25 maja 1926 roku urodził się Jan Józef Lipski, senator RP, działacz opozycji de

Maciej Konieczny:


25 maja 1926 roku urodził się Jan Józef Lipski, senator RP, działacz opozycji demokratycznej i Przewodniczący Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej.

Całe życie Lipskiego było poświęcone walce o wolną i sprawiedliwą Polskę. Już w wieku 16 lat walczył w powstaniu warszawskim. Od połowy lat pięćdziesiątych angażował się w działalność opozycyjną, najpierw w ramach Klubu Krzywego Koła, później współpracując z październikowym tygodnikiem „Po prostu” i paryską „Kulturą”.

W późniejszych latach był jednym z inicjatorów Listu 34 (protestu intelektualistów przeciwko cenzurze) i Listu 59 (protestu przeciwko wpisaniu do konstytucji PRL „kierowniczej roli PZPR” i wieczystego sojuszu z ZSRR). Był jednym z współzałożycieli Komitetu Obrony Robotników i członkiem „Solidarności”.

PRL krytykował z pozycji demokratycznych i lewicowych, jednocześnie bezkompromisowo sprzeciwiając się nacjonalizmowi. Zagrożenie, jakie niesie ze sobą ideologia narodowa opisywał w wielu tekstach, między innymi w ponadczasowej książce „Dwie ojczyzny – dwa patriotyzmy”.

W 1987 był jednym z inicjatorów odbudowy Polskiej Partii Socjalistycznej w kraju i został jednym z jej liderów. W wyborach kontraktowych kandydował jako przedstawiciel Komitetu Obywatelskiego do Senatu z okręgu radomskiego. Mimo, że ze względu na lewicowe poglądy Lipskiego konserwatywna prawica wystawiła przeciwko niemu kontrkandydata, udało mu się uzyskać mandat. Zmarł kilka miesięcy przed zakończeniem kadencji.

O Janie Józefie Lipskim można i należałoby napisać dużo więcej, to postać wybitna i kluczowa dla zrozumienia losów Polski w XX wieku. Dlatego bardzo zachęcam do lektury wspomnienia o nim, które kilka dni po jego śmierci opublikowała Lidia Ciołkoszowa (link w komentarzu).


Źródło
Opublikowano: 2021-05-25 21:50:39

Wczoraj miałem okazję spotkać się z Danielem Begerem, prezydentem Świętochłowic.

Maciej Konieczny:


Wczoraj miałem okazję spotkać się z Danielem Begerem, prezydentem Świętochłowic. Rozmawialiśmy m.in. o ostatnim zamieszaniu związanym z funkcjonowaniem domu kultury “Grota” na Lipinach i możliwości korzystania z jego przestrzeni przez organizacje społeczne po koniecznym remoncie. Prezydent zapewnia, że wbrew alarmującym doniesieniom medialnym budynek “Groty” przy Chorzowskiej 73 pozostanie w strukturze Centrum Kultury Śląskiej i nie zostanie przekazany Centrum Integracji Społecznej, lecz jedynie użyczy mu kilku pomieszczeń. Nie zmienia to faktu, że budynek ma spełniać przede wszystkim funkcje kulturalne, a większość organizacji będzie mogła do niego wrócić po remoncie. To bardzo ważne, by w dzielnicy takiej, jak Lipiny, nie likwidować kultury. Trzymamy prezydenta za słowo. Będziemy uważnie przyglądać się, czy ze złożonej obietnicy się wywiązuje.

Rozmawialiśmy także o innych sprawach dotyczących Świętochłowic, w tym o problemach z miejskim zasobem mieszkaniowym i kwestiach dotyczących trudnej sytuacji finansowej miasta. Warto przypomnieć, że Lewica w ramach Krajowego Planu Odbudowy wynegocjowała 850 mln euro, które zasilą szpitale powiatowe. Część z tych pieniędzy trafi do Szpitala Powiatowego w Świętochłowicach na Piaśnikach.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-25 15:33:02

Zmuszenie siłą samolotu do lądowania przez władze Białorusi i porwanie z pokła

Maciej Konieczny:

Zmuszenie siłą samolotu do lądowania przez władze Białorusi i porwanie z pokładu dziennikarza Romana Protasiewicza to terroryzm i bandytyzm.

Unia Europejska musi stanowczo zareagować i nałożyć dzisiaj na Białoruś ostre sankcje.

Właściwą reakcją UE na skandaliczne porwanie samolotu i aresztowanie słynnego dziennikarza Romana Protasiewicza jest natychmiastowe wdrożenie obszernych sankcji wobec reżimu Łukaszenki.

UE nie może czekać, kwestia Białorusi musi być omówiona podczas jutrzejszego szczytu Rady Europejskiej.Źródło
Opublikowano: 2021-05-23 22:10:42

Polscy parlamentarzyści i parlamentarzystki wraz ze Stowarzyszeniem Społeczno-Ku

Maciej Konieczny:


Polscy parlamentarzyści i parlamentarzystki wraz ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym Palestyńczyków Polskich wystosowali dzisiaj list otwarty do rządu w sprawie sytuacji w Palestynie. Apelujemy do rządu o podjęcie działań dyplomatycznych w celu przerwania nalotów na Strefę Gazy i ochrony Palestyńczyków na terytoriach Zachodniego Brzegu Jordanu oraz Izraela przed agresją osadników żydowskich.

Bardzo mnie cieszy, że pod listem podpisali się posłowie i posłanki z różnych ugrupowań od PiSu po Razem i że jest on inicjatywą ponadpartyjną Cieszę się, że w obliczu tragedii, która na naszych oczach trwa w Gazie jesteśmy w stanie odłożyć na bok polskie spory i wspólnie oraz solidarnie jednym głosem działać na rzecz pokoju. Pełną treść listu oraz listę osób, które go podpisały znajdziecie poniżej:

List Otwarty Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków Polskich i Parlamentarzystów RP

Zwracamy się do Rządu RP z prośbą o zdecydowaną reakcję na eskalację przemocy na okupowanych Terytoriach Palestyńskich i w Izraelu. Wzywamy do natychmiastowych działań dyplomatycznych w celu przerwania nalotów na Strefę Gazy i ochrony Palestyńczyków na terytoriach Zachodniego Brzegu Jordanu oraz Izraela przed agresją osadników żydowskich.

Ze względu na skalę brutalności w działaniach wojsk izraelskich, policji i brak wyrazistych działań dyplomatycznych społeczności międzynarodowej następuje niezwykle gwałtowne pogorszenie sytuacji. Jeśli nie zostaną podjęte decyzje natychmiast, to będziemy świadkami jeszcze bardziej krwawych wydarzeń.

Musimy ze wszystkich sił bezwarunkowo powstrzymać masakrę, jaka w tym momencie się dokonuje na mieszkańcach Gazy. W chwili pisania tego listu liczba ofiar w Gazie, w wyniku nalotów i wystrzelonych pocisków izraelskich, wyniosła 212 osób, natomiast 1500 zostało rannych. W mieście Lod i Sheikh Jarrah, dzielnicy wschodniej Jerozolimy, trwa lincz na arabskich mieszkańcach pod ochroną izraelskiej policji.

Palestyńczycy, tak jak Izraelczycy, powinni być równi wobec prawa. Powinniśmy w jednakowy sposób respektować historię i stać na straży pokoju, aby nigdy więcej świat nie był świadkiem przemocy na taką skalę. Bez względu na sympatie polityczne, na pierwszym miejscu powinno nas cechować człowieczeństwo i dążenie do prawdy.

Prawo do samoobrony ma każdy. Retoryka płynąca z Izraela nie usprawiedliwia nieproporcjonalnego użycia siły, zniszczenia biur prasowych, zbombardowania szkół, budynków Ministerstwa Zdrowia i domów cywilów! Opinia publiczna, również w Polsce, ma dość milczenia i braku reakcji na tak ogromne represje Izraela wobec Palestyńczyków.

Zwracamy się z prośbą w imieniu wszystkich obywateli Rzeczypospolitej o mediację w celu przerwania działań wojennych. Wierzymy, że Polska posiada narzędzia, które mogą wpłynąć na rozwój wydarzeń i nie zawaha się ich użyć w obliczu zagrożenia popełniania zbrodni wojennych w kolejnych dniach.

Omar Faris
Prezes Zarządu
Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków Polskich

Ewa Kołodziej
Posłanka na Sejm RP
Przewodnicząca Polsko-Palestyńskiej Grupy Parlamentarnej
Koalicja Obywatelska

Maciej Konieczny
Poseł na Sejm RP
Przewodniczący Polsko-Palestyńskiej Grupy Parlamentarnej
Lewica

Anna Maria Żukowska
Posłanka na Sejm RP
Wiceprzewodnicząca Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej
Lewica

Krzysztof Gawkowski
Przewodniczący
Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy

Iwona Arent
Posłanka na Sejm RP
Prawo i Sprawiedliwość

Magdalena Biejat
Posłanka na Sejm RP
Lewica

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
Posłanka na Sejm RP
Lewica

Monika Falej
Posłanka na Sejm RP
Lewica

Joanna Frydrych
Posłanka na Sejm RP
Koalicja Obywatelska

Daria Gosek-Popiołek
Posłanka na Sejm RP
Lewica

Grzegorz Matusiak
Poseł na Sejm RP
Prawo i Sprawiedliwość

Paulina Matysiak
Posłanka na Sejm RP
Lewica

Wanda Nowicka
Posłanka na Sejm RP
Lewica

Grzegorz Rusiecki
Poseł na Sejm RP
Koalicja Obywatelska

Anita Sowińska
Posłanka na Sejm RP
Lewica

Franek Sterczewski
Poseł na Sejm RP
Koalicja Obywatelska

Krzysztof Śmiszek
Poseł na Sejm RP
Lewica

Małgorzata Tracz
Posłanka na Sejm RP
Koalicja Obywatelska

Adrian Zandberg
Poseł na Sejm RP
Lewica

Marcelina Zawisza
Posłanka na Sejm RP
Lewica

Urszula Zielińska
Posłanka na Sejm RP
Koalicja Obywatelska


Źródło
Opublikowano: 2021-05-21 14:19:45

Konferencja prasowa o liście polskich parlamentarzystów w sprawie Palestyny

Maciej Konieczny:


Konferencja prasowa o liście polskich parlamentarzystów w sprawie Palestyny


Źródło
Opublikowano: 2021-05-21 09:17:07

Już w najbliższy poniedziałek, 24 maja, zapraszam do biura w Katowicach na dyż

Maciej Konieczny:

Już w najbliższy poniedziałek, 24 maja, zapraszam do biura w Katowicach na dyżur w godzinach 16:00-19:00.
Proszę o zapisy w wiadomościach prywatnych, mailem (razem.konieczny@gmail.com) lub telefonicznie (570 150 002).
Biuro jest regularnie wietrzone, zachowujemy dystans i nosimy maseczki.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-20 21:00:05

Dziś o 13:00 w Sądzie w Bielsku-Białej sądzona była Magdalena Madzia – moja społ

Maciej Konieczny:


Dziś o 13:00 w Sądzie w Bielsku-Białej sądzona była Magdalena Madzia – moja społeczna asystentka, związkowczyni i działaczka społeczna. Proces dotyczył udziału w jednym z motoprotestów, na którym bielszczanki walczyły o prawa kobiet po październikowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Magda została oskarżona o blokowanie ruchu (art. (90 KW), za co groziła jej grzywna.

Sąd uznał Magdę za niewinną i wszystkie zarzuty oddalił. Gratulacje!

##NigdyNieBędzieszSzłaSama


Źródło
Opublikowano: 2021-05-20 18:00:56

Dziś rano w „Grafitti” Polsatu rozmawialiśmy m.in. o zaproponowanym przez praw

Maciej Konieczny:


Dziś rano w „Grafitti” Polsatu rozmawialiśmy m.in. o zaproponowanym przez prawicę Polskim Ładzie i o tym, jak do propozycji rządzących odniesie się parlamentarna Lewica.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-19 19:37:29

W Sejmie dyskutowaliśmy dzisiaj o projekcie ustawy powołującej Społeczne Agencje

Maciej Konieczny:W Sejmie dyskutowaliśmy dzisiaj o projekcie ustawy powołującej Społeczne Agencje Najmu.

Kompletna bezradność rządu w walce z narastającym kryzysem mieszkaniowym jest widoczna dla wszystkich. Klęska projektu Mieszkanie Plus, brak ustawy reprywatyzacyjnej, powrót do chybionych praktyk mieszkaniowych Platformy Obywatelskiej polegających na tym, żeby rzucać pieniędzmi w banki i deweloperów, napędzając tylko wzrost cen mieszkań to główne „zasługi” PiS jeżeli chodzi o mieszkalnictwo.

Na tle tego obrazu nędzy i rozpaczy ustawa o Społecznych Agencjach Najmu to krok w dobrą stronę. Nie rozwiąże się w ten sposób kryzysu mieszkaniowego, ale nawet tak drobny krok warto docenić. Mam jednak wątpliwości dotyczące przede wszystkim tego, że według obecnych przepisów niemożliwe będzie zawieranie przez lokatorów lokali SAN-owskich umów na czas dłuższy niż 5 lat. Wydaje się, że to spore niedopatrzenie i złożymy odpowiednie poprawki, które to naprawią.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-19 17:07:21

Ta osoba na zdjęciu między mną a Daria Gosek-Popiołek to Alina. Alina właśnie ro

Maciej Konieczny:


Ta osoba na zdjęciu między mną a Daria Gosek-Popiołek to Alina. Alina właśnie rozpoczęła pod Sejmem protest chcąc zwrócić uwagę polskich mediów, opinii publicznej i rządu na trwający dramat ludności cywilnej w Strefie Gazy. Pod Sejmem zostanie do końca trwającego posiedzenia Sejmu. Do piątku. Pod Sejmem spędzi dwie noce.

Jeżeli jesteście w Warszawie i macie chwilę czasu, podejdźcie proszę pod Sejm do Aliny, okażcie swoją solidarność i wesprzyjcie ją.

Za chwilę zaczynamy też posiedzenie Polsko-Palestyńskiej Grupy Parlamentarnej, któremu będę współprzewodniczył.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-19 14:08:11

Adrian Zandberg bardzo celnie o nacjonalistycznej propagandzie w polskiej szko

Maciej Konieczny:


Adrian Zandberg bardzo celnie o nacjonalistycznej propagandzie w polskiej szkole.
Serdecznie polecam!

Czarnek? Idzie w ślady Romana Giertycha i wciska młodzieży do gardła nacjonalistyczną ciemnotę. Jaki będzie efekt? ŻADEN.
Posłuchajcie mocnych słów Adrian Zandberg na korytarzu sejmowym ???


Źródło
Opublikowano: 2021-05-19 09:26:51

Jeszcze na gorąco o Polskim Ładzie:

Maciej Konieczny:Jeszcze na gorąco o Polskim Ładzie:

1️⃣ Propozycje mieszkaniowe to kapitulacja rządu. Zamiast ambitnego europejskiego pomysłu na walkę z kryzysem mieszkaniowym mamy powrót do czasów PO i zapowiedzi pompowania kasy bankom i deweloperom. Skończymy z 20-metrowymi kawalerkami za 500 tysięcy na 40-letni kredyt.

2️⃣ Wsparcie dla rodzin jest oczywiście dobre, ale po raz kolejny dzieje się to kosztem wsparcia instytucjonalnego. To pełzająca prywatyzacja usług publicznych.

3️⃣ PiS po raz kolejny pokazuje, że nie jest w stanie udźwignąć bardziej skomplikowanego programu niż zarządzanie przepływem gotówki. Mieszkanie Plus zakończyło się porażką, teraz już nawet nie próbują udawać, że są w stanie jakkolwiek zwiększyć jakość i dostępność usług publicznych.

4️⃣ Największą dziurą w tym programie jest polityka senioralna. Nie usłyszeliśmy ani słowa o wsparciu dla rodzin, które opiekują się osobami niesamodzielnymi. Ze względu na starzenie się społeczeństwa skala tego problemu będzie tylko rosła. Potrzebujemy myślenia odważnego, rewolucyjnego i potrzebujemy realnego systemu wsparcia dla tych rodzin. O tym nie usłyszeliśmy nic.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-17 20:59:47

Wziąłem wczoraj udział w kolejnej w ostatnich dniach demonstracji solidarnościow

Maciej Konieczny:Wziąłem wczoraj udział w kolejnej w ostatnich dniach demonstracji solidarnościowej z Palestynkami i Palestyńczykami na terenie Ambasady Palestyny w Warszawie. Poruszający, piękny protest Palestyńczyków i Polaków. Pokaz prawdziwej solidarności.

Każdy kto szczerze w sercu pragnie pokoju na Bliskim Wschodzie, kto pragnie pokoju dla Palestyny, ten musi sprzeciwiać się otwarcie łamaniu praw człowieka przez Izrael. Ten musi mówić jak na co dzień wygląda życie pod okupacją, w Strefie Gazy, która jest największym więzieniem na świecie.

Wszystkim tym, którzy uciekają się dzisiaj do fałszywej symetrii chciałbym powiedzieć jedno: jeżeli będziecie zrównywać tych, którzy z domów wyrzucają i wyrzucanych, jeżeli będziecie zrównywać prześladowanych i tych, którzy prześladują, jeżeli będziecie zrównywać okupowanych z okupantem, to będziecie działać na rzecz wojny, to będziecie oddalać dzień, w którym przyjdzie pokój w Palestynie!


Źródło
Opublikowano: 2021-05-17 15:32:00

Kilka pomysłów z przedstawionego przez PiS Polskiego Ładu wygląda rozsądnie, ale

Maciej Konieczny:Kilka pomysłów z przedstawionego przez PiS Polskiego Ładu wygląda rozsądnie, ale uczciwie będzie można je ocenić, jak zobaczymy projekty ustaw. Kilka brzmi natomiast bardzo nierozsądnie i na alarm trzeba bić już teraz. Tak jest z programem mieszkaniowym.

Zamiast odważnych, europejskich pomysłów państwowych inwestycji w mieszkalnictwo mamy powrót do czasów PO i dopłaty do wkładu własnego i kredytów. Czyli napychanie kieszeni bankom i deweloperom, co spowoduje dalszy wzrost cen mieszkań i nie zaspokoi potrzeb tych Polek i Polaków, których nie stać na płacenie miesięcznie minimalnej pensji w racie kredytu albo kosztach najmu.

Potrzebujemy dużego programu budowy publicznych mieszkań na wynajem, które będą stanowiły konkurencję dla mieszkań na wolnym rynku, a nie kolejnego programu Bankier i Deweloper Plus.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-17 11:13:48

Oj działo się przez te sześć lat. Nie wszystko pewnie wtedy byłbym gotów przew

Maciej Konieczny:

Oj działo się przez te sześć lat. Nie wszystko pewnie wtedy byłbym gotów przewidzieć, ale myślę, że wyszło nienajgorszej. Ciekaw jestem kolejnych sezonów

Dokładnie 6 lat temu zjechaliśmy się z kilkunastu miast na kongres założycielski Razem. Bez znanych nazwisk, bez możnych sponsorów – ot, garstka ludzi z ngosów i związków zawodowych, lewicowców rozproszonych dotąd w małych grupkach. Salę wynajęliśmy ze zrzutki, w najtańszym biurowcu. Naszego kongresu nie relacjonowała na żywo żadna stacja TV. Gdyby się pojawili, to mogliby przeżyć zaskoczenie. Bo przez bite dwa dni, punkt po punkcie, dyskutowaliśmy nad programem.

Pierwszy dziennikarz, z którym rozmawiałem, rzucił, że program Razem jest „z innej planety”. I faktycznie – tak wtedy było. Minimalna stawka godzinowa, zatrzymanie reprywatyzacji, odejście od węgla, parytet na jedynkach list… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2021-05-16 16:47:03

Państwo Izrael stosuje politykę apartheidu wobec swoich palestyńskich mieszkańcó

Maciej Konieczny:Państwo Izrael stosuje politykę apartheidu wobec swoich palestyńskich mieszkańców i póki ta sytuacja nie ulegnie zmianie. nie możemy liczyć na pokój na Bliskim Wschodzie. Mówiłem o tym dziś na demonstracji w Krakowie, zorganizowanej na znak protestu przeciwko łamaniu praw człowieka i prawa miedzynarodowego przez prawicowy rzad Beniamina Netanjahu.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-13 20:45:43

Dokładnie 13 lat temu w Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, polska działaczka spo

Maciej Konieczny:


Dokładnie 13 lat temu w Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, polska działaczka społeczna, socjalistka, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

Urodziła się w lutym 1910 roku w Warszawie w rodzinie lekarza Stanisława Krzyżanowskiego i jego żony, Janiny. Ojciec Ireny należał do Polskiej Partii Socjalistycznej i brał udział w rewolucji 1905 roku. Ze względu na problemy zdrowotne córki, Krzyżanowscy przenieśli się do Otwocka, miejscowości uzdrowiskowej, gdzie Stanisław otworzył prywatną praktykę. Leczył głównie chłopów i żydowską biedotę, a mała Irena nauczyła się płynnie mówić w jidysz.

Po maturze Irena wróciła na studia do Warszawy. Studiowała najpierw prawo, a potem polonistykę. Podczas studiów odważnie stawała w obronie żydowskich studentów i studentek. Kiedy na Uniwersytecie Warszawskim wprowadzono getto ławkowe demonstracyjnie siadała z żydowskimi kolegami koleżankami. Za te gesty solidarności była atakowana przez faszystów z ONR, została też pobita.

Jeszcze w trakcie studiów podjęła pracę w Komitecie Pomocy Społecznej Wolnej Wszechnicy Polskiej. Zajmowała się pomocą samotnym matkom oraz udzielała porad prawnych lokatorom, którym groziła eksmisja. Później pracowała w Wydziale Opieki Społecznej urzędu miasta pomagając osobom bezrobotnym i w kryzysie bezdomności, których w międzywojennej Warszawie było bardzo dużo. Poszła też w ślady zmarłego przedwcześnie ojca i wstąpiła do PPS.

Po wybuchu wojny mąż Ireny znalazł się w obozie jenieckim, gdzie spędził całą wojnę. Sendlerowa dalej pracowała w urzędzie miasta i również w warunkach okupacji niosła pomoc najbardziej wykluczonym. Niemieckie władze zabroniły miejskim urzędnikom pomagania ludności żydowskiej. mimo tego Sendlerowa zebrała kilkuosobową grupę osób, które były gotowe ignorować te zakazy. Po utworzeniu getta załatwiła sobie legitymację pracownicy kolumny sanitarnej w gettcie, co pozwoliło jej względnie swobodnie dostawać się na jego teren. Wnosiła do getta jedzenie, lekarstwa i pieniądze. Wynosiła dzieci.

Irena Sendlerowa była organizatorką wielkiej akcji ratowania żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Dzieciom wystawiono fałszywe dokumenty, szmuglowano na aryjską stronę i umieszczano w polskich sierocińcach i zakładach opiekuńczych. W 1942 grupa Sendlerowej została włączona do Rady pomocy Żydom “Żegota”, a Irena stanęła na czele referatu dziecięcego. W październiku 1943 została aresztowana i przewieziona do kobiecego oddziału więzienia na Pawiaku, gdzie była torturowana. śledczym nie udało się jednak odnaleźć kartoteki uratowanych dzieci, którą zdążyła ukryć. W listopadzie po przekazaniu dużej łapówki została wypuszczona z Pawiaka. Dalej prowadziła konspiracyjną działalność pomocową pod fałszywym nazwiskiem Klara Dąbrowska.

W kwietniu 1944 nazwisko Sendlerowej zostało umieszczone na listach proskrypcyjnych przygotowywanych przez kontrwywiad Narodowych Sił Zbrojnych. Na listach znalazły się nazwiska lewicowych i lewicujących członków i członkiń konspiracji podejrzewanych o komunistyczne sympatie. Na listach obok Sendlerowej znalazł się też Aleksander Kamiński, autor “Kamieni na szaniec”. Po wybuchu powstania Sendlerowa została sanitariuszką na Mokotowie, a następnie uczestniczyła w tworzeniu szpitala polowego na Okęciu.

Po wojnie wróciła do pracy w Wydziale Opieki Społecznej urzędu miasta i była przez dwie kadencje członkinią warszawskiej rady narodowej. Wstąpiła też do PZPR, chociaż kariery nie zrobiła, a z racji na swoje kontakty z akowskim podziemiem była w okresie stalinizmu wielokrotnie przesłuchiwana przez UB. Działała w Polskim Czerwonym krzyżu, a w 1980 zapisała się do “Solidarności”. W 1965 roku otrzymała tytuł Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, ale swoje drzewko w Jad Waszem mogła zasadzić dopiero w 1983 roku. Wcześniej władze odmawiały wydania jej paszportu.

Irena Sendlerowa przez wiele lat unikała mówienia o swojej roli w ratowaniu żydowskich dzieci. Zaczęła mówić o swojej działalności dopiero w latach 60. Dzisiaj szacuje się, że kierowana przez nią organizacja próbowała pomóc około 2500 dzieci. Nie wszystkie przeżyły wojnę. Sama Sendlerowa nigdy nie mówiła ile dzieci udało się uratować. Na pytanie o konkretne liczby odpowiadała zawsze “za mało”.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 19:24:28

#MiędzynarodowyDzieńPielęgniarkiiPołożnej #Protest

Maciej Konieczny:


#MiędzynarodowyDzieńPielęgniarkiiPołożnej #Protest

Dziś Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. W tym roku nie będzie dniem, w którym pielęgniarki przyjmują jedynie symboliczne życzenia i podziękowania (a może brawa?), ale w którym protestują. Zmuszone są wyrazić sprzeciw w interesie nie tylko swoim, ale nas wszystkich, bo krytyczna sytuacja w ochronie zdrowia w Polsce uderza w każdego z nas.

Pielęgniarki jako grupa zawodowa są lekceważone przez każde kolejne rządy w Polsce od ponad 30 lat. Traktowane są jako wolontariuszki, siostry, które to winne służyć innym z tytułu powołania. Pielęgniarstwo to nie wolontariat! To wymagający i odpowiedzialny zawód medyczny, w Polsce rażąco nisko opłacany. Średnia wieku pielęgniarki w naszym kraju to 53 lata. Oznacza to, że za kilka lat opiekować się nami będą osoby w wieku przedemerytalnym, w większości pracujące ostatkiem swoich sił, wyeksploatowane latami pracy ponad swoje psychofizyczne możliwości. Młode pielęgniarki, owszem, uzyskują wykształcenie w zawodzie, jednak większość z nich nigdy w Polsce pracować nie będzie. Już na etapie studiów otrzymują propozycje pracy zagranicą, z których korzystają, zachęcone niepomiernie wyższymi pensjami i standardami pracy. Pandemia koronawirusa obnażyła stan polskiej ochrony zdrowia. Skutki epidemii szczególnie dotkliwie odczuły właśnie pielęgniarki. Większość z nich zaraziła się koronawirusem w swoich miejscach pracy. Ponad 160 pielęgniarek zmarło z powodu COVID-19. Najwięcej spośród wszystkich zawodów medycznych. W szczytowym okresie pandemii wiele z nich zmuszonych było do pracy w ekstremalnych warunkach, na co dzień narażając siebie i swoich bliskich, pracując na dyżurach trwających nawet 72 godziny. Nie wszystkie z nich otrzymały obiecane dodatki covidowe.

Dziś pielęgniarki protestują przeciwko wieloletnim zaniedbaniom w ochronie zdrowia, a także przeciwko skandalicznym zapisom ustawy o minimalnym wynagrodzeniu (wycofującym wywalczone uprzednio tzw. zembalowe) i proponowanym współczynnikom, nieuczciwie różnicującym przedstawicielki pielęgniarstwa; przyjmującym wykształcenie jako jedyne kryterium oceny. Jaki tkwi w tym problem? Większość pracujących w zawodzie pielęgniarek kończyła średnie szkoły medyczne. Oznacza to, że pielęgniarki o najdłuższym stażu pracy, największym doświadczeniu będą najbardziej pokrzywdzone proponowanymi współczynnikami.

Jako Razem Śląsk popieramy postulaty Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych i sprzeciwiamy się proponowanym zapisom ustawy.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 10:56:44

Palestyńczycy znowu giną z rąk izraelskiej policji i wojska. Punktem zapalnym by

Maciej Konieczny:


Palestyńczycy znowu giną z rąk izraelskiej policji i wojska. Punktem zapalnym był wyrok sądowy nakazujący palestyńskim rodzinom opuszczenie ich domów we Wschodniej Jerozolimie, żeby zrobić miejsce dla izraelskich osadników. Wyrok, który wpisuje się w trwającą od dziesięcioleci kampanię pozbawiania Palestyńczyków ich ziemi i domów. Warto dodać, że Human Rights Watch oraz izraelska organizacja na rzecz praw człowieka B’Tselem uznały w tym roku politykę rasową Izraela za spełniającą definicję apartheidu według rozumienia prawa międzynarodowego.

Wyrok nakazujący Palestyńczykom opuszczenie swoich domów wywołał burzliwe protesty mieszkańców. W starciach z izraelską policją rannych zostało kilkuset protestujących. Policjanci zaatakowali teren meczetu Al-Aksa, trzeciego najważniejszego miejsca kultu dla muzułmanów, co doprowadziło do dalszej eskalacji. W internecie znaleźć można nagrania izraelskich nacjonalistów tańczących z radości na widok wybuchających na terenie meczetu pożarów.

Rządzący w palestyńskiej Strefie Gazy Hamas zażądał wycofania izraelskich sił z terenu meczetu po czym wystrzelił rakiety w kierunku Izraela. Ostrzał nie przyniósł żadnych ofiar. W odpowiedzi Izrael rozpoczął bombardowania gęsto zaludnionej Gazy zabijając 24 osoby. Najbliższe dni i godziny przyniosą zapewne dalsze zaostrzenie sytuacji i kolejne ofiary.

Tak długo, jak będzie trwać systemowa dyskryminacja Palestyńczyków przez Izrael, kradzież ziemi, wysiedlenia i nielegalne osadnictwo, tak długo, jak Izrael będzie bezkarnie łamał prawo międzynarodowe, korzystając z protekcji potężnych przyjaciół, tak długo, jak łamanie przez Izrael praw człowieka spotykało będzie się z zupełną bezradnością społeczności międzynarodowej, tak długo nie będzie szans na trwały pokój i bezpieczeństwo dla wszystkich mieszkańców regionu.

Społeczność międzynarodowa, w tym polski rząd, ma obowiązek upominać się o prawa człowieka oraz respektowanie prawa międzynarodowego.

Dlatego jako poseł, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i współprzewodniczący polsko-palestyńskiej grupy parlamentarnej wraz z posłanką Ewą Kołodziej zaprosiłem przedstawicieli rządu na zwołane w trybie pilnym spotkanie grupy, na którym zapytamy o to, co rząd robi w kwestii kryzysu we Wschodniej Jerozolimie i Strefie Gazy oraz będziemy się domagać stanowczej reakcji polskich władz. Będę również obecny na demonstracji solidarnościowej z Palestyńczykami w najbliższy czwartek o godzinie 18 w Krakowie.

Źródło
Opublikowano: 2021-05-11 12:38:17

Politycy PiS i przychylni im dziennikarze lubią zwalać odpowiedzialność za sto t

Maciej Konieczny:Politycy PiS i przychylni im dziennikarze lubią zwalać odpowiedzialność za sto tysięcy nadmiarowych zgonów w Polsce na wszystkich dookoła. Na Rafałą Trzaskowskiego, Platformę Obywatelską, Lewicę i diabli wiedzą, kogo jeszcze.

Trzeba powiedzieć jasno, że prawda jest dużo prostsza i dużo mniej przyjemna dla PiS: za taka liczbę nadmiarowych zgodnów odpowiedzialnośc ponosi rząd.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-10 20:31:05

Odwiedzili mnie kierowcy jednej z firm jeżdżących dla górnośląsko-zagłębiowskieg

Maciej Konieczny:


Odwiedzili mnie kierowcy jednej z firm jeżdżących dla górnośląsko-zagłębiowskiego ZTMu. Okazuje się, że aglomeracyjny przewoźnik zdziera z kierowców pod byle pretekstem kary umowne, których wysokość sięga często kilkuset złotych. Karę można dostać za wiele rzeczy: anonimową skargę na Facebooku, nieotwarcie drzwi zimą na przystanku, na którym nikt nie wsiada ani nie wysiada, ale i na podstawie skargi pasażerów, że kierowca otwiera bez sensu drzwi, gdy oni marzną, niewłaściwą ekspozycję identyfikatora lub niewyjaśnione przyspieszenie lub opóźnienie kursu, choć kierowcy wielokrotnie zgłaszali niespójności między papierowym rozkładem a tym z komputera. Kilkaset złotych kary dostać można było przed pandemia (teraz kierowcy nie prowadzą sprzedaży) też za brak dostępnych w sprzedaży biletów, w które kierowcy zaopatrywać się muszą sami, za własne pieniądze i które nie zawsze są w zakładzie dostępne.

Pewnie nie byłoby w ukaraniu od czasu do czasu pracownika po to żeby zadbać o jak najwyższą jakość usług. Kłopot polega na tym, że ZTM najwyraźniej wpływy z płaconych przez kierowców kar traktuje jako istotną część swojego budżetu. Słowem, zainteresowany jest raczej tym żeby kierowcy kary płacili niż tym, żeby wszystko funkcjonowało sprawnie. Z rozmowy z kierowcami wynikało, że ZTM nadrabia w ten sposób spowodowany pandemią brak wpływów z kar dla gapowiczów. Poza tym pandemia, nie pandemia, z kierowcy łatwiej ściągnąć. Dlatego też zwrócę się w tej kwestii do ZTMu z pytaniem, czy faktycznie stałe wpływy z kar mają wpisane do budżetu i jakiej wysokości.

Jeżeli chcemy, żeby kierowcy dobrze wykonywali swoją robotę, to codzienny, towarzyszący każdemu wyjazdowi lęk o utratę sporej części zarobków na pewno w tym nie pomaga.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-10 17:31:38

Politykę zawsze robi się w konkretnych warunkach, przeważnie dalekich od ideału

Maciej Konieczny:Politykę zawsze robi się w konkretnych warunkach, przeważnie dalekich od ideału i tego czego byśmy pragnęli. Politycy nie są więc od roztrząsania tego, co by było gdyby, ale działania dla ludzi i realizowania swojego programu tu i teraz. W przypadku Europejskiego Funduszu Odbudowy Lewica nie szukała wymówek, nie fantazjowała o nierealnych planach, ale zakasała rękawy i wzięła się do roboty.

Dzięki nam w Krajowym Planie Odbudowy znalazło się 850 milionów euro dla szpitali powiatowych, 300 milionów na ratowanie miejsc pracy w branżach najdotkliwiej doświadczonych przez pandemię, fundusze na budowę ponad 70 tysięcy mieszkań na wynajem w dostępnych dla Polaków cenach. Udało nam się również zapewnić, że 30% z rozdysponowanych środków trafi wprost do samorządów. Skutecznie uparliśmy się na powstanie komitetu monitorującego, w którym dominującą rolę odgrywała będzie strona społeczna.

Czy to sprawia, że Krajowy Plan Odbudowy spełnia wszystkie nasze oczekiwania? Oczywiście, że nie. Nie mamy niestety jeszcze większości w parlamencie. Zagłosowaliśmy za ogromnymi środkami dla Polski oraz dalszą integracją europejską, a jednocześnie udało nam się osiągnąć parę konkretnych rzeczy dla ludzi. Tak moim zdaniem powinna wyglądać dobra opozycyjna robota w parlamencie.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-10 13:59:26