Dopóki ton debacie publicznej nadawać będą osoby, które uważają, że ludzie, kt

Piotr Ikonowicz:

Dopóki ton debacie publicznej nadawać będą osoby, które uważają, że ludzie, którzy popadli w kłopoty finansowe są sami sobie winni, nie będzie szans na realizację konstytucyjnej zasady sprawiedliwości społecznej. Prawda jest taka, że prawie wszyscy (wyjąwszy garstkę bogaczy) chodzimy po cienkim lodzie i każdy w każdej chwili może się znaleźć pod lodem.

Źródło
Opublikowano: 2021-03-31 14:53:39

Elity są jak głowy smoka, odrastają Wyborcy, którzy poparli PiS, głosowali pr

Piotr Ikonowicz:

Elity są jak głowy smoka, odrastają

Wyborcy, którzy poparli PiS, głosowali przeciwko elitom, które kojarzyły im się z PO. Problem jednak w tym, że na listach PiS próżno by szukać listonoszy, sprzedawczyń czy mechaników samochodowych. Ci kandydaci i obecni posłowie wywodzą się z lokalnych, prowincjonalnych elit zawodowych i finansowych. Dlatego mimo szumnych deklaracji ci na dole (większość społeczeństwa) wciąż cierpią, a ci na górze bogacą się ich kosztem. Doszło do zastąpienia jednych elit drugimi, a nie do pozbycia się pasożytniczych elit. Przy czym słowo „elita” oznacza ludzi uprzywilejowanych, a niekoniecznie lepszych.

Źródło
Opublikowano: 2021-03-31 14:52:18

Transpłciowość to nie zaburzenie, a jedyne czego potrzebują osoby transpłciowe t

Razem Warszawa:Transpłciowość to nie zaburzenie, a jedyne czego potrzebują osoby transpłciowe to możliwości życia w zgodzie ze swoją tożsamością płciową. Dziś możemy okazać solidarność ze społecznością trans na różne sposoby: wieszając flagę, plakat lub ustawiając nakładkę na zdjęcie profilowe.

To symboliczne gesty, ale mamy nadzieję, że wkrótce przyjdzie czas również na te bardziej konkretne takie jak poprawienie sytuacji prawnej w kwestii procedury uzgodnienia płci by osoby nie musiały pozywać własnych rodziców oraz zaimplementowanie ICD-11. Obecnie lekarze muszą lawirować pomiędzy faktycznym stanem nauki, a wymogami formalnymi związanymi z kryteriami diagnostycznymi sprzed trzech dekad.

Na balkonie warszawskiego biura Razem w Warszawie już wczoraj wieczorem pojawiła się flaga transgender, bo prawo do życia w zgodzie ze swoją tożsamością płciową to również Prawa Człowieka!

tekst: Żaneta Płosa


Źródło
Opublikowano: 2021-03-31 12:00:00

Sejm skierował właśnie ustawę Kai Godek i Marka Jurka “Tak dla rodziny, nie dla

Daria Gosek-Popiołek:


Sejm skierował właśnie ustawę Kai Godek i Marka Jurka “Tak dla rodziny, nie dla gender” do dalszych prac w komisji.

Zrobił to kilka dni po tym, jak usłyszeliśmy o tragedii w Kozłowie, gdzie przemocowy ojciec pobił swojego syna i byłą partnerkę, zamordował jego 10 letniego przyjaciela swojego syna. Rodzina miała założoną Niebieską Kartę, mężczyźnie postawiono też zarzuty znęcania się nad rodziną, ale jego partnerka w sądzie je wycofała. 7 marca tego roku mężczyzna dostał takie same zarzuty jak w 2019 r.

Wszyscy są zgodni – ta tragedia nie musiała się wydarzyć. A stała się dlatego, że system nie chroni ofiar, nie wspiera dostatecznie kobiet, które próbują z przemocowym mężem czy partnerem się rozstać.

Zamiast realnie walczyć o bezpieczeństwo rodzin, o życie i zdrowie kobiet, o spokój dzieci – prawica woli bredzić o jakimś potworze gender. Woli straszyć Unią Europejską, rewolucją kulturalną, świeckością, szczuć na osoby LGBT+ desperacko licząc, że przełoży się to na sondaże.
Nie obchodzą ich prawdziwe problemy: samotność osób doświadczających przemocy w rodzinie, brak systemowego wsparcia, przemoc emocjonalna i ekonomiczna.

I nie tylko nie powinniśmy konwencji antyprzemocowej wypowiadać – my wciąż mamy wiele pracy nad wdrożeniem jej wszystkich zapisów!

Posłowie i posłanki głosowali wniosek za odrzuceniem projektu ustawy Kai Godek i Marka Jurka.Źródło
Opublikowano: 2021-03-30 13:42:14

Znów się udało

Piotr Ikonowicz:


Znów się udało

Zwycięski finał kampanii o przywrócenie umowy najmu pani Iwonie Sztybel z Łodzi. Przypomnę, że po tym jak spłaciliśmy dług czynszowy (tzn. Wy spłaciliście swoimi wpłatami na konto KSS) w wysokości 7300 zł. miasto zwlekało z przywróceniem umowy. To było o tyle trudne dla pani Iwony, że bez dodatku mieszkaniowego (a osoba bez umowy nie ma prawa do datku) nie była w stanie regularnie płacić czynszu co z kolei było warunkiem przywrócenia umowy. Dlatego od kilku miesięcy Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej przelewała na konto Zarządu Lokali Miejskich w Łodzi kwotę będącą ekwiwalentem dodatku mieszkaniowego (240 zł). Ten wysiłek się w końcu opłacił. pani Iwona została wezwana do ponownego zawarcia umowy najmu na czas nieoznaczony. hura!!!

Źródło
Opublikowano: 2021-03-30 12:22:23

Zanim wyrzucicie kolejne 1800 rodzin

Piotr Ikonowicz:


Zanim wyrzucicie kolejne 1800 rodzin

W Warszawie toczą się postępowania eksmisyjne wobec 1800 rodzin. To potwierdza tezę, że głównym podmiotem eksmitującym jest władza publiczna, choć zgodnie art. 75 Konstytucji RP powinna ona „przeciwdziałać bezdomności”, a nie ją wywoływać. Eksmisja nie rozwiązuje właściwie żadnych problemów, tworząc wiele nowych. Łatwiej jest wesprzeć rodzinę zalegającą z czynszem, póki jeszcze ma gdzie mieszkać. Lęk przed eksmisją nie sprawia, że rodzina staje się bardziej wydolna finansowo. Długi czynszowe ciągną się latami. Duża ich część to odsetki od odsetek a także naliczane tzw. karne czynsze w wysokości dwu- a nawet trzykrotnego czynszu. Teraz już odszkodowanie za bezumowne zajmowanie mieszkania nalicza się w wysokości dotychczasowego czynszu, bo uznano, przynajmniej w stolicy, że jeżeli ktoś nie ma złotówki o tym bardziej nie będzie miał 2 zł. Ruch lokatorski wielokrotnie proponował, aby dokonać powszechnej amnestii czynszowej, przynajmniej w tej części, która pochodzi z owych drakońskich karnych naliczeń oraz odsetek od nich. Jednak miasto woli mnożyć te liczby na papierze i upierać się przy eksmisjach.
Powodem niedostatecznego wspierania rodzin zagrożonych eksmisją jest przekonanie, że należy tych ludzi ukarać. Jednak wśród tych, którzy zgłaszają się do Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej po pomoc nie sposób znaleźć takich, którzy „zasłużyli” na wyrzucenie z mieszkania. Najlepszy dowód, że wśród tych, którzy docierają na rozprawy sądowe w sprawie eksmisji, zdecydowana większość uzyskuje w wyroku uprawnienie do lokalu socjalnego. Cała operacja, więc sprowadza się do przeniesienia do mniejszych mieszkań o niższym standardzie. Ludzie trafiają do zatęchłych, zagrzybionych nor, bez łazienek z toaletą w korytarzu i z ogrzewaniem na prąd i wciąż mają do spłacenia długi powstałe w poprzednich mieszkaniach. Dorastająca młodzież często wchodzi w życie z długami, które powstały zanim osiągnęli pełnoletniość. Przypomina to mit o Syzyfie. Bo do długów czynszowych dochodzą chwilówki i astronomiczne rachunki za prąd, którym teraz przyjdzie się grzać, żeby nie zamarznąć. Zdarza się też, że w wyroku zaocznym orzeka się eksmisję bez lokalu socjalnego. I raptem powstaje problem dzieci, które przecież nie mogą być bezdomne, więc trafiają do rodzin zastępczych, takich które mają gdzie mieszkać. A przecież gdyby te tysiące złotych wydawane lekką ręką na pobyt dzieci u obcych dostała rodzina biologiczna to nie byłoby wielu eksmisji i dramatów.

Piotr Ikonowicz


Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 10:50:12

Student bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Wrocławskim i koordynator Mło

Robert Maślak


Student bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Wrocławskim i koordynator Młodzieży Wszechpolskiej chwali się stosowaniem przemocy i nienawiścią do LGBT. Uczelnia wydaje oświadczenie (brawo za szybką reakcję!). Mam nadzieję, że na tym się nie skończy. Na uniwersytetach nie powinno być miejsca na przemoc, homofobię, rasizm, antysemityzm, czyli wszystko to, co reprezentuje Młodzież Wszechpolska, nie powinno być też miejsca dla osób, które propagują i stosują przemoc.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-27 21:21:46

Pierwszego dnia, nowy metropolita gdański tuszował dowody. Chodzi o prałata skazanego za seks z nieletnią – wPunkt

WPunkt:

„Po owocach go poznacie” – tak ludzie Kościoła Katolickiego komentowali niedawną nominację abpa Tadeusza Wojdy na metropolitę gdańskiego. Duchowny jest znany z promowania prawicowej ideologii i licznych ataków na środowiska LGBT.

Pierwszego dnia, nowy metropolita gdański tuszował dowody. Chodzi o prałata skazanego za seks z nieletnią – wPunkt

Źródło
Opublikowano: 2021-03-27 13:10:02

Wczoraj opublikowany wywiad z Piotrem Ikonowiczem ponownie rozpalił środowiska l

Razem Wrocław:


Wczoraj opublikowany wywiad z Piotrem Ikonowiczem ponownie rozpalił środowiska lewicowe w sprawie kandydata na RPO.

Niektórzy próbują to wykorzystać do swojej politycznej gry, by zniechęcić do Ikonowicza, jednak poza takimi jednostkami są już osoby, które odczytały wypowiedzi Ikonowicza jako bagatelizację dyskryminacji osób LGBT+ w Polsce. To ich szczerze zmartwiło i jak najbardziej to rozumiemy. Rzecznik Praw Obywatelskich ma stać na straży naszych praw, byśmy nie czuli zagrożenia bez względu, a może właśnie ze względu na naszą orientację.

Ostatnie dwa lata były przepełnione agresją w stosunku do osób LGBT+, więc zrozumiałym jest strach, że Ikonowicz mógłby nie stawać po stronie pokrzywdzonych.

Jednak my nadal popieramy kandydaturę #IkonowiczNaRPO. Czy to znaczy, że jesteśmy przeciw wam? Absolutnie nie. I Piotr Ikonowicz również nie jest, bo już dwadzieścia lat temu walczył o wasze prawa. Ponieważ to właśnie on brał udział w pierwszej, warszawskiej Paradzie Równości. Razem z Robertem Biedroniem był on jedynym czynnym politykiem, który się zaangażował. Wierzymy, że ta chęć walki o prawa osób LGBT+ przez ostatnie dwadzieścia nie ochłodziła się, a nawet wzmocniła. I dzięki pozycji Rzecznika Praw Obywatelskich ta chęć będzie mogła stać się prawdziwą walką.

Dziękujemy osobom, które podeszły do tej wypowiedzi jak do braku odpowiedniej edukacji i chcą ponownie wytłumaczyć, że problem dyskryminacji z Polsce jest problemem realny, który doprowadza do naprawdę niebezpiecznych sytuacji. Jesteście niesamowicie wytrwałymi i cierpliwymi osobami, jesteście wielcy.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-27 12:21:00

Markiewka: Nie uratujemy świata na skróty, bez polityków i „brudnej” polityki

Tomasz Markiewka:


Na stronie „Krytyki Politycznej” możecie przeczytać długą i mam nadzieję ciekawą rozmowę, którą przeprowadził ze mną Michał Sutowski na temat „Zmienić świat raz jeszcze”. Polecam i książkę, i rozmowę. Poniżej krótki fragment.

TM: Nie trzeba się bać polityków, bo ostatecznie walka aktywistów kończy się zwycięstwem dopiero wtedy, gdy podniesiona zostanie odpowiednia liczba rąk w Sejmie i Senacie, ale z drugiej strony bez odpowiedniej presji może nawet nie dojść do głosowania. Zresztą politycy odpowiadają też za warunki, w jakich tę presję można wywierać.

MS: Bo w demokracji, choćby skorumpowanej i wypaczonej przez lobbing i partyjniactwo, wolno jednak więcej?

TM: Dam taki przykład. Opisuję w książce strajk w zakładach General Motors w mieście Flint, z lat 1936–1937, czyli z czasów New Dealu. Gdyby wtedy nie było takich strajków okupacyjnych, gdyby związki zawodowe się same nie zorganizowały, postulaty pracownicze nie miałyby takiej siły przebicia. Z drugiej strony strajk we Flint mógłby zakończyć się klęską, gdyby Frank Murphy, ówczesny gubernator Michigan, pozwolił władzom firmy na użycie siły zbrojnej policji i gwardii narodowej. Tego jednak nie zrobił.

MS: Ludzki pan.

TM: To naprawdę było dość nietypowe jak na ówczesne standardy, bo wielu polityków zezwalało firmom na użycie przemocy i spacyfikowanie pracowników. Murphy nie pozwolił – i to było decydujące. Również prezydent Roosevelt nalegał na rozmowy ze strajkującymi i GM się ugięło. Wniosek jest taki, że politycy potrzebują presji, ale też potrzeba polityków gotowych ulec tej presji. Dlatego nie podoba mi się postawa, czasem spotykana wśród aktywistów…

MS: Że wszyscy politycy są siebie warci?

TM: A przecież różnica między politykiem bardzo złym a średnio dobrym może być zasadnicza, bo czasem to jest różnica między kimś, kto wyśle na ciebie policję, a kimś, kto choćby z oportunizmu ulegnie naciskowi. Tak jak w XIX wieku: wiemy, że politycy znoszący niewolnictwo w USA mieli różne motywacje i poglądy, nie zawsze szlachetne. Ale to nie zmienia faktu, że podjęli dobrą decyzję. Rozumiem niechęć, zwłaszcza młodych ludzi, do partii politycznych, ale naprawdę nie wszyscy posłowie i posłanki są tak samo źle nastawieni do praw kobiet czy do spraw klimatu. Dlatego nie traktujmy ich z równą niechęcią, z niektórymi warto nawiązywać współpracę. Sami z siebie nie dokonają cudów, ale też ruchy społeczne bez polityków nic nie osiągną.

Markiewka: Nie uratujemy świata na skróty, bez polityków i „brudnej” polityki

Źródło
Opublikowano: 2021-03-27 09:23:43

UWAGA – ważne ogłoszenie

Aborcyjny Dream Team:


‼📢‼ UWAGA – ważne ogłoszenie ‼📢‼

Pełnoprawna w zespole z badaczkami – Agnieszka Wołowicz i Magdalena Kocejko – i we współpracy z ADT realizują projekt badawczy dotyczący dostępności aborcji dla kobiet z niepełnosprawnościami w Polsce. Celem projektu jest zrozumienie i opisanie wyzwań, jakie stoją przed osobą, która podejmuje decyzję o przerwaniu ciąży.

Od marca do maja 2021 roku przeprowadzają wywiady i zapraszają do rozmowy kobiety:
– dla których niepełnosprawność stanowi część tożsamości lub tych, które są z niepełnosprawnością utożsamiane, z orzeczeniem o niepełnosprawności lub bez orzeczenia, nie ma dla nas znaczenia moment nabycia niepełnosprawności, postępujący czy stały charakter,
– oraz mające doświadczenie aborcji/niemające doświadczenia aborcji, ale zastanawiające się nad dostępnością tego procesu/które mają doświadczenie wsparcia osoby z niepełnosprawnością w aborcji.

Całe ogłoszenie znajdziecie tu: https://www.facebook.com/pelnoprawna/photos/a.138488106306160/1951836081638011/

W komentarzu pod oryginalnym postem jest też filmik z tłumaczeniem na PJM.

[OPIS GRAFIKI: na zielonym tle cztery różne postacie kobiece i biały napis: aborcja dla osób z niepełnosprawnościami, zapraszamy na badania. Osoby trzymają transparenty z napisami aborcja bez barier]


Źródło
Opublikowano: 2021-03-26 12:44:37

Kolejny atak na aktywistów LGBT. Młodzież Wszechpolska zakłóca trening – wPunkt

WPunkt:

Sprawcami ataku są skrajnie prawicowi bojówkarze z Młodzieży Wszechpolskiej – grupa pochwaliła się atakiem na swoim facebookowym profilu – “jak tam dzisiejszy trening?” – pytali ironicznie.

Kolejny atak na aktywistów LGBT. Młodzież Wszechpolska zakłóca trening – wPunkt

Źródło
Opublikowano: 2021-03-25 14:46:24

Duża część inteligencji nie może darować zwykłym ludziom, „ludowi”, że poparł

Piotr Ikonowicz:

Duża część inteligencji nie może darować zwykłym ludziom, „ludowi”, że poparł PiS. W związku z tym w przestrzeni publicznej jest wiele pogardliwych wypowiedzi, które poniżają „człowieka prostego”. Dajcie spokój, przypomnijcie sobie wiersz Miłosza z Krzyży Gdańskich i nie róbcie tego. Chyba, że chcecie, żeby PiS rządził wiecznie…


Źródło
Opublikowano: 2021-03-25 12:48:21

Duża część inteligencji nie może darować zwykłym ludziom, „ludowi”, że poparł

Piotr Ikonowicz:

Duża część inteligencji nie może darować zwykłym ludziom, „ludowi”, że poparł PiS. W związku z tym w przestrzeni publicznej jest wiele pogardliwych wypowiedzi, które poniżają „człowieka prostego”. Dajcie spokój, przypomnijcie sobie wiersz Miłosza z Krzyży Gdańskich i nie róbcie tego. Chyba, że chcecie, żeby PiS rządził wiecznie…

Źródło
Opublikowano: 2021-03-25 12:41:52