Miasteczko namiotowe związkowców z Jedności Pracowniczej trwa pod siedzibą wrocł

Maciej Konieczny:


Miasteczko namiotowe związkowców z Jedności Pracowniczej trwa pod siedzibą wrocławskiego Kauflandu już trzeci dzień. Pracujący domagają się:

– podwyżki płac,
– zwiększenia zatrudnienia,
– walki z mobbingiem,
– końca dyskryminacji płacowej matek

Jesteśmy na miejscu z protestującymi. Wspieramy słuszne postulaty. Bez silnych związków zawodowych nie będzie w Polsce godnych warunków pracy.


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-05-18 17:40:40

Mieszkańcy zrealizowanego w ramach programu Mieszkanie+ plus osiedla Nowy Nikisz

Maciej Konieczny:


Mieszkańcy zrealizowanego w ramach programu Mieszkanie+ plus osiedla Nowy Nikiszowiec w Katowicach niespodziewanie zostali obciążeni dodatkowymi opłatami za kontenery do wywozu śmieci. Koszt ten nie był uwzględniony w umowie, a pomimo to lokatorzy Nowego Nikiszowca mają zostać nim obciążeni.

Mieszkańcy osiedla nie godzą się na dodatkowe opłaty, a pod listem protestacyjnym podpisało się kilkaset osób. Na ich prośbę wraz z posłanką Marceliną Zawiszą interweniujemy w spółce MDR Katowice zarządzającej osiedlem.


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-05-17 17:00:08

Dla jednych obyczajowa rewolucja, dla nas oczywista oczywistość! Równość to równ

Maciej Konieczny:


Dla jednych obyczajowa rewolucja, dla nas oczywista oczywistość! Równość to równość!
Dziś z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii przypominamy Wam, że postulaty Razem to:
– Równość małżeńska!
– Koniec z dyskryminacją!
– Koniec ze strefami wolnymi od LGBT+!
– Ułatwienie uzgodnienia płci!
– Monitoring przestępstw z nienawiści i aktualizacja art. 119 kk!


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-05-17 13:06:37

Dziś w Sali Marmurowej historycznej siedziby Sejmu Śląskiego spotkała się na pos

Maciej Konieczny:


Dziś w Sali Marmurowej historycznej siedziby Sejmu Śląskiego spotkała się na posiedzeniu wyjazdowym sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Głos zabierali przedstawiciele władz regionalnych, parlamentarzyści i członkowie mniejszości z regionu, którzy dyskutowali o sytuacji grup mniejszościowych i ich największych bolączkach. Ostatnie dwa lata pandemii sprawiły, że funkcjonowanie mniejszości było utrudnione, bo wydarzenia kulturalne czy naukę języków mniejszościowych często przenoszono do Internetu.

Wg Narodowego Spisu Powszechnego obszar województwa śląskiego zamieszkują wszystkie z 13 mniejszości narodowych i etnicznych wymienionych w ustawie z 2006 r. oraz osoby używające języka kaszubskiego. Spis powszechny podaje, że ponad 800 tysięcy osób zadeklarowalo narodowość śląska, a ok. pół miliona- posługiwanie się językiem śląskim. Tych osób nie obejmuje jednak ustawa o mniejszościach. To skandal!

Problemy oficjalnie uznawanych mniejszości narodowych i etnicznych województwa śląskiego są zróżnicowane. Nie jest wielkim zaskoczeniem fakt, że najliczniejsza mniejszość niemiecka- lojalni obywatele polscy- odczuwa zmniejszenie liczby przysługujących im godzin nauki języka niemieckiego jako atak i zakwestionowanie konstytucyjnej równości wszystkich obywateli. Druga pod względem liczebności w województwie społeczność romska ma problemy z dostępem do rynku pracy i edukacji.

Smutne jest to, że w historycznie wielokulturowym województwie śląskim istnienie prawie miliona osób deklarujących śląską tożsamość i posługujących się językiem śląskim jest wciąż celowo ignorowane. Sala Marmurowa Sejmu Śląskiego, w której odbywało się dzisiejsze posiedzenie, powinna być miejscem, w którym osoby deklarujące śląską tożsamość mają prawo czuć się u siebie, a nie jak niechciani intruzi. Ślązaczkom i Ślązakom ciągle odmawia się prawa do uznania własnej tożsamości i języka w sferze publicznej. Partia Razem już 7 lat temu na kongresie założycielskim postulowała uznanie języka śląskiego za język regionalny. Niestety, ten postulat ciągle nie może doczekać się realizacji.


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-05-16 19:00:04

Solidarni z pracownikami sieci Kaufland!

Maciej Konieczny:


Solidarni z pracownikami sieci Kaufland!

Już jutro o 12:00 Manifestacja, miasteczko namiotowe pod siedzibą Kauflandu – Wrocław al. Armii Krajowej 47 – organizowana przez Wolny Związek Zawodowy „Jedność Pracownicza”, na którą serdecznie zaprasza Razem. Miasteczko będzie codziennie aż do 28 maja od 12 do 18.

Pokażmy jutro wsparcie i solidarność z pracownicami i pracownikami Kauflandu, którzy domagają się wyższych wynagrodzeń i godnych warunków pracy!
Związek walczący o pracowników jest atakowany przez pracodawcę, który w działaniach związku na siłę upatruje naruszania jego dobrego imienia. A Jedność Pracownicza tylko mówi jak jest i pokazuje pracowników jak może być kiedy się zrzeszają w związek zawodowy.
O 11:30 również konferencja prasowa z udziałem związkowców, posłanki Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewica oraz przedstawiciela i przedstawicielki Razem Wrocław, Michał Gocałek i Marta Stożek

Do zobaczenia!

Cc: Wolnelewo, Strajk Kobiet Wrocław, WPunkt, Młodzi Razem – Dolnośląskie, Młodzi Razem, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, OZZ Inicjatywa Pracownicza, Jan Śpiewak, obywatel

Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-05-15 21:22:33

W marcu wspólnie z naszymi przyjaciółmi z ukraińskiego Socjalnego Ruchu wystąpil

Maciej Konieczny:


W marcu wspólnie z naszymi przyjaciółmi z ukraińskiego Socjalnego Ruchu wystąpiliśmy z inicjatywą umorzenia zagranicznego długu Ukrainy. Kilka dni temu ustawa z tą propozycją została złożona w amerykańskim Kongresie, a dzisiaj błyskawicznie przeszła przez Izbę Reprezentantów.

USA mają wstawiać się za umorzeniem długu Ukrainy na łonie globalnych instytucji finansowych, które udzieliły Ukrainie pożyczek np. MFW czy Klubu Paryskiego. Wnioskodawcą inicjatywy jest rep. Garcia z Chicago a współtworzyła ją m.in. Alexandria Ocasio Cortez. Wcześniej deklaracje poparcia dla umorzenia padały ze strony prezydenta Bidena, senatora Sandersa oraz związków zawodowych w USA. Ten ruch da Ukrainie szansę nie tylko mieć się za co bronić, ale i zebrać środki na odbudowę kraju.

Wspólnie z Socjalnym Ruchem, od miesięcy prowadzimy intensywną kampanię na rzecz umorzenia ukraińskiego długu: przekonywaliśmy członków i członkinie Kongresu do poparcia tego postulatu, przeprowadziliśmy wiele rozmów z doradcami i politykami związanymi z Partią Demokratyczną i Democratic Socialists of America.

Działaliśmy też na froncie europejskim. Wspólnie z Socjalnym Ruchem zbudowaliśmy koalicję ruchów i partii z całej Europy, która naciska na rządy i Unię Europejską w sprawie umorzenia ukraińskiego długu. W naszą inicjatywę zaangażowały się lewicowe partie z Finlandii, Danii, Szwecji, Litwy, Czech i Rumunii. Na froncie europejskim pozostało jeszcze wiele do zrobienia, musimy mocniej naciskać na EUropejski Bank Centralny, żeby przejął obsługę ukraińskiego zadłużenia. Potrzebujemy więcej europejskiej solidarności.

Nasza kampania w sprawie umorzenia ukraińskiego długu to setki rozmów, dziesiątki spotkań, konferencji, wystąpień w parlamentach i na demonstracjach, listy otwarte, wspólne stanowiska, artykuły w gazetach. Jestem bardzo dumny, że efektem całej tej pracy jest podjęcie przez amerykańską Izbę Reprezentantów inicjatywy zmierzającej w tym kierunku.

Trzeba podkreślić, że ceną za umorzenie ukraińskiego długu nie mogą być wymagania cięć budżetowych, czy warunki polityczne. Będziemy patrzeć MFW na ręce – umorzenie nie może być wymówką wprowadzenia neoliberalnego reżimu gospodarczego. Popieramy wizję Socjalnego Ruchu dla zwycięskiej Ukrainy: socjalnej, sprawiedliwej społecznie, uwolnionej od długu i oligarchii.

Chciałbym w tym miejscu bardzo podziękować moim współpracownicom z sekretariatu spraw międzynarodowych Razem: Zofia Malisz – Razem, Dorocie Kolarskiej i Magdalenie Milenkovskiej. Bez ich ciężkiej pracy i zaangażowania nie bylibyśmy tak blisko umorzenia ukraińskiego długu jak jesteśmy teraz.

Międzynarodowa solidarność naszą bronią i Слава Україні!


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-05-13 12:58:19

Maciej Konieczny:Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-05-12 15:31:12

Dzisiaj rano izraelskie wojsko zamordowało palestyńską dziennikarkę Al-Jazeery S

Maciej Konieczny:


Dzisiaj rano izraelskie wojsko zamordowało palestyńską dziennikarkę Al-Jazeery Szirin Abu Akle. To morderstwo zasługuje na głośne i jednoznaczne potępienie. W kwestii praw człowieka nie może być podwójnych standardów.

Zabójstwo Szirin Abu Akle nie jest, niestety, odosobnionym incydentem. Izraelscy żołnierze zabijający palestyńskich cywilów są w praktyce bezkarni. Zabójstwo znanej dziennikarki pokazującej światu prześladowania Palestyńczyków przez państwo Izrael nie może być traktowane jako przypadek. Ledwie rok temu podczas kolejnej rundy bombardowania oblężonej Strefy Gazy, izraelskie wojsko zniszczyło bazę dziennikarzy palestyńskich i międzynarodowych. Są to zbrodnie, które stanowią brutalny atak na wolność mediów i mam nadzieję, że spotka się on z solidarną odpowiedzią dziennikarzy na całym świecie, w tym w Polsce.

Reakcja społeczności międzynarodowej musi być w tym wypadku stanowcza. Jako wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz współprzewodniczący Polsko-Palestyńskiej Grupy Parlamentarnej w pełni przyłączam się do apelu palestyńskiej ambasady o potępienie przez polski rząd tej haniebnej zbrodni.

Państwo Izrael zbyt długo już może liczyć na bezkarność w gwałceniu praw Palestyńczyków i łamaniu prawa międzynarodowego. Największe światowe organizacje broniące praw człowieka Human Rights Watch oraz Amnesty International określają systemowe anytpalestyńskie działania państwa Izrael jako zbrodnię apartheidu, zdefiniowaną w prawie międzynarodowym. Czas aby za słowami poszły czyny. Dlatego jako Partia Razem popieramy kampanię bojkotu i sankcji wymierzoną w Izrael.


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-05-11 21:00:12

To byłoby bardzo śmieszne, gdyby nie było tragicznie smutne.

Maciej Konieczny:


To byłoby bardzo śmieszne, gdyby nie było tragicznie smutne.

Premier polskiego rządu potulnie prosi prezesów banków, żeby ulżyli ludziom, którym raty poszły w górę o setki złotych, a oprocentowanie lokat i rachunków niemal nie drgnęło.

Chciałbym przypomnieć Mateuszowi Morawieckiemu, że jako szef większościowego (podobno) rządu ma lepsze narzędzia wsparcia kredytobiorców niż potulne proszenie prezesów banków. W Sejmie leży gotowa ustawa Lewicy przygotowana przez Daria Gosek-Popiołek, można obniżyć WIBOR, można obniżyć zyski banków.

To są realne sposoby pomocy ludziom, a nie proszenie kolegów prezesów o pomoc.


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-05-11 18:08:14

W październiku 2020 roku Wiktor Joachimkowski, student z Poznania, jak setki tys

Maciej Konieczny:


W październiku 2020 roku Wiktor Joachimkowski, student z Poznania, jak setki tysięcy Polek i Polaków brał udział w protestach przeciwko barbarzyńskimu wyrokowi TK zaostarzającemu prawo aborcyjne.

Prokuratura postawiła Wiktorowi zarzuty udziału w nielegalnym zgromadzeniu i dokleiła kilka innych równie absurdalnych paragrafów. Sąd wszystkie zarzuty wyśmiał i oddalił. W dwóch instancjach Wiktor został prawomocnie uniewinniony.

Zbigniew Ziobro zamiast zająć się swoją pracą postanowił dalej się ośmieszać i próbować zastraszać Wiktora. Jako prokurator generalny złożył na wyrok uniewinniający skargę nadzwyczajną. Teraz sprawą ma się zająć Sąd Najwyższy.

Mamy do czynienia z absurdalną sytuacją. Ziobro używa wszystkich najpoważniejszych narzędzi, żeby ścigać chłopaka za uczestnictwo w demonstracji. Zamiast ścigać przestępców Ziobro zajmuje się swoimi obsesjami.

Naprawdę panie Ziobro, szkoda gadać, szkoda strzępić ryja.

Sprawy nie odpuścimy i będziemy pilnować, żeby próby prześladowania przez Ziobrę młodzieży za udział w demonstracjach nadal były nieskuteczne.


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-05-11 15:27:27

Wczoraj miałem przyjemność wziąć udział w debacie Śląska Opinia na temat sprawie

Maciej Konieczny:


Wczoraj miałem przyjemność wziąć udział w debacie Śląska Opinia na temat sprawiedliwej transformacji energetycznej Śląska. Mówiłem o tym, że moment, w którym jesteśmy, jest momentem przełomowym i absolutnie bezprecedensowym z wielu powodów.
Skomplikowana sytuacja polityczna sprawia jednak, że pewne rzeczy dotychczas niemożliwe stają się możliwe, tym bardziej, że ostatni raport IPCC alarmuje, że nie możemy dłużej czekać z powstrzymywaniem zmian klimatycznych.
Na poziomie europejskim potrzebna jest koordynacja polityk krajowych i solidarność energetyczna, a w kraju rozłożone na lata odejście od węgla kamiennego na rzecz niskoemisyjnych źródeł zielonej energii oraz taniej i bezpiecznej energii jądrowej.

W komentarzu link do debaty. Zachęcam do obejrzenia.


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-05-05 11:14:58

Dziś, w dniu Święta Konstytucji 3 Maja, przypominamy, że w naszej najwyższej ust

Maciej Konieczny:

Dziś, w dniu Święta Konstytucji 3 Maja, przypominamy, że w naszej najwyższej ustawie zapisane są także nasze prawa socjalne: prawo do ochrony zdrowia, prawo do godnej pracy i prawo do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Mieszkanie prawem, nie towarem!

Nie bankierzy, nie patodeweloperzy, to państwo ma konstytucyjny obowiązek dawania dachu nad głową obywatelom! Koniec z łamaniem art. 75. Konstytucji! Czas na państwowe budownictwo mieszkań na tani wynajem! 🇵🇱🇵🇱🇵🇱


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-05-03 10:18:00

Zakończono akcję ratowniczą w kopalni Zofiówka. Niestety – 10 górników, którzy z

Maciej Konieczny:


Zakończono akcję ratowniczą w kopalni Zofiówka. Niestety – 10 górników, którzy zostali uwięzieni pod ziemią, nie żyje.

Wicewojewoda Śląski ogłosił żałobę na terenie województwa na 28 kwietnia, apelując, aby powstrzymać się od organizacji imprez rozrywkowych i opuścić flagi państwowe do połowy masztu.

Łączymy się w bólu z rodzinami i bliskimi ofiar tragedii zarówno z KWK Zofiówka, jak i KWK Pniówek.


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-04-27 19:36:42

Dzisiaj partia Razem zorganizowała konferencję prasową z prostym postulatem. Roz

Maciej Konieczny:


Dzisiaj partia Razem zorganizowała konferencję prasową z prostym postulatem. Rozebrać Nord Stream 2. Przy pierwszej okazji kiedy tylko kurz wojenny nieco opadnie pojawi się u naszych zachodnich sąsiadów pokusa żeby wrócić do robienia biznesów z Kremlem. Trzeba to fizycznie uniemożliwić.

Nie możemy zgodzić się na powrót do polityki “business as usual” w relacjach z Rosją po zakończeniu wojny. Dlatego Nord Stream 2 trzeba po prostu rozebrać.


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-04-27 17:55:38

Dziś wieczorem Sejm będzie decydował o odebraniu immunitetu poselskiego mojej k

Maciej Konieczny:


Dziś wieczorem Sejm będzie decydował o odebraniu immunitetu poselskiego mojej koleżance z klubu Lewicy, Joannie Scheuring-Wielgus. Jakie straszliwe przestępstwa popełniła Joanna?

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus – polityk w 2018 r. wywiesiła na bramie wejściowej do bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela dziecięce buciki i plakaty z hasłem “Baby Shoes Remember. Stop pedofilii”. Niestety, polski wymiar sprawiedliwości sterowany ręcznie przez Zbigniewa Ziobrę, jest zdecydowanie bardziej zainteresowany ściganiem osób mówiących o molestowaniu dzieci, niż samych pedofilii, zwłaszcza, jeśli noszą sutanny lub habity.

Dobrze zrozumieliście: prokuratura chce ścigać Joannę za walkę z problemem pedofilii w kościele katolickim i ignorowaniem tego tematu przez polską hierarchię kościelną.

Zbigniew Ziobro zapowiada zaostrzenie przepisów dotyczących obrazy uczuć religijnych. Może to oznaczać, że po ich wejściu w życie samo mówienie o podejrzeniu pedofilii u duchownych będzie przestępstwem. Nie możemy na to pozwolić.


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-04-27 15:13:09

102 lat temu władze krwawo stłumiły strajk poznańskich kolejarzy. Od policyjnych

Maciej Konieczny:


102 lat temu władze krwawo stłumiły strajk poznańskich kolejarzy. Od policyjnych kul zginęło 9 robotników.

Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 problemy społeczne wcale nie zniknęły. Obywatele państwa zszytego z trzech byłych zaborów nadal byli w ogromnej większości bardzo ubodzy, praca była niepewna i słabo płatna, a warunki mieszkaniowe tragiczne. Do tego wszystkiego dochodziła zła sytuacja gospodarcza kraju, rosnące ceny i problemy z dostępnością podstawowych produktów spożywczych. Koszty życia rosły dużo szybciej niż płace.

Ze względu na dramatyczną sytuację robotników, prawicowy rząd Leona Skulkowskiego zdecydował się na wypłacenie wszystkim pracownikom zatrudnionym przez państwo “dodatku drożyźnianego” w postaci trzynastej pensji. Było to tylko rozwiązanie doraźne, ale dawało szansę odsunięcia wizji epidemii głodu w polskich miastach. Na terenach byłego zaboru rosyjskiego i austriackiego wypłata “trzynastek” została przeprowadzona płynnie. Inaczej sytuacja wyglądała w Wielkopolsce i na Pomorzu, które zarządzane były przez Ministerstwo byłej Dzielnicy Pruskiej, organ powołany jako przejściowa administracja na terenach byłego zaboru pruskiego. Kierowane przez endeka, Władysława Seydę, Ministerstwo odmówiło wypłacenia pracownikom “trzynastek”.
Negocjacje przedstawicieli pracowników i Ministerstwa przeciągały się i nie przynosiły efektów. Wreszcie, w kwietniu 1920, kiedy ceny gwałtownie wzrosły, a robotnicy zagrozili strajkiem Seyda obiecał wypłacić dodatki do 15 kwietnia, ale obietnicy nie dotrzymał.

26 kwietnia robotnicy z pierwszej zmiany poznańskich warsztatów kolejowych przerwali pracę i udali się pod Zamek Cesarski – siedzibę Ministerstwa. Delegację robotników przyjął osobiście Seyda i obiecał powrót do rozmów tego samego dnia. Tej obietnicy też nie zamierzał dotrzymać. Robotnicy wrócili do pracy, ale kilka godzin później znów pojawili się pod Zamkiem wzmocnieni pracownikami drugiej zmiany i dworca kolejowego. Pod otoczoną policją siedzibą Ministerstwa zebrało się około trzech tysięcy osób. Naczelnikiem Wydziału Spraw Wewnętrznych, jednostki nadzorującej policję, był Karol Rzepecki, jeden z ważniejszych poznańskich działaczy nacjonalistycznych. Rzepecki rozkazał rozpędzić demonstrację. Policja otworzyła ogień do robotników. Na miejscu zginęło siedem osób, dwie kolejne zmarły w szpitalu, ponad trzydzieści zostało rannych. Władze wprowadziły stan wyjątkowy w mieście, a na ulice wysłano wojsko.

Pogrzeb ofiar masakry: Kazimierza Bogdaszewskiego, Józefa Derezińskiego, Stefana Domagały, Michała Dziembalskiego, Franciszka Krzyśko, Jana Melocha, Marcina Ratajczaka, Kazimierza Szkudlarka i Stanisława Tukaja przemienił się w robotniczą manifestację, w której wzięło udział 20 tysięcy osób. Marnym pocieszeniem było to, że 1 maja Ministerstwo byłej Dzielnicy Pruskiej wypłaciło wreszcie “trzynastki”. Osoby odpowiedzialne za masakrę kolejarzy nigdy nie zostały pociągnięte do odpowiedzialności. Policjantom nie postawiono zarzutów. Seyda i Rzepecki stracili stanowiska, ale nie przeszkodziło im to w dalszej karierze. Rzepecki został posłem na Sejm RP, a Seyda Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego. Konsekwencję ponieśli za to kolejarze. 24 osoby zostały aresztowane, a 15 z nich skazano na wyroki więzienia.

Mimo, że masakra kolejarzy miała przebieg bardzo podobny do tego, co wydarzyło się w Poznaniu w Czerwcu 1956 albo do wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 – władza otworzyła ogień do protestujących robotników – to dziś pamiętają o niej głównie organizacje lewicowe, a obchodów nie uświetniają swoją obecnością prominentni politycy. Dlaczego? Bo w kwietniu 1920 do robotników nie kazali strzelać komuniści tylko prawicowcy. Bo pamięć o ich śmierci zmusza do refleksji, o tym, czym była II RP. A była państwem ogromnych nierówności, biedy, głodu i wyzysku. Państwem, w którym policja regularnie strzelała do protestujących chłopów albo robotników. Państwem słabym wobec silnych, a silnym i brutalnym wobec słabych. Wymazywanie pamięci o tym, to nie tylko cyniczne zakłamywanie przeszłości, ale przede wszystkim wymazywanie z historii Polski walki o godne życie, godną pracę i sprawiedliwość społeczną. Walki, która nawet jeżeli mniej widoczna i mniej brutalna, toczy się do dziś.


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-04-26 21:18:26

Maciej Konieczny:Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-04-26 18:01:05

W Polsce nieuczciwym pracodawcom opłaca się zwalniać liderów i liderki związków

Maciej Konieczny:


W Polsce nieuczciwym pracodawcom opłaca się zwalniać liderów i liderki związków zawodowych. Co z tego, że prawo teoretycznie związkowców chroni, skoro sprawy o przywrócenie do pracy ciągną się latami. Nawet, jeżeli pracodawca przegra proces, to często dzięki zwolnieniu osób stojących na czele związku udaje mu się skutecznie rozwalić organizację związkową.

Musimy wzmocnić prawną ochronę związkowców. Dlatego złożyliśmy projekt ustawy, który sprawi, że to pracodawca będzie musiał udowodnić przed sądem, że miał prawo zwolnić związkowca. Do wydania przez sąd wyroku pracodawca nie będzie się mógł po prostu pozbyć związkowca z zakłądu pracy.

Ostatnie głośne przypadki zwolnienia Mariusza Ławnika z mBanku i Magdaleny Malinowskiej z Amazona to tylko wierzchołek góry lodowej. Prześladowanie związków zawodowych jest smutną codziennością w wielu zakładach pracy w Polsce.

Sukcesy strajków w Parocu i Solarisie pokazały, jak dużą siłą dysponują związki zawodowe i jak skutecznie zjednoczeni pracownicy są w stanie walczyć o swoje prawa. Dlatego w interesie wszystkich polskich pracowników i pracownic leży wzmacnianie związków zawodowych i ochrona ich przed nieuczciwymi działaniami pracodawców.

Na konferencji prasowej, na której przedstawiliśmy ustawę, ramię w ramię stanęli związkowcy i związkowczynie z OPZZ, Inicjatywy Pracowniczej, Solidarności, Sierpnia ‘80 i innych związków. Liczymy, że równie szerokie porozumienie ponad podziałami uda się nam w sprawie tej ustawy zbudować na sali sejmowej.


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-04-26 13:47:06

Podczas, gdy mieszkańcy Śląska z trudem wiążą koniec z końcem w związku z drożyz

Maciej Konieczny:


Podczas, gdy mieszkańcy Śląska z trudem wiążą koniec z końcem w związku z drożyzną i rosnącymi ratami kredytów, banki zarabiają na nas krocie. Dla zwykłych ludzi inflacja oznacza wyrzeczenia i nerwy, dla bankierów to istne eldorado. Pieniądze z naszych wypłat i oszczędności na bankowych kontach oprocentowane są wciąż tak samo, a raty kredytów dramatycznie rosną wraz ze wzrostem stawki WIBOR, którą zgodnie z własnym widzimisię ustala między sobą kilka największych banków.

Banki rabują Polaków w biały dzień, a rząd nic z tym nie robi. Najwidoczniej premier Morawiecki zapomniał, że od jakiegoś czasu nie reprezentuje interesów międzynarodowego banku, ale polskich obywateli. To nie jest normalne, że ludzie nagle się dowiadują, że rata ich kredytów wzrasta niemal dwukrotnie, a jednak w Polsce, w przeciwieństwie do ogromnej większości rozwiniętych państw, dominują wciąż kredyty ze zmienną stopą procentową. Całe ryzyko przerzucone zostaje więc na konsumentów. W innych krajach nie do pomyślenia.

Dlatego, jako Lewica złożyliśmy ustawę zamrażającą stawkę WIBOR, a więc i raty kredytów na poziomie z 1 grudnia 2019 roku. Nie od roku 2023, o czym przebąkuje premier Morawiecki, ale już teraz, bo kredytobiorcy naprawdę nie mogą dłużej czekać. Ustawa czeka w Sejmie. Każdy dzień zwłoki to dzień, w którym rząd Prawa i Sprawiedliwości uznaje, że niebotyczne zyski banków są ważniejsze od dobra ludzi. Mówiliśmy o tym dzisiaj oraz o konieczności podwyżek dla budżetówki i dodatkowej waloryzacji emerytur. z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierz Czarzasty i sekretarzem śląskich struktur Nowej Lewicy Marcin Grzybowski na konferencji w Katowicach.


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-04-25 15:26:47