PANEL DYSKUSYJNY – Organizacje związkowe w zderzeniu z kapitalizmem. Co może pójść nie tak?

Daria Gosek-Popiołek:

Lato z Razem! Już jutro dyskusja o realiach działalności w późnym kapitalizmie z udziałem przedstawicieli związków zawodowych oraz Adrian Zandberg, Paulina Matysiak, Anna Górska i Joanna Wicha. Zapraszamy!

Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-01 18:58:30

Dziś 31 stopni C, jutro 33, w piątek 34 stopni C – tak wyglądają zapowiedzi mete

Daria Gosek-Popiołek:


Dziś 31 stopni C, jutro 33, w piątek 34 stopni C – tak wyglądają zapowiedzi meteorologiczne dla Krakowa. Na naszych oczach widzimy jak obniża się stan rzek i wysychają pola.
Ale wciąż są politycy, którzy uważają, że nie ma problemu. Dla których ocieplenie klimatu będzie “szansą”, a działania podejmowane w celu mitygacji i adaptacji do zmian klimatu będą szkodliwe, bo wymagające wielu wyrzeczeń.
Są – i nikt tego nie kwestionuje. Ale są konieczne, a zadaniem rządów – i polskiego, i państw europejskich i Unii czy innych krajów jest zaproponowanie takich rozwiązań, programów osłonowych, takich działań, by ich kosztów nie ponosiły osoby czy społeczeństwa najbiedniejsze.

Beata Kempa twierdzi, że nie możemy pozwolić na “zrujnowanie” gospodarki Polski w imię obniżenia temperatury. Ale prawda jest taka, że to właśnie brak reakcji, ta bezczynność, może nas zrujnować. I zniszczyć przyszłość kolejnych pokoleń.


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-29 15:49:12

Zielone miasta, niebieska infrastruktura, miasta społecznie sprawiedliwe, inkluz

Daria Gosek-Popiołek:


Zielone miasta, niebieska infrastruktura, miasta społecznie sprawiedliwe, inkluzywność, ekonomia – o tych ideach mówi się od dawna. I oczywiście to wokół nich trwa wiele debat w ramach 11 sesji Światowego Forum Miejskiego WUF11 w Katowicach. Ekspertki, naukowcy, aktywistki i aktywiści, politycy i polityczki, urzędnicy z całego świata przedstawiają rozwiązania obecne w wielu miastach – lub proponują nowe pomysły i apelują o ich wdrażanie.

I takie wydarzenia z jednej strony napawają nadzieją – gdy słyszy się mocne głosy np. Lamii Mohsin, aktywistki z Bangladeszu, która mówi o adaptacji do zmian klimatu i solidarności krajów Zachodu z krajami globalnego Południa czy gdy uczestniczy się w dyskusji nad rozwiązaniami kryzysu mieszkaniowego w Ameryce Południowej – podczas którego słowa, że mieszkanie jest prawem, nie towarem nikogo nie dziwią.
Widać, że coraz więcej krajów dostrzega, że nasza przyszłość musi być sprawiedliwa społecznie – inaczej jej po prostu nie będzie.

Ale z drugiej strony – takie wydarzenia zbyt łatwo dają się przekształcić w pusty PR, podczas którego politycy – ot, choćby jak Hanna Gronkiewicz-Waltz uczestniczy w debacie o miastach neutralnych klimatycznie i o “smart cities”, czy urzędnicy (pewnie ciesząc się z międzynarodowego audytorium) pomijając milczeniem betonozę swojego miasta, chwalą się panelami fotowoltaicznymi na dachach szkół.

A przecież czasu jest naprawdę bardzo mało, a greenwashing stosowany nie tylko przez koncerny, ale jak widać także polityków sprawia, że z coraz większym niepokojem patrzymy w przyszłość.

Dziękuję reprezentacji Razem : Maciej Konieczny , @Konrad Wiślicz-Węgorowski, Martyna Jałoszyńska , @Krzysztof Grochowski, Dorota Kawęcka, Krzysztof Jasiński i Kacper Kowalski za spotkanie w czasie Forum, nasze rozmowy – i mam nadzieję, że najbliższe lata, już po zwycięstwie opozycji, przyniosą zmiany jeśli chodzi o polityki miejskie i politykę klimatyczną. Prawdziwe zmiany, a nie PRowe.


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-28 19:43:26

Dziś, w dniu zakończenia roku szkolnego rozpoczynają się wakacje dla dziesiątków

Daria Gosek-Popiołek:


Dziś, w dniu zakończenia roku szkolnego rozpoczynają się wakacje dla dziesiątków tysięcy młodych krakowian i krakowianek. Duża część z nich spędzi ten okres w mieście. W obliczu nieuchronnych upałów nie ma wątpliwości, że dużą popularnością cieszyć się będą wszelkie atrakcje związane z wodą, w tym miejskie fontanny i sadzawki. Dzieci uwielbiają brodzić w wodzie, biegać pod strumieniami tryskającymi z podłoża tak jak np. na pl. Szczepańskim i żadne tabliczki z zakazami ich przed tym nie powstrzymują. Co prawda mamy w Krakowie wodny plac zabaw, jeden jedyny na prawie milionowe miasto, ale już sąsiadująca z nim sadzawka nie nadaje się do bezpiecznego użytkowania. O sprawie pisała już lokalna prasa (w komentarzu link do artykułu), ja zaś wystosowałam pismo do prezydenta Jacka Majchrowskiego z pytaniami czy możliwe byłoby zaadaptowanie choć części miejskich fontann i sadzawek do korzystania przez dzieci. Zwróciłam mu również uwagę na stosowane m.in. w Barcelonie i Paryżu rozwiązania mające chronić wszystkich wrażliwych na upały mieszkańców (zobaczcie artykuł o barcelońskich „schronieniach klimatycznych” i Paris OASIS w komentarzu). Mam nadzieję, że również w Krakowie doczekamy się takich projektów, z myślą nie tylko o dzieciach, ale również seniorach i wszystkich osobach, dla których miejska wyspa ciepła stanowi zagrożenie.


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-24 17:45:02

Kilka godzin temu 265 posłów i posłanek zdecydowało, że obywatelski projekt Lega

Daria Gosek-Popiołek:


Kilka godzin temu 265 posłów i posłanek zdecydowało, że obywatelski projekt Legalna aborcja. Bez kompromisów trafi do kosza. Ponad 200 tysięcy podpisów obywatelek i obywateli, którzy domagali się jednego: europejskich standardów jeśli chodzi o prawa kobiet. Bo ten projekt to nie tylko kwestie przerywania ciąży – to także zapewnienie dostępu do antykoncepcji, edukacji seksualnej.

Jeszcze kilka lat temu PiS zapewniał, że każdy obywatelski projekt będzie trafiał do komisji sejmowej – ale jak widać to dotyczy tylko projektów ustaw Kai Godek.

Ale, co gorsza, pracy nad tym projektem odmówili nie tylko politycy Prawa i Sprawiedliwości. Przeciw skierowaniu go do komisji głosowali także politycy PSLu, dwóch posłów z Polski 2050, posłanka z PO, politycy Konfederacji. Kilku posłów z PO „zacięło się w łazience” (ale tylko na czas tego głosowania).

A przecież to nie było głosowanie nad przyjęciem tej ustawy. Tym bardziej dziwi to, że politycy mówiący o kompromisie i chęci rozmowy – uznali, że nie tym razem. Smuci fakt, że po raz kolejny niektórzy politycy uważają, że lepiej się schować, bo może wyborczynie nie zwrócą uwagi.

Powtórzę za Magdalena Biejat, która z mównicy sejmowej zwróciła się do wyborczyń i wyborców: nie zapomnijcie tego głosowania, rozliczcie polityków i polityczki z ich obietnic i tego, za czym ostatecznie podnieśli ręce.Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-23 16:02:28

Już dziś pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o bezpiecznym przerywa

Daria Gosek-Popiołek:


Już dziś pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych złożonego z inicjatywy komitetu Legalna aborcja. Bez kompromisów. Głęboko wierzę w to, że mamy prawo do decydowania o swoim życiu, a rolą państwa jest zapewnić bezpieczne warunki by ten wybór zrealizować. Dlatego będę głosować za przyjęciem tej ustawy!


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-22 15:45:30

Konferencja w sprawie ustawy o ulgach na bilety kolejowe i autobusowe dla dzieci

Daria Gosek-Popiołek:


Konferencja w sprawie ustawy o ulgach na bilety kolejowe i autobusowe dla dziecie i młodzieży


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-20 12:01:24

Jak mieszka to pokolenie urodzone w latach 80-tych i 90? Wiele z nas – oczywiści

Daria Gosek-Popiołek:


Jak mieszka to pokolenie urodzone w latach 80-tych i 90? Wiele z nas – oczywiście na kredyt, którego rata tylko w ciągu ostatniego roku wzrosła o ponad połowę, i teraz po prostu zjada nasze wynagrodzenia.
Wielu i wiele – na 40 m2, z widokiem na kuchnię sąsiada. Przed blokiem wyschnięty trawnik, mikroskopijny placyk zabaw i rachityczne tuje, substytut zieleni. Korek do centrum zaczyna się przy wyjeździe z osiedla. Wokół nie ma nic – ani szkoły, ani przedszkola czy dobrego warzywniaka. Jest tylko prywatny żłobek za 2000 zł miesięcznie.

Dla osób z mojego pokolenia takie życie to konieczność. Dla ludzi młodszych ode mnie o 10-15 lat – to marzenie, którego nigdy nie będą mogli zrealizować, jeśli w tym kraju nic się nie zmieni.

O tym, że zwykli, ciężko pracujący ludzie po prostu nie są w stanie normalnie mieszkać – mówiłam dziś na konwencji Partii Razem. I o tym, że to absurd i skandal. Razem od 7 lat powtarza: to nie jest okej. Jesteśmy tutaj, żeby to zmienić.

Mamy odwagę powiedzieć, że państwo może wybudować w 5 lat 300 tys. mieszkań na wynajem. Mamy odwagę wyobrazić sobie miasta, które są dla mieszkańców, a nie dla deweloperów i banków. Miasta, w których dojazd do pracy i z powrotem nie zabiera nam dwóch godzin dziennie, a samochód po prostu przegrywa konkurencję z wygodnym transportem publicznym. Gdzie decyzje o budowie nowego osiedla powstają w wyniku planu zagospodarowania przestrzennego, a nie interesiku, który deweloper zrobi z lokalnym radnym. Miasta, w których nie dusimy się od smogu, a wolny dzień możemy spędzić nad stawem w pobliskim parku. W których można wygodnie pracować, wychowywać dzieci, odpoczywać i cieszyć się życiem.Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-18 18:22:22

Dziś mówimy o tym, jaka powinna być Polska. Bo jesteśmy gotowi na jutro! Konwen

Daria Gosek-Popiołek:


Dziś mówimy o tym, jaka powinna być Polska. Bo jesteśmy gotowi na jutro!

Konwencja programowa partii Razem


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-18 10:57:00

Już w sobotę konwencja partii Razem. Zapraszamy #GotowiNaJutro

Daria Gosek-Popiołek:


Już w sobotę konwencja partii Razem. Zapraszamy #GotowiNaJutroGotowiNaJutro

Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-15 16:57:50

W branży gastronomicznej, niestety, na porządku dziennym jest łamanie praw praco

Daria Gosek-Popiołek:


W branży gastronomicznej, niestety, na porządku dziennym jest łamanie praw pracowniczych: zastępowanie umów o pracę umowami o dzieło lub wręcz praca na czarno. Słyszymy często o toksycznych relacjach w miejscu pracy, o tym, że pracodawcy nie przestrzegają zasad BHP czy nie zapewniają pracownikom podstawowego bezpieczeństwa, zmuszając ich do pracy na przykład na zepsutym sprzęcie. Wiele z tych spraw nagłośnił w ostatnim czasie członek Razem Grzegorz Janoszka, który wspiera osoby pracujące w branży gastronomicznej i walczy o ich prawa.

Na takie praktyki nie powinno być zgody. Dlatego, gdy w mediach społecznościowych pojawiły się opowieści obecnych i byłych pracowników sieci herbaciarni Tian Fun Tea dotyczące warunków pracy w tej sieci: od oparzeń spowodowanych przez zły stan urządzeń i ich ustawienie, po mobbing czy uniemożliwianie korzystania z przysługujących pracownikom przerw – zwróciłam się o kontrolę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Konstytucja RP jasno stanowi, że praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej, a państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy. I nie może być tak, że godzimy się na to, że w branży gastronomicznej prawo pracy nie obowiązuje.


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-15 09:29:51

Wiecie, co mówi Minister Rodziny, Polityki Społecznej i Pracy tak naprawdę? Nie

Daria Gosek-Popiołek:


Wiecie, co mówi Minister Rodziny, Polityki Społecznej i Pracy tak naprawdę?
Niech młode małżeństwo wychowuje dwójkę dzieci w jednopokojowym mieszkaniu lub niech mieszka kątem u rodziców.
Niech odłożą decyzję o posiadaniu dzieci na później i niech pogodzą się z tym, że muszą dzielić mieszkanie ze znajomymi.
Niech samodzielna matka pogodzi się z tym, że ponad połowa jej pensji idzie na wynajem mieszkania.
Niech młodzi ludzie nie mają złudzeń, że da się w tym państwie mieszkać godnie, niech wyjeżdżają za granicę układać sobie życie…


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-14 13:18:59

Reportażu autorstwa Szymona Jadczaka i Dariusza Farona dotyczącego przemocy i to

Daria Gosek-Popiołek:


Reportażu autorstwa Szymona Jadczaka i Dariusza Farona dotyczącego przemocy i tortur (tak, nie boję się użycia tego słowa) w małopolskim DPSie prowadzonym przez siostry prezentki nie byłam w stanie przeczytać – przerywałam lekturę i do niej wracałam. Wstrząsające opisy przemocy w stosunku do dzieci z niepełnosprawnościami, dzieci chorych czy dzieci i młodzieży będących w spektrum zaburzeń autystycznych: przywiązywanie do łóżka, zamykanie w klatkach, bicie, przemoc fizyczna, wyzwiska – to, co spotkało te osoby (i ich rodziny) to piekło.

Zadziwia brak adekwatnej reakcji ze strony Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Starostwa Suskiego czy przedłużające się śledztwo prokuratury – jakby państwo postanowiło nie widzieć okrucieństwa i torturowania podopiecznych DPSu przez zakonnice go prowadzące.

Razem z Maciej Gdula i Agata Diduszko-Zyglewska domagamy się nie tylko wyjaśnień od Wojewody Małopolskiego wyjaśnień, dlaczeo przeprowadzona kontrola (której wyniki częściowo zostały utajone) nie przyniosła żadnych zmian w sposobie działania DPSu. Domagamy się zawieszenia i odsunięcia z funkcji dyrektorki Bronisławy Gwiżdż i zadbanie o odpowiednią opiekę nad podopiecznymi.Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-13 12:24:34

Daria Gosek-Popiołek:Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-10 12:30:31

Daria Gosek-Popiołek:Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-09 15:15:40

Odkryj więcej filmów w Watch

Daria Gosek-Popiołek:Odkryj więcej filmów w Watch


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-09 10:44:00

Dziś po raz kolejny na Komisji Ochrony Środowiska minister Siarka przedstawił in

Daria Gosek-Popiołek:


Dziś po raz kolejny na Komisji Ochrony Środowiska minister Siarka przedstawił informację o stanie lasów w Polsce. Usłyszeliśmy o rosnącym zalesieniu, o lasach ochronnych, o parkach narodowych. O sukcesach gospodarki leśnej.
Ale o czym nie usłyszeliśmy?

O tym, że złą praktyką w Lasach Państwowych jest prowadzenie gospodarki mimo braku zatwierdzonych planów urządzenia lasu – to w pierwszym kwartale 2021 aż 10% wszystkich lasów publicznych. Stoi to w jawnej sprzeczności z ustawą o lasach, zgodnie z którą gospodarka leśna w Lasach Państwowych powinna być prowadzona w oparciu o plany urządzenia lasu.

O tym, że Europejska Agencja Środowiska (opierając się na danych uzyskanych z Ministerstwa Klimatu i Środowiska) podała, że ponad połowa siedlisk leśnych Natura 2000 jest w Polsce w złym stanie, a gospodarka leśna jest dla nich głównym zagrożeniem.

O tym, że wciąż strategią Lasów Państwowych dotyczącą unijnej Strategii Bioróżnorodności jest próba rozmycia tych postulatów

O tym, że wycinane są lasy wokół uzdrowisk – jak w nadleśnictwach Rymanów Zdrój i Dukla, bo nadleśnictwa pozyskują drewno, choć lasy otaczające uzdrowiska mają szczególne znaczneie – także dla samych chorych i kuracjuszy.

I o tym, że od wielu lat nie powstał w Polsce żaden park narodowy, a lasy projektowanego Turnickiego Parku Narodowego są wycinane.


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-08 20:38:59

Czy Lewica wybuduje 300 tys. mieszkań na tani wynajem? Zadajemy trudne pytania o jej program mieszkaniowy

Daria Gosek-Popiołek:

O kryzysie mieszkaniowym i naszych pomysłach jego rozwiązania mówiłam przeczytacie w wywiadzie, którego udzieliłam OKO.press

Czy Lewica wybuduje 300 tys. mieszkań na tani wynajem? Zadajemy trudne pytania o jej program mieszkaniowy

Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-08 11:42:31

Jaki będzie ostateczny kształt S7 pomiędzy Krakowem a Myślenicami? To pytanie od

Daria Gosek-Popiołek:


Jaki będzie ostateczny kształt S7 pomiędzy Krakowem a Myślenicami? To pytanie od kilku miesięcy – od czasu gdy GDDKiA opublikowała 6 możliwych przebiegów tej drogi – elektryzuje wielu mieszkańców Małopolski. Dotyczy bowiem tego, jak zmienią się ich gminy, ich domów i posesji, obszarów cennych pod względem przyrodniczym i kulturowym.
Przypomnę może propozycje GDDKIA:
1. Kraków, Mogilany, Świątniki Górne, Myślenice
2. Kraków, Wieliczka, Świątniki Górne, Siepraw, Mogilany, Myślenice
3. Kraków, Wieliczka, Świątniki Górne, Siepraw, Myślenice
4. Kraków, Wieliczka, Siepraw, Myślenice
5. Kraków, Wieliczka, Świątniki Górne, Mogilany, Myślenice
6. Kraków, Wieliczka, Dobczyce, Siepraw, Myślenice

Żadna z przedstawionych propozycji nie spotkała się z akceptacją społeczną – zresztą o tą bardzo trudno, zwłaszcza, że nikt nie zadbał o pozostawienie rezerwy terenowej pod taką inwestycję. W przebiegu krakowskim S7 zagraża Wildze i uzdrowisku Swoszowice. Mieszkańcy Mogilan wskazują, że przez ich gminę przebiegać będzie stara Zakopianka, kolej Kraków-Myślenice i nowa S7. Mieszkańcy Wieliczki wskazują na konieczność ochrony Kopalni Soli, zabytku UNESCO. Obawy mają także mieszkańcy Myślenic – na ile ta inwestycja będzie ingerować w ich gminę.
W odpowiedzi na protesty GDDKiA zaproponowała, by gminy i mieszkańcy wypracowali wariant społeczny – ale przyznam, że zarówno mieszkańcom, jak i mi czy członkom zespołu parlamentarnego ds. przebiegu drogi S7 w Małopolsce wydaje się to jedynie unikiem – nie dysponujemy przecież takimi zasobami, możliwościami jak GDDKiA, która – warto pamiętać, planuje ten odcinek od kilkudziesięciu lat!
Podczas posiedzenia pojawiły się propozycje – odrzucone przez dyrektora GDDKiA, by zmodernizować starą zakopiankę, budując w śladzie tej drogi. Usłyszeliśmy, że nie jest to możliwe z uwagi na parametry planowanej drogi S7, ale i osuwiska (choć te są w całej Małopolsce i utrudniają budowę każdego z wariantów).

Spotkania będą kontynuowane – bo to zbyt poważna inwestycja, która zmieni nasz region. Dziękuję zaangażowanym samorządowcom, mieszkańcom z komitetów protestacyjnych za udział w posiedzeniu i wspólną pracę.

Tymczasem pozostaje nam trzymać kciuki za jak najszybszą budowę połączenia kolejowego Kraków-Myślenice.Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-07 12:57:41

„Trzeba ten trudny czas przeczekać”, „Jak się zaciąga kredyty, no to się je spła

Daria Gosek-Popiołek:

„Trzeba ten trudny czas przeczekać”, „Jak się zaciąga kredyty, no to się je spłaca” – te rady czołowych polityków PiS już słyszeliśmy. Ale czy pomyśleliście, że wzrost Waszej raty kredytu na mieszkanie to może być pomyłka obliczeniowa, zwykły błąd ludzki i wystarczy zadzwonić do banku, a wszystko się wyjaśni?


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-01 12:30:24

Dziś Dzień Dziecka – i życzę wam dziś poczucia bezpieczeństwa, mądrego wsparcia

Daria Gosek-Popiołek:

Dziś Dzień Dziecka – i życzę wam dziś poczucia bezpieczeństwa, mądrego wsparcia dorosłych i dużo beztroski!

Młodzi i wspaniali ludzie!

Życzymy Wam waloryzacji 500+ i otwartej tolerancyjnej szkoły. A na przyszłość życzymy: aby poprzednie pokolenia zostawiły Wam nieprzegrzaną i niezrujnowaną planetę, mieszkań na tani wynajem i stabilnego rynku pracy.

#dzieńdziecka

dzieńdziecka

Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-06-01 11:40:54

Jesteśmy w samym środku kryzysu mieszkaniowego: mamy rosnącą grupę osób tracącyc

Daria Gosek-Popiołek:


Jesteśmy w samym środku kryzysu mieszkaniowego: mamy rosnącą grupę osób tracących zdolność kredytową i dziesiątki tysięcy rodzin, które boją się z czego będą spłacać kolejne raty kredytu hipotecznego. Dzisiaj na konferencji prasowej z Maciej Gdula, Tomasz Leśniak i Ewa Owerczuk przedstawiłam trzy rozwiązania wypracowane przez Lewicę:

1⃣ Zamrożenie stawki WIBOR na poziomie z 2019 roku. Ustawa w tej sprawie złożyliśmy w Sejmie kilka miesięcy temu, a jutro, 1 czerwca odbędzie się pierwsze posiedzenie podkomisji, na którym będziemy o tym pomyśle rozmawiać.
2⃣ Konwersja kredytów hipotecznych zawartych w oparciu o zmienną stopę procentową, na te bazujące na stałej stopie procentowej. Obecnie 90% kredytów hipotecznych w Polsce jest zawieranych na podstawie zmiennych stóp, a banki przerzucają całe ryzyko na klientów. Te same banki jedynie w I kwartale 2022 roku uzyskały zyski na poziomie 6 miliardów złotych netto.
3⃣ Budowa mieszkań przez państwo i samorządy. Będą to mieszkania o stabilnym czynszu, które będzie można wynająć na wiele lat i kierowane do osób znajdujących się w tzw. luce czynszowej.

Chcemy, żeby polski rynek mieszkaniowy był modelowany tak, jak w innych europejskich krajach, przykładem może służyć chociażby Wiedeń. Musimy mieć świadomość, że w tym momencie problemy mieszkaniowe Polaków są najważniejsze‼Są tym, co sprawia, że młode rodziny boją się w nocy zasypiać, a młode kobiety odkładają decyzję o macierzyństwie z obawy o to, czy będą miały gdzie wychować swoje dzieci. Zmiany są możliwe i konieczne, mamy na to konkretne liczby i kolejne propozycje, które będziemy przedstawiać w najbliższych miesiącach💪

Fot. Magda Dropek


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-05-31 17:10:24

Wiemy wszyscy, że do tej pory politycy – zwłaszcza ci starszego pokolenia, udawa

Daria Gosek-Popiołek:


Wiemy wszyscy, że do tej pory politycy – zwłaszcza ci starszego pokolenia, udawali, że wszystko jest ok. Że nie mamy żadnego kryzysu mieszkaniowego, że „normalnym” jest to, że jedyną szansą na mieszkanie jest kredyt. A ci, którzy nie mają zdolności kredytowej muszą albo wynajmować mieszkania albo – mieszkać z rodzicami.

Czas to zmienić.

Wakacje kredytowe to za mało! Potrzebujemy – i o tym mówiliśmy na konwencji Lewicy „#MieszkaniePrawem”:
– zamrożenia wskaźnika WIBOR
– uporządkowania rynku kredytów hipotecznych i możliwości konwersji kredytów opartych na zamiennych stopach na kredyty oparte o stałych stopach procentowych, na uczciwych, korzystnych dla kredytobiorców warunkach
– budowy mieszkań na wynajem przez państwo i dotowania samorządów, by realizowały politykę mieszkaniową

Nasze rozwiązania?
By budować mieszkania – trzeba wydać pieniadze z budżetu. 20 miliardów rocznie pozwoli uruchomić Narodowy Program Mieszkaniowy. Mieszkania te będą mieć stały, regulowany czynsz – tak jak w wielu miastach i krajach Europy Zachodniej.

Zlikwidujemy rozproszoną odpowiedzialność za politykę mieszkaniową i wielość podmiotów działających jak choćby PFR zupełnie nietransparentie.
Państwowa Agencja Mieszkaniowa przejmie pełną odpowiedzialność za rynek mieszkaniowy i pomoc dla gmin w budowie nowych mieszkań, będzie też skupować nowe tereny pod zabudowę mieszkaniową.

Zadbamy o standard nowych osiedli: zieleń, infrastrukturę społeczną, transport.

O tym wszystkim mówiliśmy podczas konwencji Razem i Lewica na osiedlu Celulozowa we Włocławku. To osiedle budowane przez gminę, osiedle mieszkań na wynajem, z regulowanym i czynszami (15 zł /m2). I takich osiedli w Polsce powinny być setki!Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-05-28 17:39:43