Bardzo dziękuję Szczepan Twardoch za dobre słowo! I powiem po prostu: kupcie ten

Jan Śpiewak:

Bardzo dziękuję Szczepan Twardoch za dobre słowo! I powiem po prostu: kupcie ten numer. Nie przez moje wielkie ego i to, że zostałem wspomniany 😃

Kupując to lub inne wydanie Nowy obywatel wspieracie media, które konsekwentnie stoją po stronie ludzi, a nie wielkiego biznesu. Media, które dają głos stronie społecznej. Potrzebujemy ich, a oni potrzebują naszego wsparcia. Szczególnie dzisiaj w dobie pandemii. Dzięki temu mogą działać! —- https://nowyobywatel.pl/sklep/


Źródło
Opublikowano: 2020-12-02 19:51:16

Marszałek senatu Tomasz Grodzki powołał Radę Gospodarczą.

Jan Śpiewak:

Marszałek senatu Tomasz Grodzki powołał Radę Gospodarczą.

Nie ma tam żadnej kobiety.
Nie ma tam żadnego przedstawiciela pracowników.
Na jej czele stoi polski bieda oligarcha Zbigniew Jakubas, którego gigantyczny majątek wyrósł na interesach z polskim państwem.

Marek Belka mówił o nim w Sowa i Przyjaciele:

„Jesteśmy wobec trudnych negocjacji z człowiekiem, który już uważa, żeśmy go okradli, bo dotychczas okradał państwo od wielu lat.”

Jakubas był beneficjentem prywatyzacji spółek skarbu państwa m.in. państwowej mennicy – chyba tylko w Polsce można było wpaść na pomysł prywatyzacji producenta pieniądza. Wraz z mennicą sprzedano mu również gigantyczne tereny pod deweloperkę.

Jakubas poza tym kupił za bezcen ogromny teren od syndyka po zakładach FSO na Żeraniu. Działka została kupiona jako tereny przemysłowe a potem usłużna Platforma zmieniła mu studium zagospodarowania na mieszkaniówkę i centrum handlowe. Następnie Platforma zaczęła forosować budowę mostu miedzy Żoliborzem a jego planowanym osiedlem. Zorganizowaliśmy wtedy protest. Za ten protest i happening oskarżył nas w trybie karnym i przegrał. Następnie Jakubas drugi raz mnie oskarżył za mój komentarz do jego przegranej, żeby „otarł oczy z łez stuzłotówką i poszedł do kąta liczyć miliardy zarobione na prywatyzacji”. I znowu przegrał.

Patrząc na radę gospodarczą proponowaną przez marszałka senatu mamy naprawdę czego się obawiać po wygranej przez PO następnych wyborów. Oni niczego się nie nauczyli i niczego nie zrozumieli. Nic dziwnego, że wedle ostatniego sondażu IPSOS-u aż 62 procent Polaków uważa, że opozycja nie jest gotowa do przejęcia władzy.

_____________________________________________
Wspieraj mnie na https://patronite.pl/JanekSpiewak


Źródło
Opublikowano: 2020-12-02 10:49:47

Wleciał najnowszy film na mój kanał na YouTube.

Jan Śpiewak:

Wleciał najnowszy film na mój kanał na YouTube.

Ile zarabiają w Polsce influencerzy a ile niezbędne zawody (ratownicy, pielęgniarki, nauczyciele)?

Ile płacimy tym, od których zależy istnienie naszego społeczeństwa – kasjerkom, nauczycielom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i lekarzom, a ile tym, którzy są słupami ogłoszeniowymi korporacji – zwanymi też czasem influencerami?

Jakiś czas temu trafiła w moje ręce lista z agencji reklamowej blisko setki instagramowych influencerów. Na liście możemy znaleźć informację o tym, ile nasi instagramerzy biorą za udostępnienie jednego posta na swoim profilu (wraz z udostępnieniem w relacji). Stawki zależą od wielkości profilu i zasięgu postów. Nie ma wśród nich wielu największych gwiazd znanych z Pudelka, ale te stawki i tak oszałamiają. Poślednia gwiazdka Instagrama na jednym poście zarabia tyle ile w miesiąc fizjoterapeuta w domu opieki społecznej.

Instagram jest uznawany przez badaczy za najbardziej szkodliwą platformę mediów społecznościowych. Wedle badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii na młodych ludziach w wieku 13-24 lata prowadził on do depresji, zaburzeń snu i obniżenia samooceny. Instagram działa jak kokaina na mózg i przypomina jednocześnie jeden wielki targ niewolników. Instagram każe nam porównywać się z ludźmi, którzy zawsze świetnie wyglądają i mają wspaniałe luksusowe życie. Dzięki temu stał się jednym z najlepszych narzędzi do manipulacji i sprzedaży towarów przez korporacje. Influencerzy stali się dzisiaj janczarami systemu, który sprawia, że psycholog w szpitalu zarabia miesięcznie 2400 złotych na rękę, a człowiek znany z tego, że jest znany ponad 200 000.

Tymczasem Instagramerzy płacą często niższe podatki niż psycholog w szpitalu, a właściciel Instagrama Facebook w Polsce nie płaci prawie żadnych podatków wyprowadzając zyski przez raj podatkowy w Irlandii.

Czy chcemy żyć w takim świecie?

Link: https://youtu.be/XvkKQE6IIbs


Źródło
Opublikowano: 2020-12-01 10:19:40

Państwo bezprawia. Była szansa na rozbiórkę tego syfu, ale wojewoda zalegalizowa

Jan Śpiewak:

Państwo bezprawia. Była szansa na rozbiórkę tego syfu, ale wojewoda zalegalizował budowę mimo, że prokuratura zatrzymała już wiele osób w tej sprawie. Mówi się, że prawo budowlane nie przyjęło się na Podhalu. Mam wrażenie, ze prawo budowlane nie przyjęło się w całej Polsce.

Link: https://wiadomosci.gazeta.pl/…/7,114883,26562143,zamek-w-st…


Źródło
Opublikowano: 2020-11-30 22:28:38

W PRL-u budowało się dużo i często ze słabej jakości materiałów. W III RP b

Jan Śpiewak:

W PRL-u budowało się dużo i często ze słabej jakości materiałów. W III RP buduje się mało i ze złej jakości materiałów. W PRL pilnowano urbanistyki, obok osiedli powstawały szkoły i sklepy. W III RP buduje się w całkowitym oderwaniu od elementarnych zasad planowania. W PRL mieszkanie mogli zdobyć wszyscy niezależnie od zawodu. W III RP musisz mieć kilkaset tysięcy złotych wkładu własnego, żeby kupić mieszkanie na 30-letni kredyt.

To nie jest apoteoza PRL. Szwecja w czasach PRL budowała jeszcze więcej i znacznie lepiej. To krytyka folwarcznego neoliberalnego systemu, w którym żyjemy.

Systemu, który zamienia nas w chłopów pańszczyźnianych banków i deweloperów.

—————————————————————
Wspieraj mnie na Patronite www.patronite.pl/JanekSpiewak

Na dole Bliska Wola – http://www.instagram.com/szewocom
Na górze Nowa Huta.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-27 11:47:43

Muszę powiedzieć, że dyskusja o unijnym wecie rządu jest dla mnie dość absu

Jan Śpiewak:

Muszę powiedzieć, że dyskusja o unijnym wecie rządu jest dla mnie dość absurdalna. O co my się właściwie bijemy?

W całej aferze chodzi de facto o obronę „wielkich” reform Zbigniewa Ziobry. Jakie są ich skutki?
Afera Amber Gold – siedzi słup bez matury.
Skok Wołomin – niewyjaśniona. Afera reprywatyzacyjna – dwie szajki przed sądem, reszta na wolności. Zabójcy Brzeskiej na wolności. Żadnemu polskiemu bieda oligarsze nie spadł włos z głowy. Czarnecki na wolności, Krauze na wolności. Korupcja w rządzie i samorządach jest widoczna już gołym okiem. Sądy są dużo wolniejsze niż przed reformami. Na wyroki czeka się latami. Prawdziwe układy w sądownictwie takie jak przy reprywatyzacji czy kredytach frankowych nawet nie zostały naruszone.

Ziobro chce po prostu zastąpić jeden układ swoim własnym. I właśnie za tę fuszerkę jaką jest polski wymiar sprawiedliwości po „reformach” mamy umierać?

Tymczasem jest o co w Unii walczyć. Irlandia, Holandia i Luksemburg to jedne z największych rajów podatkowych na świecie. Okradają nas wszystkich z ogromnych pieniędzy. To szczególnie ważne w dobie rosnących nierówności społecznych i szukania środków na walkę ze skutkami kryzysu gospodarczego, zdrowotnego i klimatycznego.

Luksemburg i Holandia w dodatku są wielkimi pralniami brudnych pieniędzy. Pamiętacie aferę LuxLeaks? Dziennikarze ujawnili, że kraj stał się ogromną pralnią za rządów premiera Jean Claude Junckera. Premier został później w nagrodę szefem komisji europejskiej, a dwójka sygnalistów, którzy ją ujawnili w nagrodę dostało wyroki więzienia! To jest praworządność? Błagam.

Nasza opozycja o kolonialnej mentalności teraz mówi, że Holandia może coś zawetować a my nie, bo „więcej wpłaca do budżetu”. „Oświecony zachód” ma prawo łamać prawo, ale „dziki wschód” już nie. Z jednej strony mamy rząd, którego działania w obronie ego Ziobro mogą doprowadzić do straty gigantycznej kasy z funduszu odbudowy, a z drugiej politycznych patałachów, dla których Unia to „brukselka, którą trzeba mocno wycisnąć i siedzieć cicho”.

Jest trzecia droga realizmu i solidarności. Unia Europejska to ciągle oaza dobrobytu, wolności i bezpieczeństwa na świecie. To historia ogromnego sukcesu. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE powinno być sygnałem ostrzegawczym. Unia nie może być tylko źródłem funduszy i strefą wolnego handlu. Potrzebujemy więcej solidarności europejskiej na każdym z poziomów. I tego domagajmy się od unijnych liderów i naszych polityków.Źródło
Opublikowano: 2020-11-26 10:00:25

Państwo z kartonu jest produktem naszych elit. Jak wielokrotnie próbowałem Was p

Jan Śpiewak:

Państwo z kartonu jest produktem naszych elit. Jak wielokrotnie próbowałem Was przekonać to nie wypadek przy pracy, że mamy państwo teoretyczne, ale celowe działanie.

Historia jest taka: 19-letni Michał Rogalski z Torunia zaczął hobbystycznie prowadzić otwartą bazę danych statystycznych w związku z pandemią. Brał surowe dane o chorych, testach, wyzdrowieniach i zgonach z powiatowych stacji sanitarnych. Następnie liczby były obrabiane, dodawane i w ten sposób powstała największa baza danych o pandemii w Polsce. W teorii powinno to robić polskie państwo, ale jak wiemy polskie państwo nie jest specjalnie zainteresowane czymkolwiek poza okradaniem klasy średniej i biednych.

I tutaj zaczyna się zonk. Premier Morawiecki ogłosił jakiś czas temu, że jak liczba zachorowań wzrośnie do 70 przypadków dziennie na sto tysięcy osób to zamykamy kraj w ramach „narodowej kwarantanny”. Najwyraźniej podpatrzył to na konferencjach premierów innych państw, którzy informowali z wyprzedzeniem co się będzie działo w zależności od liczby zachorowań. To się nazywa strategia i planowanie słowa w Polsce mało naszym elitom znane. Problem w tym, że jak się dodało porządnie wszystkie te dane z powiatów, to powinniśmy mieć narodową kwarantannę od dwóch tygodni. Najpierw rząd zaczął więc uprawiać kreatywną księgowość, żeby do tych 70 przypadków nie dobiło, a wczoraj wkurzył się już na chłopaka do reszty i zamknął cały interes. Powiatowe stacje nie podają już żadnych danych. Trafiają one do rządu, tam są poddawane obróbce i wychodzą odpowiednie liczby.

Zbij termometr – nie będziesz miał gorączki. Ile tysięcy ludzi umrze z tego powodu? Kogo to obchodzi. Rząd się wyżywi i wyleczy. A Wy szaraki umierajcie z powodu braku tlenu i personalu medycznego na oddziałach, chaosu i zapaści państwa.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-25 17:21:28

Historia o tym jak "elity" skłócają nas z osobami najsłabszymi i wyklu

Jan Śpiewak:


Jan Śpiewak, profile picture” />

Historia o tym jak "elity" skłócają nas z osobami najsłabszymi i wykluczonymi. Na przykładzie lokalnego układu z Pragi Północ.

Na Pradze Północ lokalna gazeta opublikowała alarmistyczny artykuł na temat Centrum Redukcji Szkód dla Osób Uzależnionych od Narkotyków oraz schroniska dla bezdomnych, które ma powstać w, remontowanym właśnie, Szpitalu Praskim. Potem pojawiły się na ulicach plakaty straszące mieszkańców bezdomnymi i narkomanami. W mediach społecznościowych powstała strona i petycja przeciwko inwestycji. Kolejny ruch klasy średniej przestraszonej napływem biednych do wzbogacającej się dzielnicy? Nic z tych rzeczy.

Zobaczcie w filmie kto naprawdę chce skłócić lokalną społeczność.

Wielkie podziękowania dla Porozumienia Dla Pragi, które jako pierwsze opisało szczegóły tego niebywałego skandalu. To dzięki lokalnym społecznikom mamy elementarną wiedzę na temat tego co dzieje się w naszych miastach.

Link do filmu na YT:
https://www.youtube.com/watch?v=R-68r0TMDLE&feature=youtu.be

Możesz mnie wspierać na
https://patronite.pl/JanekSpiewak/


Źródło
Opublikowano: 2020-11-23 20:02:54

Rozmowa z Maciej Orłoś dla Gazeta Żoliborza o pandemii, lockdownu, policji i P

Jan Śpiewak:


Rozmowa z Maciej Orłoś dla Gazeta Żoliborza o pandemii, lockdownu, policji i Polexicie.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-23 12:41:48

Neoliberalizm. Ideologia, która podpaliła świat.

Jan Śpiewak:

Bardzo często używam tutaj terminu neoliberalizm. Niektórzy twierdzą, że za często 🙂 Dlatego chciałbym Wam w miarę prosty sposób przybliżyć historię i znaczenie tej ideologii w nowym odcinku na moim kanale na YT.

Czym jest neoliberalizm? W tym odcinku pochylę się nad ideologią, w której żyjemy, a której istnienia często nawet sobie nie uświadamiamy.

Neoliberalizm jest globalną ideologią, projektem politycznym, prądem umysłowym, mechanizmem władzy i dyscypliny. Jest „religią” elit. Neoliberalizm stał się w Polsce pod koniec roku 1989 jedynym prawomocnym dyskursem, którym można było się posługiwać w publicznej debacie. Dzisiaj neoliberalizm jest jak powietrze. Wyznacza ramy naszego myślenia, chowając się pod hasłami racjonalności i normalności. Neoliberalizm głosi, że rynek oparty na prywatnej własności jest ostatecznym trybunałem, który decyduje o tym co jest słuszne i sprawiedliwe. Friedrich Hayek widział w nim rodzaj kolektywnego mózgu ludzkości, który gromadził całą dostępną na świecie wiedzę.

Mimo coraz większych napięć wywołanych przez kryzys gospodarczy, zdrowotny i klimatyczny, neoliberalny konsensus przedstawiany jest jako ten, który nie posiada żadnej ideowej konkurencji. Niewyobrażalne jest to co znajduje się poza granicami wyobrażeń, które determinuje język. System jest cały czas zajęty wytwarzaniem bezalternatywności neoliberalnej logiki myślenia o rzeczywistości społecznej. Wszystkie akty sprzeciwu są natychmiast neutralizowane i przejmowane przez system. Media, akademia i organizacje pozarządowe zajęte są „fabrykowaniem zgody” na kolejne posunięcia rządzących i ciągłe przesuwanie granic i zasięgu władzy wielkiego kapitału. „Każdy jest kowalem własnego losu i może zostać milionerem! Tylko obniżmy podatki i obetnijmy wydatki na usługi publiczne". Tak brzmi refren powtarzany przez opłacanych przez wielki biznes ideologów neoliberalizmu. Indoktrynacja i perswazja systemu jest na tyle wielka, że zdaniem brytyjskiego filozofa Marka Fishera łatwiej wyobrazić sobie koniec świata niż koniec kapitalizmu.

Neoliberalną antypaństwową i antyspołeczną agendę realizowały w Polsce zarówno postkomunistyczne i postsolidarnościowe ugrupowania. Prywatyzacja emerytur była opracowana przez rząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a wprowadzona przez rząd Akcji Wyborczej Solidarność i Unii Wolności. System publicznej kolei celowo demontowały niemal wszystkie kolejne rządy „wolnej Polski". Degresywną skalę podatkową, w której bogaci płacą niższe podatki niż biedni wprowadził rząd SLD Leszka Millera. Społeczne budownictwo mieszkaniowe zlikwidował Donald Tusk. Deregulację gospodarki prowadziły wszystkie rządy po 1989 roku chociaż być może najbardziej demokratyczną kontrolę nad gospodarką „poluzował” rząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który m.in. umożliwił eksmisję ludzi na bruk oraz de facto zlikwidował planowanie przestrzenne w Polsce w 2003 roku.

Neoliberalizm tworzy socjalizm dla bogatych i dziki kapitalizm dla całej reszty.

———————-
Możecie mnie wesprzeć w walce z neoliberalizmem na Patronite:
https://patronite.pl/JanekSpiewak/

Neoliberalizm. Ideologia, która podpaliła świat.

Czym jest neoliberalizm? W tym odcinku pochylę się nad ideologią, w której żyjemy, a której istnienia często nawet sobie nie uświadamiamy. Neoliberalizm jest…

Źródło
Opublikowano: 2020-11-16 12:53:21

Wczoraj rozeszły się informacje na temat wyników programu wsparcia ludzi kultury

Jan Śpiewak:

Wczoraj rozeszły się informacje na temat wyników programu wsparcia ludzi kultury przez rząd. Jak to w Polsce program był skonstruowany w sposób skrajnie niesprawiedliwy i zgodnie z podstawowym hasłem naszych elit czyli "***** biedę".

Bracia Golec dostali blisko dwa miliony złotych, Beata Kozidrak 750 tysięcy, konferansjer weselny Tomasz Rychlik 400 tysięcy, Bajer Full 500 tysięcy, Kamil Bednarek 500 tysięcy, jego menadżer z jednoosobową działalnością 665 tysięcy. Środki dostało również wiele innych instytucji i zespołów, którym pieniądze należą się jak psu zupa.

Program ministerialny był skonstruowany wedle rażąco niesprawiedliwych zasad. Przewidywał on, że niezależnie od przychodów będzie rekompensował 50% strat, a właściwie nie zrealizowanych zysków. Żeby móc aplikować o środki trzeba było jednak prowadzić firmę, albo mieć stowarzyszenie. Czyli wszyscy artyści, którzy utrzymywali się na umowach o dzieło, albo zlecenie nie mogli dostać nic. Nie wiemy też nic o tym, czy pieniądze, które trafiły do potentatów muzycznych, którzy grają kilkadziesiąt koncertów rocznie, trafią później do ich współpracowników. W programie nie ma żadnych gwarancji na to, że te środki trafią do podwykonawców, członków orkiestr, techników.

Innymi słowy największe pieniądze trafiły do tych, którzy i tak przed kryzysem radzili sobie świetnie i dostawali też często pieniądze z reklam. Niewielkie pieniądze trafiły do średniaków a żadne do indywidualnych artystów. Oni otrzymali dwa tysiące złotych zapomogi od ministerstwa na wiosnę.

Po pandemii tysiące artystów mogą na stale zniknąć z rynku. Będą musieli posłuchać rad wiceministra finansów Piotra Patkowsiego i przebranżowić się. Będziemy po pandemii ubożsi duchowo i kulturalnie. Kogo to obchodzi? Polska wydaje na kulturę grosze, publiczne instytucje kultury zatrudniają za psie pieniądze, w branży dominują umowy śmieciowe, niepewność zatrudnienia, mobbing i folwarczne stosunki zależności.

Jesteśmy krajem rządzonym przez elity, które w żaden sposób nie utożsamiają się z własnym społeczeństwem. Traktują one kulturę w sposób czysto instrumentalny jako narzędzie do realizacji własnych partykularnych celów najczęściej jako forma propagandy służącej politycznej indoktrynacji "pospólstwa", albo przyjemnej bezrefleksyjnej rozrywki. Program mieści się w logice neoliberalnego państwa peryferyjnego kapitalizmu. Dajmy bogatym dużo, biednym mało, skłóćmy ich i obserwujmy jak rzucają się sobie do gardeł.

I wiecie co jest najlepsze? Co wszystkim umyka? Cały kryzysowy program wsparcia, którym się tak bardzo emocjonujemy to tylko 400 milionów złotych. W kraju, w którym budżet na Instytut Pamięci Narodowej to 423 miliony złotych rocznie. 400 milionów to zaledwie dwa razy więcej niż rząd wyda na interwencyjny zakup chryzantem, bo premierem nie ogarnął się i nie ogłosił zamknięcia cmentarzy kilka dni wcześniej. Wszyscy się wściekle kłócą o obgryzioną kość zrzuconą z pańskiego stołu.

Liczę, że branża się zbierze, okaże solidarność i zacznie walczyć o swoje prawa w tym antyludzkim państwie.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-15 11:33:46

Dołączajcie do nas do rozmowy o Warszawie i polityce czyli to co misie lubia n

Jan Śpiewak:


Dołączajcie do nas do rozmowy o Warszawie i polityce czyli to co misie lubia najbardziej.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-13 16:50:28

Gdy stworzyłem termin „państwo z kartonu” opisywał on rzeczywistość po 8 latach

Jan Śpiewak:

Gdy stworzyłem termin „państwo z kartonu” opisywał on rzeczywistość po 8 latach rządów Platformy Obywatelskiej – państwa teoretycznego, które działa tylko dla bogatych i wpływowych.
Mogliśmy się przyjrzeć jak wygląda rzeczywistość, gdy padły serwery Państwowej Komisji Wyborczej, gdy doszło do katastrofy lotniczej w Smoleńsku, gdy połowa rządu została podsłuchana w szemranej i związanej z rosyjskimi oligarchami restauracji. Pandemia po raz kolejny dała nam szansę przyjrzenia się jak działa, a właściwie nie działa, nasze państwo. To psychologowie nazywają zderzeniem z realnym. Z rzeczywistością, którą chcemy na codzień przysłonić różnymi metodami, ale która w końcu wdziera się w nasze życie.

Dzisiaj wiemy już, że elity naszego kraju, które trudno nazwać inaczej niż pasożytniczymi, nie potrafią planować nie tylko w perspektywie jednej kadencji, ale w perspektywie tygodnia. Premier Morawiecki ogłosił zamknięcie cmentarzy w przeddzień święta zmarłych. Rząd mimo wielokrotnych ostrzeżeń nie przygotował kraju na drugą falę koronowirusa. Nie postawiono szpitali polowych, nie przećwiczono personelu medycznego w obsłudze respiratorów, nie zadbano o wzmocnienie sanepidu i punktów testowania. Dzisiaj już nikt nad pandemią nie panuje. Doradca premiera wczoraj mówił, że zarażonych może być nawet 125 tysięcy dziennie i zanim będziemy mieć szczepionkę to już zdążymy sobie wyrobić odporność stadną. Liczba pozytywnych testów w Polsce jest najwyższa na świecie i sięga niemal 50 procent.

Burdel w kraju jest tak wielki, ze rządzący przez przypadek przegłosowali ustawę, która przyznaje podwyżki wszystkim pracowników w służbie zdrowia, a nie tylko tym, którzy mają na codzień kontakt z zarażonymi pacjentami. Burdel jest tak wielki, że ustawę podpisał prezydent. A teraz ten burdel próbuje się przykryć nie publikując uchwalonego przez parlament prawa! Przyznaje to szczerze sam rzecznik rządu! (https://www.rp.pl/…/201119917-Rzecznik-rzadu-potwierdza-cel…)

A właściwie dlaczego nie moglibyśmy przyznać całej chronicznie niedofinansowanej służbie zdrowia podwyżek? Wydajemy na publiczne zdrowie 4.5% PKB, gdy unijna średnia jest o połowę większa! I tutaj dochodzimy do sedna całej sprawy. Polska jest państwem z kartonu, bo nasze elity chcą, żeby była takim państwem. Tylko w słabym kraju mogą odgrywać rolę elit. Tylko tutaj mogą wykorzystywać koneksje, znajomosci, wpływy i korupcję do budowy własnych karier. W Polsce jest niemal tyle samo karetek, co limuzyn naszych drogich oficjeli. To świadomy polityczny wybór. Podniesienie wydatków na zdrowie oznaczałoby podwyższenie podatków. Klasa średnia i biedni już są na maksa w Polsce dociśnięci przez system podatkowy. Żenująca niska kwota wolna, wysokie opodatkowanie pracy, gigantyczne koszty życia wynikające z prywatyzacji wszystkich usług publicznych. Żeby podnieść pensje medykom trzeba opodatkować bogatych. Cena metra kwadratowego w stolicy przebiła 11 tysięcy z metra. Połowę mieszkań kupują za gotówkę inwestorzy, którzy nie mają co robić z kasą w czasie niskich stop procentowych. Oni płacą żenująco niskie podatki. Co pokazują statystyki znacznie niższe niż zdecydowana większość naszego społeczeństwa.

Po rządach PiSu nie zostanie żadna instytucja, żaden większy projekt infrastrukturalny. Jedyne co to państwo potrafi, to zrobić przelewy. Państwo z kartonu to raj dla elit i piekło dla ludzi. PiS pokazało, że jest godnym kontynuatorem myśli Platformy Obywatelskiej. Nic dziwnego, to jedna i ta sama ekipa – postsolidarnościowa nomenklatura, która doszła na plecach robotników do władzy w 1989 roku. Ale o tym nigdzie nie przeczytacie, bo nasze uniwersytety i media służą jedynie podtrzymaniu status quo i utrzymaniu władzy pasożytniczych elit. Jedyne co potrafią to szczuć klasę średnią na biednych i na odwrót.

Dwa dni po Święcie Niepodległości łatwo zrozumieć, że Polska straciła suwerenność nie tylko na skutek działania obcych mocarstw, ale przede wszystkim na skutek działania własnych elit.

Praca Jana Buczka Trytykolandia.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-13 13:39:46

Więcej niż 100 osób, które zmieniają Polskę (na lepsze)

Jan Śpiewak:

Bardzo mi miło, że znalazłem się w zestawieniu NOIZZ.pl stu osób, które zmieniają Polskę na lepsze. Znalazłem się w doborowym towarzystwie!

"Jan Śpiewak, za nieustającą walkę z dziką reprywatyzacją w Warszawie, a także za wymyślenie hasła "patodeweloperka", dzięki któremu możemy opisywać absurdy polskiego rynku mieszkaniowego."

————————
Jeśli chcesz mi pomóc zmieniać kraj na lepsze możesz mnie wesprzeć na Patronite
https://patronite.pl/JanekSpiewak/

Więcej niż 100 osób, które zmieniają Polskę (na lepsze)

2020 to niewątpliwie rok zmian, które obserwujemy, a których kierunku wciąż nie możemy być pewni. Pandemia COVID-19 i zapaść służby zdrowia, homofobiczna kampania prezydencka, polityczny zamach na pra…

Źródło
Opublikowano: 2020-11-12 14:55:35

Dzisiaj rano w Polsat News Szymon Hołownia powiedział, żebym zajmował się innymi

Jan Śpiewak:

Dzisiaj rano w Polsat News Szymon Hołownia powiedział, żebym zajmował się innymi rzeczami niż przyglądaniem się jego współpracownikom. Niestety nie posłuchałem.

Szymon Hołownia obiecywał, że przyniesie do polskiej polityki nową jakość. Tymczasem kluczowe osoby w jego ugrupowaniu są ściśle związane z Platformą Obywatelską. Poznajcie przeszłość Jacka Kozłowskiego wieloletniego wojewody mazowieckiego i szefa kampanii wyborczej Hanny Gronkiewicz-Waltz, który kilka dni temu został wiceszefem partii Hołowni.

Hołownia zachwala go jako świetnego organizatora. Jakie są zasługi Kozłowskiego poza nadzorowaniem pracy Hanny Gronkiewicz-Waltz przez osiem lat?
– rozpędzał konferencję prasowa lokatorów na Noakowskiego 16 w 2006 roku, który starali się zatrzymać kradzież swoich mieszkań
– mimo oczywistego złamania prawa przy wydawaniu pozwolenia na budowę biurowca na placu Zamkowym, który wybudował aferzysta reprywatyzacyjny Macieja M., pozwolił na jego budowę.

Link do filmu: https://youtu.be/qE-W377wIH0

———————

Wesprzyj moją działalność na https://patronite.pl/JanekSpiewak


Źródło
Opublikowano: 2020-11-12 01:21:06

Chciałbym żyć w Polsce, w której niezależnie od wpływów i majątku, możesz zostać

Jan Śpiewak:

Chciałbym żyć w Polsce, w której niezależnie od wpływów i majątku, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności za swoje czyny. Niestety żyjemy w kraju, w którym bogaci i wpływowi kryją się nawzajem niezależnie od politycznej przynależności. Tak jest z Hanną Gronkiewicz-Waltz, która mimo ogromnego materiału dowodowego świadczącego o wydawaniu w jej imieniu łamiących prawo decyzji, systemowym braku nadzoru i braku reakcji na jawne przestępstwa w stolicy, narażenia miasta na wielomiliardowe straty, nie jest przez nikogo niepokojona. Może kiedyś w przyszłości, w lepszej Polsce. Czego sobie i państwu życzę w Święto Niepodległości.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-11 09:04:06

Nie, nie wstępuję do wojska, ani żadnej bojówki :) Chciałbym Wam polecić mój rep

Jan Śpiewak:

Nie, nie wstępuję do wojska, ani żadnej bojówki Chciałbym Wam polecić mój reportaż dla portalu Balkan Insight o organizacjach proobronnych (m.in. Combat Alert) i Wojskach Obrony Terytorialnej, które dzisiaj znajdują się na pierwszym froncie walki z pandemią. W piątek zmobilizowano ponad dwadzieścia tysięcy żołnierzy ochotników WOT. Trzymam za nich kciuki!

Militaryzacja kryzysu zdrowotnego zasługuje jednak na refleksję i debatę. Skąd się wzięła? Kim są ludzie, którzy łatają dziury po polskim państwie? Czy po latach neoliberalnych reform, które doprowadziły do osłabienia państwa, wojsko jest dla nas jedynym ratunkiem? Czy w czasach kryzysu zdrowotnego, gospodarczego i klimatycznego musimy przyzwyczaić się do widoku żołnierzy na ulicach? A może po prostu po 75 latach przerwy od wojny wracamy do normalności?

Tekst na razie po angielsku dla portalu Balkan Insight dostępny pod tym linkiem:

https://balkaninsight.com/…/poland-mobilises-controversial…/


Źródło
Opublikowano: 2020-11-09 15:09:01

Zapraszam na rozmowę live o polityce z Maciejem Orłosiem!

Jan Śpiewak:


Zapraszam na rozmowę live o polityce z Maciejem Orłosiem!Źródło
Opublikowano: 2020-11-09 12:09:33

Polecam najnowszy materiał na moim kanale na YT.

Jan Śpiewak:

Polecam najnowszy materiał na moim kanale na YT.

Ostatnie demonstracje były największymi po 1989 roku. Dlaczego Polacy wyszli tak licznie na ulice? Co zrobić, żeby energia społecznego buntu nie wyparowała? Jak spróbować rozwiązać gigantyczny konflikt społeczny na tle aborcji?

Polacy wyszli na ulice:
w sprzeciwie wobec delegalizacji aborcji
w sprzeciwie wobec coraz większej roli jaką odgrywają biskupi w życiu publicznym
w sprzeciwie wobec rządom PiSu i państwa, które podstawowym budulcem jest karton

Myślę, że jest kilka kwestii co do których prawie wszyscy się możemy zgodzić, niezależnie od światopoglądu. Mianowicie:
– państwo powinno się tak zachowywać,żeby jak najmniej kobiet CHCIAŁO zrobić aborcję, a nie, żeby jak najmniej osób MOGŁO zrobić aborcję.
– całkowity zakaz aborcji w Polsce nie doprowadzi do spadku liczby aborcji, ale do spadku liczby LEGALNYCH I BEZPIECZNYCH aborcji. Będą się one odbywać w niebezpiecznych warunkach, albo zagranicą. Nie rozumiem, co to za różnica dla obrońców życia, że aborcja odbędzie się nie w Polsce, ale na przykład w Czechach.
– państwo powinno stworzyć kobietom takie możliwości, żeby decyzja o urodzeniu dziecka z niepełnosprawnością nie równała się decyzji życia w biedzie i poniżeniu. Dzisiaj państwo skazuje kobiety na heroizm, ale nic nie oferuje w zamian. Prawo pomija kompletnie rolę mężczyzn, którzy mają wybór od początku do końca (i chętnie z niego korzystają).
– jeśli państwo rzeczywiście chce ograniczyć liczbę aborcji powinno upowszechniać dostęp do antykoncepcji i edukacji seksualnej.
– Spór o tym czy życie zaczyna się dopiero w 4-5 miesiącu ciąży, czy od samego zapłodnienia komórki jajowej jest nierozwiązywalny.

Jak wyjść z tej wojny i jednocześnie nie umożliwić powrotu do władzy starym elitom, które zbudowały państwo z kartonu?

Proponuję na wzór Irlandii trzyletnią kampanię referendalną w dwóch sprawach:

– Ułożenia stosunków między Kościołem a państwem (opodatkowanie, religia w szkołach)
– Umożliwienie kobietom wyboru w sprawie aborcji do 12 tygodnia ciąży

Nie jest to zachęta do strajkowej demobilizacji, a raczej projekt, który mógłby skanalizować tę ogromną energię społeczną i zmobilizować także tych, którzy na demonstracje nie chodzą ze względów zdrowotnych.

Link do YT
https://www.youtube.com/watch?v=58FLraSjXZw&feature=youtu.be

Jeśli popierasz moją działalność możesz mnie wesprzeć na https://patronite.pl/JanekSpiewak/


Źródło
Opublikowano: 2020-11-05 18:31:24

Witam, mordy zdradzieckie i przestępcze. Obowiązkiem każdego obywatela jest opór

Jan Śpiewak:

Witam, mordy zdradzieckie i przestępcze. Obowiązkiem każdego obywatela jest opór i sprzeciw przed autorytarnymi zakusami władzy. Bronię prawa kobiet do tego, żeby miały wybór. Byłem wczoraj na ulicy, protestowałem pokojowo z tysiącami osób z całego kraju.

Jarosław Kaczyński ponosi całkowitą odpowiedzialność za kryzys wywołany wyrokiem i tym, że państwo nie radzi sobie w walce z wirusem. Ponosi też odpowiedzialność za agresję w stosunku do protestujących. To on wzywał do obrony kościołów „za wszelką cenę”. Nikt w praworządnym kraju nie może się bać wyrażać swoich poglądów. Dlatego będę na protestach do skutku. Nie możemy dać się zastraszyć marginalnej frakcji fundamentalistów i chuliganów. Wygramy 💪

P.S. Oko mam całe, po weekendzie nie będzie śladu. Dzięki za wszystkie wyrazy troski – jesteście najlepsi ❤️


Źródło
Opublikowano: 2020-10-31 14:07:28

Naziole rzucili się na pokojowych demonstrantów. Dostałem flarą w twarz.

Jan Śpiewak:


Naziole rzucili się na pokojowych demonstrantów. Dostałem flarą w twarz.Źródło
Opublikowano: 2020-10-30 19:05:23

Wedle Andrzeja Rzeplinskiego pokojowo demonstrujący to „hołota” w ostatecznośc

Jan Śpiewak:

Wedle Andrzeja Rzeplinskiego pokojowo demonstrujący to „hołota” w ostateczności „awanturnicy” sterowani przez Putina. Czemu ten pełen pogardy i spiskowych teorii wywiad byłego szefa Trybunału mnie nie dziwi?

Chodziłem na pierwsze demonstracje w obronie Trybunału Konstytucyjnego. Uważałem i dalej uważam, że PiS złamało wówczas prawo, chociaż zdawałem sobie sprawę, że bezpośrednim winowajca było PO, które oddając władze postanowiło wybrać na zaś dwóch sędziów TK. Chodziłem na te demonstrację, bo uważałem, że trójpodział władzy jest rzeczą bardzo istotną dla ustroju państwa. Ba, organizowałem nawet jedną z największych demonstracji przeciwko zmianom w sądzie najwyższym.

Po kilku latach walki z w sądach zdałem sobie sprawę, że nie ma i nie było żadnego tropojdziału. Że polski wymiar sprawiedliwości z sądownictwem na czele jest po prostu odbiciem lokalnych układów, siły pieniędzy i refleksem panującej ideologii państwa, którą można skrócić do hasła „chwała nam i naszym kolegom, xy#% precz”. W dodatku w ciągu tych lat od przejęcia władzy przez PiS, sędziowie nie wykonali nawet pół kroku, żeby jakoś zbliżyć się do ludzi, albo przeprosić za ewidentne wałki z przeszłości. Nic takiego się nie wydarzyło, a w sprawach związanych z reprywatyzacją jest chyba gorzej niż było.

Sądy w Polsce były i miały zawsze być gwarantem władzy – bogatej spasionej męskiej mniejszości – nad resztą społeczeństwa. Nie chodzi o prawo. Chodzi o władze i utrzymanie systemu, który pozwala ludziom pokroju Rzeplinskiego i Przyłębskiej pomiatać słabszymi od siebie. Hasło „Kurski przepros za brata” uważam, ze najbardziej trafne podsumowanie naszej fatalnej kondycji. Rzadzi nami nowa nomenklatura, która może trochę się różnic i kłócić w parlamencie, ale ogólnie tak samo gardzi demokracja i prawami (słabszego) człowieka. Dlatego tak ważne jest, żeby pamietać, że nie wystarczy odsunąć PiS od władzy, by zmienić nasz kraj. Nie wystarczy tylko krzyczeć „***** PiS”, bo na takich hasłach do władzy może wrócić Rzeplinski i spółka.

Widzimy się popołudniu na mieście ✌️

—————
A tak w ogóle to o deweloperskich i rosyjskich interesach stojących za restauracją Sowa i Przyjaciele pisałem jako jeden z pierwszych i wygrałem już kilka procesów z ludźmi, którzy zatrudniali właścicieli restauracji. Oczywiście liberałów, rządu i prokuratury zupełnie to nie interesuje. Ale tutaj tak samo – prawda godzi w interesy zarówno PiSu jak i PO więc temat jest zamilczany.

Źródło: dzisiejsze wywiad Mazurka w Dziennik Gazeta Prawna.Źródło
Opublikowano: 2020-10-30 09:50:29

Właśnie Jarosław Kaczyński wezwał swoich sympatyków do obrony kościołów „za wsze

Jan Śpiewak:


Właśnie Jarosław Kaczyński wezwał swoich sympatyków do obrony kościołów „za wszelką cenę”. Zabrzmiało to niestety jak wezwanie do fizycznej konfrontacji. W piątek przewidziane są wielkie demonstracje w Warszawie. Strajki w całym kraju nie mają charakteru systemowego tylko totalnie oddolny. Dlatego korzystając z tego profilu apeluje do wszystkich, którzy znowu wyjdą na ulice walczyć o swoje prawa:

1. Nie atakujmy kościołów. Idźmy pod siedziby władzy – to może być rezydencja biskupa, ale jeszcze…

More

Źródło
Opublikowano: 2020-10-27 19:54:05

Zapraszam Was na rozmowę live z Gazetą Żoliborza o bieżącej sytuacji polityczn

Jan Śpiewak:


Zapraszam Was na rozmowę live z Gazetą Żoliborza o bieżącej sytuacji politycznej, wyroku TK ws aboracji, pandemii, służbie zdrowia, ustawie reprywatyzacyjnej, strajkach kolejnych grup społecznych i nowym ruchu Rafała Trzaskowskiego.

Jeśli macie pytania – zadawajcie je na profilu Gazety!
Źródło
Opublikowano: 2020-10-26 13:33:23

Co oznacza w praktyce wyrok Trybunału Konstytucyjnego? Dlaczego Jarosław Kaczyń

Jan Śpiewak:

Co oznacza w praktyce wyrok Trybunału Konstytucyjnego? Dlaczego Jarosław Kaczyński w środku pandemii i zapaści państwa zdecydował się de facto całkowicie zdelegalizować aborcję i wypowiedzieć „kompromis” aborcyjny? W jakiej sytuacji są dzisiaj rodzice dzieci z niepełnosprawnościami? Czego…

More

Image may contain: one or more people and suit, text that says 'WYROK TRYBUNAŁU czyli legalizacja tortur w Polsce'

Źródło
Opublikowano: 2020-10-24 16:26:06