Sauna na czterech kółkach? Tak wygląda rzeczywistość szczecińskich kierowców aut

Paulina Matysiak:


Sauna na czterech kółkach? Tak wygląda rzeczywistość szczecińskich kierowców autobusów, którzy skarżą się na trudne warunki pracy podczas upałów. Nie wszystkie pojazdy są wyposażone w klimatyzację, a nawet jeśli, to nie działa. Ponadto nie jest im zapewniona odpowiednia ilość wody. Taki obraz sytuacji otrzymałam mailowo od jednego z pracowników Szczecińsko-Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Dlatego wspólnie z Razem Szczecin postanowiłam wystosować interwencje do przewoźników autobusowych obsługujących aglomerację szczecińską. Pytam ich m.in. o to, czy autobusy są wyposażone w działającą klimatyzację, czy kierowcom zapewnia się odpowiednie warunki do odpoczynku podczas przerw oraz wystarczającą ilość wody. Ponadto proszę o przedstawienie średnich zarobków kierowców w poszczególnych spółkach, ponieważ otrzymałam sygnał, że za tę samą pracę pracownicy mogą być różnie wynagradzani.

Godne warunki pracy dla kierowców to powinna być jedna z podstaw działania komunikacji publicznej!


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-06-30 13:14:41

W sobotę miałam przyjemność uczestniczyć w dwóch regionalnych uroczystościach —

Paulina Matysiak:


W sobotę miałam przyjemność uczestniczyć w dwóch regionalnych uroczystościach — w Widzewie pod Pabianicami oraz w Kutnie.

🏫🌱 Po południu wspólnie ze społecznością szkolną, absolwentami i zaproszonymi gośćmi uczciłam jubileusz 75-lecia Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie. Wydarzeniu towarzyszyło m.in. wręczenie odznak „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz uroczyste otwarcie Izby Pamięci.

🎼🎨🎭 Wieczorem wzięłam udział w obchodach 50-lecia Kutnowski Dom Kultury — instytucji bliskiej memu sercu, ponieważ jako kutnianka często bywam jego gościnią. Dlatego — co podkreśliłam w swoim przemówieniu podczas uroczystości — jestem pod wrażeniem, jak KDK rozwinął się na przestrzeni ostatnich lat. Osoby, które miały wpływ na ten sukces, zostały uhonorowane, a świętowaniu towarzyszyły występy artystyczne.

Źródła zdjęć:
Kutnowski Dom Kultury / Adam Pietrusiak FOTOGRAFIA
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-06-28 12:04:14

Dziś o 17.00 w moim biurze poselskim (ul. Narutowicza 20, 99-300 Kutno, Dworek M

Paulina Matysiak:


Dziś o 17.00 w moim biurze poselskim (ul. Narutowicza 20, 99-300 Kutno, Dworek Modrzewiowy) rozpocznie się wydarzenie „Robotnik się zepsuł, robotnik musi odejść”. Spotkanie z Katarzyną Dudą wokół książki o korporacjach.

Katarzyna Duda w swojej książce ujawnia brudne tajemnice zagranicznych korporacji, o których nikt inny do tej pory nie miał odwagi opowiedzieć.

Serdecznie zapraszamy!

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-06-24 12:06:37

Przed chwilą odbyło się głosowanie (nr 39) wniosku PiS o odrzuceniu projektu Leg

Paulina Matysiak:


Przed chwilą odbyło się głosowanie (nr 39) wniosku PiS o odrzuceniu projektu Legalna aborcja. Bez kompromisów w pierwszym czytaniu.

Za odrzuceniem było 265 posłanek i posłów, przeciw 175 (w tym ja), wstrzymały się 4 osoby, a nie głosowało 16.

Oznacza to, że projekt, pod którym podpisało się ponad 200 tys. obywatelek i obywateli został wyrzucony do kosza większością utworzoną z głosów Prawa i Sprawiedliwości (225), Koalicji Obywatelskiej (1), Koalicji Polskiej (19), Konfederacji (10), Polski2050 (2), Porozumienia (4), Kukiz15 (2), Polskich Spraw (1), niezależnych posłów (1).

Nazwiska posłanek i posłów z województwa łódzkiego, którzy głosowali ZA odrzuceniem projektu znajdziecie poniżej:

Paweł Bejda (PSL),
Waldemar Buda (PIS),
Piotr Gliński (PIS),
Małgorzata Janowska (PIS),
Dariusz Klimczak (PSL),
Joanna Lichocka (PiS),
Grzegorz Lorek (PIS),
Antoni Macierewicz (PIS),
Beata Mateusiak-Pielucha (PiS),
Marek Matuszewski (PiS),
Anna Milczanowska (PIS),
Piotr Polak (PiS),
Zbigniew Rau (PIS),
Paweł Rychlik (PiS),
Tomasz Rzymkowski (PiS),
Robert Telus (PIS),
Włodzimierz Tomaszewski (PIS),
Grzegorz Wojciechowski (PIS),
Tadeusz Woźniak (PiS).

Hańba!


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-06-23 12:41:41

Komentując w Radio ZET mizerne pensje wypłacane nauczycielkom i nauczycielom w p

Paulina Matysiak:


Komentując w Radio ZET mizerne pensje wypłacane nauczycielkom i nauczycielom w polskich szkołach Tomasz Rzymkowski – Poseł na Sejm RP zgodził się ze stwierdzeniem “widziały gały co brały” (dosłowny cytat z pana ministra to „nauczyciele też widzieli co brali”). Takie słowa pod adresem pracowników oświaty, jednego z najważniejszych obszarów działalności państwa, która ma ogromny wpływ na przyszły los kraju i jego mieszkańców, już same w sobie są oburzające, ale szczególnie absurdalnie brzmią w obliczu zapaści z którą mamy obecnie w szkolnictwie do czynienia. Jak donoszą media szkoły mają coraz większy problem ze znalezieniem nauczycielek i nauczycieli do pracy, już w pażdzierniku zeszłego roku brakowało około 10 tys. osób, teraz ten problem jeszcze się pogłębił. Nauczycielki i nauczyciele rezygnują z pracy głównie z powodu niskiego wynagrodzenia, które jest nieadekwatne do wysokich wymagań jakie się przed nimi stawia. Wynagrodzenia, które obecnie maleje w związku choćby z rosnącą inflacją – przy cenach rosnących o 13% podwyżki w oświacie wyniosły raptem 4,4% procenta co dla większości osób oznaczało wzrost płac o mniej niż 200zł. Co więcej, w szkołach brakuje już nie tylko kadry pedagogicznej, ale pojawiają się problemy ze znalezieniem chętnych na stanowisko dyrektorki czy dyrektora. Nauczycielki i nauczyciele przechodzą na emeryturę mimo, że mogliby nadal uczyć, dyrektorki i dyrektorzy nie startują ponownie na stanowisko po wygaśnięciu kadencji, a chętnych na ich miejsce nie ma, bo niskie płace odstraszają od zawodu i trudno się temu dziwić, skoro pracujący nadal w szkołach nauczycielki i nauczyciele przyznają, że muszą dorabiać w innych pracach po godzinach, bo z pensji nie da się utrzymać.

Jaką odpowiedź ma dla nich minister Rzymkowski? Widziały gały co brały. A przecież minister Rzymkowski nie jest przypadkowym przedstawicielem rządu, któremu podetknięto z nienacka mikrofon pod nos i zapytano o rzeczy mu zupełnie obce – w końcu mówimy o wiceministrze Edukacji i Nauki, Pełnomocniku Rządu do spraw rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki, który odpowiada m. in. za kwestie dotyczące nadzoru pedagogicznego, kształcenia ogólnego oraz współpracy z kuratorami oświaty. Jeśli takie stanowisko wobec pogłębiającej się zapaści w edukacji prezentuje wiceminister to trudno się dziwić masowym rezygnacjom z pracy i brakiem nowych chętnych – czasami aż dziwi, że ktokolwiek jeszcze w szkole pracuje mając takich przełożonych.

Rzecz w tym, że na zapaści edukacji tracimy wszyscy, całe społeczeństwo, bo przecież jakość dzisiejszej edukacji przekłada się na jakość życia w przyszłości. Jak widać jednak takie problemy niespecjalnie obchodzą ministra Tomasza Rzymkowskiego. Trzeba jednak w jednym przyznać ministrowi rację – nauczycielskie gały rzeczywiście widzą i z tego powodu nie zamierzają dłużej brać, a ostatni zgasi za sobą światło.


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-06-23 10:14:44

Legalna aborcja. Bez kompromisów. Będę głosowała ZA!

Paulina Matysiak:


💚 Legalna aborcja. Bez kompromisów. Będę głosowała ZA!

Wieczorem w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy, która w końcu w pełni zapewni prawo do przerywania ciąży kobietom w Polsce. Bez piętnowania, ścigania i wstydu!

Regulacje proponowane przez komitet inicjatywy ustawodawczej „Legalna aborcja. Bez kompromisów” sprawią, że aborcja będzie legalna, dostępna, bezpieczna i darmowa.

Popieram ten projekt i jutro będę głosowała ZA jego dalszym procedowaniem!

➡️ Potrzebujesz informacji, wsparcia i finansowania w aborcji? Skontaktuj się z
Aborcją Bez Granic: 48-22-29-22-597 (08:00-20:00)
➡️ Potrzebujesz bezpłatnej antykoncepcji awaryjnej (do 72 lub 120 godzin)? Napisz do
Kolektywu Dzień Po: dzienpo@riseup.net
➡️ Twoje prawa w szpitalu są łamane, np. lekarze zwlekają z wykonaniem koniecznej aborcji? Zadzwoń lub napisz do
💜 mojego biura poselskiego: 48-723-007-070
lub innej osoby należącej do Poselskiej Sieci Ratunkowej z Twojego regionu
🧡 Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny: 22-635-93-95, 663-107-939


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-06-22 13:43:32

Popieram postulaty Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych!

Paulina Matysiak:


Popieram postulaty Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych!

Pod Sejmem trwa zgromadzenie na rzecz poparcia poprawek senatu do ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych. Pielęgniarki i położne z całej Polski przedstawiły stanowisko zawierające rekomendacje najważniejszych dla nich zmian. Tutaj jestem z pielęgniarkami z województwa łódzkiego, także z Kutna. Moja koleżanka z zarządu Razem – Joanna Wicha też jest pielęgniarką. Dzięki niej wiem jak ważna i odpowiedzialna jest ta praca. Powinna być godnie wynagradzana!

Pielęgniarkom należą się godne warunki pracy i płacy!


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-06-22 11:28:30

Dobrze spędzić wtorkowy wieczór w Krytyka Polityczna na spotkaniu Wszystko, co c

Paulina Matysiak:


Dobrze spędzić wtorkowy wieczór w Krytyka Polityczna na spotkaniu Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o polskiej kolei.

Dyskutowali: Olga Gitkiewicz, autorka książki „Nie zdążę”, Bartosz Jakubowski z Węzeł przesiadkowy, autor wydanej ostatnio książki „Zderzenie czołowe. Historia katastrofy kolejowej pod Szczekocinami” oraz Karol Trammer z Z Biegiem Szyn, autor książki „Ostre cięcie”.

Bardzo ciekawe spotkanie! No i mam autograf w „Zderzeniu czołowym” 👌🏻

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-06-21 21:51:15

To był bardzo pracowity weekend! :-)

Paulina Matysiak:


To był bardzo pracowity weekend! 🙂

🎥 Konwencja Razem – gotowi na jutro! Przedstawiliśmy nasze najważniejsze postulaty, a wystąpili na niej: Adrian Zandberg Anna Górska Bartosz Grucela Magdalena Biejat Maciej Szlinder Daria Gosek-Popiołek Joanna Wicha Marcelina Zawisza, a także Victoria Pihul z Ukrainy z Соціальний рух!
Przedstawiłam podczas konwencji nasze postulaty związane z transportem publicznym, więcej o nich napiszę w kolejnych dniach.
🗳 Kongres Razem! Polityczne dyskusje, sprawozdania partyjnych organów, debata o przyszłości partii i koniecznych zmianach do wprowadzenia. Dziękuję za absolutorium udzielone za tę kadencję – 2020-2022. Czas szybko zleciał!
💁🙋‍♀️💁‍♂️🙋 To było mnóstwo spotkań, rozmów i dyskusji! Delegaci i delegatki przyjechali na Kongres z całej Polski. Z wieloma osobami mogłam się spotkać ponownie po długim czasie obostrzeń, niektóre spotkałam po raz pierwszy na żywo, ze wszystkimi rozmowy były ważne, potrzebne i ciekawe. Dziękuję za ten czas razem! <3

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-06-20 14:07:47

Paulina Matysiak:Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-06-16 14:06:44

Legalny, dostępny, bezpieczny, darmowy — taki powinien być dostęp do aborcji w P

Paulina Matysiak:


Legalny, dostępny, bezpieczny, darmowy — taki powinien być dostęp do aborcji w Polsce. Niestety aż za dobrze wiemy, jak wygląda obecnie obowiązujące prawo. Regulacje ograniczają kobietom w ciąży prawo do decydowania o sobie, swoim ciele, życiu i przyszłości. Dlatego komitet inicjatywy ustawodawczej „Legalna aborcja. Bez kompromisów” wyszedł z obywatelskim projektem ustawy, która ma zmienić tę sytuację i chronić prawo wszystkich osób w ciąży do decydowania o sobie.

Co zakłada projekt? Między innymi:

— możliwość przerwania ciąży na NFZ do 12. tygodnia jej trwania bez pytania pacjentki o powód;
— możliwość przerwania ciąży na NFZ po 12. tygodniu w przypadku wykrycia wad płodu, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego lub gdy życie/zdrowie osoby w ciąży jest zagrożone:
— depenalizację aborcji, czyli uchylenie przepisów karnych przewidujących odpowiedzialność lekarzy i osób trzecich za przeprowadzanie aborcji / pomoc w aborcjach pozaustawowych;

Pierwsze czytanie w Sejmie projektu ustawy odbędzie się już 22 czerwca! Będę głosowała ZA tą inicjatywą.

➡ Potrzebujesz informacji, wsparcia i finansowania w aborcji? Skontaktuj się z ⬇
Aborcją Bez Granic: 48-22-29-22-597 (08:00-20:00)

➡ Potrzebujesz bezpłatnej antykoncepcji awaryjnej (do 72 lub 120 godzin)? Napisz do ⬇
Kolektywu Dzień Po: dzienpo@riseup.net

➡ Twoje prawa w szpitalu są łamane, np. lekarze zwlekają z wykonaniem koniecznej aborcji? Zadzwoń lub napisz do ⬇
💜 mojego biura poselskiego: 48-723-007-070
lub innej osoby należącej do Poselskiej Sieci Ratunkowej z Twojego regionu
🧡 Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny: 22-635-93-95, 663-107-939


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-06-14 11:33:01

Tydzień temu miałam przyjemność uczestniczyć w Kongresie Młodzieży, którego cele

Paulina Matysiak:


Tydzień temu miałam przyjemność uczestniczyć w Kongresie Młodzieży, którego celem było kształtowanie postaw obywatelskich młodzieży w wieku 13-26 lat i wypracowanie rozwiązań dla problemów, które są ważne dla młodych osób. Wydarzenie zorganizowało stowarzyszenie Młodzi dla Torunia.

Spotkanie podzielone zostało na komisje dotyczące klimatu, kultury medialnej, rynku pracy i wolontariacie, szkolnictwa i edukacji, zdrowia psychicznego, aktywizacji młodzieży i przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Zostałam zaproszona do uczestnictwa w komisji, której celem była walka z wykluczeniem transportowym. W rozmowie podzieliłam się doświadczeniem jako przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym, ale też codziennej użytkowniczki komunikacji zbiorowej.

Dziękuję organizatorom za miłe przyjęcie. Bardzo chętnie biorę udział w wydarzeniach, w trakcie których mogę wymienić się doświadczeniami z innymi osobami.

Zdjęcia: Kinga Woźniak, Gazeta KongresyŹródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-06-10 10:36:21

Wyślijmy dzieci na wakacje!

Paulina Matysiak:


Wyślijmy dzieci na wakacje!

Klub Lewicy złożył projekt nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, który umożliwi bezpłatne przejazdy transportem publicznym dzieciom i młodzieży do 26 roku życia. Koszt tego rozwiązania to 1 mld złotych pochodzący z budżetu państwa.

Nie może być sytuacji, w której część dzieci czy młodzieży nie pojedzie na wymarzone wypoczynek tylko dlatego, że bilety są za drogie a rodziców nie stać na ich zakup.

#wakacje #wakacje2022 #wypoczynek #kolonie #wczasy #wczasynadmorzem #wypoczynekwgórach #zakopane #karpacz #władysławowo #łeba #krynicamorska #czaswolny #wyjazd #transportpubliczny #pociągi #autobusy #razem #lewica #posłankilewicy #posłankamatysiak #matysiakwsejmie
Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-06-08 10:07:27

W sobotę wzięłam udział w uroczystych obchodach jubileuszu 90-lecia utworzenia Z

Paulina Matysiak:


W sobotę wzięłam udział w uroczystych obchodach jubileuszu 90-lecia utworzenia Zespół Szkół Nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie. Uroczystości odbyła się w Kutnowski Dom Kultury.

Bardzo się cieszę, że Kutno może się pochwalić taką placówką, która posiada bogatą historię i od tylu lat kształci pokolenia kutnian i kutnianek. Mimo że sama nie byłam uczennicą tej szkoły, to jednak jest ona bardzo bliska memu sercu, ponieważ jej absolwentką jest jedna z najważniejszych osób w moim życiu, czyli moja mama.

Panu dyrektorowi oraz wszystkim nauczycielkom i nauczycielom, pracownicom i pracownikom szkoły oraz uczennicom i uczniom życzę wszelkiej pomyślności, owocnej pracy oraz samych sukcesów. Jestem przekonana, że przyszli absolwenci, którzy opuszczą mury tej szkoły, będą odpowiednio przygotowani, aby wkroczyć w świat z bagażem dobrych wspomnień, wiedzy i ambicji!

Źródło zdjęcia: Fanpage Zespołu Szkół Nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie.


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-06-06 10:47:53

Nie znamy jeszcze liczby urodzeń dzieci za cały 2021 rok. Jednak już suma za jeg

Paulina Matysiak:


Nie znamy jeszcze liczby urodzeń dzieci za cały 2021 rok. Jednak już suma za jego I półrocze, w którym zarejestrowano prawie 166 tys. urodzeń (o prawie 11,5 tys. mniej niż w analogicznym okresie w 2020 roku) wskazuje, że tak jak od ponad trzech dekad współczynnik dzietności w Polsce utrzyma się poniżej granicy prostej zastępowalności pokoleń.

Są jednak osoby, które marzą o posiadaniu potomstwa, ale borykają się z niepłodnością. Obchodzimy dziś Światowy Dzień In Vitro i z tej okazji warto przypomnieć, że z finansowanego centralnie programu zapłodnienia pozaustrojowego do lipca 2020 roku urodziło się 22 191 dzieci. Niestety obecny rząd zastąpił go „Programem kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce”, który w 2021 i pierwszym kwartale 2022 roku przyczynił się do… 209 poczęć, co kosztowało nas 40 mln zł.

Jako klub Lewicy chcemy, aby metoda in vitro była finansowana z budżetu państwa i po wygranych wyborach będziemy do tego dążyć!


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-06-02 11:36:13

Wśród mnogości inicjatyw i barwnych zabaw związanych z Dniem Dziecka pamiętajmy

Paulina Matysiak:


Wśród mnogości inicjatyw i barwnych zabaw związanych z Dniem Dziecka pamiętajmy o rodzicach doświadczających straty ciąży w wyniku poronienia lub martwego urodzenia dziecka. Na co dzień muszą odnaleźć się w sytuacji, w której jednocześnie przechodzą żałobę i toporne procedury, utrudniające ten ważny i trudny czas.

W Polsce w latach 2017-2019 każdego roku około 1700 kobiet urodziło martwe dziecko, a około 40 tysięcy ciąż zakończyło się poronieniem. W przypadku narodzin martwego dziecka, aby uzyskać akt urodzenia z odpowiednią adnotacją, należy między innymi wskazać płeć dziecka. Problem w tym, że nie zawsze jest to możliwe przy oględzinach lekarza. W takim przypadku wymaga się od rodziców przeprowadzenia kosztownych badań genetycznych, które nie są finansowane przez państwo. Dodatkowo organizacje takie jak Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego, Fundacja Rodzić po Ludzku, Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny czy Fundacja Matecznik alarmują o procedurach, które w Polsce powinny być zmienione lub dopiero wprowadzone po to, aby zminimalizować ogrom stresu związanego z uzyskaniem przez matki należnych praw, np. urlopu po poronieniu. Z apeli wynika też, że zmianie powinno ulec również podejście personelu szpitalnego do rodzącej.

27 sierpnia 2021 roku złożyłam w Sejmie projekt o numerze druku 1610, który mógłby realnie pomóc w uzyskaniu aktu urodzenia z odpowiednią adnotację dotyczącą narodzin martwego dziecka – nie trzeba wskazać jego płci. 29 września projekt został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz dodatkowo 10 października do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. I czytanie projektu miało odbyć się 13 października w czasie posiedzenia ASW. Do tego jednak nie doszło i punkt czytania został zdjęty z obrad bez wyznaczenia nowego terminu. Stan ten trwa do dziś.

Rząd powinien wspierać rodziców, którzy doświadczyli martwego urodzenia dziecka lub poronienia!


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-06-01 12:01:50

Za nami kolejne posiedzenie Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym. Dziś

Paulina Matysiak:


Za nami kolejne posiedzenie Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym. Dziś dyskutowaliśmy nad potrzebnymi zmianami w Ustawie o publicznym transporcie zbiorowym. Wprowadzenie do spotkania przygotował dr Jakub Majewski, prezes fundacji ProKolej. Tematem posiedzenia była próba wypracowania minimalnych standardów komunikacji gminnej, powiatowej i wojewódzkiej.

A czy Wy dostrzegacie potrzebę poprawy transportu publicznego? Przychodzą Wam do głowy pomysły jak ulepszyć i poprawić zbiorkom? Dajcie znać w komentarzu.

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-05-31 16:28:32

Od kilku lat w debacie publicznej coraz częściej poruszany jest temat wykluczeni

Paulina Matysiak:


Od kilku lat w debacie publicznej coraz częściej poruszany jest temat wykluczenia menstruacyjnego. Określa się tak sytuację, w której kobiety nie mają dostępu do artykułów higienicznych takich jak podpaski i tampony oraz kiedy edukacja w szkole w sprawie miesiączki jest celowo ograniczana lub prowadzona w sposób, który z naturalnego procesu fizjologicznego tworzy temat tabu.

Według danych UNICEF z 2015 r. na całym świecie z 1,9 mld kobiet i dziewcząt, które mają okres, 500 mln nie może w pełni dbać o higienę a 130 milionów opuszcza z tego powodu lekcje. Z raportu Kulczyk Foundation z 2020 r. wynika, że co piąta Polka nie ma środków na zakup odpowiednich środków menstruacyjnych. W raporcie fundacji Różowa Skrzyneczka z 2021 r. znajduje się informacja, że wciąż polska szkoła uczy, że o miesiączce dowiadywać się trzeba z podziałem na płeć i w ten sposób menstruacja na zajęciach z wychowania do życia w rodzinie staje się „sprawą kobiecą”, o której nie mówi się głośno.

28 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Higieny Podczas Miesiączki. W tym dniu w Polsce podkreśla się znaczenie walki z wykluczeniem menstruacyjnym. Od kilku lat osobom doświadczającym braku dostępu do artykułów higieny pomagają takie organizacje jak Akcja Menstruacja, Różowa skrzyneczka czy Okresowa Koalicja. Pomagają one instytucjom i osobom prywatnym w zakładaniu Punktów Pomocy Okresowej, różowych skrzyneczek czy koszyków z podpaskami, tamponami lub wkładkami higienicznymi.

Od poniedziałku te artykuły będą bezpłatnie dostępne w moim biurze poselskim przy ul. Narutowicza 20 w Kutnie. Czynne jest w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 8.00–15.00. Mam nadzieję, że wkrótce takich punktów będzie w okolicy więcej!

Walczmy z wykluczeniem menstruacyjnym!


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-05-28 10:00:03

Niemcy wprowadzają „miesięczny” za 9 euro jako odpowiedź na drogie paliwo. W Polsce bilety drożeją

Paulina Matysiak:


Od 1 czerwca przez trzy miesiące transport publiczny w całych Niemczech ma kosztować dziewięć euro za miesiąc. Oferta ta ma ulżyć mieszkańcom w ich codziennych wydatkach. Niestety w Polsce podejście do komunikacji publicznej jest odwrotne. Samorządy będą podejmować rozmowy o podwyżkach cen biletów, żeby część rosnących kosztów przerzucić na pasażerów.

Transport zbiorowy musi stanowić atrakcyjną alternatywę dla coraz droższych w utrzymaniu samochodów osobowych.

Jeśli okaże się, że ceny biletów wzrosną, to wiele osób przesiądzie się do samochodu. Z tego powodu komunikacja może zacząć tracić pasażerów, a wtedy niektórzy samorządowcy mogą powiedzieć: czemu płacić za autobus, którym prawie nikt nie jeździ. I skasują połączenie, co zmusi jeszcze więcej ludzi do jazdy samochodem…

Zachęcam do zapoznania się z całością artykułu, w którym omawiam też kwestię wykluczenia transportowego.

Niemcy wprowadzają „miesięczny” za 9 euro jako odpowiedź na drogie paliwo. W Polsce bilety drożeją

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-05-25 14:04:45

20 maja miałam zaszczyt uczestniczyć w uroczystym apelu z okazji Powiatowego Dni

Paulina Matysiak:


20 maja miałam zaszczyt uczestniczyć w uroczystym apelu z okazji Powiatowego Dnia Strażaka połączonym z obchodami 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej, organizowanymi przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie. Towarzyszył mi Rafał Grabski, pracownik mojego lokalnego biura poselskiego i członek Ochotniczej Straży Pożarnej.

Zawód strażaka bez wątpienia jest ważny społecznie. Strażaczki i Strażacy ratują nas z pożarów, wypadków czy klęsk żywiołowych. Pomagają również zwierzętom. Jestem im wdzięczna za niesioną pomoc i zaangażowanie na rzecz naszego bezpieczeństwa.

Tylu samo powrotów, co wyjazdów!

Zdjęcia użyte we wpisie: KCI Kutno – Kutnowskie Centrum Informacyjne i PanoramaKutna.pl.Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-05-24 18:00:01

Dziś dobre wiadomości, Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniował

Paulina Matysiak:


Dziś dobre wiadomości, Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała złożoną uchwałę o ustanowieniu 2023 rokiem Aleksandry Piłsudskiej. Projekt został przygotowany przez Koło Kobiet w Razem i odrobinę poprawiony podczas prac w komisji.

Jestem posłanką sprawozdawczynią tego druku, będę przedstawiać stanowisko klubu Lewica i oczywiście razem z całym klubem popierać ten projekt uchwały.


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-05-24 13:57:32

Dziś rocznica 180. urodzin Marii Konopnickiej, polskiej pisarki, poetki, tłumacz

Paulina Matysiak:


Dziś rocznica 180. urodzin Marii Konopnickiej, polskiej pisarki, poetki, tłumaczki, publicystki i dzięki głosom posłanek i posłów – matronki 2022 roku!

Maria Konopnicka, z domu Wasiłowska, urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, jako córka prawnika, obrońcy Prokuratorii Generalnej i patrona Trybunału Cywilnego w Kaliszu. Jej matka zmarła, gdy Maria miała 12 lat. Wychowanie przez ojca, w atmosferze patriotyzmu i tradycji chrześcijańskiej miało duży wpływ na pisarkę. W latach 1855–1856 uczyła się na pensji sióstr sakramentek w Warszawie, gdzie poznała Elizę Pawłowską – później Orzeszkową. W 1862 roku poślubiła Jarosława Konopnickiego, z którym miała ośmioro dzieci i mieszkała w Bronowie, a następnie w Gusinie. W 1876 roku, po rozstaniu z mężem, przeniosła się z dziećmi do Warszawy, gdzie publikowała, dorabiała lekcjami oraz uczestniczyła w akcjach patriotycznych i społecznych.

Około 1886 roku poznała Marię Dulębiankę, z którą spędziła wiele kolejnych lat – razem mieszkały, podróżowały i inspirowały się do działania. Od 1890 roku, po usamodzielnieniu się dzieci, zaczęła dużo podróżować po Europie i zwiedziła m.in. Włochy, Austrię, Niemcy, Francję, Szwajcarię oraz Czechy. Maria Konopnicka zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie. Pogrzeb, w którym uczestniczyło około 50.000 osób, był wielką manifestacją patriotyczną.

Uchwałę o ustanowieniu roku 2022 rokiem Marii Konopnickiej przygotowało Koło Kobiet z partii Razem, a ja miałam ten zaszczyt prowadzić ten projekt w Sejmie – byłam posłanką sprawozdawczynią tego projektu po pracach w Komisji Kultury i Środków Przekazu a także wygłaszałam stanowisko w imieniu Klubu Lewicy.


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-05-23 14:42:58

Zbliża się Dzień Matki, a później Dzień Dziecka i Dzień Ojca. W związku z tym za

Paulina Matysiak:

Zbliża się Dzień Matki, a później Dzień Dziecka i Dzień Ojca. W związku z tym zajmiemy się dzisiaj uprawnieniami związanymi z zajściem w ciążę, urodzeniem dziecka oraz rodzicielstwem. Link do całości wpisu w komentarzu. ⬇


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-05-23 11:10:05