W serialu Ekstradycja mafia miała kupić Pałac Kultury, w rzeczywistości mafia

Jan Śpiewak:

W serialu Ekstradycja mafia miała kupić Pałac Kultury, w rzeczywistości mafia chciała wybudować dwa monstrualne wieżowce obok Pałacu Kultury. Dzisiaj zamiast władz miasta to ja muszę się tlumaczyc z tej sytuacji przed sądem.

Na moim kanale na YouTube wleciał nowy film.

Za tydzień odbędzie się kolejna rozprawa w procesie wytoczonym mi przez byłego wiceprezydenta Warszawy Jacka Wojciechowicza. Były polityk Platformy Obywatelskiej zarzucił mi, że go zniesławiłem pisząc, że został zwolniony z ratusza z powodu wybuchu afery reprywatyzacyjnej. Na świadka wezwana jest Hanna Gronkiewicz-Waltz, która nigdy nie była przesłuchiwana w sprawie afery reprywatyzacyjnej! Już dwukrotnie nie stawiła się na proces. Czego się boi?

Jacek Wojciechowicz odpowiadał przez blisko dekadę za planowanie przestrzenne, architekturę i inwestycje. Był jedną z najpotężniejszych osób w ratuszu. Za jego rządów doszło do sytuacji niespotykanej w… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2021-05-11 10:31:46

„Radykalny socjalista” do usług. Kinga Rusin postanowiła odpowiedzieć n

Jan Śpiewak:

„Radykalny socjalista” do usług.

Kinga Rusin postanowiła odpowiedzieć na mój wczorajszy post. Oczywiście jej prawo. Nazwała mnie atencjuszem, który spłaca dług za ułaskawienie Andrzeja Dudy, „radykalnym socjalistą”, któremu przeszkadza, że jest biznesmenką. Swoim postem jakoby zakrywam łamanie konstytucji i łamanie praw kobiet. Kinga Rusin zacytowała też słynnego twórcę „Lejdis” Andrzeja Saramonowicza, który napisał, że przegrałem wszystkie procesy o zniesławienie i wyżebrałem ułaskawienie.

Pani Kinga wyznacza nowe standardy w zawodzie dziennikarskim: odwaga to pisanie łzawych postów na plaży na Malediwach.

Pani Kingo, zachowuje się Pani jak ukryta opcja PiSowska. Jest Pani gwarancją dalszych wygranych Kaczyńskiego. Jest… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2021-05-06 15:51:08

Rozmawiamy o zielonej odbudowie! Temat odbudowy po COVID-19 stał się w

Jan Śpiewak:


Rozmawiamy o zielonej odbudowie!

Temat odbudowy po COVID-19 stał się w ostatnim tygodniu bardzo gorącym tematem w Polsce.
Na kolejnym webinarze z cyklu „Think Green/Act Local” chcemy porozmawiać o tym co praktyce będzie oznaczała Zielona Odbudowa w USA oraz w Polsce. Jak zmieniły się plany w Stanach Zjednoczonych po objęciu prezydentury przez Joe Bidena, jakie rozwiązania mogą być inspiracją dla samorządów w Polsce.
O tym wszystkim porozmawiamy z naszymi znakomitymi gościniami i gośćmi:
Juliana Graizar – Greentown Labs, Climatetech Startup Incubator
Jan Ruszkowski – Polska Zielona Sieć
Iwona Janicka – członkini zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, dyrektorka i prezes zarządu Fundacji Aktywności… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2021-05-05 18:09:01

Jako niezależna komentatorka w TOK FM występuje właśnie prezeska Forum Obywate

Jan Śpiewak:

Jako niezależna komentatorka w TOK FM występuje właśnie prezeska Forum Obywatelskiego Rozwoju – lobbingowej organizacji Balcerowicza utrzymującej się z wpłat polskiej bieda oligarchii. TOK FM zawsze było zaczadzone neoliberalizmem ale teraz to już naprawdę przeszli samych siebie xD

Źródło
Opublikowano: 2021-05-04 08:42:42

Stanowisko Zespołu ds. Praw Pracowniczych Rady Konsultacyjnej przy Ogólnopolski

Jan Śpiewak:


🔴 Stanowisko Zespołu ds. Praw Pracowniczych Rady Konsultacyjnej przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet dotyczące oświadczenia Lewicy o warunkach poparcia ratyfikacji Funduszu Odbudowy.

„Pieniądze z Funduszu Odbudowy należą się wszystkim mieszkankom i mieszkańcom naszego kraju. Nie zgadzamy się ze stanowiskiem OSK w tej sprawie. Odbieramy je jako nieodpowiedzialne i niezgodne z wolą i interesem osób, które brały udział w protestach Strajku Kobiet oraz tych, którzy działają w ramach Rady Konsultacyjnej OSK. Obowiązkiem WSZYSTKICH polityków jest nam zapewnić dostęp do lepszych warunków życia.

Rozumiemy jednak oburzenie, iż w obliczu represji, łamania podstawowych praw człowieka, nieradzenia sobie z pandemią, partia rządząca szantażuje posiadających inne poglądy podpisaniem lub nie Planu Obudowy. Prawa Kobiet są systematycznie odbierane, co spowodowało jesienią 2020 roku na ulicach rewolucję. Pamiętamy także, iż osoby stojące w obronie tych praw są prześladowane przez władzę.

Jak grupa robocza ds. praw pracowniczych Rady Konsultacyjnej naszą rolą jest opracowanie postulatów, tak aby najtrafniej realizowały interes wszystkich osób pracujących w domu i zawodowo. Z tej perspektywy czujemy się zobowiązane skomentować dyskusję, toczącą się wokół Krajowego Planu Odbudowy i unijnego Funduszu Odbudowy oraz głosu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w tej sprawie.

Fundusz Odbudowy jest bezprecedensową szansą na otrzymanie wsparcia, które może zmienić życie w Polsce na dekady. Nie każdego stać na odrzucenie pomocy, nawet za cenę godności i własnych przekonań. To właśnie w imieniu tych, których nie stać nazapewnienie sobie godnego wyjścia z kryzysu, chcemy się dzisiaj wypowiedzieć.

Interes kobiet pracujących w domu i zawodowo jest dla nas priorytetem dlatego nie mamy wątpliwości, że te gigantyczne pieniądze powinny trafić do Polski. Powinny zostać wydane w sposób, który wzmocni sektory kluczowe dla jakości życia: ochronę zdrowia, opiekę, mieszkalnictwo, a także inne usługi publiczne. Blisko 500 mln Europejek i Europejczyków czeka na ostatnie głosowania aby fundusz stał się rzeczywistością. Potrzebujemy tych środków, jak i cała Unia Europejska na poprawę sytuacji w wielu dziedzinach po pandemii koronawirusa. ”

⚡ Zespół ds. Praw Pracowniczych Rady Konsultacyjnej przy OSKŹródło
Opublikowano: 2021-04-29 17:14:14

Dlaczego Polacy nie chcą mieć dzieci?

Jan Śpiewak:


W państwie z kartonu nie ma wolnej miłości.

Rządy PiSu przypadają na czasy największego załamania demograficznego od dwóch dekad. 500 plus nie wystarczy, żeby zachęcić Polki do rodzenia dzieci. Potrzeba żłobków, przedszkoli, umów o prace, tanich mieszkan, pomocy w leczeniu niepłodności (w tym roku NFZ wycofało się z finansowania!!!!). Polecam najnowszy materiał na moim kanale na YT.

Dlaczego Polacy nie chcą mieć dzieci?

Źródło
Opublikowano: 2021-04-29 15:14:38

Hej, posłowie i posłanki PrawoLewu, nowej koalicji zapewniającej PiS-owi większo

Jan Śpiewak:


Hej, posłowie i posłanki PrawoLewu, nowej koalicji zapewniającej PiS-owi większość parlamentarną w Sejmie: czego nie zrozumieliście z jesiennego postulatu mówiącego o tym, że PiS ma wypierdalać?

Najwyraźniej coś nie brzękło, więc Wam wyjaśniamy 👇

Bandycka, złodziejska władza wypierdala np. w ten sposób, że traci większość w Sejmie. Można ją utracić – uwaga, skupcie się – albo na stałe, albo przegrywając ważne głosowanie. I teraz najważniejsze: bandycka, złodziejska władza, niestety, nie wypierdala wtedy, kiedy pożyteczni idioci z opozycji ratują ją w ważnym głosowaniu, żeby go nie przegrała.

Nadążacie? No to idziemy dalej:

Wiecie, co się dzieje, jak bandycka, złodziejska władza przegrywa tak ważne głosowanie, jak w sprawie Funduszu Odbudowy? Musi siąść do stołu i prosić o rozejm, a opozycja wtedy może przynieść do tego stołu popierane przez 80% Polek i Polaków postulaty masowych protestów i zażądać ich prawdziwych gwarancji, a nie pierdolenia pasującego na infografiki.
Dla ułatwienia – przypominamy je tutaj:

📣 Wypierdalać z oświadczeniem Przyłębskiej

📣 Wypierdalać z Przyłębską

📣 Chcemy prawdziwego Trybunału Konstytucyjnego

📣 Chcemy prawidłowego Sądu Najwyższego, w całości

📣 Chcemy prawdziwego Rzecznika Praw Obywatelskich

📣 Chcemy nowelizacji budżetu: kasy na ochronę zdrowia, pomoc dla pracowników, przedsiębiorców, kultury i prawdziwe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

📣 Chcemy pełni praw kobiet, legalnej aborcji, edukacji seksualnej, antykoncepcji i ochrony przed przemocą

📣 Chcemy pełni praw człowieka

📣 Chcemy świeckiego państwa, w tym zaprzestania finansowania Kościoła z budżetu państwa i wypierdalać z religią ze szkół

📣 Chcemy dymisji rządu

Jeszcze jest czas.

PiS ma to głosowanie przegrać. Wtedy możecie negocjować z nimi rozejm. A nie przed kluczową bitwą dostarczać tym bandytom i złodziejom posiłki.

‼️Macie 24h na deklarację o zerwaniu/ nienawiązywaniu koalicji z PiS w sprawie głosowania nad Funduszem Odbudowy. Potem zaczniemy się do każdego i każdej z Was zwracać osobiście z pytaniem, czy macie zamiar wrócić na stronę Bodnara i Tuleyi, czy pozostać po stronie Pawłowicz i Piotrowicza. Z władzą, która nienawidzi ludzi. Z władzą, która nienawidzi nas‼️

PS Tak na wszelki wypadek, gdyby kolejnym asom opozycji zamarzyło się kiedyś współpracować z bandytami i złodziejami: „wypierdalać” odnosić się będzie do każdego i każdej, kto działa na rzecz przedłużenia rządów PiS-owskiego układu.

#ToJestWojna #ZakazHandluGodnością


Źródło
Opublikowano: 2021-04-28 14:04:52

Skrócony opis afery wokół unijnych pieniędzy na odbudowę po kryzysie.

Jan Śpiewak:


Skrócony opis afery wokół unijnych pieniędzy na odbudowę po kryzysie.

1. PO i liberalne media krytykują PiS, że nie chce przyjąć Funduszu Odbudowy.
2. PiS przyjmuje Funduszu Odbudowy.
3. PO nie chce przyjąć Funduszu Odbudowy licząc na to, że wywróci to rząd, bo Ziobro mówi, że nie poprze Funduszu.
4. Lewica przychodzi i mówi, ale o co Wam chodzi libki: kasa będzie wydawana w większości przez przyszły rząd a poza tym to setki miliardów dla Polski a nie dla PiSu. Plus jak to zawetujemy to cała Unia straci kasę a nie tylko Polska.
5. PO i liberalne media: Lewica to zdrajcy i Targowica.

Już dawno nie było takiej afery, która ukazywałaby absolutną nędzę intelektualna PO i liberalnych mediów, które od 24 godzin walą w lewicę.

Wnioski:

1. Jedyną racją istnienia Platformy jest PiS. Tam nie ma żadnego innego pomysłu poza „Kaczor bardzo zły”. Gdy znika prosta polaryzacja PO-PiS Platforma traci rację bytu. Dlatego jest taki kwik w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

2. To co robi Wyborcza, TVN, czy Newsweek od wczoraj, waląc non stop w lewicę, fachowo nazywa się „fabrykowaniem zgody”. To nie są żadne wolne media, to są media na partyjnej wojnie w obronie swoich korporacyjnych interesów.


Źródło
Opublikowano: 2021-04-28 10:37:52

Porozumienie między Lewicą a PiS w sprawie funduszów europejskich spowodowało po

Jan Śpiewak:


Porozumienie między Lewicą a PiS w sprawie funduszów europejskich spowodowało potężną kupokalipsę u libków. Nie będziemy się tu skupiać na incydentach kałowych Balcerowicza, Jah(e)iry, Lisa czy Wielowiejskiej, ale nie możemy nie wspomnieć że Lempart&Suchanow wystosowały oficjalne ultimatum, po czym Jan Śpiewak pospieszył z odpowiedzią.


Źródło
Opublikowano: 2021-04-27 21:46:40

Gadamy o tym jak ukrócić powszechny w Polsce nepotyzm i kolesiostwo.

Jan Śpiewak:


Gadamy o tym jak ukrócić powszechny w Polsce nepotyzm i kolesiostwo.

https://fb.watch/4ZpaTkkmub/

Jedną z patologii polskiego samorządu jest powszechne łączenie funkcji radnego: gminy, miasta, sejmiku wojewódzkiego z pracą w spółkach miejskich, urzędach oraz fundacjach z udziałem jednostek samorządowych. To jeden ze sposobów korupcji politycznej – zapewnienie, że wraz z mandatem radnego pojawi się także intratna oferta zarobkowa w jednostkach podlegających samorządowi.
Grupa działaczy złożyła w Sejmie projekt ustawy społecznej, który zakłada zakaz łączenia mandatu radnego z pracą w spółkach i fundacjach, które podlegają lub są finansowane przez samorządy.
Jak czytamy na stronie projektu „Stop Synekurom”:
“Obecny system samorządowy pozwala radnemu na zatrudnienie w spółce komunalnej. To… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2021-04-19 18:05:05

W stolicy stają kolejne budowy, deweloperzy w szoku: dziś dziki strajk operatoró

Jan Śpiewak:


W stolicy stają kolejne budowy, deweloperzy w szoku: dziś dziki strajk operatorów żurawi związanych z Inicjatywą Pracowniczą. W pełni popieramy tą walkę!
Obok lokatorow, budowlańcy są grupą najbardziej poszkodowaną przez branże deweloperską. Firmy windują ceny mieszkań i odbierają nam szanse na dobry dach nad głową. Te same firmy wyzyskują pracowników budowy. Każą wznosić elitarne osiedla na zdezelowanych dźwigach, za zanizone stawki, łamią prawo i limit 8 godzin pracy, przeciągając go do 12 i 14. Wspolwinnym takiego stanu jest samorząd i władze krajowe, które dają zielone światło patodeweloperce. Zamiast tanich mieszkań komunalnych mamy drogie mikro-kawalerki, zamiast godnych warunków pracy – wyzysk z XIX wieku. „Budujemy domy na które nas nie stać!”. Dość tego!


Źródło
Opublikowano: 2021-04-19 12:07:22

Gdańsk: ruina i opuszczenie

Piotr Ikonowicz:


Gdańsk: ruina i opuszczenie

O interwencję poprosili nas lokatorzy zabytkowej kamienicy w Gdańsku na Dolnym Mieście. Budynek popada w ruinę, mimo, że ma właścicieli. To dotychczasowi zarządcy, którzy odkupili za jakieś grosze kamienicę od spadkobierców. Grzyb, odpadające tynki, liszaje na ścianach, brak ogrzewania, nieczynne piece. To miejsce nie nadaje się do zamieszkania. Jednak pani Anita nie ma dokąd pójść. Z niskiej emerytury niczego na mieście nie wynajmie. Ma wprawdzie wyrok emisji z uprawnieniem do lokalu socjalnego, ale miasto ani myśli spieszyć się jego z dostarczeniem. Miasto najwyraźniej ma w nosie wyroki sądu i wywiązywanie się ze zobowiązań wobec swoich mieszkańców. Pani Anita siedzi więc wśród mebli poodsuwanych od ścian i rzeczy powyciąganych na zewnątrz, bo inaczej wszystko zajęłoby się grzybem. Ogrzewa olbrzymie, wysokie pomieszczenie elektrycznymi piecykami. W mieszkaniu jest nieznacznie uszkodzony piec kaflowy, którego można by używać, gdyby właściciele zechcieli go naprawić. Ci jednak nie zamierzają uławiać życia mieszkańcom, ponieważ liczą na to, że pozostałe jeszcze w zrujnowanym budynku rodziny w końcu same sobie pójdą. Właśnie po okresie grzewczym przyszedł rachunek za prąd. Trzeba zapłacić 4000 zł. Lokatorka nie wie skąd je wziąć. Jeżeli pomoc społeczna jej nie wesprze, to będzie w tym zagrzybionym lokalu, w walącym się budynku siedzieć po ciemku. Pani Małgosia miała w sądzie mniej szczęścia. Jest samotną emerytką. Pobiera 1000 zł. emerytury, ale to od niedawna. Zanim uzyskała świadczenie żyła jedynie w z pomocy dzieci i powstały długi. To z powodu długu czynszowego sąd odmówił jej prawa do lokalu socjalnego. Sąd rejonowy doradził też pani Małgosi, żeby dorabiała do chudej emerytury i sobie coś wynajęła. Poradziłem zwrócenie się do OPS. Emerytce objętej pomocą społeczną należy się prawo do lokalu socjalnego z mocy ustawy. Będzie więc szansa na wygranie tego prawa w apelacji.
Dziwny ten Gdańsk. Nieżyjący prezydent Paweł Adamowicz zapowiedział budowę 2 000 mieszkań komunalnych. Pani prezydent Dulkiewicz potwierdziła tę obietnicę. Niczego nie zaczęto budować. Nie trzeba budować, wystarczy uruchomić te 2 000 pustostanów. Ale nic się nie dzieje. Budynek niszczeje w rękach właścicieli z przypadku, a ludzie cierpią i marzną czekając na nie wiadomo co. Wystosowaliśmy więc list do pani prezydent Gdańska, żeby miasto otoczyło te cztery rodziny opieką i przydzieliło im jakieś mieszkania, w których mogłyby godnie żyć.

Piotr Ikonowicz

Źródło
Opublikowano: 2021-04-12 07:39:51

Nikt nie jest idealny i czasem podejmuje się błędne decyzje. Jedną z nich było m

Jan Śpiewak:


Nikt nie jest idealny i czasem podejmuje się błędne decyzje. Jedną z nich było moje zaangażowanie się polityczne i działalność w Młoda Lewica (wtedy pod inną nazwą), gdzie dopiero po czasie widać, jak bardzo jest to kwasogenne środowisko, które za nic ma podstawowe wartości związane z funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Można się nie zgadzać z wieloma rzeczami, sam jestem sceptykiem podejścia Balcerowicza, jednak jeśli stosuje się tak jawne porównanie do zbrodniarza wojennego odpowiedzialnego za posłanie tysięcy istnień do komór gazowych, to mnie coś kurwa trafia. Żenada.


Źródło
Opublikowano: 2021-04-08 11:45:48

Tekst o mnie w Gazecie Polskiej autorstwa Krzysztofa Wołodźki

Piotr Ikonowicz:


Tekst o mnie w Gazecie Polskiej autorstwa Krzysztofa Wołodźki

Socjalista z ludzką twarzą

Piotr Ikonowicz budzi kontrowersje. Z pewnością nie jest jak małpa w cyrku, która chce się podobać każdemu. W czasach posłów i posłanek bez właściwości ktoś tak wyrazisty jest żywym dowodem, że inna polityka jest możliwa. I że nie przynosi wyborczych sukcesów. Dla jednych – autentyczny trybun ludowy, dla drugich – niebezpieczny populista. Ale Ikonowicz robi swoje. Za to szanują go ludzie zepchnięci na margines polskich przemian.
Gdy tylko pojawiły się pierwsze informacje, że Piotr Ikonowicz zostanie kandydatem Lewicy na Rzecznika Praw Obywatelskich, od prawa do lewa podniosły się zarówno głosy zachwytu, jak i mniej lub bardziej stonowanego niezadowolenia. Tak krytyki, jak pochwały nie rozkładały się symetrycznie: z lewa – afirmacja, z prawa – negacja. Ikonowicza chwalono za autentyzm na prawicy, a liberalna lewica zaczęła podszczypywać go, że promoskiewski, za mało feministyczny, że demagog i populista.
Portal „Gazety Wyborczej”, tak pobłażliwy dla neoendeka Romana Giertycha, teksty o „Ikonie” ozdobił zdjęciami na których ich główny bohater miał w tle Hugo Chaveza, jednego z głównych antybohaterów liberalnych „strasznych mieszczan” (i tych okołoagorowych, i tych konserwatywnych). Zdeklarowany oldskulowy socjalista rzecznikiem praw obywatelskich? Tego nie robi się ultra-, lumpen- i wszelkiej innej maści liberałom. Choć i na prawicy zaciekawienie wyborem Lewicy mieszało się z różnie motywowaną niechęcią do „czerwonego”.
Od PPS do Ruchu Palikota
Kandydat Lewicy na RPO nie należy do ludzi, którzy chcą się podobać czy to opiniotwórczym lewicowo-liberalnym decydentom i żyjącą z nimi w symbiozie publice, czy to – tej części prawicy, która co prawda czasami deklaruje, że tęskni za „PPS-owską lewicą”, ale zbyt wiele przesłanek wskazuje, iż ten koncert życzeń nie jest zupełnie na serio. On nie potrzebuje jednak „stempelka na łeb” ani od jednych, ani od drugich – kontrowersyjny, rogaty i chropowaty, ma za sobą lata aktywności na rzecz ludzi wykluczonych, bezrobotnych, bezdomnych i eksmitowanych.
Ikonowiczowi często wypomina się niegdysiejsze bliższe kontakty z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Ale niewielu polityków w Polsce ma prawo, szczególnie dziś, wypominać komuś wolty z dzikich lat 90. Przytoczę wspomnienie Cezarego Miżejewskiego, obecnie działacza III sektora, w latach 80. opozycjonisty z nieemigracyjnej Polskiej Partii Socjalistycznej i PPS-Rewolucja Demokratyczna. Kilka lat temu w wywiadzie dla Lewicowo.pl Miżejewski mówił: „Piotr był guru PPS, jedną z jego najważniejszych postaci. Popełnił na swojej drodze kilka błędów, choćby romans z Samoobroną, z Ruchem Palikota. Ale nic nie zmieni mojego pozytywnego zdania o nim, jako o człowieku, który siadał i robił, gdy wszystkim opadały ręce”.
I jeszcze: „Piotr prowadził mocny tryb życia, nie on jeden, o czym zapominają dzisiejsi moraliści. (…) Na moich oczach dwukrotnie dostał potworne cięgi od służb. Nie robił tego dla poklasku, bo nikt nawet nie wiedział, jak się nazywa. Nie było tam dziennikarzy, którzy mogli zrobić ładną fotkę, jak się malowniczo dostaje po ryju. Robił to, co uważał za słuszne. Tak, lubił cygara. Ale bezinteresownie robił wiele rzeczy. Gdy nie było na nic pieniędzy, szukał pomysłów jak je zorganizować, dawał własną kasę. Gdy nie było gdzie spać, spało się u niego”.
Grzmiał na całą Polskę
W III RP Ikonowicz nie przestał działać w obronie ofiar przepoczwarzonego systemu. Po terapii szokowej ubyło w Polsce robotników i robotnic, za to przybyło długotrwale bezrobotnych, pracujących ubogich i starych ludzi z eksmisją na karku. Ewa Andruszkiewicz z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej opowiada „Gazecie Polskiej” o jednej z prób zablokowania eksmisji, którą organizował lider KSS. Była świadkiem tych wydarzeń. Rzecz działa się w Otwocku, dekadę temu: „Agencja Mienia Wojskowego zgodnie z wyrokiem sądowym eksmitowała rodzinę. Główny najemca był chory na raka, w stanie terminalnym. Piotr przyjechał ze swoją ekipą i usiłował wytłumaczyć komornikowi, że ze względu na stan zdrowia tego człowieka należy odstąpić od egzekucji. Awantury trwały wiele godzin. Przyjechało pogotowie, lekarka błagała komornika, żeby zabrał swoich ludzi i pozwolił choremu godnie umrzeć. Nie było zmiłuj. Piotr ściągnął ekipy telewizyjne, grzmiał na całą Polskę o bezduszności i bestialstwie. Chorego zabrano do szpitala, gdzie zmarł po kilku godzinach, a żonę i dzieci komornik wyprowadził jednak z mieszkania”. Tragiczne zakończenie, typowe dla bezdusznych realiów III RP. A Andruszkiewicz dodaje: „Cenię w Piotrze to, że zawsze stawia się tam, gdzie potrzebna jest pomoc, a państwo zawodzi”.
Czy trybun ludowy nadawałby się na Rzecznika Praw Obywatelskich? Jan Śpiewak, socjolog i aktywista, podkreśla w rozmowie z „Gazetą Polską”, że wcześniej rzecznicy skupiali się raczej na wolnościach obywatelskich, rozumianych w sensie liberalnym. Za mało było w ich działaniu walki z biedą, brakiem dostępu do usług publicznych, czy nierównym traktowaniem w sądach. Śpiewak przypomina, że Polska jest w Unii Europejskim jednym z najbardziej nierównych krajów jeśli chodzi o sprawy ekonomiczne – i dzisiaj na to należy położyć nacisk: „Liberalne rozumienie wolności jest bardzo ograniczone i myślę, ze jego bardziej socjalne rozumienie pozwoli nasze wolności poszerzyć. Tylko człowiek, który czuje się bezpiecznie, ma dach nad głową i pełny żołądek może być pełnoprawnym obywatelem”. Czy Ikonowicz udźwignąłby obowiązki rzecznika praw obywatelskich? „Na pewno jest człowiekiem czynu, nie jest politykiem gabinetowym. Zajmuje się konkretami – nie wydumanymi teoriami. Pokazał swoją biografią, ze wartości takie jak równość i sprawiedliwość są dla niego najważniejsze” – konkluduje Śpiewak.
Rzecznik „biedyzmu”?
Ikonowicz jako Rzecznik Praw Obywatelskich rozsierdziłby pewnie po jakimś czasie niemal wszystkich. Katolicką prawicę – swoim antyklerykalizmem i wyraźną niechęcią do ruchu pro-life. Lewicowych liberałów – ostentacyjnym wręcz podkreślaniem, że w sprawach socjalnych w pełni sobie zasłużyli na porażkę z Prawem i Sprawiedliwością. Liberalne media – ostrą, nieprzejednaną retoryką i mocno ludowo-socjalnym patosem, którego tak nie cierpią mainstreamowe media, przyzwyczajone do lewicy tak obłej w sprawach społeczno-gospodarczych, jak się tylko da. Media prawicowe: wybuchową mieszanką poglądów antyrynkowych i antyrządowych. Wkurzałby nawet czasem wielkomiejską razemową lewicę, która – nawet będąc osobno – nazywała go czołowym przedstawicielem „biedyzmu”.
Gorących zwolenników i zwolenniczki zyskałby z pewnością w środowisku lokatorskim. Raz jeszcze Ewa Andruszkiewicz: „Piotr jest świetnym mówcą i ze swoją wiedzą oraz majestatem urzędu na karku, mógłby skuteczniej nas bronić. Jest autorem jednej z pierwszych ustaw reprywatyzacyjnych i pewnie ciągnąłby ten temat w różnych gremiach i podczas prac legislacyjnych. Dla nas, zreprywatyzowanych obywateli, to byłby wreszcie nasz rzecznik. Fajnie byłoby mieć rzecznika, z którym jest się na ty! Pół Warszawy, przynajmniej tej ukradzionej, zdążyło się z nim zaprzyjaźnić”.
Ktoś powie: co to za RPO, z którym szeregowi interesanci są na „ty”? Ale czemu tak nas to gorszy? Czy dlatego, że przez lata III RP z ludźmi władzy mogli przyjaźnić się tylko oligarchowie, krezusi, a czasem też wysoko postawieni przestępcy? Ikonowicz jest kontrowersyjny. Pewnie nie zostanie rzecznikiem praw obywatelskich. Ale naprawdę do myślenia daje, kto na jego ewentualny wybór dyskretnie kręci nosem.


Źródło
Opublikowano: 2021-04-07 17:52:47

Trasy rowerowe MTB Pasmo Rowerowe Olbrzymy na terenie Jeleniej Góry, Piechowic i

Jan Śpiewak:


Trasy rowerowe MTB Pasmo Rowerowe Olbrzymy na terenie Jeleniej Góry, Piechowic i Podgórzyna są jednym z największych magnesów dla rowerzystów przyjeżdżających w Karkonosze.
Chcąc otworzyć je w nowym sezonie od 10 kwietnia br. dokonano przeglądu „przejezdności” wszystkich odcinków tras po zimie, żeby w najbliższych dniach (przed otwarciem) usunąć ewentualne przeszkody i ubytki w trasach. Rzeczywistość okazała się koszmarna.

Trasy, szczególnie w obszarze gmin Piechowice i Podgórzyn – powiedzieli kontrolujący –są na pewnych odcinkach nie tyle uszkodzone, ile zrujnowane. Po prostu… ich nie ma! W okresie zimy nadleśnictwo dokonało przy pomocy ciężkich maszyn wycinki drzew w tej skali, że teren wygląda jak po bitwie. Co gorsze, maszyny leśników dosłownie rozjechały odcinki tras, żłobiąc w nich rowy o głębokości prawie metra. Tego nie można naprawić, to trzeba po prostu zbudować na nowo…

Problemy są dwa – techniczny, bo potrzebny jest wykonawca, materiały i czas na rekonstrukcję, a po drugie – formalno-prawny. Budowa single tracków została wykonana z użyciem środków unijnych i poszczególne gminy muszą zapewnić tzw. trwałość projektu. „Po ludzku” oznacza to, że te trasy powinny w niezmienionej postaci przetrwać zakładany w projekcie okres. Oznacza to, że może się okazać, że gminy będą musiały zwrócić koszty budowy tras, pokrywane z środków zewnętrznych, skoro nie zagwarantowały utrzymania tras we właściwej formie.

Jelenia Góra w fazie przygotowań do realizacji tej inwestycji zadeklarowała, iż obejmie swoim zarządem sprawy administracji i utrzymania tras. Piechowice i Podgórzyn się na to nie zgodziły, więc każda z gmin ma obowiązek wyłonienia własnego operatora tras rowerowych. Jelenia Góra pełni funkcję lidera przedsięwzięcia, niemniej obowiązek zwrócenia się do nadleśnictw o naprawę szkody ciąży w tej sytuacji na Podgórzynie i Piechowicach.

W dniu 31 marca br., po próbie przejazdu single trackami jeleniogórskich rowerzystów Prezydent Jeleniej Góry wystąpił do obu gmin, by zwrócić im uwagę na konieczność natychmiastowej interwencji. Może się bowiem okazać, że udane – i sfinansowane sporymi nakładami – wysiłki promocyjne, które sprawiły, że single tracki w Karkonoszach przyciągnęły tysiące rowerzystów nie będą w tym sezonie (a przynajmniej w jego dużej części) dostępne.

Jednocześnie Jelenia Góra wystąpiła do Nadleśnictw Śnieżka i Szklarska Poręba z wnioskiem o podjęcie rozmów z wykonawcami prac leśnych o przywrócenie tras do właściwego stanu.


Źródło
Opublikowano: 2021-04-01 21:16:08

W dzisiejszym odcinku programu „Lewy do Lewego” Jan Śpiewak i Piotr Ikonowicz po

WPunkt:W dzisiejszym odcinku programu „Lewy do Lewego” Jan Śpiewak i Piotr Ikonowicz porozmawiają o nieszczęściu, które zamierza zgotować ludziom warszawski ratusz oraz wojnie PO z biednymi. Na wokandzie znajdzie się też temat pandemii COVID-19 i zmarnowanego przez rządzących czasu.

Telewizja wPunkt zaprasza na audycję.

Subskrybujcie nas w mediach społecznościowych.

Kanał wPunkt
https://www.youtube.com/channel/UCOEYANttIwbBA2KlXVU0zXg

Kanał Jana Śpiewaka
https://www.youtube.com/channel/UCx9-nu6QYuVQltfJFMtm_3A

Informacje z Polski i ze świata dostępne na naszym serwisie informacyjnym
www.wpunkt.online


Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 20:10:07

„Wprost” ma przeprosić Durczoka za pomyłkę w cytacie o majtkach

Jan Śpiewak:

Mój były naczelny Marcin Dzierżanowski skazany w procesie wytoczonym przez Durczoka. Wprost jako pierwszy ujawnił mobbing i molestowanie seksualne w TVN. Teraz sędziowie uznali, że dziennikarze muszą za to zapłacić. Mamy coraz bardziej autorytarne sądy, która atakują wolność słowa broniąc bogatych i wpływowych. Nie muszę chyba mówić jaki efekt mrożący mają takie wyroki.

————-

Marcin Dzierżanowski nie kryje oburzenia taką decyzją wymiaru sprawiedliwości. – Ani sąd cywilny, ani karny nie wziął pod uwagę społecznego aspektu sprawy. Potwierdzono zarzuty dotyczące molestowania seksualnego przez Kamila Durczoka – mówi „Press” Dzierżanowski.

Jak podkreśla, ofiary zeznawały przeciwko… Więcej

A propos orzeczeń polskich sądów. Nieważne, że molestował, ważne, kto miał majtki…

„Wprost” ma przeprosić Durczoka za pomyłkę w cytacie o majtkach

Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 12:39:17

Zanim wyrzucicie kolejne 1800 rodzin

Piotr Ikonowicz:


Zanim wyrzucicie kolejne 1800 rodzin

W Warszawie toczą się postępowania eksmisyjne wobec 1800 rodzin. To potwierdza tezę, że głównym podmiotem eksmitującym jest władza publiczna, choć zgodnie art. 75 Konstytucji RP powinna ona „przeciwdziałać bezdomności”, a nie ją wywoływać. Eksmisja nie rozwiązuje właściwie żadnych problemów, tworząc wiele nowych. Łatwiej jest wesprzeć rodzinę zalegającą z czynszem, póki jeszcze ma gdzie mieszkać. Lęk przed eksmisją nie sprawia, że rodzina staje się bardziej wydolna finansowo. Długi czynszowe ciągną się latami. Duża ich część to odsetki od odsetek a także naliczane tzw. karne czynsze w wysokości dwu- a nawet trzykrotnego czynszu. Teraz już odszkodowanie za bezumowne zajmowanie mieszkania nalicza się w wysokości dotychczasowego czynszu, bo uznano, przynajmniej w stolicy, że jeżeli ktoś nie ma złotówki o tym bardziej nie będzie miał 2 zł. Ruch lokatorski wielokrotnie proponował, aby dokonać powszechnej amnestii czynszowej, przynajmniej w tej części, która pochodzi z owych drakońskich karnych naliczeń oraz odsetek od nich. Jednak miasto woli mnożyć te liczby na papierze i upierać się przy eksmisjach.
Powodem niedostatecznego wspierania rodzin zagrożonych eksmisją jest przekonanie, że należy tych ludzi ukarać. Jednak wśród tych, którzy zgłaszają się do Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej po pomoc nie sposób znaleźć takich, którzy „zasłużyli” na wyrzucenie z mieszkania. Najlepszy dowód, że wśród tych, którzy docierają na rozprawy sądowe w sprawie eksmisji, zdecydowana większość uzyskuje w wyroku uprawnienie do lokalu socjalnego. Cała operacja, więc sprowadza się do przeniesienia do mniejszych mieszkań o niższym standardzie. Ludzie trafiają do zatęchłych, zagrzybionych nor, bez łazienek z toaletą w korytarzu i z ogrzewaniem na prąd i wciąż mają do spłacenia długi powstałe w poprzednich mieszkaniach. Dorastająca młodzież często wchodzi w życie z długami, które powstały zanim osiągnęli pełnoletniość. Przypomina to mit o Syzyfie. Bo do długów czynszowych dochodzą chwilówki i astronomiczne rachunki za prąd, którym teraz przyjdzie się grzać, żeby nie zamarznąć. Zdarza się też, że w wyroku zaocznym orzeka się eksmisję bez lokalu socjalnego. I raptem powstaje problem dzieci, które przecież nie mogą być bezdomne, więc trafiają do rodzin zastępczych, takich które mają gdzie mieszkać. A przecież gdyby te tysiące złotych wydawane lekką ręką na pobyt dzieci u obcych dostała rodzina biologiczna to nie byłoby wielu eksmisji i dramatów.

Piotr Ikonowicz


Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 10:50:12

Barbarzyńcy. To się w pale nie mieści!!! Przy drodze wojewódzkiej 23

Jan Śpiewak:

Barbarzyńcy.

🤬 To się w pale nie mieści!!! 🤬
Przy drodze wojewódzkiej 239 pomiędzy Laskowicami a Krąplewicami trwa wycinka drzew, które jeszcze w 2019 były pomnikami przyrody. Z 3,5-kilometrowej alei, przy której rosło 433 drzew wyciętych ze względu na przebudowę drogi zostanie ‼️ 176 dębów szypułkowych, 8 klonów jaworów i 6 klonów zwyczajnych ❗️❗️❗️
Dlaczego⁉️ Gmina stwierdziła, że niezbędny jest remont, drzewa utrudniają wyjazd z posesji i rzekomo niszczą nawierzchnię drogi. Dziś członkowie MODrzewia dokumentowali trwającą wycinkę. Przy drzewach, które nie zostały jeszcze wycięte zauważyliśmy:
❌ brak zniszczenia nawierzchni drogi, choć korzenie drzew miały rozsadzać jezdnię;
❌ gniazda i dziuple na… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2021-03-28 19:07:12