdyby nie wymuszona środkami ostroż

Anka Górska:

To nie jest prima aprilis. Wczoraj okradziono moją babcię. I jestem prawie pewna, że gdyby nie wymuszona środkami ostrożności izolacja – to by się nie udało, bo po prostu nie byłaby sama w domu. Oszuści wchodzą przedstawiając się jako prokurator i policjant. Zapowiadają się wcześniej telefonicznie.

Informują starsze osoby, że jest przygotowywany na nie napad. Że są obecnie łatwym celem.
W nocy pisałam o kwarantannie – to mógł być błąd, nie wiem, był dość duży chaos informacyjny i stres, gdzieś się ta kwarantanna pojawiła.

Podtrzymuję 100% – ostrzegajcie Waszych seniorów. Przy obecnych obostrzeniach na hasło „policja” wszyscy stają na baczność.

Dziękuje za pomoc wszystkim, którzy to ostrzeżenie wczoraj rozpowszechnili i wytrzymali mega zestresowaną Majkę.

Babcia żyje, jest pod opieką lekarską. Ratownicy spisali się na medal, podobnie, ta prawdziwa, policja.

Źródło
Opublikowano: 2020-04-02 01:06:07