Jeżeli w Polsce dzieje się coś ciekawego, to Bieganierazem z pewnością tam będzie. Dzisiaj relacja Kacpra Kąkola z … w

Adrian Zandberg:

Jeżeli w Polsce dzieje się coś ciekawego, to Bieganierazem z pewnością tam będzie. Dzisiaj relacja Kacpra Kąkola z … wait for it… Kraśnika:
Półmaraton w Kraśniku, na który zapisałem się zanim stał się sławny na całą Polskę 🙈
Bardzo fajny bieg na 250 osób ze względu na obostrzenia. Zająłem 5 miejsce z nową życiówką 1:14:58 🏆💜🏆 jak widać wyżej miałem tęczową czapeczkę ze śmigiełkiem co miało być oznaką solidarnością ze społecznością LGBT oraz pokazaniem, że antenka 5G oraz WiFi to nie zło 😈
Musze przyznać, że spotkało mnie dużo pozytywnego odzewu ze strony biegaczy, organizatorów, ale również jednego radnego i Pana Burmistrza. Co oznacza dla mnie jasno, że miasto jest na językach Polski za sprawą kilku radnych, którzy zagubili się ze swoimi poglądami. 🏳️‍🌈🏳️‍⚧🏳️‍🌈💜❤️💜

If something interesting is happening in Poland, then @[108594987545832:274:Bieganierazem] will surely be there. Today Kacper Kąkola's report from… wait for it… Kraśnik:
Half marathon in Krasnik, which I signed up for before it became famous for the whole of Poland 🙈
Very nice run for 250 people due to restrictions. I took 5nd place with a new 1:14:58 🏆💜🏆 as you can see above I had a rainbow cap with a propeller, which was supposed to be a sign of solidarity with the LGBT community and showing that the 5 G and WiFi antenna is not evil 😈
I have to admit, I have met a lot of positive response from runners, organizers, but also one councilor and Mayor. Which means it's clear to me that the city is in Polish because of several councilors who have lost their views. 🌈🏳️ 🏳️ ⚧🏳️ 🌈💜❤️💜

TranslatedŹródło
Opublikowano: 2020-09-28 08:49:54

Adrian Zandberg pod Olsztynem wspierał protestujących mieszkańców wsi

Adrian Zandberg:

Mieszkańcy wsi Bukwałd, Barkweda, Brąswałd i Kajny protestują przeciwko planom uruchomienia kopalni żwiru i wyznaczeniu drogi wywozu urobku przez ich wsie. Budowa oznaczałaby obniżenie poziomu wód, dewastację przyrody, a także zniszczenie cennych obiektów architektonicznych, zaliczanych do dziedzictwa kulturowego regionu. W sąsiedztwie planowanego miejsca wydobycia żwiru znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków, do którego trafia rocznie około 1000 pacjentów. Po rekonwalescencji wiele z nich pozostaje pod opieką pracowników ośrodka. Budowa kopalni żwiru oznaczałaby likwidację Ośrodka.

Sołtyska wsi, Bogumiła Brewka, walczy o powstania na terenie gminy obszaru krajobrazu chronionego. W ten sposób okoliczne wsie zostałyby zabezpieczone przed dewastacją.

Spotkanie z mieszkańcami odbyło się w świetlicy wiejskiej w Bukwałdzie. – Zysk biznesmena nie może być ważniejszy od jakości życia mieszkańców i ochrony przyrody. Niestety, w wielu miejscach samorządy godzą się na niszczenie środowiska. Mam nadzieję, że tu, w Bukwałdzie, dzięki mobilizacji lokalnej społeczności, uda się tych zniszczeń uniknąć – mówił Adrian Zandberg.

https://tko.pl/61041,2020,09,26,adrian-zandberg-pod-olsztyn…

Adrian Zandberg pod Olsztynem wspierał protestujących mieszkańców wsi

W piątek, 25 września Adrian Zandberg i Bartosz Grucela, członek zarządu krajowego Razem spotkali się z mieszkańcami Bukwałdu (gmina Dywity), którzy protestują przeciwko planom budowy żwirowni. Mieszkańcy wsi Bukwałd, Barkweda, Brąswałd i Kajny protestują przeciwko planom uruchomienia…

Źródło
Opublikowano: 2020-09-26 13:24:11

Adrian Zandberg „Razem”: Krótkoterminowa patologia

Adrian Zandberg:

Najem krótkoterminowy pożera rynek mieszkań jak nowotwór. To już nie jest okazjonalne wynajmowanie kwater, tylko wielkiej skali biznes. Lokale należą do potentatów, którzy masowo skupują je z rynku. To między innymi dlatego ceny mieszkań są tak absurdalnie wysokie – w centrum Warszawy czy Krakowa płaci się nawet 15 tysięcy złotych za metr. Inwestorów stać na to, żeby licytować ostro, bo zwrot z mieszkań dla turystów jest wysoki. Rodzina, która szuka mieszkania dla siebie, nie wytrzyma konkurencji, bo na lokalu nie chce zarabiać, tylko po prostu w nim mieszkać.

Galopujące ceny ciągną za sobą w górę najem długoterminowy. Coraz więcej pracujących nie może sobie pozwolić sobie na kupno mieszkania. Kto ma za małą zdolność kredytową, musi wynajmować – ale nie w centralnych dzielnicach, bo tam robi się absurdalnie drogo. W Warszawie za kawalerkę w Śródmieściu trzeba oddać lwią część pensji. Mieszkania w centrum stoją więc puste, czekając na turystów, a mieszkańcy wyprowadzają się na przedmieścia. Efekt? Zmarnowane godziny na dojazd, korki i smog. Na patologicznym rynku tracimy niemal wszyscy, a zyskuje tylko wąska grupa mieszkaniowych inwestorów.

Jest jednak i dobra informacja. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej właśnie orzekł, że można wymagać zezwoleń na najem krótkoterminowy. Władze dostały do ręki narzędzie, żeby odzyskać miasta do mieszkańców. Teraz muszą jeszcze z niego skorzystać.

https://www.se.pl/…/adrian-zandberg-razem-krotkoterminowa-p…

Adrian Zandberg „Razem”: Krótkoterminowa patologia

W marcu, kiedy z dnia na dzień zabrakło gości z zagranicy, stolica Małopolski przeżyła szok. Centrum Krakowa wyglądało jak miasto duchów. W oknach nie paliły si…

Źródło
Opublikowano: 2020-09-26 09:47:52

Azyl dla dzikich ptaków w Bukwałdzie – co roku leczy się tutaj około tysiąca zwierząt. Teraz zagraża im, i całej, p

Adrian Zandberg:

Azyl dla dzikich ptaków w Bukwałdzie – co roku leczy się tutaj około tysiąca zwierząt. Teraz zagraża im, i całej, przępieknej okolicy, plan budowy kopalni. Wspólnie z panią sołtys i mieszkańcami Bukwałdu rozmawiamy dziś, jak do tego nie dopuścić.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-25 19:16:36

Mieszkańcy nie chcą żwirowni nad jeziorem Mausz. Sprawą zainteresował się Adrian Zandberg, który zapowiedział dalsze działania

Adrian Zandberg:

https://dziennikbaltycki.pl/mieszkancy-nie-chca-zwirowni-nad-jeziorem-mausz-sprawa-zainteresowal-sie-adrian-zandberg-ktory-zapowiedzial-dalsze-dzialania/ar/c1-15193430

Mieszkańcy nie chcą żwirowni nad jeziorem Mausz. Sprawą zainteresował się Adrian Zandberg, który zapowiedział dalsze działania

Źródło
Opublikowano: 2020-09-22 21:14:04

Północ – idealny czas na nagranie podcastu

Adrian Zandberg:

Północ – idealny czas na nagranie podcastu 🙂

W Trójdzielni rozmawiamy o sprawiedliwych podatkach – jak zmniejszyć obciążenia dla niezamożnych i skutecznie opodatkować wielkie korporacje. A także o podatku od gigantów cyfrowych, podatkowych euro-pasożytach i o tym, kto z polskich polityków zrobił największy prezent rodzinie Kulczyków.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-21 23:26:10

Zandberg dla KP: Jesteśmy przygotowani na wybory

Adrian Zandberg:

Nie będę udawać, że kryzys na prawicy jakoś mnie szczególnie martwi. Rząd mniejszościowy oznaczałby, że Sejm przestaje być maszynką do głosowania. Skoro PiS nie ma samodzielnej większości, to nie będzie mógł przepychać ustaw tak, jak przez ostatnie lata.

Przy gabinecie mniejszościowym polityka w większym stopniu toczy się w Sejmie, bo żeby przegłosować ustawy, trzeba będzie do nich przekonać posłów. To wzmacnia lewicę. I to jest dobra wiadomość. Zła jest taka, że mamy ciągnącą się epidemię, ochronę zdrowia i gospodarkę w kłopotach. Rząd powinien zajmować się tym, żeby kryzys nie rzucił Polski na kolana. Tymczasem od wielu tygodni zajmuje się sam sobą.

Skoro rząd PiS-u nie ma czasu zająć się ważnymi sprawami, to dalej będzie to robić lewica. Bijemy się o sprawy, które są ważne dla naszych wyborców: o prawa pracowników, ochronę środowiska, nowoczesną gospodarkę. Nawet w realiach, w których PiS miał bezapelacyjną większość, udało nam się skutecznie załatwić kilka spraw. Wymusiliśmy dostęp do świadczeń dla pracowników na śmieciówkach. Nasza poprawka zagwarantowała, że pomoc dla firm nie utonie w kieszeniach prezesów. W ostatnich dniach zdarzyło się, jak wiadomo, sporo dobrych rzeczy, jeśli chodzi o ochronę zwierząt.

Tej jesieni przedstawimy kolejne projekty, między innymi wzmocnienie Inspekcji Pracy czy rentę wdowią. Jeśli faktycznie dojdzie do rządu mniejszościowego, to będzie nam łatwiej o nie walczyć.

https://krytykapolityczna.pl/…/zandberg-dla-kp-jestesmy-pr…/

Zandberg dla KP: Jesteśmy przygotowani na wybory

Krytyka Polityczna rozmawia z Adrianem Zandbergiem.

Źródło
Opublikowano: 2020-09-21 13:31:09

Kiedy prawica bierze się za łby i wyrywa sobie stołki spod siedzeń – my pracujemy nad konkretnymi rozwiązaniami. Nasze u

Adrian Zandberg:

Kiedy prawica bierze się za łby i wyrywa sobie stołki spod siedzeń – my pracujemy nad konkretnymi rozwiązaniami. Nasze ustawy omawiamy z naukowcami, związkami zawodowymi i organizacjami społecznymi.

Dziś "Polska Przyszłości" we Wrocławiu. Rozmawiamy o Polsce po pandemii. A za chwilę panel, w którym nasz plan dla ochrony zdrowia będzie prezentować dr Kaja Filaczyńska – działaczka Porozumienia Rezydentow i jedna z liderek dolnośląskiego Razem.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-19 11:12:20

Dziś w Sejmie miało miejsce założycielskie spotkanie Polsko-Palestyńskiej Grupy Parlamentarnej. Zostałem wybrany na jej

Adrian Zandberg:

Dziś w Sejmie miało miejsce założycielskie spotkanie Polsko-Palestyńskiej Grupy Parlamentarnej. Zostałem wybrany na jej współprzewodniczącego wraz z Ewa Kołodziej Poseł na Sejm RP (PO). To sytuacja bez precedensu. Po raz pierwszy na czele grupy staną dwie osoby. Wiceprzewodniczącymi Grupy zostali Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica), Joanna Frydrych (PO) i Tadeusz Woźniak (Zjednoczona Prawica).

W sprawę palestyńską jestem zaangażowany od lat. Zależało mi bardzo, aby na czele grupy parlamentarnej stanął przedstawiciel lewicy, bo to lewica zawsze stała w awangardzie walki o prawa Palestyńczyków. To lewica najgłośniej protestowała przeciwko brutalności i bezkarności państwa Izrael. Dlatego chciałbym zaprosić do współpracy pozaparlamentarne środowiska działające na rzecz pokoju, praw człowieka, wolnej i demokratycznej Palestyny.

Będę informował o bieżących działaniach i najbliższych planach grupy. Zapraszam do kontaktu!


Źródło
Opublikowano: 2020-09-16 16:55:18

Rusza Sejm! Dziś pierwsze wrześniowe posiedzenie. Dostałem od Was bardzo wiele wiadomości z pytaniami, jak będę dziś gło

Adrian Zandberg:

Rusza Sejm! Dziś pierwsze wrześniowe posiedzenie. Dostałem od Was bardzo wiele wiadomości z pytaniami, jak będę dziś głosować:

ZA zakazem hodowli zwierząt na futra i niehumanitarnego uboju zwierząt. Czas skończyć z tym barbarzyństwem!

PRZECIW ustawie 539, z oczywistych powodów. Prawa nie powinno się pisać pod konkretną osobę. Nie widzę powodu, żeby dawać urzędnikom publicznym tak szeroki immunitet.

Dziś, po długim oczekiwaniu, powołamy także oficjalnie Parlamentarną Grupę Polsko-Palestyńską.

A jutro – debata nad zmianami w budżecie. Rząd niestety uznał, że kryzys to dobry czas na rozdmuchiwanie wydatków zbrojeniowych. Na takie priorytety nie ma naszej zgody. Te pieniądze są potrzebne na ochronę zdrowia i pomoc dla osób, które tracą pracę!


Źródło
Opublikowano: 2020-09-16 10:20:45

Adrian Zandberg „RAZEM”: Na czym (nie) oszczędzać?

Adrian Zandberg:

– Dlaczego opozycja milczy? Przecież budżet się wali! – usłyszałem niedawno w radiu (mniejsza o to, w którym). Liberalni publicyści mieli poradę tę, co zwykle: walić bez litości, bo "PiS nas wpędza w długi". Faktycznie, w przyszłym tygodniu Sejm zajmie się finansami. Zmieniony budżet zawiera spory deficyt. Czemu więc nie podnosimy alarmu?

W największym skrócie – bo budżet państwa to nie to samo co budżet domowy. W państwie nie każdy deficyt jest zły. Trwa globalny kryzys, światowa gospodarka dusi się od koronawirusa. Po stronie państwa leży odpowiedzialność, żeby odpowiedzieć na kryzys zdrowotny, ekonomiczny i społeczny. Firma może zatrzymać działalność, rząd nie. Szkoły, szpitale i urzędy muszą funkcjonować, a to kosztuje. Dlatego praktycznie wszystkie światowe potęgi zwiększają deficyty. Obsesyjne trzymanie się w takich okolicznościach dyscypliny budżetowej to byłby niemądry dogmatyzm.

Czy to znaczy, że budżet przygotowany przez Morawieckiego jest dobry? Niestety nie. Problem nie polega jednak na tym, że Morawiecki wyda więcej niż uzyska z podatków – tylko na tym, na co je wyda. Czytając nową ustawę budżetową stopniowo nabrałem przekonania, że według Morawieckiego koronawirusa najlepiej będzie po prostu zastrzelić. Największy wzrost wydatków obejmuje bowiem wojsko i policję.

https://www.se.pl/…/adrian-zandberg-razem-na-czym-nie-oszcz…

Adrian Zandberg „RAZEM”: Na czym (nie) oszczędzać?

– Dlaczego opozycja milczy? Przecież budżet się wali! – usłyszałem niedawno w radiu (mniejsza o to, w którym). Liberalni publicyści mieli poradę tę, co zwyk…

Źródło
Opublikowano: 2020-09-13 08:54:27

Obejrzyj #StopFurChallenge

Adrian Zandberg:


Otwarte Klatki – organizacja, którą bardzo cenię – zapytały, co sądzę o ustawowym zakazie hodowli na futra. Nie mam najmniejszych wątpliwości, jak w tej sprawie zagłosować w Sejmie. Hodowla na futra to barbarzyństwo, które krzywdzi zwierzęta, ale i ludzi. Smród bijący od takich ferm powoduje, że mieszkanie w okolicy staje się nie do zniesienia. Mamy dwudziesty pierwszy wiek, dawno opanowaliśmy technologię produkcji sztucznych futer. Nie ma żadnego powodu, żeby to barbarzyństwo trwało nadal.

Zagłosuję za zakazem i będę do tego namawiać moje koleżanki i kolegów. A do zabrania głosu w tej sprawie zachęcam Daria Gosek-Popiołek, Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń.

#StopFurChallengeStopFurChallenge

Źródło
Opublikowano: 2020-09-12 15:43:16

W Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego interweniował poseł Adrian Zandberg. Interwencja dotyczyła sprawy szc

Adrian Zandberg:

W Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego interweniował poseł Adrian Zandberg. Interwencja dotyczyła sprawy szczecińskiego zabytkowego kina Kosmos, wyremontowanego dzięki niskooprocentowanej pożyczce z programu Jessica. Oprócz pożyczki deweloper otrzymał możliwość budowy na należącym do kina terenie biurowca, w zamian za co zobowiązał się, że w wyremontowanym obiekcie prowadzona będzie działalność kulturalna.

Województwo uznało umowę za zrealizowaną, chociaż istnieją wątpliwości co do tego, czy inwestor wywiązał się ze swoich obowiązków. Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez naszych działaczy, według umowy dewelopera z województwem wystawy, koncerty i warsztaty miały odbywać się w Kosmosie co najmniej przez trzy lata od momentu ukończenia projektu (2017). Przestrzeń pomiędzy kinem a biurowcem miała być w tym okresie wykorzystywana do podobnych celów, na przykład na kino letnie.

Biurowiec stoi ukończony od kilku lat, zarabiając pieniądze dla dewelopera, jednak społeczna część umowy zdaje się być niewypełniona. Wydarzenia w kinie organizowane są sporadyczne i rzadko towarzyszy im jakakolwiek forma promocji. Dziedziniec jeszcze niedawno był zagrodzony, a przez ogrodzenie widać było worki z cementem. Na kulturalnej mapie Szczecina Kosmos praktycznie nie istnieje.

Wszystko to prowadzi do pytania: czy województwo miało podstawy do uznania umowy za zrealizowaną i czy kino Kosmos rzeczywiście działa zgodnie z przeznaczeniem? Dzięki interwencji naszego posła, w ciągu 14 dni powinniśmy otrzymać odpowiedzi, którymi na pewno się z wami podzielimy.

[Na zdjęciu: Maria Serafinowicz ze szczecińskiego okręgu Lewicy Razem i poseł Adrian Zandberg składają pismo w siedzibie ZARR]


Źródło
Opublikowano: 2020-09-11 16:31:13

Sprawę kopalni torfu w gminie Czyże i wczorajszą interwencję poselską opisuje dziś m.in. Kurier Poranny. Podczas rozmów

Adrian Zandberg:

Sprawę kopalni torfu w gminie Czyże i wczorajszą interwencję poselską opisuje dziś m.in. Kurier Poranny. Podczas rozmów wójt zobowiązał się, że w sprawie kopalni dojdzie do konsultacji społecznych z prawdziwego zdarzenia. To dobrze! Warto wysłuchać głosu rolników i naukowców, którzy przestrzegają przed groźnymi konsekwencjami tej inwestycji.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-11 08:59:01

Dziś Czyże, powiat hajnowski. Tutejsza organizacja Razem Podlaskie stara się odwieść władze od pomysłu budowy kopalni to

Adrian Zandberg:

Dziś Czyże, powiat hajnowski. Tutejsza organizacja Razem Podlaskie stara się odwieść władze od pomysłu budowy kopalni torfu. Przeciwko kopalni protestują rolnicy, którzy obawiają się obniżenia poziomu wód i ruiny swoich gospodarstw. Naukowcy alarmują, że wydobycie torfu pogłębi na tych terenach problemy z suszą i może nieodwracalnie zniszczyć środowisko.

Dziś spotkałem się w tej sprawie z wójtem gminy Czyże, panem Jerzym Wasilukiem. Oprócz przedstawicieli podlaskiego Razem towarzyszyli mi rolnicy, a także prof. Wiktor Kotowski z UW – wybitny ekspert od terenów bagiennych. Mówiliśmy o zagrożeniach dla lokalnej społeczności, które spowoduje kopalnia i o alternatywach. Czyże to niezamożna gmina, która bardzo potrzebuje inwestycji – ale te inwestycje nie muszą mieć charakteru rabunkowego. Rozmawialiśmy m.in. o innowacyjnych sposobach wykorzystania bagien, które nie zniszczyłyby tego cennego zasobu przyrodniczego.

Wójt zobowiązał się dziś, że przeprowadzi w tej sprawie konsultacje społeczne z prawdziwego zdarzenia. Mam nadzieję, że niedługo do nich dojdzie, tak by radni podejmowali decyzję świadomi niewesołych konsekwencji, jakie spowoduje likwidacja mokradeł.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-10 17:26:02

Maszyniarki ze Szczecina od kwietnia bez pensji. Interwencja Zandberga

Adrian Zandberg:

Te panie znalazły się w bardzo trudnej sytuacji, zupełnie bez swojej winy. Pracodawca potraktował je w sposób, którego nikomu byśmy nie życzyli. Zostawił je z dnia na dzień, jak niepotrzebne maszyny. Od miesięcy funkcjonują w stanie zawieszenia, bez grosza w kieszeni, ani zatrudnione, ani zwolnione. To utrudnia im szukanie nowej pracy czy ubieganie się o świadczenia przedemerytalne. Inspekcja pracy naprawdę nie może w takiej sytuacji umywać rąk.

https://www.rp.pl/…/200909334-Maszyniarki-ze-Szczecina-od-k…

Maszyniarki ze Szczecina od kwietnia bez pensji. Interwencja Zandberga

Holendersko-belgijskie małżeństwo, właściciele szczecińskiego zakładu odzieżowego V*I*Production, w którym pracują maszyniarki ze znanych w przeszłości zakładów Odra, na początku kwietnia wyjechało z Polski, a od połowy maja w ogóle nie kontaktuje się z załogą firmy. Po spotkani…

Źródło
Opublikowano: 2020-09-10 07:03:36

Od kwietnia bez pensji. Tak wygląda sytuacja pań maszyniarek ze szczecińskiej szwalni V*I*Production. To załoga dawnej s

Adrian Zandberg:

Od kwietnia bez pensji. Tak wygląda sytuacja pań maszyniarek ze szczecińskiej szwalni V*I*Production. To załoga dawnej szczecińskiej Odry, kiedyś znanej na całą Polskę. Po dawnej tekstylnej potędze pozostały już tylko gruzy. Teoretycznie szwalnia dalej istnieje, nikt nie rozwiązał z paniami umów o pracę ani nie wystawił im świadectw pracy. Ale właściciele, państwo Jürgen Van Kammen i Dominique De Blieck, na wiele miesięcy zapadli się pod ziemię. Pretekstem był koronawirus, choć – jak mówiła mi dziś na spotkaniu załoga – w firmie od dawna nie działo się dobrze.

Panie maszyniarki zostały bez środków do życia. Wiele z nich jest w wieku przedemerytalnym. Przez to, że nie otrzymały świadectw pracy, nie mogą dostać należnych świadczeń socjalnych. Od miesięcy żyją w zawieszeniu, bez pieniędzy na życie, ani zatrudnione, ani bezrobotne.

Dziś interweniuję w tej sprawie na prośbę działaczek Razem Szczecin, które walczą o odzyskanie przez panie maszyniarki zaległych wynagrodzeń. Sprawę nagłaśniają także nasze okręgi zagraniczne w Belgii i w Holandii, gdzie znajduje się majątek właścicieli firmy.

Niestety, nie mogę pochwalić szczecińskiej inspekcji pracy. Zamiast realnej pomocy, choćby w zakresie należnych świadczeń, panie dostały od inspekcji zbywające listy. To nie jest w porządku. Zwróciłem się do Głównego Inspektora Pracy o wyjaśnienie tej sprawy.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-09 15:55:08

Dziś rocznica śmierci Marcina Kasprzaka. Socjalisty, dekarza, działacza robotniczego, który walkę z carskim zaborcą przy

Adrian Zandberg:

Dziś rocznica śmierci Marcina Kasprzaka. Socjalisty, dekarza, działacza robotniczego, który walkę z carskim zaborcą przypłacił życiem. 8 września 1905 r. został powieszony na stoku Cytadeli.

Wspólnie z Paulina Matysiak, Joanna Wicha oraz ekipą Razem z warszawskiej Woli odwiedziliśmy pomniki Kasprzaka. W stolicy mamy, o czym nie wszyscy wiedzą, dwa takie monumenty. Jeden z nich, niestety, znajduje się w dość marnym stanie. Wolska organizacja dzielnicowa Razem w Warszawie stara się o przywrócenie mu dawnej świetności. Mam nadzieję, że już niedługo uda się to zrobić!


Źródło
Opublikowano: 2020-09-08 18:18:30

Dziś pojawiłem się na manifestacji Extinction Rebellion. Przede wszystkim po to, by zadbać o prawa obywatelskie zatrzymy

Adrian Zandberg:

Dziś pojawiłem się na manifestacji Extinction Rebellion. Przede wszystkim po to, by zadbać o prawa obywatelskie zatrzymywanych demonstrantów – dostaliśmy sygnał, że policja trzyma grupę młodych ludzi w kordonie bez jasnej podstawy – ale nie tylko. Byłem tam także dlatego, że trudno o ważniejsze wyzwanie niż kryzys klimatyczny. Jeśli go nie zatrzymamy, kolejne pokolenia będą żyć w świecie gorszym niż nasz. W Razem uważamy, że energetykę węglową powinniśmy zastąpić energetyką atomową i odnawialnymi źródła energii. Naprawdę nie ma już czasu, żeby zwlekać!


Źródło
Opublikowano: 2020-09-07 19:59:03

6 września mija rocznica powołania Robotniczej Brygady Obrony Warszawy. We wrześniu 1939 roku tysiące socjalistów i zwią

Adrian Zandberg:

6 września mija rocznica powołania Robotniczej Brygady Obrony Warszawy. We wrześniu 1939 roku tysiące socjalistów i związkowców, zwołanych przez Polską Partię Socjalistyczną, broniły stolicy przeciwko hitlerowcom.

To historia nie przypadkiem rzadko wspominana przez IPN. Rola socjalistów obronie stolicy jest niewygodna. Brygada walczyła przeciwko faszyzmowi, o Polskę niepodległą i sprawiedliwą społecznie – aż do kapitulacji miasta. Kiedy się formowała, wielu z tych, którzy przed wojną odmawiali lewicy patriotyzmu, w Warszawie już nie było. Wybrali ucieczkę.

Dziś, przed dawną siedzibą redakcji Robotnika, gdzie mieścił się punkt rekrutacyjny Brygady, oddaliśmy hołd pamięci obrońców stolicy.Źródło
Opublikowano: 2020-09-06 17:53:43