Od niemieckiej kuli 78 lat temu zginął młody chłopak. Poeta, socjalista, powstan

Magdalena Biejat:

Od niemieckiej kuli 78 lat temu zginął młody chłopak. Poeta, socjalista, powstaniec. Krzysztof Kamil Baczyński. Dziś nazwano by go pewnie „lewakiem”.

W powstaniu walczyli ludzie najróżniejszych poglądach. Łączyło ich to, że Polska ma być demokratyczna i sprawiedliwa społecznie, a nie brunatna.
Źródło
Opublikowano: 2022-08-04 10:35:24

Emerytki z rocznika 1953 od lat walczą o sprawiedliwe świadczenia. W wyniku zmie

Magdalena Biejat:


Emerytki z rocznika 1953 od lat walczą o sprawiedliwe świadczenia. W wyniku zmieniających się przepisów, składając wniosek o wcześniejszą emeryturę wpadły w lukę prawną, która sprawia, że otrzymują one bardzo niskie świadczenia, niższe nawet niż 2000 zł na rękę.

Niestety mimo wyroków sądów, a nawet Trybunału Konstytucyjnego oraz kolejnych zmian przepisów, w dalszym ciągu nie udało im się osiągnąć celu. Dlatego walcząc o sprawiedliwe potraktowanie emerytek 53 Joanna Kotkowska-Pyzel z Razem złożyła w ich imieniu skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, zawierającą dodatkowo prośbę o zwrócenie się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Skąd w ogóle wziął się ten problem? Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z 2012 roku zmieniła sposób wyliczania emerytury powszechnej osób, które pobierały wcześniejszą emeryturę – od wejścia w życie tej ustawy podstawę świadczenia pomniejsza się o sumę kwot pobranych z tytułu wcześniejszych emerytur.

Kobiety z rocznika 1953 miały tego pecha, że składały wniosek o wcześniejszą emeryturę zaraz przed zmianą przepisów i nie mogły wiedzieć, że skutkiem tego będzie znaczne obniżenie ich świadczeń. Po wspomnianej nowelizacji ustawy ich emerytura powszechna wynosiła mniej niż świadczenie dotychczas pobierane, wobec czego nie wypłacano im emerytury powszechnej, tylko niskie świadczenie z tytułu emerytury wcześniejszej.

Bardzo dziękuję Joannie Kotkowskiej-Pyzel @pyzeljoanna za zajęcie się tą sprawą i mam nadzieję, że nareszcie zakończy się ona sukcesem.


Źródło
Opublikowano: 2022-08-02 10:56:19

Najważniejszy dla mnie moment obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Magdalena Biejat:


Najważniejszy dla mnie moment obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczczenie pamięci pomordowanej ludności cywilnej na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

W tym roku złożyłam kwiaty w imieniu @partiarazem razem z moim synem. I razem wysłuchaliśmy słów powstanki Wandy Traczyk-Stawskiej: „Proszę, pamiętajcie, że tu leży bardzo dużo ludności cywilnej, żołnierzy, ludzi różnych wyznań i narodów. Razem, bo jesteśmy razem ludzką rodziną, bez względu na kolor skóry, zamożność, poglądy”.

Wielu powstańców właśnie o to walczyło: o Polskę równą, otwartą, kolorową. W której dla każdego znajdzie się miejsce. Cieszę się, że są wciąż z nami ci, którzy przypominają to na każdym kroku.


Źródło
Opublikowano: 2022-08-01 21:20:58

W sobotę na Chomiczówce rozmawialiśmy o lokalnych i miejskich sprawach z mieszka

Magdalena Biejat:

W sobotę na Chomiczówce rozmawialiśmy o lokalnych i miejskich sprawach z mieszkańcami Bielan. Dziękuję za zaproszenie i super organizację Razem w Warszawie i Pozytywna Warszawa – Sławek Cygler. O szczegółach możecie przeczytać poniżej 👇

Bielańskie spotkanie sąsiedzkie za nami! Przedwczoraj na Chomiczówce, w luźnej atmosferze rozmawialiśmy z mieszkańcami o sprawach zarówno lokalnych, jak i dotyczących sytuacji w Polsce i polskiej polityce. Jednym z tematów, który pojawiał się najczęściej, są ostatnie cięcia połączeń autobusowych Warszawski Transport Publiczny związane z otwarciem bemowskich stacji metra. Od lat bielańskie osiedla okrajane są z kolejnych połączeń i muszą zadowolić się często wielokrotnymi przesiadkami. Rozmawialiśmy też m. in. o lotnisku Bemowo, dostępie do kultury, pasach rowerowych, miejscach parkingowych i… okręgowej komisji wyborczej na Bogusławskiego, która znajduje się na piętrze bez dostępu do windy, tym samym utrudniając dostęp osobom z trudnościami w poruszaniu się. To było owocne spotkanie, bardzo dziękujemy za gościnę Kawiarnia Chomiczówka , za dyskusje Magdalena Biejat, za odwiedziny Martynie Szczepańskiej i przede wszystkim mieszkańcom Bielan za przybycie!


Źródło
Opublikowano: 2022-07-25 12:50:42

Magdalena Biejat:Źródło
Opublikowano: 2022-07-25 09:43:12

Trwa Lato z Razem! Na początku tego tygodnia odwiedziliśmy Lublin i Krasnystaw.

Magdalena Biejat:


Trwa Lato z Razem! Na początku tego tygodnia odwiedziliśmy Lublin i Krasnystaw.

Wraz z Magdaleną Długosz i Mateuszem Roczonem z lubelskich struktur Razem oraz Bartoszem Grucelą z Zarządu Krajowego Razem złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym lubelskie strajki pracownicze w 1980 r. Na konferencji prasowej mówiliśmy o naszym projekcie skrócenia czasu pracy do 35 godzin tygodniowo.

W Krasnymstawie rozmawialiśmy z mieszkańcami i samorządowcami o planowanych liniach kolejowych związanych z budową CPK. Przedstawione dotychczas projekty biegną przez najwyższe klasy gruntów uprawnych, ingerują w działanie regionalnych firm mleczarskich oraz wymuszają przesiedlenia. Strona społeczna ma swój projekt, który jest znacznie bardziej sensowny i nie wymaga poświęcenia mieszkańców i najlepszych gruntów. Niestety Ministerstwo nie chce ich słuchać. My wspieramy ich i będziemy dążyć do tego, żeby ich propozycje zostały rozważone.

Na naszych profilach, możecie śledzić, gdzie Lato z Razem będzie w kolejnych tygodniach!
Źródło
Opublikowano: 2022-07-20 15:40:17

W obliczu inflacji i kryzysu energetycznego Hiszpania wprowadza od września darm

Magdalena Biejat:


W obliczu inflacji i kryzysu energetycznego Hiszpania wprowadza od września darmowe bilety na pociągi krótko i średniodystansowe. Koszty zostaną pokryte z podatku od nadzwyczajnych zysków banków i innych firm, które na kryzysie zarabiają. Wcześniej również Luksemburg wprowadził już darmowy transport publiczny na terenie całego kraju, a Niemcy kolejowy bilet miesięczny za 9 euro. Właśnie takich rozwiązań zachęcających do korzystania z transportu publicznego, zwłaszcza teraz, potrzebujemy.

Lewica już ponad miesiąc temu złożyła projekt ustawy wprowadzającej na czas wakacji bezpłatny transport kolejowy i autobusowy dla dzieci, młodzieży i studentów do 26. roku życia. Pozwoliłoby to odciążyć budżety domowe rodzin, a dla wielu dzieci umożliwiłoby wyjazd na wakacje. Ustawa jest w Sejmie, wystarczy ją wprowadzić w życie.

Patrząc na kolejne kraje europejskie, które decydują się na darmowy transport publiczny widzimy, że tego typu postulaty nie są wcale demagogią, ale są realnym narzędziem w walce z kryzysem. Zmniejszajmy zużycie paliw kopalnych, stawiajmy na transport zbiorowy!


Źródło
Opublikowano: 2022-07-19 10:01:37

Kiedy Czarnek radzi, żeby jeść mniej, Suski każe spłacać kredyty a Duda zaciskać

Magdalena Biejat:


Kiedy Czarnek radzi, żeby jeść mniej, Suski każe spłacać kredyty a Duda zaciskać pasa, my składamy w Sejmie ustawy, które pomogą walczyć ze skutkami kryzysu.

O pakiecie #BezpiecznaRodzina rozmawiamy z mieszkańcami miast powiatowych, w ramach trasy Lewica i Razem. Wczoraj odwiedziliśmy Zabrze, Pyskowice, Kędzierzyn-Koźle i Namysłów. Rozmawialiśmy o edukacji, sytuacji emerytów i osób z niepełnosprawnościami, o ratach kredytów i cenach paliw.

Dziś od rana widzimy się w Bełchatowie!


Źródło
Opublikowano: 2022-07-15 08:31:53

Ostatnio głośno się zrobiło o skracaniu czasu pracy, podobno niektórzy planują n

Magdalena Biejat:


Ostatnio głośno się zrobiło o skracaniu czasu pracy, podobno niektórzy planują nawet jakieś pilotaże w bliżej nieokreślonej przyszłości 😉

W @partiarazem mamy gotowy projekt ustawy skracający czas pracy o godzinę dziennie, przy zachowaniu tych samych zarobków. Pytacie, czy to ma sens? Czy to coś da? Czy to może się udać?

Dziś pod względem czasu pracy Polska jest na drugim miejscu w UE, zaraz po Grecji. Jednocześnie wydajność naszej pracy jest dużo, dużo niżej. Jesteśmy przemęczeni, przepracowani, padamy ofiarą chorób zawodowych i wypalenia. Nie musi tak być! Skrócenie czasu pracy do 7h dziennie przy tych samych zarobkach da nam czas na regenerację, na spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi, na naukę czy sport.

Doświadczenia Islandii, Francji czy Danii pokazują, że to działa i przynosi korzyści i pracownikom, i gospodarce. Nie jesteśmy od nich gorsi!

Wejdźcie na stronę pracujmykrocej.pl i podpiszcie petycję popierającą uchwalenie naszej ustawy. Zmieńmy rynek pracy razem!


Źródło
Opublikowano: 2022-07-14 15:25:57

Ceny produktów rosną najszybciej od lat 90-tych, a największy dystrybutor paliw

Magdalena Biejat:


Ceny produktów rosną najszybciej od lat 90-tych, a największy dystrybutor paliw i jedna z najzamożniejszych spółek Skarbu Państwa – Orlen notuje rekordowe zyski. Składamy się na nie wszyscy, płacąc ponad 7 zł za litr paliwa. Pomimo obniżenia przez rząd podatku VAT, pomimo spadku cen ropy na rynkach światowych – benzyna kosztuje nas coraz więcej.

Zarząd Orlenu i rząd próbowali nas przekonać, że ceny obniżyć się nie da. Po naciskach z naszej strony zdecydowali się jednak wprowadzić przeceny na stacjach benzynowych o 30 groszy na litrze w ramach promocji. Naszym zdaniem to nie wystarcza i mamy to policzone.

Przygotowaliśmy ustawę, która ogranicza wysokość marż hurtowych i detalicznych spółek paliwowych. Dzięki jej wprowadzeniu benzyna mogłaby być tańsza nawet o 1,60 zł za litr, a olej napędowy – o 1,10 zł. Stałoby się to bez żadnych strat dla Skarbu Państwa i z zachowaniem zysków jakie Orlen osiągał w 2021 roku.

Dziś 14 milionów Polaków nie ma dostępu do zorganizowanego transportu publicznego. Kiedy chcą dojechać do pracy, zawieźć dzieci do szkoły, dojechać do lekarza czy do urzędu, muszą skorzystać z samochodu. Nasza ustawa powoli ulżyć ludziom, którzy na co dzień borykają się z szalejącą drożyzną. Wprowadza rozwiązania niezależne od widzimisię zarządów spółek paliwowych, których członkowie premiami zarabiają miliony złotych rocznie i którzy nie odczuwają na własnej skórze skutków swoich decyzji.


Źródło
Opublikowano: 2022-07-07 18:17:31

Polskie rodziny potrzebują realnej alternatywy dla kredytu hipotecznego, a nie p

Magdalena Biejat:


Polskie rodziny potrzebują realnej alternatywy dla kredytu hipotecznego, a nie porady, że przecież mogą wybudować sobie dom.


Źródło
Opublikowano: 2022-07-01 09:52:40

Bezpieczeństwo Polski to nie tylko inwestycje w wojsko i dobre relacje z NATO. T

Magdalena Biejat:


Bezpieczeństwo Polski to nie tylko inwestycje w wojsko i dobre relacje z NATO. To również dobre stosunki w UE, której przecież jesteśmy częścią i z której krajami łączy nas najściślejszy sojusz. To też bezpieczeństwo obywateli na co dzień – inwestycje w transport publiczny, żeby nie musieli być uzależnieni od samochodów i paliw, w mieszkania na wynajem czy w sprawiedliwą transformację energetyczną. Pieniądze z KPO pomogłyby to osiągnąć, ale niestety dla PiSu ważniejsze jest utrzymanie koalicji za wszelką cenę niż dobro Polek i Polaków.


Źródło
Opublikowano: 2022-06-30 18:19:00

Wyobraźcie sobie, że przy obecnych upałach wsiadacie na kilka godzin do autobusu

Magdalena Biejat:


Wyobraźcie sobie, że przy obecnych upałach wsiadacie na kilka godzin do autobusu bez klimatyzacji, na czas podróży dostajecie ograniczoną ilość wody, a jeśli chcecie skorzystać z toalety, możecie to zrobić tylko raz na jakiś czas w nagrzanym w słońcu toi toiu. Brzmi strasznie, prawda? A mniej więcej w takich warunkach muszą pracować kierowcy warszawskich autobusów.

Kierowcy, którzy do mnie się zgłosili, mówią o braku standardów dostępu do wody pitnej – na krańcach niektórych kursów woda jest, na innych jest limitowana, a na innych nie ma jej wcale. Do tego nie zawsze mają dostęp do pomieszczenia socjalnego, a nawet toalety innej niż przenośna.

W wielu autobusach w kabinie dla kierowców klimatyzacja nie działa lub działa słabo a temperatury przekraczają 30 stopni. Mimo takich praktyk, mężczyźni dodatkowo mają zakaz noszenia krótkich spodni lub nawet podwijania nogawek.

To nie wszystko! Kierowcy skarżą się na to, że ZTM nie uwzględnia korków podczas ustalania rozkładu jazdy. W efekcie oczekuje się od nich pokonywania tras w zbyt szybkim tempie, nie uwzględniającym sytuacji na drogach. W godzinach szczytu nie mogą pozwolić sobie nawet na krótką przerwę, muszą od razu ruszać w dalszą trasę. A odpoczynek jest przecież konieczny, żeby mogli skupić się na drodze!

Interweniuję w tej sprawie w Zarządzie Transportu Miejskiego. Musimy natychmiast poprawić warunki pracy kierowców, bo inaczej nie będzie komu prowadzić autobusów. W czasach kryzysu i szybujących cen paliw potrzebujemy inwestycji w transport publiczny, a nie kolejnych cięć!

Na zdjęciu widzicie zdjęcie przesłane mi przez kierowców, a na nim – temperaturę w kabinie miejskiego autobusu.


Źródło
Opublikowano: 2022-06-29 15:51:18

Odważne słowa jak na kogoś, kto głosował za dopłatami dla deweloperów w programi

Magdalena Biejat:

Odważne słowa jak na kogoś, kto głosował za dopłatami dla deweloperów w programie rządowym i przeciwko poprawce Adrian Zandberg zwiększającej finansowanie mieszkalnictwa społecznego w gminach. Wszystko się da, tylko PiS najwyraźniej żadnych mieszkań budować nie chce.


Źródło
Opublikowano: 2022-06-27 18:45:41

Dziś w nocy wreszcie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu usta

Magdalena Biejat:


Dziś w nocy wreszcie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy Legalna aborcja. Bez kompromisów. Przysłuchujcie się tej debacie, a jutro patrzcie na ręce posłom, kiedy będą głosować nad skierowaniem jej do dalszych prac. Dowiemy się, na kogo możemy liczyć i kto tak naprawdę popiera nasze prawo do bezpieczeństwa i decydowania o sobie!

#aborcjanatak


Źródło
Opublikowano: 2022-06-22 18:04:59

Jutro konwencja i kongres Razem a już dziś wydarzenie międzynarodowe! Spotykamy

Magdalena Biejat:


Jutro konwencja i kongres Razem a już dziś wydarzenie międzynarodowe! Spotykamy się z przedstawicielami europejskiej i międzynarodowej lewicy, by rozmawiać o rzeczywistości po inwazji Rosji na Ukrainę i o tym, jak możemy wspólnie zmieniać świat na lepsze.

Razem International


Źródło
Opublikowano: 2022-06-17 16:16:05

Orlen ma ujawnić, ile zarabia na paliwach. Druga kontrola poselska już we wtorek

Magdalena Biejat:

Dzisiaj wraz z Adrian Zandberg przeprowadzamy o godzinie 14 kolejną kontrolę w sprawie zysków Orlenu. Oczekujemy od prezesa Obajtka ujawnienia informacji o wysokości marż spółki.

Briefing odbędzie się o 15 pod siedzibą Orlenu na Bielańskiej 12.

Orlen ma ujawnić, ile zarabia na paliwach. Druga kontrola poselska już we wtorek

Źródło
Opublikowano: 2022-06-14 11:30:13

Sukces Lewicy! Po naszych interwencjach samotni rodzice ponownie będą mogli roz

Magdalena Biejat:


📢 Sukces Lewicy! Po naszych interwencjach samotni rodzice ponownie będą mogli rozliczać się wspólnie ze swoimi dziećmi!

🔴 Pierwotna wersja Polskiego Ładu odebrała tą możliwość tysiącom samotnie wychowujących rodziców. Dziecko było traktowane jako „pół osoby”, co wykluczyło z tej możliwości tysiące rodzin. Po tygodniach walki i interweniowania w tej sprawie, poprawka umożliwiająca to wchodzi w życie!

✅ Przywróciliśmy godność samotnie wychowującym rodzicom i ich dzieciom. Presja ma sens i nie poprzestaniemy we wspieraniu rodziców samotnie wychowujących dzieci.


Źródło
Opublikowano: 2022-06-13 12:35:12

Dziś Rada Warszawy przyjęła uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa Hannie Gro

Magdalena Biejat:


Dziś Rada Warszawy przyjęła uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa Hannie Gronkiewicz Waltz. To za jej prezydentury Warszawa była rozkradana przez mafię reprywatyzacyjną, tysiące mieszkańców straciło dach nad głową a miasto oddawało za bezcen nasz wspólny majątek.

Rządy Hanny Gronkiewicz Waltz powinny zostać wreszcie rozliczone. Tymczasem radni PO postanowili pokazać warszawiankom i warszawiakom, że mają ich gdzieś. Że ważniejsze są dla nich ich partykularne układy i trzymanie sztamy ze swoimi.

Uchwała została przyjęta w skandaliczny sposób. W ramach taniego szantażu w jednym dokumencie połączono nadanie honorowego obywatelstwa Gronkiewicz Waltz i mera Kijowa, Witalija Kliczki. W ostatniej chwili radni PO odebrali także mieszkańcom możliwość zabrania głosu w dyskusji na sesji rady. Sesja ta zresztą odbywała się zdalnie, żeby maksymalnie odgrodzić się od warszawiaków. A wszystko miało miejsce rok po tym, gdy honorowe obywatelstwo Warszawy otrzymała Jolanta Brzeska, zamorodowana za walkę z reprywatyzacją w Warszawie.

Wstyd.


Źródło
Opublikowano: 2022-06-09 17:44:07

Ponad połowa Polek i Polaków deklaruje, że nie wyjedzie w tym roku na wakacje, b

Magdalena Biejat:


Ponad połowa Polek i Polaków deklaruje, że nie wyjedzie w tym roku na wakacje, bo nie będzie ich na to stać. Część osób, które zdecydują się wyjechać, będzie musiało się w tym celu dodatkowo zadłużyć. Wiele dzieci nie pojedzie nawet do dziadków, bo ich rodzice nie będą mogli sobie pozwolić na zakup biletów kolejowych czy autobusowych. Rządzący udają, że nie widzą tego problemu.

My uważamy, że powinniśmy robić wszystko, żeby wesprzeć polskie rodziny. Przygotowaliśmy projekt ustawy, wprowadzającej na czas wakacji bezpłatny transport kolejowy i autobusowy dla dzieci, młodzieży i studentów do 26 roku życia. To rozwiązanie, które pozwoli choć trochę odciążyć budżety domowe rodzin i umożliwi im wyjazd na wakacje. Po dwóch pandemicznych latach dzieci po prostu tego potrzebują.

Koszty wprowadzenia bezpłatnego transportu mogą zostać pokryte z budżetu państwa na podstawie funkcjonujących już przepisów ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, taki mechanizm zapisaliśmy również w naszej ustawie. Bezpłatna komunikacja w wakacje nie jest dużym obciążeniem dla państwa, a z tego rozwiązania mogłoby skorzystać nawet 7 mln osób – to miliony polskich rodzin, dla których byłaby to realna ulga w budżetach domowych.

Apelujemy do wszystkich sił politycznych o poparcie tego rozwiązania – razem wyślijmy dzieci na wakacje!


Źródło
Opublikowano: 2022-06-07 17:35:37

Jako partia Razem domagamy się podniesienia kwoty świadczenia 500+ do 700 zł od

Magdalena Biejat:


Jako partia Razem domagamy się podniesienia kwoty świadczenia 500+ do 700 zł od lipca tego roku oraz wprowadzenia mechanizmu jego corocznej waloryzacji o wskaźnik inflacji. Ten postulat jest w naszym programie od początku, bo wiemy, że jeśli nie chcemy, aby polskie dzieci popadały w biedę, oprócz utrzymywania tego typu świadczeń powszechnych, konieczna jest również ich regularna waloryzacja.

Będąc mamą wiem doskonale, ile kosztuje utrzymanie i wychowanie dziecka. A koszty życia rosną w zatrważającym tempie. Nawet o 20% wzrosły ceny mleka modyfikowanego, coraz więcej kosztuje kupienie nowych ubrań i wykształcenie dziecka. Według sondażu Super Expressu niemal 60% Polaków nie stać na najbliższe wakacje, na wysłanie swoich dzieci na kolonie i obozy letnie.

Ale to nie tylko kwestia wakacji. Coraz więcej polskich rodzin zadłuża się na niewielkie kwoty, żeby móc dotrwać do wypłaty pensji, bo brakuje im pieniędzy na podstawowe wydatki, takie jak jedzenie, leki, rachunki. Wzrost świadczenia 500+ o 200 zł może tym rodzinom realnie pomóc, a mechanizm automatycznej waloryzacji sprawi, że to wsparcie będzie trwałe i przewidywalne, niezależne od widzimisię polityków i tego, czy akurat nadchodzą wybory.


Źródło
Opublikowano: 2022-06-03 17:33:17

Już 5 czerwca odbędą się wybory do Rady Osiedli! Jako Razem szykujemy się do wzi

Magdalena Biejat:


Już 5 czerwca odbędą się wybory do Rady Osiedli! Jako Razem szykujemy się do wzięcia w nich udziału.

Aktualnie na obszarze Grochowa jest wiele spraw i miejsc, które wymagają naszej interwencji.
Przedstawiamy osoby kandydujące, które pragną pomóc w procesie zmieniania Warszawy na przyjazne, zielone i bezpieczne miasto.

Jeśli mieszkasz na osiedlu Grochów-Kinowa możesz oddać głos na Inga Domańska i Jacka Malickiego (adres komisji wyborczej: ul. Międzyborska 64/70)

Jeśli mieszkasz na osiedlu Grochów-Centrum możesz oddać głos na Dorota Spyrka i Agnieszkę Czekałę (adres komisji wyborczej: Siennicka 40)

Jeśli mieszkasz na osiedlu Grochów-Północny możesz oddać głos na Dorian Widawski (adres komisji wyborczych: ul. Szaserów 117, ul.
Naddnieprzańska 2/4)

Jeśli mieszkasz na osiedlu Grochów Południowy możesz oddać głos na Wiktor Lekki i Martyna Jałoszyńska (adres komisji wyborczych: ul. Majdańska 30/36, ul. Tarnowiecka 4).Źródło
Opublikowano: 2022-06-01 16:35:08

Razem z Adrian Zandberg poszliśmy dzisiaj do siedziby Orlenu zapytać, dlaczego c

Magdalena Biejat:


Razem z Adrian Zandberg poszliśmy dzisiaj do siedziby Orlenu zapytać, dlaczego ceny paliw na stacjach benzynowych rosną szybciej niż ceny ropy na rynkach światowych. Chcieliśmy się dowiedzieć skąd ta różnica, jakie są zyski Orlenu, skąd te zyski pochodzą i ile wynoszą marże nakładane przez firmę na paliwa. Z naszych wyliczeń wynika, że gdyby były one proporcjonalne do zeszłego roku, płacilibyśmy za benzynę mniej więcej złotówkę mniej za litr. Orlen nie chce się do tego przyznać. A z drugiej strony chwali się rekordowymi zyskami.

Nasza wizyta wywołała pewien popłoch w Orlenie. Początkowo nie chciano nas wpuścić, choć posłowie mają prawo kontrolować spółki skarbu państwa. Dostaliśmy tylko karteczkę z adresem mailowym zarządu spółki i propozycję, żebyśmy tam zgłosili się po wyjaśnienia. Ostatecznie zostaliśmy wpuszczeni do siedziby firmy. Dostaliśmy kawę i ciasteczka, ale nie dostaliśmy dokumentów, o które prosiliśmy.

Otrzymaliśmy również zaproszenie na spotkanie z prezesem Obajtkiem w przyszłym tygodniu. Z przyjemnością z niego skorzystamy, żeby zapytać, czemu Orlen korzysta z podwyżek cen, żeby przy okazji windować marże, napędzając przy tym inflację.


Źródło
Opublikowano: 2022-05-27 17:48:46