Od początku transformacji ideologia neoliberalna przenikała podstawy polskiej po

Maciej Szlinder


Od początku transformacji ideologia neoliberalna przenikała podstawy polskiej polityki społecznej i gospodarczej, a także debaty publicznej.

„Od lat 90. większość mediów głównego nurtu tłumaczyła, że bezrobotni nie mają pracy, bo są nieporadni, leniwi, przyzwyczajeni do łatwego dostępu do miejsc pracy rodem z poprzedniego systemu. Winny był homo sovieticus, a nie systemowe reformy likwidujące zakłady przemysłowe czy wycofanie się państwa z zadań z zakresu polityki gospodarczej i społecznej. (…) Obecna w debacie publicznej skłonność do obciążania jednostek wyłączną odpowiedzialnością za swoje trudne położenie znajdowała również odzwierciedlenie w podejściu instytucji państwa do problemu bezrobocia. Zamiast systemowo zadbać o wyższe zatrudnienie (także bezpośrednio przez zatrudnianie w sektorze publicznym), szkolono bezrobotnych ze sztuki autoprezentacji i pisania CV, tak jakby magicznie od upowszechnienia takich kompetencji miała zwiększyć się liczba miejsc pracy. Refleksja nad stopniem ‘zatrudnialności’ konkretnych jednostek przesłoniła namysł nad polityką pełnego zatrudnienia.”

Polskie państwo jest państwem niezwykle mało opiekuńczym. Nasz system podatkowo-świadczeniowy był psuty przez kolejne rządy: pierwszy rząd PiS (obniżka i zmniejszenie regresji PIT), SLD (podatek liniowy dla samozatrudnionych), jak i PO (rozpowszechnienie umów śmieciowych). Wprowadzenie 500 plus było oczywiście poprawą, ale stanowczo niewystarczającą.

Konieczne są w Polsce zmiany niesprawiedliwego, regresywnego systemu podatkowego.

„Należy zapewnić podstawowe bezpieczeństwo ekonomiczne i socjalne, stawiając je na dwóch nogach. Pierwszą z nich są powszechne świadczenia pieniężne (dochód podstawowy, emerytura obywatelska, świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami – związanymi nie ze zdolnością do pracy, ale z utrudnieniem w funkcjonowaniu w społeczeństwie). Drugą zaś dobrze funkcjonujące usługi publiczne: ochrona zdrowia, edukacja, usługi opiekuńcze, transport publiczny i mieszkalnictwo. Nowoczesne państwo dobrobytu powinno pewnie stać na obu tych nogach, by skutecznie mierzyć się z wyzwaniami współczesności.”

O polskim państwie opiekuńczym, bezpośrednich świadczeniach pieniężnych, usługach publicznych, długu i pracy w różnych jej wymiarach piszę w artykule we Wszystko Co Najważniejsze


Źródło
Opublikowano: 2021-03-31 14:37:07

Czy powinniśmy przejmować się wzrostem gospodarczym? Ile pracuje aktywist(k)a? J

Maciej Szlinder


Czy powinniśmy przejmować się wzrostem gospodarczym? Ile pracuje aktywist(k)a? Jak zmiany klimatyczne wpływają na warunki pracy? Jakie reformy są antykapitalistyczne?
Na te i inne pytania próbowaliśmy odpowiedzieć na wczorajszej debacie pt.: „Ratuj planetę, nie pracuj tyle! Ideologia nieustannego wzrostu wydajności pracy jako przyczyna katastrofy klimatycznej”
Bardzo dziękuję Teatr Powszechny za zaproszenie i zorganizowanie Forum Przyszłości Kultury, w ramach którego odbyła się tak potrzebna dyskusja. Rozmawialiśmy o katastrofie klimatycznej, kapitalizmie, skracaniu czasu pracy i dochodzie podstawowym. Polecam serdecznie.
Link do debaty znajdziecie w komentarzu.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-28 15:55:19

Ostatnie tygodnie były trudne z wielu powodów, ale dzisiaj niedziela – warto zna

Maciej Szlinder


Ostatnie tygodnie były trudne z wielu powodów, ale dzisiaj niedziela – warto znaleźć chwilę na refleksję, na zadumę, np. o pandemii i dochodzie podstawowym. A tak się składa, że 2 tygodnie temu opublikowano w Gość Niedzielny artykuł na ten temat, w którym można znaleźć m.in. moje wypowiedzi. Cieszę się, że idea zatacza coraz szersze kręgi. Dobrej niedzieli!


Źródło
Opublikowano: 2021-03-21 11:59:14

Dokładnie 150 lat temu urodziła się najwybitniejsza polska ekonomistka i jedna z

Maciej Szlinder


Dokładnie 150 lat temu urodziła się najwybitniejsza polska ekonomistka i jedna z najważniejszych działaczek ruchu socjalistycznego w całej jego historii – Róża Luksemburg.

• Jak niewiele innych świetnie łączyła analizy ekonomiczne z politycznymi, wskazując na nierozerwalny związek pojęć teorii ekonomicznej z sytuacją społeczną i przebiegiem walki politycznej.
• Podkreślała rolę walki klas jako czynnika kluczowego dla zrozumienia dynamiki kapitalistycznej i przemian politycznych.
• Przypominała o znaczeniu relacji płac do zysków, a nie tylko koncentracji na płacach realnych (co możemy kupić za naszą płacę) i nominalnych (sama kwota wynagrodzenia bez uwzględniania jej siły nabywczej).
• Świetnie ujmowała rolę pieniądza w systemie kapitalistycznym, przez co nazywa się ją dzisiaj „pionierką krytycznej teorii finansów” (J. Toporowski) oraz „prekursorką teorii obiegu pieniężnego” (R. Bellofiore, M. Passarella).
• Włożyła nieoceniony wkład w rozumienie różnych mechanizmów powstawania kryzysów kapitalistycznych.

Pisma Róży Luksemburg są wciąż czytane i analizowane na całym świecie. Niestety na polskich uczelniach rzadko można spotkać się z analizą jej dorobku, szczególnie ekonomicznego. A takie pozycje jak Akumulacja kapitału, Wstęp do ekonomii politycznej czy Antykrytyka stanowią jedne z ważniejszych pism w historii teorii opisującej system kapitalistyczny. Dlatego zachęcam Was do zapoznania się z nimi, a także do sięgnięcia do wartościowych opracowań autorstwa choćby Tadeusza Kowalika czy Jana Toporowskiego.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-05 21:23:07

Posłuchaj podcastu: Rewolucyjne koncepcje z rynku pracy: dochód podstawowy, gwarantowane zatrudnienie, skrócenie czasu pracy – TOK FM

Maciej Szlinder

Dziś nie ma live’a Razem z cyklu „Ekonomicznych czwartków”, ale w to miejsce polecam wysłuchanie wczorajszej audycji „Wieczorem” w Radio TOK FM, w którym z red. Agnieszką Lichnerowicz i prof. Igą Magdą rozmawialiśmy o państwie opiekuńczym, nieopłacanej pracy kobiet, związkach zawodowych, dochodzie podstawowym, gwarancji zatrudnienia i skracaniu czasu pracy.

Maciej Szlinder, profile picture

Posłuchaj podcastu: Rewolucyjne koncepcje z rynku pracy: dochód podstawowy, gwarantowane zatrudnienie, skrócenie czasu pracy – TOK FM

Źródło
Opublikowano: 2021-02-18 17:49:09

Już z najbliższą niedzielę, 14 lutego, V-Day – dzień walki z przemocą wobec ko

Maciej Szlinder

Już z najbliższą niedzielę, 14 lutego, V-Day – dzień walki z przemocą wobec kobiet.
A skoro dzisiaj czwartek, to zapraszam na live z cyklu Ekonomiczne czwartki – porozmawiamy o przemocy ekonomicznej wobec kobiet w Polsce i Europie.
Czym jest przemoc ekonomiczna i czym się różni od innych jej form?
Jak skutecznie jej zapobiegać i ją zwalczać?
Jak wspierać kobiety, które jej doświadczyły?
Na te i szereg innych pytań spróbujemy odpowiedzieć dzisiaj o 17.00 wraz z Anna Górska.
Zachęcam do oglądania i słuchania na fanpage’u Razem oraz zadawania pytań i dzielenia się uwagami w komentarzach bezpośrednio w czacie.

Maciej Szlinder, profile pictureMay be an image of 2 people and text that says 'razem LIVE GOŚCINI: EKONOMICZNE CZWARTKI ANNA GÓRSKA PRZEMOC EKONOMICZNA 11 LUTEGO, GODZ. 1700 MACIEJ SZLINDER ZarzÄ…d Razem Obejrzyj na profilu Partii Razem'

Źródło
Opublikowano: 2021-02-11 17:34:31

Gościnnie występuję dziś w popołudniówce Lewicy Razem z Paulina Matysiak. Zac

Maciej Szlinder


Gościnnie występuję dziś w popołudniówce Lewicy Razem z Paulina Matysiak.

Zachęcam do obejrzenia całości!

Popołudniówka z Pauliną Matysiak z wkładką ekonomiczną autorstwa Macieja Szlindera.


Źródło
Opublikowano: 2021-01-14 20:42:11

Dziś pierwsze w nowym roku Ekonomiczne czwartki Razem! Wychodząc od afery sz

Maciej Szlinder

Dziś pierwsze w nowym roku Ekonomiczne czwartki Razem!

Wychodząc od afery szczepionkowej, w której elity znów pokazały, że mają się za lepsze od innych, chciałbym zastanowić się nad kwestią nierówności. Co to znaczy, gdy mówimy, że nierówności są w Polsce niskie lub wysokie? Czy ważniejsza jest równość szans czy równość wyników? I dlaczego nierówności ekonomiczne to taka ważna sprawa? Na te pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć dzisiaj o 18.00

Zapraszam do oglądania i zadawania pytań w komentarzach bezpośrednio w czacie.

Maciej Szlinder, profile pictureImage may contain: 1 person, text that says 'EKONOMICZNE CZWARTKI NIERÓWNOŚCI razem LIVE Q&A 7 STYCZNIA, GODZ. 1800 MACIEJ SZLINDER zarząd Razem f @partiarazem'

Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 15:57:02

Nie strzelam w Sylwestra! Wy też tego nie róbcie! Cieszmy się końcem tego rok

Maciej Szlinder

Nie strzelam w Sylwestra! Wy też tego nie róbcie!
Cieszmy się końcem tego roku nie zapominając o naszych towarzyszach innych gatunków. 🐱🐶🐭🐰🐦
Niektóre z nich mogą już mieć nas w tej pandemii serdecznie dość, więc nie przekonujmy ich, że bez ludzi na ziemi będzie lepiej (nie zdziwiłbym się gdyby część z nich była o krok od takiej konstatacji).

Huki i błyski powodują u wielu zwierząt ataki paniki, sprawiają, że tracą orientację, a niekiedy doprowadzają do agresji skierowanej na nie same.
Jeśli tak jak ja kochasz inne zwierzęta to odpuść sobie strzelanie z petard i puszczanie fajerwerków. Sylwestrowa noc i bez tego będzie wspaniała – w końcu ten cholerny 2020 rok już się kończy!

Maciej Szlinder, profile pictureImage may contain: one or more people, text that says 'NIE STRZELAM w SYLWESTRA! MACIEJ SZLINDER ZARZĄD KRAJOWY razem'

Źródło
Opublikowano: 2020-12-30 21:46:44

Dzisiaj prawa miejskie otrzymały 2 miejscowości w Wielkopolsce: Budzyń i Koźmi

Maciej Szlinder

Dzisiaj prawa miejskie otrzymały 2 miejscowości w Wielkopolsce: Budzyń i Koźminek. Od stycznia będą zatem kolejnymi miastami w naszym województwie. Gratulacje! 👏
Budzyń miałem przyjemność odwiedzić podczas ostatniej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego – rozmawiałem z mieszkańcami, rozdawałem ulotki i rozklejałem plakaty. Teraz z radością odwiedzę już miasto Budzyń 💪🙂

Maciej Szlinder, profile pictureImage may contain: 1 person, standing and outdoor, text that says 'BUDZYŃ MIASTEM! MACIEJ SZLINDER ZARZĄD KRAJOWY razem'

Źródło
Opublikowano: 2020-12-29 18:34:30

O automatyzacji, zmianach na rynku pracy, pandemii, wymarzonym świecie bez alien

Maciej Szlinder

O automatyzacji, zmianach na rynku pracy, pandemii, wymarzonym świecie bez alienacji i wyzysku oraz dochodzie podstawowym rozmawialiśmy z Natalią Dullek i Anną Macnar podczas ostatniej debaty Forum Młodych 2020 w Europejskim Centrum Solidarności.
Zachęcam do obejrzenia i wysłuchania tutaj:
https://www.facebook.com/watch/live/?v=194208405636885
(Nasz panel od 1:07:03, wcześniej równie ciekawa rozmowa „Drogi do wolności” o strajku kobiet i walkach o swoje prawa).


Źródło
Opublikowano: 2020-12-01 11:34:50

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień bez Długów. Ma on zwrócić uwagę na problemy z

Maciej Szlinder

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień bez Długów. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z zadłużeniem prywatnym.

Około 40% Polaków spłaca obecnie pożyczkę lub kredyt. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, że co trzeci zadłużony ma problemy ze spłatą kredytu, a ponad 60% zadłużonych czuje się przytłoczona swoimi długami.

Długi nie są spłacane najczęściej z powodu zbyt niskich dochodów (27%) i niespodziewanych wydatków, np. związanych z leczeniem (26%). Istotna część nie jest w stanie spłacać długów z powodu wzrostu wydatków (czynsz, opłaty, żywność, 20%) lub utraty pracy (14%)

W trakcie pandemii nasze zaległości wzrosły o ponad 2 miliardy złotych. Dotknięte lockdownem firmy skrupulatniej przekazują zaległości konsumentów do windykacji.

Zadłużenie prywatne to wynik wielu problemów systemowych. Słabo opłacani, pracujący często na śmieciowych umowach, Polacy często nie mają szans na zaspokojenie swoich najważniejszych życiowych potrzeb w zakresie pracy, mieszkalnictwa, ochrony zdrowia i zabezpieczenia społecznego. Rosnący dług prywatny to przede wszystkim odpowiedzialność państwa i rządzących od lat polityków za oszczędzanie na własnych obywatelach.

W kryzysie pandemicznym szczególnie powinniśmy troszczyć się przede wszystkim o zadłużenie obywateli a nie o wskaźniki długu publicznego. Prywatyzacja długu jest znacznie groźniejsza zarówno dla „gospodarki”, jak i dla naszego życia.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-17 17:11:52

Dzisiaj obchodzimy w Europie Dzień Równości Wynagrodzeń.

Maciej Szlinder

Dzisiaj obchodzimy w Europie Dzień Równości Wynagrodzeń.

Ta symboliczna data wyznacza dzień, od którego kobiety przestają otrzymywać wynagrodzenie za wykonywaną przez siebie pracę zawodową, podczas gdy praca mężczyzn nadal jest opłacana aż do 31 grudnia.

Kobiety w Unii Europejskiej zarabiają średnio 16% mniej niż mężczyźni (to tzw. luka płacowa). W Polsce sytuacja jest jeszcze gorsza: luka płacowa od lat wynosi 19-20%. Oznacza to, że wynagrodzenie kobiety zatrudnionej na tym samym stanowisku, o tych samych kwalifikacjach i podobnym doświadczeniu co mężczyzna, jest o jedną piątą mniejsze.

Luka płacowa jest wyższa w sektorze prywatnym niż w sektorze publicznym.

Różnice w poziomie wynagrodzeń to jeden z najważniejszych przejawów dyskryminacji kobiet i wynika z uprzedzeń i stereotypów dotykających kobiety.

Warto walczyć o zmniejszenie luki płacowej poprzez rozwiązania takie jak np. jawność płac czy zwiększenie udziału mężczyzn w opiece nad dziećmi (choćby przez odpowiednie regulacje dot. urlopów rodzicielskich).


Źródło
Opublikowano: 2020-11-02 19:29:35

Już za 2 dni, w czwartek 22.10 Trybunał Konstytucyjny ma wydać wyrok w sprawie p

Maciej Szlinder

Już za 2 dni, w czwartek 22.10 Trybunał Konstytucyjny ma wydać wyrok w sprawie prawa do aborcji w przypadku ciężkich wad płodu.
Prawicowi fanatycy mogą zwiększyć jeszcze bardziej cierpienie polskich kobiet. Ludzie znani z nienawistnych i antynaukowych wypowiedzi zmuszą Polki do rodzenia dzieci,…

More

Image may contain: 1 person, sky and outdoor

Źródło
Opublikowano: 2020-10-20 15:35:27

Powstań przeciwko faszyzmowi!

Maciej Szlinder

Powstań przeciwko faszyzmowi!

Wczoraj do naszego biura w Warszawie próbowała wejść policja tłumacząc, że antyfaszystowskie hasła zakłócają marsz nacjonalistów. Interweniowała posłanka Paulina Matysiak i członek Zarządu Okręgu Warszawskiego Konrad Wiślicz-Węgorowski.

W naszym kraju problematyczne jak widać nie są marsze faszystów, nawoływania do mordowania ludzi o innych poglądach czy orientacji, ani rzucanie w ludzi butelkami, ale transparenty Młodzi Razem z jakże kontrowersyjnymi hasłami "Powstań przeciwko faszyzmowi" i "feminizm nie faszyzm".


Źródło
Opublikowano: 2020-08-02 12:01:19

Wyobraź sobie, że wchodzisz do pokoju, w którym znajduje się 1000 osób. Zostajec

Maciej Szlinder

Wyobraź sobie, że wchodzisz do pokoju, w którym znajduje się 1000 osób. Zostajecie poinformowani, że wkrótce do pokoju zacznie wlewać się woda. Osoby, które nie umieją pływać – utoną. Masz ograniczony czas i 20 tys. dolarów, by określić, kto nie potrafi pływać, i zdecydować, jak zapobiec utopieniom. Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji?

Polecam mój przekład artykułu Scotta Santensa, jednego z najbardziej znanych i aktywnych działaczy na rzecz dochodu podstawowego, dostępny na stronie czasopisma „Równość”:
https://rownosc.eu/o-pokoju-pelnym-wody/


Źródło
Opublikowano: 2020-07-29 12:35:20

Nie tylko praca zarobkowa jest pracą społecznie użyteczną. Praca wychowawcza i o

Maciej Szlinder

Nie tylko praca zarobkowa jest pracą społecznie użyteczną. Praca wychowawcza i opiekuńcza (głównie kobiet), czy praca wolontariacka (społeczna), duża część pracy umysłowej, artystycznej, twórczej – to obszary aktywności niezwykle użytecznej i rozwojowej z punktu widzenia gospodarki, jednak zupełnie niedocenianej (bo nieopłacanej) finansowo. Osobom, które tego typu pracy chcą się poświęcić, dochód podstawowy zapewniłby taką możliwość bez obarczania ich strachem o własny byt.

Dochodu podstawowego bronimy w artykule: https://krytykapolityczna.pl/…/dochod-podstawowy-mozliwy-w…/


Źródło
Opublikowano: 2020-05-31 19:58:56

Dzisiaj ukazała się na łamach Krytyka Polityczna nasza (tj. przedstawicieli inic

Maciej Szlinder


Dzisiaj ukazała się na łamach Krytyka Polityczna nasza (tj. przedstawicieli inicjatywy Europe, a patient / Pacjent Europa) obrona bezwarunkowego dochodu podstawowego (BDP) polemizująca z krytycznym artykułem autorstwa Pawła Bukowskiego i Wojciecha Paczosa.

BDP może okazać się jednym z niewielu…

Więcej
Obraz może zawierać: noc i tekst

Źródło
Opublikowano: 2020-05-27 13:54:49

Pandemia jest sytuacją nadzwyczajną i nagłą, więc środki powinny natychmiast tra

Maciej Szlinder

Pandemia jest sytuacją nadzwyczajną i nagłą, więc środki powinny natychmiast trafiać do ludzi. Dochód podstawowy jest najszybszym rozwiązaniem. Im mniej procedur administracyjnych tym lepiej.

Rozpad gospodarki postępuje z każdym miesiącem. W marcu i kwietniu nie było jeszcze widać radykalnego wzrostu bezrobocia, bo część zwolnionych znajduje się w okresie wypowiedzeń. To niestety pewny scenariusz na maj i czerwiec. Od początku pandemii tysiące osób traci z dnia na dzień stabilność finansową i środki do życia. To głównie zatrudnieni na umowy czasowe, umowy zlecenia i samozatrudnieni. Nie jesteśmy w stanie oszacować skutków kryzysu, bo nie wiemy ilu pracowników za chwilę dołączy do tłumu bezrobotnych. Latem epidemia nieco wyhamuje, ale jesienią musimy spodziewać się nowej fali zachorowań. Czas ucieka, a ja nie mam złudzeń co do braku dobrej woli rządu.

Na nowym portalu WPunkt rozmawiam z Maciej Ostrowski na temat pandemii i dochodu podstawowego w trakcie jej trwania i nie tylko.

Wywiad dostępny tutaj:
https://wpunkt.online/…/wywiad-szlinder-czy-naprawde-musimy…


Źródło
Opublikowano: 2020-05-21 18:13:30

#WybieramPolskę wolną od biedy i wyzysku, w której co miesiąc wszyscy otrzymujem

Maciej Szlinder


#WybieramPolskę wolną od biedy i wyzysku, w której co miesiąc wszyscy otrzymujemy dochód podstawowy, a nasza praca ma sens i jest źródłem satysfakcji.

A Ty, jaką Polskę wybierasz? O jakiej marzysz? W jakiej chcesz żyć?


WybieramPolskę

Źródło
Opublikowano: 2020-05-10 17:56:05