Bił w twarz i wpychał rękę w krocze dziecka. Andrzej Duda zamiast oddzielnego mi

Robert Maślak

Bił w twarz i wpychał rękę w krocze dziecka. Andrzej Duda zamiast oddzielnego mieszkania dla ofiar, podarował im oprawcę. Sprawca łamał warunki kary, uzależnił od siebie ofiary. Nie miały wyjścia, mieszkanie należy do sprawcy. Wstrzymywałem się z oceną tego ułaskawienia, bo to zwykle skomplikowane sprawy, ale na podstawie tego, co jest dostępne, ta decyzja budzi mój sprzeciw.
Artykuł bezpłatny (trzeba się tylko zalogować/ zarejestrować): https://oko.press/co-zrobil-przestepca-ulaskawiony-przez-d…/


Źródło
Opublikowano: 2020-07-04 17:59:51

Bosak udaje ugrzecznionego liberała. Czy po wyborach wróci do narracji Młodzieży Wszechpolskiej?

Robert Maślak

Przed wojną Młodzież Wszechpolska organizowała bandy, które rozbiegały się po mieście i szukały Żydów, doszło też do ataku na żydowskie matki, ich dzieci po prostu wyrzucano z wózków. Po 1989 roku reaktywował ją Roman Giertych, który dziś kręci się wokół opozycji. W czasie demonstracji Wszechpolacy krzyczą: Eurocwele” i „Obóz pracy dla lesbijek, eutanazja dla pedałów”. W czasie kampanii schował swoje neofaszystowskie poglądy, skupił się na gospodarce. Za ta taktyką stoi Ordo Iuris. Pod tym płaszczykiem stoi wprowadzenie prawa religijnego, całkowity zakaz aborcji, zakaz rozwodów, dyskryminacja osób homoseksualnych i transpłciowych.

https://noizz.pl/…/kim-jest-krzysztof-bosak-radykal…/vd62zdm

Bosak udaje ugrzecznionego liberała. Czy po wyborach wróci do narracji Młodzieży Wszechpolskiej?

Minęło 20 lat od kiedy Krzysztof Bosak dołączył do skrajnie prawicowej organizacji – Młodzieży Wszechpolskiej. Od tego czasu jego poglądy się tylko zradykalizowały, choć on sam używał wielu sztuczek, …

Źródło
Opublikowano: 2020-07-02 20:04:02

Czarnogóra wprowadza związki partnerskie dla osób tej samej płci. Przepisy wejdą

Robert Maślak

Czarnogóra wprowadza związki partnerskie dla osób tej samej płci. Przepisy wejdą w życie za rok. To pierwszy kraj spoza UE w Europie, który to robi. Podobne działania rozważa Bośnia i Hercegowina, w której blisko połowę społeczeństwa stanowią muzułmanie.Z krajów byłej Jugosławii związki partnerskie są już w Słowenii i Chorwacji.
Premier Czarnogóry na Twitterze napisał: "To wielki krok we właściwym kierunku dla społeczeństwa Czarnogóry, jego demokratycznej dojrzałości i procesów integracyjnych. Równość i te same prawa dla wszystkich są fundamentem wartości ludzkich i europejskich".


Źródło
Opublikowano: 2020-07-02 17:20:00

Europa tnie lasy, Polska w czołówce. Od 2015 powierzchnia wycinki w PL wzrosła o

Robert Maślak

Europa tnie lasy, Polska w czołówce. Od 2015 powierzchnia wycinki w PL wzrosła o 58%! W PL wycina się też coraz większe fragmenty -wzrost powierzchni wycinanych fragmentów aż 38%. To powoduje erozję gleb, suszę i powodzie, utratę bioróżnorodności.

"Jak wyliczają uczeni, lasy zajmują ok. 38 proc. powierzchni lądowej Unii Europejskiej. Według szacunków offsetują też 10 proc. unijnej emisji gazów cieplarnianych – tzn. taki odsetek rocznych emisji przeliczonych na dwutlenek węgla jest przez europejskie lasy pochłaniany.
Lasy są więc ważnym elementem wizji osiągnięcia neutralności klimatycznej przez UE w 2050 r. (choć, jak łatwo policzyć, same lasy to o wiele za mało, żeby ją spełnić). Stąd proponowana obecnie przez Komisję Europejską strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 zakłada m.in. ochronę resztek lasów pierwotnych i starych.

Nawiasem mówiąc, strategia ta została ostatnio mocno skrytykowana na łamach "Science" przez zespół polskich, szwedzkich i niemieckich biologów. Ich zdaniem propozycje KE nie tylko nie wystarczą, żeby chronić europejskie lasy, ale też są źle skierowane i mogą oznaczać puszczenie pary w gwizdek.
W najnowszym "Nature" eksperci z należącego do KE Wspólnego Centrum Badawczego w Isprze we Włoszech ostrzegają przed innym problemem.
Autorzy publikacji poddali analizie dane z obserwacji satelitarnych terytorium Unii Europejskiej (bez Malty i Cypru) i obliczyli, że od lat 2011-15 do okresu 2016-18 średnioroczna powierzchnia wycinanych lasów zwiększyła się w UE o 49 proc., co poskutkowało zwiększeniem utraty średniorocznej biomasy o 69 proc.

Co ciekawe, wycinka lasów utrzymywała się na dość stabilnym poziomie w 26 krajach UE w okresie od 2004 do 2015 r. Potem piły poszły w ruch.

Analiza obserwacji satelitarnych pokazała coś jeszcze. Wzrosła nie tylko ogólna powierzchnia wycinanych lasów, ale i średnia powierzchnia zrębów, czyli tych fragmentów, które wycięto. W badanym okresie – o 34 proc. (w Polsce dokładnie o taki odsetek). A to ma negatywny wpływ na lokalne ekosystemy i stosunki wodne, a także sprzyja erozji gleby.

Według naukowców rosnące zapotrzebowanie na drewno (na cele energetyczne, budowlane, produkcję papieru czy mebli) zagraża zrównoważonej gospodarce leśnej i unijnej strategii klimatycznej. Zwiększona wycinka lasów oznacza, że aby spełnić swój cel neutralności klimatycznej, UE będzie musiała ostrzej ciąć emisje gazów cieplarnianych – a więc szybciej przestawiać gospodarkę na "zielone" tory."
Całość: https://wyborcza.pl/7,75400,26088408,europa-szczegolnie-m-i…


Źródło
Opublikowano: 2020-07-02 15:07:00

Obejrzyj Koszenie rynku w Gnieźnie

Robert Maślak


Wiele miast słusznie ograniczyło koszenie trawników. Murawy czy łąki, to nie tylko większa bioróżnorodność, pełnią one rolę gąbek pochłaniających nadmiar wody i zapobiegających suszy. W Gnieźnie jest inaczej. Tam nawet kamienną powierzchnię rynku koszą
Film za Tomasz Dzionek.


Źródło
Opublikowano: 2020-07-02 13:43:29

Powodzie? Nikogo to nie powinno dziwić. Wieloletnie zaniedbania, brak małej rete

Robert Maślak

Powodzie? Nikogo to nie powinno dziwić. Wieloletnie zaniedbania, brak małej retencji – zatrzymywania wody na polach, łąkach, w lasach, brak zastawek na rowach melioracyjnych, niszczenie żeremi bobrowych, wycinka starych lasów wodochronnych/górskich, które działają jak gąbka, budowa domów na terenach zalewowych, ma swoje skutki. Woda, zamiast zatrzymywać się, wchłaniać do gleby, spływa potokami do rzek i Bałtyku, zalewa domostwa.
Na zdjęciu: ogołocone z drzew zbocza Raduni na Dolnym Śląsku.
Foto za Nasze Lasy.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-28 11:11:56

Już zagłosowałem, za europejskimi wartościami, za tolerancją, za solidarnością,

Robert Maślak

Już zagłosowałem, za europejskimi wartościami, za tolerancją, za solidarnością, za nowoczesną Polską, za równością, za świeckim państwem, za prawami zwierząt, za ochroną przyrody, za wrażliwością i za czułością, o której mówiła Olga Tokarczuk. Tego potrzebujemy w Polsce.
Nie ma ważniejszej rzeczy dzisiaj do zrobienia.
P.S. Im szybciej, tym lepiej, bo już o 9.00 była niewielka kolejka.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-28 10:16:40

Kiedy w końcu lat 80-tych jako student biologii trafiłem na wykład z ornitologii

Robert Maślak

Kiedy w końcu lat 80-tych jako student biologii trafiłem na wykład z ornitologii, uderzyła mnie pasja z jaką opowiadał o ptakach, pasja i ogromna wiedza. Potem, przez lata pracy w tym samym miejscu, przekonałem się, że ta pasja dotyczy wszystkiego, a zwłaszcza spraw związanych z ochroną przyrody. Pomimo choroby, jeszcze w 2017 roku, razem przemawialiśmy na demonstracji w obronie Puszczy Białowieskiej,a w 2019 Jego mocny, merytoryczny głos w obronie przyrody na polach irygacyjnych we Wrocławiu można było usłyszeć na posiedzeniu Komisji Środowiska UM.
Bardzo brakuje takich ludzi. Więcej o prof. Tomiałojciu w artykule PnRWZ: https://pracownia.org.pl/…/498-profesor-ludwik-tomialojc-ni…


Źródło
Opublikowano: 2020-06-28 00:05:32

Proszę o głos w najbliższą niedzielę, w I turze, na Roberta Biedronia. W ciągu o

Robert Maślak

Proszę o głos w najbliższą niedzielę, w I turze, na Roberta Biedronia. W ciągu ostatnich dni starałem się mówić, dlaczego ten głos jest potrzebny nam wszystkim. To nie tylko przełamanie monopolu władzy PO-PiS, który rządzi już 15 lat, ale przede wszystkim to krok w kierunku Europy, w kierunku świeckiego państwa, w kierunku równych praw na kobiet, osób LGBT, w kierunku równych praw i szans dla wszystkich, niezależnie czy pochodzą z małego czy dużego miasta, w kierunku państwa opiekuńczego, wrażliwego na biednych, takiego do jakich wyjechały miliony Polaków.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-26 23:41:54

Nigdy nie publikowałem tych zdjęć. Zrobiłem je 22 maja 2019 r. w czasie kampanii

Robert Maślak

Nigdy nie publikowałem tych zdjęć. Zrobiłem je 22 maja 2019 r. w czasie kampanii do europarlamentu. Konferencja prasowa przed szkołą na Szczepinie we Wrocławiu, po konferencji dziennikarze odjeżdżają, zostajemy w kilka osób. Rozmowa z Jan Piontek, wrocławskim motorniczym, który pomaga biednym,…

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-06-26 23:06:27

Zdjęcia zrobiłem w lutym 2020 r. w schronisku we Wrocławiu. W kampanii wszyscy,

Robert Maślak

Zdjęcia zrobiłem w lutym 2020 r. w schronisku we Wrocławiu. W kampanii wszyscy, oprócz Bosaka, są przyjaciółmi zwierząt, ale oceniajmy po czynach, nie deklaracjach. Promowanie adopcji zamiast kupowania, nowoczesne schronisko i zakaz cyrków ze zwierzętami w Słupsku – to zrobił Robert Biedroń. To…

Więcej


Źródło
Opublikowano: 2020-06-26 22:18:06

Najpierw rozumem, potem sercem

Robert Maślak

Kinga Dunin mądrze pisze, w pierwszej turze Robert Biedroń "Zgodnie z rozumem głosuję na Roberta Biedronia, bo program Lewicy jest lepszy dla świata. Nie chciałabym też, aby Lewica przegrała z Konfederacją. Polska jest tak mocno przesunięta na prawo, że każdy głos przeciągający nas w drugą stronę się liczy!"

https://krytykapolityczna.pl/…/jak-glosuje-kinga-dunin-wyb…/

Najpierw rozumem, potem sercem

Pisze Kinga Dunin

Źródło
Opublikowano: 2020-06-26 19:55:59

Imponująca praca, aby powstało to zestawienie. Wielkie brawo dla Ekowyborca! Na profilu są szczegóły. Dla mojego kandyda

Robert Maślak

Imponująca praca, aby powstało to zestawienie. Wielkie brawo dla Ekowyborca! Na profilu są szczegóły. Dla mojego kandydata większość to rzeczy oczywiste, zwłaszcza ochrona zwierząt przed okrucieństwem, potwierdził to w praktyce jako prezydent Słupska. Mnie cieszy zdanie: "Robert Biedroń – w debacie klimatycznej mówił o potrzebie renaturyzacji rzek. Uważa też, że priorytetem powinna być odbudowa naturalnej retencji poprzez m.in. radykalne ograniczenie przekopywania rzek, renaturyzację koryt i dolin rzek oraz budowę zastawek zatrzymujących wodę w rowach odwadniających." Zajrzyj na Ekowyborca, polub stronę, bo przyda się nie tylko w tych wyborach.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-26 13:21:53

Koalicja ponad 100 organizacji kobiecych popiera Roberta Biedronia. To mnie nie

Robert Maślak

Koalicja ponad 100 organizacji kobiecych popiera Roberta Biedronia. To mnie nie dziwi,Nie ma drugiego kandydata, który by tyle działał na rzecz praw kobiet. Dlaczego? Jest za liberalizacją ustawy antyaborcyjnej (Polska ma, obok Malty najbardziej drakońskie prawo w Europie), złoży projekt ustawy, które pozwolą osobom powyżej 15 roku życia na samodzielną wizytę u ginekologa, dermatologa (to absurd, że teraz to jest 18 lat!),jest za powstaniem gabinetów ginekologicznych 24h, dostosowanych do
potrzeb osób z niepełnosprawnościami, LGBT+, bez klauzuli sumienia (są miejsca w Polsce, gdzie kobieta musi zrobić 50 km żeby dojechać do ginekologa!), tabletki antykoncepcyjne "dzień po" powinny być bez recepty jak w całej UE (absurd, że Viagra jest bez recepty, a Elle One na receptę), chce edukacji seksualnej w szkołach.Komentarze w nawiasach moje. Pozostałe pytania i odpowiedzi Roberta Biedronia na stronie: bit.ly/3eyWGHk


Źródło
Opublikowano: 2020-06-26 09:50:00

Obejrzyj Bosak o zwierzętach

Robert Maślak


Proszę o powstrzymanie się od wulgaryzmów, choć sam mam ochotę zakląć. Bosak – kandydat na prezydenta


Źródło
Opublikowano: 2020-06-26 08:21:00

Biedroń nie tylko gada, ale też robi. Pierwszy w Polsce taki projekt ustawy, to

Robert Maślak

Biedroń nie tylko gada, ale też robi. Pierwszy w Polsce taki projekt ustawy, to gwarancja, że nie będzie wisiał na klamkach biskupów jak PiS czy PO. Dość przywilejów Kościoła, dość gruntów za złotówkę dla parafii, dość pieniędzy z budżetu.
"Ujawnienie finansów kościoła, koniec lekcji religii w szkole. Lewica złożyła projekt ustawy o świeckości państwa.
Do Sejmu trafił projekt ustawy o świeckości państwa, autorstwa klubu Lewicy. Projekt zakłada rezygnacje z lekcji religii w szkołach i likwidację Funduszu Kościelnego. Wniesiona ustawa jest jednym z ostatnich akcentów kampanii prezydenckiej Roberta Biedronia przed rozpoczęciem ciszy wyborczej. – Chodzi o normalność, poszanowanie wieloreligijności, wolnego wyboru ludzi i budżetu państwa – powiedział Biedroń na konferencji prasowej.
– Jako kandydat na prezydenta chciałbym z tego miejsca powiedzieć jasno i wyraźnie – jako prezydent RP będę stał na straży konstytucji, którą Polsce dała Lewica, podpisał ją Aleksander Kwaśniewski, konstytucji, w której umówiliśmy się na bezstronność, autonomię państwa i kościoła – powiedział Biedroń.
Lewica. Ustawa wprowadza jawność finansowania Kościoła

Projekt zakłada wprowadzenie jawności finansowania Kościoła. Zgodnie z nim, każda przekazana przez państwową jednostkę złotówka miała by być raportowana szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, który później publikowałby wszystkie informacje w Biuletynie Informacji Publicznych.

Budżet był zbyt hojny dla księży, a zbyt skąpy dla ubogich. Był zbyt hojny wobec biskupów i grzesznie bogatego Kościoła, a zbyt skąpy dla tych, którzy nawoływali do tego żeby zamiast budowania kolejnych świątyń, budować kolejne żłobki i przedszkola

– przekonuje polityk.

Projekt ustawy idzie jeszcze dalej. Terytorialne jednostki Kościoła będą musiały zdawać KAS zestawienie wszystkich swoich przychodów z tytułu darowizn na tacę, chrzty, pogrzeby, śluby i kolędę. Ponadto, projekt Lewicy zakłada likwidację ulg podatkowych na inwestycje kościelne oraz likwidację funduszu kościelnego. Projekt ustawy o świeckości państwa nie mógł również pominąć kwestii nauczania religii w szkołach. Robert Biedroń zapowiada, że jeśli ustawa wejdzie w życie, to lekcje religii w państwowych szkołach przejdą do historii.

– Musimy wprowadzić normalność. A normalnością nie jest państwo, które wiecznie nie ma na szkół, szpitali, żłobków, emerytur czy mieszkania, a ma na grzesznie bogaty Kościół Katolicki – dodał Biedroń.
Likwidacja przywilejów w handlu gruntami

Kandydat na prezydenta RP zwrócił uwagę na sytuację, która miała ostatnio miejsce w województwie warmińsko-mazurskim. – Niedawno Kościół pod Olsztynem dostał od państwa za darmo ziemię wartą 56 mln zł. Za te 56 mln można zbudować dziesiątki żłobków, kupić setki respiratorów, wypłacić tysiące zasiłków dla osób, które ucierpiały z powodu powodzi. Ziemia przekazana Kościołowi pod Olsztynem jest wykorzystywana niezgodnie z prawem, wbrew zapisom umowy. Dlatego dzisiaj składam wniosek do NIK i prokuratury w tej sprawie – powiedział.

Biedroń dodał, że pod rządami nowej ustawy nie będzie miejsca na takie działania. Projekt zakłada likwidację kościelnych przywilejów w procesie przeniesienia własności nieruchomości. Zlikwidowana ma być możliwość sprzedawania ziemi w trybie bezprzetargowym i z bonifikatą.

Nigdy więcej państwo nie będzie przekazywało za darmo albo za symboliczną złotówkę gruntów ziemskich – wnioskuje Biedroń. By projekt Lewicy stał się obowiązującym prawem, musi zdobyć poparcie sejmowej większości, a to może nie być łatwe. "
Całość: https://wiadomosci.gazeta.pl/…/7,114884,26068380,ujawnienie…


Źródło
Opublikowano: 2020-06-25 23:06:00

Ranking stosunku do zwierząt kandydatów według organizacji pozarządowych. Zadano

Robert Maślak

Ranking stosunku do zwierząt kandydatów według organizacji pozarządowych. Zadano 13 pytań o prawa zwierząt towarzyszących i gospodarskich oraz dzikich. Dlaczego Robert Biedroń jest najbardziej wiarygodny? Bo już coś zrobił w tej sprawie – w czasie swojej prezydentury stworzył w Słupsku jedno z najnowocześniejszych schronisk w Polsce, zakazał wjazdu cyrków ze zwierzętami, propagował adopcję zwierząt zamiast kupowania. Biedroń postuluje wpisanie praw zwierząt do Konstytucji i powołanie Rzecznika Praw Zwierząt, chce zakazania chowu klatkowego, uboju rytualnego, długodystansowego transportu zwierząt rzeźnych, trzymania psów na łańcuchach, rzezi koni na mięso. Chce likwidacji ferm futrzarskich i obowiązkowego monitoringu rzeźni.

Pytania do kandydatów: https://politycyzwierzetom.pl/uzasadnienia.html


Źródło
Opublikowano: 2020-06-25 17:59:17

Obejrzyj Robert Biedroń

Robert Maślak


„Nie może być tak, że to, w jakiej rodzinie sie urodziłeś, z jakiej miejscowości pochodzisz, kogo kochasz, decyduje o tym, jak ci się żyje…Prawa kobiet, świeckie państwo, zielona planeta, dach nad głową dla każdego…jesteśmy różni, ale równie ważni.”
Popieram!


Źródło
Opublikowano: 2020-06-25 10:27:16

Andrzej Duda nie spełnił żadnej z obietnic dotyczącej praw zwierząt. Obiecywał p

Robert Maślak

Andrzej Duda nie spełnił żadnej z obietnic dotyczącej praw zwierząt. Obiecywał pochylić się nad sprawami zwierząt. Już rok po wyborach promował myśliwych komplementując ich hobby, podpisał Lex Ardanowski, prawo, które umożliwia eksterminację dzików (w tym w parkach narodowych i rezerwatach!), dające myśliwym przywileje i wprowadzające kary dla osób, które sprzeciwiają się polowaniom. Podpisał to, pomimo sprzeciwu 40 organizacji i ponad 1000 naukowców.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-24 21:47:58

Dziś na Konwencji Młodych PiS Jarosław Kaczyński pięknie mówił o zwierzętach. J

Robert Maślak

Dziś na Konwencji Młodych PiS Jarosław Kaczyński pięknie mówił o zwierzętach. Jak w 2018, gdy wraz z posłami PiS-u w Brukseli obiecywał koniec ferm futrzarskich, jak Andrzej Duda, który w czasie kampanii w 2015, gdy obiecywał, że jako prezydent nie podpisze żadnej ustawy pogarszającej los zwierząt.
Efekt 5 lat rządów PiS i Dudy: brak zakazu futrzarstwa, psy na łańcuchach, cyrki ze zwierzętami, eksterminacja dzików, wsparcie lobby myśliwych, brak ochrony zwierząt gospodarskich.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-24 14:58:07

Obejrzyj Pierwsze młode wilki w Belgii po 150 latach!

Robert Maślak


Po 150 latach od całkowitego wybicia pierwsze młode wilki w Belgii! Są 4 maluchy. Nagrano we Flandrii (za Zuhal Demir).


Źródło
Opublikowano: 2020-06-24 13:17:53

Obejrzyj Robert Biedroń – empatia

Robert Maślak


Wiele razy obserwowałem Roberta Biedronia, jak kontaktuje się, jak rozmawia z ludźmi. Nigdy nie było w tym poczucia wyższości. Może dlatego ludzie tak chętnie dzielą się z nim troskami. Zawsze jest w tym wiele empatii, bywa, że te spotkania są poruszające.
Połowa emerytur jest w Polsce niższa niż 2000 zł! Często nie starcza na jedzenie, leki, nie mówiąc o rehabilitacji.


Źródło
Opublikowano: 2020-06-23 18:09:53