NIK sprawdził dostęp do ginekologów i ginekolożek w gminach wiejskich. A racze

Adrian Zandberg:

NIK sprawdził dostęp do ginekologów i ginekolożek w gminach wiejskich. A raczej jego brak.

Na jedną poradnię w mieście przypada średnio 4,5 tys. pacjentek, na wsi – 10 tys. Średnio. Na przykład w województwach podlaskich i lubelskim na jedną poradnię ginekologiczną na wsi przypadało nawet 27 tys. kobiet, które w skrajnych przypadkach do poradni miały 50 km.

27 tysięcy kobiet na jedną poradnię. Gdyby każda z nich chciała pójść do ginekologa raz w roku – zakładając, że poradnia działa 7 dni w tygodniu, w tym we wszystkie święta – poradnia musiałaby przyjąć 74 kobiety dziennie.

Gdy pokonały już wszystkie trudności, wyczekały w kolejce długie tygodnie, pokonały 50 kilometrów to nie miały żadnej… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-30 13:17:39

​​​​​Z cyklu tym razem na bardzo, bardzo poważnie. I znów będzie o Amazonie.

Adrian Zandberg:

​​​​​Z cyklu tym razem na bardzo, bardzo poważnie. I znów będzie o Amazonie.
16 sierpnia ukazał się mój tekst: „Oczekują maksimum, dają minimum. Dlaczego mam obsesję na punkcie Amazona, Ubera, Ryanaira?” Napisałam go m.in. dla zarządzających polskim Amazonem, którzy zarzucili mi „krucjatę przeciwko Amazonowi”.
W tekście starałam się rzeczowo i przystępnie wyjaśnić, dlaczego dziennikarka intensywnie zajmuje się Amazonem, Uberem, Ryanairem: bo to ponadnarodowe korporacje, które wpływają na nasze życie na równi z państwami, w których żyjemy. Pada w nim wiele przykładów takiego wpływu Amazona – do wszystkich źródeł linkuję.
Tydzień później na antenie TOK FM tłumaczyłam dzięki uprzejmości Agata… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-28 14:07:18

Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia Pan Bartosz Arłukowicz Szanowny Pani

Adrian Zandberg:

Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia
Pan Bartosz Arłukowicz

Szanowny Panie Przewodniczący!

Zwracamy się z prośbą o zwołanie posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia w celu wyjaśnienia nieprawidłowości związanych z objęciem refundacją oraz ustaleniem ceny urzędowej dla leków: “Gilenya” firmy Novartis, “Xarelto” firmy Bayer, “Vaxigrip Tetra” firmy Sanofi Pasteur, “Pradaxa” firmy Boehringer Ingelheim i “Herceptin” firmy Roche.

Leki te zostały objęte decyzjami o refundacji i ustaleniu ceny urzędowej wbrew przepisom art. 13 ust. 2, 3 i 4 Ustawy o refundacji. Szczegóły sprawy, które opisują liczne artykuły prasowe, wskazują na wysokie prawdopodobieństwa korupcji i łapownictwa w Departamencie… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-23 16:00:54

Szanowny Panie Prezydencie Rafał Trzaskowski, na Twitterze nazwał Pan dzisiaj

Adrian Zandberg:

Szanowny Panie Prezydencie Rafał Trzaskowski,

na Twitterze nazwał Pan dzisiaj „nieprawdziwymi” doniesienia na temat cięć godzinowych w usługach opiekuńczych w Warszawie[1]. Czy może Pan prezydent sprecyzować, które z tych doniesień są nieprawdziwe?

Te, które usłyszeli wczoraj na posiedzeniu komisji ds. polityki społecznej i rodziny warszawscy radni? Czy sugeruje Pan, że wspaniałe i odważne terapeutki z 15-letnim doświadczeniem, które przez ponad 20 minut opowiadały radnym o kryzysie w warszawskich usługach opiekuńczych nie wiedzą o czym mówią i kłamią? Czy wie Pan, że miały wątpliwości, czy powinny przyjść na wczorajsze posiedzenie, bo ich pracodawcy już robią z tego powodu problemy, a… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-22 05:47:26

W dzieciństwie jeździłam w sierpniu do rodziny na lubelskiej wsi, niedaleko Kr

Adrian Zandberg:

W dzieciństwie jeździłam w sierpniu do rodziny na lubelskiej wsi, niedaleko Kraśnika. Rewelacyjnie było budować z rówieśnikami szałasy chroniące nas przed skwarem na miedzy obrośniętej nawłocią lub w krzakach aronii. Albo przesiadywać w sadzie dziadków. Jednak coraz większy upał i ekstremalnie słoneczna pogoda to nie dla wszystkich dobra wiadomość.

👉Już wiemy, że w naszym regionie ponad 35 tysięcy gospodarstw odniosło w tym roku straty z powodu warunków pogodowych, przede wszystkim na skutek suszy.
👉Czas skończyć z tym, że za nieodpowiedzialną, rujnującą klimat politykę rządów i wielkich koncernów płaci dorobkiem całego życia łukowski rolnik czy sadowniczka spod Łęcznej. I nie tylko oni -… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-19 01:58:18

O rany, ale ten kraj jest smutny, śmieję się panicznie, a jednocześnie łzy mi

Adrian Zandberg:

O rany, ale ten kraj jest smutny, śmieję się panicznie, a jednocześnie łzy mi ciekną. Przeczytałam właśnie świeżynkę wydaną z siebie przez „Solidarność”. A było to tak:
> Koalicja Obywatelska kieruje do Sejmu projekt nowelizacji kodeksu pracy
> chce, aby w ogłoszeniu o pracę była musowo zawarta informacja o wysokości wynagrodzenia
> KO nagle taka propracownicza, no okej
> ruszają konsultacje, NSZZ „Solidarność” opiniuje projekt
> wije się strasznie, choć propozycja zacna
> ale nie może jej poprzeć, bo jest przecież przyssawką rządu, a to propozycja KO
> więc w mętnym stanowisku stwierdza, że projekt zawiera jakiś tu drobny błąd, a tam, o!, jakiś inny
> ale nie brzmi to poważnie, to… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-15 16:46:30

Minęło kilka dni od sejmowej konferencji, na której byli ajenci i franczyzobio

Adrian Zandberg:

Minęło kilka dni od sejmowej konferencji, na której byli ajenci i franczyzobiorcy sklepu “Żabka” opowiedzieli o swojej tragicznej sytuacji i ogromnych długach, w które wpadli mimo ciężkiej i rzetelnej pracy. Przez ten czas zdarzyło się bardzo wiele, a mamy świadomość, że to dopiero sam początek walki o sprawiedliwe podejście do franczyzy w Polsce. Krótkie podsumowanie:
1️⃣ Nasza konferencja odbiła się szerokim echem w mediach ogólnych i branżowych. Świetny tekst na jej podstawie napisała Adriana Rozwadowska z “Gazety Wyborczej”. Żabce się to oczywiście nie spodobało i zażądała „natychmiastowego usunięcia artykułu”. Szczęśliwie ani autorka ani “Wyborcza” się nie ugięły i artykuł jest nadal… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-14 22:00:33

Chciałbym nazwać rzeczy po imieniu tak, jak je najlepiej rozumiem. I skoro mów

Adrian Zandberg:

Chciałbym nazwać rzeczy po imieniu tak, jak je najlepiej rozumiem. I skoro mówimy o polskich biskupach, to użyję języka religijnego i odwołam się do pojęć z religijnej terminologii.

Otóż uważam, że polscy biskupi, nie decydując się na zamknięcie kościołów w najbliższą niedzielę, łamią dwa przykazania. Po pierwsze, przykazanie drugie – wystawiając Pana Boga na próbę. Po drugie, przykazanie piąte – nie robiąc wszystkiego, by chronić życie. To nie jest bycie „pro life”, ale „pro epidemia”.

W zgodzie z moim poprzednim postem oraz sumieniem nie wybieram się w niedzielę do kościoła. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz nie było mnie na niedzielnej Eucharystii. Ale troska o dobro wspólne (pojęcie… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-14 01:53:44

Warto pamiętać w tych dniach o strukturze rynku pracy i o tym, kto jest najbar

Adrian Zandberg:

Warto pamiętać w tych dniach o strukturze rynku pracy i o tym, kto jest najbardziej narażony nie tylko na zakażenie, ale także na wzmożony wyzysk w tym czasie. 21,2% pracujących w Warszawie zatrudnionych jest w transporcie i gospodarce magazynowej (pozdrawiam Grzegorz Kubarczyk), 21,2% w handlu, 17,3% w przemyśle, 4,9% budownictwie, 2,6% w hotelarstwie i gastronomii – te wszystkie osoby cały czas pracują. Tylko w tych branżach w Warszawie zatrudnionych jest ponad 550 tys. osób. W OZZ Inicjatywa Pracownicza na bieżąco monitorujemy warunki zatrudnienia tych osób. Przede wszystkim brakuje środków ochrony osobistej – rękawiczek, masek, fartuchów. Brakuje szkoleń jak używać środków ochrony… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-13 22:20:17

Czytacie niepokojące wiadomości o tym, że w polskich szpitalach brakuje masecz

Adrian Zandberg:

Czytacie niepokojące wiadomości o tym, że w polskich szpitalach brakuje maseczek higienicznych? Że niektóre placówki korzystają z maseczek bez atestów bo nie mają innych? Możecie podziękować firmie LPP.

Jak podaje Newsweek, polska korporacja LPP, właściciel takich marek jak Reserved, Cropp i Mohito wykupiła jak się okazuje większość maseczek higienicznych na polskim rynku. Po co? Po to, aby podtrzymać produkcję w swoich fabrykach w Chinach i cały czas zarabiać. Epidemia, nie epidemia. Teraz tych maseczek dramatycznie brakuje w polskich szpitalach. Zysk turbo bogatej korporacji okazał się ważniejszy niż zdrowie i życie personelu medycznego i pacjentów.

Jednocześnie przedstawiciele LPP pytani… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-13 12:08:02

Wiecie co Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej radzi pracownikom

Adrian Zandberg:

Wiecie co Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej radzi pracownikom i pracownicom zatrudnionym na śmieciówkach, których zleceniodawcy nie chcą zgłaszać do ZUS, aby mogli skorzystać z postojowego?

Idźcie do sądu.

Ludziom, którzy utracili zarobek, którzy nie maja za co żyć, za co nakarmić siebie, swoich dzieci i nie maja za co zapłacić za mieszkanie Ministerstwo RODZINY, PRACY I SPOLITYKI SPOŁECZNEJ radzi: idźcie do sądu.

Ludziom, którzy nie mogą znaleźć pracy, bo miejsc pracy z tygodnia na tydzień robi się mniej, a nie więcej, mimo szybkiego odmrażania gospodarki.

Ludziom którym nie przysługuje ten marny zasiłek dla bezrobotnych, który nie pozwala nawet kupić jedzenia na miesiąc… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-11 14:14:38

Dziś rocznica zbrodni w Zaniach i Szpakach. Oddział „Burego” wymordował w tych

Adrian Zandberg:

Dziś rocznica zbrodni w Zaniach i Szpakach. Oddział „Burego” wymordował w tych wsiach 31 osób. Najstarsza ofiara miała 83 lata, a najmłodsza – 3. Zginęli, bo byli prawosławni.

Dziś także dowiedziałem się, ku mojemu osłupieniu, że w uroczystościach upamiętniających „Burego” (te uroczystości same w sobie to jakiś niesmaczny żart) ma wziąć udział kompania honorowa 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego.

To hańba, że polski żołnierz ma upamiętniać zbrodniarzy i morderców ludności cywilnej. Dlatego zwróciłem się do Ministra Obrony Narodowej z żądaniem wyjaśnień – kto podjął tę skandaliczną decyzję? Czy Ministerstwo chce stawiać zbrodniarzy za wzór dla polskiego żołnierza?

Mordercy kobiet i dzieci nie byli, nie są i nigdy nie będą bohaterami.

Adrian Zandberg, profile pictureMay be an image of text that says 'Zandberg Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji SEJM Adrian Sejm #TPS80 Szanowny Panie Ministrze, dotarly Wedlug nformaçji, Brygady honorow udzial Oddzial Ofiarami mojego biura Czarego wziąć poselskiego', kompania im. zbrodnie przeciwko ludnoÅ›ci cywilnej. wzglÄ™du ofiar. Izieci, Polskiego upamiÄ™tnieniu Burego wydarzenia, dojsć "Burego" Jesli jednak prosilbym 2 kompann honorowej upamiÄ™tnieniu Burego"? stanowie zasadnia decyzje? "Bury powinien zdaniem ana wzór wo polskiego zolnierza? ProszÄ™ udzielenie informacji ustawowym dni. Zpoważaniem, AdrianZandberg Adrian Zandberg Aulg NIE DLA KULTU BUREGO! LEWICArazEM'

Źródło
Opublikowano: 2021-02-02 21:15:34

Adrian Zandberg: Rząd powinien ostrzej rozmawiać z producentami szczepionek

Adrian Zandberg:

Zamiast liczyć, że Big Pharma wszystko za rząd załatwi, trzeba odbudować siłę krajowego przemysłu farmaceutycznego. Zwłaszcza, że koronawirus może zostać z nami na dłużej. Inaczej będziemy skazani na powtarzające się niedobory kluczowych leków.

Adrian Zandberg, profile picture

Adrian Zandberg: Rząd powinien ostrzej rozmawiać z producentami szczepionek

Źródło
Opublikowano: 2021-02-02 10:59:58

Dr Aleksiejczuk: Polska mogłaby produkować szczepionkę na Covid

Adrian Zandberg:

Po tym, jak zaproponowałem wykorzystanie licencji przymusowych, usłyszałem od polityków broniących rządu (ku mojemu zaskoczeniu byli to politycy Koalicji Obywatelskiej), że produkcja szczepionek w Polsce – niezależnie od ich rodzaju – jest niemożliwa do wyobrażenia. Kto ma rację w tym sporze? Odpowiada ekspert z Zakładu Biofarmacji UMB: „Polska mogłaby produkować szczepionkę na Covid”.

Adrian Zandberg, profile picture

Dr Aleksiejczuk: Polska mogłaby produkować szczepionkę na Covid

Źródło
Opublikowano: 2021-02-01 11:36:35

Adrian Zandberg o zakazie aborcji: Polityka antyrodzinna

Adrian Zandberg:

Piekło. Tortury. Zwykłe barbarzyństwo. Po tym, co zrobiono polskim kobietom, cisną się na usta najostrzejsze słowa. Skupiamy się na cierpieniu matek, zmuszonych do rodzenia chorych, niezdolnych do życia istot, które umrą kilka godzin po porodzie. Słusznie. Ale jest inna, bardzo liczna grupa, o której mówi się mniej. A szkoda.

To ludzie, którzy chcieli być rodzicami. Ludzie, którzy teraz boją się na to zdecydować. Państwo już i tak miało im bardzo niewiele do zaoferowania. Ochrona młodych matek i ojców na rynku pracy jest słaba, o miejsce żłobku jest trudno, standardy opieki okołoporodowej są fatalne. Są województwa, w których większość szpitali nie oferuje nawet znieczulenia przy porodzie.… More

Adrian Zandberg, profile picture

Adrian Zandberg o zakazie aborcji: Polityka antyrodzinna

Źródło
Opublikowano: 2021-01-31 15:39:35

Uspołecznianie dotyczy także zysków. Jaką rolę powinno odegrać państwo w produkcji szczepionki na Covid-19?

Adrian Zandberg:

Sporu o patenty na szczepionki ciąg dalszy. Dziś kolejny głos wspierający stanowisko lewicy – Dziennik Gazeta Prawna: „Skoro godzimy się na to, że publiczne środki bezpośrednio lub pośrednio finansują działalność badawczą w podmiotach prywatnych, to nie powinniśmy też widzieć problemu, gdy w niektórych przypadkach, jeśli wymaga tego interes publiczny, korzyści z nich płynące przestają być prywatne. Dlaczego tylko ryzyko miałoby być uspołeczniane, ale zyski już nie?”

Adrian Zandberg, profile picture

Uspołecznianie dotyczy także zysków. Jaką rolę powinno odegrać państwo w produkcji szczepionki na Covid-19?

Źródło
Opublikowano: 2021-01-29 20:36:39

29 stycznia 1946 roku oddział „Burego” dokonał zbrodni na mieszkańcach podlas

Adrian Zandberg:


29 stycznia 1946 roku oddział „Burego” dokonał zbrodni na mieszkańcach podlaskich Zaleszan.

„Żołnierze wyklęci” z 3. Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Romualda Rajsa „Burego” wkroczyli do wsi Zaleszany zamieszkanej przez prawosławnych Białorusinów.

Najpierw zastrzelili Teodora Sacharczuka, który nie chciał dać im owsa; podobny los spotkał Stefana Weremczuka. Następnie kazali mieszkańcom zebrać się w jednym domu. Wyprowadzili na zewnątrz nastoletniego Piotra Demianiuka i Aleksandra Zielinkowa, których zastrzelili. Zebranym w domu mieszkańcom oznajmiono, że zostaną zamordowani, a wieś – spalona. Zablokowali drzwi i podpalili budynek.

Mieszkańcom udało się… More

Adrian Zandberg, profile pictureNo photo description available.

Źródło
Opublikowano: 2021-01-29 16:09:49

Apel do Szymon Hołownia, Borys Budka, Władysław Kosiniak-Kamysz, ale też do po

Adrian Zandberg:


Apel do Szymon Hołownia, Borys Budka, Władysław Kosiniak-Kamysz, ale też do polityków i polityczek Zjednoczonej Prawicy. Wiem, że są wśród nich ludzie, którzy nie chcą barbarzyńskiego zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej.

Przyjmijmy na najbliższym posiedzeniu Sejmu ustawę ratunkową! Ustawa Magdalena Biejat jest napisana tak, by mógł za nią zagłosować także konserwatysta. Także konserwatywni politycy PiS, PO, P2050 czy PSL.

Ustawa nie wchodzi w rozważania filozoficzne. Po prostu znosi kary. Tu i teraz, natychmiast, zanim skutki tego, co wydarzyło się w budynku Trybunału Konstytucyjnego uderzą w tysiące polskich rodzin.


Źródło
Opublikowano: 2021-01-29 12:42:34

Barbarzyńskie prawo przyśpieszy depopulację Polski. Polki będą unikać ciąży w

Adrian Zandberg:

Barbarzyńskie prawo przyśpieszy depopulację Polski. Polki będą unikać ciąży w obawie przed ryzykiem wad genetycznych.

Prawica zabrała bardzo wielu polskim rodzinom nadzieję. Wybrała, że chce być reprezentacją głośnej grupy fanatyków religijnych. I zapłaci za to polityczną cenę.

Adrian Zandberg, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2021-01-28 11:36:28

i znów wraca odgrzewany kotlet – zaganianie wszystkich na Jedną Listę(tm). Cz

Adrian Zandberg:


i znów wraca odgrzewany kotlet – zaganianie wszystkich na Jedną Listę(tm).

Czasem mam wrażenie, że politycy PO wracają do tego marnego pomysłu, z uporem godnym lepszej sprawy, bo akurat nie mają nic do powiedzenia. Przynajmniej od maja 2019 roku wiadomo, że ten „trick” nie działa. Partie, które poszły w Koalicji Europejskiej Od Sasa Do Lasa, straciły dwa miliony wyborców. Co więcej, polaryzacja zmobilizowała wyborców PiSu. Efekt był taki, że za Jedną Listę była nie nagroda, tylko kara. Na takiej Jednej Liście wygrywa tylko jedna partia – PiS. Kto nie pamięta, może odświeżyć sobie tę historię w tekście red. Danielewskiego: https://oko.press/opozycja-moze-wygrac-bez-lidera/

Jestem… More


Źródło
Opublikowano: 2021-01-27 14:33:31

Koronawrius. Czy w Polsce można produkować szczepionkę na COVID-19

Adrian Zandberg:

„Posłanka KO Katarzyna Lubnauer uznała, że Zandberg 'bredzi'. Prawnicy są jednak innego zdania i przyznają mu rację”.

¯_(ツ)_/¯

https://www.rp.pl/Zdrowie/301269906-Koronawrius-Czy-w-Polsce-mozna-produkowac-szczepionke-na-COVID-19.html?cid

Adrian Zandberg, profile picture

Koronawrius. Czy w Polsce można produkować szczepionkę na COVID-19

Źródło
Opublikowano: 2021-01-26 20:25:47

Lubnauer do Zandberga: zawieszenie patentu na szczepionkę to „komunizm”. Posłanka KO się myli

Adrian Zandberg:

Posłanka Lubnauer raczyła stwierdzić, że ograniczenie ochrony patentowej, o którym mówiłem w TVN24, to „komunizm”. Nie, to procedura istniejąca w naszym, polskim prawie i dozwolona przez międzynarodowe układy handlowe, których jesteśmy stroną. Niektórym politykom liberalnym najwyraźniej wszystko kojarzy się z „komunizmem”, niczym Antoniemu Macierewiczowi.

Ochrona własności przemysłowej nie może stać na drodze do ratowania życia i zdrowia w sytuacjach kryzysowych. Mówi o tym jasno polska ustawa z 2001 roku. Dziś sprawę opisało szerzej OKO.press.

Osobna sprawa to fakt, że szczepionki powstały w dużym stopniu w oparciu o publiczne fundusze. O tym, że w trakcie epidemii powinniśmy traktować je jak dobro publiczne i rozważyć rozluźnienie ochrony patentowej, mówi m.in. sekretarz generalny ONZ, a u nas – Rzecznik Praw Obywatelskich. To, jak rozumiem, dla pani posłanki KO także „komuniści”?

https://oko.press/lubnauer-zawieszenie-patentu-na-szczepionke-przeciw-covid/

Adrian Zandberg, profile picture

Lubnauer do Zandberga: zawieszenie patentu na szczepionkę to „komunizm”. Posłanka KO się myli

Źródło
Opublikowano: 2021-01-26 09:51:20

Zandberg proponuje zakład: Stawiam dobre wino temu, kto to zgadnie

Adrian Zandberg:

O patentach na leki, politykach, którzy stawiają zyski korporacji ponad ludzkie życie, Skandynawii, chojrakach z Konfederacji, którzy kompletnie nie rozumieją, jak działa gospodarka, a także o wędzonych śledziach, rządzie z Hołownią i piątej księdze przygód Tytusa, Romka i A’Tomka. Dziś dłuuuuugi wywiad w Interii. Miłej lektury!

Adrian Zandberg, profile picture

Zandberg proponuje zakład: Stawiam dobre wino temu, kto to zgadnie

Źródło
Opublikowano: 2021-01-25 20:12:21

POMÓŻ SIOSTRZE ODZYSKAĆ DOM!

Adrian Zandberg:


POMÓŻ SIOSTRZE ODZYSKAĆ DOM!

https://zrzutka.pl/8bpaut

„W dniu 24.01.2021 r. w moim domu zdarzyła się tragedia. Piec oraz rury zaczęły wariować. Na miejscu zjawiły się dwie straże pożarne – OSP Niedźwiedzice i OSP Chojnów. Spalił się nam sufit oraz podłoga w kuchni na pierwszym piętrze. Meble, panele, drewniane ściany – wszystko jest do wyburzenia. Potrzebujemy pomocy. Ja, nastolatka ucząca się w liceum, niepełnosprawna siostra chora na cukrzycę typu pierwszego oraz mama – ciężko pracująca na nasze utrzymanie. Piec jest do wymiany, na co nas nie stać, dlatego zwracamy się do Was. Bardzo prosimy Was o pomoc. Sami nie damy sobie rady. Każda złotówka się liczy, a 20 tysięcy i tak nie jest kwotą, która pokryje całkowite koszty.”

Ostatnie miesiące dały nam poznać czym jest solidarność. Dlatego prosimy Was o nią teraz, kiedy nasza siostra- Julia jest w potrzebie. Pomóżmy jej odzyskać Dom!


Źródło
Opublikowano: 2021-01-25 18:21:58

Zandberg: 70-latkowie stoją w kolejkach na mrozie. Można było pomyśleć z wyprzedzeniem

Adrian Zandberg:

Rząd mówi, że ma za mało szczepionek. Ale na to, jak rząd zorganizuje szczepienia, ten wpływ jest. Można było pomyśleć z wyprzedzeniem, że ustawianie siedemdziesięcioparoletnich osób w kolejkach na zimnie jest dla nich groźne, nie tylko ze względu na koronawirusa, ale też dlatego, że są już w wieku, w którym naprawdę nie powinno się już stać na zimnie w kolejkach. Był rok, żeby się przygotować.

Co do szczepionek – rząd się łatwo usprawiedliwia. A ja mam pytanie, co zrobiono przez rok, żeby podnieść polskie zdolności do produkcji szczepionek? Wiem o sygnałach ze strony polskich firm farmaceutycznych, o ich gotowości do tego, żeby się włączyć. Co rząd zrobił, żeby w Unii Europejskiej rozluźnić ochronę patentową w sytuacji kryzysowej? Przecież to jest postawione na głowie, że szczepionki wyprodukowano w dużym stopniu za publiczne pieniądze, ludzie umierają, a potencjalną produkcję ograniczamy w imię utrzymania zysków przez kilka dużych firm. UE jest potężnym podmiotem, może wspólne dyktować warunki gry koncernom. Ale polski rząd przespał okazję, żeby się o to upomnieć.

O tym i nie tylko mówiłem dziś w "Kawie na Ławę".

https://www.rp.pl/…/210129688-Zandberg-70-latkowie-stoja-w-…

Zandberg: 70-latkowie stoją w kolejkach na mrozie. Można było pomyśleć z wyprzedzeniem

– Rząd mówi, że ma za mało szczepionek i na to nie wpływu, ale na to, jak rząd zorganizuje szczepienia, ten wpływ jest – powiedział Adrian Zandberg z partii Razem, komentując tempo szczepień przeciw Covid-19 w Polsce.

Źródło
Opublikowano: 2021-01-24 13:41:30