Kiedy PiS nie potrafi ogarnąć własnych afer, to Razem i Lewica pracują! Musi

Adrian Zandberg:


Kiedy PiS nie potrafi ogarnąć własnych afer, to Razem i Lewica pracują! 🔥 Musicie zobaczyć nasze propozycje ratowania gospodarki przy pandemii! #wspieramgastro #otwieraMYwspieramgastro,otwieraMY

Źródło
Opublikowano: 2021-01-18 18:25:09

Klimat, sprawiedliwa transformacja, nowe technologie w energetyce, współpraca

Adrian Zandberg:

Klimat, sprawiedliwa transformacja, nowe technologie w energetyce, współpraca związków zawodowych, ochrona środowiska, lepsza jakość życia w miastach – rozmawialiśmy z ambasadorem Danii o polach do współpracy pomiędzy naszymi krajami.

Pod koniec zeszłego roku w Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ukonstytuowała się Polsko-Duńska Grupa Parlamentarna. 🇵🇱🇩🇰
Wczoraj Ambasador Ole Toft spotkał się z prezydium tej grupy: przewodniczącym, pos. Adrian Zandberg i wiceprzewodniczącymi, pos. Magdalena Biejat i pos. Franek Sterczewski. Cieszymy się, że w Sejmie powstała grupa nastawiona na poszerzanie współpracy między Polską i Danią i liczymy na owocną współpracę! 🇵🇱🇩🇰

***
At the end of last year, the Polish-Danish Parliamentary Group has been established at the Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. 🇵🇱🇩🇰
Yesterday, Ambassador Ole Toft met with the presidium of the group: chairman, MP Adrian Zandberg, and vice-chairpersons: MP Magdalena Biejat and MP Franek Sterczewski. We are glad that a group focused on broadening the cooperation between Poland and Denmark has been established in the Polish Parliament. We look forward to fruitful cooperation! 🇵🇱🇩🇰

Adrian Zandberg, profile pictureImage may contain: 2 people, people standing and indoor

Źródło
Opublikowano: 2021-01-15 21:53:49

Dziś w poranku Polsat News mówiłem o tym, jak okiełznać korporacje cyfrowe. Rząd

Adrian Zandberg:


Dziś w poranku Polsat News mówiłem o tym, jak okiełznać korporacje cyfrowe. Rząd dużo mówi w ostatnich dniach o Facebooku, Twitterze i suwerenności. Skoro tak, to czemu ciągle nie przegłosowano naszej ustawy o opodatkowaniu gigantów? Ustawa od dawna leży w Sejmie i nie może się doczekać na nadanie numeru druku.

Jeśli pan premier chce coś realnie zrobić, a nie tylko sobie pogadać na lajfie na fejsie – to ma proste zadanie. Wystarczy nadać numer druku i poddać ustawę pod głosowanie. Inne europejskie państwa jakoś mogłby to zrobić. Polska, niestety, zachowuje się w tej sprawie tchórzliwie. Pan premier ma raczej skromne papiery na występowanie w roli pogromcy gigantów.


Źródło
Opublikowano: 2021-01-14 10:42:08

Dlaczego zwlekamy z badaniem rozpowszechnienia w Polsce wariantu B.1.1.7? Dziś p

Adrian Zandberg:

Dlaczego zwlekamy z badaniem rozpowszechnienia w Polsce wariantu B.1.1.7? Dziś pytam o to na sejmowym zespole ds. szczepień. Wariant brytyjski budzi niepokój, wiele krajów rewiduje strategie szczepień, obawiając się wyższej zaraźliwości. Obrazki z Londynu i południowej Anglii nie wyglądają optymistycznie. A decyzji dotyczących lockdownu i strategii szczepień nie powinniśmy podejmować na oślep.

Pytam także o sprawę przetrzymywania bardzo dużych rezerw szczepionki w Agencji Rezerw Materiałowych. Niezależnie od wątpliwości wokół samej zasady, pojawiają się informacje, że ARM przetrzymuje obecnie więcej rezerw niż zaplanowano. To spowalnia akcję szczepień. W magazynie leży obecnie ponad 560 tysięcy dawek.


Źródło
Opublikowano: 2021-01-12 12:45:17

Nie wiemy, czy i w jakiej skali mamy w Polsce brytyjski, mocno zaraźliwy waria

Adrian Zandberg:

Nie wiemy, czy i w jakiej skali mamy w Polsce brytyjski, mocno zaraźliwy wariant wirusa. Otwarcie szkół bez tej wiedzy to olbrzymie ryzyko, bo współczynnik reprodukcji epidemii jest przy tym wariancie dużo wyższy. Nadal nie będą szczepieni nauczyciele. Minister jeszcze parę godzin temu nie brał pod uwagę powrotu do szkół w całym kraju. Co się zmieniło?

Pan minister dużo mówił dziś o odpowiedzialności. Decyzja w sprawie szkół, podjęta na oślep, bez informacji o rozpowszechnieniu brytyjskiego wariantu wirusa – odpowiedzialna nie jest.

Adrian Zandberg, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2021-01-11 19:13:02

Trzy pytania do ministra Niedzielskiego: 1. Dlaczego ciągle nie szczepimy na

Adrian Zandberg:


Trzy pytania do ministra Niedzielskiego:
1. Dlaczego ciągle nie szczepimy na serio w weekendy?
2. Czy pójdziemy śladem UK i Danii, zmniejszając zapasy magazynowe, żeby jak najwięcej osób otrzymało pierwszą dawkę?
3. Czy Polska kupi dodatkowe szczepionki?


Źródło
Opublikowano: 2021-01-11 16:28:34

Afera ze szczepieniami biznesmenów i celebrytów po raz kolejny pokazała, że niek

Adrian Zandberg:


Afera ze szczepieniami biznesmenów i celebrytów po raz kolejny pokazała, że niektórych w Polsce przepisy nie obowiązują. Jeżeli masz wystarczająco znane nazwisko, dużo pieniędzy i znajomości to zawsze da się coś załatwić poza kolejnością i na innych zasadach. W Polsce rządzonej przez PiS znanych i bogatych kolejki nie obowiązują.

Czy przez kolejne tygodnie i miesiące pracownicy szpitali, seniorzy martwiący się o swoje zdrowie, dalej będą musieli patrzeć, jak jakiś celebryta, jakiś bardzo bogaty biznesmen, milioner wpycha się przed nich w kolejkę? Bo jak ja słucham tych doniesień to ja zaczynam wątpić, czy w tym kraju ostał się jeszcze jeden jakiś bogaty cwaniak-milioner, który nie zdążył się jeszcze zaszczepić.


Źródło
Opublikowano: 2021-01-11 14:47:09

Walczymy w Sejmie o mieszkania, bo dach nad głową to podstawa! Budowanie prze

Adrian Zandberg:Walczymy w Sejmie o mieszkania, bo dach nad głową to podstawa! Budowanie przez państwo tanich mieszkań na wynajem to lepsze życie dla polskich rodzin, szczęśliwsze społeczeństwo i wzrost gospodarczy. Dosyć napychania kieszeni bankom i deweloperom.

Posłuchaj jak posłanka Magdalena Biejat konstruktywnie krytykuje politykę mieszkaniową PiS.


Źródło
Opublikowano: 2021-01-11 11:03:59

Adrian Zandberg: Pożegnanie ze złudzeniem

Adrian Zandberg:

Polska polityka od lat żyje złudzeniem niewzruszonej potęgi Ameryki. Prawda jest nieco inna. Amerykanie od lat tkwią w głębokim kryzysie społecznym. Tamtejsza, zdziczała odmiany kapitalizmu nie wyszła im na dobre. Kraj coraz bardziej rozdzierają nierówności. Stany to z jednej strony największe korporacje na świecie, a z drugiej – dziesiątki milionów ludzi zepchniętych w ubóstwo i długi, walczących każdego dnia o przetrwanie. Dla nich amerykański sen zamienił się w koszmar. Muszą płacić ciężkie pieniądze za naukę czy za wizytę w szpitalu – za to, co my, Europejczycy, dostajemy bezpłatnie od państwa.

Polscy politycy od lat z fascynacja patrzyli na miliardy, które Ameryka wydawała na… More

Adrian Zandberg, profile picture

Adrian Zandberg: Pożegnanie ze złudzeniem

Źródło
Opublikowano: 2021-01-10 16:16:27

Nocą wypadł z drogi, rozbił cztery zaparkowane auta

Adrian Zandberg:

I znowu urzadzili sobie w Warszawie wyścigi samochodowe. Tym razem w mojej dzielnicy.

Jest tylko jeden sposób na typów, którym nie żal rozbić auta za sto tysięcy. Mandat proporcjonalny do dochodów, jak w Finlandii! Bo kara 500 złotych to jak zaproszenie na kolejny wyścig.

Adrian Zandberg, profile picture

Nocą wypadł z drogi, rozbił cztery zaparkowane auta

Źródło
Opublikowano: 2021-01-09 12:51:48

W nowym systemie emerytalnym ubóstwo często dotyka starszych kobiet. Kiedy zos

Adrian Zandberg:

W nowym systemie emerytalnym ubóstwo często dotyka starszych kobiet. Kiedy zostają same, niektórym z nich zagląda w oczy głód. Nikt nie powinien spędzać ostatnich lat życia w biedzie i upokorzeniu! Dlatego chcemy przebudować ten system, wprowadzić cywilizowaną, gwarantowaną emeryturę minimalną na poziomie 1600 złotych. PiSowskie trzynastki, czternastki czy osiemnastki, uzależnione od tego, czy w danym roku rządzący mają dobry humor, to nie jest rozwiązanie problemu ubóstwa seniorów, tylko naklejanie plasterków na ranę.

Dziś w Fakcie wspólnie z Magdalena Biejat przedstawiamy propozycję Lewicy.

Adrian Zandberg, profile pictureImage may contain: 5 people

Źródło
Opublikowano: 2021-01-09 11:31:42

Zandberg: Demokracja to nie teatrzyk elit odgrywany przed ludźmi

Adrian Zandberg:

Nie ma co snuć opowieści, że Kaczor to Trump, a Trump to Kaczor, więc za chwilę poseł Fogiel w przebraniu szamana będzie szturmować siedzibę PKW. Część liberalnej opozycji lubi się oddawać takim fantazjom, a one nie są zbyt rozsądne. Na razie Kaczor jeszcze nie przegrał wyborów. Polska to nie USA, tylko demokracja wielopartyjna, mamy szczęśliwie proporcjonalny system wyborczy. Mamy też swoje półperyferyjne problemy, inne niż Amerykanie. I to od nich Kaczor padnie, a nie z wrażenia, że Trumpowi się nie udało.

Dla Polski koniec Trumpa powinien być sygnałem, by zmienić politykę europejską. W imię wysługiwania się prezydentowi USA PiS skłócił nas przez ostatnie lata z sąsiadami w UE. Efekty są… More

Adrian Zandberg, profile picture

Zandberg: Demokracja to nie teatrzyk elit odgrywany przed ludźmi

Źródło
Opublikowano: 2021-01-08 10:35:55

Jak mawiają mądrzy ludzie w USA – Trump to symptom choroby, a nie jej źródło. I

Adrian Zandberg:

Jak mawiają mądrzy ludzie w USA – Trump to symptom choroby, a nie jej źródło. I jak każda nieleczona przypadłość musiała skończyć się goraczką. Amerykanie mają przy tym niesamowite szczeście, że tym razem napędził im ją nieudolny faszysta jak z kreskówki, a nie taki na serio skuteczny.

Chorobą, która toczy ten kraj od dawna, jest system, w którym bilioner odkłada kolejne biliony dolarów, zyskując na pandemii, w czasie gdy miliony obywateli lądują bez pracy, bez opieki zdrowotnej, bez mieszkania, na ulicy.

Amerykańscy politycy albo nie mogą, albo nie chcą tej choroby leczyć: w ogromnej większości reprezentują w Kongresie interesy swoich sponsorów, tychże bilionerów.

Ta słynna amerykańska demokracja, do której rutynowo odnosi się polska polityka – to po prostu oligarchia.

Polska polityka niestety gloryfikuje skompromitowany gospodarczo amerykański liberalizm i chce stawiać kolejne pomniki Reaganowi. Polska polityka też, na ślepo wspiera groteskowego Trumpa: jeszcze wczoraj wieczorem, TVP powtarzała jego banialuki.

Dlaczego? Polski rząd desperacko trzyma się jednego z nielicznych sprzymierzeńców w swojej ultrakonserwatywnej krucjacie przeciw prawom człowieka. Sprzymierzeńca, którego odejście po skandalicznej kadencji zakręci kurek z dolarami dla Ordo Iuris i innych fundamentalistów [1,2].

Odejście Trumpa zakończy też nieudolną propagandę rządu, kreującą iluzję jakiegoś wyjątkowego sojuszu między prawicą w USA i RP. Sojuszu, w którym w rzeczywistości trumpistowska administracja dyktowała Rzeczpospolitej warunki współpracy gospodarczej telefonami od ambasador USA. W którym Trump budował sobie w Polsce fortecę własnego imienia, zapewniając klauzulę całkowitej bezkarności obcych żołnierzy wobec polskiego prawa.

Polska polityka musi skończyć z gloryfikowaniem chorego amerykańskiego systemu i przerwać więzy ze środowiskiem śmiesznego, ultraprawicowego wujka Trumpa. To ani przykład, ani partner dla Polski – nie możemy skończyć jak Amerykanie.

Przykładem dla nas jest Europa i jej demokratyczne tradycje oparte na solidarności społecznej. To Europa jest podmiotem politycznym na którym powinniśmy skupić nasze międzynarodowe i wspólnotowe działania.

To w ramach Europy musimy określić nowe stosunki międzynarodowe z USA, nie polegające ani na przestarzałych zimnowojennych układach, ani na fałszywych wyobrażeniach o Ameryce. Te stosunki muszą objąć wspólne interesy obywateli i pracowników w zglobalizowanym świecie.

[1] https://www.opendemocracy.net/…/trump-sekulow-war-womens-l…/
[2] https://www.opendemocracy.net/…/revealed-trump-lawyer-fund…/

As wise people in the US say – Trump is a symptom of the disease, not its source. And like any untreated condition, it had to end with a fever. Americans are very fortunate that this time it was driven by an inept fascist from a cartoon, not seriously effective.

The disease this country has been running for a long time is a system where a trillionaire puts down another trillions of dollars, profiting from a pandemic, as millions of citizens end up out of work, without health care, without housing, on the street.

American politicians either can't or don't want to treat this disease: they represent the interests of their sponsors, these billionaires in Congress for the huge majority.

This famous American democracy, which Polish politics routinely refers to – is simply an oligarchy.

Polish politics, unfortunately, glorifies economically compromised American liberalism and wants to set up further monuments to Reagan. Polish politics too, blindly supports grotesque Trump: just last night, TVP repeated his banners.

Why is that? The Polish government desperately clings to one of its few allies in its ultra-conservative crusade against human rights. An ally whose departure after an outrageous term will spin a dollar hen for Ordo Iuris and other fundamentalists [1,2].

Trump's departure will also end the government's inept propaganda, creating the illusion of some unique alliance between the right in the US and the US. An alliance in which in reality the trumpist administration dictated the Republic terms of economic cooperation with phones from the US ambassador. In which Trump built himself a fortress of his own name in Poland, providing a clause of total impunity of foreign soldiers against Polish law.

Polish politics must stop glorifying the sick American system and cut ties with the environment of funny ultra-right uncle Trump. This is neither an example nor a partner for Poland – we can't end up like Americans.

An example for us is Europe and its democratic traditions based on social solidarity. Europe is the political entity on which we should focus our international and community activities.

It is within Europe that we need to define new international relations with the USA, consisting of neither obsolete cold-war agreements nor false ideas about America. These relations must embrace the common interests of citizens and employees in a globalised world.

[1] https://www.opendemocracy.net/en/5050/trump-sekulow-war-womens-lgbt-rights-europe/
[2] https://www.opendemocracy.net/en/5050/revealed-trump-lawyer-funds-putin-linked-religious-lobbyists-russia/

Translated

Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 22:08:36

Trzymam kciuki za to, żeby Amerykanom udało się pozbierać po tym kryzysie. Z t

Adrian Zandberg:


Trzymam kciuki za to, żeby Amerykanom udało się pozbierać po tym kryzysie. Z tego, co się wydarzyło w USA, czas wyciągnąć lekcję. Polska klasa polityczna musi pożegnać się ze złudzeniami na temat Ameryki. Przyszłość Polski, nasze bezpieczeństwo zależy od tego, czy uda nam się zbudować silniejszą Europę.


Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 15:25:47

Smutne te obrazy z USA, choć niestety nie zaskakujące. Taki jest finał oligarc

Adrian Zandberg:

Smutne te obrazy z USA, choć niestety nie zaskakujące. Taki jest finał oligarchizacji i polityki napędzanej nienawiścią. Amerykańska demokracja jest w kryzysie nie od dziś. Mam nadzieję, że Amerykanom uda się jednak przeprowadzić pokojową zmianę władzy. Oby to był punkt zwrotny, a nie kolejne pogłębienie choroby.

Znaczna część polskiej klasy politycznej ma w oczach obraz USA zbudowany na złudzeniach i po prostu archaiczny. To prowadzi do nierozsądnej polityki. Dziś widać to jeszcze wyraźniej niż dotąd: potrzebujemy silnej Europy.

Adrian Zandberg, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 00:53:03

Wczoraj obchodziliśmy 120 rocznicę urodzin Adama Ciołkosza, legendarnego dzi

Adrian Zandberg:


Wczoraj obchodziliśmy 120 rocznicę urodzin Adama Ciołkosza, legendarnego działacza PPS, posła na Sejm w okresie międzywojennym, publicysty, twórcy Wolnego Harcerstwa, oficera Wojska Polskiego, wybitnego bojownika o niepodległą, demokratyczną i sprawiedliwą Polskę oraz krytyka autorytarnych władz PRL. Przypominamy ważne postaci dla polskiej historii, aby pokazać, że prawica nie ma monopolu na patriotyzm. Wielu wybitnych polskich działaczy niepodległościowych reprezentowało ruch socjalistyczny.

Adam Ciołkosz urodził się 5 stycznia 1901 w Krakowie i od czasów studenckich związany był z ruchem socjalistycznym. Jako dwudziestolatek wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej i został… More

Adrian Zandberg, profile pictureImage may contain: 1 person, text that says 'Rozumiem demokrację jako drogę do władzy, która nie jest sama w sobie celem, ale która jest instrumentem przebudowania życia gospodarczego tak, aby było nastawione nie na zysk jednostek, lecz na potrzebę społeczną ADAM CIOŁKOSZ (5.01.1901- 1.10.1978) POLSKI SOCJALISTA, TWÓRCA WOLNEGO HARCERSTWA, ŻOŁNIERZ WOJSKA POLSKIEGO, BOJOWNIK o WOLNĄ, DEMOKRATYCZNĄ SPRAWIEDLIWĄ POLSKĘ Maciej Konieczny Poseł na Sejm RP'

Źródło
Opublikowano: 2021-01-06 22:30:20

Nie chciałem już pisać o skandalu ze szczepionkami na WUM. Koń, jaki jest, każdy

Adrian Zandberg:

Nie chciałem już pisać o skandalu ze szczepionkami na WUM. Koń, jaki jest, każdy widzi. Ale to, co wypisuje prezydent Jaśkowiak czy prof. Krzemiński, wymaga jednak odniesienia.

Nie mam większych złudzeń co do polskich kręgów biznesowo-celebryckich, więc nie jestem całą tą historią szczególnie zdziwiony. Podobnie jak nie zaskoczył mnie pan prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, który uważa, że wszystko jest w porządku, bo powinniśmy przede wszystkim dbać o elity. Ja uważam inaczej. Nie widzę powodu, by szczepić poza kolejnością rodzinę bogatego biznesmena.

Cała ta historia – i ta część, która została ujawniona, i ta, która krąży po sejmowych korytarzach – pokazuje niestety, jak bardzo dostęp do ochrony zdrowia jest w Polsce zależny od pozycji klasowej. Są politycy, którzy uważają, że to OK. Ja się do nich nie zaliczam. Ten klasowy charakter ochrony zdrowia to patologia, która podważa zaufanie Polaków do swojego państwa. Państwa, które jest wspólne i należy do wszystkich, a nie do elity (mniejsza z tym, PiSowskiej czy liberalnej).

Ewidentnie zawiódł nadzór, który powinien obejmować kontrolę uprawnień do szczepionki. Jeśli chcemy, żeby takie sytuacje sie nie powtarzały, to trzeba to naprawić. Liczenie, że kiedy chodzi o zdrowie, nikt nie będzie próbował omijać kolejki, jest naiwne. Zakładanie, że milionerzy, celebryci czy inni ludzie uważający się za elitę różnią się tu w czymkolwiek na plus od przeciętnego zjadacza chleba, jest naiwne w dwójnasób.

Adrian Zandberg, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2021-01-04 20:03:08

Kiedy w Polsce Ludowej, w 1963 roku wybuchła epidemia we Wrocławiu, w trzy dni z

Adrian Zandberg:

Kiedy w Polsce Ludowej, w 1963 roku wybuchła epidemia we Wrocławiu, w trzy dni zaszczepiono 125 tysięcy osób. W kilka tygodni szczepionka dotarła do milionów Polaków.

Zjednoczenie Wytwórni Surowic i Szczepionek w Warszawie było w stanie w sprinterskim tempie wyprodukować kilka milionów szczepionek. Na Dolnym Śląsku zaszczepiono 2,5 mln ludzi. I epidemię wygaszono.

Co to mówi o polskim państwie, jeśli dziś radzi sobie z organizacją szczepień gorzej niż PRL?

Oczywiście – wirus jest inny, technologie też. Ale organizacja szczepień to nie jest lot na Marsa. To niestety można porównywać. I nie jest to porównanie, z którego współczesna Polska może być dumna.

Adrian Zandberg, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2021-01-04 17:50:44

Adrian Zandberg: Lepszego nowego roku!

Adrian Zandberg:

To nie był dobry rok. Zobaczyliśmy (nie tylko w Polsce), jak nasza cywilizacja nieporadnie radzi sobie z nagłym zagrożeniem. Epidemii nie udało się zdusić, nie najlepiej poszło także utrzymanie jej pod kontrolą. Rządy (nie tylko nasz) działały chaotycznie, bez planu, pod dyktando nastrojów. Decyzje podejmowano za późno, wdrażano niekonsekwentnie, ze strachu przed reakcją mediów i gospodarczych lobbystów. Doraźne zyski – te polityczne, i te biznesowe – okazywały się ważniejsze od życia i zdrowia ludzi.

Nad Wisła weszliśmy w ten rok ze słabym państwem i zdewastowaną ochroną zdrowia. To nie był przypadek. Przez lata w polskiej polityce karierę robiło się na liberalnym populizmie. „Sanepid?… More

Adrian Zandberg, profile picture

Adrian Zandberg: Lepszego nowego roku!

Źródło
Opublikowano: 2021-01-03 12:28:38

Dobra wiadomość na koniec roku! Nie będzie dewastacji Polany Białowieskiej, pr

Adrian Zandberg:

Dobra wiadomość na koniec roku! Nie będzie dewastacji Polany Białowieskiej, protesty i interwencja poselska okazały się skuteczne.

Pamiętacie, jak kilka tygodni temu pisałam o dwuhektarowej farmie fotowoiltaicznej, która miała powstać na terenie Polany Białowieskiej (obszar Natura 2000)?
Dziś dowiedziałam się, że tej inwestycji nie będzie. Dziękuję wszystkim, którzy interweniowali w tej sprawie: mieszkańcom i mieszkankom Białowieży, ekologom, organizacjom pozarządowym, naukowcom z Instytutu Biologii Ssaków PAN i posłom i posłankom, którzy zaangażowali się w obronę tego obszaru.


Źródło
Opublikowano: 2020-12-31 19:19:28