Rząd PiS nie popełnia błędów. Tak twierdzi min. zdrowia Adam Niedzielski: nie ro

Robert Maślak


Rząd PiS nie popełnia błędów. Tak twierdzi min. zdrowia Adam Niedzielski: nie rozpatrywałbym tego w kategoriach błędu, tylko w kategoriach takich, że jesteśmy po bardzo długim zamknięciu szkół”.
Teraz jest jasne, dlaczego rząd PiS tak walczy z próbami upamiętnienia ofiar COVID19. W Czechach czy w Niemczech ludzie chcą to robić i nikt tego nie blokuje.
https://www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/niedzielski-otwarcie-szkol-przyczynilo-sie-do-rozwoju-pandemii/8xey4n8,2b83378a

https://wiadomosci.onet.pl/warszawa/koronawirus-malowali-krzyze-by-uhonorowac-ofiary-pandemii-zareagowala-policja/6nk4lj8

https://oko.press/babcia-kasia-wywleczona-do-radiowozu-za-rysowanie-krzyzy-i-serc-to-za-nogi-i-wrzucamy/

https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/210329880-Rocznica-pierwszego-zgonu-chorego-na-COVID-w-Czechach.html

https://www.dw.com/pl/niemcy-dyskusja-w-sprawie-uczczenia-pami%C4%99ci-ofiar-pandemii/a-55989221

https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-w-niemczech-w-berlinie-politycy-oddali-hold-ofiarom-pandemii-covid-19-5071739


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 13:36:29

Dzień dobry w wielkanocny poniedziałek

Robert Maślak


Dzień dobry w wielkanocny poniedziałek 😀


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 10:31:26

Kraje z największa liczba ofiar na milion mieszkańców:

Robert Maślak


Kraje z największa liczba ofiar na milion mieszkańców:
Czechy 2586 zmarłych na 1 mln mieszkańców
Wielka Brytania 1864
USA 1731
Brazylia 1,644
Polska 1,538
Francja 1,505
Szwecja 1,342
Kraje z najmniejszą liczbą ofiar na 1 mln mieszkańców
Tajwan 0,4 śmierci na 1 mln
Wietnam 0,4
Thailand 1
Chiny 3
Singapur 5
Nowa Zelandia 5
Hong Kong 27
Australia 35

Klucz sukcesu – bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa (maseczki i odległości), śledzenie kontaktów osób zakażonych i kwarantanna podejrzanych, zamknięcie lub ograniczenie ruchu na granicach, kontrola każdego przekraczającego granice.

Źródło
Opublikowano: 2021-05-11 02:39:26

Abp Jędraszewski: Młodzi zatęsknią za swoim katechetą, za swoim kościołem i powr

Robert Maślak


Abp Jędraszewski: Młodzi zatęsknią za swoim katechetą, za swoim kościołem i powrócą. Dodał, że Kościół będzie musiał szukać nowych sposobów dotarcia do młodych osób, ponieważ „presja wywierana na nich, aby odeszli od Kościoła, od sakramentów, od tego, czym żyje Kościół, jest ogromna. Pandemia uwidoczniła to, że młodzież znalazła się w trudnej sytuacji”.

https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,27059007,abp-jedraszewski-mlodzi-zatesknia-za-swoim-katecheta-za-swoim.html


Źródło
Opublikowano: 2021-05-10 20:46:43

Miłego tygodnia!

Robert Maślak


Miłego tygodnia!


Źródło
Opublikowano: 2021-05-10 13:44:46

Pierwsze zbiory – cztery odmiany rzodkiewki, tym ostro zakończona Candela di Fuo

Robert Maślak


Pierwsze zbiory – cztery odmiany rzodkiewki, tym ostro zakończona Candela di Fuoco.
👉Dzikie pszczoły murarki opuściły kokony, zapylają drzewa owocowe, a na noc wracają do domków.
👉Rozmaryn przetrwał zimę pod warstwą kory, teraz kwitnie, podobnie jak czereśnie, jabłonie, wiśnie.
👉Większość warzyw dopiero pokazuje pierwsze listki.
🍏🍓🍒🍐🧅🧄🥕


Źródło
Opublikowano: 2021-05-09 21:33:58

Niedawno minęła 40-ta rocznica wejścia na ekrany filmu „Miś”. Ustroje mijają, a

Robert Maślak


Niedawno minęła 40-ta rocznica wejścia na ekrany filmu „Miś”. Ustroje mijają, a w Polsce Bareja mógłby dalej kręcić swoje komedie. Afera parówkowo-polityczna w pełni. Włączyła się do niej Katarzyna Bosacka celebrytka od diety z programu Wiem, co jem prywatnie żona Marcin Bosacki, senatora PO, co jak się wydaje może mieć znaczenie. Opublikowała krytyczny wpis o wege parówkach z Orlenu. Postanowiłem się im przyjrzeć. Katarzyna Bosacka straszy nas symbolem E, który kojarzony jest z „chemią” w jedzeniu. Dobrze, że nie wymieniła E948, bo wtedy już tylko uciekać z Orlenu😀 (to tlen). Tymczasem skład tej parówki, choć długi, wcale nie jest najgorszy.
👉Sama liczba składników nie ma znaczenia, wiele kuchni, np. hinduska używa ich bardzo dużo, więc kiepski argument
👉Nie wiem co jest złego w wodzie, służy do rozpuszczania białek roślinnych (w mięsie jest obecna naturalnie)
👉olej rzepakowy to lepszy tłuszcz niż zwierzęcy czy np. olej palmowy. W odróżnieniu od obecnych w mięsie kwasów tłuszczowych nasyconych, mamy zdrowe roślinne nienasycone
👉 dużo zagęstników, ale wszystkie naturalne i nieszkodliwe.
👉Karagen robiony z glonów Rhodophyceae, kiedyś podejrzewany o właściwości kancerogenne, co nadal spotyka się w różnych ziębopodobnych źródłach, choć publikacje naukowe są jednoznaczne – jest bezpieczny.
👉Konjak – z mąki z korzenia Amorphophallus konjac, z którego robi się m.in. bardzo zdrowe, niskokaloryczne makarony, poszukiwane także u nas. Od setek lat w dużych ilościach jedzą go Japończycy, naród z jedną z najwyższych średnich długości życia. Glukomannan zawarty w konjaku hamuje wchłanianie tłuszczów i cukrów oraz absorbuje wodę. Konjak pełen jest składników mineralnych, zawiera m.in. żelazo, fosfor, miedź, cynk, witaminy: A, E, D, B1, B6, B12, C, kwas foliowy.
👉 co złego jest w gumie ksantonowej, polisacharydzie, produkcie fermentacji bakteryjnej? W skrobi, błonniku pszennym? Po prostu straszne 😀 – wycofajmy ze sklepów pieczywo!
👉 a jak pieczywo, to też ziemniaki, bo Bosacką przeraża niewielka ilość białka ziemniaczanego 🥔
👉 Co złego jest w regulatorach kwasowości? Cytrynian sodu i kwas cytrynowy naturalnie występuje w owocach cytrusowych, truskawkach, kiwi. Też wycofać ze sklepów?
👉 Stabilizator – metyloceluloza – cóż, powszechnie stosowana głównie w pokarmach dla niemowląt. Nieszkodliwy dodatek, chyba że zjemy go w ogromnych ilościach, wtedy jest lekiem przeczyszczającym, ale chyba nikt nie planuje zjedzenia 200 wege parówek na Orlenie w jeden dzień?
👉 Cukier, glukoza – no straszne! 😀

Dziękuję, kupuję jak tylko jestem w trasie!

Organizacje praw zwierząt domagały się roślinnej alternatywy dla hot doga od koncernów paliwowych i Orlen był chyba jedyną siecią, który te oczekiwania spełnił, choć niestety na ograniczonej liczbie stacji. Jest wiele sposobów, aby uderzać w Obajtka i robić prztyczki Zandbergowi, ale akurat rzucanie wege parówką to zły pomysł.

Kiedyś oglądałem programy Bosackiej w TV, ale przeraził mnie natłok kompletnie antynaukowych, nieprofesjonalnych stwierdzeń i stałego straszenia. Prawie wszystko szkodzi, a to wątroba, a to nerki, a to wzdęcia. Żywność przetworzona zwykle nie jest dobra i faktycznie zawiera często niezbyt zdrowe substancje, ale akurat wege parówki z Orlenu są znacznie zdrowsze od swoich mięsnych odpowiedników.

P.S. Szkoda, że bezkrytycznie wpis z „Wiem, co jem” łyknęła Wyborcza.pl Poznań w której kiedyś Pan Bosacki pracował: https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,27061671,co-zjadl-adrian-zandberg-na-orlenie-specjalistka-od-dobrego.html


Źródło
Opublikowano: 2021-05-09 12:45:43

Koty są niesamowite. Zawsze facynuje mnie ich wyobraźnia ujawniajaca się zwłas

Robert Maślak


Koty są niesamowite. Zawsze facynuje mnie ich wyobraźnia ujawniajaca się zwłaszcza w zabawie. Gonitwy za celem istniejącym tylko w wyobraźni, ucieczki przez wyimaginowanym obiektem. Przy tym przyjmowanie różnych póz ciała.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-09 09:31:04

Miłego, wiosennego weekendu!

Robert Maślak


Miłego, wiosennego weekendu!


Źródło
Opublikowano: 2021-05-08 06:04:54

Dzisiaj 2. rocznica samobójczej śmierci Milo Mazurkiewicz, osoby, która walczył

Robert Maślak


Dzisiaj 2. rocznica samobójczej śmierci Milo Mazurkiewicz, osoby, która walczyła o prawa osób transpłciowych i nie wytrzymała. Poczułem, że powinienem to napisać. Do osób transpłciowych:
👉 nikt nie ma prawa Was obrażać i wyśmiewać,
👉macie prawo do własnej tożsamości i decydowania o własnym ciele,
👉Wasze życie osobiste, ciało i ubiór to Wasza sprawa – nikomu nie musicie się z niczego tłumaczyć,
👉obowiązkiem państwa jest bezpłatny dostęp do korekty/uzgodnienia płci,
👉transfobia nie różni się niczym od rasizmu i homofobii.

Fot.
1. Milo Mazurkiewicz (fot. Monika Tichy) 2. syn Cher jest mężczyzną transpłciowym. Na foto z żoną.

#transpłciowość #Lgbt
#LGBTQ #prawaczlowieka #PrawaTransToPrawaCzlowiela
#transwoman #transman
#transgender #transrights
#TransRightsAreHumanRightsŹródło
Opublikowano: 2021-05-06 22:16:43

Miłego tygodnia!

Robert Maślak


Miłego tygodnia!


Źródło
Opublikowano: 2021-05-04 04:59:20

Leszek z Łódzkiego w sądzie walczy o przywrócenie do koła łowieckiego. Jacek z P

Robert Maślak

Leszek z Łódzkiego w sądzie walczy o przywrócenie do koła łowieckiego. Jacek z Podkarpacia sprawiedliwości szuka na policji. Andrzejowi zagrożono, że zniszczą mu dobre imię. Wszyscy nagłaśniali przypadki kłusownictwa wśród myśliwych.

"Leszek Jakubiak, koło łowieckie Cyranka w Piotrkowie Trybunalskim, (Łódzkie): – Jestem myśliwym od 1996 roku. Od kilku lat nie strzelam wcale. Myślistwo w Polsce straciło sens, a największym problemem Polskiego Związku Łowieckiego jest nepotyzm i kłusownictwo wśród samych myśliwych.

Przez lata zgłosiłem kilkadziesiąt przypadków kłusownictwa łowczemu z mojego koła. Nikogo z tego powodu nie ukarano nawet najmniejszą naganą. Kolegów się nie karze. Zwłaszcza że to oni wybierają prezesa.
Kilka razy byłem świadkiem, jak myśliwi polowali ze szperaczami, przeczesując pola kukurydzy w sąsiedztwie domów mieszkalnych. Bez żadnych adnotacji w książce polowań. Zgłosiłem do łowczego i zostałem nazwany "niekoleżeńskim".

Siedzę na ambonie. Widzę, że na sąsiedniej – 500 metrów dalej – ktoś włącza szperacz z reflektorem i strzela. Dwukrotnie. Podchodzę, a tam moi koledzy myśliwi patroszą sarny, wrzucają do bagażnika i odjeżdżają. Wychodząc z lasu, wypisuję się z księgi polowań. I widzę, że oni wpisali tam, że nie oddali ani jednego strzału i nic nie upolowali.
Myśliwi po prostu nie zgłaszają wszystkich zabitych zwierząt. A zwierzyna jest własnością skarbu państwa. Ale jeśli jest pozyskiwana legalnie, w ramach rocznych planów łowieckich, to staje się własnością koła, nie myśliwego. Myśliwy może upolowane zwierzę odwieźć do skupu albo zabrać na własny użytek, pod warunkiem że zapłaci ekwiwalent na rzecz koła. Bywa, że nieuczciwi po prostu nie zgłaszają upolowanej zwierzyny. Przy okazji można zarobić na sprzedaży dziczyzny, choć przepisy nie zezwalają myśliwemu na taką sprzedaż. Tylko dziś już nikt tego nie kontroluje. Na wsi każdy wie, do kogo pójść po kiełbasę z dzika czy jelenia. Z samego dzika da radę wyciągnąć nawet tysiąc złotych.
Potworzyły się tzw. spółdzielnie. Kilku myśliwych współpracuje ze sobą dla zysku. Niektórzy z tego żyją. Jadą w nocy i robią niezgłoszone do gminy polowanie zbiorowe z nagonką. W nocy polować łatwo, bo PiS pod przykrywką walki z ASF pozwolił na używanie noktowizorów i termowizorów.

W moim byłym kole tylko dwóch myśliwych (ojciec z synem) któregoś roku upolowało około 80 dzików i bez skrupułów sprzedawali dziczyznę każdemu, kto do nich zadzwonił. Po co pracować, skoro można być myśliwym i zarabiać więcej niż w niejednej firmie?"
Pozostałe historie: https://wyborcza.pl/7,177851,27037620,najwiecej-klusownikow…


Źródło
Opublikowano: 2021-05-04 03:32:00

Państwowy Zespół Interwencyjny odstrzelił w słowackich Tatrach niedźwiedzicę z m

Robert Maślak

Państwowy Zespół Interwencyjny odstrzelił w słowackich Tatrach niedźwiedzicę z młodym, które regularnie zbliżały się do ludzkich osad. Dwa pozostałe niedźwiedzie, które były obecne w tym miejscu, uciekły do lasu. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego prowadzi się w podobnych sytuacjach odstraszanie niedźwiedzi kulami gumowymi, a na szlakach nie ma śmietników. Po słowackiej stronie obszar chroniony jest większy, także liczba niedźwiedzi jest wielokrotnie większa (ponad 1000 osobników), trudno sobie wyobrazić brak śmietników w kurortach i wsiach. W komunikacie słowackiego Ministerstwa Środowiska można przeczytać, że od lat promuje ono niedźwiedzioodporne śmietniki (komunikat i filmy na stronie ministerstwa: https://www.minzp.sk/…/zasahovy-tim-medved-rozhodol-uspati-…), ale gminy ich nie stosują.
Niedźwiedzie łatwo korzystają z okazji łatwego zdobycia pokarmu w krótkim czasie przyzwyczajają się do pokarmu pochodzenia antropogenicznego. Ze względu na potencjalne zagrożenie jakie stwarzają, los takich półoswojonych niedźwiedzi jest zawsze tragiczny. Dlatego lepiej zapobiegać niż zabijać. Niedźwiedź to nie miś – nie karmić, nie zostawiać resztek pokarmu!
https://wydarzenia.interia.pl/…/news-slowacja-zastrzelono-n…


Źródło
Opublikowano: 2021-05-04 00:02:09

1 maja to nie tylko Święto Pracy, ale też rocznica wejścia Polski do Unii Europe

Robert Maślak


1 maja to nie tylko Święto Pracy, ale też rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zawsze przypomina mi się wtedy to wykonanie "Ody do radości" Beethovena, hymnu UE. Film z flashmobu muzyków Vallés Symphony Orchestra z 2012 r. został przerobiony w 2020 r. i pokazuje muzyków w domach w czasie pandemii.
Stanie się częścią UE to największy sukces w ostatnich dziejach Polski – widać to szczególnie teraz i nie chodzi tylko o pieniądze. Unia jest ostateczną instancją w walce o prawa człowieka, ochronę przyrody i wielu innych spraw. Można narzekać, że robi to wolno, że nie jest wystarczająco skuteczna, ale może używac tylko takich narządzi, w jakie została wyposażona przez państwa członkowskie. Dla mnie związki z UE powinny być silniejsze, a optymalna byłoby coś w rodzaju federalizacji z częściową autonomią poszczególnych państw. Teraz, za rządów PiS, byłoby to szczególnie potrzebne.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-02 21:55:17

W Święto Pracy wszystkim:

Robert Maślak


W Święto Pracy wszystkim:
👉godnej płacy
👉progresywnych podatków
👉silnych związków zawodowych
👉skutecznej inspekcji pracy
👉dobrej atmosfery w pracy
👉zasobnej emerytury
👉bezpieczeństwa socjalnego
👉 100% chorobowego
👉etatu zamiast śmieciówek
👉krótszego czasu pracy
👉długiego urlopu


Źródło
Opublikowano: 2021-05-01 21:58:13

Z okazji Międzynarodowego Dnia Widoczności Lesbijek, wszystkim kobietom, które k

Robert Maślak


Z okazji Międzynarodowego Dnia Widoczności Lesbijek, wszystkim kobietom, które kochają inne kobiety, życzę odwagi w spełnianiu marzeń 🏳️‍🌈❤ i ślę wyrazy solidarności. Nie jesteście same!

Ważne: kobiety trans to kobiety!

Fot. z książki „Eye to eye: Portrait of Lesbian”, Joan E.Biren, 1979.

#LesbianVisibilityDay #LGBT #LGBTQ #LGBTQIA


Źródło
Opublikowano: 2021-04-27 05:10:11

Miłego tygodnia! Dzikie kakadu w australijskich miastach zachowują się jak u

Robert Maślak


Miłego tygodnia!

Dzikie kakadu w australijskich miastach zachowują się jak u nas gołębie – przylatują na balkony na karmienie. Ciastka akurat to nie najlepszy pomysł.


Źródło
Opublikowano: 2021-04-27 00:27:35

Dyskusja panelowa o lasach, do której zostałem zaproszony wraz ze znamienitymi g

Robert MaślakDyskusja panelowa o lasach, do której zostałem zaproszony wraz ze znamienitymi gośćmi: Adam Wajrak z Gazety Wyborczej i Antoni Kostka z Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze przez Młoda Lewica w okazji Dnia Ziemi. Jak wygląda gospodarka leśna w Polsce w oczach leśników i społeczeństwa, o wycinkach, konfliktach i jakich lasów potrzebujemy.
Dyskusje na inne tematy w ramach Dnia Ziemi na stronie Młoda Lewica, pod linkiem: https://www.facebook.com/mlodalewicapl/videos/314413056729226


Źródło
Opublikowano: 2021-04-25 13:17:43

Tym raziem sie udało uratowac łosie i nie ucierpieli ludzie. Generalna Dyrekcja

Robert MaślakTym raziem sie udało uratowac łosie i nie ucierpieli ludzie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie widzi problemu. Zalecenia mówią wyraźnie, że przejścia pod austostradą dla łosi powinny miec minimum 5 m wysokości. Jakiś czas temu okazało się, że także płoty na niektórych ekspresówkach i autostradach sa za niskie i łosie je pokonują. Zalecenia przyrodników są często ignorowane. Drogi to bariery dla naturalnych migracji i powinny być budowane w taki sposób, aby ingerować w zachowania zwierząt w możliwie minimalny sposób.
Materiał Renaty Kijowskiej w Fatach TVN.


Źródło
Opublikowano: 2021-04-23 23:22:49

Po latach starań aktywistów i naukowców w Dniu Ziemi minister środowiska Słowacj

Robert Maślak


Po latach starań aktywistów i naukowców w Dniu Ziemi minister środowiska Słowacji podpisał rozporządzenie, w którym wilk został objęty całoroczną ochroną. Rocznie z rąk myśliwych na Słowacji ginęło 30-130 zwierząt. W strefie przygranicznej z Polską nie można było polować od dłuższego czasu. Spośród sąsiadów Słowacji, polowania na wilki odbywają się tylko na Ukrainie. Wciąż można polować na wilki w krajach skandynawskich, gdzie jest bardzo silne lobby myśliwskie, z krajów unijnych na Litwie, a pozaunijnych w Rosji, Białorusi.

Na słowacki rząd naciskała także UE, a Trybunał Sprawiedliwości UE w 2018 r. orzekł, że „odstępstwa od ochrony wilków i innych gatunków chronionych prawem unijnym dopuszczalne są jedynie w rzadkich, precyzyjnie określonych sytuacjach”.
Fot. Dominika Antkowska
https://www.teraz.sk/slovensko/vlk-dravy-sa-stal-chranenym-zivoci/543714-clanok.html

https://noizz.aktuality.sk/enviro/vlk-dravy-bude-na-uzemi-slovenska-chraneny-celorocne/jf7mw2z

https://wyborcza.pl/7,177851,27009385,wajrak-slowacja-otoczyla-ochrona-wilki-polowac-bedzie-mozna.html

https://carnivores.eu/aktualnosci/21-slowacja-zabito-133-wilki-choc-mieli-limit-130

Nie zabijaj wilka – odstrzał słowackich wilków nie podoba się też polskim ekologom

https://next.gazeta.pl/next/7,172392,26594692,na-slowacji-trwa-odstrzal-wilkow-jest-apel-do-ambasadora-zgoda.html

https://oko.press/trybunal-broni-wilkow/


Źródło
Opublikowano: 2021-04-23 15:23:37

Wyciekły dane ponad 20 000 funkcjonariuszy i pracowników

Robert Maślak


Wyciekły dane ponad 20 000 funkcjonariuszy i pracowników
👮🏻‍♀️Policji i CBŚP
🕵️‍♂️Służby Ochrony Państwa
🤑Skarbówki
🧯Straży Granicznej i Pożarnej
Plik z PESEL-ami i telefonami udostępniło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 😃.
Co w tym czasie robił wicepremier ds . bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński, nie wiadomo.
Info za Niebezpiecznik.pl


Źródło
Opublikowano: 2021-04-20 14:10:53

„Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pom

Robert Maślak

„Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła.” – Marek Edelman
#78rocznicaPowstaniawGetcieWarszawskim
#ŁaczyNasPamieć
#PowstanieWGetcie #PowstaniewGetcieWarszawskim78rocznicaPowstaniawGetcieWarszawskim,ŁaczyNasPamieć,PowstanieWGetcie,PowstaniewGetcieWarszawskim

Źródło
Opublikowano: 2021-04-19 20:26:12

Ważne i pilne! Wytną nam lasy, jeśli będziemy bierni! Poniedziałek ostatni dzień

Robert Maślak


Ważne i pilne! Wytną nam lasy, jeśli będziemy bierni! Poniedziałek ostatni dzień! Unijne konsultacje – wystarczy wejść i wypełnić ankietę: http://jakibedzielas.pl/konsultacje-lesne-qa/ Tam wszystko wyjaśnione co robić krok po kroku, a na dole linki do przykłady, ściągawki jak wypełniły ankietę organizacje przyrodnicze.
PGL Lasy Państwowe razem z przemysłem drzewnym głosują przeciwko ograniczeniom wycinki lasów – zachęcali, by głos oddali m. in. myśliwi, strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych i koła gospodyń wiejskich czy samorządy, które muszą dobrze żyć z Lasami Państwowymi, by otrzymywać od nich dotacje na swoje działania. W instrukcji rozesłanej przez szefostwo Lasów Państwowych sugerowano, żeby leśnicy wysyłali je z prywatnych kont.

https://oko.press/upomnij-sie-o-swoj-las-do-poniedzialku-wazne-konsultacje-w-calej-ue/

https://wyborcza.pl/7,177851,26982647,narada-wojenna-dyrekcji-lasow-panstwowych-lesnicy-dostali.html


Źródło
Opublikowano: 2021-04-18 22:31:23