17 września 1847 w powiecie radomyślańskim na Kijowszczyźnie urodziła się Filipi

Maciej Konieczny:

17 września 1847 w powiecie radomyślańskim na Kijowszczyźnie urodziła się Filipina Płaskowicka, polska socjalistka, nauczycielka i działaczka społeczna.

Wychowywała się na wsi pod opieką krewnych matki. Uczęszczała do gimnazjum w Kijowie, ale musiała przerwać naukę ze względu na brak środków materialnych. Wróciła w rodzinne strony i przez następne lata pracowała jako prywatna nauczycielka w okolicznych majątkach. Po pracy, za darmo uczyła też dzieci służby, pracowników folwarków i organizowała kółka samokształceniowe dla starszej młodzieży.

W czerwcu 1874 została zatrudniona jako nauczycielka w Krzywcu w posiadłości Seweryna Waryńskiego, jako nauczycielka trójki jego młodszych dzieci. Przebywając w majątku Płaskowicka poznała też najstarszego syna Seweryna, Ludwika, wówczas już studenta w Petersburskim Instytucie Technologicznym i zadeklarowanego socjalistę. Znajomość miała wielki wpływ na ich dalsze życie.

Dwa lata później Płaskowicka wyjechała do Warszawy, skąd po zdaniu egzaminów nauczycielskich, została skierowana do wsi Janisławice w powiecie skierniewickim. Miejscową szkołę musiała organizować praktycznie od zera, uczyła też wszystkich przedmiotów. Mimo carskiego zakazu prowadziła nauczanie w języku polskim. Działalność edukacyjna Płaskowickiej nie ograniczała się do dzieci. Kształciła też kobiety, założyła pierwsze kółko gospodyń wiejskich oraz kółko socjalistyczne. Była przekonana, że w polskich warunkach socjalistyczny ruch rewolucyjny nie może się ograniczać tylko do robotników, ale musi działać też wśród chłopów. Cały czas boryka się z problemami finansowymi i narastającą niechęcią ze strony urzędników, miejscowego ziemiaństwa i proboszcza.

Regularnie bywa też w Warszawie, gdzie włącza się w tworzenie konspiracyjnych kółek socjalistów, prowadzi też wykłady dla robotników i kształci młodych nauczycieli. Koncentruje się na kwestii chłopskiej i kobiecej, organizuje też pomoc dla więźniów. W Warszawie kilkakrotnie spotyka się z Waryńskim, wówczas już jednym z przywódców polskiego ruchu socjalistycznego, który ukrywa się przed carską policją, która bezlitośnie prześladuje lewicowych działaczy.

W sierpniu 1878 została aresztowana wraz z grupą socjalistycznych działaczy, między innymi Wacławem Święcickim, Bolesławem Mondsztajnem, Marią Hildt i Janem Hłasko. Zostają osadzeni w X pawilonie warszawskiej cytadeli, ciężkim areszcie dla więźniów politycznych, w którym na wyroki w XIX i XX wieku czekali też Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Stefan Okrzeja czy Róża Luksemburg. W więzieniu Płaskowicka poważnie podupada na zdrowiu. Mimo tego redaguje w areszcie nielegalne pismo “Głos Więźnia”. Mimo ścisłej kontroli i częstych rewizji udaje się wydać cztery numery pisma.

Na proces więźniowie muszą czekać w areszcie prawie dwa lata. Wyrok zapada w kwietniu 1870, Płaskowicka zostaje skazana na 5 lat zsyłki na wschodnią Syberię. W tym czasie jest już poważnie chora. Jeszcze w więzieniu bierze ślub z innym skazańcem, Michałem Daniłowiczem. Długa i ciężka podróż na Syberię to za dużo dla schorowanej Płaskowickiej. mimo opieki innych zesłańców, w tym lekarza Bolesława Mondsztajna jej stan się cały czas pogarsza. Umiera 3 stycznia 1881 na stacji pocztowej pod Krasnojarskiem. W chwili śmierci ma niecałe 34 lata.

Filipina Płaskowicka poświęciła swoje życie walce o emancypację grup wykluczonych: kobiet, chłopów i robotników. To między innymi dzięki niej walka o wyzwolenie kobiet w zasadzie od samego początku była elementem polskiej myśli socjalistycznej. Myśląc o bohaterach i bohaterkach historii wyobrażamy sobie często osoby z karabinem lub szablą w garści. Zazwyczaj mężczyzn. Dlatego tak ważne jest, żeby przypominać o kobietach takich jak Filipina Płaskowicka – cichych bohaterkach polskiej historii.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-17 19:06:07

Obejrzyj Maciej Konieczny: Dalsze trwanie przemysłu futrzarskiego nie ma żadnego uzasadnienia!

Maciej Konieczny:Dzisiaj w Sejmie pracujemy nad ustawą o ochronie zwierząt, która między innymi zakaże hodowli zwierząt na futra. Mam nadzieję, że prace zakończą się sukcesem.

Jeżeli dobrostan zwierząt cokolwiek dla nas znaczy, to dalsze trwanie przemysłu ferm norek w Polsce nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia i musimy z tym skończyć. Teraz.Źródło
Opublikowano: 2020-09-17 15:28:54

Dostałem dzisiaj z Ministerstwa Finansów odpowiedź na interpelację dotyczącą dzi

Maciej Konieczny:

Dostałem dzisiaj z Ministerstwa Finansów odpowiedź na interpelację dotyczącą działań podjętych przez premiera w sprawie nieprawidłowości w sieciach franczyzowych. Powiedzieć, że odpowiedź jest rozczarowująca, to nic nie powiedzieć.

W grudniu 2017 premier Morawiecki był gościem programu “Rozmowy niedokończone” na antenie telewizji TRWAM. Do studia dodzwoniła się ajentka jednej z sieci franczyzowych, opowiedziała o swojej dramatycznej sytuacji i zapytała, co rząd ma zamiar zrobić w sprawie franczyz. Premier odpowiedział, że sprawa jest mu znana, że nierównowaga między stronami umowy franczyzowej często prowadzi do patologii i zapowiedział powołanie w Krajowej Administracji Skarbowej zespołu, który zajmie się franczyzami.

Od tego czasu minęły prawie trzy lata. Zapytaliśmy więc o to, kto wchodzi w skład tego zespołu w KAS, jakie są wyniki jego prac, o kontrole skarbowe w firmie Żabka Polska i inne działania premiera, bo byłem pewien, że skoro Mateusz Morawiecki wie od lat o problemach ajentów i franczyzobiorców, to z pewnością na jednym zespole w KAS się nie skończyło.

Zamiast odpowiedzi na pytania dostałem pokrętne wymówki i zasłanianie się tajemnicą skarbową i tajnością umów między podmiotami gospodarczymi. Tyle, że ja nie pytałem o konkretne przypadki, tylko o działania premiera i zespołu w KAS, który powołał. Na ten temat w odpowiedzi nie ma ani słowa. I chyba nawet wiem dlaczego. Bo żadnego zespołu w KAS nie ma, prawda panie premierze? Nic pan nie zrobił w tej sprawie, ale głupio się wprost przyznać, prawda? Znowu oszukaliście ludzi?

To nie są jednostkowe przypadki, którymi zajmować się może ten czy inny urząd skarbowy. To nie są pojedyncze sprawy sądowe, dotyczące konkretnych ludzi. Tysiące pokrzywdzonych ludzi i tysiące ludzkich tragedii nie mogą wciąż doczekać się żadnej konkretnej odpowiedzi ze strony państwa. Żadna instytucja państwowa nie czuje się zobowiązana żeby odpowiedzieć. Nic tylko uniki, wymówki i rzucane półgębkiem sugestie, że nic się nie da zrobić, bo wiecie… Żabka. Żabka, która okazuje się być większą potęgą, niż futrzarskie lobby, któremu nawet prezes Kaczyński ośmielił się, wbrew ojcu Rydzykowi, stawić czoła.

Nie przyjmuję takiej odpowiedzi do wiadomości, nie przyjmuję do wiadomości bezczynności polskiego rządu i jego wymówek. Czas powiedzieć uczciwe, po czyjej stronie pan stoi, panie premierze. Ajentów i franczyzobiorców, czy wielkiej korporacji?


Źródło
Opublikowano: 2020-09-17 12:45:32

Obejrzyj Maciej Konieczny o sprawiedliwym prawie spadkowym

Maciej Konieczny:


W cieniu innych medialnych spraw odbyło się dzisiaj w Sejmie drugie czytanie projektu ustawy, który naprawia wieloletnie zaniedbanie polskiego państwa.

Dzięki tej ustawie osoby wychowujące się w rodzinnych domach dziecka lub pieczy zastępczej nie będą musiały płacić podatku jeżeli będą dziedziczyć po swoich opiekunach. Tak jak dzieci nie płacą podatku od spadku po swoich rodzicach biologicznych.

Bardzo cieszy mnie, że to jedna z niewielu ustaw, w przypadku których politycy wszystkich opcji mówią jednym głosem. Mam nadzieję, że Sejm przyjmie ją jednogłośnie.

A skoro już przy sprawiedliwym prawie spadkowym jesteśmy, to czas wreszcie, żebyśmy wprowadzili normalny, europejski podatek od dziedziczenia wielkich fortun.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-16 21:00:42

Dziś w Sejmie miało miejsce założycielskie spotkanie Polsko-Palestyńskiej Grupy

Maciej Konieczny:

Dziś w Sejmie miało miejsce założycielskie spotkanie Polsko-Palestyńskiej Grupy Parlamentarnej. Zostałem wybrany na jej współprzewodniczącego wraz z Ewa Kołodziej Poseł na Sejm RP (PO). To sytuacja bez precedensu. Po raz pierwszy na czele grupy staną dwie osoby. Wiceprzewodniczącymi Grupy zostali Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica), Joanna Frydrych (PO) i Tadeusz Woźniak (Zjednoczona Prawica).

W sprawę palestyńską jestem zaangażowany od lat. Zależało mi bardzo, aby na czele grupy parlamentarnej stanął przedstawiciel lewicy, bo to lewica zawsze stała w awangardzie walki o prawa Palestyńczyków. To lewica najgłośniej protestowała przeciwko brutalności i bezkarności państwa Izrael. Dlatego chciałbym zaprosić do współpracy pozaparlamentarne środowiska działające na rzecz pokoju, praw człowieka, wolnej i demokratycznej Palestyny.

Będę informował o bieżących działaniach i najbliższych planach grupy. Zapraszam do kontaktu!


Źródło
Opublikowano: 2020-09-16 16:29:08

Od kilku dni dostaję od Was setki wiadomości w sprawie ustawy, która powszechnie

Maciej Konieczny:

Od kilku dni dostaję od Was setki wiadomości w sprawie ustawy, która powszechnie jest już nazywana “Bezkarność+” albo “Lex Sasin”, czyli druku 539. Za wszystkie wiadomości bardzo dziękuję i na wszystkie staram się odpisywać, ale chciałbym w tym miejscu jasno zadeklarować: nigdy nie poprę tego projektu. Podobnie, jak cały klub Lewicy, zagłosuję przeciw.

Ten bulwersujący projekt ma gwarantować urzędnikom i politykom całkowitą bezkarność za działania podejmowane w czasie pandemii. Nieważne, jakie przepisy naruszą, nieważne, jakie przestępstwa popełnią, jeżeli tylko ich działania będą miały cokolwiek wspólnego z “przeciwdziałaniem epidemii”.

Wywaliłeś 70 milionów na nielegalne wybory, które się nie odbyły? Nic się nie stało! Kupiłeś bezprzetargowo maseczki, które do niczego się nie nadają? Każdemu się zdarza! Kupiłeś respiratory-widmo od handlarza bronią? Możesz spać spokojnie! Wystarczy powiedzieć, że działałeś w “interesie społecznym”. Czy ustawa jakkolwiek ten interes definiuje? Oczywiście, że nie!

Co jeszcze? Co tylko chcecie! Defraudacje? Decyzje wydawane z naruszeniem prawa? Korupcja? Mętne interesy z pisowskimi kolesiami? Jasne, że tak! Pod warunkiem, że da się to jakkolwiek podciągnąć pod chęć walki z covidem.

Ta władza wielokrotnie pokazywała, że jej cynizm nie ma granic, że jej cwaniactwo nie ma żadnych hamulców, że w interesie swoim i swoich kolesi zrobi każde świństwo i naruszy każde prawo.

PiS szedł po władzę pod hasłami walki z korupcją i przestępczością, która miałą trawić salon i elity. Okazuje się, że korupcja i przestępstwa są jednak całkiem ok. Chodziło tylko o wymianę elit na swoje.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-16 14:08:55

Pablo Iglesias wicepremier Hiszpanii i jeden z liderów Podemos zapowiedział dzis

Maciej Konieczny:

Pablo Iglesias wicepremier Hiszpanii i jeden z liderów Podemos zapowiedział dzisiaj, że potomkowie żołnierzy Brygad Międzynarodowych będą mogli otrzymać hiszpańskie obywatelstwo.

Iglesias napisał na Twitterze: "Potomkowie ochotników i ochotniczek z Brygad Międzynarodowych, walczących w Hiszpanii o wolność i przeciwko faszyzmowi będą mogli otrzymać hiszpańskie obywatelstwo. Najwyższy czas, żeby hiszpański rząd powiedział tym bohaterom i bohaterkom demokracji: Dziękujemy, że przybyliście! "

Będzie to najprawdopodobniej element przygotowywanej przez rząd "Ustawy o pamięci", która ma być aktem dziejowej sprawiedliwości wobec ofiar frankistowskiego reżimu oraz ich rodzin. Na razie nie znamy jeszcze szczegółów.

W szeregach wojsk republikańskich Hiszpanii przed faszyzmem broniło około 30 tys. ochotników z całego świata. Wśród nich było 5 tysięcy Polaków, którzy do historii przeszli jako Dąbrowszczacy. II Rzeczpospolita w haniebnym i tchórzliwym akcie uległości pozbawiła ich polskiego obywatelstwa.

Bardzo cieszy mnie, że hiszpański rząd podejmuje działania na rzecz, nawet symbolicznego, docenienia bohaterów i bohaterek z Brygad Międzynarodowych.

Bardzo dziękuję Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności, dzięki któremu zwróciłem uwagę na tę informację i które wykonuje wspaniałą robotę, żeby zachować pamięć o Dąbrowszczakach.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-15 21:00:01

Obejrzyj Maciej Konieczny o amerykańskich żołnierzach w Polsce

Maciej Konieczny:


Na dzisiejszej Komisji Spraw Zagranicznych dyskutowaliśmy o ratyfikacji umowy o współpracy wojskowej między Polską, a Stanami Zjednoczonymi.

PiS przedstawia tę umowę jako wielki sukces, ale moim zdaniem jest ona pod wieloma względami problematyczna:
– sama koncepcja oparcia bezpieczeństwa Polski na amerykańskiej armii wydaje się koncepcją z innej epoki. Powinniśmy przede wszystkim rozwijać współpracę obronną z innymi państwami UE. Te państwa w przeciwieństwie do amerykańskich żołnierzy nie znikną z Europy, kiedy przestanie im się to opłacać
– zrezygnowanie przez Polskę z jurysdykcji nad amerykańskimi żołnierzami jest poważnym powodem do niepokoju. Bezkarność amerykańskich żołnierzy jest poważnym problemem społecznym w wielu krajach, w których goszczą
– przerzucenie całości kosztów infrastrukturalnych obecności amerykańskich wojsk na Polskę sprawia, że poniesiemy ogromne wydatki i to w dodatku w trakcie kryzysu i recesji. Rząd nie umie nawet orientacyjnie określić o jakich kwotach mowa.

Szkoda też, że zamiast na merytoryczną dyskusję o bezpieczeństwie i obronności Polski większość posiedzenia poświęciliśmy na tradycyjne przepychanki między PiSem, a PO.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-15 18:15:27

Dzisiaj wspólnie z Wanda Nowicka, Maciej Gdula i Poseł Andrzej Szejna reprezento

Maciej Konieczny:

Dzisiaj wspólnie z Wanda Nowicka, Maciej Gdula i Poseł Andrzej Szejna reprezentowałem klub Lewica podczas spotkania w Kancelarii Premiera poświęconego sytuacji w Białorusi.

Dla mnie kluczowa jest jedna prosta rzecz. Celem społeczności międzynarodowej, celem polskiej dyplomacji powinna być demokratyczna i stabilna Białoruś. Żeby tak się stało potrzebujemy działać na rzecz nowych, transparentnych i demokratycznych wyborów, w których społeczeństwo białoruskie będzie w stanie zadecydować o swoim dalszym losie. To jest bardzo ważne. Bardzo ważne, żebyśmy pamiętali że nie jest naszą rolą wskazywanie przyszłych wyborów geopolitycznych czy gospodarczych Białorusi, bo jeżeli mówimy o demokratycznej Białorusi to ta rola, te wybory, ten głos powinien należeć do białoruskiego społeczeństwa.

Białorusini muszą móc mieć narzędzia do wybierania swoich reprezentantów i wybierania takiej drogi, która będzie w ich interesie. Nie w interesie sąsiadującego imperium, nie w interesie międzynarodowych instytucji finansowych, nie w interesie amerykańskiego czy chińskiego kapitału, ale w interesie samych Białorusinów. Nasza rola jest taka, żeby dołożyć wszelkich starań, żeby wesprzeć Białorusinów na tej drodze do w pełni demokratycznych wyborów i do tego, żeby mogli się rządzić sami i sami decydować o swoim losie.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-14 19:30:18

Obejrzyj Maciej Konieczny – Świadczenie kryzysowe

Maciej Konieczny:


Wczoraj zaprezentowaliśmy Jesienną Ramówkę Lewicy, bo polityka musi mieć ramy, żeby funkcjonować i rozwiązywać problemy ludzi.
Mówiłem o jednym z czterech projektów ustaw- wprowadzeniu świadczenia kryzysowego w wysokości 2100 zł na rękę oraz podniesieniu kwoty zasiłku dla bezrobotnych do połowy ostatniej pensji, ale nie mniej, niż 1400 zł.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-14 08:00:01

Dziś w Katowicach z posłanką Wanda Nowicka i posłem Maciej Kopiec dokonaliśmy ko

Maciej Konieczny:

Dziś w Katowicach z posłanką Wanda Nowicka i posłem Maciej Kopiec dokonaliśmy kontroli poselskiej w Śląskim Kuratorium Oświaty. Spotkaliśmy się z kurator Urszulą Bauer, by porozmawiać o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą nowy rok szkolny w sytuacji pandemii koronawirusa. Oficjalne komunikaty płynące ze strony rządu mocno rozmijały się bowiem z tym, co mówili nam nauczyciele i rodzice. Kuratorium poświęciło nam ponad godzinę i udzieliło bardzo obszernych wyjaśnień. Niestety, nie wszystkie nasze wątpliwości zostały rozwiane.

Chaos, jaki nastąpił w pierwszym tygodniu roku szkolnego pokazał, że mimo zapewnień ministra Piontkowskiego, nie byliśmy dobrze przygotowani na powrót uczniów i uczennic oraz pracowników oświaty do szkół po wakacjach. Lewica od początku pandemii zgłaszała rozwiązania, jak uchronić się przed drugą falą zachorowań i przygotować się bezpiecznie do nowego roku szkolnego. Trzykrotnie zwracaliśmy się do premiera Mateusza Morawieckiego i marszałek Elżbiety Witek, by zorganizować wysłuchania w Sejmie w tej sprawie, lecz zostaliśmy zignorowani.

Na spotkaniu z kurator pytałem o kwestie pracownicze, dotyczące bezpieczeństwa i komfortu pracy nauczycieli w warunkach pandemii. Pytałem, czy można coś zrobić, aby nauczyciele z grup ryzyka, a więc starsi, chorzy, nie byli narażeni na zachorowanie poprzez codzienny kontakt osobisty z uczniami. Niestety, nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Pytałem również o to, czy planowane są programy darmowych szczepień na grypę dla personelu szkolnego. Kuratorium nic nie wiadomo o takich rozwiązaniach na poziomie centralnym i wojewódzkim. Sprawa szczepień personelu pozostaje w gestii organizatorów oświaty – samorządów gminnych lub powiatowych.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-10 21:15:00

10 września 1991 zmarł Jan Józef Lipski, senator RP, działacz opozycji demokraty

Maciej Konieczny:

10 września 1991 zmarł Jan Józef Lipski, senator RP, działacz opozycji demokratycznej i Przewodniczący Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej.

Całe życie Lipskiego było poświęcone walce o wolną i sprawiedliwą Polskę. Już w wieku 16 lat walczył w powstaniu warszawskim. Od połowy lat pięćdziesiątych angażował się w działalność opozycyjną, najpierw w ramach Klubu Krzywego Koła, później współpracując z październikowym tygodnikiem "Po prostu" i paryską "Kulturą".

W późniejszych latach był jednym z inicjatorów Listu 34 (protestu intelektualistów przeciwko cenzurze) i Listu 59 (protestu przeciwko wpisaniu do konstytucji PRL "kierowniczej roli PZPR" i wieczystego sojuszu z ZSRR). Był jednym z współzałożycieli Komitetu Obrony Robotników i członkiem "Solidarności".

PRL krytykował z pozycji demokratycznych i lewicowych, jednocześnie bezkompromisowo sprzeciwiając się nacjonalizmowi. Zagrożenie, jakie niesie ze sobą ideologia narodowa opisywał w wielu tekstach, między innymi w ponadczasowej książce "Dwie ojczyzny – dwa patriotyzmy".

W 1987 był jednym z inicjatorów odbudowy Polskiej Partii Socjalistycznej w kraju i został jednym z jej liderów. W wyborach kontraktowych kandydował jako przedstawiciel Komitetu Obywatelskiego do Senatu z okręgu radomskiego. Mimo, że ze względu na lewicowe poglądy Lipskiego konserwatywna prawica wystawiła przeciwko niemu kontrkandydata, udało mu się uzyskać mandat. Zmarł kilka miesięcy przed zakończeniem kadencji.

O Janie Józefie Lipskim można i należałoby napisać dużo więcej, to postać wybitna i kluczowa dla zrozumienia losów Polski w XX wieku. Dlatego bardzo zachęcam do lektury wspomnienia o nim, które kilka dni po jego śmierci opublikowała Lidia Ciołkoszowa (link w komentarzu).


Źródło
Opublikowano: 2020-09-10 16:54:04

Jak co środę, zapraszam Was na kolejny live chat. Jak wszystko się uda, to będzi

Maciej Konieczny:

Jak co środę, zapraszam Was na kolejny live chat. Jak wszystko się uda, to będziemy nadawać nie tylko tutaj, ale również na Instagramie!

Zapraszam na 18:00 na ten profil albo na @maciejkoniecznyrazem na Instagrama.

Dużo się działo ostatnio, dzisiaj byłem na spotkaniu w sprawie Żabek w ministerstwie sprawiedliwości, na spotkaniu ze Swietlaną Cichanouską, a wczoraj pomagałem na granicy polsko-białoruskiej Fundacja Ocalenie dopilnować, żeby Kheda, młoda Czeczenka, której w ojczyźnie grożą prześladowania została bezpiecznie i zgodnie z procedurami wpuszczona do Polski. Chętnie Wam o wszystkim opowiem i jak zwykle odpowiem na Wasze pytania.

Do zobaczenia!

PS. Jeżeli nie dacie rady wziąć udziału w lajwie, a chcecie o coś zapytać, to napiszcie pytanie w komentarzu, odpowiem podczas transmisji i będziecie mogli później obejrzeć


Źródło
Opublikowano: 2020-09-09 14:31:41

Pamiętacie dramatyczną deportację Khedy sprzed pół roku? Młoda Czeczenka, której

Maciej Konieczny:

Pamiętacie dramatyczną deportację Khedy sprzed pół roku? Młoda Czeczenka, której rodzina była brutalnie prześladowana, której w kraju pochodzenia grozi ogromne niebezpieczeństwo została rozdzielona z bliskimi i wyrzucona z Polski. Nie pomogła wtedy interwencja Fundacji Ocalenie, Marceliny Zawiszy i Adriana Zandberga na Okęciu. Straż graniczna pozostawała nieugięta.

Dzięki pomocy ludzi i działaniom Fundacji Ocalenie Kheda ostatnie pół roku spędziła bezpieczna w Białorusi, niedaleko polskiej granicy. Kilka dni temu minął jej półroczny zakaz wjazdu do Polski. Wczoraj razem z Fundacją Ocalenie pojechaliśmy się na granicę przypilnować żeby zgodnie z prawem Kheda wjechała do Polski i weszła w procedurę przyznania ochrony międzynarodowej. I chyba dobrze, że pojechaliśmy, bo nie wszystko poszło tak gładko jak powinno. Najważniejsze, że Kheda jest w Polsce i niebawem połączy się z rodziną.

Szerzej o sprawie i wczorajszej interwencji opowiem o 18:00 w cotygodniowym spotkaniu na żywo. Zapraszam do oglądania.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-09 09:30:36

Twoje prawa są łamane? Potrzebujesz porady prawnej?

Maciej Konieczny:

Twoje prawa są łamane? Potrzebujesz porady prawnej?

Pomoc jest już w drodze!

W moim biurze poselskim możesz otrzymać bezpłatną pomoc prawną, żeby skuteczniej walczyć o swoje prawa.

W tym tygodniu zapraszam na dwa dyżury prawnika:
– 8.09 (wtorek) godz. 13-15 (DYŻUR TELEFONICZNY)
📞 zadzwoń na numer 787 909 766
– 10.09 (czwartek) godz. 12-15 (DYŻUR NA MIEJSCU)

Dyżury odbywają się w moim biurze poselskim przy ul. Andrzeja 13 w Katowicach.

Nie dasz rady przyjść? Nie szkodzi! Napisz maila na adres: poselskie.pogotowie.prawne@gmail.com


Źródło
Opublikowano: 2020-09-07 18:17:05

Wziąłem dzisiaj udział w upamiętnieniu Robotniczej Brygady Obrony Warszawy, któr

Maciej Konieczny:

Wziąłem dzisiaj udział w upamiętnieniu Robotniczej Brygady Obrony Warszawy, która we wrześniu '39 broniła stolicy przed hitlerowskim natarciem.

Brygada powstała 6 września i walczyła aż do kapitulacji stolicy. W jej szeregach ramię w ramię walczyli ochotnicy z PPS, Bundu, związków zawodowych i robotnicy. Socjaliści i robotnicy bronili stolicy przed hitlerowcami, kiedy wielu z tych, którzy przed wojną nazywali lewicowców żydokomuną i odmawiali im patriotyzmu zdążyło już uciec za granicę.

Brygada liczyła ok. 6 tys. osób, a jej żołnierze odmówili złożenia broni nawet po kapitulacji Warszawy i byli gotowi walczyć do końca. Dopiero osobista interwencja kapitana Mariana Keniga, dowódcy brygady skłoniła żołnierzy do złożenia broni.

Oczywiście IPN i prawica na temat Brygady milczą. Nie przeczytacie też o niej w podręcznikach. Rola socjalistów w walkach o niepodległą i sprawiedliwą społecznie Polskę nie była i nie będzie wygodna dla prawicy. Ale prawicowa propaganda nie zmieni przeszłości i nie zmieni historii.

Dlatego dzisiaj spotkaliśmy się przed dawną redakcją pepeesowskiego "Robotnika", gdzie we wrześniu '39 mieścił się punkt werbunkowy Brygady, żeby oddać hołd bohaterom tamtych tragicznych dni. Dziękuję Inicjatywa Pracownicza Warszawa, Czerwona Młodzież – Organizacja Młodzieżowa PPS, Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności, Związkowa Alternatywa, Przychodnia Skłot, Razem w Warszawie i Adrian Zandberg, że spotkaliśmy się dzisiaj na Wareckiej wspólnie.

Cześć i chwała bohaterom!

Źródło
Opublikowano: 2020-09-06 21:10:57

Dziś rocznica śmierci Marii Kelles-Krauz – polityczki Polskiej Partii Socjalisty

Maciej Konieczny:

Dziś rocznica śmierci Marii Kelles-Krauz – polityczki Polskiej Partii Socjalistycznej, działaczki społecznej i tłumaczki oraz pierwszej kobiety w Polsce wybranej na stanowisko Przewodniczącej Rady Miejskiej.

Urodziła się w Radomiu w 1882 r. Od lat młodości należała do PPS – Frakcja Rewolucyjna. W latach I Wojny Światowej działała w Komitecie Obywatelskim i przewodniczyła radomskiej Lidze Kobiet Pogotowia Wojennego.
Już w październiku 1918 r., przed wywalczeniem przez kobiety praw wyborczych, Liga wydrukowała ulotkę następującej treści: „Polska powstaje!…Wierzymy, że musi być wolna, niepodległa, zjednoczona i ludowa – i taką powstającą Ojczyznę jako obywatelki Polski – witamy! W tej niezmiernie ważnej chwili dziejowej, gdy stary zmurszały świata porządek się wali i w proch się rozsypują bałwany przesądów wiekowych – w tej chwili nie powinno również zabraknąć stanowczego i silnego głosu kobiet polskich, wołającego o równe, obywatelskie prawa dla siebie”.

3 listopada 1918 r. w radomskim kinie Corso odbył się Wiec Kobiet Polskich, domagających się pełni praw wyborczych i społecznego równouprawnienia. Maria Kelles-Krauz była jedną z pomysłodawczyń i organizatorek wiecu. Niedługo później, 1 kwietnia 1919 r., została radną miasta Radomia – a także pierwszą kobietą w Polsce, która objęła stanowisko Przewodniczącej Rady Miejskiej.

Jak wspominała: "Zaczęła się Wolna Polska! Wkrótce przeprowadzono wybory do Rady Miejskiej. Polacy i Żydzi socjaliści uzyskali większość i ku zdumieniu, a nawet zgorszeniu niektórych Radomiaków, mnie wybrano na Prezesa Rady Miejskiej. Coś niesłychanego! Pierwsza kobieta w Polsce na tym stanowisku!"

Swoją funkcję pełniła przez dwie kadencje, a w radzie miejskiej zasiadała do wybuchu II Wojny Światowej. Z jej inicjatywy wprowadzono w Radomiu m.in. powszechny obowiązek szkolny i opiekę dentystyczną dla dzieci, otwarto także pierwszą bibliotekę publiczną w mieście.

W 1927 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W trakcie wojny prowadziła komplety tajnego nauczania i zajmowała się produkcją mydła, żeby wyżywić rodzinę – jej mąż, lekarz i działacz PPS Stanisław Kelles-Krauz, został wywieziony do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.

Po zakończeniu wojny Stanisław wrócił do Radomia, a w 1946 r. został mianowany posłem nadzwyczajnym RP i ministrem pełnomocnym w Danii, gdzie przebywał do 1954 r. Maria Kelles-Krauz pojechała na placówkę z mężem; nauczyła się języka duńskiego i zajęła tłumaczeniem duńskiej literatury.

Po powrocie z Danii osiadła z mężem w Warszawie. Zmarła w 1969, pochowana na Cmentarzu Powązkowskim.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-04 15:51:46