Czyje miasto #Gdynia? Trwa burzliwe spotkanie w sprawie Polanki Radłowskiej w Sali Rady Miasta Gdyni. Świetne przemówien

Czyje miasto #Gdynia? Trwa burzliwe spotkanie w sprawie Polanki Radłowskiej w Sali Rady Miasta Gdyni. Świetne przemówienie Martyna Regent z Polanka dla Wszystkich💜 Świetnie się słuchało mieszkańców, doskonałe argumenty za basenami i amfiteatrem, miejscem do podziwiania zatoki i spotkań. Prezydent idzie w zaparte (chociaż właśnie obiecuję że będzie sądził drzewa), ale to nie koniec walki ze strony społecznej.
Gdynia

Źródło
Opublikowano: 2019-11-26 19:35:50

Jedna z odsłon gdyńskiej batalii o przestrzeń publiczną. Wielka część nadmorskie

Jedna z odsłon gdyńskiej batalii o przestrzeń publiczną. Wielka część nadmorskiej Polanki Redłowskiej jest w tej chwili zaniedbanym parkingiem, gdzie latem samochody parkują gdzie się da. Reszta jest miejscem spotkań, pikników, ognisk a nawet wydarzeń jakie organizowaliśmy jako Razem czy Pikniku Obywatelskiego. Prezydent chce się pozbyć części terenu, sprzedać go pod hotel. W Gdyni brakuje atrakcyjnych ogólnodostępnych terenów spotkań, brakuje deptaka z prawdziwego zdarzenia – jako przestrzeni miejskiej a nie czysto turystycznej. Plac Kaszubki jest źle pomyślany i nie spełnia roli placu, mimo inwestycji w fontanny itd. nie przyciąga żadnych stałych aktywności i atrakcji (może Międzytorze wprowadzi więcej życia). Straciliśmy Park Rady Europy bo władze miasta nie wywiązały się z warunków na jakich kiedyś go przejęły. Prywatyzacja atrakcyjnych terenów jest łatwym sposobem na oddanie odpowiedzialności za przestrzeń, za relacje miejskie. Prezydent Szczurek nie ma wizji miasta, ma wizję maszyny ekonomicznej. Udaje mu się tę wizję realizować, w jego mniemaniu bez zgrzytów. Tylko, że ta wizja oddala Gdynię od bycia samodzielnym miastem pod względem atrakcyjności dla mieszkańców. Gdynia nie jest miastem, w którym ścierają się i mają pole do realizacji różne wizje mieszkańców. Deweloperzy mają pole do popisu, powstają drogie mieszkania ale nie ma pomysłu na przestrzeń publiczną i instytucje otwarte na ludzi. Sprzedawanie kolejnych terenów dalej przekierowuje naszą, mieszkańców aktywność na sąsiednie miasta, na Gdańsk i Sopot. Samorządność zmonopolizowała i wyjałowiła pole do rozwoju, które byłoby pomyślane choć trochę inaczej niż chce tego rządząca w ten sam sposób od 20 lat ekipa. Taka absolutna hegemonia i powtarzanie w nieskończoność tego samego pomysłu na rozwój nie działa. Gdynia się wyludnia. Atrakcje dla turystów nie zastąpią życia w mieście. Turystyka się też zmienia, ludzie podróżują, żeby zobaczyć np. Kopenhagę nie dlatego, że ma hotele nad morzem. Pamiętam jak byłem w czerwcu w Lublinie i to miasto, które nie ma morza i latem nie przyciąga plażami przyciąga właśnie przestrzenią miejską, życiem, kulturą. W Lublinie jest ogromny plac i w ciągu kilku lat rozciągnięto przestrzeń zamkniętą dla samochodów chyba o jakieś 100% a i tak była większa niż chyba w Gdańsku. Podczas gdy w Gdyni powstał ogryzek deptaka na Abrahama, nazywany "rewolucją" albo woonerfem Dobrze, że powstał ale potrzeby są większe. Czasy się po prostu zmieniają.


Źródło
Opublikowano: 2019-11-25 16:02:41

„Zdrowie psychiczne – gdzie jesteś?”. Nietypowy marsz w Gdańsku


Byliśmy dzisiaj na Marsz dla zdrowia psychicznego. Przypominałem, że musimy zająć się lepszym finansowaniem opieki zdrowotnej, bo jesteśmy odpowiedzialni jako wspólnota za warunki życia w Polsce i ich konsekwencje dla zdrowia. Z Razem wypowiadała się Joanna Szkudlarek (która oprócz tego ogarnęła w czasie marszu transport nagłośnienia 💪 – dwie rzeczy jednocześnie). Posłuchajcie w nagraniu Onetu. Wydarzenie zainicjowała młodzież z Młoda Zaraza i Młodzi Razem Pomorze (na nagraniu Emil Reszczyński) bo to na nich zaniedbania polskiego państwa odbijają się najbardziej.

Źródło
Opublikowano: 2019-11-24 19:24:20

Polskie społeczeństwo jest w dużym stopniu odpowiedzialne za to w jakim stanie z

Polskie społeczeństwo jest w dużym stopniu odpowiedzialne za to w jakim stanie znajdują się jednostki. Potrafimy się doprowadzić nawzajem na skraj wytrzymałości. Szczególnie młode osoby są bezbronne w starciu z presją i konfliktami. W starciu z chorobą mamy konstytucyjne prawo do opieki. Równej, skutecznej i bezpiecznej. Nie możemy uciekać od odpowiedzialności. Musimy finansować opiekę psychiatryczną na dobrym poziomie.


Źródło
Opublikowano: 2019-11-16 17:51:31

Powiat kartuski wydaje publiczne pieniądze na promowanie pseudomedycyny i handlu

Powiat kartuski wydaje publiczne pieniądze na promowanie pseudomedycyny i handlu dziwnymi specyfikami. Do informacji dotarliśmy dzięki Jacek Słupecki, który zauważył problem i wystąpił z wnioskiem o informację publiczną na ten temat. Poszedł nawet na wykład, co niekoniecznie jest przyjemne. Doskonałą grafikę zrobił Michał Kowalewski. Wczoraj w Gdańsku na spotkaniu otwartym rozmawialiśmy o kolejnych inicjatywach. Razem Pomorze to zespół wielu osób, które od kilku lat wkładają pracę w interwencje i projekty. Możesz być jedną z nich. Dzisiaj o 18-tej mamy spotkanie otwarte w Gdyni, zapraszam: Dołącz do nas! Spotkanie otwarte Lewicy Razem Gdynia


Źródło
Opublikowano: 2019-11-13 15:44:22

Kiedy widzę osobę wypaloną zawodowo, która mówi: Rzygać mi się chce, od razu wypisuję zwolnienie lekarskie

"To nie chwilowe rozleniwienie czy rozczarowanie pracą. To wstręt do niej, przemęczenie. Stan, w którym organizm odmawia posłuszeństwa, a pracownik na myśl o pracy – to najczęściej powtarzane słowa – ma w głowie jedno zdanie: „Rzygać mi się chce”. Nie ma sensu takiej osoby zostawiać przy biurku. Bo, po pierwsze, z tej pracy nic nie będzie, nie będzie wydajna. Czasem może nawet stwarzać zagrożenie dla innych. Po drugie, trwanie w tej sytuacji to dla pracownika prosta droga do powikłań: depresji czy stanów lękowych. Wtedy bywa, że konieczne jest już leczenie farmakologiczne."

Kiedy widzę osobę wypaloną zawodowo, która mówi: Rzygać mi się chce, od razu wypisuję zwolnienie lekarskie

Posłowie pracujący do czwartej nad ranem utrwalają stereotyp, że praca po pracy jest cnotą. Marzy mi się, by wykreowali inną modę: na higieniczne życie zawodowe. Rozmowa z psychiatrą Maciejem Klimarczykiem

Źródło
Opublikowano: 2019-11-07 20:05:20

Olga Gitkiewicz: Pociąg przesuwano na ósmą, żeby ludzie nie mogli nim dojechać do pracy. Nazwali to „wygaszaniem popytu”

„Ten termin: wygaszanie popytu, pada tam dosłownie. To mniej więcej pokazuje, jak o tym wówczas myślano: wożenie ludzi niekoniecznie jest rentowne, więc choć ludzie tego potrzebują, to im to trochę obrzydzimy i wmówimy, że wcale nie.”

Olga Gitkiewicz: Pociąg przesuwano na ósmą, żeby ludzie nie mogli nim dojechać do pracy. Nazwali to „wygaszaniem popytu”

W Polsce latami spadała liczba połączeń i komfort jazdy, godziny odjazdów nikomu nie pasowały i w końcu wkurzeni ludzie przesiadali się z pociągów i autobusów do samochodów. Nie stać cię na samochód? To masz problem, coś z tobą nie tak – mówi Olga Gitkiewicz w rozmowie z Onetem

Źródło
Opublikowano: 2019-11-06 17:19:49

Chciałbym, żeby każdy i każda mogli być sobą w życiu społecznym, od szkoły zaczy

Chciałbym, żeby każdy i każda mogli być sobą w życiu społecznym, od szkoły zaczynając. Możecie liczyć na Razem i lewicę, różnorodność i solidarność naszą bronią 🌈💜Szkoła musi dbać i być bezpieczna dla wszystkich uczennic i uczniów. Chcesz wesprzeć młodzież LGBT+? Celebruj z nami #TęczowyPiątek!


Źródło
Opublikowano: 2019-10-25 11:25:19

Zapraszam dzisiaj wieczorem na spotkanie otwarte w biurze w Gdyni. Lewica stoi p

Zapraszam dzisiaj wieczorem na spotkanie otwarte w biurze w Gdyni. Lewica stoi przed kolejnymi wyzwaniami. Naszą siłą jest zaangażowanie oddolne, bycie blisko ludzi. Jeśli chcesz spróbować działać choć trochę politycznie, lub chcesz tylko dowiedzieć się więcej to zapraszam serdecznie!W ramach spotkań otwartych, zapraszamy do Gdyni. Poznajmy się, porozmawiajamy, działajmy razem! 💪
Czwartek, 24.10, godz 18-19:30 biuro Razem ul. Śląska 53B pok. 205 (II piętro, biurowiec Xenon, wejście od podwórza)


Źródło
Opublikowano: 2019-10-24 12:21:00

Sport jest bardzo ważny, szczególnie jako kultura fizyczna na co dzień. Choć ocz

Sport jest bardzo ważny, szczególnie jako kultura fizyczna na co dzień. Choć oczywiście nie do przecenienia są emocje, których dostarczają nam ulubione zespoły sportowe na masowych imprezach, na stadionach, na które sporo wydaliśmy publicznych pieniędzy. Miasta powinny jednak dążyć do tego, by finansowanie zawodowego sportu, imprez komercyjnych nie odbywało się kosztem miejskiej komunikacji, wodociągów, inwestycji w inne kluczowe obszary. Kontrowersyjne informacje o dofinansowaniu stadionu jakie odbywa się z budżetów kluczowych spółek miejskich zostały wyrwane Gdańskowi dzięki Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska oraz interwencji sądu.

Jawność i przejrzystość działań samorządów ciągle zależy od działań obywatelskich i nie stała się jeszcze standardem obowiązującym. Przed nami więc dużo oddolnego aktywizmu i przypominania, że promocja demokracji za jaką ustawowo odpowiada samorząd lokalny powinna opierać się na szerokim i przejrzystym dostępie do informacji publicznej. Nie ma ustroju demokratycznego bez przepływu wiedzy w kluczowych obszarach jej funkcjonowania.


Źródło
Opublikowano: 2019-10-23 13:11:17

#wedrowiecnadmorzemmgly #caspardavidfriedrich #gdynia #lasychylońskie #trojmiejskiparkkrajobrazowy #partiarazem

#wedrowiecnadmorzemmgly #caspardavidfriedrich #gdynia #lasychylońskie #trojmiejskiparkkrajobrazowy #partiarazem

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, na zewnątrz i przyroda

wedrowiecnadmorzemmgly,caspardavidfriedrich,gdynia,lasychylońskie,trojmiejskiparkkrajobrazowy,partiarazem

Źródło
Opublikowano: 2019-10-20 17:26:17

Byliśmy wczoraj z Razem Pomorze na Demo przeciwko zakazaniu edukacji seksualnej


Byliśmy wczoraj z Razem Pomorze na Demo przeciwko zakazaniu edukacji seksualnej w Gdańsku. Jestem poruszony tym, co mówili młodzi ludzie o lęku w jakim każe im żyć Polska, o marzeniach o emigracji. Jak niewiele się zmienia!

O edukacji w szkole mówiłem w kampanii, potrzebujemy jeszcze czegoś.
Potrzebujemy edukacji seksualnej dla dorosłych! Edukacji seksualnej dla rodziców! Edukacji seksualnej dla księży! Tych w seminariach, ale i dla hierarchów. Dla polityków, urzędników, rolników, w ogóle większości grup dorosłych ludzi w Polsce. To się da zrobić, korporacje próbują edukować społecznie, państwo może edukować dorosłych. Nie zmienimy polskiej szkoły jeśli nie wyedukujemy dorosłych. To dorośli ludzie, ba, dorośli ludzie mający władzę, decydenci i wpływowi przedstawiciele kościoła formalizują swoje lęki, swoje uprzedzenia, swój brak wiedzy, swoje nie przepracowane urazy w zapisy prawa potencjalnie niszczące możliwość lepszego życia kolejnych pokoleń. Niewiedza dorosłych rodzi ruchy anty-edukacyjne i emocje, lęk który każe im utożsamiać edukację, której nie mieli, której nie znają, której się boją z czymś złym. Tak, boimy się zawsze nieznanego. Dorośli – edukujcie się! Nie decydujcie o przyszłości swoich dzieci na podstawie wiedzy swoich rodziców czy dziadków. Przypomnijcie sobie, że nie chcieliście być jak oni, jak poprzednie pokolenia.

Dużo rozmawialiśmy po wydarzeniu z Joanna Szkudlarek, która zwróciła mi uwagę jak bardzo druga strona jest przekonana, że ma rację. Ten konflikt wynika z uwarunkowań społecznych. Tak jak konflikty związane z tolerancją i akceptacją są trudne przy braku codziennego kontaktu z odmiennością, tak jak walka z uprzywilejowaniem jest ciężka bo przywileje są przezroczyste dla tych, co je mają. Tak samo niewiedza jest przezroczysta, niewidoczna. Nie rozwiąże się konfliktu tylko walką. Konserwatywna konserwacja musi się spotkać z oświeceniową pracą przezwyciężenia strachu przed wiedzą.

I to nie ważne, czy ten projekt jest próbą odwrócenia uwagi od jakichś działań PiS i zostanie odrzucony tak czy inaczej. Kiedy w Radiu Gdańsk mówiłem o edukacji psychologicznej jako odpowiedzi na problemy wynikające z braku dostępu do rzetelnej wiedzy i wsparcia przedstawiciel PiS od razu krzyczał o "seksualizacji". PiS wykorzystuje zapóźnienie jednego pokolenia do niszczenia rozwoju kolejnego pokolenia. Tak działa konserwatyzm – konserwuje.

Zdjęcia z artykułu:
https://www.trojmiasto.pl/…/Protest-w-Gdansku-przeciwko-pro…#

Źródło
Opublikowano: 2019-10-18 07:37:00

Bernie Sanders is right, it’s time to redistribute economic power | Mathew Lawrence

Oho.

"For the left, remaking corporations must be at the heart of a radical agenda. The company is an extraordinary social institution, an immense engine for coordinating production based on a complex web of relationships. The critical question is who controls how it operates and who has a claim on its surplus. Today, the answer is a combination of shareholders, institutional investors and executive management; the company has been captured by finance and extractive economic practices, but it doesn’t have to be that way.

The company – and the distribution of rights within it – are neither natural nor unchangeable. There is nothing inevitable about the existing, sharply unequal distributions of power and reward within them. The company is a social institution, its rights and privileges publicly defined. We can organise it differently: through social control, not private dominion, via democracy, not oligarchy. Sanders’s announcement is an important step toward that democratisation, and the deeper economic reconstruction that both people and planet deserve."

Zobacz tłumaczenie

Bernie Sanders is right, it’s time to redistribute economic power | Mathew Lawrence

His bold plan would transform how companies operate and for whom, says Mathew Lawrence of the thinktank Common Wealth

Źródło
Opublikowano: 2019-10-17 10:18:10

Jutro protestujemy Demo przeciwko zakazaniu edukacji seksualnej w Gdańsku. Prawi


Jutro protestujemy Demo przeciwko zakazaniu edukacji seksualnej w Gdańsku. Prawica chce cofać postęp społeczny i ograniczać wiedzę, która jest prawem podstawowym. W Trójmieście mamy skarb w postaci nieformalnych wykładów i dyskusji łamiących stereotypy i wspierających zdobywanie wiedzy oraz uczenie się wspólnej rozmowy na tematy związane z ciałem i emocjami: Edukacja seksualna – Gdynia i SexEd Gdańsk Jednak poza wielkimi miastami prawica chce konserwować swoją hegemonię trzymając ludzi w niewiedzy i lęku przed rozmową. Tak zawsze postępowała władza autorytarna. Nie damy się.

Źródło
Opublikowano: 2019-10-16 17:02:56

Dziękuję za każdy oddany na mnie głos. Było ich 2873. Wasze wsparcie, nawet gdy

Dziękuję za każdy oddany na mnie głos. Było ich 2873. Wasze wsparcie, nawet gdy się nie wygrywa, wiele znaczy, motywuje do ciężkiej pracy. Daje też kopa całej liście okręgowej i krajowej, dzięki czemu mamy posłów i posłanki! Mam nadzieję, że po chwili przewietrzenia głowy wracamy do roboty politycznej jako Razem, z reprezentacją sejmową 🤩 i jako Razem Pomorze.

Dziękuję za wspólną kampanię Beata Maciejewska – kandydatka nr 1 Lewicy do Sejmu okr. gdański i gratuluję zdobytego mandatu💪! Dziękuję Jolanta Banach za równie intensywną kampanię dla Lewicy i minimalnie gorszy wynik 💜. Dzięki obu niesamowicie zaangażowanym i aktywnym kandydatkom w okręgu 25 jest bardzo przyzwoite poparcie dla Lewicy — 13,47%📊To więcej niż wynik w kraju!

Szacunek więc wielki za włożoną pracę, za zaangażowanie sztabów, w których są świetne osoby 💪. Dziękuję też wszystkim innym kandydatom i kandydatkom 💪 z listy, duży wysiłek za nami. Osiągnęliśmy sukces wyborczy. Być może dzięki większej współpracy, dzięki temu, że rozpoczęlibyśmy ją wcześniej wynik byłby jeszcze lepszy i dwa mandaty byłyby pewne. Mamy to, co mamy i jest naprawdę przyzwoicie. Co z tym zrobimy zależy od nas!🤝


Źródło
Opublikowano: 2019-10-14 19:44:20

Dziękuję serdecznie za poparcie w wyborach dla mnie i dla ludzi z Razem i Lewicy. Mamy Sejm :)

Dziękuję serdecznie za poparcie w wyborach dla mnie i dla ludzi z Razem i Lewicy. Mamy Sejm 🙂
W Gdyni gratuluję Joanna Senyszyn i Marek Rutka 💪 Liczymy na współpracę lewicową! Razem możemy więcej.Dziękuję za każdy oddany na mnie głos. Było ich 2873. Wasze wsparcie, nawet gdy się nie wygrywa, wiele znaczy, motywuje do ciężkiej pracy. Daje też kopa całej liście okręgowej i krajowej, dzięki czemu mamy posłów i posłanki! Mam nadzieję, że po chwili przewietrzenia głowy wracamy do roboty… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2019-10-14 19:44:20

Jeszcze napiszę podziękowania ale już się cieszę z naszego sukcesu Razem To będ

Jeszcze napiszę podziękowania ale już się cieszę z naszego sukcesu Razem 💪💜🌈 To będą super posłanki i posłowie!Sukces! Lata ciężkiej pracy. Udana kampania. Dobry program wyborczy. Utalentowane polityczki i politycy. I Wasze głosy, za które jeszcze raz dziękujemy. Przedstawiamy przyszłe posłanki i posłów Partii Razem. Nie zawiodą Was.
Magdalena BiejatDaria Gosek-PopiołekPaulina MatysiakMaciej Konieczny… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2019-10-14 15:36:32

Ostatni post bo nie mogę już :)

Ostatni post bo nie mogę już
Daliśmy i dałyśmy radę, reszta stanie się w niedzielę, decyzję podejmą wyborcy i wyborczynie. O, i koniec. Zobaczymy co dalej jak się umoszczą w Sejmie lewicowe ludki. Na nich będzie ciężar animacji Lewicy (więc ma ogromne znaczenie na kogo zagłosujecie).

Wygląda jak zbiór nazwisk a w rzeczywistości to część grupy ludzi pracujących często od 2015, 2016 razem na rzecz stworzenia nowej jakości w polskiej polityce. Część pomorska, część Razem Pomorze – na profilu można przeskrolować kilka lat pracy, wydarzeń, opinii, interwencji, debat, spotkań,…

Więcej
Źródło
Opublikowano: 2019-10-11 22:30:12

Wygląda jak zbiór nazwisk a w rzeczywistości to część grupy ludzi pracujących cz

Wygląda jak zbiór nazwisk a w rzeczywistości to część grupy ludzi pracujących często od 2015, 2016 razem na rzecz stworzenia nowej jakości w polskiej polityce. Część pomorska, część Razem Pomorze – na profilu można przeskrolować kilka lat pracy, wydarzeń, opinii, interwencji, debat, spotkań, protestów. Zazwyczaj to była praca grupowa.

Niedziela 13 października to będzie podsumowanie tych kilku lat. Proszę więc o głos wszystkich, którzy i które kiedykolwiek liczyli na Razem i na powstanie nowej Lewicy w Polsce. Wasze głosy są potrzebne żebyśmy dalej wierzyły i wierzyli, że warto o to walczyć.

Ja kandyduję z okręgu 25, nie z Gdyni. Jest to po części wybór, po części zaskoczenie i dla mnie. Czasami zmusza nas życie do wyzwań, starałem się podołać. Pochodzę z małej miejscowości, w Trójmieście mieszkam od 7 lat i ciągle traktuję je jak jeden organizm a Pomorze odkrywam i się go uczę. Poczytajcie o mnie tutaj na fanpejdżu (są linki do debat itd.), na stronach, które wspominam, jeśli Was przekonam to zapewniam, że głos na mnie nie będzie zmarnowany.

Gdybym miał polecić jedną osobę w Gdyni to byłby to Michał Kowalewski, współtwórca Marzę o Gdyni, podpora gdyńskiego Razem. Dopóki on będzie działał razemowy głos w Gdyni nie umilknie. Każdy inny kandydat i kandydatka jest godna głosu, wszyscy włożyli pracę w młodą, oddolną, idealistyczną lewicę. Ich biogramy są na stronie www.lewica2019.pl

Startujemy z list Lewica – KW Sojusz Lewicy Demokratycznej Wszyscy jednak mówimy w polityce Waszym głosem, głosem dość zwykłych i niezwykłych zarazem ludzi, którzy odkryli moc dzięki organizacji i ideom lewicowym i zbudowali coś od zera.
Źródło
Opublikowano: 2019-10-11 22:30:12

Obejrzyj Podsumowanie kampanii na wesoło


Były momenty w tej kampanii 💜 Polecam 1:20 i 3:20 :pPodsumowanie kampanii #Lewica w okręgu gdańskim na wesoło. Z: Robert Biedron Karolina Nowak Iwona Ochocka Łukaszko Walczuk Michał Piękoś Igor Pacek Lucyna Wadlewska Ksenia Grekulak Olga Strojny Adrian Zandberg Włodzimierz Czarzasty @Marcelina Zawisza @Anna-Maria Żukowska


Źródło
Opublikowano: 2019-10-11 20:47:08

Dzisiaj Facebook przypomniał mi to zdjęcie zrobione dokładnie rok temu na debaci

Dzisiaj Facebook przypomniał mi to zdjęcie zrobione dokładnie rok temu na debacie kandydatów na prezydenta Gdyni. Na Leszczynkach, gdzie wyrośnie nowa deweloperska inwestycja po pozbyciu się stamtąd dotychczasowych mieszkańców. Prawie cztery lata temu zdecydowałem się zaangażować w politykę bo sam czułem, że ten kraj chce się mnie i podobnych mi osób pozbyć. Sprzedać korporacjom po jak najniższej stawce lub zaoferować bilet w jedną stronę za granicę. Nie mogłem już tego wytrzymać. Wszystko co robiliśmy: walka o politykę mieszkaniową, równe prawa, godne płace, lepsze usługi, zdrowe powietrze to część lewicowej walki o dostęp do zdobyczy cywilizacyjnych dla wszystkich. Żeby na marzenia było stać nie tylko bogatych. Rozumiem przez to nie tylko infrastrukturę ale realne upodmiotowienie ludzi i ich głosu. Demokracja to idea, którą wypełniamy treścią naszych aktywności. Żeby jednak mieć przestrzeń do aktywności trzeba mieć podstawę ekonomiczną i bezpieczny dom w swoim kraju. Wierzę też, że walka z katastrofą klimatyczną zaczyna się od walki o lepszy klimat relacji międzyludzkich. Mówiłem kiedyś na proteście w obronie sądów – angażujecie się, nie oddawajcie polityki "ojcom opatrzności", bądźmy dorośli, nie czekajmy aż ktoś weźmie za nas odpowiedzialność, weźmy sprawy w swoje ręce – idźmy na wybory. Później też wspierajmy polityków, którym ufamy, dołączajmy do organizacji i grup, które są demokratyczne i równościowe. Siła tkwi nie w telewizorze ale w nas na dole, razem możemy więcej.


Źródło
Opublikowano: 2019-10-11 12:25:10

Rocznica. A w lutym będzie 4 lata polityki. I mało i dużo. Idźcie na te cholerne wybory i dokonajcie tych cholernie komp

Rocznica. A w lutym będzie 4 lata polityki. I mało i dużo. Idźcie na te cholerne wybory i dokonajcie tych cholernie kompromisowych decyzji. Nie ma w życiu przecież nic bezkompromisowego.

Dzisiaj Facebook przypomniał mi to zdjęcie zrobione dokładnie rok temu na debacie kandydatów na prezydenta Gdyni. Na Leszczynkach, gdzie wyrośnie nowa deweloperska inwestycja po pozbyciu się stamtąd dotychczasowych mieszkańców. Prawie cztery lata temu zdecydowałem się zaangażować w politykę bo sam…

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2019-10-11 12:25:10

Polityka to nie piekło. Czasem bywa bliska piekła ale tylko dlatego, że tworzą j

Polityka to nie piekło. Czasem bywa bliska piekła ale tylko dlatego, że tworzą ją ludzie z całym bagażem tego, co ludzkie. Bywa więc też bardzo budująca. Ciągle się zastanawiam, co jest czym, co tutaj gwarantuje, że będzie to aktywność budująca a co jest destruktywne. Nie chcę rezygnować, uważam, że jest szansa. Póki są ludzie, z którymi można się dogadać i póki są ludzie, których zaangażowanie stawia na nogi. Dlatego chciałbym podziękować wszystkim za wsparcie. Chociaż szczególnie nie wiem czy bym dał radę w tej kampanii bez Joanna. Nie dałbym rady też bez Wojciech Hryniewski, Olga Strojny, Michał Kowalewski, Anka Górska oraz całego zespołu ludzi skupionych wokół Razem Pomorze. Dziękuję Wam serdecznie, że jesteście w stanie przetrwać kilka intensywnych kampanii w jednym roku. Mam nadzieję, że nie odpuścimy tego, co zbudowaliśmy i te zdolności przetrwania to dobry prognostyk na przyszłość 💜

W drugiej kolejności jestem wdzięczny za doświadczenie wspólnej kampanii z SLD, Lepszym Gdańskiem i Wiosną. Zaczęliśmy się poznawać i współpracować, zobaczymy co będzie dalej. Bądźmy na siebie bardziej otwarci na lewicy, zbudujmy dobre standardy, w których odnajdzie się każda osoba bez poczucia, że coś jest nie tak a świat będzie należał do Lewicy 💪

Rok temu kandydowałem na prezydenta Gdyni chcąc nagłośnić kilka kluczowych spraw. Dzisiaj Lewica wchodzi do Sejmu. Nie wiem tylko w jakiej konfiguracji W każdym razie warto było szaleć tak!

(Na zdjęciach ostatnie kilka dni kampanii i kandydujące z list Lewica – KW Sojusz Lewicy Demokratycznej osoby z Razem)

Źródło
Opublikowano: 2019-10-11 07:27:00

Przerywanie leczenia (np. po wyjściu ze szpitala czy przez brak refundacji) z po

Przerywanie leczenia (np. po wyjściu ze szpitala czy przez brak refundacji) z powodów ekonomicznych narusza konstytucyjne prawo do równej opieki zdrowotnej. Nauczono nas, że mamy przywyknąć do takiej, jawnie niesprawiedliwej sytuacji. Lewica chce zmienić ten stan i doprowadzić do jak najwyższej refundacji leków na receptę i wyrobów medycznych koniecznych do wyzdrowienia. W Niemczech pacjenci korzystający z publicznego ubezpieczenia płacą za leki na receptę 10% ich ceny rynkowej (nie więcej jednak niż 10 euro). Większość Polaków ma skromne możliwości oszczędzania czy dodatkowego ubezpieczenia, ponosimy duże koszty utrzymania w stosunku do zarobków. Często więc mamy do czynienia z sytuacjami, że na wykup wszystkich potrzebnych recept nas po prostu nie stać! To sytuacja niedopuszczalna w XXI wieku. Oprócz godnej pracy w opiece zdrowotnej, nakładów na szpitale potrzebujemy nowoczesnej polityki lekowej.

Polityka Lewicy w tym zakresie zakłada:
☝️skuteczniejsze negocjacje cenowe z producentami leków
☝️ przyjęcia polityki generycznej, wspierającej utrzymanie na rynku leków produkowanych w Polsce
☝️ rozwój i powstawanie nowych, również publicznych producentów leków w celu poprawy stabilności dostępu do farmaceutyków
☝️ przyspieszenie dostępności w Polsce najnowocześniejszych kuracji


Źródło
Opublikowano: 2019-10-10 07:30:00

Od września jej lek miał być refundowany. Tak się nie stało i kobieta chora na nowotwór piersi potrzebuje pomocy

Razem z Jolanta Banach próbowaliśmy dzisiaj nagłośnić sprawę i pomóc w zbiórce pieniędzy dla pani Heleny, która walczy z nowotworem od 20 lat. Zgłosiła się do nas przez zaprzyjaźnioną osobę poznaną przy okazji strajku nauczycieli (tak się to wszystko dziwnie układa). Ostatnie zapowiedzi ministra w rządzie PiS refundacji nowego leku zostały cofnięte i trzeba zebrać 30 tysięcy na 4-miesieczną kurację. Nie może być tak, że chorzy muszą kwestować żeby wyzdrowieć. Że po wyjściu ze szpitala bogatych stać a biednych nie stać na przeżycie. W tym przypadku najważniejsze jednak żeby zebrać jak najszybciej pieniądze. Zajrzyjcie do linku w komentarzu i pomóżcie jeśli możecie.

Od września jej lek miał być refundowany. Tak się nie stało i kobieta chora na nowotwór piersi potrzebuje pomocy

Źródło
Opublikowano: 2019-10-09 19:38:41

Można już odsłuchać wczorajszej dyskusji w Radiu Gdańsk. Mówiłem m.in. o tym jak

Można już odsłuchać wczorajszej dyskusji w Radiu Gdańsk. Mówiłem m.in. o tym jak ważnym narzędziem kreowania sprawiedliwości społecznej (uczciwego udziału wynagrodzeń w PKB, podziału zysków z efektywności) i innowacyjności jest płaca minimalna. Dlatego chcemy ją podnosić w porozumieniu ze związkami zawodowymi i innymi grupami. Wysokość płacy nie jest łaską Jarosława Kaczyńskiego, powinniśmy wypracować stałe standardy które zabezpieczają interesy pracowników i Polskiej gospodarki. Była też mowa o emeryturach i smogu oraz edukacji.

https://m.radiogdansk.pl/…/100553-jak-panstwo-powinno-walcz…


Źródło
Opublikowano: 2019-10-09 08:10:24

Pytanie brzmiało: Więcej historii czy informatyki?

Pytanie brzmiało: Więcej historii czy informatyki?

Tak się składa, że mimo studiów psychologicznych i filozoficznych jestem dość dużym miłośnikiem historii. Wg mnie historia uczy m.in. tego, że konflikty i tragedie w jakie ludzie sami się pakowali na przestrzeni wieków wynikały najczęściej z…

Więcej

Łukasz Kowalczuk na debacie w Radiu Gdańsk mówił dzisiaj o tym, jak wyobrażamy sobie lepszą edukację. To oczywiste, że mogą ją zapewnić tylko lepiej wynagradzani nauczyciele, pracujący z mniejszymi grupami dzieci, nie pracujący na kilka etatów. Skorzystamy na tym wszyscy. Ważne jest jednak również to, czego uczymy.


Źródło
Opublikowano: 2019-10-08 17:57:29

Jacyno: Czy ta, czy inna partia – my już zostaniemy państwem półperyferyjnym z beznadziejnymi szkołami i szpitalami

"Okazuje się, że ludzie mogą rozmawiać o seksie, depresji, rodzinie, związkach, natomiast nie potrafią rozmawiać o nierównościach ekonomicznych. "To jest zbyt intymne". Ile zarabiam? Jak to przeżywam? O co się martwię? Dlaczego odchodzę od zmysłów, dlaczego nie śpię i muszę brać leki, dlaczego czasami sama siebie nienawidzę? I istnieje wiele badań, które pokazują, że te trzy instytucje polityki publicznej – mieszkaniowa, ochrona zdrowia i edukacja – gwarantowały mieszkańcom Europy komfort bycia ludźmi cywilizowanymi. Jeżeli usługi publiczne podupadają, to coś zaczyna się dziać w bardzo podstawowej tkance społecznej. Chodzimy w kółko na terapie i szukamy problemów w dzieciństwie – każdy przecież coś znajdzie – a tymczasem epidemia depresji może brać się stąd, że bez mała codziennie podejmujemy decyzje, które są dla nas niemoralne."

Jacyno: Czy ta, czy inna partia – my już zostaniemy państwem półperyferyjnym z beznadziejnymi szkołami i szpitalami

Dziś jest tak, że jeśli zachowam się nieludzko w pracy, na drodze czy na wywiadówce, jeśli jestem brutalna i bezwględna, to zawsze mogę sobie w duchu powiedzieć, że bronię swoich dzieci, bronię swoich bliskich – z Małgorzatą Jacyno, socjolożką kultury z Uniwersytetu Warszawskiego, ro…

Źródło
Opublikowano: 2019-10-08 11:08:50

Jutro jestem na antenie Radio Gdańsk S.A. o godz. 14-tej. Zapraszam do nastawien

Jutro jestem na antenie Radio Gdańsk S.A. o godz. 14-tej. Zapraszam do nastawienia uszu ;)Wtorek będzie szczególnie bogaty w występy polityczek i polityków Razem.📻 O godzinie 13:10 Daria Gosek-Popiołek zagości w programie „O tym się mówi” na antenie Radia Kraków.📻 O 14:00 Łukasz Kowalczuk weźmie udział w debacie Radia Gdańsk.🖥 O 15:00 Paulina Matysiak wystąpi w wPolsce.pl.🖥 O 16:30 … Więcej


Źródło
Opublikowano: 2019-10-07 19:30:57

No dobra, za tydzień wybory, więc wyznam przy kim postawię krzyżyk. Miałem swoje powody, żeby nie startować w nich jako

No dobra, za tydzień wybory, więc wyznam przy kim postawię krzyżyk. Miałem swoje powody, żeby nie startować w nich jako kandydat z listy SLD. Ale nie mam zamiaru już się nad tym rozwodzić i zabierać Waszego cennego czasu swoimi dramami i rozterkami. Liczy się Rzeczpospolita – państwo, które wszyscy…

Więcej

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, buty, drzewo, niebo i na zewnątrz

Źródło
Opublikowano: 2019-10-06 09:41:44

Wszyscy Polacy mają PTSD

"Niezwykle poruszające są wyniki badań pani prof. Mai Lis-Turlejskiej z SWPS na 80-latkach: dzieciach Holokaustu i staruszkach z okolic Warszawy. Zaburzenie stresowe pourazowe, czyli PTSD (Posttraumatic Stress Disorder), które jest utrudnieniem bycia w relacji ze światem, ze sobą i z innymi, w pierwszej grupie ma 50 proc. badanych, w drugiej aż 30 proc.! W krajach Zachodu ten wskaźnik wynosi do 5 proc. W kontekście tego, że na naszej ziemi nie tak dawno działy się dramatyczne rzeczy i zginęło kilka milionów ludzi, więc wszyscy w jakimś stopniu jesteśmy dotknięci problemem utraty, wydaje mi się logiczne, że wiele osób pragnie, żeby ktoś się nimi zaopiekował. Słowem, nie da się moim zdaniem oczekiwać dobrej relacji (miłości) między dorosłymi dziećmi i rodzicami w kraju tak straumatyzowanym jak Polska. Powszechne są bowiem jej zaburzenia."

Wszyscy Polacy mają PTSD

Prof. dr hab. Katarzyna Schier o tym, jak polska historia wpływa na polskie rodziny.

Źródło
Opublikowano: 2019-10-04 20:22:41

I kto tu jest pasożytem?

Polecam film. Do końca kampanii pozostał tydzień. Szczerze pisząc to czuję duże spadki w nastroju. Poszedłem wczoraj wieczorem na ten film, żeby na chwilę o wszystkim zapomnieć. Dobry wybór? Tak, dobry. Bardzo wciąga, choć jest przerysowany prawie jak jakaś adaptacja Szekspira. Ma ogromny ładunek…

Więcej

Nowy film „Parasite” (złota Palma w Cannes) pokazuje, że kino może trafiać w punkt. Na jego tle nasi filmowcy fetowani niedawno na festiwalu w Gdyni wydają się żyć jakiejś na innej planecie. #WośSięJeży co czwartek w Tygodnik Powszechny

I kto tu jest pasożytem?

Parasite” w reżyserii Koreańczyka Ho Joon Bonga grany jest w polskich kinach od prawie dwóch tygodni. Szczerze polecam go każdemu, bo rzecz jest i dobrze zrobiona, i ważna. Opowiada historię współczesnej koreańskiej rodziny klepiącej współczesną biedę w trzewiach współczesnego kore…

WośSięJeży

Źródło
Opublikowano: 2019-10-04 13:38:56

Znaleźliśmy dziś krótką chwilę na rozdawanie ulotek wyborczych w moim ukochanym Sopocie. To takie miłe, że tyle osób si

Znaleźliśmy dziś krótką chwilę na rozdawanie ulotek wyborczych w moim ukochanym Sopocie. To takie miłe, że tyle osób się nimi zainteresowało. 🌺 Co prawda padły też soczyste wyzwiska, ale i tak serce się raduje, bo ani razu nie usłyszałam dziś „nie interesuję się polityką”.

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się, stoi i na zewnątrzObraz może zawierać: 3 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i na zewnątrzObraz może zawierać: 1 osoba, stoi, buty i na zewnątrzObraz może zawierać: 4 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stojąObraz może zawierać: 7 osób, uśmiechnięci ludzie

Źródło
Opublikowano: 2019-10-03 14:36:51

Cztery lata PKM. Sukces marnowany każdego dnia

Zawsze ktoś zostaje na peronie – trochę metafora w ogóle usług publicznych RP.

„Choć między 6.59 a 7.59 do Gdańska Wrzeszcza przyjeżdża pięć pociągów, to do składów jadących z Kartuz (we Wrzeszczu o 7.32) i Kościerzyny (7.45) na przystanku Gdańsk Jasień ledwo da się wsiąść i niemal zawsze ktoś zostaje na peronie.”

Cztery lata PKM. Sukces marnowany każdego dnia

Pomorska Kolej Metropolitalna to niewątpliwie jedna z najlepszych inwestycji samorządowych w naszym kraju. Jednak sukces związany z jej powstaniem nie przełożył się na jakość jej funkcjonowania.

Źródło
Opublikowano: 2019-10-03 12:53:08

Miasta, w których w ostatnich 48 godzinach zamknięto przynajmniej jeden oddział (lub cały szpital) z powodu braku lekarz

Miasta, w których w ostatnich 48 godzinach zamknięto przynajmniej jeden oddział (lub cały szpital) z powodu braku lekarzy.

Kryzys w służbie zdrowia pogarsza się z każdym dniem – z pracy rezygnują kompletnie przemęczeni lekarze, pielęgniarki czy fizjoterapeuci. W Polsce jest zaledwie 2 lekarzy na…


Źródło
Opublikowano: 2019-10-02 23:35:43

Konfederacja, prymusi III RP – felieton Rafała Wosia specjalnie dla „Super Expressu”

„Konfederacja jest partią pozującą na buntowników. Ale popatrzcie na ich przesłanie: darwinistyczny kult egoizmu przedsiębiorców, naiwna wiara w wolny rynek i rytualne utyskiwanie na „złą biurokrację”. Przecież to nie żadni antysystemowcy! To prymusi III RP.”

Konfederacja, prymusi III RP – felieton Rafała Wosia specjalnie dla „Super Expressu”

Konfederacja jest partią pozującą na buntowników. Ale popatrzcie na ich przesłanie: darwinistyczny kult egoizmu przedsiębiorców, naiwna wiara w wolny rynek i ry…

Źródło
Opublikowano: 2019-10-01 14:22:20

Razem: Zieloni to dla nas liberałowie na rowerach [WYWIAD]


Polecam ciekawy wywiad z członkinią Razem Urszulą Kuczyńską. Przy okazji już dzisiaj zapraszam na debatę Ekopatrioci w Gdyni, w czwartek, z udziałem innej przedstawicielki Razem Karolina Haska, wydarzenie: https://www.facebook.com/events/496637681112441/

"Wewnątrz koalicji ścierają się poglądy. My jako Razem, jesteśmy za głęboką dekarbonizacją. W programie mamy wpisany cel neutralności klimatycznej do 2050 roku. Działamy w oparciu o zasadę, która wybrzmiała na ostatnim szczycie klimatycznym, czyli „Wszystkie ręce na pokład”. Uważamy, że jeżeli mamy jakieś narzędzia, które są gotowe i sprawdzone, to nie ma sensu wytrącanie sobie tych narzędzi z ręki. Ostatni raport IPCC wskazuje jasno, że bez inwestycji w atom dekarbonizacja będzie możliwa, ale będzie znacznie wolniejsza i będzie znacznie bardziej kosztowna. Patrzymy też na kraje i widzimy podział na te państwa, które poszły w dekarbonizację w postaci atomu+OZE, tak jak Francja i mają bardzo ładne wyniki oraz w hydroenergetykę i OZE, czyli np. Norwegia. Ale trzeba pamiętać, że Polska absolutnie nie ma warunków do rozwoju hydroenergetyki, nie mamy zasobów wodnych, nasze ukształtowanie terenu też na to nie pozwala. Co więcej, IPCC wskazuje również, że budowa elektrowni szczytowo-pompowych, jakie byłoby możliwe w naszych warunkach lokalnych byłaby tak głęboką ingerencją w ekosystem, że netto po prostu się nie opłaca. Uważam, że bez budowy stabilnego źródła energii w postaci elektrowni jądrowych wpędzamy się w ślepy zaułek. To zresztą pokazuje przykład naszych niemieckich sąsiadów. Energiewende, ogłaszana z rozmachem i rozbudzająca nadzieje, okazuje się kontrproduktywna. To naprawdę ironia losu, że na szczycie klimatycznym ONZ tuż po Grecie Thunberg wystąpiła Angela Merkel – dla nas Energiewende nie jest żadnym symbolem dekarbonizacji, tylko kosztownej i nieskutecznej zamiany siekierki na kijek. Uzależnienie od węgla zmienia się w uzależnienie od gazu. To jest droga, którą nie powinniśmy iść, jeśli myślimy w kategoriach bezpieczeństwa i niezależności energetycznej."

Źródło
Opublikowano: 2019-09-30 17:44:05

Psycholog dziecięcy: System edukacji jest oszustwem

"Jak żyć w takim systemie?
Opowiem pani historię: jedna z licealistek powiedziała kiedyś na jakimś forum, że czuje się tak, jakby przyszła do restauracji, dostała menu, ale po chwili zostało jej ono zabrane i musiała wybrać to, co ludzie przy sąsiednich stolikach, nie wiedząc, czy to, co dostanie, będzie jej smakować, czy nie będzie miała na to alergii, ale czuje na sobie presję, że musi się szybko zdecydować. To jest doskonała metafora polskiej szkoły.
(…)
Funkcjonują w systemie edukacji, który jest oszustwem. Wszyscy w nim funkcjonujemy, choć wiemy, że ten system nie działa. Na szczęście, są młodzi ludzie, którzy biorą sprawy w swoje ręce, jest nadzieja. Problem w tym, że my im niczego nie ułatwiamy. Mało tego, sankcjonujemy postawę „nie warto nic robić”. Jest to naprawdę smutne."

Psycholog dziecięcy: System edukacji jest oszustwem

Jedna z moich klientek, studentka, opowiadała, że poszła w odwiedziny do swojego liceum. Dowiedziała się, że panie woźne nie wychodzą na przerwach ze swojego kantorka, boją się, że zostaną stratowane.

Źródło
Opublikowano: 2019-09-30 12:51:20

Czas na poprawę warunków pracy w Polsce. Dość straszenia bezrobociem i przerzuca

Czas na poprawę warunków pracy w Polsce. Dość straszenia bezrobociem i przerzucania winy za brak innowacji w zarządzaniu na pracownika. Stabilna i godna praca to lepsze społeczeństwo, mniej konfliktów i większa innowacyjność w obliczu przyszłości i kryzysu klimatycznego. Dość wyzysku, więcej inwestycji w wiedzę i warunki do rozwoju! Lewica to Pakt “Stabilna Praca – Dynamiczna Gospodarka”, to pakt dla Polski, w której praca daje żyć 💪👩‍🔧👨‍💼👩‍🏫

1️⃣ Płaca minimalna 2700 zł.
10-letnia strategia ustalenia płacy minimalnej, konsultowana z przedsiębiorcami i pracownikami. W przyszłym roku 2700 złotych brutto.

2️⃣ Płaca minimalna w budżetówce 3500 zł.
Godne wynagrodzenia w sektorze publicznym – minimalnie 3,5 tys. zł brutto.

3️⃣ Koniec umów śmieciowych.
Szersze kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy, uprawnienia do zmiany formy zatrudnienia na zgodną z prawem i stanem faktycznym. Druga umowa na czas określony będzie równoznaczna w skutkach prawnych z podpisaniem umowy na czas nieokreślony. Wprowadzimy przepisy zakazujące wyzyskiwania stażystów.

4️⃣ Prawo do urlopu i opieki zdrowotnej dla każdego.
Konstytucyjne prawa pracownicze dla wszystkich zatrudnionych, w tym prawo do ochrony zdrowia, do minimalnego wynagrodzenia, do urlopu, do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, do zabezpieczenia społecznego, do minimalnego wynagrodzenia, ochrony rodzicielstwa i zrzeszania się w związkach zawodowych – niezależnie od tego, czy pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, zlecenia, o dzieło czy też prowadzi indywidualną działalność gospodarczą.

5️⃣ 100% płacy na zwolnieniu chorobowym.
Koniec z karą za chorowanie. Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy ze względu na zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy będą wynosić 100% płacy zasadniczej wraz z premiami i dodatkami.

6️⃣ Uczciwy ZUS dla firm.
Zniesiemy limity dla proporcjonalnej składki na ZUS. Przedsiębiorcy będą mogli dobrowolnie wybrać rozliczanie proporcjonalne do przychodu – tak jak w małym ZUS-ie, lub według starych zasad. Skorzystają zwłaszcza mali przedsiębiorcy.

7️⃣ Jednolite interpretacje podatkowe w całym kraju.
Zniesiemy podział na interpretację indywidualną i ogólną. Interpretacje podatkowe będą chroniły wszystkich przedsiębiorców.

8️⃣ Pełne rozliczenie firm przez Internet.
Całą działalność rozliczymy przez Internet: od e-faktur po załatwienie sprawy zza swojego biurka lub w dowolnym urzędzie. Wstępna kontrola urzędu skarbowego będzie przeprowadzana online.

9️⃣ Program „Kopernik”: 3,5 mld zł rocznie na innowacje.
Wsparcie innowacji. Państwo będzie przejmować połowę ryzyka w inwestycjach innowacyjnych na skalę 3,5 miliarda złotych rocznie.

🔟 Stabilność przepisów – zmiany tylko po konsultacjach społecznych.


Źródło
Opublikowano: 2019-09-30 07:35:00

Propaganda – Edward Bernays i inżynieria zgody | ARTE po polsku

Trochę takie uproszczenie i streszczenie The Century of the Self z mocnym akcentem antykorpo. Warto obejrzeć jak Bernays w minucie 14:36 mówi: Jeśli nie lubisz bekonu, a dbasz o zdrowie i 4000 lekarzy mówi, że powinieneś go jeść, to robisz to.

No i ten fragment o dziennikarzach, którzy po latach dopiero się zorientowali, że byli zmanipulowani…

Gdzieś na początku zbiórki podpisów rozmawiałem chyba pół godziny na ulicy ze zwolenniczką monarchizmu, przedstawicielką ruchu antyszczepionkowego i zwolenniczką wszelakich teorii spiskowych, włącznie z negowaniem sensowności istnienia uniwersytetów. Rdzeń całej krytyki społecznej jej argumentów to była właściwie krytyka propagandy współczesnej. Jednak dla niej to się rozlewało i uogólniało na wszystko, na instytucje i na demokrację. Mieszając ludziom w głowach i tworząc potężne machiny PR tworzymy też właśnie ten cały ruch zaprzeczenia anty-cywilizacyjnego.

Propaganda – Edward Bernays i inżynieria zgody | ARTE po polsku

Jak wpływać na tłumy? Jakimi regułami rządzi się propaganda? I czym różni się propaganda od PR-u? Przedstawiamy Wam postać Edwarda Bernaysa (1981-1995) – jednego z wynalazców marketingu i autora książki „Propaganda” w fascynujący sposób przedstawiającej metody działania „in….

Źródło
Opublikowano: 2019-09-26 21:50:17

To czwarta kampania wyborcza, w której uczestniczę od poprzedniej jesieni. Ten r

To czwarta kampania wyborcza, w której uczestniczę od poprzedniej jesieni. Ten rok dał w kość. Wreszcie Lewica ma znaczące poparcie, na poziomie 14% 📈📊 Dotarcie do wyborców jest jednak wciąż wyzwaniem. Proszę o wiadomość jeśli chcecie pomóc w rozwieszaniu plakatów czy kolportażu ulotek. Do końca przyszłego tygodnia można też wspomóc moją kampanię darowizną. Zachęcam, każda złotówka się liczy 💪 Poniżej dane do przelewu:

Fundusz Wyborczy SLD
ul. Złota 9 lok. 4
00-019 Warszawa

Nr konta: 44 1020 1026 3174 2000 0000 1258
Tytuł wpłaty: Darowizna na kampanię, Łukasz Kowalczuk OW25

Darowizna może być dokonana PRZELEWEM BANKOWYM Z KONTA OSOBY FIZYCZNEJ, posiadającej obywatelstwo polskie, na stałe zamieszkałej w Polsce. Suma wpłat od osoby nie może przekraczać 25-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dziękuję! 💜


Źródło
Opublikowano: 2019-09-25 07:37:00

Na świecie trwa cicha rewolucja przemysłowa — robotyzacja gospodarki. Ubiegły ro

Na świecie trwa cicha rewolucja przemysłowa — robotyzacja gospodarki. Ubiegły rok przyniósł kolejne rekordowe inwestycje na tym polu. Nasi sąsiedzi, Czesi są jednym z liderów. My wleczemy się nie tylko za nimi, ale za Słowacją i Węgrami (nasz wskaźnik za rok 2017 to 36/10000). To jest niezwykle ważny, kluczowy aspekt rozmowy o podnoszeniu płacy minimalnej. Czytałem dzisiaj wywiad Sroczyńskiego z prof. Mączyńską, która mówi tak:

"Jeśli się śledzi literaturę i badania na temat płacy minimalnej, to są tam rozważane nie tylko kwestie nierówności, wyzysku i rozmaitych bolączek społecznych, które płaca minimalna może łagodzić, ale też kwestia czysto ekonomiczna, że praca jest zasobem. Można w różny sposób zasoby wykorzystywać i można je również marnotrawić, np. wysyłać pięciu ludzi do wykopania rowu, chociaż zrobi to w godzinę koparka i jeden człowiek wyszkolony w jej obsłudze. Jeśli jakiś pracodawca wykorzystuje zasoby pracy źle i je marnotrawi, w związku z czym nie może ludziom przyzwoicie płacić, to powinien zająć się czymś innym. Jego zlecenia przejmie ten pracodawca, który radzi sobie lepiej. Obecny lament organizacji biznesowych na "dojenie przedsiębiorców, którzy dają ludziom pracę" absolutnie rozumiem, bo przecież są to organizacje lobbystyczne i mają prawo walczyć o interesy swoich członków. Ale byłoby dobrze, gdyby jednocześnie propagowały wśród biznesu zainteresowanie nowoczesnymi technologiami, w tym robotyzacją i usprawnieniami organizacyjnymi. Firmy doradcze twierdzą zresztą, że zainteresowanie polskich firm robotyzacją ostatnio wyraźnie wzrosło, między innymi z powodu wyższych płac i trudniejszej rekrutacji pracowników. Można to nazwać wymuszoną automatyzacją."

Wg mnie w Polsce mamy największy problem nie z brakiem funduszy, nie z zapóźnieniem materialnym ale z mentalnymi barierami w rozumieniu procesów społecznych. Tego, że konkurencja małych firm nie jest efektywna. Że w naszym wspólnym interesie jest większa współpraca. Nie możemy zadowolić się Złotą Wolnością Biznesu, państwo musi kreować progres i rozwój poprzez poprawianie warunków pracy i płacy. Lepsze warunki życia dla wszystkich to też zwrotnie większa presja na innowacyjność. Tak jak kiedyś wpadliśmy w pułapkę peryferyjnej pańszczyzny tak teraz nie możemy sobie pozwolić na tkwienie w pułapce niskich płac.Źródło
Opublikowano: 2019-09-24 13:45:00

Więcej mówmy o tym, że w obliczu katastrofy klimatycznej solidarność międzyludzk

Więcej mówmy o tym, że w obliczu katastrofy klimatycznej solidarność międzyludzka i podstawowe publiczne usługi będą miały kluczowe znaczenie. Bezpieczeństwo mieszkaniowe, dostęp do opieki zdrowotnej, edukacja która nie wyklucza ale sprawia, że rośnie zaufanie. Dobre usługi publiczne, które zapewniają możliwość nie tylko przetrwania za wszelką cenę w znoju i zmęczeniu ale takie, które umożliwiają i zachęcają do sięgania po marzenia niezależnie od miejsca urodzenia i zasobności portfela. Jeśli mamy przetrwać jako państwo i jako gatunek musimy zbudować nie tylko progresywne i sprawne ale przede wszystkim solidarne społeczeństwo. Oprócz koniecznych działań w wymiarze praktycznym skierowanych na przeciwdziałanie katastrofie i wyrównywaniu szans musimy zapewnić wszystkim poczucie, że najsilniejsi jesteśmy, kiedy działamy razem. Wtedy możemy ochronić naszą przyszłość przed zniszczeniem. O tym myślałem na konwencji w Gdyni. Nie tylko opozycją i szansą na powstrzymanie konserwatyzmu bądźmy ale szansą na przekroczenie ograniczeń obecnych ideologii. Na uniknięcie katastrofy. Ja w każdym razie, jeśli tylko będę w stanie, chcę pracować na taką zmianę. Zachęcam do wsparcia

Adrian Zandberg mówił: Wierzę, że Polska może stać się krajem solidarności pisanej z małej litery. Krajem troski, otwartości, dialogu, pomocy. Myślę, że to nie tylko moje i Lewicy marzenie. Wystarczy porozmawiać z ludźmi na ulicach. Polacy myślą o innych, słyszymy to, gdy rozmawiamy z wyborcami. (…) Jeżeli chcemy, by nasze dzieci żyły w bezpiecznym świecie, musimy działać. Musimy unowocześnić gospodarkę, by nie niszczyła klimatu. (…) innowacyjne technologie nie powstaną same. Dokładnie tak jak wtedy, kiedy rosła tutaj Gdynia, istotną rolę musi odegrać państwo. Lewica podniesie nakłady na badania i rozwój do 2% PKB i uruchomimy narodowy program wspierania innowacyjności, program Kopernik.

Źródło
Opublikowano: 2019-09-22 08:15:00