Mimo 6 lat rządów PiS, mimo zapewnień Patryka Jakiego, że uporają się ze sprawą

Magdalena Biejat:Mimo 6 lat rządów PiS, mimo zapewnień Patryka Jakiego, że uporają się ze sprawą warszawskiej i nie tylko warszawskiej, to de facto w tej sprawie nie zrobili nic. Ludzie nadal tracą dach nad głową, a grunty na których stoją kamienice, którym grozi zwrot nie są remontowane przez spółdzielnie i samorządy wpędzając mieszkańców w niedostatek, bo są to często mieszkanie, do których nie podłączono CO, które są nieocieplone i których nie da się sprzedać. Prócz poprawek do projektu zmiany przepisów dot. unieważnienia decyzji ze 156 KPA, będziemy walczyć o przyjęcie, przez większość sejmową naszej ustawy zatrzymującej reprywatyzację.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-25 16:49:06

Rozpoczęliśmy prezentacje Recepty dla Polski, czyli naszej wizji, jak Polska p

Magdalena Biejat:


Rozpoczęliśmy prezentacje Recepty dla Polski, czyli naszej wizji, jak Polska powinna wyglądać po pandemii.

[NA ŻYWO] Konwencja Lewicy: RECEPTA DLA POLSKI #ProgramNieKłótnie

#ProgramNieKłótnieProgramNieKłótnie

Źródło
Opublikowano: 2021-05-23 12:59:11

Dziś na posiedzeniu Sejmu wysłuchaliśmy podsumowania kadencji Rzecznika Praw Oby

Magdalena Biejat:


Dziś na posiedzeniu Sejmu wysłuchaliśmy podsumowania kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Jestem wdzięczna Adamowi Bodnarowi za to, że ustanowił nowy standard sprawowania urzędu, zawsze blisko ludzi, zawsze tam, gdzie prawa człowieka były łamane. Wstawiał się za ateistami i katolikami, za mniejszościami seksualnymi i za seniorami, interweniował w DPSach i więzieniach. Dziękowaliśmy dziś nie tylko jemu, ale też wszystkim pracownikom Biura RPO, którzy przez te lata wykonali tytaniczną pracę. Ja szczególnie dziękuję dr Hannie Machińskiej i zespołowi Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, z którymi po raz pierwszy miałam okazję współpracować po zatrzymaniach osób demonstrujących w sierpniu 2020 r na Krakowskim Przedmieściu i którzy zawsze byli tam, gdzie trzeba.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-21 16:06:13

A w ostatnim punkcie posiedzenia Sejmu na dzisiaj prezentowałam stanowisko klubu

Magdalena Biejat:


A w ostatnim punkcie posiedzenia Sejmu na dzisiaj prezentowałam stanowisko klubu na temat zmiany art. 156 Kodeksu Postępowania Administracyjnego. To bardzo ważna zmiana z dla ograniczenia reprywatyzacji.

Tymczasem ustawy reprywatyzacyjnej jak nie było, tak nie ma. Ustawa, którą złożyłam, leży ciągle w Sejmie i czeka na włączenie do porządku obrad.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-20 21:13:34

Alina Palichleb, której rodzina mieszka w Strefie Gazy, zorganizowała protest pr

Magdalena Biejat:


Alina Palichleb, której rodzina mieszka w Strefie Gazy, zorganizowała protest przed Sejmem. Ma on na celu zwrócenie uwagi polskich mediów, opinii publicznej i rządu na trwający dramat ludności cywilnej w Strefie Gazy. Pod Sejmem zostanie do końca trwającego posiedzenia Sejmu tj. do piątku.

Jeżeli jesteście w Warszawie i macie chwilę czasu, podejdźcie proszę pod Sejm do Aliny, okażcie swoją solidarność i wesprzyjcie ją.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-20 17:51:05

Nie wiem, czy znacie Siłownię Pamięci realizowaną przez Fundacja Stocznia. To wy

Magdalena Biejat:


Nie wiem, czy znacie Siłownię Pamięci realizowaną przez Fundacja Stocznia. To wyjątkowy projekt, który pomaga seniorom ćwiczyć pamięć. Każdy z Was może skorzystać z przygotowanych przez Stocznię materiałów, znajdziecie je na stronie projektu (link w komentarzu). Ale nie każdy senior może skorzystać z materiałów umieszczonych w internecie.

Do Stoczni zgłosiły się osoby, które potrzebują wydrukowanej wersji publikacji, żeby móc samodzielnie ćwiczyć. Łącznie potrzebnych jest 1600 drukowanych egzemplarzy. I tutaj możecie pomóc! Zachęcam Was do wsparcia zbiórki na ten cel! 👇


Źródło
Opublikowano: 2021-05-20 12:51:19

Projekt ustawy ratunkowej jest projektem, który bez problemu mogłyby poprzeć oso

Magdalena Biejat:


Projekt ustawy ratunkowej jest projektem, który bez problemu mogłyby poprzeć osoby o konserwatywnych poglądach. Gdyby tylko chciały. Jeszcze mniej wymagające jest podniesienie ręki za debatą nad tą ustawą. Niestety okazało się zbyt trudne nie tylko dla Zjednoczonej Prawicy, ale i większości posłów PSL.

Tymczasem dekryminalizacja pomocnictwa przy przerwaniu ciąży to minimum, jakie powinniśmy dać kobietom w tej tragicznej sytuacji, w której boją się zaufać lekarzom i boją się prosić bliskich o wsparcie.

Nie poddajemy się. Złożę po raz kolejny wniosek o włączenie projektu ustawy ratunkowej pod sejmową debatę. I przez następne miesiące będziemy lobbować gdzie się da za jego przegłosowaniem.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-19 19:06:20

Po raz kolejny walczymy o włączenie do porządku obrad ustawy ratunkowej. Jest

Magdalena Biejat:


Po raz kolejny walczymy o włączenie do porządku obrad ustawy ratunkowej. Jest to kompromisowy projekt, który zniesie kary pozbawienia wolności dla osób pomagających kobietom, które chcą przerwać ciążę. Po wyroku tzw. Trybunału Konstytucyjnego kobiety zostały pozostawione same sobie, a lekarze obawiają się przeprowadzić aborcję nawet wtedy, gdy zdeformowany płód zagraża życiu i zdrowiu ciężarnej.

O tym, jak wpływa to na kobiety i ich rodziny, mogliśmy usłyszeć na specjalnym posiedzeniu zespołu ds. Kobiet i zespołu ds. Praw reprodukcyjnych (można go posłuchać na Spotify Partii Razem, link podaję w komentarzu).

Dziś głosujemy wniosek o debatę nad ustawą ratunkową, ustawą o prawach reprodukcyjnych kobiet Lewicy oraz ustawą o aborcji złożoną przez klub Koalicji Polskiej. To efekt spotkania opozycji na temat sytuacji po pseudowyroku, jaki zorganizowały posłanki Lewicy. Ustaliliśmy wtedy, że Polkom należy się otwarta debata o ich prawach, zamiast pokątnego przepychania zmian przez trybunały. Już niedługo przekonamy się, czy uda się do niej doprowadzić.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-19 13:29:50

W trakcie negocjacji nad Europejskim Funduszem Odbudowy zależało nam, żeby pieni

Magdalena Biejat:


W trakcie negocjacji nad Europejskim Funduszem Odbudowy zależało nam, żeby pieniądze z EFO były wydawane jak najbardziej sprawiedliwie i pod kontrolą społeczną, dlatego zadbaliśmy o to, żeby Komitet Monitorujący miał prawo zgłaszać uwagi do KE i by jego członków nie wskazywał palcem żaden minister, tylko żeby wybierali ich przedstawiciele organizacji społecznych, związków zawodowych, samorządów i organizacji pracodawców.

Poza tym mając świadomość, jak pandemia wpłynęła negatywnie na stan szpitali, deficyty zdrowotne Polaków zagwarantowaliśmy 850 mln euro na szpitale powiatowe, żeby mogły się podnieść po epidemii.
Zależało nam także na budowie państwowych mieszkań na wynajem w wysokim, ekologicznym standardzie, o których mówimy od lat. Mają one pozwolić młodym Polkom i Polakom usamodzielnić się od rodziców i dawać im poczucie bezpieczeństwa i stabilności.
EFO, to także 300 mln euro na pomoc najbardziej poszkodowanych branż, takich jak hotelarstwo, turystyka czy gastronomia.
O tym wszystkim mówiliśmy wczoraj na konferencji w Ostrołęce, bo to właśnie takie miejscowości, jak Ostrołęka, Siedlce, czy Płock skorzystają na unijnych pieniądzach najbardziej.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-19 11:10:21

Wyrok TK uderzył w szczególności w kobiety i rodziny, które tych ciąż chciały.

Magdalena Biejat:Wyrok TK uderzył w szczególności w kobiety i rodziny, które tych ciąż chciały.
Po wyroku kobiety, ich partnerzy stanęli przed dramatycznym brakiem wyboru a lekarze boją się im pomóc. Pomimo, że te rodziny mają prawo do informacji, prawa do ochrony żcyia i zdrowia, to tych praw sie ich pozbawia a przede wszystkim są pozbawione możliwości zaufania lekarzom. Dlatego nadal walczymy o ustawę ratunkową, żeby nikt nie bał się pomóc takim osobom.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-18 16:05:45

Ratusz planuje utworzenie w skrzydle B Szpitala Praskiego Centrum RE-STAR. Ośrod

Magdalena Biejat:


Ratusz planuje utworzenie w skrzydle B Szpitala Praskiego Centrum RE-STAR. Ośrodek ma pełnić trzy funkcje: domu dziennego pobytu dla seniorów wraz z rehabilitacją, schroniska dla osób w kryzysie bezdomności z usługami opiekuńczymi oraz poradni dla osób uzależnionych. Jest to istotne, ponieważ w tej chwili w Warszawie nie istnieje żadna placówka, która oferowałaby tak kompleksowe wsparcie oraz opiekę medyczną osobom potrzebującym.
Bardzo wspieramy tę inicjatywę i cieszymy się, że miasto wychodzi naprzeciw potrzebom osób w kryzysach.

12 marca na konferencji prasowej, wraz z innymi organizacjami, wyraziliśmy oficjalne poparcie dla Centrum oraz złożyliśmy pismo w tej sprawie do prezydenta Rafała Trzaskowskiego oraz wiceprezydentki Aldony Machnowskiej-Góry, w którym wzywaliśmy także do dialogu Ratusza z mieszkańcami. Jeszcze w marcu odbyło się zdalne spotkanie mieszkańców z przedstawicielami miasta i Szpitala Praskiego. Niestety, prażanie w dalszym ciągu są podzieleni w kwestii powstania ośrodka, a konstruktywnym rozmowom dodatkowo nie sprzyja postawa Zarządu Dzielnicy, który sieje dezinformację. Dobrym krokiem jest powołanie zespołu, który będzie współpracował z Urzędem Miasta, a który składać się ma z przedstawicieli mieszkańców, okolicznych wspólnot mieszkaniowych oraz lokalnych organizacji pozarządowych. Liczymy na to, że dzięki rozmowom oraz działaniom edukacyjnym, uda się przekonać przynajmniej część negatywnie nastawionych mieszkańców oraz zmienić często składający się ze stereotypów obraz osób w kryzysach.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-18 13:20:52

W Polsce działa 16 000 Ochotniczych Straży Pożarnych. Są częścią systemu ratowni

Magdalena Biejat:


W Polsce działa 16 000 Ochotniczych Straży Pożarnych. Są częścią systemu ratowniczego kraju, ale też często najważniejszym ośrodkiem życia społecznego i kulturalnego na obszarach wiejskich. W OSP można działać społecznie, uczestniczyć w zajęciach dla młodzieży czy grać w Młodzieżowych Orkiestrach Dętych.
W zeszłym tygodniu gruchnęła wiadomość, że MSWiA szykuje ustawę o OSP, która ma scentralizować ochotnicze straże pożarne, ograniczyć wachlarz ich działalności i wprowadzić na nią ścisły nadzór. Ustawa jeszcze nie trafiła do Sejmu, ale jej kolejne wersje już trafiają do konsultacji ze strażakami. Dziś spotkaliśmy się z Adrian Zandberg z przedstawicielami Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, żeby omówić czające się w projekcie ustawy zagrożenia dla działalności społecznej OSP i znaleźć sposoby ich przeciwdziałania.

Trzymajcie kciuki!

Na zdjęciu mój syn, który z okazji dnia otwartego w naszej lokalnej remizie przymierzał hełm strażacki i uważał, że wygląda wystrzałowo 🚒❤️

A dla ciekawych, co właściwie robią Ochotnicze Straże Pożarne, zostawiam w komentarzu link do badania o OSP przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor we współpracy z Fundacja Stocznia. Pracowałam wtedy jako badaczka w Stoczni i miałam dużą przyjemność odwiedzić część OSP i pogadać z działaczami i młodzieżą 🙂


Źródło
Opublikowano: 2021-05-17 16:58:02

Razem i społecznicy dopingują Warszawę do lepszego wykorzystania przebudowy średnicy

Magdalena Biejat:

Przebudowa linii średnicowej, to pokoleniowa szansa, żeby centrum stało się bardziej dostępne, zielone i wygodniejsze. Nasze propozycje dotyczące przebudowy zebrał red. Witold Urbanowicz.

Razem i społecznicy dopingują Warszawę do lepszego wykorzystania przebudowy średnicy

Źródło
Opublikowano: 2021-05-16 11:53:12

Interweniujemy w sprawie 30-letniego mężczyzny z powiatu łęczyckiego, który zm

Magdalena Biejat:

Interweniujemy w sprawie 30-letniego mężczyzny z powiatu łęczyckiego, który zmarł w wyniku brutalnego pobicia przez funkcjonariusza Policji. Zwłoki mężczyzny znalezione zostały w lesie, w okolicach miejscowości Piątek.

Szczegóły sprawy znajdziecie w poście.

Miesiąc temu wraz z grupą posłanek i posłów z partii Lewica Razem: Magdalena Biejat, Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny, Adrian Zandberg, Marcelina Zawisza, złożyłam interpelację do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przestępstw popełnianych przez funkcjonariuszy Policji.

W kwietniu ogólnopolskie media obiegła szokująca informacja o 30-letnim mężczyźnie z powiatu łęczyckiego, który zmarł w wyniku brutalnego pobicia przez funkcjonariusza Policji. Zwłoki mężczyzny znalezione zostały w lesie, w okolicach miejscowości Piątek.

W wyniku działań Prokuratury Okręgowej w Łodzi aresztowano 33-letniego funkcjonariusza Policji, któremu zarzuca się spowodowanie śmierci 30-latka… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2021-05-16 09:00:00

Dziś Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Przez ponad rok trwania epidemii pielęgn

Magdalena Biejat:


Dziś Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Przez ponad rok trwania epidemii pielęgniarki i położne ryzykowały dla nas zdrowie i życie, godząc się na pracę w ciężkich warunkach. Wielu w tym czasie mówiło, że koronawirus uzmysłowił nam, jak ważne są te niedoceniane wcześniej kluczowe zawody”. Że trzeba docenić ciężką pracę osób w nich pracujących. Niestety w wielu przypadkach skończyło się na pustych słowach i dziś pielęgniarki i położne wyszły na ulice Warszawy upomnieć się o lepsze warunki pracy, godne pensje i prestiż swojego zawodu.

Byliśmy tam z nimi, w przyszłym tygodniu spotkamy się też na konsultacjach zorganizowanych przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. A w Dniu Pielęgniarki życzę wszystkim podniesienia nakładów na ochronę zdrowia i prawdziwego wparcia ze strony rządzących, zamiast pustych gestów. Będziemy walczyć w Sejmie, żeby to się udało.

Zdjęcia: Przemek Krysiak
Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 16:41:52

Skutki decyzji TKJP dotyczącej zakazu aborcji (K 1/20) dla kobiet – podsumowanie półrocza

Magdalena Biejat:Mija 6 miesięcy od pseudowyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakazał aborcji w Polsce. W tym czasie tysiące kobiet musiało przejść przez piekło. Gdyby nie wsparcie organizacji społecznych i odważnych lekarek i lekarzy, byłyby pozostawione same sobie w często dramatycznej sytuacji.

Chcemy oddać głos tym kobietom i wspierającym je specjalistom i działaczkom. W najbliższy czwartek o 12.00 odbędzie się szczególne wysłuchanie, zorganizowane przez posłanki Lewicy. Na połączonym posiedzeniu Zespołu Praw Kobiet kierowanego przez Wanda Nowicka i Zespołu ds. Praw Reprodukcyjnych pod przewodnictwem Katarzyna Kotula posłanka na Sejm RP, będziemy rozmawiać o konsekwencjach zakazu aborcji dla kobiet. I o zagrożeniu dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego, które w przeciwieństwie do mrzonek fanatyków religijnych, jest boleśnie realne.

Posiedzenie będzie transmitowane na stronie Sejmu i na wydarzeniu na Facebooku 👇

Źródło
Opublikowano: 2021-05-11 13:50:58

Zapraszam do oglądania :) Przedstawiciele czołowych partii politycznych

Magdalena Biejat:


Zapraszam do oglądania

Przedstawiciele czołowych partii politycznych w Polsce debatują nad najważniejszymi wyzwaniami, z jakimi nasz kraj będzie się mierzył w najbliższych latach.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-10 18:02:37

Razem z Dorota Olko oraz Adrian Zandberg rozpoczęliśmy objazd po Mazowszu, żeb

Magdalena Biejat:


Razem z Dorota Olko oraz Adrian Zandberg rozpoczęliśmy objazd po Mazowszu, żeby mówić o KPO i rozmawiać z mieszkańcami.

Konferencja prasowa Lewicy w Siedlcach #KPOKPO

Źródło
Opublikowano: 2021-05-07 11:51:58

Zdanie opinii publicznej jest jasne. Z badania opublikowanego dziś przez Wir

Magdalena Biejat:

Zdanie opinii publicznej jest jasne.
Z badania opublikowanego dziś przez Wirtualną Polskę wynika, że 67% wyborców ocenia pozytywnie głosowanie za Europejskim Funduszem Odbudowy. Wg tego samego sondażu Lewica zyskała 2,7 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim wynikiem.

Z kolei według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Polsatu, tracą w oczach badanych te partie, które zagłosowały przeciw EFO. Tymczasem decyzję Lewicy o głosowaniu w tej sprawie ocenia negatywnie zaledwie 15% wyborców (link w komentarzu).
Czy te wyniki mnie dziwią? Wcale 🙂

Nigdy nie mieliśmy żadnych wątpliwości – głosowanie za funduszem odbudowy to wzmocnienie integracji i podniesienie się po pandemii. Fundusz odbudowy to silna Europa. Razem i Lewica zawsze były proeuropejskie. I zawsze będą! Tak jak większość Polek i Polaków! 💪
🇪🇺 + 🇵🇱 = 💜


Źródło
Opublikowano: 2021-05-05 14:43:16

Zagłosowałam ZA ratyfikacją Europejskiego Funduszu Odbudowy. Za lepszą przyszłoś

Magdalena Biejat:

Zagłosowałam ZA ratyfikacją Europejskiego Funduszu Odbudowy. Za lepszą przyszłością dla nas i naszych dzieci. Za integracją europejską. Zgodnie ze swoim sumieniem i w interesie Polski.

Dziękuję wszystkim osobom w Razem i w Klubie Lewicy. To przywilej pracować z ludźmi, dla których liczy się coś więcej, niż codzienne wojenki polityczne. Dziękuję PSL, Polsce 2050 i Frankowi Sterczewskiemu za to, że zagłosowali za silną Polską w silnej Europie
🇪🇺🇵🇱


Źródło
Opublikowano: 2021-05-04 20:49:39

Nasze stanowisko jest jasne: jesteśmy za rozwojem po kryzysie, za integracją e

Magdalena Biejat:


Nasze stanowisko jest jasne: jesteśmy za rozwojem po kryzysie, za integracją europejską, za wsparciem ochrony zdrowia, zielonej transformacji i transportu. Jesteśmy za Europejskim Funduszem Odbudowy.

Nie ma wroga na opozycji. Jest wspólnota interesów. Z Polską i z Polakami, w imię lepszej przyszłości nas wszystkich.

TAK dla Funduszu Odbudowy!

Musi wygrać polska racja stanu i odpowiedzialność za Polskę. Zapraszamy opozycję z Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe – chodźcie z nami!


Źródło
Opublikowano: 2021-05-04 16:54:04