Dzisiejszy dzień kończyłam zbierając podpisy pod projektem Legalna aborcja. Bez

Magdalena Biejat:

Dzisiejszy dzień kończyłam zbierając podpisy pod projektem Legalna aborcja. Bez kompromisów na proteście zorganizowanym w 1. rocznicę wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakazał w Polsce aborcji. Już wkrótce zaniesiemy Wasze podpisy do Sejmu, by w końcu parlament zaczął rozmawiać o liberalizacji prawa aborcyjnego w Polsce.
Źródło
Opublikowano: 2021-10-22 19:36:48

Remont linii średnicowej to wielkie przedsięwzięcie, które jest pokoleniową szan

Magdalena Biejat:


Remont linii średnicowej to wielkie przedsięwzięcie, które jest pokoleniową szansą dla Warszawy – ostatnie inwestycje na taką skalę miały miejsce w latach 60-tych XX w. To okazja na stworzenie sieci transportu integrującej linie kolejowe z transportem miejskim, usunięcie obecnie istniejących barier komunikacyjnych, integrację poszczególnych dzielnic, poprawienie warunków transportu i bezpieczeństwa dla pieszych i rowerzystów oraz stworzenie perspektyw dla rozbudowy sieci transportowej w przyszłości. Aby w pełni osiągnąć te cele, konieczna jest współpraca odpowiadających za inwestycję PKP z władzami Stolicy. Niestety warszawski ratusz nie wykazuje woli współpracy i wielokrotnie zrywał rozmowy w tej sprawie.

Dzisiaj wspólnie z Miasto Jest Nasze, Porozumieniem Dla Pragi oraz Razem w Warszawie wezwaliśmy PKP i władze Warszawy do współpracy w sprawie remontu linii średnicowej. Zapraszamy przedstawicieli warszawskiego ratusza i PKP do podjęcia konstruktywnych rozmów wraz z organizacjami społecznymi w formule okrągłego stołu. Liczymy na to, że taka forma zachęci wszystkie strony do dialogu i wykorzystania szansy, jaką jest przebudowa linii średnicowej. To już naprawdę ostatni moment.
Źródło
Opublikowano: 2021-10-22 16:22:49

Magdalena Biejat: to mit, że legalizacja aborcji wywoła ich wzrost

Magdalena Biejat:


Rok tortur. Rok solidarności. Rok od wyroku trybunału.

Polskie kobiety zostały całkowicie pozbawione prawa do bezpiecznego przerywania ciąży. Tysiące z nich skazano na cierpienie, stres i traumy, tysiące narażono na uszczerbek na zdrowiu. Trwa to już rok, o rok za długo. Entuzjaści tego wyroku nie spodziewali się jednak, że ich radykalne rozwiązania wcale nie zostaną tak samo entuzjastycznie przyjęte przez społeczeństwo. W ciągu ostatniego roku aborcja przestała być w końcu tematem tabu, a poparcie społeczne dla legalizacji aborcji znacznie wzrosło. Walczymy o wprowadzenie przepisów, które sprawią, że przerywanie ciąży będzie w Polsce dostępne i bezpieczne. W dalszym ciągu możecie wesprzeć swoim podpisem projekt ustawy „Legalna aborcja. Bez kompromisów”, która właśnie takie przepisy wprowadza.

Magdalena Biejat: to mit, że legalizacja aborcji wywoła ich wzrost

Źródło
Opublikowano: 2021-10-22 12:27:15

Magdalena Biejat:Źródło
Opublikowano: 2021-10-21 12:01:45

W piątek przypada rocznica zakazu aborcji w Polsce. Już za chwilę odbędzie się w

Magdalena Biejat:


W piątek przypada rocznica zakazu aborcji w Polsce. Już za chwilę odbędzie się w Parlamencie Europejskim debata na ten temat.

Wczoraj i dzisiaj byłam na miejscu, w Strasburgu, z wspaniałymi aktywistkami Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny i Ogólnopolski Strajk Kobiet. Spotykałyśmy się z europosłankami i europosłami, opowiadałyśmy im, jak zakaz aborcji wpłynął na rzeczywistość setek kobiet w Polsce. Domagałyśmy się solidarności i realnego wsparcia kobiet, które są zmuszone wyjechać za granicę, by przerwać ciążę.

A w piątek widzimy się na demonstracjach! Będziemy zbierać podpisy pod projektem Legalna aborcja. Bez kompromisów .

Zakaz aborcji to zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Dla naszego bezpieczeństwa. Nie poddamy się, dopóki aborcja nie będzie legalna, bezpieczna i dostępna.Źródło
Opublikowano: 2021-10-20 15:05:23

Jarosław Kaczyński zapowiada kolejną „reformę” sądownictwa. Oczywiście wszystko

Magdalena Biejat:


Jarosław Kaczyński zapowiada kolejną „reformę” sądownictwa. Oczywiście wszystko w imię usprawnienia systemu sprawiedliwości. Z doświadczenia jednak możemy się spodziewać, że reforma wygeneruje dodatkowe koszty – przede wszystkim społeczne – a chaos jedynie pogłębi.

Bo oczywiście nie chodzi o żadne reformy, tylko o wstawienie do sądów „swoich”. W zapowiedziach tych tak zwanych reform nie ma i nigdy nie było refleksji nad tym, jak poprawić działanie sądów, żeby lepiej służyły ludziom. Nie ma też ani słowa o pracownikach sądów i prokuratur, którzy od 120 dni walczą o poprawę warunków pracy i płacy.

Pracownicy i pracownice sądów rozbili pod Ministerstwem Sprawiedliwości Czerwone Miasteczko, domagając się lepszych warunków pracy. Skarżą się na przeciążenie pracą, dokładane są im ciągle nowe obowiązki wynikające często z redukcji etatów. Mówią też o mobbingu, polegającym m.in. na wymuszaniu przez przełożonych przyjmowania dodatkowych nadgodzin. Pracownicy z własnej kieszeni muszą dokładać do wykonywania obowiązków służbowych – tak jest chociażby w przypadku kuratorów sądowych. Nad ich problemami rząd nie chce się pochylić, zamiast tego próbuje umniejszać znaczenie protestu.

Sądownictwo nigdy nie będzie działało sprawnie, jeśli nie zapewni się godnych warunków pracy wszystkim osobom je tworzącym. Wspierajcie protest pracowników sądów!


Źródło
Opublikowano: 2021-10-19 10:13:05

Minęły dwa lata od wyborów parlamentarnych w 2019 roku, w których dzięki Waszym

Magdalena Biejat:


Minęły dwa lata od wyborów parlamentarnych w 2019 roku, w których dzięki Waszym głosom uzyskałam drugi wynik na warszawskiej liście Lewicy. To najwięcej spośród osób startujących z 4-tego miejsca z list w okręgu warszawskim. Jeszcze raz dziękuję!

Od dwóch lat współpracuję ze związkami zawodowymi, w Sejmie zabieram głos w sprawach pracowniczych, dotyczących emerytur, praw lokatorskich i praw człowieka. Złożyłam m.in. ustawę ratunkową, likwidującą odpowiedzialność karną za pomocnictwo w aborcji, ustawę reprywatyzacyjną i ustawę pozwalającą uwzględnić okres pracy na śmieciówkach do wyliczania emerytury minimalnej, proponowałam uproszczenie procedury mediacyjnej. Ponadto pomagam grupie emerytek z rocznika ’53 otrzymać wyrównanie emerytur, które im się należy.

Od samego początku kadencji postawiłam na rozwiązywanie problemów obywateli zgłaszających się do mojego biura. Podjęłam w sumie ponad 120 interwencji, głównie na terenie Warszawy, skupiając się na ochronie praw lokatorów, prawach pracowniczych, reprywatyzacji oraz dostępie do ochrony zdrowia.

Jedną z pierwszych interwencji, które zakończyły się sukcesem, była ewakuacja szpitala grójeckiego, którego dramatyczną sytuację szeroko opisywała redakcja Onetu w cyklu: “Jak szpital w Grójcu padł pod ciężarem własnych błędów”. Wtedy wraz z Marcelina Zawisza wezwałam ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego do interwencji w sprawie szpitala w Grójcu. Apelowałyśmy o poddanie wszystkich jego pacjentów oraz całego personelu badaniem w kierunku Covid-19 oraz pilną ewakuację szpitala, co zdarzyło się niecały tydzień później. Był to dla mnie pierwszy dowód na to, że ciężko pracując, nawet będąc w opozycji można być sprawczym i pomagać ludziom. W zakresie ochrony zdrowia publicznego podjęłam w sumie 25 interwencji. W tym ostatnią – w sprawie podwyższenia pensji pracowników Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Razem z działaczami partii Razem w Warszawie oraz ruchami miejskimi walczyliśmy o bezpieczny przejazd na ulicy Naczelnikowskiej, broniliśmy Szpitala Czerniakowskiego przed likwidacją, walczyliśmy z wycinkami drzew.

Poza tym istnieje cała warstwa prac w komisjach sejmowych. Jestem członkinią Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, na której składałam dziesiątki poprawek dotyczących pieczy zastępczej, deinstytucjonalizacji, emerytur i wielu innych spraw. Próbuję nagłaśniać problemy społeczne, jak chociażby problem z wypłatą zasiłku macierzyńskiego dla kobiet prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Często biorę również udział w ważnych dyskusjach na innych komisjach. Oprócz tego działam w kilku zespołach parlamentarnych, m.in. do spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Równouprawnienia Społeczności LGBT+.

Zdobycie mandatu dało mi możliwość pracy dla Was i zmieniania naszego kraju na lepsze. Obiecuję, że przez kolejne dwa lata w dalszym ciągu będę działać w Waszych sprawach i słuchać Waszych głosów.


Źródło
Opublikowano: 2021-10-15 18:46:25

To już dwa lata Razem w Sejmie! Dziękujemy Wam za Wasze głosy i Wasze wsparcie!

Magdalena Biejat:


To już dwa lata Razem w Sejmie! Dziękujemy Wam za Wasze głosy i Wasze wsparcie! Dziękujemy wszystkim członkom i członkiniom Razem, którzy wspierali nas w kampanii i teraz, w Parlamencie 💜 Razem możemy więcej!

To już półmetek kadencji w Sejmie! Za nami dużo pracy i wyzwań. Walczyliśmy o godną pracę, prawa kobiet, odpowiedzialną politykę klimatyczną, broniliśmy praw człowieka. Jesteśmy w Sejmie dla Was, aby codziennie zabiegać o bezpieczną, sprawiedliwą, równą Polskę! Dołącz, wspieraj, wybieraj Razem! Razem możemy więcej.


Źródło
Opublikowano: 2021-10-15 11:03:58

Magdalena Biejat:Źródło
Opublikowano: 2021-10-14 15:35:36

Dziś Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich nauczycielek i nauczyciel

Magdalena Biejat:


Dziś Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich nauczycielek i nauczycieli. Praca w szkołach i przedszkolach jest bardzo wymagającym i niestety często niedocenianym zajęciem. Nauczycielom dorzuca się wciąż nowych obowiązków, za którymi nie idą ani podwyżki, ani poprawa warunków pracy. A kolejne absurdalne pomysły ministra edukacji tylko pogarszają sytuację.

Dlatego życzę Wam, aby Wasza praca, również ta niewidzialna, wykonywana po nocach w domu, kosztem rodziny, dzieci, życia prywatnego, była w końcu opłacana w sposób godny. Żeby podwyżki były realne, a nie udawane, tak jak proponuje to teraz minister Czarnek.

Życzę Wam również, żeby szkoły były bezpieczne, nie tylko w czasach COVID-u, ale także po pandemii. Żeby szkoły i przedszkola zapewniały odpowiednią higienę pracy, zarówno od strony fizycznej jak i psychicznej. Żeby były wolne od mobbingu i dyskryminacji ze względu na wyznawany światopogląd. Żeby były wolne od nacisków politycznych i ślepej indoktrynacji.

W tym dniu (i na codzień!) pamiętajmy również o nauczycielkach i nauczycielach wychowania przedszkolnego, którzy są pomijani w debatach o przyszłości edukacji. Często nie zdajemy sobie sprawy lub nie myślimy o tym, ile cierpliwości i energii wymaga codzienne zajmowanie się grupą przedszkolaków. Dzień Nauczyciela to także Wasze święto!

Dziękuję Wam za Waszą pracę i życzę Wam wszystkim, żeby dawała Wam satysfakcję. I żeby następny rząd traktował edukację priorytetowo.

#dzieńnauczyciela #wolnaszkoła #edukacja #szkoła #przedszkole


Źródło
Opublikowano: 2021-10-14 09:29:49

Wyrok Trybunału Julii Przyłębskiej zakazujący aborcji z powodu ciężkich i nieodw

Magdalena Biejat:


Wyrok Trybunału Julii Przyłębskiej zakazujący aborcji z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu jest nie tylko wyrokiem bestialskim, ale też zwyczajnie głupim. Ten wyrok, wydany na polityczne zamówienie i bez jakiejkolwiek refleksji, spowodował w polskim prawie sprzężenie zwrotne i sprawił, że dotychczasowe przepisy kodeksu karnego zmieniły całkowicie swoje zastosowanie.

Przepis art 152 kk, który karze więzieniem za namawianie i pomocnictwo przy nielegalnej aborcji miał chronić kobiety przed przemocą i zwalczać aborcyjne podziemie… ale ten przepis o został wprowadzony w Polsce wczesnych lat 90, w Polsce, w której aborcja była prawie zawsze legalna.

❗ Dziś, po wyroku Trybunału, art. 152 kk służy do nękania lekarzy, rodzin i przyjaciół kobiet, które stoją przed jednymi z najtrudniejszych decyzji. Służy do zastraszania i torturowania.

👉 Czym może być pomoc i namawianie do aborcji?

Czy jest nim rozmowa o „za” i „przeciw”, gdy ciąża może prowadzić do nieodwracalnej choroby, do bezpłodności albo śmierci?

Czy pomocą jest danie komuś ulotki od pigułki poronnej?

Czy pomocą jest przetłumaczenie kilku zdań z francuskiego na polski?

Czy jest nią pożyczenie pieniędzy na pociąg albo zawiezienie partnerki do kliniki w Niemczech czy na Słowacji? A może jeszcze nie jest?

Czy to tylko i aż empatia czy już pomocnictwo?

📢 Nikt nie powinien się bać pomagać! Dlatego razem z Katarzyna Kotula posłanka na Sejm RP, Anna-Maria Żukowska oraz Kamilą Ferenc z Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny i Anną Tomaszewską z Akcja Demokracja wzywałyśmy dziś posłów do poparcia ustawy ratunkowej, która znosi zapisy z art. 152 kk. Wy też możecie to zrobić! Podpiszcie petycję do posłów i posłanek i pomóżcie kobietom wydostać się z tego piekła.

(Link w komentarzu)


Źródło
Opublikowano: 2021-10-13 16:12:27

Jesteśmy przeciwko torturowaniu kobiet. Walczymy o procedowanie ustawy dekrymina

Magdalena Biejat:


Jesteśmy przeciwko torturowaniu kobiet. Walczymy o procedowanie ustawy dekryminalizującej aborcję

Domagamy się procedowania ustawy ratunkowej o dostepie do aborcji.


Źródło
Opublikowano: 2021-10-13 11:01:49

W państwie PiS są pieniądze dla krewnych i znajomych królika, a nie ma dla ciężk

Magdalena Biejat:


W państwie PiS są pieniądze dla krewnych i znajomych królika, a nie ma dla ciężko pracujących pracowników budżetówki. Dziś kolejny już protest w tej sprawie.

Pracownicy KAS walczą o wzrost płac, mniejszą liczbę nadgodzin, zakończenie z mobbingu w pracy. Jesteśmy tutaj z Adrian Zandberg i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, żeby ich wesprzeć i pokazać, że #bezWASniemaKAS

Bez pracowników KAS nie ma wpłat do budżetu, nie ma interpretacji podatkowych, nie ma sprawnie działającego państwa, ktore jest w stanie czynnie pomóc obywatelom. Pracownicy KAS nie otrzymali żadnej podwyżki prócz skłócających zespoły dodatków motywacyjnych. Z tymi nawarstwiającymi się niesprawiedliwościami trzeba skończyć, bo zyskają na tym nie tylko pracownicy, ale my wszyscy. Zasługujemy na dobrze funkcjonujące państwo, które potrafi wspierać obywateli. Ale nie zbudujemy go bez stworzenia godnych warunków pracy dla specjalistów.


Źródło
Opublikowano: 2021-10-08 11:44:47

Jeśli coś nam się nie podoba w UE, to powinniśmy reformować ją w ramach dostępny

Magdalena Biejat:

Jeśli coś nam się nie podoba w UE, to powinniśmy reformować ją w ramach dostępnych narzędzi a nie wyważać drzwi, jak zrobił to TK. Ten wyrok stawia pod znakiem zapytania wypłatę pieniędzy z EFO, które stanowią cywilizacyjną szansę dla rozwoju Polski. W interesie każdego Polaka i Polki jest to, żeby te pieniądze tutaj trafiły.

Źródło
Opublikowano: 2021-10-07 19:46:30

Minister Ziobro traktuje Fundusz Sprawiedliwości jak własną skarbonkę na niekoni

Magdalena Biejat:


Minister Ziobro traktuje Fundusz Sprawiedliwości jak własną skarbonkę na niekoniecznie mądre wydatki. NIK ustalił, że Ministerstwo Sprawiedliwości wydało nieprawidłowo 280 mln złotych. Na co, zamiast wsparcia ofiar przestępstw, przeznaczono pieniądze? Na przykład na analizę memów, spot reklamujący małżeństwa, a także na “badania prześladowań chrześcijan w Polsce”, czyli na najdroższą w Polsce prasówkę. Z analizy NIK wynika, że tylko 34% Funduszu Sprawiedliwości trafiło na pomoc ofiarom przestępstw, 4% na pomoc postpenitencjarną, 62% trafiło na „zapobieganie przestępczości” – czytaj “na rozwiązywanie problemów wymyślonych przez władze”.

I tak możemy poznać prawdziwe priorytety rządu. Nie walka z przestępczością i wsparcie dla ofiar, ale kombinowanie, jak rozdać pieniądze swoim.

Źródło
Opublikowano: 2021-10-06 17:03:33

Medycy na Granicy nadal nie dostali pozwolenia od MSWiA na wjazd na teren objęty

Magdalena Biejat:


Medycy na Granicy nadal nie dostali pozwolenia od MSWiA na wjazd na teren objęty stanem wyjątkowym. Tymczasem sytuacja na granicy jest dramatyczna. Dlatego medycy zdecydowali się jechać na Podlasie i nieść pomoc poza strefą objętą zakazem wjazdu. Jak wynika z informacji przekazywanych przez organizacje pozarządowe, również tam są uchodźcy, którzy potrzebują pomocy.

Zachęcam Was do wsparcia akcji, można dorzucić się na konieczne wydatki, jak sprzęt czy leki. Link do zbiórki znajdziecie w komentarzu.

My nadal będziemy naciskać na rząd, by wpuścił medyków na teren przygraniczny.

#stanwyjątkowy #uchodźcy #granica #medycy #medycynagranicy


Źródło
Opublikowano: 2021-10-06 13:17:13

W piątek złożyłam w Ministerstwie Zdrowia interwencję w związku z sytuacją w Ins

Magdalena Biejat:


W piątek złożyłam w Ministerstwie Zdrowia interwencję w związku z sytuacją w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w którym większość zatrudnionych w placówce specjalistów złożyła wypowiedzenia.

Personel lekarski domagał się podwyżek pensji o 1000 zł od września tego roku oraz o kolejne 1000 złotych od stycznia 2022 r. Dyrekcja Instytutu w odpowiedzi stwierdziła, że zgadza się z postulatami lekarzy, ale bez zewnętrznego wsparcia nie jest w stanie z środków własnych sfinansować podwyżek. Wraz z wnioskiem pracowników o podwyżki, przesłała wniosek o zwiększenie finansowania świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej do Ministerstwa Zdrowia. Pismo w tej sprawie zostało 2 września 2021 r. złożone w biurze wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, jednak do dzisiaj Instytut nie otrzymał odpowiedzi. Dlatego w swojej interwencji pytam, czy Ministerstwo przychyli się do postulatów lekarzy oraz kiedy zostanie udzielona odpowiedź na pismo dyrekcji Instytutu.

Polska opieka psychiatryczna przez lata niedofinansowania jest w dramatycznym stanie, a sytuacja dodatkowo pogorszyła się w czasie pandemii. Zwiększenie finansowania tych usług medycznych jest potrzebne na już, dlatego bez względu na to, jak Ministerstwo ustosunkuje się do prośby medyków złożę poprawkę do ustawy budżetowej zabezpieczającą środki na psychiatrię, w tym psychiatrię dzieci i młodzieży.


Źródło
Opublikowano: 2021-10-05 09:11:49

Sejm przegłosował dziś przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy o 60 dni. W ska

Magdalena Biejat:


Sejm przegłosował dziś przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy o 60 dni. W skandalicznych warunkach, bo ograniczeniu wypowiedzi posłów w debacie do 30 sekund. W dzień, w którym wszyscy patrzyliśmy, jak polskie służby wypychają małe dzieci do lasu.

Jest mi wstyd za ten rząd, który od dawna już wstydu nie ma.

Ale jestem też dumna z postawy partii opozycyjnych, które stanęły po właściwej stronie. Po stronie praw człowieka, po stronie słabszych, po stronie przyzwoitości.

Nigdy nie zgodzimy się na to, co dzieje się na wschodniej granicy. Nie można mówić, że granica jest „bezpieczna”, gdy giną na niej ludzie, których jedyną zbrodnią jest szukanie lepszego życia dla siebie i dla swoich rodzin.Źródło
Opublikowano: 2021-10-01 00:57:55

Dzisiaj liczba przypadków koronawirusa przekroczyła 1200. IV fali mogliśmy unikn

Magdalena Biejat:


Dzisiaj liczba przypadków koronawirusa przekroczyła 1200. IV fali mogliśmy uniknąć, a przynajmniej ją zminimalizować przez zaszczepienie jak największej części populacji. Tymczasem odsetek zaszczepionych oscyluje w okolicach 50%, a rządzący nie potrafią lub nie chcą podejmować kroków, które by tę liczbę podniosły.

Niski wskaźnik wyszczepienia jest m.in. efektem działalności tzw. antyszczepionkowców. Zbieramy teraz żniwo ignorowania i tolerowania ich kampanii dezinoformacji przez władze. Bezkarne szerzenie kłamstw doprowadziło w skrajnych przypadkach do fizycznych ataków na punkty szczepień, a przede wszystkim zniechęciło część społeczeństwa do zaszczepienia się. Zmanipulowane dane i fałszywe informacje rozpowszechniane przez antyszczepionkowców docierają do coraz większej grupy osób poddając w wątpliwość dorobek nauki a także podkopujac zaufanie do ekspertów. Na początku sierpnia złożyłam interpelację z zapytaniem, czy i jakie działania mające na celu zwalczanie fake newsów dotyczących szczepień są prowadzone, niestety do tej pory nie doczekałam się odpowiedzi. Przypuszczam, że ministerstwo po prostu nie specjalnie ma czym się pochwalić w tej dziedzinie.

Pytałam również o problem sprzedaży i posługiwania się fałszywymi certyfikatami szczepień. Podrabianie dokumentów jest przestępstwem i stanowi zagrożenie dla porządku i zdrowia publicznego, w związku z czym powinny być bezwzględnie karane. W tej sprawie otrzymałam odpowiedź – dowiedziałam się, że prowadzone są postępowania, jednak dotychczas skierowano akt oskarżenia przeciwko raptem dwóm osobom (XD).

Czas najwyższy, by rządzący poważnie zastanowili się nad swoją strategią walki z pandemią. W obecnej sytuacji entuzjastyczna kampania billboardowa nie wystarczy. Potrzebne są rozwiązania, które pozwolą nam na powrót do życia bez strachu przed zakażeniem i które uchronią nas przed kolejnym lockdownem. Nie osiągniemy tego bez znacznego zwiększenia odsetka zaszczepionych.


Źródło
Opublikowano: 2021-09-29 13:49:24

Posiedzenie Sejmu zaczyna się jutro, ale już dziś siedzimy po godzinach. Tym raz

Magdalena Biejat:


Posiedzenie Sejmu zaczyna się jutro, ale już dziś siedzimy po godzinach. Tym razem na Komisji Polityki Społecznej pracujemy nad ustawą o kapitale opiekuńczym, który będzie wynosił 12 000 zł wypłacane w transzach w okresie od 12 do 36 miesiąca życia dziecka (od drugiego dziecka).

Nie obyło się bez specjalizacji PiS: zapisów umożliwiających mataczenie i kombinacje.

👉 ZUS będzie zwolniony z przestrzegania przepisów o zamówieniach publicznych przy obsłudze świadczenia
👉 Na komisji pojawiła się wrzutka od Ministerstwa wprowadzająca możliwość przekazywania organizacjom pozarządowym środków na promocję rodzinnej pieczy zastępczej lub adopcji. Zupełnie obok zakresu ustawy. Zastanawia mnie, dlaczego nie można było czekać na nową ustawę o pieczy zastępczej, która już zaraz ma się podobno pojawić. Ciekawe, komu trzeba pilnie przekazać środki..?

Jak zwykle ustawa ma podstawowe błędy, wprowadza zamieszanie w pojęciach, a przewodnicząca komisji utrudnia przedstawicielom biura legislacyjnego zgłaszanie uwag. Czyżby dlatego, że stawiają w złym świetle Ministerstwo Rodziny? 🤔


Źródło
Opublikowano: 2021-09-28 18:07:11

Cieszę się, że udało nam się osiągnąć sukces i w Siedlcach osoby z niepełnospraw

Magdalena Biejat:

Cieszę się, że udało nam się osiągnąć sukces i w Siedlcach osoby z niepełnosprawnościami będą mogły jeździć komunikacją miejską za darmo!

‼️Skuteczna akcja siedleckich lewicowych młodzieżówek i dobre wieści dla osób z niepełnosprawnościami korzystających z siedleckiej komunikacji miejskiej‼️ Dwa tygodnie temu na konferencji prasowej z udziałem posłów Razem Adrian Zandberg i Magdalena Biejat, Maciej Drabio – Radny Rady Miasta Siedlce z Nowej Lewicy wsparliśmy bardzo ważną inicjatywę siedleckich lewicowych młodzieżówek. Chodzi o objęcie stuprocentową zniżką na bilety komunikacji miejskiej wszystkich osób z niepełnosprawnościami. Petycję w tej sprawie (wraz z podpisami siedlczan i siedlczanek) złożyli działcze i działaczki Młodzi Razem – Mazowieckie i Federacja Młodych Socjaldemokratów, reprezentowani na wspomnianej konferencji… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2021-09-27 21:18:39

Małopolska deklaracja anty-LGBT uchylona!

Magdalena Biejat:

Małopolska deklaracja anty-LGBT uchylona!

Ponad dwa lata od przyjęcia, radni i radne Sejmiku Województwa Małopolskiego uchylili tzw. deklarację anty-LGBT.
Przez dwa lata radni i radne, politycy PiS otwarcie głosili, że społeczność LGBT+ jest zagrożeniem dla małopolskich rodzin. Kłamliwie twierdzili, że “agresja” społeczności LGBT uderza w nasze społeczeństwo. Przez dwa lata aktywiści i aktywistki m.in. Queerowy Maj, Fundacja Równość.org.pl, Atlas Nienawiści, Federacja Znaki Równości, polityczki lewicy apelowały o uchylenie tego dyskryminującego dokumentu.
Wydarzyło się to przed momentem – pod naciskiem Komisji Europejskiej, w obliczu groźby utraty przez Małopolskę olbrzymich środków.
Cieszę się bardzo – bo jesteśmy w takim… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2021-09-27 17:34:42

Pamiętacie ostatnią reasumpcję w Sejmie, kiedy PiS przegrał głosowanie w sprawie

Magdalena Biejat:


Pamiętacie ostatnią reasumpcję w Sejmie, kiedy PiS przegrał głosowanie w sprawie odroczenia posiedzenia Sejmu o dwa tygodnie? Wtedy chodziło o Lex TVN. Teraz czeka nas głosowanie nad przedłużeniem stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią (więc w sumie też trochę o media, którym w sposób bezprecedensowy zakazano wjazdu na teren przygraniczny).

PiS chyba nie czuje się zbyt pewnie, bo oto w tym tygodniu będziemy zajmować się zmianą regulaminu Sejmu. Po jej wprowadzeniu nie będzie można w czasie debaty nad przedłużeniem stanu wyjątkowego składać wniosków formalnych o przerwę, odroczenie lub zamknięcie posiedzenia. I już, po kłopocie. Aż dziwne, że przy okazji nie wpisali do projektu, że PiS ma zawsze większość. Albo że projekty rządowe przechodzą przez aklamację.

Regulamin Sejmu potrzebuje pewnych zmian, ale te, które chciałabym wprowadzić, na pewno nie spodobałyby się rządzącej większości. Najpilniejsze zmiany dotyczyłyby na pewno zastopowania szalonego tempa procedowania ustaw przez Sejm, większej kontroli społecznej i lepszych mechanizmów konsultacji publicznych. Żeby Sejm naprawdę służył ludziom, a nie sam sobie.

#sejm #ponaschoćbypotop #stanwyjątkowy


Źródło
Opublikowano: 2021-09-27 16:31:05

A dziś na przykład podpisy pod projektem Legalna aborcja. Bez kompromisów zbier

Magdalena Biejat:

📢📝 A dziś na przykład podpisy pod projektem Legalna aborcja. Bez kompromisów zbiera Razem w Warszawie

✒ W ramach zbiórki podpisów poparcia dla ustawy „Legalna aborcja. Bez kompromisów” czekamy na Was dziś (27.09) na placu przed metrem Centrum od 16:30 do 19:00. A jutro (28.09), w dniu bezpiecznej aborcji, zachęcamy Was do składania podpisów w naszym biurze przy Nowym Świecie 27/1 od 15:00 do 18:00. Do zobaczenia!


Źródło
Opublikowano: 2021-09-27 10:40:18