Zadałam w Sejmie pytanie w imieniu rolników spod Kutna, a dokładniej z trzech gm

Paulina Matysiak:Zadałam w Sejmie pytanie w imieniu rolników spod Kutna, a dokładniej z trzech gmin: Dąbrowice, Łanięta i Nowe Ostrowy. W Lubieniu Kujawskim ma bowiem powstać kopalnia, której budowa może wiązać się ze znacznym spadkiem poziomu wód gruntowych, co wpłynie nie tylko na pracę samych rolników, ale i na konsumentów ich plonów, mieszkanki i mieszkańców czy zwierzęta, które też potrzebują dostępu do wody. Województwo łódzkie już dziś jest zagrożone suszą — działania osłabiające retencję wody na pewno nie pomogą.

Radio Łódź KCI Kutno – Kutnowskie Centrum Informacyjne PanoramaKutna.pl Wyborcza.pl Łódź Radio Q 100,7 FM


Źródło
Opublikowano: 2022-01-27 12:52:08

Trwa 47. posiedzenie Sejmu. W jego trakcie posłankom i posłom miała zostać przed

Paulina Matysiak:Trwa 47. posiedzenie Sejmu. W jego trakcie posłankom i posłom miała zostać przedstawiona informacja Rady Ministrów o sytuacji osób starszych w Polsce za 2019 r. i 2020 r. wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Senioralnej. Niestety punktu tego nie ma w obecnej agendzie. Szkoda. Szczególnie dlatego, że sytuacja osób starszych w naszym kraju jest tragiczna. Polaku radź sobie sam – tak moim zdaniem wygląda opieka nad seniorami przez PiS.

Zachęcam do obejrzenia wideo, w którym o tym mówię. Wypowiedź pochodzi z 12 stycznia 2022 r. z połączonych obrad Komisji: Zdrowia, Polityki Senioralnej, Polityki Społecznej i Rodziny. Jej tematem było „Wysłuchanie informacji Ministra Zdrowia oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej na temat opieki długoterminowej, a w szczególności prosimy o poruszenie kwestii koordynacji międzyresortowej, zapowiadanej deinstytucjonalizacji i obecnej sytuacji kadrowej w opiece długoterminowej oraz proponowanych w ostatnich miesiącach wycen świadczeń w opiece długoterminowej.”

Dbajmy o najsłabszych!


Źródło
Opublikowano: 2022-01-27 09:43:18

Inwigilacja Pegasusem jest sprawą, która wymaga wyjaśnienia. Kto był przez niego

Paulina Matysiak:


Inwigilacja Pegasusem jest sprawą, która wymaga wyjaśnienia. Kto był przez niego podsłuchiwany? Aktywiści? Opozycja? Rząd? A może po prostu wszyscy „niewygodni”? Czy w Sejmie w końcu powstanie komisja? Zachęcam do obejrzenia wideo z mojej rozmowy w Radio Łódź.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-26 09:13:12

Jeszcze tylko do jutra trwa licytacja, którą wystawiłam w ramach 30. finału WOŚ

Paulina Matysiak:


💖🚄 Jeszcze tylko do jutra trwa licytacja, którą wystawiłam w ramach 30. finału WOŚP. Aktualnie udział w niej bierze trzynaście osób a najwyższa oferta wynosi ponad 3000 zł! Co możecie wylicytować?

Podobnie jak w zeszłym roku wystawiłam podróż koleją w moim towarzystwie. Nie ma dla mnie różnicy, czy jesteś osobą pasjonującą się pociągami i transportem publicznym, czy pierwszy raz w życiu skorzystasz z kolei.

Nieważne czy interesuje Cię polityka i chcesz o niej pogawędzić, czy może właśnie wsłuchać się w rytmiczny stukot kół i uciec od informacyjnej bieżączki:

➡ Ty wybierasz trasę skąd i dokąd chcesz jechać,
➡ Ustalamy wspólnie termin,
➡ Koszty przejazdu i kawy w WARS biorę na siebie (jeśli skład nie będzie posiadał wagonu restauracyjnego to wezmę kawę ze sobą w termosie!).
➡ Ty ustalasz tematy rozmowy – od polityki, literatury, przez kulturę (także popkulturę!), po ploteczki z sejmowych korytarzy, byle żeby obie strony czuły się z tymi rozmowami komfortowo.

Serdecznie zapraszam do licytacji! Link w komentarzu.
Do zobaczenia na peronie!

Źródło
Opublikowano: 2022-01-25 12:26:26

Zastanawiasz się, kiedy pracodawca może rozwiązać z Tobą umowę o pracę bez wypow

Paulina Matysiak:


Zastanawiasz się, kiedy pracodawca może rozwiązać z Tobą umowę o pracę bez wypowiedzenia? Jakie okoliczności pozwalają na zwolnienie Ciebie za wypowiedzeniem natychmiastowym, mimo że nie ponosisz za nie winy? Czy Tobie i innym pracownikom również przysługuje prawo rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia? Sprawdzimy to w dzisiejszej karuzeli. ⬇⬇⬇


Źródło
Opublikowano: 2022-01-25 10:11:01

Dzisiaj o godzinie 6.00 rano rozpoczął się strajk generalny w Solarisie! Pracown

Paulina Matysiak:


Dzisiaj o godzinie 6.00 rano rozpoczął się strajk generalny w Solarisie! Pracownicy znanego zakładu produkującego autobusy domagają się jednego — godnego wynagrodzenia, które zapewni podwyżka o 800 zł. Firma notuje rekordowe zyski, dlatego czas, aby podzieliła się nimi z pracownikami, zwłaszcza że rosnące ceny towarów i usług dotykają wszystkich.

Decyzję o strajku pracownicy podjęli w referendum, dlatego dzisiaj zakłady produkcyjne stanęły. O podwyżki walczą wspólnie związkowcy z Konfederacja Pracy i Solidarności.

Na miejscu strajkujących wspierają moi koledzy z partii Razem — Adrian Zandberg i Maciej Konieczny. Towarzyszą im również posłanki z klubu Lewicy — Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Katarzyna Ueberhan. Bo lewica zawsze stoi po stronie praw pracowniczych.

W pełni popieram strajk pracowników Solarisa! Mają prawo do uczciwych wynagrodzeń za swoją ciężką pracę.

Solidarność naszą bronią!


Źródło
Opublikowano: 2022-01-24 10:48:32

23 stycznia obchodzimy Dzień Bez Opakowań Foliowych. Tego dnia zwraca się szczeg

Paulina Matysiak:


23 stycznia obchodzimy Dzień Bez Opakowań Foliowych. Tego dnia zwraca się szczególną uwagę na szkodliwość wszechobecnego plastiku, a także zachęca się do korzystania z bardziej ekologicznych rozwiązań.

Produkcja torebki foliowej zajmuje kilka sekund, korzystamy z niej góra kilkanaście minut, a rozkłada się aż 400 lat! Tego rodzaju odpady zalegają tysiącami ton na wysypiskach, duża część z nich trafia do oceanów, gdzie stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla zwierząt.
Dlatego warto zmieniać swoje codzienne nawyki i częściej korzystać z toreb wielokrotnego użytku. Można przestać kupować wodę w plastikowych butelkach na rzecz własnego bidonu i kranówki, pić kawę z własnego kubka, a kupując warzywa i owoce w sklepie korzystać z wielorazowych siatek.

Ale żeby zmiana była skuteczna, to potrzebne są państwowe regulacje. Dlatego we Francji od 1 stycznia 2022 roku wprowadzono zakaz pakowania większości owoców i warzyw w opakowania z tworzyw sztucznych. Warto wiedzieć, że Francuzi już wcześniej rozpoczęli wojnę z plastikowymi jednorazówkami — do 2040 roku chcą je całkowicie wyeliminować.

Indywidualne proekologiczne decyzje są dobre, ale dopiero nacisk na rządy i wielkie korporacje może coś zmienić w większej skali. To nie tylko podobne zakazy jak we Francji, ale także strategia odchodzenia od węgla czy wspieranie OZE i energii jądrowej.

Razem złączmy siły, aby powstrzymać katastrofę klimatyczną!


Źródło
Opublikowano: 2022-01-23 13:13:56

Interwencja kombo jak na galę MMA przystało – moja i okręgu łódzkiego

Paulina Matysiak:

Interwencja kombo jak na galę MMA przystało – moja i okręgu łódzkiego ⤵️

Interweniujemy razem z naszą posłanką Paulina Matysiak w sprawie gali MMA w Wieluniu, o której od kilku dni jest bardzo głośno. Informację o organizacji kontrowersyjnego wydarzenia w miejskim obiekcie sportowym w naszym regionie podał dwa dni temu Marcin Najman. Kontrowersje wzbudza przede wszystkim osoba Andrzeja Zielińskiego ps. „Słowik”, który był jednym z wysoko postawionych członków mafii pruszkowskiej. Do Burmistrza Wielunia trafiły dzisiaj dwa pisma w tej sprawie — od posłanki oraz nasze — z apelem o wycofanie się z tej transakcji i ratowanie wizerunku Wielunia. Popieramy też apel mieszkańców miasta, którzy nie chcą w swoim sąsiedztwie imprez organizowanych przez osoby powiązane ze środowiskiem przestępczego półświatka. Mamy nadzieję, że burmistrz przychyli się do głosów wzywających do wycofania się z umowy, które płyną zarówno od mieszkańców, jak i od lokalnych polityków prawicy i lewicy. CC: Dziennik Łódzki Wyborcza.pl Łódź Radio Łódź Radio Łódź Nad Wartą Wieluń NaszeMiasto.pl


Źródło
Opublikowano: 2022-01-21 19:50:04

Cześć! Nazywam się Paulina Matysiak i jestem wiceprzewodniczącą Parlamentarnego

Paulina Matysiak:Cześć! Nazywam się Paulina Matysiak i jestem wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. W wideo opowiadam o odrzuconym w ubiegłym tygodniu w Sejmie moim projekcie ustawy o medycznej marihuanie. Nie poddaję się i dalej będę działać by wprowadzać rozwiązania, które pomogą osobom, korzystającym z terapii medyczną marihuaną!


Źródło
Opublikowano: 2022-01-21 11:56:58

Wczoraj po raz 29. wręczono Paszporty „Polityki”, czyli nagrody kulturalne dla w

Paulina Matysiak:


Wczoraj po raz 29. wręczono Paszporty „Polityki”, czyli nagrody kulturalne dla wyróżniających się twórców w dziedzinie literatury, muzyki, teatru czy filmu. Jak wskazuje sama nazwa nagrody, stanowi ona swego rodzaju „paszport” do wielkiego świata sztuki.

Podczas uroczystej gali nagrody w dziewięciu kategoriach otrzymały następujące osoby: Aleksandra Terpińska (film), Dominik Strycharski (teatr), Łukasz Barys (literatura), Jana Szostak i Mikołaj Sobczak (sztuki wizualne), Teoniki Rożynek (muzyka poważna), Ralph Kaminski (muzyka popularna), Tomasz Konrad Ostafin (kultura cyfrowa), Małgorzata Płysa i Mat Schulz (kultura zdalna) i Katarzyna Nosowska (kreator kultury). Wszystkim serdecznie gratuluję!

Szczególną uwagę pragnę poświęcić Łukaszowi Barysowi, który został wyróżniony za książkę pt. „Kości, które nosisz w kieszeni”. To młody pisarz i poeta z Pabianic, absolwent filologii polskiej i laureat wielu nagród, m.in. kutnowskiego Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Złoty Środek Poezji”. W swojej debiutanckiej powieści Łukasz Barys w przenikliwy sposób przedstawia obraz Pabianic, traktuje o niesprawiedliwości społecznej oraz niesamowicie łączy świat życia i śmierci. Panu Łukaszowi składam ogromne gratulacje i życzę pomyślnego rozwoju kariery pisarskiej! Nie mam wątpliwości, że talent młodego twórcy z naszego regionu jeszcze nie raz nas zaskoczy.

Źródło
Opublikowano: 2022-01-19 20:15:24

Wsiąść do pociągu byle jakiego, ale nie byle z kim!

Paulina Matysiak:


Wsiąść do pociągu byle jakiego, ale nie byle z kim!

💖🚄 30 stycznia odbędzie się 30. finał @WOŚP – dla okulistyki dziecięcej. Podobnie jak w zeszłym roku zapraszam do licytacji podróży koleją w moim towarzystwie. Nie ma dla mnie różnicy, czy jesteś osobą pasjonującą się pociągami i transportem publicznym, czy pierwszy raz w życiu skorzystasz z kolei.

Nieważne czy interesuje Cię polityka i chcesz o niej pogawędzić, czy może właśnie wsłuchać się w rytmiczny stukot kół i uciec od informacyjnej bieżączki:

➡ Ty wybierasz trasę skąd i dokąd chcesz jechać,
➡ Ustalamy wspólnie termin,
➡ Koszty przejazdu i kawy w WARS biorę na siebie (jeśli skład nie będzie posiadał wagonu restauracyjnego to wezmę kawę ze sobą w termosie!).
➡ Ty ustalasz tematy rozmowy – od polityki, literatury, przez kulturę (także popkulturę!), po ploteczki z sejmowych korytarzy, byle żeby obie strony czuły się z tymi rozmowami komfortowo.

Serdecznie zapraszam do licytacji! Link w komentarzu.
Do zobaczenia na peronie!


Źródło
Opublikowano: 2022-01-18 11:02:39

Właśnie dotarłam do mieszkania, moja podróż dziś się wydłużyła, bo po przyjeździ

Paulina Matysiak:

Właśnie dotarłam do mieszkania, moja podróż dziś się wydłużyła, bo po przyjeździe do Warszawy odwiedziłam komisariat i zgłosiłam na policję obelżywe telefony z groźbami. Ktoś dzwonił do mnie z telefonu posła Paweł Szramka. Wcześniej podobny manewr ta osoba wykonała w drugą stronę – z mojego telefonu telefonowała do posła Szramki.

Nie ma zgody na obraźliwe, wulgarne i pełne gróźb wiadomości i telefony. Do kogokolwiek. Nie ma zgody na podszywanie się pod kogokolwiek. Każdą taką sytuację zgłaszajcie do odpowiednich służb.

Źródło
Opublikowano: 2022-01-17 22:27:30

17 stycznia obchodzimy Blue Monday – najbardziej przygnębiający dzień w roku. Au

Paulina Matysiak:


17 stycznia obchodzimy Blue Monday – najbardziej przygnębiający dzień w roku. Autor Niebieskiego Poniedziałku uważał, że z powodu pogody, krótkiego dnia, niskiej motywacji i niedotrzymań postanowień noworocznych to właśnie trzeci poniedziałek roku ma miano najbardziej przygnębiającego dnia roku.

Z chorobami psychicznymi takimi jak depresja możemy spotkać się na co dzień. Jest to temat zwykle pomijany, gdyż osoby niedotknięte tą chorobą często myślą, że problem wokół nich nie istnieje. Szczególnie depresja u osób starszych bywa rzadko zauważalna.

A depresja dotyka nawet 5% seniorów. Ocenia się, że do 75 roku życia chorują głównie kobiety, a później skala wzrasta u mężczyzn. Depresja u osób starszych wygląda podobnie jak u osób młodszych, jednak może się różnić pewnymi aspektami, takimi jak zaburzenia funkcji poznawczych.

Skutki depresji mogą być tragiczne. Jest to obniżenie nastroju, apatia, obojętność, a nawet próby samobójcze. Gdy tylko zauważymy u kogoś te objawy, powinniśmy jak najszybciej porozmawiać z tą osobą i skierować do specjalisty, który w razie konieczności będzie w stanie pomóc.

Depresja jest ciężką chorobą, której nie należy lekceważyć. Jej ofiarą może paść każdy — twój przyjaciel, znajomy, siostra, brat, mama, ojciec, dziadek czy babcia. Nie bądźmy obojętni i starajmy się pomóc.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-17 10:00:08

Od 13 stycznia płacimy więcej za bilety PKP Intercity. W grudniu 2021 r. podroż

Paulina Matysiak:


Od 13 stycznia płacimy więcej za bilety PKP Intercity. W grudniu 2021 r. podrożały pociągi takich spółek jak Polregio, Koleje Dolnośląskie czy Koleje Wielkopolskie.

Podwyżki są spore, dotykają każdą kieszeń i są szczególnie odczuwalne z powodu szalejącej inflacji i panującej w Polsce drożyzny. W kolejnych tarczach antyinflacyjnych premiera Mateusza Morawieckiego nie ma słowa o pasażerach transportu zbiorowego. A przecież tylko w listopadzie 2021 roku i tylko na kolei było nas 25 milionów (według danych UTK). Musimy odzyskać głos!

Chciałabym dowiedzieć się, o ile więcej płacicie za bilety kolejowe, dlatego postanowiłam zainicjować akcję #BiletyGrozy. Interesują mnie zarówno Wasze dojazdy do pracy, szkoły czy na uczelnie, jak i te okazjonalne bilety jednorazowe i miesięczne. O ile zdrożały Wasze bilety? W jakiej relacji podróżujecie? Jak nowe ceny wpływają na funkcjonowanie Waszego domowego budżetu? Z czego musieliście zrezygnować, aby kupić bilet?

Czekam na zdjęcia Waszych biletów kolejowych przed i po podwyżce w komentarzach pod postem z hasztagiem #BiletyGrozy, w relacjach na Facebooku i Instagramie, jak i w wiadomościach e-mail wysłanych na adres mojego biura poselskiego.

Wiedza o skali podwyżek opisana w Waszych codziennych historiach będzie dla mnie cenną wskazówką, z którą niewątpliwie podzielę się z opinią publiczną w Sejmie, a także z Ministerstwem Infrastruktury. Pasażerowie muszą liczyć na systemową pomoc państwa! I taką pomoc, mam nadzieję, otrzymamy. Bo nie jesteśmy ludźmi drugiej kategorii!


Źródło
Opublikowano: 2022-01-15 09:00:00

Mój projekt ustawy dotyczący medycznej marihuany został dziś odrzucony w pierwsz

Paulina Matysiak:


Mój projekt ustawy dotyczący medycznej marihuany został dziś odrzucony w pierwszym czytaniu. Wniosek o odrzucenie złożył Klub Prawa i Sprawiedliwości, a sam projekt odrzucony został głosami PiS (jedna tylko posłanka wstrzymała się od głosu!), Ruchu Narodowego, Kukiz’15 (za odrzuceniem głosowali posłowie Sachajko i Żuk), posła Zbigniewa Girzyńskiego z Polskich Spraw, a także Zbigniewa Ajchlera i Łukasza Mejzy.

Odrzucony został także projekt Urszuli Zielińskiej dotyczący konopi włóknistych.

Te projekty nie powstałyby gdyby nie zaangażowanie i praca wielu osób: posłanek i posłów pracujących w Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany, aktywistów i działaczy, pacjentów, strony społecznej, a także żmudnej pracy legislacyjnej Radosław Koba.

Pewnie zastanawiacie się czego bał się PiS, skoro taki wniosek złożył i przegłosował.

🌿 Bał się tego, że więcej potrzebujących osób skorzysta z terapii medyczną marihuaną.
🌿 Bał się chyba tego, że państwo pomoże tym, których na leczenie nie stać.
🌿 Bał się, że polscy rolnicy będą mogli zarabiać na eksporcie.
🌿 A może bał się, że lekarze i farmaceuci otrzymają odpowiednią wiedzę na studiach. Kto to wie?

Projekt dotyczący medycznej marihuany zawierał rozwiązania, które zwyczajnie i po ludzku pomagały potrzebującym osobom. Dawał możliwość refundacji – obecnie obowiązuje ustawowy zakaz; wprowadzał standaryzację zaświadczeń dla pacjentów; rozwiązywał kwestię przetwarzania kupionej legalnie w aptece marihuany medycznej; ustalał dopuszczalny poziom THC we krwi w przypadku kierujących pojazdami (obecnie marihuana jest w przepisach dotyczących bezpieczeństwa drogowego ujmowana jako jedna z wielu substancji odurzających). Rozwiązywał wiele spraw, z którymi na co dzień borykają się polscy pacjenci, którzy korzystają z terapii marihuaną medyczną.

Co dalej? Nie poddaję się ani ja, ani moje koleżanki z Zespołu – Beata Maciejewska – Posłanka Lewicy, Gdańsk i Urszula Sara Zielińska. Będziemy dyskutować na komisji nad projektem zgłoszonym przez posła Sachajkę i proponować do niego nasze, dobre poprawki.

Fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu🌿


Źródło
Opublikowano: 2022-01-13 22:25:10

Dziś w Sejmie zajmowaliśmy się „Lex Czarnek”, czyli bzdurnym rządowym projektem

Paulina Matysiak:Dziś w Sejmie zajmowaliśmy się „Lex Czarnek”, czyli bzdurnym rządowym projektem ustawy o zmianie prawa oświatowego.

Z mównicy zapytałam o obawy dyrektorów w związku z możliwymi konsekwencjami współpracy z organizacjami społecznymi.

Uczennice i uczniowie nie potrzebują dyktatu radykałów i mieszania w programie nauczania historii, ale potrzebują między innymi wsparcia psychologicznego, bezpieczeństwa i wolności!


Źródło
Opublikowano: 2022-01-12 15:23:50

Za dwa dni Sejm zajmie się aż trzema poselskimi projektami ustaw dotyczącymi up

Paulina Matysiak:


💚 Za dwa dni Sejm zajmie się aż trzema poselskimi projektami ustaw dotyczącymi uprawy konopi włóknistych i medycznej marihuany, w tym drukiem 1701, który będę przedstawiała z mównicy!

Co umożliwi ta ustawa?

🌿 stały i bezpieczny dostęp dla polskich pacjentów do marihuany medycznej,
🌿 otwarcie nowej gałęzi w polskim rolnictwie,
🌿 refundację medycznej marihuany,
🌿 uzupełnienie programów zajęć na studiach medycznych, aby lekarze byli świadomi możliwości terapii z wykorzystaniem medycznej marihuany,
🌿 ustalenie poziomu stężenia THC we krwi dla kierujących.

Dlaczego jest to tak ważne?

Osoby, które powinny zrealizować receptę (tylko w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wystawiono 28076 recept na leki recepturowe na bazie surowca farmaceutycznego Cannabis flos), borykają się z brakiem dostępu do leku w aptekach i z jego cenami (przy 10 gramach jest to nawet 600 zł). Nie powinno tak być, szczególnie że lek przyjmują osoby, które są ciężko chore, np. na stwardnienie rozsiane, Parkinsona albo nowotwory.

Będziecie oglądać obrady?

❗Jutro o godzinie 20.00 na Instagramie wraz z Mestosław rozpoczniemy transmisję na żywo. W jej trakcie porozmawiamy o medycznej marihuanie w Polsce. Zachęcam do wzięcia udziału i zadawania nam pytań!


Źródło
Opublikowano: 2022-01-11 15:57:37

12 grudnia 2021 r. w życie wszedł nowy rozkład jazdy PKP. Po raz kolejny kutnian

Paulina Matysiak:


12 grudnia 2021 r. w życie wszedł nowy rozkład jazdy PKP. Po raz kolejny kutnianki i kutnianie zwrócili uwagę, że mają problem z dotarciem do pracy w Warszawie na godzinę 7 i powrotem do domu w godzinach wieczornych, czyli po 20. W tej sprawie wystosowałam dwa zapytania do Ministerstwa Infrastruktury.

W odpowiedzi na moje pytania wiceminister Andrzej Bittel poinformował, że od 12 marca 2022 r. czyli po korekcie rozkładu jazdy przywrócona zostanie możliwość dotarcia do Warszawy z Kutna przed godziną 7 rano (pociąg TLK Uznam wyruszy z Kutna o godzinie 4:53 i na dworcu Centralnym zamelduje się ok.6:20). Pytałam Ministerstwo Infrastruktury również o możliwość przesunięcia godziny odjazdu pociągu Kolei Mazowieckich (odjazd o 5:22, przyjazd 7:10) – Ministerstwo nie odniosło się do tej kwestii. Jeśli chodzi o powrót do domu w godzinach wieczornych, Ministerstwo Infrastruktury zadeklarowało, że od 12 marca będzie możliwość powrotu do Kutna z Warszawy Centralnej pociągiem TLK Uznam około godziny 22:30.

Cieszę się, że zarządca infrastruktury PKP PLK uwzględnił tę drobną, lecz ważną zmianę dla Kutna. Szkoda tylko, że na efekty tych zmian pasażerowie muszą czekać aż do marca.

Jeśli doświadczasz wykluczenia transportowego, spotykają Cię problemy z dotarciem do szkoły, na uczelnię czy do pracy – zgłoś się do mojego biura poselskiego. Razem możemy więcej!

Interesują Cię moje działania i chcesz być z nimi na bieżąco❓
👍❤️🥰😆😲😢😡 Zostawiaj reakcje pod moimi wpisami i zaobserwuj konto!


Źródło
Opublikowano: 2022-01-10 09:00:00

Ostatnio byłam gościnią programu publicystycznego „Minęła 8” na TVP Info. W jego

Paulina Matysiak:Ostatnio byłam gościnią programu publicystycznego „Minęła 8” na TVP Info. W jego trakcie po raz kolejny osoby reprezentujące rząd Prawa i Sprawiedliwości wykazały się ogromną hipokryzją. W trakcie fragmentu o ostatnich działaniach niderlandzkiej policji… Krytykowali ją, wręcz domagając się zwołania posiedzenia w jej sprawie, samemu pomijając wyczyny polskich służb, w tym w sprawy inwigilacji Pegasusem czy policjanta, który w trakcie strajków kobiecych użył gazu pieprzowego wobec posłanki Magdalena Biejat.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-08 09:00:01

Obecnie w Polsce w związku z koronawirusem dziennie umiera około 500 osób, a to

Paulina Matysiak:Obecnie w Polsce w związku z koronawirusem dziennie umiera około 500 osób, a to tylko część z obywatelek i obywateli kraju, którzy potrzebują korzystać z ochrony zdrowia. Gdzie możliwość wczesnej diagnozy innych chorób i dostęp do lekarzy, w tym specjalistów? Co z planowanymi operacjami? To rząd odpowiada za to jak funkcjonuje ten system.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-07 18:00:03

Podczas dzisiejszego posiedzenia Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany

Paulina Matysiak:


Podczas dzisiejszego posiedzenia Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany przedstawiłam porównanie dwóch projektów ustaw – z druku nr 1699 i druku nr 1701, które dotyczą umożliwienia upraw marihuany w Polsce, na potrzeby przemysłu farmaceutycznego.

💚 13 stycznia w trakcie posiedzenia Sejmu odbędą się pierwsze czytania poselskich projektów ustaw, w tym dwóch złożonych przez członkinie Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany, które dotyczą:

— konopi włóknistych (druk nr 1700) — uzasadnia posłanka Urszula Sara Zielińska;

— medycznej marihuany — druk nr 1699 przedstawi poseł Jarosław Sachajko • KUKIZ15, a druk 1701 będę uzasadniać ja!

Krótkie przypomnienie ⬇⬇⬇

W Dzień Marihuany złożyłyśmy z posłankami z Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany „Pakiet Konopny”, czyli trzy projekty ustawy dotyczące:

🌿 dekryminalizacji posiadania niewielkich ilości marihuany na własny użytek — koordynatorką jest posłanka Beata Maciejewska – Posłanka Lewicy, Gdańsk

🌿 uprawy konopi przemysłowych — koordynatorką jest posłanka Urszula Zielińska

🌿 produkcji medycznej marihuany — jego koordynatorką jestem ja.

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie praca wszystkich członkiń i członków zespołu oraz osób konsultujących zapisy w ustawach.

Zachęcam do śledzenia obrad Sejm Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio na jego stronie internetowej lub na kanale na YouTube.

Czas na legalizację marihuany w Polsce!

Interesują Cię moje działania i chcesz być z nimi na bieżąco❓
👍❤️🥰😆😲😢😡 Zostawiaj reakcje pod moimi wpisami i zaobserwuj konto!


Źródło
Opublikowano: 2022-01-05 15:52:26

4 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Braille’a. Jest to wyjątkowe święto na cześ

Paulina Matysiak:


4 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Braille’a. Jest to wyjątkowe święto na cześć Louisa Braille’a, który w wieku 15 lat opracował specjalny alfabet dla osób niewidomych i niedowidzących. Jego dokonanie umożliwiło milionom osób na świecie czytanie oraz pisanie.

Louis Braille urodził się 4 stycznia 1809 roku. W wyniku nieszczęśliwego wypadku w dzieciństwie stracił wzrok. Louis nauczył się czytać, rozpoznając litery zrobione z wbitych w deskę gwoździ. Braille oparł swoje pismo na systemie korespondencji, który był używany przez francuską armię.

Opracowany przez niego alfabet zdecydowanie pomógł dużej części osób niewidomych wyjść ze strefy wykluczenia. Z biegiem lat powstały także różne udogodnienia elektroniczne, takie jak czytniki głosowe, które ułatwiają korzystanie z telefonu, komputera czy Internetu.

Nadal jednak osoby z dysfunkcją wzroku borykają się na co dzień z różnymi niedogodnościami, na przykład podczas podróżowania komunikacją miejską. Nie wszędzie dostępne są głosowe zapowiedzi przystanków bądź specjalne ścieżki i wypustki na chodnikach ułatwiające podróżowanie. Warto, aby te rozwiązania były powszechniejsze.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-04 11:16:44

Około 1000 wpisów udostępnionych w mediach społecznościowych, które łącznie osi

Paulina Matysiak:


➡ Około 1000 wpisów udostępnionych w mediach społecznościowych, które łącznie osiągnęły 2 miliony wyświetleń i ponad 100 000 reakcji. Udział w 21 posiedzeniach Sejmu (występowałam na mównicy 45 razy), które łącznie trwały 48 dni, oraz w obradach komisji, podkomisji i zespołów parlamentarnych. Prawie 300 wysłanych interpelacji i około 250 podjętych interwencji poselskich. Wsparcie kilkunastu inicjatyw i zgromadzeń. Występy w ogólnopolskich i lokalnych mediach, gdzie uczestniczyłam w debatach i udzielałam komentarzy do często bardzo tragicznych sytuacji, które wydarzyły się zarówno w moim rodzinnym powiecie, jak i w województwie, kraju i na świecie. Dyskusje i spotkania. Tak w skrócie wyglądał mój 2021 r.!

Obecny rozpoczynam bogatsza o doświadczenia z poprzednich lat i z nową siłą, gotowa na nowe wyzwania! Do wyborów parlamentarnych został rok. W 2022 r. kończę też kadencję w Zarządzie Krajowym partii Razem.

📨 Moimi działaniami dzielę się z Wami nie tylko na profilach w mediach społecznościowych i stronie internetowej. W każdy poniedziałek wysyłam skrót informacji z działań, które podjęłam w ostatnich 7 dniach poprzedzających wiadomość e-mail. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości lub nie chcą codziennie wchodzić do Internetu. Jeśli należycie do nich, w komentarzu udostępnię link do zapisu na mój newsletter.

Po koniec pierwszego kwartału 2021 r. przedstawiłam Wam, w jaki sposób zagospodarowałam ryczałt z Kancelarii Sejmu na prowadzenie biura poselskiego. W okresie od 12 listopada 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. wyniósł on 205 593,33 zł. Przyjęliście to tak entuzjastycznie, że postanowiłam w tym roku również opisać te wydatki. Pojawią się one za kilka tygodni. Koniecznie napiszcie, jeśli na nie czekacie!


Źródło
Opublikowano: 2022-01-02 09:00:00