W drodze z Konina do Opola czytam Wyborczą o „problemach klasy średniej” i myślę

Adrian Zandberg:

W drodze z Konina do Opola czytam Wyborczą o „problemach klasy średniej” i myślę, że mamy w 🇵🇱 niezły mętlik pojęciowy. 35 tysięcy na miesiąc, lokale inwestycyjne i urlop na Seszelach – to nie jest nawet blisko średniej. Polscy średniacy jadą ze mną w przedziale. I mają nieco inne problemy.

Źródło
Opublikowano: 2022-06-30 17:51:49

Idą ciężkie miesiące. Polska potrzebuje dziś pieniędzy z UE bardziej, niż kiedyk

Adrian Zandberg:


Idą ciężkie miesiące. Polska potrzebuje dziś pieniędzy z UE bardziej, niż kiedykolwiek dotąd. To są pieniądze na transformację energetyczną, na mieszkania, na szpitale. Ludzie – tak jak tu, w Koninie – czekają na te środki. Sygnały z Brukseli niestety znów są złe. Domagamy się, żeby rząd zamknął w końcu spór o sądy. Ile jeszcze Polska ma na to czekać?!


Źródło
Opublikowano: 2022-06-30 16:53:35

Rusza Lato z Razem!

Adrian Zandberg:


Rusza Lato z Razem! 😎

W najbliższych dniach odwiedzę Konin, Opole, Bielsko-Białą oraz Błonie w ramach naszego corocznego Lata z Razem! 🙂 W tym roku przygotowaliśmy dla Was wiele paneli, spotkań i imprez. Koniecznie śledźcie nasze konta w mediach społecznościowych, gdzie znajdziecie informacje o kolejnych wydarzeniach.

Chcemy porozmawiać z Wami o naszych planach, projektach ustaw, pomysłach na nowoczesną, sprawiedliwą społecznie Polskę. Do zobaczenia!

🌞 Konin
30 czerwca o 14:45, Plac Wolności – spotkanie na Trasie Lewicy „Bezpieczna Rodzina”
-> https://www.facebook.com/events/398182995664700/

🌞 Opole
1 lipca – spotkanie ze związkowcami

🌞 Bielsko-Biała
2 lipca o 12:00, ul. Barlickiego 22 (Biuro Partii Razem)
Panel Dyskusyjny: Organizacje pracownicze w zderzeniu z kapitalizmem. Co może pójść nie tak? -> https://www.facebook.com/events/705486423882811/

🌞 3 lipca o 16:00, Bielski Marsz Równości
https://www.facebook.com/events/557921962668391

🌞 Błonie
4 lipca

Źródło
Opublikowano: 2022-06-30 09:59:35

Zandberg rozmawiał z zarządem Orlenu. „Mówili, że ceny są oderwane od rzeczywistości i stąd zyski”

Adrian Zandberg:


Kilka tygodni temu weszliśmy z Magdalena Biejat na kontrolę do Orlenu. Zarząd spółki przyznał, że ceny benzyny na stacjach są oderwane od realnych kosztów jej wytworzenia. W tej sytuacji Orlen oczywiście ma rekordowe zyski.

Zaproponowaliśmy uczciwe rozwiązanie. Nie będę opowiadać bajek, że benzyna może od jutra kosztować 5 zł, ale firma może o około 1 zł się posunąć. Usłyszeliśmy wtedy ataki, że to, co proponujemy, jest niemożliwe. Minęło kilka tygodni i okazało się, że Orlen jednak może się posunąć z cen, o 40 gr. Naszym zdaniem Orlen może zejść z ceną o złotówkę. I powinien to zrobić.

Skarb Państwa ma narzędzia, żeby wpłynąć na politykę tej spółki. Żeby była jasność, to nie jest tylko Orlen, który wykorzystuje sytuację, żeby pchać w górę zyski, bo robią tak spółki paliwowe w wielu krajach na świecie. Na to trzeba reagować. Rząd jest od tego, żeby w takiej sytuacji działać, poskromić dużych graczy i zadbać o interesy zwykłych ludzi.

Zandberg rozmawiał z zarządem Orlenu. „Mówili, że ceny są oderwane od rzeczywistości i stąd zyski”

Źródło
Opublikowano: 2022-06-29 20:01:45

Współpraca przy budowie wiatraków offshore, opodatkowanie nadzwyczajnych zysków

Adrian Zandberg:


🇵🇱🇩🇰 Współpraca przy budowie wiatraków offshore, opodatkowanie nadzwyczajnych zysków korporacji paliwowych, przygotowania do trudnej zimy, ale też uwolnienie Ukrainy od ciężaru długu zagranicznego i bezpieczeństwo Bałtyku – o tym rozmawialiśmy dziś z delegacją duńskiego Folketingu w ramach Polsko-Duńskiej Grupy Parlamentarnej.

Relacje z krajami skandynawskimi bywały zaniedbywane. Niesłusznie. To partnerzy, z którymi mamy wspólne interesy i które – tak jak lewicowy duński rząd – świetnie rozumieją zagrożenie dla pokoju ze strony dyktatur, takich jak putinowska Rosja. Lewica rozbuduje współpracę ze Skandynawią – zarówno gospodarczą i naukową, jak obronną.
Źródło
Opublikowano: 2022-06-29 16:58:19

Wyrzucanie z pracy za działalność związkową to plaga ostatnich miesięcy – Amazon

Adrian Zandberg:


Wyrzucanie z pracy za działalność związkową to plaga ostatnich miesięcy – Amazon, mBank, Netia czy Genpact to tylko pierwsze z brzegu przykłady. Ten proceder należy ukrócić.

Dziś razem z Maciej Konieczny wziąłem udział w demonstracji zorganizowanej przez organizacje związkowe pod ministerstwem sprawiedliwości – zorganizowana działalność związkowa to jedna z koniecznych dróg walki o prawa pracownicze. Jako Razem wspieramy pracownikow w tej walce. Dlatego złożyliśmy w sejmie projekt ustawy, który ma ukrócić proceder nielegalnego zwalniania związkowców z pracy.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Konfederacja Pracy
Niezależny Związek Zawodowy Pracowników mBank S.A.
Wolny Związek Zawodowy „Jedność Pracownicza”
Komisja Krajowa WZZ „Sierpień 80”

Źródło
Opublikowano: 2022-06-27 20:45:08

Zandberg: Powrót do węgla jest nie tylko szkodliwy dla klimatu. Jest też nierealny

Adrian Zandberg:


Jesteśmy opozycją racjonalną. W sprawie budowy elektrowni jądrowych rząd dostanie nasze wsparcie. Natomiast tam, gdzie robi głupoty, tam, gdzie ustępuje negacjonistom klimatycznym – będziemy go ostro krytykować. Powrót do węgla – wbrew temu, co sufluje część prawicy – jest nie tylko szkodliwy dla klimatu. Jest też nierealny.

W Razem uważamy, że docelowy miks energetyczny należy oprzeć na atomie, słońcu, wietrze oraz pozyskiwanym w sposób zrównoważony biometanie. Na dłuższą metę, jeżeli nie chcemy, żeby zabrakło energii w gniazdkach, trzeba będzie uniezależnić Polskę od paliw kopalnych. Bez tego każde zawirowanie na rynkach będzie rzucało pół kraju na kolana.

Zandberg: Powrót do węgla jest nie tylko szkodliwy dla klimatu. Jest też nierealny

Źródło
Opublikowano: 2022-06-27 17:55:54

Zandberg: Sceptycznie patrzę na ekscytację reaktorami SMR, którą przejawia minister Sasin [WYWIAD]

Adrian Zandberg:


Dobrze, że ruszy w końcu program jądrowy. Lepiej późno niż wcale, bo dużego atomu – stabilnej bazy systemu – potrzebujemy w Polsce „na wczoraj”. Sceptycznie patrzę natomiast na ekscytację mikroreaktorami modułowymi, którą zapałał minister Sasin. Potrzebujemy doświadczonych partnerów i realistycznych rozwiązań, które już istnieją. Rzucanie pieniędzmi spółek skarbu państwa w start-upy, które niczego nigdy nie zbudowały, realnej elektrowni nie zastąpi. Wolałbym zobaczyć te środki zainwestowane w duży atom.

Zandberg: Sceptycznie patrzę na ekscytację reaktorami SMR, którą przejawia minister Sasin [WYWIAD]

Źródło
Opublikowano: 2022-06-27 13:56:15

Zandberg: Na opozycji nie ma króla

Adrian Zandberg:


„Dziś wszyscy uważamy za normalne, że państwo buduje drogi. Zrzucamy się w formie podatków na to, żeby samochodami dało się wszędzie dojechać. Czy samochody są ważniejsze od ludzi? My uważamy, że dach nad głową jest prawem człowieka. Dlatego państwo powinno wziąć odpowiedzialność za budowę mieszkań czynszowych. To właśnie lewica rozumie pod hasłem „mieszkanie prawem, nie towarem”.

Jak Pan wie, Platforma za swoich poprzednich rządów wolała dopłaty do kredytów. Mówię od razu, żeby nie było niedopowiedzeń: nie zgodzimy się na taki powrót do przeszłości, bo to w praktyce przelewanie środków publicznych do deweloperki i sektora bankowego. Obydwie te branże mają w Polsce aż za dobrze – naprawdę nie ma potrzeby, żeby ich jeszcze bardziej rozpieszczać. Wystarczy spojrzeć na ich wyniki, marże, miliardowe zyski.

Trzeba porzucić złudzenie, że problem mieszkaniowy rozwiążą prywatni deweloperzy. Jedynym realistycznym sposobem, żeby zatrzymać galopujące ceny i zapewnić wszystkim dach nad głową, jest państwowy program budowy mieszkań na wynajem z regulowanym czynszem”.

Dziś w Interia spora rozmowa o mieszkaniach, czasie pracy, świeckim państwie, energetyce jądrowej. A także o tym, do jakiego rządu Razem jest gotowe wejść i za jaką politykę wziąć odpowiedzialność.

Zandberg: Na opozycji nie ma króla

Źródło
Opublikowano: 2022-06-25 10:47:05

Dziś spotkanie z pracownikami Danfossu w Grodzisku Mazowieckim. Trwa tu spór zbi

Adrian Zandberg:


Dziś spotkanie z pracownikami Danfossu w Grodzisku Mazowieckim. Trwa tu spór zbiorowy. Firma ma doskonale wyniki, ale nie chce na serio porozmawiać o podwyżkach. Liczę, że polski zarząd usiądzie do poważnych rozmów z pracownikami zrzeszonymi w KMZ OZZ Inicjatywa Pracownicza w Danfoss Poland. Będę w tej sprawie interweniować – także w centrali firmy.


Źródło
Opublikowano: 2022-06-24 18:58:27

Niemcy ponownie włączą elektrownie węglowe. Trudno o bardziej wymowny symbol ban

Adrian Zandberg:

Niemcy ponownie włączą elektrownie węglowe. Trudno o bardziej wymowny symbol bankructwa Energiewende.

Równoczesne uruchamianie węglówek i wyłączanie elektrowni jądrowych to krok bardzo zły, nie do obrony.

Fala upałów, która towarzyszy decyzji Berlina, to smutna zapowiedź przyszłości. Polityka musi być realistyczna. Ale wymiana atomu na węgiel to nie jest realizm. To brak odpowiedzialności za przyszłość.

Źródło
Opublikowano: 2022-06-20 07:36:11

Badania społeczne pokazują, że za rok PiS pożegna się z władzą. Najwyższy czas,

Adrian Zandberg:


Badania społeczne pokazują, że za rok PiS pożegna się z władzą. Najwyższy czas, żebyśmy zaczęli poważnie rozmawiać o tym, jaka ma być Polska później.

W sobotę o 11:00 konwencja Razem. Będziemy mówić o tym, jak powinna wyglądać Polska po PiSie.

Bądźcie z nami – Razem – gotowi na jutro!Źródło
Opublikowano: 2022-06-17 09:36:22

Biden oskarżył koncerny naftowe o celowe podwyższanie cen paliw

Adrian Zandberg:


Wczoraj w Polsacie mówiłem o obscenicznych zyskach korporacji paliwowych, które trzeba ograniczyć. Jeśli koncerny takie jak Orlen nie ograniczą swoich apetytów, grozi nam spirala marżowo-cenowa i zwiększenie inflacji. Usłyszałem w odpowiedzi zgodny chór liberałów i pisowskich pieczeniarzy, że „Zandberg to radykał”.

Joe Biden to też „radykał”?

Biden oskarżył koncerny naftowe o celowe podwyższanie cen paliw

Źródło
Opublikowano: 2022-06-16 08:43:18

Adrian Zandberg o przeszłości. „Nie warto do niej wracać”. „RAZEM!!!”

Adrian Zandberg:


Rządy PiSu skończą się wraz z najbliższymi wyborami. Badania nie dają im szans na utrzymanie samodzielnej władzy. Skłócenie Polski z resztą Europy, atak na kobiety, zdewastowana edukacja, zagłodzona budżetówka, bezradność w sprawie drożyzny – to aż nadto, żeby Polacy odesłali prawicę do opozycji. I dobrze! Ale chcę powiedzieć bardzo jasno: nie pozwolimy na powrót do przeszłości. Po wyborach trzeba będzie pchnąć Polskę do przodu, zbudować nowoczesne, świeckie państwo dobrobytu. Jeżeli komuś się marzy powrót do epoki Gronkiewicz-Waltz i Balcerowicza – do śmieciówek, eksmisji, złodziejskiej reprywatyzacji, czapkowania przed biskupami i cięć kosztem najsłabszych – to uprzejmie informuję, że lewica do tego ręki nie przyłoży.

Adrian Zandberg o przeszłości. „Nie warto do niej wracać”. „RAZEM!!!”

Źródło
Opublikowano: 2022-06-11 12:38:02

Nie dla honorowego obywatelstwa Warszawy dla Hanny Gronkiewicz-Waltz!

Adrian Zandberg:


Nie dla honorowego obywatelstwa Warszawy dla Hanny Gronkiewicz-Waltz!


Źródło
Opublikowano: 2022-06-09 09:10:04

Adrian Zandberg nie ma złudzeń: 500 plus topnieje. „RAZEM!”

Adrian Zandberg:

Waloryzacja 500+ to nie jest łaska i nie powinna być dawana przez polityków z łaski. To wypełnienie obietnicy, którą rodzice dostali od państwa. 500+ powinno być waloryzowane co roku, tak samo, jak emerytury. Niezależnie od tego, kto rządzi.

Adrian Zandberg nie ma złudzeń: 500 plus topnieje. „RAZEM!”

Źródło
Opublikowano: 2022-06-04 19:15:34

Na każdym kroku słyszę od młodych ludzi: “Pracuję, ale nigdy w życiu nie będzie

Adrian Zandberg:


Na każdym kroku słyszę od młodych ludzi: “Pracuję, ale nigdy w życiu nie będzie mnie stać na mieszkanie. Jak założyć rodzinę, zdecydować się na dziecko?“ Państwo powinno pomóc młodym, zainwestować w mieszkania na wynajem! Mamy do czynienia z potężnym kryzysem społecznym o charakterze pokoleniowym. Młodzi ludzie pracują, ale mają dochody za niskie, żeby wziąć kredyt na mieszkanie. Państwo musi wziąć odpowiedzialność. Nie można już dłużej czekać.

Pozwoliliśmy, żeby mieszkania były traktowane jak towar spekulacyjny. Pozwoliliśmy, żeby międzynarodowe fundusze spekulowały, podnosząc ceny dla zwykłych ludzi. Rozplenił się najem krótkoterminowy, niszczący centra miast. To trzeba w końcu naprawić.


Źródło
Opublikowano: 2022-05-28 21:45:57

Ile Orlen zarabia na benzynie? Ile z ceny, ktorą klienci placą na stacji, na sta

Adrian Zandberg:


Ile Orlen zarabia na benzynie? Ile z ceny, ktorą klienci placą na stacji, na stacji to marża? Poszliśmy dziś z kontrolą poselską do siedziby firmy. Dostaliśmy kawę, ciasteczka (całkiem smaczne!), obietnicę spotkania z p. Obajtkiem – ale dokumentów finansowych póki co nie dostaliśmy.

Nie odpuścimy tej sprawy. Polacy mają prawo wiedzieć, ile Orlen kasuje marży. I dlaczego benzyna na stacji drożała szybciej niż ropa na światowym rynku.


Źródło
Opublikowano: 2022-05-27 12:08:54

Interwencja na Orlenie ws cen paliw

Adrian Zandberg:


Interwencja na Orlenie ws cen paliw


Źródło
Opublikowano: 2022-05-27 11:13:15

Najwyższy czas wezwać naprawdę pana Obajtka na dywanik i zapytać o realną wyso

Adrian Zandberg:📢 Najwyższy czas wezwać naprawdę pana Obajtka na dywanik i zapytać o realną wysokość marż. Proszę państwa, grozi nam dzisiaj realnie spirala marżowo-cenowa, bo korporacje wykorzystały okazję i narzuciły wysokie marże. Niektóre wręcz bezczelnie się tym chwalą – Adrian Zandberg


Źródło
Opublikowano: 2022-05-27 07:46:38

Za galopujące ceny najmu mieszkań odpowiada miedzy innymi bezczynność rządzących

Adrian Zandberg:


Za galopujące ceny najmu mieszkań odpowiada miedzy innymi bezczynność rządzących – i to od wielu kadencji. Jest na to rozwiązanie. Czas na publiczny program budowy mieszkań. Młodzi ludzie nie mogą gnieździć się już dłużej w klitkach, dla niepoznaki zwanych „mikroapartamentami”.


Źródło
Opublikowano: 2022-05-26 21:43:17

Matysiak: Polska potrzebuje co najmniej trzech elektrowni jądrowych (ROZMOWA) – BiznesAlert.pl

Adrian Zandberg:

Potrzebujemy w Polsce elektrowni jądrowej, a w zasadzie kilku: co najmniej trzech jednej na północy kraju, a drugiej w Bełchatowie. Partia Razem jednoznacznie opowiada się za energetyką jądrową wspierającą odnawialne źródła energii.

Matysiak: Polska potrzebuje co najmniej trzech elektrowni jądrowych (ROZMOWA) – BiznesAlert.pl

Źródło
Opublikowano: 2022-05-26 10:19:03