Obejrzyj Maciej Konieczny: Niech żyje wolna i demokratyczna Białoruś!

Maciej Konieczny:


W Białorusi trwają prześladowania opozycji i niezależnych dziennikarzy. Białorusini i Białorusinki mają dość i walczą o prawdziwą demokrację, prawdziwą wolność i prawdziwe prawo do samostanowienia.

"Cieszę, że spotkaliśmy się pod tym pomnikiem. Pod pomnikiem polskiego i białoruskiego bohatera, który walczył o wolność naszą i waszą, który rozumiał że prawdziwa walka o wolność i równość wszystkich ludzi nie zna granic. I jeżeli chcemy wszyscy być wolni, jeżeli chcemy wszyscy być równi to musimy być ze sobą solidarni i dlatego, tak jak uczył Tadeusz Kościuszko, jesteśmy tutaj dzisiaj z Wami bo wiemy, że Wasza walka o wolność i demokrację, walka o demokrację w Białorusi jest naszą wspólną walką.

Chciałem powiedzieć w imieniu Lewicy, że macie w nas swoich przyjaciół. Chciałem Wam powiedzieć Białorusinom i Białorusinkom mieszkającym w Polsce, że macie w nas swoich przyjaciół. Chciałem powiedzieć także o tych, którzy żyją i pracują w Warszawie i w innych miastach Polski, że możecie na nas liczyć, bo Wasze prawa, Wasze prawo do godnej pracy, Wasze prawo do godnego życia w Polsce jest tak samo ważne, jak prawo nas wszystkich. Chciałem Wam powiedzieć że solidarność musi być budowana na prawdzie i my nigdy nie zgodzimy się na gloryfikację różnych podejrzanych typów i bandytów, którzy na Podlasiu mordowali ludność białoruską. I w poszukiwaniu prawdy także macie w nas swoich przyjaciół, bo solidarność trzeba budować na prawdzie."

W sobotę miałem zaszczyt wziąć udział w demonstracji solidarnościowej z Białorusinami i Białorusinkami. Całości mojego przemówienia można wysłuchać poniżej.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-30 10:24:40

Jałowy spór dwóch prawicowych partii wyniszcza polską demokrację. Politycy, dzie

Maciej Konieczny:

Jałowy spór dwóch prawicowych partii wyniszcza polską demokrację. Politycy, dziennikarze, komentatorzy podzieleni na dwa wrogie obozy żyją jednym jedynym pytaniem “kto kogo?” nie specjalnie zadając sobie pytanie po co? Duda zajmuje się Trzaskowskim, Trzaskowski Dudą. Wytaczane są najgrubsze działa, ale nie przeciwko pandemii, nie przeciwko zapaści gospodarczej, nie przeciwko kryzysowi klimatycznemu. PiS przeciwko PO, PO przeciwko PiSowi. I to by było na tyle. Zresztą źle na tym nie wychodzą. PO i PiS rządzą Polską nieprzerwanie od dwóch dekad. Jeżeli tego nie zmienimy z naszą demokracją będzie już tylko gorzej.

Polska potrzebuje lewicy, która rozbije prawicowy duopol. Potrzebuje lewicy, która konsekwentnie upomniała będzie się o prawa człowieka i sprawiedliwość społeczną. Potrzebuje polityków, którzy nie będą zajmować się wyłącznie sami sobą. Dlatego nie możemy poddawać się szantażowi tej czy innej prawicy i stronniczych mediów. Dlatego warto zagłosować w wyborach prezydenckich na lewicowego kandydata, za którym stoi różnorodna parlamentarna lewica. Głos na Roberta Biedronia w pierwszej turze wyborów prezydenckich to głos w obronie polskiej demokracji.

Głos na Roberta to głos na faceta, który nie bał się iść pod prąd i upominać o lewicowe wartości, kiedy było to naprawdę trudne. To on walczył o równouprawnienie osób LGBT kiedy robiła to w Polsce zaledwie garstka osób, a zagrożenie przemocą było o niebo większe niż dzisiaj. To Robert blokował faszystowskie marsze, kiedy była jeszcze szansa na powstrzymanie radykalnej prawicy przed wejściem na polityczne salony. Niestety nie wszyscy mieli tyle samo odwagi, liberalne media bawiły się wtedy w fałszywy symetryzm. Efekt każdy widzi. Krzysztof Bosak i Grzegorz Braun są w parlamencie, a wielce demokratyczne Platforma Obywatelska aż przebiera nóżkami żeby wejść z nimi w koalicję. To Robert Biedroń głosował przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego wbrew stanowisku swojego ówczesnego klubu. To wszystko wymagało odwagi. Dlatego z przekonaniem zagłosuję na Roberta Biedronia.

Ja wiem, że może wam się już nudzić powtarzanie w kółko, że Robert jest zwykłym chłopakiem z ulicy Kolejowej w Krośnie, ale dla mnie to jest naprawdę ważne. Szlag mnie trafiał jak słyszałem o prezydenckich genach Kidawy, nie przekonuje mnie nienaganna francuszczyzna Rafała Trzaskowskiego. Mam dość ociekających przywilejem polityków dziedziczących od pokoleń miejsce w wąskiej elicie władzy. Nie o to chodzi w demokracji. Głos na Roberta Biedronia to głos na to, żeby wreszcie to zmienić!


Źródło
Opublikowano: 2020-06-26 14:32:05

Z doniesień medialnych wynikało, że wśród pracowników Sądu Rejonowego w Rybniku

Maciej Konieczny:

Z doniesień medialnych wynikało, że wśród pracowników Sądu Rejonowego w Rybniku przeprowadzono testy w kierunku zakażenia koronawirusem, w wyniku których obecność wirusa potwierdzono u dwóch osób, a na kwarantannę skierowano trzy osoby. Jednak od osób, które zgłosiły się do nas dowiedzieliśmy się o wielu pracownikach i pracownicach, którzy nie zostali przebadani.

W trosce o bezpieczeństwo pracownic i pracowników sądu wspólnie z Marcelina Zawisza i Maciej Kopiec złożyliśmy do Ministerstwa Zdrowia interpelację z pytaniami o to, jak wyglądało przeprowadzanie badań w Sądzie i jakie środki bezpieczeństwa zapewniono osobom w nim pracującym.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-24 19:44:02

Obejrzyj Konieczny ostro o akcjach Ordo Iuris!

Maciej Konieczny:Polskim rodzinom zagraża groźna ideologia. Ideologia PiS-Ordo Iuris.

Prawicowi fanatycy chcą postawić przed sądem autorów Atlas Nienawiści – Kubę Gawrona, Paulinę Pająk i Pawła Prenetę. Za co? Za to, że zrobili mapę, na której zaznaczyli samorządy, które przyjęły nienawistne dokumenty dyktowane…

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-06-24 17:21:50

Obejrzyj Maciej Konieczny: Robert Biedroń ma program i Lewica się tego programu nie wstydzi

Maciej Konieczny:


Podczas gdy częśc kandydatów zajmuje się mówieniem o sobie nawzajem (a niektórzy z nich również rozpętywaniem kampanii nienawiści), Robert Biedroń i lewica mówi o programie.

– Mówimy o potrzebie budowy mieszkań przez państwo
– Mówimy o koniecznym podniesieniu wydatków na ochronę zdrowia do 7,2% PKB
– Mówimy o likwidacji śmieciówek
– Mówimy o tym, że wszyscy ludzie powinni mieć równe prawa
– … i o wielu, wielu innych rzeczach

Może się komuś ten program podobać, może się nie podobać. Ale Robert Biedroń i Lewica się swoich poglądów nie wstydzą i dają wszystkim Polkom i polakom możliwość sprawdzenia, czy im te poglądy odpowiadają, czy nie.

Mnie naoprawdę nie interesuje kto kogo lepiej obrazi albo zaatakuje. Nie interesuje mnie kto jest lepszym raperem, a kto ma fajniejszą papugę. Interesuje mnie jakie kto ma program i czy jest gotowy walczyć o jego realizację. Reszta to tylko teatrzyk, na który szkoda czasu nas wszystkich.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-24 13:28:59

Dokładnie 118 lat temu w Warszawie urodził się Ludwik Cohn, polski socjalista, o

Maciej Konieczny:

Dokładnie 118 lat temu w Warszawie urodził się Ludwik Cohn, polski socjalista, obrońca w procesach politycznych II RP i PRL, założyciel Komitetu Obrony Robotników.

Pochodził z żydowskiej rodziny o prawniczych tradycjach. Już w wieku 15 lat wstąpił do Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej – młodzieżówki PPS. Dwa lata później został jej wiceprzewodniczącym, w tym samym roku otrzymał również pełne członkostwo w PPS. W lipcu 1920, tuż po zdaniu matury zgłosił się jako ochotnik do wojska i uczestniczył w walkach podczas wojny polsko-bolszewickiej. Po wojnie ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim i rozpoczął praktykę adwokacką.

Obok Adama Ciołkosza był najważniejszym przywódcą młodego pokolenia PPS. Angażował się w działalność organizacji młodzieżowych i Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego. Mimo młodego wieku został w latach trzydziestych jednym z najbardziej znanych obrońców w procesach politycznych. Bronił prześladowanych przez sanacyjne władze działaczy komunistycznych i socjalistycznych. Był obrońcą Bolesława Drobnera, jednego z przywódców PPS, który opowiadał się za współpracą z komunistami mimo, że Cohn był zdecydowanym przeciwnikiem jednolitego frontu z KPP. Jego zaangażowanie w obronę represjonowanych polityków lewicy sprawiło, że pod koniec lat trzydziestych również on został postawiony w stan oskarżenia i na kilka dni aresztowany. Ostatecznie po trzech latach został w 1939 uniewinniony przez Sąd Najwyższy.

We wrześniu 1939 roku ze względu na zaangażowanie polityczne nie został powołany do wojska. Zgłosił się na ochotnika do oddziałów Legii Akademickiej i wziął udział w obronie Warszawy. Całą wojnę spędził w obozach jenieckich, co ze względu na żydowskie pochodzenie prawdopodobnie uratowało mu życie.

W lutym 1945 zaangażował się w tworzenie PPS-Wolność, Równość, Niepodległość kierowanej w podziemiu przez Kazimierza Pużaka i Zygmunta Zarembę. Partia stała na stanowisku jednoznacznie socjalistycznym i niepodległościowym, konsekwentnie odmawiając podporządkowania się komunistom. Cohn, podobnie jak inni przywódcy PPS-WRN, nie zgodził się na wstąpienie do kontrolowanej przez komunistów PPS. W 1947 został aresztowany przez UB i skazany w procesie kierownictwa WRN na pięć lat więzienia. Kazimierz Pużak więzienia nie przeżył, zmarł w Rawiczu, Józef Dzięgielewski zmarł kilka miesięcy po wyjściu na wolność. Ludwik Cohn został zwolniony na mocy amnestii. Mimo nacisków odmówił złożenia wniosku o rehabilitację. Po latach wspominał: “O ile może być zrozumiałe, że występują o rewizję procesów ci, których skazano pod zarzutem kolaboracji z Niemcami, co dotyczy wielu byłych AK-owców, o tyle nonsensem byłoby występowanie z takimi wnioskami ze strony tych, których skazano za opór wobec stalinowskiej dyktatury. Naraziłbym się na śmieszność, gdybym choćby pod słusznym pretekstem, że proces był sfingowany, występował z tezą, że nie byłem przeciwnikiem systemu".

Po 1956 pozwolono mu powrócić do wykonywania zawodu adwokata. Ze względu na zaangażowanie w działalność Klubu Krzywego Koła i utrzymywanie kontaktów z przebywającymi na emigracji Ciołkoszem i Zarembą, Cohn był przez resztę życia inwigilowany, a jego mieszkanie regularnie było poddawane rewizjom. Ponownie został obrońcą w procesach politycznych. Bronił między innymi Anny Rudzińskiej oskarżonej o rozpowszechnianie książek zawierających „fałszywe wiadomości o państwach obozu socjalistycznego”. Był jednym z sygnatariuszy „Listu 59” publicznego sprzeciwu wobec wpisania do konstytucji kierowniczej roli PZPR i wieczystego sojuszu z ZSRR.

Był jednym z 14 członków-założycieli Komitetu Obrony Robotników i obok Anieli Steinsbergowej najważniejszym obrońcą robotników z Ursusa i Radomia represjonowanych po protestach w 1976. W styczniu 1980 współzałożył Komisję Helsińską, która miała pilnować przestrzegania praw człowieka oraz wywiązywania się z międzynarodowych zobowiązań przez władze PRL.

Ludwik Cohn zmarł 14 grudnia 1981, dzień po wprowadzeniu stanu wojennego. W 1989 Sąd Najwyższy zmienił wyrok z 1948 i uniewinnił całe kierownictwo PPS-WRN, w tym Cohna. W 2006 został pośmiertnie odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Historia życia Ludwika Cohna to historia konsekwentnej walki o niepodległą, demokratyczną i sprawiedliwą społecznie Polskę. Niezależnie czy przeciwnikiem w tej walce był carat, bolszewicy, sanacja, hitlerowcy, czy peerelowska dyktatura, Ludwik Cohn stał zawsze po właściwej stronie.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-23 19:06:05

Na Białorusi od kilku dni trwają aresztowania opozycjonistów i osób protestujący

Maciej Konieczny:


Na Białorusi od kilku dni trwają aresztowania opozycjonistów i osób protestujących przeciwko polityce władz. Aresztowano między innymi dwóch kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich, aresztowano dziennikarzy, niektórym redakcjom skonfiskowany sprzęt.

Wspólnie z Magdalena Biejat, Daria…

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-06-23 13:20:49

22 czerwca 1905 w Łodzi wybuchło powstanie robotnicze, kluczowe wydarzenie rewol

Maciej Konieczny:

22 czerwca 1905 w Łodzi wybuchło powstanie robotnicze, kluczowe wydarzenie rewolucji 1905 roku na ziemiach polskich.

Łódź była na początku XX wieku miastem olbrzymich nierówności. Bogactwo i przepych nielicznych fabrykantów kontrastowało z nędzą dziesiątków tysięcy robotników. W łódzkich fabrykach pracowano po kilkanaście godzin na dobę, wypłacano głodowe pensje, powszechna była praca dzieci, którym można było płacić jeszcze mniej. Aleksy Rżewski, uczestnik powstania i pierwszy prezydent Łodzi w II RP rozpoczął pracę w przędzalni w wieku 12 lat. Dramatyczna była również sytuacja mieszkaniowa i zdrowotna robotników i robotnic. Wielodzietne rodziny gnieździły się na kilku metrach kwadratowych, nie było ubezpieczeń od wypadków, a śmiertelność noworodków sięgała 40%. Sytuację pogorszył kryzys z 1904 roku, spowodowany wojną Rosji z Japonią, a spowodowany nim wzrost cen jeszcze pogłębił nędzę robotniczych rodzin.

W mieście i w całym Królestwie Polskim wrzało od początku roku. W styczniu, w reakcji na zmasakrowanie pokojowego protestu robotników w Petersburgu wybuchł w Łodzi strajk. Żądano wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy, zakazu pracy dzieci do lat 16, ubezpieczeń od wypadków, powszechnej emerytury i darmowej opieki zdrowotnej. Równolegle do żądań socjalnych stawiano też żądania niepodległościowe i narodowościowe. Domagano się dostępu do edukacji w języku polskim oraz zdemokratyzowania władz (przynajmniej lokalnych). Styczniowe strajki zostały spacyfikowane. W Łodzi zginęło 10 osób. Fabrykanci pod presją skrócili dzień pracy do 10 godzin i podnieśli pensje. Strajki i protesty na mniejszą skalę trwały przez całą zimę i wiosnę nie tylko w fabrykach, ale również w szkołach.

Powstanie łódzkie było bezpośrednią reakcją na atak kozaków na pochód robotników wracających z lasu łagiewnickiego. W wyniku starcia zginęło 5 robotników. Ich pogrzeb 20 czerwca przerodził się w spontaniczną manifestację. W demonstracjach uczestniczyło ponad 50 tysięcy osób (Łódź liczyła wówczas ok. 350 tys. mieszkańców). Następnego dnia miasto do wrzenia doprowadziły pogłoski o śmierci dwóch rannych robotników żydowskich, których władze miały potajemnie pochować. Łódź była beczką prochu, która czekała na iskrę.

22 czerwca 1905 wypadało Boże Ciało. Od rana dochodziło do starć bojowców lewicowych partii z policjantami i wojskiem. Celem bojowców było przede wszystkim zdobycie broni. Aktywne w Łodzi Polska Partia Socjalistyczna, Socjaldemokracja Królestwa Polskiego i Litwy oraz Bund dysponowały nielicznymi oddziałami zbrojnymi, wyposażonymi tylko w broń krótką. Walki szybko rozlały się na całe miasto. Dzień później stanęły wszystkie zakłady, a łódzkie ulice przecięły barykady. Carskie wojsko przystąpiło do brutalnej pacyfikacji powstania. Wprowadzono stan wojenny i strzelano bez ostrzeżenia nie tylko do ludzi na ulicach, ale nawet do osób stojących w oknach. Robotnicy i bojowcy walczyli, wciągając małe oddziały w zasadzki. Wobec braku broni palnej i amunicji korzystano często w walce z najprostszych narzędzi.

Ostatnie barykady i punkty oporu padły 24 czerwca, ale nie powstrzymało to przemocy carskich wojsk. W trakcie powstania i kilku następnych dni zginęło około tysiąca osób. Klęska łódzkiego zrywu paradoksalnie wzmocniła partie socjalistyczne. W następnych tygodniach i miesiącach zanotowały one ogromny napływ nowych członków, a protesty z różną intensywnością trwały do 1907. Stworzone wówczas struktury pozwoliły później na powstanie Polskiej Organizacji Wojskowej i innych nielegalnych grup gotowych zbrojnie walczyć o niepodległość i socjalizm.

Warto zaznaczyć, że chociaż poparcie dla Łódzkich robotników było w samej Łodzi i na ziemiach polskich powszechne (w Warszawie PPS przeprowadziła strajk solidarnościowy), to nie wszystkie siły polityczne poparły powstanie. Jednoznacznie przeciwna strajkom i powstaniu była narodowa demokracja, która konsekwentnie wspierała władze carskie i nie tylko nie wsparła strajków, ale aktywnie je zwalczała. To zabawne, że polska prawica lubi zapominać, że kiedy socjaliści walczyli o godne życie i wolną Polskę, Roman Dmowski i jego koledzy czołobitnie przysięgali wierność carowi. Wystąpienia robotników przeciw carowi potępił również papież Pius X.

Powstanie łódzkie i rewolucja 1905 roku nie tylko pokazały, że da się łączyć program socjalistyczny z programem niepodległościowym i że taki program ma szerokie poparcie. Wyznaczyły też polityczny kierunek dla pierwszych rządów II RP. Daszyński czy Moraczewski wprost wcielali w życie postulaty łódzkich robotników z 1905.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-22 19:17:56

Obejrzyj Maciej Konieczny o ideologii PiS-Ordo Iuris

Maciej Konieczny:


W sobotę miałem przyjemność wziąć udział we wzruszającej demonstracji Ludzie, nie ideologia zorganizowanej przez Młodzi Razem i Młodzi Razem – Mazowieckie. Młodzi ludzie protestowali przeciwko obrzydliwej nagonce i zagrażającej nam wszystkim ideologii PiS-Ordo Iuris.

"Chora ideologia PiS-Ordo Iuris sprawia, że osoby nie mogą normalnie założyć rodziny, nie mogą normalnie ze sobą żyć, nie mogą wychowywać dzieci tylko dlatego, że ich partner bądź partnerka są nieprzepisowej płci według jakichś smutnych panów, którzy między innymi w tym budynku obradują. I to jest dość przerażające. Bo za tymi słowami idzie przemoc. To, że jakoś prawica nie może sobie wbić do głowy, że, tak, w Lublinie doszło do próby zamachu terrorystycznego na Marsz Równości. I ta sama prawica, która pamięta że jakieś 7 czy 10 lat temu, na jakimś marszu ktoś kogoś opluł nie jest w stanie zapamiętać próby zamachu terrorystycznego na legalną demonstrację w Polsce.

Po naszej stronie jest miłość, po naszej stronie jest równość i po naszej stronie jest racja. A co najważniejsze po naszej stronie jest większość, a będzie już tylko lepiej. I to jest optymistyczny przekaz dla was. Jeżeli spojrzycie na statystyki dotyczące tego, co sądzą młodzi ludzie tacy jak wy, co sądzą ludzie w wieku od 18 do 30 lat, to dla ogromnej większości z nich chora jest ideologia PiS-Ordo Iuris. Chora jest nienawiść, chora jest nierówność. Dla nich normalnością, czy tym czego by chcieli, czy krajem w jakim chcieliby żyć to jest kraj równości, kraj w którym każdy, bez względu na to kogo kocha może nim być, założyć rodzinę, nie bać się swojego partnera bądź partnerki chwycić za rękę w miejscu publicznym. I to oznacza, że oni wcześniej czy później odejdą i wcześniej czy później w Polsce zapanuje prawdziwa równość."

Bardzo dziękuję za zaproszenie i możliwość zabrania głosu podczas tego pięknego wydarzenia. ❤️🧡💛💚💙💜


Źródło
Opublikowano: 2020-06-22 11:32:10

Obejrzyj Maciej Konieczny na demonstracji w obronie praw pracowniczych

Maciej Konieczny:


Jedna podstawowa prawda zdaje się uciekać rządzącym zdaje się uciekać zatrudnianym przez nim prezesom. A ta prawda brzmi, że to pracownicy i pracownice budują dobrobyt kraju. Że to pracownice i pracownice produkują towary, wypracowują zysk spółek i bez nich gospodarka tak naprawdę by się nie kręciła. Gospodarka to są pracownicy i pracownice przede wszystkim. I jeżeli patrzymy na obecne działania rządu wobec kryzysu i chcielibyśmy, żeby to były działania naprawdę w interesie społeczeństwa, w interesie gospodarki, to musiałyby być to przede wszystkim działania propracownicze. Niestety tak nie jest. Zamiast tego mamy aburdalne cięcia płąc i zapowiedź masowych zwolnień w budzetówce.

My swoimi skromnymi siłami czasami też próbujemy coś wywalczyć w parlamencie, nie jest to łatwe, ale dwie rzeczy nam się udały i tym się pochwalę. Jedna rzecz jest taka, że udało nam się przepchąć zasadę – zasadę, która mówi, że jeżeli firma bierze kasę z budżetu państwa, jeżeli firma otrzymuje pomoc publiczną, to jej prezesi nie mogą zarabiać więcej niż pięciokrotność średniej i nie mogą sobie wypłacać premii powyżej tej sumy. To jest bardzo ważne. Nie może być tak, że my wszyscy składamy się na premie dla prezesów. Tak było na świecie w roku 2008. Wszyscy – w Polsce też, ale przede wszystkim w Stanach i w krajach Zachodu – składali się na premie dla prezesów. Miliardy dolarów poszły w banki, te dolary od razu prezesi sobie od razu zgarnęli, wypłacili, a banki jak były w kiepskiej formie, tak były. I na to nie może być naszej zgody. Tam gdzie jest publiczna pomoc, tam musi być odpowiedzialność za dobro społeczne.

Druga rzecz, którą się udało, to udało się wymusić na rządzących zmianę, która pozwala na to, że pracownicy na śmieciówkach mogą sami ubiegać się o postojowe. Bo do tej pory było tak, że pracownicy na śmieciówkach niby mieli postojowe, ale z łaski szefa. Wszyscy wiemy, jak to jest, kiedy mamy coś z łaski szefa – raczej tego nie zobaczymy. Więc w tym momencie to nie szef zgłasza się po postojowe dla osoby, którą i tak oszukał, bo przeważnie wbrew prawu zatrudnił ją na śmieciówce, ale osoby na śmieciówce mogą same się po to zgłaszać.

Moje całe wystąpienie z demonstracji Uwaga, kryzys! Nie oddamy naszych praw! można obejrzeć poniżej. Ze wzgledu na pogodę momentami słabo słychać niestety.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-20 20:31:06

Obejrzyj Maciej Konieczny o karcie anty-LGBT w Bytomiu

Maciej Konieczny:


W tym tygodniu projekt "Samorządowej Karty Rodziny" autorstwa Ordo Iuris zawitał też do Bytomia.

Co jest złego w dokumencie o tak pozytywnie brzmiącej nazwie? Karta tak naprawdę jest wyłącznie ideologiczną wydmuszką, mającą na celu promowanie wyłącznie jednej konserwatywnej wizji rodziny, rzekomo zagrożonej przez wrogie ideologie i zachodzące zmiany społeczne.

W Bytomiu jest jeden publiczny żłobek. Czy ta karta sprawi, że miejsc w żłobkach będzie więcej? Oczywiście, że nie.
W Bytomiu ponad 30% dzieciaków się w niepełnych rodzinach. Czy ta karta jakoś im pomoże? Oczywiście, że nie. W tej karcie jest definicja rodziny, w której te rodziny się nie mieszczą.
W Bytomiu, jak zresztą w całej Polsce, brakuje mieszkań, rodziny żyją w ciasnocie. Czy dzięki tej karcie będzie więcej dostępnych mieszkań? No chyba już sami znacie odpowiedź.

Ta karta nie rozwiązuje żadnych problemów polskich rodzin. Jedyne co robi, to promocja ideologii "PiS-Ordo Iuris", a ostatnie czego potrzebują polskie rodziny to wpychanie im na siłe nienawistnych prawicowych ideologii.

Dlatego Lewica mówi NIE tym nienawistnym kartom oraz TAK dla konkretnych rozwiązań, które rozwiązują realne problemy polskich rodzin.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-18 18:39:07

Obejrzyj Lewica i związkowcy jednym głosem: Milczarski musi odejść!

Maciej Konieczny:


To jest dosyć długi film, ale bardzo zachęcam Was, zeby obejrzeć go do końca.

Sytuacja w LOT jest dramatyczna. Wszystko wskazuje na to, że zarząd chce doprowadzić do upadku spółki!

Jednocześnie prezes Milczarski obcina stewardesom pensje. Teraz miesięcznie będą zarazbiały tyle ile pan prezes w jedne dzień. To nie są żadne oszczędności związane z pandemią. Zaoszczędzone na stewardesach środki nie pozowolą na pokrycie opłat za jedne samolot miesięcznie! To jest zemsta za to, że pracownice i pracownicy LOT potrafią sie organizaować i z zwycięski strajk sprzed dwóch lat. Oczywiście sobie zarząd pensji nie obniżył.

Prezes Milczarski ma również ofertę dla pilotów. Cięcia płac o kilkadziesiąt procent do poziomu, za który mało kto zgodzi się w ogóle latać. Problem? Nie dla prezesa. Dokładnie o to chodzi żeby wypchnąć pilotów na samozatrudnienie. Już teraz większość ma podpisane z LOTem kontrakty B2B, a że jest to wbrew europejskim regulacjom i polskiemu prawu pracy. Ani prezesowi, ani rządzącym nie wydaje się to przeszkadzać. Takie są standardy w państwowych spółkach za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Lotnictwo to skomplikowana branża, sytuacja LOTu jest bardzo trudna i nie da się jej naprawić pstryknięciem palcami. Ale od czegoś trzeba zacząć. Lewica i związki zawodowe mają w tej sprawie jasne zdanie: pierwszym krokiem musi być natychmiastowa dymisja prezesa Milczarskiego!


Źródło
Opublikowano: 2020-06-18 14:39:44

Prezes LOT Rafał Milczarski zaproponował stewardesom cięcie pensji do poziomu ni

Maciej Konieczny:

Prezes LOT Rafał Milczarski zaproponował stewardesom cięcie pensji do poziomu niemal pensji minimalnej. Prezes LOTu i Polskiej Grupy Lotniczej sam zarabia kilkadziesiąt tysięcy złotych. Swoim pracownicom i pracownikom łaskawie chce dać za miesiąc tyle ile sam zarabia w dzień. Wszystko to pod pretekstem pandemii. Szkoda, że prezes nie zaczął cięć od zarządu. Szkoda, że cała oszczędność wynikła z drakońskich podwyżek wynosi tyle ile miesięczny koszt leasingu jednego dużego samolotu. Tyle warci są ludzie dla narodowego przewoźnika.

Prezes Milczarski ma również ofertę dla pilotów. Cięcia płac o kilkadziesiąt procent do poziomu, za który mało kto zgodzi się w ogóle latać. Problem? Nie dla prezesa. Dokładnie o to chodzi żeby wypchnąć pilotów na samozatrudnienie. Już teraz większość ma podpisane z LOTem kontrakty B2B, a że jest to wbrew europejskim regulacjom i polskiemu prawu pracy. Ani prezesowi, ani rządzącym nie wydaje się to przeszkadzać. Takie są standardy w państwowych spółkach za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Polskie Linie Lotnicze LOT prawie na pewno upadną. Nowo powstała spółka o bliźniaczej nazwie już teraz szykuje się do przejęcia lotów. Czy ktoś poinformował o tym pracowników? Oczywiście, że nie. Tak traktuje się ludzi w państwie PiS.

Nie brakuje oczywiście imperialnych planów. Baza LOT w Budapeszcie przynosząca ciągłe straty. Kompletnie nieprzemyślany zakup Condora. No i oczywiście największy z planowanych pomników władzy czyli Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie. Panowie z prawicy jak zwykle zajęci są podbojem świata. Tylko uczciwie zatrudniać i godnie traktować ludzi nie ma komu.

Jak widzicie jest co kontrolować w Polskich Liniach Lotniczych. Marek Suski jak widać również doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego nie chcą na to pozwolić.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-17 18:40:22

W zasadzie od 2013 roku w Polsce trwa susza, rzeki wysychają, w polskich miastac

Maciej Konieczny:

W zasadzie od 2013 roku w Polsce trwa susza, rzeki wysychają, w polskich miastach brakuje wody.

Dlatego dzisiaj złożyliśmy ustawę o przeciwdziałaniu suszy przygotowaną przez Daria Gosek-Popiołek we współpracy z ekspertami i organizacjami pozarządowymi.

Mam nadzieję, że Sejm ją szybko przyjmie, bo ta ustawa jest potrzebna na wczoraj.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-17 16:41:31

W ubiegłym tygodniu zwrócili się do mnie studenci i studentki Śląskiego Uniwersy

Maciej Konieczny:

W ubiegłym tygodniu zwrócili się do mnie studenci i studentki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z prośbą o interwencję w sprawie trudnej sytuacji na uczelni. Według ich słów miało tam od lat dochodzić do poniżania i obrażania osób studiujących przez część wykładowców. Oprócz zarzutów dotyczących nieprawidłowych relacji kadry akademickiej wobec studentek i studentów, pojawiają się też dużo poważniejsze dotyczące seksizmu i molestowania seksualnego, do jakiego miało dochodzić na wyjazdach integracyjnych oraz mobbingu w relacjach miedzy samymi pracownikami. Władze ŚUM ponoć wcześniej nie otrzymywały skarg – chciałbym jednak podkreślić, że osoby studiujące lub zatrudnione, znajdujące się w sytuacji zależności od swoich wykładowców i wykładowczyń lub przełożonych mogą obawiać się korzystania z formalnej drogi składania skargi z uwagi na potencjalne negatywne ich konsekwencje, o czym sami informowali.

Głosy mówiące o nieprawidłowościach, do jakich miało dochodzić, nie są odosobnione, gdyż ostatnio sprawa ta pojawiła się także w śląskich mediach. W mojej ocenie zasługują na poważne potraktowanie i wyjaśnienie wszelkich zarzutów. Dlatego też wczoraj wystosowałem list do Jego Magnificencji Rektora ŚUM, w którym wyraziłem swój niepokój, ale i troskę w związku z zaistniałą sytuacją.

Wiem, że Śląski Uniwersytet Medyczny odniósł się już do sprawy i
doceniam zastosowane przez władze uczelni środki naprawcze. Żywię głęboką nadzieję, że obecna trudna sytuacja zostanie szybko wyjaśniona i nie przesłoni osiągnięć Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Obecna sytuacja pokazała, jak bardzo potrzebni są specjaliści medyczni. Śląsk potrzebuje dobrego publicznego szkolnictwa wyższego, pozwalającego na wszechstronny rozwój, zachęcającego do zadawania trudnych pytań i szanującego autonomię jednostki.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-17 11:46:06

Obejrzyj Konieczny: prawa człowieka to nie jest temat zastępczy!

Maciej Konieczny:


Kiedy zaczyna się obrzydliwe szczucie na mniejszości seksualne, część polityków ma tendencję do mówienia, że to temat zastępczy.

Chciałbym powiedzieć bardzo jasno: prawa człowieka to nie jest temat zastępczy!

Osoby LGBT to jest parę milionów obywatelek i obywateli Polski, którzy zasługują na to, żeby nie być tematem zastępczym! Lewica się swoich poglądów nie wstydzi i uważamy, ze nie ma dobrych i złych momentów na walkę o równość ludzi i prawa człowieka. Nie boimy się powiedzieć: tak, jesteśmy za tym, żeby była równość małżeńska, jesteśmy za tym, żeby wszystkie osoby bez względu na to, kogo kochają miały takie prawa i takie same szanse na szczęście rodzinne.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-16 20:54:55

Dziś wspólnie z wicemarszałkinia Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka i posłanką

Maciej Konieczny:

Dziś wspólnie z wicemarszałkinia Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka i posłanką z okręgu 29 Wanda Nowicka zorganizowaliśmy konferencję prasową w Sejmie RP na temat planowanego przyjęcia przez Bytom Samorządowej Karty Rodzin Polskich. Wczoraj na posiedzeniu Komisji Skarg i Wniosków Rady Miejskiej w Bytomiu, na którym podjęto decyzję o dalszym procedowaniu dokumentu, nie mogliśmy być obecni osobiście, lecz reprezentowały nas nasze współpracowniczki i współpracownicy, w tym mieszkanki Bytomia.

Co jest złego w dokumencie o tak pozytywnie brzmiącej nazwie? Karta tak naprawdę jest wyłącznie ideologiczną wydmuszką, mająca na celu promowanie wyłącznie jednej konserwatywnej wizji rodziny, rzekomo zagrożonej przez wrogie ideologie i zachodzące zmiany społeczne. Tymczasem Samorządowa Karta Rodzin nie rozwiązuje żadnych problemów społecznych, których w Bytomiu nie brakuje. Nie ma w niej w ogóle mowy o żłobkach, choć w 160-tysięcznym mieście funkcjonuje zaledwie jeden publiczny; przedszkola i szkoły pojawiają się przede wszystkim w kontekście prawa rodziców do kontroli treści nauczania i zajęć dodatkowych. Pomysł wprowadzania cenzury nauczania pod przykrywką dbałości o rodzinę brzmi okropnie, biorąc pod uwagę fakt, że Bytom to miasto o najwyższej w regionie stopie bezrobocia, a nieproporcjonalnie dużo bytomskich bezrobotnych to osoby o bardzo niskim wykształceniu.

Problem przemocy w rodzinie jest w Karcie marginalizowany i pojawia się wyłącznie w kontekście integralności rodziny, która traktowana jest jako wartość nadrzędna, a zagrażać jej mają systemowe działania antyprzemocowe. Tymczasem, z danych statystycznych wynika, że przemoc w Bytomiu stanowi poważny problem- corocznie rejestruje się kilkaset Niebieskich Kart i odbywa się wiele posiedzeń interdyscyplinarnych zespołów antyprzemocowych, a w ponad połowie przypadków ofiarami i świadkami przemocy są dzieci. Karta nie ma tu jednak nic do zaproponowania poza ideologicznym bełkotem. Realne działania antyprzemocowe to np. realizowany od kilku lat program “Drogowskaz dla rodzin”- kampania przeciw przemocy wobec dzieci, realizowany we współpracy MOPR i bytomskich szkół.

Wreszcie, ciągłe podkreślanie w Karcie roli małżeństwa w mieście, w którym w 2019 r. 39.6% dzieci urodziło się w związkach nieformalnych jest oderwane od realiów życia społecznego, ale przede wszystkim głęboko niestosowne i obraźliwe dla osób żyjących w innych, niż skrajnie konserwatywne, rodzinach.

Wychowałem się na Śląsku, dobrze znam Bytom, w którym przez pewien czas pracowałem – to miasto otwarte, o bogatej tradycji i wielokulturowej historii. Nie możemy pozwolić na zrobienie z niego konserwatywnego skansenu, polskiego Gileadu. Bytom nie potrzebuje szczucia na rodziny niepełne, samodzielne matki, dzieci ze związków nieformalnych i osoby LGBT, ale dobrej polityki społecznej- tanich i dostępnych mieszkań, miejsc w publicznych żłobkach i przedszkolach dla wszystkich dzieci.

Maciej Bartków, szef komisji i lider lokalnego PiSu – wielki zwolennik przyjęcia Karty- nie ukrywa swojej homofobii. Marsz Równości nazwał “spędem zboczeńców”, a o Robercie Biedroniu pisze, że “za kilka lat, nie będzie mógł usiąść”.

Apelujemy wspólnie, jako parlamentarzystki i parlamentarzyści z Górnego Śląska, o odrzucenie tego dyskryminującego i obraźliwego dla wielu mieszkanek i mieszkańców Bytomia dokumentu.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-16 14:27:10

To już dzisiaj! Wszystko, o co chcieliście mnie zapytać, a do tej pory nie było

Maciej Konieczny:

To już dzisiaj! Wszystko, o co chcieliście mnie zapytać, a do tej pory nie było okazji.

O 18:00 na tym profilu odpalam transmisję LIVE i siadam spotkać się z Wami i pogadać. Mam kilka tematów, które sam chciałbym poruszyć, ale przede Wszystkim czekam na Wasze pytania. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie najlepiej jak potrafię

Jeżeli taka forma spotkania się sprawdzi, to będziemy takie czaty robić częściej.

Do zobaczenia!


Źródło
Opublikowano: 2020-06-16 07:00:00