Niecałe 70 km, nieco ponad 80 lat. Tyle nas dzisiaj dzieli od Auschwitz-Birkenau

Daria Gosek-Popiołek:


Niecałe 70 km, nieco ponad 80 lat. Tyle nas dzisiaj dzieli od Auschwitz-Birkenau – symbolu Zagłady, w czasie której zginęło ponad 6 milionów Żydów i Żydówek. Wśród nich połowę stanowili obywatele i obywatelki Polski. Nie da się załatać takiej wyrwy, nie da się ukoić bólu, mimo że minęło już tyle lat. Jednak jesteśmy winni tym osobom dwie rzeczy. Pierwsza to: pamiętać i przekazywać pamięć dalej. Pamiętać o Basi, Miriam, Mojżeszu, Szmulu, Malce, Cywii, Izaaku i tysiącach innych, którzy kiedyś, podobnie jak my dzisiaj, przemierzali krakowskie ulice. Pamiętać o profesorach, nauczycielkach, kupcach, rabinach, żebrakach, służących i lekarzach. Druga rzecz, to ciągła praca, by nienawiść nie przesłoniła nam szacunku do drugiego człowieka. Oznacza to, że powinniśmy nieustannie stawać po stronie słabszych, po stronie poniżanych, po stronie mniejszości. Nie możemy być obojętni, nie możemy przyzwalać na niesprawiedliwość. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak radykalne nastroje odżywają we współczesnej Polsce, jak trudno jest tu być chociaż trochę innym. Wiemy, do czego prowadzi brak akceptacji, dlatego tym bardziej powinniśmy zrobić wszystko, by w Polsce było miejsce dla każdego. Niezależnie od koloru skóry, wyznania, płci, zawodu, zasobności portfela, wieku czy orientacji. Zróbmy to dla tych, wśród których żyjemy dzisiaj, bo jesteśmy to winni tym, których już z nami nie ma.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-27 13:35:21

Boję się ciebie Polsko – coraz częściej słyszę te słowa. Od kobiet, które chcą m

Daria Gosek-Popiołek:


Boję się ciebie Polsko – coraz częściej słyszę te słowa. Od kobiet, które chcą mieć dzieci – ale które boją się zajść w ciążę w Polsce.

I boją się coraz bardziej – po śmierci Izy z Pszczyny. I po śmierci Agnieszki z Częstochowy.

Agnieszka była w ciąży bliźniaczej. Po obumarciu jednego z płodów lekarze czekali tydzień – aż w sposób naturalny umrze też drugi. Potem czekali dwa dni, zanim dokonali zabiegu usunięcia płodów.

Jej stan się pogarszał, wyniki były coraz gorsze. Rodzina miała utrudniony dostęp do Agnieszki, do informacji o jej stanie zdrowia.

Pacjentka zmarła. Osierociła trójkę dzieci.

Boję się ciebie, Polsko.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-26 10:50:55

W zeszłym tygodniu na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnyc

Daria Gosek-Popiołek:



W zeszłym tygodniu na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w końcu dyskutowaliśmy o Zintegrowanym Planie Zarządzania Obiektem UNESCO Puszcza Białowieska. Od początku mojej kadencji śledzę prace nad tym dokumentem dlatego cieszy mnie, że w końcu poznaliśmy metodę przygotowania go i szacowany termin jego ukończenia. Podczas posiedzenia dopytywałam o współpracę ze stroną białoruską, skutki tworzenia fizycznych barier na granicy i zaangażowanie interesariuszy w proces tworzenia planu.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-21 19:35:04

Być może czasem nie wybrzmiewa dość mocno, jak bardzo dumna jestem z Krakowa. Ja

Daria Gosek-Popiołek:


Być może czasem nie wybrzmiewa dość mocno, jak bardzo dumna jestem z Krakowa. Jak bardzo dumna jestem z zaangażowanych krakowianek i krakowian, którzy potrafią walczyć o to, co najważniejsze: o zieleń w mieście. Którzy potrafią powiedzieć stop bombastycznym pomnikom władzy.

Wiele miesięcy trwała walka o Park Bednarskiego – o to, by rewitalizacja tego parku nie oznaczała dewastacji jego unikalnego charakteru. To godziny pracy członków i członkiń Akcja ratunkowa dla Krakowa, ale nie tylko ich, bo przecież o tym, że Bednarski ma kłopoty wiedzieli wszyscy mieszkańcy Podgórza. I walczyli – uparcie i skutecznie, poprzez petycje, protesty, pikniki, konsultacje społeczne, akcje informacyjne. Ogłoszenie ostatecznego kształtu rewitalizacji Parku Bednarskiego jest ich niebywałym sukcesem – zwłaszcza w mieście, w którym głos mieszkańców znaczy chyba najmniej.

Cieszę się, gdy mogę Akcja ratunkowa dla Krakowa wspierać. Cieszę się, że stali się grupą tak liczną i tak dobrze zorganizowaną.
Ale muszę zakończyć nutką goryczy. Bo czasem zastanawia mnie, jak niesamowitym miastem byłby Kraków, gdyby ten wysiłek, jaki wkłada się w poproszenie urzędu, by ten wsłuchał się w głos mieszkańców, przeznaczyć na innowacyjne rozwiązania, przekuć go na odważne polityki miejskie.

Ale to chyba jeszcze przed nami.

Zdjęcia pochodzą ze profilu Akcja ratunkowa dla Krakowa



Źródło
Opublikowano: 2022-01-21 13:26:06

Krakowskie media donoszą, że po 24 godzinach od powołania na stanowisko Małopols

Daria Gosek-Popiołek:


Krakowskie media donoszą, że po 24 godzinach od powołania na stanowisko Małopolskiego Konserwatora Zabytków odwołana została dr Dominika Długosz, wieloletnia pracownica Urzędu Konserwatora. Do części niepotwierdzonych informacji nie będę się odnosić. Ale jeden z powodów mnie oburzył.
Otóż dr Długosz została odwołana ze stanowiska rzekomo z powodu pracy doktorskiej poświęconej adaptacji budynków kościołów do innych celów. Już samo analizowanie i opisywanie zjawiska, które ma miejsce w Europie wzbudza na prawicy panikę i moralne wzmożenie. Tak duże, że przesłaniają kompetencje, wiedzę i dorobek.
Zwrócę się do Wojewody z pytaniem nie tylko o powody odwołania dr Długosz, ale i o to, jak zapewniona jest ciągłość pracy urzędu konserwatora. I o to, czy małopolskie zabytki są odpowiednio chronione.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-20 13:50:59

Ten rząd nie ma woli politycznej, by nieść pomoc dzieciom! O niewłaściwych prior

Daria Gosek-Popiołek:


Ten rząd nie ma woli politycznej, by nieść pomoc dzieciom! O niewłaściwych priorytetach PiS mówiłam podczas wczorajszej konferencji w sprawie Telefonu Zaufania prowadzonego przez Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę


Źródło
Opublikowano: 2022-01-19 12:03:04

Dziś w Krakowie Jacek Sasin, Jacek Majchrowski, Witold Kozłowski i Andrzej Adamc

Daria Gosek-Popiołek:


Dziś w Krakowie Jacek Sasin, Jacek Majchrowski, Witold Kozłowski i Andrzej Adamczyk mają podpisać kolejny już, TRZECI list intencyjny ws Igrzysk Europejskich.

Przyznam, że skojarzenie Jacka Sasina, listów i poczty nie budzi najlepszych skojarzeń organizacyjnych (jakby co to Najwyższa Izba Kontroli przygotowała bardzo interesujący raport).

Igrzyska mają odbyć się za rok, 5 miesięcy i 1 dzień. List intencyjny to zdecydowanie za mało (choć doceniam, że już po raz trzeci jest podpisywany – świadczy to o przywiązaniu do tradycji powieści epistolarnych, które to bardzo szanuję). Nie ma nowelizacji specustawy – bo okazało się, że po miesiącu od jej przyjęcia trzeba już w niej dokonać zmian. Nie ma rozporządzeń. Nie ma gwarancji finansowych. Konkretów.

Mieszkańcy wiele razy krytycznie wypowiedzieli się o organizacji takich imprez – przede wszystkim w referendum w 2014 roku. Zebrali podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą. Kwestionują sens tej trzeciorzędnej imprezy sportowej. Inny oczywiście niż możliwość zrobienia sobie przez posłów PiSu i radnych Jacka Majchrowskiego kampanii wyborczej.

Akcja ratunkowa dla Krakowa , Razem Kraków , Kraków dla Mieszkańców Partia Zieloni – koło krakowskie , Polska Partia Socjalistyczna Kraków , Przestrzeń-Ludzie-Miasto , Funkcja Miasto , Nowoczesna Kraków Ulepszamy Kraków Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody Monika Cieplińska Łukasz Maślona Maciej Fijak Artur Buszek

Źródło
Opublikowano: 2022-01-18 16:11:42

Dziś razem z posłankami Razem: Magdalena Biejat i Marcelina Zawisza, wraz z prze

Daria Gosek-Popiołek:


Dziś razem z posłankami Razem: Magdalena Biejat i Marcelina Zawisza, wraz z przedstawicielkami młodzieżowek: Młodzi Razem, Młoda Lewica i Federacja Młodych Socjaldemokratów zwróciłyśmy się do rządu i Rzecznika Praw Dziecka z apelem o finansowanie Telefonu Zaufania prowadzonego przez Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę .

Jako matka i obywatelka nie rozumiem tej decyzji – w zeszłym roku FDDS przeprowadziła ponad 50 tysięcy rozmów, pomogła setkom dzieci. Od lat tysiące osób dzwoni na ten właśnie numer.

W czasie, gdy próby samobójcze podejmują już dzieci w pierwszych klasach szkół podstawowych (w zeszłym roku w samej Małopolsce dzieci w wieku 7-12 lat podjęły w sumie 5 prób samobójczych), gdy oddziały psychiatryczne dla dzieci nie są w stanie przyjąć wszystkich potrzebujących, gdy na pomoc z NFZ trzeba czekać tygodniami, gdy nawet “prywatnie” często nie udaje się szybko dostać do lekarza – rząd ogranicza pomoc dla dzieci. Tak podstawową – jak telefon zaufania.

W tym samym czasie rząd daje miliony z Funduszu Sprawiedliwości na fundację kierowane przez osoby związane z Solidarną Polską. W tym czasie rząd robi wszystko, by wprowadzić cenzorów i inkwizytorów-kuratorów do szkół w #lexCzarnek. I to ważniejsze niż prace nad obywatelską ustawą wprowadzającą obowiązek zatrudniania przez szkołę psychologa, pod którą podpisy zbierała młodzież w całym kraju.

Nie ma pieniędzy na młodzież w kryzysie psychicznym – bo nie ma chęci rządu, by zająć się najsłabszymi. I to prawda, która musi wybrzmieć.

Dziękuję bardzo Kamil Kuzak z Razem, Zofii Czarneckiej z FMS i Weronika Wiszniewieckiej z Młodej Lewicy za te ważne słowa o sytuacji młodych ludzi i konieczności ich wsparcia.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-18 14:54:56

Dziś podczas konferencji prasowej wspólnie z posłem Maciejem Gdulą i współprzewo

Daria Gosek-Popiołek:


Dziś podczas konferencji prasowej wspólnie z posłem Maciejem Gdulą i współprzewodniczącym małopolskiej Nowej Lewicy, Ryszardem Śmiałkiem zaapelowaliśmy do rządu o zdecydowanie działania w związku z pandemią COVID-19 i wprowadzenie obowiązkowych szczepień.
Małopolska jest w czołówce regionów nie tylko z największą zachorowalnością na COVID-19, a także jeśli chodzi o liczbę niezaszczepionych osób. Tylko 54% mieszkańców województwa jest w pełni zaszczepionych, ale są powiaty – choćby tatrzański i nowotarski, w których zaszczepiło się nieco ponad 37% osób. Na 3015 łóżek covidowych w naszym regionie zajętych jest 1609 i tylko 78 respiratorów jest wolnych. A przecież przed nami kolejny szczyt zachorowań. Te liczby powinny napawać nas lękiem i obawą. Do tego dochodzą przecież tzw. zgony nadmiarowe i tysiące osób, które czekają na leczenie – ale przez pandemię przyjęcia do szpitali są ograniczone.
Partia Razem i Nowa Lewica jako odpowiedzialne partie i jako jedyne w polskim parlamencie z całą stanowczością opowiadają się za obowiązkiem szczepień. Podczas gdy rząd woli oddać władzę w ręce antyszczepionkowców i bardziej nad życie i zdrowie Polek i Polaków ceni polityczne kariery Ziobry, Kamińskiego, Czarnka czy Wąsika – my w grudniu złożyliśmy ustawę, która wprowadza obowiązek szczepień. I konsekwentnie domagamy się jej procedowania.

To kwestia życia i zdrowia nas wszystkich.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-17 15:04:08

Liczba prób samobójczych wśród młodzieży rośnie w przerażających tempie.Co robi

Daria Gosek-Popiołek:


Liczba prób samobójczych wśród młodzieży rośnie w przerażających tempie.Co robi minister Czarnek? Zamiast zadbać o bezpieczeństwo uczniów i uczennic realizuje swoje fantazje o katolickiej indoktrynacji polskiej szkoły!


Źródło
Opublikowano: 2022-01-14 15:41:12

Dziś w sejmie odbędzie się pierwsze czytanie trzech ustaw dotyczących uprawy kon

Daria Gosek-Popiołek:


Dziś w sejmie odbędzie się pierwsze czytanie trzech ustaw dotyczących uprawy konopi włóknistych i medycznej marihuany. Wnioskodawczynią jednej z tych ustaw jest Paulina Matysiak

W ustawie z druku 1701 chodzi o zapewnienie pacjentom dostępu do marihuany medycznej. O to, by mogła być ona uprawiana w Polsce – a nie tylko sprowadzana z innych krajów. Chcemy zapewnić jej refundowanie, by ci, którzy jej potrzebowali – mogli ją stosować.

Ale czekamy na wprowadzenie pod obrady pozostałych ustaw wypracowanych w Zespole ds. Legalizacji Marihuany – w tym tych dotyczących rekreacyjnego posiadania i spożywania marihuany.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-13 15:13:33

Przed momentem krakowska rada miasta odrzuciła wniosek komitetu Mieszkańcy Przec

Daria Gosek-Popiołek:


Przed momentem krakowska rada miasta odrzuciła wniosek komitetu Mieszkańcy Przeciw Igrzyskom o odstąpienie od organizacji w roku 2023 Igrzysk Europejskich. Wcześniej odrzucono też propozycję zwołania referendum w tej sprawie. Oznacza to, że w Krakowie po raz kolejny zignorowano zdanie mieszkańców i ponad głowami nas wszystkich zdecydowano o organizacji kosztownej imprezy sportowej.
Imprezy, której kosztów nie znamy, bo nawet sam wiceprezydent Muzyk mówił o tym, że na razie bazują na rozmowach telefonicznych, deklaracjach. Nie ma rozporządzeń, nie ma ministerialnych programów, nie ma gwarancji finansowych. Na kilkanaście miesięcy do imprezy dowiadujemy się, że potrzebna będzie jeszcze jedna nowelizacja specustawy.
Podczas mojego wystąpienia na Radzie Miasta stanowczo podkreśliłam, że jedyny sens organizacji tej imprezy – której nikt poza Krakowem nie chciał organizować, a której dwie pierwsze edycje odbyły się w Baku i Mińsku – jest taki, że wypada w roku wyborczym. Politycy PiSu i – jak widać – politycy klubu prezydenckiego potrzebują obrazków do swojej kampanii wyborczej, do spotów i nagrań.
A za tę kampanię zapłacimy z kasy Krakowa.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-12 16:26:23

O drożyźnie, inflacji, wyższych rachunkach i ratach kredytów oraz ulgach, które

Daria Gosek-Popiołek:


O drożyźnie, inflacji, wyższych rachunkach i ratach kredytów oraz ulgach, które mogą ulżyć lub wręcz przeciwnie, mówiłam dziś rano w PolskieRadio24.pl. Zapraszam do obejrzenia!


Źródło
Opublikowano: 2022-01-10 17:32:10

Sesja Nadzwyczajna Rady Miasta Krakowa dotyczyć miała radnego Pietrzyka i jego s

Daria Gosek-Popiołek:


Sesja Nadzwyczajna Rady Miasta Krakowa dotyczyć miała radnego Pietrzyka i jego skandalicznego zachowania w stosunku do radnej Alicji Szczepańskiej. Jako jedna z sygnatariuszek listu otwartego krakowskich działaczek i polityczek swoje zdanie wyraziłam jasno – nie ma i nie może być zgody na zachowania dyskryminujące, na seksizm i molestowanie.
Odwołanie radnego z funkcji wiceprzewodniczącego to prosta konsekwencja jego zachowania – i próba obarczenia winą osoby, której dotyczyło to zachowanie jest naprawdę skandaliczna. Podobnie jak przedstawianie się jako ofiara i zapowiedź powołania stowarzyszenie zajmujące się obroną mężczyzn. Najlepszą obroną przed konsekwencjami molestowania jest nie podejmowanie tego typu zachowań. Proste. Ciekawe, kiedy zrozumieją to politycy.

Jednocześnie podczas posiedzenia złożony został wniosek o usunięcie z funkcji przewodniczącego Dominika Jaśkowca. Na mocy umowy koalicyjnej między klubem prezydenckim Przyjazny Kraków a klubem Koalicji Obywatelskiej, Dominik Jaśkowiec miał w połowie kadencji zrezygnować z funkcji przewodniczącego, a zastąpić miał go ktoś wskazany przez klub Przyjazny Kraków. Już w zeszłym tygodniu radny PO, Grzegorz Stawowy zapowiadał, że złożenie takiego wniosku oznacza, że koalicja KO i klubu prezydenckiego zostaje zerwana, a prezydent może szukać poparcia wśród radnych klubu PiS.

Ale tak naprawdę, to choćby głosowanie nad uchwałą o użytku ekologicznym na Klinach pokazuje, że gdy głosowane są interesy deweloperów – w grę wchodzą najbardziej egzotyczne kolacje między PO, PiS a klubem prezydenta. Co przyniesie zatem zmiana na stanowisku przewodniczącego i możliwe zerwanie koalicji PO – PK? Myślę, że nic nowego.

Źródło
Opublikowano: 2022-01-10 14:49:53

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że mamy w Polsce 11 902 nowych i potwie

Daria Gosek-Popiołek:


Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że mamy w Polsce 11 902 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.
Z powodu COVID-19 zmarły 23 osoby, natomiast z powodu współistnienia z innymi schorzeniami – 94 osoby. W pełni zaszczepionych jest 55,7 proc. (dane ECDC) – a to jest o wiele za mało, byśmy czuli się bezpiecznie.
Ludzie umierają w szpitalach, słyszymy o maluchach z poważnymi powikłaniami po przejściu COVID-19. Wiele osób jeszcze przez lata będzie czuć skutki tej choroby i wymagać rehabilitacji.

Ale Małopolska Kurator Oświaty nie wierzy w naukę. Uważa, że przebadane szczepionki to eksperyment. Jak rozumiem więcej zaufania ma do nienaukowych bzdur, nie wiem, może kropi wirusa COVID -19 wodą święconą albo różańcem przegania wirusy.

W IV fali epidemii, która przejdzie płynnie w V falę, urzędnik państwowy odpowiedzialny za szkolnictwo, za bezpieczeństwo dzieci i nauczycieli szerzy fakenewsy. Brak słów, ręce opadają!


Źródło
Opublikowano: 2022-01-07 15:17:47

Dziś szczególny dzień – i życzę osobom obchodzącym dzisiaj Boże Narodzenie spoko

Daria Gosek-Popiołek:

Dziś szczególny dzień – i życzę osobom obchodzącym dzisiaj Boże Narodzenie spokojnych, radosnych świąt.

Христос рождається, cлавітe Його!

Dziś Boże Narodzenie według kalendarza wschodniego. W Krakowie z roku na rok przybywa osób, które wywodzą się z tej tradycji. Dla wszystkich, które dziś świętują: zdrowych, spokojnych, dostatnich świąt! Христос рождається, cлавітe Його!




Źródło
Opublikowano: 2022-01-06 15:25:12

Z prawie godzinnym opóźnieniem rozpoczęły się obrady połączonych komisji Edukacj

Daria Gosek-Popiołek:


Z prawie godzinnym opóźnieniem rozpoczęły się obrady połączonych komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i Komisji Obrony Narodowej nad #lexCzarnek.
Mija kolejna godzina, a przedstawiciele organizacji pozarządowych: od inicjatywy Wolna Szkoła po przedstawicieli harcerstwa, od ZNP po samych uczniów (bo są na komisji i zabierają głos) nie znajdują w przedstawionej ustawie żadnych pozytywów. Mówią o ograniczaniu możliwości działania szkół, ograniczaniu praw rodziców i o niczym nie ograniczonej kontroli kuratorów, którzy będą sterować szkołami, dyscyplinować dyrektorów i decydować o wszystkim, co w szkołach może się wydarzyć.

Tak jak wczoraj mówiono podczas akcji Wolna Szkoła polskie szkoły potrzebują zmian – ale takich, które będą wzmacniać uczniów i nauczycieli i całą społeczność szkolną.

Ale zamiast dyskusji o tym co i jak zmieniać, otrzymujemy ze strony PiSu opowieści o tym, że edukacja seksualna demoralizuje, a lewackie bojówki niszczą szkołę. A kuratorzy będą jak strażnicy Teksasu walczyć o czystość ideologiczną polskiego systemu edukacji.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-04 18:58:18

Otrzymałam dziś informację, że Obadah ma szansę złożyć wniosek o ochronę międzyn

Daria Gosek-Popiołek:

Otrzymałam dziś informację, że Obadah ma szansę złożyć wniosek o ochronę międzynarodową, a także że jako osoba niepełnoletnia nie będzie przebywał w placówce Straży Granicznej. To dobra wiadomość. Będziemy nadal czuwać nad nim i monitorować jego losy.

Gdy przygotowaliśmy się do świętowania Sylwestra otrzymałam telefon od wolontariuszy Grupa Granica, Fundacja Ocalenie i Polskie Forum Migracyjne.
W lesie został znaleziony 16 latek pochodzący z Syrii, chory na epilepsję. Chłopak był już wcześniej na terytorium Polski, razem z bratem, ale zostali rozdzieleni i kilkakrotnie poddani procedurze wypychania. Obadah był w złym stanie fizycznym, wolontariuszki bały się o jego życie i zdrowie. Trafił do szpitala – najpierw do Sokółki, a potem do Białegostoku.
Nie mogliśmy dopuścić do wywiezienia go znów do Białorusi.
Interwencję podjął Rzecznik Praw Obywatelskich, UNHCR i, na prośbę Grupy Granica, ja i posłanka Urszula Sara Zielińska .
Otrzymaliśmy zapewnienia, że wobec chłopaka zostanie wszczęta procedura ochrony międzynarodowej, że nie grozi mu push-back. Obecnie przebywa on w placówce Straży Granicznej.

Codziennie wolontariusze walczą o życie ludzkie. Pamiętajmy o tym i wspierajmy ich.




Źródło
Opublikowano: 2022-01-03 16:25:52

Wolna szkoła, wolni ludzie, wolna Polska

Daria Gosek-Popiołek:


Dziś w całej Polsce rodzice, uczennice i uczniowie, nauczycielki i nauczyciele domagać się będą wolnej, szanującej uczniów i uczennice szkoły. Szkoły, która uczy i jest otwarta na wyzwania współczesności. Szkoły, która nie próbuje indoktrynować.
Dziękuję krakowskim organizacjom za zaaranżowanie się w obronę polskich szkół i całej społeczności szkolnej.
Do zobaczenia pod kuratorium oświaty w Krakowie!

Źródło
Opublikowano: 2022-01-03 14:01:15

Gdy przygotowaliśmy się do świętowania Sylwestra otrzymałam telefon od wolontari

Daria Gosek-Popiołek:


Gdy przygotowaliśmy się do świętowania Sylwestra otrzymałam telefon od wolontariuszy Grupa Granica, Fundacja Ocalenie i Polskie Forum Migracyjne.
W lesie został znaleziony 16 latek pochodzący z Syrii, chory na epilepsję. Chłopak był już wcześniej na terytorium Polski, razem z bratem, ale zostali rozdzieleni i kilkakrotnie poddani procedurze wypychania. Obadah był w złym stanie fizycznym, wolontariuszki bały się o jego życie i zdrowie. Trafił do szpitala – najpierw do Sokółki, a potem do Białegostoku.
Nie mogliśmy dopuścić do wywiezienia go znów do Białorusi.
Interwencję podjął Rzecznik Praw Obywatelskich, UNHCR i, na prośbę Grupy Granica, ja i posłanka Urszula Sara Zielińska .
Otrzymaliśmy zapewnienia, że wobec chłopaka zostanie wszczęta procedura ochrony międzynarodowej, że nie grozi mu push-back. Obecnie przebywa on w placówce Straży Granicznej.

Codziennie wolontariusze walczą o życie ludzkie. Pamiętajmy o tym i wspierajmy ich.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-01 11:04:40

W tym roku dużo myślałam o pewnej wyjątkowej, polskiej tradycji związanej z obch

Daria Gosek-Popiołek:


W tym roku dużo myślałam o pewnej wyjątkowej, polskiej tradycji związanej z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Pewnie się domyślacie, że chodzi o pozostawianie wolnego miejsca przy stole, które może zająć niespodziewany gość. Ten symbol otwartości, gościnności i dzielenia się tym, co mamy, niezwykle mnie wzrusza. Ostatnie miesiące przyniosły wiele okazji do sprawdzenia, czy to jedynie pusty gest, czy jednak stoi za nim szczera chęć niesienia pomocy. W tym roku spotkałam na swojej drodze wiele osób, które na różne sposoby i w miarę swoich możliwości udzielały wsparcia słabszym od siebie. Dlatego tym bardziej chciałabym życzyć wszystkim nie tylko spokoju i odpoczynku, które są nam bardzo potrzebne, ale także refleksji nad naszą solidarnością – nie tylko od święta, ale przede wszystkim na co dzień. Bądźmy razem, wspierajmy się i budujmy dłuższe stoły, przy których będzie miejsce dla nas wszystkich!


Źródło
Opublikowano: 2021-12-24 10:00:01