Gościnnie występuję dziś w popołudniówce Lewicy Razem z Paulina Matysiak. Zac

Maciej Szlinder


Gościnnie występuję dziś w popołudniówce Lewicy Razem z Paulina Matysiak.

Zachęcam do obejrzenia całości!

Popołudniówka z Pauliną Matysiak z wkładką ekonomiczną autorstwa Macieja Szlindera.


Źródło
Opublikowano: 2021-01-14 20:42:11

Dziś pierwsze w nowym roku Ekonomiczne czwartki Razem! Wychodząc od afery sz

Maciej Szlinder

Dziś pierwsze w nowym roku Ekonomiczne czwartki Razem!

Wychodząc od afery szczepionkowej, w której elity znów pokazały, że mają się za lepsze od innych, chciałbym zastanowić się nad kwestią nierówności. Co to znaczy, gdy mówimy, że nierówności są w Polsce niskie lub wysokie? Czy ważniejsza jest równość szans czy równość wyników? I dlaczego nierówności ekonomiczne to taka ważna sprawa? Na te pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć dzisiaj o 18.00

Zapraszam do oglądania i zadawania pytań w komentarzach bezpośrednio w czacie.

Maciej Szlinder, profile pictureImage may contain: 1 person, text that says 'EKONOMICZNE CZWARTKI NIERÓWNOŚCI razem LIVE Q&A 7 STYCZNIA, GODZ. 1800 MACIEJ SZLINDER zarząd Razem f @partiarazem'

Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 15:57:02

Nie strzelam w Sylwestra! Wy też tego nie róbcie! Cieszmy się końcem tego rok

Maciej Szlinder

Nie strzelam w Sylwestra! Wy też tego nie róbcie!
Cieszmy się końcem tego roku nie zapominając o naszych towarzyszach innych gatunków. 🐱🐶🐭🐰🐦
Niektóre z nich mogą już mieć nas w tej pandemii serdecznie dość, więc nie przekonujmy ich, że bez ludzi na ziemi będzie lepiej (nie zdziwiłbym się gdyby część z nich była o krok od takiej konstatacji).

Huki i błyski powodują u wielu zwierząt ataki paniki, sprawiają, że tracą orientację, a niekiedy doprowadzają do agresji skierowanej na nie same.
Jeśli tak jak ja kochasz inne zwierzęta to odpuść sobie strzelanie z petard i puszczanie fajerwerków. Sylwestrowa noc i bez tego będzie wspaniała – w końcu ten cholerny 2020 rok już się kończy!

Maciej Szlinder, profile pictureImage may contain: one or more people, text that says 'NIE STRZELAM w SYLWESTRA! MACIEJ SZLINDER ZARZĄD KRAJOWY razem'

Źródło
Opublikowano: 2020-12-30 21:46:44

Dzisiaj prawa miejskie otrzymały 2 miejscowości w Wielkopolsce: Budzyń i Koźmi

Maciej Szlinder

Dzisiaj prawa miejskie otrzymały 2 miejscowości w Wielkopolsce: Budzyń i Koźminek. Od stycznia będą zatem kolejnymi miastami w naszym województwie. Gratulacje! 👏
Budzyń miałem przyjemność odwiedzić podczas ostatniej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego – rozmawiałem z mieszkańcami, rozdawałem ulotki i rozklejałem plakaty. Teraz z radością odwiedzę już miasto Budzyń 💪🙂

Maciej Szlinder, profile pictureImage may contain: 1 person, standing and outdoor, text that says 'BUDZYŃ MIASTEM! MACIEJ SZLINDER ZARZĄD KRAJOWY razem'

Źródło
Opublikowano: 2020-12-29 18:34:30

O automatyzacji, zmianach na rynku pracy, pandemii, wymarzonym świecie bez alien

Maciej Szlinder

O automatyzacji, zmianach na rynku pracy, pandemii, wymarzonym świecie bez alienacji i wyzysku oraz dochodzie podstawowym rozmawialiśmy z Natalią Dullek i Anną Macnar podczas ostatniej debaty Forum Młodych 2020 w Europejskim Centrum Solidarności.
Zachęcam do obejrzenia i wysłuchania tutaj:
https://www.facebook.com/watch/live/?v=194208405636885
(Nasz panel od 1:07:03, wcześniej równie ciekawa rozmowa „Drogi do wolności” o strajku kobiet i walkach o swoje prawa).


Źródło
Opublikowano: 2020-12-01 11:34:50

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień bez Długów. Ma on zwrócić uwagę na problemy z

Maciej Szlinder

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień bez Długów. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z zadłużeniem prywatnym.

Około 40% Polaków spłaca obecnie pożyczkę lub kredyt. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, że co trzeci zadłużony ma problemy ze spłatą kredytu, a ponad 60% zadłużonych czuje się przytłoczona swoimi długami.

Długi nie są spłacane najczęściej z powodu zbyt niskich dochodów (27%) i niespodziewanych wydatków, np. związanych z leczeniem (26%). Istotna część nie jest w stanie spłacać długów z powodu wzrostu wydatków (czynsz, opłaty, żywność, 20%) lub utraty pracy (14%)

W trakcie pandemii nasze zaległości wzrosły o ponad 2 miliardy złotych. Dotknięte lockdownem firmy skrupulatniej przekazują zaległości konsumentów do windykacji.

Zadłużenie prywatne to wynik wielu problemów systemowych. Słabo opłacani, pracujący często na śmieciowych umowach, Polacy często nie mają szans na zaspokojenie swoich najważniejszych życiowych potrzeb w zakresie pracy, mieszkalnictwa, ochrony zdrowia i zabezpieczenia społecznego. Rosnący dług prywatny to przede wszystkim odpowiedzialność państwa i rządzących od lat polityków za oszczędzanie na własnych obywatelach.

W kryzysie pandemicznym szczególnie powinniśmy troszczyć się przede wszystkim o zadłużenie obywateli a nie o wskaźniki długu publicznego. Prywatyzacja długu jest znacznie groźniejsza zarówno dla „gospodarki”, jak i dla naszego życia.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-17 17:11:52

Dzisiaj obchodzimy w Europie Dzień Równości Wynagrodzeń.

Maciej Szlinder

Dzisiaj obchodzimy w Europie Dzień Równości Wynagrodzeń.

Ta symboliczna data wyznacza dzień, od którego kobiety przestają otrzymywać wynagrodzenie za wykonywaną przez siebie pracę zawodową, podczas gdy praca mężczyzn nadal jest opłacana aż do 31 grudnia.

Kobiety w Unii Europejskiej zarabiają średnio 16% mniej niż mężczyźni (to tzw. luka płacowa). W Polsce sytuacja jest jeszcze gorsza: luka płacowa od lat wynosi 19-20%. Oznacza to, że wynagrodzenie kobiety zatrudnionej na tym samym stanowisku, o tych samych kwalifikacjach i podobnym doświadczeniu co mężczyzna, jest o jedną piątą mniejsze.

Luka płacowa jest wyższa w sektorze prywatnym niż w sektorze publicznym.

Różnice w poziomie wynagrodzeń to jeden z najważniejszych przejawów dyskryminacji kobiet i wynika z uprzedzeń i stereotypów dotykających kobiety.

Warto walczyć o zmniejszenie luki płacowej poprzez rozwiązania takie jak np. jawność płac czy zwiększenie udziału mężczyzn w opiece nad dziećmi (choćby przez odpowiednie regulacje dot. urlopów rodzicielskich).


Źródło
Opublikowano: 2020-11-02 19:29:35

Już za 2 dni, w czwartek 22.10 Trybunał Konstytucyjny ma wydać wyrok w sprawie p

Maciej Szlinder

Już za 2 dni, w czwartek 22.10 Trybunał Konstytucyjny ma wydać wyrok w sprawie prawa do aborcji w przypadku ciężkich wad płodu.
Prawicowi fanatycy mogą zwiększyć jeszcze bardziej cierpienie polskich kobiet. Ludzie znani z nienawistnych i antynaukowych wypowiedzi zmuszą Polki do rodzenia dzieci,…

More

Image may contain: 1 person, sky and outdoor

Źródło
Opublikowano: 2020-10-20 15:35:27

Powstań przeciwko faszyzmowi!

Maciej Szlinder

Powstań przeciwko faszyzmowi!

Wczoraj do naszego biura w Warszawie próbowała wejść policja tłumacząc, że antyfaszystowskie hasła zakłócają marsz nacjonalistów. Interweniowała posłanka Paulina Matysiak i członek Zarządu Okręgu Warszawskiego Konrad Wiślicz-Węgorowski.

W naszym kraju problematyczne jak widać nie są marsze faszystów, nawoływania do mordowania ludzi o innych poglądach czy orientacji, ani rzucanie w ludzi butelkami, ale transparenty Młodzi Razem z jakże kontrowersyjnymi hasłami "Powstań przeciwko faszyzmowi" i "feminizm nie faszyzm".


Źródło
Opublikowano: 2020-08-02 12:01:19

Wyobraź sobie, że wchodzisz do pokoju, w którym znajduje się 1000 osób. Zostajec

Maciej Szlinder

Wyobraź sobie, że wchodzisz do pokoju, w którym znajduje się 1000 osób. Zostajecie poinformowani, że wkrótce do pokoju zacznie wlewać się woda. Osoby, które nie umieją pływać – utoną. Masz ograniczony czas i 20 tys. dolarów, by określić, kto nie potrafi pływać, i zdecydować, jak zapobiec utopieniom. Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji?

Polecam mój przekład artykułu Scotta Santensa, jednego z najbardziej znanych i aktywnych działaczy na rzecz dochodu podstawowego, dostępny na stronie czasopisma „Równość”:
https://rownosc.eu/o-pokoju-pelnym-wody/


Źródło
Opublikowano: 2020-07-29 12:35:20

Nie tylko praca zarobkowa jest pracą społecznie użyteczną. Praca wychowawcza i o

Maciej Szlinder

Nie tylko praca zarobkowa jest pracą społecznie użyteczną. Praca wychowawcza i opiekuńcza (głównie kobiet), czy praca wolontariacka (społeczna), duża część pracy umysłowej, artystycznej, twórczej – to obszary aktywności niezwykle użytecznej i rozwojowej z punktu widzenia gospodarki, jednak zupełnie niedocenianej (bo nieopłacanej) finansowo. Osobom, które tego typu pracy chcą się poświęcić, dochód podstawowy zapewniłby taką możliwość bez obarczania ich strachem o własny byt.

Dochodu podstawowego bronimy w artykule: https://krytykapolityczna.pl/…/dochod-podstawowy-mozliwy-w…/


Źródło
Opublikowano: 2020-05-31 19:58:56

Dzisiaj ukazała się na łamach Krytyka Polityczna nasza (tj. przedstawicieli inic

Maciej Szlinder


Dzisiaj ukazała się na łamach Krytyka Polityczna nasza (tj. przedstawicieli inicjatywy Europe, a patient / Pacjent Europa) obrona bezwarunkowego dochodu podstawowego (BDP) polemizująca z krytycznym artykułem autorstwa Pawła Bukowskiego i Wojciecha Paczosa.

BDP może okazać się jednym z niewielu…

Więcej
Obraz może zawierać: noc i tekst

Źródło
Opublikowano: 2020-05-27 13:54:49

Pandemia jest sytuacją nadzwyczajną i nagłą, więc środki powinny natychmiast tra

Maciej Szlinder

Pandemia jest sytuacją nadzwyczajną i nagłą, więc środki powinny natychmiast trafiać do ludzi. Dochód podstawowy jest najszybszym rozwiązaniem. Im mniej procedur administracyjnych tym lepiej.

Rozpad gospodarki postępuje z każdym miesiącem. W marcu i kwietniu nie było jeszcze widać radykalnego wzrostu bezrobocia, bo część zwolnionych znajduje się w okresie wypowiedzeń. To niestety pewny scenariusz na maj i czerwiec. Od początku pandemii tysiące osób traci z dnia na dzień stabilność finansową i środki do życia. To głównie zatrudnieni na umowy czasowe, umowy zlecenia i samozatrudnieni. Nie jesteśmy w stanie oszacować skutków kryzysu, bo nie wiemy ilu pracowników za chwilę dołączy do tłumu bezrobotnych. Latem epidemia nieco wyhamuje, ale jesienią musimy spodziewać się nowej fali zachorowań. Czas ucieka, a ja nie mam złudzeń co do braku dobrej woli rządu.

Na nowym portalu WPunkt rozmawiam z Maciej Ostrowski na temat pandemii i dochodu podstawowego w trakcie jej trwania i nie tylko.

Wywiad dostępny tutaj:
https://wpunkt.online/…/wywiad-szlinder-czy-naprawde-musimy…


Źródło
Opublikowano: 2020-05-21 18:13:30

Młodzi Razem wpadli na świetny pomysł uczczenia Święta Pracy 24-godzinnym stream

Maciej Szlinder

Młodzi Razem wpadli na świetny pomysł uczczenia Święta Pracy 24-godzinnym streamem z rozmowami o historii ruchu pracowniczego, partii Razem w Sejmie, lewicowych ruchach z całego świata, systemie ochrony zdrowia. Wśród rozmów z wieloma ciekawymi gośćmi (w tym m.in. Adrian Zandberg, Piotr Ikonowicz, Paulina Matysiak, Kaja Filaczyńska) będzie można posłuchać również rozmowy ze mną o dochodzie podstawowym. Zachęcam do oglądania w godz. 12.00-12.45.
Tutaj link: https://www.youtube.com/watch?v=LYBg8nq7YzA
Zaglądajcie całą dobę!


Źródło
Opublikowano: 2020-05-01 10:17:56

RZĄD PLECAMI DO PRACOWNIKÓW

Maciej Szlinder

⬛️ RZĄD PLECAMI DO PRACOWNIKÓW

⬛️ Rządzący pracują nad kolejnymi przepisami związanymi z przeciwdziałaniem kryzysowi spowodowanego epidemią koronawirusa. Kompletny program rozwiązań potrzebnych pracownikom powinien się pojawić na samym początku epidemii. Teraz mamy sytuację, że rząd co chwila wrzuca kolejne odsłony „tarczy antykryzysowej”, obecne wersje to chyba część trzecia i czwarta. Jednak najgorsze jest to, że za ilością tych ustaw nie idzie jakość, bo i tym razem rząd tylnymi drzwiami chce wprowadzić antypracownicze zapisy. Nowe pomysły to m.in.:

możliwość wysłania pracownika na „przymusowy urlop wypoczynkowy”, bez jego zgody i z pominięciem planów urlopowych
prosta możliwość obniżania wynagrodzenia o 10%, a dodatkowo gdy obniżony wymiar pracy nie będzie wyższy niż 10% nie będzie wymagane porozumienie ze związkami zawodowymi, a jedynie ustalane przez pracodawcę „w oświadczeniu, podanym do wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w zakładzie pracy”
możliwość wypowiedzenia umowy o pracę z pracownikiem posiadającym „źródła utrzymania inne niż stosunek pracy łączący go z pracodawcą lub fakt posiadania przez niego uprawnień do tego źródła” (np. emerytura, renta oraz „uzyskiwanie przychodów z innej działalności zarobkowej, z tytułu odpłatnego pełnienia funkcji lub z praw majątkowych”),
zwolnienie z konieczności stosowania przepisów przewidujących szczególną ochronę trwałości stosunku pracy, np. działaczy związkowych lub społecznych inspektorów pracy oraz przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych)
możliwość zawieszenia obowiązku tworzenia zakładowych funduszy świadczeń socjalnych, dokonywania odpisów i zwiększeń na rzecz tych funduszy i wypłaty świadczeń urlopowych
możliwość zawieszenia przez pracodawcę funkcjonowania innych funduszy lub wykonania zobowiązań o charakterze socjalno-bytowym.

⬛️ Niestety ustawa nie przewiduje, że te przepisy będą dotyczyć tylko przedsiębiorstw w trudnej sytuacji ekonomicznej. To idealna zachęta do łamania praw pracowniczych! Dobrze z historii wiemy, że raz zabrane prawa pracownika rzadko kiedy są mu przywracane. Nie ma mojej zgody na zrzucanie kosztów kryzysu na najsłabszych i kolejne kroki osłabiające kodeks pracy!


Źródło
Opublikowano: 2020-04-27 20:41:01

Krótka historia o POPiSowskim układzie, pandemii i DPS-ach

Maciej Szlinder

Krótka historia o POPiSowskim układzie, pandemii i DPS-ach

Jeszcze niedawno minister Marlena Maląg opowiadała jak to rząd wspiera samorządy w prowadzeniu DPS-ów.
A w jej własnym okręgu wyborczym, w kaliskim DPS nie mogą się doliczyć zakażonych i zmarłych osób.

Część pensjonariuszy przeniesiono do szpitala w podkaliskiej Wolicy, który jest do tego zupełnie nieprzygotowany. Wicedyrektorka szpitala pokazuje winę PiS-owskiego Łukasz Mikołajczyk – Wojewoda Wielkopolski: “Wojewoda wielkopolski zrobił sobie z naszego szpitala model włoski. Ludzie się tutaj uduszą. Tymi pacjentami nie będzie miał się kto opiekować”.

Wojewodę otwarcie wspiera wicemarszałkini województwa z Platformy Obywatelskiej Marzena Wodzińska. Jak piszą w Wyborcza.pl Poznań Piotr Żytnicki i Sylwia Sałwacka „49-letnia Wodzińska pochodzi z Kalisza, pracowała w bankach, a 43-letni wojewoda Łukasz Mikołajczyk to nauczyciel z pobliskiego Ostrowa Wielkopolskiego. W byłym kaliskim PO i PiS tworzą ponadpartyjny towarzyski układ, zwany nieformalnie porozumieniem ostrowsko-kalisko-pleszewskim. Mimo różnych opcji partyjni działacze nie idą tu na zwarcie, ale starają się dogadać. Z tego powodu Wodzińska chowa teraz głowę w piasek".

To miasto Kalisz, powiat kaliski, krotoszyński, ostrowski i pleszewski (dawne województwo kaliskie) są dziś epicentrum koronawirusa w Wielkopolsce. Znaczna część zakażonych to mieszkańcy domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Podsumujmy, z układu: minister i wojewoda z PiS i wicemarszałek z PO powstaje chaos w ochronie zdrowia i pomocy społecznej. A trakcie pandemii oznacza to więcej zarażeń i więcej zgonów.

Dziękuję Beata Błażejczak-Kleczewska i Paweł Kleczewski za zwrócenie mojej uwagi na ten temat.


Źródło
Opublikowano: 2020-04-26 15:18:28

Kolejny odcinek smutnego serialu dyskryminacji mniejszości przez obecny rząd – tym razem chodzi mniejszość białoruską. N

Maciej Szlinder

Kolejny odcinek smutnego serialu dyskryminacji mniejszości przez obecny rząd – tym razem chodzi mniejszość białoruską. Nie ma naszej zgody na odbieranie komukolwiek przysługujących mu praw, bez znaczenia gdzie ktoś się urodził, jakiego jest wyznania i jakim językiem mówi!


Źródło
Opublikowano: 2020-04-19 11:47:28

Co łączy Olgę Tokarczuk, posłów i posłanki partii Razem, Tomasza Terlikowskiego,

Maciej Szlinder

Co łączy Olgę Tokarczuk, posłów i posłanki partii Razem, Tomasza Terlikowskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego, Agnieszkę Holland, Michała Boniego i Roberta Biedronia? Wszyscy opowiedzieli się za bezwarunkowym dochodem podstawowym na czas pandemii wypłacanym z budżetu UE i emisji pieniądza przez Europejski Bank Centralny!

Cieszę się, że również mogłem wesprzeć tę inicjatywę oraz podpisać się pod listem.

Poza kryzysowym BDP, postulujemy także: wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw w utrzymaniu zatrudnienia, dodatkowe środki dla państw na zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną i badania nad lekami na COVID-19 i szczepionką na wirusa SARS-CoV-2.

Polecam podpisywanie się pod listem: https://you.wemove.eu/campaigns/pacjent-europa-PL


Źródło
Opublikowano: 2020-04-09 17:16:23

Podatek od transakcji finansowych, podatek cyfrowy, podatek od wielkich korporacji, podatek od śladu węglowego, koniec z

Maciej Szlinder

Podatek od transakcji finansowych, podatek cyfrowy, podatek od wielkich korporacji, podatek od śladu węglowego, koniec z rajami podatkowymi. Trzeba było pandemii, by premier przyjął program Razem z wyborów europejskich. Gdyby jeszcze Prawo i Sprawiedliwość posłuchało uwag do krajowej #TarczaAntykryzysowa już teraz a nie za rok to może kryzys społeczny byłby mniejszy. Ale póki co woli prywatyzację służby zdrowia, zostawienie bezrobotnych na lodzie i obozy pracy.

W polskim Sejmie, premier polskiego rządu, zwolennik Europy narodów i przeciwnik dalszego jednoczenia się państw Unii Europejskiej, zamiast wprowadzać sensowne rozwiązania w swoim państwie narodowym, w czasie kryzysu, opowiada za jakimi jest podatkami na poziomie UE…

Morawiecki wobec Unii Europejskiej zachowuje się, jak ci przedsiębiorcy co chcieli, żeby państwo im jedynie nie przeszkadzało i najlepiej się wycofało ze wszystkiego, a jak przychodzi co do czego, to wyciągają ręce do państwa po pomoc.


TarczaAntykryzysowa

Źródło
Opublikowano: 2020-04-06 13:57:35

„koronawirus pokazał, że król jest nagi – państwo po dekadach demontażu sfery us

Maciej Szlinder

„koronawirus pokazał, że król jest nagi – państwo po dekadach demontażu sfery usług społecznych, wycofywania się z misji gwaranta solidarności społecznej, ale także na skutek przemian społecznych i strukturalnych niezależnych od państwa straciło zdolność do skutecznego działania”. Pełna zgoda z Edwinem Bendykiem

Źródło
Opublikowano: 2020-04-04 19:54:54