Zachęcamy do poparcia projektu dotyczącego skrócenia czasu pracy!

Adrian Zandberg:


📢 Zachęcamy do poparcia projektu dotyczącego skrócenia czasu pracy!

1766 – tyle godzin średnio spędzamy w pracy. To najwięcej w całej Europie!

Projekt poprzeć można na stronie internetowej: https://pracujmykrocej.pl

👉 Partia Razem i Klub Parlamentarny Lewicy w najbliższym czasie zgłaszać będą flagowy projekt ustawy partii Razem o skróceniu czasu pracy do 35 godzin tygodniowo.

👉 Polska jest 2. krajem w Europie (po Grecji) jeśli chodzi o realny czas pracy osób zatrudnionych na pełen etat, który wynosi 40,7h w tygodniu. Dlatego chcemy aby Polacy pracowali krócej bez obniżki wynagrodzenia i żeby dzień pracy nie był dłuższy niż 8 godzin.

📢 Skrócony czas pracy to jednoznaczny zysk dla pracowników. Pokazał to pilotaż przeprowadzony w Islandii w latach 2015-2019. Dotyczył 1 proc. pracowników i okazał się takim sukcesem, że na krótszy czas pracy przeszło 86 % z nich. Dzięki krótszemu czasowi pracy pracownicy mają więcej czasu na życie rodzinne, wychowywanie i opiekę nad dziećmi. Więcej czasu mogą poświęcić na edukację, wolontariat, zwiększanie swoich kompetencji zawodowych, a mężczyźni wykazują większe zaangażowanie w wychowywanie dzieci.


Źródło
Opublikowano: 2022-08-05 18:04:59

Wyścig rządu i opozycji na propozycje ws. kryzysu energetycznego

Adrian Zandberg:


„Politycy partii Razem zwrócili się też z apelem do niemieckiego rządu z propozycją wydzierżawienia przez Polskę przeznaczonych do zamknięcia niemieckich elektrowni atomowych. – Zdajemy sobie sprawę, że to jest trudny postulat. Ale istnienie tego w przestrzeni publicznej to nagłośnienie absurdu sytuacji, która ma miejsce w Niemczech – mówił pod koniec lipca poseł Maciej Konieczny’.

Dziś w Rzepie m.in. o naszych propozycjach dotyczących dodatku grzewczego i energetyki.

Wyścig rządu i opozycji na propozycje ws. kryzysu energetycznego

Źródło
Opublikowano: 2022-08-03 10:09:40

W tym roku rocznica Powstania Warszawskiego będzie szczególna. Coraz mniej jest

Adrian Zandberg:



W tym roku rocznica Powstania Warszawskiego będzie szczególna. Coraz mniej jest wśród nas świadków tych wydarzeń – śmierci i odbudowy Stolicy.
W tym roku są za to wśród nas uchodźcy, którzy często doświadczyli jak ich miasta padają ofiarą bestialskiej agresji.

Nie chcemy by tak jak wiosną syreny obudziły w nich traumatyczne wspomnienia. Dlatego dzielimy się z nimi historią Powstania Warszawskiego i nadzieją na to, że zwycięstwo i odbudowa są możliwe.

[treść wystąpienia w języku polskim i ukraińskim w komentarzu]


Źródło
Opublikowano: 2022-07-30 18:40:28

Zandberg oskarża Morawieckiego. Poszło o węgiel. „RAZEM!!!”

Adrian Zandberg:


Rządzącym nie udało się stworzyć rezerw węgla, nie ma gwarancji na to, że surowiec dojedzie. Rząd poddał się w sprawie regulacji rynku i ograniczenia spekulacji na cenach. Dopłaty do ogrzewania dostaną dalece nie wszyscy potrzebujący. Z dodatku węglowego wykluczono wszystkie rodziny, które grzeją się centralnym czy piecami gazowymi. Jeszcze można to naprawić, ale czasu jest coraz mniej.

Sytuacja jest obiektywnie trudna. Nie jest łatwo poradzić sobie z wojną, kryzysem paliwowym i impulsami inflacyjnymi, które wywołały przeciążone, porwane łańcuchy dostaw. Żeby w tych warunkach nie polec, trzeba być uważnym. Tej uwagi, tak jak i wyobraźni, rządzącym zabrakło.

Zapytaliśmy rząd czy wciąż sprzedajemy węgiel, m.in. do Czech i Niemiec. Czy skorzystano z klauzul, żeby czasowo wstrzymać wywóz? Jeśli nie, to czy rząd chce z tych możliwości skorzystać? Co jest ważniejsze – zyski spółek czy bezpieczeństwo polskich rodzin? Czekamy na odpowiedź. Mam nadzieję, że przyjdzie szybciej niż węglowy „plan” premiera Morawieckiego.

Zandberg oskarża Morawieckiego. Poszło o węgiel. „RAZEM!!!”

Źródło
Opublikowano: 2022-07-30 14:39:25

Aby realnie odejść od węgla, potrzebujemy w Polsce nowoczesnego miksu energetycz

Adrian Zandberg:


Aby realnie odejść od węgla, potrzebujemy w Polsce nowoczesnego miksu energetycznego. Energetyka jądrowa + odnawialne źródła energii to przyszłość!


Źródło
Opublikowano: 2022-07-29 17:40:46

Dlaczego wciąż eksportujemy węgiel? Doraźne zyski spółek nie mogą być ważniejsze

Adrian Zandberg:


Dlaczego wciąż eksportujemy węgiel? Doraźne zyski spółek nie mogą być ważniejsze niż ciepłe kaloryfery zimą w polskich domach. Dziś, w tej nadzwyczajnej sytuacji, eksport węgla energetycznego to duże ryzyko. Państwo ma narzędzia, by go czasowo wstrzymać.

Dziś w Wałbrzychu mówiliśmy o interpelacji Razem w tej sprawie. Chcemy dowiedzieć się od ministerstwa, jak dokładnie wygląda dziś struktura eksportu i co ministerstwo zrobiło, żeby działalność spółek nie podkopywała bezpieczeństwa energetycznego kraju.


Źródło
Opublikowano: 2022-07-29 11:19:58

Lewica jest po to, żeby nie trzeba było bać się o jutro. Tu, w Tarnowie, wielu l

Adrian Zandberg:


Lewica jest po to, żeby nie trzeba było bać się o jutro. Tu, w Tarnowie, wielu ludzi boi się, co będzie po PiSie. Zapowiadam: nie pozwolimy na powrót do płacenia 5 złotych za godzinę, na okrojenie 500+, na cięcia socjalne. Silna lewica to gwarancja bezpieczeństwa socjalnego.

Lewica to państwo mądrze opiekuńcze. Państwo, które nie zostawia potrzebujących. Dlatego domagamy się zmiany dodatku węglowego, który zostawił miliony ludzi bez wsparcia. To jest postawione na głowie, że milioner dostanie dodatek na piec węglowy w swojej daczy, a emerytka, która ma w mieszkaniu centralne ogrzewanie, zostanie bez pomocy. To trzeba naprawić na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Skąd wziąć pieniądze na tę pomoc? Z podatku od nadzwyczajnych zysków koncernów paliwowo-energetycznych, które mają dziś gigantyczne nadwyżki. Kiedy większość traci, oni świetnie zarabiają na drożyźnie.

Źródło
Opublikowano: 2022-07-28 11:06:13

Dziś z Razem Podwarszawski odwiedziliśmy pruszkowski Żbików. Rozmawiamy o rosnąc

Adrian Zandberg:


Dziś z Razem Podwarszawski odwiedziliśmy pruszkowski Żbików. Rozmawiamy o rosnących kosztach ogrzewania. Drożeją wszystkie źródła ciepła, zimą uderzą w ludzi podwyżki CO. Trzeba pomóc tym rodzinom, które same nie dadzą sobie rady. Dlatego zamiast dodatku węglowego proponujemy taki, który obejmie potrzebujących wsparcia, niezależnie od tego czym ogrzewają mieszkanie.





Źródło
Opublikowano: 2022-07-27 13:10:26

Jak ogrzać się chrustem w bloku? Zastanawia się Adrian Zandberg „Razem”

Adrian Zandberg:


Złośliwi twierdzą, że na prawicy trwa jakiś perwersyjny konkurs, kto najbardziej wkurzy wierny elektorat. Prawda jest chyba bardziej prozaiczna. Przyszły gorsze czasy, więc prawica się pogubiła. Wcześniej mieli sporo szczęścia, bo trafili na świetną koniunkturę gospodarczą. Prężyć się do kamer i dumnie oznajmiać: „to nasza zasługa”, nie było trudno. Ale ten czas ewidentnie się skończył. Gospodarka zsuwa się w stagnację, drożyzna uderza szczególnie mocno w biedniejsze rodziny. Na dodatek rząd zaspał w sprawie importu węgla, ceny eksplodowały, opału na składach nie ma.

Rządzący miotają się od ściany do ściany. W Sejmie co posiedzenie przyjmujemy kolejne ustawy ratunkowe. Tym razem rząd przyniósł do parlamentu dodatek węglowy. Rodziny, które grzeją się węglem, mają dostać 3 tys. zł, żeby przetrwać zimę. Pozostaje parę problemów. Czy węgiel będzie można w ogóle kupić? Polska nie stworzyła rezerwy, więc nie wiadomo, w jaki sposób węgiel miałby się pojawić w pustych składach. Przy obecnych cenach 3 tys. nie wystarczą na ogrzanie domów nawet do stycznia. Wreszcie – firmy handlujące węglem zwietrzyły okazję i ostro podbijają ceny.

Dodatek to rozwiązanie dziurawe. Nie rozwiąże problemu spekulacji węglem ani niedoborów. Ale jeśli już rząd koniecznie chce iść tą drogą, to dodatek powinien trafić do wszystkich potrzebujących. Zamiast pomagać tylko tym, którzy grzeją się określonym rodzajem pieca, lepiej było wprowadzić kryterium dochodowe. To byłoby jakkolwiek sprawiedliwe. Skąd wziąć pieniądze? Choćby z opodatkowania koncernów paliwowo-energetycznych, które pasą się na kryzysie i mają gigantyczne zyski. Zaproponowaliśmy takie rozwiązanie, ale rząd je odrzucił. Efekt będzie taki, że zimą większość polskich rodzin zostanie bez pomocy.

https://polityka.se.pl/wiadomosci/jak-ogrzac-sie-chrustem-w-bloku-zastanawia-sie-adrian-zandberg-razem-aa-aPPr-dKTG-QRgT.html

Jak ogrzać się chrustem w bloku? Zastanawia się Adrian Zandberg „Razem”

Źródło
Opublikowano: 2022-07-23 15:13:44

Adrian Zandberg:



Źródło
Opublikowano: 2022-07-22 17:35:35

Spłata ukraińskiego długu odroczona!

Adrian Zandberg:


Spłata ukraińskiego długu odroczona!

Ukraiński rząd zwrócił się wczoraj z wnioskiem o odroczenie terminu spłaty zagranicznego długu, który jest olbrzymim obciążeniem ukraińskiego budżetu – przed wojną jego obsługa sięgała nawet 1/3 budżetu całego kraju. Dzisiaj wiemy już, że rządy państw zachodu zgodziły się odroczyć termin spłaty kolejnej raty do końca roku 2023. Ta dobra wiadomość to spełnienie postulatu, jaki od miesięcy podnosił ukraiński Socjalny Ruch (Соціальний рух), partia Razem, i nasi partnerzy z europejskiej lewicy – dzięki tej decyzji Ukraina będzie mogła skuteczniej bronić się przed rosyjską inwazją.

Ukraina zdolna do tego, żeby stać na własnych nogach, będąca w stanie zapewnić swoim obywatelkom i obywatelom normalne warunki życia po tej wojnie, to jest bezpieczna i silna Polska. Bardzo dobrze, że Klub Paryski zdecydował się na to, żeby wysłuchać apeli o odroczenie długu. Ale to tylko pierwszy krok – za państwami muszą pójść banki i prywatne instytucje finansowe, bo część z nich nadal oczekuje, że walcząca Ukraina będzie im wysyłała ostatnie euro. To nie w porządku w momencie, w którym Ukraina broni się przez barbarzyńskim najazdem. Europa ma wobec Ukrainy wielkie moralne zobowiązanie. Dobrze by było, dyby nie skończyło się na górnolotnych deklaracjach europejskich polityków.

Po wojnie Ukraina będzie potrzebowała wsparcia od zachodu. Nie mogą to być kredyty na paskarskich warunkach, wpędzające Ukrainę w korkociąg zadłużenia – Europa musi w tym przypadku porzucić logikę doraźnego finansowego zysku. To musi być konkretna, bezpośrednia pomoc finansowa na całościową odbudowę szkół, szpitali, mieszkań i miejsc pracy.


Źródło
Opublikowano: 2022-07-21 16:11:52

Dzień kończymy z Daria Gosek-Popiołek, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Katarzyna U

Adrian Zandberg:


Dzień kończymy z Daria Gosek-Popiołek, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Katarzyna Ueberhan interwencją. Udało się zatrzymać nielegalną eksmisję samotnej matki wychowującej dziecko z niepełnosprawnością.

Na szczęście wezwana policja wykazała się profesjonalizmem. To warte wspomnienia, bo nie zawsze tak jest.

Jesteśmy posłami także po to, żeby w podobnych sytuacjach mediować. Kontakty do naszych biur poselskich znajdziecie na stronach sejmu. Prawo do dachu nad głową to prawo człowieka.

Państwo i samorządy mają obowiązek, żeby ten dach nad głową zapewnić. Żeby takich sytuacji było jak najmniej, musimy budować lokale komunalne.


Źródło
Opublikowano: 2022-07-20 23:29:48

Program Polskiej Energetyki Jądrowej to jeden z największych projektów infrastru

Adrian Zandberg:


Program Polskiej Energetyki Jądrowej to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w Polsce. Jest niezbędny, żeby przeprowadzić transformację energetyczną i odejść od paliw kopalnych. Jego sprawna realizacja, wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii, jest konieczna by Polkom i Polakom zapewnić tanią energię elektryczną oraz zmniejszyć zależność Polski od importu surowców energetycznych.

Niestety wydaje się, że nie ma realnej woli jego realizacji. Można mieć wątpliwości czy w ogóle jest on prowadzony w sposób przemyślany i planowy. Wewnątrz Rady Ministrów można zaobserwować alarmujący chaos, brak współpracy pomiędzy Ministerstwem Klimatu i Środowiska, a Pełnomocnikiem Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej i podległą mu spółką Polskie Elektrownie Jądrowe,. Do tego dochodzą także próby uruchomienia przez Ministerstwo Aktywów Państwowych planu budowy reaktorów SMR, konkurencyjnego względem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, opartego na niezbudowanych nigdzie na świecie konstrukcjach.

W Razem wiemy, że dla sprawiedliwej transformacji energetycznej opartej na odnawialnych źródłach energii i atomie nie ma alternatywy. Dlatego zwróciliśmy się dziś wspólnie z Magdalena Biejat, Daria Gosek-Popiołek, Paulina Matysiak, Adrian Zandberg i Marcelina Zawisza do Mateusza Morawieckiego z bardzo szczegółowymi pytaniami dotyczącymi funkcjonowania PPEJ i jego realizacji. Czasu mamy coraz mniej!

Za pomoc w przygotowaniu interpelacji dziękuję naszym ekspertom i ekspertkom z działającego w Razem koła ds. energetyki.
Pełną listę pytań, które skierowaliśmy do premiera Morawieckiego znajdziecie w komentarzu.


Źródło
Opublikowano: 2022-07-18 18:57:38

Lato z Razem nie zwalnia!

Adrian Zandberg:


Lato z Razem nie zwalnia! 🌞
Na wakacyjnej trasie Razem kolejne miejsca na mapie Polski – Lublin, Siedlce, Gliwice i Zagłębie. We wszystkich tych miejscach będziemy chcieli rozmawiać z Wami o naszych planach, projektach ustaw, pomysłach na nowoczesną i sprawiedliwą społecznie Polskę. Do zobaczenia!

🌞 Lublin
19 lipca

🌞 Siedlce, spotkanie w ramach trasy Lewicy „Bezpieczna rodzina”
23 lipca o 8:30

🌞 Gliwice
23 lipca o 17:00, spotkanie otwarte w Good Place (ul. Kaczyniec 9)
➡️ https://www.facebook.com/events/1189890918457182

🌞 Zagłębie
24 lipca

Źródło
Opublikowano: 2022-07-18 11:30:13

Razem w Legnicy: skróćmy czas pracy!

Adrian Zandberg:


Razem w Legnicy: skróćmy czas pracy!

Krótszy czas pracy to korzyść dla pracowników, ale też dla całej gospodarki. Takie rozwiązania sprawdziły się już w wielu miejscach na świecie, czas na Polskę – wspólnie z posłem Adrian Zandberg przedstawiałam dziś plan Razem na skrócenie czasu pracy.

– Polska oparła swoją konkurencyjność na długich godzinach kiepsko wynagradzanej pracy. Musimy to zmienić – na gospodarkę w większym stopniu opartą na wiedzy, a nie na wyzysku. Proponujemy racjonalny, stopniowy plan skracania czasu pracy do 35 godzin tygodniowo. To plan bezpieczny dla gospodarki, przedsiębiorstw i pracowników – zgodnie z nim żaden pracownik nie straci nawet złotówki. Taką ustawę złożymy w sejmie – mówił w niedzielę Adrian Zandberg (partia Razem, Lewica) na konferencji prasowej w Legnicy.

Do wpływu propozycji Razem na system opieki zdrowotnej odniosła się Kaja Filaczyńska, lekarka, liderka legnickich struktur partii: – Lekarze i lekarki mogą obecnie pracować do 48 godzin tygodniowo, a w praktyce pracują jeszcze więcej. To nie jest zdrowe, to jest po prostu groźne dla pacjentów. Dla naszego dobra, jako obywateli, ważna jest całościowa reforma systemu opieki zdrowotnej – zwiększenie kadr, reorganizacja systemu pracy, ale także skrócenie czasu, jaki lekarze, ratownicy i pielęgniarki spędzają w pracy.

– Bardzo często moje pacjentki i pacjenci zgłaszają, że są przemęczeni, zestresowani i przeciążeni pracą. Nie mają czasu na aktywność fizyczną, odpowiedni sen, kontakt z najbliższymi. To bezpośrednio przekłada się na stan zdrowia, na jakość i długość życia. Wiemy, że przepracowanie jest czynnikiem ryzyka nadwagi i otyłości. Bez systemowych zmian dotyczących czasu pracy, stan zdrowia w społeczeństwie się nie poprawi. Jakość systemu zdrowia jest bardzo ważnym czynnikiem, ale w olbrzymiej części nasze zdrowie zależy od stylu życia.

W tej sprawie nie ma potrzeby przeprowadzać pilotaży. Bo rozwiązania, które proponuje Razem, to nie są eksperymenty, których jeszcze nikt nie próbował. Podobne rozwiązania od 20 lat funkcjonują we Francji czy w Danii. Wystarczy je wdrożyć. Długie godziny pracy są po prostu archaiczne.


Źródło
Opublikowano: 2022-07-17 14:59:51

Adrian Zandberg:



Źródło
Opublikowano: 2022-07-16 22:09:50

Pracownicy socjalni w Łodzi strajkują już trzeci miesiąc. To czas, za który nie

Adrian Zandberg:

Pracownicy socjalni w Łodzi strajkują już trzeci miesiąc. To czas, za który nie otrzymują wynagrodzenia. Potrzebują pieniędzy, żeby pomóc rodzinom tych spośród strajkujących, którzy są w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Wspomóżmy ich – solidarność naszą bronią!


Źródło
Opublikowano: 2022-07-15 15:55:54

Sondaż: Prawie połowa Polaków popiera pomysły skrócenia tygodniowego czasu pracy

Adrian Zandberg:


To dobrze, że w nadchodzącej kampanii wyborczej będziemy dyskutować o tym, jak skrócić czas pracy, a nie tylko o tym, czy to robić.

Wniosek z badań jest jasny: Polacy popierają krótszy czas pracy. Już wkrótce politycy będą mogli poprzeć go w praktyce. W Sejmie pojawi się projekt Razem. Umiarkowany, oparty na już sprawdzonym rozwiązaniu: stopniowe przejście do 35h.

Liczę, że będziecie za, Donald Tusk Borys Budka!

Sondaż: Prawie połowa Polaków popiera pomysły skrócenia tygodniowego czasu pracy

Źródło
Opublikowano: 2022-07-15 11:42:55

Praktycznie wszędzie na naszej trasie #LatozRazem temat numer 1 to rosnące koszt

Adrian Zandberg:


Praktycznie wszędzie na naszej trasie #LatozRazem temat numer 1 to rosnące koszty życia. Z miesiąca na miesiąc pensja pracowników waży mniej. Rząd ma narzędzia, żeby temu przeciwdziałać, naciskać na wielkie koncerny, ale tego nie robi. Dziś najwięksi pchają w górę zyski kosztem zwykłych ludzi.

Transport publiczny, szczególnie teraz, powinien być tańszy. To jedno z narzędzi, które mamy, żeby obniżyć koszty zycia – i pomóc gospodarce. Niemcy wprowadzili bilet za 9 euro – nasz rząd również powinien ulżyć portfelom polskich rodzin. Nie rozumiem, dlaczego rozwiązania, o których od tygodni mówi Paulina Matysiak jeszcze nie zostały wdrożone.

O stanie lokalnego transportu zbiorowego mówiliśmy dziś w Zielonej Górze. To kwestia, która jest bolączką olbrzymiej części mieszkańców województwa lubuskiego.




Źródło
Opublikowano: 2022-07-14 21:16:06