Protest przeciw sprzedaży działki w parku na Kamionku. „Niech zajmie się tym Trzaskowski i prokuratura”

Magdalena Biejat:

Jest dla mnie oburzające, że trzeba wytaczać takie działa, wchodzić do urzędu z posłami, grozić nagłośnieniem sprawy przez media, żeby otrzymać informację, która wszystkim obywatelkom i obywatelom się należy. Tym bardziej, że ich ujawnienie nakazał Naczelny Sąd Administracyjny i była to realizacja prawomocnego wyroku.

Protest przeciw sprzedaży działki w parku na Kamionku. „Niech zajmie się tym Trzaskowski i prokuratura”

Hasła 'Park jest nasz!' i 'Gdzie jest Rafał?' skandowali uczestnicy protestu na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych. Domagali się uchylenia sprzedaży deweloperowi działki stanowiącej fragment tego parku.

Źródło
Opublikowano: 2020-09-20 18:18:20

Już za godzinę widzimy się przy Kinowej 23, zrobić sobie zdjęcie obok zabytkoweg

Magdalena Biejat:

Już za godzinę widzimy się przy Kinowej 23, zrobić sobie zdjęcie obok zabytkowego terenu Błoni Kamionkowskich sprzedanego przez Ratusz bez zgody konserwatora zabytków. Będziemy walczyć, żeby ogradzający go płot wkrótce zniknął a teren znowu służył mieszkańcom i mieszkankom! 💪🌳🌲🌱

Więcej o całej sprawie dowiecie się z profilu Miasto Jest Nasze, które walczy o Błonia od kilku lat i z artykułu w Gazecie Wyborczej (link w komentarzu).


Źródło
Opublikowano: 2020-09-19 11:07:22

Dziś mamy głosować nad drukiem 539, który wprowadza zdjęcie odpowiedzialnoś

Magdalena Biejat:

Dziś mamy głosować nad drukiem 539, który wprowadza zdjęcie odpowiedzialności z urzędników, którzy łamali prawo, o ile robili to „w celu przeciwdziałania COVID-19”. PiS zapewnia sobie w ten sposób bezterminowo bezkarność, z mocą działania wstecz.
Choć za podejmowanie działań bez podstawy prawnej i poza granicami prawa każdy i każda ponosi odpowiedzialność, to od dawna rządzący dbają o specjalne traktowanie dla swoich. Teraz chcą tę zasadę zapisać w ustawie, budując państwo, w którym można bezkarnie zorganizować fikcyjne wybory za 70 mln zł, kupować bez przetargów respiratory od kolegów albo maski bez atestów do szpitali.
W demokratycznym państwie prawa nie może być równych i równiejszych. Decyzje, które kształtują życie wszystkich mieszkańców i mieszkanek kraju, nie mogą być podejmowane nieodpowiedzialnie – a do tego doprowadzi wprowadzenie tych przepisów. Zagłosuję przeciw tym skandalicznym propozycjom.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-17 18:01:22

Ochrona praw zwierząt jest jedną z rzeczy, która szczególnie łączy nas na Lewicy

Magdalena Biejat:

Ochrona praw zwierząt jest jedną z rzeczy, która szczególnie łączy nas na Lewicy. Już w grudniu na wspólnej konferencji Razem, SLD i Wiosny zapowiedzieliśmy, że będziemy starać się zakazać do 2023 r. wykorzystywania zwierząt w cyrkach, chowu futerkowego i klatkowego. Dlatego ucieszyła nas zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego wprowadzenia tzw. #5dlazwierząt, która realizuje część naszych postulatów dotyczących m.in.:
– ograniczenie uboju rytualnego,
– zakazu hodowli zwierząt futerkowych,
– zakazu występów zwierząt w cyrkach,
– zakazu trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi,
– rozszerzenia uprawnień organizacji pozarządowych dbających o prawa zwierząt.

Zagłosuję za tym projektem z pełnym przekonaniem. Nie wiem tylko, czy Jarosławowi Kaczyńskiemu uda się tym razem wygrać z lobby futrzarskim w jego własnym klubie i nie przyjdzie nam czekać na realizację tych postulatów do kolejnej kadencji, gdy będzie sprzyjająca temu lewicowa większość.5dlazwierząt

Źródło
Opublikowano: 2020-09-16 17:52:45

W tym tygodniu razem ze społecznikami Miasto Jest Nasze i członkami Razem w Warszawie interweniowałam dwukrotnie w Ratus

Magdalena Biejat:

W tym tygodniu razem ze społecznikami Miasto Jest Nasze i członkami Razem w Warszawie interweniowałam dwukrotnie w Ratuszu, by wyegzekwować prawomocny wyrok sądu.
Od 2018 roku Miasto Jest Nasze próbowało uzyskać od m.st. Warszawy dokumenty potwierdzające, że sprzedaż zabytkowych Błoń Kamionkowskich, na których ma zostać wybudowane osiedle, była nielegalna. W tym roku Naczelny Sąd Administracyjny nakazał Ratuszowi udostępnienie do publicznej informacji ekspertyz, na podstawie których sprzedano zabytkowy kawałek parku. Pomimo wyroku miasto aż przez 4 miesiące nie ujawniło dokumentów!
We wtorek urzędnicy nie wpuścili mnie do Biura Prawnego i nie dali mi dostępu do ekspertyzy po raz kolejny lekceważąc prawo. Poinformowano mnie, że dokument jest w archiwum i potrzebnych jest kilka dni, żeby można było mi go udostępnić. W magiczny sposób ekspertyza zmaterializowała się jednak tego samego dnia popołudniu na stronie urzędu miasta ¯_(ツ)_/¯
Z opinii prawnych opublikowanych po mojej interwencji wynika jasno, że przy sprzedaży fragmentu parku na Błoniach doszło do naruszenia prawa. Nie odpuścimy tej sprawy i będziemy walczyć dalej o zielone, dostępne dla wszystkich miasto, które działa w granicach i na podstawie prawa.
Zapraszam Was w sobotę o 12 na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia z płotem, który postawił deweloper na Błoniach Kamionkowskich i który mam nadzieję wkrótce zniknie.

Przy publikacji ekspertyz miasto napisało: “Jesteśmy transparentni i nie mamy nic do ukrycia”. Szkoda, że przez 4 miesiące udawało, że sprawy nie ma i w trakcie interwencji próbowało mnie zbyć mówiąc, że nie wiedzą, gdzie są ekspertyzy, których ujawnienie nakazał Naczelny Sąd Administracyjny.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-16 13:09:48

Obejrzyj Zmieniamy Polskę także z opozycji

Magdalena Biejat:


Czy z opozycji da się zmienić Polskę? Razem i Lewicy się to udaje. Jesteśmy konstruktywnymi przeciwnikami PiS. Zobaczcie Magdalena Biejat w polsatnews.pl!


Źródło
Opublikowano: 2020-09-15 11:43:20

Posłanka Magdalena Biejat z Razem wspólnie z Andrzejem Rozenkiem z SLD interweniują w sprawie megabloku w Pruszkowie! Po

Magdalena Biejat:

Posłanka Magdalena Biejat z Razem wspólnie z Andrzejem Rozenkiem z SLD interweniują w sprawie megabloku w Pruszkowie! Posłowie złożyli interpelację do Ministra Środowiska, w której pytają, jakim cudem deweloper chce budować na terenach podmokłych będących domem dla ponad 20 gatunków ptaków zagrożonych. Budowa bloku jest niezgodna z normami środowiskowymi i budzi ogromne kontrowersje wśród mieszkańców Pruszkowa, którzy masowo się jej sprzeciwiają.

Pełny tekst interpelacji jest do przeczytania na stronie: http://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp…

Zawsze Razem z mieszkańcami!


Źródło
Opublikowano: 2020-09-12 14:19:16

Dziś z Beata Maciejewska – Posłanka Lewicy, Gdańsk prezentowałyśmy projekt autorstwa OPZZ dotyczący świadczenia macierzy

Magdalena Biejat:

Dziś z Beata Maciejewska – Posłanka Lewicy, Gdańsk prezentowałyśmy projekt autorstwa OPZZ dotyczący świadczenia macierzyńskiego, który złożyliśmy jako Klub Lewicy w Sejmie.

W tarczy antykryzysowej znalazł się przepis umożliwiający obniżenie wymiaru czasu pracy oraz wynagrodzenia. Przepisy w szczególny sposób uderzyły w Polki, które w trudnym czasie pandemii urodziły dziecko. Mniej pracy i mniejsze pensje to potem mniejszy zasiłek macierzyński. Świadczenie to jest wyliczane na podstawie średniej zarobków z 12 miesięcy pracy poprzedzających moment urlopu macierzyńskiego. Wielu matkom obniżono pensje chwilę przed macierzyńskim. Nie widzimy powodu, żeby były pokrzywdzone na skutek rządowych ustaw antykryzysowych.

Chcemy, żeby świadczenie macierzyńskie było wyliczane na podstawie wynagrodzenia bez uwzględniania obniżek pensji wprowadzanych w czasie epidemii. Zgłoszony przez nas projekt zakłada automatyczne wyrównanie wszystkich wyliczanych wcześniej świadczeń i wypłacenie przez ZUS odpowiedniego wyrównania wszystkim poszkodowanym matkom. Bez konieczności składania wniosków i dopraszania się o przywrócenie właściwej wysokości świadczenia.

Jesteśmy po stronie kobiet i po stronie rodzin, po prostu. Liczę, że projekt zyska poparcie wszystkich klubów parlamentarnych i jak najszybciej będziemy mogli naprawić te nieprawidłowości.

Dziękuję OPZZ za inicjatywę i współpracę! Dziękuję za wspólną konferencję Katarzynie Dudzie i Renacie Górnej z Wydziału Polityki Społecznej OPZZ!Źródło
Opublikowano: 2020-09-11 14:58:41

Dziś 115 rocznica śmierci Marcina Kasprzaka, lewicowego działacza z przełomu XiX i XX w., związanego przez większość życ

Magdalena Biejat:

Dziś 115 rocznica śmierci Marcina Kasprzaka, lewicowego działacza z przełomu XiX i XX w., związanego przez większość życia z PPS. Przez lata działał w konspiracji, został stracony na Cytadeli w 1905 r. Jego aresztowanie wywołało falę protestów i było jednym z wydarzeń przyspieszających wybuch rewolucji 1905 roku.
Historia Kasprzaka popada w zapomnienie, podobnie jak jego pomnik, który stoi zaniedbany przy ulicy, której patronuje. Podbijam pytanie Razem w Warszawie do
Krzysztof Strzałkowski- Burmistrz Dzielnicy Wola: czy ktoś wreszcie zajmie się pomnikiem jednego z naszych bohaterów?
Źródło
Opublikowano: 2020-09-08 17:56:04

Jestem na manifestacji Extinction, by czuwać nad przestrzeganiem praw obywatelskich osób zatrzymanych i wesprzeć ich w w

Magdalena Biejat:


Jestem na manifestacji Extinction, by czuwać nad przestrzeganiem praw obywatelskich osób zatrzymanych i wesprzeć ich w walce przyszłość naszej planety.

Jest z nami Adrian Zandberg oraz Beata Maciejewska – Posłanka Lewicy, Gdańsk


Źródło
Opublikowano: 2020-09-07 12:14:21

Godzinę temu skończyliśmy posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, na którym zadawaliśmy pytania

Magdalena Biejat:

Godzinę temu skończyliśmy posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, na którym zadawaliśmy pytania Ministrowi Maciejowi Wąsikowi i Komendantowi Głównemu Policji Jarosławowi Szymczykowi na temat zajść na Krakowskim Przedmieściu 7 sierpnia. Pytaliśmy o to, dlaczego policja przekraczała uprawnienia w czasie demonstracji. Dlaczego zatrzymywano osoby demonstrujące, zamiast je wylegitymować? Dlaczego nie podawano podstaw prawnych? Dlaczego dokonano pokazowego aresztowania Margot na samym środku demonstracji, choć można się było spodziewać, że to doprowadzi do eskalacji sytuacji? Dlaczego po zatrzymaniach informowano osoby o ich prawach dopiero w momencie spisywania protokołów i ile godzin mijało od momentu zatrzymania?

Na te wszystkie pytania nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Minister Wąsik nie odpowiedział też na moje pytanie, czy dostrzega, że osoby zatrzymane regularne nie mają zapewnionego dostępu do adwokata i jakie kroki zamierza podjąć, żeby tę sytuację naprawić. Bo to, co działo się w nocy z 7 na 8 sierpnia, niestety nie było wypadkiem przy pracy. To rzeczywistość, z jaką zatrzymani mierzą się codziennie.

Wbrew temu, do czego próbuje nas przekonać Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komendant Główny, to nie jest nasz sposób na walkę z PiSem. Naszym obowiązkiem jest upominanie się o przestrzeganie podstawowych praw obywatelek i obywateli, niezależnie od ich przekonań, od tego, czy są kibicami, czy przedstawicielami mniejszości.

Wszystkie nasze pytania zadamy jeszcze raz na piśmie. I niezwłocznie podzielimy się odpowiedziami.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-02 17:06:36

Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.

Magdalena Biejat:

✔️ Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.

✔️ Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.

✔️ Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.

✔️ Zapewnić odpowiednią liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.

✔️ Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie 4-brygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-31 19:11:49

Margot została postanowieniem sądu odwoławczego wypuszczona z aresztu. Kiedy zap

Magdalena Biejat:

Margot została postanowieniem sądu odwoławczego wypuszczona z aresztu. Kiedy zapadła decyzja o zastosowaniu wobec niej aresztu tymczasowego, wiele osób zwraco uwagę, że to kolejny z wielu przykładów nadużywania tego środka w Polsce.

Mimo że od 2010 rok przestępczość spadła, lawinowo rośnie liczba wydanych przez sądy decyzji o zastosowaniu aresztu tymczasowego, podpartych często lakonicznymi uzasadnieniami. Z raportu fundacji Court Watch wynika, że “tymczasowe aresztowanie bywa stosowane nawet w przypadkach, w których z dowodów zawartych w aktach sprawy nie wynika konieczność pozbawienia wolności człowieka, wobec którego obowiązuje zasada domniemania niewinności”. 90% wniosków składanych przez prokuratorów o zastosowanie tymczasowego jest uwzględniane, przez sądy. Do końca października 2019 r. liczba osób przebywających w aresztach wzrosła do 8617 osób. To dwa razy więcej, niż 4 lata temu.

Nie ma żadnego uzasadnienia dla przetrzymywania w więzieniach ludzi przed wydaniem wyroku na taką skalę. Konieczne jest wprowadzenie nowych rozwiązań dotyczących stosowania aresztów tymczasowych, o które apelują organizacje pozarządowe i Rzecznik Praw Obywatelskich:

▪️wymóg wyczerpującego uzasadnienia postanowień o zastosowaniu aresztu,
skrócenie maksymalnego czasu pobytu w areszcie tymczasowym (w 2018 r. 161 osób przebywało w nim ponad rok!),
▪️uśrednione odszkodowania za nieuzasadniony pobyt w areszcie,
▪️zachęcanie do stosowania poręczeń majątkowych, zamiast aresztu.

Polskiemu sądownictwu bardzo potrzebna jest reforma, która sprawi, że sądy będą służyły obywatelom. A nie taka, której celem jest zapewnienie stołków i bezkraności dla swoich.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-31 13:21:29

Sfałszowane wyniki wyborów prezydenckich w Białorusi uruchomiły falę protestów, zdecydowanie większą niż w 2010 roku. Sp

Magdalena Biejat:

Sfałszowane wyniki wyborów prezydenckich w Białorusi uruchomiły falę protestów, zdecydowanie większą niż w 2010 roku. Spotkało się to z gwałtowną reakcją reżimu, który bezpardonowo pacyfikuje protesty przy użyciu policji i OMON-u. Brutalne działania służb przyniosły pierwsze ofiary wśród demonstrantów, tysiące osób zostało zatrzymanych, nie brakuje też doniesień o stosowaniu tortur w aresztach. Główna kontrkandydatka Aleksandra Łukaszenki, Swietłana Ciechanouska, która zdaniem białoruskich mediów opozycyjnych zwyciężyła w wyborach, została zmuszona do emigracji do Litwy.

Zdecentralizowany charakter protestów i pogarszająca się w ostatnich latach sytuacja gospodarcza, sprawiają że protesty dalej trwają mimo represji, a nawet przybierają na sile. Pojawiają się ogromne, niespotykane w najnowszej historii Białorusi, spontanicznie tworzone wielosettysięczne manifestacje, wielotysięczne łańcuchy wolności, strajki w dużych zakładach przemysłowych i krzyki na wiecach Łukaszenki wzywające go do złożenia urzędu. Dyktatura Aleksandra Łukaszenki sypie się na naszych oczach.

Niezależnie od tego, czy zryw Białorusinek i Białorusinów przeciwko tracącemu poparcie Łukaszence się powiedzie czy nie, zasługują oni na nasze wsparcie i należy podjąć wszelkie działania mogące zmniejszyć przemoc stosowaną przez państwo białoruskie wobec własnych obywatelek i obywateli.

Dziś w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie w sprawie sytuacji w Białorusi. Lewicę reprezentowali Robert Biedroń, Maciej Konieczny i Andrzej Szejna. Mam nadzieję, że dzięki niemu uda się wypracować wspólną strategię wsparcia Białorusinek i Białorusinów na ich drodze do demokracji. Dziś na wszelkie sposoby musimy im okazać solidarność i wsparcie.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-26 18:24:23

Czy wiecie, że w Polsce nawet ponad 30% ptaków zabijanych w czasie polowań stanowią gatunki ściśle chronione, w tym wiel

Magdalena Biejat:

Czy wiecie, że w Polsce nawet ponad 30% ptaków zabijanych w czasie polowań stanowią gatunki ściśle chronione, w tym wiele znajdujących się w załączniku I Dyrektywy Ptasiej

Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, bo dokładnie 10 dni temu rozpoczął się sezon polowań na ptakiO tym, jak mało Polska robi na rzecz ochrony gatunków, mówiłam i pisałam już nieraz. Zobowiązują nas do tego unijne dokumenty – Dyrektywa Ptasia, a także Dyrektywa Siedliskowa, nie wspominając już o ratyfikowanych konwencjach – Ramsarskiej i Berneńskiej. Minister Środowiska niewiele sobie jednak z tego robi, a rzeź ptaków toczy się bez przeszkód.

Koalicja Niech Żyją zwróciła się do Ministra Wosia z wnioskiem o pięcioletnie moratorium na polowania na ptaki. Całkowicie popieram ten pomysł, co więcej – uważam, że Polska powinna jak najszybciej podjąć zdecydowane kroki w kierunku ochrony zagrożonych gatunków ptaków.
W związku z tym, wraz z posłanką Beata Maciejewska – Posłanka Lewicy, Gdańsk, zwróciłam się z interpelacją do MŚ. Pytamy w niej o to, czy:

🐦w celu realizacji zapisów obu dyrektyw, a przede wszystkim – w celu chronienia polskiej przyrody i różnorodności biologicznej – Ministerstwo Środowiska zmieni przepisy regulujące polowania na ptaki;

🐦czy ministerstwo planuje wprowadzenie ochrony łyski, jarząbka, bażanta, kuropatwy, gęgawy, gęsi zbożowej, gęsi białoczelnej, krzyżówki, cyraneczki, głowienki, czernicy, grzywacza i słonki oraz wykreślenie tych gatunków z listy zwierząt łownych;

🐦czy MŚ wprowadzi zakaz polowań na terenach przyrodniczo cennych, będących pod ochroną, takich jak: tereny Natura 2000, parki narodowe i ich otuliny, rezerwaty, otuliny rezerwatów, lasy chronione i inne rodzaje obszarów chronionych z uwagi na ich walory przyrodnicze i znaczenie przyrodnicze, do czego zobowiązuje Polskę zasada unijnej przezorności, jak również konieczność ochrony siedlisk (do czego jesteśmy zobowiązani na mocy Dyrektywy Ptasiej czy Dyrektywy Siedliskowej a także ratyfikowanych przez nasz kraj konwencji: Ramsarskiej z 1971 r. i Berneńskiej z 1979 r.);

🐦czy MŚ rozważa utworzenie tzw. refugiów wyłączonych z polowań, które obejmowałyby tereny podmokłe lub zbiorniki wodne zasobne w pokarm, dające możliwość ukrycia się przed drapieżnikami i stanowiące noclegowiska.

Oczekujemy od Ministerstwa Środowiska zdecydowanych działań w temacie ochrony ptaków przed polowaniami. Zegar tyka nieubłaganie, a jeśli nie ochronimy teraz konkretnych gatunków, znikną one bezpowrotnie. Powinniśmy chronić naturę, a nie ją niszczyć!


Źródło
Opublikowano: 2020-08-25 15:27:31

Nieoficjalnie: Szpital Czerniakowski będzie szpitalem covidowym. Czy ratusz i wojewoda dogadali się za plecami lekarzy?

Magdalena Biejat:

Zmiana Szpitala Czerniakowskiego w szpital covidowy oznacza odwołanie zabiegów dla kilku tysięcy pacjentów i odejście większości renomowanych specjalistów, którzy pracują w szpitalu od lat. Okuliści, otolaryngolodzy czy neurolodzy nie są w stanie skutecznie leczyć pacjentów z koronawirusem. W szpitalu jednoimiennym ponad 90% chorych to pacjenci internistyczni, a internistów w nastawionym od lat na specjalistyczne zabiegi Szpitalu Czerniakowskim jest jak na lekarstwo.

Miasto mogłoby zorganizować szpital jednoimienny w Szpitalu Południowym, gdzie od września miał się przenieść Szpital na Solcu, pozostawić go w jednym z wielu budynków szpitala przy Wołoskiej lub szpitala wolskiego. Możliwości jest wiele. Mimo to władze skłaniają się ku wariantowi niezrozumiałemu z punktu widzenia dobra pacjentów i krytykowanemu przez szereg specjalistów. Lekarze, pielęgniarki i władze szpitala mówią jasno: szpital jednoimienny przy Stępińskiej oznacza masowe zwolnienia wśród specjalistów, którzy już tam nie wrócą a w efekcie likwidację tej placówki po ustaniu epidemii.

Nieoficjalnie: Szpital Czerniakowski będzie szpitalem covidowym. Czy ratusz i wojewoda dogadali się za plecami lekarzy?

W Polsce przygotowywana jest nowa mapa szpitali jednoimiennych. Prace prowadzi Ministerstwo Zdrowia, ale według naszych informacji urząd miasta i urząd wojewódzki wstępnie porozumiały się już co do tego, który szpital ma przejąć funkcję szpitala jednoimiennego w Warszawie.

Źródło
Opublikowano: 2020-08-24 17:42:45

W szkołach szykuje się tragedia. Uczniowie i nauczyciele potrzebują Waszej interwencji.

Magdalena Biejat:

W szkołach szykuje się tragedia. Uczniowie i nauczyciele potrzebują Waszej interwencji.

Przedwczoraj opisałam posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, na którym minister Piontkowski przedstawił stan przygotowań na nowy rok szkolny. Jest przerażający. Dowiedzieliśmy się, że:
– MEN oczekuje od dyrekcji szkół podejmowania odpowiedzialnych decyzji o zamykaniu i otwieraniu szkół, dając im tylko ogólnikowe wskazówki,
– szkoły mają samodzielnie opracowywać swój tryb działania, metody nauczania i zasady przyznawania ocen,
– na szkoły przerzucono także odpowiedzialność za monitorowanie pracy nauczycieli, a nawet zmiany w programie nauczania!
Ministerstwo nie przedstawiło nawet jednego wskaźnika, na podstawie którego miałyby być podejmowane te decyzje.

Tymczasem dzisiaj padł kolejny rekord wykrytych zachorowań na COVID-19. Stwierdzono go u 903 osób. Jeszcze przed 1 września możemy osiągnąć 1000 (tysiąc!) wykrytych zachorowań dziennie. Wiosną szkoły zostały zamknięte, mimo że zachorowań było znacznie mniej. Tym razem już za kilkanaście dni uczniowie do nich wrócą – bez żadnych zabezpieczeń przed zakażeniem. W ciasnych korytarzach szkolnych i wypełnionych po brzegi salach choroba będzie się rozprzestrzeniać błyskawicznie.

Minister Piontkowski oblewa egzamin i umywa ręce. Jeśli i dla Was jego stanowisko jest nie do przyjęcia, napiszcie do niego! W komentarzu znajdziecie nasze wydarzenie i przykładową treść wiadomości e-mail.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-21 18:08:01

Irena Kosmowska – pierwsza w historii, zarazem jedyna w dwudziestoleciu międzywo

Magdalena Biejat:

Irena Kosmowska – pierwsza w historii, zarazem jedyna w dwudziestoleciu międzywojennym Polka na stanowisku w gabinecie rządowym. W rządzie Ignacego Daszyńskiego pełniła funkcję wiceministry ds. opieki społecznej oraz propagandy. Dziś mija 75 rocznica jej śmierci.

Urodziła się 20 grudnia 1879 roku w Warszawie w rodzinie inteligencko-ziemiańskiej. Rodzice wychowali ją w duchu obywatelskim, w potrzebie niesienia pomocy potrzebującym. Uczęszczała do szkoły prowadzonej przez pisarkę i działaczkę oświatową Zuzannę Morawską, później jako wolna słuchaczka studiowała literaturę i historię na Uniwersytecie Lwowskim.

Początkiem kariery politycznej Kosmowskiej była współpraca z postępowym tygodnikiem "Zaranie", na którego łamach krytykowano carat i hierarchię kościelną. Grupa skupiona wokół pisma dążyła poprzez edukację do aktywizacji i pełnej samodzielności chłopów. Kosmowska współtworzyła Komisję Tymczasową Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych – patriotyczne porozumienie partii politycznych, które w roku 1912 wyznaczyło Józefa Piłsudskiego na komendanta naczelnego polskiego wojska. Po wybuchu I wojny światowej zaangażowała się w działalność Polskiej Organizacji Wojskowej.

W czasie wojny interesuje się nią carska ochrana, w wyniku czego zostaje osadzona najpierw w warszawskim, następnie w moskiewskim więzieniu. Po zwolnieniu działa Polskim Komitecie Pomocy Ofiarom Wojny. W styczniu 1918 roku wraca do Warszawy i wstępuje w szeregi Polskiego Stronnictwa Ludowego Wyzwolenie. W listopadzie tego samego roku zostaje wiceministrą w rządzie Daszyńskiego. 14 września 1930 roku na wiecu Lublinie ostro krytykuje rządy Józefa Piłsudskiego, za co zostaje aresztowana i skazana na pół roku więzienia, tym razem polskiego. W okresie sanacji konsekwentnie angażuje się w działalność opozycyjną.

Po wybuchu II wojny światowej włączyła się w działalność podziemnego ruchu ludowego, organizując pomoc i opiekę dla uciekinierów z ziem zachodnich. W lipcu 1942 roku aresztuje ją gestapo. Zostaje osadzona na Pawiaku, skąd przewieziono ją do więzienia w Berlinie, następnie do obozu w Mahlow i wreszcie do szpitala Wittenau. Zmarła 21 sierpnia 1945 roku w Berlinie. W 1961 roku jej prochy zostały sprowadzone do Warszawy i złożone w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Od sylwetki Ireny Kosmowskiej rozpoczynam cykl o polskich działaczkach politycznych. Było ich tak wiele, jednak ich rola pozostaje niedoceniona. Za pomoc w przygotowaniu wpisu serdecznie dziękuję Joanna Pyzel i Anna Roszman.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-21 12:53:10

Zbigniew Rau, Minister Narodowo-Radykalny! Głaskał po główkach bojówki ONR, będz

Magdalena Biejat:

Zbigniew Rau, Minister Narodowo-Radykalny! Głaskał po główkach bojówki ONR, będzie odpowiadał za dyplomację. Gdy po Łodzi ONR, organizacja o faszystowskich i antysemickich korzeniach robiła „patrole”, ówczesny wojewoda Rau stwierdził, że „jest to kapitał, na którym możemy budować”.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-20 18:16:18

Wczoraj odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, na którym minister edukacji narodowej Dariu

Magdalena Biejat:

Wczoraj odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, na którym minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował nas, jak szkoły w obliczu trwającej pandemii są przygotowane do przyjęcia uczniów we wrześniu.

Jak wiadomo od kilku dni, wracamy do “tradycyjnego modelu…

Więcej

Obraz może zawierać: tekst „DARIUSZ...”

Źródło
Opublikowano: 2020-08-19 08:38:00

Wielkimi krokami zbliża się „Bezpieczny Powrót do Szkoły”. Już niedługo tysiące

Magdalena Biejat:

Wielkimi krokami zbliża się „Bezpieczny Powrót do Szkoły”. Już niedługo tysiące uczniów, nauczycieli i pracowników szkół wsiądą w pociągi, autobusy, tramwaje czy metro, żeby spędzić pół dnia w zatłoczonym budynku z setkami innych osób. Bez maseczek. W pewnym momencie jakaś osoba z którejś szkoły…

Obraz może zawierać: na zewnątrz

Źródło
Opublikowano: 2020-08-15 13:40:21

Gesty mają znaczenie, dlatego coraz więcej z nas wywiesza w oknach tęczowe flagi. Razem w Warszawie przygotowało petycję

Magdalena Biejat:

Gesty mają znaczenie, dlatego coraz więcej z nas wywiesza w oknach tęczowe flagi. Razem w Warszawie przygotowało petycję do Rafała Trzaskowskiego, by do tego gestu przyłączył się Ratusz. Samo to oczywiście nie wystarczy, dlatego wzywamy do wdrożenia postanowień Warszawskiej Deklaracji LGBT+.

Pomóżcie mu podjąć słuszną decyzję i podpiszcie! Link znajdziecie w komentarzu.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-12 20:25:25

Budowa przejść naziemnych na rondzie Dmowskiego nie rozpocznie się w tym roku, j

Magdalena Biejat:

Budowa przejść naziemnych na rondzie Dmowskiego nie rozpocznie się w tym roku, jak podaje TVN Warszawa. Projekt jest „opiniowany” w Biurze Polityki Mobilności, a finansowanie może zostanie przyznane w przyszłym roku. Czy Ratusz ma swoją własną zamrażarkę na projekty ułatwiające poruszanie się pieszych po mieście?


Źródło
Opublikowano: 2020-08-12 16:10:00