Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, co konkretnie, ale ten miś to perfekcyjna aleg

Sztuczne Chwasty:

Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, co konkretnie, ale ten miś to perfekcyjna alegoria życia w sprywatyzowanym, skrajnie neoliberalnym kraju, nieudolnie małpującym Stany Zjednoczone.

Ot, niedzielne przemyślenia. Dzisiaj bez przydługich postów i dywagacji. W końcu niedziela wieczur.
Źródło
Opublikowano: 2022-01-16 21:47:21

Budzisz się w środku nocy wściekły. Wściekły na świat, w którym perwersyjni mili

Sztuczne Chwasty:


Budzisz się w środku nocy wściekły. Wściekły na świat, w którym perwersyjni miliarderzy bezkarnie rabują świat. Wściekły na społeczeństwo, apatycznie przyglądające się mordowaniu bezbronnych na własnym progu. Wściekły na rzeczywistość, w której dokonały się najgorsze możliwe zwroty akcji. Wściekłość zabije cię albo cię wzmocni, ale nie pozostawi obojętnym.

EFEKTY

-1 do Szanowania Autorytetów: Wielcy? Zwykli ludzie obdarzeni szczęściem.

-1 do Bezmyślnego Patriotyzmu: Jak zachwyca, kiedy nie zachwyca?

+2 do Postrzegania Mechanizmów: Precyzyjny model perfidnego świata.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-05 21:12:33

A skoro już rozpoczynamy rok, to warto też zwrócić uwagę na jedno: O ile ceny ro

Sztuczne Chwasty:


A skoro już rozpoczynamy rok, to warto też zwrócić uwagę na jedno: O ile ceny rosną wraz z inflacją, to wiele firm podnosi ceny nie dlatego, że muszą, a dlatego, że chcą i mogą. W 2021 roku średnie i duże firmy w Polsce odnotowały rekordowe zyski netto w skali dekady (średnio ponad 5%). Nawet handel, znany z marginalnych marży, zanotował czyste zyski rzędu 3% (w okolicach 2013 i 2018 było to poniżej jednego procenta).

Można się śmiać, że to pojedyncze procenty, ale przypominamy, że zysk netto pozostaje po odliczeniu wszystkich kosztów operacyjnych, w tym wynagrodzeń. To to, co zostaje w kieszeni danej firmy, a mówimy tutaj o średnich i dużych, a nie Pani Basi z warzywniaka. Pani Basia i tak dostanie po dupie, bo po działkę wyciąga łapę deweloper, z branży, która zanotowała zysk netto rzędu 23% – tak, dwudziestu trzech procent – który postawi tam kolejny kurnik dla ludzi.

Procentowo, analogiczne zyski osiągają megakorporacje na całym świecie, oligopole kosmetyczne czy napojów gazowanych, np. Proctor & Gamble (24.7% zysku w trzecim kwartale, pozwalające na wykupienie akcji za trzy miliardy USD*) czy Pepsi (zyski rzędu 28.9% w trzecim kwartale). Nie muszą podnosić cen, bo osiągają rekordowe zyski – ale mogą, bo to dosłownie czysty zysk. Główni rywale (Kimberly-Clark dla P&G, Coca-Cola dla Pepsi) także podniosą ceny, bo dla nich to też czysty zysk, a kto zrezygnuje z darmowej kasy?

Konsolidacja w kapitalizmie jest faktem, a jej skala w ostatnich trzydziestu latach, wraz z rozpasaniem globalnego kapitalizmu, osiągnęła zatrważające rozmiary. A wraz z rozpasaniem megakorporacji oraz ich pomniejszej braci, nieregulowany kapitalizm osiąga swoją naturalną formę: Wykształcenie monopoli, oligopoli i kartelizacja.

A wraz z tym pełna swoboda kształtowania cen.

Podwyżki będą faktem – ale warto pamiętać, że wielu podniesie je, bo może – a histeria inflacyjna, bo inaczej nie można jej określić, będzie doskonałą wymówką. W końcu jak taki PGNiG nie pogardzi łatwą kasą, to jak mają mniejsze firmy, które w 2022 roku pewnie zaraportują kolejne rekordowe zyski?

Obraz: Janusz, Rembrandt, 1637

* Wykupienie akcji nie jest działaniem stricte pozytywnym.


Źródło
Opublikowano: 2022-01-02 21:41:11

Święta i czas z rodziną trwają w najlepsze. Lub najgorsze, zależnie od tego, w j

Sztuczne Chwasty:


Święta i czas z rodziną trwają w najlepsze. Lub najgorsze, zależnie od tego, w jakich stosunkach pozostajemy z rodziną i czy znowu tato-libek wręcza wszystkim kolejny tom dzieł zebranych Generalissimusa Tuska, brodaty wujek rzuca żenującymi dowcipami oscylującymi w okolicach dupy tudzież genitaliów, siostra na prawie chce cię wciągać w piramidę MLM, a mama zaczyna rozwodzić nad tym, jak to tłukła cię kablem od prodiża widocznie za mało, bo nadal uważasz, że progresja podatkowa jest OK.

My się tutaj trochę wybijemy, bo nie dość, że rodzina trzyma poziom, to jeszcze brat admina, choć nie zawsze się zgadza, to w prezencie podarował nie tom dzieł zebranych Słońca Tatr, w którym Tusk wyjaśnia, jak to wyrzucanie ludzi z helikopterów czy masowe egzekucje socjalistów i grzebanie ich w płytkich grobach służą wolności – a książkę Kamila Janickiego o historii pańszczyzny, polskiego niewolnictwa.

Jak tam u was?

A przy okazji, wesołego co tam świętujecie i szczęśliwego co tam chcecie. 🙂

Obraz: Ja po kompocie, z kumplami i kumpelami też lubiącymi kompot, W. Serow, 1947


Źródło
Opublikowano: 2021-12-25 21:08:07

Sztuczne Chwasty życzą wszystkim wesołego jajka, mówiącego karpia, czy co tam św

Sztuczne Chwasty:


Sztuczne Chwasty życzą wszystkim wesołego jajka, mówiącego karpia, czy co tam świętujecie, a w szczególności 70% niewierzących, którzy, zgodnie z sondażem IBRISu dla Rzepy, przyjęliby do stołu wigilijnego uchodźcę ze strefy nadgranicznej. Osób, które odpowiedziały, iż nie przyjęłyby, było 28%.

Osoby deklarujące się jako wierzący i praktykujący chrześcijanie podzielili się po połowie: 46% przyjęłoby uchodźcę do stołu zgodnie z tradycją i nauką chrześcijańską, a 48% wygoniłoby go spod drzwi, zgodnie z polską tradycją szczucia obcych psami, niezależnie od deklarowanej religii.

Z drugiej strony, ten kraj to fenomen dwójmyślenia, w którym SG z jednej strony zabija uchodźców na granicy, a z drugiej funduje sobie murale świąteczne z rodziną uchodźczą w roli głównej, księża wzywają do batożenia kobiet (czego nawet sprzyjający skrajnej prawicy Fejs nie toleruje), katolickie partie do prześladowania mniejszości i odmienności, a prawdziwie chrześcijańskie wartości wyznają ateiści, komuniści i LGBTQ+.

Obraz: Jeszcze jakąś religię stworzą czy co, Josefa de Óbidos, ~1650


Źródło
Opublikowano: 2021-12-23 20:45:44

Podsumujmy kryzys na granicy: 1. Straż Graniczna, wojsko, policja i neofaszyst

Sztuczne Chwasty:


Podsumujmy kryzys na granicy:

1. Straż Graniczna, wojsko, policja i neofaszystowskie bojówki polują na uchodźców i zwyczajnie ich zabijają (tak, wyrzucenie w ujemnych temperaturach do lasu jak po porwaniu to zabójstwo w zamiarze ewentualnym).
2. Na granicy zginęli mężczyźni, kobiety i dzieci, w tym czteroletnia Irakijka Eileen, która po dwóch tygodniach w lesie raczej na pewno nie żyje (nie znaleźliśmy komunikatów wskazujących, by się odnalazła).
3. NGOsy i służby medyczne próbujące pomóc są terroryzowane przez władzę.
4. Nadal trwa stan wyjątkowy, chociaż Konstytucja mówi inaczej (dzięki szacher-macher z ustawami), i medialny blackout, by ukryć rzeź.
5. Jeden z dzielnych bohaterów w mundurze uciekł na Białoruś, bo podobno groziła mu odsiadka – co podnosi pytanie, co on w ogóle robił w mundurze.
6. A dzisiaj kolejny z chłopaków na granicy zapił się w trupa – dosłownie, osiągając 3.6 promila we krwi i zgon.

Gdyby nie to, że stawką są setki, jeśli nie tysiące istnień ludzkich, to sytuacja na granicy byłaby idealnym materiałem do tragikomicznego skeczu rodem z Monty’ego Pythona, albo wręcz filmu pełnometrażowego, takiego Żywotu Brajanka.

I to w sumie tyle. Polska sytuacja jest taka, że właściwie pozostaje tylko śmiech przez łzy.

Grafika: :D, źródła nie znamy, ale ładne


Źródło
Opublikowano: 2021-12-21 21:31:26