Ostatnio media żyją tym, jak najpierw ja a potem Barbara Nowacka zostałyśmy zaat

Magdalena Biejat:

Ostatnio media żyją tym, jak najpierw ja a potem Barbara Nowacka zostałyśmy zaatakowane gazem przez policję, w trakcie wykonywania naszych obowiązków. Jest to oczywiście skandal, że w odpowiedzi na pokazywanie legitymacji poselskiej funkcjonariusze (także nieumundurowani) strzelają gazem w twarz posłankom. Robią to w reakcji na nasze interwencje w obronie praw obywatelskich, których łamanie ma zniechęcić Polki i Polaków do wychodzenia na ulice.

Jednak rząd nie pozostawia nam zbyt wielkiego wyboru w sytuacji, gdy próbuje w trakcie pandemii łamać prawa kobiet i niszczyć instytucje państwa. W ostatnich tygodniach obserwujemy bezprecedensowe wykorzystanie policji do celów politycznych. Pokojowe protesty są pacyfikowane pod pretekstem ochrony przed epidemią, która podobno przecież ustępuje.

Tymczasem Polska jest także państwem tych, którzy dziś protestują i którzy mają prawo go bronić bez poczucia, że zaraz może ich zaatakować nieumundurowany policjant, którego nie da się w tłumie odróżnić od zwykłego chuligana. Bez strachu, że policjant może w każdej chwili użyć wobec nich środków przymusu bezpośredniego i za to nie odpowie, bo nie nosi imiennika.

Anonimowość policjantów ośmiela do wykonywania rozkazów, które mogą być niezgodne z prawem. Dlatego jako klub Lewicy złożyliśmy projekt ustawy, zgodnie z którym policjanci będą musieli nosić imienniki w trakcie służby. Jednocześnie chcemy powołać Biuro Monitorowania Policji, które ma pomóc obywatelom w razie naruszeń ich praw przez policjantów.

Nie możemy oczekiwać, że jakakolwiek instytucja będzie skutecznie kontrolować sama siebie. Dotyczy to także policji. Chcemy, żeby była to formacja, której obywatelki i obywatele mogą zaufać, która przestrzega naszych praw i która deeskaluje konflikty na ulicach, a nie je wszczyna.


Źródło
Opublikowano: 2020-12-03 18:27:44

Magdalena Biejat o przemocy wobec kobiet

Magdalena Biejat:


Magdalena Biejat o przemocy wobec kobiet


Źródło
Opublikowano: 2020-12-02 19:49:09

Trwa doroczna kampania 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć. Z tej okazj

Magdalena Biejat:

Trwa doroczna kampania 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć. Z tej okazji Lewica przedstawiła projekt ustawy zmieniającej definicję gwałtu w kodeksie karnym. W Polsce nadal policja, sądy i opinia publiczna chętniej wierzą gwałcicielom niż ich ofiarom. Ostatnie szokujące wyroki sądów uniewinniające agresorów, bo ofiara nie krzyczała albo nie opierała się wystarczająco zdecydowanie pokazują, jak bardzo potrzebujemy zmiany prawa. Nasza propozycja wprowadza zasadę, że gwałtem jest każdy stosunek seksualny, na który jedna ze stron nie wyraziła zgody.

To proste rozwiązanie, które może radykalnie poprawić sytuację zgwałconych kobiet. Wydawałoby się, że wprowadzenie go powinno być dla każdego oczywiste. Tymczasem po ogłoszeniu go przez nasze posłanki, odezwał się (męski) chór głosów, lamentujących nad losem biednych mężczyzn, zmuszonych do proszenia o zgodę na seks. Co znamienne, nie lamentowali tylko skrajni konserwatyści. Znaleźli się wśród nich znani i lubiani przedstawiciele tzw. liberalnych mediów. Fala tych ubolewań, która przetoczyła się przez internet, była najlepszym dowodem, z jak ogromnym problemem się mierzymy i jak bardzo potrzebna jest zmiana prawa. Bo żyjemy w kulturze, w której nadal ok jest pytać, jak była ubrana ofiara gwałtu, a proste pytanie, czy wyraziła zgodę na seks, wywołuje popłoch.

(Zaczęłyśmy konsultacje ustawy. Jej treść znajdziecie pod linkiem w komentarzu.)

#16dni #16dniprzeciwkoprzemocy #trzymamystronękobiet #przemocmapłeć #kobiety #przemoc

EDIT: Nie musicie szukać w internecie przykładów wypowiedzi, o których piszę. Wystarczy, że zajrzycie w komentarze do tego posta. Nie kasuję ich i nie cenzuruję, bo uważam, że są najlepszym dowodem na to, że mamy rację.16dni,16dniprzeciwkoprzemocy,trzymamystronękobiet,przemocmapłeć,kobiety,przemoc

Źródło
Opublikowano: 2020-11-30 17:43:16

102 lata. Od tylu lat kobiety mają w Polsce prawo wyborcze i prawo do samostanow

Magdalena Biejat:

102 lata. Od tylu lat kobiety mają w Polsce prawo wyborcze i prawo do samostanowienia o sobie. A walka nadal trwa, część ciężko wywalczonych praw ciągle próbuje się nam odebrać. Jestem wdzięczna naszym prababkom za ich walkę i jestem wdzięczna kobietom, które dziś wychodzą na ulice. Jesteśmy w tym razem i razem znów wywalczymy sobie swoje prawa! 🔥
Źródło
Opublikowano: 2020-11-28 17:16:49

Ataku na prawa kobiet nie podjęła Lewica, ani osoby demonstrujące a Jarosław Kac

Magdalena Biejat:


Ataku na prawa kobiet nie podjęła Lewica, ani osoby demonstrujące a Jarosław Kaczyński i sterowany przez niego tzw. Trybunału Konstytucyjny. To on jest odpowiedzialny za wyprowadzenie ludzi na ulicę i także na nim i na rządzie spoczywa odpowiedzialność, by podjąć dialog z protestującymi i uspokajać nastroje społeczne w trakcie pandemii. Niestety robią coś dokładnie odwrotnego i zrzucają przy tym winę na społeczeństwo, które sami sprowokowali.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-24 18:42:10

Do Rzeczy straszy nas dziś Polexitem, zachęcony z pewnością ostatnim wystąpien

Magdalena Biejat:


Do Rzeczy straszy nas dziś Polexitem, zachęcony z pewnością ostatnim wystąpieniem premiera Morawieckiego w Sejmie. I nawet zgodzę się z częścią diagnozy, którą wtedy stawiał – Unia Europejska mogła by być bardziej sprawiedliwa społecznie i solidarna. Tylko że sposobem na budowanie lepszej Unii nie jest obrażanie się na rzeczywistość, do której samemu dołożyło się swój kamyczek nie wykazując solidarności z nikim poza węgierskim watażką defraudującym unijne środki. Silna Polska to Polska budująca sojusze z tymi „słabszymi” krajami południa, o których mówił premier. Silna Polska to Polska, która ma pieniądze na ochronę zdrowia, na edukację, na wsparcie pracowników.
Umówmy się, weto dla budżetu oznacza poświęcenie interesów Polek i Polaków dla ego Zbigniewa Ziobry!

🔴 ŻADNEGO POLEXITU!
Konieczny wyjaśnia Morawieckiemu, że jego krótkowzroczna polityka pozbawi nas ogomnych pieniędzy! PiS chce nas wyprowadzić z Unii! Zobaczcie!


Źródło
Opublikowano: 2020-11-24 00:27:12

Marcelina Zawisza o ochronie zdrowia i pracownikach socjalnych

Magdalena Biejat:


Marcelina Zawisza o ochronie zdrowia i pracownikach socjalnych


Źródło
Opublikowano: 2020-11-23 23:06:49

Dziś kolejne spacery i blokady i kolejne zatrzymania w Warszawie. Tym razem do r

Magdalena Biejat:

Dziś kolejne spacery i blokady i kolejne zatrzymania w Warszawie. Tym razem do radiowozu zapakowano okazującą legitymację prasową dziennikarkę Agatę Grzybowską. Jednej z osób blokujących wyjazd policyjnej furgonetki po prostu przejechano o nogach. Kolejny raz policja, zamiast dbać o bezpieczeństwo protestujących pokojowo osób, eskaluje i stosuje niepotrzebną przemoc.

Tymczasem w mediach tradycyjnych i społecznościowych prawicowi PiS leją krokodyle łzy nad wizerunkiem policji działającej na ich polityczne zlecenie. Serio, nie da się zgadać faktów. A fakty są takie, że odpowiedzialność za to, o od miesiąca dzieje się na ulicach, spoczywa tylko i wyłącznie na rządzących, z Jarosławem Kaczyńskim na czele. To oni wyprowadzili na ulice setki tysięcy kobiet i to oni odpowiadają za przemoc, z jaką spotykają się demonstrujący.

(Czy ktoś jeszcze pamięta dawne czasy, kiedy policjanci decydowali się zabezpieczać nawet „nielegalne” marsze, na które nie było zgody lokalnych władz – np. Marsz Równości, który próbował zablokować Lech Kaczyński? Wyznawani wtedy niepopluarną dziś zasadę, że ważnieszje jest bezpieczeństwo publiczne niż blokowanie pokojowych demonstracji za wszelką cenę.)


Źródło
Opublikowano: 2020-11-23 19:56:35

Magdalena Biejat:
Źródło
Opublikowano: 2020-11-20 23:14:32

Wczoraj Rada Miasta zdecydowała się na dokapitalizowanie Szpitala Czerniakowskie

Magdalena Biejat:

Wczoraj Rada Miasta zdecydowała się na dokapitalizowanie Szpitala Czerniakowskiego. Jest to dobra decyzja, lecz podjęta zbyt późno, gdyż od roku SOR szpitala działa tylko na warunkowym dopuszczeniu i wymaga remontu, dlatego zdecydowałam się zabrać głos na dzisiejszej sesji. Niestety radni i przewodnicząca rady po tym, jak powiedziałam, że prócz pieniędzy dla zespołów pracujących na oddziałach potrzebna jest gwarancja, że szpital zacznie działać w formie sprzed pandemii, zaczęli krzyczeć, że nie o tym jest ta dyskusja, po czym mnie wyciszyli. Niestety zdaje się, że doraźne działania pozostaną domeną niektórych samorządowców, którzy krzykiem reagują na samą sugestię, że potrzebna nam jest długofalowa strategia, żeby zapewnić dobry poziom ochrony zdrowia mieszkańcom i spokojną pracę pracownikom.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-20 10:16:20

Magdalena Biejat:
Źródło
Opublikowano: 2020-11-19 19:21:25

Wczoraj widzieliśmy absurdalny, niezrozumiały pokaz siły i agresji ze strony sił

Magdalena Biejat:

Wczoraj widzieliśmy absurdalny, niezrozumiały pokaz siły i agresji ze strony sił policyjnych. Pokojowa demonstracja, która już zaczynała się rozchodzić, została otoczona przez policyjny kordon. Z głośników nadawano komunikat, że zebrani mają się rozejść, jednocześnie nie pozwalano nikomu opuścić kordonu. Kiedy krzyczeliśmy “puśćcie nas”, policja puszczała gaz w oczy, bez sensu przepychała ludzi z miejsca na miejsce.

W tłumie grasowali bandyci, początkowo sami manifestujący myśleli, że zostali zaatakowani przez skrajną prawicę – rośli, zamaskowani mężczyźni z pałami teleskopowymi i gazem pieprzowym napadali na przypadkowe osoby. Niestety – okazało się, że byli to nieumundurowani funkcjonariusze policji. Jeden z nich strzelił mi gazem w twarz, kiedy próbowałam interweniować wobec nadmiernej przemocy. Widział moją legitymację poselską, wiedział, że łamie prawo.

Takich policjantów ściągnął do stolicy Jarosław Kaczyński, wicepremier i minister ds. bezpieczeństwa. To na jego polecenie policja, zamiast chronić nasze bezpieczeństwo, stosowała tępą przemoc. Wbrew pozorom to nie pokaz siły, ale słabości – każda władza, która zaczyna atakować własnych obywateli i obywatelki, daje sygnał, że nad niczym już nie panuje. Słabnącą moc Kaczyńskiego pokazuje nam też postawa mieszkańców Warszawy – otworzyli bramy swoich podwórek, a pod płotem postawili drabinę, żeby ludzie mogli uciec przed absurdalną i wciąż eskalującą policyjną przemocą. Ta wzajemna solidarność i opór będą rosły, PiS może już tylko maleć.

Grafikę stworzyła Matylda Damięcka


Źródło
Opublikowano: 2020-11-19 18:15:35

Protestujący zostali odcięci na placu Powstańców Warszawy Magdalena Bie

Magdalena Biejat:


Protestujący zostali odcięci na placu Powstańców Warszawy

Magdalena Biejat i Marcelina Zawisza wraz z grupą protestujących zostały otoczone na placu Powstańców Warszawy


Źródło
Opublikowano: 2020-11-19 02:14:14

Magdalena Biejat relacjonuje sytuację z pl. Powstańców Warszawy, gdzie policj

Magdalena Biejat:


Magdalena Biejat relacjonuje sytuację z pl. Powstańców Warszawy, gdzie policja postanowiła zatrzymać wszystkich protestujących


Źródło
Opublikowano: 2020-11-18 23:01:13

Pracujemy dziś nad kolejną Tarczą Antykryzysową. Dziś, choć faktyczny lock

Magdalena Biejat:

Pracujemy dziś nad kolejną Tarczą Antykryzysową. Dziś, choć faktyczny lockdown lwiej części gospodarki trwa od kilku tygodni. No ,ale dla PiSu ważniejsze było ukrywanie się przed protestującymi kobietami, więc posiedzenie zaplanowane na 2 tygodnie temu odwołano.

Walczymy dziś o uwzględnienie wśród branż objętych pomocą wszystkich tych, o których rząd zapomniał, bo to wsparcie przekłada się na konkretne miejsca pracy, na możliwość utrzymania się tysięcy ludzi i ich rodzin.

Jedną z branż, która szczególnie ucierpiała, jest gastronomia. Nie tylko przez epidemię, ale również przez uzależnienie sprzedaży na wynos od platform cyfrowych. Tych kilku gigantów narzuca absurdalne marże sięgające kilkudziesięciu procent! Poprawka zgłoszona przez Adrian Zandberg umożliwi ograniczenie wysokości tych marż przez ministra. Takie rozwiązania wprowadziły już niektóre amerykańskie miasta, jak Nowy Jork czy San Francisco. I nie kosztuje ono rządu nic. Może poza koniecznością postawienia się ambasadzie USA.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-18 16:36:47

Dziś rozpoczęło się 21 posiedzenie Sejmu, przełożone o kilka tygodni, bo PiS bał

Magdalena Biejat:

Dziś rozpoczęło się 21 posiedzenie Sejmu, przełożone o kilka tygodni, bo PiS bał się spotykać na Wiejskiej w sytuacji masowych protestów w obronie praw kobiet. Do tej pory nie cofnęli się ani o krok, nie odpowiedzieli na postulaty protestujących. Zamiast tego ogrodzili Sejm podwójnym kordonem barierek i dali zielone światło policji dla rozpoczęcia represji wobec obywatelek i obywateli.

Z kraju płynie wiele doniesień o policji przekraczającej swoje uprawnienia, coraz częściej też funkcjonariusze policji stosują środki przymusu bezpośredniego wobec pokojowo demonstrujących. Sytuacja staje się absurdalnie tragiczna. Ostatnio w Krapkowicach policjanci naszli 14-latka, który podawał dalej informację o organizowanym w jego mieście spacerze w obronie praw kobiet. Grozili mu 8 latami pozbawienia wolności, oskarżeniem o współorganizowanie wydarzenia a następnie pojechali na skargę do jego szkoły!

W ostatni piątek w Pruszkowie, podczas pokojowego marszu przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego, policja otoczyła protestujących, legitymowała i wystawiała mandaty. Wylegitymowano ponad sto osób w związku z „udziałem w nielegalnym zgromadzeniu”, wystawiono 35 mandatów karnych, a przeciwko 68 osobom, które odmówiły przyjęcia mandatów, skierowano wnioski o ukaranie do sądu. To absurd!

Zgodnie z artykułem 57 Konstytucji RP jakiekolwiek ograniczenie wolności zgromadzeń może nastąpić jedynie poprzez ustawę. Zakazywanie pokojowych demonstracji na podstawie rozporządzeń, jak to ma miejsce w obecnej chwili, jest bezprawne. Na ten temat wypowiadał się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich. Dodatkowo zapisy rozporządzenia, na które powołuje się policja, dotyczą organizacji zgromadzeń, nie uczestnictwa w nich. Czy policja w Pruszkowie uznała, że organizatorami było ponad 100 osób?

Skierowałam w tej sprawie pismo do Komendanta Głównego Policji Jarosława Szymczyka. Pytam i proszę o dokumenty:

Czy Komenda Główna Policji lub któraś z jednostek jej podległych, przygotowała lub pozyskała analizę stanu prawnego dot. uczestnictwa w zgromadzeniach na terenach objętych stanem epidemii? Czy podobny dokument został przekazany przez przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji lub innych władz cywilnych?
Czy Komenda Główna Policji monitoruje, ile ze sporządzonych wniosków o ukaranie kończy się przedstawieniem zarzutów?

Policja marnuje czas swój i sądów. Próby nakładania na uczestników protestów środków karnych na podstawie błędnie interpretowanych przepisów stanowić mogą marnotrawstwo sił zarówno Policji, jak i sądów, które umarzają kolejne postępowania wszczęte przeciwko demonstrującym osobom. Czy liczą na efekt mrożący? Czy to działanie zmierza do zachowania prawa i porządku, czy jednak jest działaniem politycznym? Mam nadzieję, że odpowiedź generała Szymczyka rozwieje te wątpliwości, a obecne praktyki funkcjonariuszy wobec pokojowo protestujących i naruszanie wolności zgromadzeń bez umocowania prawnego się skończą.

A dziś widzimy się na Wiejskiej, do zobaczenia!


Źródło
Opublikowano: 2020-11-18 16:05:29

Pamiętacie o budowie bloku w parku na Błoniach Kamionkowskich, na terenie sprzed

Magdalena Biejat:

Pamiętacie o budowie bloku w parku na Błoniach Kamionkowskich, na terenie sprzedanym przez m.st. Warszawa bez zgody konserwatora zabytków? O sprawie zrobiło się ostatnio ciszej, ale my wciąż działamy.

Prokuratura i CBA uznały argumenty Miasto Jest Nasze i moje za uzasadnione i wszczęły postępowania. Niestety w międzyczasie inwestor rozpoczął budowę na długo przed planowanym harmonogramem, żeby postawić mieszkańców przed faktem dokonanym. Dlatego, w porozumieniu ze społecznikami z MJN, zwróciliśmy się do wiceminister kultury, Magdaleny Gawin, z prośbą o zatrzymanie budowy. Pani minister, jako generalna konserwator zabytków, może interweniować w tej sprawie. Mimo to, odmówiła. Dostaliśmy od niej pismo, w którym odsyła nas do Mazowieckiego Konserwatora Zabytków i sądu powszechnego. Tyle tylko, że nie mówimy o sporze cywilnym a o wydanej bezpodstawnie decyzji administracyjnej!

Oczywiście Mazowiecki Konserwator Zabytków również umył ręce, odsyłając nas do… minister Gawin. Która zresztą w przesłanym do nas piśmie twierdzi, że nic nie wie o pracach budowlanych na Błoniach Kamionkowskich. I tak radośnie przedstawiciele obecnej władzy przerzucają się ze mną pismami, a mieszkańcy zostawieni są bez pomocy. W tej sprawie zawiodły i władze miasta, i władze centralne. Pozostaje pytanie, czyich interesów bronią? Bo na pewno nie interesu warszawianek i warszawiaków.

[Na zdjęciu przemawiam na zorganizowanym przez MJN proteście w obronie parku na Błoniach Kamionkowskich]


Źródło
Opublikowano: 2020-11-17 17:25:59

Zapraszam :) Magdalena Biejat opowie dzisiaj o: 1. Pracy Komitetu „Leg

Magdalena Biejat:


Zapraszam

Magdalena Biejat opowie dzisiaj o:
1. Pracy Komitetu „Legalna aborcja – bez kompromisów”.
2. Projektach ustaw w sprawie aborcji autorstwa Z. Ziobry oraz A. Dudy, który Sejm będzie procedować w środę.
3. Pod czyim domem policja w Pruszkowie zatrzymuje demonstracje? Zapraszamy


Źródło
Opublikowano: 2020-11-16 23:12:56

Bycie sojusznikiem osób LGBT to nie tylko symboliczne zapalenie tęczowych świate

Magdalena Biejat:

Bycie sojusznikiem osób LGBT to nie tylko symboliczne zapalenie tęczowych świateł na budynkach. Szczególnie, gdy jest się osobą, która może realnie poprawić los tysięcy młodych osób. Bardzo bym chciała, żeby prezydent Trzaskowski jak najszybciej zrealizował obietnicę dotycząca hostelu interwencynego. W Europie nawet 40% osób mieszkających w hostelach młodzieżowych to osoby nieheteroseksualne. W Polsce, w Warszawie lądują po prostu na ulicy.

Tutaj naprawdę nie ma miejsca na tchórzostwo! Tutaj chodzi o życie, dosłownie o życie, młodych osób, o które nikt na poziomie państwowym nie walczy. Gdyby nie organizacje pozarządowe, które organizują hostele dla dzieci dotkniętych bezdomnością, zapewniają wsparcie psychologiczne, które edukują społeczeństwo, to statystyki dotyczące depresji, czy prób samobójczych byłyby jeszcze gorsze… Gorsze niż 70 % młodych osób LGBT mających myśli samobójcze. Siedemdziesiąt procent, czy Pan, Panie Prezydencie, sobie to wyobraża?

W sierpniu okręg @Razem w Warszawie skierował do Pana petycję, żeby zrealizował Pan obietnicę dotyczącą wprowadzenia karty LGBT oraz powiesił tęczowe flagi na Ratuszu w geście solidarności z bitymi na ulicach mniejszościami seksualnymi. Niestety nawet takiego drobnego gestu, który byłby materialny, na chwilę dłużej niż oświetlenie budynków, nie miał Pan odwagi wykonać. Jednak znowu schował Pan głowę w piasek.

Panie Prezydencie! Może Pan zrobić naprawdę dużo, a nie robi Pan nic


Źródło
Opublikowano: 2020-11-16 22:20:51

Dzisiaj o 19 opowiem o pracy Komitetu Legalna aborcja – bez kompromisów, a także

Magdalena Biejat:

Dzisiaj o 19 opowiem o pracy Komitetu Legalna aborcja – bez kompromisów, a także o innych projektach w sprawie aborcji, które mamy procedować w najbliższą środę. A mowa o projektach autorstwa Zbigniewa Ziobry oraz Andrzeja Dudy.
Opowiem także, pod czyim domem policja w Pruszkowie zatrzymała demonstrację.
Do zobaczenia o 19 na głównym fp. partii Razem


Źródło
Opublikowano: 2020-11-16 18:41:47

Grozi Ci eksmisja? Twój pracodawca nie wypłaca Ci pensji? Pracujesz na śmieciówc

Magdalena Biejat:

Grozi Ci eksmisja? Twój pracodawca nie wypłaca Ci pensji? Pracujesz na śmieciówce, mimo że powinieneś mieć umowę o pracę? W moim biurze poselskim działa pracowniczo-lokatorskie pogotowie prawne, w ramach którego możesz uzyskać poradę prawną i pomoc w przygotowaniu odpowiedniego pisma. Oczywiście bezpłatnie.
Z powodu stanu epidemiologicznego preferujemy kontakt zdalny, proszę zgłaszajcie się na adres biuro@magdalenabiejat.pl po link do spotkania zdalnego. W wyjątkowych sytuacjach i po wcześniejszym umówieniu możliwe jest spotkanie w naszym biurze.

Serdecznie zapraszam!


Źródło
Opublikowano: 2020-11-16 14:04:29

Dzisiaj Daria, a w poniedziałek o 19 będę ja :) Daria Gosek-Popiołek mó

Magdalena Biejat:


Dzisiaj Daria, a w poniedziałek o 19 będę ja

Daria Gosek-Popiołek mówi dzisiaj o problemach z ochroną środowiska, oraz o politycznej bieżączce. Zapraszamy do oglądania


Źródło
Opublikowano: 2020-11-13 22:28:06